ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΞΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΝΕΡΑΊ΄ΔΕΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2005, 08:33:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
I'M BACK!

ΛΙΓΟ ΒΡΑΧΝΗ.. ΛΙΓΟ ΜΠΟΥΚΩΜΕΝΗ ΑΛΛΑ ΓΥΡΙΣΑ!

ΠΩΠΩ ΠΟΣΟΙ ΓΙΝΑΜΕΕΕΕ...!

ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΣΑΣ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ!

ΚΑΛΩΣΟΡΙΖΩ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΑΩ ΣΥΝΤΟΜΑ (ΓΙΑΤΙ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΕΛΛΕΙΨΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΗΡΕ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ!) ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΩ.. ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΦΩΚΙΔΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΥΤΡΑΓΟΥΔΙΣΜΕΝΗ ΡΟΥΜΕΛΗ!!!! ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ INDIGO ΠΟΥ ΞΑΝΑ-ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑΝ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΓΙΑ ΕΝΑ ΤΕΣΤ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΣΕ ΑΛΛΟ ΤΟΠΙΚ ΣΤΟ ΙΔΙΟ FORUM. I'LL BE BACK!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2005, 10:29:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα καλοί μου φίλοι,

Γειά σου Jarpen, καλώς ήρθες στην παρέα μας! Υπήρχε ένα πολύ καλό φόρουμ εδώ στο Esoterica που μάλλον τώρα το παραμέλησαν και είχε τίτλο "Ενα... άλλο ταξίδι στην Ιρλανδία". Το φόρουμ αυτό είχε πολλές- πολλές αναφορές για τη σχέση Ελλάδας-Ιρλανδίας καθώς και Ιρλανδίας-ξωτικών.

Αλλά αυτό που λες για τους Ιρλανδούς είναι πράγματι απίστευτο. Κι εγώ κατά καιρούς συνεργάζομαι με μια Ιρλανδή που ζει στην Ολλανδία, αλλά γνώρισα και μερικούς Ιρλανδούς όταν σπούδαζα στην Αγγλία, οι οποίοι πάντα καλοδέχονταν τους Έλληνες. Το φιζίκ τους είναι κάτι το εκπληκτικό, όπως και η μουσική και οι χοροί τους.

Υποψιάζομαι ότι και η γλώσσα τους έχει κρυφές σχέσεις με τα ελληνικά, τουλάχιστον όσον αφορά το κομμάτι της ονοματολογίας των ξωτικών... Γνωρίζεις τον μύθο για τον Πάρθολων;

Πολύ φιλικά,
UnseenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2005, 10:41:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα Μορφέα, καλημέρα galadriel

Να είστε πάντα καλά κι ευλογημένοι που πιστεύετε με τόση δύναμη στην επικείμενη μετάβαση (περιστροφή)!

Μορφέα, γνωρίζεις για το Μέρκαμπα; Μου έκανε εντύπωση η χρήση της λέξης "περιστροφή".

galadriel, γλυκό μου παιδί, θα αισθάνομαι πάντα τυχερή που σε συνάντησα ακόμη κι αν σταματήσει η επικοινωνία μας αύριο για οποιονδήποτε λόγο...

Είναι ο χαρακτήρας μου να θέλω να γίνονται τα πράγματα γρήγορα και γι'αυτό ίσως θέλω τόσο πολύ να πιστέψω ότι θα τελειώσει σύντομα ο πόνος και το μαρτύριο που βιώνουν οι άνθρωποι πάνω στη Γη. Μία οδό για να πραγματοποιηθεί αυτό βλέπω στην αποκατάσταση της σχέσης των ανθρώπων με το βασίλειο των νεράιδων και των ξωτικών, γι' αυτό και προσπαθώ προς αυτή την κατεύθυνση...

Έχει δίκιο ο Μορφέας όταν λέει ότι έχει επέλθει σημαντική επιτάχυνση ως προς την ενεργοποίηση του νόμου του αίτιου και του αιτιατού. Διαφορετικά, αυτό μπορεί να οφείλεται και στην διεύρυνση της δικής μας συνείδησης.

Δώστε μου καμιά σφαλιάρα, φίλοι μου, να συνέλθω αν αρχίσω να μη γίνομαι κατανοητή, έτσι; Θα μου κάνετε μεγάλη χάρη!

Με πολλή αγάπη,
UnseenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2005, 10:46:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
3ADA μου καλημέρα

Κατ' αρχάς περαστικά!

Από γεωγραφία είμαι σκράπας, αλλά η Ρούμελη είναι στη Φωκίδα ή η Φωκίδα στη Ρούμελη; Πάντως, πηγαίνεις στην ευρύτερη περιοχή των Δελφών. έτσι; Καταπληκτικό!

Υπάρχει μια αναφορά στο ρημάδι το βιβλίο που θέλω να σου δώσω και δίνει τη θέση μιας πύλης προς την Εσωγή στο βουνό Ζεμενό. Επίσης, με είχαν στείλει στην Αμφίκλεια πριν λίγο καιρό, για παρόμοιους λόγους.

Η περιοχή προσφέρεται για θεάσεις και επικοινωνία, όποτε... επωφελήσου της ευκαιρίας (κοινώς βουρ!).

Με πολλή αγάπη,
UnseenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2005, 10:52:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΕΥΓΩ ΓΙΑ ΙΡΛΑΝΔΙΑ!!!!

ΟΝΤΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΠΟΥ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ (ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΟΥ) ΟΤΙ ΟΙ ΙΡΛΑΝΔΟΙ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ. ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΧΕΣΗ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΙ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ. ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΠΕΙΤΕ ΜΕΡΙΚΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΑΥΤΟ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΡΙΖΕΣ ΤΩΝ ΟΝΟΜΑΤΩΝ ΤΩΝ ΞΩΤΙΚΩΝ(?)!!

ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΣΑΣ ΖΑΛΙΖΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΕΣΤΩ ΤΑ ΜΙΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΣΕ ΚΑΘΕ ΣΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ..

ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΓΙΝΩ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΜΕ ΓΙΑ ΦΙΛΤΡΑΡΩ ΛΙΓΟ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ..!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2005, 11:04:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Unseen MOY MHN ΣΚΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΟΥ ΣΤΗ ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ (ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟ ΙΔΙΟ CLUB ΕΙΜΑΙ!) Η ΡΟΥΜΕΛΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΦΩΚΙΔΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΟΡΕΙΝΕΣ ΑΠΟ ΑΜΦΙΣΣΑ ΚΑΙ ΠΑΝΩ. ΕΓΩ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕΝΩ ΣΤΑ ΠΑΡΑΛΙΑΚΑ ΜΕΡΗ (ΧΩΡΙΑ) ΑΛΛΑ Η ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΟΡΕΙΝΗ. ΣΕ ΜΠΕΡΔΕΨΑ?!
ΣΤΟ ΘΕΜΑ! ΝΑΙ ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ - ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΥΣ ΔΕΛΦΟΥΣ ΠΕΡΙΠΟΥ 45 ΛΕΠΤΑΚΙΑ ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΖΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΕΝΕΡΓΙΑΚΑ ΠΕΔΙΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΚΕΙ, ΑΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΠΟΛΛΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΜΕΝΟΥΝ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΕΤΥΧΕ ΟΜΩΣ ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΚΑΤΙ ΤΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΤΡΑΒΟΥΣΕ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ. ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΤΟΣΟ ΟΣΟ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΟΥΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2005, 12:45:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή σας μέρα

Αγαπητή μου Unseen

quote:
Μορφέα, γνωρίζεις για το Μέρκαμπα; Μου έκανε εντύπωση η χρήση της λέξης "περιστροφή".

Το όνομα Μέρκαμπα, δεν μου θυμίζει κάτι, προφανώς δεν το έχω ακουστά, αν θέλεις και μπορείς να το μοιραστείς εδώ, θα με ενδιέφερε...

Την λέξη περιστροφή την χρησιμοποίησα λόγω ενός αρχαίου Θιβετανικού συμβόλου που υποδηλώνει τον τροχό της εξέλιξης. Μέχρι τώρα ο τροχός κινούταν αντίστροφα από τους δείκτες του ρολογιού, με αποτέλεσμα να βυθίζει την ανθρωπότητα όλο και πιο πολύ στην ύλη.

Αυτή τη στιγμή, όπως λένε κάποιοι δάσκαλοι, ο τροχός αυτός έχει σταματήσει, και βρισκόμαστε στο μεταβατικό στάδιο του Ζυγού, μέχρι να μπούμε στην εποχή του Υδροχόου. Για αυτόν τον λόγο και το κάρμα είναι σε πλήρη εκδήλωση. Ο Ζυγός είναι ο μεγαλύτερος δικαστής και για αυτό η δίκη στην οποία βρισκόμαστε , ή όπως το είπε ο Χριστός παλαιότερα η ημέρα της Κρίσης έχει ως αποτέλεσμα την άμεση ανταπόδωση όλων των πραγματων και τον φωτισμό όλων των σκοτεινών σημείων. Για αυτό εξάλλου βλέπουμε και τόσα σκάνδαλα και μυστικά να βγαίνουν στο φως....

Το μέλλον σου... καθορίζει το παρελθόν σου!

Edited by - Μορφέας on 25/10/2005 12:47:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2005, 13:02:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπημένη μου 3ADA,

Θα σου πω για την Ιρλανδία, αλλά περιμένω μήπως απαντήσει ο/η Jarpen με τον μύθο του Πάρθολων (απ' όπου ίσως ξεκίνησαν όλα) για να μη μιλάω εγώ όλη την ώρα...

Με πολλή αγάπη,
Unseen

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2005, 13:17:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μορφέα...Μορφέα...

Τι να πρωτοσυζητήσουμε;

Ας αρχίσω με μία ερώτηση: Πώς είναι δυνατό να πάμε στην εποχή του Υδροχόου διαμέσου της εποχής του Ζυγού; Η κίνηση του τροχού που περιγράφεις δεν αφορά γειτονικά ζώδια μόνο; Δηλαδή ο τροχός δεν κινείται από τους Ιχθείς στον Υδροχόο εν προκειμένω για να πάει κάποτε στον Αιγόκερω; Έχω υπόψη μου τις σχετικές μελέτες της Α. Μπέϊλυ ("Οι 12 άθλοι του Ηρακλή" και "Εσωτερική Αστρολογία"). Μπορείς σε παρακαλώ να διευκρινήσεις σχετικά;

Το σταμάτημα της περιστροφής του τροχού, το οποίο αναφέρεις, υπάρχει περίπτωση να είναι το πραγματικό νόημα του zero point? (Συνοπτικά για όσους δεν γνωρίζουν αναφέρω ότι πιστεύεται πως θα έρθει ένα χρονικό σημείο, το λεγόμενο zero point, που θα σταματήσει η περιστροφή της Γης (φυσικά αυτό θα συνοδευτεί από τρομερές φυσικές καταστροφές), η οποία μετά θα αρχίσει να περιστρέφεται αντίστροφα). Προσωπικά, πάντα μου φαινόταν πολύ τραβηγμένη η θεωρία του zero point.

Το μέρκαμπα είναι εβραϊκή λέξη, σημαίνει κυριολεκτικά "άρμα της Δημιουργίας" και αφορά απόκρυφη ιουδαϊκή γνώση που για κάποιο (άγνωστο) λόγο κοινοποιήθηκε την τελευταία δεκαετία. Πρόκειται για την εσκεμμένη περιστροφή κατά συγκεκριμένη φορά, μοίρες και ταχύτητα τής αύρας ή κάποιων στρωμάτων της με σκοπό τον ενεργειακό συντονισμο με ανώτερα πνευματικά πεδία και, εντέλει, τη φώτιση. Πρέπει να διευκρινήσω ότι προσωπικά βρίσκω τη συγκεκριμένη πρακτική απωθητική, με την έννοια ότι πάντα πρεσβεύω τις κλασικές μεθόδους: αν κάποιος θέλει να προσεγγίσει ανώτερα πνευματικά πεδία, ο ασφαλέστερος και πιο σίγουρος τρόπος είναι η βελτίωση του εαυτού του...

Με αγάπη,
UnseenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2005, 13:53:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν..... πράγματι ανοίγουμε τεράστια θέματα άπειρης συζήτησης, αλλά ας προσπαθήσουμε να τα αγγίξουμε συνοπτικά...

quote:
Ας αρχίσω με μία ερώτηση: Πώς είναι δυνατό να πάμε στην εποχή του Υδροχόου διαμέσου της εποχής του Ζυγού; Η κίνηση του τροχού που περιγράφεις δεν αφορά γειτονικά ζώδια μόνο; Δηλαδή ο τροχός δεν κινείται από τους Ιχθείς στον Υδροχόο εν προκειμένω για να πάει κάποτε στον Αιγόκερω; Έχω υπόψη μου τις σχετικές μελέτες της Α. Μπέϊλυ ("Οι 12 άθλοι του Ηρακλή" και "Εσωτερική Αστρολογία"). Μπορείς σε παρακαλώ να διευκρινήσεις σχετικά;

Λοιπόν, καταρχήν, δεν αναφέρομαι στον ζωδιακό τροχό μιλώντας για αυτό το αρχαίο Θιβετανικό σύμβολο, αλλά ο ζωδιακός τροχός είναι ένα πάρα πολύ εύστοχο παράδειγμα. Το ίδιο συμβαίνει και με τον ζωδιακό τροχό, ενώ κινείται κανονικά αντίστροφα με τους δείκτες του ρολογιού, πλέον από θα κινείται σύμφωνα με τους δείκτες του ρολογιού, αποδεινύοντας μας την τεράστια αλλαγή που θα έχει συντελεστεί στην Γη.

Όσον αφορά τον Ζυγό...
Κάθε φορά που συμβαίνει μια μεγάλη μετάβαση, υπάρχει μια εποχή κενότητας. Ας πάρουμε το πιο απλό παράδειγμα, την αναπνοή. Ανάμεσα στην εισπνοή και στην εκπνοή υπάρχει ένα κενό σημείο, το οποίο φυσικά είναι ανεπαίσθητο, αλλά εάν αυτό το μεγαλώσεις στην κλίμακα των περιόδων αυτών που κρατάνε χιλιετηρίδες, καταλαβαίνεις οτι αυτό το κενό είναι κάποιες δεκαετίες. Μικρόκοσμος και μακρόκοσμος. Το ίδιο παράδειγμα στην διαδοχή της νύχτας με την μέρα και το αντίστροφο. Υπάρχει ένα ενδιάμεσο κόμάτι, αυτό που λέμε σούρουπο, που δεν είναι ούτε νύχτα, ούτε μέρα.

Αυτό το σημείο λοιπόν του κενού ανάμεσα στις διάφορες μεταβάσεις, ανεξαρτήτως κλίμακας, αλλά πόσο μάλλον τέτοιας κλίμακας από την εποχή των Ιχθύων στην Υδροχοική εποχή, το κυβερνά πάντοτ, ανεξαρτήτως ζωδίου, ο ζυγός.

Ο ζυγός είναι αυτός που κρατάει τις ισσοροπίες για να μην υπάρξει καταστροφή και ξεδιαλύνει το προηγούμενο κομάτι καθαρίζοντας το τοπίο για το ερχόμενο. Χαρακτηριστικό του ζυγού λοιπόν είναι η Δίκη, εξάλλου είναι το ζώδιο του δικαστή, (ζυγίζει).Σε αυτές τις περιόδους πάντα αποδίδεται άμεση δικαιοσύνη, ειδικά για όλα τα παρελθοντικά, διότι η νέα περίοδος πρέπει να μπει καθαρή, χωρίς οφειλές από την προηγούμενη. Έτσι ο Ζυγός κρίνει και δικάζει άμεσα, ανάλογα με το επίπεδο, δίνει και τις ανάλογες κρίσεις, θετικές ή αρνητικές, εξαγνιστικές ή καθαρτικές οι οποίες μπαίνουν σε άμεση εφαρμογή.

Ακόμα και στον ίδιο τον άνθρωπο.. Πολλές φορές νιώθουμε οτι κλείνει ένας κύκλος στην ζωή μας και ανοίγει ένας άλλος. Πάντα λοιπόν ανάμεσα στο κλείσιμο του ενός και στο άνοιγμα του άλλου υπάρχει συλλογισμός και κρίση, άλλες φορές είναι κάτι δυσάρεστο και άλλες φόρές έυχάριστο. Αυτό λόγω του ότι σε κάθε, μα κάθε μεταβατική περίοδο, κυβερνάει πάντα η ενέργεια του ζυγού.

Το μέλλον σου... καθορίζει το παρελθόν σου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2005, 14:06:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσο για το point zero, το έχω πολύ ακουστά. Πιστεύω όμως οτι τελικά αυτοί που διέδωσαν αυτήν την φήμη διαστρέβλωσαν λίγο την αλήθεια. Πιστεύω οτι αυτό που εννοείται είναι αυτό που ειπώθηκε προηγουμένως. Για μένα εννοεί αυτήν την κενότητα που υπάρχει αν΄μεσα στις εποχές που διανύουμε και σαφώς δεν μιλάμε για μια στιγμή ή κάποιες ώρες αλλά για κάποιες δεκαετίες. Όσο για τις καταστροφ΄΄ες, κι αυτές γίνονται σε πολύ μεγάλη κλίμακα σήμερα λόγω του point zero αλλά πάντα έχοντας υπόψη οτι δεν μιλάμε για μια μόνο στιγμή , αλλά για μια σταδιακή κατάσταση μέσα στον χρόνο.

Λυπάμαι που κάποιοι καταστροφολόγοι προσπάθησαν να διαστρελώσουν αυτήν την αλήθεια για να σπείρουν τον φόβο και τον τρόμο.


Όσο για την Μέρκαμπα

quote:
Πρέπει να διευκρινήσω ότι προσωπικά βρίσκω τη συγκεκριμένη πρακτική απωθητική, με την έννοια ότι πάντα πρεσβεύω τις κλασικές μεθόδους: αν κάποιος θέλει να προσεγγίσει ανώτερα πνευματικά πεδία, ο ασφαλέστερος και πιο σίγουρος τρόπος είναι η βελτίωση του εαυτού του...

Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο, για μένα δεν υπάρχει τεχνοκρατικός τρόπος να εξελιχθείς αν δεν αλλάξεις ο ίδιος. Αν οι δονήσεις σου δεν είναι τέτοιες ώστε να εναρμονίζονται με τα ανώτερα πνευματικά πεδία, τότε δεν πας να κάνεις και ανάποδες τούμπες στον αέρα, δεν πρόκειται να γίνει τίποτα.

Το μέλλον σου... καθορίζει το παρελθόν σου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jarpen
Νέο Μέλος

United Kingdom
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2005, 15:12:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jarpen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλήσπερες σε όλους

1: Είμαι O Jarpen, δηλαδή αγόρι.

2: Αγαπητή Unseen,
Έχω διαβάσει αρκέτα για τιν μύθολογια των Ιρλανδών, άλλα μάλλον το συγκέκριμενο μου διέφυγε...so please... διαφώτισε μας σχέτικα με τον μύθο των Παρθόλων.


Fantasia
One day when love conquers all
Mankind will prevail
No more jealousy
Fantasia
No more envy no deceit
The nothing is gone
Future's bright and glorious
We are all victorous
We are kings in Fantasia

Stratovarius, FantasiaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

varda
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2005, 19:34:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιας κ μιλαμε για Ιρλανδια:
Οι Βάρδοι λένε πώς αν υπάρχει σ'αυτήν την Γή μία Χώρα των Ονείρων,αυτή είναι η Ιρλανδία.Εκεί κανένας δεν ξεχνά το όνειρο που είδε το προηγούμενο βράδυ,γιατί το βλέπει μπροστά του ζωντανό να τρέχει και να κρύβεται μέσα στο δάσος.Τα όνειρα είναι πράσινα στην Ιρλανδία, αλλά και το Κέλτικο όνομά της σημαίνει "Πράσινο"."ΕΙΡΕ" στα ιρλανδικά.Κι' έτσι όταν ταξιδεύεις στην Ιρλανδία,βαδίζεις "on Eire",που ηχεί σχεδόν το ίδιο με την ελληνική λέξη "Ονειρα"...."
Τα Ξωτικα:προκειται για ενα λαο σε παρακμη, που ζει αναπολωντας περασμενες εποχες. Σύμφωνα με τους ιρλανδικούς θρύλους, οι νεράιδες και τα ξωτικά κατάγονται από τους έκπτωτους αγγέλους κ συχνά μελαγχολούν, καθώς γνωρίζουν ότι δεν έχουν καμία ελπίδα να ξανακερδίσουν τη θέση τους στον ουρανό.Τα πολύ παλιά χρόνια οι επαφές με το νεραϊδόκοσμο ήταν συχνές άλλα όχι πάντα ευχάριστες. Οταν το είδος τους άρχισε να παρακμάζει και να απειλείται με εξαφάνιση, οι νεράιδες παρ' όλο που δεν είχανε ιδιαίτερη εκτίμηση τους ανθρώπους, απήγαγαν αβάπτιστα βρέφη γιά να τα μεγαλώσουν σαν δικά τους παιδιά και όταν μεγαλώσουν να τα χρησιμοποιήσουν για αναπαραγωγή ώστε να δώσουν νέα ζωή στο είδος τους που αργόσβηνε.Οσα παιδιά μεγαλύτερης ηλικίας κι ενήλικες έπεφταν- άθελα τους - θύματα απαγωγής επέστρεφαν με ενθουσιασμό στον κόσμο των θνητών μετά από συγκεκριμένο χρονικό διάστημα (συνήθως ένα χρόνο κι ένα μήνα ή επτά χρόνια) εφόσον βεβαίως οι δικοί τους γνώριζαν τα ξόρκια που θα τους φέρουν πίσω.
Αντίθετα όσοι θνητοί ερωτεύονταν νεράιδες κι εισχωρούσαν με τη δική τους θέληση στον νεραϊδόκοσμο, διασκέδαζαν με τις νεράιδες σαν όμοιοι τους κι ακόμη και σε περίπτωση που τους έσωζαν οι δικοί τους, ζούσαν με το όνειρο να ξαναεπιστρέψουν στο νεραϊδόκοσμο..

My life is a legend...but I want to make it a myth...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 09:42:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Ζητώ προκαταβολικά συγνώμη που δεν μπορώ να γράψω εκτεταμένα σήμερα και επιφυλάσσομαι να επανορθώσω αύριο!

Την αγάπη μου,
UnseenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 17:56:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα

περί περιστροφών και επιταχύνσεων ο λόγος λοιπόν....

ας δούμε καταρχήν τι εννοούμε λέγοντας περιστροφή... πρόκειται για το σύνολο των δονήσεων που χαρακτηρίζουν κάθε περίοδο στην οποία αναφερόμαστε...

όταν μπαίνουμε σε μία νέα περιστροφή η συνειδητότητα της ανθρωπότητας μεταβάλλεται ως προς την δονητική της κατάσταση, αλλάζει συχνότητα δηλαδή...

σε κάθε περιστροφή παρατηρούνται τόσο φάσεις επιτάχυνσης όσο και επιβράδυνσης αλλά και "ακινησίας".... προκειμένου να αλλάξει η δόνηση δημιουργούνται κάποιες "ταλαντώσεις" όπως αυτές του εκκρεμούς... η επιτάχυνση είναι απαραίτητη σε κάθε τέτοια αλλαγή και δεν είναι χαρακτηριστικό μόνο της εποχής μας...

φυσικά, επειδή κάθε φορά αυτά γίνονται σε μία περίοδο που καλύπτουν κάποιες χιλιάδες χρόνια είναι δύσκολο για μας να το αντιληφθούμε...

με όλη μου την αγάπη
Galadriel

the truth is OUTthere

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 21:30:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα καλοί μου φίλοι

Αναπόφευκτα αγαπητή Varda όταν συζητάμε για ξωτικά και νεράιδες η συζήτηση φτάνει κάποτε στην Ιρλανδία!

αγαπητέ Jarpen

Ο Πάρθολων ή Πάρθολον (Partholon), Έλληνας στην καταγωγή, θεωρείται ο πρώτος άνθρωπος που κατοίκησε την Ιρλανδία μετά τους θεούς, φθάνοντας εκεί μαζί με τη γυναίκα του Ντάλνα (Dealgnaid) και 24 άλλα ανδρόγυνα. Εικάζεται ότι έφτασαν εκεί μέσω της Ιβηρικής Χερσονήσου από περιοχές του τότε ελλαδικού χώρου, μια θεωρία που υποστήριξε και ώς ένα βαθμό τεκμηρίωσε ο Robert Graves. Η αποίκηση αυτή χρονολογείται περί το 1500 πΧ και λέγεται ότι η βασιλεία των Παρθολόνιων διήρκησε 300 χρόνια. Μυστήριο αποτελεί το πώς χάθηκαν αυτοί οι άνθρωποι: σύμφωνα με τους σχεετικούς μύθους αποδεκατίστηκαν μέσα σε μία μόλις εβδομάδα από μία άγνωστη μέχρι σήμερα επιδημία. Μόνο ένας από αυτούς επέζησε και διαφύλαξε την ιστορία της φυλής του.

Τον Πάρθολων και τους απογόνους του ακολούθησε μια φυλή γιγάντων οι Φόμορς (Fomors). Έπειτα ήρθαν οι Νεμέδιοι (Nemeds) και στη συνέχεια οι Φερ Μπολς (Fir Bolgs) που θεωρούνται αμιγείς Κέλτες. Τους τελευταίους εκτόπισαν οι διάσημοι Τούουθα ντε Ντάανανν (Tuatha de Danann) οι οποίοι εικάζεται ότι συνδέονται με τους Μιλήσιους που κατέφθασαν στην Ιρλανδία από τη Μίλητο της Μ.Ασίας.

Το πιο ενδιαφέρον για μένα κομμάτι δεν είναι τόσο ότι κάποιος Έλληνας εποίκησε την Ιρλανδία (έχουμε άλλωστε στην αρχαιότητα πολλές αναφορές για τη σχέση μεταξύ της Ελλάδας και χωρών της υπερβορείας), αλλά τα υπόλοιπα συναφή στοιχεία, όπως:

1. Η ομοιότητα των νεολιθικών ιρλανδικών τύμβων με τους μινωικούς και τους μυκηναϊκούς.

2. Η ομοιότητα της ιρλανδικής παραδοσιακής μουσικής με την κρητική και ακόμη η πεποίθηση πολλών Ιρλανδών ότι οι Έλληνες είναι αδερφοί τους. Στο ανενεργό (πλέον) φόρουμ του Esoterica που προανέφερα έχουν παραθέσει ψηφιακές μουσικές ιρλανδικές και κρητικές όπου είναι αδύνατο να ξεχωρίσει κανείς τη διαφορά!

3. Η σχετική ονοματολογία. Κατά κάποιους το Πάρθολων ετυμολογείται από το Βαρ Πτολεμαίος (το οποίο παρεφθάρη μετέπειτα σε Βαρθολομαίος), δηλ. γιος του Πτολεμαίου. Κατά άλλους η κατάληξη "-όλων" συνδέεται με το αρχαιοελληνικό ρήμα όλλυμι=καταστρέφω, δηλ. το όνομα είναι δηλωτικό πολεμικού χαρακτήρα. Σε πιο ελεύθερη απόδοση, το "Παρθολων" δεν θυμίζει το "Παρθενων";

4. Άλλες λέξεις που σώζονται στην κελτική παράδοση (βλ. το Leadhar Cadhala) από την εποχή του Πάρθολων: duora (= (κυριολεκτικά) πόρτα αλλά και (συνειρμικά) Δωριείς;), deucanos (=προφητεία, αλλά και δεκανός;), dexouitenia (=νότια φωτιά αλλά προφανώς και δεξιοτεχνία). Η γυναίκα λεγόταν menijo. Δεν θυμίζει μίνωα κ.τ.ό.;

Και, όπως λέει και η Varda, αν το ON EIRE θυμίζει έντονα τη λέξη όνειρα, τι να πει κανείς για το IRE (IER) LAND = ιερή γη ή το SCOT - LAND = σκοτεινή γη; ***Για να μην υπάρξει παρεξήγηση, αυτά τα τελευταία τα αντέγραψα από τις προσωπικές μου σημειώσεις από το προαναφερθέν φόρουμ...***

Στο ίδιο φόρουμ υποστηρίζεται ότι το όνομα 'Αρθουρ είναι παραφθορά της ελληνικής λέξης Άρκτος, ότι η στρογγυλή τράπεζα είναι μια αλληγορία της κυκλικής κίνησης της άρκτου στον ουρανό.

Στον Α. Βασιλάκη έχω προτείνει να εξετάσει κάτι άλλο που αφορά τους Daoine Sidhe και που πιστεύω αποκαλύπτει αφενός μια λέξη δύναμης και αφετέρου το όρος Ίδη στην Κρήτη σαν πραγματικό σημείο προέλευσης του ευγενούς λαού των νεράιδων της Ιρλανδίας που πήραν το όνομα Daoine Sidhe... αλλά αυτά δεν είναι αποκαλύψιμα!

Με αγάπη,
Unseen
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 21:35:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέχασα να πω ότι οι Tuatha de Danann που θεωρούνταν θεϊκής καταγωγής έφεραν μαζί τους στην Ιρλανδία διάφορα μαγικά σύνεργα, μεταξύ των οποίων και την πέτρα της "μοίρας". Πάνω σε αυτήν κάθονταν οι βασιλείς της Ιρλανδίας προσμένοντας την επιφοίτηση του προγονικού τους θεού για τους νόμους που έπρεπε να θεσπίσουν.

Τι σύμπτωση! Κάθε εννέα χρόνια ο Μίνως βασιλιάς της Κρήτης, προσμένοντας κι αυτός την επιφοίτηση του προγονικού του θεού Δία, αγρυπνούσε μέσα στη σπηλιά του Δία στο όρος Ίδη (Ιδαίον Άντρο), καθήμενος σε μια τέτοια πέτρα...

UnseenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 21:39:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
3ADA μου

Σου αντιγράφω από ένα άλλο φόρουμ (όχι του Esoterica). Έγραψε κάποιος Warface στις 22/2/2004 με τίτλο "ειδικοί ελληνικοί τόποι":

"91. Τόπος: Φθιώτιδα
Πού είναι: Μονή Αντίνισας
Ιδιότητες: Νανική δραστηριότητα, νεραϊδότοπος, αίσθηση γαλήνης
Ενέργεια: Θετική"

Παρότι όπως είπα θεωρώ ότι παντού και ανά πάσα στιγμή είναι εφικτή η επικοινωνία με τον κόσμο των ξωτικών, δεν μπορώ να μην αναγνωρίσω ότι υπάρχουν σημεία όπου το πέπλο είναι λεπτότερο και ευνοούν την επαφή με το δικό μας κόσμο. Ίσως λοιπόν να μην είναι πολύ μακριά από σένα η Μονή αυτή...

Με πολλή αγάπη,
UnseenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 21:44:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη παιδιά που σας πήρα μονότερμα, αλλά μια και μου δόθηκε η ευκαιρία ας μην πάει χαμένη. Δεν ξέρω αν αύριο θα μπορέσω να γράψω από το γραφείο μου και επειδή έρχεται και το 3ήμερο δεν ξέρω αν και πότε θα μπορέσω να ξανασυνδεθώ...

galadriel και Μορφέα

Σας ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινήσεις πάνω σε ένα θέμα που δεν γνώριζα και που θα μπορούσε κάλλιστα να αναπτυχθεί πολύ περαιτέρω. Αισθάνομαι όμως τύψεις που μονοπολώ με τις απορίες και την περιέργειά μου ένα φόρουμ που δεν δημιουργήθηκε γι' αυτό το σκοπό, οπότε αν και ο πειρασμός είναι μεγάλος δεν θα ρωτήσω παραπάνω για όλα αυτά. Μόνο, Μορφέα, θα ήθελα να σε παρακαλέσω αν τυχόν βρεις κάποια εικόνα αυτού του θιβετιανού συμβόλου να μου τη στείλεις ή να την παραθέσεις σε κάποιο ποστ σου...

Αγάπη και φως,
UnseenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 21:48:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
galadriel

ειδικά για σένα θα αντιγράψω εδώ μια αγαπημένη μου προσευχή:

"Είθε να δούμε το έργο μας να συνεχίζεται.
Ω Φύλακες
Δώστε μας τη δύναμη να εκπληρώσουμε το σκοπό μας
Δώστε μας τη σοφία του χαμόγελου
και την εμπιστοσύνη όσων από τη φυλή μας έχουν με μας κοινές επιδιώξεις
Προφυλάξτε μας, κρατήστε μας ξεκούραστους και πλήρεις
και θρέψτε μας με έμπνευση τρανή
Εμείς που πιστεύουμε στα έργα της Αλήθειας και του Φωτός
δεν θα κάνουμε πίσω."

Με όλη μου την αγάπη,
Unseen
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 23:57:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς Unseen δεν έχω scanner, οπότε θα το ψάξω μήπως το βρω στο διαδίκτυο

Το μέλλον σου... καθορίζει το παρελθόν σου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jarpen
Νέο Μέλος

United Kingdom
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 01:45:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jarpen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους
Αυτά είναι....να διαβάζεις και να ανατριχια΄ζεις....

Αγαπητή Unseen

Σε ευχαρίστω που βρήκες χρόνο και έκατσες και έγραψες για τον "μύθο" (προκαταβολικά συγνώμη, αλλά δεν μου φαίνετε και τόσο μύθος)...

Και αν θέλετε μπορώ να σας μεταφέρω ένα ολόκλιρο κεφάλαιο απο βιβλίο που αναφέρει τιν σχέση ξωτικών με διάφορους λαούς κυρίως τις Βόρειας Ευρώπης άλλα και τους Έλληνες..

Fantasia
One day when love conquers all
Mankind will prevail
No more jealousy
Fantasia
No more envy no deceit
The nothing is gone
Future's bright and glorious
We are all victorous
We are kings in Fantasia

Stratovarius, FantasiaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jarpen
Νέο Μέλος

United Kingdom
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 02:04:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jarpen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέχασα να αναφέρω και το ονομα του βιβλιού, Φανταστικοί Κοσμοί του Λουκά Καβακόπουλου, εκδόσεις Αρχέτυπο ....πριν λίγο διαπίστωσα οτι πολλά εχούν ηδη διατυπώθει στο συγκεκριμένο thread

Fantasia
One day when love conquers all
Mankind will prevail
No more jealousy
Fantasia
No more envy no deceit
The nothing is gone
Future's bright and glorious
We are all victorous
We are kings in Fantasia

Stratovarius, FantasiaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 08:35:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΒΛΕΠΕΩ ΟΤΙ ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ ΕΤΣΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΘΑ ΓΡΑΨΟΥΜΕ (ΓΡΑΨΕΤΕ!)ΒΙΒΛΙΟ ΜΕ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ. ΕΓΩ ΤΟ ΠΑΛΕΥΩ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!

ΕΦΤΑΣΕ (ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ) Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΩ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ ΝΕΤ ΑΠΟ ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΘΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΣΕ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΙΣ Unseen ΚΑΙ GALADRIEL ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΙΛ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΧΩ ΝΕΟΤΕΡΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ... ΑΝ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕΤΕ, ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΑΓΩΝΙΑ!

ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΜΕ ΣΥΝΤΟΜΑ!

Edited by - 3ADA on 27/10/2005 08:37:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 09:53:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
3ADA

Αν μπορώ να σου προτείνω κάτι, θα ήταν αυτό:

Πήγαινε σε ένα όμορφο και γαλήνιο σημείο στη φύση την αυγή ή το σούρουπο, ένα σημείο το οποίο να σου εμπνέει εμπιστοσύνη (που θα μπορούσες να κοιμηθείς σ' αυτό όπως λέει η galadriel), διάλεξε ένα δέντρο, στάσου μερικά μέτρα μακριά από τον κορμό του, ζήτησε την άδειά του να το πλησιάσεις, την προστασία και τη βοήθειά του και κάθισε με την πλάτη σου στον κορμό του (κατά προτίμηση να είσαι στραμμένη προς την ανατολή). Προσπάθησε να νιώσεις τη ζωή και τη δύναμη του δέντρου, προσπάθησε να τα αναμίξεις με τις δικές σου ενέργειες.

Να είσαι ήρεμη, να μη νιώθεις φόβο για τίποτα. Να είσαι γεμάτη αγάπη για τη Φύση και για τη Δημιουργία και για όλα τα πλάσματα του Θεού. Σκέψου με σαφήνεια το αίτημά σου να έρθεις σε επαφή με τον κόσμο των νεράιδων και των ξωτικών και στείλε από το στήθος σου δύναμη αγάπης (μπορείς να οραματιστείς ένα ρόδο να ανθίζει στο στέρνο).

Μπορεί να δεις ή να νιώσεις κάτι. Ό,τι κι αν είναι, πριν φύγεις μην ξεχάσεις να ευχαριστήσεις για ό,τι σου συνέβη και μην αμελήσεις να ευχαριστήσεις και το δέντρο που σε βοήθησε.

Για να αισθάνεσαι μεγαλύτερη ασφάλεια, φόρεσε μια γαλάζια ασπίδα πριν απ' όλα αυτά. Την έχω περιγράψει ήδη σε άλλο φόρουμ, αλλά για χάρη σου θα την επαναλάβω συνοπτικά: οραματίζεσαι γαλάζιο χρώμα φωτεινό να σε καλύπτει γύρω-γύρω από το σώμα σου, σε σχήμα αυγού, παντού και πάνω από το κεφάλι σου και κάτω από τα πόδια σου μέσα στη γη (το οποίο καταλαμβάνει όλη την περιοχή σε απόσταση 70-80 εκατοστών από το σώμα σου). Για να βγάλεις αργότερα την ασπίδα, σκέψου ότι μαζεύεται όλη αυτή η ενέργεια σε μια μικρή γαλάζια φορτισμένη μπάλα την οποία στέλνεις σε κάποιο φυτό.

Σου εύχομαι με όλη μου την καρδιά να νιώσεις την ευλογία της επαφής με τους κόσμους αυτούς.

Με πολλή αγάπη,
UnseenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 09:57:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Jarpen,

καλημέρα.

Δεν είχα υπόψη μου το βιβλίο, αλλά όπως λες περιλαμβάνει πολλά απ' όσα έχουν ειπωθεί εδώ; Πολύ ενδιαφέρον αυτό, γιατί ενδεχομένως να έχουμε περάσει από τους ίδιους χώρους με τον συγγραφέα.

Γενικά δεν είμαστε υπέρ του να γράφουμε από βιβλία μέσα σε αυτό το φόρουμ, αλλά αν μπορείς συνοπτικά να γράψεις για τη σχέση ξωτικών και Ελλήνων, εμένα τουλάχιστον θα με ενδιέφερε...

Πολύ φιλικά,
UnseenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2005, 09:22:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι έγινε βρε παιδιά; Ακόμα κρατεί καλά το 3ήμερο;

Είχα χθες μια καταπληκτική εμπειρία στην Καισαριανή, θα γράψω σχετικά το μεσημέρι.

Αγάπη και φως,
UnseenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2005, 11:21:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν παιδιά χθες το απόγευμα πήγα για περπάτημα στην Καισαριανή. Κι εκεί που χαιρόμουν την ησυχία του χώρου και το πράσινο και τους ήχους από το θρόισμα των φύλλων και τα πουλιά, ξαφνικά είδα μία μεγάλη ενεργειακή κολώνα να κινείται στροβιλοειδώς (αλλά απαλά) λίγα μέτρα πιο μακριά.

Είχα διαβάσει για τα elementals (νομίζω στα ελληνικά θα τα λέγαμε - εντελώς άστοχα - "στοιχειακά". Στην πραγματικότητα είναι μία συμπύκνωση της αιθερικής ουσίας ενός από τα 4 στοιχεία) αλλά δεν είχα ποτέ πλησιάσει τόσο κοντά σε κάποιο.

Κι επειδή συμμετέχω και στις συζητήσεις ενός άλλου φόρουμ σχετικά με τις ενεργειακές ασπίδες, τη γείωση και τον καθαρισμό (στην ενότητα "θεραπεία"), σκέφτηκα να προσπαθήσω να περάσω μέσα από το elemental για να εξετάσω τη σχετική επίδραση.

Το θέμα είναι ότι όχι μόνο πέρασα από μέσα, αλλά κυριολεκτικά μπήκα μέσα στο elemental και (μια και -όπως πίστευα- ήμουν μόνη μου) άρχισα κι εγώ να στροβιλίζομαι μαζί του. Μερικά μικρά πουλάκια που περνούσαν από κει επιδόθηκαν κι αυτά στο αγαπημένο τους παιχνίδι να πετούν αγγίζοντας την εξωτερική επιφάνεια του elemental, πράγμα που -είχα διαβάσει- τα καθαρίζει και τα φορτίζει ενεργειακά κι έτσι στροβιλιζόμασταν για λίγη ώρα όλοι μαζί: εγώ, το elemental και τα πουλιά.

Δεν μπορώ να σας περιγράψω την απίστευτη χαρά, την τέλεια ελευθερία που αισθανόμουν, τη δύναμη, την ευεξία, την υγεία. Θα σας πω μόνο ότι πήγα στο δάσος με φαρυγγίτιδα κι έφυγα περδίκι!

Το αστείο στην υπόθεση είναι ότι δεν ήμουν μόνη μου. Ήταν μια παρέα τριών νεαρών παραπέρα που σίγουρα θα με πέρασαν αρχικά για τρελλή και στη συνέχεια (όταν προστέθηκαν τα πουλιά στο σκηνικό) ποιος ξέρει για τι. Πάντως ήρθαν και με ρώτησαν (την ώρα που είχα δακρύσει από τη συγκίνηση για την εμπειρία) πώς ήταν δυνατόν να κάνω τα πουλιά να χορεύουν μαζί μου! Αχ Θεέ μου τι να τους εξηγούσα εκείνη την ώρα; Προσπάθησα αλλά δεν ξέρω αν κατάλαβαν...

galadriel, θα μας πεις λίγα λόγια για τα elementals?

Αγάπη και φως,

Unseen

ΥΓ Τέτοιου είδους συγκινητικές και άκρως θεραπευτικές εμπειρίες είναι που με παρακινούν να θέλω τόσο πολύ και τόσο βαθιά να αποκατασταθεί η σχέση μεταξύ των κόσμων μας... Γιατί οι κόσμοι αυτοί είναι ανάσα απ' την ανάσα του Θεού και από την άλλη ποτέ δεν υπήρχε η πρόθεση ο άνθρωπος να παλεύει μόνος στο σύμπαν...


******* By Art we live *******Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2005, 02:19:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπέροχο... Unseen... θέλω να σε ρωτήσω όμως κάτι...
Αισθανόσουν κάποια πληροφορία εκείνη την στιγμή να αποκωδικοποιείται;

Αν ναι... είμαι όλο αυτιά...


Υπέροχη εμπειρία... πράγματι!

Το μέλλον σου... καθορίζει το παρελθόν σου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2005, 09:00:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου Μορφέα,

Υπήρχε η εποχή (και δεν είναι πολύ μακρινή) που θα έκανα κανονική ανάκριση σε οποιονδήποτε εκπρόσωπο κόσμου άλλου από τον ανθρώπινο συναντούσα στο δρόμο μου!

Πλέον δεν είμαι και τόσο πρόθυμη να περνάω τις πληροφορίες που σίγουρα ανταλλάσσονται μέσα από κάθε τέτοια επαφή από το συνειδητό μου για τον απλούστατο λόγο πως ό,τι κατακάθεται στο ασυνείδητο (οι πληροφορίες που λαμβάνει κανείς από τέτοιες αλληλεπιδράσεις απευθύνονται σε όλα τα επίπεδα συνείδησης) μπορεί να αναδυθεί στο συνειδητό χρωματισμένο με ό,τι άλλο προϋπήρχε μέσα σ' αυτή τη μεγάλη δεξαμενή του νου, αλλοιώνοντας την αρχική πληροφορία.

Προτιμώ να επικεντρώνομαι στη θεραπευτική όψη τέτοιων επαφών, η οποία είναι πραγματικά τεράστια σε δυναμική και εξαιρετική. Εξάλλου κάθε θεραπεία γίνεται από αγάπη και στην αγάπη καταλήγει. Κι η αγάπη είναι η λυδία λίθος της σοφίας: ό,τι μπορεί να αντέξει στο άπλετο φως της, είναι πέρα για πέρα αληθινό.

Η μόνη φράση που καρφώθηκε στο συνειδητό μου μετά την εμπειρία μου είναι αυτή που μοιράστηκα μαζί σας ήδη από χθες "ανάσα απ' την ανάσα του Θεού".

Με πολλή αγάπη,
Unseen


******* By Art we live *******Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy