ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Η αχαλίνωτη φαντασία, το ανεξήγητο και το παράξενο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 14:32:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Να τοποθετηθώ επι του θέματος?


Γι αυτό και λέγεται "δημόσιο βήμα"

quote:

Επιτρέπετε κύριε?


Χμμμ.
Όταν βρούμε ΕΝΑΝ κύριο, ας τον ρωτήσουμε ....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

livia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
193 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 15:23:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους livia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιάς και μου το επιτρέπει ο κος οικοδεσπότης,

Πιστεύω πως οι γραφείς και ενίοτε συγγραφείς,στο φόρουμ ανήκουν σε 3 κατηγορίες:
1)Αυτοί που πιστεύουν και καταπίνουν και τα κουκούτσια κάθε ιστορίας
τραβηγμένης απο τα μαλιά (και γι αυτούς ενδεχομένως,το φερμουάρ να
είναι μύνημα απο το υπερπέραν)
2)Αυτοί που πιστεύουν όσες ιστορίες μπορούν να εξηγήσουν λογικά
ή εμπειρικά,(και γι αυτούς ενδεχομένως το φερμουάρ είναι απλή
σύμπτωση)
3)Αυτοί που είναι πρόθυμοι να πιστέψουν όσες ιστορίες μπορεί να έχουν
λογικές ή μή αποδείξεις(και γι αυτούς ενδεχομένως το φερμουάρ
παραείναισύμπτωση για να είναι σύμπτωση).

Εγώ ανήκω στην τρίτη κατηγορία που την έφτοιαξα στα μέτρα μου βέβαια.

Είναι δύσκολο το μονοπάτιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 15:53:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μιάς και μου το επιτρέπει ο κος οικοδεσπότης,

Α, αυτός....

Ναι, αλλά το κος με Κάπα Κεφαλαίο, έτσι

Αγαπητή, πολύ φοβάμαι οτι η τρίτη κατηγορία που αναφέρεις, δεν στέκει σαν ανάλυση συμπεριφοράς. Φοβάμαι, οτι απλά την ανέφερες, επειδή πιστεύεις οτι ανείκεις σε αυτήν και απλα προστιμάς να είσαι σε μοναδική κάτοικος δικού σου κράτους, παρά μια πολίτης μιας μεγάλης ενότητας. Κλασσική νεοελληνάρα δηλαδή και καμία σχέση με τους έλληνες πολίτες, όπως τους περιγράφει π.χ. ο Πλάτων ή ο Σόλων.

Παρολα αυτά, αν θες να σε αντιμετωπίχουμε έτσι, κανένα πρόβλημα. Άν πιστεύεις οτι τα φερμουάρ που μαγκώνουν παραείναι σύμπτωση για να είναι, θα πρέπει εσύ να αποδείξεις με όποια οδό θές, οτι καλώς δεν ανήκεις π.χ. στην πρώτη κατηγορία "ψωνισμένων", που καταπίνουν και τα κουκούτσια όποιας αληθοφανούς ιστορίας τύχουν.

Είπα, εγώ δεν έχω πρόβλημα να θές να είσαι μονοσύνολο, αλλά άν πάμε έτσι, τότε ο καθένας θα θέλει να είναι μονσύνολο, δι απλού ορισμού και δυστυχώς έχοντας λίγη ... ουσία για να είναι.

Έχεις δίκιο ! Το μονοπάτι είναι όντως δύσκολο....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 22:18:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλλοστε ποτέ δεν μπορεί να είναι κάποιος 100% σίγουρος για το αν λέει την αλήθεια ο διπλανός του εφ΄οσον η Αλήθεια είναι πράγματι υποκειμενική.

Ο Αριστοτέλης, ο μπαμπάς της Λογικής, συνέγραψε το "Όργανον", ένα ενχειρίδιο της διαλεκτικής και της συλλογιστικής επιστήμης. Ένα ενχειρίδιο που αποτελεί θεμέλιο κάθε επιστήμης. Με λίγα λόγια τέθηκε η βάση και η λογική πορεία που πρέπει να ακολουθεί ένας συλλογισμός για να είναι λογικός.

Προσωπικά λοιπόν πιστεύω ότι οι συλλογισμοί που δεν ακολουθούν μία συγκεκριμένη λογική πορεία, και που να πλαισιώνονται από τα κατάλληλα τεκμήρια, αλλά βασίζονται μόνο στην υποκειμενικότητα("εγώ είδα ένα όραμα, μου πε ένας ότι...κλπκλπ) δεν αξίζουν περαιτέρω διερεύνηση.

Κάποιες βασικές αρχές της ψυχολογίας και της κοινωνιολογίας θα έρθουν να συμφωνήσουν με αυτά.

Ωστόσο πάντα θα υπάρχει και η πλειοψηφία που βομβαρδίζεται από πλήθος παρά-πληροφοριών που στοχεύουν απευθείας πάνω της, και που δεν θα λειτουργεί ορθολογικά.

"οι συνήθεις μαθηματικές συνέπειες οι βασιζόμενες στο συλλογισμό, δηλαδή στους συνειρμούς της ταυτότητας, γράφει ένας καθηγητής της λογικής, είναι αναγκαίες. Η αναγκαιότητα θα εξεβίαζε ακόμα και τη σύγκατάθεση μίας ανόργανης μάζας, αν αυτή ήταν ικανή να παρακολουθήσει συνειρμούς ταυτότητας. Δίχως άλλο αλλά ο όχλος όπως και η ανόργανη μάζα όμοια δεν είναι ικανός να τους παρακολουθήσει, ούτε να τους κατανοήσει. Προσπαθήσετε να πείσετε με συλλογισμούς πρωτόγονα πνεύματα, άγριους ή παιδιά, πχ. και τότε θα αντιληφθείτε τη μηδαμινή αξία που έχει αυτή η επιχειρηματολογία"

Γ. Λεμπόν, ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΟΧΛΩΝ

Διαπερνώντας της νύχτας το σκοτάδι,
έμενα σαστισμένος, φοβισμένος
και αμφιβάλλοντας, σε όνειρα δοσμένος,
που ποτέ άνθρωποι ονειρεύτηκαν...


Edited by - DAGON on 21/06/2005 22:35:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

livia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
193 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 09:18:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους livia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ κακέ δεν μπορώ να πιστέψω οτι είσαι τοοοοσο κακός τελικά....
Τι σου έκανα το αθόο και άβγαλτο κοριτσάκι......
Με πικρένει η καραμέλα μου......
Αλλά δυστυχώς με βαριά καρδιά πρέπει να το πώ πως σε θαυμάζω.....
Ίσως ευθύνεται το οτι είσαι ειληκρινής ή προσπαθείς να μείνεις,μέσα σε ένα χώρο που η ειληκρίνεια είναι πεζή και ανούσια.....

Οχι δεν είμαι μοναδική ούτε προσπαθώ να ανήκω σε κλειστή ομάδα,μονάδα,
είμαι ένας συνηθισμένος άνθρωπος που ψάχνει να βρεί την δική του Ιθάκη...........

και πραγματικά είναι δύσκολο το μονοπάτι......
και ας το είπες ειρωνικά Κε κακούλη δεν πειράζει.....

Είναι δύσκολο το μονοπάτιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2005, 17:45:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επανέρχομαι μετά από κάποιες μέρες σε αυτό το θέμα, και θέλω να πώ το εξής.

Το θέμα αυτό πήγε από την αρχή στραβά. Κάντε έναν κόπο και ξαναδιαβάστε τις πρώτες δύο-τρείς σελίδες.

Είχα σκοπό να μπώ σιγά-σιγά σε τρείς θεματικές ενώτητες σε αυτά που αναφέρει ο τίτλος.

Λυπάμαι Ονειρίκ, αλλά από την αρχή χώθηκες και παρότι σαν τοπικάρχης σου είπα λίγο-πολύ εξ απαλών ονύχων στην αρχή οτι η τοποθέτηση σου είναι λάθος, συνέχισες να με προκαλείς ανοιχτά. Και με τη γνωστή κατάλυξη....
Όχι, δεν το αποδέχομαι αυτό που είπες, όσο και άν νομίζεις εσύ οτι έχεις το δικαίωμα. Περιμένω να το πάρεις πίσω, γιατί σε όσες παραθέσεις και να παρουσιάσες, πουθενά δεν σε πρόσβαλλα εγώ τόσο ωμά !


Λοιπόν, το τόπικ πήρε μια άλλη πορεία, βρέθηκαν αρκετοί σοβαροί συζητητές και με καλές απόψεις. Αυτό γι μένα είναι όντως ... ανεξήγητο, πλήν .... καλοδεχούμενο !

Ομολογώ οτι βαρέθηκα να είμαι ο κυνηγός των τρελών και φαντασμένων. Όσο και να μην θέλετε να το παραδεχτείτε, το μισό εσοτερικα όντως φιλοξενεί ιστορίες που είναι καθαρή φαντασία.
Και μένα τι με νοιάζει στο κάτω -κάτω ? Δικό μου είναι το εσοτερικα ?

Τα έχω πάρει, επειδή εδώ και αρκετές μέρες έχει κυκλοφορήσει εκέινο το πόστ, που καποιο μέλος με βρίζει ωμά και κανένας από τους κατα τα άλλα ΄... διαβασμένους δεν βρέθηκε να τραβήξει το χειρόφρενο ανάγκης !

Θα αποχωρήσω για λίγο, θέλω να πάρω αέρα, το εννοώ, και θα σκεφτώ τι θα κάνω στο μέλον.

Γειά σας.

ο κακός Βρίλ



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2005, 20:54:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλα ρε φίλε που θα χαλάσεις τη ζαχαρένια σου... Κι αν θέλεις, επειδή σέβομαι(άλλωστε κι εγώ το ίδιο επιδιώκω) την προσπάθεια σου να ξεκολλήσεις κανέναν/καμμία, συνέχισε από κανένα άλλο topic που να υπάρχει κι ελάχιστη πιθανότητα να συνέλθει κάποιος/κάποια...

Πάντως, και εδώ θα το τελειώσω, ας κάνουμε μια απλή στατιστική: πόσα από τα θέματα του forum στοιχειωδώς ολοκληρώθηκαν; Ελάχιστα...

Παρακολουθώ λοιπόν συστηματικά το esoterica τρεις ας πούμε μήνες: πόσα θέματα δεν αποδείχθηκαν μούφες (δικαιώνοντας τον Vril και τους λοιπούς "κακούς"); Έτσι, με το χέρι στην καρδιά πόσα δεν μας κατανάλωσαν τσάμπα χρόνο και φαιά ουσία; Οι ...βρυκόλακες; Ο εξαφανισθείς φίλος Ανέστης; Οι εξαφανιζόμενες και επανεμφανιζόμενες χατζάρες; Ποιό άξιζε αδιαμφισβήτητα τον κόπο; Οι ιπτάμενοι δίσκοι της Κρήτης;

Τέλος πάντων, ας μην γίνομαι τόσο κακός... Vril περιμένω απάντηση για αύριο...


Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2005, 21:49:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα έχω πάρει, επειδή εδώ και αρκετές μέρες έχει κυκλοφορήσει εκέινο το πόστ, που καποιο μέλος με βρίζει ωμά και κανένας από τους κατα τα άλλα ΄... διαβασμένους δεν βρέθηκε να τραβήξει το χειρόφρενο ανάγκης !



Τι ακριβώς ψάχνεις? αντρίκεια δήλωση ότι είσαι ανεπιθύμητος?
Τζάμπα ψάχνεις…

quote:
θα σκεφτώ τι θα κάνω στο μέλον

Ανταρτοπόλεμο…στα βουνά


καλό καλοκαίρι


----
Κάποιες φήμες που κυκλοφορούν κατά καιρούς ίσως δεν είναι εντελώς ανακριβείς….

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2005, 21:56:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dim.Kar, κατα κάποιο τρόπο έχει χαλάσει η eMailιέρα μου και λαμβάνει αλλά δε στέλνει. Το Σ-Κ θα είμαι με τον Νεκ κάτω, βαθειά και σκοτεινά.


quote:

Κάποιες φήμες που κυκλοφορούν κατά καιρούς ίσως δεν είναι εντελώς ανακριβείς….


Τι εννοείς με αυτό ?



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2005, 23:34:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ομολογώ οτι βαρέθηκα να είμαι ο κυνηγός των τρελών και φαντασμένων. Όσο και να μην θέλετε να το παραδεχτείτε, το μισό εσοτερικα όντως φιλοξενεί ιστορίες που είναι καθαρή φαντασία.
Και μένα τι με νοιάζει στο κάτω -κάτω ? Δικό μου είναι το εσοτερικα ?


Εμ, είδες που δεν βγάζεις άκρη και χαλάς τσάμπα την ζαχαρένια σου;
Αλήθεια βρε παιδιά (vril, dim.kar, τυχερούλη και λοιποί) νομίζετε ότι μπορεί κάποιος να επηρεάσει τον άλλο και να τον κάνει να σκέφτεται αλλιώς;
Εγώ το θεωρώ αδύνατο. Μόνο αν ο ίδιος έχει αμφιβολίες για όσα πιστεύει, μπορεί να το ξανασκεφτεί και να αλλάξει.

Αντε να πείσεις τον άλλο, ότι η Μόρα δεν είναι κανένα αόρατο πλάσμα που παραμονεύει στο σκοτάδι να σου πιέσει το στήθος και να σε παραλύσει! Λες μιά φορά "παιδιά συνέλθετε, υπάρχει λογική, φυσική εξήγηση γι' αυτό" αν σε γράψουν και συνεχίσουν τα δικά τους, απλώς δεν ξαναμπαίνεις στο θέμα.

Υπάρχουν θέματα στο "παράξενο" που συνήθως μονοπωλούν το ενδιαφέρον των περισσοτέρων και κατά την γνώμη μου είναι βλακείες, τα πνεύματα, η μόρα, το ποτηράκι, το τραπεζάκι, τα φαντάσματα, οι σατανάδες... Εγώ δηλώνω την θέση μου, ο άλλος έχει αντίθετη άποψη, μπορώ εγώ να του επιβάλω την δική μου θέση;
Και τι θα κερδίσω με το να μπω σε όλα αυτά τα θέματα και να αρχίσω να τα χώνω δεξιά-αριστερά;! (προσοχή δεν λέω να σιωπούμε και να μην λέμε την άποψη μας, αλλά να μην κολλάμε και να συνεχίζουμε να ασχολούμαστε με κάτι που έτσι κι αλλιώς το θεωρούμε βλακεία)

Διαλέγουμε λοιπόν τα θέματα που μας ενδιαφέρουν και τα υπόλοιπα τα αγνοούμε. Το ίδιο κάνουμε και με τους ανθρώπους. Συνομιλούμε με αυτούς που μας ενδιαφέρουν και θεωρούμε ότι θα έχουμε μία όσο το δυνατόν πιό ευφυή συζήτηση ή και αντιπαράθεση απόψεων και τους υπόλοιπους τους αγνοούμε. Δεν χρειάζεται ούτε να τους ειρωνευτούμε, ούτε να τους θίξουμε, ούτε να τους μειώσουμε, απλώς τους αγνοούμε. (εντάξει καμιά φορά μπορεί να μας ξεφύγει καμιά κακιούλα αλλά ως εκεί


quote:
Θα αποχωρήσω για λίγο, θέλω να πάρω αέρα, το εννοώ, και θα σκεφτώ τι θα κάνω στο μέλον

Να αποχωρήσεις για λίγο αν χρειάζεσαι καθαρό αέρα (εκτός κι αν ανοίξουμε κανένα παράθυρο) αλλά πιστεύω ότι είσαι χρήσιμος εδώ μέσα, όπως χρήσιμοι ήταν πολλοί που αποχώρησαν τελείως νοιώθοντας ότι δεν τους "σηκώνει το κλίμα", λανθασμένα κατά την γνώμη μου.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2005, 23:52:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όστρια, ήμουν τοπικάρχης και είπα οτι η συμμετοχή της και ο τρόπος της ήταν λάθος. Με προκάλεσε ανοιχτά και παρόλα αυτά κρατήθηκα. Και μετά έμαθα για ... κυνήγια και για άλλα τρελά.
Ε όχι δα. Πάει πολύ πιά !
Διάβασε μόνη σου τις πρώτες σελίδες αυτού του τόπικ και πές μου !

Όχι, ασε μη μου το πείς. Τα έχω πάρει ήδη στο κρανίο και ίσως να τα πάρω περισσότερο !



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2005, 04:05:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ήμουν τοπικάρχης και είπα οτι η συμμετοχή της και ο τρόπος της ήταν λάθος

Δεν θα ήθελα να το κρίνω αυτό. Θα ήθελα, όμως, να πω πως στην κουβέντα αυτή (δυνητικώς πολύ ουσιαστική) έδωσα κάποιες φορές το παρόν, χωρίς να τύχω της προσοχής του τοπικάρχη. Όχι, δεν πιστεύω πως το στόμα μου (ή το πληκτρολόγιο!) στάζει μέλι, ή πως ειδικά τα δικά μου λεγόμενα θα έπρεπε να αφορούν τους πάντες. Είναι γεγονός πάντως πως αφιέρωσα κάποιο χρόνο (επειδή το επιθυμούσα)και έκανα κάποιες σκέψεις που δεν άγγιξαν τον αγαπητό Vril αρκετά ώστε να κάνει κάποιο σχόλιο επ'αυτών.
Επέλεξε να προσφέρει το χρόνο του και φαιά ουσία για να απαντήσει σε μέλη που τον έκαναν "να τα πάρει στο κρανίο". Κι αυτό είναι μια συνειδητή επιλογή. Επιλογή που σε μένα δείχνει περισσότερη διάθεση για κόντρα και κράξιμο παρά για στοχασμό και ανταλλαγή επιχειρημάτων.
Έχει δίκιο η Ostria;
quote:
Διαλέγουμε λοιπόν τα θέματα που μας ενδιαφέρουν και τα υπόλοιπα τα αγνοούμε. Το ίδιο κάνουμε και με τους ανθρώπους. Συνομιλούμε με αυτούς που μας ενδιαφέρουν και θεωρούμε ότι θα έχουμε μία όσο το δυνατόν πιό ευφυή συζήτηση ή και αντιπαράθεση απόψεων και τους υπόλοιπους τους αγνοούμε.

Κυρίως ναι αλλά...η επιθυμία είναι πάντα για "ευφυή συζήτηση";
Αν ψάχνεις το λιγότερο ευφυές (κατά τη γνώμη σου), αν το βρίσκεις και το επιλέγεις, προς τι η έκπληξη, η απογοήτευση και η ανάγκη για "αέρα";
Στα διάφορα τραβηγμένα από τα μαλλιά θέματα συχνάζουν οι "πιστοί" συχνάζουν και οι... "άπιστοι". Για χαβαλέ, για κράξιμο, για να καταδείξουμε το παράλογο, για να απολαύσουμε την "ανωτερότητα" της κριτικης μας σκέψης σε σχέση με τους "αφελείς";
Πού ήταν οι "άπιστοι" στο πολύ ενδιαφέρον θέμα του AVATARGR για την ίδια την ύπαρξη του χώρου του ΠΑΡΑΞΕΝΟΥ στο φόρουμ αυτό των "εσωτεριστών" και στη ζωή μας; Πολύ απασχολημένοι να κοροϊδεύουν κάποιον βλάκα που είδε στην Πεντέλη τον Πάπα;
Φίλε Vril, αφού χαλαρώσεις όπως σου αρέσει, σκέψου τι ακριβώς ήθελες να πετύχεις με αυτό το θέμα. Πέστο και σε μας. Μπορεί και να έχει μείνει να ειπωθεί κάτι ενδιαφέρον. Αν δε θες, πάλι, δεν πειράζει. Θα βρεθούμε σε κάποιο θέμα με τίτλο "Η ΜΟΡΑ ΚΑΙ ΟΙ ΕΛ ΑΠΟ ΤΟ ΣΕΙΡΙΟ" και θα κάνουμε και οι δύο τους έξυπνους εύκολα και ανέξοδα.
Μόνο που, να, το ψιλοβαριέμαι τελευταία. Γιατί είναι παντελώς στείρο.

ΥΓ: Ναι, αλήθεια, το παρόν μήνυμα δεν είναι μόνο για τον Vril! Απευθύνεται και στους υπόλοιπους συνφορουμίτες-τισες! Αν σας ενδιαφέρει, τονώστε την αυτοεκτίμησή μου και σχολιάστε ελεύθερα. Τσάμπα είναι.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2005, 06:29:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είχα σκοπό

Ομολογώ οτι βαρέθηκα να είμαι ο κυνηγός των τρελών και φαντασμένων.



((Βριλ, γνωρίζεις τα γιατί, γνωρίζεις και τα πώς/Για ποια πρόθεση μιλάς; Αυτήν που είναι ή αυτήν που φαίνεται; Καταλαβαίνεις τι εννοώ/Η «μικρή» μου παρένθεση να διαβαστεί κι έτσι... και γιουβέτσι κι όπως προτιμά ο καθένας. Την καλημέρα μου και καλή συνέχεια.))

«Ο μονόκερος στον κήπο»
Μια φορά κι ένα ηλιόλουστο πρωινό, ένας άντρας που καθότανε σε μια γωνιά κι έπαιρνε το πρωινό του, σήκωσε τα μάτια απ τα αυγά μάτια του κι είδε έναν άσπρο μονόκερο, μ ένα κέρατο χρυσό, να μασουλάει ήρεμα τα τριαντάφυλλα του κήπου του. Ο άνθρωπος ανέβηκε στην κρεβατοκάμαρα και ξύπνησε τη γυναίκα του που κοιμόταν ακόμα.
«Είναι ένας μονόκερος στον κήπο», είπε. «Τρώει τα τριαντάφυλλα».
Εκείνη άνοιξε ένα εχθρικό μάτι και τον κάρφωσε. «Ο μονόκερος είναι μυθικό θηρίο», είπε και γύρισε απ τ άλλο πλευρό.
Ο άντρας κατέβηκε αργά τα σκαλιά και μπήκε αργά στον κήπο. Ο μονόκερος ήταν ακόμα εκεί: τώρα κορφολογούσε τις τουλίπες. «Να, μονόκερε», είπε ο άντρας κι έκοψε έναν κρίνο και του τον έδωσε. Ο μονόκερος τον έφαγε σοβαρός.
Πανευτυχής που βρισκόταν στον κήπο του, ο άντρας ανέβηκε στην κρεβατοκάμαρα και ξαναξύπνησε τη γυναίκα του. «Ο μονόκερος», είπε, «έφαγε έναν κρίνο».
Η γυναίκα του ανακάθισε στο κρεβάτι και τον κοίταξε ψυχρά. «Είσαι ένας μπούφος», είπε, «και θα σε χώσω στο μπαούλο».
Ο άντρας, που ποτέ δεν του άρεσαν οι λέξεις μπούφος και μπαούλο και που του άρεσαν ακόμα λιγότερο όταν τις άκουγε πρωινό ηλιόλουστο, με μονόκερο στον κήπο του, σκέφτηκε μια στιγμή.
«Αυτό θα το δούμε», είπε. Πήγε ως την πόρτα. «Έχει κέρατο χρυσό καταμεσής στο μέτωπό του», της είπε.
Μετά ξαναγύρισε στον κήπο να δει τον μονόκερο. Ο μονόκερος όμως είχε φύγει. Ο άντρας κάθισε στο χώμα ανάμεσα στα τριαντάφυλλα και τον πήρε ο ύπνος.
Δεν είχε προλάβει να βγει ο σύζυγός της απ το σπίτι, κι η γυναίκα σηκώθηκε και ντύθηκε όσο πιο γρήγορα μπορούσε. Ήταν πολύ βιαστική και το μάτι της γυάλιζε. Τηλεφώνησε στην αστυνομία, τηλεφώνησε και σ ένα ψυχίατρο. Τους είπε να κάνουν γρήγορα και να φέρουν έναν ζουρλομανδύα. Όταν οι αστυνομικοί κι ο ψυχίατρος φτάσανε, καθίσανε σε καρέκλες και την κοιτάγανε με μεγάλο ενδιαφέρον.
«Ο σύζυγός μου», είπε αυτή, «είδε έναν μονόκερο σήμερα το πρωί».
Οι αστυφύλακες κοιτάξανε τον ψυχίατρο κι ο ψυχίατρος κοίταξε τους αστυφύλακες.
«Μου πε ότι ο μονόκερος έφαγε έναν κρίνο», είπε αυτή.
Ο ψυχίατρος κοίταξε τους αστυφύλακες κι οι αστυφύλακες κοιτάξανε τον ψυχίατρο.
«Μου πε ότι είχε ένα χρυσό κέρατο στο κέντρο του μετώπου του», είπε αυτή.
Μ ένα σοβαρό νεύμα από την πλευρά του ψυχίατρου, οι αστυφύλακες πετάχτηκαν απ τις θέσεις τους κι αρπάξανε τη σύζυγο. Τυραννηθήκανε αρκετά να την μπουζουριάσουν, γιατί εκείνη πάλαιψε υπέροχα, στο τέλος όμως τη μπουζουριάσανε. Ακριβώς τη στιγμή που της φοράγανε το ζουρλομανδύα, ο σύζυγος ξαναμπήκε στο σπίτι.
«Είπατε στη γυναίκα σας ότι είδατε έναν μονόκερο;» ρώτησαν οι αστυνομικοί.
«Και βέβαια όχι», είπε ο σύζυγος. «Ο μονόκερος είναι μυθικό θηρίο».
«Αυτό ήθελα μονάχα να μάθω», είπε ο ψυχίατρος.
«Πάρτε τη. Λυπάμαι, αγαπητέ μου κύριε, αλλά η γυναίκα σας είναι μεγάλη τρελάρα».
Την πήρανε λοιπόν ?εκείνη να καταριέται και να στριγγλίζει- και την κλείσανε σ ένα ευαγές ίδρυμα. Ο άντρας της έζησε καλά κι εμείς καλύτερα.

Επιμύθιο: Μη λογαριάζεις τους μπούφους σου, αν δεν είναι μπαουλιασμένοι.

(by James Thurber, μτφ. Σωτ. Κακίσης/εκδ.Ερατώ/υπέροχη έκδοση...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2005, 20:09:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μoz, γιου νέβερ σηζ του αμαίηζ μη (ελληνιστί).
Και μια που δεν υπάρχει ποτέ ένα άκρο μόνο του (είθισται να είναι ζευγάρι ή και περισσότερα) σκέφτηκα το άλλο επιμύθιο του Θέρμπερ:
"Μπορεί κανείς να σωριαστεί μπρούμυτα, αλλα και να γείρει υπερβολικά προς τα πίσω".
Γιατί να το έχουμε βάλει σκοπό να πέσουμε (με τον πισινό ή τα μούτρα, δεν παίζει ρόλο); Να σταθούμε όρθιοι, σε κάποια σχετική ισορροπία, έτσι ώστε να δούμε καλύτερα το τοπίο, δεν γίνεται;

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2005, 11:09:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μόζ, έχω την εντύπωση οτι γράφεις μπουρδουκλωμένα, γιατί πιστεύεις οτι όλοι οι συνδρομητές εδώ μέσα έχουν από ένα μηχάνημα κρυπτογράφησης/αποκωδικοποίησης "ΑΙΝΙΓΜΑ" ...

Τέσπα.

Κάποια θα καταλάβουν, κάποιοι όχι.
Για κάποιους, απλά περάσαμε στο γύρο νούμερο δύο.

Δύο γύρους απ όλα και χωρίς πατάτες*, λοιπόν.

Α, και ξεροψημένοι ....

*Οι πατάτες είναι
α. περιττές θερμίδες και
β. δίνουν στην τυλιγμένη ολότητα τη γεύση ... πατάτας !


Edited by - Vril on 28/06/2005 11:12:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2005, 06:51:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μόζ, έχω την εντύπωση οτι γράφεις μπουρδουκλωμένα, γιατί πιστεύεις οτι όλοι οι συνδρομητές εδώ μέσα έχουν από ένα μηχάνημα κρυπτογράφησης/αποκωδικοποίησης "ΑΙΝΙΓΜΑ" ...



Που ακριβώς εντόπισες το «μπουρδούκλωμα», Βριλ;
Πες μου να βοηθήσω...
(Καλημέρα...)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2005, 11:22:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Που ακριβώς εντόπισες το «μπουρδούκλωμα», Βριλ;
Πες μου να βοηθήσω...

Καλημέρα και από μένα Μόζ

εγώ ? δείχνω να μπουρδουκλώνομαι ?

Εγώ "δείχνω" συνέχεια, και με προτεταμένο δάκτυλο την πινακίδα πιο κάτω, ναι αυτή που λέει "άλλο τι είναι και άλλο τι φαίνεται"



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2005, 11:27:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Wendigo,

δεν είναι οτι δεν έτυχες της προσοχής μου !

Η αλήθεια είναι, οτι μέσα στο γενικότερο νέφος των συγκεχυμένων και παραμυθιασμένων, ξεχωρίζουν πέντ-έξι άτομα με συγκροτημένες απόψεις.

Και γι αυτό και συνεχίζω (εγώ) και κάποιοι άλλοι να γράφουν στα φόρουμς, εκεί που αξίζει.

Απλά, ήθελα αυτή την τοποθέτησή μου να την κρατήσω για ... αργότερα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sarkana
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2005, 17:15:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sarkana  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας και απο μενα ¨)
Ειμαι νεα (ως μελος αυτου του φορουμ) αλλα και παλια οσον αφορα τις φυλες και ρατσες που εχουν σαν εχτρα ασχολια τους την ονλινε επικοινονια μεσω φορουμς.
Βασικα το μονο που θα ηθελα να σχολιασω ειναι το οτι εδω και αρκετα χρονια για διαφορους λογους και αιτιες μπενοβγαινω σε φορουμ και εχω σχηματισει την εξης εικονα.
Πρωτον-Το θεμα και το ειδος του φορουμ δεν καθοριζει τους συμμετεχοντες αλλα η προσωπικοτητα τους.Σε ολα τα φορουμς υπαρχουνε ατομα που συμμετεχουν σε οποιο θεμα τεθει ειτε εχουν τις αναλογες γνωσεις ειτε οχι.Δεν προλαβαινει να μπει ενα νεο τοπικ και τσακ! μεσα με τη μια!Αυτοι λεγοντε Spammers!Εχουνε γνωση,αποψη,εμπειρειες,και παρα πολλες πληροφορειες για τα παντα,συνηθως ειναι ερριστικοι,απολυτοι,και ειρωνες και ευκολα αποπροσανατολιζουν το αρχικο θεμα φτανοντας το σε μια διαμαχη μεταξυ των αλλων.
Το επομενο ειδος ειναι οι regular.Χρηστες που μπαινουν και ενημερονονται τακτικα σε σχεδον ολο το φασμα των θεματων χωρις καν να εχουνε κανει acount.Το μεγαλυτερο μερος αυτων των regular καποια στιγμη μετατρεπεται σε επωνυμους ( με nickname) οταν βρεθει το αναλογο θεμα που θα τους φερει στην αναλογη θεση να πρεπει να συμμετεχουν στην κουβεντα.
Ενα ακομα ειδος ειναι οι επωνυμοι.Ατομα οικεια με το συγκεκριμενο ειδος που ασχολουντε με το θεμα και εχουνε παντα τις καταληλες απαντησεις,ειναι "ψαγμενοι" γνωριζουν καλα το θεμα με το οποιο θα ασχοληθουν και συνιθως αυτοι ειναι που ιρεμουν τα πνευματα σε μια τεταμενη συζητιση.
Επισης οι outsiders που πολλες φορες εμφανιζονται απο το πουθενα και εχουν σαν αποτελεσμα να θεσουν ερωτηματα που ισως δεν ετυχε να υπαρξουν,να αναμοχλευσουν παλια θεματα δημιουργοντας νεο ενδιαφερον για ενα παλιο τετριμενο και ξεχασμενο θεμα που πολλες φορες αναθερμενεται,και που γενικα ειναι εκεινοι που δεν εχουν πειρα ι γνωση σε συγκεκριμενα θεματα εχουν ομως ερωτηματα και παθος για γνωση.
Τα φορουμ ειναι ακομα μια μικρη κοινωνια μεσα στισ πολλες κοινωνιες που υπαρχουν τριγυρω και που φερνουν μικρες ομαδες ανθρωπων κοντιτερα για να μπορει να υπαρχει θεμα,αποψη,γνωση,επικοινωνια,στις δυσκολες και μοναχικες εποχες που ζουμε και που φενεται να χειροτερευουν στο βαθος του οριζοντα.....
Τα "χρωματα" των χρηστων ειναι αυτα που κανουνε το τοπιο ενδιαφερον και το ταξιδι πιο αερατο ..για οσο κραταει....γιατι...ολοι βιαστικοι ταξιδιωτες ειμαστε...και τα λιμανια που σταματαμε ειναι αυτα που απο μακρια μας κεντριζουν το ενδιαφερον....αλλα και παλι ερχετε ι στιγμη που πρεπει να προχωρισουμε παρακατω...γιατι εχει και αλλα "λιμανια" να δουμε και ποτε δεν προλαβαινουμε να δουμε πολλα...
Εδω....στο συγκεκριμενο λιμανι εγω....οσο καιρο εχω "αραξει" απολαυσα και απολαμβανω την ατιθαση πλευρα των ανθρωπων που προσπαθουν να απαντισουν με την σειρα τους σε μεγαλα αναπαντητα ερωτηματα που και αλοι πριν απο αυτους προσπαθησαν να απαντησουν....Και σε ολα αυτα τα μεγαλα και τρανα θεματα δεν ειναι τυχαιο που δεν υπαρχουν οριστικεσ λυσεις....θεαματικα στοιχεια,συγκεκριμενες μελετες και αποτελεσματα....Εγω τα ονομαζω μεταφυσικα σταυροδρομια..ποθ..οποιο δρομο ακολουθησεις..απλα θα σε βγαλει σε ενα ακομη σταυροδρομι....και παει λεγοντας....Περασα πολλα βραδυα διαβαζοντας θεματα...κανοντας κλικ σε μπλε γραμματα που με πιγαιναν σε αλλες σελιδες...ειδα....διαβασα....και σαν αποτελεσμα ειχα... να εχω τις ιδιες αποριες με πριν αλλα με περισοτερα ερωτηματα..γιατι..απλα οσα ειδα απαντουσαν σε καποιες ερωτησεις μου αλλα συνχρονως με εκαναν πιο περιεργη...πιο ανησιχη...πιο επιμονη να μαθω...και καταλαβα οτι...εδω....δεν υπαρχουνε απαντησεις και λυσεις σε Βαθια ερωτηματα και παμπαλαια θεματα...δεν υπαρχουν πουθενα τετοια πραγματα....εδω αυτο που εγω βρηκα ειναι περισσοτερο μυστιριο.....και συνεχιζω να ψαχνω γιατι ειμαι απλα σαν ολους τους αλλους που 'αραξανε" εδω.... κατα βαθος δεν ψαχνουνε λυσεις....ουτε συγκεκριμενες απαντησεις στα θεματα που βαζουνε....οι απαντησεις απλα δημιουργουνε περισοτερο μυστιριο....πιο εντονα συνεσθηματα..πιο μεγαλο suspens....κανουν τις εσωτερικες μας ανησυχιες να φαινονται πιο απλες....πιο νοστιμες....Εξαλου το ταξιδι ειναι αυτο που κανει την περιπετεια να ειναι μοναδικη και απολαυστικη..οχι ο προορισμος...
Και αυτο για μενα ειναι το πολυτιμοτερο που εχς αποκομισει απο τις προσωπικες μου ανησιχιες για ολα αυτα τα ερωτηματα...οτι εχουνε περασει πολλα χρονια....μεγαλωσα..αλαξα..και ακομα σαυτον τον τομεα....ειμαι σε μια ατελιωτη περιπετεια που δεν φενεται να τελειωνει ποτε .....και οι προσωπικες μου εμπειριες....ναι..εχω δει UFO στον ουρανο κανα 2 φορες και ακομα αναροτιεμαι αν ειδα αυτο που ηθελα να δω η ειδα πραγματικα αυτο που ξερω πως υπαρχει....
Ναι εχω ονειρευτει πως πηγα εκει που ειναι οι χαμενοι συγενεις μου και μιλησα μαζι τους και μου ειπανε ενα σορο πραγματα που φαινοντε τοσο μα τοσο λογικα και απαντουν σε τοσα μου ερωτηματα αλλα και παλι δεν ειμαι σιγουρη ....Ναι εχω δει φαντασματα και 'μορφες" απο την παιδικη μου ηλικια και εχω και γω τις δικες μου ιστοριες..αλλα και παλι.... αυτα που θυμαμαι.... μοιαζουν τοσο απιθανα...
Δεν νοιοθω κατι ιδιαιτερο για ολες αυτες τισ εμπειριες μου....με οποιον κουβεντιασα..'ψαγμενο" η απλα καθημερινο ασχετο με το θεμα ανθρωπο ειχε τις προσωπικες του εμπειριες να ανταλαξει με τις δικες μου....ολοι μας εχουμε μεσα μας βαθεια ερωτηματα....Ολοι ψαχνουμε "κατι" υποσινηδειτα....απλα εδω....μεσα απο ολο αυτο το ανακατεμα θεματων σου δινεται το δικαιωμα...να δεις στα data αλλων..και να θελεις να χωθεις ακομη βαθυτερα απο οσο εισαι χωμενος....
Αυτα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2005, 00:43:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς τον, ανανεωμένο!
Vril, το ζήτημα δεν είναι αν εκτιμήθηκαν οι απόψεις μου (ούτε μοναδικές είναι, ούτε πρωτάκουστες). Το ζήτημα νομίζω είναι το προς τα πού θέλουμε να στραφούμε γράφοντας εδώ (και στο φόρουμ γενικότερα), πού θεωρούμε πως αξίζει να αφιερώσουμε χρόνο και φαιά ουσία, με ποιό τρόπο μπορούμε να ξεπεράσουμε τα στεγανά μας προς όφελος μιας πορείας (έκαστος τη δική του) και με ποιούς συνοδοιπόρους. Το "νέφος" θα υπάρχει. Υπάρχει παντού.
Μήπως αξίζει να μην ασχολούμαστε τόσο μ'αυτό;

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nemorino
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2005, 12:39:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nemorino  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λυπάμαι Ονειρίκ, αλλά από την αρχή χώθηκες και παρότι σαν τοπικάρχης σου είπα λίγο-πολύ εξ απαλών ονύχων στην αρχή οτι η τοποθέτηση σου είναι λάθος, συνέχισες να με προκαλείς ανοιχτά. Και με τη γνωστή κατάλυξη....

"Εξ απαλών ονύχων" σημαίνει, από βρεφική ηλικία, από τότε δηλαδή που τα νύχια είναι ακόμα μαλακά....
Για να μιλάμε τουλάχιστον σωστά, άσχετα με το τι λέμε.


l'elisir d'amoreΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2005, 05:05:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Που ακριβώς εντόπισες το «μπουρδούκλωμα», Βριλ;
Πες μου να βοηθήσω...


Καλημέρα και από μένα Μόζ
εγώ ? δείχνω να μπουρδουκλώνομαι ?

Τι θα γίνει Βριλ; Τι σόι γύρος είναι αυτός; Θα σερβίρεις ή να φτιάξω καμιά σαλάτα; (Βουαλά: δεν είπα ούτε ότι Eσύ «μπουρδουκλώθηκες», ούτε ότι δείχνεις κάτι τέτοιο. Σου ζήτησα να μου πεις πού, βάσει 1. Βριλ-αντιληπτικής ικανότητας και 2. παλαιότητας στο φόρουμ. That-s it. ¶σχετα με την εντύπωση που έχεις για το τι εγώ πιστεύω. ) Κι ύστερα σου φταίνε οι «αθώες» πατάτες...

Καλημέρα...
M_ozΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odalisque
Νέο Μέλος

Wallis and Futuna Is
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2005, 05:30:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Odalisque  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αχαλίνωτη φαντασία', το ανεξήγητο και το παράξενο.

ΕΝΔΙΑΦΕΡΩΝ Ο ΤΙΤΛΟΣ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ, ΕΝΔΙΑΦΕΡΩΝΤΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ. ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΩΝΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΤΟ FORUM ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΟΥ ΤΡΑΒΗΞΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΤΥΠΑΚΙΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΣΤΟ ΝΕΤCAFE ΠΟΥ ΕΡΧΟΜΑΙ ΟΤΙ ΓΡΑΦΟΥΝ ΣΥΧΝΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΧΩ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙ. ΕΙΜΑΙ ΦΟΙΤΗΤΡΙΑ ΤΕΙ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΤΟΣ, ΑΠΟ ΕΠΑΡΧΙΑ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΠΑΡΑΞΕΝΑ (ΕΥΒΟΙΑ, ΣΤΥΡΑ) ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΡΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΝΗΚΩ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΟΜΑΔΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΓΝΩΣΤΕΣ, ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΛΚΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΑΝΕΞΗΓΗΤΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΞΕΝΟ.
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΣ ΑΧΑΛΙΝΩΤΗ ΔΕΝ ΚΟΛΛΑΕΙ ΜΕ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΙΑ. Η ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΑΧΑΛΙΝΩΤΗ ΕΙΝΑΙ, ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΧΑΛΙΝΑΡΙΑ. ΔΕΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ.
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΚΥΝΗΓΑΜΕ ΦΑΝΤΑΣΑΜΑΤΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΛΙΓΟ ΕΩΣ ΠΟΛΥ ΕΧΟΥΜΕ ΖΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΑΞΕΝΗ Ή ΑΝΕΞΗΓΗΤΗ ΜΕ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΤΗΣ ΚΟΙΝΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ Ή ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΣΤΙΓΜΗ. ΕΓΩ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΣΤΑ 15 ΕΠΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΒΑΘΙΑ ΛΑΚΟΥΒΑ ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΘΥΜΑΜΑΙ ΟΤΙ ΣΑΝ ΑΠΟ ΘΑΥΜΑ ΣΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΤΡΑΒΗΞΕΠΡΟΣΤΑ ΠΑΝΩ.
Η ΛΕΞΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΛΕΓΕΤΑΙ IMAGINATION. ΤΟ ΜAGI ΠΕΡΙΕΧΕΤΑΙ. ΑΡΑ Η ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΕΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2005, 13:23:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

ΕΝΔΙΑΦΕΡΩΝ Ο ΤΙΤΛΟΣ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ, ΕΝΔΙΑΦΕΡΩΝΤΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ.

ΕΓΩ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΣΤΑ 15 ΕΠΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΒΑΘΙΑ ΛΑΚΟΥΒΑ ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΘΥΜΑΜΑΙ ΟΤΙ ΣΑΝ ΑΠΟ ΘΑΥΜΑ ΣΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΤΡΑΒΗΞΕΠΡΟΣΤΑ ΠΑΝΩ.



καλως ηρθες στο φορουμ και στο τοπικ Odalisque.


αυτην την εμπειρια που αναφερεις θαθελα να την ακουσω, οπως και αλλοι φανταζομαι.

.


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2005, 13:53:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αυτην την εμπειρια που αναφερεις θαθελα να την ακουσω, οπως και αλλοι φανταζομαι.


Χειρόφρενο !

Όχι σε αυτό το τόπικ, αυτό ασχολείται με τους διάφορους ψεύτες και παραμυθάδες. Έτσι ξεκίνησε, αλλά ένα ατομάκι με ιδιάιτερα προβλήματα παρενοχλούσε τόσο πολύ το τόπικ, που κάπου το έβγαλε από τη ροή του.

Για την όποια εμπειρεία θέλετε να εξιστορήσετε, πέρα από τα ηΜαίηλ υπάρχουν και ειδικά τόπικ, π.χ. αυτό με τις "Ανεξήγητες εμπειρείες στην Πεντέλη".

Ευχαριστώ για τη συμμόρφωση
-ο τοπικάρχης-


Edited by - Vril on 08/07/2005 13:54:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2005, 14:25:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήπως να καταλάβεις ότι ξεφτιλίζεσαι εσύ και μόνο εσύ, με το να πετάς σπόντες για μένα σε όλα τα τοπικ του φόρουμ?

Λέω...


* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2005, 15:35:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατά την γνώμη μου αγαπητέ τοπικάρχη θα ήταν ενδιαφέρον μιά που το θέμα πραγματεύεται την "αχαλίνωτη φαντασία".

Είπε το μέλος odalisque ότι θυμάται σαν από θαύμα κάποιος να την τράβηξε επάνω.
Σίγουρα δεν ήταν ένα UFO, δεν ήταν ένας άγγελος, το πιό πιθανό είναι να ήταν κάποιος περαστικός που την είδε, όμως μέσα στο φόβο της δεν το κατάλαβε και οι εικόνες αυτές δεν έχουν μείνει έντονες στο μυαλό της, γι΄αυτό και η αναφορά "σαν από θαύμα".

Εξάλλου δεν ξέρουμε, μία αναφορά του συμβάντος και μιά πιθανή εξήγηση από μέρους της ίσως να βοηθήσει την συνέχεια της κουβέντας.

Και σε παρακαλώ σταμάτα το αυτό, δεν διευκολύνει και δεν είναι ωραίο.
Εκτός από το ότι δεν είναι ωραίο είδες τι πάθαμε στο άλλο θέμα, κρίμα είναι, στο λέω θα μας περιλάβει η κυρά των κλειδιών (γειά σου ρε jonnie). Αφού βάλαμε μπουγάδα και τελείωσε (γειά σου ξανά jonnie).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2005, 11:30:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εξάλλου δεν ξέρουμε, μία αναφορά του συμβάντος και μιά πιθανή εξήγηση από μέρους της ίσως να βοηθήσει την συνέχεια της κουβέντας.

Ξαναλέω οτι δεν θέλω να γράψει κάποιος μια τέτοιου είδους εμπειρία του εδώ, γιατί από την αρχή είπα οτι θέλω να ασχοληθώ εδώ με τις στημένες και κακοήθεις "εμπειρείες" που διαβάζω για τα θέματα που ασχολούμαι, όπως ιδιαίτερα τα της Πεντέλης.

Από εκεί έχει δοθεί και το επίθετο "Η ΑΧΑΛΙΝΩΤΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ"

Δεν θέλω λοιπόν να γράψει κανείς εδώ, γιατί δεν θέλω να συσχετιστεί η διήγησή του/της με τον όρο "αχαλίνωτη φαντασία".

Ξαναλέω, οτι πρίν καλά ξεκινήσει το τόπικ, εμφανίστηκε ενα μέλος, αυτόκλητα και χωρίς κανένα συγκεκριμένο λόγο, όπως π.χ. οτι αναφέρθηκα σε αυτό, και ΠΑΡΕΝΟΧΛΗΣΕ συστηματικά το τόπικ.

Το τόπικ είχε σκοπό να ασχοληθεί με αυτούς, που πάνε στη Σπηλιά και τραβάνε μια φωτογραφία με το ΚΙΝΗΤΟ !!!
και προσπαθούν να πείσουν όποιον αφελή βρούν, οτι στην εικόνα εμφανίζεται το ΤΕΡΑΣ που μένει στα εκλησσάκια.
Αυτό είναι η ΑΧΑΛΙΝΩΤΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ.

Και η συγκεκριμένη με τα καρτούν να μην ξαναεμφανιστεί σε αυτό το τόπικ. Βάσει τον κανόνων συμπεριφοράς του φόρουμ έχω όλο το δικαίωμα σαν τοπικάρχης να δηλώσω την παρουσία και συμμετοχή της σε αυτό το τόπικ ΑΝΕΠΙΘΥΜΗΤΗ και ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΗ.

Αυτο-προβολές, άλλου "είδους" προβολές και αδικαιολόγητες ΠΡΟΣΒΟΛΕΣ, ... αλλού !



Edited by - Vril on 12/07/2005 11:32:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2005, 12:09:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα ηθελα να πω στον μοζ οτι η ιστορια που εγραψε με τον μονοκερω
εχει αρκετα λαθη

οσοι ξερουν την <<αληθεια>> για τους μονοκερους ξερουν οτι οι μονοκεροι τρωνε μονο νεκρα πλασματα η φυτα
ποτε δεν θα ετρωγε τα φυτα που ζουνε ακομα

αν πλησιαζε καποιο ατομο αυτο θα ηταν μονο νεαρη παρθενα

στην περιπτωση που πλησιαζε τον αντρα θα το εκανε οχι για να φαει τον κρινο που θα του εδινε αλλα για να τον τημωρισει που σκοτωσε το
φυτο

το κερατο του δεν ειναι χρυσο

αυτα τα λιγα
για να μην τραβαμε απο τα μαλλια την καθε ιστορια

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2005, 13:45:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
(Vril, θα μου επιτρέψεις λίγη κατάχρηση χώρου...)
quote:

θα ηθελα να πω στον μοζ οτι η ιστορια που εγραψε με τον μονοκερω
εχει αρκετα λαθη

οσοι ξερουν την <<αληθεια>> για τους μονοκερους ξερουν οτι οι μονοκεροι τρωνε μονο νεκρα πλασματα η φυτα
ποτε δεν θα ετρωγε τα φυτα που ζουνε ακομα

αν πλησιαζε καποιο ατομο αυτο θα ηταν μονο νεαρη παρθενα

στην περιπτωση που πλησιαζε τον αντρα θα το εκανε οχι για να φαει τον κρινο που θα του εδινε αλλα για να τον τημωρισει που σκοτωσε το
φυτο

το κερατο του δεν ειναι χρυσο

αυτα τα λιγα
για να μην τραβαμε απο τα μαλλια την καθε ιστορια

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του


Διευκρινήσεις προς αποφυγή παρερμηνειών:
1) Δεν με λένε James Thurber.
2) Το κέρατο είναι χρυσό βάσει «Μετάφρασης by Moz»
. . ((σελ.4, Απεστάλη: 25/05/2005, 00:55:40. )) Nothing more-nothing less.
3) Δεν ασχολούμαι με τρίχες (και δη τύπου gazon rouge).

Την καλημέρα μου
M©Z

((Φιλικά: «πυροβολώντας».))Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1870117
Maintained by Digital Alchemy