ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΙΣΤΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2010, 00:18:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Η ψήφος δια βοής δίνει δύναμη σε μια γνώμη,το αν είναι λάθος ή σωστή δεν έχει καμιά σημασία.Σε αυτή την περίπτωση μετράει μόνο το πόσοι την ασπάζονται.Και ναι,τάσσονται,δεν εκπροσωπούν,συχνά δε απλά συμφωνούν χωρίς να ξέρουν τι ακούνε.Μέσα στο πλήθος ο άνθρωπος που φοβάται γίνεται δυνατότερος,το ίδιο και η γνώμη του.Αυτό αλλάζει.

Edited by - promitheus90 on 21/12/2010 00:13:37


Θύμωσες λιγάκι τώρα μαζί μου ή κάνω λάθος..???


Για το κοφτό των απαντήσεών μου λες;Καθόλου ρε συ Δήμο.Είσαι σύντομος απλά στις ερωτήσεις σου και θέλω να είμαι και γω στις απαντήσεις μου καθώς επίσης και σαφής για να μη σε μπερδεύω..Συνέχισε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2010, 00:19:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έχει συμβεί και στις δύο περιπτώσεις "άλλων".


Πάλι αναλόγως το θέμα υπάρχει και αντίστοιχη ένταση στην ανδροπαρέα.Το κοινό μάλιστα αν είναι φιλοθεάμον,διψάει για καβγά.Καθώς εκεί εκφράζεται πιο αληθινά η αντιπαράθεση,βρωμάει ο αέρας τεστοστερόνη

Ωστόσο , θα ήθελα να μου πείς και στην περίπτωση της αντροπαρέας , ποιά ιδιότητα έχουν τα μέλη που την απαρτίζουν...



Άρα δεν είναι αντίστοιχη η ένταση..στην περίπτωση που υπάρχει "μισοφόρι" όπως λές "Ο αέρας βρωμάει τεστοστερόνη"...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 21/12/2010 00:21:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2010, 00:21:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακριβώς...όταν υπάρχουν θηλυκά υπάρχει και η κατάλληλη κοσμιότις.Και κει βέβαια μια αντιπαράθεση μπορεί να γίνει αισθητή αλλά ναι υπάρχει μια εγκράτεια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2010, 00:25:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ακριβώς...όταν υπάρχουν θηλυκά υπάρχει και η κατάλληλη κοσμιότις.Και κει βέβαια μια αντιπαράθεση μπορεί να γίνει αισθητή αλλά ναι υπάρχει μια εγκράτεια.



Κοσμιότητα μπορεί να υπάρχει αλλα η ένταση είναι ιδια με αυτην που ενδεχομένως υπήρχε και με μια αντροπαρέα???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2010, 00:26:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προφανώς...απλά είναι σε λανθάνουσα κατάσταση...σαν τους ιούς όταν μπαίνουν στα κύτταρα.Στις ανδρικές υποθέσεις δεν ανακατεύονται οι γυναίκες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2010, 00:29:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Προφανώς...απλά είναι σε λανθάνουσα κατάσταση...σαν τους ιούς όταν μπαίνουν στα κύτταρα.Στις ανδρικές υποθέσεις δεν ανακατεύονται οι γυναίκες.




Δεν ρώτησα το τι κάνουν οι γυναίκες αλλα πως "λειτουργούν" με την παρουσία τους και μόνο στην ψυχολογια των αντρών , ακόμα και αμίλητες να είναι αλλα ωστόσο παρούσες...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2010, 00:30:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι έχεις καταλάβει απο την συζήτηση που κάναμε μέχρι τώρα???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2010, 00:31:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που μπορώ να πω είναι ότι ηρεμούν τους άνδρες και αφήνουν τις ορμόνες να σιγοβράζουν μόνο...ίσως γιατί είναι πιο ενδιαφέρουσες από την αντιπαράθεση,ίσως επειδή είναι ο λόγος της αντιπαράθεσης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2010, 00:33:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τι έχεις καταλάβει απο την συζήτηση που κάναμε μέχρι τώρα???

Ότι πρέπει να μείνει μόνο ένας,ο δυνατότερος...Ο "φαλλός".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2010, 00:37:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Τι έχεις καταλάβει απο την συζήτηση που κάναμε μέχρι τώρα???

Ότι πρέπει να μείνει μόνο ένας,ο δυνατότερος...Ο "φαλλός".



Ο Φαλλός μπορεί να είναι διάτρητος???
Μπορεί να εμφανίζεται ως αδύναμος και να εκλαμβάνεται-εμφανίζεται ως Φαλλός???
Αυτός που οργίζεται και θέλει να αποδείξει ή είναι υπο το καθεστώς συγκινησιακών πειρατειών...μπορεί να εκληφθεί απο τους παρευρισκομένους ως Φαλλός???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2010, 00:41:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν σκεφτούμε ότι η οργή τονίζει το ανδρικό στοιχείο ναι...ο εξοργισμένος δίνει την εντύπωση του φαλλού.Αλλά ποιος είναι ο εξοργισμένος;Αυτός που κομπάζει(από εκεί ξεκινήσαμε)ή ο άλλος(εγώ στην προκειμένη);;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2010, 00:44:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν σκεφτούμε ότι η οργή τονίζει το ανδρικό στοιχείο ναι...ο εξοργισμένος δίνει την εντύπωση του φαλλού.Αλλά ποιος είναι ο εξοργισμένος;Αυτός που κομπάζει(από εκεί ξεκινήσαμε)ή ο άλλος(εγώ στην προκειμένη);;;



Για φαντάσου έναν άνθρωπο να είναι οργισμένος και να προσπαθεί κομπάζοντας να δείξει στους γύρω του , ότι είναι κάποιος...τι εντύπωση δίνει αυτός ο άνθρωπος???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2010, 00:46:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύω ότι καταφέρνει να δείξει ότι είναι αυτός ο κάποιος...καθώς ο έξυπνος κομπασμός γοητεύει...πολλές φορές ακόμα και τους ανταγωνιστές.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2010, 00:53:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πιστεύω ότι καταφέρνει να δείξει ότι είναι αυτός ο κάποιος...καθώς ο έξυπνος κομπασμός γοητεύει...πολλές φορές ακόμα και τους ανταγωνιστές.



Όχι δεν το δέχομαι επ'ουδενί...σου έστειλα προσωπικό μήνυμα και θα τα πούμε καλύτερα εκεί...

Καλό σου βράδυ φίλε μου!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2010, 10:11:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
συμφωνουμε , γνωστο αλλωστε χαχα , οχι δεν ξερω και μαλλον δεν θα μαθω ... απλα ολοι λιγο ή πολυ το παλευουμε ... καμια φορα λεω οτι ισως εαν δεν το παλευα να ειμουν ποιο ησυχος να μην ειχα συνεχεια κατι να τρυγιριζει το κεφαλι μου ... αλλωτε παλι λεω το αντιθετο ευτυχως που το εχω ΧΑΧΑ

δες τωρα που κολλησα

quote:
Δεν μπορώ να σου βρω πιο εύκαιρο τρόπο να αντιμετωπίσεις τα διαόλια του κεφαλιού σου από το να τα πνίξεις με όλη σου τη δύναμη

να τα πνιξω αραγε ή να τα αφησω ελευθερα να εκφραστουν και ετσι να παψουν να με ζαλιζουν ? να τα πνιξω δικινδυνευοντας την αντιδραση τους που ισως με διελυε ή να τα αφησω χαλαρα και απο κοντα και να τα πρατηρω να τα κουλαντριζω για να μη ξεφευγουν ? παραξενω ετσι δεν ειναι ?

μας εχουν μαθει γενικος να συγκρατουμαστε , να καταπνιγουμε τα "μεσα" μας , ειδικα οταν αυτα δεν συμβαδιζουν με τα της κοινωνιας αποδεκτα ... αλλα μηπως ετσι ΠΑΘΑΜΕ μεγαλυτερη ζημια απο οση εαν τα αφηναμε ?

και ξερεις που το παω ? μηπως τελικα οι μαχες μας δημιουργηθηκαν ακριβως απο αυτο ? αντι να αφεθουμε καθομαστε και καταπνιγουμε "καθε τι" που δεν μας αρεσει μεσα μας ?μηπως η αποδοχη της φυσης μας , οποια και εαν ειναι αυτη ειναι ποιο σωστη απο την "αλλαγη της" ?

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2010, 11:56:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλημέρα μου φίλε!


quote:

να τα πνιξω δικινδυνευοντας την αντιδραση τους που ισως με διελυε ή να τα αφησω χαλαρα και απο κοντα και να τα πρατηρω να τα κουλαντριζω για να μη ξεφευγουν ?


Η δεύτερη επιλογή είναι αυτό που μοιάζει με την πιο σωστή αντιμετώπιση.Δλδ,μια παρατήρηση από κοντά όπως λες με σκοπό να μπεις σε μια διαδικασία να ελέγχεις τις αντιδράσεις που προκαλεί ο νους σου μέσω του συναισθήματος.Και όλο αυτό όχι για κανέναν άλλον λόγο αλλά για να μπορείς εσύ να νιώθεις καλά και να βλέπεις καθαρά ποιες είναι οι πραγματικές σου επιθυμίες,χωρίς έξωθεν αλλά και ένθεν παραμβολές.

Βέβαια,επειδή μιλάμε και μιλάμε,μη νομίζουμε ότι εδώ έχουμε βρει τη φόρμα-συνταγή της ευτυχίας.Ίσως όλα αυτά που λέμε να είναι απλά παπαριές για να περνάει η ώρα.Ξέρεις,είναι μια διαδικασία αυτή της παρατήρησης του μέσα μας με αποτέλεσμα να βρισκόμαστε σε μια ψυχική ηρεμία που ίσως να είναι μάταιο να την εκφράζουμε με λόγια.====>

Συνεπάγεται αυτό το τελευταίο ότι παίρνω πίσω τη λέξη "πνίγω".Λανθασμένη η χρήση της.Πιο καλό είναι το βάζω απένταντι μου αυτό που αισθάνομαι να θέλει να με κυριέψει.Απλά το πνίγω πάλι υποδηλώνει μια βία την οποία θέλω να τονίσω.Και θέλω να την τονίσω γιατί ακριβώς πρέπει να έχουμε απέναντι μας το συναίσθημα-πάθος-πρόβλημα εν τέλει για να το αντιμετωπίσουμε.Αν ταυτιστούμε με αυτό πάπαλα....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2010, 12:09:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερα και σε σενα φιλε ,

και γιατι να μη ταυτηστουμε ? γιατι να βρεθουμε απεναντι? εμεις και αυτα ? γιατι οχι χερι χερι , οχι με το καφε αλλα με το ΜΕΣΑ ΜΑΣ ? γιατι οχι ? μηπως απλα μας εχουν μαθει να τα εχουμε απεναντι και να τα πολεμαμε ? μηπως τελικα το σωστο ειναι να τα πιασουμε απο το χερι ? να ταυτιστουμε ωστε να τα κατανοησουμε , ωστε να μπορουμε να τα κατανοησουμε ? γιατι πως θα κατανοησεις κατι που ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ?

ενα απο τα βασικα ζητηματα των ανδρων ειναι η ηδονη και η επιθυμια της γυναικας , το αντιμετωπιζουμε αραγε σωστα οταν ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΜΕ αυτη μας την αναγκη ως κατι το "σατανικο" ? μηπως αυτο που πρεπει να κανουμε ειναι να κατανοησουμε τι στο καλο ειναι αυτη η ηδονη και γιατι στο καλο νιωθω αυτο που νιωθω οταν βλεπω την πιτσιρικα απεναντι ? μηπως πρεπει να το ΝΙΩΣΩ ωστε να μπορω μετα να το εξηγησω απο το να το πολεμησω και να μη μαθω ποτε τι ηταν ? αχ αυτη η πιτσιρικα τι σου κανει ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ !!!

και φυσικα δε λεμε "τιποτα" , θα ειμαι ο τελευταιος που θα πω οτι λεμε "κατι" ... απλα τα λεμε ... λογια του ... πληκτρολογιου

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2010, 12:58:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λογικό ερώτημα.Και θα πάρω το παράδειγμά σου.

Το να γουστάρεις το θηλυκό απέναντί σου είναι απολύτως φυσιολογικό μη λέμε τα αυτονόητα.Το θέμα είναι πως μπορείς για παράδειγμα να χειριστείς την πιθανή απόρριψη.Ας πάρουμε ως δεδομένο την απόρριψη.Την κυνηγάς από πίσω;(όχι θα μου πεις).Εσύ μπορεί να έχεις κολλήσει με την πάρτη της ρε παιδί μου.Και άντε πες την κυνηγάς.Τελικά καταφέρνετε να τσακωθείτε,να βριστήτε,να χαλάσετε τις καρδιές σας αλλά να μην αγαπηθείτε.


Σκέψου πώς θα διαμορφωνόταν αργότερα η ψυχική σου κατάσταση.(Είσαι μεγαλύτερός μου και ίσως τα βλέπεις διαφορετικά αλλά οκ).Θα υπάρχει μια έντονη θλίψη,γιατί διέλυσες τη σχέση σου με έναν άνθρωπο που θεωρείς ότι έχεις ανάγκη,θα έχεις ρίξει μεγάλο μερίδιο ευθύνης πάνω σου,θα αισθάνεσαι τύψεις.Αυτά θα τα κάνεις αν είσαι υπερευαίσθητος ας πούμε.Αν δεν είσαι και τόσο,θα μπεις σε μια διαδικασία να της ρίξεις όλα τα φταιξίματα,ακόμα και για την υπερθέρμανση του πλανήτη που λέει ο λογος.

Μια μέση κατάσταση θα ήταν να αντιληφθείς πρώτον ότι η χρονική συνέχεια της ζωής σου δεν επηρεάζεται από αυτό.Το κλασσικό "θα την ξεπεράσεις" κλπ.Ακόμα,ότι δεν επηρεάζει ένας άνθρωπος τόσο άμεσα τη ζωή σου,καθώς εσύ είσαι ο κάτοικος του σώματός σου και εσύ αποφασίζεις γι'αυτό και σωματικά και ψυχοπνευματικά.Αν πάλι υπάρχει εξάρτηση όντως,τότε πρέπει να συνειδητοποιήσεις ότι είναι λάθος και να το σταματήσεις.


Κάποιες φορές τα παράξενα συναισθήματα που μας διαβρώνουν δημιουργούνται από εμάς μέσα μας,και ουσιαστικά γίνονται ψευδαισθήσεις που μας καταβροχθίζουν.Πιστεύεις ότι πρέπει με τέτοια συναισθήματα να πάμε χέρι χέρι;Ναι,πρέπει να τα ζήσουμε και τα ζούμε,αλλά όταν καταλάβουμε ότι είναι επιζήμια για μας πρέπει να αποδεσμευτούμε από αυτά.

Edited by - promitheus90 on 21/12/2010 13:10:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2010, 13:00:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει η άποψη , ότι ο άνθρωπος είναι θεμελιακά "Καλός"...και ότι είναι μόνο οι αντίξοες κοινωνικά συνθήκες που τον κάνουν "Κακό"...προσωπικά και μέσα απο την εμπειρία μου , αυτό δεν το δέχομαι και για ην ακρίβεια δεν δέχομαι ότι είναι "Καλός" ούτε "Κακός"...είναι ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ!!!

Ο άνθρωπος είναι πολύ πιο καταστροφικός και πολύ πιο σκληρός απο τα ζώα..τα ζώα δεν είναι σαδιστικά και εχθροί της φύσης...η ανθρώπινη όμως ιστορία είναι ένα χρονικό αφάνταστης σκληρότητας και καταστροφικότητας και μόνο ορισμένοι αφελείς και για λόγους που δεν του βοηθούν στο να επικυρώσουν τα πιστεύω τους , δεν το παραδέχονται αυτό!

Ωστόσο θα παρατηρο΄σα , ότι η ανθρώπινη επιθετικότητα και στο βαθμό που είναι πολύ μεγαλύτερη απο αυτή των ζώων , μπορεί να εξηγηθεί απο τους ειδικούς όρους της ανθρώπινης ύπαρξης.

Σε κάθε περίπτωση είναι ένα δυναμικό που που ενυπάρχει εντός μας -καταστατικά- και που θα εκδηλώνεται για όσο διάστημα η ανάπτυξή μας δεν παίρνει καλύτερες και πιο ώριμες κατευθύνσεις...


Η παραπανίσια επιθετικότητα του ανθρώπου , είναι ριζωμένη στον χαρακτήρα του .... το χαρακτήρα του σαν ενα σύστημα σχέσεων που συνδέουν τον άνθρωπο με τον κόσμο ή τον αποσυνδέουν απο τον κόσμο και είναι κάτι που εύκολα κάποιος μπορεί να το αισθανθεί αλλα εκ διαμέτρου πολύ δύσκολο να το χειρισθεί και να το "αλλάξει"...!!!

ΣΗΜ:"Η ανθρώπινη επιθετικότητα είναι μια δυνατότητα που παρέχεται απο την βιολογία και είναι παρούσα στον εγκέφαλο ΑΛΛΑ Η ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΟΤΗΤΑ".


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2010, 13:18:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
προμηθευα , πριν παμε εκει , θελω να σταθω λιγο ποιο πισω ...

γιατι ενω εχω γυναικα , θελω ΚΑΙ την πιτσιρικα ? κακο , αμαρτια, απιστια και ενα σωρο μπουρδες ... μια χαρα καλο ειναι να θελω και τις δυο χωρις να σταθω στα αισθηματα που δημιουργω σε αυτες καθως με ενδιαφερει στο ΓΙΑΤΙ μου συμβαινει

το να το καταπνιξω , το να σταθω απεναντι του , το να πω οχι ρε οσο και να τι θες κατσε στα αυγα σου και αναλογα τι τυπος ειμαι να μεινω εκει ή να φτασω στο αυτομαστιγωμα κτλπ

η απαντηση σημερα ειναι απλη , οκ ξερουμε , πριν απο 1000 , 3000 χρονια δεν ειχαμε ιδεα γιατι και πως , ετσι μπηκαν μεσα ενα σωρο "Ασχετα" πραγματα , τα οποια τα κουβαλαμε μεχρι σημερα ... αυτα ειναι κατα την αποψη μου τα στοιχεια που μας δημιουργουν ΠΡΟΒΛΗΜΑ ,που μας βαζουν να παλευουμε με τον ιδιο μας τον εαυτο ... που μας τοποθετουν απεναντι , καθως θεωρουσαν οτι ολα αυτα ειχαν προελευση εξω απο τον ανθρωπο... ενω στην ουσια ειναι η ΦΥΣΗ του ανθρωπου

για μενα το Α και Ω ειναι οτι πρεπει να ΣΥΜΦΙΛΙΩΘΟΥΜΕ με την φυση μας, να την κατανοησουμε και τοτε ΙΣΩΣ κατι να αλλαξει ... αλλα οταν ακομη και σημερα , το 2010 , μεταφραζουμε τις πραξεις μας σε διαβολους και τριβολους , οταν σημερα θεωρουμε κακο την επιθυμια μας , τοτε εχουμε θεμα , σοβαροτατο κατα την αποψη μου ... ειδωμεν ...

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2010, 13:55:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στη συγκεκριμένη περίπτωση φίλε μου...ο περιορισμός που λες θα γίνει αφού "υποκύψεις" στο πάθος σου>Εσύ καλά κάνεις και γουστάρεις και όχι μόνο μια και 10 αν θες.Τις άλλες όμως τις ρώτησες αν θέλουν να σε μοιραστούν;;

Τέλος πάντων...Για να το δούμε και αλλιώς πίστη μου είναι ότι ο άνθρωπος είναι και θεός και διάβολος.Δλδ,είναι και καλός και κακός όπως είπε και πιο πάνω ο Εαρινός.Από εκεί και πέρα είναι στο χέρι του το πού θα αναπτύξει την ηθική του πρωτού προβεί στην πράξη.Θα κάνει αυτό το οποίο θέλει χωρίς να δώσει λογαριασμό σους άλλους ακόμα κι αν πληγωθούν ή θα αποφασίσει δίκαια(ή όσο δίκαια γίνεται) για την κοινή ηρεμία;Εκεί έγκειται η μάχη και ο πόλεμος,για να μη ξεφαεύγουμε από το θέμα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2010, 15:04:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εισαι σιγουρος οτι δεν πρεπει να υποκυψω ? και ποιος το λεει , το οριζει αυτο ? ειναι δυνατον να νιωθω κατι στο οποιο ΔΕΝ πρεπει να υποκυψω ? ειναι δυνατο το μεσα μου να με οδηγει σε κατι "λαθος" ?ή το οτι με οδηγει αλλου σημαινει οτι υπαρχει προβλημα στο εκει που ειμαι ?... πριν παω στις αλλες πρεπει να ξεκαθαρισω με μενα ...
μπορω να το υποταξω ? και εαν το υποταξω μηπως κανει κακο στον εαυτο μου τελικα ????

επισης μπορω να το πολεμησω εαν ΔΕΝ ξερω τι ειναι ? εαν ΔΕΝ ξερω απο που πηγαζει ? ακομη ακομη ΕΑΝ ΔΕΝ το εχω κανει ? χμμμ

και για να μη παρεξεγηθω αναφερθηκα στο παραδειγμα αυτο γιατι ειναι γνωστο ΣΕ ΟΛΟΥΣ και υποθετω οτι ολοι ξερουμε για τι πραγμα μιλαμε και ποσοι αραγε καταφεραν να το υποταξουν , αλλα και τι κερδισαν τελικα ?

μιλαμε λοιπον για μαχη ή για συμβιωση ? για πολεμο ή για συμβιβασμο ?
και σε ολα αυτα ποσο μας επιρεαζει το περιβαλλον μεσα στο οποιο ζουμε και μεγαλωνουμε ? !!!

τελικα ενα ειναι σιγουρο δε ξερω τι μου γινεται ΧΑΧΑΧΑΧΑ !!!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dialektikos
Νέο Μέλος

France
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2010, 13:59:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΣΗΜ:"Η ανθρώπινη επιθετικότητα είναι μια δυνατότητα που παρέχεται απο την βιολογία και είναι παρούσα στον εγκέφαλο ΑΛΛΑ Η ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΟΤΗΤΑ".


Kalispera,

les oti "h epithetikotita einai parexetai apo tin viologia kai einai parousa ston egefalo"...

vasika pou to diavases auto? kai ti ennoeis.. oti uparxei kati pou kathorizei viologika mia sugekrimeni symperifora, opws px epithetikotita..?

"Oso polu kai na thes kati, kanenas, pote, den tha sunomotisei gia na to katafereis. Opote xypna."
"To olon einai to alithes"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2011, 09:37:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Καμιά φορά το κακό καταδιώκει τον πολεμιστή του φωτός. Τότε, ήρεμα, αυτός το προσκαλεί στη σκηνή του.

Απευθύνεται στο κακό ρωτώντας το: "Θέλεις να με πληγώσεις ή να με χρησιμοποιήσεις για να πληγώσεις τους άλλους ;".

Το κακό κάνει πως δεν ακούει. Υποστηρίζει ότι γνωρίζει τα σκότη της ψυχής του πολεμιστή. Αγγίζει τραύματα που δεν έχουν ακόμα επουλωθεί και ζητάει εκδίκηση. Του υπενθυμίζει ότι είναι το μόνο που γνωρίζει κάποιες παγίδες και κάποια δηλητήρια που θα τον βοηθήσουν να καταστρέψει τους εχθρούς.

Ο πολεμιστής του φωτός ακούει. Αν το κακό αφαιρεθεί, το παρακινεί να ξαναρχίσει τη συζήτηση και του ζητάει τις λεπτομέρειες όλων των σχεδίων του.

Αφού ακούσει το καθετί, σηκώνεται και φεύγει. Το κακό μίλησε πολύ, είναι τόσο κουρασμένο και άδειο, που δεν θα καταφέρει να τον ακολουθήσει".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2011, 23:29:16  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"Καμιά φορά το κακό καταδιώκει τον πολεμιστή του φωτός. Τότε, ήρεμα, αυτός το προσκαλεί στη σκηνή του.

Απευθύνεται στο κακό ρωτώντας το: "Θέλεις να με πληγώσεις ή να με χρησιμοποιήσεις για να πληγώσεις τους άλλους ;".




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mystery flower
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
204 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2011, 12:21:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φυσικά και υπάρχουν πολλών ειδών πόλεμοι όπως η πάλη των συναισθημάτων, η πάλη του καλού με το κακό. Η πάλη του σκότους με το φως αλλά καλός πολεμιστής είναι αυτός που ξέρει γιατί αγωνίζεται και αν είναι ο σωστός δρόμος αυτός που επιλέγει. Μετά γίνεται σοφός όταν ξέρει τι δύναμη έχουν οι αντιπάλοι του για να ξέρει αν μπορεί να αγωνιστεί ή να νικήσει. Η νίκη θα του δώσει μεγάλη χαρά όταν δει τους καρπούς των κόπων του αλλά γίνεται καλύτερος όταν ωφεληθεί από αυτό που αγωνίζεται αλλιώς αν τον καταστρέψει είναι μια νίκη χωρίς νόημα αφού ξέρει ότι ήταν μια νίκη που δεν του ανήκει, δεν μπορεί να του δώσει χαρά, γι' αυτό πολλές φορές πρέπει να προβλέψει τι μπορεί να γίνει αύριο.

Ταξίδι στο άγνωστοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2011, 02:40:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η νίκη είναι νίκη ή ήττα;

Ο νικητής είναι κερδισμένος ή χαμένος;

Ο νικητής είναι μόνο ο εαυτός του ή μήπως και ο αντίπαλος του;

to puzzle ths xilietias
emre aydın-HoşçakalΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mystery flower
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
204 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2011, 10:05:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απαντώ στην παρατήρηση που έθεσες. Π.χ. αγωνίζεσαι για κάποιο σκοπό και χαίρεσαι γι' αυτό. Στην πορεία ανακαλύπτεις ΄οτι δεν άξιζε τον κόπο να αγωνιστείς γι' αυτό και δεν ήταν νίκη όπως νόμιζες αλλά μια ήττα που δεν είχες υπολογίσει βλέποντας τι σου φέρνει το μέλλον. Εντάξει;

Ταξίδι στο άγνωστοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2011, 21:28:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εντάξει, κατανοητό αυτό που λες.

Μια ακόμη παρατήρηση ως σκέψη όχι ως κριτική αν μου επιτρέπεις στο τελευταίο που λες.

Δηλαδή,
Στην αρχή, (επιθυμείς αυτό που επιθυμείς).
Στη πορεία, επιθυμείς ότι δεν (επιθυμείς αυτό που επιθυμείς).

Στην αρχή διαφαίνεται ως νίκη.
Στη πορεία διαφαίνεται ως ήττα.

Κοινός παρονομαστής η επιθυμία, σωστά;

to puzzle ths xilietias
emre aydın-Hoşçakal

Edited by - YUGI-OH on 06/12/2011 21:29:36

Edited by - YUGI-OH on 06/12/2011 21:32:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy