ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ VS ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ-ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΠΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2003, 12:41:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γειααα,να'μαι και εγω..τσουπ χααχαχχααχα,νοιωθω πολυ καλυτερα φιλοι μου,για μια ακομη φορα ευχαριστω.
δεν κουραζομαστε ευκολα,:))))μακαρι να μας δινοταν η ευκαιρια περισσοτερες φορες και με εργα ,να δειξουμε ,οτι δεν κουραζομαστε
απλα αυτες τις προηγουμενες 2 μερες δεν ημουν και τοσο καλα(ημικρανιουλες και ηταν ενας απο τους λογους που ημουν "πεσμενος" ψυχολογικα.τωρα νοιωθω πολυ καλυτερα,ειμαι πολυ καλυτερα και ετοιμος ξανα για "μαχες":)))))))))))))))))
η αγαπη και ο σεβασμος που τρεφουν οι γαλλοι για την ελλαδα ειναι σε αρκετα υψηλα επιπεδα.ζουσα στην περιοχη "μονπαρνας"(βουνο παρνασος) ,με εντονοτατο το ελληνικο στοιχειο.επισης οι γαλλοι δεν ξεχνουν οτι το μεγαλυτερο λιμανι τους και το πιο εμπορικο ειναι δημιουργημα ελληνων.το θεμα ειναι πως εδω στην ελλαδα ειναι εντονο ,καλλιεργειται απο καποιους εντονα ,το ανθελληνικο στοιχειο.
"τρικλοποδιες" και αλλου ειδους αθεμιτες ενεργειες ειναι σε καθημερινη βαση και στο προγραμμα,οσο αυτην την στιγμη δεν συνεργαζονται ανθρωποι απο την πολιτεια και την εκκλησια για ενα κοινο και ενιαιο μετωπο,δεν ξερω αν ειναι σε θεση ο ελληνισμος να βγει απο τα "χαρακωματα" για να αντιμετωπιση τον "πολεμο" αυτο.
παρεπιπτωντος η πρωην κοπελα μου εχει γεννηθει γαλλια ,απο κυπριους γονεις,πληροφοριακα,για την ιστοριαφιλακια πολλα ,ο φιλος σας μανος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2003, 14:28:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΠΟ ΟΤΙ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ Η ΚΥΠΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑΧΟΥ ΠΑΡΟΝ.
ΟΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΕΛΛΑΔΑ.ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΛΑΔΑ.ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΛΛΗΝΕΣ,Η ΚΥΠΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΠΑΡΟΥΣΑ.

ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΥ ΤΡΕΦΕΙ ΣΕΒΑΣΜΟ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.
ΚΑΠΟΙΟΙ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΔΕΧΤΟΥΝ ΑΥΤΟ.ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΑΝΕΧΤΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ.ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ.

ΤΟΥΣ ΕΥΚΟΛΥΝΟΥΝ ΟΜΩΣ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ.ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΜΙΣΕΛΛΗΝΕΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ.

ΦΙΛΗ ΠΥΡΡΑ Η ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΓΕΓΟΝΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΞΥΠΝΑ.

ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ.
ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΜΟΝΗ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΛΟΥΤΙΣΟΥΝ ΝΑ ΚΟΡΟΙΔΕΨΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΒΟΛΕΨΟΥΝ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ.
ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ ΠΛΕΟΝ ΜΙΑ ΚΟΡΟΙΔΙΑ.
ΕΓΩ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΑΝΗΚΩ ΣΕ ΚΑΜΟΙΑ ΚΟΜΑΤΙΚΗ ΠΑΡΑΤΑΞΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ ΤΟΝ ΛΟΓΟ.ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΕΔΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΒ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΚΑΜΟΙΑ ΑΛΛΗ ΒΑΡΕΤΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ.

ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΡΑΝΙ ΦΙΛΗ ΠΥΡΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΣΤΗΛΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΜΑΙΛ ΜΟΥ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2003, 14:33:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πριν απαντήσω στο μήνυμα σου Λουκά, στέλνω τα παρακάτω που είναι πολύ σχετικά με το θέμα μας. Από εμένα για σας, διαβάστε τα και ίσως να τα συζητήσουμε.

http://www.myriobiblos.gr/texts/greek/konstantelos/konstantelos_ch1.htm

http://www.myriobiblos.gr/texts/english/Constantelos_1.html

Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2003, 14:46:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς Λουκά, πάνε να μας σπείρουν τη διχόνοια μεταξύ μας. Δυστυχώς προσπαθουσαν για πολύ καιρό να σπείρουν τη διχόνοια μεταξύ Ελλαδιτών και Κυπραίων. Ο φίλος μου που σου είπα προηγουμένως, ποτέ δε αναφέρθηκε στους Ελλαδίτες ως "εσείς οι Έλληνες" αλλά "εσείς οι Ελλαδίτες". Δυστυχώς έχω ακούσει Κυπραίους να το λένε. Οι ξένοι όμως τέτοια περιμένουν για να πουν σε λίγο ότι οι Κυπραίοι δεν είναι Έλληνες γιατί αλλιώς δε θα αποκαλούσαν τους Ελλαδίες Έλληνες. Ευτυχώς τα τελευταία χρόνια αυτό άλλαξε, και πλέον και οι Ελλαδίτες αλλά και οι Κυπραίοι άρχισαν να βάζουν στην άκρη όλη αυτήν την ιδέα που είχαν ο ένας για τον άλλο και να νοιώθουν τις ρίζες τους. Η απόκρυψη της ιστορίας και απο τις δύο πλευρές κόντεψε να δημιουργήσει μεγάλη διχόνοια. Η αδερφή μου, θα μιλήσω χύμα, είχε πολύ άσχημη εντύπωση από τους Κυπραίους, και ήξερε πάρα πολλούς. Δυσκολεύτηκα να της αλλάξω γνώμη. Με το που γνώρισε όμως τους δικούς μου Κυπραίους και με συζητήσεις μεταξύ μας κατάλαβε πολλά. Όχι ότι δεν υπάρχουν ηλίθιοι Ελλαδίτες και Κυπραίοι. Η μάζα πλέον όμως αντιλαμβάνεται.
Ελπίζω να μην παρεξηγείς τα λεγόμενα μου.

Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2003, 15:22:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΗ ΠΥΡΡΑ ΔΕΝ ΣΕ ΠΑΡΕΞΗΓΩ ΑΛΛΑ ΟΙ ΚΥΠΡΙΟΙ ΓΕΝΙΚΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΕΞΗΓΗΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΩΣ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΑΟΥΣ.

ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΟΝ ΛΟΓΟ.

ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΕΝΑ ΔΥΟ ΛΑΘΟΣ ΚΥΠΡΙΟΥΣ ΤΟΤΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΠΑΜΕ ΘΥΜΑΤΑ.

ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΟΝΟΜΑ Ο ΘΕΡΙΣΤΗΣ.ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ.ΙΔΙΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΛΛΑ ΠΑΡΕΞΗΓΗΜΕΝΟΙ.

ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΠΑΡΕΞΗΓΩ ΤΙΠΟΤΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΑΠΟΨΗ.ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΜΩΣ ΜΕ ΠΝΙΓΕΙ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΤΑΣΗ.

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2003, 16:01:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε λουκα,καλησπερα,αυτο που εχω παρατηρησει επειδη εχω βιωσει την κατασταση,ειναι οτι εχουν οντως συμβει στο παρελθον,οχι καλα πραγματα απο μεριας ωρισμενων "ελληνων"? (σε συνεργασια με τον κισσινγκερ και τους αμερικανους),σε βαρος της ελλαδας και της κυπρου,γενικα εις βαρος του ελληνισμου.αυτο ειχε και εχει ως συνεπεια,οι κυπριοι να ειστε σε γενικη πλειοψηφια επιφυλακτικοι σε οτι αφορα τις ελληνικες κινησεις σε ολους τους τομεις,(με το δικαιο σας),και κλειστηκατε στον δικο σας κυκλο και δυναμεις(πραγμα που σας ωφελεισε και βγηκε σε καλο για τον ελληνισμο).
δεν θα ελεγα οτι ειστε παρεξηγημενοι,παρεξηγημενος θεωρειται καποιος που παει κανει με παραξενες και συγκαλυμενες μεθοδους κατι που θεωρει καλο ,χωρις οι αλλοι να καταλαβαινουν τις προθεσεις του.
με ολο το θαρρος και σεβασμο ,με απεραντη εκτιμηση και αγαπη,ο φιλος σας μανος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2003, 16:14:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λουκά μου, δυστυχώς το ίδιο νοιώθουν και οι Έλλάδίτες, νομίζουν ότι οι Κύπριοι δεν τους χωνεύουν.

Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2003, 16:46:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΗ ΠΥΡΡΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΒΑΣΗ.
ΟΙ ΚΥΠΡΙΟΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑΝ ΟΥΤΕ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΠΡΑΞΙΚΟΠΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΧΟΥΝΤΑΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ Η ΑΦΟΡΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΔΙΕΡΑΙΜΕΝΟΙ.ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΡΙΔΙΟ ΕΥΘΥΝΗΣ ΦΕΡΕΙ ΚΑΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ(ΕΝΝΟΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ).

Η ΝΕΕΣ ΓΕΝΙΕΣ ΟΜΩΣ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΠΛΕΟΝ ΑΥΤΟ.
ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΟΤΙ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ 80%ΤΩΝ ΚΥΠΡΙΩΝ ΕΡΧΕΤΑΙ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΟ 90% ΤΩΝ ΚΥΠΡΙΩΝ ΣΠΟΥΔΑΖΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.
ΟΙ ΝΕΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΣΗΜΕΡΑ.

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΕΡΟ.ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΝΕΟΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΦΑΚΟ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ.
ΔΕΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΑΛΛΑ ΠΡΟΧΩΡΑΜΕ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ.

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2003, 16:59:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό ισχυρίστικα και εγώ πριν. Αλλά όσο για τη χούντα, κι εμεις θύματα είμασταν (οι πολίτες), δε φταίμε εμεις. Αλλα χαίρομαι που τα πράγματα αλλάξαν

Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2003, 17:42:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
παιδια μη σταθουμε ,αλλο στο τι εγινε και στο τι θα μπορουσε να γινει,
σε εναν χωρισμο φιλοι μου φταινε και τα δυο μερη,το ποιος εφταιξε λιγοτερο η περισσοτερο ,ερχεται σε δευτερη μοιρα,ναι ισως αν δεν γινοταν η χουντα η κυπρος να μην ηταν διαιρεμενη,ισως παλι αν ο μακαριος ειχε ενωσει την κυπρο με την ελλαδα οταν του ζητηθηκε,η κυπρος να μην ηταν διαιρεμενη,αυτο θα κανουμε?θα βλεπουμε τις επιλογες και γιατι εγιναν?θα μοιρολατρουμε?οχι ειμαστε εδω,δωξα ο θεος ,να βλεπουμε το τωρα,το τωρα ειναι μια κυπρος με πολλα πλεονεκτηματα,μια κυπρος δυνατη οσο ποτε,με μια ελλαδα διπλα της και με παιδια σαν εμας που εχουμε διψα και θεληση να δωσουμε οποια μαχη χρειαστει,ωστε να δουμε τον τουρκικο στρατο κατοχης να ξεκουμπιζεται(συγνωμη για την εκφραση και παλι συγνωμη δεν το συνηθηζω) .
σιγουρα θα γινουν και λαθη,σιγουρα θα υπαρξουν διχογνωμειες,σιγουρα υπαρχουν και εφιαλτες,το ζητημα ειναι να γινουν τα λιγοτερα λαθη και οι "εφιαλτες" που υπαρχουν να μην κανουν καμια φοβερη ξανα ζημια.
συγνωμη αν ημουν καταιγιστικα κουραστικος,μην με παρεξηγητε,με επιασε η πικρα του να μην μπορουμε πλεον ως ελληνες να ειμαστε προνοητικοι στο να αποφευγουμε δυσαρεστες καταστασεις και οταν συμβαινουν αυτες να μην μπορουμε να κανουμε τιποτα .
αν σας στεναχωρησα με οτιδηποτε με συγχωρειται?,θελω να μου το πειτε και υποσχομαι να με διορθωσω.
με απεραντο σεβασμο ,εκτιμηση και αγαπη ,ο φιλος σας μανος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2003, 18:48:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σας φιλοι μου,συγνωμη για πριν,δεν δικαιολογουμαι .
σημερα διαβασα ενα αρθρο,θα το γραψω ,οπως ακριβως το βλεπω μπροστα μου.
στην ελληνικη μυθολογια,ο Διας εστελνε τη θεα Νικη στη γη για να στεφανωσει τους αθλητες.ο γλυπτης παιωνιος,το 421 π.χ., δημιουργησε το αγαλμα της Νικης,υψους 3 μετρων,που στημενο σε υψηλο βαθρο εξω απο τον ναο του Δια εμοιαζε να κατεβαινει απο τον ουρανο.αυτο το υπεροχο αγαλμα,που βρισκεται στο μουσειο της ολυμπιας,με φοντο το καλλιμαρμαρο,θα καλυπτει απο εδω και στο εξης-και οχι μονο για τους ολυμπιακους του 2004-την μπροστινη οψη των ολυμπιακων μεταλλιων.η δοε δεχτηκε την προταση του "αθηνα 2004"-δημιουργος η σχεδιαστρια ελενα βοτση-και καταργησε,75 χρονια μετα,την οψη με την αρενα του κολοσσαιου,που δεν ειχε καμια σχεση με τους ολυμπιακους αγωνες.

ειναι ενα ακομη λιθαρακι,μια ακομη νικη
με σεβασμο και αγαπη ,ο φιλος σας μανος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2003, 21:32:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάνο μην απαολογείσαι για αυτά που λες. Μη ζητάς συγνώμη. Μην είσαι τοσο απολογητικός. Η συζήτηση γίνεται ακόμη πιο ζωντανή όταν βγάζουμε αυτό που αισθανόμαστε. θέλω να υποσχεθείς ότι θα ξαναζητήσεις συγνώμη μόνο αν μας προσβάλεις άμεσα. Εντάξει?
Μάνο έχεις απόλυτο δίκιο για αυτά που λες. Ίσως αναφέρθηκα στην Κύπρο γιατί ήθελα να ακούσω από Κύπριο αυτά που ήθελα να ακούσω. Προσωπικά τους Κυπρίους τους αγαπάω πολύ για αυτό εχω και φίλους απο εκεί, που κρατάν εδώ και χρόνια αν και είμαστε μακριά. Όσο για τους αγγλίζοντες Κυπραίους, δε με αφορούν. Είναι σαν να λέμε γερμανίζοντες ή τουρκίζοντες Ελλαδίτες. Που δυστυχώς γερμανίζοντες υπάρχουν πολλοί. Πλέον με τον καιρό αρχίζουμε να βλέπουμε την αλήθεια, και παύουμε να ταυτίζουμε τους Ελλαδίτες με την "προδοσία" της χούντας και τους Κυπραίους με την "προδοσία" του Μακάριου.
Από εδώ και πέρα μας ενώνει η αγάπη μας για την Ελληνικότητα μας. Ζήτω ο Ελληνισμός!!!! Με το δίκιο τους να είναι θυμωμένοι, αλλά όχι με τον απλό λαό της Ελλάδας. Είναι όπως εμείς λόγω κάποιων αγγλιζόντων Κυπρίων εναντιωθήκαμε σε όλο τον λαό της Κύπρου. Μιλαω βέβαια στον πληθυντικό, αλλά ειλικρινά εγώ ποτέ σεν το είδα έτσι. Και εξοργίζομαι, όπως και είπα σε άλλο μήνυμα, που μασ ξεσηκώνουν για το Ιρακ και όχι για την Κύπρο. Και αναφέρομαι για την δική μας κυβέρνηση αλλά και της Κύπρου, Ώρες-ώρες νοιώθω παρανοϊκή, αλλά βλεπω παντου προδότες!!! Αυτή η μανία να ξεχωρίσουν τη θρησκεία από την πολιτεία, η μανία να σπείρουν διχόνοια μεταξύ των φυλών, ακόμη και αυτή η διαιώνιση του τοπικισμού μεταξύ θεσσαλονίκης και Αθήνας με τρελαίνει. Οπωσδήποτε οι Έλληνες από τα αρχαία χρόνια έτσι ήταν, αλλά προς θεού δεν είναι δυνατόν οι ηγέτες να το κάνουν αυτό. Νοιώθω ντροπή για όλους αυτούς γιατί αποκαλούν τους εαυτούς τους Έλληνες. Προσπαθούν να μας κάνουν να πάψουμε να νοιώθουμε έθνος, θέλουν να γίνουμε σαν όλους τους άλλους Ευρωπαίους, που κανένας τους δεν είναι έθνος. Γιατί όσο νοιώθουμε έθνος δε μπορούν να μας διαιρέσουν. Και μια ελπίδα διαίρεσης υπάρχει μόνο αν διασκορπιστούμε θρησκευτικά και αυτό γιατί ο Έλληνας έχει μεγάλη θρησκευτική συνείδηση και θα ήταν ο μόνος λόγος που θα ερχόταν σε πραγματική ρήξη με έναν ομόεθνο του. Λες για το δικό σου εκνευρισμό, δεν νομίζω ότι ακουγομαι πιο ήρεμη από εσένα. Εκνευρίζομαι ακόμη και με το που χρησιμοποιούμε ξένες λέξεις στο λεξιλόγιο μας. Κι εγώ ακόμη. Ο Γάλλος συνεργάτης μου γελούσε γιατί μας ακούει να λέμε λέξεις αντιδάνεια, δηλαδή λέξεις καθαρά ελληνικές που μεταφέρθηκαν στην Αγγλία ή Γαλλία και τις ξαναπήραμε πίσω τροποποιημένες. Είναι αστείο. Όταν με ακούω να λέω μπράβο, θυμώνω με τον εαυτό μου. Τι κακό έχει το έυγε!

Ηρεμώ και επανέρχομαι.........

Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stelios
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2003, 22:27:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stelios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους!Φιλη μου Πυρρα οι απαντησεις βρισκονται στο ονομα σου συγκρινοντας το με την "ιστορια" που μας εχουν διδαξει οσον αφορα την καταγωγη των Ελληνων οπως Δωριεις,Ιωνες κλπ.Αφου εισαι η γυναικα του Δευκαλιωνα και μητερα του Ελλην,του πρωτου Ελληνα μετα τον κατακλυσμο του Δευκαλιωνα 9000π.Χ. μετα το τελος του πολεμου των Ελληνων με τους κατοικους της Αντλαντιδας οπου ακολουθησε ο γνωστος κατακλυσμος!Και φυσικα αν κοιταξεις το γενεαλογικο δεντρο που ακολουθει θα δεις πως δημιουργηθηκαν οι διαφορες φυλες των Ελληνων.Οσον αφορα την μετεπειτα σχεση Χριστιανισμου-Ελληνισμου εχω παραθεσει τις γνωσεις μου στο θεμα:Η ΓΝΩΣΗ/τι σημαινει ο αριθμος666 σελ.5

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2003, 22:58:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εχεις απολυτο δικαιο πυρρα,δεν θα ξαναζητησω συγνωμη για κατι που δεν εχω κανει,θα συμφωνησω σε ολα,θελω να πιστευω πως και ο λουκας την ιδια γνωμη θα εχει:))))
φιλε στελιο ,σας εχω επισκεφτει:))κανετε και εσεις παρα πολυ καλη δουλεια,μου αρεσουν οι αποψεις σας,βεβαια επειδη ελαχιστα ,κατεχω απο αριθμοσοφια και αριθμολογια των αρχαιων ελληνων και δεν ειχα κατι να παραβαλω,θεωρησα σωστο απλα να παρακολουθω
καλο βραδακι σε ολους,να προσεχετε ,με αγαπη ,το φιλαρακι σας ,ο μανος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2003, 00:10:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΜΑΝΟ Η ΦΙΛΗ ΠΥΡΡΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ.
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΖΗΤΑΣ ΣΥΓΝΩΜΗ.
ΟΛΑ ΟΣΑ ΛΕΣ,ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΩΣΤΑ.ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗΣ.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΧΑΙΡΟΜΑΙ,ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΓΑΠΟΥΝ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ.

ΦΙΛΕ ΜΑΝΟ ΟΙ ΝΙΚΕΣ ΔΙΑΔΕΧΟΝΤΑΙ Η ΜΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ.
ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΤΕΜΕΝΑΝ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΚΑΘΕ ΤΕΤΡΑΕΤΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΗ ΧΩΡΑ.
ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ,ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΓΕΝΗΣΕ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΑΓΩΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΦΕΡΟΥΜΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΔΩ.

ΦΙΛΗ ΠΥΡΡΑ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΜΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ.ΕΛΠΙΖΩ ΜΟΝΟ ΝΑ ΠΗΡΕΣ ΤΗΣ ΣΩΣΤΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕΣ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΣΑΝ ΚΥΠΡΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙ ΓΙΑ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΜΕ ΑΚΟΜΑ ΕΝΑΝ ΚΥΠΡΙΟ

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΣΑΣ

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2003, 03:33:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΥΡΡΑ ΟΤΑΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΡΑΝΙ ,ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ ΤΟ ΝΑ ΔΟΥΜΕ,ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ..
ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ ΤΟ ICQ ΣΟΥ,ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΩΙΝΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΟNLINE.
ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑΣ CHAT SERVER ΣΤΟ ESOTERICA,NA MIΛΑΜΕ ΖΩΝΤΑΝΑ ΟΣΟΙ ΘΕΛΟΥΝ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2003, 09:14:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

ΦΙΛΗ ΠΥΡΡΑ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΡΑΝΙ.ΟΤΑΝ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΟ ΑΝΕΒΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚ.
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ.

ΦΥΣΙΚΑ ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΚΟΠΕΥΩ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΟ ΚΟΡΑΝΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΣΥΓΚΡΙΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ.
ΤΙ ΚΟΙΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΧΙ.
ΠΟΥ ΠΡΩΣΟΠΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΑ ΚΟΙΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2003, 11:40:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπικά κουράστικα αρκετά διαβάζοντας το κοράνι. Επαναλμβάνεται συνέχεια. Δε μπόρεσα να καταλάβω τι το λογοτεχνικό βρίσκουν σε αυτό. Ίσως βέβαια να φταίει η μετάφραση. Πάντως φίλοι μου είναι αλήθεια αυτό που λένε ότι αν "ο Μωάμεθη δε πάει στο Βουνό πάει το βουβό στον Μωάμεθ". Λέει κάτι στην αρχή και αν δεν το βολεύει μετά το προσαρμόζει στη ζωή του. Είναι πάτνως παρεξηγημένο βιβλίο. Έχει κοινά με τη θρησκεία μας, αλλά τα προσαρμόζει λιγουλάκι στη ζωή του Μωάμεθ. Πιστεύουν στο Μωϋσή, στο Χριστό στην Παναγία αλλά σε κατώτερη βαθμίδα από τον Μωάμεθ. Στηρίζονται στις 10 εντολές όπως και εμείς. Είναι ένα συνοθύλευμα των δύο θρησκειών. Άμα το διαβάσει κανείς θα καταλάβει ότι η εκάστοτε Μουσουλμανική κοινότητα το παρερμηνεύει. Για αυτό υπάρχουν τόσες διαφορετικές αντιμετωπίσεις από τους Μουσουλμάνους (σύγκρινε Τυνήσιους με Ιρανούς). Είναι ενδιαφέρον να το διαβάσει κανείς. Δεν είναι τόσο αγριο και εναντίων των καφίρ (άπιστους), το παρερμηνεύουν.Άσε όμως για τα ούρι του παραδείσου και τα πιλάφια, όλο για αυτά μιλάει (χαχαχα). Ακόμη πιο ενδιαφέρουσα είναι η παρερμηνεία και η νομοθεσία του Χομεϊνί στο Ιραν. Παιδιά εκεί θα σκάσετε στα γέλια, και το εννοώ, αλλά θα αντιληφθείται ότι έχει απομακρυνθεί από το κοράνι. Δώστε μου λίγο καιρό γιατί το βιβλίο μουκάνει βόλτες (αρκετοί το βρίσκουν ενδιαφέρον). Μες την εβδομάδα θα το πάρω και θα σκανάρω μερικά ενδιαφέροντα θέματα. Αυτό είναι υπόσχεση.

Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2003, 11:46:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΗ ΠΥΡΡΑ ΘΑ ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ.

ΟΤΑΝ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΑΝΕΒΑΣΕ ΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ.

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2003, 11:51:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λουκά μην κάνεις το λάθος να τα συγκρίνεις, δε συγκρίνονται με τίποτα, και θα καταλάβεις γιατί. Χάρηκα πως μίλησες για τους Κυπρίους και τους Έλληνες και είδα ότι τουλάχιστον εσύ έχεις καταλάβει τα δίκια και τα άδικα των δύο πλευρών.

Beyond, καλως τον, καιρό έχω να σε δώ στα μέρη μας. Το ICQ μου βρίσκεται στο προφίλ μου αν το χρειαστείς. Και έχεις δίκιο, σε κάποιες φάσεις χρειάζεται ένα ζωντανό chat, που ίσως να αποθηκεύεται στον server. Η ανταλλαγή μηνυμάτων είναι καλή για να παραθέτεις εκτενείς απόψεις, αλλά υπάρψουν φάσεις που η συζήτηση πρέπει να είναι ζωντανή και να υπάρχουν προκλησεις (Μας ακούει κανείς πό τους μεγάλους?..........)

Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2003, 16:16:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ηρθα και εγω:))))),ειχα παει βολτιτσα.
ειστε καλα?,πυρρα αναμενουμε με ενθουσιασμο:))))
αν δεν ξεκιναγαν καποιοι "δικοι" μας "χριστιανοι",τις σταυροφοριες για την αρπαγη του αγιου δισκοποτηρου,τι γαληνια και ομορφα που θα ηταν τα πραγματα,μετα εμφανιστηκαν οι χιλιαστες,οι παπικοι και το "γλυκο" εκανε μπαμ ,δωξα ο θεος, που η ελλαδα, ειναι η μονη χωρα την οποια σεβονται και αγαπουν οι αραβες,αλλιως δεν θα ηταν καθολου καλα τα πραγματα ,ειμαστε η ασπιδα ολων ,επειδη ομως ξερουν ολοι πως εμεις ως ελληνισμος δεν θα παρατησουμε αυτην την ασπιδα,αντι να μας προσεχουν,κοιτουν να μας χαντακωσουν,ομως αυτο ειναι το αδυνατο σημειο τους και πρεπει να το εκμεταλευτουμε ως ελληνισμος.
με απεραντο σεβασμο και αγαπη ,το φιλαρακι σας ο μανος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2003, 20:03:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΗ ΠΥΡΡΑ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΠΕΡΝΩ ΔΕΔΟΜΕΝΟ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΥΓΚΡΙΝΩ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΟΜΟΙΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥΣ.

ΦΙΛΕ ΜΑΝΟ ΑΣΠΙΔΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΠΟΥ ΦΕΡΟΥΜΕ.ΕΛΛΗΝΕΣ.

ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΗ ΑΣΠΙΔΑ ΠΟΥ ΠΟΛΛΟΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΔΙΑΠΕΡΑΣΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ ΒΑΘΥ ΤΩΝ ΑΙΩΝΩΝ ΑΛΛΑ ΜΑΤΑΙΑ.ΜΕΧΡΙ ΕΝΟΣ ΣΗΜΕΙΟΥ ΜΟΝΟ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΝ.

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2003, 20:16:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά με τη συζήτηση φτάσαμε στο Ισλαμ. Ιδού Λουκά για μια άλλη θρησκεία που ασχολείται με τους Έλληνες. Θα ήταν ενδιαφέρον να ψάξουμε και στα άλλα ιερά βιβλία για το πως αναφέρονται ή πως αντιμετωπίζονται. Τι λέτε? Για να επικεντρωθούμε και να ναλύσουμε το αρχικό ερώτημα του ΛΟυκά.

Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2003, 21:48:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φΦΙΛΗ ΠΥΡΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ Η ΙΔΕΑ ΣΟΥ.

ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΧΩΡΑΕΙ.

ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΟΥΜΕ ΟΣΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΣΕ ΚΑΛΟ ΘΑ ΜΑΣ ΒΓΟΥΝ.

ΕΜΠΡΟΣ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΟΥ ΓΝΩΣΤΟΥ ΑΓΝΩΣΤΟΥ.

ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΜΕΓΑΛΕΙΟΥ ΣΤΗΝ ΑΒΥΣΣΟ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΛΑΩΝ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2003, 00:26:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα παραθέσω κάποια πράγματα που βρήκα στο ιντερνετ. Δεν μπορώ να τα επιβεβαιώσω απλά τα παραθέτω σαν στοιχεία πρόκλησης αναζήτησης. Δε σημαίνει ότι είνα αλήθεια. Μέσα από αυτά όμως ίσως μας δοθεί το έναυσμα για συγκεκριμένη αναζήτηση. Λοιπόν ξεκινάω:

Άδωνις & Ιησούς

- Ο Άδωνις είχε την προσωνυμία του Ουράνιου Ποιμένα αλλά και του Μοναδικού Και Αληθινού Υιού.

- Ο Άδωνις αναστήθηκε σε τρεις μέρες.

- Στην Αλεξάνδρεια της Αιγύπτου, στην Αντιόχεια, στην Βύβλο, στην Κύπρο, στην Αθήνα και στο Άργος γίνονταν τα “Αδώνια”.

- Αυτές οι γιορτές γίνονταν την άνοιξη και ήταν χαρακτηριστικό ότι μετά από πένθος μιας εβδομάδας, εόρταζαν την ανάσταση του Άδωνι.

- Κατά τον συμβολικό του θάνατο, έπλεναν το άγαλμά του, το άλειφαν με μύρα και το τύλιγαν σε ένα σάβανο.

- Περιέφεραν στους δρόμους ένα ραντισμένο με άνθη άγαλμα και ο επιτάφιος θρήνος ονόμαζε τον Άδωνι “Γλυκύ Έαρ.”

- Η Λαογραφία μας αναφέρει διάφορες γιορτές που έρχονται από την αρχαιότητα και επιβίωσαν και γίνονταν μέχρι το 1900, όπως είναι η “Ανάσταση του Ζαφείρη” στην Ήπειρο, η “Ανάσταση του Κραντονέλλο” στη Μύκονο ( Κυρ - Άδωνις / Κυρ – Αντωνέλλος / Κραντωνέλλος) αλλά και η περίφημη εορτή της “Ανάστασης του Λειδινού” που γίνονταν στην Αίγινα, όπου έφτιαχναν έναν επιτάφιο, τοποθετούσαν επάνω μία κούκλα και τον περιέφεραν στους δρόμους της πόλης ψέλνοντας:
“Λειδινέ μου, Λειδινέ μου και κρησαρωμένε μου.”

- Τον ράντιζαν με άνθη κυρίως Δειλινά, εξ ου και το Λειδινός (κατ’ αντιμετάθεση των συμφώνων “δ” και “λ”) και τον ενταφίαζαν το δειλινό σε μέρος που είχαν ενταφιάσει τον περυσινό Λειδινό τον οποίον δεν έβρισκαν εκεί και το θεωρούσαν πολύ φυσικό (να μην είναι εκεί) γιατί είχε αναστηθεί.

Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2003, 00:28:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζαρατούστρα & Ιησούς

- Ο Ζαρατούστρα στην πιο πρόσφατη ανθρώπινη παρουσία του, γεννήθηκε από τον Πουρουσάσπα και την Ντουγκντόβα και ήταν το τρίτο από τα πέντε τους παιδιά. Το όνομά του ήταν Σπιτάμα και γεννήθηκε με άσπιλη σύλληψη γιατί ο Πουρουσάσπα κατά την διάρκεια μιας ιεροτελεστίας ήπιε από το Άγιο Χαόμα -το ιερό ποτό των Μάγων- και η Ντουγκντόβα συνέλαβε χωρίς να γνωρίσει άντρα.

- Όλη η φύση σχολίασε την γέννηση του Σπιτάμα Ζαρατούστρα ξέροντας ότι το βρέφος θα γίνει Θείο Πλάσμα.

- Ένας σκληρός Σατράπης χρησιμοποιώντας την βασιλική του δύναμη, έβαλε να σφάξουν όλα τα νεογέννητα της χώρας για να εξαφανιστεί το βρέφος που όπως έλεγε η προφητεία θα εξαφάνιζε την ειδωλολατρική θρησκεία και θα κατέστρεφε το ιερατείο της μαγγανείας.

- Μέχρι να φτάσει εφτά χρόνων το παιδί, είχε εξελιχθεί σε ένα πολύ έξυπνο αγόρι με αξιοθαύμαστες γνώσεις.

- Το πήραν οι Μάγοι να το φυλάξουν και εκπαιδεύτηκε στα μυστήρια της αληθινής θρησκείας.

- Στα δέκα πέντε του χρόνια μυήθηκε στην αληθινή πίστη των αιώνων και στα είκοσί του, αποσύρθηκε για να διαλογιστεί στα βάθη της απέραντης Περσικής ερήμου.

- Στα τριάντα του άρχισε να διδάσκει, να θεραπεύει και να κάνει θαύματα.
Ένα ξακουστό θαύμα που έκανε ήταν ότι άνοιξε την θάλασσα στα δύο για να περάσουν οι οπαδοί του και να γλιτώσουν από τον Σατράπη.

- Τον δολοφόνησαν την ώρα που ιερουργούσε και κατέβηκε μια μεγάλη φωτιά από τον Αστερισμό του Ωρίωνα και τον πήρε πάνω στους έναστρους ουρανούς από όπου ήρθε για να βασανιστεί και να πεθάνει για χάρη της ανθρωπότητας.


Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2003, 00:34:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μίθρας & Ιησούς

- Η πρώτη ιστορικά επιβεβαιωμένη ένδειξη της λατρείας του Μίθρα ανάγεται στον 14ο π.Χ. αιώνα.

- Η γέννησή του γιορταζόταν στις 25 του Δεκέμβρη.

- Γεννήθηκε σε μία σπηλιά και στη γέννησή του παρευρέθησαν βοσκοί και Μάγοι που οδηγήθηκαν εκεί από ένα αστέρι.

- Όταν αναλήφθηκε στον ουρανό, πήρε θέση δεξιά από τον Πατέρα του.

- Στην τελετουργία του Μυστικού Δείπνου, οι πιστοί έλεγαν το εξής:
“Αυτός που δεν θα φάει από το Σώμα μου και δεν θα πιει από το Αίμα μου, δεν θα λάβει την Σωτηρία.”

Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2003, 00:36:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βήλος – Μαρντούκ & Ιησούς

Ο Βήλος ήταν αρχαίος Βαβυλώνιος Θεός.

- Συνελήφθη

- Ανακρίθηκε

- Μαστιγώθηκε

- Ένας κακούργος ελευθερώθηκε στη θέση του κατά το έθιμο.

- Θανατώθηκε στο βουνό μαζί με δύο ληστές.

- Τα ρούχα του τα μοιράσανε.

- Ο τάφος του φρουρήθηκε από στρατιώτες.

- Αναστήθηκε.

- Η γιορτή της ανάστασης γίνονταν την άνοιξη.


Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2003, 00:46:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο προφήτης Δανιήλ γράφει ποιό καθαρά όταν εξηγεί το όνειρο του Βαλτάσαρ λέγοντας πως "ο κριός τον οποίο είδες είναι ο βασιλεύς των Περσών και των Μήδων, ο τράγος των αιγών είναι ο βασιλεύς Ελλήνων, και το κέρας το μέγα, το οποίο ήταν ανάμεσα στους οφθαλμούς αυτού, ούτος εστίν ο βασιλεύς ο πρώτος."
Ο διονυσιακός τράγος, της τραγωδίας και του θεάτρου, είναι το σύμβολο των Ελλήνων βασιλιάδων.


Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2003, 00:56:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Μέγας Αλέξανδρος σύμφωνα με τον Φλάβιο Ιώσηπο, επισκέφθηκε την Ιερουσαλήμ, όπου τον υποδέχτηκε ο αρχιερέας του ναού. Ο Αλέξανδρος δήλωσε ότι δεν προσκυνάει τον ιερέα αλλά τον Θεό στον οποίο πιστεύει. Ζήτησε μάλιστα κάποια εικόνα του ή ένα άγαλμα του να στηθεί στον ναό. Ο ιερέας απάντησε πως ο νόμος του θεού δεν τους επιτρέπει να τοποθετούν εικόνες ή αγάλματα στο ναό. Ωστόσο θα έκαναν κάτι γι΄αυτόν που θα έμενε στους αιώνες. Ο αρχιερέας διέταξε κάθε παιδί που θα γεννιόταν εκείνη την χρονιά από την ιερατική φυλή του Λευί, να ονομαστεί Αλέξανδρος. Έτσι το όνομα αυτό μπήκε στο Ταλμούδ και μέχρι σήμερα πολλοί Ιουδαίοι ονομάζονται Αλέξανδροι. Αυτά βέβαια ισχυρίζεται ο Ιώσηπος. Είναι φανερό πως οι Ελληνιστές Ιουδαίοι λάτρεψαν ως θεό τον Αλέξανδρο, όπως έκαναν όλοι οι Έλληνες της ανατολής.

Οι Μωαμεθανοί ωστόσο πιστεύουν, όπως γράφει το Κοράνι, ότι ο Μέγας Αλέξανδρος (Ισκαντέρ) είναι ένας μεγάλος προφήτης του Αλλάχ. Το ίδιο πράγμα βέβαια πιστεύουν οι Μωαμεθανοί και για τον Χριστό. Και είναι παράξενο που οι Άραβες έχουν σε μεγαλύτερη υπόληψη τον Μακεδόνα βασιλιά από τους ίδιους τους Έλληνες.


Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1559448
Maintained by Digital Alchemy