ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΜΑΓΕΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 12
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2008, 10:39:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου kisa, γιατί δεν σκέφθηκες το ενδεχόμενο η τσιγγάνα που γύριζε στις 3 η ώρα τη νύχτα να μην ήταν τόσο καλά;

Ίσως να ήθελε να σε φοβίσει, να ήθελε να σε τρομάξει κλπ.

Όσον αφορά τον φόβο σου, θα σε συμβούλευα να προσπαθήσεις να απαλλαγείς από αυτόν όσο πιο σύντομα μπορείς.
Καμία μαγεία δεν έχει επίδραση επάνω μας εάν εμείς δεν της το επιτρέψουμε.
Όταν είμαστε φοβισμένοι και τρομαγμένοι ότι μας έχουν κάνει μάγια, ότι θα πάθουμε κακό κλπ, τότε ίσως να υποβάλλουμε μόνοι μας τον εαυτό μας στο να μας συμβεί κάτι.
Είναι εκπληκτική η δύναμη του ανθρώπινου νου.

Όταν λοιπόν δεν φοβάσαι κι όταν εσύ νιώθεις ασφαλής έχοντας "χτίσει" τις άμυνες σου κι έχοντας φροντίσει να μην αφήσεις καμία πόρτα ανοιχτή, καμία μαγική επίκληση, κανένα μαγικό ξόρκι και καμία κατάρα δεν πρόκειται να σε βλάψει.

Σκέψου λίγο κι αυτή την οπτική.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kisa
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2008, 13:42:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kisa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χαιρομαι που μου απαντησες DYING INCUBUS,το θεμα ειναι πως δεν την πιστεψα στην αρχη ωσπου συνεβει οτι και αν μου ειπε πραγματικοτιτα..και δεν ειναι ο φοβος που ενιωσα γιαυτα που ειπε για τα λογια της,αλλα πως οτι ειπε συνεβει και το τονιζω αυτο..ΣΥΝΕΒΕΙ..και ακομα συμβενει,ψαχνω ενα ατομο που να ασχολειται γιαυτο γραφτικα,οχι για να μου πουν πως ολα ειναι απλα στη φαντασια μου,η πως δεν ισχυει,δεν 8ελω να σε προσβαλω ηρθα εδω εστω για καπια ελαχιστη βοηθεια,γιατι παραεξω δεν θελω να παω απλα για να μην μου πουν πως ειναι στη φαντασια μου.εδω ειπα την εμπειρια μου,και απλα περιμενω και καπια τυχον απαντηση..αυτα απο μενα και φιλε DYING INCUBUS μην το παρεις προσωπικα...

νιαουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2008, 16:52:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την έχω πάθει με τσιγγάνα, και αυτό που έκανα ήταν να κάψω ότι μου χε δώσει.Μου εμφάνισε 5ευρο μέσα στο πορτοφόλι μου μετά από 3 ώρες αφότου την είχα δει, και μου χε ζητήσει να την βάλω σπίτι μου αν δεν έλεγε ψέμματα.Είχα φοβηθεί τα μάλλα, οπότε κίσα σε καταλαβαίνω λίγο. Μην εμπιστεύεσαι τους αθίγγανους, δεν κάνουν τίποτα χωρίς αντίτιμο. Κάνα ευχέλαιο θα σου πρότεινα, ή κάτι που να συνδέεται με καθαγιασμό χώρου με βάση τα πιστεύω σου, που μπορεί να μην είναι χριστιανικά. Α! Και να μη φοβάσαι. Ο φόβος τρέφει κακούς σπόρους. Αν νιώθεις σίγουρη και δεν φοβάσαι θα δεις ότι όλα θα ναι καλύτερα. Προσπάθησε να αντιμετωπίζεις τους φόβους σου. Και την άλλη φορά που θα φοβηθείς μοιράσου το με κάποιον δικό σου. Οταν μοιραζόμαστε τους φόβους μας πάντα φοβόμαστε λιγότερο, νόμος. Ελπίζω να σε βοήθησα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2008, 18:30:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
....... αυτό που πιστεύω προσωπικά είναι ότι άμα έχεις δύναμη μέσα σου.........δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα..........
Θα σου πω μόνο 3 αληθινές ιστορίες. Η μητέρα μου δε γνώρισε μητέρα.
Τη μεγάλωσε η θεία της μαζί με άλλες 4 αδερφές και τα 2 πρώτα τους ξαδέλφια.
Στο χωριό δεν υπήρχε Γυμνάσιο (εξατάξιο) και το ποιο κοντινό ήταν 1,5 ώρα περίπου με τα πόδια. Ένας άλλος πρώτος ξάδερφος σπούδαζε πηγαινοερχόμενος με τα πόδια σε καθημερινή βάση.
Όταν έφτασε στην τελευταία τάξη και προκειμένου να μη χάνει χρόνο, λόγο απόστασης, νοικιάσανε ένα σπίτι. Ήταν κοντά σε μία σιδηροδρομική γραμμή.
Κάποια μέρα ειδοποίησαν τους γονείς να τρέξουν γιατί υπήρχε ένα πρόβλημα με το παιδί.
Όντως πήγαν και τον βρήκαν σε αλλόφρων κατάσταση. Επισκεφτήκανε πληθώρα γιατρών για μεγάλο χρονικό διάστημα και όλοι τους είπαν ότι έπρεπε να νοσηλευτεί σε ψυχιατρείο. Η θεία της μητέρας μου επενέβη τότε και ζήτησε από τον αδελφό της να προσπαθήσει αυτή να τον κάνει καλά πηγαίνοντάς τον σε ένα μοναστήρι.
Δεν είχαν και άλλη λύση και τον δώσανε στη θεία του.
Το μοναστήρι αυτό είναι ο Όσιος Πατάπιος στο Λουτράκι. Εκεί δεν τους είδε (διάβασε), κανένας απολύτως ιερομόναχος-η.
Για περίπου μια εβδομάδα απλά κοιμόντουσαν δίπλα στο σκήνωμα του Αγίου και η θεία του (αδελφή του παππού μου), απλά προσευχότανε.
Το αποτέλεσμα ήταν ο θείος μου να γίνει καλά. Του έμεινε βέβαια ένα κουσούρι.......... αλλά μικρό. Έκανε και οικογένεια.
'Οταν λοιπόν συνήλθε είπε τα εξής.
Ήταν λέει γύρω στις 01:00 γιατί είχε τελειώσει το διάβασμα γύρω στις 12:00 και υπολόγισε την ώρα με βάση με ένα τρένο που είχε περάσει νωρίτερα πριν το συμβάν.
Είχε πέσει για ύπνο όταν του χτύπησαν δυνατά την πόρτα. Άνοιξε χωρίς να υποψιαστεί γιατί πίστεψε ότι κάτι θα έτρεχε με τη σπιτονοικοκυρά του που έμενε από κάτω.
Όταν άνοιξε την πόρτα είδε μια μαυροφορεμένη γυναίκα η οποία πολύ γρήγορα τον χαστούκισε και χάθηκε από μπροστά του.
Το παιδί άρχισε να ουρλιάζει και να χτυπιέται........μέχρι που τον παρέλαβαν οι γονείς του. Δεν απαντούσε σε ότι τον ρώταγαν και όταν δεν καθόταν ήσυχα ή έκλαιγε ή ούρλιαζε.
Όταν έγινε καλά, δε ξαναπήγε σχολείο, δεν μπορούσε να ξαναδιαβάσει και να συνεχίσει και του έμεινε ένα τικ (μερικές φορές όταν μιλάει του πάνε προς τα πίσω τα μάτια και φαίνεται σα να είναι άσπρα.)

Ο πατέρας μου σε ηλικία 20 ετών και ενώ είχε άδεια από το στρατό διάβαινε μεσημέρι ένα σταυροδρόμι. Ξαφνικά σηκώθηκε ένας ανεμοστρόβιλος μικρός και τον διαπέρασε. Όταν έφτασε σπίτι ήταν το μισό του πρόσωπο κατακόκκινο.
Από το ίδιο απόγευμα μειώθηκε η όραση του από το μάτι αυτό στο 20%,κανένας γιατρός δε βρήκε το παραμικρό και δεν μπόρεσε να εξηγήσει το συμβάν.

Τώρα με τη τσιγκάνα που λες...........
Η αδερφή της μητέρας μου σε ηλικία 18 ετών είχε σχολάσει από το εργοστάσιο. Περίμενε το λεωφορείο σε μία στάση για το σπίτι της. Ήταν με μία φίλη της. Τις πλησίασε μία τσιγκάνα. (όχι γύφτισα, τσιγκάνα.) Ζήτησε ένα τσιγάρο και της έδωσε η θεία μου. Τότε για ευχαρίστηση της είπε ότι θέλει να της πει τη μοίρα της. Της είπε ότι θα κάνει ένα αγόρι πρώτα και ένα κορίτσι μετά και τον άντρα της θα τον λένε Γιάννη. Έτσι και έγινε.
Της είπε ότι τους έχουν κακομελετήσει (κοινός μάγια) και υπάρχουν τρία καρφιά ένα για τον καθένα στο σπίτι της το πατρικό, σε τρεις πόρτες. Και το καθένα είναι για θάνατο για τρία μέλη της οικογενείας της.
Δεν έβαλε βάση παρά μόνο όταν παντρεύτηκε το Θείο μου το Γιάννη και έκανε το πρώτο της παιδί που ήταν αγόρι.
Ψάξανε τότε όλες οι αδερφάδες (5) και σκάβοντας βρήκαν τα δύο από τα 3 καρφιά θαμμένα στο κατώφλι 2 πορτών. Το ένα ήταν λιωμένο (και εικάζουν ότι ήταν η γιαγιά μου που ήταν ήδη σκοτωμένη από τους Γερμανοτσολιάδες.
Το άλλο καρφί είχε αρχίσει να λιώνει αλλά ήταν στην αρχή. ( Όταν λέω καρφιά εννοώ τις περόνες που έδεναν τότε τα μουλάρια, όχι τις πρόκες.)
Αυτά τα πήρε η θεία της μητέρας μου και πήγε σε έναν παπά ο οποίος την καθοδήγησε.
Μετά από αυτό συνέχισαν να σκάβουν μπροστά από κάθε πόρτα αλλά δε βρήκαν κάτι.
Τον άλλο χρόνο γκρέμισαν έναν φούρνο που είχαν έξω στην αυλή για να τον ξαναφτιάξουν επειδή είχε μισοχαλάσει.
Όταν έσκαβαν για να τον ξαναφτιάξουν βρήκαν την άλλη περόνη εντελώς τυχαία. Βρισκόταν τοποθετημένη στην πόρτα του φούρνου κάτω από αυτόν. Κάτι σαν αποθηκούλα για τα ταψιά και άλλα σκεύη.
Και τα τρία καρφιά (περόνες) ήσαν τυλιγμένα σε πανί δεμένο με κορδέλα.
Το καρφί αυτό ήταν σχεδόν άθικτο. Τα δύο πρώτα τα βρήκε η μητέρα μου, και το άλλο άλλη της αδελφή . Και τα τρία τα ανέλαβε η θεία της.
Τώρα ο παππούς μου παρόλο που πολέμησε σε 1ο, 2ο Βαλκανικό πόλεμο, Ά και Β΄ παγκόσμιο στο τέλος σκοτώθηκε από αυτοκίνητο. Και η μεγάλη (πρώτη), αδελφή σκοτώθηκε και αυτή από αυτοκίνητο φέτος πριν από 6 μήνες.
Ίσως να ήταν τα καρφιά που δεν μπόρεσαν να λιώσουν όπως προοριζόντουσαν.
Είναι πολύ περίεργες ιστορίες και οι 3 αλλά είναι και οι 3 αληθινές.
Ίσως η ποιο τακτική επικοινωνία με τα θεία (μέσω εκκλησιασμού) να ενίσχυε την άμυνά σου.

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

freak angel
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2008, 19:41:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους freak angel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kisa σου έχω στείλει προσωπικό email και σου πρότεινα κάποιες λύσεις…μάλλον δεν το διάβασες ακόμα… τσέκαρε το email box σου…ποιμαίνω απάντηση σου..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2008, 09:28:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή kisa, δεν χρειάζεται να ανησυχείς μήπως πάρω προσωπικά κάτι.
Μοιράστηκες την εμπειρία σου μαζί μας και καταθέτω απλά την άποψη μου επάνω σ' αυτήν μήπως και σε βοηθήσει σε κάτι.

quote:
το θεμα ειναι πως δεν την πιστεψα στην αρχη ωσπου συνεβει οτι και αν μου ειπε πραγματικοτιτα..και δεν ειναι ο φοβος που ενιωσα γιαυτα που ειπε για τα λογια της,αλλα πως οτι ειπε συνεβει και το τονιζω αυτο..ΣΥΝΕΒΕΙ..

Μήπως όμως ο φόβος σου είχε αρχίσει να λειτουργεί υποσυνείδητα από την στιγμή που αυτή η γυναίκα σου μίλησε;
Κι αν ακόμη δεν είχες νιώσει υποσυνείδητα κάποιο φόβο, μήπως το πρώτο περιστατικό που σου συνέβη είναι μια σύμπτωση κι αυτό σε έκανε να σκεφθείς ότι έπιασε η κατάρα της;

quote:
Μην εμπιστεύεσαι τους αθίγγανους, δεν κάνουν τίποτα χωρίς αντίτιμο.

Αγαπητέ Italos, η συγκεκριμένη πρόταση είναι μια πολύ άδικη κι υποτιμητική γενίκευση - τσουβαλοποίηση μιας μερίδας συνανθρώπων μας.
Υπάρχουν γενικά καλοί άνθρωποι και υπάρχουν και κακοί.
Υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν κάτι έχοντας στο νου τους κάποιο αντίτιμο κι υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν κάτι χωρίς να έχουν να έχουν κάποιο αντίτιμο κατά νου.
Είναι θέμα ανθρώπου όμως, όχι μερίδας ανθρώπων αναλόγως της καταγωγής τους...




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Liodred
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2008, 14:43:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Liodred  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη Κισα..
Αν επιτρεπετε ποσων ετων εισαι?
Ρωταω γιατι το βλεπω λιγο τρελο καποιος να σου εστειλε δαιμονιο.(Συγνωμη κιολας)...Αν πραγματι ισχιει κατι τετοιο πανε σε εναν παπα που ειναι ειδικος σε εξορκισμο και ζητα τοθ κα8αγιασμο του χορου του σπιτιου σου και του ευατου σου...Να πω την αλη8εια πολυ σπανια παπας κανει κα8αγιασμο αλλα που ξερεις μπορει να εισαι τυχερη...


Αν δεν σου κανει κα8αγιασμο τοτε βρες καποιον που ξερει να κανει... Δεν ειναι κατι το χριστιανικο ο καθαγιασμος.Υπαρχει παντου.

Μεσα απ το σκοταδι γενιεται το πιο κα8αρο φωςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Liodred
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2008, 14:55:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Liodred  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασικα στο τοπικ εχω και αλλα να πω κακος δεν τα εγραψα...
1) Υπαρχει κανεις που να εχει υποψει του ολα τα ειδη μαγειας? (δεν πιστευω σε μαυρη και ασπρη αναλογα με το πωσ το χρησημοποιοεις ειναι)
2)Κατι πολυ δυσκολο...Θελω να μου δωσει καποιος τον τροπο για τιν δημιουργια ενεργιακης καρδιας...Εχω μια δωρο απο καποιον μα ειναι πολυ καλες για προστασια και ανανεωση ενεργιας και 8ελω να δημιουργισω και αλλες...
3)Τελοσ θελω τον καλιτερο μαγικο τροπο για να θεραπευσω καποιον... Βλεπεις τα φαρμακα δεν ειναι αρκετα...Η ομιοπα8ιτικη δεν ειναι αρκετη...Και τα μαγικα που χρησημοποιο ειναι για μικρα χρονικα διαστηματα να των κανουν καλα...π.χ 3-4 μερες...

Ειδικα για το τελευταιο παιδια θελς βοη8εια...

Μεσα απ το σκοταδι γενιεται το πιο κα8αρο φωςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kisa
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2008, 19:18:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kisa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
eimai 18..kai ksereis kati den me endiaferei pios 8a pistepsei thn dikia mou istoria..den kserw an to exeis akousei alla mia katara mporei na uparxei apo thn prohgoumenes genies..h akoma kapios mporei na exei katarstei mono emena h kati tetio..fusika an hksera den 8a zhtaga ena eidos boh8eias apo edw mesa..den eimai toso zwon (sorru gia thn ekfrash) h na 8elw na trabhksw kapia prosoxh..milhsa se olous mono gia thn istoria kai zhthsa gia osous kseroun mia diafwtish as to pw etsi...

thanks


νιαουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2008, 13:06:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή kisa, θα σε παρακαλούσα να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες κι όχι με λατινικούς (greeklish) ώστε τα μηνύματα σου να είναι πιο ευανάγνωστα.

Αγαπητέ Liodred, όπως έχει ξαναγραφτεί ο σκοπός του παρόντος θέματος καθώς κι άλλων παρόμοιας υφής δεν είναι η ανταλλαγή πληροφοριών και μεθόδων για την πρακτική άσκηση της μαγείας αλλά για να επιχειρηθεί μια προσέγγιση αυτού που ονομάζουμε "μαγεία" με φιλοσοφική κυρίως διάθεση κι ερευνητικό πνεύμα.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Liodred
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2008, 18:43:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Liodred  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χιλια συγνωμη Dying...Απλος ειμαι καινουργιος και δεν το γνωριζα...Μεχρι τωρα δουλευα κυριωσ με βιβλια και οχι με net...

Μεσα απ'το σκοταδι γενιεται το πιο κα8αρο φως
Ζησε σ'αυτο και γνωρισε αυτη που σου φερνειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kisa
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2008, 21:08:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kisa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΚ ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ..ΔΕΝ ΤΟ ΞΑΝΑ ΚΑΝΩ...
ΣΟΡΡΥ....
ΚΛΑΨΣ..
ΚΛΑΨΣ..
ΛΙΓΗ ΠΛΑΚΑ ΔΕΝ ΕΒΛΑΠΣΕ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ

ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΣΕ ΤΡΟΜΑΖΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2008, 12:57:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εντάξει, αγαπητοί Liodred & kisa.

Δεν είχα βγάλει και κανένα βούρδουλα!



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΛΕΑ
Νέο Μέλος

Egypt
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2010, 16:59:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΛΕΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας ειμαι καινουριο μελος.Χαιρομαι πολυ που ειστε τοσο ενημερωνενοι.Ελπιζω να μαθω καποια πραγματα.

ΑΛΗΘΕΙΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΛΕΑ
Νέο Μέλος

Egypt
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2010, 22:19:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΛΕΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειναι η πρωτη φορα που γραφομαι σε καποιο φορουμ,αφορμη σταθηκαν τα λογια της Ατμας.Με αγγιξαν πολυ.θα ηθελα κι εγω να λαβω γνωση για την μαγεια,δεν θελω να μαθω ξορκια ουτε συνταγες για να πετυχω κατι,απλα θελω και ελπιζω σε ενα κοσμο γεματο φαντασια αλλα και σοφια.Καλως η κακως στη μεχρι τωρα ζωη μου δεν υπηρξε κανεις,ανθρωπος, να με καθοδηγησει πνευματικα ευχομαι να βρεθει καποιος.

ΑΛΗΘΕΙΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΛΕΑ
Νέο Μέλος

Egypt
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2010, 22:22:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΛΕΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειναι η πρωτη φορα που γραφομαι σε καποιο φορουμ,αφορμη σταθηκαν τα λογια της Ατμας.Με αγγιξαν πολυ.θα ηθελα κι εγω να λαβω γνωση για την μαγεια,δεν θελω να μαθω ξορκια ουτε συνταγες για να πετυχω κατι,απλα θελω και ελπιζω σε ενα κοσμο γεματο φαντασια αλλα και σοφια.Καλως η κακως στη μεχρι τωρα ζωη μου δεν υπηρξε κανεις,ανθρωπος, να με καθοδηγησει πνευματικα ευχομαι να βρεθει καποιος.

ΑΛΗΘΕΙΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΛΕΑ
Νέο Μέλος

Egypt
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2010, 13:42:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΛΕΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας παλι! θα ηθελα να μου πειτε την αποψη σας για τον συγγραφεα Donalt Mickael,θελω να εισαχθω στο θεμα της μαγειας.Ομως φοβαμαι μηπως σχετιζεται με επικλισεις κακων πνευματων κτλ.Δεν θελω κατι τετοιο.. Ξερει κανεις να μου πει? και αν μου το προτεινετε ξερει καποιος αν υπαρχει στα ελληνικα?


ΑΛΗΘΕΙΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2010, 03:15:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Μαγεία, αποτελεί παρεξηγημένη ένοια.
Είναι μία από τις "Ιερές Επιστήμες", οι οποίες έχουν ώς σκοπό τους τήν ανύψωση τής ανθρώπινης συνειδητότητας, στά επίπεδα τών πνευματικά ανυψωμένων όντων.
Μπορεί να ασκηθεί μόνον από έναν ΜΥΗΜΕΝΟ και έμπειρο Μάγο, διότι η Μαγεία είναι η ΑΠΟΛΥΤΗ ΣΟΦΙΑ, είναι η σύνθεση ΟΛΩΝ ΟΣΩΝ ΗΣΑΝ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ...
Προέρχεται η ονομασία αυτή, από τήν λέξη mag, που στήν αρχαία Ιρανική γλώσσα, σημαίνει ΙΕΡΕΑΣ, ΤΕΛΕΙΟΤΑΤΟΣ, ΣΟΦΟΣ.
Μόνον ο Μάγος διαθέτει τήν επιστήμη τού Θεού, είναι δε ο ζωντανός καταπιστευματοδόχος της και τήν χρησιμοποιεί. Χάρη σε μία σειρά μυητικών τελετουργιών το τυπικό σπέρνει σπέρματα αφυπνήσεως στο εσωτερικό τής ψυχής, τα οποία ριζώνουν και διεγείρονται μέχρι να γίνουν μιά ζωντανή και ζωηρή φλόγα που φωτίζει τήν ψυχή και χρησιμεύει ώς οδηγός γιά τήν ολοκλήρωση τής ενσάρκωσης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
wizardofthewhitemagic
Νέο Μέλος

Greece
32 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2010, 09:55:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΥΜΓΩΝΩ ΑΠΟΛΗΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
ΔΙΟΤΙ ΚΙ ΕΓΩ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗ ΜΑΓΕΙΑ(ΛΕΥΚΗ)

By wizardofthewhiteΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2010, 15:44:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν λες ασχολείσαι ?
Για πες μας 2-3 πράγματα ως γνώστης του αντικείμενου (έστω και λευκής)
αν και η διαφορά είναι μόνο στο "χρώμα" (για όσους ξέρουν)


Διόρθωση :
εκ τον υστέρων είδα οτι ο παραπάνω χαρυ ποτερ έκανε διαφήμιση της πραμάτειας του σε κλειδωμένο ,πλέον, θέμα

Επομένως Άκυρο το ερώτημα μου (είπα να τον ακούσω πριν τον κράξω , αλλά δε μου έδωσε αυτή τη χαρά)

Edited by - AitheroVamon on 23/08/2010 16:21:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2010, 16:30:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όταν λες ασχολείσαι ?

Έχει ραβδί και white deck στο Magic The Gathering. Τους έχει κερδίσει πολλές φορές στην Κάισσα...


quote:
Για πες μας 2-3 πράγματα ως γνώστης του αντικείμενου (έστω και λευκής)
αν και η διαφορά είναι μόνο στο "χρώμα" (για όσους ξέρουν)

Θα σου πω εγώ

Η μαύρη είναι του Σατανά...Μπρ μακρυά από εμάς. Αλλά έχει ωραίες κάρτες

Η κόκκινη είναι του χάους. Τα κάνεις όλα άνω κάτω

Η μπλε είναι της εξαπάτησης και των ψευδαισθήσεων

Η άσπρη είναι του καλού και της θεραπείας αλλά έχει μάπα κάρτες

Η πράσινη είναι των δασών και των δέντρων


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wizardofthewhitemagic
Νέο Μέλος

Greece
32 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2010, 11:36:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΕΔΩ ΑΦΟΥ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΑΙΡΕΙ Η ΜΑΓΕΙΑ ΚΟΙΤΑ ΛΟΙΓΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ...

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10641

By wizardofthewhiteΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wizardofthewhitemagic
Νέο Μέλος

Greece
32 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2010, 11:51:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
lol

By wizardofthewhiteΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2010, 08:40:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΣΥΜΓΩΝΩ ΑΠΟΛΗΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
ΔΙΟΤΙ ΚΙ ΕΓΩ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗ ΜΑΓΕΙΑ(ΛΕΥΚΗ)

Γιατί έπρεπε να συμφωνείς;; Γιατί;
Ρε μπας και είσαι τρεχαγυρευόπουλος και συ..;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ABDUL FILLIS
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2010, 16:48:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ABDUL FILLIS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΑΥΡΗ ΜΑΓΕΙΑ .ΤΙ ΤΗΝ ΔΙΑΧΩΡΙΖΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΕΥΚΗ Η ΠΡΟΘΕΣΗ Η ΤΑ ΜΕΣΑ ? ΕΧΩ ΕΝΑ ΣΧΕΤΙΚΟ SITE ΣΤΑ ΥΠΟΨΗΝ ΣΧΕΤΙΚΟ ΜΕ ΤΕΛΕΙΩΣ ΜΑΡΗ -ΜΑΥΡΗ ΜΑΓΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΦΑΤΣΟΒΙΒΛΙΟ http://www.facebook.com/group.php?gid=133763709974069 ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΙΚΟΝΕΣ ,ΑΛΛΑ ΑΣ ΤΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΑΣ ΜΑΓΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΛΕΞΗ ΠΕΡΣΙΚΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΓΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ MAG =ΣΟΦΟΣ ,ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ Η ΣΟΦΙΑ ΤΩΝ ΠΕΡΣΩΝ ΑΣΣΥΡΙΩΝ (ΕΞΟΥ ΚΑΙ Η ΑΣΤΑΡΤΗ Η' ΑΣΣΟΥΡ ) ΚΑΙ ΒΑΒΥΛΩΝΙΩΝ ΕΠΕΙΔΗ ΗΤΑΝ ΝΕΚΡΟΜΑΝΤΕΙΑ ΚΑΙ ΒΑΡΒΑΡΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΟΝΟΜΑΣΑΝ ΜΑΓΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΠΛΑΝΩΜΕΝΟΥΣ ΧΑΛΔΑΙΟΥΣ ΚΑΙ ΑΣΣΥΡΟΒΑΒΥΛΩΝΙΟΥΣ ΤΑΧΥΔΑΚΤΥΛΟΥΡΓΟΥΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΠΗΡΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ ΑΓΥΡΤΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΠΑΤΕΩΝΑ.Αλλα μαγεια υπαρχει και εχει να κανει με το μυαλο και την αναπτυξη του ,οι δονησεις και πολλα αλλα πραγματα που τωρα πιστουποιουνται ως αληθηνα ηταν γνωστα στους μαγους απο αιωνες , ειδικα το Marketing και γενικα οι τεχνικες ελεγχου συνειδησεις των αλλων ηταν και ειναι καθαρα σαμανιστικο δημιουργημα,στην αρχαια ελλαδα αυτη ακριβως η τεχνικη που οδηγησε στο σημερινο Marketing στην αρχαια Ελλαδα εφτασε στην κορυφωση της τελειοτητας ,βλεπουμε να μενουν πισω τα σαμανιστικα στοιχεια της Μανας Γης -Δημητρας και η Ανιμιστικη -Προγονικη λατρεια (Περσεφωνη) και η τεχνικη αυτη της Μαγειας αποκαθαρεται και γεννα την Φιλοσοφια ,η αρχαιοι ελληνες 100% ειχαν πιο βαθεια αντιληψει για τον υλισμο απο οτιεχουμε σημερα αλλα και πιο καθαρη εικονα του πνευματικου κοσμου,ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΜΑΥΡΗ ΜΑΓΕΙΑ....Αλλα ας δουμε την μαυρη μαγεια που ειναι ενα κομματι συνηφασμενο με την Ασταρτη.Ατάργατις (ή Ατεργάτη, Ατέργατις, Αταργάτειτις και Αττα(ρ)γάθη) είναι το εξελληνισμένο όνομα της κύριας θεότητας των Αραμαίων Αταραττά, η οποία μνημονεύεται συχνά από τους κλασικούς συγγραφείς.
Με τον συγκεκριμένο τύπο Ταραττά συναντάται το όνομα αυτής στο Ταλμούδ και στη συριακή και αρμενική φιλολογία. Επίσης, από τον συγκεκομμένο αυτόν τύπο οι έλληνες και οι λατίνοι συγγραφείς χρησιμοποιούσαν για ευκολία τον τύπο Δερκετώ. Κατά μια εκδοχή, το Αταραττά είναι σύνθετο εκ του Ατάρ και του Άττα. Και το μεν Ατάρ είναι ο αραμαϊκός τύπος του χανανιτικού, μπαβιτικού και αβησυνικού Αστάρ (Αστάρτη), του ασσυροβαβυλωνιακού Ιστάρ και του νοτιοαραβικού Αθτάρ, της γνωστής μεγάλης και πανάρχαιας σημιτικής θεότητας, η οποία συνήθως θεωρούνταν ως θηλυκή θεότητα. Το δε Άττα συναντάται πολλές φορές ακόμα και σε ελληνικές επιγραφές με τον τύπο Άθη, Άθης, Άθας και ταυτίζεται από άλλους ως προς το Άττις.
Περί της Αταργάτιος διαπραγματεύτηκε κυρίως ο Κτησίας (πέθανε το 400 π.α.χ.χ.), αποσπάσματα του οποίου είναι διεσπαρμένα σε διάφορους συγγραφείς. Έτσι, κατά τον Διόδωρο τον Σικελιώτη (ΙΙ, 20) στηριζόμενος στον Κτησία τον Κνίδιο, η Αφροδίτη οργισμένη με τη Δερκετώ προκάλεσε τον έρωτα αυτής προς έναν νέο, από τον οποίο απέκτησε την περίφημη Σεμίραμις. Αισχυνόμενη όμως έπειτα, εξαφάνισε τον νέο και το βρέφος αφέθηκε έκθετο στην έρημο και αυτή αποσύρθηκε σε κάποια λίμνη στην Ασκάλωνα, όπου εκεί μεταβλήθηκε σε ανθρωπόμορφο ψάρι.
Επίσης, περί της Αταργάτιος σώζεται παλαιότατη επιγραφική μαρτυρία πάνω σε κάποιο συριακό νόμισμα, το οποίο φέρει στο ένα μέρος του την επιγραφή Αβδ-Χαντάντ και στο άλλο την επιγραφή Ατάρατα και χρονολογείται από την ελληνιστική περίοδο.
Επίσης, έχουμε και άλλες πολλές μεταγενέστερες επιγραφές και νομίσματα, μέσω των οποίων διαφωτίζεται ο χαρακτήρας αυτής της θεότητας. Ακόμα, έχουμε την σπουδαιότατη πραγματεία του Λουκιανού (πέθανε το 200 μ.α.χ.χ.) περί της "Συρίας Θεού".
Από όλες αυτές τις μαρτυρίες συμπεραίνεται ότι η προκειμένη θεότητα ανήκει στην ομάδα των χετταϊκών ή να πούμε ακριβέστερα, των μικρασιατικών μητέρων - θεών, η οποία όμως έχει και πολλά κοινά χαρακτηριστικά με την βαβυλωνιοασσυριακή Ιστάρ, με την οποία συνταυτίζεται, όπως και με την Αστάρτη.
Ιερά ζώα της Θεάς είναι τα περιστέρια, διότι, κατά την παράδοση που σώζεται από τον Νιγιδίο Φιγούλο, ψαράδες βρήκαν στον Ευφράτη ένα αυγό θαυμαστού μεγέθους, το οποίο μετέφεραν στη χώρα και εκεί επωάστηκε από μια περιστέρα και γεννήθηκε η Ατάργατις. Επίσης, ιερά προς τη θεά είναι τα φίδια και τα ψάρια.
Η Ατάργατις, όπως και η Ιστάρ - Αστάρτη, ήταν κυρίως θεά της γονιμότητας και η λατρεία της ήταν συνδεδεμένη με έθιμα σχετιζόμενα προς τον γενετήσιο βίο.
Το κύριο κέντρο και η αφετηρία της λατρείας της Αταργάτιος ήταν η συριακή Ιεράπολις ή Βαμβύκη, όπου υπήρχε ιερό της Θεάς και ο Λουκιανός στην πραγματεία του που αναφέρθηκε παραπάνω, περιγράφει ως το μέγιστο και το πλουσιότατο στη Συρία. Από εκεί η λατρεία της Θεάς εξαπλώθηκε στην Παλμύρα, την Αυρακίτιδα και την Βασάν, στην πόλη Καρνίο (=Καρναΐν) της οποίας υπήρψε ναός της Αταργάτιος, το Αταργάτειον, κατά τους χρόνους των Μακκαβαίων "Εισελθών δε επί το Καρνίον και το Αταργατείον κατέσφαξε μυριάδας σωμάτων δύο και πεντακισχιλίους" (Μακκαβ. ΙΙ, ΙΒ', 36) - "και διεπέρασεν επ' αυτούς πρότερος και πας ο λαός όπισθεν αυτού, και συνετρίνησαν πρό προσώπου αυτού πάντα τα έθνη και έρριψαν τα όπλα αυτών και έφυγον εις το τέμενος εν Καρναΐαν" (Μακκαβ. Ι, Ε', 43).
Επίσης, η λατρεία της Θεάς Αταρτάτιος εξαπλώθηκε κατά την ελληνιστική εποχή και ανά την ελληνική χερσόνησο. Οι ανασκαφές που έγιναν στη Δήλο έφεραν στο φως επιγραφές χρονολογούμεννες από τις αρχές της χριστιανικής χρονολογίας, στις οποίες η Ατάργατις συνδυάζεται προς την Αφροδίτη, προς την οποία μερικές φορές ταυτίζεται. Γενικά, κατά την ελληνιστική περίοδο η λατρεία της Αταργάτιος ήταν γνωστή σε όλα τα λιμάνια της Μεσογείου, η οποία χαρακτηρίζονταν από τους έλληνες και λατίνους συγγραφείς ως Συρία Θεά. Είναι δε αξιοσημείωτο ότι η λατρεία της Αταργάτιος παρακολουθεί κατά πόδας της λατρεία της Αστάρτης, σε όποιο μέρος αυτή εισάγεται. Το άλλο μεγάλο κέντρο της λατρείας της Αταργάτιος ήταν η πόλη της Παλαιστίνης Ασκαλών, εκεί παράλληλα με τον ναό της Αστάρτης υπήρχε και ναός της Δερκετούς.
Δερκετώ (βλέπε Ατάργατις)
Ιστάρ η κυριώτερη βαβυλωνιακή θεότητα, η οποία αντιστοιχεί προς την Αστάρτη των Τυρίων και Σιδωνίων. Ήταν θυγατέρα του Ανού και της Σιν, αδελφή του Σάμας, θεού του φωτός και του Ερεσκιγάλ, θεού του υποχθονίου κόσμου και ερωμένη του Ταμούζ. Θεωρούνταν θεά του πολέμου, της θήρας, της ηδυπάθειας και της απόλαυσης. Ναοί της υπήρχαν στην Βαβυλώνα, Ουρούκ, Ακκάδ κ.λπ.
Ιστάρ ως θεά του πολέμου και του κυνηγιού
Μύλιττα μεγάλη θεά των Βαβυλωνίων, ανάλογη προς την Αφροδίτη των Ελλήνων. Κυρίως ήταν προσωποποίηση της δημιουργικής και παραγωγικής δύναμης, η οποία εκφράζεται οξύτατα στον Ηρόδοτο (Ι, 199), κατά τον οποίο "ΔΕΙ ΠΑΣΑΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΕΠΙΧΩΡΙΗΝ ΙΖΟΜΕΝΗΝ ΕΣ ΙΡΟΝ ΑΦΡΟΔΙΤΗΣ ΑΠΑΞ ΕΝ ΤΗι ΖΟΗι ΜΙΧΘΗΝΑΙ ΑΝΔΡΙ ΞΕΙΝΩι".Ο εγωιστικος ανθρωποκεντρισμος απο παντα ηταν ενα προβλημα στο πνευματικο πεδιο,ποσο μαλλον οταν εχουμε να κανουμε με οντοτητες που οχι μονο ειναι εξω απο εμας ,αλλα και κατω απο το τειχος του ουρανου που χωριζει τους κοσμους ,του ΕΠΕΚΕΙΝΑ ...απο τα ΧΘΩΝΙΑ, Η Ασταρτη ηταν και παραμενει χθωνια θεοτητα και δεν θα επρεπε να μπερδευουμε το βιαιο ερωτα που κανουν οι ανθρωποι σε καιρους πολεμου για να διωξουν την φρικη με τον ερωτα τον στοργικο ,τον ρομαντικο ....Η Ασταρτη παντα σχετιζωταν με τον Βααλ ,και ο Σολομωντας οταν εγραψε την Διαθηκη του ,που ειναι ενα δαιμονολογικο συγγραμα στο τελος της ζωης του ξερουμε οτι ηταν μυημενος στα μυστηρια της Ασταρτης και του Βααλ,ετσι η Ασταρτη στην γνωστη GOETIA πραγματι ειναι ο Ασταρωθ και φυσικα ο ΒΑΑΛ ειναι ο ΒΕΕΛΖΕΒΟΥΛ, ο θεος Αρης των αρχαιων ελληνων ,οι Αονες φερνουν τον Αρη στην Θρακη σαν πολεμικη και ταυτοχρωνα γονιμικη θεοτητα ,ειναι συζηγος της ΕΡΙΝΥΑΣ που θα ταυτισθει τελικα με την Δημητρα στην μορφη Δημητρα/Ερινυς .Ο Καδμος φερνει την λατρεια του Αρη ,αλλα στην μυστηριακη του μορφη ως συζηγο της Αφροδιτης και οχι της Ερινυας Τιλφωσσας.Σε ενα αλλο μυθο της Αφροδιτης η θεα ειναι ερωτευμενη με τον ΑΔΩΝΗ .Ειναι συριακης προελευσης .Το ονομα Αδωνης σημαινει απλα ΚΥΡΙΟΣ-ΑΦΕΝΤΗΣ .Ειναι προσδιοριστικο και του Ιεχωβα του εβρα'ι'κου θεου για τον οποιο οι πιστοι δεν μπορουν να χρησιμοποιησουν το πραγματικο του ονομα και τον αποκαλουν Αδωνα'ι' (ΚΥΡΙΟ).Αυτιν τον Αδωνη τον σκωτοσε μια μερα ενα αγριογουρουνο ( ο χοιρος του χαους).Ειναι ο <<θνησκων θεος >> της Συριας και η Αφροδιτη η Μητερα Γη.Σε καποια παραλλαγη του μυθου εκεινος που σκοτωσε τον Αδωνη που εκανε την θυσια του <<Θνησκοντα θεου>> ηταν ο ιδιος ο Αρης που πηρε την μορφη αγριογουρουνου κατοπιν της εντολης της Αρτεμιδας που ουσιαστικα ειναι η Ερινυα τιλφωσα ,που ειναι μια μιρφη της Ασταρτης ,και στα αιγυπτιακα ειναι η θεα Μπαστετ που το ονομα της θα πει η Εκπεσουσα και ετσι λατρευτηκε μετα στην Ρωμη σαν ΜΕΓΑΛΗ ΜΗΤΕΡΑ ΠΕΣΙΝΟΥΝΤΑ !!! Η ΜΑΥΡΗ ΜΑΓΕΙΑ Ωμοφαγία από τον Διόνυσο στην Αττάρτη (Αστάρτη) του σήμερα

--------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------

Θα ηθελα να εκφρασω μια θεση πανω στο θεμα με βαση στοιχεια του τοτε και του σημερα,εχωντας ως επικεντρο τηντελετουργικη ωμοφαγεια ανθρωποφαγια σαν διονυσιακο μυστηριο αλλα και μετα σαν τελετουργικο που το συνανταμε μεχρι και σημερα.

Σωστο θα ηταν να δουμε το με ποια βαση ξεκινησε σαν Ορφικο μυστηριο και μετα να περασουμε στις δεισιδαιμωνιες και τα μυστηρια τα οποια προηλθαν απο την λησμονια της πραγματικης γνωσης και του συμβολισμου.

Συμφωνα λοιπον με τις αρχες του ορφισμου ,αναφορες του οποιου γινονται στους Διαλογους του Πλατωνα απο τον Προκλο ,ο Πανας ειναι η αιωνια αρχικη γενετησια μοναδα,ενω ο Ζευς απλα και αμεταβλητα βρισκεται σαν κυριος της υλης (Δια-ζευξη. συ-Ζευς+ξη της ) παντου- ο δε Διονυσος συνεχως ανακυκλωνεται (μετανσαρκωνεται).Οσο υπαρχει Πανας,θα υπαρχει Ζευς ,και οσο λειτουργουν μαζι αυτοι οι δυο ,θα υπαρχει Διονυσος.Γι' αυτο στα ορφικα το υπερτατο Μυστηριο ειναι η αναπαρασταση του διαμελισμου του σωματος του Διονυσου ,το οποιο επειτα κοινωνουν .Η καταποση αυτη,του διαμελισμενου σωματος συμβολιζει την καταποση του Φανη ,η οποια εδωσε ην σοφια των νομων του Ζευς ( Απο αυτη την καταποση συμβολιστικα γεννηθηκε ο Βαφομητος ,-Baphomet-αλλα δεν ειναι της παρουσης ο αποσυμβολισμος αυτος,αν και επαφιεται στο θεμα μας, δια μεσου της τελετουργικης ανθρωποφαγιας ,θρησκευτικων ομαδων εως και σημερα στα μαγικοθρησκευτικα πλαισια της πιστης τους...θα τα δουμε παρακατω )Οι ιεροτερες τελετες ,συμφωνα με τα ορφικα ξεκινουσαν 40 μερες πριμ την Εαρινη πανσεληνο ,οπου ανεμεναν τον Διονυσο να ανακυκλωθει και 40 μερες πριν το χειμερινο ηλιοστασιο ,οπου ανεμεναν την γεννηση του.Τιμουσαν την 7 μερα,ως την ΙΕΡΗ ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΑΝΟΔΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΑΘΑΡΣΗΣ ΤΩΝ ΨΥΧΩΝ ενω παραλληλα σαν και σημερα στο χριστιανισμο τοτε τελουσαν το μυστηριο της κοινωνιας σαρκος και αιματος κυριου.

Ολη η παραπανω διαδικασια ακομα και το μυστηριο της χριστιανικης θειας κοινωνιας συνδεονται αρρηκτα με την Ανοδο και την Καθοδο του Διονυσου ,σε Πανα,και Απολλωνα αντιστοιχα.Οδηγει δε στη νθεωση της ψυχης με την υπερνικηση του θανατου της Μοναδας,αφου συμφωνα με τον Πλατωνα -καθε ανθρωπος χωριστα ειναι μια μοναδα,που ανακυκλωνεται με τον ιδιο τροπο.Ας το δουμε τωρα αποκρυπτογραφημενα με τον τροπο που μας διδασκη η κα Ελενη ΑΛΤΑΝΗ μεσα απο ταβιβλια των ΑΡΡΗΤΩΝ ΛΟΓΩΝ της εκδ.Γεωργιαδης να καταλαβουμε την ουσια πισω απο τα συμβολα .

Ας υποθεσουμε τωρα για παραδειγμα ,οτι βρισκονται πρωτονια και ηλεκτρονια διασπαρτα στο απαν συμπαν .Τοτε σιγουρα μολις συναντηθουν ,θα αρχισουν να στροβιλιζονται,λογω των δυναμεων ελξης και απωσης ,που αναπτυσονται ταυτοχρονα.Καπως ετσι δημιουργειται ο πυρηνας και η 1η στιβαδα.Στην συνεχεια,το ηλεκτρονιο θα μαγνητισει και αλλα ηλεκτρονια ,θα γινει ανταλλαγη φορτιων και ετσι αυτα τα νεα ηλεκτρονια ,θα αρχισουν να περιστρεφονται σε νεες στιβαδες (τροχιες),γυρω απο τον πυρηνα.Αυτη η διαδικασια θα συνεχιζεται επ'απειρο με τα ηλεκτρονια της εξωτερικης στιβαδας,να ελκουν η' να κανουν ανταλλαγες συνεχεια και να δημιουργουν.

Αυτο το φαινομενο στον Ορφισμο και στον Πλατωνα ονομαζεται ΚΟΣΜΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΕΡΩΤΑ (ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΠΑΝΑ).Στην επιστημη της Φυσικης ομως ,ονομαζεται ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΣΜΟΣ.Σ'αυτην την περιπτψση το ηλεκτρομαγνητικο πεδιο που θα αναπτυχθει οναμαζεται Ζευς (ΖΕΥΣΗ Η' ΖΕΥΞΗ ΤΗΣ ΥΛΗΣ).Ομως η πρωταρχικη υλη και οποιαδηποτε ενεργεια δεν ειναι αρκετη για να δημιουργηθει

ΣΥΜΠΑΝ>> (+ ΠΑΝ ) η' αλλιως ηλιακο συμπαν .Βασικη προ'υ'ποθεση ειναι ενας Ηλιος .Αυτο προ'υ'ποθετει μια μεγαλη εκρηξη .Μια θεωρια που εξειγη το φαινομενο ΗΛΙΟΣ ικανοποιητικα ,ειναι αυτη της ΜΑΥΡΗΣ ΤΡΥΠΑΣ (η μαυρη παν- φαγος τρυπα ειναι ο κερβερος _κερας+ερεβος _,η στην περιπτωση μας ,το κερας του ερεβους η της αιγας Αμαλθειας που εθρεψε τον μικρο Δια) Συμφωνα με αυτην την θεωρια και τον αναλογο μυθο περι Αμαλθειας ,ελευθερα ηλεκτρονια και πρωτονια βρισκονται εγκλωβισμενα σε αυτην την τρυπα.Ετσι σε καποα χρονικη στιγμη για καποιο λογο αγνωστο ,αλλα και λογο της τεραστιας πιεσης που ασκη η τρυπα στα σωματιδια γινεται μια εκρηξη και ολα μπαινουν στηνθεση που τα ξερουμε. Ο καρπος αυτης της διαδικασιας ειναι ο ηλιος (ΤΟ ΠΥΡ) ο οποιος αρχιζει και αναπτυσσει ισχυρες δυναμεις πυρηνα -με τις τροχιες καποιων περιστρεφομενων σωματιδιων και ισχυρο ηλεκτρομαγνητικο πεδιο .Στη συνεχεια το παραπανω συστημα αρχιζει και ρουφαει απο διαφορα σωματιδια που αιωρουνται στο διαστημα εως υλικα ....Ετσι συμφωνα με αυτηντην θεωρια η αρχικη μοναδα ειναι αιωνια και ατελματιστη ,ζωντανη και αεικινητη-ειναι αυτη που γεναει τη δευτερη μοναδα ,η οποια με την σειρα της αναπαραγεται και δημιουργει ολοκληρωμενα συστηματα με δικη τους ψυχη.
Οσο η αρχικη μοναδα υπαρχει,η δευτερη και μικροτερη μοναδα θα μεγαλωνει ,θα εκτονωνεται και θα ξαναγεννιεται.Μ'αυτην την θεωρια εξηγουνται οι παραλληλες πολλαπλες Γενεσεις στις οποιες αναφερονται ολοι οι πολιτισμοι του πλανητη και συβολιζονται απο τον παν (+παν ) δηλαδη συμπαν,ζευξη -διαξευξη της υλης (ΔΙΑΣ -ΖΕΥΣ) και ΔΙΟΝΥΣΟΣ.Στο Φαιδρο του Πλατωνα ,βλεπουμε οπως και στους ορφικους υμνους οτι στην αρχη του συμπαντος υπηρχε η αδρανης φωτεινη υλη η' Φανης (φωτεινος ,υπαρκτος)

,στην συνεχεια το πνευμα Ζευς καταβροχθησε την υλη και με την δυναμη της κοσμικης ενεργειας (Ερωτας) ,εγινε η ενωση και επηλθε η ζωτικη υλη (Διας),μεσω αυτου τεθηκε η υλη σε κινηση και δημιουργηθηκε το συμπαν .Το ονομα Διας στην ουσια ειναι συμβολικο και κρυβει απο πισω του την δυαδικη θεοτητα του Δυονυσου (θεος+Ανθρωπος) στο οποιο αναφερεται η παραπανω αρχη.Το ονομα του Διονυσου ,καθως και οι τελετουργιες που ανηκαν στις αποκρυφες γνωσεις ,απαγορευοταν να βγουν προς τα εξω γιαυτο χρησιμοποιουσαν το ονμα του Διος ,το οποιο ενσωματωθηκε στο Ζευς .Ετσι καταληγουμε σε 2 διαφορετικα προσωπα ,τα οποια μπερδευονται σε ενα και εχιυν να κανουν καθαρα με αστοφυσικες-κοσμικες δυναμεις και οχι με δαιμονες ,ανθρωποθυσιες κ.λ.π

Στο πρωτο -χριστιανισμο βλεπουμε την παρανοηση και την δεισιδαιμονια,εκει τα συμβολα γινονται αντικειμενικη πραγματικοτητα κατα τις συνηθειες των Ασσυρο βαβυλωνιων που κατα κορον εξασκουσαν την νεκρομαντεια στα τυπικα τους και θα δουμε και σημερα στην λατρεια του Ασσουρ/Ασταρτης των μαγισσων τυπικα μιερου ανθρψποφαγικου χαρακτηρα και ανθροπωθυσιων ,αλλα ας δουμε πρωτα τα χριστιανικα κρυπτογραφηματα που ηταν συνεχεια της διονυσιακης λατρειας και της θειας κοινωνιας του Διονυσου.
Διαβαζουμε ενα περιεργο στοιχο που μας βαζει αμεσως στο νοημα Η ΒΑΣΙΚΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ (ΟΙΣΗΣ) ΣΤΟ ΘΕΟ ΕΙΝΑΙ,ΠΑΝ ΠΡΩΤΟΤΟΚΟΝ ,ΔΙΑΝΟΙΓΟΝ ΜΗΤΡΑΝ.>> κατα την σαφη διατυπωση του ελληνικου κειμενου της Παλαιας Διαθηκης κατα τους Ο' Εξοδος ΙΓ' 2.

ΑΓΙΑΣΟΝ ΜΟΙ ΠΑΝ ΠΡΩΤΟΤΟΚΟΝ ΠΡΩΤΟΓΕΝΕΣ ΔΙΑΝΟΙΓΟΝ ΠΑΣΑΝ ΜΗΤΡΑΝ ΕΝ ΤΟΙΣ ΥΙΟΙΣ ΙΣΡΑΗΛ ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΕΩΣ ΚΤΗΝΟΥΣ ' ΕΜΟΙ ΕΣΤΙΝ >> στο ιδιο κεφαλαιο στχ 13 μας διαφωτιζει για περαιτερω ερμηνειες.....
Ο Ιησους προσηλθε στο μυστικο δειπνο επι << ΠΩΛΟΥ ΟΝΟΥ>>που κατα την αρχαια ελληνικη λεξη Πωλος η' Πουλος στις καταληξεις των συγχρονων ονοματων,σημαινη
Νεογνο ονου η' ζωου γενικος η άνθρωποu
απο την Δωρικη διαλεχτο στα λατινικα η λεξη εγινε pullus που θα πει
1) ΝΕΟΓΝΟΝ ΓΑΙΔΑΡΑΚΙ
2)ΝΕΟΓΝΟ ΚΟΤΟΠΟΥΛΑΚΙ
3)ΒΡΕΦΟΣ
4)ΙΕΡΑ ΟΡΝΙΣ,ΚΟΚΟΡΑΣ
Αρρα για να πηγε καβαλα σε νεογενητο γαιδουρακι ειναι αδυνατο,πιθανων η σωστη μεταφραση να ειναι με βρεφος στην αγγαλια πανω σε ενα γαιδαρο!
Και το ερωτημα ειναι τι να το καμη το βρεφος ???? ,Ετσι ξαναγυρναμε στα λογια της Γενεσεως και βλεπουμε του λογου το αληθες στην Οισης ,την υπατη προσφορα Αιματος ,το αιμα των χριστιανοπουλων που χρησιμοποιουν οι εςβραιοι για τα αζυμα τους ( ΑΝΘΡΟΠΟΘΥΣΙΑΙ ΕΒΡΑΙΩΝ ΣΤΗΝ ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΕΘΝΟΣ 24/1/63---ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΥΠΟ ΔΙΩΓΜΟΝ ΕΙΣ ΤΗΝ Ε.Σ.Σ.Δ ΔΙΑ ΑΠΑΓΩΓΗ ΠΑΙΔΙΩΝ ΒΗΜΑ 24/1/63),το ιερο αια και η σαρκα της θειας κοινωνιας ,το αντιλυτρο εξαγορας ψυχων απο τον κυριο του κοσμου τουτου (Δια-βολος) .
Το Αντι λυτρο αιματος του χριστου ,στην λατινικη λεξη ειναι ROBIGALIA.....
Robigalia ηταν μια γιορτη ρωμα'ι'κη που εορταζωταν τον μηνα Μα'ι'ο ,τον μηνα με τα μαγια η τον μηνα της μανας του ερμου Μαιας (πλειαδα) τοτε εορταζωταν η ΚΥΝΟΦΑΝΤΙΔΑ ΕΟΡΤΗ η' ΑΡΝΙΔΑ και σκωτονανε σκυλους,ισως σχετιζεται σε καποιο επιπεδο με την αρχαια διαμαχη του Ιερατειου των μυστων του αστρου του Κυνος με τις Πλειαδες και η σχεση της Πλειαδας Μαιας με την εορτη που λαμβανε χωρα στο μηνα με το ονμα της να ειναι μια αναμνηση ισως μιας κερδισμενης μαχης
Στο βιβλιο <<ΤΑ ΔΑΚΡΥΑ ΤΗΣ ΕΥΑΣ >> Εκδ.Διμελη, διαβαζουμε για τα εγκληματικα μυστηρια των μαγισσων της Ασταρτης που ειναι μοδα και σημερα,κατα την ιστορικη παραδοση απο τους Οφιτες και τα μυστηρια τους που ηταν σεξουαλικα απελευθερωμενα,διαβαζουμε για την θεια κοινωνια της εν λογο θεας που αποτελειτο απο εμβρυο ανθρωπου αναμεμιγμενο με Ντατουρα datura stramonium ,ο λογος ειναι καθαρα θεμα βιοχημιας και εχει να κανη με την ορμονη ανθρωπινης αναπτυξης που αποροφατε κατα την καταπωση του πολτοποιημενου εμβρυου και παρατηνει την σωματικη νεοτητα μια προχειρη ματια στο ημερησιο τυπο μας φανερωνει πολλα για το θεμα σημερα
1)ΡΩΣΣΙΔΑ ΕΞΕΤΕΛΕΣΘΗ ΔΙ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΑΝ 11ΜΗΝΟΥ ΕΓΓΟΝΟΥ ΤΗΣ .Εφημε.Ακροπολις 14/5/61
2) ΜΙΑ ΜΑΓΙΣΣΑ ΕΦΑΓΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΑΛΛΗΣ ,Εφημ.Καθημερινη 5/8/60
3)ΔΙΕΦΥΓΑΝ ΤΗΝ ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΔΙ'ΑΝΘΡΩΠΟΦΑΓΙΑΝ ΑΙ ΤΡΕΙΣ ΜΑΓΙΣΣΑΙ . Εφημεριδα Μεσσημβρινη 14/12/63 ,,,
Αυτα ειναι ελαχιστα απο τα πολλα παραδειγματα που μπορη να βρει καποιος ,και αλλα ........
H θεση των Αρχαιων Ρωμαιων στο θεμα της χριστιανικης ωμοφαγιας ειναι εμφανης μεσα απο ιστορικα κειμενα της εποχης,οπου δεν αναφερεται ονομαστικα αλλα υπονοειτε...Οι ρωμαιοι των πρωτων χριστιανικων αιωνων αδυνατωντας να προβλεψουν την εξελιξη της θρησκειας αυτης ,δεν ειχαν κανενα λογο να τις δωσουν σημασια σε μια νεα θρησκευτικη ομαδα αφου σαν θρησκεια ηταν και αυτη μια απο τις πολλες που ειχαν εμφανιστη εξ'ανατολης ,μονο στην Παλαιστινη σαν Μεσσιες εκεινη την περιοδο σταδιοδρομησαν οι Ιουδας,Θευδας,Μπαρ-κοσμπα ,και αλλοι...Εν αντιθεση ,βλεπουμε την Ρωμη να απασχολητε ιδιαιτερα με καποιες συγκεκριμενες λατρειες που κατα συμπτωση (?) συμπεριλυφθηκαν σε αυτο το αρθρο,δοξασιες οπως η λατρεια της αιγυπτιακης Ισιδας ,της Αφροδιτης Ερυκινης (=Ασταρτης),που μεταφυτευθηκε στη Ρωμη το 215 Π.χ με πρωτοβουλια του Φαβιου Μαξιμου (Λιβ.,ΧΧΙΙ .9,10-ΧΧΙΙΙ.30,13) και ανεγερθηκαν εκει 2 ναοι προς τιμην της Μεγαλης Μητερας (Κυβελης)της Πεσινουντας...η' της εξαιρετικα επικινδυνης κοινωνικα για το ρωμα΄ι΄κο κρατος,οπως τελικα αποδειχτηκε λατρειας των Διονυσιακων (BACCHANALIA)του 186 π.χ (Λιβ.ΧΧΧΙΧ . η οποια τελικα συνετριβη απο το πανικοβλητο ρωμα'ι'κο καταστημενο.Για την ιστορικη ακριβεια ,θα πρεπει να σημειωθει οτι οι ρωμαιοι βαφτισαν τις βλαβερες νεες λατρειες με τον τιτλο SUPERSTITIO δηλαδη δεισιδαιμονια. Ο Σουητωνιος χρησιμοποιει τον ορο αυτο οχι μονο για τον χριστιανισμο,τον οποιο και θεωρειΝεα και βλαβερη δεισιδαιμονια>> (Νερ.ΧVI) αλλα και για την Ισιδα (Κλαυδ.XXXVI.1, Δομιτ.I,2).Και ειναι ιστορικη αληθεια οτι οι ρωμαιοι επανειλημμενως ειχαν προσπαθησει να ελενξουν ολες αυτες τις επικινδυνες δοξασιες ,που η λατρεια τους συχνα προκαλουσε κοινωνικη αναταραχη ,βλεπε και το σκανδαλο των Διονυσιακων (BACCHANALIA)- Λιβ,XXXIX . 13,8-19 και Νικου Πετροχειλου ,ΡΩΜΑΙΟΙ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ ΜΙΑ ΔΙΑΛΕΚΤΙΚΗ ΣΧΕΣΗ ,εκδ Παπαζηση Αθηνα 1984 σελ 204-Ο Ιωσηπος αναφερει οτι το αγαλμα της Ισιδος πεταχτηκε στον Τιβερη και οι ιερεις της σταυρωθηκαν.Ειδικα ομως για τους χριστιανους ,ο Σουητωνιος και οχι μονο αυτος θεωρει την θρησκεια τους επιζημια (???),και ο Τακιτος την ονομαζει ΟΛΕΘΡΙΑ ΔΕΙΣΙΔΑΙΜΟΝΙΑ>>,αλλα και ο Πλινιος ο Νεοτερος συγχρονος τοσο του Σουητωνιου οσο και του Τακιτου την αποκαλει ΦΑΥΛΗ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΜΕΤΡΟ ΔΕΙΣΙΔΑΙΜΟΝΙΑ>> Epist.,X 96,8
Aλλα το γιατι δεν κατονομαζεται ευθεως,στο ΒΙΟ ΤΟΥ ΝΕΡΩΝΑ (XVI ,2),Eξαλλου ο Σουητωνιος αναφερει οτι,αναμεσα στις πολλες παρανομιες που τιμωρηθηκαν αυστηρα και παταχθηκαν στην διαρκεια της διακυβερνησης του,επιβληθηκαν ποινες και κατα των χριστιανων , ανθρωπων που πιστευαν σε μια νεα και βλαβερη δεισιδαιμονια>>,ο Σουητωνιος ,παντως φαινεται να κυμαινεται αναμεσα σε 2 εκδοχες ...οι χριστιανοι διωχτηκαν ως εμπρηστες κατα την πυρκαγια του 64 π.χ .Η απλως και μονον επειδη ηταν χριστιανοι? οι αλλες πηγες μας σιωπουν επι της πρωτης εκδοχης .Ειναι πιθανον οτι ο κυριος λογος κατηγοριας εις βαρος τους ηταν οτι αποτελουσαν μια παρανομη ενωση η τελουσαν καποα παρανομη δραση μιας και εχει επανειλημμενως αμφισβητηθει κατα ποσον ο Νερων θεωρουσε τους χριστιανους ως μια σχισματικη εβρα'ι'κη ομαδα ,ειναι ομως γεγονος οτι η εβρα'ι'κη κοινοτητα της Ρωμης ειχε τιμωρηθει επι Τιβεριου και Κλαυδιου,ενω αντιθετα επι Νερωνος απολαμβανε καποιας ασφαλειας λογω της ευεργετικης και οποσδηποτε αποφασιστικης επιδρασης της Ποππαιας η οποια ειχε υπολογισιμους δεσμους με το εβρα'ι΄κο στοιχειο ο Τακιτος στα χρονικα του Ann .,XV ,44 γραφει Επινοησε (ο Νερων για την πυρκαγια της Ρωμης)ενοχους και επεβαλε ποινες ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΓΝΩΣΤΩΝ ΓΙΑ ΤΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΤΟΥΣ ,ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΤΟ ΠΛΗΘΟΣ ΟΝΟΜΑΖΕΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ .ο δημιουργος του ονοματος Χριστος ειχε τιμωρηθει με θανατο κατα την διακυβερνηση του Τιβεριου,οταν αυτοκρατορικος επιτροπος ηταν ο Ποντιος Πιλατος .Προς στιγμην η καταστρεπτικη αυτη δεισιδαιμονια κατορθωθηκε να τεθει υπο ελενχο,για να αναβιωσει ομως και παλιοχι μονο στην Ιουδαια
,που ηταν η πατριδα του κακου ,αλλα και στην ιδια την Ρωμη οπου καθετι φοβερο και επαισχυντο,απο καθε σημειο της γης ,βρισκει καταφυγιο και διαπρεπει.Στην αρχη συνεληφθησαν οσοι ομολογησαν οτι ηταν χριστιανοι ,και υστερα ,με τις αποκαλυψεις εκεινων,ενας μεγαλος αριθμος καταδικαστηκε οχι λογο της φωτιας ,οσο εξαιτιας του μισους τους προς την ανθρωπινη φυλη.....>> Σχόλιο από τον/την ANGELOS ADAMAKIS Orsini στις 16 Αύγουστος 2010 στις 15:07 Διαγραφή σχολίου Αυτα ειναι ελαχιστα απο τα πολλα παραδειγματα που μπορη να βρει καποιος ,και αλλα στο http://www.facebook.com/?sk=23618316...33763709974069

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2010, 20:19:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ABDUL FILLIS δεν είναι απαραίτητο να μιλάμε για τη μαγεία εστιάζοντας στην Αστάρτη. Διαφημίστηκε αρκετά η εν λόγω θεότητα και αναρωτιέμαι αν θα έπρεπε να κάνουμε το ίδιο και με όλες τις υπόλοιπες χα-χα. Δεν θα τελείωνε ποτέ η κουβέντα.a I'm just saying..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pantouflis
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2011, 19:47:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναρωτουμενος ποια ειναι η πραγματικη διαφορα που λαμβανουμε εμεις ως θεατες αναμεσα στη μαγεια και την ψευδαισθηση επεσα πανω σε μια προσφορα στο ιντερνετ..Πατώντας το ονομα sankara που φημιζεται ως ο βασιλιας των ψευδαισθησαιων στην Ελλαδα βρηκα το ακολουθο το οποιο προκειται και να παρακολουθησω για να αποκτησω καλυτερη αποψη αφου ηδη εχω παρακολουθησει διαφορα σχετικα...Χωρις προθεση διαφημισης και όντας νεος στο forum βρηκα το ακολουθο link...


http://www.deals365.gr/deal.php?id=43


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

erzebet_bathory
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2011, 23:30:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
υπαρχουν μαγια κ ατομα που ασχολουνται με αυτα.
οι προσωπικες εμπειριες που εχω εγω ειναι οι εξης.

1) ημουν γυρω στα 12 κ τυχαια μια μερα ειδα μια γειτονισσα ηλικιωμενη να βαζει χωμα στη εισοδο της πορτας του σπιτιου που μεναμε τοτε.

2) μετα απο μερικα χρονια θυμαμαι ειχα δει λαδωμενες φωτογραφιες.


3) ειχα βρει καρφιτσα σε κουβερτα στο σπιτι του τοτε αγοριου μου.. που το χε βαλει η αδερφη του στη επαρχια γιατι δε με συμπαθουσε.

εχω δει σε σταυροδρομι κοντα στο σπιτι μου κουβαρια κοκκινα κ μαυρα..
οπως και 2 κουκλακια που αναπαριστουσαν αρσενικο κ θυληκο κ αναμεσα τους ενα χαρτι με λογια.


πιστευω οτι οποιος ασχολειται με μαγειες...οτι επιστρεφουν πανω του οι κακες πραξεις που θελει να προκαλεσει.. κ μαλιστα πολυ ισχυροτερες.


Timendi causa est nescire...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2011, 23:53:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έτσι είναι Έρζε, αυτοί που κάνουν μαγεία γύρω μας είναι μιλούνια. Έλεγα σε ένα φίλο εδώ πέρα κάποτε ότι αυτοί που κάνουν μαγεία στην Ελλάδα είναι περισσότεροι απ' τους παπάδες και δε με πίστευε.

Τώρα το αν θα τους γυρίσουν πίσω τους αυτά που κάνουν και σε τι βαθμό, εξαρτάται.

Το τι κάνουμε όταν βρίσκουμε τέτοια το έχουμε πει.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 15/02/2011 23:55:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

erzebet_bathory
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2011, 00:11:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πανω τους επιστρεφουν κ σε ισχυροτερο βαθμο doc.
εγω θεωρω οτι εχω φωτεινη αυρα κ καθαρη ψυχη κ οτι δεν με αγγιζουν αυτα. επιστρεφουν στη βαση τους.
επισης το βριδκω πολυ μικροψυχο κ υποτιμητικο καποιος να κανει τετοιες ενεργειες ωστε να προκαλεσει κακο σε καποιον αλλο. κ φυσικα υπαρχουν πολλοι-πολλες που καταπιανονται με τετοιου ειδους ενεργειες. ειδικοτερα ατομα της επαρχιας. εκει αυτα ειναι πολυ διαδεδομενα.

Timendi causa est nescire...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 12 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy