ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΙΟΣ ΕΚΑΨΕ ΤΟ 64 μχ ΤΗΝ ΡΩΜΗ ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 12
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2006, 20:37:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ trainman
quote:
Θα προτιμούσα, αντί να μου απευθύνεις συνέχεια ερωτήσεις, να έμπαινες απλώς στον κόπο να απαντήσεις σε έστω μία από τις ερωτήσεις που έχω εγώ θέσει,
Εριξα μια ματιά και δεν βρήκα ερώτηση ή κατι άλλο δικό σου, χωρίς να το σχολιάσω ή ν' απαντήσω.
Και οι απόψεις μου είναι νομίζω σαφείς.
Για τι ακριβώς μιλάς;
quote:
Εγώ που δεν είμαι ιστορικός, θα έψαχνα πρώτα την απάντηση στο ερώτημα ποιός έβαλε φωτιά στη Ρώμη σε μερικές έγκυρες εγκυκλοπαίδιες - στις ίδιες εγκυκλοπαίδειες για παράδειγμα, που καταγράφουν με λεπτομέρεια τα εγκλήματα του Μεγάλου Κωνσταντίνου.
Και ποιές είναι οι "έγκυρες" εγκυκλοπαίδειες;
Αυτές που χαρακτηρίζουν "Μεγάλο" και "Αγιο" κάποιον που γνωρίζουν ότι είναι ένας στυγνός εγκληματίας;
Από εκεί πήρες τα στοιχεία σου;
Κι εσύ "Μεγάλο" τον λες... Μήπως τον λες κι "Αγιο";
quote:
Εάν, είτε εσύ, είτε οποιοσδήποτε άλλος απ' όσους έχετε πειστεί για τη σχέση Παύλου-Σενέκα-Χριστιανών, μπορείτε να τεκμηριώσετε ότι οι Χριστιανοί έκαψαν τη Ρώμη, μπορείτε να παρουσιάσετε τα δικά σας στοιχεία σε ένα επιστημονικό συνέδριο.
Ποιός σου είπε ότι η απουσία απόδειξης της σχέσης Παύλου-Σενέκα-Χριστιανών, τεκμηριώνει την ενοχή του Νέρωνα;
Δηλαδή αν καθαρίσεις κάποιον εσύ ή ο Ψηλός, η απουσία αποδείξεων για τον ένα ενοχοποιεί τον άλλον;;;
Που το βρήκες γραμμένο αυτό;
Και δεν αμφισβήτησες το κείμενο του σχολείου μου, παρά συμφώνησες ότι οι "στρατολογημένοι" θα το έβαζαν το μπουρλότο.
...ή δεν είναι έγκυρο;
Για τον Νέρωνα όμως δεν προκύπτει ούτε πρόθεση, ούτε διάθεση...
Και ακόμα δεν μας είπες από που σου προκύπτει ο Νέρων...
quote:
Παρά την προφανή ειρωνία στην ερώτησή σου, σου απαντώ ότι κανείς δεν έχει υποστηρίξει την εκδοχή που παρουσιάζεις - ούτε κι εγώ βεβαίως - και πως η άποψη ότι για τις καταστροφές φταίει η οργή του Θεού, είναι απολύτως ισοδύναμη με την πεποίθηση ότι για τα δεινά του κόσμου υπεύθυνοι είναι οι Χριστιανοί.

Εδώ κάνεις μεγάλο λάθος!
Θα σε ειρωνευόμουνα προφανώς ΑΝ υποστήριζα ότι αυτό: "ότι την φωτιά την έβαλε ο Κύριος για να κάψει τους ειδωλολάτρες όπως έκαψε και τα Σόδομα", ΕΙΝΑΙ η πραγματική μου πεποίθηση.
Είναι μια ερώτηση υποθετική, για να καταλάβω το σκεπτικό σου.
Στην οποία δεν απάντησες. Δικαίωμά σου.

Είσαι για ένα "διάλογο";


Edited by - Αίολος on 29/05/2006 20:53:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2006, 22:30:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητέ Αίολε

quote:
Εριξα μια ματιά και δεν βρήκα ερώτηση ή κατι άλλο δικό σου, χωρίς να το σχολιάσω ή ν' απαντήσω.

Αν δεν βρήκες ερώτηση, με τη "μια ματιά" που έρριξες, δεν φταίω εγώ.

quote:
Και ποιές είναι οι "έγκυρες" εγκυκλοπαίδειες;
Αυτές που χαρακτηρίζουν "Μεγάλο" και "Αγιο" κάποιον που γνωρίζουν ότι είναι ένας στυγνός εγκληματίας;
Από εκεί πήρες τα στοιχεία σου;

Στόχος μιας εγκυκλοπαίδειας δεν είναι να χαρακτηρίσει κάποιον "μεγάλο" ή "άγιο", αλλά να πληροφορήσει τον αναγνώστη για τις λεπτομέρειες της ζωής του και τι οδήγησε κάποιους άλλους να τον χαρακτηρίσουν έτσι.

Το τι στοιχεία έχω καταθέσει και από πού τα πήρα, είναι εμφανές. Θα μπορούσες να τα βρεις κι εσύ, εάν είχες την απαραίτητη διάθεση.

quote:
Και δεν αμφισβήτησες το κείμενο του σχολείου μου, παρά συμφώνησες ότι οι "στρατολογημένοι" θα το έβαζαν το μπουρλότο.
...ή δεν είναι έγκυρο;

Πάρε τηλέφωνο τον συγγραφέα του βιβλίου να σου εξηγήσει γιατί έβαλε το συγκεκριμένο ρήμα. Εγώ παρέθεσα τα κείμενα εκείνου που έκανε τη..."στρατολόγηση", καθώς και κάποιων άλλων που την συνέχισαν.

Από κει και πέρα, έχει ενδιαφέρον το πώς ξαφνικά αποκτά για σένα εγκυρότητα ένα σημείο ενός βιβλίου που αποκαλεί "Μεγάλο" και "Άγιο" τον Κωνσταντίνο, μόνο και μόνο επειδή τυγχάνει να ταιριάζει στη θεωρία σου.

quote:
Είσαι για ένα "διάλογο";

Είμαι πάντοτε έτοιμος για ένα διάλογο. Είχες 8 σελίδες άνεση να τον κάνεις και τον έκανες όπως νόμισες. Θα υπάρξει ίσως η δυνατότητα να γίνει κάποια άλλη στιγμή, σε κάποιο άλλο thread. Αύριο θα στείλω το τελευταίο μου μήνυμα και είσαι ο τελευταίος στον οποίον απαντώ.

Αν υπάρχει επίσης η δυνατότητα να μου στείλεις προσωπικό μήνυμα (δεν το γνωρίζω από τεχνικής απόψεως) μπορείς να το κάνεις. Να ξέρεις ωστόσο, ότι για να γίνει ο διάλογος αυτός, θα πρέπει να δαπανήσεις τουλάχιστον τον ίδιο χρόνο που δαπάνησα για να βρω και να γράψω τα όσα έγραψα - κάτι που, εξ όσων αντιλαμβάνομαι, μάλλον δεν έχεις διάθεση να πράξεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2006, 23:22:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dear Trainman,

λες:

quote:
ΓΙΑ ΤΟΝ VASILISCM

quote:
:Άρχισες ισχυριζόμενος ότι ο Σενέκας ουδέποτε αποκαλούταν "δικός μας" από μερικούς Πατέρες της εκκλησίας.

Ο ισχυρισμός σου είναι ανακριβέστατος. Η λέξη "ουδέποτε" δεν αναφέρεται σε κανένα από τα δικά μου post. Και αυτό, γιατί, προτού σας προκαλέσω είχα ήδη μαζέψει τα στοιχεία μου, όπου καταδεικνυόταν πού και υπό ποίες περιστάσεις αναφέρθηκε μία φορά η λέξη "noster". Προκάλεσα το "Γηγενή" και οποιονδήποτε άλλον να φέρει τα στοιχεία, τα έφερες εσύ χωρίς να τα ελέγξεις και εγώ πρόσθεσα ακόμα μία παραπομπή.


όμως σε μύνημά σου πριν από 10 ακριβώς ημέρες αυτοδιαψεύδεσαι. Παραδέχεσαι ότι δεν είχες μαζέψει στοιχεία και παρακαλάς τους άλλους να το κάνουν:

quote:
* Να μας πει ο "Γηγενής", ή οποιοσδήποτε άλλος που συμφωνεί μ' αυτόν, χριστιανός, εθνικός ή άθεος, επιστήμονας ή ερασιτέχνης, δογματικός ή σκεπτόμενος, 5-6 Πατέρες της Εκκλησίας οι οποίοι να αποκαλούν "Seneca Noster" τον Σενέκα, καθώς και τους τίτλους των έργων τους, ώστε να μπορούμε να διαπιστώσουμε την αλήθεια των λεγομένων του, αλλά και το πνεύμα της ενδεχόμενης αναφοράς. Δεν ζητώ στοιχεία για "όλους τους Πατέρες" τους οποίους επικαλείται ο "Γηγενής", παρά μόνον για 5-6. Είμαι επιεικής εγώ.

Έχω δίκιο να σου λέω: "σύ στήριξες την αντιπαράθεσή σου σ'ένα λάθος, ότι ο Σενέκας δεν αποκαλούταν "δικός μας", εσύ βγαίνεις και από πάνω!"

Είπαμε ότι η Χριστιανική απολογητική έχει άπειρο θράσος.

Αυτό δεν είναι προσωπικό θέμα, δικό σου ή του Ψηλού ή όποιου άλλου παπά ή θεολόγου ή καλόγερου.

ΟΛΟΙ οι χριστιανοί απολογητές αντλούν το θράσος τους από την θρησκεία τους.
ΟΛΟΙ οι χριστιανοί απολογητές είναι αναίσχυντοι. Τα εγκλήματα του Θεού τους στην Παλαιά διαθήκη, των χριστιανών Πατέρων της εκκλησίας, των Αυτοκρατόρων του Βυζαντίου και Ρώμης που Αγιοποιήθηκαν, των Παπάδων, της Ιεράς εξέτασης και πολλων άλλων, τα ΚΑΝΟΥΝ γαργάρα για να δικαιολογήσουν την θρησκεία τους.
ΟΛΑ τα εγκλήματα είναι ΘΕΙΑ προκειμένου για το καλό της θρησκείας τους. Τα καλά και συμφέροντα!!!!
Ο Θεός της Παλαιάς Διαθήκης καλώς κατέσφαξε εκατοντάδες χιλιάδες Χαναναίους για να μπει ο περιούσιος λαός του στην Γη της επαγγελίας!
Ο Ανανίας και η Σαπφείρα ΚΑΛΩΣ δολοφονήθηκαν από τον Πέτρο και τους Αποστόλους, διότι δεν έδωσε όλο το χρήμα του(!) στην εκκλησία!!!
Ο Θεοδόσιος καλώς έδωσε εντολή να σφαγιαστούν 15000 Θεσσαλονικείς αιρετικοί στον Ιππόδρομο το 385(;)μ.Χ.
Ο Αυτοκράτορας Αρκάδιος με τον πνευματικό του Πατέρα Ιωάννη τον Χρυσόστομο, καλώς έδωσαν εντολή να σφαγιαστούν 7000 Γότθοι αιρετικοί το 400 μ.Χ. στην Κωνσταντινούπολη!!
Οι παπάδες της ιεράς εξέτασης καλώς έκαψαν στην πυρά τις "δήθεν" μάγισσες κατά τον μεσαίωνα!!

Δεν έχω τίποτε προσωπικό μαζί σου Trainman για να σου απαντήσω επί προσωπικού.
Το ύφος σου στην συζήτηση πηγάζει από το Θρασος και την αναισχυντία της Θρησκείας σου. Είναι έξω από τις δυνάμεις σου να το χαλιναγωγήσεις. Ακολουθείς τον δρόμο που χάραξαν οι πριν από σένα απολογητές του Χριστιανισμού. Δικαίωμά σου! Δημοκρατία έχουμε!

Λες επίσης:

quote:
Συγκρίνεις πράγματα που έγιναν σε διαφορετικές ιστορικές περιόδους, υπό διαφορετικές συνθήκες, αντιμετωπίζοντας τις δύο παρατάξεις ως στατικές. Από δω οι Εθνικοί, από κει οι Χριστιανοί - οι μεν είχαν δίκιο, οι άλλοι άδικο, οι καλοί και οι κακοί. Είναι σαν κάποιος, το 2900 μ.Χ. να συγκρίνει τη γαλλική επανάσταση, την Κομμούνα του Παρισιού και τα καθεστώτα του Στάλιν και του Πολ Ποτ και να πει ότι οι γάλλοι δημοκράτες του 1789, κατάφεραν να καταλάβουν την εξουσία στη Ρωσσία μετά από 129 χρόνια, να εξολοθρεύσουν μερικά εκατομμύρια πολιτικούς αντιπάλους και στη συνέχεια να συγκρουστούν με το Χίτλερ που ήταν στην ίδια παράταξη με τον Φίχτε, το Βάγκνερ και τον Μπετόβεν.

Μα οι παρατάξεις δεν είναι δύο είναι πολλές. Οι Χριστιανοί εξόντωσαν τους Εθνικούς, τους Εβραίους, τους Μανιχαιστές, τους μονοφυσίτες, τους αιρετικούς χριστιανούς, τους δύσμοιρους ινδιάνους της Αμερικής.

Ήταν λοιπόν ένας καλός εναντίων χιλιάδων κακών αιρετικών!!!

λες παρακάτω:

quote:
Αν πριν από την έλευση του "παπαδαριού" ο πλούτος ανήκε στους ακτήμονες, τους μικροεπιτηδευματίες και τη φτωχή αγροτιά, τότε, όντως, το μόνο που χρειάζεται για να επιστραφούν πίσω τα κλεμμένα, είναι να σβήσει για πάντα η νέα θρησκεία. Αν όμως πιστεύεις ότι ο ιστορικός Χριστιανισμός, έχει υπάρξει εκτός από όπλο για τον έλεγχο των λαών και όπλο για την αφύπνισή τους, (βλ. εργατικό κίνημα στην Αγγλία, ιδεολογική μάχη κατά της δουλείας και των φυλετικών διακρίσεων στις ΗΠΑ, ενίσχυση ορισμένων μερίδων του σοσιαλιστικού κινήματος στην Α. Ευρώπη), τότε οφείλεις να δεις τα πράγματα λίγο πιο σύνθετα.

Έτσι λοιπόν οι Χριστιανοί είδαν ότι ο πλούτος δεν ανήκε στους ταπεινούς και καταφρονεμένους και είπαν να τον αναδιανείμουν σ'αυτούς!! Πήραν τον πλούτο από τους πλούσιους και ΞΕΧΑΣΑΝ να τον δώσουν στους φτωχούς. Για να λέμε την αλήθεια τον έβαλαν στην τσέπη τους. Και αυτό κάνουν από τότες!!

Η ΗΘΙΚΗ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ Σ'ΟΛΟ ΤΗΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ.

ΒασίληςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2006, 00:38:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πριν απαντήσω, και μιας που δεν τα "πιάνω" εύκολα, θα ήθελα να μου πεις εσύ σε τι στοχεύουν αυτά που παράθεσες και ποιο είναι το συμπέρασμα στο οποίο καταλήγεις εσύ από αυτή σου την παραπομπή;
Ψηλός

Αντιλαμβάνομαι την αμηχανία σου αλλά δεν πειράζει ...Ήταν η απάντησή μου για τις "ασυναρτησίες" που μου προσάπτεις οτι γράφω .
quote:
****Θα σε παρακαλούσα επίσης να ξεχωρίζεις πιο ευδιάκριτα τις δικές σου επεμβάσεις στο κείμενο που παραθέτεις.

Είναι όλες μέσα σε παρένθέσεις . Κανοντας ότι δεν τις καταλαβαίνεις , πρώτα από όλα την δική σου νοημοσύνη υποτιμάς .
quote:
Παραδείγματα άσχημων, εγωιστικών, μισαλλόδοξων και ακραίων καταστροφικών συμπεριφορών έχουμε, δυστυχώς, πολλά στη διάρκεια της μακρόχρονης ιστορίας μας ως λαός, ως έθνος.
Ολόκληρες πόλεις αφανίστηκαν ή και ισοπεδώθηκαν κάτω από το σπαθί και το ακόντιο ανθρώπων που η ιστορία μίλησε γι' αυτούς!!!
Τι πρέπει να κάνουμε δηλαδή, να καταδικάσουμε ολόκληρο το Ελληνικό έθνος, μαζί και τον πολιτισμό του, χάριν αυτών των αγριοτήτων;;;;
Αυτοί που διέπραξαν τα εγκλήματα , κατ αρχήν , όχι μόνο δεν αισθανόντουσαν Έλληνες αλλά θεωρούσαν του εαυτούς τους Ελληνόφωνους ( βλέπε Γεννάδιο ) και έτρεφαν απέραντο μίσος κατά των (μιαρών) Ελλήνων και του πολιτισμού τους .
Αντί λοιπόν να απαντάτε έτσι όταν στριμώχνεστε στην γωνία και δεν μπορείτε να κάνετε αλοιώς , θα ήταν πιό έντιμο να έχετε το θάρρος να τους καταδικάσετε , να αναγνωρίσετε τα εγκλήματα της θρησκείας της "Αγάπης" κατά του Ελληνισμού και να ζητήσετε συγνώμη , και όχι να διαστρεβλώνετε την Ιστορία προσπαθώντας να κάνετε το μαύρο , άσπρο .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2006, 12:21:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Παραδείγματα άσχημων, εγωιστικών, μισαλλόδοξων και ακραίων καταστροφικών συμπεριφορών έχουμε, δυστυχώς, πολλά στη διάρκεια της μακρόχρονης ιστορίας μας ως λαός, ως έθνος.

Ολόκληρες πόλεις αφανίστηκαν ή και ισοπεδώθηκαν κάτω από το σπαθί και το ακόντιο ανθρώπων που η ιστορία μίλησε γι' αυτούς!!!

Τι πρέπει να κάνουμε δηλαδή, να καταδικάσουμε ολόκληρο το Ελληνικό έθνος, μαζί και τον πολιτισμό του, χάριν αυτών των αγριοτήτων;;;;

Ή μήπως η λαμπρότητα των αγαθών επιτευγμάτων του αρχαίου μας πολιτισμού μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως άλλοθι ή και ως δικαιολογία για όσες αποτρόπαιες πράξεις ;;;


πρεπει να καταδικαστουν οσοι εκαναν αυτα τα αποτροπαια εγκληματα
και οχι να λατρευονται

αληθεια τι θα γινει με την ερωτηση που σου εκανα;;
παλι γαργαρα;;;
τι θα γινει με σενα πρεπει να εχεις πολυ σοβαρο προβλημα
πηγαινε σε κανενα γιατρο να σε κοιταξει
και αν δεν καταλαβες ποια ειναι η ερωτηση οριστε

για πες μου η σελιδα αυτη απο οπου παραθετω ολα τα στοιχεια και οχι που μερικοι λακαμαδες λεγανε οτι παραθετω απο αλλη ειναι αξιοπιστη η οχι;;;

λοιπον περιμενω μην το κανουμε κα ιαυτο γαργαρα κριμα ειναι


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του


Γηγενή,
σου είπα σε άλλο μήνυμά μου πότε κάνω γαργάρα.

Δεν θα ψάξω τα προηγούμενα μηνύματα, αλλά, αν θυμάμαι καλά, σου είχα ήδη απαντήσει στην ερώτησή σου.

Σου είχα πει πως οι απόψεις που διατυπώνονται στην σελίδα ή στις σελίδες που αναφέρεις, δεν είναι από ιστορικούς της εποχής του Νέρωνα αλλά από σύγχρονους ιστορικούς.

Το θυμάσαι;;
Σου είχα παραθέσει και τα ονόματα των ατόμων αυτών.

Αν θες, υπέδειξέ μου ακριβώς τα σημεία για τα οποία με ρωτάς αν εγώ τα θεωρώ αξιόπιστα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2006, 12:39:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εχεις προβλημα στο να καταλαβεις τι ρωταω ψηλε η εγω δεν τα γραφω καλα;;

η ερωτηση μου ειναι η εξης

η σελιδα απο οπου αντλω τα στοιχεια που εδωσα σε αυτο το θεμα την θεωρεις αξιοπστη η οχι;;;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2006, 13:13:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν κατάλαβα καλά, θα συνεχίσουμε τη συζήτηση με την ίδια μορφή αντιπαραθέσεων, οι οποίες θα φτάνουν και σε προσωπικό επίπεδο.

quote:

quote:
Πριν απαντήσω, και μιας που δεν τα "πιάνω" εύκολα, θα ήθελα να μου πεις εσύ σε τι στοχεύουν αυτά που παράθεσες και ποιο είναι το συμπέρασμα στο οποίο καταλήγεις εσύ από αυτή σου την παραπομπή;
Ψηλός

Αντιλαμβάνομαι την αμηχανία σου αλλά δεν πειράζει ...Ήταν η απάντησή μου για τις "ασυναρτησίες" που μου προσάπτεις οτι γράφω .

Σε ρώτησα τα παραπάνω για να σιγουρευτώ αν όντως κατάλαβα καλά και δεν "παρεξήγησα" και πάλι αυτά που ήθελες να πεις. Φαίνεται όμως ότι καλά κατάλαβα!!


quote:
quote:
****Θα σε παρακαλούσα επίσης να ξεχωρίζεις πιο ευδιάκριτα τις δικές σου επεμβάσεις στο κείμενο που παραθέτεις.

Είναι όλες μέσα σε παρένθέσεις . Κανοντας ότι δεν τις καταλαβαίνεις , πρώτα από όλα την δική σου νοημοσύνη υποτιμάς .

Δεν είπα ότι δεν τις καταλαβαίνω. Σε παρακάλεσα να είναι λίγο πιο ευδιάκριτες για να ξεχωρίζουν καλύτερα.
Θίχτηκες και με αυτό που είπα και γι' αυτό μου απαντάς έτσι;;

quote:

quote:
Παραδείγματα άσχημων, εγωιστικών, μισαλλόδοξων και ακραίων καταστροφικών συμπεριφορών έχουμε, δυστυχώς, πολλά στη διάρκεια της μακρόχρονης ιστορίας μας ως λαός, ως έθνος.
Ολόκληρες πόλεις αφανίστηκαν ή και ισοπεδώθηκαν κάτω από το σπαθί και το ακόντιο ανθρώπων που η ιστορία μίλησε γι' αυτούς!!!
Τι πρέπει να κάνουμε δηλαδή, να καταδικάσουμε ολόκληρο το Ελληνικό έθνος, μαζί και τον πολιτισμό του, χάριν αυτών των αγριοτήτων;;;;

Αυτοί που διέπραξαν τα εγκλήματα , κατ αρχήν , όχι μόνο δεν αισθανόντουσαν Έλληνες αλλά θεωρούσαν του εαυτούς τους Ελληνόφωνους ( βλέπε Γεννάδιο ) και έτρεφαν απέραντο μίσος κατά των (μιαρών) Ελλήνων και του πολιτισμού τους .
Αντί λοιπόν να απαντάτε έτσι όταν στριμώχνεστε στην γωνία και δεν μπορείτε να κάνετε αλοιώς , θα ήταν πιό έντιμο να έχετε το θάρρος να τους καταδικάσετε , να αναγνωρίσετε τα εγκλήματα της θρησκείας της "Αγάπης" κατά του Ελληνισμού και να ζητήσετε συγνώμη , και όχι να διαστρεβλώνετε την Ιστορία προσπαθώντας να κάνετε το μαύρο , άσπρο .

Εσύ ως αυτούς που ισοπέδωσαν και αφάνισαν ολόκληρες πόλεις με το σπαθί τους και το ακόντιο, αναγνωρίζεις μόνο αυτούς που αναφέρεις στο μήνυμά σου, αν θεωρήσουμε σωστά τα όσα αναφέρεις;
Αν ναι, μετά από αυτό που είπες θέλεις να θεωρήσω ότι είσαι αντικειμενικός στις απόψεις σου;

Στο αρχικό μήνυμα του θέματος που άνοιξες έγραψες:

quote:
Μέχρι τώρα , τόσο από τα σχολικά όσο και από τα άλλα ιστορικά βιβλία που κατά καιρούς έχω διαβάσει , …………………………………… Αυτά μέχρι πρόσφατα που διάβασα το βιβλίο << Αντιγνώση >> της Λιλής Ζωγράφου στο οποίο η συγγραφέας με ιστορικές αναφορές και επιχειρήματα.

Κατά τη γνώμη σου λοιπόν, είναι το βιβλίο << Αντιγνώση >> μια ιστορική μελέτη, ή μάλλον θεωρείς εσύ το βιβλίο αυτό ως βιβλίο ιστορίας;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2006, 13:20:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gigenis ρωτά

quote:
gigenis
η σελιδα απο οπου αντλω τα στοιχεια που εδωσα σε αυτο το θεμα την θεωρεις αξιοπστη η οχι;;;

Ψηλός απαντά

quote:
Σου είχα πει πως οι απόψεις που διατυπώνονται στην σελίδα ή στις σελίδες που αναφέρεις, δεν είναι από ιστορικούς της εποχής του Νέρωνα αλλά από σύγχρονους ιστορικούς.

quote:
Αν θες, υπέδειξέ μου ακριβώς τα σημεία για τα οποία με ρωτάς αν εγώ τα θεωρώ αξιόπιστα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2006, 13:29:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αντε παλι
σε ρωταω για το αν θεωρεις αξιοπιστη την σελιδα

δεν πιστευω να ειναι τοσο δυκολο να απαντησεις

οι πιθανες απαντησεις

1)ναι την θεωρω αξιοπιστη γιατι ................

2)οχι δεν την θεωρω αξιοπιστη γιατι ...........


αρκετα απλο ετσι δεν ειναι ψηλε;;;

περιμενω απαντηση

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2006, 14:53:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εσύ ως αυτούς που ισοπέδωσαν και αφάνισαν ολόκληρες πόλεις με το σπαθί τους και το ακόντιο, αναγνωρίζεις μόνο αυτούς που αναφέρεις στο μήνυμά σου, αν θεωρήσουμε σωστά τα όσα αναφέρεις;
Αν ναι, μετά από αυτό που είπες θέλεις να θεωρήσω ότι είσαι αντικειμενικός στις απόψεις σου;
Ψηλός
Φίλε Ψηλός , αφανισμοί πολεων με το σπαθί και το ακόντιο , για λόγους επεκτατικούς , έγιναν πολοί .
Όμως μόνο οι οπαδοί των Αβρααμικών θρησκειών , έκαναν γενοκτονίες και πολέμους για λόγους θρησκευτικούς .
Το παράδειγμα του Ιησού του Ναυή στην γενοκτονία των αλλοθρήσκων Μαδιανιτών (Κρητών) , το ακολουθούν και οι σημερινοί Εβραίοι , εφαρμόζοντας στους Παλαιστινίους το [b]"ες έδαφος φέρειν"[b] .
Αλλά οι "ασυναρτησίες" που με κατηγόρησες οτι γράφω είναι για το τι έκαναν οι Χριστιανοί για να επιββάλλουν την θρησκεία τους στους άλλους , και σ'αυτούς αναφέρωμαι στην απαντησή μου .
Τωρα αν θέλεις να συζητήσουμε για τα εγκλήματα και των άλλων δύο Αβρααμικών θρησκειών , δεν έχεις παρά να ανοίξης ανάλογο θέμα .
Αλλωστε δεν τα γράφω εγώ αυτά , τα αντιγράφω από τον βίο του Ιωάννου του Χρυσοστόμου εκδ. “Ζωή” 1932 σελ 66 έως 68 .
quote:
Κατά τη γνώμη σου λοιπόν, είναι το βιβλίο << Αντιγνώση >> μια ιστορική μελέτη, ή μάλλον θεωρείς εσύ το βιβλίο αυτό ως βιβλίο ιστορίας;
Το βιβλίο πραγματεύεται την προσπάθεια διαστρεύλωσης της Ιστορίας και των γνώσεων γενικότερα από τους εκάστοτε κρατούντες , για την ευκολότερη από μέρους τους χειραγώγηση των λαϊκών μαζών .
Αναφέρει τον Ιησού , σαν Εσσαίο διδάσκαλο επαναστάτη , που μάχεται για την (βελτίωση) της εβραίκής θρησκείας , ενάντια στην εξαθλίωση των μαζών και κατά του φιλορωμαϊκού ιερατείου της πατρίδας του .
Όσο για τον Παύλο , που τον φέρνει σαν τέτοιο παράδειγμα , και ασχολείται με την δράση του , πιστεύει ότι ήταν άνθρωπος των Φαρισαίων και των Ρωμαίων , και είχε σαν αποστολή να διαστρεβλώση το κήρυγμα του Ιησού προς όφελός τους και να το φέρει στα μέτρα τους .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2006, 16:03:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Αγαπητοί φίλοι

Το post μου αυτό, πρόκειται να είναι το τελευταίο. Θα σας αφήσω και την τελευταία λέξη – δεν μου χρειάζεται – κι ας γνωρίζω ότι πρόκειται να κατηγορηθώ για φυγομαχία.

Οκτώ σελίδες συζητήσεων, είναι πιστεύω, υπεραρκετές για να αντιληφθεί ο καλόπιστος αναγνώστης, εάν με βάση τα στοιχεία που κατατέθηκαν, είναι δυνατόν να υποστηριχθεί βάσιμα το σενάριο Παύλος-Σενέκας-Πυρπόληση της Ρώμης. Οι συνομιλητές μου, είχαν κάθε δυνατότητα να διαβάσουν τα επιχειρήματά μου, να κρίνουν τις πηγές μου, να γνωρίσουν τις βεβαιότητες, τις υποθέσεις και τις αμφιβολίες μου, να προσπαθήσουν να απαντήσουν στα ερωτήματα που έθεσα για τα κενά του σεναρίου, ή να πραγματοποιήσουν κάποιο διάλογο μαζί μου. Όποιοι το θέλησαν, έλαβαν και τις απαντήσεις μου.

Το τελευταίο αυτό post στο thread του Sesotris, φιλοδοξεί να αποτελέσει έναν τραγέλαφο και να καταδείξει ότι με τη λογική της συνομωσίας και της άκριτης υιοθέτησης «στοιχείων», τα πάντα μπορεί να «αποδειχθούν» προς βρώσιν των «λακαμάδων».

Αφιερώνω την ιστορική μου φάρσα στους υπόλοιπους συνομιλητές: Τον Sesotris τον πυροκροτητή, τον Macedon τον επιστήμονα, τον Αίολο τον φουριόζο, τον πρωταθλητή της σκοποβολής Gigenis, τον σύντροφο βασιλίσκο Vasiliscm, τον αδελφό Ψηλό, τον πατρίκιο Fokaias και πάνω απ’ όλους τον κο Πρόεδρο, Dying Incubus. Όταν δε, δείτε αποσπάσματά της αναδημοσιευμένα σε κάποια ιστοσελίδα, ελπίζω να θυμηθείτε την πατρότητά της.

Ας ξεκινήσει το πάρτυ!:

Η ΣΦΑΓΗ ΤΩΝ ΝΗΠΙΩΝ ΚΑΙ Η ΜΕΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΗΡΩΔΗ

Λίγες σελίδες πιο πέρα από τη δική μας, διάφοροι φίλοι του Esoterica, ερίζουν για το αν υπήρξε πράγματι ο Ιησούς. Σύνηθες επιχείρημα είναι ότι, αν όντως έγινε ποτέ η σφαγή των νηπίων, δεν θα μπορούσε να μείνει απαρατήρητη από τους ιστορικούς της εποχής και να σβηστεί από την ιστορική μνήμη του εβραϊκού έθνους. Απαντώ λοιπόν και επικαλούμαι την επιστολή του ίδιου του Ηρώδη προς τον Πόντιο Πιλάτο:

«...Και είναι βέβαιο ότι, εξ αιτίας των πολλών δεινών που προξένησα στον Ιωάννη το Βαπτιστή και επειδή κορόιδεψα τον Χριστό, ιδού τώρα δέχομαι τα επιμίσθια της δικαιοσύνης, γιατί έχω χύσει το αίμα των παιδιών των άλλων επί της γης. Γι’ αυτό, η Θεία Δίκη είναι δίκαιη; Γιατί ο κάθε άνθρωπος λαμβάνει κατά τις σκέψεις του…» Και συνεχίζει ο Ηρώδης: «Αλλά καθώς αξιώθηκες να δεις αυτόν τον Θεάνθρωπο, γι’ αυτό επαφίεται σε σένα να προσευχηθείς για μένα. Ο γιός μου ο Αμπζόνιος βρίσκεται επίσης στην αγωνία της ώρας του θανάτου. Και εγώ επίσης, βρίσκομαι σε οδύνη και μεγάλη δοκιμασία, γιατί έχω την υδρωπικία». (http://skeptically.org/onreligion/id2.html)

Τι βλέπουμε από τα παραπάνω ιστορικά δεδομένα; Ότι ο Ηρώδης, όχι μόνον αναγνωρίζει ότι προέβη στη σφαγή των νηπίων, αλλά και ότι ο Ιησούς υπήρξε ο Θεάνθρωπος. Το γεγονός ότι πέθανε από υδρωπικία, ενισχύει την αξιοπιστία της επιστολής και είναι απορίας άξιον, πώς η χριστιανική Εκκλησία δεν προβάλλει αυτό το σπάνιο ντοκουμέντο, όπως του αρμόζει. (http://mb-soft.com/believe//txs/apocryph.htm)

Ο ΠΙΛΑΤΟΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙ ΤΟΝ ΤΙΒΕΡΙΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΕΝΕΚΑ

Μήπως ο Πιλάτος έμεινε αδρανής μπροστά στο δράμα του Ηρώδη; Κάθε άλλο. Διότι ο ίδιος, μετά τη σταύρωση του Ιησού, έσπευσε να ενημερώσει το ρωμαίο αυτοκράτορα Τιβέριο:

«Σχετικά με τον Ιησού Χριστό, για τον οποίον σου μίλησα εκτενώς στην τελευταία μου επιστολή, μια πικρή τιμωρία επιβλήθηκε εξ αιτίας της βούλησης του λαού, παρότι ήμουν απρόθυμος και ανήσυχος. Καλή τη πίστει, καμία εποχή δεν είχε ποτέ, ή πρόκειται να έχει έναν άνθρωπο τόσο καλό και αυστηρό. Αλλά ο λαός έκαμε μια τρομερή προσπάθεια και όλοι οι γραμματείς του, οι αρχηγοί και οι πρεσβύτεροι, αποφάσισαν να σταυρώσουν τον πρέσβη αυτόν, της αλήθειας, ενώ οι δικοί τους προφήτες, όπως οι Σίβυλλες σε μας, συμβούλευαν περί του αντιθέτου. Και όταν κρεμάστηκε, υπερφυσικά σημεία εμφανίστηκαν, τα οποία, όπως έκριναν οι φιλόσοφοι, απείλησαν ολόκληρο τον κόσμο με ερείπια». (http://www.newadvent.org/fathers/0810.htm)

Η παραπάνω παραπομπή, είναι εξόχως σημαντική, διότι για πρώτη φορά μας εισάγει στην περίεργη εκείνη «κρίση των φιλοσόφων». Ποιοι είναι αυτοί οι περίφημοι «φιλόσοφοι» τους οποίους δεν γνωρίζει η Ιστορία, οι οποίοι διέκριναν στα υπερφυσικά σημεία μια ενδεχόμενη μελλοντική καταστροφή; Το γεγονός ότι δεν ξέρουμε περισσότερα, μας προϊδεάζει για μια ενδεχόμενη μυστική κρίση, που δεν είδε το φως του ήλιου – μία συνομωσία ενδεχομένως.

Ποιος θα μπορούσε να είναι επικεφαλής μιας τέτοιας συνομωσίας; Μας το μαρτυράνε οι 33 ολόκληρες επιστολές που έστειλε ο Πιλάτος «στο φίλο του τον Σενέκα στη Ρώμη» και στις οποίες του εξομολογείται τα προβλήματα που αντιμετωπίζει στην Ιουδαία και βεβαίως, τη σύλληψη και εκτέλεση του Ιησού. Βεβαίως στις επιστολές αυτές, ο Πιλάτος υποβαθμίζει τελείως το ζήτημα του θανάτου του Ιησού και καταλήγει: «Είμαι βέβαιος ότι ακόμα κι εσύ θα βρεις το ζήτημα ανιαρό. Γιατί, έτσι κι αλλιώς, τι σημασία έχει; Τι σημασία έχει ένας Εβραίος περισσότερος ή λιγότερος;»
(http://www.freerepublic.com/forum/a385fd4494136.htm)

Θα μπορούσε κανείς ενδεχομένως να θεωρήσει ότι οι δύο επιστολές αντιφάσκουν μεταξύ τους. Στην πραγματικότητα όμως, ο Πιλάτος ήθελε να δικαιολογηθεί για τη διστακτικότητά του στον Τιβέριο, ενώ στο Σενέκα εξομολογείτο πιο μύχιες σκέψεις. Το ζήτημα είναι, ότι ο Σενέκας ήταν ενημερωμένος – και ενδεχομένως ενημερωμένος σε περισσότερα απ’ όσα νομίζουμε...

ΙΟΥΔΑΣ, ΣΕΝΕΚΑΣ ΚΑΙ ΜΑΓΔΑΛΗΝΗ

Πράγματι, δεν θα έπρεπε να έχει κανείς την αφέλεια, μετά την αποκάλυψη του Ευαγγελίου του Ιούδα, να πιστεύει στις διηγήσεις των «επίσημων» ευαγγελίων της Εκκλησίας, τα οποία είναι προφανώς χαλκευμένα, προϊόντα χριστιανών πλαστογράφων, βρίθουν αντιφάσεων και γενικά, εκφράζουν την «αλήθεια του νικητή». Με τη βοήθεια του Ευαγγελίου του Ιούδα, θα φθάσουμε πολύ μακρύτερα.

Τι λέει στο Ευαγγέλιο αυτό ο Ιησούς; Στο εν λόγω κείμενο, προβλέπει την έκπτωση των μαθητών του: «Το ζώο που φέρατε για θυσία, είναι το πλήθος των ανθρώπων που πλανάτε (…) Κάποιος από τους πόρνους θα σταθεί ενώπιον του θυσιαστηρίου, κάποιος από τους σφαγείς των παιδιών και κάποιος από τους αρσενοκοίτες και αυτοί που είναι εγκρατείς και οι υπόλοιποι του λαού της μόλυνσης, της ανομίας και της πλάνης και αυτοί που λένε «είμαστε σαν τους αγγέλους» - αυτοί είναι τα άστρα που φέρνουν τα πάντα στο τέλος τους». Αντιθέτως, από τον Ιούδα ο Ιησούς ζητά «να θυσιάσεις τον άνθρωπο που με ενδύει» και του υπόσχεται ότι «θα αναληφθεί στην άγια γενεά». (http://www.nationalgeographic.com/lostgospel/_pdf/GospelofJudas.pdf?fs=www9.nationalgeographic.com)

Μπορεί ο Ιησούς να στάθηκε ενώπιον του Πιλάτου - και ο τελευταίος να ενημέρωσε ενδελεχώς τον Σενέκα - ωστόσο δεν μπορούμε να φανταστούμε ότι θα απεκάλυψε και τις μυστικές του διδασκαλίες στον ρωμαίο τοπάρχη. Αντιθέτως μπορούμε να φανταστούμε ότι, εκτός από τον Ιούδα, κοινωνός των μυστικών διδασκαλιών του Ιησού, ήταν η Μαρία η Μαγδαληνή. Πώς το συμπεραίνουμε αυτό; Πρώτον από το γεγονός ότι δεν συμπεριλαμβανόταν στους 12 αποστόλους, άρα δεν την περιελάμβανε η πρόβλεψη του Ιησού για την αποστασία των μαθητών του. Δεύτερον, στο «Ευαγγέλιο της Μαρίας Μαγδαληνής», ο απόστολος Λεβί (Ματθαίος) παραδέχεται ενάντια στους Πέτρο και Ανδρέα: «Αν ο Σωτήρας την αξίωσε, ποιοι είστε εσείς που την απορρίπτετε; Σίγουρα ο Σωτήρας την γνωρίζει καλά. Γι’ αυτό την αγάπησε περισσότερο από εμάς…»
(http://www.webcom.com/gnosis/library/marygosp.htm


Αν ο Σωτήρας αγάπησε τη Μαγδαληνή περισσότερο από τους «12», πώς είναι δυνατόν να θεωρείτο η Μαγδαληνή μέχρι πρότινος, ότι υπήρξε πόρνη; (Ακόμα και ο ρωμαιοκαθολικός Τζεφιρέλι την παρουσιάζει ως τέτοια στην ταινία του «Ιησούς από τη Ναζαρέτ»…) Το ότι ήταν μέτοχος της μυστικής διδασκαλίας του Ιησού και του Ιούδα, που αρνήθηκαν οι υπόλοιποι μαθητές, είναι βέβαιο – αλλά γιατί πόρνη;

Η λύση στο γρίφο, είναι απλούστατη: Η Μαρία η Μαγδαληνή, δεν πέθανε στην Έφεσο, όπως υποστηρίζει η Ελληνορθόδοξη Εκκλησία, αλλά στη Γαλλία - όπου και κατέφυγε, σύμφωνα με την παράδοση των Γάλλων, πρώτα στη Μασσαλία και μετά, στην περιοχή του σημερινού St. Maximin. Εκεί την εντοπίζει ο Σενέκας, ο οποίος είχε εξαντλήσει κάθε προσπάθεια να γνωρίσει την αυθεντική χριστιανική διδαχή και γίνεται εραστής της. Η Μαγδαληνή συλλαμβάνει το παιδί του Σενέκα, το οποίο και αποτελεί και την απαρχή της Δυναστείας των Μεροβίγγειων που ήρθε στο φως χάρη στις φιλότιμες ερευνητικές προσπάθειες του Dan Brown. (http://www.danbrown.com/media/morenews/time.html)

Ο ΠΡΟΑΓΓΕΛΟΣ ΤΗΣ ΜΥΗΣΗΣ ΤΟΥ ΝΕΡΩΝΑ

Επιστρέφοντας ο Σενέκας στη Ρώμη και όντας ο πνευματικός μέντορας του Νέρωνα, (http://www.roman-empire.net/emperors/nero-index.html) αρχίζει τις προσπάθειες μύησης του νεαρού Αυτοκράτορα στην πραγματική χριστιανική διδασκαλία, ενώ παράλληλα τον καθοδηγεί στη λήψη μέτρων που οδήγησαν την Ρώμη σε μια μοναδική πολιτισμική άνθιση: Ο Νέρων, άσκησε από την αρχή φιλολαϊκή πολιτική, καθιερώνοντας κρατικά συσσίτια για τους απόρους, θέσπισε Δημόσιο Επικουρικό Ταμείο για αποτελεσματικότερη βοήθεια για τα λαϊκά στρώματα και μάλιστα συνεισέφερε σε αυτό από την προσωπική του περιουσία και προσπάθησε να προωθήσει τα γράμματα και τις τέχνες στις λαϊκές τάξεις. Θέσπισε και καθιέρωσε δωρεάν θεάματα και πολιτιστικές εκδηλώσεις, ανέγειρε περίφημα δημόσια κτήρια, πάρκα, υδραγωγεία, θέατρα κι εκπαιδευτήρια, ενώ παράλληλα κατάργησε τα αιμοχαρή θεάματα του ιπποδρόμου και των μονομαχιών, που είχαν θεσπίσει λιγότερο καλλιεργημένοι αυτοκράτορες. (http://www.hellenicreligion.gr/doc/senekas.htm)

Οι δραστηριότητες του διδύμου Μαγδαληνής-Σενέκα, δεν θα μπορούσαν να παραμείνουν απαρατήρητες από τους δώδεκα αποστόλους και τους μαθητές τους, οι οποίοι, με μίσος έβλεπαν την αυθεντική διδασκαλία του Ιησού να επιβιώνει, με κίνδυνο μάλιστα και να επικρατήσει με τη βοήθεια του Νέρωνα. Προς τούτο, αποστέλλονται στη Ρώμη, δύο θανάσιμοι εχθροί, ο Απόστολος Πέτρος και ο Απόστολος Παύλος, οι οποίοι έριζαν μεταξύ τους για την αρχηγία της Εκκλησίας, αλλά συνασπίστηκαν εναντίον του κοινού εχθρού. Το σχέδιό τους, υπήρξε κυριολεκτικά σατανικό: Θα έκαιγαν τη Ρώμη και θα έριχναν την ευθύνη στον Αυτοκράτορα Νέρωνα.

Η ΠΥΡΠΟΛΗΣΗ ΤΗΣ ΡΩΜΗΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΠΑΦΕΣ ΣΕΝΕΚΑ-ΠΑΥΛΟΥ-ΝΕΡΩΝΑ

Με υποχθόνιες κινήσεις, οι δύο συνωμότες ήρθαν σε επαφή με υψηλά ιστάμενα πρόσωπα που ζούσαν στην αυλή του ίδιου του Νέρωνα, καθώς και με στελέχη της δημόσιας διοίκησης τα οποία θα αναλάμβαναν, σε συνεργασία με νέους προσήλυτους να πυρπολήσουν την πρωτεύουσα της ρωμαϊκής αυτοκρατορίας – πράγμα που έγινε το 64 μ.Χ.

Ο Σενέκας δεν είχε αντιληφθεί το δόλιο ρόλο που έπαιξε ο Παύλος στην υπόθεση της πυρκαγιάς, ούτε και την αποστασία του από την αυθεντική χριστιανική διδαχή. Προσπάθησε μάλιστα, αφελώς, να συμβουλευθεί τον Παύλο, πιστεύοντας ότι η διάσταση μεταξύ της Μαγδαληνής και των «δώδεκα», οφειλόταν σε απλή παρεξήγηση και καχυποψία. Ενδεικτικό είναι το απόσπασμα από την πρώτη του επιστολή: «Πιστεύω Παύλε, ότι έχεις ενημερωθεί για τη συζήτηση που είχα εχθές με τον Λουσίλιο σχετικά με τα απόκρυφα (ή πιθανώς, τα κεκρυμένα μυστήρια) και άλλα πράγματα, γιατί, αρκετοί απ’ όσους μοιράζονται τις διδασκαλίες σου, ήσαν μαζί μου» (http://wesley.nnu.edu/biblical_studies/noncanon/writing/plnsenca.htm)

Ακόμα περισσότερο, ο Σενέκας έφερε σε επαφή τον Παύλο με τον ίδιο τον Αυτοκράτορα: Αναφέρει χαρακτηριστικά η τρίτη του επιστολή: «Έχω τακτοποιήσει ορισμένα κείμενα σε έναν τόμο και τους έχω δώσει την πρέπουσα ταξινόμηση. Είμαι επίσης αποφασισμένος να τα διαβάσω στον Καίσαρα, εάν η τύχη το επιτρέψει, μήπως και ενδιαφερθεί να τα ακούσει με ανανεωμένο το ενδιαφέρον. Ενδεχομένως εσύ επίσης θα είσαι εκεί. Αν όχι, θα κανονίσω μία συνάντηση μια άλλη μέρα, έτσι ώστε να μπορέσουμε να δουλέψουμε το υλικό μαζί: πράγματι, δεν θα μπορούσα να παρουσιάσω το σύγγραμμα σ’ αυτόν, χωρίς προηγουμένως να διαβουλευθώ μαζί σου, εάν και μόνον θα μπορούσε να γίνει χωρίς κίνδυνο, έτσι ώστε να γνωρίζεις ότι δεν πρόκειται να παραμεληθείς».

Η συνομιλία μεταξύ Παύλου και Σενέκα ωστόσο, δεν κράτησε πολύ. Σύντομα ο φιλόσοφος αντελήφθη την υποκρισία του Παύλου και απομακρύνθηκε από αυτόν. Αποτέλεσμα ήταν, η επίσημη χριστιανική Εκκλησία να αποσιωπήσει τις επαφές αυτές κατά το δυνατόν, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να τις εξαφανίσει και τελείως.

ΟΙ ΑΝΑΛΗΨΕΙΣ ΤΩΝ ΠΡΩΤΩΝ ΡΩΜΑΙΩΝ

Στο μεταξύ, ο Σενέκας ολοκληρώνει τον προσηλυτισμό του Νέρωνα, αλλά και μιας σειράς σημαντικών συγκλητικών, στη διδασκαλία του Ιησού. Το χάος που ακολούθησε την πυρπόληση της πρωτεύουσας, αποτέλεσε και την υπενθύμιση προς το Σενέκα, να επισπεύσει την ύστατη μύησή του: Πιστός στη μυστική διδασκαλία με την οποία είχε τιμηθεί, ζήτησε από τον Νέρωνα να τον βοηθήσει στην «ανύψωσή του στην Αγία Γενεά, θυσιάζοντας τον άνθρωπο που τον ενδύει». Πράγματι, το 65 μ.Χ., ο Νέρωνας δίνει εντολή να θανατωθεί ο Σενέκας και τα μέλη του χριστιανικού του κύκλου (ο Λουκανός, (http://omacl.org/Pharsalia/) ο Θρασέας Παέτος (http://www.bartleby.com/65/th/ThraseaP.html), ο Πετρώνιος ο οποίος εξέφρασε και την αφοσίωσή του στο χριστιανό Αυτοκράτορα αφιερώνοντάς του το τελευταίο του έργο προτού πεθάνει (http://www.southwestern.edu/~carlg/Latin_Web/satyriconnotes.html), ο στρατηγός Κόρβουλος (http://www.roman-emperors.org/nero.htm) κ.ά.), ενώ παράλληλα διέδωσε τα περί αυτοκτονίας τους, προκειμένου να μην αποκαλυφθεί το Ιερό Μυστικό. Ειδικά για τον Σενέκα, το βαρύ καθήκον ανέλαβε ένας νεαρός φρουρός του Νέρωνα, ο Σερένιος στον οποίον ο Σενέκας είπε χαρακτηριστικά: «Έχεις όλους τους τρόπους να διαφυλάξεις τη γαλήνη σου, προσφιλέστατε». (http://www.focusmag.gr/id/view-user-article.rx?oid=249355)

Η ΑΝΑΛΗΨΗ ΤΟΥ ΝΕΡΩΝΑ ΚΑΙ Η ΜΕΤΑ ΘΑΝΑΤΟΝ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΟΥ

Πλέον, ο χριστιανός Αυτοκράτορας, υποχρεωνόταν να βαδίσει τα τελευταία χρόνια της ζωής του στην πιο βαθειά και αδυσώπητη μοναξιά. Ο ίδιος έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του για να διαδώσει το Ευαγγέλιο της Σωτηρίας – ωστόσο, για τον φόβο των πληρωμένων φονιάδων του Πέτρου και του Παύλου, που εξακολουθούσαν να κινούνται στο χώρο του ανακτόρου, αναγκαζόταν να κινείται με μυστικότητα. Οι πρώτοι διωγμοί κατά των υπευθύνων της πυρπόλησης είχαν ήδη ξεσπάσει με τον ίδιο να αδυνατεί να επέμβει να κατευνάσει τη λαϊκή οργή. Ακολούθησαν οι άνευ αφορμής εξεγέρσεις του Γάιου Ιουλίου και του Γάλβα, των γερμανικών στρατευμάτων και των στρατευμάτων της Αφρικής. Και ο Αυτοκράτορας, στις 9 Ιουνίου του 68 μ.Χ. σπεύδει με τη σειρά του να αναληφθεί στην «Άγια Γενεά» με τη βοήθεια του, επίσης μυημένου, γραμματέα του.

Μετά το θάνατό του, οι Χριστιανοί της Ρώμης, «επί μακρόν εκαλλώπιζαν τον τάφο του με άνθη της ανοίξεως και του θέρους και πλέον εφιλοτεχνούσαν τα αγάλματά του στη Ρόστρα με την τήβεννο και αναπαρήγαγαν τα διατάγματά του, σαν να ήταν ακόμη ζωντανός, έτοιμος να επιστρέψει σύντομα και να καταστρέψει τους εχθρούς του». Αναληφθείς ο Αυτοκράτωρ, επισκέφθηκε όπως και ο Δάσκαλός του Ιησούς, τους πιστούς του οπαδούς ανάμεσα στους Πάρθους, διδάσκοντάς τους τα απόκρυφα μυστήρια. (http://www.fordham.edu/Halsall/ancient/suet-nero-rolfe.html)

Edited by - Trainman on 30/05/2006 16:09:24

Edited by - Trainman on 30/05/2006 16:15:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2006, 16:22:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
απο την στιγμη που ο Trainman δηλωσε οτι δεν θα μετεχει πλεον στο θεμα θεωρω ασκοπο το να δωσω οποια απαντηση στο τελευταιο του ποστ


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2006, 16:27:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Trainman,

έχω κάποιες ερωτήσεις εντός θέματος:

Τι θα κάνεις τα μεσημέρια σου από δω και στο εξης;

Πως θα περνάς τις ώρες σου;

Θα αφήσεις μόνο του τον Ψηλό να απολογείται για τα εγκλήματα των Χριστιανών;

ΒασίληςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2006, 17:33:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αντε παλι
σε ρωταω για το αν θεωρεις αξιοπιστη την σελιδα

δεν πιστευω να ειναι τοσο δυκολο να απαντησεις

οι πιθανες απαντησεις

1)ναι την θεωρω αξιοπιστη γιατι ................

2)οχι δεν την θεωρω αξιοπιστη γιατι ...........


αρκετα απλο ετσι δεν ειναι ψηλε;;;

περιμενω απαντηση

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του



Για τα δύο πράγματα που διάβασα στην εν λόγω ιστοσελίδα σου είπα τη γνώμη μου.
Δεν μπορείς εσύ να με εκβιάζεις, σώνει και καλά να σου απαντήσω με ένα ναι ή ένα όχι.

Που θες να καταλήξεις;;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Guantanamera
Μέλος 1ης Βαθμίδας


83 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2006, 18:02:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Guantanamera  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λέω να διευρύνω λίγο το θέμα.

Η απορία που μου έρχεται στο μυαλό είναι αν έχουν καταγραφεί ιστορικά άλλου είδους βίαιες και επιθετικές ενέργειες των πρώτων χριστιανών από το 64 μ.Χ. έως το 320 μ.Χ., οπότε και η θρησκεία τους ήταν στην παρανομία ή έστω όχι στην εξουσία, αν δηλαδή σε κάποιο σημείο της αυτοκρατορίας τα κάναν κοινώς Γης Μαδιάμ.

Η λογική λέει ότι άτομα τόσο αφοσιωμένα, ακόμα κι αν είχαν τιμωρηθεί παραδειγματικά, κάποια στιγμή στο μέλλον θα ...τους έβγαινε το χούι και θα υποτροπιάζαν, εφόσον όλη η ιδεολογία τους, τους παρακινούσε για κάτι τέτοιο. Δε θα καθόταν τρείς αιώνες άπραγοι.

Καλώ τα ψαγμένα (χωρίς καμιά διάθεση ειρωνίας) άτομα του site για μια απάντηση.

Δεν μπορώ τέλος να μην μπώ στον πειρασμό να κάνω και μια τελευταία ερώτηση: Μήπως οι λαμπάδες που ανάβουν αυτοί οι χριστιανοί στις εκκλησίες τους είναι σε ανάμνηση της ...λαμπαδιασμένης Ρώμης;

Ειρήνη Υμίν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2006, 18:07:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κανεις δεν εκβιαζει κανεναν
και αν δεν καταλαβες δεν σου ειπα να απαντησεις με ενα ναι η ενα οχι

σου ειπα να απαντησεις και να δικαιολογησεις την απαντηση σου

περιμενω


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2006, 18:13:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Guantanamera αν σκεφτεις οτι το 300 κατι εβγαλαν αποφαση τα μεγαλα κεφαλια της εκκλησιας οτι δεν θα συμπεριλαμβανονται πλεον στους μαρτυρες οσοι ειχαν θανατωθει επειδη ειχαν καταστρεψει αγαλματα
που τα θεωρουσαν προσβλητικα προς την θρησκεια τους(γυμνες αναπαραστασεις) καταλαβενεις τι εκαναν

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2006, 18:13:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Guantanamera

Η απορία που μου έρχεται στο μυαλό είναι αν έχουν καταγραφεί ιστορικά άλλου είδους βίαιες και επιθετικές ενέργειες των πρώτων χριστιανών από το 64 μ.Χ. έως το 320 μ.Χ., οπότε και η θρησκεία τους ήταν στην παρανομία ή έστω όχι στην εξουσία, αν δηλαδή σε κάποιο σημείο της αυτοκρατορίας τα κάναν κοινώς Γης Μαδιάμ.


Ρώτα το Βασίλη και το Sesostri, δεν μπορει! αυτοί κάτι θα ξέρουν!!


*****Αααααααααααα να μην ξεχάσω ..... ρώτα και το Σβάμπε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2006, 01:14:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
E ρε μπαγάσα Ψηλέ, σαν μεγαλώσεις.....μεγάλη μάρκα θα γίνεις βρε!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2006, 02:27:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris
Φίλε Ψηλός , αφανισμοί πολεων με το σπαθί και το ακόντιο , για λόγους επεκτατικούς , έγιναν πολοί .
Όμως μόνο οι οπαδοί των Αβρααμικών θρησκειών , έκαναν γενοκτονίες και πολέμους για λόγους θρησκευτικούς .

Με αυτό που λες πιο πάνω δικαιολογείς «τους αφανισμούς πόλεων με το σπαθί και το ακόντιο που έγιναν για λόγους επεκτατικούς»;;

Λες επίσης

quote:
quote:
Ψηλός

Παραδείγματα άσχημων, εγωιστικών, μισαλλόδοξων και ακραίων καταστροφικών συμπεριφορών έχουμε, δυστυχώς, πολλά στη διάρκεια της μακρόχρονης ιστορίας μας ως λαός, ως έθνος.
Ολόκληρες πόλεις αφανίστηκαν ή και ισοπεδώθηκαν κάτω από το σπαθί και το ακόντιο ανθρώπων που η ιστορία μίλησε γι' αυτούς!!!
Τι πρέπει να κάνουμε δηλαδή, να καταδικάσουμε ολόκληρο το Ελληνικό έθνος, μαζί και τον πολιτισμό του, χάριν αυτών των αγριοτήτων;;;;

Sesostris
Αυτοί που διέπραξαν τα εγκλήματα , κατ αρχήν , όχι μόνο δεν αισθανόντουσαν Έλληνες αλλά θεωρούσαν του εαυτούς τους Ελληνόφωνους ( βλέπε Γεννάδιο ) και έτρεφαν απέραντο μίσος κατά των (μιαρών) Ελλήνων και του πολιτισμού τους .


Στην παραπομπή μου αναφέρθηκα αλλού, αλλά εσύ πείρες μόνο ότι σε σύμφερε και περιορίστηκες μόνο στα "καλά και συμφέροντα". Δεν πειράζει, εγώ θα σου πω αυτό που έχω να σου πω.

Αν ψάξουμε στην ιστορία του έθνους, στα αρχαία χρόνια, θα δούμε ότι ποτέ δεν έλειψε ο πόλεμος.
Ήταν η περίοδος όπου έχουν σημειωθεί οι περισσότεροι άγριοι και καταστροφικοί πόλεμοι, μεταξύ πόλεων κοντινών αλλά και ευρύτερης «ακτίνας».

Σίγουρα λοιπόν, αυτοί που ξεκινούσαν τους πολέμους αυτούς, σύμφωνα με αυτό που λες εσύ, δεν αισθανόντουσαν Έλληνες, διότι αν ήταν Έλληνες δεν θα έπρεπε να μισούν τους Έλληνες, όπως και συνέβαινε.
Ήταν τόση η μανία και το μίσος τους που κατέστρεφαν και τα ιερά, τους βωμούς και γενικότερα όλους τους λατρευτικούς χώρους των άπειρων θεών τους.

Οι λόγοι που οδήγησαν στους πολέμους αυτούς ήταν πάρα πολλοί. Μέσα σε αυτούς και οι θρησκευτικό λόγοι!!!!

Πέραν των εν λόγω πολέμων, δεν πρέπει να ξεχνάμε και τις διώξεις-εξοντώσεις φιλοσόφων και επιφανών ατόμων της αρχαιότητας, οι οποίοι κατηγορήθηκαν είτε για τα διαφορετικά τους θρησκευτικά πιστεύω είτε για τις διαφορετικές τους κοινωνικοπολιτικές αντιλήψεις.

Οπότε φίλε Sesostris, μην πας μακριά!
Τι κοιτάς του «οπαδούς των Αβρααμικών θρησκειών» και δεν βλέπεις τα του οίκου σου;

Τέλος, στην Ελλάδα, από τότε που αρχίζει να υφίσταται ως «ενιαίο έθνος», αν εξετάσουμε από θέμα χρονικής διάρκειας, θα δούμε ότι είναι πιο σωστό να θεωρείται περισσότερο «Ελληνική» η πίστη στον Ιησού Χριστό, παρά στο Δωδεκάθεο.

Edited by - Ψηλός on 31/05/2006 03:16:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2006, 03:15:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι έγινε βρε παιδιά; Τόσες μέρες λείπω και έρχομαι και βλέπω πάλι τα ίδια και τα ίδια;
Τελικά ποιός έβαλε την φωτιά στην Ρώμη;

Εγώ αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί τόσο μίσος κατά των Χριστιανών ιδιαίτερα (αν αυτοί δεν πείραζαν κανέναν-και γιατί τους θεωρούσαν εχθρούς της ανθρωπότητας;).

Ας πούμε οι Εβραίοι εξεγέρθηκαν αρκετές φορές κατά της ρωμαϊκής κυριαρχίας και η τιμωρία τους ήταν βασικά η εξορία (από Ρώμη, από Αίγυπτο, από Κύπρο κλπ). Στο μόνο μέρος που φαίνεται ότι έγιναν ακρότητες και αυτές κατά την διάρκεια των πολέμων, ήταν στην Ιουδαία-Ιερουσαλήμ -το 70 και το 132).

Το παραπάνω σχόλιο ίσως να δίνει και μια απάντηση στην ενδιαφέρουσα ερώτηση του Guantanamera, αν στις εξεγέρσεις των Εβραίων που είναι ιστορικά καταγεγραμμένες σε διάφορες περιοχές της αυτοκρατορίας κατά τον 1ο, 2ο και 3ο αιώνα συμμετείχαν και οι Χριστιανοί οι οποίοι ακόμα δεν είχαν αποσχισθεί τελείως από τις πατρώες επιδιώξεις; (μεσσιανισμός-ανεξαρτησία)

Πιθανόν η φωτιά στην Ρώμη το 64, να αποτελεί τα προεόρτια της σημαντικής εξέγερσης των εβραίων της Ιουδαίας το 66 που οδήγησε στην κατάληψη και την καταστροφή της Ιερουσαλήμ (και του ναού) το 70 και στην βασική διασπορά τους.

Και κάτι ακόμα, το 49 διώχνονται σε εξορία οι Εβραίοι της Ρώμης (Ιουδαίοι). Εκείνη την εποχή σχηματίζονται οι πρώτες χριστιανικές εκκλησίες και έτσι αφού διώχνονται από την πόλη οι Ιουδαίοι Χριστιανοί, μένουν επικεφαλείς της εκκλησίας οι Gentiles, οι ξένοι. Το 54 με τον θάνατο του Κλαύδιου, μερικοί Ιουδαίοι Χριστιανοί επιστρέφουν. Δεν ξέρω αν έχει κάποια σχέση με το θέμα μας, αλλά γνωρίζουμε πώς ήταν οι σχέσεις Ιουδαίων-ξένων στην εκκλησία της Ρώμης μέσα στα επόμενα 10 χρόνια; Πιθανόν να υπήρχε μια ομάδα φανατικών Ιουδαίων Χριστιανών που να δημιουργούσε ταραχές.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2006, 03:29:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κανείς φιλόσοφος δεν καταδικάστηκε στην αρχαία Ελλάδα για "διαφορετικά θρησκευτικά πιστεύω".

Κανείς πόλεμος στην Αρχαία Ελλάδα δεν έγινε για θρησκευτικούς λόγους.

Καμία ιστορική αναφορά δεν υπάρχει ούτε για το πρώτο, ούτε για το δεύτερο, ούτε για βίαιο προσηλυτισμό άλλων λαών. Κανείς νόμος δεν υπήρχε στην αρχαία Ελλάδα που να τιμωρούσε τους πιστούς άλλων θρησκειών.

Υπήρχαν όμως αυστηροί νόμοι που τιμωρούσαν την ασέβεια προς τους θεούς της πόλης.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2006, 03:44:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τι έγινε βρε παιδιά; Τόσες μέρες λείπω και έρχομαι και βλέπω πάλι τα ίδια και τα ίδια;
Τελικά ποιός έβαλε την φωτιά στην Ρώμη;

Εγώ αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί τόσο μίσος κατά των Χριστιανών ιδιαίτερα (αν αυτοί δεν πείραζαν κανέναν-και γιατί τους θεωρούσαν εχθρούς της ανθρωπότητας;).

Ας πούμε οι Εβραίοι εξεγέρθηκαν αρκετές φορές κατά της ρωμαϊκής κυριαρχίας και η τιμωρία τους ήταν βασικά η εξορία (από Ρώμη, από Αίγυπτο, από Κύπρο κλπ). Στο μόνο μέρος που φαίνεται ότι έγιναν ακρότητες και αυτές κατά την διάρκεια των πολέμων, ήταν στην Ιουδαία-Ιερουσαλήμ -το 70 και το 132).

Το παραπάνω σχόλιο ίσως να δίνει και μια απάντηση στην ενδιαφέρουσα ερώτηση του Guantanamera, αν στις εξεγέρσεις των Εβραίων που είναι ιστορικά καταγεγραμμένες σε διάφορες περιοχές της αυτοκρατορίας κατά τον 1ο, 2ο και 3ο αιώνα συμμετείχαν και οι Χριστιανοί οι οποίοι ακόμα δεν είχαν αποσχισθεί τελείως από τις πατρώες επιδιώξεις; (μεσσιανισμός-ανεξαρτησία)

Πιθανόν η φωτιά στην Ρώμη το 64, να αποτελεί τα προεόρτια της σημαντικής εξέγερσης των εβραίων της Ιουδαίας το 66 που οδήγησε στην κατάληψη και την καταστροφή της Ιερουσαλήμ (και του ναού) το 70 και στην βασική διασπορά τους.

Και κάτι ακόμα, το 49 διώχνονται σε εξορία οι Εβραίοι της Ρώμης (Ιουδαίοι). Εκείνη την εποχή σχηματίζονται οι πρώτες χριστιανικές εκκλησίες και έτσι αφού διώχνονται από την πόλη οι Ιουδαίοι Χριστιανοί, μένουν επικεφαλείς της εκκλησίας οι Gentiles, οι ξένοι. Το 54 με τον θάνατο του Κλαύδιου, μερικοί Ιουδαίοι Χριστιανοί επιστρέφουν. Δεν ξέρω αν έχει κάποια σχέση με το θέμα μας, αλλά γνωρίζουμε πώς ήταν οι σχέσεις Ιουδαίων-ξένων στην εκκλησία της Ρώμης μέσα στα επόμενα 10 χρόνια; Πιθανόν να υπήρχε μια ομάδα φανατικών Ιουδαίων Χριστιανών που να δημιουργούσε ταραχές.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Όστρια,
και οι Αμερικάνοι εισβολείς, στο Αφγανιστάν και στο Ιράκ, τους αυτόχθονες κατοίκους που διαδηλώνουν ή αμύνονται κατά του εισβολέα, τους σκοτώνει ο αυτοκρατορικός τους στρατός ή, στην καλύτερη περίπτωση, τους συλλαμβάνουν με την κατηγορία ότι είναι τρομοκράτες.

Ακόμη και μόνο με την υπόνοια ότι μπορεί να είναι τρομοκράτες, τους σέρνουν στις φυλακές όπου και τους υποβάλλουν σε βασανιστήρια. Δεν θα αναφερθώ βέβαια στην αδιάφορη - έως και ένοχη στάση - των υπόλοιπων υπόδουλων, στην Αμερικανική αυτοκρατορία, λαών!!!

Μη νομίζεις ότι ο κόσμος, και ιδιαίτερα οι ισχυροί, έχει αλλάξει σήμερα αν τον συγκρίνεις με 2000 χρόνια πριν.
Δεν ήταν αλλά ούτε και είναι σήμερα τόσο δύσκολο να δημιουργήσεις πλαστούς λόγους και αιτίες για να επιτεθείς κατά ενός λαού ή ομάδας ατόμων όταν τα συμφέροντά σου θίγονται και όταν οι λαοί ή οι ομάδες δεν υποτάσσονται και δεν σε θεωρούν Θεό τους ή Πλανητάρχη τους!

*****Χτες δεν είναι που, για ακόμη μια φορά, οι Αμερικανοί σκότωσαν εν ψυχρώ περίπου 8-9 αμάχους, στο Αφγανιστάν;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2006, 01:20:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η απορία που μου έρχεται στο μυαλό είναι αν έχουν καταγραφεί ιστορικά άλλου είδους βίαιες και επιθετικές ενέργειες των πρώτων χριστιανών από το 64 μ.Χ. έως το 320 μ.Χ., οπότε και η θρησκεία τους ήταν στην παρανομία ή έστω όχι στην εξουσία, αν δηλαδή σε κάποιο σημείο της αυτοκρατορίας τα κάναν κοινώς Γης Μαδιάμ.
Guantanamera
Φίλε Guantanamera , για να σου λυθούν οι απορίες , πήγαινε στην παρακάτω ιστοσελίδα .
http://www.ysee.gr/index.php?type=d&f=love&lid=l1a
Προς άρση κάθε παρερμηνείας , προσωπικά δεν ανήκω στους οπαδούς της ιστοσελίδας , αποδέχομαι όμως την ιστορική ακρίβεια του δημοσιέυματος .
quote:
Με αυτό που λες πιο πάνω δικαιολογείς «τους αφανισμούς πόλεων με το σπαθί και το ακόντιο που έγιναν για λόγους επεκτατικούς»;;
Ψηλός
Είδες να γράφω κάτι τέτοιο πουθενά ;;;
quote:
Αν ψάξουμε στην ιστορία του έθνους, στα αρχαία χρόνια, θα δούμε ότι ποτέ δεν έλειψε ο πόλεμος.
Ήταν η περίοδος όπου έχουν σημειωθεί οι περισσότεροι άγριοι και καταστροφικοί πόλεμοι, μεταξύ πόλεων κοντινών αλλά και ευρύτερης «ακτίνας».
Μην το πηγαίνεις αλού....
quote:
Πέραν των εν λόγω πολέμων, δεν πρέπει να ξεχνάμε και τις διώξεις-εξοντώσεις φιλοσόφων και επιφανών ατόμων της αρχαιότητας, οι οποίοι κατηγορήθηκαν είτε για τα διαφορετικά τους θρησκευτικά πιστεύω είτε για τις διαφορετικές τους κοινωνικοπολιτικές αντιλήψεις.

Την απάντηση την πήρες ήδη από τον macedon .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2006, 01:48:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και κάτι άλλο ακόμα φίλε Ψηλός .
Όπως φαίνεται ο Παύλος θα πρέπει να είχε γενικότερα πάθος με τις φωτιές και τους εμπρησμούς .
Δες τι γράφει για τα βιβλία που δεν του αρέσουν ,< Ικανοί δε των τα περίεργα πραξάντων συνενέγκαντες τας βίβλους κατέκαυσον ενώπιον πάντων > Πράξεις,ΧΙΧ,19 .
Με κάτι τέτοιες προτροπές οι οπαδοί του έκαψαν πριν λίγα χρόνια το βιβλιοπωλείο του Μάριου Βερέτα , και τα βιβλία του Ανδρουλάκη .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2006, 03:22:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Πέραν των εν λόγω πολέμων, δεν πρέπει να ξεχνάμε και τις διώξεις-εξοντώσεις φιλοσόφων και επιφανών ατόμων της αρχαιότητας, οι οποίοι κατηγορήθηκαν είτε για τα διαφορετικά τους θρησκευτικά πιστεύω είτε για τις διαφορετικές τους κοινωνικοπολιτικές αντιλήψεις.

Την απάντηση την πήρες ήδη από τον macedon .


Θα προτιμούσα τη δική σου απάντηση και όχι του macedon.
Θα λάβεις όμως αυτό που ζητάς.

quote:

Φίλε Guantanamera , για να σου λυθούν οι απορίες , πήγαινε στην παρακάτω ιστοσελίδα .
http://www.ysee.gr/index.php?type=d&f=love&lid=l1a
Προς άρση κάθε παρερμηνείας , προσωπικά δεν ανήκω στους οπαδούς της ιστοσελίδας , αποδέχομαι όμως την ιστορική ακρίβεια του δημοσιέυματος .

Εμ πέστο μας λοιπόν από που «πίνεις νερό» να το ξέρουμε και εμείς ντε!
Πες μας ότι το ΥΣΕΕ, ο Ρασιάς, η Hellenicreligion και οι συγγενείς τους ιστοσελίδες, είναι οι «αξιόπιστες» πηγές σου!!!!
Ανακαλύψαμε λοιπόν, ότι πέρα από την «Αντιγνώση» συμβουλεύεσαι και άλλες «αξιόλογες ιστορικές πηγές». Μάλιστα!

Είναι σίγουρο ότι θα του λυθούν πολλές απορίες από την ιστοσελίδα που ανάφερες, ιδίως αν πρώτα θυσιάσει καμιά παρθένα ή ότι του βρίσκεται πρόχειρο (βρέφος, ελάφι, ....), όπως συνήθιζαν οι πιστοί των εθνικών θρησκειών που υπερασπίζεται το ΥΣΕΕ, προκειμένου να κερδίσει την ευμένεια του Δία ή του Βάαλ για να τον βοηθήσουν στην κατανόηση, φτάνει βέβαια να προσέξει και να μην τους κάνει και ζηλέψουν και αρχίσουν να τσακώνονται και πάει το κεραυνίδι σύννεφο!!!


quote:

Και κάτι άλλο ακόμα φίλε Ψηλός .
Όπως φαίνεται ο Παύλος θα πρέπει να είχε γενικότερα πάθος με τις φωτιές και τους εμπρησμούς .
Δες τι γράφει για τα βιβλία που δεν του αρέσουν< Ικανοί δε των τα περίεργα πραξάντων συνενέγκαντες τας βίβλους κατέκαυσον ενώπιον πάντων > Πράξεις,ΧΙΧ,19 .
Με κάτι τέτοιες προτροπές οι οπαδοί του έκαψαν πριν λίγα χρόνια το βιβλιοπωλείο του Μάριου Βερέτα , και τα βιβλία του Ανδρουλάκη .

Τι λες μωρέ;;;;;;;;; τα θες και τα λες ή σου ξεφεύγουν;;;;;;;;;;
Από πότε το παραπάνω χωρίο ερμηνεύεται κατ’ αυτόν τον τρόπο;;;;
Αχ Sesostri μου, είδες τι κάνουν οι κακές παρέες, ΥΣΕΕ, Ρασιάς, Hellenicreligion και κομπανία;;;;
Σου έμαθαν κι εσένα να πετσοκόβεις τα εδάφια και να επιλέγεις μόνο ότι βολεύει το «ιερό» τους έργο!

Επειδή όμως αφήνω και μια πιθανότητα να σε έχω κατανοήσει λάθος, αν έχεις την καλοσύνη, μην είσαι τόσο λακωνικός εκεί που δεν πρέπει!!!
Εξήγησέ μου σε παρακαλώ, για ποιες προτροπές μιλάς;; Τι νόημα βγαίνει από αυτό που παράθεσες;;
Και για να σε βοηθήσω, θα παραθέσω και πάλι το εδάφιο (βάζω και το προηγούμενο εδάφιο για περαιτέρω βοήθεια) για να μην κουράζεσαι και το ψάχνεις:

ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΩΝ ΑΠΟΣΤΟΛΩΝ ΙΘ΄
.....................
18 πολλοί τε των πεπιστευκότων ήρχοντο εξομολογούμενοι και αναγγέλλοντες τας πράξεις αυτών. 19 ικανοί δε των τα περίεργα πραξάντων συνενέγκαντες τας βίβλους κατέκαιον ενώπιον πάντων• και συνεψήφισαν τας τιμάς αυτών και εύρον αργυρίου μυριάδας πέντε.
.......................................

Βέβαια, θα σου πρότεινα να διάβαζες όλο το κεφάλαιο ΙΘ΄, αλλά να, ορίστε, φτάνει κι αν ξεκινήσεις και από το εδάφιο 13, ίσως καταλάβεις λίγο καλύτερα:

«13 Επεχείρησαν δε τινες από των περιερχομένων Ιουδαίων εξορκιστών ονομάζειν επί τους έχοντας τα πνεύματα τα πονηρά το όνομα του Κυρίου Ιησού λέγοντες• ορκίζομεν υμάς τον Ιησούν ον ο Παύλος κηρύσσει. 14 ήσαν δε τινες υιοί Σκευά Ιουδαίου αρχιερέως επτά οι τούτο ποιούντες. 15 αποκριθέν δε το πνεύμα το πονηρόν είπε• τον Ιησούν γινώσκω και τον Παύλον επίσταμαι• υμείς δε τίνες εστέ; 16 και εφαλλόμενος επ’ αυτούς ο άνθρωπος, εν ω ην το πνεύμα το πονηρόν, και κατακυριεύσας αυτών ίσχυσε κατ’ αυτών, ωστε γυμνούς και τετραυματισμένους εκφυγείν εκ του οίκου εκείνου. 17 τούτο δε εγένετο γνωστόν πάσιν Ιουδαίοις τε και Έλλησι τοις κατοικούσι την Έφεσον, και επέπεσε φόβος επί πάντας αυτούς, και εμεγαλύνετο το όνομα του Κυρίου Ιησού• 18 πολλοί τε των πεπιστευκότων ήρχοντο εξομολογούμενοι και αναγγέλλοντες τας πράξεις αυτών. 19 ικανοί δε των τα περίεργα πραξάντων συνενέγκαντες τας βίβλους κατέκαιον ενώπιον πάντων• και συνεψήφισαν τας τιμάς αυτών και εύρον αργυρίου μυριάδας πέντε. 20 Ούτω κατά κράτος ο λόγος του Κυρίου ηύξανε και ίσχυεν.»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2006, 08:42:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ψηλος η γαργαρας η μικρος πολεμιστης του θεου

εχεις <<ξεχασει>>να απαντησεις σε κατι που σε ρωτησα
και αν ειναι δυνατον μην λες τοσο χοντρες πατατες
για ανθρωποθυσιες στην αρχαια ελλαδα εχει απαντηθει παρα πολλες φορες
οτι δεν γινονταν
για τους πολεμους μεταξυ τους αρκει να θυμασε οτι τοτε ηταν πολεις κρατη δεν νομιζω να θες αναλυση σε αυτο

και τελος εδω το θεμα ειναι αλλο αν μπορεις μεινε στο θεμα μην ξεφευγεις απο αυτο

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2006, 13:00:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ψηλος η γαργαρας η μικρος πολεμιστης του θεου

εχεις <<ξεχασει>>να απαντησεις σε κατι που σε ρωτησα
και αν ειναι δυνατον μην λες τοσο χοντρες πατατες
για ανθρωποθυσιες στην αρχαια ελλαδα εχει απαντηθει παρα πολλες φορες
οτι δεν γινονταν
για τους πολεμους μεταξυ τους αρκει να θυμασε οτι τοτε ηταν πολεις κρατη δεν νομιζω να θες αναλυση σε αυτο

και τελος εδω το θεμα ειναι αλλο αν μπορεις μεινε στο θεμα μην ξεφευγεις απο αυτο

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του


Σου απάντησα,
αν η απάντηση δε σε βολεύει, λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να κάνω τίποτα παραπάνω.

Για τις ανθρωποθυσίες, ναι, έχουμε παραθέσει αρκετές αναφορές από ιστορικούς που βεβαιώνουν ότι ελάμβαναν χώρα.

Αν πρόσεξες, επίσης, αναφέρθηκα και σε άλλες εθνικές θρησκείες, τις οποίες αναγνωρίζει, σέβεται και υποστηρίζει το ΥΣΕΕ (ας μην ξεχνάμε και την Οικουμενική Εκκλησία των Εθνικών), στις οποίες γινόταν ανθρωποθυσίες, ή μήπως δεν είναι αλήθεια Γηγενή;;
Εκτός κι αν το ΥΣΕΕ έχει και αυτό τις προτιμήσεις του και ενώ μιλάει για οικουμενικότητα, την εννοεί κάπως διαφορετικά;

Αν ο Sesostris δεν είχε τη συνήθεια να παραθέτει πράγματα που καμία σχέση δεν έχουν με το θέμα, δεν θα ξέφευγα και εγώ, να είσαι σίγουρος!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2006, 19:31:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σου απάντησα,
αν η απάντηση δε σε βολεύει, λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να κάνω τίποτα παραπάνω.



απαντησες αν δεχεσε η οχι ως αξιοπηστη την σελιδα που δινω;;
δεν νομιζω αν απαντησες πες μου που εινα ιαυτη η απαντηση να την δω


quote:
Για τις ανθρωποθυσίες, ναι, έχουμε παραθέσει αρκετές αναφορές από ιστορικούς που βεβαιώνουν ότι ελάμβαναν χώρα.


που λαμβαναν χωρα βρε ψηλε στην ελλαδα;;;;

quote:
Αν πρόσεξες, επίσης, αναφέρθηκα και σε άλλες εθνικές θρησκείες, τις οποίες αναγνωρίζει, σέβεται και υποστηρίζει το ΥΣΕΕ (ας μην ξεχνάμε και την Οικουμενική Εκκλησία των Εθνικών), στις οποίες γινόταν ανθρωποθυσίες, ή μήπως δεν είναι αλήθεια Γηγενή;;
Εκτός κι αν το ΥΣΕΕ έχει και αυτό τις προτιμήσεις του και ενώ μιλάει για οικουμενικότητα, την εννοεί κάπως διαφορετικά;

ααα ενταξη τωρα καταλαβα σε αλλες εθνικες θρησκειες αναφερεσε

σαν να λεμε δηλαδη ο ψηλος ειναι πισωγλεντης
αλλα μετα να λεμεοχι ο ψηλος που γραφει στο εσωτερικα για τον αλλον λεω

κατατα αλλα το πως ενωει το υσεε και η καθε ομαδα την οικουμενικοτητα δεν με νιαζει

αλλα για κοιτα ενα παραξενο
εσεις που λατρευεται εναν θεο οταν σας πουν για τα εγκληματα των πχ καθολικων λετε <<αυτοι ειναι καθολικοι δεν ειναι ορθοδοξοι>>
και τωρα για να σου δεσει το γλυκο λες για ανθρωποθυσιες που εκαναν καποιοι αλλοι και οχι ελληνες σε καποιους αλλους και οχι ελληνικους θεους
με το προσχημα οτι και αυτοι ηταν πολυθειστες

καταπληκτικο φανταστικο

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2006, 21:54:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γηγενή!!!!
Πώς έχεις βρε μπαγάσα έναν τρόπο να γίνεσαι κατανοητός, είναι άλλο πράγμα!!!!

Όταν κάνεις και αυτές τις επιτυχημένες μεταφορές ή παρομοιώσεις, είσαι πράγματι για χάζεμα!!!

Αν δεν σου είναι δύσκολο, ανέθεσε και σε κανένα διερμηνέα να μας πει τι θέλεις να πεις.


Edited by - Ψηλός on 01/06/2006 21:55:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 12 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy