ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Χριστιανισμός: "ο μη μεθ'εμού... φωτιά και τσεκούρι"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 40
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2008, 16:19:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Μπερδεύεις τη σφαγή στον Ιππόδρομο της Θεσσαλονίκης από το Θεοδόσιο που ανάφερα εγώ, με τις σφαγές στον Ιππόδρομο της Κωνσταντινούπολης από τον Ιουστινιανό, που σου ανάφερε ο Sesostris.

Δεν ξέρεις που δεν ξέρεις ιστορία, τουλάχιστον διάβαζε προσεκτικά αυτά που γράφονται...



-Όντως είχες γράψει για τη Θεσσαλονίκη!
quote:
europaios2
Για να μην ξεχνιώμαστε ο φίλος και δάσκλαλος αφού κατεβάζει τις εικόνες από το σχολείο που διδάσκει γιατί έτσι λέει η συνείδησή του όπως γράφει...

macedon:
Οπως σου είπα και προηγουμένως, δεν υπάρχει κανένας νόμος που να προβλέπει ανάρτηση εικόνων στις σχολικές αίθουσες. Τα σχολεία ανήκουν στην ελληνική πολιτεία και η λειτουργία τους καθορίζεται από νόμους, προεδρικά διατάγματα και υπουργικές αποφάσεις, και κανείς δεν κρεμάει στους τοίχους ό,τι θέλει.
Αν θέλεις να δεις εικόνες, πήγαινε στην εκκλησία.



-Α! μάλστα! ......δεν υπάρχει κανένας νόμος! κι ο νόμος περί προσβολής Δημοσίου οδού? ο άγραφος νόμος της ηθικής? ή για τους εκπαιδευτικούς ισχύουν άλλα και μπορούν να εμφανίζονται με τα σώβρακα!........Ξέρεις γιατί στο κοπανάω συνέχεια macedon? oι πράξη σου να κατεβάσεις ετσιθελικά τις εικόνες ήταν συνεπεία ότι δεν υπήρχε νόμος! έτσι λες! το να σου τονίζω όμως τα λάθη ενός 45χρονου (φαντάζομαι!) δεν υπάρχει κανάς νόμος να μου το απαγορεύει! οπότε...........ίσα ίσα που προσπαθώ να σε διορθώσω να σε κάνω καλό άνθρωπο!
-Αυτό πάλι τι τόθελες? .........<<macedon:
Χριστιανική ήταν, αναμφισβήτητα. Ελληνική... όχι. Οπως και η Ελλάδα σήμερα πάνω κάτω. Πολλοί χριστιανοί, ελάχιστοι Ελληνες .>>
-Θυμήθηκα το συχωρεμένο το μουρλοβασίλη!................τι να σου κάνω!................
quote:

europaios2
macedon: <<Κανείς δε μίλησε για εκατομμύρια νεκρών. Μίλησε για βίαιο εκχριστιανισμό. Πού το διάβασες αυτό περί εκατομμυρίων νεκρών Ελλήνων;>>

γιαπετ:<<Επί δυόμισυ αιώνες (313- 562 μ.α.χ.χ. όπου τελειώνει η βασιλεία του ιουστινιανού), οι Έλληνες αφανίστηκαν, αφού από ιστορικές εκτιμήσεις, οι νεκροί αριθμούν εκατομύρια>>

Αν καταλαβαίνω καλά την ελληνική ο γιάπετ μιλάει για εκατομμύρια νεκρούς, όχι για εκατομμύρια νεκρούς Ελληνες.



γιαπετ:<<Επί δυόμισυ αιώνες (313- 562 μ.α.χ.χ. όπου τελειώνει η βασιλεία του ιουστινιανού), οι Έλληνες αφανίστηκαν, αφού από ιστορικές εκτιμήσεις, οι νεκροί αριθμούν εκατομύρια>>

macedon:
<<Αν καταλαβαίνω καλά την ελληνική ο γιάπετ μιλάει για εκατομμύρια νεκρούς, όχι για εκατομμύρια νεκρούς Ελληνες>>

-Χι! χι! χι!.............. αχ! macedon!

quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
europaios2
-ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΗΚΕ? ΜΗΠΩΣ ΕΠΙΔΗ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ? Ε! ΦΛΙΛΤΑΤΗ ΑΜΑLIA? 2 MEΤΡΑ 2 ΣΤΑΘΜΑ? ΕΝΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ?

macedon:
-ήπως μπορείς να μας δώσεις την ημερομηνία του παραπάνω σχολίου του velial?
-ήπως μπορείς να μας πεις πόσο καιρό έχει να γράψει ο velial εδώ;
-ήπως μπορείς να μας υποδείξεις έναν που τον υποστήριξε σ'αυτά που γράφει;



-Γιατί παραγράφηκε το αδίκημα? ε? αμ δε σε βλέπω να τελειώνεις τη νομική! τι το θελες? τώρα στα γεράματα?
-Ούτε τον Trainman! βλέπω! τι μου θύμισες? θα δεις παρακάτω! Χι! χι! χι!.........
-Ποιος τον υποστήριξε? κόρακος κοράκου μάτι βγάζει? Για πες μου πιος τον καταδίκασε? εσύ! τι είπες? τι έγραψες?
-macedon! περιορίσου στα ιστορικά! είναι πιο έυκολο να παρερμηνεύεις διατάγματα παρά να δικολαβίζεις απέναντί μου! δε σε παίρνει!........

-Να τι μου θύμισες........................
macedon: << - Κατά τον 16ο και 17ο αιώνα, οι Άγγλοι στην προσπάθειά τους να εκχριστιανίσουν τους παγανιστές Ιρλανδούς, αποκεφαλίζουν δεκάδες χιλιάδων ανθρώπους και στήνουν τα κεφάλια τους στο έδαφος προς παραδειγματισμό.>>

Trainman<< :μεγάλη πλειοψηφία των στοιχείων σου αφορά ενδοχριστιανικές διενέξεις, τις οποίες ωστόσο εντάσσεις γενικώς και αορίστως, στα "εγκλήματα του χριστιανισμού εναντίον της ανθρωπότητας". Για παράδειγμα, η σύγκρουση προτεσταντών και καθολικών στη Βόρειο Ιρλανδία που κρατά μέχρι τις μέρες μας, είναι κι αυτό ένα "έγκλημα του χριστιανισμού εναντίον της ανθρωπότητας", ή μήπως μία εθνική-πολιτική-ταξική σύγκρουση;>>

macedon:<<Υπεύθυνος της σφαγής ήταν ο Sir Humphrey Gilbert, ο οποίος έδωσε και τη σχετική διαταγή περί αποκεφαλισμού. Πηγή μου ήταν το βιβλίο "American Holocaust" του David Stannard. Εκεί μέσα αναφέρεται πως αν και τυπικά σκοπός της εισβολής στην Ιρλανδία ήταν η "δημιουργία αποικίας" εντούτοις η αιτία που ο Gilbert προχώρησε στις σφαγές ήταν η διαπίστωσή του πως οι Ιρλανδοί "είναι τέρατα που αγνοούν το λόγο του Θεού". Για τις σφαγές αυτές ο Gilbert ονομάστηκε "ιππότης" (sir) το 1570. Και για ευκολία σου, το συγκεκριμένο εδάφιο είναι στη σελίδα 99 της έκδοσης του 1992.>>

Europais2: αν και τυπικά σκοπός της εισβολής στην Ιρλανδία ήταν η δημιουργία αποικίας (δικαιολογία του macedon!).........
……………..ότι έλεγε και ο sesostris ή ο γιαπετ δε θυμάμαι πιος από τους 2 για τις σφαγές των κοκκινσταδώρων στην Αμερική!........δεν έβλεπε αποικιοκρατία! Ξεκίνησαν οι Χριστιανοί από την Ευρώπη με σκοπό να σφάξουν τους Ινδιάνους! .............μιλάμε για πολύ γέλιο!
Έτσι κι εδώ ξεκίνησαν να σφάζουνε για να εχριστιανίσουν! ............άντε γεια!

Και παρακάτω γράφει ο
Trainman :<<Ύστερα, υπάρχουν ενδεχομένως και κάποια προβλήματα ακρίβειας. Δεν είμαι εγώ εκείνος που θα τα εντοπίσει γιατί δεν είμαι ιστορικός. Βλέπω όμως για παράδειγμα ότι μιλάς για δεκάδες χιλιάδες αποκεφαλισμένους παγανιστές Ιρλανδούς από τον Γκίλμπερτ, αλλά παραθέτεις τελικώς ως μαρτυρία, μόνον μία φράση του ιππότη ότι οι Ιρλανδοί "είναι τέρατα που αγνοούν το λόγο του Θεού". Είναι αρκετή η φράση του σφαγέα των Ιρλανδών για να καταδείξει ότι τα θύματα ήσαν παγανιστές και όχι καθολικοί χριστιανοί; Εγώ γνωρίζω για παράδειγμα ότι οι Ιρλανδοί προσυλλητίστηκαν στο Χριστιανισμό από τον Άγιο Πατρίκιο τον 5ο μ.Χ. αιώνα, εξ ου και ο Πατρίκιος θεωρείται ο άγιος προστάτης της Ιρλανδίας. Εσύ υποστηρίζεις ότι 1100-1200 χρόνια αργότερα, η Ιρλανδία δεν είχε ακόμα εκχριστιανιστεί πλήρως, αλλά ζούσαν εκεί "δεκάδες χιλιάδες παγανιστές". Πού ήταν λοιπόν επί 16 αιώνες η "φωτιά και το τσεκούρι"; Και αν όντως η εκδοχή που παρουσιάζεις είναι αληθινή, γιατί να μην δεχθώ εγώ ότι η "χριστιανοσύνη" του ιππότη ήταν απλώς μία ακόμη πρόφαση για την κατάκτηση της Ιρλανδίας από τους Εγγλέζους;

Μάλιστα! μάλιστα.......
Macedon:<< Η ΒΙΑΙΗ ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΣΤΗ ΔΥΣΗ >>
Πριν την έλευση των Ευρωπαίων στην Αμερική, οι ιθαγενείς πληθυσμοί υπολογίζονται ανάμεσα σε 8 και 12 εκατομμύρια ινδιάνων, από τον Καναδά μέχρι το Μεξικό. Σήμερα ο πληθυσμός αυτός έχει περιοριστεί στις 270.000 ανθρώπους

........................................
-Τι να πω?............. υπάρχει πρόβλημα!...................... Σοβαρό πρόβλημα!............ η κατάσταση είναι εκτός ελέγχου!

Macedon:
- Καταργεί τα μαντεία
An ignominious silence was imposed on the oracles, which had been publicly convicted of fraud and falsehood;
________________________________________
Μετάφραση:
An ignominious silence was imposed (Μια ατιμωτική σιωπή επιβλήθηκε) on the oracles (στους χρησμούς), which had been publicly convicted (οι οποίοι ήταν δημόσια καταδικασμένοι) of fraud (από απάτη) and falsehood (και αναλήθεια); the effeminate priests of the Nile (οι θηλυπρεπείς ιερείς του Νείλου) were abolished (καταργήθηκαν);
Παραπάνω λέει με λίγα λόγια ότι καταργηθήκαν οι χρησμοί καθ’ ότι ήταν δημοσίως καταδικασμένοι (had been publicly convicted) ως ψέματα και απατή. Επίσης κατήργησε τους ευνούχους ιερείς του Νείλου.
Να σου πω την αλήθεια Μακεδών δεν βλέπω τίποτα το κακό στα παραπάνω. Δηλαδή το να προστατέψει ένας ηγεμόνας τους υπηκόους από ψεύτικους μελλοντολόγους ή το να καταργήσει τον ευνουχισμό ιερέων είναι κακό;
Και το παραπάνω απόσπασμα δεν δειxνεί διωγμούς και σφαγές του Κωνσταντίνου αλλά μάλλον μέτρα προστασίας ακόμα και των δεισιδαιμόνων παγανιστών της εποχής που έτρεχαν στα μαντεία και τους μελλοντολόγους της εποχής.

Macedon:
- Λεηλατούνται αρχαίοι ναοί σε Ελλάδα και Ασία και με τα προϊόντα της λεηλασίας διακοσμείται η Κωνσταντινούπολη.
"The Imperial city of Constantinople was, in some measure, raised at the expense, and was adorned with the spoils, of the opulent temples of Greece and Asia;"
________________________________________
To ίδιο το κείμενο συνεχίζει λίγο παρακάτω ως εξής:
But these depredations were confined to a small part of the Roman world
Μετάφραση:
But these depredations (Αλλά αυτές οι λεηλασίες) were confined (ήταν περιορισμένες) to a small part of the Roman world (σε ένα μικρό μέρος του ρωμαϊκού κόσμου);
Δηλαδή: αυτές οι λεηλασίες ήταν περιορισμένες σε ένα μικρό μέρος του ρωμαϊκού κόσμου
Επίσης στο κείμενο αναφέρεσαι και το παρακάτω:
and Constantine discharged the duties of a Roman censor when he gave orders for the demolition of several temples of Phoenicia in which....
Μετάφραση:
and Constantine (και ο Κωνσταντίνος) discharged the duties of (απάλλαξε των καθηκόντων του) a Roman censor (έναν Ρωμαίο ελεγκτή), when he gave orders (όταν αυτός έδωσε τις διαταγές) for the demolition of several temples (για την κατεδάφιση διάφορων ναών) of Phoenicia (στην Φοινίκη), in which …..
Το παραπάνω κείμενο λέει ότι: ο Κωνσταντίνος απάλλαξε των καθηκόντων του έναν Ρωμαίο ελεγκτή όταν αυτός έδωσε τις διαταγές για την κατεδάφιση διάφορων ναών στην Φοινίκη στους οποίους….
¶ρα λοιπόν μάλλον ο αυτοκράτωρ Μέγας Κωνσταντίνος προστάτευε τους αρχαίους ναούς!


Και άλλα πολλά για να σπάμε πλάκα! με όσους ονειρεύονται το διαμελλισμό της Ελλάδας εκ των έσω!

macedon:
Χριστιανική ήταν, αναμφισβήτητα. Ελληνική... όχι. Οπως και η Ελλάδα σήμερα πάνω κάτω. Πολλοί χριστιανοί, ελάχιστοι Ελληνες .
-Για να μην ξεχνιώμαστε ο φίλος και δάσκλαλος αφού κατεβάζει τις εικόνες από το σχολείο που διδάσκει γιατί έτσι λέει η συνείδησή του όπως γράφει, αφού εμφανίζεται με τα σώβρακα στις 2 κοπέλες επειδή ήσαν μάρτυρες του Ιεχωβά! τώρα προβαίνει και σε αποκαλύψεις! μάλιστα σε αποκαλύψεις.............η Ελλάδα αποτελείται από Χριστιανούς και όχι από Έλληνες!........................τα παιδιά κάτω στην πιααάτσα κυυυνηγούν έναν τρελοοοοοοοοοό........................

quote:
europaios2
η Ελλάδα αποτελείται από Χριστιανούς και όχι από Έλληνες!

macedon:
<<Το ύφος σου και το ήθος σου με πείθουν πως έχω απόλυτο δίκιο.>>

-Εγώ όμως ΕΓΡΑΨΑ: Για να μην ξεχνιώμαστε ο φίλος και δάσκλαλος αφού κατεβάζει τις εικόνες από το σχολείο που διδάσκει γιατί έτσι λέει η συνείδησή του όπως γράφει, αφού εμφανίζεται με τα σώβρακα στις 2 κοπέλες επειδή ήσαν μάρτυρες του Ιεχωβά! τώρα προβαίνει και σε αποκαλύψεις! μάλιστα σε αποκαλύψεις.............η Ελλάδα αποτελείται από Χριστιανούς και όχι από Έλληνες!

Για να σχολιάσω macedon ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ

macedon:
Χριστιανική ήταν, αναμφισβήτητα. Ελληνική... όχι. Οπως και η Ελλάδα σήμερα πάνω κάτω. Πολλοί χριστιανοί, ελάχιστοι Ελληνες .

Θα σπάμε πολύ πλάκα με όσους ονειρεύονται το διαμελλισμό της Ελλάδας εκ των έσω! Γι' αυτό ήσουν και υπέρ της αλλαγής του βιβλίου της ιστορίας που γράφει ότι τα χιλιάδες θύματα των Ελλήνων στη Σμύρνη οφειλόντουσαν στο συνοστισμό!................................

-Για θαυμάστε κάτι όψιμους Ελληναράδες πατριώτες!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2008, 16:38:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Α! μάλστα! ......δεν υπάρχει κανένας νόμος!

Κανείς απολύτως!

quote:
europaios2
κι ο νόμος περί προσβολής Δημοσίου οδού?

Υποθέτω ότι για νόμους που αφορούν δημόσιες ή εθνικές οδούς θα πρέπει να ρωτήσεις στο ΥΠΕΧΩΔΕ.

quote:
europaios2
ή για τους εκπαιδευτικούς ισχύουν άλλα και μπορούν να εμφανίζονται με τα σώβρακα!

Μέσα στο σπίτι μου κυκλοφορώ όπως μ'αρέσει.

quote:
europaios2
Ξέρεις γιατί στο κοπανάω συνέχεια macedon?

Ξέρω. Γιατί επί της ουσίας δεν έχεις να πεις τίποτε και αναλώνεσαι σε χαζομάρες.

quote:
europaios2
ίσα ίσα που προσπαθώ να σε διορθώσω να σε κάνω καλό άνθρωπο!

Οπως είπε και ο Καζαντζάκης "να θέλεις να αλλάξεις τον εαυτό σου πριν θελήσεις να αλλάξεις τον κόσμο". Ξεκίνα από κει.

quote:
europaios2
Για πες μου πιος τον καταδίκασε? εσύ! τι είπες? τι έγραψες?

Ο velial δεν καταφέρθηκε εναντίον μου οπότε δεν είχα λόγο να γράψω κάτι εναντίον του.

Για τα υπόλοιπα που γράφεις δε βγαίνει νόημα ώστε να καταλάβω τι θέλεις να πεις και να σου απαντήσω...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2008, 16:58:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
macedon:
Για τα υπόλοιπα που γράφεις δε βγαίνει νόημα ώστε να καταλάβω τι θέλεις να πεις και να σου απαντήσω...
...................................................................
-Nα τα ξαναγράψω τότε! αυτά που δεν κατάλαβες γιατί τα άλλα τα εννόησες όπως λες!

γιαπετ:<<Επί δυόμισυ αιώνες (313- 562 μ.α.χ.χ. όπου τελειώνει η βασιλεία του ιουστινιανού), οι Έλληνες αφανίστηκαν, αφού από ιστορικές εκτιμήσεις, οι νεκροί αριθμούν εκατομύρια>>

macedon:
<<Αν καταλαβαίνω καλά την ελληνική ο γιάπετ μιλάει για εκατομμύρια νεκρούς, όχι για εκατομμύρια νεκρούς Ελληνες>>

-Χι! χι! χι!.............. αχ! macedon!

quote:
europaios2:
-ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΗΚΕ? ΜΗΠΩΣ ΕΠΙΔΗ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ? Ε! ΦΛΙΛΤΑΤΗ ΑΜΑLIA? 2 MEΤΡΑ 2 ΣΤΑΘΜΑ? ΕΝΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ?

macedon:
-ήπως μπορείς να μας δώσεις την ημερομηνία του παραπάνω σχολίου του velial?
-ήπως μπορείς να μας πεις πόσο καιρό έχει να γράψει ο velial εδώ;
-ήπως μπορείς να μας υποδείξεις έναν που τον υποστήριξε σ'αυτά που γράφει;



-Γιατί παραγράφηκε το αδίκημα? ε? αμ δε σε βλέπω να τελειώνεις τη νομική! τι το θελες? τώρα στα γεράματα?
-Ούτε τον Trainman! βλέπω! τι μου θύμισες? θα δεις παρακάτω! Χι! χι! χι!.........
-Ποιος τον υποστήριξε? κόρακος κοράκου μάτι βγάζει? Για πες μου πιος τον καταδίκασε? εσύ! τι είπες? τι έγραψες?
-macedon! περιορίσου στα ιστορικά! είναι πιο έυκολο να παρερμηνεύεις διατάγματα παρά να δικολαβίζεις απέναντί μου! δε σε παίρνει!........

-Να τι μου θύμισες........................
macedon: << - Κατά τον 16ο και 17ο αιώνα, οι Άγγλοι στην προσπάθειά τους να εκχριστιανίσουν τους παγανιστές Ιρλανδούς, αποκεφαλίζουν δεκάδες χιλιάδων ανθρώπους και στήνουν τα κεφάλια τους στο έδαφος προς παραδειγματισμό.>>

Trainman<< :μεγάλη πλειοψηφία των στοιχείων σου αφορά ενδοχριστιανικές διενέξεις, τις οποίες ωστόσο εντάσσεις γενικώς και αορίστως, στα "εγκλήματα του χριστιανισμού εναντίον της ανθρωπότητας". Για παράδειγμα, η σύγκρουση προτεσταντών και καθολικών στη Βόρειο Ιρλανδία που κρατά μέχρι τις μέρες μας, είναι κι αυτό ένα "έγκλημα του χριστιανισμού εναντίον της ανθρωπότητας", ή μήπως μία εθνική-πολιτική-ταξική σύγκρουση;>>

macedon:<<Υπεύθυνος της σφαγής ήταν ο Sir Humphrey Gilbert, ο οποίος έδωσε και τη σχετική διαταγή περί αποκεφαλισμού. Πηγή μου ήταν το βιβλίο "American Holocaust" του David Stannard. Εκεί μέσα αναφέρεται πως αν και τυπικά σκοπός της εισβολής στην Ιρλανδία ήταν η "δημιουργία αποικίας" εντούτοις η αιτία που ο Gilbert προχώρησε στις σφαγές ήταν η διαπίστωσή του πως οι Ιρλανδοί "είναι τέρατα που αγνοούν το λόγο του Θεού". Για τις σφαγές αυτές ο Gilbert ονομάστηκε "ιππότης" (sir) το 1570. Και για ευκολία σου, το συγκεκριμένο εδάφιο είναι στη σελίδα 99 της έκδοσης του 1992.>>

Europais2: αν και τυπικά σκοπός της εισβολής στην Ιρλανδία ήταν η δημιουργία αποικίας (δικαιολογία του macedon!).........
……………..ότι έλεγε και ο sesostris ή ο γιαπετ δε θυμάμαι πιος από τους 2 για τις σφαγές των κοκκινσταδώρων στην Αμερική!........δεν έβλεπε αποικιοκρατία! Ξεκίνησαν οι Χριστιανοί από την Ευρώπη με σκοπό να σφάξουν τους Ινδιάνους! .............μιλάμε για πολύ γέλιο!
Έτσι κι εδώ ξεκίνησαν να σφάζουνε για να εχριστιανίσουν! ............άντε γεια!

Και παρακάτω γράφει ο
Trainman :<<Ύστερα, υπάρχουν ενδεχομένως και κάποια προβλήματα ακρίβειας. Δεν είμαι εγώ εκείνος που θα τα εντοπίσει γιατί δεν είμαι ιστορικός. Βλέπω όμως για παράδειγμα ότι μιλάς για δεκάδες χιλιάδες αποκεφαλισμένους παγανιστές Ιρλανδούς από τον Γκίλμπερτ, αλλά παραθέτεις τελικώς ως μαρτυρία, μόνον μία φράση του ιππότη ότι οι Ιρλανδοί "είναι τέρατα που αγνοούν το λόγο του Θεού". Είναι αρκετή η φράση του σφαγέα των Ιρλανδών για να καταδείξει ότι τα θύματα ήσαν παγανιστές και όχι καθολικοί χριστιανοί; Εγώ γνωρίζω για παράδειγμα ότι οι Ιρλανδοί προσυλλητίστηκαν στο Χριστιανισμό από τον Άγιο Πατρίκιο τον 5ο μ.Χ. αιώνα, εξ ου και ο Πατρίκιος θεωρείται ο άγιος προστάτης της Ιρλανδίας. Εσύ υποστηρίζεις ότι 1100-1200 χρόνια αργότερα, η Ιρλανδία δεν είχε ακόμα εκχριστιανιστεί πλήρως, αλλά ζούσαν εκεί "δεκάδες χιλιάδες παγανιστές". Πού ήταν λοιπόν επί 16 αιώνες η "φωτιά και το τσεκούρι"; Και αν όντως η εκδοχή που παρουσιάζεις είναι αληθινή, γιατί να μην δεχθώ εγώ ότι η "χριστιανοσύνη" του ιππότη ήταν απλώς μία ακόμη πρόφαση για την κατάκτηση της Ιρλανδίας από τους Εγγλέζους;

Μάλιστα! μάλιστα.......
Macedon:<< Η ΒΙΑΙΗ ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΣΤΗ ΔΥΣΗ >>
Πριν την έλευση των Ευρωπαίων στην Αμερική, οι ιθαγενείς πληθυσμοί υπολογίζονται ανάμεσα σε 8 και 12 εκατομμύρια ινδιάνων, από τον Καναδά μέχρι το Μεξικό. Σήμερα ο πληθυσμός αυτός έχει περιοριστεί στις 270.000 ανθρώπους
........................................
-Τι να πω?............. υπάρχει πρόβλημα!...................... Σοβαρό πρόβλημα!............ η κατάσταση είναι εκτός ελέγχου!

Macedon:
- Καταργεί τα μαντεία
An ignominious silence was imposed on the oracles, which had been publicly convicted of fraud and falsehood;
________________________________________
pr_gid: Μετάφραση:
An ignominious silence was imposed (Μια ατιμωτική σιωπή επιβλήθηκε) on the oracles (στους χρησμούς), which had been publicly convicted (οι οποίοι ήταν δημόσια καταδικασμένοι) of fraud (από απάτη) and falsehood (και αναλήθεια); the effeminate priests of the Nile (οι θηλυπρεπείς ιερείς του Νείλου) were abolished (καταργήθηκαν);
Παραπάνω λέει με λίγα λόγια ότι καταργηθήκαν οι χρησμοί καθ’ ότι ήταν δημοσίως καταδικασμένοι (had been publicly convicted) ως ψέματα και απατή. Επίσης κατήργησε τους ευνούχους ιερείς του Νείλου.
Να σου πω την αλήθεια Μακεδών δεν βλέπω τίποτα το κακό στα παραπάνω. Δηλαδή το να προστατέψει ένας ηγεμόνας τους υπηκόους από ψεύτικους μελλοντολόγους ή το να καταργήσει τον ευνουχισμό ιερέων είναι κακό;
Και το παραπάνω απόσπασμα δεν δειxνεί διωγμούς και σφαγές του Κωνσταντίνου αλλά μάλλον μέτρα προστασίας ακόμα και των δεισιδαιμόνων παγανιστών της εποχής που έτρεχαν στα μαντεία και τους μελλοντολόγους της εποχής.

Macedon:
- Λεηλατούνται αρχαίοι ναοί σε Ελλάδα και Ασία και με τα προϊόντα της λεηλασίας διακοσμείται η Κωνσταντινούπολη.
"The Imperial city of Constantinople was, in some measure, raised at the expense, and was adorned with the spoils, of the opulent temples of Greece and Asia;"
________________________________________
pr_gid:
To ίδιο το κείμενο συνεχίζει λίγο παρακάτω ως εξής:
But these depredations were confined to a small part of the Roman world
Μετάφραση:
But these depredations (Αλλά αυτές οι λεηλασίες) were confined (ήταν περιορισμένες) to a small part of the Roman world (σε ένα μικρό μέρος του ρωμαϊκού κόσμου);
Δηλαδή: αυτές οι λεηλασίες ήταν περιορισμένες σε ένα μικρό μέρος του ρωμαϊκού κόσμου
Επίσης στο κείμενο αναφέρεσαι και το παρακάτω:
and Constantine discharged the duties of a Roman censor when he gave orders for the demolition of several temples of Phoenicia in which....
Μετάφραση:
and Constantine (και ο Κωνσταντίνος) discharged the duties of (απάλλαξε των καθηκόντων του) a Roman censor (έναν Ρωμαίο ελεγκτή), when he gave orders (όταν αυτός έδωσε τις διαταγές) for the demolition of several temples (για την κατεδάφιση διάφορων ναών) of Phoenicia (στην Φοινίκη), in which …..
Το παραπάνω κείμενο λέει ότι: ο Κωνσταντίνος απάλλαξε των καθηκόντων του έναν Ρωμαίο ελεγκτή όταν αυτός έδωσε τις διαταγές για την κατεδάφιση διάφορων ναών στην Φοινίκη στους οποίους….
¶ρα λοιπόν μάλλον ο αυτοκράτωρ Μέγας Κωνσταντίνος προστάτευε τους αρχαίους ναούς!

euroapaios2:
Και άλλα πολλά για να σπάμε πλάκα! με όσους ονειρεύονται το διαμελλισμό της Ελλάδας εκ των έσω!

macedon:
Χριστιανική ήταν, αναμφισβήτητα. Ελληνική... όχι. Οπως και η Ελλάδα σήμερα πάνω κάτω. Πολλοί χριστιανοί, ελάχιστοι Ελληνες .
-Για να μην ξεχνιώμαστε ο φίλος και δάσκλαλος αφού κατεβάζει τις εικόνες από το σχολείο που διδάσκει γιατί έτσι λέει η συνείδησή του όπως γράφει, αφού εμφανίζεται με τα σώβρακα στις 2 κοπέλες επειδή ήσαν μάρτυρες του Ιεχωβά! τώρα προβαίνει και σε αποκαλύψεις! μάλιστα σε αποκαλύψεις.............η Ελλάδα αποτελείται από Χριστιανούς και όχι από Έλληνες!........................τα παιδιά κάτω στην πιααάτσα κυυυνηγούν έναν τρελοοοοοοοοοό........................

-Λες για μένα macedon ότι έγραψα:
europaios2:
η Ελλάδα αποτελείται από Χριστιανούς και όχι από Έλληνες!

και σχολιάζεις:
macedon:
<<Το ύφος σου και το ήθος σου με πείθουν πως έχω απόλυτο δίκιο.>>

-Εγώ όμως ΕΓΡΑΨΑ: Για να μην ξεχνιώμαστε ο φίλος και δάσκλαλος αφού κατεβάζει τις εικόνες από το σχολείο που διδάσκει γιατί έτσι λέει η συνείδησή του όπως γράφει, αφού εμφανίζεται με τα σώβρακα στις 2 κοπέλες επειδή ήσαν μάρτυρες του Ιεχωβά! τώρα προβαίνει και σε αποκαλύψεις! μάλιστα σε αποκαλύψεις.............η Ελλάδα αποτελείται από Χριστιανούς και όχι από Έλληνες!

Για να σχολιάσω macedon ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ

macedon:
Χριστιανική ήταν, αναμφισβήτητα. Ελληνική... όχι. Οπως και η Ελλάδα σήμερα πάνω κάτω. Πολλοί χριστιανοί, ελάχιστοι Ελληνες .

Θα σπάμε πολύ πλάκα με όσους ονειρεύονται το διαμελλισμό της Ελλάδας εκ των έσω! Γι' αυτό ήσουν και υπέρ της αλλαγής του βιβλίου της ιστορίας που γράφει ότι τα χιλιάδες θύματα των Ελλήνων στη Σμύρνη οφειλόντουσαν στο συνοστισμό!................................

-Για θαυμάστε κάτι όψιμους Ελληναράδες πατριώτες!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2008, 17:08:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
macedon:
Για τα υπόλοιπα που γράφεις δε βγαίνει νόημα ώστε να καταλάβω τι θέλεις να πεις και να σου απαντήσω...
...................................................................
-Nα τα ξαναγράψω τότε! αυτά που δεν κατάλαβες γιατί τα άλλα τα εννόησες όπως λες!

γιαπετ:<<Επί δυόμισυ αιώνες (313- 562 μ.α.χ.χ. όπου τελειώνει η βασιλεία του ιουστινιανού), οι Έλληνες αφανίστηκαν, αφού από ιστορικές εκτιμήσεις, οι νεκροί αριθμούν εκατομύρια>>

macedon:
<<Αν καταλαβαίνω καλά την ελληνική ο γιάπετ μιλάει για εκατομμύρια νεκρούς, όχι για εκατομμύρια νεκρούς Ελληνες>>

-Χι! χι! χι!.............. αχ! macedon!

quote:
europaios2:
-ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΗΚΕ? ΜΗΠΩΣ ΕΠΙΔΗ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ? Ε! ΦΛΙΛΤΑΤΗ ΑΜΑLIA? 2 MEΤΡΑ 2 ΣΤΑΘΜΑ? ΕΝΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ?

macedon:
-ήπως μπορείς να μας δώσεις την ημερομηνία του παραπάνω σχολίου του velial?
-ήπως μπορείς να μας πεις πόσο καιρό έχει να γράψει ο velial εδώ;
-ήπως μπορείς να μας υποδείξεις έναν που τον υποστήριξε σ'αυτά που γράφει;



-Γιατί παραγράφηκε το αδίκημα? ε? αμ δε σε βλέπω να τελειώνεις τη νομική! τι το θελες? τώρα στα γεράματα?
-Ούτε τον Trainman! βλέπω! τι μου θύμισες? θα δεις παρακάτω! Χι! χι! χι!.........
-Ποιος τον υποστήριξε? κόρακος κοράκου μάτι βγάζει? Για πες μου πιος τον καταδίκασε? εσύ! τι είπες? τι έγραψες?
-macedon! περιορίσου στα ιστορικά! είναι πιο έυκολο να παρερμηνεύεις διατάγματα παρά να δικολαβίζεις απέναντί μου! δε σε παίρνει!........

-Να τι μου θύμισες........................
macedon: << - Κατά τον 16ο και 17ο αιώνα, οι Άγγλοι στην προσπάθειά τους να εκχριστιανίσουν τους παγανιστές Ιρλανδούς, αποκεφαλίζουν δεκάδες χιλιάδων ανθρώπους και στήνουν τα κεφάλια τους στο έδαφος προς παραδειγματισμό.>>

Trainman<< :μεγάλη πλειοψηφία των στοιχείων σου αφορά ενδοχριστιανικές διενέξεις, τις οποίες ωστόσο εντάσσεις γενικώς και αορίστως, στα "εγκλήματα του χριστιανισμού εναντίον της ανθρωπότητας". Για παράδειγμα, η σύγκρουση προτεσταντών και καθολικών στη Βόρειο Ιρλανδία που κρατά μέχρι τις μέρες μας, είναι κι αυτό ένα "έγκλημα του χριστιανισμού εναντίον της ανθρωπότητας", ή μήπως μία εθνική-πολιτική-ταξική σύγκρουση;>>

macedon:<<Υπεύθυνος της σφαγής ήταν ο Sir Humphrey Gilbert, ο οποίος έδωσε και τη σχετική διαταγή περί αποκεφαλισμού. Πηγή μου ήταν το βιβλίο "American Holocaust" του David Stannard. Εκεί μέσα αναφέρεται πως αν και τυπικά σκοπός της εισβολής στην Ιρλανδία ήταν η "δημιουργία αποικίας" εντούτοις η αιτία που ο Gilbert προχώρησε στις σφαγές ήταν η διαπίστωσή του πως οι Ιρλανδοί "είναι τέρατα που αγνοούν το λόγο του Θεού". Για τις σφαγές αυτές ο Gilbert ονομάστηκε "ιππότης" (sir) το 1570. Και για ευκολία σου, το συγκεκριμένο εδάφιο είναι στη σελίδα 99 της έκδοσης του 1992.>>

Europais2: αν και τυπικά σκοπός της εισβολής στην Ιρλανδία ήταν η δημιουργία αποικίας (δικαιολογία του macedon!).........
……………..ότι έλεγε και ο sesostris ή ο γιαπετ δε θυμάμαι πιος από τους 2 για τις σφαγές των κοκκινσταδώρων στην Αμερική!........δεν έβλεπε αποικιοκρατία! Ξεκίνησαν οι Χριστιανοί από την Ευρώπη με σκοπό να σφάξουν τους Ινδιάνους! .............μιλάμε για πολύ γέλιο!
Έτσι κι εδώ ξεκίνησαν να σφάζουνε για να εχριστιανίσουν! ............άντε γεια!

Και παρακάτω γράφει ο
Trainman :<<Ύστερα, υπάρχουν ενδεχομένως και κάποια προβλήματα ακρίβειας. Δεν είμαι εγώ εκείνος που θα τα εντοπίσει γιατί δεν είμαι ιστορικός. Βλέπω όμως για παράδειγμα ότι μιλάς για δεκάδες χιλιάδες αποκεφαλισμένους παγανιστές Ιρλανδούς από τον Γκίλμπερτ, αλλά παραθέτεις τελικώς ως μαρτυρία, μόνον μία φράση του ιππότη ότι οι Ιρλανδοί "είναι τέρατα που αγνοούν το λόγο του Θεού". Είναι αρκετή η φράση του σφαγέα των Ιρλανδών για να καταδείξει ότι τα θύματα ήσαν παγανιστές και όχι καθολικοί χριστιανοί; Εγώ γνωρίζω για παράδειγμα ότι οι Ιρλανδοί προσυλλητίστηκαν στο Χριστιανισμό από τον Άγιο Πατρίκιο τον 5ο μ.Χ. αιώνα, εξ ου και ο Πατρίκιος θεωρείται ο άγιος προστάτης της Ιρλανδίας. Εσύ υποστηρίζεις ότι 1100-1200 χρόνια αργότερα, η Ιρλανδία δεν είχε ακόμα εκχριστιανιστεί πλήρως, αλλά ζούσαν εκεί "δεκάδες χιλιάδες παγανιστές". Πού ήταν λοιπόν επί 16 αιώνες η "φωτιά και το τσεκούρι"; Και αν όντως η εκδοχή που παρουσιάζεις είναι αληθινή, γιατί να μην δεχθώ εγώ ότι η "χριστιανοσύνη" του ιππότη ήταν απλώς μία ακόμη πρόφαση για την κατάκτηση της Ιρλανδίας από τους Εγγλέζους;

Μάλιστα! μάλιστα.......
Macedon:<< Η ΒΙΑΙΗ ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΣΤΗ ΔΥΣΗ >>
Πριν την έλευση των Ευρωπαίων στην Αμερική, οι ιθαγενείς πληθυσμοί υπολογίζονται ανάμεσα σε 8 και 12 εκατομμύρια ινδιάνων, από τον Καναδά μέχρι το Μεξικό. Σήμερα ο πληθυσμός αυτός έχει περιοριστεί στις 270.000 ανθρώπους
........................................
-Τι να πω?............. υπάρχει πρόβλημα!...................... Σοβαρό πρόβλημα!............ η κατάσταση είναι εκτός ελέγχου!

Macedon:
- Καταργεί τα μαντεία
An ignominious silence was imposed on the oracles, which had been publicly convicted of fraud and falsehood;
________________________________________
pr_gid: Μετάφραση:
An ignominious silence was imposed (Μια ατιμωτική σιωπή επιβλήθηκε) on the oracles (στους χρησμούς), which had been publicly convicted (οι οποίοι ήταν δημόσια καταδικασμένοι) of fraud (από απάτη) and falsehood (και αναλήθεια); the effeminate priests of the Nile (οι θηλυπρεπείς ιερείς του Νείλου) were abolished (καταργήθηκαν);
Παραπάνω λέει με λίγα λόγια ότι καταργηθήκαν οι χρησμοί καθ’ ότι ήταν δημοσίως καταδικασμένοι (had been publicly convicted) ως ψέματα και απατή. Επίσης κατήργησε τους ευνούχους ιερείς του Νείλου.
Να σου πω την αλήθεια Μακεδών δεν βλέπω τίποτα το κακό στα παραπάνω. Δηλαδή το να προστατέψει ένας ηγεμόνας τους υπηκόους από ψεύτικους μελλοντολόγους ή το να καταργήσει τον ευνουχισμό ιερέων είναι κακό;
Και το παραπάνω απόσπασμα δεν δειxνεί διωγμούς και σφαγές του Κωνσταντίνου αλλά μάλλον μέτρα προστασίας ακόμα και των δεισιδαιμόνων παγανιστών της εποχής που έτρεχαν στα μαντεία και τους μελλοντολόγους της εποχής.

Macedon:
- Λεηλατούνται αρχαίοι ναοί σε Ελλάδα και Ασία και με τα προϊόντα της λεηλασίας διακοσμείται η Κωνσταντινούπολη.
"The Imperial city of Constantinople was, in some measure, raised at the expense, and was adorned with the spoils, of the opulent temples of Greece and Asia;"
________________________________________
pr_gid:
To ίδιο το κείμενο συνεχίζει λίγο παρακάτω ως εξής:
But these depredations were confined to a small part of the Roman world
Μετάφραση:
But these depredations (Αλλά αυτές οι λεηλασίες) were confined (ήταν περιορισμένες) to a small part of the Roman world (σε ένα μικρό μέρος του ρωμαϊκού κόσμου);
Δηλαδή: αυτές οι λεηλασίες ήταν περιορισμένες σε ένα μικρό μέρος του ρωμαϊκού κόσμου
Επίσης στο κείμενο αναφέρεσαι και το παρακάτω:
and Constantine discharged the duties of a Roman censor when he gave orders for the demolition of several temples of Phoenicia in which....
Μετάφραση:
and Constantine (και ο Κωνσταντίνος) discharged the duties of (απάλλαξε των καθηκόντων του) a Roman censor (έναν Ρωμαίο ελεγκτή), when he gave orders (όταν αυτός έδωσε τις διαταγές) for the demolition of several temples (για την κατεδάφιση διάφορων ναών) of Phoenicia (στην Φοινίκη), in which …..
Το παραπάνω κείμενο λέει ότι: ο Κωνσταντίνος απάλλαξε των καθηκόντων του έναν Ρωμαίο ελεγκτή όταν αυτός έδωσε τις διαταγές για την κατεδάφιση διάφορων ναών στην Φοινίκη στους οποίους….
¶ρα λοιπόν μάλλον ο αυτοκράτωρ Μέγας Κωνσταντίνος προστάτευε τους αρχαίους ναούς!

euroapaios2:
Και άλλα πολλά για να σπάμε πλάκα! με όσους ονειρεύονται το διαμελλισμό της Ελλάδας εκ των έσω!

macedon:
Χριστιανική ήταν, αναμφισβήτητα. Ελληνική... όχι. Οπως και η Ελλάδα σήμερα πάνω κάτω. Πολλοί χριστιανοί, ελάχιστοι Ελληνες .
-Για να μην ξεχνιώμαστε ο φίλος και δάσκλαλος αφού κατεβάζει τις εικόνες από το σχολείο που διδάσκει γιατί έτσι λέει η συνείδησή του όπως γράφει, αφού εμφανίζεται με τα σώβρακα στις 2 κοπέλες επειδή ήσαν μάρτυρες του Ιεχωβά! τώρα προβαίνει και σε αποκαλύψεις! μάλιστα σε αποκαλύψεις.............η Ελλάδα αποτελείται από Χριστιανούς και όχι από Έλληνες!........................τα παιδιά κάτω στην πιααάτσα κυυυνηγούν έναν τρελοοοοοοοοοό........................

-Λες για μένα macedon ότι έγραψα:
europaios2:
η Ελλάδα αποτελείται από Χριστιανούς και όχι από Έλληνες!

και σχολιάζεις:
macedon:
<<Το ύφος σου και το ήθος σου με πείθουν πως έχω απόλυτο δίκιο.>>

-Εγώ όμως ΕΓΡΑΨΑ: Για να μην ξεχνιώμαστε ο φίλος και δάσκλαλος αφού κατεβάζει τις εικόνες από το σχολείο που διδάσκει γιατί έτσι λέει η συνείδησή του όπως γράφει, αφού εμφανίζεται με τα σώβρακα στις 2 κοπέλες επειδή ήσαν μάρτυρες του Ιεχωβά! τώρα προβαίνει και σε αποκαλύψεις! μάλιστα σε αποκαλύψεις.............η Ελλάδα αποτελείται από Χριστιανούς και όχι από Έλληνες!

Για να σχολιάσω macedon ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ

macedon:
Χριστιανική ήταν, αναμφισβήτητα. Ελληνική... όχι. Οπως και η Ελλάδα σήμερα πάνω κάτω. Πολλοί χριστιανοί, ελάχιστοι Ελληνες .

Θα σπάμε πολύ πλάκα με όσους ονειρεύονται το διαμελλισμό της Ελλάδας εκ των έσω! Γι' αυτό ήσουν και υπέρ της αλλαγής του βιβλίου της ιστορίας που γράφει ότι τα χιλιάδες θύματα των Ελλήνων στη Σμύρνη οφειλόντουσαν στο συνοστισμό!................................

-Για θαυμάστε κάτι όψιμους Ελληναράδες πατριώτες!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2008, 17:59:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε βλέπω το λόγο να επαναλαμβάνεις το παραλήρημά σου συνεχώς και δε βλέπω γιατί, αφού δεν κατάλαβα το πρώτο, να καταλάβω τα υπόλοιπα 2 αντίγραφα. Τέλος πάντων.

Σε όλο τη συρραφή που παραθέτεις μετά τις "δημόσιες οδούς" δεν κάνεις κάποια ερώτηση ούτε ζητάς κάποιες διευκρινήσεις. Αρα, να υποθέσω ότι δεν έχω να απαντήσω τίποτε.

Σαν σχόλια μόνο:

1. Για τα περί Ιρλανδίας θα πρέπει να περιμένεις μέχρι να φτάσουμε εκεί.
2. Με τον trainman είχαμε μια συζήτηση πάνω στο θέμα και τα κείμενά του επικεντρώθηκαν στους λόγους που οδήγησαν την αρχαία θρησκεία στην παρακμή της, χωρίς ούτε να αμφισβητήσει ποτέ τους διωγμούς εναντίον των εθνικών ούτε να τους υποστηρίξει.
3. Για τον pr_gid, ήταν ο μόνος που μέσα από ένα κείμενο που περιέγραφε διωγμούς και καταστροφές ναών, βρήκε ότι προστατευόταν έτσι η θρησκεία.

quote:
europaios2
Θα σπάμε πολύ πλάκα με όσους ονειρεύονται το διαμελλισμό της Ελλάδας εκ των έσω!

Κανείς δεν ονειρεύεται διαμελισμούς και διωγμούς. Απλά, διακατέχεσαι από ένα σύνδρομο καταδίωξης.

quote:
europaios2
Γι' αυτό ήσουν και υπέρ της αλλαγής του βιβλίου της ιστορίας που γράφει ότι τα χιλιάδες θύματα των Ελλήνων στη Σμύρνη οφειλόντουσαν στο συνοστισμό

Το βιβλίο της ιστορίας το έκρινα από τη σκοπιά του εκπαιδευτικού και την ιστορική πλευρά και βρήκα ότι ήταν πολύ καλύτερο από το προηγούμενο που χρησιμοποιούνταν στην ΣΤ΄ τάξη.

quote:
europaios2
-Για θαυμάστε κάτι όψιμους Ελληναράδες πατριώτες!

Η ταύτισή σου με καρατζαφερικές απόψεις και οι επιθέσεις αυτού του είδους, μπορεί να τονώνει τον εγωισμό σου και να προκαλεί το επιδοκιμαστικό μειδίαμα κάποιων άλλων χριστιανών χειροκροτητών, αλλά ουσιαστικά στο μόνο που οδηγεί (εκτός από την όξυνση που επιθυμείς για ευνόητους λόγους) είναι η λύπη για την κατάντια σου.

Κι όπως είπε κι ο αρχιεπίσκοπος χτες, "τα άδεια βαρέλια μόνο κάνουν θόρυβο όταν κυλάνε στο δρόμο". Και συ, κάνεις όντως πολύ θόρυβο.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2008, 21:52:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
pyramid

quote:
Αγαπητέ γιαπετ δεν έχω να πω κάτι επί του θέματος, δεν πρόκειται να επενδύσω χρόνο για να βρω στοιχεία για ένα θέμα που τιτλοφορείται «ο μη μεθ΄εμού … φωτιά και τσεκούρι».

Δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείς άσκοπη επένδυση, ένα θέμα που, όπως όλα, κάποιους αφορά και ενδιαφέρει και κάποιους, όχι.

Επίσης, δεν καταλαβαίνω, παρ’ όλο που το θέμα τιτλοφορείται έτσι απ’ την αρχή, γιατί απαξιώνεις τον τίτλο, μετά την τοποθέτησή σου.

Πάντως, αν μπείς στον κόπο να βρείς στοιχεία, θα δεις ότι ο τίτλος του θέματος, δεν είναι άσχετος με την πραγματικότητα.


quote:
Δεν έκανα μονόπλευρη κριτική, επεσήμανα κάποια πράγματα στο θέμα του υγιούς διαλόγου. Τοποθετήθηκες και εγώ σου έδειξα και μια άλλη πλευρά.

Τι νόημα έχει να υποδεικνύεις πλευρές σωστού διαλόγου, όταν στηλιτεύεις, μόνο, τις απαντήσεις σε αισχρές τοποθετήσεις;

quote:
Δεν έχω κάτι με τον macedon (αναφορά σε βέλη), ή οποιονδήποτε άλλο. Αυτό που λέω είναι «προσοχή σε ότι εκπέμπουμε, πρώτα επηρεάζει εμάς και μετά τον άλλον / έχουμε μερίδιο ευθύνης για όλα αυτά καθώς και για την γενική κατάσταση που επικρατεί είτε μας αρέσει είτε όχι».

Έκανα την αναφορά που λες, εξ’ αιτίας της δικής αναφοράς, συγκεκριμένα, στα λεγόμενα του Μακεδώνα.

Αν εννοείς την αρνητική ενέργεια, που εκπέμπεται ανάλογα με την ψυχική κατάσταση, συμφωνούμε, όμως όταν γράφεται κάτι εδώ, πιστεύω, ότι δεν είναι προϊόν εκνευρισμού, ακόμη κι αν είναι αιχμηρό.

Προσωπικά δεν μπορώ να εκνευριστώ με μια... οθόνη.


quote:
Νομίζετε ότι έχετε την ικανότητα/δυνατότητα την μια να είστε θετικοί με κάποιους συνανθρώπους σας και την άλλη αρνητικοί με κάποιους άλλους. Δεν γίνεται.
Νομίζετε ότι καυτηριάζετε τις συμπεριφορές τους και εσείς μένετε αμέτοχοι, καθαροί. Δεν γίνεται.

Αφού εκθέτουμε προσωπικές απόψεις, νομίζω ότι είναι εντελώς φυσικό, με κάποιους να συμφωνούμε και με κάποιους, όχι.

Αντίθετα, εγώ θεωρώ ότι αυτό που δεν γίνεται, είναι να συμφωνεί κάποιος με όλους.

Άλλωστε, γι’ αυτό συζητάμε κι εμείς τώρα, επειδή εκφράζεις διαφορετική (αρνητική) άποψη απ’ τη δική μου.


quote:
Δεν λέω γιαπετ ότι όλοι οι χριστιανοί είναι καλοί ενώ οι μη χριστιανοί είναι για τα Τάρταρα. Όλοι καλοί και κακοί είμαστε, είναι επιλογή μας το που θα βαρύνει η ζυγαριά. Δεν θα σου προσφέρουν καλύτερη, ηρεμότερη, ομορφότερη ζωή τα ιστορικά στοιχεία που θα διαβάσεις, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα κάνεις πως δεν βλέπεις.
Όμως εάν πονάει το στομάχι σου δεν θα φας στιφάδο, θα στο διαλύσει, άρα εάν η σύνδεσή σου με όλα αυτά είναι αρνητική μην τα διαβάζεις. Μπορείς να το κάνεις όταν θα τα βλέπεις πλέον όπως ακριβώς είναι, ιστορικές καταγραφές.

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι τα στοιχεία που παρατίθενται εδώ, δεν είναι και δεν αντιμετωπίζονται, σαν ιστορικές αναφορές;

Για κάποιους και για εμένα προσωπικά, η γνώση προσφέρει όλ’ αυτά που αναφέρεις, αφού μέσω αυτής τρέφω το νου μου και κατανοώ (όσο μπορώ) την ύπαρξή μου, πέραν της ανάγκης να θρέψω το σώμα μου ή να απολαύσω υλικά αγαθά, που κάνουν τη φυσική ζωή μου ομορφότερη.

Σαφώς και έχεις δικαίωμα να πιστεύεις το αντίθετο.


quote:
Βεβαίως αυτά είναι δικές μου απόψεις και εκτιμήσεις. Αρκετά όμως έφυγε το θέμα από την πορεία του ας επιστρέψει εκεί που ανήκει, σας εύχομαι καλή συνέχεια.

Και είναι σεβαστές και αφορμή διαλόγου, αφού εκφράζονται με τρόπο που δε θίγουν ή μειώνουν τους εκφραστές του αντίλογου.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2008, 22:07:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευρωπαίε 2,

έγραψα:

"Επί δυόμισυ αιώνες (313- 562 μ.α.χ.χ. όπου τελειώνει η βασιλεία του ιουστινιανού), οι Έλληνες αφανίστηκαν (,) αφού από ιστορικές εκτιμήσεις, οι νεκροί αριθμούν εκατομύρια."

Αν θέλεις εξήγηση, πες μου.



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2008, 11:08:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι του θέματος, διαβάζοντας τις τελευταίες σελίδες αυτού του θέματος μπόρεσα να διακρίνω παράπονα, συγκρούσεις, παγιωμένες θέσεις, επιθέσεις επί προσωπικού, υποτίμηση των απόψεων κάποιου/ως συνομιλητή/ών, αρνητικότητα και πόσα άλλα στοιχεία τα οποία με έκαναν ως αναγνώστη να θέλω να κλείσω την σελίδα και να διαβάσω κάποιο άλλο θέμα.
Σκέφτομαι όμως ότι αυτό θα ήταν σα να έκλεινα τα μάτια μου μπροστά σε μια κατάσταση η οποία - σύμφωνα με την δική μου αντιληπτική ικανότητα - εκτυλίσσεται και να αποχωρούσα χωρίς να έχω κάνει μια προσπάθεια να την αλλάξω.

Πιστεύω πως σχεδόν για όλους μας είναι σημαντικό το να θέλουμε να υπερασπιστούμε τις απόψεις μας, τις πεποιθήσεις μας, όλα αυτά που μας εκφράζουν και παράλληλα μας έλκουν ως οντότητες επειδή προφανώς εξυπηρετούν τον σκοπό που θα πρέπει να εξυπηρετούν.
Της εξέλιξης μας.

Σε έναν δημόσιο διάλογο όπου βρίσκονται σε συνεχή αλληλεπίδραση τόσοι άνθρωποι οι οποίοι δίνουν ερεθίσματα, καταθέτουν τις προσωπικές τους αλήθειες κι επικοινωνούν μεταξύ τους είναι σίγουρο ότι θα εκφραστούν απόψεις εκ των οποίων άλλες θα είναι "συγγενείς" και θα μπορούν - φαινομενικά τουλάχιστον - να συμπλεύσουν κι άλλες οι οποίες είναι "ξένες" - πάλι φαινομενικά τουλάχιστον - κι οι οποίες έρχονται σε σύγκρουση.

Κι οι δύο αυτές καταστάσεις είναι μέρος του "παιχνιδιού" κι απαραίτητα στάδια του προκειμένου το "παιχνίδι" αυτό να μπορέσει να συνεχιστεί.
Κάποιοι άνθρωποι μπορεί να έχουν την ικανότητα να είναι πιο εύκαμπτοι στο άκουσμα των "ξένων" απόψεων και να έχουν την ικανότητα - ή την διάθεση έστω - να αναλογιστούν επάνω σ' αυτές, να τις προσεγγίσουν με θετική διάθεση και να κατανοήσουν το περίβλημα τους και στην συνέχεια τον πυρήνα τους.
Κάποιοι άνθρωποι πάλι μπορεί να κλείνονται απέναντι σε κάποιες απόψεις των συνανθρώπων τους που έχουν διαφορετική προσέγγιση επάνω σε ένα ζήτημα.
Αυτό το κλείσιμο μπορεί να εκφραστεί με ποικίλλους τρόπους, μερικοί εκ των οποίων μπορεί να είναι η αποχώρηση, η επιθετικότητα, η απώλεια της ψυχραιμίας του ατόμου αυτού, ο υποβιβασμός των άλλων προσωπικών αληθειών που εκφράζονται, η απόδοση υποτιμητικών χαρακτηρισμών, ο χλευασμός κλπ κλπ.

Οι αιτίες για αυτή την συμπεριφορά μπορεί να είναι ένας ενδόμυχος φόβος του ανθρώπου να εγκαταλείψει τις θέσεις εκείνες οι οποίες του προσφέρουν σιγουριά και λειτουργούν ως καταφύγιο για αυτόν.
Η διατήρηση αυτού του καταφύγιου φυσικά δεν είναι κάτι το επιλήψιμο ούτε κάτι το οποίο θα πρέπει να αποφεύγεται.
Θα πρέπει όμως να αντιμετωπίζεται ως αυτό που είναι, ως ένα πρόσκαιρο καταφύγιο από το οποίο το άτομο θα μπορεί να εξορμά προς άλλες αναζητήσεις κι από το οποίο να αρχίζει τα ταξίδια του.

Η συμβουλή μου λοιπόν προς όλους μας έχει δύο σκέλη.
Αφενός να σεβόμαστε τα όποια καταφύγια των υπολοίπων συνανθρώπων μας τα οποία μπορεί να έχουν τους ίδιους λειτουργικούς σκοπούς με αυτούς που εξυπηρετούν τα δικά μας - εάν φυσικά αναγνωρίσουμε ότι έχουμε κάποια.
Αυτός που θα χτίσει το καταφύγιο του είναι κι αυτός ο οποίος θα το γκρεμίσει όταν νιώσει την αναγκαιότητα να το κάνει για να αναζητήσει το επόμενο που θα είναι ανώτερο σε ποιότητα κι ωφέλεια για τον κάτοικο του.
Κάθε άλλος που θα επιχειρήσει να το γκρεμίσει δεν έχει αυτή την δικαιοδοσία κι όσο κι αν πιστεύει ότι οι σκοποί του είναι ανιδιοτελείς, το αποτέλεσμα εν τέλει μπορεί να είναι καταστροφικό...

Το δεύτερο σκέλος της συμβουλής μου προς εμάς είναι να προσπαθήσουμε να έχουμε τα αυτιά μας ανοιχτά σε όλα όσα θέλει να μας πει ο συνομιλητής μας, χωρίς να τα υποτιμούμε και χωρίς να του προκαλούμε την οποιαδήποτε δυσφορία απαξιώνοντας τα.
Είναι τουλάχιστον άδικο να συμβαίνει αυτό, την στιγμή μάλιστα που κι ο άνθρωπος αυτός προσπαθεί να φωτίσει μια όψη ενός ζητήματος έστω κι αν εμείς προσπαθήσουμε να το φωτίσουμε από μια διαφορετική πλευρά του.

Την καλημέρα μου!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2008, 11:17:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ
Ευρωπαίε 2,

έγραψα:

"Επί δυόμισυ αιώνες (313- 562 μ.α.χ.χ. όπου τελειώνει η βασιλεία του ιουστινιανού), οι Έλληνες αφανίστηκαν (,) αφού από ιστορικές εκτιμήσεις, οι νεκροί αριθμούν εκατομύρια."

Αν θέλεις εξήγηση, πες μου.


Γιατί να χρειάζονται εξηγήσεις;
Εκτός κι αν αυτά που γράφεις έχουν ανάγκη συμπληρωματικών εξηγήσεων για να γίνουν κατανοητά από τους αναγνώστες;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2008, 12:48:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ γιαπετ ευχαριστώ για όσα έγραψες καθώς και για τον τρόπο που τοποθετήθηκες.

Το συγκεκριμένο θέμα εγώ το θεωρώ άσκοπη επένδυση άρα μιλάω μόνο για τον εαυτό μου, όχι γενικώς. Δεν με ενδιαφέρει εάν ισχύουν όσα λέει ο macedon ή δεν ισχύουν, με ενδιαφέρει εγώ να μην συμμετέχω σε όλο αυτό. Ο κάθε ένας ξέρει τις αντοχές του και δεν πρόκειται να κάνω το λάθος να υπερτιμήσω τις δικές μου και να πιστέψω ότι θα παραμείνω ψυχονοητικά υγιής εάν ασχοληθώ.

Η τοποθέτησή μου δεν είχε σχέση με το θέμα αλλά με τον υγιή διάλογο.

Ο τίτλος του θέματος είναι, κατά την άποψή μου, χιλιόμετρα μακριά από την πραγματικότητα.

Δεν χρειάστηκε να στηλιτεύσω τις «αισχρές τοποθετήσεις», είχαν στηλιτευτεί στο έπακρο, σε αντίθεση με τις «απαντήσεις» που αντιμετωπίστηκαν σαν «ευχές» (υπερβολική λέξη, την χρησιμοποίησα για να δώσω έμφαση).

Το θέμα αρνητική ενέργεια δεν είναι τόσο απλό αλλά ναι κάτι τέτοιο εννοώ.

Δεν έχει καμία σημασία η διαφωνία ή η συμφωνία με τον διπλανό μας σημασία έχει η αρνητική ή θετική σύνδεση με τα λεγόμενά του (αυτό ισχύει για εμάς που ακούμε ή διαβάζουμε).
Για τον άνθρωπο που μιλάει ή γράφει, σημασία έχει η αρμονία ή δυσαρμονία των λόγων του.

Τα στοιχεία από μόνα τους είναι αυτό που είναι εμείς τους δίνουμε την ροπή, θετική ή αρνητική, ως προς την εκπομπή και ως προς την λήψη.

Εάν αντιμετωπίζονταν ως ιστορικές αναφορές δεν θα υπήρχαν δυσαρμονικές νύξεις.

Νομίζω ότι ανέπτυξα αρκετά την θέση μου, δεν θέλω να βγάζουμε και το θέμα από την πορεία του...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2008, 15:53:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ, νομίζω ότι η διατύπωση λέει ότι οι Έλληνες ήταν μέσα στα εκατομμύρια των νεκρών.

Και είναι ιστορικά δεδομένο, ότι διώκονταν και οι Έλληνες σαν έθνος κα οι ιδέες των Ελλήνων, γενικότερα, με βάση θρησκευτικά και φιλοσοφικά κριτήρια.

Αν θεωρείς ότι δεν είναι, δεν έχεις παρά να το πεις, στηρίζοντάς το.

Αν κάποιος "χρειάζεται" συμπλήρωμα για να το καταλάβει, του λέω ότι αυτό δηλώνει το σχόλιό μου, με τη συμβουλή να προσέχει την ουσία και όχι να ελπίζει να στηρίξει τον αντίλογό του, σε λεπτομέρειες άνευ περιεχομένου.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2008, 11:22:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλέ, νομίζω ότι η διατύπωση λέει ότι οι Έλληνες ήταν μέσα στα εκατομμύρια των νεκρών.


Όχι η διατύπωση δεν λέει κάτι τέτοιο. Αν ήθελες να πεις κάτι τέτοιο θα έπρεπε να το διατυπώσεις διαφορετικά.

Τα εκατομμύρια νεκρών τι σχέση έχουν με τους Έλληνες.
Να έχεις το θάρρος να στηρίζεις αυτά που λες, έστω και αν έρχεσαι σε διαφωνία με τους φίλους σου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2008, 15:41:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-macedon απεστάλει 2 φορές από λάθος θα έχω προβλημα με το ιντερνετ μέχρι παρασκευή

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2008, 17:03:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ, επειδή γνωρίζω πως ό,τι γράφω το διαβάζεις κι εσύ, αν ήθελα να πώ ότι τα εκατομμύρια των νεκρών αφορούσαν μόνο Έλληνες, θα το έγραφα έτσι:

"Επί δυόμισυ αιώνες (313- 562 μ.α.χ.χ. όπου τελειώνει η βασιλεία του ιουστινιανού), οι Έλληνες αφανίστηκαν (,) αφού από ιστορικές εκτιμήσεις, οι νεκροί Έλληνες αριθμούν εκατομύρια."

quote:
Ψηλός

Τα εκατομμύρια νεκρών τι σχέση έχουν με τους Έλληνες.


Τη μόνη που θα μπορούσαν να έχουν, ότι δηλαδή τα εκατομμύρια νεκρών εμπεριέχουν και Έλληνες.

Ξέρεις καλά, ότι στηρίζω τα γραφόμενά μου, όπως ακριβώς και τώρα.

Εσύ πότε θα σταματήσεις να ψαρεύεις σε θολά νερά;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2008, 17:31:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μωρέ δεν πα να λες ό, τι θες τώρα.

Αντί να συνεχίζεις και να προσπαθείς να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα, καλύτερα μην ασχολείσαι άλλο.

Καταλάβαμε πολύ καλά τι ήθελες να πεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2008, 19:06:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Ψηλέ, οι δικές σου πηγές για πόσους νεκρούς, θύματα των θρησκευτικών διωγμών μιλούν;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Calderanian
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2008, 20:22:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Calderanian  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΤΗΝ ΠΥΡΑ, ΣΤΗΝ ΠΥΡΑ ΣΤΗΝ ΠΥΡΑ!!!
Αγαπητέ «Για πέτα να δούμε πως πετάς» ή «γιαπέταμα», η «γενναιότητα» σου δεν
Έχει όρια!!! Απόντως σκάς από ειρωνεία κι οι επαΐοντες, σφυρίζουνε αδιάφορα, έχεις ασυλία, φαίνεται αυτό…Δεν γύρισα ακόμη και επιτίθεσαι ασμένως, αυτή η ικανότητα σου, δυστυχώς, σε χαρακτηρίζει…
Το θέμα είναι να καταλάβεις εσύ πως το παίζεις…Αγαπητοί συντονιστές, θα σταματήσετε να χαϊδεύετε τα …παιδάκια του φόρουμ επειδή είναι δικά σας και βάλτε τους κανένα χεράκι, γιατί η προβοκάτσια πάει σύννεφο. Εκτός αν γίνεται επί τούτου. Δεν έχω μπει ακόμη!!! Κρατείστε τα προσχήματα, τουλάχιστον…
Το κόλπο είναι να με νευριάσετε; Αυτό έκανα εγώ με σας…Όσο για το επίπεδο του «δασκάλου» Macedon, με τα σώβρακα και το κατέβασμα των εικόνων, τέτοιοι λεονταρισμοί, δείχνουν ένα ξεκάθαρο άτομο που ζεί σπίτι του κι όχι δάσκαλο. Αλλά οι συντονιστές του φόρουμ, πως βλέπουν κάτι τέτοιες ενέργειες από υπαλλήλους του κράτους; Σαν γενναιότητα; Ειδικά το κατέβασμα εικόνων…
Μου θύμισε ένα «χριστιανό» διευθυντή σχολείου, πριν 15 χρόνια, ο οποίος είπε στα παιδιά του σχολείου του να σκίσουν μια σελίδα που είχε το «666». Εγώ στην εφημερίδα που εργαζόμουνα τότε τον κατήγγειλα γιατί σαν υπάλληλος του κράτους, το οποίο τον πληρώνει, δεν δικαιούται τέτοιες ενέργειες, ότι του δίνουνε, πρέπει να το διδάσκει, ή αλλοιώς να παραιτηθεί.
Το ίδιο και στον φίλο μας Macedon, γιατί όταν κάποιος σε πληρώνει, κάνεις ότι σου
λέει αλλοιώς παραιτήσου, για να σε παραδεχτώ…Έτσι που φέρεσαι, είναι σα να λές,
«με πληρώνετε να κάνω ότι θέλω… Δεν το’ χουν πολύ αυτό το δικαίωμα… Μόνο κάποιοι προνομιούχοι, οι υπόλοιποι, πασχίζουν για το μεροκάματο… Αυτό λέγεται υποστήριξη απόψεων και ιδεολογιών, κύριοι του φόρουμ, το …άλλο λέγεται ψευτοκαυχησιά…
Την αλήθεια την αντέχετε;…
Μόλις συμπληρώθηκαν οι μέρες, ξαναμαζεύτηκε η «παλιοπαρέα»…O Seirios 12, λέει τη μισή αλήθεια και το ξέρει… Με πρόσβαλε και του απάντησα στο ίδιο ύφος για να δούμε πως το αντέχει αυτός, αλλά, όπως πάντα, ότι κάνετε εσείς είναι καλό, όταν το κάνουν οι άλλοι, κακό…Αυτή η «αλήθεια» σας, δεν αντέχει…Το θέμα είναι θα ψάξουμε όλοι μαζί να βρούμε κάτι, ή θα το κρατά ο καθένας για αποκλειστικότητα, που λέμε στη δημοσιογραφία; Αν είμαστε όλοι μαζί είναι καλύτερα, σκεφτείτε το…
Ελπίζω να μην μπαίνετε σε κάθε θέμα που μπαίνω (και πάλι) μόνο και μόνο για να με προβοκάρετε… Σας έχουν καταλάβει πολλοί και σας το επισημαίνουν ή απαξιούν για το φόρουμ το ίδιο. Ο καθένας χαρακτηρίζεται από τις πράξεις του…
Βλέπω ότι πήρατε θέση, λίγο πριν έρθω…Αύτη η γενναιότητα των μικρών εν αντιθέσει με τους μεγάλους, οι μικροί κινούνται σε αγέλες, ενώ οι μεγάλοι σε ΜΟΝΑΔΕΣ…Να σας θεωρήσω επιτροπή υποδοχής;…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2008, 21:12:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σου απαντάω μόνον επειδή μίλησες για μένα.

Πάρτο χαμπάρι, κανείς δεν ασχολείται μαζί σου περισσότερο απ'όσο θα ασχολούνταν με ένα κακομαθημένο παιδί που φωνάζει για να του δώσουν σημασία.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Calderanian
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2008, 21:53:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Calderanian  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν αμφιβάλλω, αγαπητέ μου "Macedon" είπαμε, όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει αγουρίδες, αλλά, απόντως μου ως κοκκοράκι, έλεγες μόνος και εκ του ασφαλούς τις εξυπνάδες σου...Βλέπω ότι πήρες τον αέρα σου κι φυσικά δεν έχεις σκοπό να σοβαρευτείς, όσο για το κακομαθημένο, πίστεψε με δεν είσαι μόνος σου, διαβάζουν κι άλλοι αυτά που γράφεις και κρίνουν ποιός είναι ποιός...
Για το θέμα,όμως, και για τις σφαγές των χριστιανών στους πρώτους 4 αιώνες, ποιείς την νήσσαν, αλλά και οι συκοφαντίες σου προς τον "Ψηλό" για τα στοιχεία που παραθέτει, πάλι αναζητάς ψύλλους στα άχυρα, μόνο για να μην δείς αυτά που σου λέει...Όλοι ξέρουμε λίγη ιστορία και δεν την ανακαλύψατε εσείς με τους νεοπαγανιστές ιστορικούς σας, αλλά, σίγουρα μπορείτε να επιχειρήσετε να την διαστρεβλώσετε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2008, 01:05:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αντιγράφω από την "ΧΡΟΝΟΓΡΑΦΙΑ" του Ι. Μαλάλα την περιγραφή της σφαγής των πολιτών στον ιππόδρομο της Κωνσταντινούπολης , κατ' εντολήν του Ιουστινιανού για να καταπνίξη την στάση του "ΝΙΚΑ" , που αιτία της ήταν οι δυσβάστακτοι φόροι και η εξαθλίωση των μαζών .

[...λαθραίως εξελθών Ναρσής κουβικουλάριος και σπαθάριος υπέκλεψέ τινας τους του Βένετου μέρους , ρογεύσας αυτοίς χρήματα , και στασιάσαντες τινες εκ του πλήθους έκραζον Ιουστινιανόν βασιλέα τη πόλει , διχονοήσαν δε το πλήθος ώρμησαν κατ' αλλήλων .

Των δε στρατηλατών εισελθόντων μετά βοηθείας εν τω ιπποδρομίω , εξ αμφοτέρων των εισόδων ήρξατο κόπτειν τα πλήθη. Και άλλοι μεν ετόξευον , έτεροι δε κατέσφαζον ....]

Και συνεχίζει πιό κάτω

[...οι δε εν τω ιπποδρομίω σφαγέντες ήσαν χιλιάδες τριάκοντα πέντε μικρώ πλέον ή έλασσον ....]

Με άλλα λόγια , ο Ναρσής βγήκε κρυφά από το παλάτι και πήρε με το μέρος του , δωροδοκώντας τους μερικούς από τους Βένετους , οι οποίοι άρχισαν να επευφημούν τον Ιουστινιανό σαν βασιλιά , και αρχισαν διχόνια και συμπλοκές ανάμεσα στους στασιαστές .

Τότε μπήκαν οι στρατηγοί με στρατό από τις δύο εισόδους του ιπποδρόμου και άρχισαν να σφάζουν .

Τόσο ο Ι. Μαλάλας , όσο και οι σύγχρονοί του ιστορικοί , υπολογίζουν τους σφαγιασθέντες σε τριαντα πέντε χιλιάδες περίπου .

(Σημ. Ο Ι. Μαλάλας ήταν ευσεβής χριστιανός}

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2008, 09:59:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτά που γράφεις, αγαπητέ Ssostris, είναι φυσικά αλήθεια και όπως κι εσύ αναφέρεις έγιναν για την εξουσία που είναι η πιο μεγάλη από τις αμαρτίες της σαρκός... Φυσικά ο άνθρωπος δείχνει και μέσα από τον χριστιανισμό το πόσο ζώο είναι, πολλοί χριστιανοί το αναγνωρίζουν αυτό, αλλά, μήπως θέλεις να ....κατεβάσω όλους τους διωγμούς των χριστιανών στους 4 πρώτους αιώνες; Πίστεψε με θα τελειώσουν οι σελίδες του θέματος...
Έχεις δίκιο,επαναλαμβάνω, αυτό το ζώο μέσα μας πρέπει να βρούμε πως θα νικήσουμε... Είμαι ανοιχτός σε προτάσεις και διάλογο επ' αυτού.Δεν χρειάζονται αντιπαραθέσεις με αριθμούς,οι χριστιανοί την πληρώσαν ακριβότερα. Δεν μ' ενδιαφέρει να το βγάλω υπέρ του χριστιανισμού. Ξέρει πολύ καλά ότι το τόπικ από μόνο του είναι υπερβολή...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2008, 15:52:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Calderanian ή trexagireve ή όπως αλλιώς προτιμάς, σαν πρώτο σχόλιο, με την ευκαιρία της επαναφοράς σου, θα ήθελα να σουπω, ότι για ν' ασχοληθεί κάποιος, σοβαρά, μαζί σου, πέρα απ' το ότι θα πρέπει να είσαι κόσμιος ακόμη κι όταν γίνεσαι αιχμηρός, θα πρέπει να ξεφύγεις απ' την εμμονή ότι όλοι εδώ μέσα, δεν έχουν τι να πούν, αν δεν είσαι παρών.

Κανείς δεν τα έχει μαζί σου (πώς είναι δυνατόν κάτι τέτοιο άλλωστε), αλλά με τον τρόπο που εκφραζόσουν.

Η θρησκεία σου, άλλωστε, προτρέπει σε ταπεινότητα, έστω και θεωρητικά.

Δείξε το δρόμο και μην εκφράζεις παράπονα εκ των προτέρων.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2008, 21:51:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιάπετ, σε παρακαλώ ..σοβαρέψου… Αν δεν έχεις να πεις κάτι επί του θέματος, σταμάτα να κάνεις εμένα το θέμα σου. Ο φίλος Elo, το είπε αυτοσυντονίσου…
Σταμάτα τις ..εμμονές!...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2008, 00:00:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρομαι που με "επαναφέρεις στην τάξη" είναι καλό δείγμα.
Απλά απάντησα στο τελευταίο κομμάτι του μηνύματός σου σαν Calderanian, τίποτε παραπάνω.

Όσον αφορά στην ουσία του θέματος, έχουν παρατεθεί απόψεις, γνώμες και στοιχεία και περιμένουν απάντηση.

Επομένως εσύ θα πρέπει να ασχοληθείς μ' αυτό...

Κάτι που περιμένω να κάνεις.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2008, 01:48:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ! Ψηλέ, επειδή γνωρίζω πως ό,τι γράφω το διαβάζεις κι εσύ, αν ήθελα να πώ ότι τα εκατομμύρια των νεκρών αφορούσαν μόνο Έλληνες, θα το έγραφα έτσι:
"Επί δυόμισυ αιώνες (313- 562 μ.α.χ.χ. όπου τελειώνει η βασιλεία του ιουστινιανού), οι Έλληνες αφανίστηκαν (,) αφού από ιστορικές εκτιμήσεις, οι νεκροί Έλληνες αριθμούν εκατομύρια."


Ρε συ γιαπετ! Μπρίκια κολλάμε? Πλάκα μας κάνεις?
-Δεν έχεις λεβεντιά επάνω σου?
-Τέλος πάντων.............
-Έχουμε λοιπόν τους Βυζαντινούς που σκότωσαν εκατομμύρια υπηκόους τους! Ανάμεσά τους και χιλιάδες Έλληνες!

-1)Άπό πόσα εκατομμύρια αποτελείτο το Βυζάντιο? Σίγουρα πάνω από 40-60 εκατομμύρια για να υπάρχει η άνεση να φονεύσουν εκατομμύρια υπηκόους. Γεννάτε όμως άλλο ερώτημα! Και καλά τους μισθοφόρους τι τους ήθελαν? Τόσα εκατομμύρια υπήκοοι, δε μπορούσαν να μαζέψουν 1-2 εκατομμύρια στρατό?

2)πιθανή ερμηνεία! Τα εκατομμυυυυυυύρια των νεκρών ήταν από το 323 μ.Χ. έως το 1050! Άρα στο πέρασμα των αιώνων μαζευτήκαν! Ναι αλλά στο πέρασμα των αιώνων το Βυζάντιο δέχτηκε εκατοντάδες επιδρομές! Με το να έσφαζε τους υπηκόους του θα ασχολούταν?..................... Δε στέκει! Χάνει λογικής! Θα ήταν αυτοκτονία!

-Άπό που να αρχίσω? Η ονομασία Ρωμιοί βγήκε περίπου το 250-280 μ.Χ. (διορθώστε με αν κάνω λάθος) οπότε οι μισοί Χριστιανοί φόνευαν τους άλλους μισούς! Ρωμιούς! Μη Χριστιανούς! Αλλά κατά τα λεγόμενά σου οι ανατολικές επαρχίες είχαν ήδη εκχριστιανιστεί! Οι δυτικές επαρχίες ήσαν οι Έλληνες! Άρα οι Ανατολικοί! Σύριοι Καπαδόκες! Αρμένιοι! Κ.λ.π. έσφαξαν πιους? Μα φυσικά τους Έλληνες!................... Δεν κολάει όμως με αυτό που λες ότι οι Έλληνες ήσαν χιλιάδες και άλλοι ήσαν τα εκατομμύρια νεκρών!
-Από πιούς όμως? και πιοι? Αφού κατά τα γραφόμενά σου (η του macedon!) o Xριστιανισμός ξεκίνησε από ανατολής! άρα δε μπορεί οι μισοί Καπαδόκες να ήσαν Χριστιανοί κια οι άλλοι μισοί δωδεκαθειστές! δε θα είχε μείνει κολυμπηθρόξυλο!
-Δε βγαίνουν τα κουκιά ρε γιαπετ! Κάτσε να κάνω άλλο συλλογισμό! .......Ονομάστηκαν όλοι Ρωμιοί! Στις ανατολικές επαρχίες όπως και στις δυτικές (Ελλάδα) ήσαν όλοι δωδεκαθειστές! Εν συνεχεία σιγά σιγά από ανατολικά άρχισαν να εκχριστιανίζονται!
Ο Κων/νος αλλά και οι μετέπειτα Χριστιανοί αυτοκράτορες έδωσαν αμέσως εντολή να φονεύσουν τους μη Χριστιανούς!
- Στο μεταξύ λόγω μη ύπαρξης κινητών! Και έλλειψη γερακιών! προσπαθούσαν να στείλουν μηνύματα με καπνούς! Και εκεί δημιουργήθηκε το μπλέξιμο! ΦΥΣΑΓΕ! Ο αέρας μια βοράς μια νοτιάς …….τα σήματα δεν έφταναν όπως θα έπρεπε! Οπότε μέσα στο όλο μπέρδεμα! Τη μια σκότωναν ειδωλολάτρες τη μια Χριστιανούς! ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΟΙ ΝΕΚΡΟΊ! …….Αυτό το σενάριο μου κάθεται πιο καλά!

quote:
Sesostris:
Με άλλα λόγια , ο Ναρσής βγήκε κρυφά από το παλάτι και πήρε με το μέρος του , δωροδοκώντας τους μερικούς από τους Βένετους , οι οποίοι άρχισαν να επευφημούν τον Ιουστινιανό σαν βασιλιά , και αρχισαν διχόνια και συμπλοκές ανάμεσα στους στασιαστές .

Τότε μπήκαν οι στρατηγοί με στρατό από τις δύο εισόδους του ιπποδρόμου και άρχισαν να σφάζουν .

Τόσο ο Ι. Μαλάλας , όσο και οι σύγχρονοί του ιστορικοί , υπολογίζουν τους σφαγιασθέντες σε τριαντα πέντε χιλιάδες περίπου .


..
.........<<Αντιγράφω από την "ΧΡΟΝΟΓΡΑΦΙΑ" του Ι. Μαλάλα την περιγραφή της σφαγής των πολιτών στον ιππόδρομο της Κωνσταντινούπολης , κατ' εντολήν του Ιουστινιανού για να καταπνίξη την στάση του "ΝΙΚΑ" , που αιτία της ήταν οι δυσβάστακτοι φόροι και η εξαθλίωση των μαζών
-Eδώ είναι η αιτία των χιλιάδων αλλά και εκατομυρίων νεκρών σε όλο τον κόσμο! η εξουσία! η κουτάλα! η μάσα! να περνάμε καλά εμείς και οι απόγονοί μας! τα άλλα περί θρησκειών εντός των χωρικών οριών είναι φούμαρα! Το άσχημο είναι ότι και εκτός κρατικών ορίων το ίδιο ισχύει! Οι Τούρκοι! και Χριστιανοί να ήσαν πάλι θα επιτίθονταν! οι Ιταλοί Χριστιανοί ήσαν αλλά μας επιτέθηκαν! Στον εμφύλιο του 1948 Χριστιανοί ήσαν και οι μεν και οι δε!
-Για πιο λόγο μάχονταν? Για πιο λόγο οι Σταυροφόροι σύλησαν την Κων/λη? αφού Χριστιανοί ήσαν! Οι καταστροφές, οι λεηλασίες οι σφαγές και οι βιασμοί! ήσαν σε τέτοιο βαθμό που οι προγόνοι μας, αναγκάστηκαν να πουν! καλύτερα Τούρκικο σαρίκι παρά παπική τιάρα!
-Είναι ύπουλη η προσπάθεια σπίλωσης της ιστορίας! αλλά και ανθελληνική και προκλητική! και προδοτική η κάθε αναφορά στην πόλη! ότι δεν ήταν και δεν είναι Ελληνική!
-Με την ίδια ευκολία άνθρωποι που.............................
<<μηδίζουν>> αποκαλούν συνοστισμό! τις σφαγές των Ελλήνων στη Σμύρνη! σε λίγα χρόνια εξάλου.................. τι είχε πει ο Μητσοτάκης? θα το έχουμε ξεχάσει το όνομα!
-Ο στόχος είναι η απώλεια της Εθνικής συνείδησης! η οποία χάνεται αυτόματα με το χάσιμο της ιστορικής συνείδησης! Οι σκοπιανοί το ξέρουν καλά! για αυτό διάλεξαν από χρόνια πριν το όνομα Μακεδονία! επειδή έχει ιστορία επάνω του! η ιστορία είναι αποτέλεσμα παδείας! το τι διδάσκεται έχει τεράστια σημασία!
-Ο ένας από τους 3 βαυαρούς επιτόπους του Όθωνα σε σύγραμμά του, ανέφερε ότι <<πρέπει οι Έλληνες να χτυπηθούν στην παιδεία τους αν δε θέλουμε να έχουμε προβλήματα!>>
-Σήμερα μέχρι και πανεπηστιμιακοί Έλληνες στα χαρτιά βγήκαν πρόσφατα (στην Πάντειο αν δεν κάνω λάθος!) και δήλωσαν ότι τα σύνορα της Αλβανίας ήσαν κανινικά μέχρι την Άρτα!
-Στις ειδήσεις άκουσα ότι όλα τα κόμματα πλην ενός macedon! είναι κατά της διαμαρτυρίας για το όνομα! για να μη δείξουμε λέει φανατισμό!
-Τι να πω! απόγονοι των 300! είναι που τη γλίτωσαν στο ακριβώς! (και οι 300!) όταν τελευταία στιγμή αποφάσισαν να μην τους εκτελέσουν όλους ανεξαιρέτους και τους 300! αμέσως μετά το κίνημα στο γουδί!
-Βγαίνουν οι Αμερικάνοι πετάνε ψοροδόλαρα! στα ληγούρια.......! και OOOO! του θαύματος............! συνοστιμός στη Σμύρνη! η Κων/λη δεν ήταν ποτέ Ελληνική! πρέπει να τα χουμε καλά με τους γείτονες μας, Σκοπιανούς! (σιγά τώρα για ένα όνομα πως κανουμε έτσι), όσοι είναι Χριστιανοί δεν είναι Έλληνες! η Αλβανία φτάνει μέχρι την Άρτα! (πανεπιστημιακοί κιόλας)! μην κάνουμε συλαλήτήρια!.........
-ε! και λίγο κ... να δώσουμε δεν είναι κακό!
-Και μην πει κανένας τη σχέση έχουν όλα αυτά με το θέμα μας! γιατί θα του πω! <<δυό αδερφών παιδιά!>>

Y.Γ, macedon! δεν υπάρχει ιδεολογία!............. όποιο κόμμα! υποστήρίζει ενεργά την Ελλάδα! είναι και δικό μου! όποιο όχι στο χαρίζω να πάτε πακέτο!


ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2008, 06:30:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΣΦΑΓΕΑΣ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
ΘΕΟΔΟΣΙΟΣ Ο Α΄

Οι διωγμοί εναντίον των εθνικών, οι καταστροφές και οι βεβηλώσεις των ιερών και των ναών και οι σφαγές ιερέων και πιστών κορυφώνονται με την άνοδο στο θρόνο του αυτοκράτορα Θεοδόσιου του Α΄, του χριστιανού σφαγέα του άμαχου πληθυσμού της Θεσσαλονίκης, και των απογόνων του. Επί της βασιλείας του ποινικοποιείται τελείως, όχι μόνο η εθνική θρησκεία και οι λατρευτικές τελετές αλλά κι αυτή ακόμη η απλή παρατήρηση ενός σπασμένου αγάλματος ή ενός ερειπωμένου ναού.

Επί των ημερών του η καταστροφή των ναών, η βεβήλωση των ιερών και η λεηλασία των θησαυρών τους ξεπερνάει κάθε προηγούμενο. Ας δούμε μερικά από τα κατορθώματα αυτού του ευγενούς τέκνου που πρόσφερε τόσα πολλά στο χριστιανισμό ώστε να ονομαστεί απ'αυτόν "Μέγας" αν και θα ήταν ιστορικά σωστό να προστεθεί και το ουσιαστικό "Εγκληματίας" δίπλα στον τίτλο του.

Με συνεχή έδικτά του, απαγορεύει τη λατρεία των μη χριστιανών θεών (Codex Theodos. 16.10.8), απαγορεύει την τέλεση θυσιών (Just. Codex 1.11.2), απαγορεύει ακόμη και την παρατήρηση των ναών ή των αγαλμάτων (Codex Theodos. 16.10.10 και 16.10.11) ενώ με ένα ακόμη διάταγμα οποιαδήποτε λατρεία σε θεούς πλήν του χριστιανού θεού ισοδυναμεί με εσχάτη προδοσία (Codex Theodos. 16.10.12). Η ποινή για παράβαση οποιουδήποτε από τα παραπάνω είναι θάνατος.

Οι ναοί καταστρέφονται ή μετατρέπονται σε χαρτοπαιχτικές λέσχες, πορνεία, στάβλους, ξενώνες...

"Με διαταγή του Θεοδοσίου όλοι οι ειδωλολατρικοί ναοί των πόλεων και της υπαίθρου χώρας στην Αίγυπτο κλείσθηκαν ή καταστράφηκαν. Στην Κωνσταντινούπολη ο ναός του Ηλίου μεταποιήθηκε σε ξενώνα του ναού της του Θεού Σοφίας, εκείνος της Αρτέμιδος σε σκιραφείο (καφενείο, χαρτοπαικτική λέσχη), πολλοί άλλοι δε προορίσθηκαν για διαφορετικές χρήσεις. Σε πολλά σημεία όμως συνέβησαν καταστροφές των λαμπρών μνημείων της ελληνικής τέχνης, μάταια δε ο γηραιός Λιβάνιος με λόγο του «Υπέρ ιερών» ζητούσε από τον αυτοκράτορα την αναστολή της καταστροφής εκείνης." (Από την επίσημη ιστοσελίδα της Εκκλησίας της Ελλάδας)

Στην Αλεξάνδρεια οι διωγμοί κατά των Ελλήνων είναι τόσο έντονοι που ξεσηκώνουν αντιδράσεις. Οπως σημειώνει ο Αγιος Αμβρόσιος, "Ο μωσαϊκός νόμος και τα παραδείγματα της εβραϊκής ιστορίας κυριεύουν τα μυαλά του κλήρου και εφαρμόζονται πλήρως και ίσως με λάθος τρόπο πάνω στους εθνικούς" (Αγ. Αμβροσίου άπαντα - Patrologiae Cursus Completus, τόμος 2, εκδ. 1898, σελ. 1208).

Υπεύθυνος των εκεί διωγμών είναι ο επίσκοπος Θεόφιλος, "ο διαρκής εχθρός της ειρήνης και της αρετής, ένας μισαλλόδοξος και κακός άνθρωπος που είχε βουτηγμένα τα χέρια του στο αίμα και στο χρυσό", όπως σημειώνει ο Gibbon στο κεφ. 28 της Ιστορίας του, ενώ ο Tillermont στην "εκκλησιαστική ιστορία" του (τόμος 11, σελ. 442) τον χαρακτηρίζει "διάβολο και εχθρό του Χρυσοστόμου".

Οι ναοί της Αλεξάνδρειας ισοπεδώνονται από το χριστιανικό όχλο. Ιερά βεβηλώνονται, χρυσά αναθήματα καταλήγουν στις υψικάμινους, όπου λιώνονται για να γεμίσουν τα ταμεία της χριστιανικής εκκλησίας, ενώ τα υπόλοιπα υλικά χρησιμοποιούνται για να στρωθούν οι δρόμοι. Τα ιερά σκεύη φορτώνονται σε γαϊδούρια και περιφέρονται στους δρόμους. Ας ακούσουμε τι μας λέει σχετικά ο χριστιανός συγγραφέας Σωκράτης:

"Τη του επισκόπου Θεοφίλου σπουδή βασιλέως εκέλευε πρόσταγμα λύεσθαι τους εν Αλεξανδρεία των Ελλήνων ναούς, και τούτο γίγνεσθαι του Θεοφίλου φροντίδι. Ταύτης της εξουσίας δραξάμενος ο Θεόφιλος, παντοίος εγένετο καθυβρίσαι τα των Ελλήνων Μυστήρια· και ανακαθαίρει μεν το Μιθρείον, καταστρέφει δε το Σαραπείον. Και τα του Μιθρείου μυστήρια δημόσια επόμπευε (...) Τα μεν ουν ιερά κατεστρέφετο, τα δε αγάλματα των θεών μεταχωνεύετο εις λεβήτια και εις ετέρας χρείας της Αλεξανδρέων εκκλησίας" (Σωκράτης Σχολαστικός, "Εκκλησιαστική Ιστορία", Αθήνα 1901, κεφ. 16, σελ. 364-365).

Αξίζει εδώ να δούμε την περιγραφή της καταστροφής του (ήδη κλειστού) Σεραπείου όπως τη δίνει ο Ευνάπιος: "Αυτοί οι άνθρωποι (δηλ. οι χριστιανοί) οχυρωμένοι πίσω από την οργή τους εναντίον των ιερών πέτρινων αγαλμάτων, ξέσπασαν πάνω σ'αυτά το θυμό τους (...) Πολέμησαν πραγματικά τόσο γενναία εναντίον των αγαλμάτων και αναθημάτων ώστε όχι μόνο τα νίκησαν αλλά και τα έκλεψαν, και η πολεμική τους τακτική ήταν να κρύβουν τα κλοπιμαία. Μόνο το πάτωμα του Σεραπείου δεν έκλεψαν, εξαιτίας του βάρους των λίθων που δεν μετακινούνταν εύκολα." (Ευνάπιος, "Βίοι Σοφιστών - Αποσπάσματα Ιστορικά, εκδ. Κάκτος 2002, σελ. 87).

Η μανία της καταστροφής των εθνικών ιερών είναι τέτοια από τους χριστιανούς που ο Λιβάνιος σε έναν συγκινητικό λόγο του προς το Θεοδόσιο, τον καλεί, τον εκλιπαρεί σχεδόν, να μην γκρεμίσει τους περίκαλλους ναούς των εθνικών. Ολόκληρος ο ελληνικός πολιτισμός ακουμπάει στον 80χρονο γέροντα που προσπαθεί να σώσει την εθνική κληρονομιά από τα στίφη των φανατισμένων χριστιανών. "Μην γκρεμίσεις τα ιερά", του φωνάζει. "Φορολόγησέ τα, στέγασε δημόσιες υπηρεσίες αλλά μην τα γκρεμίζεις! Θεωρούμε ότι είναι μεγάλο κακό να κόψουμε το χέρι ενός ανθρώπου αλλά μικρό κακό να βγάζουμε τα μάτια της πόλης;" "δει δε οίμαι, τω φόρω των δεξομένων. Δεχέσθω τοίνυν εστώς, αλλά μη καταφερέσθω. μηδέ το χείρα με αποκόπτειν ανθρώπου δεινόν ηγώμεθα, πόλεων δε οφθαλμούς εξορύττειν μέτριον (...) τι γαρ δει διαφθείρειν, ου την χρείαν ενι μεταποιήσαι;" (Λιβάνιος, Απαντα, Λειψία 1906, τ.3, Λόγος "Περί των Ιερών").

Από την Καρχηδόνα και την Αλεξάνδρεια μέχρι τη Σαμοθράκη και από την Κωνσταντινούπολη μέχρι τη Γαλατία η χριστιανική λαίλαπα καταστρέφει οτιδήποτε δε συμφωνεί με το ασιατικό δόγμα. Στην προσπάθειά τους αυτή, έχουν συμπαραστάτες τις ορδές των φανατισμένων χριστιανών μοναχών, που εισβάλλουν σε σπίτια και ναούς, σκοτώνοντας, καταστρέφοντας, λεηλατώντας... Είναι οι ίδιοι που θα χρησιμοποιήσει ο Γότθος χριστιανός Αλάριχος κατά την προέλασή του στην Ελλάδα και την καταστροφή των ιερών της, με τις ευλογίες του Αρκάδιου, παρέχοντας υπηρεσίες για τις οποίες θα παρασημοφορηθεί από το χριστιανό αυτοκράτορα. Ο Ευνάπιος λέει γι'αυτούς τους μοναχούς: "Πρόκειται για μία ράτσα βρωμερών ζώων που δεν μπορεί κανείς να πει ότι ανήκουν στην αθρώπινη φυλή. Με τα κεφάλια τους άπλυτα, με τα σώματά τους βρωμερά, κάνουν στο όνομα του θεού τους τα χειρότερα εγκλήματα. Υποθέτω πως αυτοί είναι οι μάρτυρες και οι πιστοί που βγάζει τώρα αυτή η γη". (Ευνάπιος, "Η ζωή του σοφιστή Εδεσσαίου", Harvard University Press 1975, σελ. 65)

Συνεχίζεται

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2008, 15:05:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Macedon,βλέπω ότι θέλεις να συνεχίσουμε με αντιπαραβολή στοιχείων, από τη γνωστή σε όλους ιστορία, ας συνεχίσουμε:
193 μ.Χ. 5ος μεγάλος Ρωμαϊκός αυτοκρατορικός διωγμός, επί Σεπτιμίου Σεβίρου. (193-211 μ.Χ.)
Την εποχή τού Σεβήρου ανανεώθηκε ένας νόμος το 202, που δεν επέτρεπε τον προσηλυτισμό.
Ο διωγμός αυτός υπήρξε πολύ δριμύς, αλλά όχι γενικός. Περισσότερο υπέφεραν η Αίγυπτος η Γαλατία και η Βόρεια Αφρική. Στην Αλεξάνδρεια έκαιγαν στη φωτιά, σταύρωναν ή αποκεφάλιζαν καθημερινά πολλούς μάρτυρες, ανάμεσα στους οποίους και ο Λεωνίδας, ο πατέρας τού Ωριγένη και ο Ειρηναίος, επίσκοπος τού Λουγδούνου (σημερινής Λυών τής Γαλλίας) και η Αγία Περπέτουα στην Καρχηδόνα, μια αριστοκράτισσα με την πιστή δούλη της, την Φελίσιτα, τις οποίες τις κομμάτιασαν τα θηρία. Κράτησε από το 202 ως το 211.
197 μ.Χ. Ο Τερτυλιανός γράφει: "Το αίμα τών μαρτύρων εχύθη" και "Δεν υπάρχει πράγματι έθνος που να μην είναι Χριστιανικόν".
200 μ.Χ. Η κατάσταση Παγκοσμίως 6 γενιές (160 έτη) μετά τον Χριστό: Ο κόσμος είναι κατά 3,4% Χριστιανοί. Ευαγγελισμένος 32%.Οι Γραφές μεταφρασμένες σε 7 γλώσσες.
Διωγμοί στην Αίγυπτο, με χιλιάδες Χριστιανούς μάρτυρες.
Πρώτοι Χριστιανοί στην Ελβετία (καλούμενη τότε Ρωμαϊκή επαρχία τής Ραιτίας). Πρώτοι Χριστιανοί στη Σαχάρα και στο Βέλγιο.
Η Έδεσσα (σήμερα Ούρφα) γίνεται η πρώτη πόλις - κράτος που όρισε τον Χριστιανισμό επίσημη κρατική θρησκεία.
205 μ.Χ. περίπου. Ο Κλήμης Αλεξανδρείας γράφει: "Σύμπας ο κόσμος, μετά τών Αθηνών και τής Ελλάδος, (έχει) ήδη καταστεί κυριαρχία τού Λόγου".
210 μ.Χ. περίπου. Πρώτοι Χριστιανοί στο Κατάρ (τότε Περσική επαρχία τού Μπέϊτ Κατράγυε). (Πρώτα τεκμήρια από το 224 μ.Χ.).
225 μ.Χ. Πάνω από 20 Ασσυριακές επισκοπές τής Εκκλησίας στην περιοχή τού Τίγρη και τού Ευφράτη στην Κασπία Θάλασσα και στο Μπαχρέιν.
235 μ.Χ. 6ος μεγάλος Ρωμαϊκός αυτοκρατορικός διωγμός επί Μαξιμίνου. (235-238 μ.Χ.)
Στους διωγμούς αυτούς, κυνηγήθηκαν και θανατώθηκαν ιδιαίτερα οι ηγέτες τών Χριστιανών. Ο Ωριγένης γλίτωσε κρυβόμενος.
240 μ.Χ. περίπου. Γρηγόριος ο Θαυματουργός γίνεται επίσκοπος Πόντου, μιας κατά πλειοψηφίαν ειδωλολατρικής περιοχής. Αρχίζει μαζική κίνησις προς τον Χριστιανισμό. Το 95% απ' αυτούς, μεταστράφηκαν προς τον Χριστό ως τον θάνατό του το 270 μ.Χ.
249 μ.Χ. 7ος μεγάλος Ρωμαϊκός αυτοκρατορικός διωγμός επί στρατιωτικού ηγεμόνος Δεκίου. Συστηματική κρατική απόπειρα καταστροφής τού Χριστιανισμού (249-251 μ.Χ.)
Αποφάσισε να εξοντώσει τον Χριστιανισμό. Θεωρούσε τους Χριστιανούς αιτία τού ξεπεσμού τής Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας. Τότε συνελάμβαναν και βασάνιζαν κυρίως τον κλήρο και τους Επισκόπους. Ο διωγμός του απλώθηκε σε όλη την έκταση τής αυτοκρατορίας, και ήταν πολύ σφοδρός. Πλήθη ολόκληρα Χριστιανών, θανατώθηκαν με τα πιο σκληρά βασανιστήρια στη Ρώμη, στη Βόρεια Αφρική, στην Αίγυπτο και στη Μικρά Ασία. Ο Κυπριανός γράφει ότι "ολόκληρος ο κόσμος ερημώθηκε". Ο διωγμός κράτησε σε όλη τη διάρκεια τής βασιλείας του. Μεταξύ των Αθηναίων θανατώνονται ο Ηράκλειος, ο Παυλίνος και ο Βενέδημος. Στην Κόρινθο μαρτυρικό θάνατο έχει ο Κυπριανός Παύλος.
Στους διωγμούς θανατώθηκαν πάρα πολλές γυναίκες και η Αγία Χάρισσα στην δε Αθήνα ο επίσκοπος Λεωνίδας που τον κρέμασαν αφού τον βασάνισαν. Του έφτιαξαν αργότερα βασιλική «Μαρτύριον» στον Ιλισό που ανακαλύφθηκε από τις ανασκαφές. Το ίδιο συμβαίνει στην Κρήτη (Κύριλλος 84 ετών και Θεόδουλος, Σατουρνίνος, Εύπορος, Γελάσιος, Ευνίκιος, Αγαθόπους, Ζωτικός, Κλεομένης, Βασιλείδης και Ευάρεστος) Χίο (Άγιος Ισίδωρος), Κόρινθο (13 μάρτυρες), Θεσσαλονίκη (Ελκιονίς μνήμη 28 Μαΐου).
250 μ.Χ. Υπάρχουν πάνω από 100 επισκοπές στη Νότια Ιταλία. Πρώτοι Χριστιανοί στην τότε επαρχία τής Παννονίας (Ουγγαρία) και στο Λουξεμβούργο. Εκκλησία ιδρύεται στη Χερσώνα (Σεβαστούπολη), Κριμέα και Ουκρανία. Πρώτοι Χριστιανοί με μία επισκοπή στο Μπαχρέϊν.
251 μ.Χ. Κατάσταση πόλης τής Ρώμης: 30.000 Χριστιανοί, σε 1.000.000 ειδωλολάτρες (3% τού πληθυσμού της) με 46 πρεσβυτέρους 7 διακόνους, 42 νεωκόρους, 52 εξορκιστές, 1500 χήρες και ενδεή πρόσωπα. Οι Χριστιανοί αντέχουν και συνεχίζουν να αυξάνουν.
252 μ.Χ. Καταστροφική επιδημία πανώλης προσβάλλει τον κόσμο τής Μεσογείου, σκοτώνει το 25% τού συνολικού πληθυσμού τής Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας μέσα σε 20 έτη, ενώ πεθαίνει το 50% τού πληθυσμού τής Αλεξάνδρειας. Στην Καρχηδόνα ο επίσκοπος Κυπριανός οργανώνει ιατρική βοήθεια.
235 μ.Χ. 8ος μεγάλος Ρωμαϊκός αυτοκρατορικός διωγμός επί Βαλεριανού. (253-260 μ.Χ.)
Δριμύτερος διωγμός από τον προηγούμενο τού Δεκίου. Κράτησε από το 257 ως το 259 μ.Χ.. Θανάτωσε πολύ κόσμο, μεταξύ τών οποίων και τον Κυπριανό, επίσκοπο Καρχηδόνας.
260 μ.Χ. Οι Χριστιανοί τής Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας ανέρχονται πλέον σε 40% και αυξάνονται ταχύτατα.
270 μ.Χ. Κτίζονται οι πρώτες Βασιλικές (τετράγωνοι Χριστιανικοί ναοί).
9ος μεγάλος Ρωμαϊκός αυτοκρατορικός διωγμός επί Αυρηλιανού. (270-275 μ.Χ.)
287 μ.Χ. Μαζικές προσχωρήσεις στη Χριστιανική πίστη στην Αρμενία, επί Γρηγορίου τού Φωτιστού. Ο Χριστιανισμός διακυρήσσεται εκεί επίσημη κρατική θρησκεία.
295 μ.Χ. Ο Δαυϊδ Βάρσα ευαγγελίζεται στην Ινδία.
300 μ.Χ. Η κατάστασις παγκοσμίως 9 γενιές μετά τον Χριστό: Ο κόσμος είναι 4,4% Χριστιανοί, και 35% ευαγγελισμένος. Οι Γραφές μεταφράσθηκαν σε 10 γλώσσες. Οι περιοχές τής Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας με την ισχυρότερη Χριστιανική ανάπτυξη, είναι: Συρία, Μικρά Ασία, Αίγυπτος, Β. Αφρική, Ρώμη και Λυών, με τη μεγαλύτερη αριθμητική δύναμη στην Ανατολή. Δεν υπάρχει περιοχή τής Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας που να μην έχει ακούσει για τον Χριστό. Στην Ιταλία οι επισκοπές είναι πάνω από 200.
Στη Γεωργία υπάρχει ιεραποστολική δραστηριότητα. Στο Αφγανιστάν (τότε Κορασάν) πρώτοι Χριστιανοί.
303 μ.Χ. 10ος και τελευταίος μεγάλος αυτοκρατορικός Ρωμαϊκός διωγμός, επί Διοκλητιανού, με την παρακίνηση τού καίσσαρα Γαλέριου. Διατάχθηκε καταστροφή όλων τών Εκκλησιαστικών κτιρίων και Γραφών. Περίπου 500.000 Χριστιανοί εξετελέσθηκαν σε 9 χρόνια συστηματικών σφαγών. (284-305 μ.Χ.)
Ο χειρότερος από όλους τους άλλους διωγμούς, ο πιο δρυμύς και καταστροφικός και καθολικός σε όλη την έκταση τής αυτοκρατορίας. Επί 9 χρόνια τα όργανα τού αυτοκράτορα κυνηγούσαν τους Χριστιανούς στα δάση και τις σπηλιές, για να τους κάψουν ή να τους ρίξουν στα θηρία, και να τους κάνουν κάθε είδους βασανιστήριο που επινοούσε η ειδωλολατρική θηριωδία. Στη Μ. Ασία υπολογίζεται ότι θανατώθηκαν 15.000 Χριστιανοί, στην Αίγυπτο 140.000 άνθρωποι έχασαν τη ζωή τους. Όμως οι Χριστιανοί άντεξαν και πάλι. Ο Διοκλητιανός αλλά και ο ίδιος ο Γαλέριος, διαπίστωσαν ότι δεν μπορούν να νικήσουν τον Χριστιανισμό, και έτσι το 311 μ.Χ. παραχώρησε ο ίδιος ανεξιθρησκεία.
Επί Διοκλητιανού το 303 θανατώνεται και ο Άγιος Δημήτριος, στην Παλαιστίνη ο Άγιος Γεώργιος, στην Αίγυπτο η Αγία Αικατερίνη. Επί Γαλέριου έγινε μεγάλη σφαγή Χριστιανών στην Κόρινθο όπου και αναγνώστηκαν τα εξής ονόματα (Μύρων, Βικτωρίνος, Βίκτωρ, Νικηφόρος, Κλαυδιανός, Σαραπίων, Παπίας, Κοδράτος, Κορίνθιοι) και γύρω από την Κόρινθο (Κυπριανός, Διονύσιος, Άνεκτος, Παύλος, Κρίσκης, Λεωνίδας, Ειρήνη, Αδριανός). Στην Νίκαια μαρτυρούν οι εκ Θεσσαλονίκης Αγάπη, Χιονία και Ειρήνη. Στην Θεσσαλονίκη Ματρώνα, Αλέξανδρος, Ανυσία, Αγαθόπους διάκονος, Θεόδουλος αναγνώστης, Φλωρέντιος, Ταυρίων. Στην Κέρκυρα κάηκαν ζωντανοί οι μάρτυρες Ζήνων, Ευσέβιος, Νέων και Βιτάλιος.
310 μ.Χ. περίπου. Η Γαλατία είναι ακόμα κατά 70% ειδωλολατρική.
313 μ.Χ. Ο Μέγας Κωνσταντίνος εκδίδει Διάταγμα Ανοχής, που νομιμοποιεί τον Χριστιανισμό σε όλη την αυτοκρατορία.
319 μ.Χ. Οι ειδωλολατρικές θυσίες απαγορεύονται σε όλη τη Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία.
330 μ.Χ. Η κατάσταση Παγκοσμίως 10 γενιές μετά τον Χριστό είναι: 12% τού παγκοσμίου πληθυσμού Χριστιανοί, και ο κόσμος έχει ευαγγελισθεί 36%. Οι Γραφές είναι μεταφρασμένες σε 10 γλώσσες. Μεταφορά τής πρωτεύουσας τής αυτοκρατορίας στην Κωνσταντινούπολη.
339 μ.Χ. Βαρύς διωγμός τών Χριστιανών στην Περσία μέχρι το 379 μ.Χ.
Διακεκομένος και έντονος διωγμός υπό τών Σασανιδών ηγεμόνων μέχρι το 640 μ.Χ. όταν κατακτήθηκε από το Ισλάμ.
340 μ.Χ. περίπου. Οι επισκοπές γίνονται 100 στην Αίγυπτο.
345 μ.Χ. Διωγμός στην Ανατολική Συρία.
350 μ.Χ. περίπου. Με τη διάσπαση τού βασιλείου τής Μερόης κατά τα επόμενα 100 χρόνια, τα 3 διάδοχα κράτη της καθίστανται επισήμως Χριστιανικά. Οι πρώτοι Χριστιανοί (μοναχοί από την Κρήτη) εγκαθίστανται στην Ιρλανδία.
361 μ.Χ. Ο Ιουλιανός ο αποστάτης κάνει μια τελευταία απόπειρα αναβίωσης τής ειδωλολατρικής θρησκείας στην Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία.
378 μ.Χ. Ο Ιερώνυμος γράφει: "Από Ινδίας μέχρι Βρετανίας, όλα τα έθνη αντηχούν τον θάνατον και την ανάστασιν τού Χριστού (Isaiam Cliv, Epistol. XIII Ad Paulinum). Υπολογίζει από τα στοιχεία που έχει, ότι 1.900.000 Χριστιανοί έχουν μαρτυρήσει από το 30 μ.Χ.
380 μ.Χ. Πόλις τής Αντιοχείας: Σε πληθυσμό 500.000 το 50% είναι Χριστιανοί, και αυξάνουν ταχέως. Ο αυτοκράτωρ τής Ανατολής Θεοδόσιος, καθιστά τον Χριστιανισμό θρησκεία τού κράτους και διατάσσει όλοι οι υπήκοοι τής Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας να γίνουν Χριστιανοί.
395 μ.Χ. Η Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία διαιρείται οριστικά. Η Δυτική κυβερνάται από τη Ρώμη (που λεηλατήθηκε το 410, το 455 και το 476), ενώ η Ανατολική από την Κωνσταντινούπολη.
400 μ.Χ. Η κατάσταση παγκοσμίως 12 γενεές μετά τον Χριστό: Ο κόσμος είναι 17,1% Χριστιανοί, και ευαγγελισμένος κατά 39%. Οι γραφές μεταφράσθηκαν σε 11 γλώσσες.
Μερικά εκατομμύρια Χριστιανοί είναι γνωστό ότι ετάφησαν σε κατακόμβες κοντά στη Ρώμη, επί 3 αιώνες πριν από τη χρονολογία αυτή. Οι τάφοι τών Χριστιανών που κρύβουν οι κατακόμβες τής Ρώμης, υπολογίζονται από 2 ως 7 εκατομμύρια, και έχουν βρεθεί πρισσότερες από 4000 επιγραφές που ανήκουν στην περίοδο από τον Τιβέριο ως τον Κωνσταντίνο. (Εγκυκλοπαίδεια τού Χάλεϋ σελ. 1061).
8.000 Έλληνες Χριστιανοί βρήκαν ταφή στις Κατακόμβες τής Μήλου κατά τους πρώτους 3 μ.Χ. αιώνες. Αυτό είναι ενδεικτικό στοιχείο της εξάπλωσης και αποδοχής του Χριστιανισμού και την αυτοκρατορική αποδοχή και υποστήριξη της νέας θρησκείας. Ο πληθυσμός της Μήλου τα πρώτα 100 μ.Χ. χρόνια ανέρχονταν σε 20.000 ψυχές (Ρωμαίοι , Έλληνες , Εβραίοι και δούλοι).
Πρώτοι Χριστιανοί στη Ρωμαϊκή επαρχία τής Μαυριτανίας.
409 π.Χ. Αρειανοί Βησιγότθοι εισβάλλουν στην Ιβηρική χερσόνησο.
410 π.Χ. Πτώσις τής Ρώμης στον Αλάριχο και τους Βησιγότθους.
438 π.Χ. Θεοδωσιανός Κώδιξ, που κωδικοποιεί τη Ρωμ. Νομοθεσία. Και απαγορεύει εκφοβιστικά (και όχι πρακτικά) την ειδωλολατρική θρησκεία.
Στα παραπάνω χρονολογικά γεγονότα, είναι εμφανές, ότι οι Χριστιανοί επί 3 αιώνες διαρκών διωγμών, κατάφεραν να αυξηθούν και να κατακτήσουν τη Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία. Όταν ο Θεοδόσιος άρχισε να απαγορεύει την εθνική λατρεία ΓΙΑ ΠΟΛΤΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ, αλλά και για να διασώσει την αρχαία τέχνη από φανατικούς ψευτοχριστιανούς, ήδη οι Χριστιανοί ήταν πλειονότητα. Ήδη το 260 μ.Χ. οι Χριστιανοί αποτελούσαν το 40% τής Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας, και μόνο οι αμόρφωτοι κάτοικοι τής υπαίθρου είχαν παραμείνει Παγανιστές, προσκολλημένοι στην ειδωλολατρεία. Βεβαίως ο Θεοδόσιος διευκόλυνε τους Χριστιανούς με τα διατάγματά του να επιβληθούν απόλυτα, όμως απλώς επιτάχυνε κάτι που ούτως ή άλλως θα συνέβαινε. Οι κάτοικοι τής αυτοκρατορίας, με τη θέλησή τους και παρά τους διαρκείς διωγμούς τριών αιώνων που υφίσταντο από ειδωλολάτρες αυτοκράτορες αλλά και από οχλοκρατικές ενέργειες, δέχθηκαν το ευαγγέλιο τής σωτηρίας τού Ιησού Χριστού, και κατέκτησαν την αυτοκρατορία.
Κάθε προσπάθεια να αποδοθεί η επικράτηση τού Χριστιανισμού σε δήθεν διωγμούς ειδωλολατρών, είναι ανιστόρητη και φτηνή δικαιολογία. Φωνάζει ο κλέφτης να φοβάται ο νοικοκύρης!!!
Τα στοιχεία τού χρονολογικού αυτού πίνακα, λήφθηκαν κυρίως από το 2ο μερος τής Παγκόσμιας Χριστιανικής Εγκυκλοπαίδειας, όπως δημοσιεύθηκε από την αδελφότητα τής Ορθόδοξης Εξωτερικής Ιεραποστολής. Θεσσαλονίκη 1990. Χρησιμοποιήθηκαν επίσης οι εγκυκλοπαίδειες: Σύγχρονη Σχολική εγκυκλοπαίδεια. Εκδόσεις Πιπέρη Σωτήρα σελ. 188. Εγκυκλοπαίδεια Γιοβάνη Τόμος 7 σελ. 155.
Ο αυτοκράτορας της Ρώμης Τραϊανός, χρειάσθηκε έναν διοικητή για την επαρχία Βιθυνίας – Πόντου στη Μικρά Ασία. Στη θέση αυτή διόρισε τον έμπιστο φίλο του Γάϊο Πλίνιο Καικίλιο Σεκούνδο, που τον ονόμαζαν και Πλίνιο τον Νεώτερο. Στη Βιθυνία ο Πλίνιος έφθασε το 111 μ.Χ. και ύστερα από δύο χρόνια πέθανε. Αλλά στο διάστημα αυτό έγραψε πολλές επιστολές στον Τραϊανό για διάφορα ζητήματα. Μια απ’ τις επιστολές αυτές μαζί με απάντηση του Τραϊανού, αναφέρεται στους πρώτους Χριστιανούς. Παραθέτουμε τις επιστολές αυτές σε μετάφραση, όπως δημοσιεύθηκαν στο έργο «Κλασσικά του Χάρβαρτ» 1909, τόμ. 9, σελ. 425-428:
«Μεγαλειότατε: Έχω ως αμετάβλητο κανόνα να αναφέρομαι σ’ εσάς για όλα τα ζητήματα που έχω αμφιβολίες, γιατί ποιος είναι ικανότερος από σας να εξαφανίζει τους ενδοιασμούς μου και να με διαφωτίζει στην άγνοια μου; Επειδή δεν έχω παραστεί ποτέ στις δίκες των ανθρώπων που ακολουθούν τον Χριστιανισμό, δεν γνωρίζω όχι μόνο τη φύση των εγκλημάτων τους ή το μέτρο της ποινής τους, αλλά και κατά πόσον θα ήταν ορθό να διαταχθεί μια ανάκριση σχετικά με αυτούς. Δεν ξέρω αν πρέπει να γίνεται διάκριση μεταξύ ανηλίκων και ηλικιωμένων, αν η μετάνοιά τους πρέπει να τους δίνει το δικαίωμα της απαλλαγής, ή αν εκείνος που έγινε Χριστιανός είναι αδύνατον να εγκαταλείψει την πλάνη του. Αν πρέπει να τιμωρείται κανείς όταν ομολογεί απλώς τον Χριστιανισμό χωρίς να βαρύνεται με καμιά εγκληματική πράξη, ή πρέπει να τιμωρούνται μόνο τα εγκλήματα ου είναι συνυφασμένα με την πίστη αυτή.
Σε όλα αυτά τα σημεία έχω μεγάλες αμφιβολίες. Στο μεταξύ, η μέθοδος που ακολούθησα απέναντι εκείνων που φέρθηκαν μπροστά μου γιατί ήταν Χριστιανοί, είναι η εξής: Τους ρωτούσα αν είναι Χριστιανοί, και αν ομολογούσαν ότι είναι, επαναλάμβανα την ερώτηση δύο φορές, και τους απειλούσα με τιμωρία. Αν επέμεναν, διάταζα να τιμωρηθούν αμέσως, γιατί είχα την πεποίθηση ότι οποιεσδήποτε ιδέες και αν είχαν, η ανένδοτη και αλύγιστη επιμονή τους άξιζε βέβαια να τιμωρηθεί. Είχαν φερθεί μπροστά μου και άλλοι που είχαν την ίδια λόξα, αλλά επειδή ήταν Ρωμαίοι πολίτες, έδωσα εντολή να σταλούν στη Ρώμη. Επειδή όμως το αδίκημα αυτό εξαπλώνεται (όπως συνήθως συμβαίνει) αν και είναι πραγματικά υπό διωγμόν, παρουσιάζονται πολλές τέτοιες περιπτώσεις. Έλαβα μια ανώνυμη πληροφορία με κατηγορία εναντίον διαφόρων προσώπων, τα οποία στην ανάκριση αρνήθηκαν ότι ήταν Χριστιανοί ή ότι υπήρξαν ποτέ. Επανέλαβαν ύστερα από εμένα μια επίκληση προς τους θεούς, και έκαναν ιεροτελεστίες με κρασί και θυμίαμα μπροστά στο άγαλμά σας, (το οποίο διέταξα να φερθεί γι’ αυτόν τον σκοπό μαζί με τα αγάλματα των θεών) και εξύβρισαν ακόμη το όνομα του Χριστού, ενώ, όπως λέγεται, είναι αδύνατον οι πραγματικοί Χριστιανοί να εξαναγκασθούν σε συμμόρφωση με τις απαιτήσεις αυτές. Θεώρησα λοιπόν ορθό να τους απαλλάξω.
Μερικοί από εκείνους που κατηγορήθηκαν με την προσωπική παρουσία μάρτυρος, ομολόγησαν αρχικά ότι ήταν Χριστιανοί, αλλά αμέσως μετά το αρνήθηκαν. Οι υπόλοιποι ομολόγησαν πραγματικά ότι υπήρξαν στην αρχή Χριστιανοί (άλλοι προ τριών ετών, άλλοι περισσότερο και λίγοι προ είκοσι ετών), αλλά ότι τώρα έχουν απαρνηθεί αυτή την πλάνη. Όλοι αυτοί προσκύνησαν το άγαλμά σας και τα αγάλματα των θεών, προφέροντας συγχρόνως κατάρες εναντίον του ονόματος του Χριστού. Ομολόγησαν ότι όλη η ενοχή τους, ή η πλάνη τους, ήταν ότι συναθροίζονταν μια ορισμένη ημέρα πριν φέξει, και ανέπεμπαν έναν τύπο προσευχής στον Χριστό, ως θεότητα, και έδιναν όρκο, όχι για πονηρούς σκοπούς, αλλά να μη διαπράττουν ποτέ δόλο, κλοπή ή μοιχεία, να μην αθετούν ποτέ τον λόγο τους, ούτε να προδίδουν την πίστη ή τους αδελφούς τους. Ύστερα συνήθιζαν να αποχωρίζονται και να συναθροίζονται πάλι για ένα κοινό φαγητό με ησυχία και αθωότητα. Πάντως σταμάτησαν τη συνήθειά τους αυτή ύστερα από τη δημοσίευση της διαταγής μου με την οποία σύμφωνα με τις εντολές σας, απαγορεύονταν όλες οι συγκεντρώσεις. Αφού άκουσα την κατάθεση αυτή, έκρινα ότι ήταν απαραίτητο να προσπαθήσω με εκβιασμό να βρω την αλήθεια, παραδίνοντας σε βασανισμό δύο γυναίκες δούλες που κατηγορούντο ότι προσέφεραν υπηρεσία στις θρησκευτικές τους ιεροτελεστίες. Αλλά εκείνα που μπόρεσα να ανακαλύψω ήταν μόνο αποδείξεις μιας παράλογης και ιδιότροπης δεισιδαιμονίας.
Κατόπιν αυτού έκρινα σκόπιμο να αναβάλω όλες αυτές τις δίκες για να σας συμβουλευθώ, γιατί φαίνεται ότι το ζήτημα αυτό αξίζει πολύ να τύχη της προσοχής σας επειδή πολύς κόσμος πρόκειται να συμπεριληφθεί στην ποινική αυτή δίωξη που έχει τώρα επεκταθεί και είναι πιθανόν ότι θα συμπεριλάβει πρόσωπα όλων των τάξεων και ηλικιών, και εκ των δύο φύλων. Πραγματικά, η μεταδοτική αυτή δεισιδαιμονία, δεν περιορίζεται μόνο στις πόλεις, αλλά μετέδωσε τη μόλυνσή της στα γειτονικά χωριά και στην ύπαιθρο.
Πάντως, φαίνεται ότι είναι ακόμη δυνατόν να εμποδισθεί η πρόοδός της. Οι ναοί, τουλάχιστον που ήσαν άλλοτε έρημοι, αρχίζουν τώρα να συγκεντρώνουν κόσμο, και οι ιεροτελεστίες, ύστερα από μια μακρά διακοπή, αναζωογονήθηκαν πάλι, ενώ παρατηρείται γενική ζήτηση ζώων για θυσία, τα οποία μέχρι τώρα εύρισκαν πολύ λίγους αγοραστές απ’ όλα αυτά είναι εύκολο να συμπεράνει κανείς ότι πολύς κόσμος μπορεί να επιστρέψει αν δοθεί μια γενική χάρις σε όσους μετανοήσουν από την πλάνη τους».
Απαντώντας στην επιστολή αυτή τού Πλινίου, ο Αυτοκράτωρ έγραψε:
«Ακολούθησες το σωστό δρόμο αγαπητέ μου Σεκούνδε, ερευνώντας τις κατηγορίες εναντίον των Χριστιανών που παραπέμφθηκαν ενώπιόν σου. Δεν είναι δυνατόν να χαραχθεί ένας γενικός κανόνας για όλες αυτές τις περιπτώσεις. Μην απομακρύνεσαι από τη μέθοδο που ακολουθείς να εξετάζεις κάθε περίπτωση. Αν παραπεμφθούν ενώπιόν σου και το αδίκημα αποδειχθεί, πρέπει να τιμωρηθεί ο ένοχος, με την επιφύλαξη όμως, ότι αν αυτός αρνηθεί ότι είναι Χριστιανός, και δώσει αποδείξεις γι’ αυτό με το να επικαλεσθεί τους θεούς μας, τότε (άσχετα με κάθε προηγούμενη υποψία) πρέπει να απαλλαγεί αφού δήλωσε μετάνοια. Ανώνυμες πληροφορίες δεν πρέπει καθόλου να λαμβάνονται υπ’ όψιν για δίωξη κανενός. Έτσι θα δημιουργείτο ένα πολύ επικίνδυνο προηγούμενο, που είναι τελείως ξένο προς το πνεύμα του αιώνος μας».
Τα σκοταδιστικά κατορθώματα και οι φόνοι τού Ιουλιανού
Ο Ιουλιανός ο Αποστάτης, πολλά δεινά είχε στο νου του να φέρει στους Χριστιανούς. Όμως τα δόλια σχέδιά του διακόπηκαν από τον αιφνίδιο θάνατό του. Παρ' όλα αυτά, στη σύντομη βασιλεία του πρόλαβε να κάνει αρκετά, ώστε να γίνει φανερό το ειδωλολατρικό δαιμονικό του ήθος, και να αφήσει τη δυσώδη κηλίδα του στην ιστορία.
Τι να πει κανείς για τον Ιουλιανό που απαγόρευε την ελεύθερη άσκηση επαγγελμάτων στους χριστιανούς, οι οποίοι, ακόμη και όταν ήθελαν να κινήσουν δίκη, έπρεπε να προσφέρουν θυσία στους θεούς, ρίχνοντας θυμίαμα στους εθνικούς θεούς; (Ιωαν. Χρυστοστ., P.G. 50,573) Τρομερή ανεξιθρησκεία!

Τί να πει κανείς για τον Ιουλιανό, που απομάκρυνε τους χριστιανούς αξιωματικούς από το στρατό (Σωκράτης, 3,13 (PG 67, 412C-413A), Σωζόμενος, 5,18, Γρηγόριος Θεολ., PG 35 585C-D)!

«Εξέδωσε έδικτο ο Ιουλιανός διατάζοντας τους Χριστιανούς να εκδιωχθούν από το στρατό» (Θεοδώρητος Κύρου, Εκκλησιαστική Ιστορία Γ’, 4)

«Όσοι αρνούνταν να θυσιάσουν στους θεούς, τους στερούσε τα πολιτικά δικαιώματα και το προνόμιο να συμμετέχουν σε συγκεντρώσεις και στο φόρουμ˙ επίσης δεν τους επέτρεπε να είναι δικαστές ή κατώτεροι δικαστές ή να κατέχουν στρατιωτικά αξιώματα.» (Σωζόμενος Εκκλησιαστική Ιστορία Ε’ 18)

Τι να πει κανείς για τον ανεξίθρησκο Ιουλιανό, που με ειδικό νόμο επέβαλε την ονομασία «Γαλιλαίοι» στους χριστιανούς! (Γρηγ. Θεολ. Λόγ. Δ’,76, PG 35, 601: «Γαλιλαίους αντί χριστιανών ονομάσας τε και καλείσθαι νομοθετήσας». Ιουλ. Κατά Γαλιλαίων 39Α, 43Α)

Τι να πει κανείς για τον Ιουλιανό, που εξ αιτίας του η αυτοκρατορία γέμισε πληροφοριοδότες που είχαν αρχηγό τους τον Magister officiorum, ο οποίος ηγείτο των αυτοκρατορικών ταγμάτων scholae palatinae, των διαδόχων των πραιτωριανών. Οποιαδήποτε αντίδραση καταπνιγόταν εν τη γεννέση της. Τόση ανεξιθρησκεία!

Τι να πει κανείς για τον Ιουλιανό, που απειλούσε τους Αντιοχείς ότι θα αφεθούν στο μένος των Περσών! Τέτοια φροντίδα για τους αλλόθρησκους υπηκόους του!

Τι να πει κανείς για τον «Έλληνα» Ιουλιανό, όπως οι Ν/Π μας τον παρουσιάζουν, που οι θυσίες του ανάγονται στους Χαλδαίους, η μαγεία κι ο Μίθρας απ' την Περσία, η μαντική από την Καρία! Τρομερή ελληνικότητα! Τόση, που ο «Έλλην» μας πίστευε πως μέσα του ξαναζούσε η ψυχή του Μ. Αλέξανδρου! (Σωκράτη, Εκκλ. Ιστ. 3,21)

Τι να πει κανείς για τον φαντασμένο πολεμοκάπηλο Ιουλιανό που απέρριπτε τις προτάσεις ειρήνης του Πέρση βασιλιά, γιατί, πεπεισμένος από έναν ανόητο παγανιστή μάντη, τον Μάξιμο, νόμιζε ότι οι κατακτήσεις του θα ήταν μεγαλύτερες κι από αυτές του Αλέξανδρου!

«Δίνοντας πίστη στις προφητείες του φιλόσοφου Μάξιμου ξεγελιόταν ότι τα κατορθώματά του όχι μόνο θα ήταν ίσα, αλλά θα ξεπερνούσαν αυτά του Αλέξανδρου του Μακεδόνα˙ έτσι, που απέρριπτε περιφρονητικά τις παρακλήσεις του Πέρση μονάρχη. Υπέθετε ακόμη, σύμφωνα με τα διδάγματα του Πυθαγόρα και του Πλάτωνα για την μετεμψύχωση της ψυχής, ότι κατεχόταν από την ψυχή του Αλέξανδρου ή μάλλον ότι ο ίδιος ήταν ο Αλέξανδρος μέσα σε άλλο σώμα. Αυτές οι γελοίες φαντασίες τον ξεγέλασαν και τον έκαναν να απορρίψει τις διαπραγματεύσεις για ειρήνη που προτάθηκαν από το βασιλιά των Περσών» (Σωκράτης Γ’, 21)

«Ο Ιουλιανός ευχαριστιόταν στο χειροκρότημα του όχλου και επιθυμούσε έπαινο για τα μικρότερα πράγματα πέραν του μέτρου, κι ο πόθος για δημοτικότητα συχνά τον οδηγούσε να συναναστρέφεται ανάξιους ανθρώπους» Αμμιανός Μαρκελλίνος, (Εθνικός), XXV, 4, 18

Οι Νεο-Παγανιστές παρουσιάζουν τον Ιουλιανό ως «ήπιο» και «εστεμμένο φιλόσοφο», ωστόσο δεν μιλούν για τους διωγμούς και φόνους εναντίον των Χριστιανών που έγιναν κατά την διάρκεια της βασιλείας του –τις οποίες ο Ιουλιανός ανέχθηκε και κάποτε ενθάρρυνε-
«Στην Ασκαλών και στη Γάζα, πόλεις της Παλαιστίνης, ιερείς και παρθένες ξεκοιλιάστηκαν, οι κοιλιές τους γεμίστηκαν με κριθάρι και δόθηκαν ως φαί στα γουρούνια.» (Θεοδώρητος Κύρου Γ’ 3)

«Οι κάτοικοι της Ηλιούπολης, δίπλα στο όρος Λίβανο, ξεγύμνωσαν τις παρθένες που ποτέ δεν είχαν εκτεθεί σε πλήθος, και τις εξέθεσαν σε δημόσια θέα ως αντικείμενο αξιοθέατο και ως αντικείμενο καταφρόνησης. Μετά από πολυάριθμες άλλες προσβολές, τις ξύρισαν, τις ξεκοίλιασαν, και γέμισαν τα σπλάγχνα τους με τροφή που συνήθως δίνουν στα γουρούνια˙ και μια που τα γουρούνια δε μπορούσαν να ξεχωρίσουν, αλλά είχαν ανάγκη να φάνε, ξέσχισαν επίσης κομμάτια ανθρώπινου κρέατος».(Σωζόμενος Ε’ 10)

«Στη Σεβάστεια, άνοιξαν το φέρετρο του Ιωάννη του Βαπτιστή, έκαψαν τα οστά του και οι στάχτες σκορπίστηκαν έξω» (Θεοδώρητος Κύρου Γ’ 3).
«Ποιος μπορεί να πει χωρίς δάκρυα όσες διαβολικές πράξεις έγιναν στην Φοινίκη; Στην Ηλιούπολη του Λιβάνου ζούσε κάποιος διάκονος ονόματι Κύριλλος. Κατά τη βασιλεία του Κωνσταντίνου είχε σπάσει πολλά είδωλα εκεί. Τότε, άνθρωποι κακής φήμης, ενθυμούμενοι αυτά, όχι μόνο τον έσφαξαν, αλλά άνοιξαν την κοιλιά του και καταβρόχθισαν το ήπαρ του» (Θεοδώρητος Κύρου, Γ΄, 3)

Στην Γάζα οι Ευσέβιος, Νεκτάβως και Ζήνων χτυπήθηκαν άγρια από τον παγανιστικό όχλο και, παρόλο που είχαν φυλακιστεί, χωρίς καμία δίκη σύρθηκαν από αυτούς στο έδαφος ώσπου τα μέλη τους διασκορπίστηκαν.
«Οι παγανίστριες χτυπούσαν τα θύματα με βελόνες, οι παγανιστές τους έριχναν καυτό νερό. Όταν ξεσχίστηκαν οι σάρκες των μαρτύρων, οι παγανιστές συνέτριψαν τα κρανία και τα μυαλά τους χύθηκαν έξω. Έπειτα τα σώματα των Χριστιανών πετάχτηκαν σε έναν τόπο εκτός πόλης όπου πέταγαν πτώματα ζώων και ρίχτηκαν στη φωτιά. Όσα οστά δεν κάηκαν αναμίχτηκαν με στάχτες και οστά καμηλών, ώστε να μη βρεθούν.» (Σωζόμενος Ε’, 9)

«Στο Δορύστολο, φημισμένη πόλη της Θράκης, ο νικηφόρος αθλητής Αιμιλιανός ρίχτηκε στην πυρά από τον Καπιτωλίνο, κυβερνήτη της Θράκης» (Θεοδώρητος Κύρου Γ’ 3)
«όταν ο αυτοκράτορας πέρασε ξανά από εκεί η Πούμπλια είπε στις άλλες να ψάλλουν το «αναστηθήτω ο Κύριος και διεσκορπισθήτωσαν οι εχθροί αυτού». Θυμωμένος ο Ιουλιανός διέταξε να φέρουν την Πούμπλια μπροστά του˙ και, δίχως να λυπηθεί για τα γκρίζα μαλλιά της είπε κάποιον από τους συνοδούς του να γρονθοκοπήσει τα αυτιά της.» (Θεοδώρητος Κύρου, Γ’ 14)

«Τον ίδιο καιρό ο αυτοκράτορας διέγραψε την Καισάρεια την μεγάλη και πλούσια μητρόπολη της Καππαδοκίας από τον κατάλογο των πόλεων και της στέρησε ακόμη και το όνομα της Καισάρειας. Επί καιρό έβλεπε τους κατοίκους της πόλης με πολλή απέχθεια, διότι ήταν με ζήλο προσκολλημένοι στο Χριστιανισμό. Διέταξε επίσης όλοι οι ιερείς να καταταγούν στο στρατό υπό το διοικητή της επαρχίας. Διέταξε το χριστιανικό πληθυσμό να αριθμηθεί, γυναίκες και παιδιά ξεχωριστά. Απείλησε ότι η οργή του δε θα πάψει, αλλά θα επιπέσει στην πόλη μέχρι κανείς Γαλιλαίος να μην υπάρχει.» (Σωζόμενος Ε’, 4) .

Υπενθυμίζουμε πως ο Σωζόμενος είναι μία από τις πηγές που χρησιμοποιούν οι "Εθνικοί" για να κατηγορήσουν τους Χριστιανούς για την Υπατία! Μάλλον δεν τον διάβασαν ολόκληρο!
«Περνώντας από τις Κάρρες πήγε σε ένα ναό τιμώμενο από τους ασεβείς και αφού εκτέλεσε διάφορες τελετές με τους συντρόφους του, κλείδωσε και σφράγισε τις πόρτες, τοποθετώντας φρουρούς με διαταγές να μην μπει κανείς εντός του ναού προτού επιστρέψει. Όταν τα νέα του θανάτου του έφτασαν και η βασιλεία της ασέβειας αντικαταστάθηκε από αυτήν της ευσέβειας, ο ναός ανοίχθηκε, και εντός του βρέθηκε μια απόδειξη της ανθρωπιάς, της σοφίας και της ευσέβειας του τελευταίου αυτοκράτορα. Διότι βρήκαν μια γυναίκα κρεμασμένη ψηλά από τα μαλλιά της και με τα χέρια της τεντωμένα. Ο απαίσιος είχε ανοίξει τα σπλάγχνα της και, υποθέτω ότι, έμαθε από το συκώτι της την νίκη του επί των Περσών» (Θεοδώρητος Κύρου Γ’, 21).

Μαρτύρησαν επί Ιουλιανού, εκτός άλλων, οι στρατιώτες Ιουβεντίνος και Μαξιμιανός (βλ. Ομιλία του Αγ. Ιωάννη Χρυσοστόμου γι’ αυτούς στο P. G., L, 571-77), Μακεδόνιος, Τατιανός και Θεόδουλος στη Φρυγία, Βασίλειος, ιερέας στην Άγκυρα. Ο ίδιος ο Ιουλιανός διέταξε να βασανιστούν και να θανατωθούν οι αξιωματικοί Ιουβεντίνος και Μαξίμινος επειδή σε ένα συμπόσιο εξέφρασαν τη διαφωνία τους με τις τακτικές του. (Θεοδώρητου Εκκλησιαστική Ιστορία Γ' 11 και Ιωάννης Χρυσόστομος στο P.G. 50, 571-77)
Μετά την αναχώρηση του Ιουλιανού από την Αντιόχεια για να συγκρουστεί με τους Πέρσες, βρέθηκαν στον ποταμό Ορόντη πτώματα από ανθρωποθυσίες (Γρηγ. Θεολ., PG 35, 624). Λείψανα ανθρωποθυσιών ανακαλύφθηκαν και στα ανάκτορά του μετά το θάνατό του και ανήκαν σε παιδιά και παρθένες. (Ιωαν. Χρυσ., PG 50, 555).

«Αυτά τα λένε οι Χριστιανοί» απαντούν οι Νεοπαγανιστές. Α, έτσι ε; Δηλαδή, ό,τι λένε ο Λιβάνιος κι ο Ευνάπιος και οι Εθνικοί της εποχής εκείνης είναι αληθινό και δεν υπάρχει λόγος να το αμφισβητήσουν˙ ενώ όταν μιλάνε οι Χριστιανοί, αυτοί είναι αναξιόπιστοι! Σα δε ντρεπόμαστε λέω γω! Τέτοιο παραλογισμό έχουν οι Νεοπαγανιστές. ΞΕΧΝΟΥΝ, πως για τα όσα λένε για την ΥΠΑΤΙΑ, χρησιμοποιούν ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΕΣ ΠΗΓΕΣ! Ώστε έτσι λοιπόν; Όταν τους βολεύει , οι Χριστιανικές πηγές είναι ορθές, όταν δεν τους βολεύει , όχι;;; Και αν οι Χριστιανικές πηγές δεν δίστασαν να κατηγορήσουν τον "χριστιανό" αναγνώστη Πέτρο για το φόνο τής Υπατίας, γιατί θα έλεγαν άραγε ψέματα για τα εγκλήματα τού Ιουλιανού;

Άλλα κατορθώματα τού Ιουλιανού:
«Απαγόρευσε στα παιδιά των Χριστιανών να παίρνουν μέρος στη μελέτη της ποίησης, της ρητορικής και της φιλοσοφίας» (Θεοδώρητος Κύρου Γ’, 4)

«Απαγόρευσε στα παιδιά των Χριστιανών να παρακολουθούν τα δημόσια σχολεία και να διδάσκονται τα γραπτά των Ελλήνων ποιητών και συγγραφέων» (Σωζόμενος Ε’ 18)

Για να μη μιλήσει κανείς για το διάταγμα του –τρομοκρατημένου κατά βάθος- Ιουλιανού που απαγόρευε σε Χριστιανούς να διδάσκουν αρχαία συγγράμματα: σα να λέμε ότι απαγορεύεται σε μή Βουδιστές να διδάσκουν βουδιστικά κείμενα, ή σε μη Κινέζους να διδάσκουν κινεζική ιστορία, γιατί πρέπει να συμφωνούν με ΟΛΑ από αυτά που διδάσκουν. Μα είναι ολοφάνερο πως π.χ. κανείς εκτός του ίδιου του Πλάτωνα δεν γίνεται να συμφωνήσει με όλα τα πλατωνικά συγγράμματα. Ούτε είναι απαραίτητο πως αν δεν πιστεύεις σε κάτι, δεν το έχεις κατανοήσει σωστά, ώστε να μην μπορείς να το διδάξεις.
Αυτά τα ολίγα προς το παρόν για τον ασεβή αποστάτη Ιουλιανό που τιμούν τόσο οι Εθνικοί. Χάρισμά τους!
Και τώρα ήρθε η ώρα να μιλήσουμε για τα ισοπεδωμένα μνημεία των αρχαίων Ελλήνων και την καταστροφή τους…Τι να πω, κάθε μέρα βρίσκονται αρχαία, πόσα καταστρέψανε και πόσα μείνανε, γιατί αν εννοείς ότι ήτανε όλα μνημεία και ρίξανε μερικά για να μπορούνε να έχουνε και τίποτα χριστιανικό, ίσως δεν είναι και τόσο άδικο αν το 70% ήταν χριστιανοί…
Ρε παιδιά ποια ιστορία διαβάζει όλος ο κόσμος και πια οι φωστήρες του Ρασιά, γιατί σίγουρα κάποιοι είναι πολύ φανατισμένοι….Μην προσβάλετε τον κοινό νού…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2008, 16:44:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H διδασκαλια αρχαιοελληνικών κειμένων στα σχολεία του Βυζαντίου υπήρξε η αιτία να χρησιμοποιηθεί το ερμηνευτικό υλικό που είχε τεθεί σε κυκλοφορία από την αρχαιότητα, αλλά και να παραχθούν πολλές "παραφράσεις" και ποικίλα ερμηνευτικά βοηθήματα για την κατανόηση του Ομήρου και άλλων, ποιητικών κυρίως, κειμένων. Στη σχολική ερμηνευτική δραστηριότητα των Βυζαντινών ανήκει η "ψυχαγωγία" των κειμένων, η συσσώρευση δηλαδή πολλών συνώνυμων λέξεων επάνω σε κάθε λέξη του αρχαίου κειμένου, οι "επιμερισμοί" και τα "σχέδη". Στους τελευταίους κυρίως βυζαντινούς αιώνες οι λόγιοι της εποχής των Παλαιολόγων (Μάξιμος Πλανούδης, Μανουήλ Μοσχόπουλος, Δημήτριος Τρικλίνιος, Θεόδωρος Μετοχίτης) επέδειξαν πλούσια φιλολογική δραστηριότητα• μεταξύ άλλων ασχολήθηκαν με τη σύγκριση χειρογράφων, τη διόρθωση και τον σχολιασμό αρχαίων κειμένων και την παράφρασή τους σε απλούστερη γλώσσα.

Ο Χριστιανισμός είχε ήδη επικρατήσει με την υπεροχή του πνευματικού του μηνύματος χωρίς την βοήθεια της εξουσίας ΠΡΙΝ γίνει αναγνωρισμένη θρησκεία της Αυτοκρατορίας. Ενώ οι παγανιστές αδυνατούν να απαντήσουν στο ερώτημα: Γιατί ο Χριστιανισμός δεν εξαφανίστηκε αφού απ' τη γέννησή του αντιμετώπισε σφοδρό διωγμό και εναντίωση από την ειδωλολατρική Αυτοκρατορία για 2-3 αιώνες, ενώ όταν αντιμετώπισε ο παγανισμός την δυσμένεια και απόρριψη της αυτοκρατορίας εξαφανίστηκε και οι οπαδοί του τον εγκατέλειψαν γρήγορα; Αυτό δεν δείχνει ότι ο Χριστιανισμός έχει κάτι που δεν το έχει ο παγανισμός; Έναν Θεό πολύ πιο ισχυρό και μια δύναμη μοναδική που κατευθύνει τις ζωές των χριστιανών, τόση ώστε να είναι πρόθυμοι να πεθάνουν γι΄ αυτό; Αυτό δεν δείχνει ότι ο παγανισμός ήταν ετοιμοθάνατος και παρηκμασμένος και γι΄ αυτό ο χριστιανισμός τον νίκησε και μάλιστα πριν γίνει νόμιμη θρησκεία; Μιλάω για τους 3 πρώτους αιώνες κι όχι για τους μετά.
Ο λόγιος κ.Θ.Ζιάκας γράφει στο άρθρο του «Γιατί οι Έλληνες έγιναν Χριστιανοί;» (περιοδικό ΑΡΔΗΝ www.ardin.gr/html-txt/ziakas28.htm): «Φαίνεται ότι η θεωρία της βίας μόνο στην Ελλάδα έχει οπαδούς. Οι οπαδοί της επικαλούνται τα διωκτικά μέτρα των πρώτων βυζαντινών αυτοκρατόρων εναντίον των παγανιστικών ιερών και σχολών. Επικαλούνται δηλαδή γεγονότα που συμβαίνουν μετά τον τέταρτο αιώνα, όταν η νίκη του χριστιανισμού ήταν ήδη δεδομένη. Παραβλέπουν το γεγονός ότι ο εκχριστιανισμός των μεγάλων αστικών κέντρων είχε ήδη συντελεστεί, πριν υπάρξουν χριστιανοί αυτοκράτορες να στραφούν εναντίον του αρχαίου παγανισμού. Ότι στην προβυζαντινή περίοδο συνέβη ακριβώς το αντίθετο: ότι οι Έλληνες έγιναν χριστιανοί παρά τους διωγμούς εκ μέρους της ρωμαϊκής εξουσίας».
Από το περιοδικό :"ΕΡΕΥΝΗΤΗ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ" (τεύχος 20)

quote:
macedon:
-Με διαταγή του Θεοδοσίου όλοι οι ειδωλολατρικοί ναοί των πόλεων και της υπαίθρου χώρας στην Αίγυπτο κλείσθηκαν ή καταστράφηκαν. Στην Κωνσταντινούπολη ο ναός του Ηλίου μεταποιήθηκε σε ξενώνα του ναού της του Θεού Σοφίας, εκείνος της Αρτέμιδος σε σκιραφείο (καφενείο, χαρτοπαικτική λέσχη), πολλοί άλλοι δε προορίσθηκαν για διαφορετικές χρήσεις. Σε πολλά σημεία όμως συνέβησαν καταστροφές των λαμπρών μνημείων της ελληνικής τέχνης, μάταια δε ο γηραιός Λιβάνιος με λόγο του «Υπέρ ιερών» ζητούσε από τον αυτοκράτορα την αναστολή της καταστροφής εκείνης." (Από την επίσημη ιστοσελίδα της Εκκλησίας της Ελλάδας)

Στην Αλεξάνδρεια οι διωγμοί κατά των Ελλήνων είναι τόσο έντονοι που ξεσηκώνουν αντιδράσεις. Οπως σημειώνει ο Αγιος Αμβρόσιος, "Ο μωσαϊκός νόμος και τα παραδείγματα της εβραϊκής ιστορίας κυριεύουν τα μυαλά του κλήρου και εφαρμόζονται πλήρως και ίσως με λάθος τρόπο πάνω στους εθνικούς" (Αγ. Αμβροσίου άπαντα - Patrologiae Cursus Completus, τόμος 2, εκδ. 1898, σελ. 1208).


Από την Καρχηδόνα και την Αλεξάνδρεια μέχρι τη Σαμοθράκη και από την Κωνσταντινούπολη μέχρι τη Γαλατία η χριστιανική λαίλαπα καταστρέφει οτιδήποτε δε συμφωνεί με το ασιατικό δόγμα. Στην προσπάθειά τους αυτή, έχουν συμπαραστάτες τις ορδές των φανατισμένων χριστιανών μοναχών, που εισβάλλουν σε σπίτια και ναούς, σκοτώνοντας, καταστρέφοντας, λεηλατώντας... Είναι οι ίδιοι που θα χρησιμοποιήσει ο Γότθος χριστιανός Αλάριχος κατά την προέλασή του στην Ελλάδα και την καταστροφή των ιερών της, με τις ευλογίες του Αρκάδιου, παρέχοντας υπηρεσίες για τις οποίες θα παρασημοφορηθεί από το χριστιανό αυτοκράτορα. Ο Ευνάπιος λέει γι'αυτούς τους μοναχούς: "Πρόκειται για μία ράτσα βρωμερών ζώων που δεν μπορεί κανείς να πει ότι ανήκουν στην αθρώπινη φυλή. Με τα κεφάλια τους άπλυτα, με τα σώματά τους βρωμερά, κάνουν στο όνομα του θεού τους τα χειρότερα εγκλήματα. Υποθέτω πως αυτοί είναι οι μάρτυρες και οι πιστοί που βγάζει τώρα αυτή η γη". (Ευνάπιος, "Η ζωή του σοφιστή Εδεσσαίου", Harvard University Press 1975, σελ. 65)


«για να βγάλει κανείς ασφαλή συμπεράσματα δεν αρκούν "αποσπάσματα" τα οποία όχι μόνο δεν δίνουν την πραγματική διάσταση σε ένα ιστορικό θέμα (καθώς αποκόπτονται από τον υπόλοιπο κορμό) αλλά οδηγούν σε λανθασμένα συμπεράσματα» διότι το βιβλίο το οποίο προτείνεις το πιθανότερο είναι να υποστηρίζει τις δικές σου απόψεις.
ο Μέγας Κωνσταντίνος δεν παρουσιάζεται ως κάποιος δεινός διώκτης των παγανιστών. Μάλλον ανοχή θα έλεγα ότι δείχνει προς τους παγανιστές. Αυτό φαίνεται και από το παρακάτω κομμάτι του κειμένου το οποίο ανήκει στην βιβλιογραφία που ο ίδιος παρέθεσες στην αρχή του τοπικ.
«those who still refuse to open their eyes to the celestial light may free enjoy their temples and their fancied gods»
Μετάφραση:
αυτοί οι οποίοι ακόμα αρνούνται να ανοίξουν τα μάτια τους στο ουράνιο φως μπορούν ελευθέρα να προσέρχονται στους ναούς τους και τους φανταστικούς θεούς τους

-macedon! o γότθος Αλάριχος μήπως ξέρεις πότε και γιατί εκχριστιανίστηκε?
-Τότε είχαν εκχριστιανιστεί οι Γότθοι και με μοναδικό σκοπό να ανέβουν στα μάτια του υπολοίπου εκχριστιανισμένου κόσμου και να αποβάλουν από πάνω τους τη ρετσινιά του βάρβαρου!
-Ο Αλάριχος δε ρώτησε κανέναν όταν έφτασε μέχρι την πελοπόννησο καταστρέφοντας αρχαίους ναούς και λεηλατώντας τις πόλεις και δε ρώτησε κανέναν όταν λεηλάτησε τη Ρώμη.
-Ο κάθε επιθετικός στρατός της εποχής, αποτελούταν και από τυχοδιώκτες, άνεργους και άστεγους οι οποίοι ως στόχο είχαν τον πλούτο και τη λεηλασία! αυτά που λες περί μοναχών κ.λ.π.
-Όπως ακριβώς οι σταυροφόροι δεν είχαν σκοπό την προστασία των αγίων τόπων αλλά τις λεηλασίες! κάτι που αποδείχτηκε περίτρανα με τη λεηλασία, της Κων/λης, έτσι και οι Γότθοι δεν είχαν σκοπό τη διάδοση του Χτισιανσιμού (οι ίδιοι ότι είχαν εχριστιανσιτεί για καθαρά πολιτικούς λόγους) αλλά τη σύλληση των ναών! και ειδικά οι Γότθοι ως ένας άγριος και απολίτιστος λαός το μόνο που τους ένιοαζε ήταν ότι έλαμπε!
-Ο Αρκάδιος δεν είχε άλλη επιλογή! από το να τα βρει με τους Γοτθους
και να προσπαθήσει να τους κάνει σύμαχους! Οι εχθροί του Βυζαντίου ήσαν τόσοι πολλοί και σε όλες τις πλευρές των συνόρων που οι συμαχίες η ανοχή! αλλά και ο παραλογισμός (όπως οι παρασημοφορήσεις από τους αυτοκράτορες προς βάρβαρες φυλές) ήσαν επιβεβλημένοι αν ήθελε ο κάθε αυτοκράτορας να επιβιώσει!
-Τα παραμύθια όμως ότι όλα αυτά γίνοταν με σκοπό των αφανισμό των Ελλήνων! ξεπερνούν κάθε όριο παραλογισμού! όπως και ότι οι καταστροφές των ναών έγιναν από τους Χριστιανούς για τους ίδιους λόγους!
-Ξεχνάς τις καταστροφές από τους Άραβες ξεχνάς ότι μεγάλοι σειμσοί ευθύνονται για το μεγαλύτερο μέρος αυτών των καταστροφών όπως στην Ολυμπία! και στέκεσαι σε μεμονομένα επισόδια και αποσπάσματα γιατί έτσι σε βοελύει! Ο σκοπός σου δεν είναι το καλό της Ελλάδα, ο σκοπός σου είναι το κακό της! και για αυτό μηχανεύεσαι χίλιους δυο τρόπους!


συνωμοσίες: ποιοι και πότε έκαψαν την βιβλιοθήκη της αλεξάνδρειας;
Posted on Friday, May 06 @ 14:34:14 EEST by hulk

Καταρχήν υπήρχαν περισσότερες της μιας βιβλιοθήκες στην αλεξάνδρεια. Οι κυριώτερες ήταν η λεγόμενη «βασιλική βιβλιοθήκη» καθώς και το λεγόμενο «μουσείο» [400 χιλιάδες τόμοι] που ήταν στην περιοχή του βρουχείου . στις βιβλιοθήκες αυτές υπήρχαν συγγράματα από όλους τους λαούς και θρησκείες, όχι μόνον αρχαιοελληνικά. υπήρχαν περσικά, αιγυπτιακά, εβραϊκά, ακόμα και βουδιστικά κείμενα,η βιβλιοθήκη του σεράπειου είχε γύρω στους 42 χλδ τόμους.

2) Η Βασιλική Βιβλιοθήκη καταστράφηκε επί Ιούλιου Καίσαρα το 48π.Χ.., κατά τις επιχειρήσεις του στην Αλεξάνδρεια.

3) Ο ίδιος ο Καίσαρας, στην ιστορία του, τηρεί σιγή ιχθύος για τις επιπτώσεις και τις διαστάσεις της πυρπόλησης πάνω στην ίδια την Αλεξάνδρεια, και αυτή η στάση του δεν απηχεί το συνηθισμένο συγγραφικό του ύφος, αφού γενικά οι περιγραφές του είναι πλήρεις, διαυγείς και επεκτείνονται στα δρώμενα σ ολόκληρο τον περίγυρο.

4) Ο υπαρχηγός του Καίσαρα, ο οποίος έγραψε το χρονικό Αλεξανδρινός Πόλεμος (Bellum Alexandrinum), αναφέρεται στην πυρπόληση με ύφος περισσότερο απολογητικό, αφού αναφέρει ότι τα κτήρια της πόλης «σχεδόν καθόλου δεν κινδύνευσαν να καταστραφούν από τη φωτιά, επειδή ήταν λιθόκτιστα και, μάλιστα, οι στέγες τους όχι μόνο δεν υποστηρίζονταν από ξύλινες δοκούς, αλλά ήταν κι αυτές λιθόκτιστες.» (Κεφάλαιο. 1). Ωστόσο, ο ίδιος ο υπαρχηγός, λίγο παρακάτω, ξεκάθαρα αναφέρει ότι τα δημόσια κτίρια είχαν ξύλινες στέγες, όταν γράφει ότι οι κάτοικοι της πόλης, στην προσπάθειά τους να ναυπηγήσουν νέο στόλο, χρειάστηκαν ξύλα για να φτιάξουν κουπιά και αναγκάστηκαν να αφαιρέσουν τις στέγες των στοών, των γυμναστηρίων και άλλων δημοσίων κτηρίων για να χρησιμοποιήσουν τις δοκούς που υποστήριζαν. (Κεφάλαιο.3)

5) Η ύπαρξη ξύλου στις στέγες επιβεβαιώνεται και από τη φράση του Ρωμαίου συγκλητικού Λουκανού (εκτελέστηκε το 65 μ.Χ.), ο οποίος είχε συνθέσει το επικό ποίημα Εμφύλιος Πόλεμος (Pharsalia, X, στίχοι 440 κ.ε. και 486-505):«Εκτός από τα πλοία, η φωτιά εξαπλώθηκε και σ άλλες περιοχές της πόλης και τις κατέκαψε κι αυτές.... Τα παραθαλάσσια κτήρια παραδόθηκαν στις φλόγες, ο άνεμος ευνόησε τις δυνάμεις της καταστροφής, οι φλόγες... έτρεχαν επάνω στις στέγες με ταχύτητα μετεωρίτη». Αφού οι φλόγες έτρεχαν πάνω στις στέγες με ταχύτητα μετεωρίτη, είναι βέβαιο ότι τουλάχιστον για τις στέγες των δημοσίων κτηρίων είχε χρησιμοποιηθεί ξύλο, όπως λένε ο Λουκανός κι ο υπαρχηγός του Καίσαρα.

6) Ο στωικός φιλόσοφος Σένεκας, που επίσης εκτελέστηκε το 65μ .Χ., προσδιορίζει σε 400.000 τον αριθμό των τόμων που καταστράφηκαν στην Αλεξάνδρεια κατά τις επιχειρήσεις του Καίσαρα. (De Animi Tranquillitate, IX.5)

7) Ο Πλούταρχος γράφει (Καίσαρ, 49): «Ο Καίσαρας διέταξε να πυρποληθούν τα νεώρια, αλλά η φωτιά, που εξαπλώθηκε πολύ περισσότερο, κατέκαψε τις Μεγάλες Βιβλιοθήκες.»

8 ) Ο Αύλος Γέλλιος, συγγραφέας του 2ου μ.Χ. αι. αναφέρει ότι περισσότερα από 700.000 βιβλία κατακάηκαν κατά τη λεηλασία της πόλης. (Αττικές Νύκτες, VII, 17.3)

9) Ο ιστορικός Δίων ο Κάσσιος (αρχές 3ου μ.Χ. αι.) εξιστορώντας τα γεγονότα του Αλεξανδρινού Πολέμου, γράφει (Δίων Κάσσιος, ιστορία, 42.38 ) : «Μεγάλο μέρος της πόλης έγινε παρανάλωμα του πυρός και, εκτός των άλλων, αποτεφρώθηκαν οι αποθήκαι όπου φυλάσσονταν τα βιβλία, για τα οποία λέγεται ότι ήταν αμέτρητα και ανεκτίμητα».

10) Η άποψη πως η λέξη «αποθήκαι» αναφέρεται σε τόπο φύλαξης εμπορευμάτων και σιτηρών και, συνεπώς, δέν έχει σχέση με τη Βασιλική Βιβλιοθήκη είναι λανθασμένη, διότι δύο αιώνες νωρίτερα, ο Αλεξανδρινός ιατρός Γαληνός χρησιμοποιεί αυτήν ακριβώς τη λέξη, «αποθήκαι» για να αναφερθεί στους «χώρους αποθήκευσης βιβλίων της Βασιλικής Βιβλιοθήκης» (Comm. in. Hipp. Epidem., III, xvii a 606-7). Το κείμενο του Γαληνού διευκρινίζει σαφώς ότι «αποθήκαι» χαρακτηρίζονταν οι χώροι αποθήκευσης βιβλίων που ανήκαν στις Βιβλιοθήκες.

11) Ο παγανιστής ιστοριογράφος Αμμιανός Μαρκελλίνος γράφει (XXII, 16,13) για τον «δια πυρός αφανισμό μιας ανεκτίμητης βιβλιοθήκης 700.000 τόμων, όταν ολόκληρη η πόλη καταστράφηκε κατά τη διάρκεια του Αλεξανδρινού Πολέμου, που έλαβε χώρα επί δικτατορίας Ιουλίου Καίσαρος»

12) Ο γεωγράφος Στράβων, που έζησε στην Αλεξάνδρεια τέσσερα έτη (24-20 π.Χ.) και ήταν από τους πρώτους που την επισκέφθηκαν μετά τον πόλεμο, κάνει την καλύτερη λεπτομερή περιγραφή της αρχαίας πόλης που διαθέτουμε σήμερα: μιλάει για το λιμάνι, τους ναούς, το θέατρο, το Μουσείο, αλλά για τη Βιβλιοθήκη δεν λέει τίποτα, δεν αναφέρει καν το όνομά της. Γιατί; Προφανώς, διότι αυτή είχε καεί και ο Στράβωνας δεν ανέφερε τίποτα γι αυτήν και τον αφανισμό της το 48 π.Χ.

13) Το 215 μ.Χ. ο παγανιστής αυτοκράτορας Καρακάλλας περιέκοψε το ποσό της επιχορήγησης του Μουσείου, κατήργησε το κονδύλιο που διετίθετο για τη στέγαση και τη σίτιση των μελών του και διέταξε την απέλαση όλων των αλλοδαπών μελών του. (Ηρωδιανός, 4.8.9 και Δίων Κάσσιος, 77.22-23)

14) Το 265 μ.Χ., ο παγανιστής αυτοκράτορας Γαλληινός εκστράτευσε εναντίον του έπαρχου της Αιγύπτου, ο οποίος είχε αυτοανακηρυχτεί αυτοκράτορας. (Ευσέβιος, Εκκλ. Ιστ., Ζ', 21-32) 1

5) Το 272 μ.Χ., ο παγανιστής αυτοκράτορας Αυρηλιανός επιτέθηκε ακόμη μια φορά στην Αλεξάνδρεια˙ στον τομέα του Βρουχείου, όπου βρισκόταν το Μουσείο, η αντίσταση κατά των Ρωμαίων ήταν τόσο ισχυρή, ώστε προκλήθηκαν μεγάλες καταστροφές, εξ αιτίας των οποίων πολλά μέλη του Μουσείου εγκατέλειψαν τη χώρα. (Scriptores Historiae Augustae, Αυρηλιανός, 32 και Firmus 3 και Αμμιανός Μαρκελλίνος, XXII, 16,15)

16) Μεταξύ του 297 και 298 μ.Χ. ο παγανιστής αυτοκράτορας Διοκλητιανός κατέφθασε στην πόλη και διέταξε το σφαγιασμό πολλών μελών της πνευματικής κοινότητας. Πολλά βιβλία, κυρίως όσα είχαν σχέση με αλχημεία, συγκεντρώθηκαν σε κεντρικά σημεία της πόλης και κάηκαν.(Ιωάννης Μαλάλας, Χρονογραφία 308-9 Σουίδας, λήμμα «Διοκλητιανός» Ιωάννης Αντιοχείας, Excert. Valesian, σ. 834 (Migne, Patrologia Graeca, τ. 77 = Muller, Frag. Hist. Graec., IV, 601)

17) Κατά τον 4ο μ.Χ. αι., μεγάλο μέρος του Βρουχείου είχε ήδη καταστραφεί. Όπως λέει ο Αμμιανός Μαρκελλίνος (XX, 16,15) «η πόλη απώλεσε το μεγαλύτερο μέρος του Βρουχείου».

18 ) Η αρχαιότερη περιγραφή της καταστροφής του Σαράπειου είναι από έναν Χριστιανό λόγιο, τον Σωφρόνιο, τιτλοφορούμενη Επί της κατάληψης του Σεράπειου (Ιερώνυμος, viris illustribus, 134), αλλά έχει χαθεί. Μετά είναι του Ρουφίνου Τυράννιου, ενός λατίνου Χριστιανού που έζησε πολλά χρόνια στην Αλεξάνδρεια. Έφτασε εκεί το 372 μ.Χ. Δεν είναι σίγουρο αν ήταν παρών στην καταστροφή του Σαράπειου, αλλά ήταν σίγουρα στην πόλη εκείνο τον καιρό. Αργότερα μετέφρασε στα λατινικά την Εκκλησιαστική Ιστορία του Ευσέβιου, προσθέτοντας σε αυτήν δύο δικά του βιβλία, το 10ο και το 11ο. Στο 11ο περιγράφει τα γεγονότα της κατάληψης του Σαράπειου λεπτομερώς (11, 2, 22). Φαίνεται να λυπάται για την καταστροφή του Σαράπειου, αλλά θεωρεί σαφώς τους παγανιστές υπεύθυνους που υποδαύλισαν τον χριστιανικό όχλο. Ο Σωκράτης Σχολαστικός, τον 5ο αιώνα, στην Εκκλησιαστική Ιστορία του περιγράφει με περισσότερες λεπτομέρειες το γεγονός, αναγνωρίζει ότι η καταστροφή διετάχθη από τον Αυτοκράτορα, ότι το κτήριο κατεστράφη και αργότερα μετετράπη σε εκκλησία (Ε, 16). Οι περιγραφές του Σωζόμενου (Ζ, 15) και του Θεοδώρητου (Ε, 22) αναφέρουν την καταστροφή του κτηρίου και ο Θεοδώρητος γράφει ότι το ξύλινα αγάλματα του Σαράπη κάηκαν.

Πέραν αυτών, υπάρχουν και οι περιγραφές από Παγανιστές, όπως ο Ευνάπιος της Αντιόχειας, ο οποίος περιέγραψε το γεγονός στον Βίοι Φιλοσόφων, Αντώνιος, ο οποίος, προτού πεθάνει το 390 μ.Χ., είχε προφητεύσει -έτσι λέει ο Ευνάπιος- ότι όλοι οι εθνικοί ναοί της Αλεξάνδρειας θα καταστρέφονταν. Η διήγηση του Ευνάπιου είναι γεμάτη ειρωνία και σαρκασμό για τον πατριάρχη Θεόφιλο και τους οπαδούς του, καθώς περιγράφει την κατάληψη του ναού ως μάχη χωρίς αντίπαλο. Το παράξενο με όλες τις περιγραφές είναι ότι κανένας συγγραφέας δεν κάνει την παραμικρή αναφορά για βιβλιοθήκη ή για βιβλία. Ακόμη κι ο Ευνάπιος, που ήταν λόγιος, με τα αιχμηρά αντιχριστιανικά του αισθήματα, παραμένει σιωπηλός σ& αυτό το ζήτημα. Αν είχε αντιληφθεί κάποια μεγάλη απώλεια βιβλίων εξ αιτίας της καταστροφής του Σαράπειου, είναι πιθανόν ότι δε θα σιωπούσε, αλλά θα το ανέφερε, για να κατηγορήσει τους Χριστιανούς. Εννοείται ότι δεν υπάρχει η περίπτωση ο Ευνάπιος να έγραψε για κάψιμο βιβλίων, αλλά οι μεταγενέστεροι Χριστιανοί αντιγραφείς να παρέλειψαν το σημείο αυτό από ντροπή. Οι άνθρωποι εκείνων των εποχών δεν ντρέπονταν για τέτοια γεγονότα. Αλλωστε οι Χριστιανοί ιστοριογράφοι συνεχώς αναφέρουν χριστιανικές βιαιότητες (και συχνά τις μεγαλοποιούν, πιστεύοντας πως έτσι δοξάζουν τους ήρωες των ιστοριών τους). Δεν θα δίσταζαν να αναφέρουν μία ακόμα.

Τον 6ο αιώνα έχουμε την μαρτυρία του παγανιστή Αμμωνίου, ο οποίος όχι μόνο αναφέρει την «μεγάλη βιβλιοθήκη» της Αλεξάνδρειας, αλλά ότι επί των ημερών του υπήρχαν 40 αντίγραφα των Αναλυτικών του Αριστοτέλη και 2 αντίγραφα των Κατηγοριών του.

19) Ο Βίκτωρ Nourisson επιμελητής της Δημαρχιακής βιβλιοθήκης Αλεξανδρείας σε διάλεξή του στις 3 Μαρτίου του 1893 είπε ότι «μετά την άλωση του Σαραπείου από τον Θεόφιλο, η βιβλιοθήκη λεηλατήθηκε μεθοδικά και τα βιβλία στάλθηκαν στην Ρώμη και στην Κωνσταντινούπολη , όπου ο Θεοδόσιος ο Β καταγίνονταν να καταρτίσει μεγάλη συλλογή βιβλίων» (bull. Ste Khed Geogr. VII serie Νο 10 p. 562)

20) Αυτό φαίνεται να συμφωνεί με την περιγραφή του Ευνάπιου, ο οποίος γράφει ότι ο Θεόφιλος και οι οπαδοί του «κατέστρεψαν ολοσχερώς το ναό και μάχονταν μεταξύ τους για τα λάφυρα που αποκόμισαν από τη λεηλασία της περιουσίας του» [Η αρχαία βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας, Μουσταφά Ελ Αμπαντί, ιστορικού, εκδ. Σμίλη (σ. 184)] . Εφόσον ο ναός ήταν πέτρινος, θα ήταν δύσκολο ταυτόχρονα να καίγεται και οι οπαδοί του Θεόφιλοι να τον λεηλατούν. Επομένως, αν συνέβησαν και τα δύο πράγματα, πρώτα τον λεηλάτησαν και ύστερα τον έκαψαν.Αλλωστε, ο ναός καταστράφηκε ολοσχερώς μέχρι τα θεμέλια, πράγμα που δεν γίνεται με εμπρησμό αλλά με γκρέμισμα. Οι Χριστιανοί λοιπόν, είτε κατέστρεψαν δια φωτιάς είτε δια γκρεμίσματος το Σαράπειο, πριν τον καταστρέψουν, λεηλάτησαν τους θησαυρούς του. Δηλαδή πήραν τα βιβλία που υπήρχαν στις βιβλιοθήκες του, ενώ αντίθετα, τα ξύλινα αγάλματα κάηκαν και τα πέτρινα αγάλματα συνετρίβησαν.

21) Το ερώτημα που τίθεται εν τέλει είναι: ακόμη κι αν όντως έκαψαν τη βιβλιοθήκη του Σαράπειου, είχαν σκοπό οι Χριστιανοί που κατέλαβαν και κατεδάφισαν το Σαράπειο να κάψουν τα βιβλία; Πώς μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι πράγματι είχαν;

22) Πριν την ολοκληρωτική καταστροφή του Σαράπειου το κτίριο είχε δηωθεί για πρώτη φορά από τον Αρτέμιο, έπαρχο Αιγύπτου, με προτροπή του Αρειανού επισκόπου Αλεξάνδρειας Γεώργιου, περί το 360 μ.Χ. (Σωκράτη, Εκκλ. Ιστ. Γ 3). Μετά το φόνο του Γεώργιου από τους εθνικούς επί βασιλείας Ιουλιανού, ο Ιουλιανός γράφει στον Εκδίκιο, νέο έπαρχο της Αιγύπτου και ζητά να μεταφερθεί η μεγάλη ιδιωτική βιβλιοθήκη του Γεωργίου στην Κωνσταντινούπολη. Δεν αποκλείεται κατά την πρώτη δήωση του Σαράπειου, εφόσον αυτή έγινε με προτροπή του Γεώργιου, ο αρειανός επίσκοπος να πήρε τα βιβλία που υπήρχαν στο ναό για την ιδιωτική του βιβλιοθήκη. Ο Ιουλιανός ήξερε ότι ο Γεώργιος είχε ιδιωτική βιβλιοθήκη, καθότι γνωρίζονταν από παλιά μεταξύ τους και στην νεότητά του είχε διαβάσει τα βιβλία της βιβλιοθήκης αυτής. Δεν αποκλείεται δηλαδή ο Ιουλιανός να αναφέρεται απλώς στην βιβλιοθήκη που μελέτησε νέος, χωρίς να πρόσθεσε σε αυτήν τίποτε ο Γεώργιος. Ωστόσο, ο Ιουλιανός γράφει 6 μήνες αργότερα σε κάποιον Πορφύριο πως η συλλογή του Γεώργιου ήταν «πολύ μεγάλη και πλήρης και περιείχε φιλοσόφους κάθε σχολής και πολλούς ιστορικούς». Δηλαδή τα βιβλία της βιβλιοθήκης του Γεώργιου ήταν περισσότερα από αυτά που ο Ιουλιανός περίμενε ή που θυμόταν πως είχε. Πράγμα που ενισχύει την πιθανότητα να πήρε από το Σαράπειο τα βιβλία ο Γεώργιος.

23) Επίσης, υπάρχει και η εκδοχή της καταστροφής της βιβλιοθήκης υπό τους Αραβες όπως αναφέρει ο άραβας ιατρός Αμπντέλ Λατίφ που επισκέφτηκε την Αίγυπτο τον 12ο αιώνα.

Η αναφορά για την ΚΩΝ/ΛΗ από το φίλο μας macedon...............<< macedon:
Χριστιανική ήταν, αναμφισβήτητα. Ελληνική... όχι . Οπως και η Ελλάδα σήμερα πάνω κάτω. Πολλοί χριστιανοί, ελάχιστοι Ελληνες .>>

-Με λίγα λόγια χτυπάτε τους Έλληνες στην ιστορία και στην παιδεία τους...............................

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2008, 16:50:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve,

δεν υπάρχει λόγος να κατεβάζεις τόσο κουραστικά για τα μάτια μας κείμενα.

Μπορεί ο καθένας να μπει στην ΟΟΔΕ και να τα διαβάσει μόνος του.

Αν έχεις κάποιο ιστορικό βιβλίο, που μπορεί να μην έχουν κάποιοι, καλό είναι βάλεις από εκεί στοιχεία, για να μάθουμε κάτι με την ευκαιρία.

Κάτι που δεν μπορούμε να βρούμε εύκολα εννοώ.
Οι ιστοσελίδες είναι προσβάσιμες σε όλους.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2008, 16:57:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2,

το τι γράφει ο καθένας σ' ενα φορουμ (που είναι η πηγή αυτών που αντέγραψες απ' το alito.gr) δεν αποτελεί ιστορική πηγή.

Ούτε ο χρήστης hulk είναι ιστορικός.

Καταλαβαίνεις νομίζω, ακόμη κι εσύ, ότι αν πάρει κάποιος σ' ένα φορουμ, αυτά που γράφεις εσύ, εγώ η ο οποιοσδήποτε, εδώ μέσα, δεν μπορεί να είναι στοιχεία ιστορικά.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 40 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.34375
Maintained by Digital Alchemy