ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΚΡΙΣΝΑΜΟΥΡΤΙ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2003, 20:42:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ...
ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΕΝΤΕΛΩΣ ΜΑ ΕΝΤΕΛΩΣ!
ΤΗΝ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΝΝΟΙΑ..ΕΣΤΩ ΜΙΑ ΛΕΞΗ!
ΑΝ ΕΧΩ ΜΙΑ "ΣΤΑΣΗ" ΑΠΕΝΑΝΤΙ..ΤΗΣ.
ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΣΤΑΣΗ,ΟΜΩΣ!

ΕΙΜΑΙ ΚΕΝΗ.
ΕΤΣΙ ,ΤΟ ΔΟΓΜΑ ΠΟΥ ΛΕΣ...
ΟΤΑΝ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΑΝ ΣΥΝΝΕΦΟ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΓΑΛΑΖΙΟ ΜΟΥ...
ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΙΑ ΠΕΡΑΣΕΙ...
..Ο,ΤΙ ΑΦΗΣΕ...
ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ
ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΨΕΜΜΑΤΑ.
ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ.
ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ.
ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ!
ΑΝ ΔΕΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕΙ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ ΤΟΥ..ΩΣ ΕΝΝΟΙΑ..ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ..
'Η ΚΑΛΥΤΕΡΑ...
ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΦΙΛΤΡΑ Τ'ΑΛΑΝΘΑΝΣΤΑ ΤΗΣ ΔΙΑΙΣΘΗΣΗΣ....

ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ,ΛΟΙΠΟΝ.
Ο ΛΟΓΟΣ, ΟΛΑ ΟΣΑ ΗΔΗ ΣΟΥ ΓΡΑΦΩ.

+ΠΑΨΕ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΠΕΥΘΥΝΕΣΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ...
ΟΙ ΔΥΟ ΜΑΣ ΜΙΛΑΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΔΩ.
ΒΛΕΠΕΙΣ ΝΑ ΗΡΘΕ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ;


Vande!

'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 13/04/2003 03:06:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2003, 21:10:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν για σήμερα μάζεψα…αρκετα!!!


φιλόσοφε της θύμησης...

άλλη πυθία - Ατμα μας βρήκε ...

μυστηριώδη φιλόσοφε…

ΝΤΡΟΠΗ ΣΟΥ....

ΦΙΛΟΣΟΦΕ ΤΗΣ ΠΕΝΤΑΡΑΣ

Έχασες την ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ σου

ΕΙΣΑΙ ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΛΑΜΑΤΑ…

ΦΙΛΟΣΟΦΕ ΤΟΥ ΑΕΡΑ…

ΠΗΡΕΣ ΤΑ ΗΡΕΜΙΣΤΙΚΑ ΣΟΥ…

ΑΣΕ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ…

ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΓΝΩΘΕΙ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ….

Η "ΑΝΕΞΙΘΡΗΣΚΕΙΑ" ΣΟΥ;;;;;

ΣΤΟΝ ΚΥΡΙΟ "ΠΛΑΤΩΝΑ"…

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΑΖΙ ΣΟΥ…

ΔΗΜΟΣΙΟΠΟΙΕΙ ΓΙΑ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ. *(το πρόβλημα!)

ΕΣΥ ΕΚΠΡΟΣΩΠΕΙΣ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ;;;

ΠΛΑΤΩΝΑΣ Ο ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ…. (Υποτιμητικό!)

Πλατωνακο!...ΑΤΜΑ!!


Λοιπόν ΗΛΙΕ... αν διαβάζεις…. Ρίξε μου και εσύ αν θες για προπόνηση….αυριο, ένα κατεβατό!!!

Ετσι θα χορτάσω... και θα κοιμάμαι καλά το βράδυ!!!

Να δουμαι τι λεει και ενας θυμωμενος φιλος του Κ!


«ΣΕΞ ΚΑΙ ΘΥΜΟΣ»

Από το βιβλίο του Ingram Smith: TRUTH IS A PATHLESS LAND

… Ζήτησα να έχω μια συνάντηση με τον Κρίσνατζι και κανονίστηκε. Όταν έφτασα, εκείνος ήταν στο γραφείο, στην Vasanta Vihar. Πήγαμε στο δωμάτιο στο ισόγειο, όπου έγιναν και όλες οι συναντήσεις μας αυτή τη φορά. Καθίσαμε σταυροπόδι στο πάτωμα πάνω στο φτέρνες μας, ο ένας απέναντι στον άλλον. Στο σταθερό και ερευνητικό βλέμμα τού Κρίσνατζι, υπήρχε το ερώτημα: "Λοιπόν…;" Του είπα ότι ήθελα να συζητήσω για το θυμό, για τις πολλές μορφές που παίρνει και τα πολλά προσωπεία που φοράω για να τον συγκαλύψω. Του μίλησα για απογοήτευση και το πλήθος των συναισθημάτων που έχουν σχέση μ' αυτήν. Εκείνος, έσκυψε ελαφρά προς τα μπρος και ρώτησε: "Θέλετε στ' αλήθεια να το πάμε μέχρι το τέρμα, κύριε;" Για άλλη μια φορά είχα εκείνη τη μυστηριώδη αίσθηση μιας φοβερής ανησυχίας για το τι θα μπορούσε να βγει στη φόρα, τι θα έπρεπε να παραδεχτώ. "Ναι, κύριε," είπα. Εκείνος ζήτησε το σκάλισμα που εγώ είχα προκαλέσει. Γι' αυτό είχα έρθει και το συμφωνήσαμε. Θα πρέπει να περίμενα ν' αρχίσει μαλακά, από την επιφάνεια του θυμού, βιαστικά στην αρχή και μετά να γίνει δουλειά σε βάθος. Η πρώτη του ερώτηση σκάλισε μια περιοχή που δεν είχα σκεφτεί: "Πώς είναι οι σεξουαλικές σου σχέσεις με τις γυναίκες;" Ο Κρισναμούρτι είχε αγγίξει μια πελώρια δεξαμενή ασυνείδητης ενέργειας και παρορμήσεων. Για μήνες δεν είχε υπάρξει σεξ και κανένα άλλο τέτοιο ενδιαφέρον εκτός από την απόλαυση της γυναικείας ομορφιάς, κίνησης, απαλότητας, ελκυστικότητας και της ακαθόριστης γυναικείας χάρης και τα εξανεμιζόμενα ίχνη της μυρωδιάς τους που αφήνουν στο πέρασμά τους και τα οποία προκαλούν την προσοχή μου. Από τότε που βρέθηκα στην Ινδία δεν υπήρξε η οποιαδήποτε φανερή σεξουαλική διέγερση μέσα μου. Αλλά και αλλού, συχνά για μεγάλα χρονικά διαστήματα, δεν ένιωθα καμιά σεξουαλική διέγερση, καμιά επιθυμία, μέχρι που θα εμφανιζόταν κάποια γυναίκα και η μαγεία θα ξυπνούσε. Αυτά και άλλα πολλά πέρασαν σαν αστραπή από το μυαλό μου. Να τα πω όλα αυτά στον Κρίσνατζι; Τι να του πω! Και τι να κρατήσω για μένα! Έβαλα την ερώτηση κατευθείαν στον εαυτό μου: "Ποιες είναι οι σεξουαλικές μου σχέσεις με τις γυναίκες;" Εκείνα που σχετίζονταν ήταν απίστευτα πολλά και ενοχλητικά. Παρατήρησα, ξαναθυμήθηκα, έψαξα, διαισθάνθηκα. Ο Κρίσνατζι με τον άκαμπτο, απρόσωπο τρόπο του, εστίασε την προσοχή μου: "Πότε ήταν η τελευταία φορά που κοιμηθήκατε με κάποια γυναίκα;" Η ντόμπρα ερώτηση αξίωνε μια ντόμπρα απάντηση. Του είπα. Και αμέσως αναρωτήθηκα μήπως υπήρχε κάποια απογοήτευση μέσα μου σε σχέση με τις γυναίκες και το σεξ κι αυτή είχε γυρίσει σε θυμό. Μήπως ο θυμός στο υποσυνείδητό μου ήταν συγκαλυμμένη σεξουαλική επιθυμία; Θα πρέπει να το διαισθάνθηκε εκείνος ότι είναι έτσι, αλλιώς δεν θα είχε κάνει ποτέ την ερώτηση.


ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ....

Προς χαρην της αυτογνωσιας...

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 11/04/2003 21:16:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2003, 22:23:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AΣΧΕΤΟ.......


Η ΓΑΤΑ ΚΑΙ Η ΛΙΜΑ

Μια γάτα μπήκε στο χαλκωματάδικο κι ανακάλυψε μία σιδερένια λίμα. άρχισε τότε να τη γλύφει με μανία. Άναψε η γλώσσα της και γδάρθηκε και μάτωσε, αλλά εκείνη το διασκέδαζε, γιατί νόμιζε πως τρώει το σίδερο.
Συνέχισε λοιπόν ακάθεκτη να το αποτελειώσει, ώσπου της τελείωσε η γλώσσα.

Ο μύθος αυτός, λέει πως όποιος καταπιάνεται με ανωφελή δουλειά, πριν τον τελειώσει, θα τον τελειώσει.

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2003, 03:09:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ....]

AΝ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΔΩΣΩ ΚΑΜΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ΣΤΟ ...ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΗΝΥΜΑ...
+ ΤΟ ΕΚΛΑΒΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ*...(ΤΑΥΤΙΖΟΜΑΙ..ΕΙΠΑΜΕ...)
ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΜΟΥ.ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟ ΜΙΑΣ ΑΛΛΗΣ ΠΑΡΟΙΜΙΑΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΥΠΑΙΘΡΟ...
"ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΑΚΑΤΕΥΕΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΠΙΤΟΥΡΑ,ΤΟΝ ΤΡΩΝΕ ΟΙ ΚΟΤΕΣ."
...ΤΩΡΑ ,ΕΧΟΥΜΕ "ΤΟ ΑΥΤΟ" ΣΕ 2 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ "ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ".

...ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ΠΛΩΤΙΝΟ(ΚΑΘΟΤΙ ΦΕΡΕΙ ΚΥΡΗΚΕΙΟΝ)...+ ΕΠΙΣΤΡΕΦΩ ΣΤΗ ΣΙΩΠΗ

ΓΑΤ-ΑΤΜΑ


*ΟXYMORON

Vande!

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2003, 08:31:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ....

Προς χαρην της αυτογνωσιας...



ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ


ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2003, 08:35:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΙΤΟΥΡΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΟΤΕΣ, Η ΣΙΩΠΗ ΑΡΚΕΙ.....
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΚΟΤΕΣ ΒΛΕΠΟΥΝ ΠΟΙΟΣ ΕΜΠΛΕΞΕ ΜΕ ΤΑ ΠΙΤΟΥΡΑ.....


ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2003, 10:39:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΠΙΣΗΣ ΑΠΟΔΥΚΝΥΕΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΚΑΤΑΠΙΕΖΕΣ ΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΣΟΥ ΕΧΘΡΟΤΗΤΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΕ ΚΑΤΙ Ή ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΩ ΤΩΡΑ ΕΓΩ.

ΤΟ ΕΙΧΑ ΞΕΧΑΣΕΙ…!!!


Αντώνιος,
Πριν κατηγορήσεις τους άλλους, κάνε τον κόπο να διαβάσεις τι έγραψες σε κάποιον που δεν σου είπε τίποτα, δεν είπε ποτέ σε κανένα τίποτα, μα εσύ, ίσως και να έδειξες την καταπίεση σου στέλνοντας του καθόλου μα καθόλου ευγενικά ΜΑΙΛ….Για το σερπεντπαν και τον Ήλιο, υπήρχε κάποια ΑΙΤΙΑ….Σε αποκάλεσαν ευραιοχριστιανο, και αλλά πολλά….Μα ο Πλάτωνας, δεν έχει πει προσωπικά σε ΚΑΝΕΝΑ κουβέντα…

Αν είχα αυτήν την εχθρότητα σε κάτι η κάποιους, *(Ας πούμε το χριστιανισμό...) για ποιο λόγο να λέω τα ίδια και για το βουδισμό? Τον Ισλαμισμό? Και όλα τα εις ΙΣΜΟ?

Μήπως θέλεις να πεις πως θέλω να περάσω κάτι δικό μου? Ένα δικό μου ΙΣΜΟ? Μα ότι πρεσβεύω, δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει ΙΣΜΟΣ….λέγεται ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ, και αν καποιος καταφέρει και φτάσει στο άρωμα της, (ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ/ΑΓΑΠΗ)… στο τέλος σε ελευθερώνει από πολλά, ακομα και από την ίδια την ΤΑΥΤΙΣΗ προς τους δάσκαλους…

Λες πως τέτοιο δεν έχω…

Μα τα γεγονότα εδώ μέσα…..*(βρισιές και τέτοια) ….δεν είναι δικά μου, και ούτε αποκλειστικά του κακού σερπεντπαν και του Ήλιου…..

Δηλαδή αν σε έβριζα Αντώνιε, όπως κάνεις, δεν θα ήμουν ΠΙΤΟΥΡΟ? Θα είχα τότε ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ?

Τέλος, μιας και σου μιλώ πάντα φιλικά…μιας και ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ η στο ΦΟΡΟΥΜ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΑΖΙ ΜΟΥ…,αν βλέπεις το ΝΙΚ ΠΛΑΤΩΝΑΣ, κάνε ένα κλικ βρε αδερφέ και διάβασε κάτι άλλο….

Εδώ μέσα μα και στα ΜΑΙΛ... δεν νομίζω να σε έψαξα, η έθιξα…

Το Πίτουρο…


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 12/04/2003 10:41:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2003, 10:47:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λοιπόν ΗΛΙΕ... αν διαβάζεις…. Ρίξε μου και εσύ αν θες για προπόνηση….αυριο, ένα κατεβατό!!!

Ετσι θα χορτάσω... και θα κοιμάμαι καλά το βράδυ!!!


ΜΗ ΦΟΒΑΣΑΙ ΚΥΡΙΕ ΠΛΑΤΩΝΑ. ΕΣΥ ΔΕΝ ΛΕΓΕΣΑΙ ΕΟΝ, ΦΩΤΙΟΣ, ΑΝΤΩΝΙΟΣ, ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΚΕΛΣΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΥΝΔΙΝΕΥΕΙΣ. ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ. ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΟΙΜΙΣΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΑ.....


ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2003, 10:52:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΙΤΟΥΡΑ Ή ΔΙΑΒΑΖΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ Ή ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΕΡΜΗΝΕΥΕΙΣ......


ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2003, 11:03:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
φιλόσοφε της θύμησης...

άλλη πυθία - Ατμα μας βρήκε ...

μυστηριώδη φιλόσοφε…

ΝΤΡΟΠΗ ΣΟΥ....

ΦΙΛΟΣΟΦΕ ΤΗΣ ΠΕΝΤΑΡΑΣ

Έχασες την ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ σου

ΕΙΣΑΙ ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΛΑΜΑΤΑ…

ΦΙΛΟΣΟΦΕ ΤΟΥ ΑΕΡΑ…

ΠΗΡΕΣ ΤΑ ΗΡΕΜΙΣΤΙΚΑ ΣΟΥ…

ΑΣΕ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ…

ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΓΝΩΘΕΙ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ….

Η "ΑΝΕΞΙΘΡΗΣΚΕΙΑ" ΣΟΥ;;;;;

ΣΤΟΝ ΚΥΡΙΟ "ΠΛΑΤΩΝΑ"…

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΑΖΙ ΣΟΥ…

ΔΗΜΟΣΙΟΠΟΙΕΙ ΓΙΑ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ. *(το πρόβλημα!)

ΕΣΥ ΕΚΠΡΟΣΩΠΕΙΣ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ;;;

ΠΛΑΤΩΝΑΣ Ο ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ…. (Υποτιμητικό!)

Πλατωνακο!...ΑΤΜΑ!!


ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΒΡΙΣΙΕΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΚΑΤΑΛΟΓΙΖΕΙΣ ΚΥΡΙΕ ΠΛΑΤΩΝΑ;;;; ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ. ΔΕΝ ΣΕ ΠΑΡΕΞΗΓΩ. ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΝΑ ΣΕ ΒΡΙΖΟΥΝ..........



ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

buda36gr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
149 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2003, 12:23:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους buda36gr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος buda36gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαβαζα και διαβαζα...σελιδες ατελειωτες,ως και η ατμα παρασυρθηκε
...αφου αναγκαστηκα να γυρισω ψηλα,,,,,,να κοιταξω το θεμα του τοπικ,το ξεχασα γιατι...ΑΔΕΙΑΣΤΕ!!!!!!μονο ετσι η γνωση θα γλυψει την καρδια σας,μας,τους....

ΤΟ ΦΩΣ,Η ΑΓΑΠΗ & Η ΔΥΝΑΜΗ
ΑΣ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΗΣΟΥΝ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2003, 12:57:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλλού έγραψα μια ιστορία, (αρκετα βιωματικη)…Έχει να κάνει αμμεσα με οσα σηζηταμε……μιας και τουλάχιστον κάτι εμαθα τοτε.

Να μην φοβαμαι να ακουω τους (σταθμους/πηγες), να μην πιανομαι και λυμναζω πουθενα..... και προπαντος.... να συντονίζομαι με την ΖΩΗ.


Κάποτε ήμουν στην έξοχη, και πήγαινα εκδρομή κρατώντας ένα ραδιοφονακι… Πέρναγα μέσα από βουνά και πλάγιες, και σιγά σιγά η μουσική εξασθενούσε! Ήθελα να ακούω μόνο εκείνο τον σταθμό….( μου κράταγε συντροφιά και δεν φοβόμουν),….μέχρι που σε μια στροφή, δεν άκουγα πια τίποτα. Άλλαξα λοιπόν τις μπαταρίες, και να για λίγο ακόμα το ξανάκουσα….Όταν φτάσαμε, έσβησα το ραδιόφωνο, δεν είχε πια μουσική…. Τότε ένα μικρό παιδάκι ήρθε και πήρε το ραδιόφωνο, το άναψε, άλλαξε το σταθμό, βρήκε ένα άλλο, που είχε και εκεί όμορφη μουσική…
Μαζί με τα αλλά παιδάκια πιάσανε το χώρο, και χαρήκανε τη μέρα…. χορεύοντας και τραγουδώντας…
Βλέποντας τα να χαίρονται, πέρασε και σε μένα ο φόβος!

Γυρίζοντας, κατεβήκαμε από ένα άλλο μονοπάτι…Είμαστε πολύ κουρασμένοι και διψασμένοι, μέχρι που είδαμε ένα Βαρ.. Έξω είχε ένα καροτσάκι, με ένα μικρό παιδάκι μόνο του που έκλεγε, και μέσα στο Βαρ, η μαμά του, τα έτσουζε με μια φίλη της. Πέρναγε εκεί κοντά ένας άνθρωπος φορτωμένος στην πλάτη με ένα μεγάλο καθρέπτη, και μόλις άκουσε το κλάμα του παιδιού, πήγε στο καροτσάκι και άρχισε να παίζει…για να μην κλαίει το μωρό! Σε μια στιγμή, μέσα από τον καθρέπτη, είδα την μαμά να βγαίνει και τα έβαλε με τον άνθρωπο με τον καθρέπτη... γιατί δεν του πήγαινε η καρδιά, να κλαίει το παιδάκι……

Συγνωμη για την επαναλυψη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2003, 18:11:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Διαβαζα και διαβαζα...σελιδες ατελειωτες,ως και η ατμα παρασυρθηκε
...αφου αναγκαστηκα να γυρισω ψηλα,,,,,,να κοιταξω το θεμα του τοπικ,το ξεχασα γιατι...ΑΔΕΙΑΣΤΕ!!!!!!μονο ετσι η γνωση θα γλυψει την καρδια σας,μας,τους....

ΤΟ ΦΩΣ,Η ΑΓΑΠΗ & Η ΔΥΝΑΜΗ
ΑΣ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΗΣΟΥΝ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΗ


ωωωωω!καλε μου, ΒΟΥΔΑ...το γνωριζα απο τον αρχη...
ηταν μερος της ροης...( σ'ευχαριστω..για το απολυτο της κατανοησης)
μα η εκθεσις τουτη ηταν...υπερ εμπνευσεως...

θυμησου που ανθει...το εκεινο λουλουδι ...του λωτου...

παρεσυρθειν...εκ-ροης....μα...
τωρα παντου..η ευωδια του!

-η γνωση κι η κατανοηση ειναι πιστοι συντροφοι της ζωης που δε βγαινουν ποτε ψευτες.Γιατι η γνωση σου ειναι κορωνα στο κεφαλι σου,η κατανοηση το μπαστουνι που κρατας για τις ωρες τησ περιπλανησης..κι οταν εχεις αυτα μαζι σου...κανενας θησαυρος δεν ειναι για σενα πιο μεγαλος...(χ.γκιμπραν.)

-αυτος που σε κατανοει ειναι για σενα στενοτερος συγγενης +απο τον αδερφο σου.Γιατι ακομα +οι πιο στενοι συγγενεις σου,μπορει να μη σε καταλαβαινουν +να μην ξερουν την αληθινη σου αξια.(χ.γκιμπραν)

-η φιλια μ'εναν αμαθο ειναι τοσο ανοητη οσο κι ο καυγας μ'ενα μεθυσμενο.(χ.γκιμπραν)


..αλλοι θα πουν..."ειναι + τα 3..ασχετα...)

(((*_*)))


Vande!

'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 12/04/2003 18:14:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2003, 20:28:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βλεπω οτι κατι γινεται...
Ο καθε ενας που αποκαλει μια ωρισμενη σταση σαν εβραιοχριστιανισμο και την αγελη εβραιοχριστιανους,κατι θα εχει διαβασει και κατι θα εχει δει στην ζωη του,που να προσδιοριζει το σχετικο επιθετο.
Ο πνευματικος φασισμος και η φανερη -συχνα -βιαιη,στυγνη προπαγανδα,η'-ακομη χειροτερα-η καλυμμενη,ειναι μερικες ιδιοτητες του.
Ο Κρισναμουρτι ηταν καθετα αντιθετος,στις συγκεκριμενες πρακτικες-οπως και ο Ελληνισμος-γιαυτο και οι δυο ειναι μεγιστοι.
Οι διαιρεσεις-αιρεσεις-αμαρτωλοι-κολασεις-παραδεισοι(σαν οργανο καταστολης των ανθρωπων)ειναι χαρακτηριστικο του.
Ο Κρισναμουρτι γελουσε με τις αρρωστημενες αυτες θεωριες,προιοντα ψυχικα αρρωστων.
Που ειχαν το θρασος και την αλητεια,να μιλουν για ...'αγαπη'.
Τα γνωστα ιστορικα στοιχεια,που αιματοκυλησαν τον κοσμο,δειχνουν τις αληθινες προθεσεις του εβραιοχριστιανισμου-βλ.Ιρακ,και παλιοτερα αναλογα.
Τελος,ο Κρισναμουρτι και ο Ελληνισμος,δεν εχουν Μεσσιες-καθαρα εβραιοχριστιανικο δημιουργημα-βλ.ελεγχος του μυαλου και της ψυχης των ανθρωπων.
Πιστευουν οτι ο καθε ανθρωπος ,πρεπει να κανει την προσπαθεια,και αν ειναι πραγματικη και ειλικρινης,τοτε μπορει να υπαρξει συνδεση και βοηθεια απο Ανω.
Τα υπολοιπα ειναι απατη,φαρισαισμος και ελεγχος των ανθρωπων.
Ολως τυχαιως,οι ανωτερω μεθοδευσεις,ειχαν σαν πατερα τον Ιουδαισμο,σαν παιδι τον Χριστιανισμο,και σαν Αγιο Πνευμα τον Ισλαμισμο.
Μηπως φταιει για αυτο ο ουροβορος,εγω ,η Εκατη η' το ΥΣΕΕ?
Ας προσεχαν 'ο εκλεκτος λαος'και οι πρακτορες του.
Ο κοσμος ξυπνα σιγα-σιγα,και συνειδητοποιει.
Αρα ,τα εβραιοχριστιανοπουλα του χωρου ας μην παραπονιενται,για δηθεν καταδιωξη.
Ο μονος που τους συνοδευει σαν σκια,ειναι η βλακεια τους.
Καταδιωκονται οι ιδιοι,ενω αλλων κλειδωνοταν θεματα και φευγαν απο το site.
Αυτοι ,αγκαλια,συνεχιζαν υπο την προστασια του γνωστου διδυμου.
ΕΟΝ,κοριτσι μου,το να σου εξηγησω την διαφορα της λεξης Δογμα,οπως την χρησιμοποιει η Dion Fortune,και οπως η Συναγωγη και η Αρχιεπισκοπη,ειναι μαλλον ματαιος κοπος.
Γιατι πρεπει ναχει κανεις στο μυαλο του εγκεφαλικες ελικες,κι οχι τυλιγμενες σερπαντινες η αλλα χειροτερα.
Αφου εφτασες στο βιβλιο αυτο,διαβασε την εισαγωγη,και καλη φωτιση.
Οσον αφορα το αποσπασμα απο τον ΛΙΒΡΑΓΚΑ,αυτο δεν αποτελει Δογμα ,ανοητε ΕΟΝ-μεχρι εκει παει το μυαλο σου.
Ουτε η θεοσοφια ουτε ο ΛΙΒΡΑΓΚΑ,εχουν Δογματα.
Ο εβραιοχριστιανισμος που εισαι ΔΟΥΛΟΣ ΤΟΥ,ειναι η μονη καταστροφικη λατρεια και δογμα.
Ο καθενας διαλεγει και παιρνει.
Τελος φιλε Πλατωνα,βλεπεις στην περιπτωση της Αντωνιτσας,κλασσικο παραδειγμα,καταστροφης εβραιοχριστιανικου make-up,η φτηνιαρικου προσωπειου-κατι που κατα κορον προσπαθησε και ο Κρισναμουρτι και ο Γκουρτζιεφ-καλη τους ωρα-και εμφανιση -σε ολο του το μεγαλειο-του πραγματικου εβραιοχριστιανικου προσωπειου της 'αγαπης'.
Η ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ ,ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΛΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΣΕ ΠΡΑΞΗ ,ΑΛΛΙΩΣ ΕΙΝΑΙ
ΑΝΤΩΝΙΤΣΑ
ΦΩΤΟΥΛΑ
ΕΟΝ
ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΚΑΡΑΚΑΞΑ
ΨΕΥΤΟΚΕΛΣΟΣ
η ακομα χειροτερα
ΣΑΡΟΝ
ΜΠΟΥΣ
ΠΕΡΛ
ΡΑΜΣΦΗΛΝΤ
ΓΟΥΛΦΟΒΙΤΣ
και αλλοι γνωστοι και αγνωστοι.
Θα συνεχισω με Κρισναμουρτι,συντομα,κι οπου διαπιστωνω,ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ,θα πεφτει στ'αυτια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2003, 22:34:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ηλιε, ήλιε θα με "ραπίσεις" και εμένα με το αγαπημένο σου Εβραιο-Χριστιανός αλλά, αναρωτιέμαι ποιό το ώφελος να είσαι τόσο απόλυτος και επιθετικός..; Δεν σου είναι βαρετό;
Είμαι σίγουρος ότι μπορείς να συμβάλεις με τις γνώσεις σου στο εμπλουτισμό αυτόυ του διαδυκτιακού χώρου, αρκεί να το επιθυμούσες.

Ο Ηράκλειτος είπε : " Τα σκυλιά γαβγίζουν αυτούς που δε γνωρίζουν".

Μα θα’ ταν καλύτερα αν έλεγε :

"Τα σκυλιά γαβγίζουν , γιατί φοβούνται , αυτούς που δε γνωρίζουν..."

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2003, 09:19:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΟΝ το να σου εξηγησω την διαφορα της λεξης Δογμα,οπως την χρησιμοποιει η Dion Fortune,και οπως η Συναγωγη και η Αρχιεπισκοπη,ειναι μαλλον ματαιος κοπος.
Γιατι πρεπει ναχει κανεις στο μυαλο του εγκεφαλικες ελικες,κι οχι τυλιγμενες σερπαντινες η αλλα χειροτερα.

καλά Καραγκιοζόπουλε πές οτι σε τάπωσα καλύτερα και δεν έχεις τι να πείς και άσε τα σάλια....
Πως γίνεται ένα βιβλίο που λέγεται "Κοσμικό Δόγμα" να μην έχει καμία σχέση με δόγμα ......μόνο εσύ το ξέρεις αυτό...

Λοιπόν χαροκαμένε σου εξηγώ για τελευταία φορά και ίσως η λιπόσαρκη μάζα που έχεις στην θέση του μυαλού καταλάβει. Δεν είμαι με καμία εκκλησία ίσα ίσα είμαι αντίθετος με κάθε εκκλησία ...
Η δικιά μου εκκλησία είναι η καρδιά μου και η ψυχή μου .
Η δικιά μου εκκλησία χωράει μέσα της τον Χριστό, την Μπλαβάτσκυ , τον Κρισναμούρτι , τον Πλάτωνα , τον Πυθαγόρα , τον Κρίσνα, τον Μιρδάδ και πολλους άλλους που εκπέμπουν ΦΩΣ !!!
Αυτό εσένα σε χαλάει και ας λές το αντίθετο γιατι σκοπός της ζωής σου είναι να κάνεις εχθρούς ωστε να αποδείξεις στον εαυτό σου οτι κατέχει μια αλήθεια και οτι έχει μια ανωτερότητα απέναντι στους άλλους.
Είσαι ένα μικρός Καρατζαφέρης .
Υποτίθεται οτι είσαι εναντίον κάθε δόγματος και οτι είσαι και καλά ο ελεύθερος αναζητητής που διδάσκει ο Κρισναμούρτι αλλά πώς συνδυάζεται αυτο με το μίσος σου για τους Εβαραίους δεν μπορώ να καταλάβω.Απο την άλλη κανείς απο δώ δεν έδειξε μίσος για κάποια θρησκεία ....ΜΟΝΟ ΕΣΥ !!! Εγώ το μόνο που είπα είναι οτι θεωρώ τον Χριστό ως τον μέγιστο Δάσκαλο(πρόβλημα μου) ....Εσύ όμως ? Εσύ μισείς ... Μισείς του Εβραίους και τους Χριστιανούς....Λες για πράκτορες και συνομωσίες και άλλες τέτοιες βλακείες (ότι λέει και ο Καρατζαφέρης δηλαδή...)
Μα καλά τόσα πράματα λέει η Μπλαβάτσκυ για την Καμπαλά δεν έτυχε να τα δείς ποτέ σου ?(ή δεν έχεις διαβάσει τίποτα απ'όσα λές?)
Τι σχέση έχει ο Χριστός με τον πόλεμο στο Ιράκ βρε γελοίε ? Δηλαδή για το οτι οι Ινδοί πυρπολούν ο ένας το χωριό του άλλου φταίει ο Κρίσνα ?

Είσαι άλλος ένας πνευματολιγούρης νάρκισος που νομίζει οτι κατέχει την αλήθεια...αυτό και μόνο αυτό είσαι !!!
Αλλά η αλήθεια είναι ένα τζάμι σπασμένο που ο καθένας έχει απο ένα κομματάκι....συνήθως οι τύποι σαν και εσένα καταλήγουν να κόβονται απο αυτό το μικρό κομματάκι και να πεθαίνουν απο την αιμοραγία.
Γιαυτό πρόσεχε ....

"Ειμαστε μικροί Ουρανοί
Ανθρώπινοι πλανήτες σε γιορτή "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2003, 11:37:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[Δεν είμαι με καμία εκκλησία ίσα ίσα είμαι αντίθετος με κάθε εκκλησία ...
Η δικιά μου εκκλησία είναι η καρδιά μου και η ψυχή μου .
Η δικιά μου εκκλησία χωράει μέσα της τον Χριστό, την Μπλαβάτσκυ , τον Κρισναμούρτι , τον Πλάτωνα , τον Πυθαγόρα , τον Κρίσνα, τον Μιρδάδ και πολλους άλλους που εκπέμπουν ΦΩΣ !!!]

... αν γραφεις τετοια, καλε μου Ε0Ν...πως να μη σ'αγαπαει η Ατμα!

κι εσυ Ηλιε, φιλε μου, διαβασε αλλη μια...τι εγραψε* ...
μηπως αυτο ειναι που θελεις ...
μα εννοεις να πιστευεις..πως οχι..;

φωςςςςςςςς
(((((((*_*)))))))


* ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΤΕ ΤΗΝ ΑΧΡΩΜΑΤΟΨΙΑ!ΟΛΑ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΕΔΩ...ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΤΕ ΜΟΝΑΧΑ ΜΕΡΙΚΑ....


Vande!

'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 23/04/2003 11:41:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2003, 18:53:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σιγα-σιγα,βγαινουν ενας-ενας,μια-μια,στο φως του ηλιου.
Και δεν υπαρχει τιποτε κρυφο κατω απο τον ηλιο.
Πλωτινε,ο Νεοπλατωνικος Πλωτινος δεν εκχριστιανιζεται,οσο κι αν προσπαθεις,κρυφα η φανερα.
Εντιμοτητα ειναι,να λεμε σε τι πιστευουμε καθαρα,κι οχι να χρησιμοποιουμε ελληνικα ψευδωνυμα,για να περναμε υπογεια εβραιοχριστιανικες θεσεις.
Και που και που να κυτταμε και κανεναν καθρεφτη,οσο μας επιτρεπει η πνευματικη μας μυωπια,για να βλεπουμε την καλοκρυμμενη προσωπικη μας επαρση και υπεροψια,πισω απο το φτηνιαρικο εβραιοχριστιανικο προσωπειο της 'αγαπης'.
Δεν μπορεις να ξερεις τι ξερω,γι'αυτο παιξε το παιχνιδι σου,εμενα δεν με πειθεις.
Οσον αφορα τον 'χριστιανο'ΕΟΝ,και το τι κανει εδω περα δεν χανω τον χρονο μου μαζι σου.
Δεν μπορεις να δεις τιποτε περα απο τον εβραιοχριστιανισμο σου,που παραμορφωνει οτι διαβαζεις.
Ετσι ουτε το πνευμα της Μπλαβατσκυ,της θεοσοφιας,του Ελληνισμου και αλλων μπορεις να δεις.
Προβλημα σου.
Ο Λογος,ειναι Ελληνικη εννοια,που την δανειστηκε ο χριστιανισμος και η θεοσοφια,και μια απο τις καθαρωτερες διατυπωσεις της εγινε απο τους Νεοπλατωνικους.
ΛΟΓΟΣ=ΦΟΙΒΟΣ,αν καταλαβεις ποτε τι μπορει να σημαινει αυτο,και ο Ιησους δεν ηταν η τελειωτερη εκδηλωση του,αλλα μια απο τις εκδηλωσεις,και θαρθουν-μπορει και ναρθαν,οπως ο Κρισναμουρτι-κι αλλες οσο υπαρχουν ατομα σαν κι εσενα,για να τα βοηθησουν.
Και βεβαια,εσυ,θα παιρνεις την εικονα ,και θα ανοιγεις τα κεφαλια οσων δεν συμφωνουν με την εικονα σου.
Ανοητε,δεν μισω ανθρωπο,ειτε λεγεται εβραιος ,χριστιανος η οτιδηποτε αλλο.
Οι ανθρωποι ειναι ζωντανοι,και αξιζουν περισσοτερο απο τις λεξεις.
Η ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΚΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ,ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ,ΑΙΤΙΑ ΤΟΣΩΝ ΚΑΚΩΝ,ΜΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΑΠΕΧΘΕΙΑ,ΟΠΟΥ ΤΗΝ ΣΥΝΑΝΤΩ.
Κι εσυ,εισαι ποτισμενος απο αυτον τον εβραιοχριστιανικο φασισμο,και δεν μπορεις να με πεισεις για τις δηθεν καλες σου προθεσεις,γιατι τα γραφομενα σου μιλανε απο μονα τους.
Μηπως και οι Ελληνοκεντρικοι που πλακωνεσαι αλλου,ειναι και αυτοι Καρατζαφερηδες,η μηπως οποιος δεν ειναι δουλος του εβραιοχριστιανισμου σου?
Και η εμπειρια σου,που σου αλλαξε την ζωη,και μου επρηξε το συκωτι,δεν πιστευω οτι ηταν με αγαθες οντοτητες,γιατι και το κακο πολλες φορες παρουσιαζεται σαν αγγελος φωτος...
σε ταπες και σε βλακες.

Edited by - Helios on 26/04/2003 18:55:25

Edited by - Helios on 26/04/2003 20:45:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2003, 19:59:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκεινη η πιστη χριστιανοκαρακαξα,ο σταυραετος,ποιανου ηταν το 'alter ego'αραγε?
Μηπως ηταν διδυμο του ψευτοκελσου η του ΕΟΝ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2003, 07:07:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα μικρό απόσπασμα από το βιβλιο του Dr. S. Balasundaram για το τι του είπε ο krishnamurti....

….έπρεπε να συνεργασθώ για μια περιοδο με τον Maurice Frydman με είπα στον Κ.

"Δεν θα εργαστώ ποτέ με το Maurice Frydman. Λέει ένα πράγμα και κάνει ένα άλλο. Είναι ο πιο αναξιόπιστος." Τοτε ο K με κοίταξε στα μάτια και αποκρίθηκε.

"Πώς μπορείτε εσείς να πείτε ένα τέτοιο πράγμα; Μπορεί να έχει αλλάξει ακόμα και την τελευταία στιγμή. Αυτό που λέτε μπορεί να είναι αληθινό, αλλά μπορεί να είχε αλλάξει."

Βλέπετε, αυτό ήταν τόσο προφανές. Ο δάσκαλος δίδασκε έτσι. Η διδασκαλία του έλαμψε μέσω ακόμη και των μικρών πραγμάτων. Σε αυτήν την περίπτωση το μάθημα ήταν ότι πρέπει να ζήσω χωρίς μια εικόνα. Ήταν ένα συγκλονιστικό μάθημα.

Ο K παρατήρησε:

"Σας σπρώχνω ακριβώς για να ζήσετε, για να γίνετε πιο ζωντανός.".

quote:
Η ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΚΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ,ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ,ΑΙΤΙΑ ΤΟΣΩΝ ΚΑΚΩΝ,ΜΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΑΠΕΧΘΕΙΑ,ΟΠΟΥ ΤΗΝ ΣΥΝΑΝΤΩ

Μπορει να συμβαινει και σε αλλους ΗΛΙΕ αυτο... μα ας σκεφτουμε.

Ποιος ξερει τι να εγινε.... το τελευταιο λεπτο!!!

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 27/04/2003 11:26:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2003, 09:19:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχεις γίνει προβλέψιμος πλέον Ήλιε...Τουλάχιστον αυτό δεν μπορείς να το αμφισβητήσεις. Είχα προβλέψει το "ράπισμα", που εν αγωνι οδός ωφείλω να ομολογήσω αναζητούσα...
Αναπόφευκτο να μου πείς διότι τον ήλιο ΔΕΝ μπορείς να τον κοιτάξεις κατάματα διότι σε τυφλώνει το ΦΩΣ.
Κάτι μου λέει όμως ότι και εσύ που είσαι η πηγή του φωτός και ο φορέας της πηγής της γνώσης, φοράς μονίμως μαύρα γυαλία διότι το μέλλον σου στην πνευματική εξέλιξη είναι τόσο φωτεινό, που σε τυφλώνει...

"Η ΠΑΙΔΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΗΛΙΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΟΡΦΩΜΕΝΟΥΣ..."

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2003, 13:34:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρηκα και κατι αλλο στο κρυφο ευαγγελιο του Θωμα!!!

24. Είπαν οι Μαθητές! Δείξε μας το μέρος που είσαι, γιατί είναι αναγκαίο να το ψάξουμε. Αυτός απάντησε. Όποιος ακούει ας νοήσει! Το φως που είναι στο εσώψυχο της καρδιάς του Ανθρώπου, ακτινοβολεί φως σε ολόκληρο τον κόσμο. Εάν δεν ακτινοβολεί, είναι βαθύ σκοτάδι.

Νο comment...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2003, 21:08:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτός απάντησε.
Όποιος ακούει ας νοήσει!

Τι σημαίνει αυτό το ΝΟΗΣΕΙ άγαργε;;;;;;;;;
Πόσοι το έχουν διάβασει ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ότι το έχουν ΚΑΤΑνοήσει!!!!

Χρόνια Πολλά σε ΟΛΟΥΣ...
Χριστός Ανέστη


Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2003, 22:52:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε κελσε, σήμερα Πάσχα, διάβασα αυτό που οι ΙΤΑΛΟΙ ονομάζουν το ΠΕΜΠΤΟ ευαγγέλιο, το…. αφορισμένο από το Βατικανό! Το παρακάτω που σου γράφω, μα και πάρα πολλά που δεν γράφω, αν είναι από το στόμα του, (και φοβάμαι πως είναι…).τότε αγαπητέ μου πολλά από τα παραμυθία…. ξεσκεπάζονται…
Είναι η ίδια θέση που έχουν Βούδας, Ηράκλειτος, Πλάτωνας, Πλωτίνος Krishnamurti…

quote:
18. Οι μαθητές είπαν στον Ιησού. Μας λες πως θα λάβει χώρα το τέλος μας? Ο Ιησούς απάντησε. Μήπως γνωρίσατε την ΑΡΧΗ και αναρωτιέστε για το ΤΕΛΟΣ? Αλήθεια, όπου είναι η ΑΡΧΗ εκεί είναι και το ΤΕΛΟΣ. Ευτυχής είναι αυτός που φτάνει στην ΑΡΧΗ, διότι θα γνωρίσει και το τέλος και δεν θα δοκιμασθεί στους ΘΑΝΑΤΟΥΣ!!

Και αυτό για λίγη προς-ΓΕΙΩΣΗ…!

quote:
113. Τέλος οι μαθητές ζήτησαν. Πότε θα έρθει η βασιλεία?
Δεν θα έρθει ψάχνοντας. Δεν θα πουν κοίτα είναι εδώ! Η κοίταξε είναι εκεί! Η βασιλεία του πατέρα είναι στη γη, μα κανένας δεν το βλέπει!

Τωρα για το ποιος ΑΚΟΥΕΙ και τι ειναι ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ φιλε Κελσε, ειναι πολυ λεπτο το θεμα! Ας το ξεπερασουμε με ενα χαμογελο!

Το χαμογελο φερνει παντα φιλια!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2003, 01:15:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τωρα για το ποιος ΑΚΟΥΕΙ και τι ειναι ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ φιλε Κελσε, ειναι πολυ λεπτο το θεμα! Ας το ξεπερασουμε με ενα χαμογελο!

Το χαμογελο φερνει παντα φιλια!


Πολλές φορές φίλε μου, είναι η έκφραση της ΑΜΗΧΑΝΙΑΣ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2003, 04:48:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά βρε Κελσo, ένας που χαμογελάει είναι και καλά ΑΜΗΧΑΝΟΣ?

Γράφεις!

quote:
Τι σημαίνει αυτό το ΝΟΗΣΕΙ άγαργε;;;;;;;;;
Πόσοι το έχουν διάβασει ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ότι το έχουν ΚΑΤΑνοήσει!!!!

Σκέφτομαι. Μα ίσως δεν απευθύνεται σε μένα, γιατί κάπου αλλού λέει πως είναι φίλος, μάλιστα με προτρέπει να γράψω Φιλοσοφία! Ας χαμογελάσω…και ας βάλω άλλα δυο από τα μαργαριτάρια του Ιησού…που είναι ακριβώς ολόιδια με ότι λέει και ο Κ…. για να μην ξεφεύγουμε και από το θέμα…κρισναμουρτι…

Μα βλέπω τώρα πως απευθύνεσαι σε μένα……και σκέφτομαι... Βρε φουκαρά Πλάτωνα... Δεν βλέπεις πως έχεις μπροστά σου…. αυτόν που κατανόησε τον Ιησού…Δεν βλέπεις πως ξεχώρισε τον εαυτό του σαν ΓΝΩΣΤΗ….(με το ΝΟΗΣΕΙ….) και λέει για τους άλλους που τον διάβασαν…. ΝΟΜΙΖΟΥΝ ότι το έχουν Κατανοήσει!!!!

Χμμ Φίλε κελσε …οφείλεις τώρα να μας διαφωτίσεις….Στο εσωτερικα δεν ειμαστε μονο για να γραφουμε... μα και για να μαθαινουμε!....
Τι Θέλεις φιλε μου, να ανοίξω ένα καινούργιο τοπικ ΙΗΣΟΥΣ…… η προτιμάς να το κάνεις εσύ?

Εαν δεν ακτινοβολεις... με δικο σου φως θα φανει....Το κατανοεις ?

Χαμογελακια!!!

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 28/04/2003 05:09:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2003, 11:02:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tην καλημέρα μου σε ΟΛΟΥΣ, μα ιδιαιτέρος στο ΦΙΛΟ Πλάτωνα...

Αχ βρέ Πλάτωνα, βρέ Πλάτωνα...

Ο Εσωτρερισμός ΔΙΔΑΣΚΕΙ κάπου πώς:
Την πρώτη ΣΚΕΨΗ να ακολουθείς ΠΑΝΤΑ...
Αυτή είναι "απάντηση" της ΨΥΧΗΣ ΣΟΥ...

Το αναφέρω αυτό για να σου πώ με ΑΚΟΜΑ πιό απλά λόγια ότι ΣΩΣΤΑ ΕΠΡΑΞΕΣ με την Πρώτη σου Σκέψη, αυτό ζήτησα (έμμεσα)...
ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΗΣΟΥΜΕ...

'Ομως ο Εσωτερισμός ΔΙΔΑΣΚΕΙ επίσης ότι:
'Οποιος ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ πολύ (και πολλές φορές ΑΝ ΟΧΙ ΠΑΝΤΑ, χωρίς ΜΕΤΡΟ)
καταλήγει να τον τρώνε οι ΣΚΕΨΕΙΣ ΤΟΥ, να γίνεται ΥΠΗΡΕΤΗΣ ΤΟΥΣ και όχι ΑΦΕΝΤΗΣ ΤΟΥΣ όπως θα έπρεπε να είναι...

Γιατί σκέφτεσαι λοιπόν ΣΥΝΕΧΕΙΑ;;;;
Οι Σαμκάρες σου θα φτάσουν να βαρέσουν ΚΟΚΚΙΝΟ και αυτές να ξέρεις θα είναι τα σπέρματα και οι ωθήσεις σου για τις επόμενες "γεννήσεις σου"...
Λέγοντας δε "γεννήσεις" δεν αναφέρομαι επι του παρόντος στις ΦΥΣΙΚΕΣ ΕΠΑΝΕΝΣΑΡΚΩΣΕΙΣ ΣΟΥ, αλλά τις "γεννήσεις" των ΕΠΟΜΕΝΩΝ ΣΚΕΨΕΩΝ ΣΟΥ....

Μια πολύ προσεκτική ματιά μέσα στα forums θα συνηγορήσει υπέρ μου σε ότι είπα...
'Οπου επικρατεί το "μπάχαλο" ή αλλιώς η ΒΑΒΕΛ, γίνεται εκεί που οι ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΕΠΙΚΑΡΤΟΥΝ...
Ψάξε το... θα βρείς...

Ας ΜΗΝ ΜΠΩ ΚΑΝ ΣΤΟ ΚΟΠΟ να σχολιάσω περισσότεροτο δεύτερο της απαντήσεώς σου, θεωρώντας το ΑΝΕΔΑΦΙΚΟ και ΑΝΟΥΣΙΟ...
Αλλωστε για την προσωπική μου οπτική και ΜΟΝΟ, η ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΦΥΣΙΚΟΕΓΚΕΦΑΛΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ, δεν έχει ΚΑΜΙΑ μα ΚΑΜΙΑ ΑΞΙΑ, είναι μάλιστα ΑΝΞΙΑ να αποκαλείτε ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ...

ΣΟΦΙΣΤΙΚΗ την αποκάλεσε ο Μεγάλος μου Δάσκαλος και Δάσκαλος του Πλάτωνα, ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ...

Με αυτή λοιπόν, την ΣΟΦΙΣΤΙΚΗ που έχει το θράσσος να αποκαλείτε σήμερα ΕΙΔΙΚΑ Φιλοσοφία, δεν ασχολούμε αλλά και πάλι αν μου το ζητήσουν και μάλιστα ευγενικά, μπορεί να το κάνω...

Θές ΦΙΛΕ ΜΟΥ να φιλοσοφίσουμε στο επίπεδο της ΣΟΦΙΣΤΕΙΑΣ;;;;
Δε νομίζω να ΣΟΥ και ΜΟΥ αξίζει και κατ'επέκταση δεν αξίζει και στα υπόλοιπα μέλη, μιάς το "Εγώ" μου και το "Εγώ" σου είναι ΜΕΡΟΣ του ΣΥΛΛΟΓΙΚΟΥ "Εγώ" του Esoterica.gr και των forums ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ...

Χαμόγελα ΑΜΗΧΑΝΙΑΣ λοιπόν, δε θα δείς απο μεριάς μου...

Και αυτό έχει να κάνει με το ότι ΠΟΤΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΑΡΡΝΗΘΗΚΑ πρόσκληση-ΠΡΟΚΛΗΣΗ για ΚΑΝΕΝΑ ΘΕΜΑ...
Το αντίθετο γίνεται συνήθως...
'Αλλοι αποφεύγουν την ΔΙΑΛΟΓΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ...

Αν θέλεις λοιπόν να μιλήσουμε για τον Ιησού, πολύ ευχαρίστως, αλλά ανρωτήσου ΠΡΩΤΑ τι θα οφελήσει και ποιόν...
Θεωρείς ΛΙΓΑ τα τόπικς που έχουν ανοιχθεί σχετικά με Εκείνον;;;;

Παρατήρσε λίγο τον Λόγο σου και πές μου τι θές να κάνουμε;;;;

Ο ΕΓΩΚΕΝΤΡΙΣΜΟΣ είναι "στολίδι" για την ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ...
Δεν θα πρέπει ΟΛΑ να τα θεωρούμε ότι λέγοντε για ΜΑΣ...
Υπάρχουν ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ που ίσως να μπορούσε να αναφερθεί η μηδαμεινότητά μου...
Και ΑΛΛΟΙ φίλε μου Πλάτωνα...

Ζητώ συγγνώμη αν σε πρόσβαλα, πίστεψέ με δεν είχα τέτοιο σκοπό...


Την καλημέρα μου στη Bella Italia...

Kέλσος ο Φιλαλήθης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2003, 14:38:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Κελσο, επέτρεψε μου κάτι σε παρακαλώ! Θέλεις να Φιλοσοφήσουμε, να κάνουμε ένα διάλογο? να μιλήσουμε για οτιδήποτε?
Είμαι σύμφωνος και ανοιχτός….μα ας μην περνάμε σε συμπεράσματα για το τι κάνει το κάθε Άτομο στη ζωή….
Δεν νομίζω να γνωρίζουμε τι κάνουν και πως σκέφτονται οι άλλοι…
Ξέρεις γιατί στο λέω?
Γιατί, ας πούμε πως δεν ήταν για μένα τα παραπάνω…. Διάβασα στην αρχή του Τοπικ τι έγραψες για την ΕΠΙΓΝΩΣΗ που μίλησε ο κρισναμουρτι, τι συμπέρανες καπου αλλου, το πως μεγάλωσε ο καημενούλης χωρίς μανούλα?.... κάπου αλλού πάλι, πως ο άσπλαχνος!!!!! Βούδας, (Αν είναι δυνατόν!!!) άφησε την όμορφη γυναικούλα του και το παιδάκι του,….μετά πάλι ορισμενες από τις κρίσεις σου, για την Φιλοσοφία…. με αφήνουν ειλικρινά έκπληκτο, λες και ο Σωκράτης σαν διδάσκαλος, δεν μίλαγε στην αγορά με οποιοδήποτε…. μα έψαχνε και καλά για μυημένους εσωτεριστες, που κοίταζαν αποκλειστικά τις ψυχές τους!

Αυτά στα λέω σαν φίλος, να τα δεις και εσύ λίγο, πριν συνεχίσουμε….γιατί κελσο, ίσως Μπορούμε να δούμε τις Σοφιστείες και τις Πονηριές ,……Είμαστε σε θέση…
Ειλικρινά, θα ήμουν υπόχρεος και θα ευχαριστούσα κάποιον που ευγενικά μου υποδείκνυε……

Κοίταξε Πλάτωνα, εκείνο το σημείο δεν είναι ξεκάθαρο….ας το κοιτάξουμε καλλίτερα!
Αν θέλεις Κάντο!!!
Μα με το να περνάμε σε δικά μας συμπεράσματα….εκεί είναι που γίνετε μπάχαλο, και ειλικρινά δεν βοηθάει.

Αν κοιτάξεις σε τι αντιδρούν όλοι στο φόρουμ φίλε Κελσε, είναι όταν αισθάνονται ότι κάποιος τους καπελώνει….Αναρωτήθηκες αν οι Σερπεντπαν, Ηλιος, Dix, Υπεριωνας, Ελευθερος…. και άλλοι ανά το καιρό, αντιδρούν σε κάτι?

Στο Αλάθητο της χριστιανικής κοσμοθεασης? Αλήθεια τι αλάθητο!!!!

Όταν κάποιος Χριστοδουλος με κορώνες και πετραχήλια, βγαίνει ενώπιον ενός ΛΑΟΥ!!!! και διακηρύσσει πως υπεύθυνος του δεύτερου παγκοσμίου πολέμου είναι η Φιλοσοφία του ΝΙΤΣΕ!!! λες και ο Νίτσε έγραψε κάπου, πάρτε τα όπλα και σκοτώστε….και δεν βλέπει το χωρισμό που επιφέρει ο ίδιος ο χριστιαν-ισμός, και πως τα όπλα, τα κρατούν βαπτισμένοι χριστιανοί που σκοτώνουν και σκοτώνονται ανά μετάξι τους, όταν δεν βλέπει τους πόλεμους που έγιναν στο όνομα του κάθε ΙΣΜΟΥ…. τότε να περιμένεις εδώ μέσα… μα και αλλού πολλές ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ!

Σου μίλησα με γεγονότα, σε κάτι που είπε ο Χριστός *(αν τα είπε) και που είναι ολόιδια με άλλων βλέψη, *(βλέπεις τη φιλοσοφική μου τοποθέτηση ΕΡΕΥΝΑ! Όχι ΔΟΓΜΑ!!!)…. και εισπράττω σαν απάντηση ….
Σαμκάρες, κοίταξε, κινδυνεύουν οι επόμενες γεννήσεις….να κοιτάξω το λόγο μου….και αν είναι κάποιος Εγωκεντρικός…

τι είναι αυτό?
Φιλοσοφία, Σοφιστικό, η Εσωτερικό?

Ευτυχώς ζήτησες και συγγνώμη…Και πράττω το ίδιο προς το πρόσωπο σου για ότι μόλις έγραψα, μα είμαι ευθύς άνθρωπος, και ότι έχω να σου πω, στο λέω κατευθείαν και χωρίς ενδοιασμούς!

Χριστός ΝΑΙ! μεγάλος όπως άλλα μεγάλα πνεύματα… ας κατανοήσουμε μαζί το ΛΟΓΟ….μίλησε για αγάπη!

Και οι ΑΛΛΟΙ!!

Χαιρετισμους απο την ομορφη Ιταλια, στην πανεμορφη Ελλαδα!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2003, 19:36:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλησπέρα απο την ηλιόλουστη Αθήνα ΦΙΛΕ Πλάτωνα...

Δεν καταΝΟΗΣΑ καλά τελικά τι θέλεις να πράξουμε φίλε μου...
Θέλεις να ΦΙΛΟΣΟΦΙΣΟΥΜΕ;;;;
ΟΚ...
Αλλά δεν καταΝΟΗΣΑ (και πάλι) τους όρους που εσύ θέτης;;;;

Μου γράφεις ΔΥΟ φορές μάλιστα, το ΝΑ ΜΗΝ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ!!!!!!!!!!
Ειληκρινά, απορρώ;;;;;;
Ποιανού τα ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ θέλεις να γράψουμε, των ΑΛΛΩΝ;;;;
Είναι ΝΟΜΙΖΕΙΣ Φιλοσοφία τον να κάνουμε "copy paste" στο τι έγραψε ο ΤΑΔΕ ή ο ΔΕΙΝΑ;;;;;

Αυτό είναι κάτι που το ΑΠΟΦΕΥΓΩ όσο μπορώ και υποθέτω ότι αυτό είναι πλέον φανερό...
Απορρώ και μόνο που το σκέφτηκες, αλλά δεν με άκουσες για το ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΣΚΕΨΗ....
"Καλά να πάθεις" λοιπόν Κέλσο και όπου Κέλσος είναι Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ....

Φυσικά και ζήτησα συγγνώμη, το έχω κάνει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ όπου νομίζω ότι ΜΠΟΡΕΙ να έχω προσβάλει κάποιον, αλλά και ΠΑΝΤΑ ΜΙΛΑΩ ΕΥΘΕΩΣ και ΞΕΚΑΘΑΡΑ...

Διάβασα τα όσα με ΕΡΩΤΗΜΑΤΙΚΟ έγραψες:

quote:
Διάβασα στην αρχή του Τοπικ τι έγραψες για την ΕΠΙΓΝΩΣΗ που μίλησε ο κρισναμουρτι, τι συμπέρανες καπου αλλου, το πως μεγάλωσε ο καημενούλης χωρίς μανούλα?.... κάπου αλλού πάλι, πως ο άσπλαχνος!!!!! Βούδας, (Αν είναι δυνατόν!!!) άφησε την όμορφη γυναικούλα του και το παιδάκι του,….μετά πάλι ορισμενες από τις κρίσεις σου, για την Φιλοσοφία…. με αφήνουν ειλικρινά έκπληκτο, λες και ο Σωκράτης σαν διδάσκαλος, δεν μίλαγε στην αγορά με οποιοδήποτε…. μα έψαχνε και καλά για μυημένους εσωτεριστες, που κοίταζαν αποκλειστικά τις ψυχές τους!

Σε τι απ'όλα θέλεις να σταθούμε;;;
Είναι "λάθος" η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ τοποθέτηση περί της ΕΠΙΓΝΩΣΗΣ;;;;
'Η μήπως επειδή ΔΕΝ είναι τοποθέτηση άλλου έχει λιγότερη αξία;;;

ΕΠΙΜΕΝΩ λοιπόν σε αυτό που ΗΔΗ είπα και όποιος μπορεί να μου δείξει ΕΥΘΕΩΣ το λάθος μου, εδώ είμαι με περισή τιμιότητα να το αναγνωρίσω:

quote:
Η ΕΠΙΓΝΩΣΗ είναι "παιδί" θα έλεγα του ΕΠΙΜΗΘΕΑ και είναι γνωστό φαντάζομαι ότι ΚΑΙ ο Επιμηθέας ΚΑΙ η Επίγνωση είναι λέξεις που έχουν να κάνουν με την ΕΠΙΚΤΗΤΗ ΓΝΩΣΗ ή αλλιώς ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΠΟΥ ΑΠΟΚΤΑ ΚΑΠΟΙΟΣ, ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΠΡΑΞΕΙ...
Πόσο σημαντικό είναι όμως το να ΓΛΥΤΩΣΕΙ κάποιος τα ΛΑΘΗ απο πράξεις που ΕΚΑΝΕ στο παρελθόν ή που θα κάνει στο μέλλον, αλλά και να έχει τη ΓΝΩΣΗ μέσα απο αυτές τις πράξεις;;;
Φαντάζομαι, ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ...

Είναι ή δέν είναι ΓΕΓΟΝΟΣ ότι ο Κρισναμούρτι μεγάλωσε ΧΩΡΙΣ ΤΗ ΜΗΤΡΙΚΗ ΦΡΟΝΤΙΔΑ;;;
Και εδώ είμαι "λάθος";;;

Απο εδω και πέρα ΑΥΘΑΙΡΕΤΕΙΣ καλέ μου Φιλοσοφε και παραποιείς τα όσα έχω παραθέσει που ΑΝ ΔΕ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ, δεν σε είδα να έρχεσαι να πείς την ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΣΟΥ άποψη στο ανάλογο θέμα του Βούδδα και απλά ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΤΟ ΓΙΑΤΙ...
Θές μήπως να μας πείς ότι ΔΕΝ ΑΦΗΣΕ ΓΥΝΑΙΚΑ, ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΒΑΣΙΛΕΙΟ για να καταστεί Βούδδας, δηλαδή ΦΩΤΙΣΜΕΝΟΣ;;;
Και σε αυτό λάθος έχω;;;;

Αλλά προσθέτεις παχυλές λέξεις, όπως ΑΣΠΛΑΧΝΟΣ!!!!
Ποιός το ΚΑΤΗΓΟΡΙΣΕ για κάτι τέτοιο;;;
Είμαι ο ΠΡΩΤΟΣ που θα πέθαινα γι'αυτή Του την επιλογή και ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΩ σε αυτό...
Είναι ΑΣΠΛΑΧΝΗ Εκείνη η Ψυχή που επιλέγει την ΘΥΣΙΑ, ώστε να καταστεί Βούδδας;;;
Αν είναι ποτέ δυνατόν και πολύ περίσσοτέρο αν είναι ποτε δυνατόν να υποστήριξε η μηδαμεινότητά μου κάτι τέτοιο!!!!!!!!!

Την έκπληξή σου μπορώ να την καταΝΟΗΣΩ και να τη δικαιολογίσω εν μέρη, αλλά και πάλι ΠΟΥΘΕΝΑ δεν ανέφερα τα ΟΣΑ ΕΣΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΟΤΙ ΑΝΕΦΕΡΑ για τον Μεγάλο μου Δάσκαλο τον Σωκράτη...
'Εγραψε κάπου η αμορφοσιά μου ότι ΔΕΝ ΣΥΖΗΤΑΓΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ;;;;
Βρέ λές και να το έγραψα και να μην το πείρα χαμπάρι;;;;

'Οχι καλέ μου Φιλόσοφε, παραποιείς ΚΑΙ ΠΑΛΙ τα γραφώμενα μου (ευτυχώς που είναι και γραφώμενα και οχι απλά προφορικός λόγος)...
Γιατί το κάνεις αυτό;;;
Δεν καταΝΟΗΣΕΣ τι είπα;;;
Και γιατί δεν με ρώτησε "Τι θές να πείς εδώ βρέ κακομοίρη Κέλσο;;;" για να σπεύσω να σου δώσω τις διευκρινήσεις μου;;;;

Ο μεγάλος μου Δάσκαλος λοιπόν ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ συζητούσε με ΟΛΟΥΣ στην αγορά της πόλης με τους 10.000 Ελεύθερους πολίτες...
Αυτό τωρα τι μπορεί να σημαίνει στη πορεία του ΔΙΑΛΟΓΟΥ;;;
Στο ρωτάω γιατί μάλλον εσύ θα γνωρίζεις μιας και το επικαλήσαι...

Στο θέμα του Σωκράτη μια μικρή ανακρίβεια αν μου επιτρέπεις φίλε μου...
Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ μιλούσε για την ΨΥΧΗ και αυτή είναι που μελετούσε...
Για τους "αλλους" που αναφέρεις, οι φτωχές μου γνώσεις δεν ξέρουν ΤΙΠΟΤΑ για μυημένους και εσωτεριστές, μιάς και ο ΙΔΙΟΣ Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ είναι εκ των πρώτων ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΩΝ.
Αλήθεια όμως γνωρίζεις το ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ και κατ'επέκταση ΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ;;;
Στο ρωτάω γιατί τα αυτιά μου έχουν ακούσει ΤΟΣΑ μα ΤΟΣΑ πολλά απο εκείνους που ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ, αλλά επικαλλούντε τον Εσωτερισμό για να καλύψουν την ΑΓΝΟΙΑ ΤΟΥΣ και σου ξεκαθαρίζω ότι ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΩΜΑΙ ΣΕ ΕΣΕΝΑ...

'Αλλωστε ο μέγας Δάσκαλος σε ΑΝΤΙΘΕΣΗ με τον Ιησού, δεν είχε μυηθεί ΠΟΥΘΕΝΑ, άρα σε ποιούς μυημένους αναφέρεσαι;;;
Αυτοί οι "μυημένοι" θεωρώ ότι υποκίνησαν την καταδίκη Του, και είναι και ένας λόγος που είμαι ΠΑΝΤΑ πολύ επιφυλακτικός σε κάθε είδους "μυημένο"...
"Φοβάμαι" βλέπεις ότι απο το πολύ "καμύω", τα μάτια τους είναι ΕΝΤΕΛΟΣ ΚΛΕΙΣΤΑ, κάτι σαν ΤΥΦΛΟΙ που οδηγούν ΤΥΦΛΟΥΣ....

Νομίζω ότι μου ζήτησες πολύ ευγενικά και η ευγένεια είναι κάτι που σε διακρίνει, να μιλήσω ΕΥΘΕΩΣ και αυτό έπραξα φίλε μου...

Τώρα στο δεύτερο σκέλος των όσως μου πρόσαψες...
Είσαι βέβαιος ότι ΕΙΜΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ;;;;
Γιατί ΚΑΙ εσύ μου συμπεριφέρεσαι σαν να είμαι ο Χριστόδουλος;;;
Δε νομίζω ότι έδωσα το δικαίωμα σε κανέναν να βγάλει αυτά το συμπέρασμα και ιδιαίτερα σε εσένα φίλε μου...

Ποιά στοιχεία έχεις "εναντίον μου";;;
Τα λόγια του Σερπεντπάν που όταν είδε τα δύσκολα σηκώθηκε και την έκανε (στη καλύτερη περίπτωση)...
Τα λόγια του 'Ηλιου (που στη δική του καλύτερη περίπτωση είναι ο Σερπεντπάν με άλλο νίκ);;;;
Τα λόγια του Υπερίωνα;;;;

Για τον φίλο Ντίξ, τον οποίον και γνώρισα απο κοντά και είπιαμε τον καφέ μας, δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο που αποχώρησε και είμαι πέρα για πέρα ειληκρινής απέναντί σου (όπως ΠΑΝΤΑ)...

Αυτό που συμπερασματικά καταλήγω, είναι ότι όταν κάποιοι ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΤΟΙΧΕΙΑ, ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΚΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ το γυρνάνε στο "αλλιώς" και λένε όσα ΘΑ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ για να δικαιολογήσουν την κακόμοιρη θέση που τόσο ΦΑΙΔΡΑ προσπαθούν να ΕΠΙΒΑΛΟΥΝ...
Είναι λοιπόν κακό να υπερασπίζομαι τον ΧΩΡΟ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ και να ΑΠΑΙΤΩ στοιχεία ή αποδείξεις στα όσα λέγοντε;;;;

Είναι ΓΕΛΟΙΟ, στη καλύτερη περίπτωση, να αφήνω μικρά παιδάκια να ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΟΥΝ με στοιχεία και θέματα απο κινηματογραφικές ταινίες που έχουν μισοδεί και μισοκαταλάβει...
Αυτό δεν μου αρέσει που το κάνω, αλλά το απαιτεί η θέση του συντονιστή που ίσως να κατέχω αδίκως για μερικούς....
Αλλά "that's life"...

Σε αυτό που μου καταλογίζεις ώς ΑΤΟΠΟ για την απάντησή μου περί Σαμσκάρες, το βλέπεις μέσα απο ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΤΕΝΟ ΠΡΙΣΜΑ και η αλλοίωση είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ....
Δεν σου απάντησα στη φράση του Ιησού, αλλά στο θέμα που αναφέρεις ΔΥΟ φορές ότι ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ....

Και να που έτσι αυτό που ανέφερα (ίσως ατυχός, αλλά να που επιβεβαιώνεται) περί ΕΓΩΚΕΝΤΡΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ δεν είναι και τόσο ΑΤΟΠΟ...
Μην ΠΑΡΑΠΟΙΕΙΣ λοιπόν τα λεγόμενα των άλλων και προπαντώς να έχεις στο νού σου ΟΤΑΝ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ (πράγμα που το κάνεις συχνά) ότι ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ...
Υπάρχουν και άλλοι επάνω σε αυτόν τον γκριζόμαυρο πλανήτη που μπορεί να αναφερθεί κάποιος και δη η μηδαμεινότητά μου...

Αναφέρει κάτι περί ΕΡΕΥΝΑΣ και ΔΟΓΜΑΤΟΣ...
Ναι, με βρίσκεις δίπλα σου να υπερασπίζομαι το ότι:

Δεν υπάρχει
ΚΑΝΕΝΑ ΔΟΓΜΑ
υψηλότερο απο την ίδια τη
ΑΛΗΘΕΙΑ

Αλήθεια, δεν το έχεις διαβάσει πουθενά μέσα στα forums ότι αυτή είναι η ΚΥΡΙΑ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ, το ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΟΥ, η ΘΕΣΗ ΜΟΥ;;;;
Περίεγο λοιπόν το να κάνω ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΑΖΙ ΣΟΥ, μιάς που πίστευα ότι διάβασες που και που το τι έγραφα, ΧΩΡΙΣ να "παρασύρεσαι" απο τους λίβελους ανθρώπων που ούτε να υποστηρίσουν το όνομά τους δεν είναι σε θέση...

Αντί λοιπόν να διαβάζεις το τι λέει ο καθένας για μένα, διάβασε τι γράφει η μηδαμεινότητά μου και πάνω σε αυτά έλα να συζητήσουμε...
Είμαι ανοικτός και έτοιμος για ότι επιλέξεις, αλλά ΜΗΝ ΠΑΡΑΠΟΙΕΙΣ τα γραφώμενά μου και ότι ΔΕΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣ, ρώταμε, κακό δεν είναι....

Πάντα φίλος και εραστής της Σοφίας, απο την αναγενημένη Φύση της Αθήνας, χάρη στην Θυσία και την Ανάσταση του 'Αδωνη

Κέλσος ο Φιλαλήθης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2003, 21:46:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και πάλι εδώ φίλε Κελσε!

Το συμπεράσματα πολλές φορές, σε δύσκολα και αμφίβολα θέματα, καλό μα και σοφό είναι, να βάζουμε ένα ερωτηματικό, γιατί δεν είναι άλλο από μια εικόνα που σχηματίζουμε μα και που αναμφίβολα προωθούμε με τις σκέψεις μας για τους άλλους.

Γράφεις λοιπόν.

quote:
Η ΕΠΙΓΝΩΣΗ είναι "παιδί" θα έλεγα του ΕΠΙΜΗΘΕΑ και είναι γνωστό φαντάζομαι ότι ΚΑΙ ο Επιμηθέας ΚΑΙ η Επίγνωση είναι λέξεις που έχουν να κάνουν με την ΕΠΙΚΤΗΤΗ ΓΝΩΣΗ ή αλλιώς ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΠΟΥ ΑΠΟΚΤΑ ΚΑΠΟΙΟΣ, ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΠΡΑΞΕΙ...
Πόσο σημαντικό είναι όμως το να ΓΛΥΤΩΣΕΙ κάποιος τα ΛΑΘΗ απο πράξεις που ΕΚΑΝΕ στο παρελθόν ή που θα κάνει στο μέλλον, αλλά και να έχει τη ΓΝΩΣΗ μέσα απο αυτές τις πράξεις;;;
Φαντάζομαι, ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ...

Κάθε άλλο παρά ΕΠΙΓΝΩΣΗ είναι αυτό που γράφεις... σύμφωνα με τον Κ.

Σου απάντησα *(σελ2), πως για τον Κ, επίγνωση, έχει να κάνει με ΑΔΕΙΑΣΜΑ του εαυτού, όχι με την επίκτητη γνώση.

Μα λες, πως εγώ δεν σε διαβάζω!!

Ξανά λοιπόν, ελπίζοντας πως το διαβάζεις τώρα.

Επίγνωση είναι η σιωπηλή και χωρίς εκλογή παρατήρηση εκείνου που ΕΙΝΑΙ. Μέσα σε αυτή την επίγνωση, το πρόβλημα ξετυλίγεται, και έτσι κατανοείται πλήρως και εντελώς!

Αυτά είχε πει πάλι κάπου αλλού…, μα και όποιο βιβλίο του ανοίξεις, εκεί γύρω περιφέρεται. Ελπίζω πως φτάνουν για να δούμε πως έδωσες ένα προσωπικό συμπέρασμα, χωρίς να έχεις γνώση…. για το τι μίλησε ο Κ…

Η Φιλοσοφία σίγουρα δεν είναι Copy and Paste, μα αν κάτι δεν το γνωρίζουμε, καλό είναι να μαθαίνουμε….Μην απορείς λοιπόν και τόσο!

Η μητέρα του έφυγε όταν ήταν παιδί. Μα οι φροντίδες που έλαβε από ΒΕΣΑΝΤ, George Arundale, Leatbeater….και άλλους θεόσοφους, σε πληροφορώ πως ήταν πλέον των μητρικών φροντίδων! Άτοπη λοιπόν….η οποία υπόνοια…

Γεια το Βούδα τώρα! Μάλλον έγινε παρεξήγηση, κοιτάζοντας ένα παλαιότερο τοπίκ που είχες γράψει…Βλέπεις, που σε διαβάζω!!!

quote:
Αναρωτιέμαι πολλές φορές, "Πόσο ΠΟΝΟ είχε ο Σιντάρτα Γκοτάμμα (ο ΒΟΥΔΑΣ), όταν ΑΦΗΣΕ την οικογένειά του, την πανέμορφη ΓΙΑΣΟΝΤΑΡΑ και το μικρό του γιό τον ΡΑΧΟΥΛΑ (ΧΩΡΙΣ κάνα να της πεί ΑΝΤΙΟ!!!), για να ψάξει να βρεί τον Ανώτερο Εαυατό Του;;;"
Πόσο ΠΟΝΟ;;;

Βλέπεις εκείνο το Χωρίς ΑΝΤΙΟ… με μπέρδεψε….μα τώρα που το ξεκαθάρισες….Συγνώμη!

Αν είσαι από αυτούς που θα την (έκαναν) ….. λέμε τωρα,… Ισως σε αυτο να ταιριαζουμε!!!

Για το Σωκράτη μήπως δεν μίλαγε με όλους? Πάει ακριβώς εκεί…στο να χωρίζεις τη Φιλοσοφία σε εξωτερική και εσωτερική! Λες και αν έβρισκε το Δημόκριτο (λεμε) θα του έλεγε είσαι εξωτερικός!!! Αφού από αυτούς και τους σοφιστές έπαιρνε καθημερινή Τροφή….προς σκέψη…

Αλήθεια εσύ νομίζεις πως υπάρχει μέσα και έξω? Χμμμμ μακριά κολυμπάς ακόμα φίλε.. (Σε πειράζω, μα κοίταξετο!)

Στο θέμα της παραπληροφόρησης τώρα. Η απάντηση μου αν και σύντομη, ηταν αρκετά ενδεικτική…και παραμενει!

Το να αγαπάς, το να είσαι συμπονετικός, το να έχεις βαθιά κατανόηση….ανήκει στο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ…
Αυτό ενδιαφέρει ένα ΕΡΕΥΝΗΤΗ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ!!!….όχι τον ΑΝΑΖΗΤΗΤΗ… που είναι παρόρμηση για σιγουριά…Οι αναζητητές ίσως να βρουν ότι ψάχνουν, μα δεν θα πει πως ότι βρίσκουν…. είναι και ΑΛΗΘΙΝΟ...
H ΘΡΗΣΚΕΙΑ δεν είναι ζήτημα δόγματος, το ένα από το άλλο, Χριστιανισμού η Βουδισμού,...και οποιου ΙΣΜΟΥ, δεν είναι η οργανωμένη πίστη με όλη της την τραγικοσυναισθηματικοτητα…που σκοτώνει την αγάπη και την φιλία…
ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΙΣΘΗΜΑ ΤΗΣ ΙΕΡΟΤΗΤΑΣ, ΤΗΣ ΣΥΜΠΟΝΙΑΣ, ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ….


Μα το σπρώχνω φίλε μου ακόμα λίγο!

Αυτό που με ενδιαφέρει πρωταρχικά, είναι πως λειτουργεί ο ΝΟΥΣ, και όχι με το τι καταπιάνεται.
Έτσι μόνο φτάνεις στην ΑΡΧΗ…που είναι και το ΤΕΛΟΣ…για να είμαστε σε συντονια με τους δάσκαλους, (που δεν είναι δικοί μου), Χριστό, Σωκράτη, Ηράκλειτο, Βούδα Κρισναμουρτι...και λιγοι ακομα....

ΟΚ ΤΩΡΑ?

Ελπίζω να σου απάντησα για τα δόγματα και για την αλήθεια… όπου και αν την ψάχνεις καλε μου Κελσε!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy