ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 12 STRAND DNA ACTIVATION+INDIGO
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 55
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2006, 19:06:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Galadriel
σε παρακαλώ.
Όταν δε γίνεσαι ειρωνική, είσαι πραγματικά
μία καλή συζητήτρια.
__________________________________________
medtech
quote:
Εγω ευελπιστώ αυτή η ερημη η χώρα να πάψει να παρασύρεται απο τους διαφορους γκουρού των Ινδων (που είδαμε πόσο προκόψανε) και να δωσει βάση στην επιστήμη και στην τεχνολογία.Η αλήθεια δεν βρίσκεται παίζοντας παιχνίδια με την φαντασία αλλά με την επιστημονική μέθοδο.

Κι εμένα αυτό με τους γκουρού, κάπως μου έκατσε.
Το πρόβλημα της χώρας είναι οι γκουρού;
Και ποιός είπε ότι η αλήθεια βρίσκεται μόνο με την επιστημονική μέθοδο;
Κατ' αρχήν, ποιά αλήθεια;
Η αλήθεια για την τέχνη;
Η αλήθεια για την ηθική;
Η αλήθεια για τη φύση;
Η αλήθεια για το Θεό;
Η αλήθεια για το σύμπαν;
Η αλήθεια για τον άνθρωπο;

Πιστεύεις πως ο Einstein, όταν συνέλαβε τη θεωρία της Σχετικότητας, δε χρησιμοποίησε τη φαντασία του;
Ή ακόμα, ότι και τα μαθηματικά δεν φαντάζονται;


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2006, 19:46:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
Ναι χρηασιμοποίησε την φαντασία του ΑΛΛΑ ΚΑΘΗΣΕ ΚΑΙ ΕΛΕΓΞΕ ΤΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑΤΑ της,δεν αρχισε να μπλέκει την μια φανταξιοπληξία με την άλλη όπως ο Panos που εχωσε στο μιξερ:
Το DNA
Toν διαλογισμο
Τις αύρες
Τους εξωγήινους (σαυροειδεις και γκριζους)
Τις θεωρίες συνομωσίας
Τα παράλληλα συμπαντα κτλ κτλ κτλ

Η φαντασία είναι πολύτιμος συμμαχος των διανοητικών επιτευγμάτων αλλά αν δεν επαληθεύσουμε τα όσα δημιουργεί...ε βλεπετε τα αποτελέσματα.

Τελεία και παύλα Galadriel έκανα την δήλωση μου απαντώντας στην κατηγορία σου και δεν θα δώσω άλλες εξηγήσεις.Αν θες με πιστεύεις,αν δεν θες δεν με πιστεύεις.Τελεία και παύλα.

Η επιστημονική μεθοδος είναι το καλύτερο μέσο για την εύρεση της αλήθειας.Αλλίως κινδυνεύουμε να παραμείνουμε για πάντα στη σφαίρα των δημιουργημάτων της φαντασίας.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2006, 19:58:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:

Mantis Religiosus Τρωω γιαουρτι τωρα .

Ευχαριστω παντως για την απαντηση σου durden_alie.

Αλλα ρε ρωταω γιατι δεν ξερω. Να πω και κατι αλλο????

Εχει αποδειχτει η αυρα στον ανθρωπο. Εννοω οτι εργαστηριακα μπορουμε να την δουμε.

Αν δεν μπορουσαμε να την αποδειξουμε εργαστηριακα,θα ειμασταν εδω και θα λεγαμε οτι δεν υπαρχει ετσι δεν ειναι???????

Μηπως ακομα μπορουμε εργαστηριακα να αποδειξουμε 2 κλωνους DNA?????

Μηπως λεω ρε παιδια...μηπως ακομα ειναι νωρις.

Leonardo

Edited by - Skies tou Fegariou on 19/03/2006 01:22:01


Mε ποιες μεθόδους έχει αποδεικτει η ύπαρξη αύρας στον άνθρωπο?
Μην που πεις με την φωτογραφία Κirlian διότι αυτό που φαίνεται στην Kirlian δεν είναι η αύρα αλλα Corona effect αποτέλεσμα της επίδρασης του ηλεκτρικού πεδίου που χρησιμοποιήται στην Kirlian.
Oμως αν εχει αποδεικτεί η ύπαρξη αύρας παρακαλώ να με πληροφορήσετε επιτούτου αναφέροντας και τις μεθόδους που χρησιμοποιήθηκαν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2006, 20:30:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.
quote:
Μην που πεις με την φωτογραφία Κirlian διότι αυτό που φαίνεται στην Kirlian δεν είναι η αύρα αλλα Corona effect αποτέλεσμα της επίδρασης του ηλεκτρικού πεδίου που χρησιμοποιήται στην Kirlian.

της επίδρασης του ηλεκτρικού πεδίου πάνω σε τί medtech? γνωρίζεις?
και ποιο είναι το πρόβλημα σου αν αυτό κάποιοι το ονομάζουν αύρα?

χμ...μα ζήτησα συγνώμη αγαπητή...είπαμε...η "κακιά στιγμή"...

δεν μας είπατε όμως πως σας φάνηκαν τα άρθρα του PubMed και με ποια επιστημονική σας ιδιότητα κρίνετε...

όσο για την φαντασία, τι να πω? ίσως αν παραμέναμε στην στείρα "επιστημονική σκέψη" να αποφεύγαμε τα ταξίδια πέρα απ' το Γιβραλτάρ μη πέσουμε από την άκρη της Γης καλού κακού...

αγαπητή amalia, που την είδατε την ειρωνία? προσπαθώ να είμαι ευγενική παρόλη την κάπως άκαμπτη στάση και σκέψη κάποιων συμμετεχόντων... με παρεξηγήσατε

Galadriel


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Skies tou Fegariou
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2006, 21:09:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skies tou Fegariou
medtech λοιπον ας χαλαρωσουμε λιγο...

μην μας στερεις τωρα το γεγονος οτι ολα τα αντικειμενα εχουν καποια αυρα γυρω τους.Εξαρταται τι αποδειξη εσυ θελεις για την αυρα...να την βλεπεις με γυμνο ματι????????????

Και επισης τι εννοεις αυρα? Δεν ξερω τι να πω ρε παιδια. Εγω ειμαι σκεπτικιστης...αλλα ειμαι ανοιχτος σε καποια πραγματα. Εδω μεσα καμια φορα μερικοι μας βαζετε να αποδειξουμε το αυτονοητο.

Τελος παντων. Να ειστε καλα!!!!

Leonardo

Edited by - Skies tou Fegariou on 19/03/2006 21:10:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2006, 23:25:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
Τίποτα δεν είναι αυτονόητο...
Αν θες να μάθεις περισσότερα για την "αύρα: ακολουθησε το link

http://skepdic.com/auras.html

Nα σημειώσω και εδω οτι και εγω είχα χάψει το παραμύθι οτι η Kirlian αποδεικνυει την ύπαρξη αύρας.

Τ ο ηλεκτρικο πεδίο επιδρα στον αέρα.Η "αυρα" που παρουσιάζεται στην ζ Κιρλιαν εμφανιζεται δε ΜΟΝΟ όταν υπάρχει και υγρασία.Οταν δεν υπάρχει υγρασία,δεν εμφανιζεται το φωτεινό στεφάνι γύρω απο το αντικείμενο.

Διαβασα το αρθρο στο pubmed.
Σημειώνω τα εξης:
-Χρησιμοποίησαν μόλις 20 άτομα (μικρό δειγμα).
-Στο συμπέρασμα τους αναφέρουν οτι χρειάζεται περισσότερη μελέτη για να επιβεβαιωθεί η υπόθεση τους.

Edited by - medtech on 19/03/2006 23:30:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PaNo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
351 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2006, 23:26:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PaNo  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος PaNo
quote:

Mε ποιες μεθόδους έχει αποδεικτει η ύπαρξη αύρας στον άνθρωπο?
Μην που πεις με την φωτογραφία Κirlian διότι αυτό που φαίνεται στην Kirlian δεν είναι η αύρα αλλα Corona effect αποτέλεσμα της επίδρασης του ηλεκτρικού πεδίου που χρησιμοποιήται στην Kirlian.
Oμως αν εχει αποδεικτεί η ύπαρξη αύρας παρακαλώ να με πληροφορήσετε επιτούτου αναφέροντας και τις μεθόδους που χρησιμοποιήθηκαν.

EXEI APODHX8EI OTI EINAI ADYNATON NA PEISEIS KAPION POY EINAI "DYLOMENOS SKEPTHKISTHS" AKOMA KAI AN TOY FEREIS AKRADANTES EPISTHMONIKES APODHKSEIS.AKOMA KAI TOTE 8A YSXHRISTEI OTI DEN EINAI SWSTES.H AGAPITH FILH EHEI BGALEI AXRISTO STHN OUSIA ENA POLY MEGALO EFEYRETH KAI EPHSTHMWNA. APO EKEI KAI PERA BGALTE O KA8ENAS TA SYMPERASMATA TOY.

STO PARAKATW WEBSITE MPOREI KAPIOS NA DEI VIDEOS THN WRA POY GINETE AYRA KA8ARISMOS.

http://www.soulwisdom.net/ PATHSTE "INFORMATION" KAI META PATHSTE
"See some of the changes that occur in somebody's auric field during an auric clearing as filmed by an auric video camera".

PaNo


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2006, 23:33:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
Είναι επίσης αδύνατον να μεταπείσεις εναν φανατικό πιστό.
Η μάχη δίνεται για αυτούς που αμφιταλατεύονται.
Ευελπιστώ να μην ξαναδεί Μεσαίωνα αυτός ο έρημος ο πλανήτης.

ΔΙΟΡΘΩΣΗ:ΤΟΝ Σκεπτικιστή μπορείς να τον πείσεις.Αρκεί να του φέρεις αποδείξεις.Τον Φανατικό Πιστό ποτέ.

Edited by - medtech on 19/03/2006 23:39:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2006, 23:35:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:

medtech λοιπον ας χαλαρωσουμε λιγο...

μην μας στερεις τωρα το γεγονος οτι ολα τα αντικειμενα εχουν καποια αυρα γυρω τους.Εξαρταται τι αποδειξη εσυ θελεις για την αυρα...να την βλεπεις με γυμνο ματι????????????

Και επισης τι εννοεις αυρα? Δεν ξερω τι να πω ρε παιδια. Εγω ειμαι σκεπτικιστης...αλλα ειμαι ανοιχτος σε καποια πραγματα. Εδω μεσα καμια φορα μερικοι μας βαζετε να αποδειξουμε το αυτονοητο.

Τελος παντων. Να ειστε καλα!!!!

Leonardo

Edited by - Skies tou Fegariou on 19/03/2006 21:10:53



Και απο τον ελληνικό λεξικό του σκεπτικιστή:
http://www.skepdic.gr/Entries/Alpha/avra.htm
το αρθρο περι "αυρας" στα ελληνικα
και για την Κίρλιαν στα ελληνικά:
http://www.skepdic.gr/Entries/Kapa/kirlian.htmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2006, 23:45:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie
quote:
Η μάχη δίνεται για αυτούς που αμφιταλατεύονται.

Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω, αγαπητή medtech γιατί το βλέπεις ως μάχη! Μου θυμίζει κάτι σαν τη "μάχη της κάλπης" όπου τα κόμματα παλεύουν για το ποιος θα συγκεντρώσει περισσότερες ψήφους!

quote:
Διαβασα το αρθρο στο pubmed.
Σημειώνω τα εξης:
-Χρησιμοποίησαν μόλις 20 άτομα (μικρό δειγμα).
-Στο συμπέρασμα τους αναφέρουν οτι χρειάζεται περισσότερη μελέτη για να επιβεβαιωθεί η υπόθεση τους.

Εγώ ειλικρινά δεν γνώριζα ότι έχουν γίνει σοβαρές έρευνες όσον αφορά στα οφέλη του διαλογισμού και διάβασα με ενδιαφέρον τα συγκεκριμένα άρθρα. Αυτό που εγώ έχω να παρατηρήσω είναι ότι ΣΑΦΩΣ και θα έλεγαν οι επιστήμονες στο συμπέρασμά τους ότι χρειάζονται κι άλλες έρευνες, γιατί, αν πρόσεξες, είναι η πρώτη μελέτη που έχει γίνει και δείχνει στατιστικώς σημαντικά οφέλη. Και φυσικά, όπως σε κάθε σοβαρή εργασία, αναφέρονται στο τέλος και τα μειονεκτήματα της έρευνας, όπως και η ανάγκη για περισσότερες έρευνες στο μέλλον. Κάτι τέτοιο δε μειώνει την αξία των αποτελεσμάτων!

Και το σπουδαιότερο, κάποιοι άνθρωποι κάθισαν και ΕΡΕΥΝΗΣΑΝ το φαινόμενο αυτό και δεν είπαν εξ αρχής "έλα μωρέ τώρα, ανατολίτικες βλακείες"!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2006, 23:45:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
Ποιο είναι το πρόβλημα μου επειδη το ονομάζουν αύρα?
Οι οπαδοί του μεταφυσικού υποστηρίζουν οτι η "αυρα" είναι η έκφραση του ζωτικου πέδιού του ανθρωπίνου σώματος το οποίο οι ψευδοθεραπευτες ισχυρίζονται οτι μπορούν να το ελέγξουν και ξεζουμίζουν οικονομικά τους αφελείς.

Αυτό είναι ένα απο τα προβλήματα μου (αυτό που με ενοχλει περισσότερο).

Είμαι τεχνολόγος ιατρικών εργαστηρίων.Εσυ?

Edited by - medtech on 19/03/2006 23:48:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2006, 23:50:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:

quote:
Η μάχη δίνεται για αυτούς που αμφιταλατεύονται.

Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω, αγαπητή medtech γιατί το βλέπεις ως μάχη! Μου θυμίζει κάτι σαν τη "μάχη της κάλπης" όπου τα κόμματα παλεύουν για το ποιος θα συγκεντρώσει περισσότερες ψήφους!




Γιατί εαν επικρατήσει πάλι η δεισιδαιμονική συλλογιστική (όπως στον Μεσαίωνα) την βάψαμε.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PaNo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
351 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2006, 23:52:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PaNo  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος PaNo
This is the html version of the file http://www.parapsychology.org/dynamic/info/pfbib23.pdf.
These search terms have been highlighted: scientific research human aura
Page 1
PF Bibliography No. 23
Auras
These are some examples of sources of information about auras at the Eileen J. Garrett
Library. The bolded numbers and letters at the end of the books are the call numbers indicating
the location of the books in the library. For the location of articles in magazines and journals
check with the librarian or see our Library Map.
Overviews
Alvarado, C.S. (1987). Observations of luminous phenomena around the human body: A review. Journal
of the Society for Psychical Research, 54, 38-60.
Bigu, J. (1976). On the biophysical basis of the human aura. Journal of Research in Psi Phenomena, 1, 8-43.
Loftin, R.W. (1990). Auras: Searching for the light. Skeptical Inquirer, 14, 403-409.
Regush, N. , in collaboration with Merta, J. (1975). Exploring the Human Aura: A New Way of Viewing
and Investigating Psychic Phenomena. Englewood Cliffs, NJ: Prentice. (574.1915 REG)
Tart, C. T. (1972). Concerning the scientific study of the human aura. Journal of the Society for Psychical
Research, 46, 1-21.
Descriptions of Auras and
Interpretation of their Colors
Bendit, P. D., & Bendit, L. J. (1957). Man Incarnate: A Study of the Vital Etheric Field. London:
Theosophical Publishing House. (154.77 BEN)
Cayce, E. (1945). Auras: An Essay on the Meaning of Colors. Virginia Beach, VA: A.R.E. (VF Aura)
Colville, W. J. (n.d.). The Human Aura and the Significance of Color: Three Lectures. London: L. N. Fowler.
(VF Aura)
Garrett, E. J. (1954). The aura: A description of the aura and of the difficulty in making aspects of its
colour and function intelligible. Light, 74, 303-306.
Karagulla, S. (1967). Breakthrough to Creativity: Your Higher Sense Perception. Los Angeles: DeVors. (133
KAR)
Leadbeater, C. W. (1952). Man Visible and Invisible: Examples of Different Types of Men as Seen by Means of
Trained Clairvoyance. Adyar, India: Theosophical Publishing House. (147 Le46)
Stanford, R. (1977). What Your Aura Tells Me. New York: Doubleday. (154.77 STA)
Research
Alvarado C. S., & Zingrone, N. L. (1994). Individual differences in aura vision: Relationship to visual
imagery and imaginative-fantasy experiences. European Journal of Parapsychology, 10, 1-30.
Bagnall, O. (1970). The Origins and Properties of the Human Aura. New York: University Books. (154.77
BAG)
Dobrin, R., Kirsch,C.,Kirsch, S., Pierrakos, J., Schwartz, E., Wolff, T., & Ziera, Y. (1977). Experimental
measurements of the human energy field. Psychoenergetic Systems, 2, 213-216.
Ellison, A. J. (1962). Some recent experiments in psychic perceptivity. Journal of the Society for Psychical
Research, 41, 355-365.
continued on page 2 ...
Page 2
PF Bibliographies, No. 23
Auras
p. 2
Research continued ...
Gissurarsson, L., & Gunnarsson, A. (1997). An experiment with the alleged human aura. Journal of the
American Society for Psychical Research, 91, 33-49.
Kilner, W. J. (1965). The Human Aura. New Hyde Park, NY: University Books. (154.77 KIL)
Zingrone, N. L., & Alvarado, C. S. (1997). Correlates of aura vision: The role of psi experiences,
dissociation, absorption and synesthesia-like experiences. The Parapsychological Association 40th Annual
Convention Held in Conjunction with the Society for Psychical Research: Proceedings of Presented Papers, pp.
533-549. (R 133.06 PAR 1997)
Kirlian Photography
Ellison, A. J. (1982). Kirlian photography. In I. Grattan-Guinness (Ed.), Psychical research (pp. 188-192).
Wellingborough: Aquarian Books.
White, R. A. (Comp.) (1988). Kirlian Photography Bibliography. Dix Hills, NY: Parapsychology Sources
of Information Center. (VF Radiation Field Photography)
©Parapsychology Foundation, January 2002. Prepared by CSA.
Parapsychology Foundation
email: info@parapsychology.org


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2006, 00:02:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie
quote:
Γιατί εαν επικρατήσει πάλι η δεισιδαιμονική συλλογιστική (όπως στον Μεσαίωνα) την βάψαμε.

Μα για ποια δεισιδαιμονική συλλογιστική μιλάς medtech;

Κι από πότε δηλαδή αυτός ο "φόβος" μιας τέτοιας "επικράτησης" θα πρέπει να αποτελεί εμπόδιο στην επιστημονική έρευνα και θα ξεχωρίζει τα προς μελέτη φαινόμενα σε "ικανά" και "μη ικανά" να μελετηθούν;

Το γεγονός ότι το πρωτογενές υλικό της έρευνας είναι η ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ το ξεχνάς; Κάποιος παρατήρησε ότι ο διαλογισμός πχ κάνει καλό και κάποιος άλλος βάλθηκε να ερευνήσει αν αυτό είναι αληθές ή λάθος! Που είναι το μεμπτό σ' αυτό;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2006, 00:12:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
Είπα εγώ οτι είναι μεμπτό που το ερεύνησαν?
Είπε εγώ οτι δεν είναι μια απο τις μεθόδους της έρευνας η παρατήρηση?

Η δεισιδαιμονική συλλογιστική συνδέεται άμεσαν με τον μεταφυσικό τρόπο σκεψης.Η Ελλάδα πρωτοπορούσε στον επιστημονικό τομέα μέχρι που της την έπεσαν φανατικοί δεισιδαίμονες και κατέσφαξαν τους φιλοσόφους της.Το γεγονός οτι σε σχολεία στην Αμερική άρχισε να διδάσκεται ο Ευφυής σχεδιασμός δεν σε ανησυχεί καθόλου?Πίστεύεις οτι η επιστημνική συλλογιστική είναι αυτονότητή?Οτι δεν χρειάζεται υπερασπιση?
Τέλος ποια ειναι η άποψη σου για τις απόψεις του Panos όπως τις εξέφρασε?Και με ποια κριτήρια έβγαλες το συμπέρασμα σου?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2006, 00:12:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.
quote:
Είμαι τεχνολόγος ιατρικών εργαστηρίων.Εσυ?


α, πες έτσι βρε κοπέλα μου... έτσι εξηγούνται πολλά.. κι εγώ κόντεψα να νομίσω ότι είσαι γιατρός με την σιγουριά που μιλούσες... αλλά μάλλον αυτοί διακρίνονται για πιο ανοιχτό πνεύμα...

εγώ πάλι είμαι απ' αυτούς που θα λένε πως η γη κινείται.. ούτε "πιστή" (μ'αρέσει που το λες σαν ελάττωμα) ούτε σκεπτικιστής (κι αυτό πάλι εξ'ορισμού προτέρημα υποθέτω)... ούτε έχω ανάγκη να απορρίψω ή να δεχθώ κάτι εκ του ασφαλούς... ούτε θα κυνηγάω όλες τις φυλές και έθνη γιατί δημιούργησαν πολιτισμό και επιστήμες... ούτε θα θα δέχομαι ως σωστά μόνο όσα το μικροσκόπιο αποκαλύπτει...

και ούτε θα καταδικάζω συλλήβδην όσους ασχολούνται με τα εσωτερικά πεδία ύπαρξης γιατί κάποιοι "έξυπνοι" σκέφτηκαν να βγάλουν χρήμα απ'αυτό... όπως δεν θα καταδικάσω και όλους τους επιστήμονες για στείρα σκέψη επειδή κάποιοι κατά καιρούς την χρησιμοποιούν σαν άμυνα... ούτε θα επιτρέπω στις προσωπικές μου ανασφάλειες για το αν κατάφερα ή όχι να γίνω γιατρός, δικηγόρος, μηχανικός να επηρεάσουν τον τρόπο σκέψης μου

κατάλαβες medtech?

είμαι άνθρωπος δηλαδή... αλλά στα μάτια κάποιων σαν εσένα έχω δίκιο να λέω ότι είμαι ξωτικό... αλλά ούτε αυτό θα το καταλάβεις γιατί δεν θα μπορώ να το κάνω κομμάτια και να το παρατηρήσεις στο εργαστήριο σου... όπως δεν θα μπορέσω ποτέ να κομματιάσω την πίστη, τις τέχνες, το συναίσθημα για να το μελετήσεις στο μικροσκόπιο σου...

αυτά δεν κομματιάζονται medtech... πρέπει να περπατήσεις με γυμνά πόδια στο γρασίδι για να τα καταλάβεις... πρέπει να αντέχεις να λες βλέπω όνειρα! και όχι νομίζω... και μάλιστα σε εισαγωγικά για να είσαι καλυμμένη επιστημονικά...

αυτά medtech...

και η Γη κινείται... μην το ξεχνάς αυτό...


Galadriel


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος

Edited by - G. on 20/03/2006 00:15:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2006, 00:18:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
Δεν μας είπες τι επάγγελμα κάνεις όμως...

Επειδή αν απαντήσω σε αυτα που είπες με το ύφος που χρησιμοποιησες θα ανάψει καβγας θα σημειώσω τα εξης
-Οι τεχνολογοι ιατρικων εργαστηριων ανήκουν στην τριτοβάθμια εκπαιδευση και δεν διδασκονται απο γκουρου-σωτήρες αλλά απο επιστήμονες.Στα μαθήματα που διδάσκονται ανήκουν η κλινική χημεία και η βιοχημεία.Σε κανένα απο τα βιβλία μας δεν αναφερεται 12κλωνο DNA.Ούτε αυρες.Ούτε γκρίζοι εξωγηινοι.
-Υπάρχουν και γιατροί που θα σου πέταγαν γιαούρτια γιαυτα που λές οπότε...
-Γιαούρτια στον Πάνο πέταξαν και απόφοιτοι ΑΕΙ.Αυτό για την απαξίωση με την οποία αντιμετωπίζεις την τεχνολογική εκπαιδευση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2006, 00:26:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie
quote:
Η Ελλάδα πρωτοπορούσε στον επιστημονικό τομέα μέχρι που της την έπεσαν φανατικοί δεισιδαίμονες και κατέσφαξαν τους φιλοσόφους της.

Ε;

quote:
Το γεγονός οτι σε σχολεία στην Αμερική άρχισε να διδάσκεται ο Ευφυής σχεδιασμός δεν σε ανησυχεί καθόλου?

Να με ανησυχήσει; Γιατί; Μου δείχνει πολλά πάντως για την κοινωνία των ΗΠΑ γενικότερα!

quote:
Οτι δεν χρειάζεται υπερασπιση?

Και ποιος μας ορίζει "δικηγόρους" δηλαδή; Την άποψή μας λέμε, δεν είναι εδώ δικαστήριο!

quote:
Τέλος ποια ειναι η άποψη σου για τις απόψεις του Panos όπως τις εξέφρασε?Και με ποια κριτήρια έβγαλες το συμπέρασμα σου?

Αν ψάξεις λίγο, θα τις βρεις, μια και τις έχω εκφράσει τις απόψεις μου.

Και γενικότερα, medtech, η τελευταία παρέμβασή μου--ναι, εκείνη με τα όνειρα--, θα στο ξαναπώ, είχε να κάνει με τη δική σου απόλυτη και αφοριστική στάση. Θυμίσου μόνο, αν το ξέχασες, ότι οι αφορισμοί δεν ταιριάζουν στην επιστήμη, της οποίας έχεις αναλάβει την υπεράσπιση, αλλά στους δεισιδαίμονες που τόσο κατηγορείς για την άγνοιά τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2006, 00:28:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.

μπα!

αυτό το "αεί ο Θεός γεωμετρεί" έλληνας φιλόσοφος το είπε?

μπα, Ινδός θα ήταν!

να είχαν οι έλληνες φιλόσοφοι καμμία σχέση με την μεταφυσική? jamais!

βλέπω από βιοχημεία καλά πας... κρίμα να μην σας μαθαίνουν και ιστορία... εγώ πάλι ολίγον βιομηχανικό σχέδιο έχω σπουδάσει και όπως καταλαβαίνεις συγκαταλέγομαι στους Ινδούς!

αχ, πλάκα έχεις τελικά... κι εγώ σε πήρα στα σοβαρά μπρε!

άντε με το καλό να παντρευτείς και να κάνεις παιδιά και να τους εξηγείς ότι η αγάπη είναι βιοχημική λειτουργία, γιατί το συναίσθημα είπαμε, δεν είναι αποδείξιμο!


αχ βρε medtech... ευτυχώς δεν υπάρχουν πολλοί σαν εσένα και ίσως τον αποφύγουμε τον μεσαίωνα... γιατί η Γη κινείται! πως να το κάνουμε τώρα!

Galadriel



για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2006, 00:32:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
Πάλι τα ίδια θα λεμε?Οτι ο καλός σκεπτικιστής δεν είναι κλειστός στις νέες ιδέες?
Το είπαμε και το ξαναείπαμε αυτό.
Ας μου δερει αποδείξεις και να θα τον πιστέψω.
Το παρατήρησες και εσύ οτι αντί να φέρει αποδείξεις άρχισε να μας προσφέρει ενα κατάσχετο ανακατωμα ουφολογίας,συνομοσιολογίας και New Age ιδεολογίας.
Και βέβαια εμπλεκόμενοι στην διαμάχη περι του τι πρέπει να δεχόμαστε και τι όχι,αφήσαμε τον Panos να ξεγλυστρίσει...

Μπορείτε να μου πείτε πώς μετρήσατε τους ολογραφικούς κλώνους του DNA?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2006, 00:44:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:


μπα!

αυτό το "αεί ο Θεός γεωμετρεί" έλληνας φιλόσοφος το είπε?

μπα, Ινδός θα ήταν!

να είχαν οι έλληνες φιλόσοφοι καμμία σχέση με την μεταφυσική? jamais!

βλέπω από βιοχημεία καλά πας... κρίμα να μην σας μαθαίνουν και ιστορία... εγώ πάλι ολίγον βιομηχανικό σχέδιο έχω σπουδάσει και όπως καταλαβαίνεις συγκαταλέγομαι στους Ινδούς!

αχ, πλάκα έχεις τελικά... κι εγώ σε πήρα στα σοβαρά μπρε!

άντε με το καλό να παντρευτείς και να κάνεις παιδιά και να τους εξηγείς ότι η αγάπη είναι βιοχημική λειτουργία, γιατί το συναίσθημα είπαμε, δεν είναι αποδείξιμο!


αχ βρε medtech... ευτυχώς δεν υπάρχουν πολλοί σαν εσένα και ίσως τον αποφύγουμε τον μεσαίωνα... γιατί η Γη κινείται! πως να το κάνουμε τώρα!

Galadriel



για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος


Απο την Ελληνική και οχι την Ινδικη Φιλοσοφία ξεκίνησε η επιστήμη.Την Ελλάδα τιμούν και όχι την Ινδία.
Σαφως δεν ήταν όλοι οι Ελληνες φιλόσοφοι αλάνθαστοι.Σημασία έχει οτι κατέδειξαν την σημασία της κριτικής σκέψης.

Ναι Γκαλαντριελ ξέρω αρκετά καλα την βιοχημεία που μου δίδαξαν ωστε να μου επιτρέπουν να εκτελώ ποσοτικούς προσδιορισμούς ουσιων σε διάφορα βιολογικά υγρά απο τα οποίους εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό μια διάγνωση.Ευτυχως έμαθα και τα υπολοιπα που μου δίδαξαν καλά ωστε να εκτελώ τα καθήκοντα μου σε ικανοποιητικό βαθμό και όχι να στέλνω αδιαβαστους τους έρημους ασθενείς που εμπιστεύονται την υγεια τους στα χέρια μας,όπώς οι γκουρου τύπου Τσόπρα.

Ναι υπάρχει βιοχημεία εμπλεκόμενη στα συναισθήματα.Το σώμα είναι υλικό το ίδιο και ο εγκέφαλος.Με χορήγηση κατάλληλων ουσιών μπορείς να γίνεις απο σούπερ χαρούμενη μέχρι σούπερ θλιμμένη.

Τώρα αυτό για την πλάκα θα το αφήσω ασχολίαστο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2006, 00:50:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
medtech
κάποιες από τις απόψεις που εκφράζεις είναι σωστές. Αυτές που είναι κοινώς αποδεκτές και δεν χωρούν αμφισβήτηση. Γι' αυτό το λόγο άλλωστε, κάποιες φορές με ξενίζει που τις αναφέρεις, γιατί ακριβώς δεν είναι κάτι το αμφιλεγόμενο (όπως με το DNA που σου έχω γράψει σε παλιότερο μήνυμα).
Ωστόσο, μιας και έχεις τάξει τον εαυτό σου ως μαχητή, σε ένα πεδίο αμφιταλαντευόμενων συνειδήσεων, με φέρνεις στον πειρασμό, να αρχίζω να σχολιάζω κάθε φράση σου. Δε θα το κάνω για όλες
Για μερικές όμως, επέτρεψέ μου.

Γράφεις ας πούμε, για το μεγάλο πρόβλημα της χώρας μας, τους γκουρού.
Σε ρώτησα, δεν έδωσες παραπάνω εξήγηση. Παρακαλώ θα το ήθελα.

Επίσης.
Εύχεσαι να μην ξαναδεί Μεσαίωνα ο "έρμος ο πλανήτης". Αυτό που ζούμε τώρα, τι νομίζεις ότι είναι; Αναγέννηση;
Κάθε Μεσαίωνας εκδηλώνεται σε κάθε εποχή με διαφορετικά μορφικά χαρακτηριστικά. Η ουσία είναι όμως μία. Εάν στον προηγούμενο Μεσαίωνα, η εκκλησία έκαιγε στην πυρά, μήπως τώρα κάνει το ίδιο μία μεγάλη μερίδα των επιστημόνων;
Φέρνεις ως βιβλιογραφική αναφορά, το ελληνικό λεξικό του σκεπτικιστή. Δύο λήμματα - για την αύρα και τη συσκευή kirlian. Στη συγκεκριμένη ιστοσελίδα, μπορεί κάποιος να δει μεσαιωνικά δείγματα. Για παράδειγμα, από την πρώτη κιόλας παράγραφο, αναφέρεται με ειρωνία, το εμπορικό κατασκεύασμα μιας εταιρίας (εννοώ τα γυαλιά για τη θέαση της αύρας) με τρόπο τέτοιο, που να μοιάζει σαν όλοι όσοι ερευνούν για την ύπαρξη της αύρας, είναι τόσο ανεγκέφαλοι και κερδοσκόποι, που τα συγκεκριμένα γυαλιά τους αντιπροσωπεύουν. Αυτό είναι κιτρινισμός.
Εσύ η ίδια, έχεις χρησιμοποιήσει γενικεύσεις του στυλ "ψευδοθεραπευτές", "Οι αποκρυφιστές δεν καταλαβαίνουν μάλλον οτι όταν πάνε να παίξουν μπάλα στο γήπεδο της επιστήμης,βάζουν τα χεράκια τους και βγάζουν τα ματάκια τους", "Γιατί οι αποκρυφιστές άρχισαν να χρησιμοποιούν επιστημονική ορολογία για να προσδώσουν στις μεταφυσικές τους πατάτες κύρος και εγκυρότητα", κ.λπ.
Δεν είναι μεσαιωνική αντιμετώπιση αυτή;
Εάν αλλάξεις τις λέξεις και στη θέση των επιστημόνων και των σκεπτικιστών, βάλεις την ιερά εξέταση, ενώ στη θέση των αποκρυφιστών, βάλεις τους τότε προοδευτικούς, θα δεις ότι δεν αλλάζουν και πολλά.

Να ξεκαθαρίσω βέβαια, ότι δεν είναι όλοι οι επιστήμονες έτσι.
Ξέρω κάποιους, που δεν είναι.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2006, 00:56:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.

ξέρεις medtech έχω αρχίσει να πιστεύω ότι πραγματικά είσαι ρομπότ...

γιατί βλέπω πως από χιούμορ (ιδιότητα ανθρώπινη και φυσικά μη αποδείξιμη εργαστηριακά) δεν ... ιδιαίτερα...

όταν καλό μου παιδί έλεγα πως με αυτά που διαβάζω (και εννοούσα φυσικά τα κείμενα του θεματοθέτη) θα πιστέψω ότι το ανθρώπινο γονιδίωμα (έτσι δεν το λένε στα ελληνικά? ) έχει δώδεκα κλώνους και πετάει σαν ελικόπτερο, τι κατάλαβες? ότι αυτό υποστηρίζω?

όταν έλεγα να προσέχουμε γιατί από την συγκροτημένη σκέψη μπορώ να δεχτώ όλα τα ενδεχόμενα ενώ από τον χαοτικό λόγο ούτε καν τα αληθοφανή τι κατάλαβες? ότι βλέπω δώδεκα έλικες?

απ' την άλλη καλό μου παιδί αυτός ο έρημος ο έλληνας φιλόσοφος που είπε αυτό το περίφημο "αει ο Θεός γεωμετρεί", είπε και κάτι άλλο : "Η Γεωμετρία νά χρησιμεύη γιά τήν πνευματική καλλιέργεια καί όχι πρός πλουτισμόν"... που σημαίνει ότι και όσοι επιστήμονες πληρώνονται μάλλον κακώς κάνουν... άμα θέλει κανείς να αλλάξει το νόημα των πραγμάτων εύκολο είναι ξέρεις... και πως το 'πε ένας φίλος μου μωρέ (μη ρωτήσεις κι αυτός τι δουλειά κάνει, γιατρός είναι και όχι "ινδός") ..."καλά και ο πυθαγόρας που είχε σέκτα κανονικά"!...

ε, ναι.. είναι αλήθεια! πρέπει να το παραδεχτούμε! ο Πυθαγόρας κυρίες και κύριοι έκανε και αυτός τά λάθη του...

α, πολύ χαίρομαι καλό μου παιδί που μπορείς να κάνεις ποσοτικούς προσδιορισμούς των ουσιών που προσδιορίζουν τον έρωτα για παράδειγμα! να μας στείλεις την συνταγή!

η Γη κινείται medtech...κινείται η άτιμη...

Galadriel


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2006, 00:59:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
Η διαφορά με τον Μεσαίωνα είναι οτι εκεί θα σε έκαιγαν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΤΗΝ ΠΥΡΑ.
Εδώ εσύ χρησιμοποιείς μεταφορικα την έννοια.
Στον Μεσαίωνα επικρατούσε η μεταφυσική σκέψη και όχι η επιστημονική.Ηταν απο τις χειρότερες περιόδους της ανθρώπινης ιστορίας.
Οχι δεν ζούμε στον Μεσαίωνα γιατί τουλάχιστον στις δυτικές χώρες επικρατεί (ακόμα) η επιστήμη.
Δημιουργήθηκαν ακόμα οι έννοιες των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και της δημοκρατίας.
Δεν ζούμε στον Μεσαίωνα λοιπόν αλλά ενδεχεται να ξανακυλήσουμε.

Η ειρωνία δεν ειναι δείγμα μεσαιωνισμου.Μεσαιωνικό θα χαρακτηριζοταν το κείμενο αν χρησιμοποιούσε μεταφυσικά επιχειρήματα τύπου" Οσοι πιστέυουν στη αύρα ειναι αποσταλμένοι του διαβόλου,γιατί στα ιερά μας κείμενα δεν αναφέρεται η αύρα,άρα πρέπει να καούν".Το κείμενο όμως προσφέρει επιστημονικες εξηγήσεις και οχι μεταφυσικές.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2006, 01:02:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:

ξέρεις medtech έχω αρχίσει να πιστεύω ότι πραγματικά είσαι ρομπότ...

γιατί βλέπω πως από χιούμορ (ιδιότητα ανθρώπινη και φυσικά μη αποδείξιμη εργαστηριακά) δεν ... ιδιαίτερα...

όταν καλό μου παιδί έλεγα πως με αυτά που διαβάζω (και εννοούσα φυσικά τα κείμενα του θεματοθέτη) θα πιστέψω ότι το ανθρώπινο γονιδίωμα (έτσι δεν το λένε στα ελληνικά? ) έχει δώδεκα κλώνους και πετάει σαν ελικόπτερο, τι κατάλαβες? ότι αυτό υποστηρίζω?

όταν έλεγα να προσέχουμε γιατί από την συγκροτημένη σκέψη μπορώ να δεχτώ όλα τα ενδεχόμενα ενώ από τον χαοτικό λόγο ούτε καν τα αληθοφανή τι κατάλαβες? ότι βλέπω δώδεκα έλικες?

απ' την άλλη καλό μου παιδί αυτός ο έρημος ο έλληνας φιλόσοφος που είπε αυτό το περίφημο "αει ο Θεός γεωμετρεί", είπε και κάτι άλλο : "Η Γεωμετρία νά χρησιμεύη γιά τήν πνευματική καλλιέργεια καί όχι πρός πλουτισμόν"... που σημαίνει ότι και όσοι επιστήμονες πληρώνονται μάλλον κακώς κάνουν... άμα θέλει κανείς να αλλάξει το νόημα των πραγμάτων εύκολο είναι ξέρεις... και πως το 'πε ένας φίλος μου μωρέ (μη ρωτήσεις κι αυτός τι δουλειά κάνει, γιατρός είναι και όχι "ινδός") ..."καλά και ο πυθαγόρας που είχε σέκτα κανονικά"!...

ε, ναι.. είναι αλήθεια! πρέπει να το παραδεχτούμε! ο Πυθαγόρας κυρίες και κύριοι έκανε και αυτός τά λάθη του...

α, πολύ χαίρομαι καλό μου παιδί που μπορείς να κάνεις ποσοτικούς προσδιορισμούς των ουσιών που προσδιορίζουν τον έρωτα για παράδειγμα! να μας στείλεις την συνταγή!

η Γη κινείται medtech...κινείται η άτιμη...

Galadriel


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος


This does not compute...gziitt.gziiit.Danger.. Danger..Meltdown!!!Ohhh!!Nooooooo!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantis Religiosus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Kenya
135 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2006, 01:04:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis Religiosus
quote:
α, πολύ χαίρομαι καλό μου παιδί που μπορείς να κάνεις ποσοτικούς προσδιορισμούς των ουσιών που προσδιορίζουν τον έρωτα για παράδειγμα! να μας στείλεις την συνταγή!

Αγαπητη Γκαλαντριελ σε πληροφορω οτι αυτο που ζητας μπορει να γινει.Υπαρχει η επιστημη της νευροφυσιολογιας και νευροχημειας που ασχολειται με τον προσδιορισμο και την δραση των χημικων ουσιων νευροδιαβιβαστων που σχετιζονται με τα συναισθηματα και οχι μονο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2006, 01:06:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
medtech
ένα χαρακτηριστικό που θα έπρεπε να έχει ο μη-μεσαιωνικός άνθρωπος, είναι η διάκριση.
Αυτή η αρετή, βοηθάει στο να καταλάβει κανείς, τι πραγματικά μπορεί να σημαίνει καύση στην πυρά, για κάθε εποχή.
Επίσης, μεσαίωνας δεν είναι μία εποχή, όπου δεν κυριαρχεί η επιστήμη.
Μεσαίωνας, είναι όταν κυριαρχεί οποιουδήποτε είδους σκοταδισμός - απ'όπου κι αν προέρχεται.
Για την εποχή του πρόσφατου Μεσαίωνα, αυτό που εσύ λές επιστημονική εξήγηση, ήταν η θρησκευτική εξήγηση. Για την τότε κοσμοαντίληψή τους, είχε ανάλογο βάρος με αυτό, που έχει σήμερα η επιστήμη.

Κάτι άλλο.
Τους επιστήμονες, οι οποίοι είναι και αποκρυφιστές και εσωτεριστές και αναζητητές τις αλήθειας και (ότι άλλο τέλος πάντων) εσύ που θα τους κατέτασσες;


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2006, 01:10:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
Τον επιστημονα-αποκρυφιστή θα τον κατέτασα στον αγύρτη-ψευτοεπιστήμονα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2006, 01:11:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie
quote:

Η διαφορά με τον Μεσαίωνα είναι οτι εκεί θα σε έκαιγαν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΤΗΝ ΠΥΡΑ.
Εδώ εσύ χρησιμοποιείς μεταφορικα την έννοια.
Στον Μεσαίωνα επικρατούσε η μεταφυσική σκέψη και όχι η επιστημονική.Ηταν απο τις χειρότερες περιόδους της ανθρώπινης ιστορίας.
Οχι δεν ζούμε στον Μεσαίωνα γιατί τουλάχιστον στις δυτικές χώρες επικρατεί (ακόμα) η επιστήμη.
Δημιουργήθηκαν ακόμα οι έννοιες των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και της δημοκρατίας.
Δεν ζούμε στον Μεσαίωνα λοιπόν αλλά ενδεχεται να ξανακυλήσουμε.

Η ειρωνία δεν ειναι δείγμα μεσαιωνισμου.Μεσαιωνικό θα χαρακτηριζοταν το κείμενο αν χρησιμοποιούσε μεταφυσικά επιχειρήματα τύπου" Οσοι πιστέυουν στη αύρα ειναι αποσταλμένοι του διαβόλου,γιατί στα ιερά μας κείμενα δεν αναφέρεται η αύρα,άρα πρέπει να καούν".Το κείμενο όμως προσφέρει επιστημονικες εξηγήσεις και οχι μεταφυσικές.


Ξεχνάς όμως medtech ότι ο Μεσαίωνας ως η ιστορική περίοδος που επικρατούσε ο σκοταδισμός της Ιεράς Εξέτασης κλπ αφορά στη ΔΥΤΙΚΗ ιστορία και μόνο...

Ή κάνω λάθος;

Edited by - durden_alie on 20/03/2006 01:14:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2006, 01:11:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
Τον επιστημονα-αποκρυφιστή θα τον κατέτασα στον αγύρτη-ψευτοεπιστήμονα.
Τετοιος είναι και ο Deepak Chopra M.D.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 55 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52 53 54 55
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy