ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ, 3ο μέρος, επίσημη έκδοση
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2004, 22:46:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας
cybershamangr καλησπερα.

Ωραια η εμπειρια σου. Με σιγουρια δεν μπορω να πω αν βιωσες συνειδητο ονειρο η αστρικο ταξιδι.
Εχω βιωσει παρομοιες εμπειριες αρκετες φορες μετα απο διαλογισμο αφου με παρει ο υπνος.
Οσο αφορα το ονομα και την μεταφορα σου αλλου απ'οτι λενε οι ειδικοι αυτο ειναι η αιτια.
Πρεπει να ειμαστε ακριβεις και απολυτοι για τον προορισμο μας γιατι σκεψη ισον πραξη εξω απο το σωμα.
Τωρα οτι δεν βιωσες ταραχωδη επιστροφη οπως αλλες φορες δεν σημαινει κατι.
Δεν ειναι υποχρεωτικο να βιωνεις τα ιδια συμπτωματα παντα.

Αν φοβασαι κατι σκεψου γιατι.. Οταν λες κατι.. Οταν αρνεισαι.. Πιστευεις.. Υποστηριζεις.. ΣΚΕΨΟΥ

ΚΑΝΤΟ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cybershamangr
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2004, 14:57:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cybershamangr
Κώστα ευχαριστώ για την απάντηση και το σχόλιο σου.

Πάντως θεωρώ θετικό να μαθαίνει κανείς μέσα από εμπειρίες και να μη βασίζεται μόνο στη θεωρία που πολλές φορές μπορεί να αποδεικνύεται στο πέρασμα του χρόνου ελλιπής ή ανακριβής.
Θεωρώ συναρπαστικό να κάνεις τη θεωρία πράξη και είτε να την επιβεβαιώνεις, είτε να την αναιρείς ανακαλύπτοντας κάτι καινούριο.
Δυστυχώς προς το παρόν δε μπορώ να έχω εμπειρίες όσο τακτικά θα ήθελα και αυτό οφείλεται και στην καθημερινότητα που δε μπορεί να αποφύγει κανείς.

Η Ελπίδα πεθαίνει προτελευταία. Τελευταία πεθαίνει η Προσπάθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2004, 22:22:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere
quote:

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ Η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ, ΟΣΟ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΓΥΡΟΥ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΤΟ 100% ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΤΟΥ ΟΧΙ ΣΑΝ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΤΗΣ ΜΟΡΦΗΣ ΑΛΛΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ

Εντάξει για την ανθρωπότητα. Εμείς τι ελπίδες πιστεύεις ότι έχουμε φίλη gretel;


Φίλε Xotchipilli2,
Όπως πάντα πολύ ενδιαφέρουσες και πολύ «εγκεφαλικές» οι παρατηρήσεις σου. Νομίζω πάντως πως περισσότερη αξία από το να βρεις το γιατί των άλλων, έχει το να βρεις τι ισχύει για σένα. Αν πάντως αυτό σε βοηθάει, υπάρχουν όπως επεσήμανε και η gretel σε αρκετά σημεία του topic πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις για το θέμα. Εγώ θα κάνω copy – paste σε μία από αυτές, επειδή έχει και κάποιο … «ειδικό» ενδιαφέρο,ν χωρίς πάντως να σημαίνει ότι και την «υιοθετώ» ως έχει:

quote:

zelda Posted - 03/10/2003
h xrhsh xapiwn lsd px mporei na boh8hsei sth pragmatopoihsh enos astrikou taksidiou? nomizw pws oxi alla 8a mporousame na o suzhthsoume.........

amalia Posted - 04/10/2003
…Για αστρικό ταξίδι (συνειδητή εξωσωματική εμπειρία), δεν έχω διαβάσει ή ακούσει κάτι το σχετικό. Ωστόσο, θα ήθελα να τονίσω πως: Για το πρώτο που ανέφερα (διεύρυνση της συνείδησης), υπάρχουν πολύ καλύτεροι, ελεγχόμενοι, αποτελεσματικότεροι και λιγότερο επικύνδυνοι τροποι, που κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να εφαρμόζονται παράλληλα με την ωριμότητα της ψυχής του κάθε ανθρώπου, κι όχι ως σκοπός. Για το αστρικό ταξίδι δε, ας σκεφτούμε πρώτα, γιατί θέλουμε να το κάνουμε. Ας σκεφτούμε τι πραγματικά είναι ένα αστρικό ταξίδι, και τι σημαίνει αυτό για την εξέλιξή μας. Σίγουρα το να ψάχνουμε εύκολους τρόπους και μεθόδους... είναι ύποπτο. Ας αφήσουμε τα πράγματα να ωρημάσουν μέσα μας.
Αλλωστε, το θέμα δεν είναι να κάνουμε ή όχι αστρική προβολή. Ούτως ή άλλως οι περισσότεροι περιφερόμαστε ασυνείδητα στον αστρικό κόσμο, και ιδιαίτερα όταν κοιμόμαστε. Το θέμα είναι, να το βιώσουμε συνειδητά, και η συνειδητότητα, είναι μία μεγάλη υπόθεση, που δεν θα μας τη χαρίσει ούτε το lsd, ούτε κανένα βιβλίο - μέθοδος.





Αγαπητέ Sagaviper,
quote:

Νόμιζα οτι η κόλαση ήταν ο φυσικός κόσμος τόσο καιρό αλλά μάλλον έκανα λάθος.


Τι ήταν αυτό που σε έκανε να το νομίζεις; Και τι σε έκανε να αλλάξεις γνώμη;

Αν δεν κάνω λάθος πάντως, οι εσωτερικές διδασκαλίες αναφέρονται στην ύπαρξη υψηλότερων επιπέδων από αυτό που ζούμε τώρα, αλλά και σε χαμηλότερων, που είναι η κόλαση ή οι κολάσεις που περιέγραφε ο Δάντης στη «Θεία Κωμωδία» του… Εμείς υποτίθεται είμαστε κάπου στη μέση.

Εδώ να αναφέρω ότι σε κάτι σαν συνειδητό ονείρεμα. που βίωσα πριν από πολλά χρόνια βρέθηκα σε ένα μέρος που «κατάλαβα» ότι ήταν ο προθάλαμος ας πούμε της κόλασης. Εκεί τα πράγματα εκ πρώτης όψεως έμοιαζαν μια χαρά εκτός από το ότι υπήρχε πολύς συνωστισμός σαν να είμαστε σε ντίσκο σε περίοδο αιχμής. Και πάλι όμως τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι ανεκτά, αλλά βλέπεις συνέβαινε το εξής:

Ήταν σαν να γινότανε πάρτι. Μόνο που ο καθένας έκανε το πάρτι για …πάρτη του. Ο καθένας είχε την μουσική που του άρεσε στο διαπασών, ο καθένας χόρευε όπως του άρεσε το δικό του χορό, ο καθένας αγνοούσε (κοινώς «έγραφε») παντελώς τους άλλους. Όπως καταλαβαίνεις το αθροιστικό αποτέλεσμα όλων αυτών των ατομικών «γλεντιών» ήταν …. Κόλαση, με αποτέλεσμα όλοι να υποφέρουνε.

Ίσως το ταξίδι αυτό να ήταν απλά ταξίδι στο υποσυνείδητό μου. Για μένα πάντως ήταν μια πραγματική ματιά μέσα από τις θύρες της κόλασης. Εγώ πάντως από αυτό, είμαι πεπεισμένος, ότι την «κόλαση» μπορούμε να τη νιώσουμε και σε αυτό το επίπεδο που είμαστε. Από την άλλη όμως, μπορούμε πάλι από αυτό το επίπεδο, να νιώσουμε και τον «παράδεισο». Σκεπτόμενος κατ’ αναλογία, νομίζω ότι θα τον βρούμε εκεί που ο καθένας νοιάζεται και σέβεται τον άλλο. Μερικές φορές ξαφνιάζομαι όταν αντιλαμβάνομαι πόσοι άνθρωποι με πραγματικό ενδιαφέρον για τους άλλους υπάρχουν γύρω μας Απλά κατά κανόνα αυτοί δεν προβάλλονται από τα ΜΜΕ.

Για τον Ορφέα ή τα Ορφικά Μυστήρια και τη σχέση τους με τα 7 πεδία δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Αναρωτιέμαι πάντως σε τι χρειάζεται αυτή η γνώση για την ολοκλήρωση του «παζλ» όπως είπες. Θεωρώ ότι για τα αστρικά ταξίδια, η θεωρία θα πρέπει να συμβαδίζει με την πρακτική, χωρίς υπερβολή ούτε από στο ένα ούτε στο άλλο. Κάτι που όπως είδα επισημαίνει και ο cybershamangr.

Αγαπητέ cybershamangr,
αν σκεφθείς ότι ούτε στο φυσικό επίπεδο έχουμε ξεκάθαρη πρόθεση και σταθερότητα σκοπού, ούτε εστίαση της προσοχής στο στόχο, ούτε διατήρηση της συνείδησης στο εδώ και τώρα, νομίζω ότι είναι φανερό, πως δεν θα ήταν εύκολο να ελέγξεις το «ταξίδι» σου (γιατί, κατά τη γνώμη μου, για αστρικό ταξίδι επρόκειτο).

Πάντως όσο οι εμπειρίες θα συσσωρεύονται τόσο, νομίζω, οι απαντήσεις θα προκύπτουν μέσα σου από …μόνες τους ή έστω θα μπορείς να καταλαβαίνεις ποιες από τις απαντήσεις που ακούς είναι πιο κοντά στην αλήθεια.


μη φοβάσαι, μη κολλάς, μη τρελαίνεσαιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2004, 16:41:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
ΦΙΛΕ ΑΜΠΕΡ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΑΝΗΚΟΥΜΕ ΑΡΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ "ΕΠΙΤΑΧΥΝΣΗ" ΚΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΑΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΜΑΖΙ ΘΑ ΕΞΕΛΙΧΘΕΙ.

ΤΩΡΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΣΥΝΗΔΕΙΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΑΣΤΡΙΚΟ ΤΑΞΙΔΙ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΠΡΟΕΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΕ ΕΝΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΕΡΟΣ ΟΠΩΣ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΙΑΣ ΦΙΛΗΣ -Ο ΝΟΜΟΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΤΗ ΦΙΛΗ- ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΤΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΑΣΤΡΙΚΟ ΠΕΔΙΟ ΕΠΕΙΔΗ ΚΙ ΕΚΕΙΝΗ ΟΝΕΙΡΕΥΕΤΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΠΑΡΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΗΣ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΚΑΝΕΙ. ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΠΟΣΤ.

ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ. ΕΙΧΑ ΠΡΙΝ ΧΡΟΝΙΑ ΜΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ, ΠΡΙΝ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ Α.Π.

ΠΡΙΝ ΚΟΙΜΗΘΩ ΕΙΠΑ: "ΠΟΥ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΩ ΣΗΜΕΡΑ? ΑΣ ΠΑΩ ΝΑ ΔΩ ΤΗ ΓΕΦΥΡΑ ΤΟΥ ΜΠΡΟΥΚΛΥΝ (ΑΝ ΤΟ ΞΑΝΑΠΕΤΥΧΩ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΗ ΛΑΣΑ)".

ΚΟΙΜΗΘΗΚΑ. ΠΗΓΑ ΟΝΤΩΣ ΣΤΗ ΓΕΦΥΡΑ ΤΗΝ ΕΙΔΑ. ΤΗΝ ΩΡΑ ΕΚΕΙΝΗ ΣΟΥΡΟΥΠΩΝΕ. ΕΙΔΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΟΙ ΤΑΙΝΙΕΣ ΟΤΑΝ ΤΗ ΔΕΙΧΝΟΥΝ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΠΟΤΕ ΕΚΕΙ. ΜΕΤΑΦΕΡΘΗΚΑ ΣΤΗΝ ΑΣΤΟΡΙΑ ΟΠΟΥ ΜΕΝΟΥΝ ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΕ ΜΙΑ ΣΚΕΨΗ. ΠΕΡΙΔΙΑΒΑΙΝΑ ΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ, ΕΙΧΕ ΝΥΧΤΩΣΕΙ ΚΑΙ ΗΜΟΥΝ ΑΟΡΑΤΗ.
ΕΞΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ ΣΑ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΚΑΘΟΤΑΝ ΕΝΑΣ ΓΕΡΟΣ ΣΟΥΡΩΜΕΝΟΣ -ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΝΑ ΤΟΝ ΕΒΛΕΠΑ ΘΑ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΖΑ- ΜΕ ΚΟΙΤΑΞΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ: "ΤΙ ΜΕ ΚΟΙΤΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ ΗΠΙΑ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ".... " ΜΕ ΒΛΕΠΕΙΣ?" ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑ.
"ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΣΟΥΡΩΜΕΝΟΣ ΕΙΜΑΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ"...

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΗΤΑΝ ΑΛΗΘΙΝΗ. ΞΕΡΩ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΞΥΠΝΗΣΑ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΕΚΠΛΗΚΤΗ ΟΤΙ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΕΓΩ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΟΥΝ ΣΤΗ ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ ΣΟΥΡΟΥΠΩΝΕ ΛΟΓΩ ΔΙΑΦΟΡΑΣ ΩΡΑΣ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
cybershamangr
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2004, 17:22:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cybershamangr
Αγαπητή gretel,

quote:

ΤΩΡΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΣΥΝΗΔΕΙΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΑΣΤΡΙΚΟ ΤΑΞΙΔΙ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΠΡΟΕΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΕ ΕΝΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΕΡΟΣ ΟΠΩΣ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΙΑΣ ΦΙΛΗΣ -Ο ΝΟΜΟΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΤΗ ΦΙΛΗ- ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΤΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΑΣΤΡΙΚΟ ΠΕΔΙΟ ΕΠΕΙΔΗ ΚΙ ΕΚΕΙΝΗ ΟΝΕΙΡΕΥΕΤΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΠΑΡΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΗΣ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΚΑΝΕΙ. ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΠΟΣΤ.

Αν υποθέσουμε πως επιτυγχάνουμε ΑΠ και όταν βγαίνουμε βρισκόμαστε στο δωμάτιο μας.
Καταρχήν είμαστε στο αστρικό πεδίο ή στο αιθερικό ή σε κάποιο από τα 2 ανάλογα με κάποιους άλλους παράγοντες ?
Επίσης έχω διαβάσει κάπου ότι το αστρικό χωρίζεται σε πεδία (κατώτερο και ανώτερο). Ισχύει αυτό ? Παίζει ρόλο σε ποιο βρισκόμαστε όσο αναφορά το τι μπορούμε να κάνουμε ?

Τώρα αν ξεκινήσουμε να περπατάμε κανονικά σαν να είμαστε στο φυσικό (αλλά έχουμε τη δυνατότητα να περνάμε μέσα από τοίχους, πόρτες κλπ. αυτό διαπίστωσα ότι ισχύει, σε κάποιο βαθμό τουλάχιστον) δε θα μπορέσουμε να πάμε στο σπίτι του φίλου/ης ? Θα συμβεί κάτι που θα το αποτρέψει ?

Υπάρχει διαφορά το να ζητήσουμε να συμβεί κάτι σε σχέση με το να επιχειρήσουμε να το κάνουμε μόνοι μας (εφόσον μπορούμε) ?

Η Ελπίδα πεθαίνει προτελευταία. Τελευταία πεθαίνει η Προσπάθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2004, 17:46:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
quote:

Αγαπητή gretel,

quote:

ΤΩΡΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΣΥΝΗΔΕΙΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΑΣΤΡΙΚΟ ΤΑΞΙΔΙ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΠΡΟΕΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΕ ΕΝΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΕΡΟΣ ΟΠΩΣ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΙΑΣ ΦΙΛΗΣ -Ο ΝΟΜΟΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΤΗ ΦΙΛΗ- ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΤΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΑΣΤΡΙΚΟ ΠΕΔΙΟ ΕΠΕΙΔΗ ΚΙ ΕΚΕΙΝΗ ΟΝΕΙΡΕΥΕΤΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΠΑΡΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΗΣ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΚΑΝΕΙ. ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΠΟΣΤ.

Αν υποθέσουμε πως επιτυγχάνουμε ΑΠ και όταν βγαίνουμε βρισκόμαστε στο δωμάτιο μας.
Καταρχήν είμαστε στο αστρικό πεδίο ή στο αιθερικό ή σε κάποιο από τα 2 ανάλογα με κάποιους άλλους παράγοντες ?
Επίσης έχω διαβάσει κάπου ότι το αστρικό χωρίζεται σε πεδία (κατώτερο και ανώτερο). Ισχύει αυτό ? Παίζει ρόλο σε ποιο βρισκόμαστε όσο αναφορά το τι μπορούμε να κάνουμε ?

Τώρα αν ξεκινήσουμε να περπατάμε κανονικά σαν να είμαστε στο φυσικό (αλλά έχουμε τη δυνατότητα να περνάμε μέσα από τοίχους, πόρτες κλπ. αυτό διαπίστωσα ότι ισχύει, σε κάποιο βαθμό τουλάχιστον) δε θα μπορέσουμε να πάμε στο σπίτι του φίλου/ης ? Θα συμβεί κάτι που θα το αποτρέψει ?

Υπάρχει διαφορά το να ζητήσουμε να συμβεί κάτι σε σχέση με το να επιχειρήσουμε να το κάνουμε μόνοι μας (εφόσον μπορούμε) ?

Η Ελπίδα πεθαίνει προτελευταία. Τελευταία πεθαίνει η Προσπάθεια.


ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΑΣΤΡΙΚΟ ΠΕΔΙΟ, ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΑΝΑΛΥΕΤΑΙ ΤΟ ΑΣΤΡΙΚΟ ΠΕΔΙΟ. ΤΟ ΠΟΥ ΠΑΣ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΣΟΥ. ΑΝ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΣΕ ΚΑΤΩΤΕΡΑ ΑΣΤΡΙΚΑ ΠΕΔΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΔΥΣΑΡΕΣΤΕΣ ΠΑΡΟΥΣΙΕΣ, ΑΛΛΑ ΣΥΝΗΘΩΣ Η "ΣΟΦΙΑ" ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΣΟΥ ΣΕ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΚΑΙ ΒΥΘΙΖΕΣΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΣΕ ΥΠΝΟ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΕΝΑΝ ΑΚΟΜΑ ΕΦΙΑΛΤΗ.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ "ΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΑΜΕ..." ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΛΕΓΧΟ ΤΟΥ ΑΣΤΡ. ΜΑΣ ΣΩΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΣΤΡ. ΤΑΞΙΔΙΟΥ ΣΕ ΠΡΩΤΗ ΦΑΣΗ.

ΣΥΝΗΘΩΣ "ΜΑΣ ΠΑΕΙ" ΔΕΝ "ΤΟ ΠΑΜΕ". ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΤΟΝΙΣΑ ΚΑΙ ΠΡΟΤΥΤΕΡΑ ΑΝ ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΣΤΟ ΑΣΤΡ. Η ΣΚΕΨΗ ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΜΑΣ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΓΙΑΤΙ Ο "ΝΟΜΟΣ" ΤΟΝ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ. ΔΗΛ. ΑΝ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΡΘΩ ΜΕΣΩ Α.Π. ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΛΕΣ ΜΕ ΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ. ΑΥΤΟ Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΘΕΛΕΙ Ή ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ "ΗΘΙΚΗ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ" -ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟΣΟ ΕΛΕΓΧΟ ΤΟΥ ΑΣΤΡ. ΠΕΔΙΟΥ- ΔΗΛ. ΝΑ ΜΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ "ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΕΣΕΙΣ", Ή ΠΟΛΥ ΕΞΕΛΙΓΜΕΝΗ ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΔΥΝΑΜΗ -ΣΠΑΝΙΟ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΣΤΟ-

ΤΟ ΚΑΤΩΤΕΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΩΤΕΡΟ ΙΣΧΥΕΙ. ΣΤΟ Α.ΠΕΔΙΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΣΥΝΤΑΞΙΔΙΩΤΕΣ ΜΕΧΡΙ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΥΣ ΠΑΛΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΙ ΨΑΧΝΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΝΟΝΤΑΣ Α.Π.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
roberto24
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
57 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2004, 19:52:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους roberto24
εχω αρχισει με καποιες πολυ απλες τεχνικες να εχω μια ΘΕΑΜΑΤΙΚΗ αυξηση των α.προβολων μου και ειμαι πολυ ικανοποιημενος!ακομα και συνειδητα ονειρα να ειναι αν και αυτος που πραγματικα θα φτασει σε ενα τετοιο επιπεδο πρακτικης και θεωρητικης γνωσης καταλαβαινει οτι τετοιοι διαχωρισμοι δεν εχουν νοημα...παντως παιδια ειναι απιστευτη εμπειρια και πιστεψτε με αξιζει τον κοπο.τελευταια εμπειρια ειχα εχθες.το μονο προβλημα που ειχα ηταν οτι ενω ειχα βγει εχω απο το δωματιο στο μπαλκονι δεν μπορουσα να ξαναπερασω τον τοιχο για να μπω στο δωματιο!!!!μεχρι και το κεφαλι μου χτυπησα (το αστρικο)και σχεδον πονεσα!!τοτε σκεφτηκα αυτα που διαβαζα οτι το αστρικο σωμα δεν εχει μαζα και τετοια και σκεφτηκα οτι ισως αυτο το προκαλεσε ο φοβος μου η η ελειψη ελεγχου.αλλωστε το εχω ξαναπαθει..επισης ενα αλλο προβλημα που εχω ειναι οταν παω να πεταξω εξω απο το δωματιο μου και να επισκεφτω μια φιλη μου που της εχω μιλησει για αυτες τις εμπειριες μου χανω τον ελεγχο τη... πτησης και αρχιζω και επιταχυνω τοσο πολυ αθελα μου που η φοβαμαι η οπως και να εχει ξυπναω.μηπως καποιος με μεγαλυτερη εμπειρια απο τη δικη μου μπορει να με βοηθησει πανω σε αυτο;αν και πιστευω οτι ειναι θεμα εξασκησης.και καντε τεστ πραγματικοτητας ,ειναι ισως απο τις πιο αποτελεσματικες τςεχνικες που εχω δοκιμασει!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2004, 20:58:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΛΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΡΟΜΠΕΡΤΟ? ΘΑ ΜΑΣ ΟΦΕΛΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ ΝΟΜΙΖΩ


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sagaviper
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Cyprus
733 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2004, 11:11:27  Εμφάνιση Προφίλ
Γειά σου ampere
quote:
Αγαπητέ Sagaviper,

quote:
Νόμιζα οτι η κόλαση ήταν ο φυσικός κόσμος τόσο καιρό αλλά μάλλον έκανα λάθος.


Τι ήταν αυτό που σε έκανε να το νομίζεις; Και τι σε έκανε να αλλάξεις γνώμη;


Αυτό που με έκανε να νομιζώ έτσι είναι όλα τα κακά που υπάρχουν πάνω στη γη και πολλοί άλλοι λόγοι. Πρίν ακόμα ασχοληθώ με τα 7 πεδία, τα 7 τσάκρας και το διαλογισμό κ.τ.λ έβλεπα το κόσμο πιο απλά και ήμουν πάντα σε ένα τρόπο σκέψης που ξεχώριζα τα πράγματα σχεδόν πάντα σε καλό ή κακό. Νομίζω ότι αυτό σε κάνει να χάνεις το νόημα των παραπάνω πραγμάτων επειδή τις παραπάνω φορές είναι πιο πολύπλοκα απο καλό ή κακό, σωστό ή λάθος. Το διάβασμα και το να βλέπω τα πράγματα πιο ανοιχτόμυαλα με έκανε να αλλάξω γνώμη. Δέν μπορεί η γη να είναι η κόλαση γιατί πεθαίνεις πολύ σύντομα σε αυτή τη ζωή, πρεπεί να υπάρχει κάποια αιώνια κατάσταση στην οποία πας και παγιδέυεσαι για ένα ορισμένο/αόριστο "χρονικό" διάστημα.

quote:
Εγώ πάντως από αυτό, είμαι πεπεισμένος, ότι την «κόλαση» μπορούμε να τη νιώσουμε και σε αυτό το επίπεδο που είμαστε. Από την άλλη όμως, μπορούμε πάλι από αυτό το επίπεδο, να νιώσουμε και τον «παράδεισο».

Συμφωνώ μαζι σου ampere εδώ. Και να προσθέσω κάτι, εγώ νομίζω ότι παίρνουμε μια μικρή γεύση απο τη κόλαση και μια μικρή γεύση παραδείσου στη σαρκική ζωή μας.

Και κάτι τελευταίο. Δεν θυμάμαι τί έγινε και άλλαξα απο πρίν στο τώρα, δεν ξέρω πρώτον αν φταίω εγώ ή δεύτερον οι καταστάσεις ή και τα δύο. Δεν μπορώ να προσδιορίσω κάτι συνκεγκριμένο για την αλλαγή μου. Και να αναφέρω και κατι που σκέφτομαι και ρωτώ τον εαυτό μου τελευταία. Αν λόγω κάποιου τρίτου(εξωτερικού) παράγοντα(π.χ ήλιου) αλλάξει η συχνότητα του εγκεφάλου κάποιου, είναι δυνατόν να γίνει αυτή η αλλάγη που μου έτυχε;

"You are only paranoid when you Imagine people are against you"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2004, 13:24:31  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Τώρα αν ξεκινήσουμε να περπατάμε κανονικά σαν να είμαστε στο φυσικό (αλλά έχουμε τη δυνατότητα να περνάμε μέσα από τοίχους, πόρτες κλπ. αυτό διαπίστωσα ότι ισχύει, σε κάποιο βαθμό τουλάχιστον) δε θα μπορέσουμε να πάμε στο σπίτι του φίλου/ης ? Θα συμβεί κάτι που θα το αποτρέψει

Καλησπέρα σας φίλοι μου.

Θα ήθελα να καταθέσω και την προσωπική μου άποψη γι' αυτό το ερώτημα.

Αυτό που νομίζω ότι πρέπει να καταλάβουμε είναι ότι το κάθε επίπεδο έχει τους δικούς του «νόμους» και «κανόνες».

Μου έχει συμβεί, να είμαι σ' ένα πολύ γνώριμο μέρος και να "βλέπω" τα πάντα διαφορετικά. Μπορεί δηλαδή να είμαι στο δωμάτιό μου και να βλέπω άλλα έπιπλα, άλλα χρώματα και ν’ αναρωτιέμαι γιατί. Υπάρχουν πράγματα που βλέπεις στο αστρικό πεδίο, τα οποία στο φυσικό δεν υπάρχουν, γιατί διέπονται από τους «νόμους-κανόνες» του αστρικού! Αυτό σημαίνει ότι όταν κάνεις ΑΠ βλέπεις τα πάντα μέσα από την αστρική σου όραση και μόνο.

Έτσι και με την δυνατότητα «διαδρομών». Στην αρχή, στις πρώτες προσπάθειες της ΑΠ, προχωράς μέσα από την «φυσική σου διαδρομή», δηλαδή από δρόμους που θα πήγαινες σε "φυσική" κατάσταση. Δηλαδή π.χ. θα σηκωθείς από το κρεβάτι σου, θα βγεις από το δωμάτιό σου και θα πας στο σαλόνι περπατώντας μέσω των δωματίων. Σιγά-σιγά όμως, όσο θα περνάει ο καιρός και θα μαθαίνεις να ελέγχεις τις κινήσεις σου, οι δυνατότητές σου θα μεγαλώνουν και θα εξελίσσονται, μέχρι να φτάσεις στο επίπεδο όπου η σκέψη σου θα είναι αρκετή για να βρεθείς στο μέρος όπου θέλεις να επισκεφτείς.

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cybershamangr
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2004, 16:24:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cybershamangr
Όταν γίνεται αναφορά σε νόμους και κανόνες του αστρικού πεδίου εννοούμε νόμους και κανόνες αντίστοιχων των φυσικών νόμων π.χ. βαρύτητα κλπ. , ή των κοινωνικών νόμων π.χ. συμπεριφορά, τάξη και ασφάλεια κλπ. ?

Στο φυσικό πεδίο τους κοινωνικούς νόμους τους καθορίζουμε και τους εφαρμόζουμε οι άνθρωποι για τους ανθρώπους βασικά, αν και πολλές φορές αφορούν και άλλα πράγματα π.χ. προστασία περιβάλλοντος, προστασία ζώων υπό εξαφάνιση κλπ.

Αν υπάρχουν στο αστρικό αντίστοιχου είδους νόμοι ποιοι τους καθορίζουν ?

Υπάρχουν ενδεχομένως και άλλης κατηγοριοποίησης νόμοι και κανόνες στο αστρικό ?

Η Ελπίδα πεθαίνει προτελευταία. Τελευταία πεθαίνει η Προσπάθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

roberto24
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
57 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2004, 17:40:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους roberto24
ΘΑ συμφωνησω με τον oneiric1 στο θεμα της αλλοιωσης του χωρου στο αστρικο σε σχεση με το φυσικο πεδιο ,ειναι κατι που το εχω παθει αρκετες φορες .συνηθως βλεπω τα χρωματα λιγοτερο εντονα η σαν μια ασπρομαυρη φωτογραφια και αλλες φορες παρατηρω εντονο φως εκει που δε θα επρεπε να βρισκεται..απο οτι εχω καταλαβει ενα μερος του αστρικου τεινει στην αντικειμενικοτητα και ενα αλλο στην υποκειμενικοτητα .το ποσοστο της μειξης του καθοριζει περα και απο καποιους αλλους παραγοντες και ο ιδιος ο ''ονειρευτης''.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

basilis69
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2004, 16:31:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους basilis69
hi filoi moy tha ithela na rotiso ean exete anaferei pio prin to pos tha katafereis ayto ean nai dosto moy se pio topic to anaferate ean oxi tha boroyse kapoios na moy to anaferei to pos ta katafere

bielive and liveΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2004, 17:10:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΤΟΠΙΚ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ, ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ 2ο ΜΕΡΟΣ.

ΑΜΑΝ ΤΑ GREEKLISH ΚΙ ΕΣΥ ΣΕ ΞΕΝΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΕΙΣΑΙ?



"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2004, 11:15:48  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Καταρχήν τα βράδι όταν έπεσα να κοιμηθώ επιχείρησα να προβληθώ συνειδητά, αλλά δεν τα κατάφερα οπότε δεν πίεσα τον εαυτό μου παραπάνω και τα παράτησα.

Κάποια στιγμή σε ένα όνειρο (αρκετά ζωντανό στο οποίο συμμετείχα ενεργά σαν να συνέβαινε στην πραγματικότητα) διαπιστώνω ότι στην σκηνή που εξελίσσεται συνομιλώ με έναν θείο μου. Εκεί ξαφνικά συνειδητοποιώ ότι αυτό δεν μπορεί να συμβαίνει στην πραγματικότητα διότι ο θείος μου έχει πεθάνει πριν αρκετά χρόνια. Οπότε συμπεραίνω ότι βρίσκομαι στο αστρικό πεδίο (ή στο αιθερικό ή σε κάποιο άλλο τέλος πάντων αλλά όχι στο φυσικό). Για δοκιμή λέω να κάνω το test με το τράβηγμα του δακτύλου του χεριού και βλέπω ότι πραγματικά το δάκτυλο επιμηκύνεται.

Αφού αντιλαμβάνομαι ότι είμαι στο αστρικό λέω να επισκεφθώ μια φίλη στο σπίτι της. Αυτή την ενέργεια που θέλω να κάνω την λέω και ομιλώντας αλλά μπερδεύω το όνομα της φίλης μου που θέλω να επισκεφθώ με ένα άλλο όνομα.
Επίσης λέω ότι θέλω να πάω εκεί πετώντας και αρχίζει μια πολύ ωραία πτήση στην αρχή στον αέρα (βρισκόμουν σε ανοικτό χώρο σε κάποιο νησί από ότι θυμάμαι) και στη συνέχεια μέσα από κτίρια για να καταλήξω τελικά στο δικό μου σπίτι και να επιστρέψω στο φυσικό μου σώμα.

Όταν συνέβαιναν όλα αυτά στο αστρικό ήταν μέρα και είχε φως με καθαρό ουρανό ενώ μόλις ξύπνησα διαπίστωσα πως ήταν γύρω στις 6 το πρωί (νύχτα ακόμα έξω) και ο καιρός ήταν βροχερός. Επίσης κατά την κάθοδο προς το σπίτι (της φίλης μου όπως νόμιζα κατά την διάρκεια της πτήσης) άρχισε να σκοτεινιάζει ιδίως όταν άρχισα να περνώ ανάμεσα από τα κτίρια.

Η ερώτηση μου είναι αν ο λάθος προορισμός έχει να κάνει με το μπέρδεμα στο όνομα και την τοποθεσία που ζήτησα να μεταφερθώ. Οπότε σαν συνέπεια του ότι δεν υπάρχει τέτοιο μέρος επέστρεψα στο φυσικό σώμα.

Τέλος η επιστροφή στο φυσικό σώμα ήταν πολύ ήρεμη εν αντιθέσει με άλλες φορές που έχω νιώσει έντονα τραντάγματα.

Δεν ξέρω αν πραγματικά ήταν μια ΑΠ μέσα από συνειδητό όνειρο, πάντως δεν είχα ξανά παρόμοια εμπειρία.


Αγαπητέ cybershamangr, η εμπειρία σου είναι μία πολύ καλή ένδειξη ότι γίνεσαι πιο συνειδητός στον αστρικό κόσμο.
Συνέχισε τις εμπειρίες σου και τα συμπεράσματα θα έρθουν γρήγορα.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2004, 22:25:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere
Έι… έμεινε κανείς εδώ, ή όλοι έχετε βγει στο αστρικό;

Για όσους παραμένουν … αταξίδευτοι… Τι θα λέγατε για λίγη ακόμα φλυαρία;

Μ’ αρέσει να σκέφτομαι με αναλογίες – αντιστοιχίσεις . Αν μάλιστα η αναλογία είναι εύστοχη, μπορεί να παράγει σημαντικές πληροφορίες, άρα εν δυνάμει να παράγει γνώση, άρα εν δυνάμει να παράγει σοφία. (Αν βέβαια είναι άστοχες -οι αντιστοιχίσεις- ή τις «παρατραβήξουμε», παράγονται «τέρατα» γι αυτό ας έχουμε το νου μας).

Για να δούμε λοιπόν. Τι θα λέγατε αν αντιστοιχίζαμε την «δεξιότητα» για αστρική προβολή με την δεξιότητα για κολύμπι. Οι ομοιότητες εκ πρώτης όψεως προφανείς.

Για να μάθει κάποιος κολύμπι υπάρχουν διάφοροι μέθοδοι. Το ίδιο και για να μάθει να «κολυμπά» στο αστρικό.

Με βαρυφορτωμένο το στομάχι καλό είναι να μην πέφτετε στο νερό, λένε. Το ίδιο και για τα αστρικά ταξίδια.

Υπάρχουν βοηθήματα για το κολύμπι. (μάσκες, βατραχοπέδιλα, σωσίβια κ.τ.λ.). Βοηθήματα φαίνεται να υπάρχουν και για το αστρικό «κολύμπι» (binaural beats, μάσκες REM, ξυπνητήρια… κ.τ.λ )

Έχω μια υποψία που ίσως να πηγάζει από …τον πληγωμένο μου εγωισμό (που ακόμα δεν έχω καταφέρει τίποτα ουσιαστικό), αλλά ίσως να έχει και κάποια αντικειμενική βάση:
Μήπως δεν είναι θέμα ηθικής καθαρότητας, πνευματικής διαύγειας, ή ψυχικής ανάπτυξης το να μπορείς να ταξιδεύεις στο αστρικό;
Δεν χρειάζεται να έχεις κάποιες ιδιαίτερες ηθικές ή πνευματικές προδιαγραφές για να τα καταφέρεις στο κολύμπι. Γιατί να πρέπει να συμβαίνει αυτό στο αστρικό;
Όλοι αυτοί που ισχυρίζονται (αναφέρομαι κυρίως, σε συζητήσεις που διαβάζω στο www.astralsociety.com/Forums) ότι τα καταφέρνουν, δεν μοιάζουν να είναι ούτε άγιοι ούτε Αϊνστάιν… (Τώρα θα μου πείτε, «ωραία κι εσύ ούτε ιδιαίτερα ηθικό στοιχείο μοιάζεις, ούτε ιδιαίτερα ευφυής φαίνεσαι … γιατί τότε δεν τα καταφέρνεις;» αλλά ας το προσπεράσω αυτό προς το παρόν).

π.χ.
How To OBE Almost Every Morning

i prefer to project etherically rather than astrally Για όνομα… που έχουν φτάσει τα άτομα!!!

Τέλος πάντων αν υπάρξει ενδιαφέρον για σχολιασμό των πιο πάνω τα λέμε…

Πάντως κάτι κατάφερα κι εγώ. Χρησιμοποίησα βέβαια πολύ μεγάλα μέσα (τρισμέγιστα θα έλεγα) αλλά τα κατάφερα. Έτεκα μυν !!!…Ιδού!!!


μη φοβάσαι, μη κολλάς, μη τρελαίνεσαιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2004, 22:35:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
quote:
Πάντως κάτι κατάφερα κι εγώ. Χρησιμοποίησα βέβαια πολύ μεγάλα μέσα (τρισμέγιστα θα έλεγα) αλλά τα κατάφερα. Έτεκα μυν !!!…Ιδού!!!


Με... γεια

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"
αλλά και...
Tria capita exsculpa sunt,unum intra alterum et alterum supra alterum

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2004, 17:14:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ AMPERE. ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΟ ΝΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙΣ ΠΡΟΣ ΟΦΕΛΟΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΝΑΓΝΩΣΤΩΝ ΤΟΥ ΤΟΠΙΚ ΠΟΥ ΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΣΤΟ "HOW TO OBE ALMOST EVERY MORNING".

ΠΟΛΥ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2004, 15:36:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere
quote:

ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ AMPERE. ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΟ ΝΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙΣ ΠΡΟΣ ΟΦΕΛΟΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΝΑΓΝΩΣΤΩΝ ΤΟΥ ΤΟΠΙΚ ΠΟΥ ΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΣΤΟ "HOW TO OBE ALMOST EVERY MORNING".
ΠΟΛΥ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ


Λοιπόν Γκρέτελ, …ας γίνει το θέλημά σου.
Το site που είναι ένα είδος e-book με όλες τις σχετικές λεπτομέρειες είναι το http://www.saltcube.com
Ιδού λοιπόν η μετάφραση των πρώτων (και πιο βασικών ας πούμε) σελίδων του site.
Τώρα, για όποιες αστοχίες στην απόδοση ή μεταφραστικές αυθαιρεσίες, μη βαράτε… μέχρι εκεί καταλαβαίνω…

Πώς να έχετε μία OBE* σχεδόν κάθε πρωί


(*OBE=Out of Body Experience=Εξω-Σωματική-Εμπειρία)

Πρόκειται για μια πολύ εύκολη και αποτελεσματική τεχνική που δεν απαιτεί καμία πνευματική δεξιότητα ή πειθαρχία. Όταν πρωτοάρχισα να τη δοκιμάζω, κατά τη διάρκεια μιας δοκιμαστικής περιόδου δύο εβδομάδων, ήταν κατά 80% αποτελεσματική στο να με «στέλνει» έξω από το σώμα.

Ο ρυθμικός ύπνος (rhythm napping) ανήκει βασικά στις "ξύπνημα-και πίσω στο κρεβάτι" ή "διακεκομμένος ύπνος" μεθόδους, που επιδρούν στα στεροειδή. Αυτό που όλο κι όλο έχετε να κάνετε είναι να μπερδέψετε το σώμα σας στην κατάσταση "μυαλό άγρυπνο / σώμα κοιμισμένο", εναλλάσσοντας το να πέφτετε για ύπνο και το να ξυπνάτε, το πρωί. Το πρωί είναι ο καλύτερος χρόνος για να γίνει αυτό επειδή η αναλογία μελατονίνης/σεροτονίνης είναι η βέλτιστη. (Για περισσότερες πληροφορίες για μελατονίνη και σεροτονίνη στο http://www.saltcube.com/out-of-body/chat-forum/viewTopic.jsp?t=sun (ή ρωτείστε τον Xotchipilli2 θα έλεγα εγώ)

Είναι σημαντικό να ακολουθήσετε αυτήν την τεχνική κατά γράμμα! Οι φορές που δεν βγήκα ήταν όποτε δοκίμαζα να «κλέψω» σε κάτι. Τα 4 / 8 /12λεπτα, διαστήματα κ.τ.λ. που αναφέρονται πιο κάτω, είναι κρίσιμα.

Οι μεγαλύτερες δυσκολίες που οι άνθρωποι έχουν όταν εφαρμόζουν αυτήν την μέθοδο είναι αφενός το να μην να μπορούν να κοιμηθούν πάλι άπαξ και σηκωθούν και αφετέρου να μην μπορούν να ξυπνήσουν όταν λήγει ο χρόνος στο χρονόμετρο. Εντούτοις, εάν είναι σε θέση να ξεπεράσουν αυτά τα δύο εμπόδια σχεδόν πάντα έχουν κάποια ασυνήθιστη εμπειρία, που κυμαίνεται από να αισθανθούν τις δονήσεις για πρώτη φορά, μέχρι το να έχουν την πρώτη τους OBE.

Για να ελαχιστοποιήστε αυτά τα δύο εμπόδια, συνιστάται ιδιαίτερα να κάνετε πρώτα τις ρουτίνες εκπαίδευσης ύπνου . Είναι εκπληκτικά εύκολη δουλειά άπαξ και τις έχετε ολοκληρώσει. Χωρίς τη γνώση του ρυθμικού ύπνου, οι άνθρωποι κατά πάσα πιθανότητα θα προσπερνούσαν τις ρουτίνες εκπαίδευσης ύπνου, έτσι, έχω βάλει το κεφάλαιο ρυθμικός ύπνος σε αυτό το βιβλίο, πριν από τις ρουτίνες εκπαίδευσης ύπνου, για να σας δώσω έναν καλό λόγο για να τις κάνετε.


Όχι απλό, αλλά εύκολο και αποτελεσματικό


Οι περισσότεροι άνθρωποι, χρησιμοποιώντας τον ρυθμικό ύπνο, είναι σε θέση να έχουν κάποια ασυνήθιστη αντίδραση, που κυμαίνεται από απλές δονήσεις έως μία πάρα πολύ-πραγματική OBE. Έχω συμπεριλάβει μερικές από τις αναφορές τους στο τέλος αυτού του κεφαλαίου και στο επόμενο.

Θα προτιμούσα να ξόδευα το χρόνο μου σε μια περίπλοκη μέθοδο που θα λειτουργούσε μέσα στις πρώτες δύο ή τρεις προσπάθειες παρά σε μια απλή που θα χρειαζόταν έξι μήνες για να γίνει σωστά. Αυτή η τεχνική δεν είναι αυτό που θα καλούσα απλή επειδή έχει κάμποσα βήματα. Εντούτοις όλα τα βήματα είναι εύκολα έτσι ώστε συνολικά είναι εύκολη, και το πιο σημαντικό είναι αποτελεσματική.

Στην πραγματικότητα, οι περισσότερες από τις "απλές" τεχνικές για έξοδο που οι άνθρωποι έχουν δεν είναι και τόσο απλές επειδή για να γίνουν με επιτυχία πρέπει να κάνετε τα πράγματα με πολύ συγκεκριμένους τρόπους και να δώσετε προσοχή στη λεπτομέρεια. Παραδείγματος χάριν μπορώ να σας πω σε μια μόνο πρόταση πώς να βγείτε από το σώμα σας, οποτεδήποτε θέλετε, αρχίζοντας από μια πλήρως συνειδητή κατάσταση:

"Σταθεροποιείστε την πνευματική σας εστίαση σε μια μόνο έννοια μέχρι να μειώσετε τις συχνότητες των εγκεφαλικών σας κυμάτων αρκετά ώστε να βγείτε από το σώμα σας, παραμένοντας σε εγρήγορση διατηρώντας την εστίασης."

Εντούτοις αυτό δεν θα σας ωφελήσει πραγματικά και πολύ, επειδή θα χρειαστείτε αρκετούς μήνες για να εκτελέσετε σωστά αυτά που περιλαμβάνει αυτή η πρόταση. Από την άλλη, θα σας πάρει ένα πρωί έως μια εβδομάδα για να εφαρμόσετε το ρυθμικό ύπνο σωστά, ακόμα κι αν η περιγραφή του είναι εκτεταμένη. Σκέφτηκα ότι οι λεπτομέρειες είναι αυτές που θα σας οδηγήσουν σε επιτυχία ή αποτυχία σε αυτήν την μέθοδο, γι αυτό προσπάθησα να είμαι όσο σαφής και λεπτομερής ενδεχομένως μπορώ, έτσι ώστε ακόμα κι αν η περιγραφή είναι αποτρεπτικά μακροσκελής, εν τούτοις όλα είναι σημαντικά.


Η τεχνική



  • Πάρτε ένα χρονόμετρο σαν το Saltcube timer στο www.saltcube.com/timer.html ή χρησιμοποιείστε ένα ψηφιακό χρονόμετρο μαγειρέματος. Να έχετε μερικά βύσματα για τα αυτιά (earplugs ) από σιλικόνη και ένα ρολόι ξυπνητήρι. Σιγουρευτείτε ότι το χρονόμετρο είναι αρκετά δυνατό ώστε να σας ξυπνήσει ακόμα και όταν έχετε βάλει τα βύσματα στα αυτιά. Σιγουρευτείτε ότι το χρονόμετρο χρησιμοποιεί έναν υψίσυχνο ήχο που θα σας ξυπνήσει σίγουρα κάθε φορά. Οι χαμηλών συχνοτήτων ήχοι πιθανώς δεν θα σας ξυπνήσουν ακόμα κι αν είναι δυνατοί.

  • Βάλτε το ξυπνητήρι να σας ξυπνήσει τρεις ώρες νωρίτερα.

  • Ρυθμίστε την ένταση του χρονομέτρου να είναι τόσο δυνατό όσο το ξυπνητήρι σας ει δυνατόν. Πρόκειται να χρησιμοποιήσετε το χρονόμετρο για να ξυπνήσετε και πάλι, πολλές φορές οι άνθρωποι ξυπνούν με το ξυπνητήρι και να πάνε για ύπνο αλλά συνεχίζουν να κοιμούνται όσο και να χτυπάει το χρονόμετρο. Πρέπει να έχετε το χρονόμετρο λίγο δυνατότερα από όσο μπορεί να περιμένετε, γι αυτό χρησιμοποιείστε το ξυπνητήρι για να ρυθμίσετε την ένταση του χρονομέτρου σας.

  • Πηγαίνετε για ύπνο τη συνηθισμένη ώρα που κοιμάστε.

  • Εάν είστε σε θέση να επιστρέψετε για ύπνο αμέσως αφού ξυπνήσετε, και δεν είστε τόσο πεινασμένοι που να σας κρατά άγρυπνους, τότε προχωρήστε κατ' ευθείαν στη διαδικασία. Εντούτοις εάν διαπιστώνετε ότι δεν μπορείτε να φτάσετε στον ύπνο, τότε πρέπει να μείνετε ξύπνιοι για δύο ώρες έτσι ώστε να είστε και άγρυπνοι και σε εγρήγορση αλλά αρκετά κουρασμένοι για να κοιμηθείτε πάλι λίγα λεπτά αφού ξαπλώσετε. Αυτό είναι το βήμα όπου οι ρουτίνες εκπαίδευσης ύπνου είναι χρήσιμες. Είναι σχεδιασμένες για να βρίσκετε ακριβώς πόσο χρόνο να μένετε ξύπνιοι ώστε να μπορείτε να πέσετε για ύπνο πάλι γρήγορα.

  • Εάν πεινάτε, φάτε κάτι πολύ ελαφρύ, μη ζαχαρούχο και που δεν θα σας προκαλέσει σφιξίματα ή δεν θα κουράσει το στομάχι σας να το χωνέψει. Μια μπανάνα είναι καλή, ένα πρωτεϊνούχο ποτό χαμηλής περιεκτικότητας σε υδατάνθρακες είναι ιδανικό επειδή είναι εύκολο να αφομοιωθεί και χρειάζεται λίγο για να περάσει μέσα στο σύστημά σας.

  • Ρυθμίστε το ξυπνητήρι για μία ώρα μετά τη συνηθισμένη ώρα που ξυπνάτε. Αυτό είναι σημαντικό επειδή υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να κοιμηθείτε παραπάνω χρησιμοποιώντας αυτήν την τεχνική χωρίς το ξυπνητήρι.

  • Βάλτε στ’ αυτιά τα βύσματα σιλικόνης.

  • Εφαρμώστε το MILD (Mnemonic -Induced Lucid Dreaming = Συνειδητό Ονείρεμα Μέσω Υπενθυμίσεων). Το υποσυνείδητό σας θα ανταποκριθεί στις σκέψεις που κάνετε καθώς πέφτετε για ύπνο, γι αυτό κάντε τις πιο κάτω δηλώσεις στον εαυτό σας:

  • "Θα κοιμηθώ εύκολα και θα ξυπνήσω έτοιμος/η για OBE".

  • "Αν ονειρευτώ, θα καταλάβω ότι ονειρεύομαι και θα βγω σε OBE αυτόματα."
  • Βάλτε το χρονόμετρο στα 4 λεπτά.

  • Χαλαρώστε και προσπαθήστε να κοιμηθείτε, είναι ΟΚ εάν δεν τα καταφέρετε στα 4 λεπτά αλλά τουλάχιστον χαλαρώστε όσο το δυνατόν περισσότερο. Κάνοντας το ρυθμικό ύπνο είναι εύκολο να μπερδευτεί το μυαλό σας και είναι πιθανό να προβληθείτε αλλά να σκέφτεστε ότι είστε ακόμα στο φυσικό. Όταν το χρονόμετρο χτυπήσει μπορεί να βρεθείτε να παλεύετε με τα κουμπιά του αλλά οι ενδείξεις του να μην έχουν οποιοδήποτε νόημα. Είναι επειδή είστε ήδη έξω από το σώμα σας! Όταν το χρονόμετρο σημαίνει (beeps) , κάντε έναν έλεγχο πραγματικότητας επειδή μπορεί να είχατε ήδη βγει χωρίς να το έχετε καταλάβει. Ο έλεγχος πραγματικότητας που προτιμώ είναι να δω εάν μπορώ να τεντώσω με τη θέλησή μου το δάχτυλό μου μέχρι να αγγίξω τον τοίχο, μπορείτε επίσης να προσπαθήσετε να τραβήξετε(-τρίψετε) τα χέρια σας και να δείτε αν παραμορφώνονται. Απλά το να χρησιμοποιήσετε τη θέλησή σας για να τεντώσετε το δάχτυλό σας δεν είναι τόσο εύκολο αλλά είναι ελαφρώς καλύτερο επειδή δεν είναι απαραίτητο να κινηθείτε για να το κάνετε.

  • Όσο λιγότερο κινείτε το σώμα σας τόσο αποτελεσματικότερη είναι αυτή η τεχνική, γι αυτό μείνετε ακίνητοι χωρίς ούτε να κινείτε τα μάτια σας. Όταν επαναρυθμίζετε το χρονόμετρο, εξασκηθείτε ώστε μα μπορείτε να το κάνετε χρησιμοποιώντας μόνο τον αντίχειρά σας και χωρίς καν να το κοιτάτε ει δυνατόν. Το Saltcube timer στο www.saltcube.com/timer.html είναι ιδιαίτερα χρήσιμο ακριβώς γι αυτό, γιατί σας επιτρέπει να χρησιμοποιήσετε το computer σας για να ηχεί αυτόματα έτσι που να μην χρειάζεται να κινηθείτε καθόλου.

  • Όταν το χρονόμετρο σας ξυπνήσει, κάνετε έναν έλεγχο πραγματικότητας, βάλτε το χρονόμετρο στα 8 λεπτά και πέστε πάλι για ύπνο.

  • Όταν το χρονόμετρο σας ξυπνήσει, κάνετε έναν έλεγχο πραγματικότητας, βάλτε το χρονόμετρο στα 12 λεπτά και πέστε πάλι για ύπνο.

  • Όταν το χρονόμετρο σας ξυπνήσει, κάνετε έναν έλεγχο πραγματικότητας, βάλτε το χρονόμετρο στα 16 λεπτά και πέστε πάλι για ύπνο.

  • Όταν το χρονόμετρο σας ξυπνήσει, κάνετε έναν έλεγχο πραγματικότητας, βάλτε το χρονόμετρο στα 20 λεπτά και πέστε πάλι για ύπνο.

  • Όταν το χρονόμετρο σας ξυπνήσει, κάνετε έναν έλεγχο πραγματικότητας, βάλτε το χρονόμετρο στα 20 λεπτά και πέστε πάλι για ύπνο.

  • Τέλος, βάλτε το χρονόμετρο να ηχεί κάθε 4 λεπτά ξανά και ξανά και συνεχίστε έως ότου αποφασίσετε να σταματήσετε ή χτυπήσει το ξυπνητήρι σας
  • .

Τι να περιμένετε


Συνήθως βγαίνω μέσα στα πρώτα 10 λεπτά του πρώτου ή του δεύτερου 20λεπτου ύπνου. Μόλις φτάσετε στις 4λεπτες επαναλήψεις θα αρχίσετε πιθανότατα να έχετε διαδοχικά φωτεινά (συνειδητά) όνειρα.

Με το να εφαρμόσετε τα πιο πάνω πιθανώς θα βγείτε ή τουλάχιστον θα δοκιμάσετε τα αρχικά στάδια όσων αναφέρονται στο "Πώς να πείτε πόσο κοντά είστε σε μια OBE" αυτού του βιβλίου . Αφού «προβληθείτε» σηκωθείτε και καταγράψτε τι συνέβη πριν αυτό ξεθωριάσει. Αν επιθυμείτε να βγείτε πάλι ξεκινήστε με ένα μικρό 4λεπτο υπνάκο, έπειτα με 8λεπτο, κ.τ.λ. ...... Πρέπει να αρχίσετε από την αρχή, αν αρχίσετε από τη μέση της διαδικασίας δεν θα δουλέψει.

Όποτε πηγαίνετε για ύπνο, ξυπνάτε και δεν κινείστε και μετά κοιμάστε πάλι, είναι πιθανό να προκύψει η παράλυση ύπνου (sleep paralysis).H 100% παράλυση είναι η ιδανική κατάσταση από την οποία μπορείτε να βγείτε επειδή δεν γίνεται να κάνετε λάθος για το γεγονός ότι είστε σε παράλυση και εάν ξέρετε τι να κάνετε μάλλον δεν γίνεται να τα θαλασσώσετε. Απλά αρχίστε να αναπνέετε βαθιά έως ότου βγείτε, θα εκτιναχθείτε κάθε φορά. Σημειώστε ότι αυτό δεν λειτουργεί ακριβώς τόσο καλά για περιπτώσεις παράλυσης λιγότερο από 100%, (δέστε το κεφάλαιο παράλυση για περισσότερες λεπτομέρειες).

Εάν μπείτε σε συνειδητό ονείρεμα μπορείτε να πάρετε τον έλεγχο του ονείρου αν έχετε τη ετοιμότητα για να το κάνετε. Εναλλακτικά μπορείτε να απολαύσετε το όνειρο όπως είναι, ή μπορείτε να μεταφερθείτε πίσω στο σώμα σας και να σηκωθείτε έξω από αυτό ώστε να το μετατρέψετε σε τυπική OBE.

Εάν ξυπνήσετε και καταλάβετε να έχετε ένα βαρύ συναίσθημα και δονήσεις, οι ασφαλέστεροι τρόποι να βγείτε είναι εκείνοι που δεν περιλαμβάνουν προσπάθεια να κινηθούν μέρη του ονειρικού σας σώματος αλλά αντίθετα εστιάζουν στο να κινηθεί ολόκληρο. Ως αρχάριος, αν προσπαθήσετε να κινήσετε τα ονειρικά σας χέρια για να αναρριχηθείτε επάνω σε ένα ονειρικό σχοινί ή να κυλήσετε έξω από το σώμα σας, υπάρχει η πιθανότητα να κινήσετε το φυσικό σώμα σας και θα χαλάσετε την όλη φάση. Μια καλύτερη λύση είναι να επικεντρωθείτε στη δύναμη της βαρύτητας για να σας ωθήσει έξω από το σώμα, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε μια μέθοδο όπως την Μέθοδος εξόδου με την πίεση της βαρύτητας για να αφήσετε το σώμα σας:

Εάν είστε σε κατάσταση OBE και εστιάζετε στη βαρύτητα που σας πιέζει προς τα κάτω, τότε θα βυθιστείτε μέσα στο κρεβάτι σας. Επειδή η ονειρική (αστρική) όραση σας επιτρέπει να βλέπετε μέσα από τα πράγματα ελέγχοντας την απόσταση στην οποία εστιάζεστε, επικεντρωθείτε στην οροφή ή στον τοίχο καθώς βυθίζεστε στο κρεβάτι. Στο βαθμό που εστιάζετε στην απόσταση από την οροφή, η θέα της δεν θα εμποδιστεί από το στρώμα σας και δεν θα χάσετε την δυνατότητά σας να βλέπετε.

Απλά βυθιστείτε περίπου ένα μέτρο μέσα στο κρεβάτι σας έτσι ώστε να βεβαιωθείτε ότι έχετε αποχωριστεί αρκετά, σε σημείο που να είναι ασφαλές να κινηθείτε κανονικά.



Αυτό πάντως, που εμένα με ενδιαφέρει περισσότερο, είναι τα …παράπλευρα ζητήματα που ανοίγονται και από τον πολύ πολύ ενδιαφέροντα αυτόν ιστότοπο. Η αλήθεια είναι ότι δυσκολεύομαι να τα προσδιορίσω και να τα οριοθετήσω αλλά θα προσπαθήσω να τα σκιαγραφήσω κατ’ αρχήν ελπίζοντας ότι θα κινήσω το ενδιαφέρον σας για περαιτέρω προβληματισμό και διερεύνηση.

Για αρχή θα παραθέσω το post της Razielle (Posted - 05/11/2003 ) που το έστειλε όταν έμαθε για το hemi-sync και πως με αυτό μπορείς να πετύχεις Α.Π.

quote:

Α... Και κάτι τελευταίο!
Δεν ξέρω αν κάποιος νιώθει κάτι παρόμοιο, πάντως στα δικά μου μάτια, η αστρική προβολή έχει απομυθοποιηθεί...Απογοητεύτηκα κάπως!
Διότι από τη στιγμή που μελετήθηκε και εξηγήθηκε επιστημονικά, και επιτυγχάνεται με ένα απλό προγραμματάκι συντονισμού εγκεφαλικών κυμάτων (!!)...τι να πώ...για μένα έχει χάσει ενα μεγάλο μέρος της μαγείας που είχε! Πλέον δε το θεωρώ ούτε ανεξήγητο, ούτε παραφυσικό, ούτε υπερφυσικό, ούτε τίποτα..
Να είστε όλοι καλά!

Συνεχίζω με το πρόσφατο δικό σου (gretel Posted - 06/11/2004)

quote:

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ, ΠΑΜΠΟΛΛΟΙ ΣΟΒΑΡΟΙ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΝ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΚΕΝΤΡΩΣΟΥΝ "ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΤΟΥΣ" ΣΤΗΝ ΕΠΙΤΕΥΞΗ ΤΗΣ Α.Π.
ΟΠΩΣ Ο ΒΟΥΔΑΣ ΣΤΟ "ΣΙΝΤΑΡΤΑ" ΤΟΥ ΕΣΣΕ ΠΟΥ Ο ΕΝΑΣ ΞΟΔΕΨΕ ΟΛΗ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΝΕΡΟ, ΕΝΩ Ο ΑΛΛΟΣ ΕΠΑΙΡΝΕ ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΒΑΡΚΑ.

και να επαναλάβω το προηγούμενο δικό μου… (αυτό με την αντιστοίχηση του αστρικού ταξιδιού με το κολύμπι…)

quote:

Μήπως δεν είναι θέμα ηθικής καθαρότητας, πνευματικής διαύγειας, ή ψυχικής ανάπτυξης το να μπορείς να ταξιδεύεις στο αστρικό;

Είναι πάρα πολλά που θα με ενδιέφερε πραγματικά να συζητήσουμε εδώ και μάλιστα τα θεωρώ πολύ πιο σημαντικά από αυτή καθ αυτή την «επίτευξη» Α.Π., όμως μόνος μου δυσκολεύομαι ακόμη και να τα διατυπώσω. Αν τα 3 πιο πάνω quotes αποτελούσαν ερέθισμα για περαιτέρω συζήτηση, ίσως, λέω, να προέκυπτε κάτι πραγματικά καλό…


μη φοβάσαι, μη κολλάς, μη τρελαίνεσαιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2004, 19:12:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
ΑMPERE EIΣΑΙ ΘΗΣΑΥΡΟΣ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2004, 19:15:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
"Μήπως δεν είναι θέμα ηθικής καθαρότητας, πνευματικής διαύγειας, ή ψυχικής ανάπτυξης το να μπορείς να ταξιδεύεις στο αστρικό;"

ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ. ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ Α.Π. ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ Α.ΠΕΔΙΟΥ. ΤΟ ΠΟΣΟ ΨΗΛΑ ΘΑ ΦΤΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΗΘΙΚΗΣ ΚΑΘΑΡΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΨΥΧΙΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2004, 21:10:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2
Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά,νιώθω ελαφρώς "τιμημένος" με την παραπομπή σε εμένα σε θέματα νευροχημείας!

Ερεθίστηκα...Όχι σεξουαλικώς! Απο αυτά που είπε ο Ampere ιδίως τις τελευταίες παραθέσεις που έκανε!

Απο ότι βλέπουμε μερικά "βοηθήματα" που υπάρχουν στοχεύουν στην μεταβολή της εγκεφαλικής λειτουργίας.Αυτό μπορεί να μας πεί οτι ο εγκέφαλός μας δεν είναι τελείως άσχετος με την ψυχή μας ή το αστρικό σώμα.Κατα την άποψή μου αυτό δεν αφαιρεί την μαγεία του θέματος! Ίσα -ίσα την ισχυροποιεί και την επιτείνει! Ακόμα ένα μέσο λοιπόν στα χέρια μας! Αλίμονο αν η γοητεία κάποιυ θέματος παραμένει μόνο και μόνο επειδή ασχολούντε με αυτό Μεγάλοι Μύστες , κουκουλοφορεμένα μέλη παράξενων οργανώσεων ή επειδή περιέχει ανεξήγητο "μάμπο τζάμπο".Αν συνέβαινε κάτι τέτοιο θα μιλούσαμε τότε για ένα κενό θέμα...

Οι κεραυνοί δημιουργούνται απο ηλεκτρική φόρτιση που προκύπτει μεταξύ της τριβής σταγονιδίου νερού των συννέφων και αυτό που βλέπουμε είναι η γείωση αυτού του φορτίου! Μαγικό? ΜΑΓΙΚΟΤΑΤΟ,ΩΡΑΙΟΤΑΤΟ και στην σκέψη αυτού του φαινομένου να συμβεί κοντά στο σπίτι μου νίωθω δέος απο την απότομή του φύση,την βιαιότητά του και την δύναμη του! Πειράζει που απο πίσω δεν κρύβετε κάποιος Θεός,ένας μύθος ή κάποια Τιτανομαχία? Όχι...Ίσα ίσα σε αυτό το θέμα η επιστημονική του εξήγηση το κάνει ακόμα πιο ...περίεργο και μαγικό για μένα...Για δές τι κάνουν κάποια τρισεκατομύρια σταγονίδια νερού που την "βρίσκουν" ουράνια μεταξύ τους!

Συμβουλή πρός Razielle:Κράτα τον ενθουσιασμό του παιδιού στην καρδία σου...Μην απογοητεύεσαι αν κάτι εξηγηθεί επιστημονικά,ίσα ίσα να χαίρεσε που τώρα είναι πιο προσιτό και πιο μαγικό! Τίποτε δεν σε εμποδίζει απο το να προσπαθήσεις για AΠ μόνη σου και να το ερευνήσεις! Αν αργότερα,ώντας ανεπτυγμένη σε αυτόν τον τομέα δοκιμάσεις κάποια μέθοδο τύπου "Hemi-Sync" τότε θα δείς "θαύματα" και "μαγεία"...

Επίσης σημειώστε οτι η AΠ δεν "εξηγείτε" με την επιστήμη,απλά μόνο απο αυτές τις μεθόδους βλέπουμε οτι παίζει κάποιον ρόλο και ο εγκέφαλος!

Ως "δωράκι" στην μαγεία του θέματος παραπέμπω σε ένα λινκ που δείχνει πώς ο διαλογισμός αλλάζει μόνιμα την λειτουργία του εγκεφάλου! Κατέστρεψα τον διαλογισμό? Όχι,ίσα ίσα μεγάλωσα την μαγεία του δείχνωντας μια έρευνα που αν και δεν εξηγεί πολλά ,δείχνει πως ο "διαλογιζόμενος" διαφέρει απο κάποιον που δεν εξασκεί τον διαλογισμό ακόμα και σε επίπεδο νευροφυσιολογίας! Αν μη τι άλλο εδώ βλέπουμε οτι αυτή η μέθοδος ΔΟΥΛΕΥΕΙ και σε εγκεφαλικό επίπεδο! (Λες και χρειαζώμασταν έρευνα να μας το πεί αυτό!

Απολάυστε χωρίς φόβο,αλλα με μπόλικο πάθος!

http://www.pnas.org/cgi/content/abstract/101/46/16369

Αναρωτιέμαι επίσης Φίλη Gretel μήπως τα παραπάνω που έγραψα ταιριάζουν και στο θέμα "Παράδοση VS Επιστήμη"

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2004, 22:08:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
TAIΡΙΑΖΟΥΝ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΟΛΥ. ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ "ΦΩΛΙΑ ΤΟΥΣ".


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2004, 09:32:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere
Επειδή είμαι ευάλωτος ( για να μην πω ανυπεράσπιστος ) σε παινέματα προερχόμενα από γυναίκες
quote:
ΑMPERE EIΣΑΙ ΘΗΣΑΥΡΟΣ

αλλά και επειδή βρίσκω εξαιρετικά διαφωτιστικό τον πιο πάνω ιστότοπο είπα να συνεχίσω για λίγο ακόμη τη μετάφραση .

*****************


Η διαφορά μεταξύ Lucid* Dreams και OBEs**
*Lucid Dream=Συνειδητό (φωτεινό – διαυγές) Όνειρο
**OBE = Out of Body Experience (Εξω – Σωματική –Εμπειρία )

Η διαφορά μεταξύ ενός απλού ονείρου, ενός συνειδητού ονείρου και μιας ΟΒΕ είναι θέμα συνειδητότητας. Το πέρασμα από ένα κανονικό όνειρο, σε ένα ζωντανό (vivid) όνειρο και από εκεί σε ένα συνειδητό όνειρο, είναι θέμα ανύψωσης της συνειδητότητας του εξωτερικού περιβάλλοντος έτσι ώστε αυτά που βλέπετε και αισθάνεστε να είναι ξεκάθαρα - σαφή (crisp).


Εντούτοις η πραγματική διαφορά μεταξύ μιας OBE και ενός συνειδητού ονείρου δεν έγκειται στο πόσο σαφής είναι η συνειδητότητα του εξωτερικού σας περιβάλλοντος αλλά στο πόσο ακριβής είναι η αυτο-συνειδητότητά σας. Αυτό που μετρά είναι εάν γνωρίζετε πλήρως το πώς φθάσατε εκεί και εάν η ονειρική σας προσωπικότητα ταιριάζει με τη προσωπικότητά σας στο φυσικό κόσμο. Εάν η αυτο συνειδητότητά σας είναι ίδια με αυτή που είναι στο φυσικό κόσμο, τότε πρόκειται για OBE.
Η εμπειρία δείχνει ότι τα όνειρα είναι χαμηλού επιπέδου OBEs, σε αντίθεση με τις OBEs που είναι υψηλού επιπέδου όνειρα
Για παράδειγμα, είναι σύνηθες να βλέπετε μόνο μια “μαυρίλα” όταν πρωτομπαίνετε σε OBE. Εάν διαχωριστείτε από το σώμα σας έχοντας πλήρη συνειδητότητα της ταυτότητάς σας, αλλά δεν έχετε όμως καμία θέαση ονείρου, δεν παύει να είναι μία OBE. Το μόνο πράγμα που έχει σημασία είναι η συνειδητότητα του εαυτού σας. Στην πραγματικότητα έχει πολύ μικρή σημασία το πόσο ζωντανά είναι τα χρώματα ή εάν είστε σε θέση να αισθανθείτε τις υφές και τα σχετικά με πλήρη ρεαλισμό.

Εάν γνωρίζετε μόνο ότι είστε σε όνειρο, αλλά δεν γνωρίζετε πλήρως τη διαδικασία για το πώς φθάσατε εκεί ή ποιο είναι το όνομά σας, τότε πρόκειται για ένα συνειδητό όνειρο.

Τυπικά, πρόκειται για OBE εάν περνάτε κατ' ευθείαν από μία κατάσταση εγρήγορσης σε μια προβολή χωρίς καθόλου να χάνετε τη συνέχεια σε οποιοδήποτε σημείο. Εάν πρέπει πρώτα να κοιμηθείτε ή να βυθιστείτε σε υπναγωγική κατάσταση, θα χρειαστεί να περάσετε πιθανώς μέσω της φάσης ενός συνειδητού ονείρου προτού καταφέρετε να ανακτήσετε τελείως την αυτοσυνειδητότητά σας και πάλι. Και μόνο τότε θα μπορείτε να το χαρακτηρίσετε ως OBE και όχι ως συνειδητό όνειρο.

*****************


Βλέπουμε δηλαδή ότι το όλο θέμα μοιάζει σαν μια συνάρτηση που εξαρτάται από δύο (τουλάχιστον) μεταβλητές:
Αφενός του πόσο συνειδητός του εξωτερικού περιβάλλοντός του είναι κανείς (άξονας των Χ) και αφετέρου του πόσο συνειδητός του εαυτού του είναι (άξονας των Υ).

Εδώ υποψιάζομαι ότι θα μπορούσαμε να λάβουμε υπ’ όψιν μας και μια τρίτη μεταβλητή, αυτήν, ας πούμε, του πόσο ξεκάθαρη αίσθηση του σκοπού έχουμε, αλλά θα πάει μακριά... η βαλίτσα και το σταματώ εδώ.

Πάντως με τις δύο πιο πάνω μεταβλητές υπ’ όψιν, νομίζω εξηγούνται αρκετές συνειδησιακές καταστάσεις ακόμα και κατά τη διάρκεια που είμαστε “ξύπνιοι”.
Αφού, λοιπόν, ανάλογα με τις εκάστοτε τιμές του Χ (συνείδηση του εξωτερικού περιβάλλοντος) και του Υ (αυτο-συνείδηση) έχουμε μια μεγάλη ποικιλία καταστάσεων «επίγνωσης» δείτε και μόνοι σας τι συμβαίνει, για παράδειγμα, όταν βλέπουμε ας πούμε, τηλεόραση: ταυτισμένοι με τη πλοκή του έργου, αποκομμένοι από τον άμεσο περιβάλλοντα χώρο, πρέπει να βρισκόμαστε, σύμφωνα με τα πιο πάνω, σε μια κατάσταση στην καλύτερη περίπτωση «ζωντανού» ονείρου.
Όταν πάλι, οδηγούμε και …την/τον σκεφτόμαστε, μάλλον είμαστε σε μια κατάσταση OBE χωρίς όμως «αστρική» όραση… Τέλος πάντων.

*****************

Επί της ουσίας… Τώρα, που γίναμε σοφότεροι…

quote:

"Μήπως δεν είναι θέμα ηθικής καθαρότητας, πνευματικής διαύγειας, ή ψυχικής ανάπτυξης το να μπορείς να ταξιδεύεις στο αστρικό;"
ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ. ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ Α.Π. ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ Α.ΠΕΔΙΟΥ. ΤΟ ΠΟΣΟ ΨΗΛΑ ΘΑ ΦΤΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΗΘΙΚΗΣ ΚΑΘΑΡΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΨΥΧΙΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ.


Αυτό βεβαίως εξηγεί γιατί όποτε έχω «βγει» (χωρίς πάντως να το επιδιώξω), πάω κατ’ ευθείαν προς τα …κάτω, σε διάφορα κολάσια επίπεδα…), αλλά δεν εξηγεί γιατί κάποιοι έχουν καλύτερο έλεγχο των «ονείρων» τους και των ταξιδιών τους, ανεξάρτητα με το που πηγαίνουν.
Τι είναι αυτό, λοιπόν, που έχουν αναπτύξει περισσότερο;;;


*****************

Αλήθεια γιατί να μάθω να περπατάω στο νερό, όταν μπορώ να χρησιμοποιήσω μια βάρκα; Ποιο είναι άραγε το σημαντικό; Να μάθω διάφορα αποκρυφιστικά ακροβατικά για τις ανάγκες ενός …μεταφυσικού τσίρκου; Ποιο είναι τελικά το ζητούμενο;

«Να Ζεις, ν’Αγαπάς, να Μαθαίνεις»
Θα μπορούσε να αποτελεί απάντηση στο πιο πάνω ερώτημα, ο τίτλος του βιβλίου -του Μπουσκάλια- που με περιμένει να το ξαναδιαβάσω ;


*****************

Επειδή υποψιάζομαι ότι η Razielle δεν μας παρακολουθεί για να σχολίαζε, κι επειδή όσο όμορφα κι αν ξανανακάλυψες «επιστημονική μαγεία» στους …πρώην κεραυνούς του Δία, διαισθάνομαι ότι δεν είναι εύκολο να γεμίσει εκείνο το περίεργο αίσθημα του κενού που ακολουθεί τις κατακτήσεις της «επιστήμης», λίγες σκέψεις, προσπαθώντας να διακρίνω τι είναι αυτό που χωρίζει την «επιστήμη» από την «μαγεία»…

«Μαγεία» είναι να βρίσκεις νόημα στο παράλογο.
«Επιστήμη» είναι να στερείς από νόημα το έλλογο

«Μαγεία» είναι να προσδοκάς το αναπάντεχο.
«Επιστήμη» είναι να το έχεις ήδη προβλέψει.

«Μαγεία» είναι να πεθαίνεις από αγάπη.
«Επιστήμη» είναι να πεθαίνεις αναζητώντας την.

Είμαστε μια ανακατανομή του τίποτα*, φωνάζει η επιστήμη…Θλιβερές υπάρξεις που γεννιούνται κλαίγοντας και όταν πια έχουν κλάψει αρκετά, πεθαίνουν**…

Όχι, διαμαρτύρεται η «μαγεία»…Είμαστε κάτι πολύ περισσότερο από τίποτα. Αρκεί να το πιστέψεις, αρκεί να το θέλεις, αρκεί ν’ αγωνίζεσαι γι αυτό….

Αρκεί;;;


*Νανόπουλος
**Κουροσάβα “RAN”


μη φοβάσαι, μη κολλάς, μη τρελαίνεσαιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Razielle
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
57 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2004, 17:02:28  Εμφάνιση Προφίλ

Κατ'αρχας καλημέρα/καλησπέρα σε όλους!
Ξανάρθα στην παρέα σας μετά απο πολύ πολύ καιρό - ίσως η τελευταία φορά να ήταν πριν τις πανελλήνιες - κι ελπίζω να μείνω, ως φοιτήτρια πλέον!
Στέφανε, σου εύχομαι βίον ανθόσπαρτον, να ζήσεις και να ευτυχήσεις!
Επειδή απ'ότι βλέπω έχω χάσει αρκετές σελίδες, θα καθίσω κάποια στιγμή να διαβάσω απο την αρχή το 3ο μέρος!
Επίσης...θα 'ναι λίγο περίεργο να "καλοσωρίσω" τα νέα (!?!) άτομα του topic....οπότε...καλώς σας βρήκα!

Αλήθεια, με το mysticweb τι γίνεται? Παρακολουθεί κανείς κάποιο course? ..?

Mine is the right to be wrong
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2004, 01:45:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere
Αγαπητή Razielle, χαιρετίζω και εύχομαι καλό πτυχίο.

Η αλήθεια είναι ότι έμεινα έκπληκτος αφού θεωρούσα (μία ακόμη λανθασμένη μου εκτίμηση) ότι είχες εγκαταλείψει για τα καλά αυτή τη μεριά της «εσωτερικής» αγοράς .

Αν πάντως τώρα για πρώτη φορά, μετά από καιρό, αποφάσισες να δεις τι γίνεται εδώ, διαισθανόμενη ίσως ότι κάποιοι σε «μελετάνε», έστω με το ψηφιακό σου ψευδώνυμο, τότε αυτό αγγίζει τα όρια της …«μαγείας»!!!

Τώρα για το mysticweb, θες γιατί διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για ... τον ανανήψαντα πεπτωκώτα, θες γιατί όλα τα ενδιαφέροντα και χρήσιμα των γνωστικών συνήθως είναι αναμεμειγμένα με κάμποση «δυσκολοχώνευτη» κοσμολογία που αγγίζει τα όρια νέας θρησκείας, κάτι που ίσως λόγω ηλικίας (παππού με απεκάλεσαν) είμαι ίσως πιο συντηρητικός, είναι το μόνο σχετικό με ΑΠ site που απέφυγα να ασχοληθώ ιδιαίτερα. Πόσο μάλλον να παρακολουθήσω και τη σχετική σειρά μαθημάτων.

Έτσι κι αλλιώς πάντως και μιας και καταλαβαίνω ότι κλείνει και ο δικός μου κύκλος παρουσίας σε αυτό το topic, εύχομαι και πάλι καλή πρόοδο σε κάθε τομέα της ζωής σου και καλή συνέχεια...


μη φοβάσαι, μη κολλάς, μη τρελαίνεσαιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sagaviper
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Cyprus
733 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2004, 10:42:59  Εμφάνιση Προφίλ
Razielle τα μαθήματα αρχίζουν ξανά το 2005 Ιαν. ήδη γράφτηκα.
Διαβάζω όσα παραπάνω μπορώ για το θέμα απο βιβλία σε e-books και φυσικά κείμενα στο νετ. Ποιός ξέρει, όσπου να΄ρθει ο Ιαν. μπορεί να μετανιώσω και να μην τα κάνω. Συμφωνώ με τον Ampere τον elder στη διαφύλαξη στα μαθήματα αυτά αλλά και πάλι μου μένει ο ενθουσιασμός και η περιέργεια, το δύσκολο ειναι να βρώ το balance μεταξύ των δυο και να τα χρησιμοποιήσω σωστά.

"You are only paranoid when you Imagine people are against you"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2004, 12:50:07  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητή Razielle, χαίρομαι πολύ για την επιστροφή σου στο forum.

Σ' ευχαριστώ για τις ευχές σου.

Θερμά συγχαρητήρια και ως φοιτήτρια πια να ζήσεις τη ζωή σου, όσο περισσότερο γίνεται.

Αλήθεια, αν δε γίνομαι αδιάκριτος, σε ποια σχολή είσαι;


Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amanitis
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2004, 01:09:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amanitis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος amanitis
Καταρχήν καλημέρα – καλησπέρα.
Καττά δεύτερον σηγνώμη για τα ορθογραφικά λάθη ( ειναι λόγο δησλεξήας )
Όπος θα καταλάβατε ειμαι ένα ολοκαίνουργο μέλος που μέχρη πριν λύγο καιρό δεν ήξερε ούτε να ανήγει το Ρ.C.
Τεσπα δεν θέλω να κουράσω την ενδιαφέρουσα σηζήτιση σας έχω απλός να παραθέσω μερηκές απορήες και πολλά μπράβο για τις εμπηρίες και τις γνώσεις σας.
Η αλίθηα είναι οτι δεν έχω προλάβει να διαβάσω τις προηγούμενες σελίδες ( οχι όλες ) και τα α.π. 1ο και 2ο, ειναι πάραπολλα.
Παρόλαυτα εδω και 1 εβδομάδα περήπου που «σας» ανακάληψα, η α.π. μου εχει γήνει εμονή, ειναι φοβερό να πέφτω για ύπνο και να σκέφτομε σηνέχηα «πος θα γηνει να προβληθώ?» και «τι να κάνω μετά την σηγκέντροση στην αναπνοή?» και....
Πρέπει να πω οτι πρότη φορά άκουσα για α.π. πριν 10 χρόνια περήπου και γενηκά το σκεφτόμουνα κατα καιρούς. Δεν εχω διαβάσει κάτι σχετηκό σε βιβλήα και γενηκά δεν εχω καταφέρει να το κάνω ποτέ, τουλάχηστον οχι συνηδητά!
Το αστείο ειναι οτι κάθε βράδυ μετά την προσπάθηά μου να σηγκεντροθώ με πέρνει ο ύπνος χορής αποτέλεσμα. Εκτός απο μία φορά που «πετάχτηκα» πρην προλάβει να με πάρει κανονηκά ο ύπνος.
Επίσης πρέπει να πω ότι δε με φοβίζει τίποτα στη σκέψη της α.π. και ίσος γι΄ αυτίο να μου έχει γίνει εμονή.
Αν κάποιος μπορεί να μου πει τα « βήματα » θα μ εβοήθούσε πολύ, ή ακόμα και κάπια βιβληογραφήα. Αν και θα προτημούσα κάτι πιό άμεσο καταλαβένετε γιατί. Ευχαρηστώ εκ των προτερον.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2004, 01:59:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
KAΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΕΣΩ-ΤΕΡΙΚΑ.
ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΟ 2ο ΚΑΙ 3ο ΜΕΡΟΣ. ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΣΑ ΒΗΜΑΤΑ.

ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ. ΟΤΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΕΧΕΙΣ ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ :))


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2490234
Maintained by Digital Alchemy