ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 "Χημικές ουρές" - Kάποιοι ανέλαβαν να ψεκάσουν τον πλανήτη? Νο1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Buffer
Μέλος 1ης Βαθμίδας


87 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2005, 03:54:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Buffer
Πρώτον, δεν έχω καμμια όρεξη να τρέχω και να ρωτάω απο εδω και απο εκεί για θερμοκρασιές κτλ. αλλώστε εσύ είσαι αυτη που αμφισβητει.

Με λιγα λογια, φέρε μου τις μετρήσεις στο πιάτο και εγω θα φροντίσω για τα υπόλοιπα, το μόνο που θέλω είναι αξιόπιστες μετρήσεις.

Δεύτερον, οι φωτογραφίες δεν μπορουν να χρησιμοποιήθουν για μετρηση του ύψους, θα πρέπει να γνωρίζεις το μέγεθος του αεροπλάνου.

Τρίτον οι φωτογραφιες που παραθέτεις σου λέω με σιγουρια οτι είναι φυσιολογικές και εξηγήσιμες. Η επιβαρυνση της ατμοσφαιρας είναι σε επίπεδα λίγότερα απο τα οριακα ωστε να μπορουν να προκαλεσουν τόσο βραχυπρόθεσμες όσο και μακροπρόθεσμες βλάβες.

Αντιλαμβάνομαι την δυσκολία των μετρήσεων αλλά δεν γίνεται αλλιώς.Οποισδήποτε άλλος τρόπος μπορεί να σε οδηγήσει σε μεγάλο σφάλμα. Η ακριβεια των μετρήσεων καθορίζει το αποτέλεσμα.

το μονο που μπορώ να κανω είναι να βρω πληροφορίες για μεταβολες στη συσταση της ατμοσφαιρας και γενικοτερα πληροφοριες για την ατμοσφαιρα σε διαφορες περιοχες αλλα και αυτό δεν μπορώ να το πω με σιγουρια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Buffer
Μέλος 1ης Βαθμίδας


87 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2005, 04:03:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Buffer
Τώρα είδα και το δευτερο post

Ξέρεις, για ένα διαστημα ήμουν στον πύργο ελέγχου του Μακεδονια και γι' αυτο ό,τι λέω δεν το λέω από το μυαλό μου..... τόσο για την ενσταση μου ως προς τον Flight Eplorer οσο και για τα υπόλοιπα που έχω γράψει...

Τα αεροπλανα της φωτογραφίας είναι όλα πολιτικα και μαλιστα δεν απογειωθει απο το Μακεδονία, οπότε μην ανησυχεις
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2005, 04:06:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis
Και για να σε διευκολίνω λίγο:
το πρώτο αεροπλάνο που δείχνω σε κύκλο στην 1η και 2η φωτο εμφανίζεται στις 5:48, το δεύτερο σε ίδια κατεύθυνση και αφήνοντας παράλληλη γραμμή στις 5:51, το 3ο επίσης στην ίδια κατεύθυνση εμφανίζεται στις 5:59, το 4ο με αντίθετη αλλά παράλληλα προς τα προηγούμενα αερο/να κατ/ση στις 6:00 (φωτο 7ης 4αδας) και τέλος αυτό που άφησε κάθετα προς τα προηγούμενα γραμμή στις 6:10(φωτο 14ης 4άδας) .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2005, 04:29:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis
Το ότι τα αεροπλάνα δεν απογειώθηκαν ή προσγειώθηκαν στο Μακεδονία μου φαίνεται λογικό, αλλά δεν με κάνει να ανυσηχώ λιγότερο.
Εξάλλου δεν πρόκειται για τοπικό άλλα για παγκόσμιας πλέον κλίμακας φαινόμενο.

Το ότι εγώ και αρκετοί άλλοι είμαστε που αμφισβητούμε δεν σημαίνει πως θα πρέπει να σου σερβίρουμε τις μετρήσεις στο πιάτο, εξάλλου κι εσύ αμφησβητείς με τη σειρά σου τη βασιμότητα των αμφησβητήσεων μας, οπότε φέρε μας εσύ μετρήσεις που να λένε πως δεν ψεκάζονται μικροσωματίδια αλουμινίου ή βαρίου στις εν λόγω πτήσεις, να ησυχάσουμε.

Και σίγουρα αφού ήσουν κάποτε στον πύργο ελέγχου θα έχεις πιο εύκολη πρόσβαση σε πληροφορίες ακόμη και της πολιτικής αεροπορίας, άπό εμάς.

Και μιας και είσαι πιο σχετικός με το θέμα ας μας απαντήσεις και τι είναι αυτό που άλλαξε την τελευταία 3-5ετία ώστε ξαφνικά να δημιουργούνται τέτοιες γραμμές στον ουρανό από τις πτήσεις, ενώ παλαιότερα δεν παρατηρούσαμε τέτοιας έντασης και διάρκειας contrails.

Αλλά επειδή έριξες το μπαλάκι κάποια στιγμή σ'εμας που αναζητούμε πληροφορίες ΚΑΙ μέσα από το internet, να σου θυμίσω πως και ο Κατσαρός δεν συμφωνεί μάλλον με τη δική σου θέση και αρκετά περιοδικά και εφημερίδες έχουν ασχοληθεί κατά καιρούς με το θέμα, όπως και είχε συσταθεί κυβερνητική επιτροπή για το θέμα, η οποία ουδέποτε εξέδοσε δημόσια τα πορίσματα της και τέλος βουλευτές είχαν ζητήση με ερώτηση να συζητηθεί το θέμα στην ελληνική βουλή.

Βλέπεις λοιπόν πως δεν είμαι η μόνη που αμφησβητώ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Buffer
Μέλος 1ης Βαθμίδας


87 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2005, 04:47:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Buffer
Συγνωμη αλλα μας τα έχεις κάνει τσουρεκια με τον Κατσαρο. Ξεκολλα κοπελα μου, σου υπεδειξα σελιδες στο διαδυκτιο με ανθρώπους που και μετρήσεις δειχνούν και με ΠΕΙΘΟΥΝ γιατι ότι γράφουν το στηρίζουν, το οτι το αμφισβητει ο Κατσαρος δεν μου λεει τιποτα, και μαλίστα μπορω να σου υποδείξω ανθρώπους που το Κατσαρο τον κολλανε στον τοίχο με τις γνώσεις τους επι του θέματος, λοιπον επι τέλους ξεκόλα.

Είτε θες να το καταλαβεις έιτε όχι εσύ έχεις το πρόβλημα αρα εσυ είσαι αυτη που πρεπει να ψάξει και δεν χρειάζετε καν να προσκομίσω κανενα στοιχείο αφου ήδη υπάρχουν ακόμα και στον διαδυκτιο. Μην επικεντρώνεις τις πληροφοριες σου από μια πηγή αλλά ούτε και από πηγές που μόνο σε επιβεβαιώνουν.

Αυτο που αμφισβητω κοπελα μου και που γι' αυτο έχω εντονο τόνο είναι ότι εσύ νομίζεις ότι σε αμφισβητω γι αυτο που λες ενώ εγω σε αμφισβητώ για τον τρόπο που το αποδεικνυείς, αλλά όταν λεω ότι κάποιους τους τυφλώνει το πάθος και δεν καταλαβαίνουν τίποτα πέρα από αυτο που θέλουν να καταλάβουν γίνομαι ... κακός....

Ο προβληματισμος είναι γόνιμος μέχρι να τον ευνουχίσει η βλακία...

Όταν συνέλθεις τα ξαναλέμε, α, προς ενημέρωση τις φωτογραφίες μην τις δείξεις σε κανεναν άλλο που να γνωρίζει πεντε πράγματα, θα γελάει....

και, το ότι ήμουν στον πύργο ελέγχου δεν σημαίνει ότι έχω ελυθερη πρόσβαση σε οτιδηποτε, αντιθετα με οσα χαρακτηρίζουν το δημόσιο οι πυργοι ελεγχου δεν ειναι μπατε σκυλοι...

Δεν άλλαξε τίποτα την τελευταια 5 ετία πέρα αποτ οτν αριθμό των πτήσεων λόγω αυξημένης ζήτησης - πραγματικη συνωμοσια...

Και τέλος αφου ούτε καν ξέρεις τι έλεγε το θέμα που συζήτησε η κυβερνητικη επιτροπη γιατι το αναφερεις. Σε προκαλω να αναφερεις κατα λ΄ξη τοσο το θεμα όσο και περιληψη για το θεμα συζητησης.

Επίσης σε προκαλω σε ακριβη μεταφορα του ερωτηματος του βουλευτη στη βουλη...

Το αν το αμφισβητουν πολλοι τότε το κάνει προβλημα πολλών και αυτοι πρέπει να βρουν τρόπο να στηρίξουν αυτα που λένε. Επειδη το λένε πολλοι δεν σημαινει οτι στέκει.... αλλα φανταζομαι δεν σου περασε ποτε απο το μυαλο κάτι τετοιο....


Ακριβεια......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2005, 09:31:07  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Η Αvallon τον κουναει γενικως και βιβερε περικωλοζαμεντε

Mμμμμ...το παίρνω ως κοπλιμέντο(δε θα το έπαιρνα αν ανήκα στο άλλο φύλο...) και αντιπαρέρχομαι

Καταρχήν toxotis συγχαρητήρια που επιτέλους κατάφερες να ανεβάσεις τις φωτογραφίες. Εγώ προσωπικά τις βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσες.
Τώρα που το θυμάμαι είχα κάποτε μια φίλη (πολύ σοβαρό και αξιόπιστο άτομο)που μου ανέφερε για αυτό το θέμα. Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν υπερβολική με αυτά τα συνομοσιολογικά αλλά μετά άρχισα να υποψιάζομαι πως έχει δίκιο. Βλέπεις οι πληροφορίες για το θέμα άρχισαν να καταφθάνουν από πολλές μεριές...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zudrafio
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2005, 10:15:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zudrafio
Γεια σου toxoti δεν εχω ασχοληθεί υπερβολικά με το θέμα των chemtrails αλλά σχετικά με αυτό που είπες ότι δεν υπήρχαν οι γραμμές αυτέσ πίσω από τα αεροπλάνα πριν από 5 χρόνια είναι απόλυτα λάθος.

Αυτό το λέω επειδή από μικρός παρατηρούσα τα αεροπλάνα και τα περισσότερα εμφάνιζαν αυτές τις γραμμές.Τώρα το αν αυτές έχουν πληθύνει πιστέυω ότι είναι λόγο αύξησης των πτήσεων.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2005, 14:49:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis
Αγαπητέ μου zudrafio, καλως όρισες στη συζήτηση.

Μάλλον δεν κατάλαβες τι είπα. Δεν είπα πως τα αεροπλάνα δεν άφηναν γραμμες. Κιεγώ τις παρατηρούσα από μικρή. Είπα ότι ήταν διαφορετικές. Ήταν γραμμές λευκές που έσβηναν σχεδόν αμέσως πίσω από το αεροπλάνο και σε καμία περίπτωση δεν έμοιαζαν με τις σημερινές που όχι απλά δεν σβήνουν αμέσως αλλά απλώνουν και δημιουργούν σταδιακά ένα είδος πέπλου στον ουρανό, ειδικά όταν είναι πολλές και πυκνές. Υπάρχει μια ορατή διαφορά.

Αγαπητή Avallon ακολούθησα την πρόταση για το photobucket.com και μάλλον βγήκε πιο κατάλληλο.

Όσο για το θέμα μας, ειληκρινά δεν ξέρω πια τι να πω. Ή κάποιοι κάτι ξέρουν παραπάνω και πρσπαθούν να γελοιοποιήσουν εμάς που ανυσηχούμε ή αυτοί είναι που κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου.
"Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι" που δεν γνωρίζουν, δεν "ψάχνονται" και δεν ανυσηχούν.

Λοιπόν Buffer, νομίζω πως δεν ξέρεις τι λες και έχεις βρεθεί σε παραλήρημα συγχαίοντας τα όσα αναφέρονται εδω μέσα.
Εσύ απλά και αόριστα απορρίπτεις κάποια πράγματα.

Εγώ απλά παρατηρώ κάποια πράγματα, ΜΕΛΕΤΩ ΟΛΕΣ τις πηγές που δείχνουν αξιοπιστία και αναφέρω σε κάποια από τα post μου πράγματα που έχω διαβάσει, είτε είναι επιστημονικές θέσεις, είτε είναι άρθρα δημοσιογράφων.
Προς το παρόν δεν έχω πειστεί πως ΕΣΥ έχεις δίκιο. Αναιρείς τον Κατσαρό,-με ποιά ειδιότητα?- αλλά δεν μας αντιπαραθέτεις τα ονόματα τον επιστημόνων που τον αντικρούουν ούτε ανεφέρεις τι είναι αυτό που λένε.

Όσο για την κυβερνητική επιτροπή, τι συζήτησε, είπα πως δεν είναι γνωστό.
Έψαξα στα πρακτικά της βουλής-μέσα από το δυαδίκτιο-αλλά δεν κατάφερα να βρώ κάποια αναφορά. Είναι απλά γνωστό ότι συστάθηκε για να διερευνήσει το θέμα. Και το αναφέρω γιατί δείχνει πως προβληματισμός υπήρξε και στο επίπεδο βουλής-κυβέρνησης, άσχετα εάν ποτέ δεν δημοσιοποιήθηκε το όποιο πόρισμα της επιτροπής.

Η ερώτηση ΤΗΣ -και όχι του- βουλευτή Κας Ανδρεαδάκη Αναστασίας κατά λέξη δεν μου είναι γνωστή. Γνωρίζω μόνο πως ζήτησε να συζητηθεί το θέμα στη βουλή.

quote:
Δεν άλλαξε τίποτα την τελευταια 5 ετία πέρα αποτ οτν αριθμό των πτήσεων λόγω αυξημένης ζήτησης - πραγματικη συνωμοσια...

Τι μου λες τώρα?!! Να το δεχτώ ως απάντηση?
Αν ήταν έτσι απλά θα συναίχιζαν να σβήνουν οι γραμμές πίσω από τα αεροπλάνα, όπως γινόταν και στο παρελθόν, άσχετα με το πόσα πολλά ή περισσότερα είναι.
Άρα κάτι ακόμη άλλαξε....Τι????

Αυτό ψάχνουμε. Και δεν αποκλείουμε τίποτε μέχρι αποδείξεως.

Ο απαξιωτικός τόνος στον οποίο αρέσκεσε να μιλάς, δεν σου προσδίδει κανένα επιπλέον κύρος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

STERM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2005, 15:45:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους STERM
quote:
Αγαπητή Avallon ακολούθησα την πρόταση για το photobucket.com και μάλλον βγήκε πιο κατάλληλο.

Καταρχάς toxotiνα το photobucket εγώ το πρότεινα και όχι η Avallon οπότε τα εύσημα ανήκουν σ' εμένα.

Έχετε παρατηρήση ότι μετά από κάθε τέτοιο ψεκασμό συννεφιάζει για κάποιες ώρες;
Οι επιστήμονες βέβαια που αντικρούουν το φαινόμενο των chemtrails λένε πως δεν έχει σχέση με τον έλεγχο του καιρού, εγώ δεν λέω πως έχει σχέση αλλά είναι αξιοπεριέργο γεγονός..

Buffer θα συμφωνήσω με την toxotis, ζητάς συνέχεια αποδείξεις και αμφισβητείς το κάθε τι που λέμε χωρίς εσύ να μας δίνει κανένα στοιχείο.


Edited by - STERM on 20/06/2005 15:46:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

artaxerxes
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
98 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 00:18:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους artaxerxes  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος artaxerxes
ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΡΩΙ ΠΡΟΧΤΕΣ ΩΡΑ 5 ΚΑΙ 45 ΧΑΡΑΜΑΤΑ.
3 ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ ΠΕΤΟΥΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΑΤΤΙΚΟ ΟΥΡΑΝΟ ΚΑΙ ΑΦΗΝΟΥΝ ΟΥΡΕΣ, ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΟΥΡΕΣ ΑΠΟ ΑΛΛΑ ΦΑΡΔΑΙΝΟΥΝ, Ο ΟΥΡΑΝΟΣ ΣΥΝΝΕΦΙΑΖΕΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ.
ΣΑΝ ΑΡΧΗ ΑΠΟ ΔΙΗΓΗΜΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ.ΚΙ ΟΜΩΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ CHEM TRAILS.
ΛΥΠΑΜΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ,ΚΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ
ΔΕΝ ΛΕΕΙ.
ΠΑΛΙ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ..

<world wide web waco>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 00:27:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis
quote:

quote:
Αγαπητή Avallon ακολούθησα την πρόταση για το photobucket.com και μάλλον βγήκε πιο κατάλληλο.

Καταρχάς toxotiνα το photobucket εγώ το πρότεινα και όχι η Avallon οπότε τα εύσημα ανήκουν σ' εμένα.


Aγαπητέ μου Sterm σαφώς και τα ευσημα ανήκουν σε ΄σένα!
Εγώ αόριστα ανέφερα στην Avallon πως έγινε και μπήκαν με επιτυχία οι φωτο χωρίς να αναφέρω πως η πρόταση ήταν δική σου.
Sorry για την παράλληψη! Και σε ευχαριστώ.

Καλως όρισες Αρταξέρξη στην κουβέντα μας.

quote:
ΛΥΠΑΜΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ,ΚΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ
ΔΕΝ ΛΕΕΙ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 09:11:10  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Συγνωμη αλλα μας τα έχεις κάνει τσουρεκια με τον Κατσαρο. Ξεκολλα κοπελα μου, σου υπεδειξα σελιδες στο διαδυκτιο με ανθρώπους που και μετρήσεις δειχνούν και με ΠΕΙΘΟΥΝ γιατι ότι γράφουν το στηρίζουν, το οτι το αμφισβητει ο Κατσαρος δεν μου λεει τιποτα, και μαλίστα μπορω να σου υποδείξω ανθρώπους που το Κατσαρο τον κολλανε στον τοίχο με τις γνώσεις τους επι του θέματος, λοιπον επι τέλους ξεκόλα.

Aγαπητή τοξότης ξεκόλλα σε παρακαλώ πια με αυτόν τον Κατσαρό...
Τι ξέρει μωρέ αυτός ο άνθρωπος μπροστά σε αυτά που ξέρει ο Buffer που κάποτεεργάστηκε στον πύργο ελέγχου του Μακεδονία?
Εχει τα πτυχία του?
Εχει τις γνώσεις του?
Εχει διευθυντική θέση στον πύργο ελέγχου?
Ενας βλάκας και μισός είναι που διακινδυνεύει την καριέρα του ως επιστήμοντας διαδίδοντας βλακείες...
Ο κοινός νους σου λέει να πάρεις στα σοβαρά τον Buffer και όχι τον Κατσαρό...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 10:43:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
Πρός Avallon επιστολής το ανάγνωσμα.

Μετά την προτροπή σου να λύσω το μυστήριο, αποφάσισα να σου απαντήσω σχετικά με αυτό που είπες και όπως το είπες.

Δεν θα απασχολήσω τον κατα τα άλλα πολύτιμο χρόνο μου, για να λύσω το μυστήριο των αεροψεκασμών, όπως θέλετε να πιστεύετε οτι λαμβάνει χώρα στην Ελλάδα.

Οι λόγοι είναι απλοί.

Καταρχήν πιστεύω οτι όσοι αναφέρεστε σε φαινόμενα τέτοια στη χώρα μας, προσκομίζοντας φωτογραφίες από κάποιους ψεκασμούς χωραφιών που όντως γίνονται σε κάποιες άλλες χώρες, έχετε πέσει θύματα διαδικτυακής τρομολαγνείας.

Πιστεύω οτι τα επιχειρήματά σας είναι επιπόλαια και κατα κόρον αστήριχτα.

Από το ύφος κάποιων απαντήσεών σας, διαπιστώνω οτι ενδόμυχα σας αρέσει η τρομολαγνεία. Εφόσον σας είναι απαραίτητο στοιχείο, γιατί να ασχοληθώ να αναζητήσω ή να αποδείξω το οτιδήποτε διαφορετικό ?

Επειδή έχω όντως καλύτερα πράγματα να κάνω, σας αφήνω να πανικοβληθείτε μέχρι .... εσχάτων !

Κατα βάθος, πιστεύω και λέω πάντα.

Ο καθένας παίρνει οτι του αξίζει !


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 13:28:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic
quote:

Επειδή έχω όντως καλύτερα πράγματα να κάνω, σας αφήνω να πανικοβληθείτε μέχρι .... εσχάτων !

Γιατί πριν μας αφήσεις μόνους τι έκανες προσπαθούσες να μας σώσεις;
Αν έμπενες στον κόπο να διαβάσεις λιγο το contrails.nl αλλά και site της NASA θα έβλεπες ότι τα contrails επηρεάζουν και μολύνουν το περιβάλλον και υπάρχει όντως ενα πρόβλημα.
Τώρα το πόσο μεγάλο είναι αποτελεί ένα προβληματισμό για τους επιστήμονες δηλαδή όσους απο αυτούς ασχολούνται.


Edited by - skeptic on 21/06/2005 13:33:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 13:35:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
quote:

Αν έμπενες στον κόπο να διαβάσεις λιγο το contrail.nl αλλά και site της NASA θα έβλεπες ότι τα contrails επηρεάζουν και μολύνουν το περιβάλλον και υπάρχει όντως ενα πρόβλημα.

Άν έμπαινες και εσύ στον κόπο να διαβάσεις, είπα ρητά, οτι πράγματα που κάνουν σε άλλες χώρες. Σε άλλες χώρες μπορεί να έχει χημικά. Εδώ όχι.

Αλλά σκεπτικιστής είσαι εσύ, χρησιμοποιείς σε μεγάλο βαθμό την αναλυτική σκέψη -ή έτσι τουλάχιστον θες να πιστεύεις εσύ-
οπότε, εσύ ξέρεις καλύτερα....

Όπερ έδει δείξε !

Και μπάη δε γουέη, εγώ να σε σώσω ???
Εσύ δε σώζεσαι με τίποτα !



Edited by - Vril on 21/06/2005 13:36:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 00:45:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis
quote:
Άν έμπαινες και εσύ στον κόπο να διαβάσεις, είπα ρητά, οτι πράγματα που κάνουν σε άλλες χώρες. Σε άλλες χώρες μπορεί να έχει χημικά. Εδώ όχι.

O αγαπητός μας Βρίλ, βρήκε και πάλι χρόνο να βγεί απο τα αγαπημένα του σπήλαια-όπου είναι σίγουρος ότι κάτι πάιζετε- να κοιτάξει και τον ουρανό, να πάρει και δείγματα, να τα αναλύσει και να μας απαντήσει με απόλυτη σιγουριά πως στη χώρα μας 100% δεν έχει χημικά στα "contrails".
Βρε κι εμείς τόσο καιρό ψάχναμε πως να πάρουμε δείγματα...απο τη σπηλιά είναι πιο εύκολη η πρόσβαση!
Το βάριο στα μαλλιά του όμως δεν μας είπε απο την Πεντέλη του προέκυψε?

quote:
Καταρχήν πιστεύω οτι όσοι αναφέρεστε σε φαινόμενα τέτοια στη χώρα μας, προσκομίζοντας φωτογραφίες από κάποιους ψεκασμούς χωραφιών που όντως γίνονται σε κάποιες άλλες χώρες, έχετε πέσει θύματα διαδικτυακής τρομολαγνείας....

Αλήθεια οι φωτογραφίες που "προσκόμισα" σου φαίνονται από χωράφια ή η Θεσσαλονίκη έγινε χωράφι και δεν το καταλάβαμε?

Και αν νομίζεις πως εμείς είμαστε τα "θύματα" διδικτυακής τρομολαγνίας να σου θυμίσω πως και άρθρα αρκετά έχουν γραφεί και επιστήμονες έχουν πάρει θέση στο θέμα, αλλά ξέχασα και αυτοί τρομολάγνοι θα είναι....και όχι "ειδηκοί" επί παντώς επιστητού όπως μερικοί εδω μέσα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 09:59:28  Εμφάνιση Προφίλ
toxotis υπερέβαλες εαυτόν σε "κακία"...
Είπα και γω με τα προηγούμενα ποστ μου να διεκδικήσω μια θέση στο Πάνθεον των "κακών" δίπλα στον Vrilαλλά εσύ με ξεπέρασες...



"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 13:36:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic
Μερικοί δεν φαίνεται να θέλουν να καταλάβουν.

Το πρόβλημα με τα contrails είναι ένα παγκοσμιο πρόβλημα μόλυνσης και επηρεασμού του καιρού. Δεν περιορίζεται σε μεμονωμένες χώρες όπως πχ η Ελλάδα.

Επηρεάζει το κλίμα σε βαθμό που να έχει και επιπτώσεις στο περιβόητο φαινόμενο του θερμοκηπίου!

Όπωσδηποτε επίσης μολύνει και την ανώτερη τροπόσφαιρα με χημικά και αεροζολ.
Ο κορεσμός των contrails τα τελευταία χρόνια απλά χειροτερεύει το πρόβλημα.

Επίσης ένα καλό ερώτημα είναι και αυτό που είπε η φίλη toxotis για τα διαφορετικά είδη των contrails και πως αυτά εξηγούνται εφόσον τα α/φη πετάνε στο ίδιο ύψος και στην ίδια περιοχή, διπλα διπλα πολλές φορές!


...To be or not to be. That is the question.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 15:22:42  Εμφάνιση Προφίλ
Πριν από μια περίπου βδομάδα έπεσα πάνω σε ένα άρθρο της Καθημερινής σχετικά με το θέμα.

Οι οικολογικές οργανώσεις για να μειώσουν την ένταση του προβλήματος προσπαθούν να πιέσουν τις αεροπορικές εταιρείες να ταξιδεύουν με πληρότητα τουλάχιστον 90% αφού από στατιστικές έχει αποδειχθεί ότι ο μέσος όρος είναι 60%. Η κατάσταση αναμένεται να επιδεινωθεί με την κατασκευή των νέων γιγαντιαίων διαστάσεων airbus αφού θα καταναλώνουν περισσότερα καύσιμα.

Αυτά για τα contrails που οι επιπτώσεις τους είναι γνωστές και μη αμφισβητήσιμες σε όλους...

Τώρα για τα chemtrails ελάχιστα ξέρουμε τόσο για τον σκοπό όσο και για τις επιπτώσεις τους...Μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι το πρόβλημα είναι εδώ και παντού και είναι υπαρκτό!

Ενα άλλο παράξενο που έχω παρατηρήσει είναι γραμμές που τα αεροπλάνα αφήνουν διακεκομμένες (σα να σταματάει και να ξανασυνεχίζει...)
Ξέρει κανείς σε τι μπορεί να οφείλεται?


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Buffer
Μέλος 1ης Βαθμίδας


87 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 21:17:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Buffer
Εγώ ακόμα περιμένω στοιχεία, όποιος θέλει ας δώσει, όχι απαραιτητα από Ελλάδα, από όπου θέλει... (εκτός αν δεν θέλει...)

Αγαπητη Avallon, νομίζω ότι δεν με γνωρίζεις αρκετά για να εκφράζεις τέτοιες απόψεις για μένα. Δεν γράφω εδώ για διαφήμιση...γράφω γιατί τυχαία μια μέρα ψαχνοντας στο διαδύκτιο είδα κάτι σχετικό με φυσική και θέλησα να δώ περισσοτερα.. σε σχεση με αυτους και αυτά που γράφουν εδώ.

Δηλαδή αν σου έλεγα οτί έχω έδρα σε πανεπιστήμιο θα γινόμουν πιο πιστευτος... αναλογίσου λίγο αυτά που έγραψες και φαντάζομαι αν μη τι άλλο θα συμφωνήσεις ότι ένα forum δεν είναι αρκετό για να εισαι σε θέση να γράψεις αυτά που έγραψες...

Αν έχεις κάποια αμφιβολία για το προσωπό μου θα μπορουσες να στείλεις ενα πολύ ωραίο e-mail.

Αν επίσης έχεις αμφιβολία για ότι λέω τότε δεν έχεις παρα να το επιβεβαιώσεις, μπορω να σου αναφέρω βιβλία να διαβάσεις, δημοσιεύσεις, σελίδες, ακόμα μπορω να σου στείλω σελιδες στο mail ή ακομά δώσε μου στοιχεία, εκτός αν στηρίζεσαι μόνο σε ότι σου αρέσει να ακους, μπορει να σου αρέσει να σου χαιδεύουν τα αυτια.. δεν ξέρω, αλλά νόμιζα ότι είχα να κάνω με ανθρώπους που μπορούν να σκεφτούν χωρίς πάθος...

Αν αλήθεια πιστευετε ότι υπάρχει κακός σκοπός πίσω από ολά αυτα τότε αυτοι που τον προωθούν δεν εκτίθενται στον ίδιο κίνδυνο;;

Εχετε αναρωτηθεί ποτέ αν οι οικολογικές οργανώσεις είναι τόσο αθώες όσο θέλουν να φαίνονται;;

Το περιβάλλον επιβαρύνεται περισσότερο με άλλα πράγματα και θα ήταν καλύτερο να εστιάσετε εκεί την προσοχή σας προς το παρόν..

Αλλά ποιος είμαι εγώ....

και ποιοί είστε εσείς....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Buffer
Μέλος 1ης Βαθμίδας


87 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 21:22:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Buffer
Α και κάτι άλλο...

Ξέρετε πόσοι επιστήμονες με εκατοντάδες δημοσιευσεις έχουν κάνει λάθος εκτίμηση επειδη είχαν προς στιγμη "τυφλωθεί" απο το πάθος τους...

Θέλετε ένα παράδειγμα: Einstein

Πιστεύεις ότι έπαθε τίποτα η καρίερα του ;;;

Μην γινεσαι κουτή....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 22:25:01  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητέ Buffer...για το άτομό σου δε μπορώ να έχω άποψη γιατί δε μας έχεις πει τίποτα για τις επιστημονικές σου γνώσεις...

Δε σου ζήτησα να έχεις έδρα στο πανεπιστήμιο για να ακούσουμε την άποψή σου αλλά και συ δε μας έχεις πει κάτι για το μορφωτικό σου επίπεδο(για παράδειγμα ξέρουμε ότι ο Vril έχει κάποιες γνώσεις σε ένα συγκεκριμένο επίπεδο)..ενώ από την άλλη κατηγορείς αυθαίρετα και χωρίς κανένα σοβαρό επιχείρημα ή στοιχείο έναν επιστήμονα της εμβέλειας του Ν.Κατσαρού...
Και μόνο για αυτό το λόγο και για κανένα άλλο θα έπρεπε να μας πεις ποιό είναι το γνωστικό σου πεδίο.


O N.Kατσαρός έχει επιδείξει μια πολύπλευρη δράση τόσο πολιτική όσο και οικολογική... E

- Ως μέλος της Αντιπολεμικής Διεθνιστικής Κίνησης o Ν. Κατσαρός ζήτησε από τον ελληνικό λαό να "πάρει στα χέρια του την υπόθεση της ειρήνης και μαζί με όλο τον κόσμο να απαιτήσει και να πετύχει το σταμάτημα του πολέμου με ή χωρίς απόφαση του ΟΗΕ, να βγει η Ελλάδα από τον πόλεμο κλείνοντας τις βάσεις της Σούδας, να γυρίσει τις φρεγάτες και να μην δώσει διευκόλυνση στη μηχανή του πολέμου"

- Ως αντιπρόεδρος της Ένωσης Ελλήνων Χημικών έχει ασχοληθεί επανηλλειμένως με τις επιπτώσεις των τοξικών στη ζωή μας...Μάλιστα ήταν αυτός που ζήτησε η ταφή μπαζών αμιάντου (κονίαμα κ.λπ.) να γίνεται είτε σε προετοιμασμένους κατάλληλα χώρους με τσιμέντο είτε σε ειδικούς Χώρους Υγειονομικής Ταφής (XYTA) και μάλιστα σε σημεία για βιομηχανικά απόβλητα όπου και δηλώνονται. Όσον αφορά το προσωπικό (στρατιωτικό ή εργάτες) που χρησιμοποιείται για την αφαίρεση των πλακών αμιάντου (τύπου Ελενίτ), ο κ. Κατσαρός τονίσε ότι πρέπει να φοράει γάντια και μάσκες τα οποία, όπως και οι στολές, πρέπει μετά να θάβονται μέσα σε χοντρές νάιλον σακούλες, σε XYTA.

- Ως πρόεδρος του Ενιαίου Φορέα Ελέγχου Τροφίμων (ΕΦΕΤ) την περίοδο της Ολυμπιάδας πέτυχε τα καλύτερα αποτελέσματα όσον αφορά τη διατροφή για τους αθλητές αλλά και τους τουρίστες...

- Ως διευθυντής Ερευνών του Δημοκρίτου όταν στάλθηκε επισήμως από το κράτος στη Σάμο (τότε που υπήρξαν 15 θάνατοι φαντάρων από καρκίνους και λευχαιμία εξαιτίας κάποιων πυραβλικών συστημάτων με απεμπλουτισμένο ουράνιο )να ελέγξει την περιοχή με Γκάϊγκερ (εδώ γελάνε) είπε ότι αυτή η κίνηση είναι κρατικός «εμπαιγμός» αφού ο μετρητής Γκάϊγκερ δεν μετράει το απεμπλουτισμένο ουράνιο...

Αυτός είναι ο κύριος Κατσαρός... Μένει σε σας να κρίνετε πόσο αξιόπιστος «μάρτυρας» είναι...

quote:
ότι ένα forum δεν είναι αρκετό για να εισαι σε θέση να γράψεις αυτά που έγραψες...
Θα επιθυμούσα μια διευκρίνηση γιατί δε μου είσαι κατανοητός.


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Buffer
Μέλος 1ης Βαθμίδας


87 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2005, 03:39:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Buffer
Πρώτον δεν κατηγόρησα τον Κατσαρο ούτε αμφισβητώ τις διευθυντικες του και επιστημονικές του ικανότητες, αγάνακτησα με την εμμονή της συνεχούς αναφοράς ενός ανθρωπου που το αντικείμενο του δεν είναι η φυσικη της ατμόσφαιρας. Ωστόσο θέλω να σχολίασω ότι αυτα που υποδεικνύεις ώς επιτευγματα δεν είναι αντιπροσωπευτικά των γνώσεων που μπορεί να έχει. θα ήταν καλύτερο να αναφέρεις λογου χάρη καποιες δημοσιευσεις του ή ακόμα καλύτερα αναφορές σε δημοσιευσείς του καθότι έτσι κρίνεται ο επιστήμονας όσο αναφορά στη προσφορά του στην επιστημή και την πρόοδο και ταυτόχρονα ανεβάζουν το επιστημονικό κύρος του όχι μόνο σε εθνική αλλα σε διεθνη κλίμακα. Αυτα που αναφέρεις εσύ τον χαρακτηρίζουν θετικά ώς οργανωτή αλλά όχι ως επιστήμονα. Ελπίζω να με κατάλαβες μεχρι εδώ.

Δεύτερον είπα ότι μπορώ να υποδείξω ανθρώπους με περισσότερες γνώσεις του Κατσαρού επί του θέματος και θα συνεχίσω να το υποστηρίζω και δεν το θεωρώ παράλογο..

Τρίτον θέλησα να γράψω ανώνυμα, αν δεν το σέβεσαι αυτο δεν με απασχολεί, το μονο που θέλω να σου πω είναι ότι η δραστηριότητα μου βρίσκεται στο χόρο της πυρηνικής φυσικής και της εφαρμογές της και γενικότερα της φυσικής.

Τέταρτον θα σε παρακαλούσα να μεταφέρεις ακριβώς τα λόγια (ή να προσδιορίσεις την πηγη), τι έχει πεί ο Κατσαρός προς αποφυγή κάθε παρεξήγησης

Πέμπτον, αν θεωρείς ως μόνο αξιόπιστο μάρτυρα μόνο έναν ανθρωπο του οποίου το αντικείμενο δεν άπτεται του αντικειμένου συζήτησης τότε είτε θέλεις να το παραδεχθείς είτε όχι σφάλεις (ανεξάρτητα αν αυτός ο άνθρωπος έχει δίκιο ή άδικο)... Εγω σου υπέδειξα που να ψάξεις για να βρεις ανθρώπους που το αντικείμενο μελέτης του είναι το θέμα που ασχολείσαι, το θεωρείς λάθος απο μέρους μου;;;(διαβασε από την αρχή το θέμα και θα δεις τις αναφορες)

Εκτον, δεν πειράζει που δεν έγινα κατανοήτος, πραγματικα δεν υπάρχει λόγος να γίνω....και δεν το λέω ειρωνικά...

Υ.Γ. όντως ο Geiger δεν μπορεί να χρησιμοποιηθει για τον προσδιορισμό απεμπλουτισμενου ουρανίου και γι αυτο ίσως θα έπρεπε να ζητηθει από το κράτος η αγόρα ή χρήση άλλων ήδη υπαρχόντων συσκευών-δεν έχω υπ'οψη μου αν έγιναν τελικά οι μετρήσεις μπορείς να μου το αναφέρεις αν γνωρίζεις;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2005, 09:46:23  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αυτα που αναφέρεις εσύ τον χαρακτηρίζουν θετικά ώς οργανωτή αλλά όχι ως επιστήμονα.

Mα δε το έκανα γι'αυτό!
Το έκανα για να σου δείξω τη δράση του πολίτη Κατσαρού και όχι του επιστήμονα... ενός ανθρώπου με προβληματισμό για το μέλλον και για οικολογικά θέματα...Και ενός επιστήμονα που του αρέσει να ξεσκεπάζει τα κακώς κείμενα του τόπου... Εχεις αναρωτηθεί αν έχασε τη δουλειά του στο Δημόκριτο μετά την υπόθεση του απεμπλουτισμένου ουρανίου στη Σάμο?
quote:
Δεύτερον είπα ότι μπορώ να υποδείξω ανθρώπους με περισσότερες γνώσεις του Κατσαρού επί του θέματος και θα συνεχίσω να το υποστηρίζω και δεν το θεωρώ παράλογο..

Eις αναμονήν λοιπόν...

quote:
Τρίτον θέλησα να γράψω ανώνυμα, αν δεν το σέβεσαι αυτο δεν με απασχολεί, το μονο που θέλω να σου πω είναι ότι η δραστηριότητα μου βρίσκεται στο χόρο της πυρηνικής φυσικής και της εφαρμογές της και γενικότερα της φυσικής.

Από Χημεία όμως δε γνωρίζεις πολλά γιατί περί αυτού πρόκειται...

quote:
Τέταρτον θα σε παρακαλούσα να μεταφέρεις ακριβώς τα λόγια (ή να προσδιορίσεις την πηγη), τι έχει πεί ο Κατσαρός προς αποφυγή κάθε παρεξήγησης

Σε αυτό θα σε βοηθήσει η αγαπητή toxotis μιας και αυτή διάβασε το άρθρο και μας μεταβίβασε τους προβληματισμούς του Κατσαρού...

quote:
Πέμπτον, αν θεωρείς ως μόνο αξιόπιστο μάρτυρα μόνο έναν ανθρωπο του οποίου το αντικείμενο δεν άπτεται του αντικειμένου συζήτησης τότε είτε θέλεις να το παραδεχθείς είτε όχι σφάλεις (ανεξάρτητα αν αυτός ο άνθρωπος έχει δίκιο ή άδικο)... Εγω σου υπέδειξα που να ψάξεις για να βρεις ανθρώπους που το αντικείμενο μελέτης του είναι το θέμα που ασχολείσαι, το θεωρείς λάθος απο μέρους μου;;;(διαβασε από την αρχή το θέμα και θα δεις τις αναφορες)

Tελικά αυτό είναι το "αγκάθι" στη συννενόησή μας...
Εσύ πιστεύεις ότι το αντικείμενο άπτεται της πυρηνικής φυσικής και γω ότι άπτεται της Χημείας
quote:
Υ.Γ. όντως ο Geiger δεν μπορεί να χρησιμοποιηθει για τον προσδιορισμό απεμπλουτισμενου ουρανίου και γι αυτο ίσως θα έπρεπε να ζητηθει από το κράτος η αγόρα ή χρήση άλλων ήδη υπαρχόντων συσκευών-δεν έχω υπ'οψη μου αν έγιναν τελικά οι μετρήσεις μπορείς να μου το αναφέρεις αν γνωρίζεις;;

Δε το γνωρίζω αλλά μπορείς με μια έρευνα στο ίντερνετ να το βρεις όπως βρήκα και γω αυτά τα στοιχεία για το άτομό του.
Βλέπεις και γω περνάω από σίτα αυτά που ακούω και αξιολογώ ανάλογα τις πηγές... Δεν ήξερα για τον Κατσαρό μέχρι που έκανα αυτή την έρευνα... Βάλε στο Goggle (Σάμος,απεμπλουτισμένο ουράνιο,Κατσαρός) και θα βρεις αρκετά για την υπόθεση αυτή...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2005, 10:08:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
Πολλές φορές έχω αντιμετωπίσει το εξής επιχείρημα "μα αυτός/αυτή είναι ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ, ή ΕΧΕΙ ΠΤΥΧΕΙΟ" ή κάτι τέτοιο ανάλογο.

Δεν ξέρετε αγαπητοί μου, πώς γίνεται διευθυντής ή παίρνει πτυχίο σε αυτή τη χώρα ???

Η μόρφωση και τα πτυχία ενός ανθρώπου είναι πολλές φορές ετερόκλητα !

Η θέση και οι ικανότητες ακριβώς το ίδιο.

Λέει η Avallon, ξέρετε ο Vril έχει κάποιες γνώσεις σε έναν τομέα.

Λάθος. Ο Vril δεν ξέρει τίποτα. Δεν ξέρει τι του γίνεται. Δεν ξέρει που του πάν τα τέσσερα !

Το μόνο που έμαθα όπως μου χάριζαν το πτυχίο (μετά από έναν τενεκέ λάδι που τους πήγα) ήταν να μπώ σε κανα κόμμα, να γίνω κομματόσκυλο, μπας και μπώ σε καμία θέση. Αυτό ακριβώς και έκανα.

Και από δώ και πέρα, μια που είμαι στο κόμμα, μαθαίνω καλά απ΄έξω και παπαγαλίζω όποια ντιρεκτίβα μου δώσουν τα αρμόδια όργανα. Αυτοί ξέρουν καλά, και μαλιστα ξέρουν καλύτερα.

Είμαι ευτυχής που διάλεξα αυτόν τον δρόμο. Σκέψου να είχα μπλέξει με την ... εκκλησία. Θα μου λέγαν συνεχώς ΠΙΣΤΕΥΕ ΚΑΙ ΜΗ ΕΡΕΥΝΑ.

Ευτυχώς που τώρα τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά !



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Buffer
Μέλος 1ης Βαθμίδας


87 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2005, 20:56:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Buffer
Αγαπητή Avallon,

το θέμα είναι καθαρά φυσική της ατμόσφαιρας η οποία είναι ένας από τους πολλούς κλάδους της φυσικής και 10% χημεία . Το ότι είναι φυσική της ατμόσφαιρας το αναφέρω στις πρώτες γραμμές του μυνήματός μου ξεκάθαρα απορώ πως έβγαλες το συμπέρασμα οτί θεωρώ πως είναι πυρηνική φυσική και γι' αυτό θεωρώ πως ή είσαι απλά χαζή και δεν καταλαβαίνεις τίποτα παραπάνω από ό,τι μπορείς να παπαγαλίσεις ή ότι το κάνεις επίτηδες για δικούς σου λόγους τους οποίους δεν μπορώ να ξέρω.

Δευτερον, στα αρχικά μηνύματα μου, αναφέρω δημοσιευσείς και δίνω διευθύνσεις, μπορείς να κοιτάξεις εκεί. (και αυτό το αναφέρω στο προηγουμενο μήνυμα και απορώ και πάλι που το ρωτάς)

Τελικά έχεις να διαφωνήσεις σε κάτι ουσιώδες η απλά δεν μπορείς να παραδεχτείς οτι μπορεί και να κάνεις λάθος και γι αυτο απαντάς με βλακώδη μηνύματα;;;

Τρίτον, μα καλά υποστηρίζεις ότι περνάς από σίτα τις πληροφορίες σου και δεν έψαξες να δείς τι λέει ο Κατσαρός αλλα με παραπέμπεις σε άλλον, ώραια σίτα - πραγματικά επιλεκτική -

Και ένα τελευταίο σχόλιο.

Η οργανωτική δράση του Κατσαρου καθως και η προβολή του πολίτη Κατσαρού δεν με απασχολούν καθόλου για δύο λόγους:

α) Δεν αποτελούν προυποθέσεις για την εξήγηση ενός φυσικου φαινομένου, δεν χαρακτηρίζουν δηλαδη των επιστήμονα Κατσαρο που όμως αυτος χρειαζεται και όχι ο διευθυντης η ο πολίτης Κατσαρος, για την εξήγηση ενός φαινομένου.

β) Η δράση του πολίτη Κατσαρου μπορεί να υποκινείται από προσωπική φιλοδοξία εώς κομματική ή άλλου είδους πεποίθηση (μπορεί και όχι αλλά το ενδεχόμενο υπάρχει) πράγμα που μπορεί να επηρεάσει την κρίση του... (τότε βέβαια ίσως και να πρεπει να με απασχολεί η δράση του ως πολίτης)

Αυτά και αρκετά νομίζω με τον Κατσαρο....

Υ.Γ. το να συμφωνήσω με τον Vril για αυτό που λέει περι διορισμών θα φανεί αν μην τι άλλο κοινότυπο αλλά δεν μπορώ να κάνω και διαφορετικά αφού συμβαίνει....

ΑΑΑΑΑΑΑ,

πάρε και κάτι να έχεις για την δήθεν καλή και αξιόπιστη πληροφόρηση σου:

Μια δευκρίνηση που αφορά δικό μας λάθος. Ο Ν. Κατσαρός είναι ερευνητής και διευθυντής κάποιου τμήματος του ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΥ.

απο το site που "έψαξες" όχι και τόσο καλά

πάμε και παρακάτω:

Καθαρά από ραδιενέργεια βρίσκει τα πεδία βολής του Στρατού στο έδαφος της Σάμου η Ελληνική Επιτροπή Ατομικής Ενέργειας. Σε χθεσινή αναφορά της προς τον υφυπουργό Εθνικής Αμυνας Λ. Αποστολίδη, η επιτροπή αναφέρει ότι με βάση επιτόπιες μετρήσεις που διενήργησε σε δείγματα χώματος, νερού και αέρα από πεδία βολής του νησιού, «σε κανένα από τα σημεία που υπεδείχθησαν προς επισκόπηση δεν εντοπίστηκε ραδιολογική ρύπανση».

ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 05/02/2003

Πάλι από το ίδιο site... καλά βρε, επιλεκτικά μας πλασάρεις ότι θές;;; αυτο είναι δείγμα ότι δεν κάνεις σωστή ερευνα αγαπητη μου..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εφιάλτης
Νέο Μέλος

Greece
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2005, 22:08:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Εφιάλτης  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Εφιάλτης
Καλησπέρα σε όλους και σε ολες!

Αν και δεν εχω ψαξει πολυ το θεμα παντα πιστευα οτι δεν ηταν απλα ο καπνος απο την κυροζινη που καιει το αεροπλανο!

Το θεμα ειναι οτι ο,τι κανουν αυτοι δεν το κανουν για καλο!Αμα ειναι τωρα Mind Control δεν το αποκλειο!

Προσπαθουν να μας κοιμησουν τελειως και να μας φορτωσουν οτι αυτοι θελουν να μαθουμε για να απασχολουμε το μυαλο μας!

Σιγα Σιγα θα "αποκλειροθουμε" απο αυτον τον κοσμο και δεν θα ξερουμε το γιατι!

Δεν ξερω αμα βοηθησα καθολου αλλα πρεπει να ξυπνισουμε και αυτους που κοιμουνται ακομα!

"ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΤΟΙΧΟΙ ΑΥΤΙΑ,ΑΛΛΑ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΤΟΙΧΟΥΣ!

Deus Diavolus Inversus!

(O Διαβολος Ειναι ο Θεος Αναποδα)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2005, 00:54:42  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Τελικά έχεις να διαφωνήσεις σε κάτι ουσιώδες η απλά δεν μπορείς να παραδεχτείς οτι μπορεί και να κάνεις λάθος και γι αυτο απαντάς με βλακώδη μηνύματα;;;

Aγαπητέ Buffer...
νομίζω ότι τα δικά σου μηνύματα παρά είναι βλακώδη για το μορφωτικό σου επίπεδο... Εγώ τουλάχιστον έχω μια δικαιολογία γιατί δεν έχω πτυχίο πυρηνικής φυσικής...

quote:
Το ότι είναι φυσική της ατμόσφαιρας το αναφέρω στις πρώτες γραμμές του μυνήματός μου ξεκάθαρα απορώ πως έβγαλες το συμπέρασμα οτί θεωρώ πως είναι πυρηνική φυσική και γι' αυτό θεωρώ πως ή είσαι απλά χαζή και δεν καταλαβαίνεις τίποτα παραπάνω από ό,τι μπορείς να παπαγαλίσεις ή ότι το κάνεις επίτηδες για δικούς σου λόγους τους οποίους δεν μπορώ να ξέρω.

Περιμένεις από μας να θυμόμαστε οτιδήποτε έχεις ΕΣΥ πει στα μηνύματά σου ενώ εσύ δε θυμάσαι τι είπε η συγγραφέας του θέματος και τι έγραφε το άρθρο πάρά μόνο ρωτάς εμένα? Τι είναι αυτό? Τεστάκι ή αρχές αλτζχάϊμερ? Και γω τι είμαι? Παπαγαλάκι να ξαναεπαναλάβω τα ίδια για χάρη σου? Πήγαινε μερικές σελίδες πίσω και ξαναδιάβασε...
quote:
Υ.Γ. το να συμφωνήσω με τον Vril για αυτό που λέει περι διορισμών θα φανεί αν μην τι άλλο κοινότυπο αλλά δεν μπορώ να κάνω και διαφορετικά αφού συμβαίνει...

Μμμμ... απ'ότι φαίνεται ξέρεις από πρώτο χέρι...
Αν θέλεις λοιπόν για πες μας τι θέση είχες στον πύργο ελέγχου του Μακεδονία και πόσο χρόνο εργάστηκες εκεί?
quote:
πάρε και κάτι να έχεις για την δήθεν καλή και αξιόπιστη πληροφόρηση σου:
Μια δευκρίνηση που αφορά δικό μας λάθος. Ο Ν. Κατσαρός είναι ερευνητής και διευθυντής κάποιου τμήματος του ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΥ.

Μάλλον θα χρειαστεί να φορέσεις γυαλιά ή απλά να ξανακοιτάξεις καλύτερα το μύνημά μου αγαπητέ... Δεν έγραψα ότι είναι Διευθυντής του Δημοκρίτου αλλά Διευθυντής του τμήματος Ερευνών του Δημοκρίτου. Αν θέλεις λοιπόν να σε πάρουμε σοβαρά και να έχουμε έναν ουσιώδη και επικοδομητικό διάλογο μάθε τρόπους και πάψε να προσβάλεις και να ειρωνεύεσαι όλους όσους πιστεύουν το αντίθετο με σένα...
Δυστυχώς απ'ότι φαίνεται τα Πανεπιστήμια δε δίνουν και κοινωνική μόρφωση...

quote:
Καθαρά από ραδιενέργεια βρίσκει τα πεδία βολής του Στρατού στο έδαφος της Σάμου η Ελληνική Επιτροπή Ατομικής Ενέργειας. Σε χθεσινή αναφορά της προς τον υφυπουργό Εθνικής Αμυνας Λ. Αποστολίδη, η επιτροπή αναφέρει ότι με βάση επιτόπιες μετρήσεις που διενήργησε σε δείγματα χώματος, νερού και αέρα από πεδία βολής του νησιού, «σε κανένα από τα σημεία που υπεδείχθησαν προς επισκόπηση δεν εντοπίστηκε ραδιολογική ρύπανση».
Επιτόπιες μετρήσεις με μετρητή Γκάϋγκερ?? Ετσι εξηγείται γιατί δεν βρήκαν τίποτα...
Εν τω μεταξύ οι 15 νεαροί φαντάροι που ΟΛΟΙ τους υπηρέτησαν σε αυτή τη μονάδα και ήρθαν σε επαφή με το πυραβλικό σύστημα είναι νεκροί...
Μάλλον εσύ αγαπητέ μου δε διάβασες καλά το άρθρο...
Η να υποθέσω ότι ΕΣΥ ανήκεις σε αυτούς που τους αρέσει να κουκουλώνουν "καταστάσεις"?


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2005, 05:35:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis
Επειδή μέχρι πρόσφατα τα προβλήματα με εικόνες ήταν αρκετά,
άν και είχα βάλει στην αρχή του τόπικ τα κείμενα του Κατσαρού, τα ξαναβάζω, αφού ζητήθηκε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Buffer
Μέλος 1ης Βαθμίδας


87 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2005, 23:06:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Buffer
ρε Avallon τι να πω.....

πραγματικά πρώτη φορά βλέπω τέτοιο πράγμα από κάποιον άνθρωπο.. ίσως φταίει ο εγωισμός σου.. δεν ξέρω...για μένα είσαι ένας άνθρωπος που καλά θα κάνει να ψάξει να βρει λίγο τον εαυτό του..
Δεν θα απαντήσω άλλο σε αυτα που γράφεις έδω και πραγματικά έχασα χρόνο προσπαθώντας να σου πω κάποια πράγματα, αν σε κάνει να νιωθεις καλύτερα σου λέω ότι έχεις δικιο....

Τώρα, όσο μπόρεσα να διαβάσω από το κείμενο, γιατί είναι πολύ μικρά τα γράμματα (κατανόητο τόσο λογο χώρου όσο και χρόνου φόρτωσης) αυτο που κατάλαβα είναι ότι εκφέρεται άποψη και δεν γίνεται απόδειξη... κάτι όμως που είναι σημαντικο. Θα μπορουσες να αναφέρεις το βιβλίο για να το αγοράσω και να το δω από πρώτο χέρι;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy