ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Τεκτονισμός - η γνώμη σας...
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
FM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 02:25:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FM
quote:
Από: "Kelsos Esoterica.gr" <kelsos@esoterica.gr>
Προς: "carag@in.gr" <carag@in.gr>
Cc: "Arzuna" <arzuna@esoterica.gr>, "Esoterica.gr Master Account" <esoterica@esoterica.gr>
Θέμα: Μια διευκρίνση...
Ημερομηνία: 15/10/2003 12:19:27 μμ

Καλή σου μέρa φίλε Ελευθερομασόνε (FM)...
Διάβασα το παρακάτω μήνυμά σου και ομολογώ ότι ΠΑΡΑΞΕΝΕΥΤΙΚΑ...


FM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
51 Μηνύματα Posted - 15/10/2003 : 01:52:13
--------------------------------------------------------------------------
Αγαπητή Lencolas,

ορκίζεται ο νεοεισερχόμενος στο Ευαγγέλιο, ότι θα σέβεται τους νόμους και το Πολίτευμα, ότι θα σέβεται τον Κανονισμό της Στοάς, ότι δεν θα αποκαλύψει σε αμύητους τίποτε από όσα μάθει μέσα στην Στοά. Μην με ρωτήσεις γιατί λεω κάποια πράγματα. Πρώτον δεν λεω κάτι όχι γνωστό και ύστερα...

Ειλικρινά ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ ΣΟΥ...
Θα ήθελα λοιπόν μια ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ επί αυτού, κάτι που το θεωρώ ΑΝΑΓΚΑΙΟ για να ΞΕΡΟΥΜΕ με ποίος μιλάμε αλλά ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ μιλάμε...

Νομίζω πώς ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ, όφειλες να ΕΜΗΜΕΡΩΣΕΙΣ τόσο τους Διαχειριστές, όσο ΚΑΙ τους Συντονιστές ούτως ώστε να ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ τα φαινόμενα που υπήρξαν, αλλά ΠΡΩΤΙΣΤΟΣ να ΓΝΩΡΙΣΟΥΜΕ τους ΣΚΟΠΟΥΣ ΣΟΥ και τις ΔΙΑΘΕΣΕΙΣ ΣΟΥ ως προς το χώρο ανταλλαγής απόψεων, δηλαδή τα forums...

Περιμένω ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ μια απάντηση για το ΤΙ ΕΝΝΟΗΣ με το παραπάνω μήνυμά σου...
Καταλαβαίνεις φαντάζομαι ότι ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ να ΜΑΣ συσχετίσουν με κάτι που ΑΓΝΟΟΥΜΕ...

Φιλικά,
Κέλσος



Το παραπάνω mail το δημοσιεύω πρώτα από όλα γιατί δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να κρύβουμε κάτι από τους υπόλοιπους συνομιλητές του forum. Ύστερα θέλω να καταδικάσω την απαράδεκτη συμπεριφορά του Κέλσου έως τώρα, που κορυφώνεται με την ερώτησή του για τα πιθανά κίνητρά μου.

Ασφαλώς και περιμένω από τους διαχειριστές του esoterica να παύσουν τον κύριο αυτό από συντονιστή, αφού ο ρόλος του μόνο συντονιστικός δεν είναι. Αντίθετα, είναι καθαρά παρεμβατικός, δικτατορικός, τυφλά εγωιστικός και αδιέξοδος.

Ο άνθρωπος μπήκε σε μια συζήτηση για ένα θέμα που δεν γνώριζε ούτε κατ' ελάχιστον, αξιώθηκε να αυτοαναγνωρισθεί παγκόσμιος αποκλειστικός παντογνώστης και καταφέρθηκε απρεπώς εναντίον όσων διαφωνούσαν με τα εκτροχιαστικά παραληρήματά του, μέχρι σημείου λογοκρισίας - αν μπορούσε θα μας έδερνε κιόλας!

Τώρα αφήνει υπόνοιες για τις δικές μου προθέσεις, αυτός που συστηματικά και εσκεμμένα αποκρύπτει τις δικές του αφετηρίες και προθέσεις, που του ξεφεύγει ότι έχει δάσκαλό του έναν μυστηριώδη ΧαΜπά !

Κέλσε, ύποπτες προθέσεις δεν έχουν όσοι ασχολούνται με παγκόσμιους καταξιωμένους θεσμούς αιώνων, με σωματεία αναγνωρισμένα από το Κράτος και τον Νόμο, αλλά όσοι μιλάνε για μυστήρια χειρόγραφα και μυήσεις από δασκάλους με ονόματα μυστήρια και δείχνουν μάλιστα και συμπεριφορά αντικοινωνική και εριστική.

Σου υπενθυμίζω ότι κάπως έτσι ξεκίνησαν κάποιοι που έχουν προβλήματα με την Δικαιοσύνη και που στο όνομα μυστηρίων Δασκάλων τους τελούσαν τελετές μάλλον ύποπτες.

Να μας ξεκαθαρίσεις δημόσια τι ρόλο παίζεις, σε ποιον Θεό πιστεύεις και αν δεν μπορείς να το κάνουν οι διαχειριστές.

ΥΓ: Μην τολμήσεις να σβήσεις το μήνυμά μου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 02:53:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ....
ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΕ!!!!!!!!!!!ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ???????????

ΦΙΛΙΚΑ

The Truth Is Out There..

Edited by - lencolas on 16/10/2003 02:56:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 09:01:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Γεια σας.

Παρατηρώ τις τελευταίες εξελίξεις και θλίβομαι. Δεν μπορώ να κατανοήσω πως άνθρωποι καλής πρόθεσης καταλήγουμε σε αυτό το σημείο.

Λοιπόν FM, καταρχήν να σε παρακαλέσω να βοηθήσεις να ηρεμήσουν τα πνεύματα. Μέσα στο Esoterica.gr δεν κάνουμε δίκες, καμίας Σχολής ή Οργάνωσης, ούτε του Τεκτονισμού, ούτε και των Ομάδων που υπαινίσσεσαι, ότι έχουν πρόβλημα με την δικαιοσύνη.

Αντίθετα, αρκετές φορές έχουμε κατηγορηθεί ότι στηρίζουμε τον Τεκτονισμό, από ανθρώπους που είναι βαθύτατα παραπληροφορημένοι και δεν γνωρίζουν ότι ο Τεκτονισμός έχει μια μακραίωνη εσωτερική παράδοση. Σε λίγες ημέρες θα ξεκινήσουμε ένα Αφιέρωμα με θέμα Εσωτερική Αναζήτηση και η παραπληροφόρηση μέσα από τα ΜΜΕ και μάλλον θα έχουμε μαζί με άρθρα από αρκετές ομάδες, συλλόγους και εταιρίες και ένα άρθρο από μια Τεκτονική Στοά.

Έτσι δεν νομίζω ότι πρέπει να συνδέεις την συζήτηση αυτή και την, πολλές φορές σκληρή αντιπαράθεση, με την στάση και τον ρόλο του Esoterica.gr. Νομίζω ότι είναι μια προσωπική αντιπαράθεση μεταξύ του Συντονιστή Κέλσου και εσού και ως τέτοια μπορούμε να την δούμε.

Ας δούμε τα τελευταία μηνύματα...

Από Ramogloy

quote:
Κάποτε ήταν δύο τέκτονες , νεόφυτοι , μίλαγαν λοιπόν για το πώς ΒΙΩΣΑΝ τη μύηση τους ( η λέξη είναι Ελληνική και όχι λατινική ) .
Μίλησαν λοιπόν αρκετή ώρα και απ όσα παρέθεσαν δεν συμφώνησαν σχεδόν σε τίποτα .

Ο καθένας είχε βιώσει και είχε καταλάβει διαφορετικά πράγματα .
Όμως συμφώνησαν σε ένα , ότι και οι δύο θέλουν να εργαστούν για την ανοικοδόμηση του Ναού της Αρετής .

Αυτό λοιπόν και έπραξαν , σήμερα και οι δύο είναι ακόμα στον τεκτονισμό και οι δύο έχουν κατά καιρούς διαφορετικές απόψεις για διάφορα πράγματα που αφορούν το Τάγμα ή την όποια θέση , όμως επειδή ΟΥΔΕΝ ΘΕΤΟΥΝ ΟΡΙΟ ΕΙΣ ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ συνεχίζουν αυτή τη μοναχική και συνάμα ΑΔΕΛΦΙΚΗ πορεία .

Βέβαια δε ξέχασαν ούτε μια στιγμή τα λόγια που άκουσαν για την διαγωγή που πρέπει να έχει ο Τέκτονας στο βέβηλο κόσμο


Από Oannes

quote:
Το γεγονός οτι έχουμε διαφορετικές απόψεις δεν σημαίνει οτι είμαστε και αντίπαλοι ή εχθροί. Αυτό ως απάντηση σε κάποιους ...εξυπνάκηδες που μου έστειλαν κάτι ανώνυμα e-mail του τύπου «μπράβο ρε συ, καλά του τα πες» και άλλες τέτοιες μλκς. Οι διαφορετικές απόψεις, είναι δείγμα υγείας...


Από Κέλσο

quote:
Ειληκρινά ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ να συζητώ έντονα με τους φίλους...
Ζητώ συγγνώμη αν έβγαλα το θέμα απο τη ρόττα που έχει πάρει, θα παραμείνω στη ΣΙΩΠΗ και ΙΣΩΣ να ξαναεπέμβω όταν ΠΑΛΙ θα εκτραχηνθούν τα πράγματα...

Φιλικά και με σεβασμό στις απόψεις των άλλων


Από ότι βλέπω υπάρχει μια έντονη συζήτηση αλλά υπάρχει και η παραδοχή ότι δεν είναι απαραίτητο να συμφωνούμε. Έτσι ας κρατήσουμε τις τελευταίες εξελίξεις ως οδηγό και ας κλείσουμε το θέμα εδώ διατηρώντας ο καθένας αυτά που αποκόμισε αρνητικά ή θετικά. Έτσι κι αλλιώς ο καθένας εδώ μέσα κρίνεται από τους αναγνώστες και όχι μόνο από τους 2-3 με τους οποίους αντιπαρατίθεται. Να είμαστε σίγουροι ότι τα σημαντικά συμπεράσματα είναι των εκατοντάδων ή και χιλιάδων αναγνωστών του topic και αυτούς πρέπει να σκεφτόμαστε με τις δημόσιες σκέψεις που μοιραζόμαστε εδώ.

Όσο για το μήνυμα από e-mail του Κέλσου που παραθέτεις, μπορώ να σου πω ότι καταρχήν είναι προσωπικό και μάλλον απευθύνεται από τον Κέλσο προσωπικά σε εσένα. Αν ήθελε να είναι δημόσιο θα το παρέθετε στο forum. Απάντηση για το τι εννοεί και τι θέλει να σου πει ο Κέλσος, μπορεί να σου δώσει ο ίδιος ο Κέλσος και όχι οι Διαχειριστές οι οποίοι πληροφορήθηκαν για το περιεχόμενο του email με τον ίδιον τρόπο όπως κι εσύ. Τονίζω είναι ένα προσωπικό email και όχι ένα επίσημο email του Esoterica.gr

Τώρα για το Κέλσο και το τι ρόλο παίζει και σε ποιον Θεό πιστεύει νομίζω ότι αν ξαναδείς με μεγαλύτερη νηφαλιότητα το ζήτημα, θα καταλάβεις ότι είναι πολύ άστοχο να σου δώσουν απαντήσεις άλλοι. Πιστεύεις ότι ο κάθε Συντονιστής από τους πολλούς που έχουμε εδώ στο forum περνάει εξετάσεις από τους Διαχειριστές σχετικά με το ποιους δασκάλους έχει, ποια θρησκεία πιστεύει και τα σχετικά; Θα ήταν τελείως άτοπο να απαντήσουμε σε τόσο προσωπικά θέματα εμείς για τον κάθε Συντονιστή.

Θα σε παρακαλέσω να κρίνεις ποια από αυτά που θέλεις να πεις είναι δημόσια και ποια ειναι προσωπικά. Το δικό μου email είναι esoterica@esoterica.gr και θα σε παρακαλούσα να συνεχίσεις την συζήτηση μαζί μου σε αυτό το email. Και εγώ δεν έχω να κρύψω τίποτε αλλά δεν νομίζω ότι βοηθάει την αλήθεια να γινόμαστε δημόσιο θέαμα. Μια πιο ήρεμη και ισορροπημένη προσωπική επικοινωνία πιστεύω θα ήταν πολύ χρήσιμη αυτήν την στιγμή.

Και πάλι λυπάμαι πολύ για την τροπή που πήρε το θέμα. Είχα εκφράσει τις ελπίδες μου ότι δεν θα έχει την τύχη του προηγούμενου αλλά δυστυχώς διαψεύδομαι.


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 09:40:58  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα σας .

Δυστυχώς κάποιοι που δηλώνουν Ελευθεροτέκτονες ή δεν έχουν καμία σχέση με τον θεσμό ή δεν έχουν κατανοήσει τι έχουν ορκιστεί .

Από εκεί και πέρα μιας και εσύ FM μας έκανες κοινωνούς της επιστολής Κέλσου θα ήθελα να σου υπενθυμίσω πως ΟΥΤΕ στην Lengolas απαντάς στην ερώτηση για το «και ύστερα ….» ΟΥΤΕ και στον ΚΕΛΣΟ .

Από την άλλη δείχνεις με ένα υπεροπτικό ύφος πως εσύ είσαι ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ εκπρόσωπος του Τεκτονισμού εδώ μέσα διότι εκπροσωπείς το ΜΟΝΟ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΟ Τάγμα της Ελλάδος .
Θα ήθελα βέβαια να γνωρίζω τι θέση θα έπαιρνε το εργαστήριο ή το Τάγμα σου απέναντι σε όλα αυτά τα οποία έχεις αναφέρει και αν συμβαδίζουν όλα αυτά με την περιβόητη Τεκτονική σιωπή .

Κατ ουσία με τη στάση σου στον αμύητο κόσμο δεν δείχνεις Τεκτονική Ηθική και συμπεριφορά .

Δεν προσπαθώ να προστατεύσω κανένα Κέλσο κανένα Τάγμα Τεκτονικό , το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να προστατευτεί το esoterica και να μπορεί το κάθε μέλος νέο ή παλιό να πληροφορείται μέσα από τα άρθρα και μέσα από το Forum έγκυρα και σωστά .

Η κίνηση του Συντονιστή ήταν να σου στείλει ένα mail ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ και να το κοινοποιήσει στους Διαχειριστές του Τόπου .
Απόλυτα σωστή διαδικασία .
Η δική σου κίνηση ήταν να δημοσιοποιήσεις το mail αυτό και να απαντήσεις με σχεδόν υβριστικό τρόπο .

Εγώ τη δημοσιοποίηση αυτή την ονομάζω ρουφιανιά και τη συμπεριφορά αντιτεκτονική .

Είναι κρίμα στο πρόσωπο σου να εκτίθεται το Τεκτονικό Ιδεώδες και οι Τέκτονες αδελφοί σου .


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 10:09:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Μια καλημέρα σε όλους, ειδικά στο φίλο Ελευθερομασόνο...

Αγαπητέ μου, καταρχάς κάνεις κάτι που θέλεις να το αποδώσεις σε μένα...
Και εξηγούμε.
Σου έστειλα ένα ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ e-mail εκφράζοντας την ΕΥΛΟΓΗ ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ στο μήνυμα που έδωσες ως απάντηση σε ερώτηση της φίλης Lencolas...
ΔΕΝ ΔΗΜΟΣΙΟΠΟΙΗΣΑ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΑ Forums, ΑΚΡΙΒΩΣ γιατί ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΟΥΝ οι εντυπώσεις που ΕΠΙΔΙΩΚΕΙΣ να δημιουργηθούν...

Το e-mail μου είχε να κάνει με τη ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΕΠΙΛΟΓΗ να τηρίσω το ΡΟΛΟ του Συντονιστή για την ΕΥΡΥΘΜΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ του θέματος ΧΩΡΙΣ να υπάρχουν ΥΠΟΝΟΟΥΜΕΝΑ για "σκοπούς" που ΜΟΝΟ ΕΣΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ, όπως ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙΣ...

Ηδη η φίλη Lencolas σε ρώτησε :

quote:
ΑΚΟΜΗ ΛΕΣ:
"Πρώτον δεν λέω κάτι όχι γνωστό και ύστερα..."

ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ...????



ΟΦΕΙΛΩ ΩΣ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ να σε ρωτήσω "ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΑΠΟΣΙΟΠΗΤΙΚΑ αλλά ιδιαιτέρος ΑΠΑΙΤΩ να εξγήσεις σε ΟΛΟΥΣ και ΔΗΜΟΣΙΑ τη λέξη "ΥΣΤΕΡΑ".

Μιάς λοιπόν και θεωρείς τη θέση σου ως αυτή του "ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΟΥ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥ ΤΗΣ ΣΤΟΑΣ ΣΟΥ" (είδες φίλε μου DrumX13, πέσαμε έξω στην υπόθεσή μας), ΟΦΕΙΛΩ πρός αυτό που σέβομαι ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ όπως ανάφερες και εννοώ το ΤΕΚΤΟΝΙΚΟ ΙΔΕΩΔΕΣ, να σου πώ πώς είναι ΦΥΣΙΚΟ να είναι ΓΝΩΣΤΑ πράγματα που οι ΑΛΗΘΙΝΟΙ ΤΕΚΤΟΝΕΣ φυλάτουν ως κόριν οφθαλμού, ακριβώς επιδή υπάρχουν τέκτονες ΣΑΝ ΚΑΙ ΣΕΝΑ που τα δημοσιοποιούν...
Εύγε....

Και για να ΜΗΝ ΑΦΗΝΩ να αιωρούντε διάφορα ΥΠΟΝΟΟΥΜΕΝΑ απο σένα πρός το άνάξιο και μηδαμεινό άτομό μου σου καταδυκνείω ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ την ασχετοσύνησου ως πρός αυτό που ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ (και μόνο) κατέχεις, αυτόν τον ΟΡΘΟ ΛΟΓΟ....

Πράγματι μίλησα για τον Δάσκαλό μου τον ΧαΜπα...
Ποιός να είναι άραγε;;;
Τι να είναι;;;;
Τι μυστήριο κρύβεται πίσω απο αυτό το όνομα;;;

ΦΙΛΕ ΜΟΥ...
Χα-Μπα ή Χα-Βα ή ha-va στην ΕΒΡΑΪΚΗ ΓΛΩΣΣΑ, μια γλώσσα που ΠΟΛΛΑ έχει ΔΑΝΕΙΣΕΙ ΣΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ, σημαίνει: Μητέρα όλων των Ζώντων, η ΖΩΗ ίδιο με τη Μητέρα των Ανθρώπων την ΕΥΑ...
Αχ καημενε ΣΥΝΟΜΟΣΙΟΛΟΓΟΜΠΟΥΡΔΟΛΟΓΕ...
Πάρε πίσω λοιπόν τα όσα ΑΠΡΕΠΕΣΤΑΤΑ ΕΙΠΕΣ και ζήτησε ΣΥΓΓΝΩΜΗ απο αυτήν την ίδια τη Μητέρα Σου...

Αυτά...
Κατα τα άλλα περιμένω ΕΔΩ ΔΗΜΟΣΙΑ να ξεκαθαρίσεις τη θέση σου, Τέκτονα φίλε μου που σίγουρα μας έδειξες επάξια μπορώ να πώ το ΠΩΣ και το ΓΙΑΤΙ εσείς, οι ΤΕΚΤΟΝΕΣ αντιλαμβάνεσται τον ΙΔΙΟ τον Τεκτονισμό, αλλά προπαντώς μας έδωσες ένα καλό μάθημα με θέμα "Να γιατί ΠΡΕΠΕΙ να εισέλθετε στον Τεκτονισμό"...

Σε ευχαριστούμε...
Η συνεισφορά σου ήταν η ΜΕΓΙΣΤΗ ΔΥΝΑΤΗ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Μαθητής της ΧαΜπα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 10:18:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes
Τελικώς θα μιλήσουμε για τον Τεκτονισμό ή για τους Τέκτονες ;


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 10:28:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION

Απο τον μαθητή κρίνεται ο Δάσκαλος φίλε Oannes...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 10:28:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Καλημέρα και σε σένα φίλε Ωάννες...
Βλέπω ότι ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ την παραπληροφόριση και αυτό με λυπεί τα μάλα...

Βλέπω πώς αναφέρεσαι ΞΑΝΑ σε κάποια ΧΡΗΜΑΤΙΚΗ ΣΥΝΑΛΑΓΗ λέγοντας:

quote:
Ναι Κelsos... Και πληρώνω την σύνδεσή μου στο internet (και μόνο) και δεν πληρώνομαι. Αυτό και τίποτε άλλο.

Είναι καιρός ΠΡΙΝ γράψουμε κάτι να το ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ και προπαντώς να μπορούμε να το στηρίξουμε...

Γιατί αφήνεις να αιωρήται ότι "κάποιοι" πληρώνουν "κάποιους";;;
Η Ηθική, αλλά πάνω απ'όλα η ΤΙΜΙΟΤΗΤΑ ΑΠΑΙΤΕΙ να κατανομάσεις τα όσα προσβλητικά γράφεις...

Αυτό και τίποτε άλλο.

Απορώ μαζί σου γιατί τα όσα γράφεις στα μηνύματά σου ΔΕΝ ΤΑ ΤΗΡΕΙΣ κιόλας φίλε μου;;;
Τι σου έχει κάνει η αμόρφωτη και ανάξια μηδαμινότητα;;;
Στείλε μου τουλάχιστον ένα e-mail και σου ΥΠΟΣΧΟΜΑΙ ότι δε θα το κοινοποιήσω σε ΚΑΝΕΝΑΝ (ρουφιανέψω κατα τα λεγόμενα του Ράμογλου)...
Αλήθεια λέω, ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΤΕΚΤΟΝΑΣ...

'Οσο για του "άγνωστους φίλους" που στέλνουν e-mail's σε σένα, απλά αναρωτιέμαι ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΤΑ ΣΤΕΛΛΝΟΥΝ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ωστε να τους απαντήσω...
Πάντως κρατώ και συνυπογράφω αυτό που ΗΔΗ είπες...

quote:
Το γεγονός οτι έχουμε διαφορετικές απόψεις δεν σημαίνει οτι είμαστε και αντίπαλοι ή εχθροί...
...Οι διαφορετικές απόψεις, είναι δείγμα υγείας...

Αντε να δούμε πότε θα γίνει αυτό ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Μαθητής του ΧαΜπα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 11:37:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes
Δεν υπαινίσομαι τίποτα απολύτως και ειλικρινά ζητώ συγνώμη αν βγήκε κάτι τέτοιο απο τα γραφόμενά μου.

Προτείνω να προσπαθήσουμε όλοι να επουλώσουμε (όσο μπορούμε) τις πληγές του τόσο ενδιαφέροντος topic και να συνεχίσουμε την συζήτηση για τον Τεκτονισμό με ύφος και ήθος που του αρμόζει.

Ζητώ με όση ειλικρίνεια διαθέτω (αν διαθέτω) συγνώμη απο όσους έθιξα


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 12:45:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Να ευχαριστήσω τον Oannes για την ωριμότητα και την κατανόησή του. Ας τον μιμηθούμε.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 15:28:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Προσωπικά ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ τις απαντήσεις στην ερώτηση ΤΟΣΟ της φίλης lencolas και του Ράμογλου, όσο και εμένα...

Και για άλλη μια φορά ο φίλος Αίον έχει δίκιο...
Πράγματι, απο τους ΜΑΘΗΤΕΣ κρίνονται οι ΔΑΣΚΑΛΟΙ και για να δώσω μια συνέχεια...
Ο ΜΑΘΗΤΗΣ είναι που αναγνωρίζει "κάποιον" ως ΔΑΣΚΑΛΟ ΤΟΥ και ποτέ το αντίθετο...

Πολλοί λοιπόν που ΑΥΤΟΑΠΟΚΑΛΟΥΝΤΕ ΔΑΣΚΑΛΟΙ ας το λάβουν ΣΟΒΑΡΑ ΥΠΟΨΙΝ...

Φίλε μου Τρισμέγιστε ελπίζω να ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ για ΠΟΙΟΝ ΔΑΣΚΑΛΟ ομίλησα και έτσι να ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ, πώς σε ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΕΚΘΕΣΑ ΣΕ ΚΙΝΔΥΝΟ ΤΟ Εsoterica.gr, έναν τόπο που έχει ΚΑΤΑΞΙΩΘΕΙ για την ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ, ΤΗΣ ΣΚΕΨΗΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΟΡΘΩΝ ΕΡΓΩΝ...

Μη φοβάσαι λοιπόν τα σκυλιά που γαυγίζουν (κατα τη λαϊκή παροιμία) γιατί ΔΕΝ ΔΑΓΚΩΝΟΥΝ...
Είναι σκυλιά που φοβούντε τον ΙΣΚΙΟ ΤΟΥΣ, ίσως γιατί ΞΕΡΟΥΝ κάτι που εμείς δε γνωρίζουμε...

Και δηλώνω με ΠΑΣΑ ΕΙΛΗΚΡΙΝΙΑ, όπως με ΕΙΛΗΚΡΙΝΙΑ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ και τα 1939 μηνύματά μου μέσα στα forums του Εsoterica.gr πώς ΑΝ ΠΟΤΕ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ να κατηγορηθεί "κάποιος" για "κάτι", ΕΑΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟΣ, φυσικά και ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΤΟ ΠΛΗΡΕΣ ΤΩΝ ΕΥΘΥΝΩΝ ΜΟΥ...

Ετσι για να ΜΗΝ υπάρχουν διάφορες "παρανοήσεις"...
Οσο για τα σχέδια που έχει το Esoterica.gr, δε νομίζω πώς έχουν ανάγκη ΔΙΑΦΗΜΙΣΗΣ...
Ασε τους να πλανώντε πλάνη οικτράν...

Πάντα φίλος με ΟΛΟΥΣ και ΟΛΑ και προπαντώς με το Esoterica.gr

Kέλσος ο Φιλαλήθης
Μαθητής του ΧαΜπα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 16:56:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Ζήτησα να ηρεμήσουν τα πνεύματα και ζήτησα από το μέλος FM να επικοινωνήσει μαζί μου προσωπικά όπως κι έκανε. Θα περίμενα, φυσικά, (κάτι που δεν έγινε) να σεβαστείτε την επιθυμία μου, και να περιμένετε να έχω πρώτα την επικοινωνία με τον FM.

Θα παρακαλούσα να μην υπερβάλλουμε και να μην συνεχίζουμε το φιλοπολεμικό κλίμα. Διαβάζοντας το topic μιας κι έλειπα τις τελευταίες ημέρες εγώ, προσωπικά δεν διαπιστώνω ότι το μέλος FM είναι "σκυλί που γαυγίζει", ούτε και βέβαια έχει ως σκοπό να "δαγκώσει".

Πιστεύω προσωπικά ότι ο υπερβάλλων ζήλος από όλες τις πλευρές έχει κάνει κακό στην αναζήτηση της αλήθειας και στην αλληλοκατανόηση. Δεν μπορώ να βρω κανέναν σοβαρό λόγο για να καταλήξει η συζήτηση έτσι.

Λυπάμαι αλλά, εγώ προσωπικά, θα κρατήσω τις αποστάσεις από όλες τις πλευρές όσο κι αν λυπεί όλους αυτό το γεγονός.

Ελπίζω να μου δίνετε κι εμένα το δικαίωμα να έχω κι εγώ τις απόψεις μου για το τι είναι καλύτερο για το Esoterica.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
FM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 20:43:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FM
Μίλησα με τον διαχειριστή Τhoth και αυτό που περιμένω τώρα είναι η συγγνώμη του Κέλσου - ιδίως για το "καημένε συνωμοσιομπουρδολόγε" και τις αναφορές στην Μητέρα μου, υπαινικτικές ή μη - για να συνεχίσω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XAOS
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 21:24:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους XAOS
ΑΝ ΚΑΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΓΡΑΦΩ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ
ΔΕΙ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΣΕ ΑΛΛΑ ΤΟΠΙΚ! ΜΕ ΕΙΧΑΝ ΚΑΝΕΙ
ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΙΣΩ ΝΑ ΓΡΑΦΩ ΣΟΡΡΥ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ
ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΟΝ ΘΑ ΠΡΟΤΙΝΑ ΝΑ ΚΛΕΙΔΩΘΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΑ
ΒΓΑΛΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ "ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ
ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΠΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΗΝ
ΞΕΡΟΥΝ".
ΟΤΑΝ ΣΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ ΜΠΛΕΚΕΤΑΙ Ο ΜΥΣΤΙΚΗΣΜΟΣ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΜΑΘΕΝΕΤΑΙ
ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΕΚΗΝΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΘΟΛΟΣΟΥΝ ΤΑ ΝΕΡΑ
ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ Η ΑΝΑΖΗΤΙΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΧΑΝΕΤΕ
ΚΑΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ
ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΚΟΠΟ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΧΑΡΙΣΑΜΕ "ΓΝΩΣΗ"
Ο ΔΡΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΟΣ ΜΗΝ ΤΟΝ ΚΛΗΝΕΤΕ

ΠΡΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΤΙΠΟΤΑ
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΤΑ
Π Α Ν Τ Α!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 01:19:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas
ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΤΕΛΙΚΑ Η ΜΟΙΡΑ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΛΕΙΔΩΝΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΣ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΜΑΧΕΣ!!!
ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ, ΕΓΩ ΑΠΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΕΥΓΝΩΜΟΝΕΣ ΠΡΟΣ ΤΟ FM ΓΙΑΤΙ ΜΙΛΗΣΕ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΘΕΤΩΝΤΑΣ ΩΣ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΤΟΝ ΟΡΚΟ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕ. ΕΛΥΣΕ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ, ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΒΟΗΘΗΣΕ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΕΩΣ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ Η ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ. ΑΣ ΜΗΝ ΠΕΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΠΑΝΩ ΤΟΥ. ΛΑΘΗ ΚΑΝΟΥΝΕ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΟΙ 2 ΠΛΕΥΡΕΣ ΜΙΛΗΣΑΝ ΑΣΧΗΜΑ ΑΣ ΜΗΝ ΚΑΤΑΚΡΙΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΕΝΑ. ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ ΤΟΝ FM ΑΠΛΑ ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΟΥ ΕΛΥΣΕ ΑΠΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΕΥΓΝΩΜΟΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟ.
ΒΕΒΑΙΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΚΟΜΗ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ:
quote:
ΑΚΟΜΗ ΛΕΣ:
"Πρώτον δεν λέω κάτι όχι γνωστό και ύστερα..."

ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ...????


ΦΙΛΙΚΑ


The Truth Is Out There..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ααρών
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 01:51:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ααρών
Συμφωνο με το φιλο λενκολας.Πρεπει να αφησουμε τους εγωισμους πισω και να κοιταξουμε να μεταδωσουμε τις γνωσεις μας με τον πιο σωστο τροπο.Δεν πρεπει να αρπαζομαστε με το παραμικρο γιατι ετσι ο αλλος το βλεπει αυτο και το εκμεταλευεται δεοντος.Λες και παταει ενα κουμπι και σε κανει πυραυλο.Ας μην ξεχναμε τελικα οτι σκοπος του φορουμ ειναι να μεταδιδονται πληροφοριες και να θυμουνται οι παλιοι και να μαθαινουν οι νεοτεροι.


Με αγαπη Ααρών.
Ορθές σκέψεις,ορθός λόγος,ορθές πράξεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 01:55:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FM
Συμφωνώ μαζί σας. Δεν έχω πρόβλημα να απαντήσω στην ευγενική ερώτηση της Lencolas. Απλά περιμένω αυτό που είπα προηγουμένως.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 08:24:27  Εμφάνιση Προφίλ
ΘΕΑΤΡΙΚΟ ΤΡΙΠΡΑΚΤΟ (Oπως λέμε τρίπατο...)

Η ΚΡΥΦΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΟΥ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ...

Πράξη Α'

Ο μικρός Fotis ολοφύρεται εν μέσω του χορού εσωτεριστών..."Κύριε κύριε ο Γιωργάκης μου έσχισε το τετράδιο..."

Πράξη Β'

Η αγαπητή Lencolas τραγουδάει σαν μια δεύτερη Μαρινέλλα "Κι ΥΣΤΕΡΑ ... κι ΥΣΤΕΡΑ... μα δεν υπάρχει ύστερα"


Πράξη Γ(αμα) και ευτυχώς τελευταία...

Οι γνώμες των ειδικών διείσταντε... Οι ειδικοί περί εσωτερισμού μιλούν με γενικεύσεις που μόνο σε εσωτεριστές αρμόζουν... Και ναι φίλοι μου καλά καταλάβατε ότι "ο Τεκτονισμός βγάζει ΜΟΝΟ τέτοιου είδους φυντάνια" και ότι "ο Μαθητής κρίνεται ΜΟΝΟ από τον Δάσκαλο"

Την παράσταστη κλείνει η Avallon με μπουρδολογίες σε μια ανέλπιδη προσπάθεια αντιπερισπασμού και χαλάρωσης

Ας μην χαλάσουμε ένα τόσο ενδιαφέρον θέμα...
Επιμένω... μπορούμε και καλύτερα!


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 08:52:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger
quote:
Thoth
Ζήτησα να ηρεμήσουν τα πνεύματα και ζήτησα από το μέλος FM να επικοινωνήσει μαζί μου προσωπικά όπως κι έκανε. Θα περίμενα, φυσικά, (κάτι που δεν έγινε) να σεβαστείτε την επιθυμία μου, και να περιμένετε να έχω πρώτα την επικοινωνία με τον FM.

quote:
FM
Μίλησα με τον διαχειριστή Τhoth και αυτό που περιμένω τώρα είναι η συγγνώμη του Κέλσου - ιδίως για το "καημένε συνωμοσιομπουρδολόγε" και τις αναφορές στην Μητέρα μου, υπαινικτικές ή μη - για να συνεχίσω

Παρά του ότι όλοι μιλάνε περί ηρεμίας, νομίζω ότι η παραπάνω τοποθέτησή σου FΜ, δυναμιτίζει εκ νέου την ατμόσφαιρα.
Eίναι προφανές ότι έχεις ανταλλάξει κάποια mails με τον Thoth, βάσει των οποίων απαιτείς μία συγγνώμη από τον Κέλσο, λες και έχουμε να κάνουμε με μία συναλλαγή.

Και την απαίτησή σου αυτή την στηριζεις σε κάποια mails, τα οποία όμως δεν έκανες τον κόπο να παραθέσεις δημόσια όπως έκανες στην περίπτωση του mail του Κέλσου. Αυτό το λες ΙΣΟΝΟΜΙΑ και ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ, αρετές οπωσδήποτε ΤΕΚΤΟΝΙΚΕΣ;

Επαναλαμβάνω...αυτό εμένα μου θυμίζει ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ...

Και συνεχίζεις να προκαλείς λέγοντας στη lencolas, ότι εάν δεν ζητήσει συγγνώμη ο Κέλσος δεν θα απαντήσεις στην ερώτησή της, που την έχει υποβάλλει αρκετές φορές.
Καταρχήν τι σχέση έχει στην διαμάχη σου η lencolas με τον Κέλσο και δεν της απαντάς;
Και δεύτερον εμένα το παραπάνω μου θυμίζει καθαρά ΕΚΒΙΑΣΜΟ, που σαφώς και δεν είναι Τεκτονική αρετή.


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 09:52:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Καλή σας μέρα φίλοι μου...

Καταρχάς, να ξεκινήσω απο την φίλτατη Αβαλλον...
Καλό "μαγικό νησί", ο φίλος μας Αίον ανέφερε ΞΕΚΑΘΑΡΑ πώς: "Απο τον μαθητή κρίνεται ο Δάσκαλος" και αυτό σε ΟΣΟΥΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ έχει να πεί πολλά...

Επίσης, επέτρεψέ μου να κάνω μια μικρή διόρθωση - ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ...
Αναφέρεις και λές πώς:

quote:
Οι γνώμες των ειδικών διείσταντε... Οι ειδικοί περί εσωτερισμού μιλούν με γενικεύσεις που μόνο σε εσωτεριστές αρμόζουν

Καλή μου φίλη, ο φίλος Ελευθερομασόνος έχει δηλώσει ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΦΥΣΙΚΑ, πως :
quote:
Μα δεν έχω δηλώσει εσωτεριστής! Είμαι οπαδός του Ορθού Λόγου...

Σε κάποιο απο τα πάρα πολλά τόπικς έχω παραθέση μια ιδέα για το ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ και κατ'επέκταση ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ...

Πάντως απο εσένα περιμένω ΑΚΟΜΑ μια απάντηση σε κάτι που ρώτησες και που ΟΝΤΩΣ είναι σημαντικό...

Με τους φίλους Ααρών, Χάος, Lencolas φυσικά και δε μπορώ να διαφωνήσω, ΣΥΜΦΩΝΩ και όσο παράξενο και αν σας ακούγεται, ΑΥΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΩ...

Φίλε μου Ελευθερομασόνε, αφού τα ΕΙΠΑΤΕ, ΤΑ ΜΙΛΗΣΑΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΑΤΕ με το Διαχειρηστή Τρισμέγιστο, δε μας λέτε και σε εμάς τους θνητούς ΤΙ ΕΙΠΑΤΕ, ΤΙ ΣΥΜΦΩΝΗΣΑΤΕ για να ΞΕΡΟΥΜΕ ΕΑΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΜΕ ΟΣΑ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ ΒΓΑΛΑΤΕ ΩΣ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ;;;
Ελά, κάνε το...
Εσύ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΕΝΔΙΑΣΜΟΥΣ να πείς ΤΙ ΛΕΓΕΤΕ "εκτός αέρα"....

Στο λέω, γιατί αφήνεις να εννοηθεί πώς υπήρξε κάτι....
Πές μας λοιπόν ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΤΙ...

Περι συγγνώμης, ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΕΙΜΕΝΕΙΣ ΠΟΛΥ (αν όχι για πάντα)...
Και αυτό γιατί παραμένεις ένας ΑΛΑΖΟΝΑΣ που ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ...
Συγγνώμη ζητάει ΚΑΠΟΙΟΣ όταν κάνει ΚΑΤΙ...
Σε ΠΡΟΚΑΛΩ να δείξεις ΤΙ ΑΝΑΚΡΙΒΕΣ ΚΑΙ ΑΝΑΛΗΘΕΣ ΕΙΠΑ...
Και φυσικά ότι έχω αναφέρει μέχρι τώρα, είναι ΠΕΡΑ ΓΙΑ ΠΕΡΑ ΑΛΗΘΕΣ...

Τρισμέγιστε Διαχειρηστή μας...
Αναφέρεσαι σε ΕΠΙΘΥΜΙΕΣ...
Εχεις πολύ αναρωτηθεί για τις ΕΠΙΘΥΜΙΕΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ;;;
Πώς έχεις την ΑΠΑΙΤΗΣΗ λοιπόν οι "άλλοι" να σεβαστούς τις ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΕΠΙΘΥΜΙΕΣ;;;

Αναφέρεσαι σε ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ...
Ποιές είναι οι ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ που χαλάνε το "κλιμα";;;
Προσωπικά, ως ένας μικρός και κοντόφθαλμος συντονιστάκος, βλέπω ΑΛΗΘΕΙΕΣ και μάλιστα τέτοιες ΑΛΗΘΕΙΕΣ που πραγματικά όσοι ζούνε σε έναν ΨΕΥΤΙΚΟ ΚΟΣΜΟ τους φέρνουν σε δύσκολη θέση...
Τόσο ΔΥΣΚΟΛΗ που τελικά δε ξέρουν τι λένε...

Θα σου πρότεινα δε φίλε μου Τρισμέγιστε να ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ το μήνυμα του φίλου Ελευθεροτέκτονα, εκείνο που περιέχει την ΔΗΜΟΣΙΟΠΟΙΗΣΗ ΕΝΟΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ e-mail...
Απόσπασμα δε σου παραθέτω για να μήν κάνει το κόπο και ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΕΙΣ όλα τα μηνύματα του Ελευθεροτέκτονα.

quote:
Κέλσε, ύποπτες προθέσεις δεν έχουν όσοι ασχολούνται με παγκόσμιους καταξιωμένους θεσμούς αιώνων, με σωματεία αναγνωρισμένα από το Κράτος και τον Νόμο, αλλά όσοι μιλάνε για μυστήρια χειρόγραφα και μυήσεις από δασκάλους με ονόματα μυστήρια και δείχνουν μάλιστα και συμπεριφορά αντικοινωνική και εριστική.

Σου υπενθυμίζω ότι κάπως έτσι ξεκίνησαν κάποιοι που έχουν προβλήματα με την Δικαιοσύνη και που στο όνομα μυστηρίων Δασκάλων τους τελούσαν τελετές μάλλον ύποπτες.

Να μας ξεκαθαρίσεις δημόσια τι ρόλο παίζεις, σε ποιον Θεό πιστεύεις και αν δεν μπορείς να το κάνουν οι διαχειριστές.

ΥΓ: Μην τολμήσεις να σβήσεις το μήνυμά μου



Τα έντονα γράμματα είναι δικά μου για να σου τονίσω το ΠΟΥ ΓΑΥΓΙΖΕΙ...

Ομως μάλλον άκουσες τα γαυγίσματα του...
Μόνο έτσι θα μπορούσα να εκλάβω την απάντησή σου -ΑΠΟΛΟΓΙΑ ως πρός το μήνυμά του...

quote:
Έτσι δεν νομίζω ότι πρέπει να συνδέεις την συζήτηση αυτή και την, πολλές φορές σκληρή αντιπαράθεση, με την στάση και τον ρόλο του Esoterica.gr...

...Τονίζω είναι ένα προσωπικό email και όχι ένα επίσημο email του Esoterica.gr...

...Πιστεύεις ότι ο κάθε Συντονιστής από τους πολλούς που έχουμε εδώ στο forum περνάει εξετάσεις από τους Διαχειριστές σχετικά με το ποιους δασκάλους έχει, ποια θρησκεία πιστεύει και τα σχετικά; Θα ήταν τελείως άτοπο να απαντήσουμε σε τόσο προσωπικά θέματα εμείς για τον κάθε Συντονιστή...



Οπως διαβάζω λοιπόν το κείμενο απάντηση σου Τρισμέγιστε φίλε μου, ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ότι κάποιο σκυλί γαυγίζει, αλλά πολύ σωστά αναφέρεις ότι δεν ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΑΓΚΩΣΕΙ...
Και ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ γιατί όπως ΗΔΗ ΑΝΕΦΕΡΑ γαυγίζει στον ΙΣΚΙΟ ΤΟΥ, ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΙΣΚΙΟ και σε τίποτα τα οποίο είναι μεμπτώ και κατακριτέω...

Προσπάθησε για ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΝΑ ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΣΕΙ τα φίλους ΑΝΑΓΝΩΣΤΕΣ με τζούφια πυροτεχνήματα...
Πυροτεχνήματα που έχουν να κάνουν με το ΔΑΣΚΑΛΟ ΜΟΥ...
Χαχαχαχα...
Εκεί ΟΝΤΩΣ ΓΕΛΑΣΑ ΠΟΛΥ...
Και συνεχίζω φυσικά να γελάω με τον φίλο "κυβερνητικό εκπρόσωπο της Στοάς του"...

Σαφέστατα έχεις όλο το δικαίωμα το οποίο είναι μάλιστα ΑΝΑΦΑΙΡΕΤΟ, να τηρίσεις ΟΠΟΙΑ ΣΤΑΣΗ ΕΣΥ ΘΕΩΡΗΣ ΟΡΘΗ ΓΙΑ ΤΟ Esoterica.gr
'Aφησέ μας ΟΜΩΣ να έχουμε ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ, ΤΑ ΜΕΛΗ τη προσωπική μας άποψη για το τι είναι ΚΑΛΟ γενικότερα και ΟΧΙ ΜΟΝΟ για το Esoterica.gr, εκτός και ΑΝ το ΓΕΝΙΚΟ ΚΑΛΟ μπορεί να έρχεται σε ΑΝΤΙΘΕΣΗ με το καλό του Εsoterica.gr πράγμα που ούτε για ΜΙΑ ΦΟΡΑ δε πιστεύω ότι μπορεί να ισχύει.

Εχουμε πεί πολλές φορές, ότι το Esoterica.gr και ιδιαίτερα τα forums του είναι ένας ΜΙΚΡΟΚΟΣΜΟΣ, ανάλογος ώς πρός το ΜΙΚΡΟΚΟΣΜΟ της κοινωνίας που ζούμε που και αυτή είναι ένας ΜΙΚΡΟΚΟΣΜΟΣ του Σύμπαντος Κόσμου.
Μέσα λοιπόν στον ΜΙΚΡΟΚΟΣΜΟ αυτόν, υπήρξαν, υπαρχουν και θα υπάρξουν ΚΑΙ στο μέλλον άνθρωποι σαν και τον Ελευθερομασόνο...
Δε νομίζω λοιπόν πώς ΑΞΙΖΕΙ στο ΜΙΚΡΟΚΟΣΜΟ να διαλυθεί, επιδή κάποιος ΝΟΜΙΖΕΙ τα όσα νομίζει...

Αυτά επι του παρόντος...
Αν χρειαστεί να ΞΑΝΑΕΠΕΜΒΩ για να διαφυλάξω ΠΡΩΤΑ την αναξιότητά μου, που ΜΑΛΛΟΝ ΑΔΙΚΟΣ ΚΑΤΕΧΕΙ ΤΟ ΡΟΛΟ ΤΟΥ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ, θα το πράξω...
Επιτέλους να μιλήσουμε και λίγο με λόγια σταράτα, γιατί εμείς στο χωριό μου στη Ηπείρο, τα "μεσοβέζικα" δε τα καταλαβαίνουμε...

Κέλσος ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 10:03:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara
Καλημερα σας,

Διαβαζωντας ολα τα παραπανως... απλα απορω!!

Ακουστηκανε εννοιες οπως:
ΗΘΟΣ
ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΝΑΘΡΩΠΟ ,
ΠΙΣΤΗ ΣΤΟ ΘΕΟ
ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
ΙΣΟΤΗΣ
ΑΔΕΛΦΟΤΗΣ
ΙΣΟΝΟΜΙΑ
ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ

Αξιες και εννοιες οι οποιες ,φαινεται πεντακαθαρα απο τα γραφομενα των παραπανω, οτι ο τεκτονισμος προσπαθει να καλλιεργησει και να προστατευσει... για ποιο λογο λοιπον βομβαρδιζεται τοσο πολυ?
Οσοι θεωρουν τον εαυτο τους μελη του τεκτονισμου δεν θα επρεπε να ειναι οι πρωτοι που θα δειξουν στους αμυητους τις εννοιες αυτες και να κανουν τον εαυτο τους παραδειγμα? (και οχι προς αποφυγην?)
Απλα απορω...

Συνεχιστε...


Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 10:03:25  Εμφάνιση Προφίλ
Μπράβο σας !

Το τέλειο κτύπημα κάτω από τη μέση .
Ένα μέλος άγνωστο και στην όψη και στην ιδιότητα δημοσιοποιεί e-mail προσωπικό το οποίο κοινοποιείτε στους Διαχειριστές , αντί λοιπόν οι Διαχειριστές να προστατέψουν και το esoterica και το συνεργάτη τους στον οποίο ΕΚΕΙΝΟΙ έδωσαν την ιδιότητα του Συντονιστή , διαλαλούν ότι «θα έχουν προσωπική επαφή μαζί του» .

Το αποτέλεσμα αυτής της επαφής δια στόματος ( γραφής ) και των δύο είναι να ζητήσει δημόσια συγνώμη ο Συντονιστής !!!!!!!!!!!!!!!!!

Ναι Κύριε Κέλσο , εσείς είσαστε ο δάκτυλος διασποράς ψευδών και συκοφαντικών γραφομένων , εσείς χωρίς να έχετε αποδείξεις ( πράγμα που άλλωστε δε μπορείτε να κάνετε στα όμματα αμυήτων ) πήρατε τον τίτλο του Ελεύθερου Τέκτονα και διαχωρίσατε τα Τάγματα , εσείς Κύριε Κέλσο διαγράψατε μονοκονδυλιάς ακόμα και αυτούς τους ίδιους σας τους αδελφούς που είναι στο ίδιο Τεκτονικό Τάγμα με σας και όμως ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΡΕΥΡΙΣΚΟΝΤΑΙ σε εργασίες στοών του Μικτού Τεκτονισμού , στις οποίες είναι και οι γυναίκες τους , εσείς Κύριε Κέλσο ΟΥΔΕΠΟΤΕ δείξατε να καταλαβαίνεται τον αλληγορικό τρόπο που σας μίλαγαν οι αδελφοί σας και έτσι να τηρήσετε την Τεκτονική Σιγή και την Τεκτονική ανοχή που σας επιβάλει ο Όρκος σας , εσείς Κύριε Κέλσο με τα όσα γράφετε ΕΚΘΕΤΕΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΚΤΟΝΙΚΟ ΙΔΕΩΔΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΤΕΚΤΟΝΕΣ , εσείς Κύριε Κέλσο εσείς .

Ζητήστε λοιπόν συγνώμη γονυπετής , έτσι κι αλλιώς το κτύπημα κάτω από τη μέση σε κάνει να γονατίζεις .

Κυβερνητικέ εκπρόσωπε του Τεκτονισμού FM σκέφτηκες ποτέ το τι έχεις ορκιστεί ;
Σκέφτηκες ποτέ αν και κατά πόσο εκθέτεις με την συμπεριφορά σου τους Τέκτονες ;
Σκέφτηκες ποτέ ότι αυτή η συμπεριφορά ΜΟΝΟ ΣΕ ΤΕΚΤΟΝΑ ΔΕΝ ΑΡΜΟΖΕΙ ;
FM και ο Ιούδας μαθητής του Ιησού ήταν αλλά με τον τριπλό ασπασμό τον ΠΡΟΔΩΣΕ .
Η αλαζονεία σου και η συμπεριφορά σου ούτε στον Αρτέμη Μάτσα δεν θα ταίριαζαν σε ανάλογο υποκριτικό ρόλο , πόσο μάλλον σε Τέκτονα .

Thoth το μόνο που έχω να πω είναι ένα μεγάλο ΛΥΠΑΜΑΙ .

Αν κάποιος έπρεπε να ζητήσει συγνώμη αυτός είναι ο FM για όλα τα παραπάνω , αν και εφ’ όσον είναι Τέκτονας , πράγμα που στα μάτια μου φαντάζει εξαιρετικά δύσκολο .

Βέβαια ίσως ο FM να εξυπηρετεί και άλλα συμφέροντα , και ύστερα ………….


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 10:15:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
Λόγια Σταράτα κάποιος είπε...

Ωραία λοιπόν.
Φίλε ramoglou ο FM ήταν εντάξει όταν διαφωνούσατε όλοι μαζί μου στο ζήτημα Τέκτονες και πολιτική αλλά τώρα που το θέμα πήγε στα "εσωτερικά ζητήματα" αφήνεις υπόνοιες οτι μπορεί να εξυπηρετεί άλλα συμφέροντα...
Μην τρελαθούμε και τελείως...
Ο τύπος είναι ΤΕΚΤΟΝΑΣ πάει και τελείωσε. Απλά μάλλον είναι Τέκτονας του Αμιγούς και δεν αναγνωρίζει όσους προέρχονται απο τον Μεικτό όπως διατείνεται απο την ιστοσελίδα η "εθνική στοά" της Ελλάδος.
Μη θολώνουμε τζάμπα τα νερά. Αυτή είναι η "ταμπακιέρα".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 10:20:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes
Καθένας μας είναι φορτωμένος με δύο τσουβάλια.
Το ένα το έχουμε κρεμασμένο μπροστά μας...
Το άλλο πίσω μας...
Το μπροστινό είναι γεμάτο με τα ελαττώματα των άλλων ανθρώπων
Το πίσω είναι γεμάτο με τα δικά μας ελαττώματα

ΑΙΣΩΠΟΣ


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 10:30:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Φίλε μου Αίον...
Η αναξιότης μου αναφέρθηκε σε λόγια σταράτα...
Και το ΕΝΝΟΩ...
Πιστεύεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ πώς ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟΙ;;;
Εδώ στη παλάμη σου τα ΔΙΑΚ ΣΟΥ ΔΑΚΤΥΛΑ δεν είναι ΙΣΑ με τα άλλα, θα είναι ΙΣΑ με τα δάκτυλα των άλλων;;;

Ο Ράμογλου, ΟΡΘΑ ανάφερε τον Ιούδα...
ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ήταν ένας απο τους μαθητές Του...
Τι σημαίνει λοιπόν το να ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ να βεβυλόσουμε την ΙΔΕΑ με επιχειρήματα αυτού του τύπου;;;
Μήπως επιδή ο Ιησούς ο ΙΔΙΟΣ τον εδιάλεξε, και εκείνος απο τη ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΕΠΙΛΟΓΗ τον επρόδωσε, θα έπρεπε να υποστηρίζουμε ότι ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΗΤΑΝ ΑΝΑΞΙΟΙ;;;

Δε νομίζω αυτό εσύ να το υποστηρίξεις...

Φιλικά,

Κέλσος ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 11:13:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida
Το πρόβλημα δεν είναι στο τι άποψη έχει ο καθένας για το θέμα αλλά στο τι συμπεριφορά έχει.

Το forum είναι για να ανταλλάσσονται απόψεις και ο καθένας να βγάζει τα δικά του συμπεράσματα.
Η απαράδεχτη όμως συμπεριφορά δεν αρμόζει και σίγουρα δεν προσφέρει τίποτα.

quote:
Φίλε ramoglou ο FM ήταν εντάξει όταν διαφωνούσατε όλοι μαζί μου στο ζήτημα Τέκτονες και πολιτική αλλά τώρα που το θέμα πήγε στα "εσωτερικά ζητήματα" αφήνεις υπόνοιες ότι μπορεί να εξυπηρετεί άλλα συμφέροντα...

Φίλε ΑΙΟΝ
Ο καθένας που δεν ανήκει στον τεκτονισμό μπορεί να έχει την άποψη του και μέσα από οποιαδήποτε συζήτηση - με Τέκτονες και μη – να μπορέσει ή να την εδραιώσει ή να την μεταβάλλει και καλό θα ήταν να μην είναι ισχυρογνώμων και κοντόφθαλμος.

Από εκεί και πέρα όμως όταν κάποιος δηλώνει Τέκτονας αυτό αυτόματα φέρει την ευθύνη για την σωστή εκπροσώπηση της ιδιότητας.
Όταν λοιπόν η συμπεριφορά αυτού έρχεται σε σύγκρουση με αυτό που δηλώνει πως είναι, τότε είναι φυσικό ο καθένας να σκεφτεί πως πίσω από την κουρτίνα μπορεί κάτι να κρύβεται και οι σκοποί να είναι άλλοι πέρα από αυτούς που θα έπρεπε να είναι.

Όταν κάποιος δεν μπορεί να ανήκει κάπου και να σηκώσει το βάρος καλύτερα να μένει απ’ έξω.
Αν αυτή η συμπεριφορά που βλέπω αρμόζει σε έναν Τέκτονα … ε τι να πω ….. αλλά σαφώς όπως είπε και ο φίλος Κέλσος όλα τα δάχτυλα του χεριού δεν είναι ίδια.

Οσο για αυτούς που υποτίθεται πως τους ενδιαφέρει το "καλό" του esoterica αυτό που έχω να πω είναι πως η παθητικότητα και η ουδετερότητα το μόνο που δείχνει είναι αδυναμία.
Ε δεν μπορούμε να τα έχουμε καλά με όλους και όλα ούτε να είμαστε αρεστοί σε όλους. Ας αναλάβει ο καθένας το ρόλο του και τις ευθύνες του.

Edited by - elpida on 17/10/2003 11:21:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 11:32:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes
Εγώ εκείνο που βλέπω είναι οτι καταφέραμε να διώξουμε με τη συμπεριφορά μας αξιόλογους συζητητές που έχουν μέρες να φανούν, όπως για παράδειγμα ο drumx13 ή ο Oculatis Abis και άλλοι, οι οποίοι δικαιολογημένα τί να κάτσουν να συζητήσουν σ ένα topic που εδώ και λίγες μέρες δεν έχει χάσει απλά το δρόμο του αλλά έχει τσακιστεί στα βράχια σαν καράβι που βάλεται πανταχόθεν. ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ, άλλος πολύ άλλος λίγο, ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΓΙ ΑΥΤΟ

elpida πάρα πολύ σωστά έκανες και απο την αρχή του μηνύματός σου έθιξες το ζήτημα της συμπεριφοράς. Θεωρείς οτι εδώ μέσα, με όλα όσα έχουν συμβεί και ειπωθεί, υπάρχει κάποιος με 100% δίκιο ή 100% άδικο ?


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME

Edited by - Oannes on 17/10/2003 11:42:23

Edited by - Oannes on 17/10/2003 12:09:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 12:25:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Μετά από όλες αυτές τις τοποθετήσεις τι να πω ο δύσμοιρος;

Αλήθεια τι μένει να πω;

Ποιος αγαπητοί μου φίλοι σας είπε ότι στην προσωπική μου επικοινωνία εγώ συμφώνησα σε κάτι με τον FM; Από που υποθέτετε ότι έχει γίνει συναλλαγή;

Γιατί υποθέτετε κάτι τέτοιο;

Ο FM είπε:

quote:
Μίλησα με τον διαχειριστή Τhoth και αυτό που περιμένω τώρα είναι η συγγνώμη του Κέλσου - ιδίως για το "καημένε συνωμοσιομπουρδολόγε" και τις αναφορές στην Μητέρα μου, υπαινικτικές ή μη - για να συνεχίσω

Μα τι άλλαξε στις προθέσεις του FM από αυτές που είχε πριν την επικοινωνία μας;

Επέμενε να μιλήσει με τους διαχειριστές και επέμενε να πάρει πίσω τα λόγια του ο Κέλσος;

Τι άλλο είπε δηλαδή στο τέλος FM;

Μα τόσο ανασφαλείς είστε;

Σας κάνει ότι γουστάρει και σας πάει όπου θέλει;

Στην επικοινωνία μου του ζήτησα να ξεχάσει το γεγονός και να συνεχίσει μέσα στο topic για το καλό του topic. Η προσωπική μου επικοινωνία είχε "πυροσβεστικό" σκοπό και όχι "ύπουλο";

Το ίδιο έκανα και με τον Oannes και νομίζω ότι τον βοήθησα να πάρει απαντήσεις για τους προβληματισμούς του. Και είναι προς τιμήν του ότι αν και ο ίδιος ήταν... "μπαρουτιασμένος", έδωσε τόπο στην οργή και προσπάθησε να κατευνάσει τα πνεύματα όταν είπε:

quote:
Προτείνω να προσπαθήσουμε όλοι να επουλώσουμε (όσο μπορούμε) τις πληγές του τόσο ενδιαφέροντος topic και να συνεχίσουμε την συζήτηση για τον Τεκτονισμό με ύφος και ήθος που του αρμόζει.

Ζητώ με όση ειλικρίνεια διαθέτω (αν διαθέτω) συγνώμη απο όσους έθιξα


Τώρα αν δεν αναγνωρίζετε την συνολική ευθύνη όλων για την κατάντια του topic και αν δεν αναγνωρίζετε ότι την μεγαλύτερη ευθύνη την έχουμε όλοι όσοι είμαστε πιο παλιοί και πιο υπεύθυνοι σε αυτό το forum γιατί εμείς είμαστε που πρέπει να δείχνουμε την ανεκτικότητα και την μεγαλύτερη κατανόηση, τότε δεν έχω να σας πω τίποτε άλλο.

Αν η ανεκτικότητα και η κατανόηση λαμβάνεται ως αδυναμία, τότε να ξεκινήσουμε ένα πογκρόμ διαγραφών των διαφωνούντων εδώ μέσα. Θα είστε ικανοποιημένοι;

Όταν το θυμοειδές παίρνει την κυριαρχία από την λογική, κάτι που είναι πολύ εύκολο να γίνει, τότε όλα είναι εύκολα, ξεκάθαρα και απλά. Μιλάνε τα σπαθιά και τα όπλα.

Ας κάνουμε αρένα το forum. Υπάρχουν ξέρετε και χιλιάδες θεατές που διψούν για αίμα, εκεί έξω. Να μην τους αφήσουμε ανικανοποίητους.

Λυπάμαι πολύ. Θα μπορούσατε, βέβαια, κάποιοι να ζητήσετε ενημέρωση από εμένα πριν βγάλετε "αποφάσεις" αλλά μάλλον ζητάω πολλά.

Θα περιμένω να δω αν έχει κάτι να πει και ο FM ο οποίος δυστυχώς δεν έχει κάνει την κίνηση που έχει κάνει και ο Oannes και επιμένει διχαστικά να πάρει κάτι που ξέρει πολύ καλά ότι δεν θα το πάρει.


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 12:35:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes
Thoth με όλο το σεβασμό που σου έχω μην με κάνεις δίδυμο με τον FM.
Απελθέτω απ εμού το ποτήριον τούτο. Ο Oannes είναι αυτός που είναι κι ο FM είναι αυτός που είναι. Προς αποφυγή και άλλων παρεξηγήσεων


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 12:41:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida
quote:
elpida πάρα πολύ σωστά έκανες και απο την αρχή του μηνύματός σου έθιξες το ζήτημα της συμπεριφοράς. Θεωρείς οτι εδώ μέσα, με όλα όσα έχουν συμβεί και ειπωθεί, υπάρχει κάποιος με 100% δίκιο ή 100% άδικο ?

Το 100% αγγίζει το απόλυτο και για μένα τίποτα δεν είναι απόλυτο.
Ο καθένας έχει το δικό του μερίδιο ευθύνης άλλος λίγο άλλος πολύ και καλό θα ήταν να το αναλάβει εφόσον μπορεί αν πάλι δεν μπορεί ας προσπαθήσει να μην εκτίθεται. Αμί τι άλλο ο σεβασμός θα πρέπει να κυριαρχεί σε οποιαδήποτε μορφή διαπροσωπικής επικοινωνίας.

Εγώ προσωπικά μπορώ να σεβαστώ την οποιαδήποτε άποψη έχει ο καθένας άσχετα αν την αποδέχομαι ή όχι. Το γεγονός ότι δεν αποδέχομαι κάτι δεν θα με κάνει να αρχίζω να βρίζω να καταδικάζω πρόσωπα και καταστάσεις και να υιοθετήσω μία απρεπή συμπεριφορά. Το «δήθεν» είναι κάτι που δεν μου αρμόζει και το «καταδικάζω».


Edited by - elpida on 17/10/2003 12:42:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy