ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΣΗΜΕΡΑ;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 19
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2006, 10:53:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Παντως οι μ...κιες του χριστιανισμου αφορουν τα δεκαδες εκατομυρια νεκρων που θυσιασε στο σατανιστικο θεο του. Οι θυσιες αυτες συνεχιζονται ακομα, και τη σκυταλη εχουν παρει οι νεοσυντηρητικοι ευαγγελιστες που σφαζουν αβερτα κουβερτα στο Ιρακ.


Το συνηθειο δεν κοβεται.


Αγαπητέ velial, αντιλαμβάνεσαι την πιθανότητα με τον τρόπο που παραθέτεις την άποψη σου να προκαλέσεις αντιδράσεις σε ένα θέμα που γνωρίζεις οτι συμμετέχουν άνθρωποι που πιστεύουν στην συγκεκριμένη θρησκεία?

Αν δεν το αντιλαμβάνεσαι, σκέψου λίγο κι αυτό το ενδεχόμενο.
Αν πάλι το αντιλαμβάνεσαι...



Συμφωνώ με τον Incubus.Δεν είναι ανάγκα να είμαστε προσβλητικοί ή ασεβείς με τα πιστεύω των οποιονδήποτε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2006, 13:22:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μαράκι,
αναρωτιέμαι πώς τον αντιλαμβάνεσαι εσύ το Χριστιανισμό;;

quote:
Αγαπητέ ψηλέ,
καταρχάς,γιατί νομίζεις πως όποιος έχει αντίθετη άποψη από σένα περί χριστιανισμού,χριστιανών και λειτουργών του χριστιανισμού,είναι παραπλανημένος,μπερδεμένος,"αδιάβαστος" κτλ;δεν παίζει το ενδεχόμενο να είστε παραπλανημένοι εσείς;

Τι συμπέρασμα μπορώ να βγάλω από αυτό;

α) ότι είσαι Χριστιανή Ορθόδοξη αλλά με ένα δικό σου τρόπο, μοναδικό, που δεν έχει καμιά σχέση με ΕΜΑΣ; Αν ναι, κάντο μας λιανά.

β) ότι ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ Χριστιανή Ορθόδοξη και κάνεις πλάκα;

γ) ότι είσαι Χριστιανή Ορθόδοξη που το Άγιο Πνεύμα φανέρωσε σε εσένα το τι εστί σωστός Χριστιανός και όλοι οι άλλοι, στο πέρασμα των 2000 χρόνων, ήταν και είναι "παραπλανημένοι";

Τι συμβαίνει τελικά;;

Αυτό που προσπάθησα να σου δώσω είναι κάποιες αφορμές για να ψάξεις περισσότερο. Δεν είναι θέμα αντίθετης άποψης, όπως νομίζεις. Είναι θέμα εσφαλμένης άποψης ή και επιφανειακής γνώσης καταστάσεων.

Σε ρώτησα όμως κάποια πράγματα για την αρχαιότητα, στα οποία δεν είπες τίποτα. Το μόνο που έκανες ήταν να καλυφτείς πίσω από τις ιαχές του Σβάμπε, του Νικ και των άλλων.

Ποιες είναι οι αντιρρήσεις σου, ή μήπως θεωρείς ότι αυτά που παρέθεσα και μαρτυρούν για τις συνθήκες στις οποίες βρισκόταν ο κόσμος και ιδιαίτερα οι άμοιρες γυναίκες, σε ορισμένες περιόδους κατά την αρχαιότητα, είναι ψεύδη;;

Ορίστε λοιπόν, ας ακούσουμε την άποψή σου και ας δούμε τα επιχειρήματά σου! Μην ακολουθείς και εσύ την τακτική των άλλων, όσο κι αν σε γοητεύει, που όταν δεν τους συμφέρει στρέφουν τη συζήτηση αλλού γι' αλλού!!!


Edited by - Ψηλός on 07/11/2006 13:26:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2006, 14:30:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:
«ότι είσαι Χριστιανή Ορθόδοξη που το Άγιο Πνεύμα φανέρωσε σε εσένα το τι εστί σωστός Χριστιανός και όλοι οι άλλοι, στο πέρασμα των 2000 χρόνων, ήταν και είναι "παραπλανημένοι";»

Απο πότε παρακαλώ έχει αποδειχθεί ότι η αλήθεια είναι θέμα......ποσοτικό??

Τεκμήρια, δεν έχει κανείς στα χέρια του. Ούτε οι «Ορθο-δοξοι» (?), ούτε οι Καθολικοί αλλά ούτε και ο Χριστόδουλος απο τις διακοπές του στο Μιλάνο...

Ψηλός:
«Αυτό που προσπάθησα να σου δώσω είναι κάποιες αφορμές για να ψάξεις περισσότερο. Δεν είναι θέμα αντίθετης άποψης, όπως νομίζεις. Είναι θέμα εσφαλμένης άποψης ή και επιφανειακής γνώσης καταστάσεων.»

Και φυσικά, ως συνήθως, άδικο έχουν όλοι οι άλλοι πλην των Πατέρων και των Μοναχών της Ορθοδοξίας......

Με άλλα λόγια, είτε σφάλεις είτε έχω δίκιο!!

Ψηλός:
«Σε ρώτησα όμως κάποια πράγματα για την αρχαιότητα, στα οποία δεν είπες τίποτα. Το μόνο που έκανες ήταν να καλυφτείς πίσω από τις ιαχές του Σβάμπε, του Νικ και των άλλων.»

Ο Schwabe φίλτατε, δεν εθελοτυφλεί πίσω απο τις ορθόδοξες σεμνοτυφίες. Τα λέει με το όνομα τους και δεν αναπαράγει τις επίπλαστες εξιδανικευμένες εικόνες περί κοινωνίας που εσείς απλά αναπαράγετε.

Και αλήθεια, πότε και σε ποιά κοινωνία έχουμε κάποιο «χριστιανικό υπόδειγμα»? Μήπως μπορείς να μας το υποδείξεις?

Ο κάθε λαός, έδωσε στις γυναίκες αξίες και αξιώματα ανάλογα με το πολιτιστικό του επίπεδο, όπως και φυσικά αναλόγως δόμησε και τους θεούς του. Έτσι, τα ονόματα των γυναικών στην Ελλάδα παραπέμπουνε σε ποίηση, σε κοσμικά γεγονότα, ενώ στους Ιουδαίους παραπέμπουν σε ότι αυτοί θεωρούσαν άξιο για τις γυναίκες.

Η γυναίκα του Ιακώβ ονομάζονταν Ραχήλ, που εις την εβραϊκή σημαίνει ΠΡΟΒΑΤΙΝΑ. Νομάδες ήταν, ανάλογη «φιλοσοφία» είχαν.....

Ψηλός:
«Ποιες είναι οι αντιρρήσεις σου, ή μήπως θεωρείς ότι αυτά που παρέθεσα και μαρτυρούν για τις συνθήκες στις οποίες βρισκόταν ο κόσμος και ιδιαίτερα οι άμοιρες γυναίκες, σε ορισμένες περιόδους κατά την αρχαιότητα, είναι ψεύδη;;»

Ψηλέ, έχεις άγνοια των θεμάτων αυτών, και με απλές αντιγραφές απο τις σελίδες του Απολογητή δεν μπορείς να ορθώσεις αντίλογο.

Η γυναίκα ήταν θεά στην αρχαιότητα, είχε πολυσήμαντη παρουσία στο θεϊκό πάνθεο, ήταν ποιήτρια, μούσα, φιλόσοφος. Μήπως μπορείς να μας πεις ΤΙ ΣΤΑ ΣΚ..Α ήταν στην Ιουδαϊκή πραγματικότητα?

Μήπως μπορείς να μας πεις ΓΙΑΤΙ αποκαλούσε ΓΥΝΑΙΚΑ ο Χριστός την Μύριαμ? Μήπως μπορείς να μας πεις πότε και υπό ποιές συνθήκες εισήχθη στον χριστιανισμό η Μαριολατρεία?

Μήπως θέλεις να μας αναλύσεις τις θέσεις των Πατέρων σας για τις γυναίκες? Μήπως την θέση του Παύλου για τις γυναίκες?

Μήπως θέλεις να μας πεις ΓΙΑ ΠΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΣΕΠΡΑΤΕ ΤΟ ΟΡΘΟΔΟΞΟ ΙΕΡΑΤΕΙΟ ΤΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗΣ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΟΡΝΕΣ ΩΣΤΕ ΝΑ.....ΠΡΟΣΕΥΧΗΘΕΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΨΥΧΕΣ ΤΟΥΣ??

Ψηλός:
«Ορίστε λοιπόν, ας ακούσουμε την άποψή σου και ας δούμε τα επιχειρήματά σου!»

Κάντο πρώτα εσύ πράξη φίλτατε, και μάλλον θα το κάνουν και άλλοι! Αλήθεια, δεν μας είπες, ΠΩΣ προέκυψε η έννοια των Αγαρηνών Ψηλέ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2006, 15:16:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μαράκι,
αναρωτιέμαι πώς τον αντιλαμβάνεσαι εσύ το Χριστιανισμό;;

quote:
Αγαπητέ ψηλέ,
καταρχάς,γιατί νομίζεις πως όποιος έχει αντίθετη άποψη από σένα περί χριστιανισμού,χριστιανών και λειτουργών του χριστιανισμού,είναι παραπλανημένος,μπερδεμένος,"αδιάβαστος" κτλ;δεν παίζει το ενδεχόμενο να είστε παραπλανημένοι εσείς;

Τι συμπέρασμα μπορώ να βγάλω από αυτό;

α) ότι είσαι Χριστιανή Ορθόδοξη αλλά με ένα δικό σου τρόπο, μοναδικό, που δεν έχει καμιά σχέση με ΕΜΑΣ; Αν ναι, κάντο μας λιανά.

β) ότι ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ Χριστιανή Ορθόδοξη και κάνεις πλάκα;

γ) ότι είσαι Χριστιανή Ορθόδοξη που το Άγιο Πνεύμα φανέρωσε σε εσένα το τι εστί σωστός Χριστιανός και όλοι οι άλλοι, στο πέρασμα των 2000 χρόνων, ήταν και είναι "παραπλανημένοι";

Τι συμβαίνει τελικά;;

Αυτό που προσπάθησα να σου δώσω είναι κάποιες αφορμές για να ψάξεις περισσότερο. Δεν είναι θέμα αντίθετης άποψης, όπως νομίζεις. Είναι θέμα εσφαλμένης άποψης ή και επιφανειακής γνώσης καταστάσεων.

Σε ρώτησα όμως κάποια πράγματα για την αρχαιότητα, στα οποία δεν είπες τίποτα. Το μόνο που έκανες ήταν να καλυφτείς πίσω από τις ιαχές του Σβάμπε, του Νικ και των άλλων.

Ποιες είναι οι αντιρρήσεις σου, ή μήπως θεωρείς ότι αυτά που παρέθεσα και μαρτυρούν για τις συνθήκες στις οποίες βρισκόταν ο κόσμος και ιδιαίτερα οι άμοιρες γυναίκες, σε ορισμένες περιόδους κατά την αρχαιότητα, είναι ψεύδη;;

Ορίστε λοιπόν, ας ακούσουμε την άποψή σου και ας δούμε τα επιχειρήματά σου! Μην ακολουθείς και εσύ την τακτική των άλλων, όσο κι αν σε γοητεύει, που όταν δεν τους συμφέρει στρέφουν τη συζήτηση αλλού γι' αλλού!!!



Ανέφερα σε κάποιο προηγούμενο post μου,ότι μπαίνω στο φορουμ μόνο το πρωί άρα το απόγευμα ή το βράδυ που γράφονται οι απαντήσεις των υπόλοιπων μελών που ανέφερες,γράφονται χωρίς να τις βλέπω παρα μόνο την επόμενη μέρα.Τυγχάνει να συμφωνούν με αυτά που θα σου απαντούσα αν ήμουν στο φορουμ.δεν κρύβομαι πίσω από τις ιαχές κανενός αγαπητέ.απλά,με προλαβαίνουν.
πού δεν σου έχω απαντήσει ακόμα,δεν έχω καταλάβει.έχεις απαντήσει δηλαδή εσύ σε αυτά που σε έχω ρωτήσει εγώ;περί των γυναικών και του ρατσισμού/μισογυνισμού;για το άβατο του ιερού;για τα όργια που γίνονται στα μοναστήρια;για την ομοφυλοφυλία μεταξύ των παπάδων και των μοναχών;έχεις σταθεί στην΄συγκεκριμένη ερώτηση Ψηλός:
«Σου είπα κάτι για το ότι πρέπει να αισθάνεσαι τυχερή που "μεταλλαχθήκαμε" και δεν είσαι υποχρεωμένη σήμερα να κάνεις την "ιερόδουλη" σε κάποιον ναό, αλλά δεν το σχολίασες καν.»
Το σχολίασα,και σε ρώτησα αν εννοούσες για τις ιέρειες της Αφροδίτης,τις βακχίδες κλπ.Εννοώντας όλα όσα πρόλαβε να αναφέρει ο Σβάμπε.Ναι οι ναοί της Αφροδίτης,διατηρούσαν τότε κάποια "δωμάτια" στα οποία διέμεναν οι ιέρειες και κάποιες εταίρες ακόμα.Γυναίκες οι οποίες σε αντίθεση με τις σημερινές ορθόδοξες χριστιανές που μας έρχονται από τις πρώην κομουνιστικές χώρες και πωλούν το κορμί τους για ένα κομμάτι ψωμί , δεν είχαν προαγωγούς,δεν εξευτέλιζαν τον έρωτα , δεν χώριζαν οικογένειες ήταν μορφωμένες και θεωρούνταν αξιοσέβαστα πρόσωπα στην τότε κατ'εσε αμαρτωλή και κολασμένη κοινωνία.Και μιας και μιλάμε για βρωμιές,να μιλήσουμε λιγάκι για τον Αβραάμ και τον Ισαάκ που εκπορνεύουν τις γυναίκες τους ( Γένεσις, κεφάλαιο Κς΄ εδάφια 11-20, 6-11 ) η τον Λωτ που συνουσιάζεται με τις κόρες του ( Γένεσις κεφάλαιο ΙΘ, εδάφια 31-38).

Ρωτάς να μάθεις αν είμαι Χριστιανή;Ναι αγαπητέ,είμαι χριστιανη ορθόδοξη.όχι,δεν είμαι πορωμένη,δεν είμαι μισαλλόδοξη,δεν είμαι ρατσίστρια,αγαπάω τους αθρώπους,ανεξαρτήτως θρησκείας και φύλου,λατρεύω τους ομοφυλόφιλους/ες(δεν τους θεωρώ άρρωστους ή φριχτά αμαρτωλούς),λατρεύω την πατρίδα μου και όλη της την ιστορία και πολιτισμό,λατρεύω τον αρχαιο ελληνικό πολιτισμό και κουλτούρα.Δεν πηγαίνω εκκλησία συχνά αλλά όταν πηγαίνω,αισθάνομαι πιο πολύ κατάνυξη από τον παπά που βγάζει δίσκο μέσα στον Επιτάφιο π.χ.Σιχαίνομαι την υποκρισία που μαστίζει την εκκλησία μας,σιχαίνομαι τους τύπους και υπογραμμούς παπάδες που είναι από μπροστά παρθένοι κι από πίσω...ξέρετε όλοι τι,σιχαίνομαι τον πουριτανισμό,τον θρησκευιτικό φανατισμό,τον μισογυνισμό,τον ρατσισμό,και σιχαίνομαι και τους....παπαροκάδες!!!!Οπότε λοιπόν θα μπορούσαμε να πούμε ότι είμαι μια χριστιανή...μμμ...για να δούμε πως θα μπορούσατε να με αποκαλέσετε...μμμ...αιρετική;προοδευτική;πάντως μπερδεμένη αποκλείεται...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2006, 15:20:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και τώρα θα πλακώσουν όλοι και θα απαντάνε στις ανταπαντήσεις σου,και θα λένε όσα θα σου απαντούσα κι εγώ,αν ήμουν online.και μετά αύριο,θα μου πείς ότι κρύβομαι,αγαπητέ Ψηλέ,πίσω από τις ιαχές τους...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2006, 15:55:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Απο πότε παρακαλώ έχει αποδειχθεί ότι η αλήθεια είναι θέμα......ποσοτικό??

Έλα ντε, αυτό σου λέω και εγώ τόσο καιρό εδώ μέσα που μας αραδιάζεις τόσες σοφιστείες. Γιατί επιμένεις στην ποσότητα;;


quote:

Και φυσικά, ως συνήθως, άδικο έχουν όλοι οι άλλοι πλην των Πατέρων και των Μοναχών της Ορθοδοξίας......

Αν μου επιτρέπεις, κάτι περισσότερο θα ξέρουν αυτοί από έναν οποιοδήποτε, τυχαίο, φαντασμένο αρχαιόπληκτο, έτσι δεν είναι;;

quote:

Ο Schwabe φίλτατε, δεν εθελοτυφλεί πίσω απο τις ορθόδοξες σεμνοτυφίες. Τα λέει με το όνομα τους και δεν αναπαράγει τις επίπλαστες εξιδανικευμένες εικόνες περί κοινωνίας που εσείς απλά αναπαράγετε.

Ο Σβάμπε, φυσικά και τα λέει με το όνομά τους!!
Βαπτίζει "σεξουαλική ελευθερία" τη απάνθρωπη εκπόρνευση νεαρών γυναικών γιατί έτσι γούσταρε το ιερατείο της, εισαγόμενης από την Ασία, θεάς, εκθειάζει τη διαπόμπευση, πάνω σε γάιδαρο, όποιας άμοιρης τύχαινε να συλληφθεί επ' αυτοφώρω, προτρέπει σε σεξουαλικά όργια με νεαρά και άτριχα αγόρια (αυστηρώς με άτριχα αγόρια γιατί όσα είχαν αρχίσει και έβγαζαν τρίχες δεν ήταν τρυφερούδια), ……… και άλλα πολλά αίσχη απείρου κάλλους!


quote:
Και αλήθεια, πότε και σε ποιά κοινωνία έχουμε κάποιο «χριστιανικό υπόδειγμα»? Μήπως μπορείς να μας το υποδείξεις?

Το είπα και σε προηγούμενο μήνυμα. Ο Χριστός μας έδωσε πρώτος το παράδειγμα με το "Ο αναμάρτητος πρώτος το λίθο βαλέτω", τι ζητάς παραπάνω;

quote:
Ο κάθε λαός, έδωσε στις γυναίκες αξίες και αξιώματα ανάλογα με το πολιτιστικό του επίπεδο, όπως και φυσικά αναλόγως δόμησε και τους θεούς του.

Είπες μια μεγάλη αλήθεια! Δόμησε τους θεούς του καθ' εικόνα και ομοίωση των δικών αισχρών συνηθειών και βίτσιων!!
(τι σε έπιασε τελευταία και λες τόσες αλήθειες Σβάμπε μου;;)

quote:
Ψηλέ, έχεις άγνοια των θεμάτων αυτών, και με απλές αντιγραφές απο τις σελίδες του Απολογητή δεν μπορείς να ορθώσεις αντίλογο.

Γεια σου ρε σοφέ Σβάμπε!!!
Να ορθώσω αντίλογο σε τι βρε Σβάμπε;; Για να το κάνω πρέπει να υπάρξει και λόγος! Κάτι τέτοιο, πέρα από τις συνηθισμένες κραυγές, δεν είδα!
Μήπως διέψευσες π.χ. αυτό που ανέφερα για τη διαπόμπευση των μοιχαλίδων;;
Μήπως είναι ψέμα και αυτό;; Μήπως το εφεύραν οι Χριστιανοί και αυτό, όπως σου αρέσει να δικαιολογείσαι, ως συνήθως;;

quote:
Ψηλός:
«Ορίστε λοιπόν, ας ακούσουμε την άποψή σου και ας δούμε τα επιχειρήματά σου!»

Κάντο πρώτα εσύ πράξη φίλτατε, και μάλλον θα το κάνουν και άλλοι! Αλήθεια, δεν μας είπες, ΠΩΣ προέκυψε η έννοια των Αγαρηνών Ψηλέ?



Πέρα από τις κραυγές σου, τα ευχολόγια και τα κατεβατά των δήθεν ερωτήσεών σου προκειμένου να καταστρέψεις τη συζήτηση, δεν είδα κάποιο επιχείρημα εκ μέρους σου Σβάμπε!
Έχεις βάλει την ίδια κασέτα, αυτή που βρίσκουμε και στις γνωστές ιστοσελίδες των φίλων σου, τύπου hellenicreligion, και όποιον πάρει ο χάρος!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2006, 17:11:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ακόμα,δεν έχω καταλάβει.έχεις απαντήσει δηλαδή εσύ σε αυτά που σε έχω ρωτήσει εγώ;περί των γυναικών και του ρατσισμού/μισογυνισμού;

Δώσε σε μου κάποιο συγκεκριμένο παράδειγμα και το συζητάμε μαζί. Με το να πυροβολείς στο κενό δεν γίνεται συζήτηση.

quote:
για το άβατο του ιερού;

Σου παρέθεσα ένα κείμενο. Σου είπα επίσης πως μπορούμε να συζητήσουμε επί συγκεκριμένων αποριών σου. Εσύ όμως, στα σχόλιά σου, δεν έκανες τίποτα άλλο από να αρχίσεις και πάλι τους πυροβολισμούς στο κενό.
Ανέφερέ μου κάτι το συγκεκριμένο, και όχι πλήθος ασυνάρτητων κατηγοριών, και εδώ είμαστε. Θα είδες όμως ότι συνεπικουρείσαι και από το φαινόμενο που ακούει στο όνομα Σβάμπε, ο οποίος κάνει τα πάντα για να ξεστρατίσει την κουβέντα.

quote:
για τα όργια που γίνονται στα μοναστήρια;

Για αυτό θα πρέπει να ρωτήσεις τον Καρατζαφέρη και τον ξάδελφο της αδελφής του φίλου της ξαδέλφης, του θείου της μάνας του αδελφού της συμπεθέρας, της…….

quote:
για την ομοφυλοφυλία μεταξύ των παπάδων και των μοναχών;

Ενώ πιο κάτω λες πως "λατρεύω τους ομοφυλοφίλους", παρουσιάζεσαι καυστική και κατακρίνεις άγρια την " ομοφυλοφυλία μεταξύ των παπάδων και των μοναχών". Τι είδους "λατρεία" και αντικειμενικότητα είναι αυτή άραγε Μαράκι μου;;
Εγώ σου είπα πως ο καθένας κρίνεται σε ετούτο εδώ τον κόσμο. Εσύ όμως παρουσιάζεσαι "επιλεκτικώς" επικριτική, πράγμα που δεν συνάδει καθόλου με αυτά που λες ότι πιστεύεις!

quote:
έχεις σταθεί στην΄συγκεκριμένη ερώτηση Ψηλός:
«Σου είπα κάτι για το ότι πρέπει να αισθάνεσαι τυχερή που "μεταλλαχθήκαμε" και δεν είσαι υποχρεωμένη σήμερα να κάνεις την "ιερόδουλη" σε κάποιον ναό, αλλά δεν το σχολίασες καν.»
Το σχολίασα,και σε ρώτησα αν εννοούσες για τις ιέρειες της Αφροδίτης,τις βακχίδες κλπ.Εννοώντας όλα όσα πρόλαβε να αναφέρει ο Σβάμπε.Ναι οι ναοί της Αφροδίτης,διατηρούσαν τότε κάποια "δωμάτια"

Συνειδητοποιείς ότι προσπαθείς να απαλύνεις τις εντυπώσεις, παρότι είσαι και εσύ γυναίκα;;
Μου λες για κάποια "δωμάτια" τη στιγμή που οι ιστορικοί μας μιλάνε για τελείως διαφορετικά νούμερα και συνήθειες!!
Τι ήταν αυτό που είπε ο Σβάμπε και σε κάλυψε, δεν κατάλαβα; Μήπως τα ψέματά του και τα ευχολόγια;;
Αύριο-μεθαύριο θα γίνεις μητέρα (σου το εύχομαι), τι θα έκανες αν κάποιος διεστραμμένος ερχόταν, με κάθε νομιμότητα που θα του παρείχε το πολιτικό ή/και θρησκευτικό κατεστημένο, και ξεμυάλιζε το ανήλικο παιδάκι σου και το σακάτευε σωματικά και του κατάστρεφε και σημάδευε τον ψυχικό του κόσμο, για όλη του τη ζωή;;
Είναι ωραίο να πουλάμε εξυπνάδα (δεν μιλάω για εσένα Μαράκι) όταν ακούμε να συμβαίνουν διάφορα περιστατικά τριγύρω μας, αλλά ποτέ σε εμάς!! Ξέρεις πόσοι τσάμπα μάγκες υπάρχουν έτσι!!! Πρώτος και καλύτερος ο Σβάμπε!

quote:
σε αντίθεση με τις σημερινές ορθόδοξες χριστιανές που μας έρχονται από τις πρώην κομουνιστικές χώρες και πωλούν το κορμί τους για ένα κομμάτι ψωμί , δεν είχαν προαγωγούς,δεν εξευτέλιζαν τον έρωτα , δεν χώριζαν οικογένειες ήταν μορφωμένες και θεωρούνταν αξιοσέβαστα πρόσωπα στην τότε κατ'εσε αμαρτωλή και κολασμένη κοινωνία.

Δηλαδή βρε Μαράκι, για τη δυστυχία αυτών των γυναικών φταίει ότι ήταν Χριστιανές Ορθόδοξες; Για σύνελθε κορίτσι μου, τι είναι αυτά που λες τώρα;;
Ο Χριστός μας ήλθε στη γη πρώτα για την πόρνη και τη μοιχαλίδα και ύστερα για όλους τους άλλους. Είπε, ελάτε σε εμένα όλοι οι καταπιεσμένοι και οι αδικημένοι του κόσμου ετούτου!!
Δεν απαίτησε ποτέ του την ιερή πορνεία για να καρπωθεί το αντίτιμο της δυστυχίας των άμοιρων γυναικών!!
Σου εύχομαι να μην βρεθείς ποτέ στην κατάσταση να υποχρεωθείς να πωλήσεις το κορμί σου για ένα κομμάτι ψωμί! Αλλά, και έτσι να είναι, γιατί κατακρίνεις μόνο αυτές τις γυναίκες;; Οι Έλληνες άνδρες δεν έχουν καμιά ευθύνη σε όλα αυτά;;
Από πότε βρε Μαράκι αθωώνεις το θύτη και καταδικάζεις το θύμα;
Ποιος είναι αυτός που ικανοποιεί τις, πολλές φορές διεστραμμένες, ορέξεις του και ποια είναι αυτή που, έναντι ανταλλάγματος, υποχρεούται να ξεπουλήσει ότι πιο δικό της έχει;; Σαν κοπέλα που είσαι περίμενα να είσαι πιο ευαίσθητη ειδικά σε αυτό το θέμα!

quote:
Και μιας και μιλάμε για βρωμιές,να μιλήσουμε λιγάκι για τον Αβραάμ και τον Ισαάκ που εκπορνεύουν τις γυναίκες τους ( Γένεσις, κεφάλαιο Κς΄ εδάφια 11-20, 6-11 ) η τον Λωτ που συνουσιάζεται με τις κόρες του ( Γένεσις κεφάλαιο ΙΘ, εδάφια 31-38).

Θες να μου πεις πως διάβασες τη Γραφή και όταν έφτασες σε αυτά τα χωρία, σου γεννήθηκαν τα ερωτήματα αυτά;
Αν ψάξεις εδώ μέσα θα βρεις απαντήσεις πάνω σε αυτά που ρωτάς!!

quote:
Ρωτάς να μάθεις αν είμαι Χριστιανή;Ναι αγαπητέ,είμαι χριστιανη ορθόδοξη.όχι,δεν είμαι πορωμένη,δεν είμαι μισαλλόδοξη,δεν είμαι ρατσίστρια,

Συνήθως είναι οι άλλοι που μας κρίνουν και δεν μετράνε αυτά που λέμε εμείς οι ίδιοι!!

quote:
αγαπάω τους αθρώπους,ανεξαρτήτως θρησκείας και φύλου,

Εκτός από τους παπάδες και τους μοναχούς, αν κατάλαβα καλά;;
quote:
λατρεύω τους ομοφυλόφιλους/ες(δεν τους θεωρώ άρρωστους ή φριχτά αμαρτωλούς),

Φτάνει να μην είναι παπάδες οι μοναχοί, έτσι;


quote:
Δεν πηγαίνω εκκλησία συχνά αλλά όταν πηγαίνω,αισθάνομαι πιο πολύ κατάνυξη από τον παπά που βγάζει δίσκο μέσα στον Επιτάφιο π.χ.

Τώρα τελευταία, ούτε και εγώ πηγαίνω συχνά. Αποφεύγω όμως να κρίνω τον συνάνθρωπό μου. Προτιμώ να κοιτώ πρώτα τα του οίκου μου.

quote:
Σιχαίνομαι την υποκρισία που μαστίζει την εκκλησία

Πέρα από τα καυστικά σου σχόλια, μήπως θα μπορούσες να κάνεις κάτι για την Εκκλησία, για την οποία, αν κατάλαβα καλά, λυπάσαι για την κατάντια της;;
Θα μπορούσες, για παράδειγμα, το παιδί σου, που θα το αναθρέψεις με σωστές αρχές, να το προτρέψεις να γίνει ένας μελλοντικός σωστός, και με αρχές, κληρικός, πώς σου φαίνεται η ιδέα;
quote:
Οπότε λοιπόν θα μπορούσαμε να πούμε ότι είμαι μια χριστιανή...μμμ...για να δούμε πως θα μπορούσατε να με αποκαλέσετε...μμμ...αιρετική;προοδευτική;πάντως μπερδεμένη αποκλείεται...

Εγώ δεν έχω δικαίωμα να σε κρίνω αν είσαι καλή ή κακή Χριστιανή.
Αυτό που ρώτησα ήταν το πώς αντιλαμβάνεσαι εσύ το Χριστιανισμό;

Η Εκκλησία του Χριστού δεν είναι ξέφραγο αμπέλι όπου ο καθένας μπορεί να βάζει τους δικούς του κανόνες και νόμους, σύμφωνα με τα όσα αυτός θεωρεί σωστά, προοδευτικά, και να επιμένει να προσαρμοστεί ολόκληρο το οικοδόμημα της Εκκλησίας, με τις δικές του ιδιαιτερότητες!!
Για να δεις, μόνη σου, το πόσο Χριστιανή είσαι, πρέπει πρώτα να "γνωρίσεις" το Χριστιανισμό (αυτό ισχύει για όλους μας και παίρνει πολύ χρόνο), και να κάνεις αγώνα για να "καθαρισθείς" από τα εγωιστικά που, λίγο ως πολύ, όλοι μας κουβαλάμε πάνω μας,

Αν θες, όμως, να συνεχίσεις να είσαι και εσύ η "Χριστιανή της Κυριακής και των μεγάλων εορτών", τότε "είσαι σε καλό δρόμο".

Edited by - Ψηλός on 07/11/2006 17:20:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sakhs3
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
236 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2006, 20:32:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sakhs3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σάκη,
να ξεκολλήσουμε εμείς οι Χριστιανοί, εντάξει!
Εσείς όμως, ως πότε θα ψάχνετε να βρίσκετε δικαιολογίες του τύπου ότι τότε, δήθεν, αντιλαμβανόταν διαφορετικά τη σεξουαλικότητα, προκειμένου να δικαιολογήσετε τα αίσχη;;

για αυτην σου την αντιληψη..μιλαω αγαπητε...οτι σεξουαλικη ελευθερια οταν δεν βλαπτει αλλους ..α π ο τ ε λε ι α ισ χ ο ς....
τα χριστιανικα κυαλια μεσα απο το οποιο βλεπεις τα πραγματα γυρω απο το σεξ(δεν σε κατακρινω ..καποτε εκανα και εγω επι μακρον το ιδιο λαθος)

απο που και ως που η φυσικη ταση νεαρων και ωριμων σεξουαλικα ατομων
να αποκτησουν ευρυτερες εμπειριες..και χορτασουν την ηδονη του σεξ..αυτου του μοναδικου δωρου της φυσης....

αυτο που λες φιλε μου .ΕΙΝΑΙ ΥΒΡΗ ΚΑΤΑ ΤΗς ΦΥΣΕΩΣ..ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ..
ΤΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥ ΘΕΟΥ ΔΗΛΑΔΗ..

quote:

Εσείς νομίζετε πως αν ανοίξετε τα μάτια και δείτε κατάματα την πραγματικότητα, όσο κι αν μας πληγώνει, θα είναι σαν προδίδετε την Ελλάδα και τον πολιτισμό της, θαρρείς πως και ο πολιτισμός μας, για να λάμψει, στηρίχτηκε πάνω σε αυτές τις αθλιότητες!!!!

Να σου θυμίσω, με την ευκαιρία αυτού που είπε ο Δημήτρης, πως 2000 πριν, ο άνθρωπος Χριστός, με το «ο αναμάρτητος ας ρίξει την πρώτη πέτρα» είπε, ίσως, κάτι που μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν το είχε πει κανένας από τους γνωστούς φιλοσόφους!!
Αυτές οι απλές λέξεις έφεραν επανάσταση και έμελλε να επηρεάσουν βαθιά την ανθρωπότητα!

Edited by - Ψηλός on 07/11/2006 00:05:46


ολα ειναι σχετικα ψηλε..αρρωστη σεξουαλικα κοινωνια..καταληγει να νοσει και σε πολλα αλλα ζητηματα..
η απουσια πασης φυσεως κομπλεξ της τοτε ελλαδας ηταν αυτη που εκανε τον κοσμο να εχει ανοιχτα ματια και ξεκαθαρο μυαλο και εν τελει να προοοδευσει και να διαπρευσει και σε πολλα αλλα ζητηματα..

κοιτα σημερα την κομπελξικη μας χριστιανικη κληρονομια που μας μετεδωσαν οι πατεραδες μας..

κομπλεξικα αγορια..δεν μπορουν να βρουν γυναικες απο την μια να κανουν
οικογενεια..δεν μπορουν να πλησιασουν το θεριο ¨¨¨γυναικᨨ απο την μια..
επαναστατες αντιδραστικοι νεαροι απο την αλλη .που ξυπνησαν απο το παιχνιδι της ηθικης και μανιασμενοι πλεον ,δεν σεβονται γυναικες με τις οποιες σχετιζονται κατα δεκαδες....

πληρης αταξια....παιδοφιλοι...ομοφυλοφιλοι..καθε λογης ανωμαλοι...

ειναι ο καρπος της σεξουαλικης χριστιανικης ιδεας..

κανενας τους δεν πηρε το μυνημα στην παιδικη ηλικια ..οτι σεξ ειναι κατι απλο ..προσιτο...καλο...ευγενες....και συναμα μια απλη φυσιολογικη αναγκη...οπως το φαγητο π.χ
ωστε να ηρεμησει η κοινωνια..και να βρει απο αυτογνωσια μετρο και συνεση απο μονη της


και ουτε χρειαζεται συγχωρεση απο κομπλεξικους θεους ..και συναινεση
στους περηφανους ανθρωπους του στυλ....."""καντο και ο θεος συγχωρει""

που αρμοζει σε φτηνα ανθρωπακια της οκας...που δεν εχουν αντιληφθει ακομα το παιχνιδι που παιζεται σε βαρος τους...!!

καλο βραδυ

sakhs3Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2006, 21:16:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω πως η κεντρική ιδέα βρίσκεται σ'αυτό που επισήμανε ο φίλος sakhs3 και που εξηγεί ως ένα βαθμό πολλά από τα στραβά της δυτικής χριστιανικής κοινωνίας.

"κανενας τους δεν πηρε το μυνημα στην παιδικη ηλικια ..οτι σεξ ειναι κατι απλο ..προσιτο...καλο...ευγενες....και συναμα μια απλη φυσιολογικη αναγκη...οπως το φαγητο π.χ"

Ο χριστιανισμός αντιμετωπίζει τον έρωτα σαν μια "ανήθικη", "μιαρή" πράξη η οποία είναι αναγκαία να γίνεται μόλις 2-3 φορές στη ζωή μας, ίσα-ίσα για τεκνοποιία. Φυσικά αυτοί που δεν έχουν σκοπό να τεκνοποιήσουν, δεν πρέπει να κάνουν έρωτα ποτέ στη ζωή τους... Η αντιμετώπιση αυτή έρχεται σε ευθεία αντιπαράθεση με τη φύση του ανθρώπου. Και ό,τι δεν είναι κατά φύση, είναι παρά φύση, όπως συμβαίνει με το χριστιανισμό και τις υπόλοιπες μονοθεϊστικές θρησκείες.

Αν πάρουμε για παράδειγμα τις σημερινές κοινωνίες του Νότιου Ειρηνικού όπου ο έρωτας αντιμετωπίζεται ακριβώς σαν αυτό που είναι, μια φυσιολογική πράξη, θα δούμε πως είναι απαλλαγμένες από πολλά ανόητα προβλήματα που έχει κληρονομήσει στη δυτική κοινωνία ο χριστιανισμός και στην ανατολική ο Ιουδαϊσμός και το Ισλάμ.

Ίσως γιατί εκεί οι θρησκείες έγιναν για να εξυπηρετούν τον άνθρωπο, και όχι ο άνθρωπος για να εξυπηρετεί τις θρησκείες και τους εκπροσώπους τους.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2006, 21:50:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Ναι οι ναοί της Αφροδίτης,διατηρούσαν τότε κάποια "δωμάτια" στα οποία διέμεναν οι ιέρειες και κάποιες εταίρες ακόμα.Γυναίκες οι οποίες σε αντίθεση με τις σημερινές ορθόδοξες χριστιανές που μας έρχονται από τις πρώην κομουνιστικές χώρες και πωλούν το κορμί τους για ένα κομμάτι ψωμί , δεν είχαν προαγωγούς,δεν εξευτέλιζαν τον έρωτα , δεν χώριζαν οικογένειες ήταν μορφωμένες και θεωρούνταν αξιοσέβαστα πρόσωπα στην τότε κατ'εσε αμαρτωλή και κολασμένη κοινωνία.Και μιας και μιλάμε για βρωμιές,να μιλήσουμε λιγάκι για τον Αβραάμ και τον Ισαάκ που εκπορνεύουν τις γυναίκες τους ( Γένεσις, κεφάλαιο Κς΄ εδάφια 11-20, 6-11 ) η τον Λωτ που συνουσιάζεται με τις κόρες του ( Γένεσις κεφάλαιο ΙΘ, εδάφια 31-38)."

Δεν μπορώ να καταλάβω πως το εννοείτε.
Τι διαφορά έχει αν είναι από ρωσία ή από ελλάδα και θέλει να ασχοληθεί με το άθλημα? Δε λέω για περιπτώσεις εξαναγκασμού αλλά για τις πολλές που ξεκινάνε επενδύσεις για εύκολο χρήμα. Τι διαφέρουν τα δωμάτια του ναού της Αφροδίτης από τα σημερινά δωμάτια της τάδε οδού των Αθηνών?
Πορνεία ή ιερή πορνεία είναι το ίδιο (εκ του πέρνημι=πωλούμαι).
(Πολλάκις τα κατ οβολόν μετά πολλών πόνων συναχθέντα χρήματα κατά τον Αρχίλαον εις πόρνης γυναικός εντέρου καταρρέει)γράφει ο Αιλιανός.
Τι διαφορά έχει επίσης αν είναι μορφωμένη ή αμόρφωτη.
Το ήταν σεβαστά πρόσωπα είναι εις έπαινον της ελληνικής κοινωνίας (αν και δε ξέρω τι έλεγαν οι σύζυγες περί αυτών)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2006, 22:30:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:
«Αν μου επιτρέπεις, κάτι περισσότερο θα ξέρουν αυτοί από έναν οποιοδήποτε, τυχαίο, φαντασμένο αρχαιόπληκτο, έτσι δεν είναι;;»

Έτσι νομίζεις Ψηλέ. Έτσι σου αρέσει να πιστεύεις Ψηλε.

Το τι λένε και πιστεύουνε οι διάφοροι αυτόκλητοι Σωτήρες, το τι θεωρούνε ως «αλήθεια», γειτνιάζει τόσο πολύ με σκοταδισμό και δογματική τύφλωση ώστε ο διαχωρισμός είναι....τέχνη πλέον!!

Ψηλός:
«Βαπτίζει "σεξουαλική ελευθερία" τη απάνθρωπη εκπόρνευση νεαρών γυναικών γιατί έτσι γούσταρε το ιερατείο της, εισαγόμενης από την Ασία, θεάς..»

Ψηλέ, η αποστεωμένη άποψη που έχεις εισαγάγει στο μυαλό σου για τον έρωτα, προϊόν της εκτεταμένης έκθεσης σου σε ιουδαϊκά πρότυπα «ηθικής», είναι για πολύ κλάμα αδερφέ μου!!

Σουτ είπα και περιέγραψα ότι δεν επρόκειτο για «εκπόρνευση», αλλά για ΤΙΜΗ για τις γυναίκες που ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΑΝ. Το χωράει το κεφάλι σου αυτό ή σου πέφτει πολύ?

Όσον για την «εισαγώμενη θεά», πολύ να μην μιλάς, ΔΙΟΤΙ ΕΙΣΑΓΟΜΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΣΟΥ!!!!

Η μήπως έχεις.....«ξεχάσει» ότι Εβραίος είναι ο Γιαχβέ, Εβραίος ο Ιησούς, Εβραία η Μύριαμ, Εβραίος ο Ιωσήφ, Εβραϊκός ο ναός που επισκέπτονταν, Εβραϊκός ο νόμος που ήθελε να εκπληρώσει, Εβραίοι οι μαθητές και αποκλειστικά Εβραίοι οι πρώτοι Χριστιανοί?

Ψηλός:
«..εκθειάζει τη διαπόμπευση, πάνω σε γάιδαρο, όποιας άμοιρης τύχαινε να συλληφθεί επ' αυτοφώρω..»

Μεγαλύτερη διαπόμπευση που βασίλευε στο ΘΕΟΚΡΑΤΙΚΟ ΒΥΖΑΝΤΙΟ για τους μοιχούς αλλά και για τους θεατρίνους (!), δεν υπήρξε φίλτατε στην αρχαία ελλάδα!!

Αλήθεια, μήπως ξέρεις να μας πεις τι έκαναν οι Μοναχοί Ταυροαββάδες στο βυζάντιο?

Επίσης, μήπως θέλεις να δούμε τις ποινές που προέβλεπε και εκτελούσε το ορθόδοξο βυζάντιο για θέματα που αφορούσαν ΤΟ ΒΡΑΚΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ?

Ψηλέ, στο σπίτι του κρεμασμένου δεν μιλάνε για σχοινί!!

Ψηλός:
«Το είπα και σε προηγούμενο μήνυμα. Ο Χριστός μας έδωσε πρώτος το παράδειγμα με το "Ο αναμάρτητος πρώτος το λίθο βαλέτω", τι ζητάς παραπάνω;»

Ε και??? ΠΟΥ είναι η δήθεν «καινοτομία» σε αυτό?? Μας δουλεύεις ρε Ψηλε?

Σε ρώτησα ΠΟΥ και ΠΟΤΕ υπήρξε αυτή η «ηθική χριστιανική κοινωνία»? ΠΟΙΑ παραδείγματα έχεις να μας υποδείξεις? Μήπως για παράδειγμα τον ΠΡΟΑΓΩΓΟ ΑΒΡΑΑΜ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΔΙΔΩΜΕΝΗ ΣΑΡΑ?

Η μήπως είναι οι ΑΙΜΟΜΙΞΙΕΣ του Λώτ η.....απάντηση στην αρχαιοελληνική ελευθερία στον έρωτα?

Ψηλός:
«Είπες μια μεγάλη αλήθεια! Δόμησε τους θεούς του καθ' εικόνα και ομοίωση των δικών αισχρών συνηθειών και βίτσιων!!»

Φυσικά Ψηλέ!

Ο Αβραάμ εκδίδει την γυναίκα του για να εισπράξει χρήματα (όπως λέμε νταβατζής..), ο Λώτ....του δίνει και καταλαβαίνει με τις κόρες του (!), ο Αβραάμ για να περάσει την ώρα του γκαστρώνει την Αιγύπτια υπηρέτρια του σπιτιού Αγάρ (το κέρατο είναι «θεϊκό χάρισμα» στην Παλαιά Διαθήκη!), ο Ιακώβ και η Ραχήλ (σημαίνει προβατίνα!!) ήταν πρώτα ξεδέρφια, και γενικά οι...πάσες μεταξύ συγγενών αλλά και το κέρατο δίνει και παίρνει στους πνευματικούς σας προπατορες Ψηλε!!!!!

Ρε συ Ψηλέ, τόση «ηθική» πια εκ μέρους σας, δεν την αντέχουμε άνθρωπε μου, κόψε κάτι!!

Ψηλός:
«Πέρα από τις κραυγές σου, τα ευχολόγια και τα κατεβατά των δήθεν ερωτήσεών σου προκειμένου να καταστρέψεις τη συζήτηση, δεν είδα κάποιο επιχείρημα εκ μέρους σου Σβάμπε!»

Ψηλέ, κρύβεσαι πίσω απο την άγνοια σου, και φυσικά αισθάνεσαι καλά, καθώς η άγνοια και η παπαγαλία αποτελεί τιμή για έναν καλό πιστό.

Έχεις κολλήσει σαν την βδέλα στις σκοταδιστικές αρλούμπες του Απολογητή, κάνεις πως δεν βλέπεις αυτά που σε ρωτάνε, καθώς δεν σε συμφέρει να ανοίξεις συζήτηση ΓΙΑ ΤΑ ΑΙΣΧΗ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ «ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ».Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nik67
Μέλος 2ης Βαθμίδας


214 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2006, 23:21:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nik67  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο χριστιανισμός αντιμετωπίζει τον έρωτα σαν μια "ανήθικη", "μιαρή" πράξη η οποία είναι αναγκαία να γίνεται μόλις 2-3 φορές στη ζωή μας, ίσα-ίσα για τεκνοποιία. Φυσικά αυτοί που δεν έχουν σκοπό να τεκνοποιήσουν, δεν πρέπει να κάνουν έρωτα ποτέ στη ζωή τους..

ΔΙΑΦΩΝΩ ΚΑΘΕΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΜΑΚΕΔΩΝ
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΡΩΤΑ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥΣ
ΚΑΙ ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ
http://ethnikoi.org/tsimpoukia2.html
ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2006, 00:49:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο χριστιανισμός αντιμετωπίζει τον έρωτα σαν μια "ανήθικη", "μιαρή" πράξη η οποία είναι αναγκαία να γίνεται μόλις 2-3 φορές στη ζωή μας, ίσα-ίσα για τεκνοποιία. Φυσικά αυτοί που δεν έχουν σκοπό να τεκνοποιήσουν, δεν πρέπει να κάνουν έρωτα ποτέ στη ζωή τους..

ΔΙΑΦΩΝΩ ΚΑΘΕΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΜΑΚΕΔΩΝ
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΡΩΤΑ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥΣ
ΚΑΙ ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ
http://ethnikoi.org/tsimpoukia2.html
ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 18


Τόσα ξέρεις τόσα λες φουκαρά μου Νικ.

Πρόσεξε μόνο μη πέσεις πάνω σε κανένα Δία ενώ έχει κάψες γιατί δεν σε βλέπω καλά φουκαρά μου, φύλαξε τα ..... νώτα σου και ....... λίγο παρακάτω (μια πιθαμή μόνο, όχι παρακάτω)!

Να φυλάγεσαι από τους θεούς γιατί, απ' ότι μας δείχνουν τα βιβλία, τους βλέπω για πολύ μουρντάρηδες!
Βέβαια, προτιμούσαν τα άτριχα και αμούστακα παιδιά, το φρέσκο κρέας, αλλά δεν ξέρεις ποτέ πώς θα τους πετύχεις! Αν τύχει και είναι πολύ νταβαρτισμένοι, δεν τους τη γλιτώνεις!!

Οπότε, φυλάξου φουκαρά μου γιατί κινδυνεύεις με δαύτους που έμπλεξες!!


Νίκ, διάβασε το παρακάτω για να φτιαχτείς αγόρι μου:

ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ: «Ενώ στη σημερινή εποχή η λέξη παιδεραστία εκφράζει τη σεξουαλική έλξη ενός ενηλίκου προς ένα μικρό παιδί» λέει η Reay Tannahill στο βιβλίο της Η ιστορία των σεξουαλικών ηθών «για τους αρχαίους έλληνες σήμαινε αγάπη ενός άνδρα προς ένα αγόρι που είχε περάσει την εφηβεία αλλά δεν ήταν ενήλικο». Τον 6ο, τον 5ο και τον 4ο αιώνα η ενηλικίωση γινόταν στα 17 και οι ερωτικές επαφές μεταξύ ενός μεγάλου άνδρα και ενός προεφήβου ξεκινούσαν από την ηλικία των 12 ετών. Οι παραπάνω σχέσεις όταν αφορούσαν καθηγητή και μαθητή αποτελούσαν κλάδο της ανωτέρας παιδείας και αποτελούσαν την «παιδευτική παιδεραστία». Ο βιασμός όμως ανηλίκου τιμωρούνταν με δήμευση ιδιοκτησίας, εξορία και βάσει των νόμων του Σόλωνα (6ος αιώνας) ακόμη και με θανατική ποινή! Για να θεωρηθεί όμως «βιασμός» η όποια χωρίς τη συγκατάθεση του θύματος πράξη, έπρεπε ο δράστης να συλληφθεί επ' αυτοφώρω. Στην αρχή η παιδεραστία ήταν «μόδα». Στην πορεία έγινε μέρος της καθημερινότητας. Ενας ιστορικός μάλιστα είχε πει: «Οι Αθηναίοι ήταν τόσο φιλόδοξοι όσο και φιλόδοξα μιμητικοί». Αυτή η ματαιοδοξία τους τους οδήγησε σε μια εκκεντρική μόδα, που έπαιξε μεγάλο ρόλο στην υπογεννητικότητα!
Η θέση της γυναίκας μετά την κάθοδο των Δωριέων είχε υποβαθμιστεί πολύ σχεδόν εκφυλιστεί. Η κατάσταση μάλιστα είχε επιδεινωθεί ακόμη περισσότερο με τις μαζικές βρεφοκτονίες αρτιμελών κοριτσιών (μη μου πεις Νικ ότι δεν είναι για θαυμασμό και μίμηση αυτό;;) με σκοπό τη διατήρηση της ισορροπίας των δύο φύλων πληθυσμιακά (σ.σ.: λόγω των πολλών πολέμων τα περισσότερα αγόρια σκοτώνονταν σε μάχες).
Η διαφορετικότητα με την οποία αντιμετώπιζε η αθηναϊκή κοινωνία την παιδεραστία καταφαίνεται από λόγια του Αλκιβιάδη, μαθητή του Σωκράτη. Σε μια «κοσμική συνάντηση της εποχής» ο Αλκιβιάδης κατακεραυνώνει τον Σωκράτη λέγοντας τα ακόλουθα: «Βέβαια, είχες δεν είχες, τα κατάφερες να καθήσεις στο πλευρό του ομορφότερου άντρα». Σε άλλη περίπτωση είχε πει το ακόλουθο μικροπρεπέστατο: «Ο,τι και αν έκανα, δεν υπέκυψε στα νεανικά θέλγητρά μου, τα περιφρόνησε, τα χλεύασε και με ταπείνωσε». Ερωτικές ίντριγκες που σχετίζονταν με την παιδεραστία στέρησαν τη ζωή σε αρκετούς τύραννους, με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί ένα «θερμότερο» κλίμα αποδοχής. Η παιδεραστία, από πράξη ιδιαζόντως ειδεχθής, αποτέλεσε από απόσταση ασφαλείας ακόμη και αντικείμενο θαυμασμού του μέσου Αθηναίου. Για πολλούς ιστορικούς αναλυτές η εξάπλωση της παιδεραστίας στην αρχαία Ελλάδα αποτελεί αδιάψευστο σημάδι της «αρχής του τέλους» της πνευματικότητας και της μοναδικής διάνοιας και «σφράγισε» την παρακμή της.

ΡΩΜΗ: Σώματα αλειμμένα με λάδι, γύμνια καλυμμένη με μικρά κομμάτια δέρματος, ώρες άθλησης στα γυμναστήρια και πάλη σώμα με σώμα ήταν το πλαίσιο μέσα στο οποίο η ομοφυλοφιλία και η παιδοφιλία άνθησαν στην αρχαία Αθήνα. Στην αρχαία Ρώμη, στα χρόνια της Αυτοκρατορίας, υπήρχε ένας αξιοσέβαστος αριθμός διακεκριμένων παιδεραστών και παιδοφίλων. Ο αμφισεξουαλισμός αποτελεί μέρος της καλοπέρασης: θερμά λουτρά, άφθονο κρασί και ατελείωτα όργια! Τόσο στην αρχαία Ρώμη όσο και στην αρχαία Αθήνα οι ερωτικές σχέσεις με ανήλικα παιδιά οδήγησαν στην έντονη υπογεννητικότητα και στην παρεμπόδιση της αναπαραγωγής.

Πηγή: ΤΟ ΒΗΜΑ http://tovima.dolnet.gr/print_article.php?e=B&f=12792&m=C31&aa=1

Edited by - Ψηλός on 08/11/2006 02:08:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2006, 01:54:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικ,
να προσέχεις ιδιαίτερα και τούτον εδώ γιατί αυτός κι αν είναι πεινασμένος!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2006, 03:33:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας ρίξουμε μια ματιά λοιπόν στη νέα ζωή ή μάλλον στην άρνηση της ζωής που ευαγγελίζεται ο χριστιανισμός.

Η ορθοδοξία λοιπόν απαγορεύει:

1. Το να τρώνε άντρες και γυναίκες μαζί και μάλιστα τραγουδώντας και χορεύοντας, επί ποινή αφορισμού(!).

Πρόταση: Να κλείσουν οι ταβέρνες όλες σαν έργα του διαβόλου και σε κάθε κυριακάτικη συγκέντρωση για φαϊ στο σπίτι να παρευρίσκεται παπάς οπωσδήποτε για την τήρηση της τάξης. Τα εστιατόρια επίσης να μεριμνήσουν για ειδικούς χώρους αντρών και γυναικών όπου θα τρώνε οι πελάτες τους.

2. Οι ιερείς να μην τρώνε παρέα με γυναίκα, ακόμη κι αν είναι συγγενής τους, επί ποινή καθαίρεσης(!!)

Πρόταση: Να δημιουργηθεί ειδικός χώρος σαν ντουλάπα όπου οι παντρεμένοι ιερείς να τρώνε το μεσημέρι, ενώ η γυναίκα τους να τρώει στη βεράντα.

3. Απαγορεύονται ακόμη και τα σουτζουκάκια(!) και μάλιστα επί ποινή αφορισμού αυτού που τα τρώει(!!!)

Πρόταση: Να ενταχθεί το γνωστό κατάστημα της Θεσσαλονίκης "Συρνέικα Σουτζουκάκια Ρογκότης" στη λίστα των αιρέσεων της Εκκλησίας και να αναθεματιστούν άμεσα οι πελάτες του!

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2006, 03:59:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φυσικά Ψηλέ, για την παράθεση εικόνων που αναφέρονται σε μύθους, δεν περιμένω κάτι καλύτερο από σένα. Ασυλία απολαμβάνεις, και "οι βάρβαροι ίσως είναι κι αυτοί μια λύση", όπως έλεγε και ο Καβάφης. Μέσα στο φανατισμό σου δεν υπάρχει χώρος για ορθολογισμό ούτε γι'αυτήν την απλή λογική σκέψη.

Απλά θα ήθελα τη γνώμη των συντονιστών αν αρχίσει κανείς να παραθέτει εδώ μέσα φωτογραφίες από τα διάφορα σκανδαλοθηρικά περιοδικά που δείχνουν εκπροσώπους της Εκκλησίας της Ελλάδας σε γαργαλιστικές περιπτύξεις με άλλους αρσενικούς... Και δε μιλάμε για απεικόνιση μύθων αλλά για τη σημερινή ελληνική πραγματικότητα στους χώρους της εκκλησίας.

Προσωπικά βρίσκω την εικόνα που δημοσιεύει ο Ψηλός υβριστική, εξευτελιστική και προσβλητική (αλλά πάντα σύμφωνη με τις ηθικές αξίες που ο ίδιος πρεσβεύει) και κάνω χρήση του δικαιώματός μου να καλέσω τους συντονιστές να διαγραφεί το μήνυμά του, όπως άλλωστε αναφέρεται και στους όρους χρήσης του forum αυτού.

Είχα πει την κόρη μου να διαβάζει τα άρθρα του esoterica γιατί εκεί μέσα μπορεί να βρει πολλά ενδιαφέροντα. Αλλά με τόσους χριστιανούς που εμφορούνται από τη γνωστή ηθική τους να κυκλοφορούν ασύδοτοι εδώ μέσα, δε βλέπω το λόγο.

Μπράβο Ψηλέ για το χριστιανικό σου ήθος! Και σ'ανώτερα!

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2006, 08:50:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ομολογώ πως πολλές φορές προβληματίζομαι βλέποντας κάποια μηνύματα σε ένα θέμα κι αναρωτιέμαι ποιά μπορεί να είναι η σχέση τους με το αρχικό θέμα.
Αρκετές φορές μπορώ να πω οτι απογοητεύομαι βλέποντας οτι η σχέση αυτή είναι ανύπαρκτη...

Πόσες παρατηρήσεις και συστάσεις για ψυχραιμία πρέπει να γίνουν ώστε να γίνει αντιληπτό πως ένα θέμα έχει ένα συγκεκριμένο σκοπό κι η συζήτηση οφείλει να παραμείνει μέσα σε κάποια πλαίσια?
Θα μπορούσες να μου απαντήσεις εσύ, Schwabe μου?
Μήπως εσύ, Ψηλέ μου?

Φυσικά κάποια τέτοια ερωτήματα δεν έχουν λάβει ποτέ καμία απάντηση, σα να περνάνε απαρατήρητα, σωστά?

Έχετε αναρωτηθεί ποτέ μήπως αυτή η συμπεριφορά συνιστά μια κατάχρηση της φιλοξενίας του χώρου στον οποίο βρίσκεστε?

Για ποιό λόγο, αγαπητέ μου Schwabe, η συμμετοχή σου περιορίζεται μόνο στην κατάδειξη των περιβόητων εγκλημάτων του Χριστιανισμού, στο ποιόν του Αβραάμ και του Ισαάκ, στις αιμομιξίες του Λωτ και το θεοκρατικό Βυζάντιο?
Σε πόσα θέματα θα πρέπει να ειπωθούν τα ίδια πράγματα?

Για ποιό λόγο, αγαπητέ μου Ψηλέ, η συμμετοχή σου περιορίζεται μόνο στην κατάδειξη των εντεταλμένων πολέμιων του Χριστινισμού, στα εγκλήματα των αρχαίων Ελλήνων, στην προσβολή κάθε θρησκείας πέραν του Χριστιανισμού - ειδικότερα του Δωδεκαθεϊσμού - και την προσβολή των θρησκευτικών πιστεύω των συνομιλητών σου?

Θυμάμαι οτι σου έχω απευθύνει ένα ερώτημα γύρω από την φύση της συμμετοχής που επιθυμείς να έχεις στις Συζητήσεις μας και το οποίο έχει παραμείνει ακόμη αναπάντητο...

Αλήθεια, γιατί δυσκολεύεσαι τόσο πολύ να αποδεχθείς το δικαίωμα του κάθε ανθρώπου να πιστεύει σε μια θρησκεία η οποία είναι διαφορετική από την δική σου?
Γιατί αποδίδεις χαρακτηρισμούς και κατηγορίες την στιγμή που σε εξαγριώνει η εκτόξευση των χαρακτηρισμών προς την δική σου θρησκεία?

Τι είναι αυτό που πρέπει να γίνει λοιπόν?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2006, 11:05:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Ψηλέ,
quote:
Δώσε σε μου κάποιο συγκεκριμένο παράδειγμα και το συζητάμε μαζί. Με το να πυροβολείς στο κενό δεν γίνεται συζήτηση

Νομίζω ότι ήμουν σαφέστατη.Σε ρώτησα για τις περίφημες επιστολές του Αποστόλου Παύλου όσον αφορά τις γυναίκες.Απάντηση δεν έλαβα.Σε ρώτησα να μου σχολιάσεις τις ξεφτίλες που γίνονται στη μονή Εσφιγμένου και δεν απάντησες.Σε ρώτησα να απαντήσεις για τα όργια που γίνονται σε μοναστήρια κι εκκλησίες και εκεί-απάντησες το θεϊκό-είπες να μην βλέπουμε Καρατζαφέρη κλπ.Άνοιξε τα μάτια και τα αυτιά σου αγαπητέ Ψηλέ...Ίσως να μην ζούνε στο σκοτάδι μόνο οι "νεοπαγανιστές" ή οι οπαδοί των άλλων θρησκειών,όπως λες..Ίσως να ζείς στο σκοτάδι κι εσύ...

quote:
Σου παρέθεσα ένα κείμενο. Σου είπα επίσης πως μπορούμε να συζητήσουμε επί συγκεκριμένων αποριών σου. Εσύ όμως, στα σχόλιά σου, δεν έκανες τίποτα άλλο από να αρχίσεις και πάλι τους πυροβολισμούς στο κενό.
Ανέφερέ μου κάτι το συγκεκριμένο, και όχι πλήθος ασυνάρτητων κατηγοριών, και εδώ είμαστε. Θα είδες όμως ότι συνεπικουρείσαι και από το φαινόμενο που ακούει στο όνομα Σβάμπε, ο οποίος κάνει τα πάντα για να ξεστρατίσει την κουβέντα.

Μα δεν είχα καμία απορία αγαπητέ.Σου ΣΧΟΛΙΑΣΑ τα γεγραμμένα.Αν ούτε αυτό σου κάνει,τότε τι να πω...

quote:
Ενώ πιο κάτω λες πως "λατρεύω τους ομοφυλοφίλους", παρουσιάζεσαι καυστική και κατακρίνεις άγρια την " ομοφυλοφυλία μεταξύ των παπάδων και των μοναχών". Τι είδους "λατρεία" και αντικειμενικότητα είναι αυτή άραγε Μαράκι μου;;
Εγώ σου είπα πως ο καθένας κρίνεται σε ετούτο εδώ τον κόσμο. Εσύ όμως παρουσιάζεσαι "επιλεκτικώς" επικριτική, πράγμα που δεν συνάδει καθόλου με αυτά που λες ότι πιστεύεις!

Φυσικά και δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους ομοφυλόφιλους.Οι ομοφυλόφιλοι μοναχοί/παπάδες όμως που ξεφτιλίζουν τους ομοφυλόφιλους,τους αφορίζουν,τους αποκαλούν "άρρωστους" κι ένα σωρό άλλα,αυτοί είναι που με αηδιάζουν...Αυτή τους η υποκρισία.Δεν θα ανέφερα αγαπητέ τα όργια που γίνονται στους κόλπους της εκκλησίας,αν η εκκλησία πρώτη δεν είχε προκαλέσει με την στάση της απέναντι στο θέμα αυτό,την μήνιν μας.Φτάνει πια η υποκρισία...

quote:
Συνειδητοποιείς ότι προσπαθείς να απαλύνεις τις εντυπώσεις, παρότι είσαι και εσύ γυναίκα;;
Μου λες για κάποια "δωμάτια" τη στιγμή που οι ιστορικοί μας μιλάνε για τελείως διαφορετικά νούμερα και συνήθειες!!
Τι ήταν αυτό που είπε ο Σβάμπε και σε κάλυψε, δεν κατάλαβα; Μήπως τα ψέματά του και τα ευχολόγια;;
Αύριο-μεθαύριο θα γίνεις μητέρα (σου το εύχομαι), τι θα έκανες αν κάποιος διεστραμμένος ερχόταν, με κάθε νομιμότητα που θα του παρείχε το πολιτικό ή/και θρησκευτικό κατεστημένο, και ξεμυάλιζε το ανήλικο παιδάκι σου και το σακάτευε σωματικά και του κατάστρεφε και σημάδευε τον ψυχικό του κόσμο, για όλη του τη ζωή;;
Είναι ωραίο να πουλάμε εξυπνάδα (δεν μιλάω για εσένα Μαράκι) όταν ακούμε να συμβαίνουν διάφορα περιστατικά τριγύρω μας, αλλά ποτέ σε εμάς!! Ξέρεις πόσοι τσάμπα μάγκες υπάρχουν έτσι!!! Πρώτος και καλύτερος ο Σβάμπε!

Πόσες φορές θα πρέπει να σου πούμε,ότι δεν γινόταν με το ζόρι αυτό το πράγμα;Άσε που ξέρουμε και για τις καλόγριες που ξεμυαλίζουν κοπέλες και τις παίρνουν στα μοναστήρια,αυτές και τις ΠΕΡΙΟΥΣΙΕΣ τους...Όπως πρόσφατα μάθαμα και για τον αρχιμανδρίτη που τα είχε με 2-3 γυναίκες..Αυτό δεν είναι ξεμυάλισμα....

quote:
Δηλαδή βρε Μαράκι, για τη δυστυχία αυτών των γυναικών φταίει ότι ήταν Χριστιανές Ορθόδοξες; Για σύνελθε κορίτσι μου, τι είναι αυτά που λες τώρα;;
Ο Χριστός μας ήλθε στη γη πρώτα για την πόρνη και τη μοιχαλίδα και ύστερα για όλους τους άλλους. Είπε, ελάτε σε εμένα όλοι οι καταπιεσμένοι και οι αδικημένοι του κόσμου ετούτου!!
Δεν απαίτησε ποτέ του την ιερή πορνεία για να καρπωθεί το αντίτιμο της δυστυχίας των άμοιρων γυναικών!!
Σου εύχομαι να μην βρεθείς ποτέ στην κατάσταση να υποχρεωθείς να πωλήσεις το κορμί σου για ένα κομμάτι ψωμί! Αλλά, και έτσι να είναι, γιατί κατακρίνεις μόνο αυτές τις γυναίκες;; Οι Έλληνες άνδρες δεν έχουν καμιά ευθύνη σε όλα αυτά;;
Από πότε βρε Μαράκι αθωώνεις το θύτη και καταδικάζεις το θύμα;
Ποιος είναι αυτός που ικανοποιεί τις, πολλές φορές διεστραμμένες, ορέξεις του και ποια είναι αυτή που, έναντι ανταλλάγματος, υποχρεούται να ξεπουλήσει ότι πιο δικό της έχει;; Σαν κοπέλα που είσαι περίμενα να είσαι πιο ευαίσθητη ειδικά σε αυτό το θέμα!

Μια χαρά ευαισθητοποιημένη είμαι,σε ότι αφορά τις γυναίκες.Άσε που η πολλή ευαισθησία μεταφράζεται από τους χριστιανούς σε υπέρμετρο φεμινισμό...
Δεν καταδίκασα καμία γυναίκα που το κάνει αυτό.Βλέπω όμως ότι δείχνεις ιδιαίτερη κατανόηση στις χριστιανές που πουλάνε το κορμί τους...Αν λέγανε την ιερόδουλη Ασπασία,θα την κατακεραύνωνες.Αν λένε τη ιερόδουλη Μαγδαληνή,δείχνεις κατανόηση...

quote:
Θες να μου πεις πως διάβασες τη Γραφή και όταν έφτασες σε αυτά τα χωρία, σου γεννήθηκαν τα ερωτήματα αυτά;
Αν ψάξεις εδώ μέσα θα βρεις απαντήσεις πάνω σε αυτά που ρωτάς!!

Θες να μου πείς πως υπάρχει ιδιαίτερη ερμηνεία σε αυτά τα εδάφια εκτός της πασιφανούς;

Τέλος πάντων,για να μην πολυλογώ γιατί με ενοχλεί που παρερμηνεύεις τα λόγια μου,φίλε Ψηλέ,όταν λέω ότι δεν είμαι μισαλλόδοξη,πορωμένη εννοώ ότι δεν είμαι σαν εσένα.Γιατί αδυνατείς να δεχτείς τις υπόλοιπες θρησκείες;

Όταν λέω ότι αγαπάω τους ανθρώπους,σαφέστατα και τους παπάδες και τους μοναχούς.τους σωστούς και όχι τους υποκριτές και αυτούς που έχουν χάσει τον δρόμο τους.Αγαπάω ιδιαίτερα τον πατερ-Νικόλα στην ενορία μου.δάκρυσα όταν αντίκρυσα τον ηγούμενο της μιας κάποιας μονής Προδρόμου.Πηγαίνω στου Ραγκαβή γιατι ο παπάς είναι το κάτι άλλο.Όταν περνάει όμως η λιμουζινάρα του Χριστόδουλου,ρίχνω απίστευτες μούντζες..Έχω άδικο;όχι....

Ποτέ μου δεν θα μεγάλωνα το παιδί μου ώστε να γίνει παπάς...Θα ήθελα το παιδί μου να είναι ανοιχτόμυαλο και όχι κολλημένο ή πορωμένο.Αν όμως,αφού είχε ψαχτεί και ψάξει,ήθελε να γίνει παπάς,δεν θα είχα κανένα πρόβλημα.Αρκεί να γινόταν πραγματικός παπάς και όχι τα Alien που τριγυρνάνε σήμερα...
Υποθέτω πως ξέρεις το αστείο-το οποίο δεν είναι καθόλου αστείο- που κυκλοφορεί πολύ στις μέρες μας,έτσι;"Παντρέψου παπά,είναι σαν να παντρεύεσαι ΤΡΑΠΕΖΑ".Έλεος δηλαδή...
Δεν θέλω να αλλάξω το δόγμα μας,θέλω να εξευγενιστεί και να ξεκολλήσει.Όλο και πιο πολλοί είναι εκείνοι που νιώθουν ακάλυπτοι.Μα επιτέλους,ΑΓΑΠΑΤΕ ΑΛΛΗΛΟΥΣ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2006, 11:19:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αρρωστη σεξουαλικα κοινωνια..καταληγει να νοσει και σε πολλα αλλα ζητηματα..
η απουσια πασης φυσεως κομπλεξ της τοτε ελλαδας ηταν αυτη που εκανε τον κοσμο να εχει ανοιχτα ματια και ξεκαθαρο μυαλο και εν τελει να προοοδευσει και να διαπρευσει και σε πολλα αλλα ζητηματα..
κοιτα σημερα την κομπελξικη μας χριστιανικη κληρονομια που μας μετεδωσαν οι πατεραδες μας..
κομπλεξικα αγορια..δεν μπορουν να βρουν γυναικες απο την μια να κανουν
οικογενεια..δεν μπορουν να πλησιασουν το θεριο ¨¨¨γυναικᨨ απο την μια..
επαναστατες αντιδραστικοι νεαροι απο την αλλη .που ξυπνησαν απο το παιχνιδι της ηθικης και μανιασμενοι πλεον ,δεν σεβονται γυναικες με τις οποιες σχετιζονται κατα δεκαδες....
πληρης αταξια....παιδοφιλοι...ομοφυλοφιλοι..καθε λογης ανωμαλοι...
ειναι ο καρπος της σεξουαλικης χριστιανικης ιδεας..


Και μετά λέει ο Ψηλός,ότι κρύβομαι πίσω από ιαχές άλλων μελών..Πώς να μην συμφωνήσω με τον sakhs;

macedon

quote:
οι θρησκείες έγιναν για να εξυπηρετούν τον άνθρωπο, και όχι ο άνθρωπος για να εξυπηρετεί τις θρησκείες και τους εκπροσώπους τους.

Ενώ έτσι όπως είμαστε σήμερα,φτωχοί και ταλαιπωρημένοι,η εκκλησία,που αν έδινε έστω και το 1/4 του πλούτου της δεν θα υπήρχε φτωχός στην Ελλάδα,προτιμάει να τα τρώει από εμάς και φυσικά να διαιωνίζει την φτώχεια και την ταλαιπωρία,ώστε που αλλού πια να τρέξουν οι άνοοι για "παρηγοριά και βοήθεια";στην εκκλησία....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2006, 11:45:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying_Incubus:
«Για ποιό λόγο, αγαπητέ μου Schwabe, η συμμετοχή σου περιορίζεται μόνο στην κατάδειξη των περιβόητων εγκλημάτων του Χριστιανισμού, στο ποιόν του Αβραάμ και του Ισαάκ, στις αιμομιξίες του Λωτ και το θεοκρατικό Βυζάντιο?»

Σφάλεις αγαπητέ Dying_Incubus.

Και σφάλεις διότι εάν ανατρέξεις σε παλαιότερα θέματα που προσωπικά έχω ανοίξει, θα δεις ότι δεν «περιορίστηκα» στο Βυζάντιο και στην κατάδειξη εγκλημάτων του Χριστιανισμού αλλά ασχολήθηκα με ευρύτερη θεματολογία.

Ωστόσο, και απο την στιγμή που εδώ ακούγονται πολλές και διαφορετικές απόψεις, και καλώς γίνεται, και οι απόψεις αυτές έχουνε να κάνουνε με τους «ηθικούς Χριστιανούς» και τα «μύρια κακά της αρχαιότητας», τότε θεωρώ πως ΠΡΕΠΕΙ να αναδειχθούνε ορισμένες ιστορικές αλήθειες.

Οι ιστορικές αυτές αλήθειες, όπως αντιλαμβάνεσαι, δεν σχετίζονται με υποθετικά σενάρια αλλά αναφέρονται σε συγκεκριμένα πρόσωπα και περιόδους.

Με λίγα λόγια, δεν πρόκειται να αφήσω αναπάντητες τις καθεστωτικές αντιλήψεις διαφόρων ηθικολάγνων, απο την στιγμή που θέλουν να εξαγνίσουν τα του οίκου τους και να μαυρίσουν πατρώες συνήθειες και πραγματικότητες.

Με εκτίμηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2006, 12:08:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:
«Πρόσεξε μόνο μη πέσεις πάνω σε κανένα Δία ενώ έχει κάψες γιατί δεν σε βλέπω καλά φουκαρά μου, φύλαξε τα ..... νώτα σου και ....... λίγο παρακάτω (μια πιθαμή μόνο, όχι παρακάτω)!»

Ψηλέ, η ιουδαϊκή σου παιδεία σε θέματα μυθολογίας και ιστορίας σε έχουν καταστήσει απλό φερέφωνο φίλτατε. Λυπάμαι που το λέω, αλλά η τυφλή αναπαραγωγή που σε κάνει τόσο να χαριεντίζεσαι, μοναχά αυτό μας δείχνει.

Κόπτεσαι περί των δήθεν «εισαγώμενων θεοτήτων» των Ελλήνων, ενώ την ίδια στιγμή.......ολάκερη η Αγία Γραφή είναι μια ΕΒΡΑΪΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ!!!

Αναρωτιέμαι, ξέρεις τελικά τι γράφεις ή απο το πολύ το c(l)opy paste δεν κοιτάς καν τι πετάς στο esoterica??

Στο εντομεταξύ, ας δούμε λίγα χαρακτηριστικά παραδείγματα της άποψης που έχει ο Χριστιανισμός ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΡΩΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΑΣ ΤΟ ΣΩΜΑ, ώστε να αντιληφθούνε και οι αναγνώστες μας το «οπτικό πεδίο» σου Ψηλέ.

Η νέα Ιουδαϊκή αίρεση των Χριστιανών κατάφερε, με την επιβολή του καισαροπαπισμού, να αναστρέψει αξίες και πρότυπα πανάρχαια τα οποία και ξεπέσανε ανεπανόρθωτα.

Η υπερηφάνεια θα αντικατασταθεί από την ταπείνωση, η χαρά της ζωής από την λύπη και τη μελαγχολία, ο αθλητισμός θα γίνει μοναχισμός, ο ήρωας μάρτυρας, η έρευνα άλογη πίστη, το θάρρος φόβος, και η λογική και το κριτικό πνεύμα παράνοια.

ΕΡΗΜΙΤΕΣ, ΣΠΗΛΑΙΟΒΙΟΙ, ΑΝΑΧΩΡΗΤΕΣ-ΑΣΚΗΤΕΣ και ΤΡΩΓΛΟΔΥΤΕΣ θα αποτελέσουνε ξαφνικά τους εκφραστές των «νέων συμβολισμών» αλλά και ταυτόχρονα το πρότυπο του μεσαιωνικού ανθρώπου που θα «ακολουθήσει» τη νέα ασιατική λαίλαπα.

ΤΟ ΠΑΡΑΛΟΓΟ που κυριαρχούσε και διαπότιζε την νέα αίρεση του Ιουδαϊσμού, οδήγησε τους μοναχούς-ασκητές ΣΕ ΠΑΡΑΛΟΓΕΣ ΑΚΡΟΤΗΤΕΣ.

• Ο Αιγύπτιος ασκητής Παχώμιος ΜΑΣΤΙΓΩΝΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΩΣ ΤΟΥΣ ΤΡΕΙΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΜΟΝΑΧΟΥΣ ΤΟΥ ΤΑΓΜΑΤΟΣ ΤΟΥ, ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ !!!

• Ο Βησσαρίων αυτοβασανιζόταν με αγκάθια ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΦΥΓΟΥΝ ΟΙ ΑΜΑΡΤΙΕΣ !!!

• Ο Άγιος Αντώνιος ο Μέγας, αιγυπτιακής καταγωγής, πέρασε τη ζωή του μέσα σε μια σπηλιά της Ερυθραίας, προσευχόμενος στον Γιαχβέ. Στο διάστημα που ασκήτευε ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕ ΠΟΤΕ ΕΝΔΥΜΑ (!) ΔΕΝ ΕΠΛΥΝΕ ΠΟΤΕ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥ (!!) ΚΑΙ ΤΡΕΦΟΤΑΝ ΗΜΕΡΑ ΠΑΡΑ ΗΜΕΡΑ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΞΙΜΑΔΙ (!!!) . ΓΥΝΑΙΚΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΣΕ ΠΟΤΕ.

• Ο εκ Σαξωνίας Άγιος Γορδικός τρεφόταν αποκλειστικά με ΣΑΠΙΟ ΦΑΓΗΤΟ !!!

• Η καλόγρια Ελισάβετ ΕΠΙΝΕ ΤΑ ΟΥΡΑ ΤΗΣ ΑΠΟ ΕΥΛΑΒΕΙΑ !!!

• Ο Σύριος Βαραδάτος ζούσε μονίμως μέσα σε ένα σάκκο ΜΕ ΜΙΑ ΤΡΥΠΑ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΝΕΠΝΕΕ, ΤΡΕΦΟΤΑΝ, ΟΥΡΟΥΣΕ ΚΑΙ ΑΦΟΔΕΥΕ !!!

• Ο Μακάριος ο Αλεξανδρινός, δεμένος πάντοτε με αλυσίδες βάρους σαράντα και πλέον κιλών, ΖΟΥΣΕ ΣΕ ΕΝΑ ΠΗΓΑΔΙ ΑΛΕΙΦΟΝΤΑΣ ΤΟ ΚΟΡΜΙ ΤΟΥ ΜΕ ΜΕΛΙ, ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΣΑΝΙΖΟΥΝ ΟΙ ΜΥΓΕΣ !!!

• Ο όσιος Συμεών ο Στυλίτης πέθανε, αφού έζησε επί σαράντα χρόνια ΚΡΕΜΑΣΜΕΝΟΣ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΣΤΥΛΟΥΣ, ΧΕΙΜΩΝΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ, ΚΗΡΎΤΤΟΝΤΑΣ….ΤΟΝ «ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ»! ΑΦΗΝΕ ΤΑ ΕΝΤΟΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΝΑ ΤΡΩΝΕ ΤΙΣ ΣΑΡΚΕΣ ΤΟΥ. Ο θάνατος του ήταν φρικτός και επήλθε, ΑΦΟΥ ΑΠΕΜΕΙΝΑΝ ΣΤΟΝ ΣΤΥΛΟ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΟΚΑΛΑ ΤΟΥ !!!

ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ, ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΚΟΜΑ, ΧΑΣΑΝΕ ΑΡΑΓΕ ΤΟΝ…ΚΡΥΜΜΕΝΟ ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥΣ ΟΔΗΓΟΥΣΕ ΣΕ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΕΝΑΡΕΤΟ ΒΙΟ? ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΚΑΙ Ο ΕΞΕΥΤΕΛΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΕΩΡΗΘΕΙ….Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΚΡΥΜΜΕΝΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΩΝ «ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΩΝ»!!

Υπάρχουνε αρκετά ακόμα παραδείγματα νοσηρών εγκεφάλων που ξεπερνούν κάθε αρρωστημένη φαντασία. Άλλοι ΣΤΑΥΡΩΝΟΝΤΑΝ, ΑΚΡΩΤΗΡΙΑΖΟΝΤΑΝ, ΕΤΡΩΓΑΝ ΚΟΠΡΑΝΑ, ΕΠΙΝΑΝ ΞΥΔΙ ΑΝΤΙ ΝΕΡΟΥ και άλλα πολλά «εργαλεία» προς τον ενάρετο δρόμο του Γιαχβέ!

Το αποτέλεσμα αυτών των μεθόδων αλλά και «Άγίων», προς παραδειγματισμό των νέων ανθρώπων που μπλέκονται στα δίχτυα των εμπόρων της μεταθανάτιας σωτηρίας, είναι χιλιάδες θύματα που καταντούν ανέραστα, άγαμα, εχθρικά προς τις οικογένειες τους, άβουλα θύματα ΑΜΕΙΛΙΚΤΩΝ ΡΑΣΟΦΟΡΩΝ.

Ο μοναχισμός (μας θυμίζει άραγε τίποτα από την ένδοξη αρχαία ΕΛΛΑΔΑ αυτή η ασιατική λαίλαπα??) μαζί με τα «ιδεώδη» που πρεσβεύει καθώς και την ιουδαϊκή «παιδεία» που εμποτίζει τα μυαλά των νέων, στάθηκε επιπλέον ΠΑΝΤΟΤΕ παλικάρι και παράδειγμα προς μίμηση για κάθε ΠΑΤΡΙΩΤΗ: όταν ΜΟΝΟ ΔΥΟ ΧΙΛΙΑΔΕΣ στρατιώτες υπερασπίζονταν τη βασιλεύουσα, ΤΕΤΡΑΚΟΣΙΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΜΟΝΑΧΟΙ ΖΟΥΣΑΝ ΕΓΚΛΕΙΣΤΟΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ !!!

Η εχθρότητα που καλλιεργήθηκε για το ανθρώπινο σώμα, τη σεξουαλική σχέση και τον έρωτα, οδήγησε το χριστιανικό «ποίμνιο» ΝΑ ΜΙΣΗΣΕΙ ΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ- ΜΗΤΕΡΑ, ταυτίζοντας την με το σατανά!

Ας σκεφτούμε ότι ο ίδιος ο Χριστός δεν αποκάλεσε την Μύριαμ μητέρα αλλά γυναίκα....

Ψηλέ, άραγε σε ποιό απο τα άνω «χριστιανικά παραδείγματα ήθους» βλέπεις τον εαυτό σου ή τον γιο σου και την κόρη σου?

Ευτυχώς για μας όμως, η ελλάδα δεν πορεύεται καθόλου με τα «χριστιανικά πρότυπα» Ψηλέ, με λίγα λόγια σας έχει κανονικά γράψει, και φροντίζει να χαίρεται την ζωή και τον έρωτα!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2006, 12:59:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για όποιους τυχόν θίχτηκαν από τη δημοσίευση της εικόνας του θεού Πάνα που συνουσιάζεται με την κατσίκα:

Η υποκρισία ορισμένων ψευτοπουριτανών δεν έχει όρια!

Όταν δεν μας συμφέρει το γυρνάμε στο μύθο και όταν μας συμφέρει συνδέουμε με το έτσι θέλω το μύθο με τον "ένδοξο πολιτισμό" των αρχαίων μας;

Αποφασίστε επιτέλους, πείτε μας ότι αυτό που πρεσβεύετε είναι ένας μύθος!!
Πείτε στον κόσμο ότι θα πρέπει να αρχίσει πάλι να λατρεύει ανθρωπόμορφους μυθικούς θεούς! Θεούς που συνουσιάζονταν με ζώα!!!
Σας συμφέρει όμως να υπάρχει πάντα ένα θολό τοπίο, το οποίο να το προσαρμόζετε όπως εσείς θέλετε για να σας βγαίνει η συνταγή!!

Αν σας πείραξε η εικόνα που παρέθεσα, γιατί αγαπητοί μου;;

Madedon δεν ανησύχησες μην τυχόν η κόρη σου κάνει "κλίκ" στο link που έδωσε ο Νικ;
Δεν σε είδα ποτέ να δείχνεις την ίδια ευαισθησία και με τις εικόνες ή τα links που κατά καιρούς έχει παραθέσει, για παράδειγμα, ο Velial!!!
Ή μήπως αυτά της επιτρέπεις ή της συμβουλεύεις να τα βλέπει ενώ την εικόνα που παρέθεσα εγώ, που υπάρχει και σε "καρτ ποσταλ" και πωλείται ελεύθερα στη χώρα μας, μαζί με αυτή του Πρίαπου (αυτός υπάρχει και σε αγαλματάκι για όποιον ενδιαφέρεται), μπορεί έως και να τις αγοράζει ελεύθερα;
Δεν με αφορά το θέμα (τι της επιτρέπεις/προτρέπεις και τι όχι) αλλά μια κάπως λιγότερο υποκριτική συμπεριφορά δεν θα έβλαπτε φίλτατε!!!

Αγαπητοί μου, δίνετε στα παιδιά σας να διαβάζουν όλα τα πικάντικα των θεών σας, βιασμοί, φόνοι, κτηνοβασίες, όργια, ίντριγκες, …. και κάνετε τους πουριτανούς τώρα με αυτή την εικόνα;
Ας μην ξεχνάμε ότι αυτά ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ και στα παιδιά μας, τα οποία, από τρυφερή ηλικία, μαθαίνουν για τα "κατορθώματα" των μυθικών θεών των προγόνων τους. Αυτό δεν σας σκανδαλίζει καθόλου;;

Αγοράζετε ελεύθερα, χωρίς κανέναν περιορισμό, το άγαλμα του γνωστού Πρίαπου με το τεραστίων διαστάσεων "όργανό" του, το οποίο "κοσμεί" και τα μαγαζιά των αφορολόγητων εντός των αεροδρομίων. Φαντάζομαι πως όταν τύχει και περάσετε από εκεί, βάζετε τα χέρια σας στα μάτια των παιδιών σας για να μη το δουν και παραπονιέστε έντονα στον υπεύθυνο του καταστήματος, σωστά;;

Κυκλοφορούν ελεύθερα και εκτίθενται προς ελεύθερη θέαση αγγεία με αναπαραστάσεις από ερωτικές περιπτύξεις των αρχαίων μας, αλλά φαντάζομαι πως ούτε και αυτό αγγίζει την υπερευαισθησία σας!


Macedon, έχεις δίκιο, η εικόνα που δημοσιεύει ο Ψηλός είναι υβριστική, εξευτελιστική και προσβλητική για τη νοημοσύνη του κάθε ανθρώπου και όχι του Έλληνα μόνο.
Κάθε Έλληνας θα πρέπει να σταθεί με πολύ κριτικό πνεύμα απέναντι στους καινούργιους παραμυθάδες!!!!

Πολλές φορές η πραγματικότητα ήταν τόσο σκληρή και βάναυση που μόνο με έναν μύθο μπορούσε να αποδοθεί με τρόπο έτσι ώστε να μην προκαλεί τον αποτροπιασμό των αναγνωστών!

Όσον αφορά το Χριστιανικό ήθος, άστο καλύτερα γιατί το μόνο που μπορείς να κάνεις, αν ασχοληθείς μαζί του, είναι να το κακοποιήσεις με τις περίεργες, περί ήθους, αντιλήψεις σου!

Είναι λογικό να αναρωτηθεί κάποιος, από πού θα παραδειγματίζονταν οι αρχαίοι μας αφού και οι ίδιοι τους οι θεοί πρωτοστατούσαν σε σεξουαλικά όργια, εγκλήματα και σε πλήθος ανήθικων πράξεων;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2006, 13:15:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σβάμπε,
Δεν θα σταθώ στο κατά πόσο είναι αληθή τα όσα αναφέρεις.

Αυτό που θα σου πω είναι πως ο κάθε άνθρωπος είναι ελεύθερος να κάνει κολοτούμπες, να καταπίνει ξυραφάκια, να βασανίζει το "πουλί" του, να εκδίδεται επί αμοιβή ή και δωρεάν, να βράζει και να πίνει τα ούρα του, να κλείνεται σε σπηλιά ή στο σπίτι τους για εκατό χιλιάδες χρόνια, να .......


Δεν έχει όμως δικαίωμα, στο όνομα κανενός ψευτοθεού να επιβάλλει με τη βία όλα, ακόμη περισσότερα ή και μερικά μόνο από τα παραπάνω, σε κανέναν συνάνθρωπό του!!

Πιστεύω να αντιλαμβάνεσαι τη διαφορά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2006, 13:50:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αναρωτιέμαι φίλε Schwabe,αν αξίζει να προσπαθούμε να διευρύνουμε τους ορίζοντες στον τρόπο σκέψης κάποιων..Νομίζω ότι οι πιο πολλοί χριστιανοί ψάχνουν και ψάχνονται και πολύ λιγότεροι είναι εκείνοι που είναι κολλημένοι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2006, 13:58:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητοί μου, δίνετε στα παιδιά σας να διαβάζουν όλα τα πικάντικα των θεών σας, βιασμοί, φόνοι, κτηνοβασίες, όργια, ίντριγκες, …. και κάνετε τους πουριτανούς τώρα με αυτή την εικόνα;
Ας μην ξεχνάμε ότι αυτά ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ και στα παιδιά μας, τα οποία, από τρυφερή ηλικία, μαθαίνουν για τα "κατορθώματα" των μυθικών θεών των προγόνων τους. Αυτό δεν σας σκανδαλίζει καθόλου;;

Δεν πιστεύω να μιλάς σοβαρά έτσι;μήπως να σου καταργήσουμε και τους Ολυμπιακούς Αγώνες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2006, 14:29:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ schwabe

Γράφεις:
"Ευτυχώς για μας όμως, η ελλάδα δεν πορεύεται καθόλου με τα «χριστιανικά πρότυπα» Ψηλέ, με λίγα λόγια σας έχει κανονικά γράψει, και φροντίζει να χαίρεται την ζωή και τον έρωτα!!"

Απο τη μία κατηγορούμε τον Χριστιανισμό, επειδή τάχατες ακολουθούμε τα όσα διδάσκει και απο την άλλη παραδεχόμαστε ότι δεν τον ακολουθούμε, αλλά ότι τον έχουμε γραμμένο στα παλιά μας τα παπούτσια.

Χριστιανός δεν είναι όμως αυτός που βαπτίστηκε, δηλαδή ο προσκεκλημένος, αλλά αυτός που πηγαίνει εκεί που τον καλέσανε... και αυτό το ξεκαθαρίζουνε οι Γραφές. Ξεκαθαρίζουνε μάλιστα και ότι θα είναι πολλοί οι προσκεκλημένοι, αλλά λίγοι οι εκλεκτοί.

Δεν λέει και η παραβολή, "κάλεσε κάποιος για γεύμα στο σπίτι του πολύ κόσμο, και οι περισσότεροι δεν πήγανε στο γεύμα" Άμα τώρα αυτοί οι κάποιοι κάθονται στους δρόμους και επιδίδονται σε χουλιγκανισμούς, τότε δεν φταίει αυτός που τους κάλεσε, που αυτοί οι προσκεκλημένοι βρίσκονται στο δρόμο... Αμα δεν τους άρεσε το σπίτι του, ας πάνε αλλού, αλλα το ότι βρίσκονται στο δρόμο είναι νομίζω δικιά τους απόφαση...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nik67
Μέλος 2ης Βαθμίδας


214 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2006, 14:45:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nik67  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΑΡΑΚΙ
ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ
ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΑΠΟΞΕΝΩΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ
ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΕΒΡΑΪΚΟ
http://www.ethnikoi.org/olympiakoikifines.html
ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ ΠΑΡΑΛΗΡΗΜΑ ΕΝΟΣ ΜΑΥΡΟΦΟΡΕΜΕΝΟΥ ΚΗΦΗΝΑ

ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ
Ο ΙΕΡΕΑΣ ΠΟΥ ΕΙΔΑΜΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ,
ΕΙΧΕ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΤΟ ΑΓΙΟ ΠΝΕΥΜΑ??????????
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2006, 14:53:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Αγαπητοί μου, δίνετε στα παιδιά σας να διαβάζουν όλα τα πικάντικα των θεών σας, βιασμοί, φόνοι, κτηνοβασίες, όργια, ίντριγκες, …. και κάνετε τους πουριτανούς τώρα με αυτή την εικόνα;

Δεν περίμενα να καταλάβεις ούτε το γράμμα ούτε το πνεύμα του μηνύματός μου.

Τα επιχειρήματά σου είναι αντάξια της ηθικής σου. Σαθρά!

quote:
Ψηλός
Δεν σε είδα ποτέ να δείχνεις την ίδια ευαισθησία και με τις εικόνες ή τα links που κατά καιρούς έχει παραθέσει, για παράδειγμα, ο Velial!!!

Ίσως γιατί αμέσως μετά το μήνυμά του ακολουθεί η παρέμβαση του συντονιστή. Δε χρειάζεται να πω τίποτε εγώ.

quote:
Ψηλός
Δεν έχει όμως δικαίωμα, στο όνομα κανενός ψευτοθεού να επιβάλλει με τη βία όλα, ακόμη περισσότερα ή και μερικά μόνο από τα παραπάνω, σε κανέναν συνάνθρωπό του!!

Και συνεχίζεις να προσβάλλεις.

Είπαμε. Ασυλία απολαμβάνεις...


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2006, 15:15:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΜΑΡΑΚΙ
ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ
ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΑΠΟΞΕΝΩΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ
ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΕΒΡΑΪΚΟ
http://www.ethnikoi.org/olympiakoikifines.html
ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ ΠΑΡΑΛΗΡΗΜΑ ΕΝΟΣ ΜΑΥΡΟΦΟΡΕΜΕΝΟΥ ΚΗΦΗΝΑ

ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ
Ο ΙΕΡΕΑΣ ΠΟΥ ΕΙΔΑΜΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ,
ΕΙΧΕ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΤΟ ΑΓΙΟ ΠΝΕΥΜΑ??????????


Το έχω ξαναδεί το συγκεκριμένο παραλήρημα,όπως πολύ σωστά το έθεσες.Τέτοια πράγματα δεν κρύβονται...
Όσο για τον ιερέα,ουδέν σχόλιον.Λες να μας έχει πειράξει τόσο πολύ ο Καρατζαφέρης;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2006, 15:26:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σβάμπε,
Δεν θα σταθώ στο κατά πόσο είναι αληθή τα όσα αναφέρεις.
Αυτό που θα σου πω είναι πως ο κάθε άνθρωπος είναι ελεύθερος να κάνει κολοτούμπες, να καταπίνει ξυραφάκια, να βασανίζει το "πουλί" του, να εκδίδεται επί αμοιβή ή και δωρεάν, να βράζει και να πίνει τα ούρα του, να κλείνεται σε σπηλιά ή στο σπίτι τους για εκατό χιλιάδες χρόνια, να .......

Δεν έχει όμως δικαίωμα, στο όνομα κανενός ψευτοθεού να επιβάλλει με τη βία όλα, ακόμη περισσότερα ή και μερικά μόνο από τα παραπάνω, σε κανέναν συνάνθρωπό του!!
Πιστεύω να αντιλαμβάνεσαι τη διαφορά.


Να σταθείς στο πόσο αληθή είναι τα όσα λέει.Γιατί όχι;
Άσε που όταν τα κάνουν αυτά τα σιχάματα μοναχοί στο όνομα του Χριστιανισμού,είναι ελεύθεροι άνθρωποι και κάνουν ότι θέλουν.Άμα,αγαπητέ Ψηλέ,ήξερες ότι τα κάνανε στην αρχαία ελλάδα οι πρόγονοί μας,θα έλεγες ότι είναι άρρωστοι και βδελύγματα...Και θα έβρισκες άλλο ένα "πετυχημένο επιχείρημα" κατά της τότε εποχής...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 19 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy