ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 **** Π Ε Ν Τ Ε Λ Η ****
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2004, 13:53:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
Φιλε μου jbg διαβασα το μηνυμα σου με προσοχη εχεις δικιο.
Αυτο που ισως θα ξερεις ειναι οτι και στην ΠΕΝΤΕΛΗ εγινε κατι αντιστοιχο στην αρχαιοτητα.
Εννοω οτι κατα την εξορυξη του μαρμαρου προσεχαν παρα πολυ ωστε το φυσικο τοπιο γυρω απο τα λατομεια να μην υποστει αλλαγες τετοιες που θα εδειχναν ασχημες εικονες στον επισκεπτη. Οποιος επισκεφτει το μουσειο λατομικης τεχνης στον ΔΙΟΝΥΣΟ θα καταλαβει τι εννοω .
Εκει πραγματαικα το λατομειο μοιαζει με εργο τεχνης και απο μακρια η λατομευση δεινει την εντυπωση οτι παρατηρεις ενα καστρο!!
Επισης στην σπηλια επιτηδες δεν λατομευσαν τον αριστερο μαρμαροβραχο οπως κοιταμε την εισοδο του σπηλαιου ενω θα μπορουσαν ακριβως για να μη καταστρεψουν την θεα της εισοδου του σπηλαιου.
Ετσι σημερα ειμαστε τυχεροι και εχουμε αυτο το πανεμορφο θεαμα οταν επισκεπτομαστε την σπηλια και τιποτα δεν θυμιζει λατομειο αλλα δειχνει σχεδον φυσικο ολο αυτο που κοιταμε .
Περιμενω με ενδιαφερον τις φωτο σου και θα εχεις οποια βοηθεια θελεις.

Φιλε glinaaea γραφεις

" Πρέπει να πώ όμως ότι μέχρι πριν τρείς εβδομάδες δούλευα στο αρχαιολογικό μουσείο του μαραθώνα. Επειδή ξεκίνησαν εργασίες γιά να φτιάξουν στέγαστρο στους μεγάλους τύμβους που ευρίσκονται δίπλα στο μουσείο, μας φώναξαν να κάνουμε (που απαραίτητα προηγούνται) τις αρχαιολογικές ανασκαφές. Από εκεί λοιπόν στέλναμε μπάζα με φορτηγά στό μοναστήρι κατα παράκληση της καθηγουμένης, γιά να μπαζώσουν μία εκταση, μάλον γιά πάρκιν. Ίσως γιά τον λόγο αυτό η γερόντισα μου έδωσε το κλειδί και μπήκαμε οικογενειακώς και ασυνόδευτα στο παλιό εκλησάκι. Η βλακεία μου ήταν ότι ξέχασα να πάρω φωτ. μηχανή ενώ την είχα έτοιμη πριν ξεκινήσουμε" .

Αν μου επιτρεπεις μια ερωτηση εισαι αρχαιολογος;
Παντως η φωτογραφικη περιγραφη του εσωτερικου της εκκλησουλας ηταν ακρως κατατοπιστικη και ενδιαφερουσα. να σαι καλα και ελπιζω να ξαναπας με φωτογραφικη μηχανη.
Ξερουμε ποιο ιερο ηταν κει στην αρχαιοτητα;
Εχεις καποια πληροφορια;

Edited by - ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR on 03/05/2004 14:02:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2004, 13:58:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μια και μιλαμε για το ΠΕΝΤΕΛΙΚΟ μαρμαρο σας δειχνω μια φωτογραφια απο τον ΔΙΟΝΥΣΟ και τα αρχαια λατομεια του με μαρμαρα κατεργασμενα απο τους τεχνιτες και ετοιμα για μεταφορα.

Ποιος ξερει αραγε ποιος να ηταν ο προορισμος τους.
Και μονο η σκεψη οτι μπορει να ειχαν προορισμο καποιο αρχαιο ιερο σε κανει να αισθανεσαιθαυμασμο και συγκινηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dolixopodos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2004, 14:30:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dolixopodos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπέρα και καλό μήνα σε όλους. Aγαπητέ glinaaea πολύ καλές οι πληροφορίες σου σχετικά με τον αι-γιωργη , με εντυπωσίασε το γεγονός ότι πιστευεις πως πρόκειτε στην ουσία για αρχαιο ναό ,πράγμα δίολου απίθανο..

Yπάρχει και κατι αλλο βέβαια εκεί γύρω που μου έχει προκαλέσει κάποια ερωτηματικά και ειμαι σίγουρος ότι θα του έχεις ρίξει και εσύ μια ματια φίλε φωτογράφε..

Σχετικά τώρα με τη τελευταία φωτογραφία απο τα λατομεια του διονύσσου,αν δε κάνω λάθος η τοποθεσια πρεπει να είναι πάνω απο το λατομικό μουσείο.Eιναι σίγουρο ότι οι πλάκες αυτές είναι προιοντα αρχαίας εξόρυξης; ρωτάω γιατί απο όσο ξέρω στη συγκεκριμένη τοποθεσία γινόνταν εξορύξεις από τα μέσα του 19ου αιώνα και δώθε.Eκτός και αν αυτές οι "προσφατες" εξορύξεις έγιναν πάνω από αρχαίο λατομείο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zagreas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
153 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2004, 17:25:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zagreas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος zagreas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπιτη Ostria
Γραφεις

<Μιλώντας για ενεργειακό ποτάμι, οργονική ενέργεια (βιοενέργεια με λίγα λόγια, η μελέτη του Βίλχελμ Ράιχ) για ειδικές περιοχές, ειδικές ώρες και κάτω από ειδικές αστρονομικές συνθήκες,
αναρρωτιέμαι αν τελικά, λαμβάνοντας όλα αυτά υπ όψιν (ας θεωρήσουμε ότι ισχύουν όλα) μήπως θα μπορούσαμε να βρεθούμε στο κατάλληλο μέρος την κατάλληλη στιγμή, για να γίνουμε μάρτυρες κάποιων πιθανών φαινομένων, από το να πηγαίνουμε σε τυχαίες μέρες και ώρες και να περιμένουμε να συμβεί κάτι. Καθαρή υποθετική πρόταση αυτή, όχι πρόσκληση προς πράξη, εφ όσον δεν ξέρω αν μία τέτοια επίσκεψη-πείραμα, θα μπορούσε να έκρυβε κάποιους κινδύνους>

Η αποψη, το να βρεθεις τον καταλληλο χρονο στο καταλληλο τοπο με βρισκει πολυ θετικο και ειμαι σιγουρος οτι
η αρχαιοελληνικη θρησκεια το γνωριζε αυτο το γεγονος (Διονυσιακα,Ελευσινια μυστηρια πχ).

Συμφωνω απολυτως μαζι σου οτι η συμετοχη στο υποθετικο πειραμα-επισκεψη που αναφαιρεις, περιεχει και πιθανους
κινδυνους. Εμεις με τους καταλληλους υπολογισμους μπορει να καταφαιρουμε ισως να βρουμε τη ΠΥΛΗ ανοικτει,
το σε ποιο κοματι της ΨΗΧΗΣ θα μας οδηγησει δεν ειναι δικια μας επιλογη.
Στη περιοχη της Πεντελης εδω και εκατονταδες χρονια πολλοι ανθρωποι αναφαιρουν εμπειριες παραξενες, μερικοι
βιοσαν και μεγαλο φοβο.Ειναι ολοι τρελοι η παραμυθαδες? Δεν νομιζω.
Δηλαδη με δυο λογια αν η εμπειρια ειναι αρνητικη δεν ειναι οτι καλλητερο για ατομα με καρδιολογικα προβληματα
και μερικοι αλλοι δεν ειναι σιγουρο για το πως θα αντιδρασουν αμα φοβιθουν υπερβολικα.

Κατα την γνωμη μου οι υποψηφιοι ψυχοναυτες εθελοντες του υποθετικου πειραματος-επισκεψης πρεπει να πληρουν
τους εξεις ορους.
Προτο να ειναι πολεμιστες (να το λεει η καρδια τους).
Δευτερο να τρεφουν μεγαλο σεβασμο η αγαπη για το ΘΕΙΟ.
Τριτο να εχουν γνωσεις ψυχολογιας και δη της Γιουνγκιανης περι αρχετυπων.

Σε χαιρετω

999Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2004, 18:28:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γειά σας.
Φίλε φωτογράφε, είμαι ειδικευμένος τεχνίτης ανασκαφών αρχαιολογίας.
Όσο γιά τις πληροφορίες που ζητάς θα τις ψάξω και θα τις βρω. Θα μου πάρει όμως λίγο χρόνο. Όταν τις πάρω θα σας τις δώσω.

Φίλε dolixopode, δεν μας γράφεις ποιό ειναι αυτό που σου έκανε εντύπωση εκει γύρω στο εκλησάκι. μπορείς να μας το πεις;

Φιλικότατα.

Edited by - glinaaea on 03/05/2004 18:37:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2004, 12:59:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε glinaaea σε ευχαριστω για την απαντηση και περιμενουμε ...νεα σου...
Αγαπητε δολιχοποδε θα εκανα την ιδια ερωτηση και εγω με τον glinaaea αν θελεις πες μας τι ακριβως εννοεις για αυτο που ανεφερες για τον Βρανα.
Για την ερωτηση σου σχετικα με τα λατομεια σωστα καταλαβες ειναι πανω απο το λατομικο μουσειο.
Ψαχνω απο χτες να βρω την αναφορα που υπαρχει για εκεινο το σημειο.
Συγκεκριμενα πιστευω οτι εχει γινει εξορυξη και εκει πανω σε αρχαια λατομεια εξ αλλου το μαρμαρο ειναι και εκει της καλυτερης ποιοτητας αλλα το στοιχειο που δειχνει την παρουσια αρχαιων λατομειων ειναι οι μικρες πετρινες κατασκευες που υπαρχουν ψηλα εκει και λεγονται αν θυμαμαι καλα ¨ΜΟΝΟΣΠΙΤΑ¨ και θεωρουνται καταλυματα των αρχαιων λατομων.
Δεν εννοω τα ανακαινισμενα πετρινα κτισματα κατω στο μουσειο αλλα στο σημειο εκει πανω που ειναι οι λαξεμενες μαρμαροπλακες θα εχεις δει οτιπαραδιπλα υπαρχουν αυτα τα μονοσπιτα οπως τα λενε.
Μολις βρω παλι την αναφορα θα την παραθεσω δωσε μου χρονο .
Παντως μπορει και να σφαλω και να εχεις δικιο απλα ειναι γνωστο οτι τα πιο πολλα συγχρονα λατομεια την νεοτερης εποχης ανοιχτηκαν πανω στα αρχαια και μαλιστα αυτη ηταν και η αιτια που χαθηκαν τα ιχνη τους.
Το μονο ανεπαφο ειναι αυτο της σπηλιας απο νομιζω 25 που ειχε καταγραψει ενας ξενος περιηγητης περι το 1880.
Αρχαια λατομεια εχουν αναφερθει οτι υπαρχουν επισης και στα ψηλα σημεια της Χουνης αλλα εικαζεται και σε αλλα σημεια του ΠΕΝΤΕΛΙΚΟΥ αλλα ειναι δυσκολο να εντοπιστουν πλεον για τους λογους που προανεφερα.
ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΜΕΡΑ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dolixopodos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2004, 18:06:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dolixopodos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Φίλε dolixopode, δεν μας γράφεις ποιό ειναι αυτό που σου έκανε εντύπωση εκει γύρω στο εκλησάκι. μπορείς να μας το πεις;"


Στον περίβολό του αη-γιώργη, στη άκρη που βλέπει στο φαράγγι, υπάρχει ένα μαρμάρινος ογκος που μου έχει δημιουργήσει το ερωτημα αν πρόκειτε για σπασμένη αρχαία κολώνα ή απλά σχέδιο της φύσης.Δε ξέρω αν το έχετε προσέξει και εσείς αν ναι ποιά είναι η γνώμη σας;

Kατάλαβα ποια οικίματα εννοείς λέγοντας "μονόσπιτα".Oταν είχα πρωτοπεράσει από εκείνο το σημείο και ειδικότερα απο ένα άλλο που βρίσκεται πιο χαμηλά, είχα και εγώ την πίστη ότι πρόκειτε για αρχαίες κατασκευές, αλλά ύστερα από ένα άρθρο που διάβασα στο "ελληνικό πανόραμα" σχετικά με αυτή τη τοποθεσία και τις λατομικές εργασίες που γίνονταν εκεί απο τα μέσα του 19ου αιώνα, αυτή η πρώτη μου άποψη έχασε σε έδαφος και μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι αυτά ίσως να ήταν "καζάρμες" που δεν είχαν ανακαινιστεί."Kαζάρμες" από το ιταλικό "caza di armi" λέγονταν τα πέτρινα σπίτια που βρίσκονται πιο χαμηλά κοντά στο λατομικό μουσείο και στέγαζαν τους λατόμους των δύο τελευταίων αιώνων. Θα προσπαθήσω να βρώ το άρθρο και να το αντιγράψω εδώ, ελπίζω μόνο να μην υπάρχει κανένα πρόβλημα με αυτό.
Aγαπητέ φωτογράφε αναμένω με μεγάλο ενδιαφέρον την αναφορά αυτή σχετικά με τα μονόσπιτα.
Φίλε glinaaea με τις γνώσεις που έχεις και μέσα από τον επαγγελματικό σου κύκλο έχεις καθόλου ακούσει ή γνωρίζεις άλλους αρχαιολογικούς χώρους (αρχαίους είτε πρωτοχριστιαννικούς)στην περιοχή της βόρειας αττικής που είναι άγνωστοι στον πολύ κόσμο;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2004, 17:00:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στον περίβολό του αη-γιώργη, στη άκρη που βλέπει στο φαράγγι, υπάρχει ένα μαρμάρινος ογκος που μου έχει δημιουργήσει το ερωτημα αν πρόκειτε για σπασμένη αρχαία κολώνα ή απλά σχέδιο της φύσης.Δε ξέρω αν το έχετε προσέξει και εσείς αν ναι ποιά είναι η γνώμη σας;


Αγαπητε δολιχοποδε δεν το εχω προσεξει το σημειο αυτο θα παω να κοιταξω και θα μπορεσω επειτα να σου πω την γνωμη μου.
Μολις βρω το κειμενο για τα μονοσπιτα θα το παραθεσω.
Μια και μιλησες για αλλους αρχαιολογικους χωρους να κανω και εγω μια ερωτηση μηπως γνωριζει καποιος.
Στην Σταματα υπαρχει μια πινακιδα που λεει ΠΑΛΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΒΑΣΣΙΛΙΚΗ ακολουθωντας εφτασα σε μια αλλη πινακιδα παρομοια εξω απο ενα ιδιοκτητο κτημα με σπιτι υποθετω οτι το μνημειο ειναι μεσα εκει,
Εχει επισκεφθει καποιος τον χωρο αυτο;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2004, 20:46:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γειά σας.
Φίλε dolixopode, νομίζω ότι μιλάς γιά μιά πέτρα σην μπροστινή πόρτα στό προαύλιο της εκκλησίας στα ριζά των βράχων και πρίν αρχίσει το πεζούλι του περιβόλου περίφραξης της εκκλησίας. την πρόσεξα και εγώ γιατί μοιάζει τμήμα αρχαίας κολόνας με κοίλες αυλακώσεις στο στύλ των κιόνων του Παρθενώνα. Η πρώτη ματιά αυτό δείχνει. Η πέτρα αυτή, ύψους γύρω στους 85 πόντους καί πάχους γύρω στους 55 πόντους κυλινδροειδούς σχήματος, έχει ασβεστωθεί πολλές φορές και δεν φαίνεται το υλικό από το οποίο αποτελείται (αν είναι μαρμάρινη ή όχι). Θα πρέπει κάποιος να βγάλει σε ένα μικρό κομμάτι τα στρώματα του ασβέστη γιά να φανεί το υλικό. Αν είναι μαρμάρινη τότε κάποιες πιθανότητες υπάρχουν να ήταν τμήμα αρχαίας κολόνας. Αυτό το λέω γιατί η παραμόρφωση που έχει υποστεί είναι πάρα πολύ μεγάλη και από πολύ κοντά η πρώτη εντύπωση σβήνει σχεδόν. Ο έλεγχός μου ήταν πολύ πρόχειρος.
Όσο γιά πληροφορίες γιά αρχαίους ναούς που έχουν μετατραπεί σε Χριστιανικούς δεν έχω και είναι πολύ δυσκολο να μάθω γιατί εγώ δουλεύω σε καθαρά αρχαία μέρη που παρέμειναν σε αρχαία κατάσταση.
Νομίζω ότι τέτοιες πληροφορίες μπορούν να ληφθούν μόνο από κάποια υπηρεσία της ιερωσύνης που έχει ασχοληθεί και καταγράψει τις ιστορίες όλων τών ναών. ΑΝ υπάρχει τέτοια υπηρεσία.
Πάντως εγώ τώρα το έβαλα το θέμα στα υπ όψιν και θα ρωτάω όπου μπορώ. Όταν πάρω τέτοιες πληροφορίες ή δω εγώ κάτι τέτοιο θα σας το κοινοποιήσω αμέσως.
Αυτό που μπορώ να σας πω σαν πληροφορία αλλά γιά καθαρά αρχαιολοκό χώρο, επειδή είναι σχεδόν άγνωστο ακόμα (συνεχίζονται βλέπεις οι ανασκαφές), είναι ο αρχαιολογικός χώρος της Μπρεξίζας πίσω από την παραλιακή εκκλησία της Αγ. Κυριακής στην Νέα Μάκρη. Είναι ολόκληρο συγκρότημα κτιρίων που σνοδεύουν αρχαίο Αιγυπτιακό ναό της Ίσιδας. Έχουν βρεθεί στον χώρο 7 σχεδόν ακέραια μέγάλα αγάλματα ανδρών και γυναικών (Αιγυπτίων) και μιά Σφίγκα. Έχουν μεταφερθεί στο μουσείο του Μαραθώνα (το οποίο τώρα είναι κλειστό λόγω ανακαίνισης).Στόν χώρο που ευρέθησαν έχουν τοποθετηθεί (προς το παρόν) τέσσερα κανονικά αντίγραφα και τα οποία (μαζί με τον αρχαιολογικό χώρο) θα μπορούσε κάποιος να τα δει απο την μεριά του Ξενοδοχείου (αν επέμενε λιγάκι). Περισσότερα δεν ξέρω γιατί δεν εργάζομαι εκεί.
Φιλικότατα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2004, 21:37:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου και πάλι γειά σας.
Ξαναμπαίνω γιατί έχω μιά πληροφορία.
Στην διάνοιξη μιάς αποχετευτικής αύλακας βάθους και πλάτους περίπου 1.5 μέτρου και μήκους περίπου 80 μέτρων προς την κατεύθυνσην της θάλασσας κοντά στην παραλία στην τέως Αμερικάνικης Βάσης και νύν Πυροσβεστικού Σώματος και Αθλητικού και Πολιτιστικού Κέντρου της Νεας Μάκρης και ΜΕΣΑ στην περιοχή αυτή, ΕΙΔΑ στα πλάγια της διάνοιξης αυτής απολήξεις χάλκινα σύρματα γυμνά, πάχους 3 χιλ. σε βάθος 30 πόντων από την επιφάνεια τού εδάφους.Το βάθος των 30 πόντων του εδάφους αποτελείτο από περίπου τρείς στρώσεις χαλίκι ψιλό (γαρμπίλι).
Όλη η έκταση είναι ισοπεδομένη και εντελώς επίπεδη. Τα χάλκινα αυτά σύρματα ήταν σταθερά στο βάθος αυτό. Ήταν κάθετα της διάνοιξης του χαντακιού και παράλληλα μεταξύ τους. Σίγουρα συνεχίζονταν και δεξιά και αριστερά στο ίδιο βάθος. Η απόσταση της παραλληλότητας ποίκιλε από 1.5 μέχρι και 3και μέτρα. πόσα ακόμα σύρματα υπάρχουν ακόμα, το μήκος των συρμάτων και τα πιθανά σχέδια και συνδέσεις τους, δεν τα ξέρω γιατί δεν φαίνονται. Μέτρησα στο κομμάτι αυτό μάλλον 12 σύρματα.
Μπορεί κάποιος (αν γνωρίζει), πιθανές χρήσεις από μιά τέτοια εγκατάσταση::::::::::::::: Πιθανούς σκοπούς, κ.λ.π., να μας δώσει κάποιες πληροφορίες;
Απευθύνομαι και στον Πέτρο, και επειδή του έχω στείλει κάποια e-mail
και μάλλον δεν τα έχει λάβει δεν ξέρω γιατί, δεν μπορώ να τον ρωτήσω άμμεσα.
Σαν χάρη, θα μπορούσε κάποιος να τον ενημερώσει;
Ευχαριστώ.
Φιλικότατα.


Edited by - glinaaea on 06/05/2004 21:43:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2004, 00:54:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Glinaaea καλησπερα
Απο την περιγραφη που εκανες προκειτε πιθανοτατα για ΓΕΙΩΣΕΙΣ για αυτο ειναι γυμνα τα χαλκινα συρματα και το γαρμπιλι στρωνεται κατ αυτον τον τροπο για την καλυτερη λειτουργεια της γειωσης με απλα λογια.
Για το ιερο στην Μπρεξιζα ριξε μια ματια στις προηγουμενες σελιδες υπαρχουν και φωτογραφιες αν θελεις να δεις.
ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2004, 01:23:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά!
Για το εκκλησάκι βέβαια δεν πρέπει να μας κάνει και τόση εντύπωση.
Για τα καλώδια ιδέα δεν έχω, αλλά πιθανόν να είναι συνηθισμένες ηλεκτρικές εγκαταστάστεις για στρατιωτικές βάσεις.
Θα προσπαθήσω να βρω τον Πέτρο αύριο και να του πω να ρίξει μια ματιά στο mail του ή εδώ.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dolixopodos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2004, 11:35:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dolixopodos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε glinaaea ακριβώς για αυτό τον ογκόλιθο μίλαγα και εγώ, σωστά κατάλαβες:-)
Eπί τη ευκαιρεία ίσως ξαναεπισκευτώ το χώρο μέσα στο σάββατο,αυτή τη φορά με φωτογραφική μηχανή..
Σχετικά με τα καλώδια, η άποψη του φωτογράφου πιστεύω ότι είναι πολύ πιθανή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2004, 00:59:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι,
Κατόπιν σχετικής ειδοποίησης της Ostria,"μπήκα" να διαβάσω και αν
μπορέσω να απαντήσω στο σχετικό ερώτημα του φίλου Glinaaea.
Κατ'αρχήν θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη για την παρατεταμένη απουσία μου
......αλλά λόγοι ανωτέρας βίας.Επίσης προτού προχωρήσω θα επιθυμούσα
να ζητήσω συγνώμη από τον φίλο τον glinaaea για την μη απάντηση στα
e-mails του.Πλην όμως τελευταία ανακαλύψαμε ότι από άτομα που δεν θα
περιμέναμε κάτι σχετικό,πέρνουμε e-mails γεμάτα ιούς.Πιθανώς ούτε και
εκείνα να γνωρίζουν ότι το κανάλι αλληλογραφίας τους είναι "μολυσμένο"
Εάν λοιπόν ο φίλος μου ο Glenaaea έχει στείλει e-mails με το όνομα
APANAGIOTOY (όπως το γράφω) παρακαλώ θερμά να κάνει έναν έλεγχο στο
σύστημά του διότι τα εν λόγω e-mails ήταν γεμάτα ιούς,οπότε δεν "ανοί-
χθηκαν" με αποτέλεσμα να μη γνωρίζω το περιεχόμενο.Εάν φίλε μου glinaaea δεν είχες στείλει e-mails με αυτό το όνομα,αλλά με το nick
σου,τότε δυστυχώς σε ενημερώνω ότι ΔΕΝ έχω λάβει τίποτε σχετικό.
Ευτυχώς ο εν λόγω ιός και κατόπιν σχετικής ενημέρωσης και της Dark-
angel,δεν φαίνεται να είναι τόσο επικίνδυνος.Απλά είναι ενοχλητικός
στην λειτουργία του internet (γενικά).Φαίνεται δε ότι αναπτύσσεται
"σκαλίζοντας" τις λίστες διευθύνσεων αλληλογραφίας....Τέλος πάντων...
Πάντως θα επιθυμούσα εάν είναι δυνατόν φίλε μου glenaaea να ξαναπρο-
σπαθήσεις να μου στείλεις τα e-mails που αναφέρεις.
Τώρα επί του θέματος της ερώτησης.
Ο τρόπος με τον οποίον περιγράφεται η μορφή της εγκατάστασης των γυμνών χαλκίνων καλωδίων δεικνύει σαφέστατα την κατασκευή γείωσης
σταθμού εκπομπής πολύ μεγάλης ισχύος.Τα εδάφη της περιοχής επειδή
είναι ασβεστούχα και πυριτιούχα (πηλός) δεν προσφέρονται για καλής
ποιότητας κατασκευής γείωσης και ιδιαίτερα μίας τέτοιας για τις α-
παιτήσεις ενός πομπού μεγάλης ισχύος.Ας σημειωθεί ότι κατά το παρελθόν
στην εν λόγω βάση λειτουργούσαν σταθμοί βραχέων και μεσαίων κυμάτων.
Από εκεί εξέπεμπε μάλιστα και το 2ο ας πούμε κανάλι του γνωστού στους
παλαιώτερους,"Αμερικάνου"(Σταθμός ψυχαγωγίας στους 1600 KHz,AM,Μεσαία
κύματα).Οι πομποί αυτού του τύπου (Βραχέων και Μεσαίων κυμάτων,ιδιαί-
τερα δε βραχέων κυμάτων) απαιτούν ΠΟΛΥ καλής ποιότητας γειώσεις.Έχω
σχετική εμπειρία από τον σταθμό βραχέων κυμάτων της Λιβύης.
Συνεπώς και σύμφωνα με την δοθείσα περιγραφή των καλωδίων,η εν λόγω
κατασκευή αποτελεί μία πολύ καλής ποιότητας γείωση.(Ας μην υπεισέλθωμε
σε τεχνικές λεπτομέριες κατασκευής και εξήγησης δράσης).
Νομίζω δε ότι ήδη κάποιος φίλος (ο Φωτογράφος?) έδωσε ήδη την ίδια
εξήγηση.

Φιλικώτατα
Πέτρος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2004, 03:44:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο jonnie λέει ότι οι σήραγγες κατά την γνώμη του δεν κατασκευάστηκαν για να διαρκέσουν. Μήπως όμως φαίνονται έτσι επειδή έμειναν στην μέση οι εργασίες, εφ όσον ακυρώθηκαν τα όποια έργα;

Το δεύτερο ενδιαφέρον σχόλιο είναι αυτό για τα φυτά και τα δέντρα που οι κορυφές τους "αποστρέφονται" την είσοδο της σπηλιάς. Ο Κάρολος στο θέμα του φίλου sonap λέει ότι παρατήρησε ακριβώς το αντίθετο σε μία πρόσφατη επίσκεψη του στην σπηλιά. Μπορεί να ισχύουν και τα δύο αλλά σε διαφορετικές στιγμές;



οποιος εχει ελαχιστες γνωσεις απο μεταλεια, θα καταλαβει οτι κατι αναλογο με την υποστηλωση τους εγινε στις τεχνητες σηραγγες γυρω απο την σπηλια

δεν υπαρχει τσιμεντο στην οροφη (που θα ηταν απαραιτητο σε εργα που προοριζονται να διατηρηθουν για μεγαλο χρονικο διαστημα) αλλα απλως μεταλικα ελασματα που φυσικα εχουν ηδη σκουριασει απο την αυξημενη υγρασια (της οποιας την υπαρξη φυσικα γνωριζαν οι μηχανικοι των εργων)

οσο για τα φυτα που γερνουν αντιθετα απο την σπηλια. προκειται για ενα ειδος αγριοχορτων και οχι για δεντρα

στα πευκα της περιοχης δεν παρατηρησα κατι αναλογο, παρα μονο μερικα με εντονη διακλαδωση του κορμου τους, γεγονος που υποδεικνυει απλως την υπαρξη γραμμων λεϋ


οσο για το ειδος της ενεργειας που θα απωθουσε τα φυτα μακρυα της, εχουν γινει πειραματα με οθονες τηλεορασης και ειναι γεγονος πως ολα τα φυτα αποφευγουν την ακτινοβολια της

προφανως καποιο ειδος ενεργειας υπαρχει απο την οποια τα συγκεκριμενα φυτα προσπαθουν να απομακρυνθουν


εχω 2-3 φωτογραφιες, αλλα δεν ξερω πως να τις παραθεσω


θα παρακαλουσα να με βοηθησει οποιος ξερει τον τροπο


στη θεωρια περι πυλης κατεληξα και εγω μετα την εμπειρια που ειχα στην Πεντελη - τα φαινομενα ομως δεν περιοριζονται μονο στην περιοχη της σπηλιας, αλλα σε μια ζωνη που περικλειει και αυτην εως την αμερικανικη βαση, σε ευθεια γραμμη

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2004, 10:26:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γειά σας.
Φίλε μου Πέτρο, καλή σου μέρα. Σήμερα σου έστειλα πάλι μιά φωτο από παλιά στην διεύθυνση pental.............
Όσο γιά το έδαφος του χώρου των συρμάτων, είναι επίστρωμα βαλτώδους πριοχής αποτελούμενο από κροκαλοειδεί στρώματα (στρώματα διαφόρων μεγεθών κροκάλων, και διάφερα στρώματα ιζημάτων. Το μέρος περικλείεται από διάφορα αποστραγγιστικά κανάλια, και η στάθμη των υπογείων υδάτων ευρίσκεται περίπου ένα μέτρο κάτω από την επιφάνεια του εδάφους. Μιλάμε γιά ένα μέρος λοιπόν μέ μεγάλη υγρασία ολόκληρο τον χρόνο. Από αυτήν την άποψη και μόνο θεωρώ υπερβολή τα τόσα πολλά
σύρματα γείωσης. Φυσικά δεν έχω λόγο να σε αμφισβητώ, και πιστεύω την εξήγησή σου. Έχω μόνο να συμπληρώσω στο θέμα ότι βρήκα κάποιες εξόδους μερικών συρμάτων όχι όμως μόνο σε ένα σημείο αλλά σε ένα μέρος χώρου 80 τμ. περίπου.
Φιλικότατα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2004, 10:59:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γειά σας.
Φίλε φωτογράφε σου έστειλα δύο e-mail, το ένα φωτο.
Φίλε dolixopode, έστειλα και σε σένα μιά φωτο της πέτρας που αναφερθήκαμε.
Αν τα λάβατε θα ήθελα να μου το γνωστοποιήσετε. και τις φωτο, αν μπορείτε να τις περάσετε μέσα εδώ, γιατί εγώ δεν ξέρω.
Ευχαριστώ σας.
Φιλικότατα.

Edited by - glinaaea on 08/05/2004 11:02:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2004, 13:32:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα!

Περιμένω να δω τις φωτογραφίες σας!
Λίγα σχόλια πάνω σε αυτά που είπαν ο zagreas και ο jonnie.

Παρόλο που είμαι πολύ επιφυλακτική ως προς τις διάφορες ερμηνείες για το τι ακριβώς συμβαίνει στην Πεντέλη, και πώς μας επηρεάζει, ας κάνω μερικές υποθέσεις.
Το φαινόμενο μπορεί να είναι περιοδικό. Οπότε πράγματι μπορούμε να βρούμε πότε "ενεργοποιείται" και να παρατηρήσουμε τα επιμέρους φαινόμενα που δημιουργεί (ή την έκφραση του ίδιου του φαινομένου σε φυσικό και ψυχικό επίπεδο).

Η αρνητική αίσθηση που πολλοί μάρτυρες έχουν επισημάνει μπορεί να είναι απλώς "φόβος μπροστά στο άγνωστο". Δηλαδή να αντιλαμβάνονται αρνητικά την ενέργεια, χωρίς η ίδια να είναι αναγκαστικά αρνητική.
Το ίδιο ίσως να συμβαίνει και με την θετική αίσθηση που έχουν κάποιοι άλλοι, ή οι ίδιοι κάτω από άλλες συνθήκες. Βέβαια αυτό με τα χορτάρια δείχνει ότι μάλλον υπάρχει κάποιος μαγνητικού τύπου (;) θετικός και αρνητικός πόλος, που ενεργοποιείται πιθανόν εναλλάξ. Δεν γνωρίζω και πολλά από μαγνητικά πεδία, και αναρρωτιέμαι αν πχ. ανοίγει μια πύλη μήπως δημιουργείται ένας θετικός κι ένας αρνητικός πόλος, και ανάλογα στο που βρισκόμαστε σε σχέση με την πύλη, υπάρχει έλξη ή απώθηση.
Αυτή η πύλη μπορεί να μην έχει σταθερές συντεταγμένες αλλά να ανοίγει σε διάφορες θέσεις μέσα στο πεδίο που σχηματίζεται, προφανώς εκεί που μαζεύεται η περισσότερη ενέργεια (ή και το αντίθετο) την κάθε φορά.

Αρκετά όμως με την σκιτζίδικη επιστημολογία!

Θα σας βγάλω λίγο από το θέμα. Την προηγούμενη εβδομάδα το μεσημέρι στο extra channel είχε μία σειρά (2 ή 3ων) εκπομπών με θέμα "τις υπόγειες στοές της Αθήνας".
Καλεσμένοι οι γνωστοί-άγνωστοι, Παππάς, Γκιόκας, Αργυρόπουλος, Πάλμος κλπ όπου δεχόντουσαν και τηλεφωνήματα ακροατών.
Στις εκπομπές έδειξαν και βίντεο της παραγωγής με κάποιες στοές που αν μη τι άλλο φαινόντουσαν ενδιαφέρουσες. Σας δίνω λοιπόν τις σημειώσεις που κράτησα από αυτές τις εκπομπές.

Το κεντρικό θέμα ήταν οι άνθρωποι που έχουν εξαφανιστεί μέσα στις στοές (αναφέρθηκαν κάποιοι αστυνομικοί το '52 αν κατάλαβα καλά σε στοά που ξεκινά από το Πολύγωνο ή από την Κυψέλη, μερικοί Γερμανοί ερευνητές, εξαφανίσεις ανθρώπων κοντά στην σπηλιά του Νερού στο Κορωπί, εξαφανίσεις ανθρώπων στην στοά του Λιγός στην Χασιά και τρεις Ελληνες σχετικά πρόσφατα, χωρίς άλλες λεπτομέρειες). Αυτό που έλεγε ο Γκιόκας (ο πρώην αστυνομικός και τώρα ιδιωτικός ντετέκτιβ) είναι ότι μέσα στις στοές συμβαίνουν διάφορα επικίνδυνα πράγματα, όπως διακίνηση ναρκωτικών και αρχαιοτήτων, αλλά και τελετές παγανιστών, διαφόρων στοών, και σατανιστών.
Είναι γεγονός ότι έχουν βρεθεί μέσα σε στοές (πχ έχουν βρεθεί μέσα στα αρχαία μεταλλεία λαυρίου σκελετοί και κόκαλα ανθρώπινα ή και ζώων -αυτό το γνωρίζω από φίλους που δουλεύουν στα ΜΜΕ).
Το πιό πιθανό βέβαια είναι να πρόκειται για τρωγλοδύτες ή έστω για κάποιες μεμονωμένες εγκληματικές ενέργειες.

Το δεύτερο θέμα ήταν αν στις στοές αυτές υπάρχει ραδιενέργεια. Ο Παππάς και οι άλλοι έλεγαν ναι, τηλεθεατές (και ανάμεσα τους ένας σπηλαιολόγος που πήρε τηλ και μίλησε ζωντανά) είπαν ότι ναι μεν υπάρχουν ραδιενεργά πετρώματα (πυρίτιο) μέσα στα σπήλαια και τις φυσικές στοές, αλλά δεν είναι επικίνδυνες, εκτός κι αν εκτεθείς στην ραδιενέργεια για πολύ καιρό (όπως είπε ένας μεταλλωρύχος που πήρε επίσης).
Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι πήρε τηλέφωνο πολύς κόσμος μεγάλης ηλικίας (60άρηδες και πάνω) και είπαν τις δικές τους εμπειρίες μέσα στις στοές σε περασμένες δεκαετίες. Οχι ότι είπαν κάτι περίεργο, απλώς επιβεβαίωσαν ότι υπάρχουν και ότι τις έχουν περπατήσει.

Μία κυρία είπε ότι όταν 16 ετών είχε περπατήσει μια στοά που ξεκινούσε από την σπηλιά του Νταβέλη και κατέληγε στην Μονή Πεντέλης.
Είπε ότι δεν υπήρχε κανένας κίνδυνος επειδή είχε καλό οδηγό.
Αλλος είπε ότι περπάτησε σε στοά από του Φιλοπάππου που κατέληγε στην Ακρόπολη.
Αλλος από την Καισαριανή (η είσοδος απέναντι από το καφενεδάκι του δήμου) που καταλήγει στην Ακράτα! (αυτός είπε μάλιστα ότι μπορούσε να διαβάσει χωρίς γυαλιά και ότι υπάρχει κάποια ενέργεια που γιατρεύει την πρεσβυωπία!)
Αλλες είσοδοι που αναφέρθηκαν : Ναός της κοιμήσεως της Θεοτόκου (δεν θυμάμαι αν είναι αυτός στην Καισαριανή-σόρυ), στοά που ξεκινάει από την Θήβα (αλλά δεν είπαν που βγαίνει) και έγινε αναφορά για τις στοές κάτω από το Φιξ και το "τρίγωνο" της Αργαλαστής.

Ο Παππάς ανέφερε ότι κατά την γνώμη του οι στοές έχουν σχηματιστεί από κάποιο άγνωστο σε μας φυσικό φαινόμενο, και μίλησε για το σπήλαιο του Διρού, όπου οι γεωλόγοι λένε ότι οι στοές-αίθουσες που έχουν βρεθεί εκεί, σχηματίστηκαν από την ροή κάποιου υπόγειου ποταμού.
Ο ίδιος όμως το αμφισβητεί γιατί όπως είπε δεν παρατηρείται διάβρωση και λίανση των πετρωμάτων.

Και τέλος, όλοι αναρωτήθηκαν πως γίνεται και οι στοές αυτές ενώ είναι χιλιομέτρων χωρίς εξόδους ενδιάμεσα, να έχουν οξυγόνο και σε αρκετά σημεία φως, χωρίς να υπάρχει εμφανής πηγή.

Αυτά ειπώθηκαν πάνω-κάτω. Ελπίζω να μην σας κούρασα!

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 08/05/2004 14:44:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2004, 16:04:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χε-χε-χα-χα-χα!!!!(Εισαγωγή που συνήθως απεχθάνομαι!!!!!!)

Ostria,καλή μου φίλη,πάλι ο Παπάς είπε τις "παπα...." του.Ήμαρτον!!!
Τελικά αυτός ο άνθρωπος έχει σαφέφαστα πρόβλημα προσωπικότητας!!!!
Το πυρίτιο ΔΕΝ είναι ραδιενεργό υλικό!!!!
Όσο για την υφιστάμενη ακτινοβολία μέσα στην Σπηλιά έχω γράψει και στο
παρελθόν αλλά και στο παρόν topic σχατικά,αναφέροντας μάλιστα τελευ-
ταίες μετρήσεις.(Η συγκεκριμένη δραστηριότητα έχει μαγνητοσκοπηθεί).
Όσο αφορά τώρα το θέμα με τις "υπάρχουσες" σπηλιές και "υπόγεια μονο-
πάτια",δυστυχώς είναι κάτι που είναι εκτός γενικά δραστηριότητάς μου
και δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.Σύμφωνα όμως με λεγόμενα και εγγράφως
ανακοινωθέντα αποτελέσματα του από παλιά αγαπητότατου φίλου μου Πάνει-
ου,αλλά και άλλα ατόμων που ασχολήθηκαν ενεργά ερευνώντας τα φημολο-
γούμενα,δυστυχώς οφείλω να πω,ότι σε γενικές γραμμές τα διάφορα λε-
γόμενα-όχι όλα- είναι τερατολογίες.Δεν μπορώ να διαχωρήσω ποιά
εξ αυτών είναι αληθινά διότι δεν ασχολούμαι με το αντικείμενο.
Μάλιστα επειδή μεγάλος "ντόρος" γίνεται περί των σπηλαίων,σκεφθήκαμε
μαζί με τον Daveli και εφ'όσον το επιτρέψουν τα οικονομικά μας,να κά-
νουμε ορισμένες ηχοβολιστικές δοκιμές στις περιοχές όπου τερατολογούν-
ται τα φημολογούμενα.Φυσικά ο απαιτούμενος εξοπλισμός παρ'όλου ότι θα
είναι ιδιοκατασκευής,κοστίζει κάποιο σεβαστό ποσόν....
Τι να πω άλλο σχετικά με τις ποιότητες αναλόγου είδους εκπομπών???
Διάφοροι ασχετήδηδες (βλέπε δημοσιογραφίσκοι) άπτωνται θεμάτων για τα
οποία ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ την παραμικρή ιδέα.Καλούν δε πάντοτε τους΄"συνήθεις
υπόπτους" οι οποίοι έχοντας το αβαντάζ της μοναδικότητας,βορβορολογούν
"παίζοντας μπάλα μόνοι τους".Τι να γίνει???Είπαμε ωραίες στημένες "μη-
χανές"...........
Παρακαλώ συγχωρήστε το ότι παρεκτράπηκα λίγο.


Φιλικώτατα
Πέτρος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zagreas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
153 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2004, 18:12:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zagreas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος zagreas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλη Ostria για σου.

Παλια ειχα ακουση οτι ο Ραιχ ειχε κατασκευασει οργανο μετρησης της οργονης.
Ξερεις τιποτα σχετικο με τετοιου ειδους οργανα?
Υπαρχουν και καποιες φορητες συσκευες που μετρανε τα εγκεφαλικα μας κυματα.
Εχεις ακουση αν κυκλοφορουνε στο εμποριο τετοιες συσκευες?
Ο φιλος Πετρος σαν ποιο ειδικος θα μας βοηθουσε πολυ.

Σε χαιρετω

999Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2004, 19:21:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους
Αγαπητε glinaaea ελαβα τα email σου και σε ευχαριστω .
Η φωτογραφια που μου εστειλες δεν ειναι καθαρη (ειναι απο την σπηλια Νταβελη;).
Οσο για τις αλλες που λες βεβαιως και με ενδιαφερει.
Οτι θες να ανεβασεις εδω στειλε μου το αν δεν τα καταφερνεις και θα το ανεβασω εγω ετσι κι αλλιως χωρο στην pathfinder εχω.
Το ιδιο ισχυει και για τον φιλο jbg οτι βοηθεια θελεις με φωτογραφιες μπορεις να κανεις και εσυ το ιδιο.
Πετρο μην γελας!! τα πραγματα ειναι σοβαρα δεν ακουσες τι ειπαν οι ¨ειδικοι¨ κινδυνευουμε.
Σχετικα με αυτες τις εκπομπες θα πουμε κι αλλα γιατι τα κανανε μπαχαλο με τις ανακριβειες που ειπαν.
Αμ εκεινος ο παρουσιαστης και η συμπαρουσιαστρια καλα ειναι ολα τα λεφτα.
Τι να γινη πουλαει το ¨μυστηριο¨ και το ¨παραξενο¨. Πουλαει σε εκπομπες σε βιβλια σε περιοδικα και οταν δεν εχεις και αλλη θεματολογια για να ασχοληθεις η δοκιμασμενη λυση ειναι μια ¨ΜΥΣΤΗΡΙΟ¨.
Απο την νεα εβδομαδα η εκπομπη θα ασχοληθη με τους ΕΞΩΓΗΙΝΟΥΣ.
Φανταζομαι ποιοι θα ειναι οι ¨καλεσμενοι¨ απο τωρα κι ας μην τους εχουν πει ακομα.


Edited by - ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR on 08/05/2004 19:25:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2004, 21:38:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γειά σας.
Φίλε φωτογράφε, κάπου εκεί βρίσκεται το παράξενο στις φωτογραφίες της σπηλιάς, ή ανεξήγητη θολούρα και από την οπτική γωνία που τραβήχτικαν
(τυχαία) βγήκαν και παράξενα σχήματα καθαρά. Θα σου στείλω την ίδια με εντοπισμό του σχήματος που θέλω να δεις και δύο άλλες ακόμα. Σε άλλες βλέπω (ίσως είναι ιδέα μου) στην θολούρα νεφελώδεις μορφές.
Ο σκοπός γιά τον οποίον σου έστειλα το e-mail ηταν γιά να δεις μετα από κάποια επαφή το ΦΙΛΜ και αν μπορέσεις να βγάλεις τίποτα από εκεί.
Όσο γιά τις φωτογραφίες αν μπορείς να τις ανεβάσεις Σ ΑΥΤΟ το topic και αν γίνεται ΕΤΟΙΜΕΣ. Αν σε ενδιαφέρει ακόμα μπορείς να με πάρεις τηλέφωνο. Ευχαριστώ.
Και όλες οι φωτογραφίες είναι από την είσοδο μπροστά της σπηλιάς.
Φιλικότατα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2004, 13:02:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου φίλε Zagreas,

Φυσικά υπάρχουν τέτοιου είδους συσκευές.Βέβαια είναι αρκετά ακριβές
αλλά οι σχετικές μετρήσεις γίνονται και με άλλα όργανα,πλην όμως
όχι φορητά.Εάν υπάρχει μεγάλη ανάγκη για μια τέτοια μέτρηση το μόνο
που μου λείπει είναι ένας converter 12V/220V ώστε να μπορέσουν να
λειτουργήσουν εν υπαίθρω,με την βήθεια μπαταρίας αυτοκινήτου,οι σχετι-
κά ογκώδεις μου συσκευές.
Στο εγγύς μέλλον και μετά την παραλαβή κάποιων ειδικών τεχνικών βιβλί-
από USA,πιθανώς να προβώ σε κατασκευές τέτοιων συσκευών,φορητής δυνα-
τότητας.


Φιλικώτατα
Πέτρος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2004, 02:27:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε glinaaea βαζω την φωτο που μου εστειλες την περιορισα σε διαστασεις λογω μεγεθους γιατι απαιτουσε πολυ χωρο σε kb.

Μου εστειλες αλλα 8 email αλλα μονο ενα ηρθε με φωτογραφια τα αλλα τα μλποκαρε η hotmail.
Πρεπει να στελνεις 1 φωτο καθε φορα γιατι δεν μπορει να δεχτει πανω απο 1mb.
Στην αλλη φωτο που μου εστειλες εμφανιζεται ενα ατομο θελεις να τηνβαλω οπως τηνεστειλες η να καλυψω το προσωπο του (εσυ εισαι;).
Και κατι τελευταιο περιγραψε μας τι ακριβως δειχνει αυτη η φωτο;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2004, 22:02:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γειά σας. Φίλε φωτογράφε σου έστειλα 4 φωτο και μέσα σ αυτές ήταν ΚΑΙ αυτή με εντοπισμένο το σημείο που θέλω να δείτε. Θα τις ξαναστείλω και όπως είπες και εσύ μία-μία κάθε φορά. Δεν ξέρω όμως κάθε πότε αδειάζεις την αποθήκη σου. Αλλά θα σε παρακαλούσα να με πάρεις και ένα τηλέφωνο. Και ναί, μπορείς να μην πειράξεις την φωτό
, είναι η κόρη μου. Ευχαριστώ.
Φιλικότατα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 18:42:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε glinaaea βαζω την δευτερη φωτογραφια που μου εστειλες

Κανε καποιο σχολιο και για τις δυο εδω σχηματιζεται καποια μορφη αν καταλαβα καλα αυτο δεν εννοεις;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 19:30:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γειά σας.
Φίλε φωτογράφε, ναι γι αυτή την μορφή μιλάω και καθώς θα δείτε και στις άλλες δύο πάλι σχηματίζεται κάποια μορφή των πετρωμάτων.Σε άλλες όμως σχηματίζεται κάποια θολούρα που η μηχανή μου και η απόσταση δεν τις δικαιολογεί.
Τωρα γιά νεφελώδεις μορφές δεν θα τις σχολιάσω πριν δεις και εσύ το αρνητικό. Ακόμα όμως δεν ξέρω αν θέλεις να το δείς και πώς.
Και σου στέλνω και άλλη μιά.
Φιλικότατα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 22:54:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Zagrea απάντησε ο Πέτρος ότι υπάρχουν, θα ψάξω και γω να δω και τι πειράματα έχουν γίνει...

Βλέπω το πρόσωπο... και μου θυμίζει κεφάλι παπαγάλου! lol
Η πέτρα κάτω πίσω από τον νεαρό μου θυμίζει το κεφάλι ενός αραχνοειδούς... και μπροστά φαίνονται κάτι που θα μπορούσαν να είναι τα ποδαράκια του (καλά η φαντασία μου οργιάζει! δεν λέω ότι όντως είναι κάτι περίεργο, απλώς έπεσε το μάτι μου και εκει!)
Μπροστά έχει μπάζα?

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 22:57:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ όλους τους Φίλους, αλλά κυρίως τον ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ δημιουργό του τόπικ, τον Φωτογράφοgr. Φίλε μου Φωτογράφε, σε ευχαριστώ για ένα πράγμα. Που κατάφερες να κάνεις αυτό το τόπικ απο πωλητήριο μαρμάρου, μια πανέμορφη και γόνιμη συζήτηση. Να'σαι καλά !


ΤΙΝ ΓΑΡ ΠΟΤΑΕΙΣΟΜΑΙ ΑΣΥΧΑ ΔΑΙΜΟΝ ΤΑ ΧΘΟΝΙΑ Θ'ΕΚΑΤΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2004, 10:52:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους
Αυτην την μορφη που ειδε η Οστρια εντοπισα και εγω ειναι πραγματι εντυπωσιακο το τι μπορει τυχαια; η οχι να σχηματιζουν οι βραχοι.
Υπαρχουν και αλλα πολλα καταπληκτικα παραδειγματα.
Glinaaea σου εστειλα ενα εμαιλ δοκιμασε στο αλλο email που σου γραφω γιατι συμβαινει και μου μπλοκαρει η hotmail τις φωτογραφιες σου.
Και τωρα κατι σημαντικο που εχει να κανει με εκεινους τους εργατες της ΕΥΔΑΠ.
Για καλη μου τυχη τυχη χτες που περασα απο το σπηλαιο συναντησα εναν ανθρωπο που μου συστηθηκε ως εργαζομενος στην ΕΥΔΑΠ!!
Ειχε ερθει με εναν πολυ μεγαλο σε ηλικια γεροντα και απο οτι ειδα ειχαν μαζεψει χορτα.
Πιασαμε κουβεντα και μου ειπε οτι επισκεπτεται το σπηλαιο εδω και 10 χρονια τουλαχιστον.
Ο ιδιος εργαζεται σε εργα της ΕΥΔΑΠ στην ευρυτερη περιοχη γιατι μενει και σχετικα κοντα (Χαλανδρι).
Τον ρωτησα αν εχουν γινει εργα της ΕΥΔΑΠ εκει πανω.
Μου ειπε σιγουρα οχι γιατι δεν εχει λογο η ΕΥΔΑΠ να κανει εργα εκει γυρω και οτι σιγουρα κατι θα ειχε ακουσει .
Οταν τον ρωτησα αν δικαιολογειτε να υπαρχει αγωγος ομβριων στο εκκλησακι μου απαντησε παλι αρνητικα και οταν του ειπα το περιστατικο που ειχε αναφερει καποιος εδω με τους εργατες που καναν εργασιες του φανηκε παραξενο και ειπε οτι 99% δεν ηταν της ΕΥΔΑΠ οι συγκεκριμενοι ανθρωποι.
Αυτα για την ωρα.
Νταβελη γεια χαρα και σε σενα. Πιστευω οτι η συμμετοχη των περισσοτερων που γραφουν εδω βοηθησε σε αυτο που ανεφερες και οχι εγω.
ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy