ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Μάρτυρες του Ιεχωβά
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2008, 22:58:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Θα χρησιμοποιώ πιο ήπιους χαρακτηρισμούς μόνο και μόνο σεβόμενος τη φιλοξενία στο forum και τίποτα άλλο!
-Θεωρώ ανοσιούργημα τη μη υπεράσπισης της πατρίδας με το πρόσχημα της όποιας θρησκείας! Στο ίδιο καζάνι βράζουν τέτοιοι άνθρωποι!
-Στο ίδιο παρέα με όσους από τους νέους του Βυζαντίου την κοπάνισαν για να μονιάσουν δήθεν! (στη πραγματικότητα παίζοντας το παιχνίδι του Σουλτάνου!) στο ίδιο με τον Πήλιο Γούση στο ίδιο με τον Εφιάλτη στο ίδιο με τα κοράκια που τρώνε το μόχθο του ΒΟΪΔΟΛΑΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ! στο ίδιο με όσους από το Ιερατείο (και κυρίως τους υψιλόβαθμους)που το μόνο που τους νοιάζει είναι η καλοπέραση και η κλεψιά!, στο ίδιο με αυτούς που κλέβουνε τα ταμεία, κάνουν ασανσέρ το χρηματιστήριο, βουτάνε μίζες διορίζουν με απαιχθή κρητίρια! στο ίδιο με όσους πουλάνε ναρκωτικά στη νεολάια μας.
Τους βάζω στο καζάνι της επιβουλής των εθνικών μας συμφερόντων!
-Για να δούμε ως πότε! σε πόσες γενιές..... ή χαθηκε το παιχνίδι!!!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2008, 00:53:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ europaios2, όπως εσύ έχεις κάποια πιστεύω και μια ιδεολογία που υπερασπίζεσαι και ασπάζεσαι, το ίδιο ισχύει και για άλλους ανθρώπους. Εάν κάποιος δεν θέλει να πολεμήσει, μπορεί να το έχει επιλέξει μετά από πολύ σκέψη και για λόγους που εκείνος πιστεύει ότι είναι σωστοί. Αυτό δεν τον κάνει αυτόματα προδότη και είναι άδικο να κατηγορείς κάποιον ως τέτοιον, όπως επίσης να το κάνεις αυτό για πολλούς ανθρώπους ομαδικά, προσδίδοντας στις επιλογές τους κίνητρα που εσύ πιστεύεις ότι συνδέονται μ' αυτές.

Οι ομάδες και τα μεμονωμένα παραδείγματα ανθρώπων που χαρακτήρισες κάτω από την ίδια κατηγορία (ή καλύτερα το ίδιο καζάνι ) πιθανόν να βλάπτουν σε κάποιο βαθμό κάποια εθνικά συμφέροντα. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι ταυτόχρονα τα επιβουλεύονται κιόλας - αναφέρομαι κυρίως σε εκείνους που δεν πολεμούνε λόγω θρησκευτικών πεποιθήσεων. Ιδιαίτερα, εκείνοι που δεν εμπλέκονται σε πολεμικές πράξεις λόγω θρησκευτικών πιστεύω, εκτός από το ότι αποτελούν τη μειοψηφία - ειδικότερα στη χώρα μας - μπορεί ως πολίτες να είναι ηθικότατοι και δημιουργικότατοι και να μην αποτελούν τροχοπέδι των εθνικών μας συμφερόντων.

quote:
samuel1974:

@ Συντονιστές

Γράφετε:
"ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
ΛΟΓΩ ΕΚΦΡΑΣΕΩΝ ΠΟΥ ΔΕ ΣΥΝΑΔΟΥΝ ΜΕ ΤΗ
ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΤΩΝ ΣΥΖΗΤΗΣΕΩΝ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ"

Αυτά που είπα είναι παράφραση των λεγομένων του Μέγα Βασιλείου, που είχε πει, ότι "Τα αγόρια έχουνε τάση προς τη σαρκολατρεία και τα κορίτσια προς την ελαφρομυαλιά". Χρησιμοποίησα όμως τις σύγχρονες λέξεις της καθομιλουμένης, για να γίνω πιο κατανοητός.



Αγαπητέ samuel1974 μπορούσες κάλλιστα να χρησιμοποιήσεις τις εκφράσεις του Μέγα Βασιλείου που αναφέρεις σ' αυτό το μήνυμά σου. Θα ήταν κατανοητές από όλους. Η επέμβαση στο μήνυμά σου δεν αφορούσε το νόημα, αλλά τον τρόπο έκφρασης που χρησιμοποίησες, ο οποίος δεν πιστεύω ότι αποτελεί για όλους μας το καλύτερο δείγμα "σύγχρονων λέξεων της καθομιλουμένης".
Ίσως τελικά να μην ήταν αυτή και η πιο επιτυχημένη απόπειρα να χρησιμοποιήσεις την καθομιλούμενη...

Τέλος πάντων. Ύπαγε, και μην αμαρτήσεις ξανά


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2008, 01:13:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Για σκέψου Αμαλιά μου, να είμασταν Ιεχωβάδς όλοι! Χαράς ευαγγέλια για τους Τούρκους! Για σκέψου να ήταν Ιεχωβάδες οι Έλληνες στην Τουρκοκρατία! ο Κλοκοτρώνης και οι λοιποί! μάλον Μουσουλμάνος θα ήταν ο κάθε eidos!
-Άρα δικαιούμαι να πω! πας Ιεχωβάς μή Έλλην! Γιατί η ελυθερία μας οφείλεται στα κόκαλα τα ιερά των Ελλήνων! ή κάνω λάθος?


ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2008, 09:16:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στον μεσαίωνα φίλτατε καίγανε όσους «παραστρατούσανε». Εσείς, τους «καίτε» δια της Αποκοπής. Τόοοοοοση ελευθερία πια στις τάξεις σας??

Αγαπητέ Schwabe, σε ποιούς ακριβώς αναφέρεσαι;
Αυτό το β' πρόσωπο πληθυντικού αριθμού με μπερδεύει...

quote:
-Άρα δικαιούμαι να πω! πας Ιεχωβάς μή Έλλην! Γιατί η ελυθερία μας οφείλεται στα κόκαλα τα ιερά των Ελλήνων! ή κάνω λάθος?

Αυτά τα ιερά κόκκαλα των Ελλήνων αν είχαν στόμα θα είχαν ξεφωνήσει εδώ κι αιώνες...

Για να είμαι ειλικρινής, αγαπητέ europaios2, δεν ξέρω αν δικαιούσαι εσύ, εγώ ή ο καθένας να πει ότι "πας - Μάρτυρας του Ιεχωβά καλύτερα - Ιεχωβάς μη Έλλην".
Ως συλλογιστική πορεία μου ακούγεται πολύ βεβιασμένη και γενικευμένη και παράλληλα άδικη για μια μερίδα συνανθρώπων μας.
Νομίζω ότι εάν διαβάσεις την πρώτη παράγραφο του μηνύματος της amalia και προσπαθήσεις να την κατανοήσεις λίγο βαθύτερα, ίσως να καταλάβεις αυτό που προσπαθεί να σου πει.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2008, 16:58:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φαντασου επισης Αμαλια να ηταν ολοι οι Τουρκοι, οι Αλβανοι, οι σαρακηνοι οι βενετσανοι, και ολοι οι ανθρωποι της γης Μ.τ.Ι.

με ποιον θα πολεμουσε ο Ευρωπαιος τοτε;

συμφορα του!!!

τον γιο σου τον περιμενει αυτο που του ετοιμαζεις...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2008, 22:17:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
eidos:
«φαντασου επισης Αμαλια να ηταν ολοι οι Τουρκοι, οι Αλβανοι, οι σαρακηνοι οι βενετσανοι, και ολοι οι ανθρωποι της γης Μ.τ.Ι.
με ποιον θα πολεμουσε ο Ευρωπαιος τοτε;»

Καλά τα ευχολόγια και τα κενά τα λόγια, αλλά η πραγματικότητα έχει αλλιώς!

Πόλεμος υπήρχε από απαρχής της ανθρωπότητας, πόλεμο διεξήγαγαν οι εκλεκτοί του Ιεχωβά φίλτατε, και φυσικά……..δεν είδαμε τον Ιεχωβά να έρχεται και να λέει μην πολεμάτε τέκνα μου Ισραηλίτες, διότι κατά βάθος δεν θα πρέπει να πιάσετε σπαθί!!

Αντιθέτως, βλέπουμε τον Ιεχωβά ΝΑ ΕΥΛΟΓΕΙ ΤΟΥΣ ΣΦΑΓΕΙΣ, όπως π.χ. ο Ιησούς του Ναυή, αλλά και γενικά να υπόσχεται τη γη άλλων λαών στους εκλεκτούς του, φυσικά μετά από σφαγές και πολέμους.

Συνεπώς, κανένας ΜτΙ δεν μπορεί να μέμφεται τρίτους, διότι ο Ιεχωβάς ο ίδιος υπήρξε ΜΕΓΑΣ ΣΦΑΓΕΑΣ ΔΙΑ ΤΩΝ ΕΚΠΡΟΣΩΠΩΝ ΤΟΥ.

Κατά τα άλλα, και επειδή αυτή η ακραία σέκτα δεν έχει παρά μηδαμινή έκταση στη χώρα μας, αλλά και γενικότερα στον κόσμος, τα πολλά λόγια είναι χάσιμο χρόνου…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2008, 23:00:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια και μιλάμε για φαντασία, να πω κι εγώ

φαντάσου φίλε europaios2, να ξεκόλλαγες απ' τον πόλεμο και τους μ.τ.ι. και να πέρναγες σε πιο σοβαρά κοινωνικά ή θεολογικά ζητήματα που τους αφορούν.

Τι προσφέρουν, ας πούμε, στο κοινωνικό σύνολο ή τι συμφέροντα κρύβονται πίσω τους κλπ.

Επίσης φίλε eidos, φαντάσου κι εσύ να σκεφτόσουν ότι μπορεί (λέω μπορεί, με την έννοια του "ίσως"), να μην κατέχεις την απόλυτη αλήθεια, που με ζήλο διατυμπανίζεις, και βεβαιώνεις άπαντες γι' αυτό και να πλανάσαι πλάνην οικτράν...

Φαντάζεστε;!!;

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2008, 23:51:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΗΘΙΚΟ ΔΙΔΑΓΜΑ ΤΩΝ ΥΙΩΝ ΙΑΚΩΒ

……….6 εξηλθεν δε Eμμωρ ο πατηρ συχεμ προς Ιακωβ λαλησαι αυτω 7 οι δε υιοι Ιακωβ ηλθον εκ του πεδιου ως δε ηκουσαν κατενυχθησαν οι ανδρες και λυπηρον ην αυτοις σφοδρα οτι ασχημον εποιησεν εν Ισραηλ κοιμηθεις μετα της θυγατρος Ιακωβ και ουχ ουτως εσται

8 Kαι ελαλησεν Εμμωρ αυτοις λεγων Συχεμ ο υιος μου προειλατο τη ψυχη την θυγατερα υμων δοτε ουν αυτην αυτω γυναικα 9 επιγαμβρευσασθε ημιν τας θυγατερας υμων δοτε ημιν και τας θυγατερας ημων λαβετε τοις υιοις υμων 10 και εν ημιν κατοικειτε και η γη ιδου πλατεια εναντιον υμων κατοικειτε και εμπορευεσθε επ' αυτης και εγκτησασθε εν αυτη 11 ειπεν δε συχεμ προς τον πατερα αυτης και προς τους αδελφους αυτης ευροιμι χαριν εναντιον υμων και ο εαν ειπητε δωσομεν 12 πληθυνατε την φερνην σφοδρα και δωσω καθοτι αν ειπητε μοι και δωσετε μοι την παιδα ταυτην εις γυναικα

13 Aπεκριθησαν δε οι υιοι ιακωβ τω συχεμ και εμμωρ τω πατρι αυτου μετα δολου και ελαλησαν αυτοις οτι εμιαναν διναν την αδελφην αυτων 14 και ειπαν αυτοις συμεων και λευι οι αδελφοι δινας υιοι δε λειας ου δυνησομεθα ποιησαι το ρημα τουτο δουναι την αδελφην ημων ανθρωπω ος εχει ακροβυστιαν εστιν γαρ ονειδος ημιν 15 εν τουτω ομοιωθησομεθα υμιν και κατοικησομεν εν υμιν εαν γενησθε ως ημεις και υμεις εν τω περιτμηθηναι υμων παν αρσενικον 16 και δωσομεν τας θυγατερας ημων υμιν και απο των θυγατερων υμων λημψομεθα ημιν γυναικας και οικησομεν παρ' υμιν και εσομεθα ως γενος εν

17 Εαν δε μη εισακουσητε ημων του περιτεμνεσθαι λαβοντες τας θυγατερας ημων απελευσομεθα
18 και ηρεσαν οι λογοι εναντιον εμμωρ και εναντιον συχεμ του υιου εμμωρ 19 και ουκ εχρονισεν ο νεανισκος του ποιησαι το ρημα τουτο ενεκειτο γαρ τη θυγατρι ιακωβ αυτος δε ην ενδοξοτατος παντων των εν τω οικω του πατρος αυτου 20 ηλθεν δε εμμωρ και συχεμ ο υιος αυτου προς την πυλην της πολεως αυτων και ελαλησαν προς τους ανδρας της πολεως αυτων λεγοντες

21 Οι ανθρωποι ουτοι ειρηνικοι εισιν μεθ' ημων οικειτωσαν επι της γης και εμπορευεσθωσαν αυτην η δε γη ιδου πλατεια εναντιον αυτων τας θυγατερας αυτων λημψομεθα ημιν γυναικας και τας θυγατερας ημων δωσομεν αυτοις 22 μονον εν τουτω ομοιωθησονται ημιν οι ανθρωποι του κατοικειν μεθ' ημων ωστε ειναι λαον ενα εν τω περιτεμνεσθαι ημων παν αρσενικον καθα και αυτοι περιτετμηνται 23 και τα κτηνη αυτων και τα υπαρχοντα αυτων και τα τετραποδα ουχ ημων εσται μονον εν τουτω ομοιωθωμεν αυτοις και οικησουσιν μεθ' ημων 24 και εισηκουσαν εμμωρ και συχεμ του υιου αυτου παντες οι εκπορευομενοι την πυλην της πολεως αυτων και περιετεμοντο την σαρκα της ακροβυστιας αυτων πας αρσην

25 Εγενετο δε εν τη ημερα τη τριτη οτε ησαν εν τω πονω ελαβον οι δυο υιοι ιακωβ συμεων και λευι οι αδελφοι δινας εκαστος την μαχαιραν αυτου και εισηλθον εις την πολιν ασφαλως και απεκτειναν παν αρσενικον 26 τον τε εμμωρ και συχεμ τον υιον αυτου απεκτειναν εν στοματι μαχαιρας και ελαβον την διναν εκ του οικου του συχεμ και εξηλθον 27 οι δε υιοι ιακωβ εισηλθον επι τους τραυματιας και διηρπασαν την πολιν εν η εμιαναν διναν την αδελφην αυτων 28 και τα προβατα αυτων και τους βοας αυτων και τους ονους αυτων οσα τε ην εν τη πολει και οσα ην εν τω πεδιω ελαβον 29 και παντα τα σωματα αυτων και πασαν την αποσκευην αυτων και τας γυναικας αυτων ηχμαλωτευσαν και διηρπασαν οσα τε ην εν τη πολει και οσα ην εν ταις οικιαις

Ένα ηθικό δίδαγμα δανεισμένο από την Βίβλο που έχουν ως πρότυπο οι Μ.τ.Ι. και γαλουχούν τα παιδιά τους με τα ηθικά της διδάγματά , αφιερωμένο στον φίλο eidos .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2008, 23:57:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying_Incubus:
«Αγαπητέ Schwabe, σε ποιούς ακριβώς αναφέρεσαι;
Αυτό το β' πρόσωπο πληθυντικού αριθμού με μπερδεύει...»

Ορισμένες φορές το «μήνυμα» λοξοδρομεί…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2008, 09:28:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
υπαρχει ηθικο διδαγμα σεσ.

προσεχεται τις συναναστροφες σας
μην εισται εκδικητικοι
να καθοδηγηται τα παιδια σας στο σωστο
οι πραξεις μας, μας πληρωνουν το αναλογο τιμημα

το οτι αυτη η αφηγηση αναγραφεται στη Βιβλο δεν σημαινει οτι ο Θεος επιδοκιμαζει τετοιες πορειες ζωης.
το αντιθετο μαλιστα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2008, 12:34:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ορισμένες φορές το «μήνυμα» λοξοδρομεί…

Αγαπητέ Schwabe, οφείλω να ομολογήσω πως όσον αφορά το συγκεκριμένο ζήτημα (χρήση β' ενικού ενικού & πληθυντικού προσώπου, γενικεύσεις κι ομαδοποιήσεις κλπ), τα μηνύματα σου λοξοδρομούν πολύ λιγότερο από ό,τι στο παρελθόν.
Αυτό σίγουρα είναι πολύ σημαντικό και δείχνει μια πολύ καλή προσπάθεια από την πλευρά σου, η οποία αν μη τι άλλω θα πρέπει να αναγνωριστεί.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2008, 13:03:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
sch.
λες:
{Καλά τα ευχολόγια και τα κενά τα λόγια, αλλά η πραγματικότητα έχει αλλιώς!}

λεω:
η δικη σου πραγματικοτητα, του Ευρωπαιου και καποιων αλλων ανθρωπων ειναι αυτη, στυγνη, χωρις φραγμους, πολεμοχαρης, ανενδοτη, και χωρις συνηδεισιακα ταμπου...

η δικη μου πραγματικοτητα και καποιων αλλων, ειναι διαφορετικη...
ειναι ειρηνικη, προαγει την ευπρεπεια, την αληθεια, την δικαιοσυνη...

διαλεγεις και παρνεις...

(μην τσατιζεσαι τωρα που τα διαβαζεις αυτα)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2008, 15:36:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

φαντασου επισης Αμαλια να ηταν ολοι οι Τουρκοι, οι Αλβανοι, οι σαρακηνοι οι βενετσανοι, και ολοι οι ανθρωποι της γης Μ.τ.Ι.
με ποιον θα πολεμουσε ο Ευρωπαιος τοτε;
συμφορα του!!!
τον γιο σου τον περιμενει αυτο που του ετοιμαζεις...



-Kαι η γιαγιά μου eidos φαντάσου να είχε ρόδες! θα ήταν auto!
-Η δικη σου πραγματικότητα και καποιων αλλων, ειναι διαφορετικη...
ειναι ειρηνικη, προαγει την ευπρεπεια, την αληθεια, την δικαιοσυνη.....
-Ξέχασε όμως το βασικότερο ξέχασες την ουτοποιία!
-Δεν είμαι πολεμοχαρής! κάθε άλλο! -Δεν είμαι όμως και ηλίθιος! να υπερασπιστώ την πατρίδα μου αν χρειαστεί με ευχολόγια ή ευαγγέλια!
-Δυστηχώς το γιό μου δεν το περιμένει ότι του ετοιμάζω εγώ, αλλά ότι του ετοιμάζουν οι άλλοι! Εγώ το μόνο που μορώ να κάνω είναι να τον προετοιμάσω να αντιμετωπίσει αυτά που θα του ετοιμάσουν!


ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2008, 18:51:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
eur.

εγω συμγωνω οτι δεν εισαι ηλιθιος, οπως λες,
αλλα το ζουμι βρισκεται αλλου...

ποιοι ειναι αυτοι που ετοιμαζουν το μελλον του γιου σου;

αν ειναι οι Μ.τ.Ι. τοτε το μελλον του θα ειναι καλο και ειρηνικο,
αν ομως του το ετοιμαζουν καποιοι 'αλλοι' που σκεφτονται οπως και ο πατερας του,
τοτε αλλιμονο του...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2008, 22:16:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Tο μέλον του γιού μου το ετοιμάζει το κεφάλαιο! η λέσχη Μπίλτεμπτεργκ, χρησιμοποιόντας υπαλλήλους που βρίσκονται παντού σε κόμματα, θρησκείες! α-θρησκείες! κυβερνήσεις! και όπου ακούς τη λέξη κύριε πρόεδρε! ή κύριε Διευθυντά!...
-Για πες μου ρε φίλε! το σκέφτηκες πολύ ώρα? ή σου ήρθε έτσι αυθόρμητα?

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2008, 23:09:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying_Incubus:
«Αγαπητέ Schwabe, οφείλω να ομολογήσω πως όσον αφορά το συγκεκριμένο ζήτημα (χρήση β' ενικού ενικού & πληθυντικού προσώπου, γενικεύσεις κι ομαδοποιήσεις κλπ), τα μηνύματα σου λοξοδρομούν πολύ λιγότερο από ό,τι στο παρελθόν.»

Ουδείς αναμάρτητος! Υπό την έννοια της εσφαλμένης στόχευσης..

Μακράν εμού το αλάθητο αγαπητέ μου..

Να σαι καλά!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2008, 23:24:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
eidos:
“η δικη σου πραγματικοτητα, του Ευρωπαιου και καποιων αλλων ανθρωπων ειναι αυτη, στυγνη, χωρις φραγμους, πολεμοχαρης, ανενδοτη, και χωρις συνηδεισιακα ταμπου...”

Όχι φίλτατε, είναι η πραγματικότητα που ζούμε, είναι η πραγματικότητα της ίδιας της Παλαιάς Διαθήκης.

Επί Π.Δ. ο Ιεχωβάς πόλεμο δίδαξε, αίμα έσπειρε, άμαχους έσφαξαν οι εκλεκτοί του, σε φατρίες και καλούς-κακούς μοίρασε τον κόσμο, τα πλούτη των άλλων φθόνησαν τα εκλεκτά του τέκνα!

Την πραγματικότητα που περιέχουνε τα θρησκευτικά σου κείμενα, έχεις μπροστά σου. Θα έπρεπε να είσαι περιχαρής!

eidos:
«η δικη μου πραγματικοτητα και καποιων αλλων, ειναι διαφορετικη...
ειναι ειρηνικη, προαγει την ευπρεπεια, την αληθεια, την δικαιοσυνη...»

Δεν πείθεις, και φυσικά δεν πείθουνε ούτε και οι διδαχές των ΜτΙ.

Τα κείμενα που υιοθετούνε οι ΜτΙ ως θέσφατα, είναι γεμάτα πόλεμο, σφαγές και φρικαλεότητες δίχως ηθικούς φραγμούς. Είναι γεμάτα μίσος για τον αλλόθρησκο, γεμάτα κακότητα για κάθε λαό που δεν γονάτιζε στο άκουσμα του Ιεχωβά.

Με λίγα λόγια: δεν έχεις το ηθικό ή θεολογικό δίδαγμα ώστε να παραδειγματίσεις.

Απλά είναι τα πράγματα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2008, 00:08:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
eidos
υπαρχει ηθικο διδαγμα σεσ.

προσεχεται τις συναναστροφες σας
μην εισται εκδικητικοι
να καθοδηγηται τα παιδια σας στο σωστο
οι πραξεις μας, μας πληρωνουν το αναλογο τιμημα



Έτσι τη βλέπεις εσύ αυτή την βδελυρή πράξη των πιστών του Ιεχωβά ;
Θα διαπαιδαγωγήσης τα παιδιά σου να είναι πανούργοι , ύπουλοι και άρπαγες ; γιατί το μόνο που διδάσκει αυτή η (αν)ηθικη αυτή πράξη είναι η πανουργία , το έγκλημα , και η διαρπαγή της ξένης περιουσίας , όταν δεν ανήκει σε πιστό του Ιεχωβά .
quote:
eidos
το οτι αυτη η αφηγηση αναγραφεται στη Βιβλο δεν σημαινει οτι ο Θεος επιδοκιμαζει τετοιες πορειες ζωης.
το αντιθετο μαλιστα...

Γιά δείξε μου εσύ σε ποιό σημείο ο Ιεχωβά αποδοκιμάζει τέτοιες πράξεις , γιατί σου έχω έτοιμο άλλο κείμενο της Βίβλου , που όχι μόνο δεν τις αποδοκιμάζει , αλλά αποφασίζει και το πως θα διανεμηθή το πλίατσικο μεταξύ των πιστών του .
Ας μην κοροϊδευόμαστε , αυτά είναι για να τα λέτε σε αδιάβαστα αφελή γερόντια στις επισκέψεις που κάνετε στα σπίτια για να πουλήσετε την "Σκοπιά" .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2008, 09:52:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Sesostris, διαβάζοντας το τελευταίο μήνυμα σου ομολογώ ότι διακρίνω κάποια σημεία που θα μπορούσαν να υποδηλώνουν ότι βρίσκεσαι κοντά στην διαχωριστική γραμμή ψύχραιμης συμμετοχής και παρεκτροπής από αυτήν.

Εάν συνέβαινε το δεύτερο, θα ήταν σίγουρα μια πολύ δυσάρεστη έκπληξη δεδομένου ότι η συμμετοχή σου έως τώρα έχει αποδειχθεί "φωτεινή" πάρα πολλές φορές...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2008, 13:41:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
SES.

δεν ξερω αν εισαι αναμεσα σε εκεινους που συμφωνουν οτι η θανατικη καταδικη υφιστατε δικαιως.

παντως πολλοι ανθρωποι σημερα συμφωνουν, οτι καποιοι συνανθρωποι μας οντως αξιζουν την εσχατη των ποινων για καποια απεχθη εγκληματα που εχουν διαπραξει.


εχει αποδειχτει ακομα και αρχαιολογικως οτι οι αρχαιοι κατοικοι της Παλαιστινης, διηγαν τοσο βρωμικη ζωη και βδελυκτη λατρεια (θυσιαζαν π.χ. τα παιδια τους στον Βααλ), ωστε συμφωνα με τους κανονες της ηθικης ακομα και σημερα αν ζουσαν αυτη τους η πραξη σιγουρα θα τους οδηγησε στην ηλεκτρικη καρεκλα, η στην θανατηφορα ενεση.

ο Δημιουργος που ειναι πολυ δικαιοτερος απο τους ανθρωπινους δικαστες, αποφασισε οτι αυτοι οι λαοι επρεπε να τιμωρηθουν, και απλα χρησιμοποιησε για αυτο τον σκοπο τον λαο του τοτε, δηλαδη τους Ισραηλιτες.

ο Θεος δεν ειναι Θεος πολεμου, οι ανθρωποι, ειναι ανθρωποι αξιοι θανατου,
και στην πραγματικοτητα, οι ιδιοι θανατωνουν τον εαυτο τους, με την πορεια διαγωγης, ο Ιεχωβα το μονο που κανει ειναι τηρει τους κανονες δικαιοσυνης, που ο ιδιος αξιοκρατικα εχει θεσπισει.

διαβασες πουθενα να θανατωσε ο Γιαχβε καποιον δικαιο ανθρωπο;

οχι!!! βεβαια!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2008, 13:57:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
επιπροσθετως,
να σου αναφερω σχετικα με τους γιους του Ιακωβ, οτι μεσα στη Βιβλο δεν αναφερονται ως ιδιαιτερα πιστα ατομα στον Ιεχωβα.

αν εξαιρεσουμε τον Ιωσηφ, τον Ιουδα, και ισως τον Βενιαμιν, οι υπολοιποι ειχαν το ονομα ισως, αλλα δεν ειχαν την χαρι, (βλεπε σημερα τους κατ΄ονομα χριστιανους).

πουθενα σε αυτη η αφηγηση δεν υπαρχει εστω η ενδειξη οτι ο Ιεχωβα επιδοκιμασε αυτο το γεγονος,
πολυ δε αργοτερα φανηκε ξεκαθαρα, οτι αυτη η αποτροπαια πραξη των Συμεων και Λευι, τους στερησε το προνομιο να γινουν προγονοι του Μεσσια. (Γενεση 49κεφ.)
ο Ιεχωβα λοιπον δεν ευαρεστηθηκε με αυτο που εκαναν εκεινοι οι δυο,

οστοσω η καταγραφη του γεγονοτος, μπορει να λειτουργησει ανασταλτικα και με παραδειγματικο τροπο, για ολους οσους το διαβαζουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2008, 14:12:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
παντως πολλοι ανθρωποι σημερα συμφωνουν, οτι καποιοι συνανθρωποι μας οντως αξιζουν την εσχατη των ποινων για καποια απεχθη εγκληματα που εχουν διαπραξει.
ο Θεος δεν ειναι Θεος πολεμου, οι ανθρωποι, ειναι ανθρωποι αξιοι θανατου,


-Έχουνε γεμίσει οι φυλακές με παλιανθρώπους! Δεν ξέρουν που να τους βάλουν και τους χαϊδεύουν!
-Φυσικά και έπρεπε να υπάρχει η θανατική ποινή! Αυστηρά όμως για τους ανθρωποκτόνους από πρόθεση. Ούτε τους εν βρασμό ψυχής, ούτε τους σε αυτοάμυνα!
-Αλλά αν ήσαν αυστηροί οι νόμοι! τι θα κάναν οι Δικηγόροι και οι Δικαστές θα ήσαν στην ανεργία? Τους έχουν φτιάξει έτσι ώστε αφενός ο λαός να απασχολείται με άλλα γεγονότα (Δουρής για π.χ.) και αφετέρου για να τα οικονομάει το παρακράτος!
-Αν ήσαν αυστηρότατοι οινόμοι η εγκληματικότητα θα ήταν σαφώς μικρότερη! Ενώ τώρα σου λέει και να με πιάσουν! και τι έγεινε? σε 2-6 χρόνια με έναν καλό και στα κόλπα δικηγόρο, απέξω θα είμαι!
-Όσοι διαφωνούν ας κάνουν πρόταση να τους έρχεται ονομαστικά ο λογαριασμός για το κοστολόγιο των φυαλακισμένων! Γιατί είμαι εγώ υποχρεομένος να τους πληρώνω? Με ποια λογική?
-Και πάλι τονίζω ότι πρέπει να τυχαίνουν τελείως διαφορετικής αντιμετώπισης οι αμυνόμενοι και οι εν δικαίο βρασμού ψυχής!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2008, 23:24:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
eidos

quote:
...ο Δημιουργος που ειναι πολυ δικαιοτερος απο τους ανθρωπινους δικαστες, αποφασισε οτι αυτοι οι λαοι επρεπε να τιμωρηθουν, και απλα χρησιμοποιησε για αυτο τον σκοπο τον λαο του τοτε, δηλαδη τους Ισραηλιτες

Νομίζω ότι αυτό, αν λέγεται με πλήρη γνώση του λόγου, είναι επικίνδυνη ρήση, από, τουλάχιστον, επικίνδυνους ανθρώπους.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2008, 23:56:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris
Ας μην κοροϊδευόμαστε , αυτά είναι για να τα λέτε σε αδιάβαστα αφελή γερόντια στις επισκέψεις που κάνετε στα σπίτια για να πουλήσετε την "Σκοπιά" .

Dying_Incubus
Φίλε Sesostris, διαβάζοντας το τελευταίο μήνυμα σου ομολογώ ότι διακρίνω κάποια σημεία που θα μπορούσαν να υποδηλώνουν ότι βρίσκεσαι κοντά στην διαχωριστική γραμμή ψύχραιμης συμμετοχής και παρεκτροπής από αυτήν.



Φίλε Dying_Incubus σωστή μεν η παρατήρησή σου , όμως είναι ορισμένες εκφράσεις που δεν μπορούν να απευθυνθούν στον ενικό και προσωπικά .
Και εξηγούμαι . Αν επί παραδείγματι την (επιλήψημη) πρόταση , την απήυθηνα στον φίλο eidos στον ενικό , θα ήταν σαν να γνώριζα εκ των προτέρων ότο γυρίζει στα σπίτια με την "ΣΚΟΠΙΑ" παραμάσχαλα για προσυλιτισμό , πράγμα που δεν γνωρίζω .
Εκ παραλλήλου όμως γνωρίζω οτι αυτό γίνεται από ομάδες δύο ή και περισσοτέρων ατόμων για τον σκοπό αυτό και μάλλιστα με είχαν επισκεφθή στο παρελθον . Τους κέρασα καφέ και είχαμε ωραία κόντρα που την ευχαριστήθηκα .
Θα ήτανε λοιπόν κατά την γνώμη μου αδόκιμη η χρήση του ενικού και η αναφορά μου προσωπικά στον κατά τα άλλα συμπαθή φίλο eidosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2008, 08:20:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιαπετ

μην ανησυχεις, μπορει ο Γιαχβε στο παρελθον να χρησιμοποιησε ανθρωπους για να τιμωρησουν αλλους,
σημερα ομως δεν το κανει αυτο.

οι ασεβεις που θα πεθανουν στον Αρμαγεδωνα θα πεθανουν απο τον διορισμενο κριτη του Θεου, τον Ιησου, και τους αγγελους του.

ο λαος του δεν θα εχει καμμια συμμετοχη σε αυτο.

για αυτο και απο την εποχη του Ιησου, οι αληθινοι χριστιανοι, δεν μαθαινουν πια τον πολεμο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2008, 08:25:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ses.

οι Μ.τ.Ι. δεν πουλανε τη Σκοπια.

απο οτι ξερω και τη Σκοπια και αλλα εντυπα τους θα διανεμουν δωρεαν.

επισης οταν μιλουν σε αλλους για τον Ιεχωβα και την μεσσιανικη βασιλεια του Γιου του, το κανουν αυτο χρησιμοποιωντας τη Βιβλο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2008, 09:39:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-eidos! μην αφήνεις την περιφάνια να σε φάει! Τα λάθη ανθρώπινα είναι!
Κάλιο αργά παρά ποτέ!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2008, 10:52:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και εξηγούμαι . Αν επί παραδείγματι την (επιλήψημη) πρόταση , την απήυθηνα στον φίλο eidos στον ενικό , θα ήταν σαν να γνώριζα εκ των προτέρων ότο γυρίζει στα σπίτια με την "ΣΚΟΠΙΑ" παραμάσχαλα για προσυλιτισμό , πράγμα που δεν γνωρίζω .
Εκ παραλλήλου όμως γνωρίζω οτι αυτό γίνεται από ομάδες δύο ή και περισσοτέρων ατόμων για τον σκοπό αυτό και μάλλιστα με είχαν επισκεφθή στο παρελθον . Τους κέρασα καφέ και είχαμε ωραία κόντρα που την ευχαριστήθηκα .

Φίλε Sesostris, κατέληξες μόνος σου στην απάντηση που επιθυμούσα να κατανοήσεις!

Πολύ σωστά επισημαίνεις αυτό που αναφέρεις για το β' ενικό πρόσωπο, όμως όταν χρησιμοποιείς το β' πληθυντικό πρόσωπο είναι σα να αποδίδεις κάποιες πράξεις ή συμπεριφορές και τάσεις και στον συνομιλητή σου και σε μια ολόκληρη μερίδα συνανθρώπων μας.
Όπως καταλαβαίνεις, αυτή είναι μια γενίκευση η οποία δε μπορεί να χαρακτηρίζει μια ολόκληρη μερίδα ανθρώπων αλλά μπορεί να εκφράζει κάποια μέρη του συνόλου.
Σε αυτές τις περιπτώσεις μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και το γ' πρόσωπο πληθυντικού αριθμού με κάποια αόριστη αντωνυμία μπροστά.
Πιστεύω ότι αυτό θα μας βοηθούσε να είμαστε πιο δίκαιοι απέναντι στα πράγματα κι η δικαιοσύνη είναι μια πολύ χρήσιμη αρετή για έναν αμερόληπτο κι αντικειμενικό ερευνητή, σωστά φίλε μου;


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2008, 11:29:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ eidos, europaios2

Το θέμα της θανατικής ποινής είναι νομίζω πολύ ευρύτερο και χωράει πολύ κουβέντα. Ίσως θα έπρεπε να ανοίξουμε μια άλλη σελίδα για αυτό, αλλα νομίζω ότι είσαστε πολύ απόλυτοι με το που λέτε ότι κάποιοι αξίζουνε τον θάνατο. Εφόσον και οι δυο δηλώνετε πιστοί στον Θεό, θα έπρεπε να σκεφτείτε ότι δεν είσαστε εσείς, ούτε εγώ, ούτε κανένας άλλος άνθρωπος αρμόδιος να κρίνει το ποτε θα τελειώσει η ζωή ενός ανθρώπου. Τη ζωή δεν την δίνουμε εμείς, για να έχουμε το δικαίωμα να την παίρνουμε πίσω. Αυτός που τη δίνει, Αυτός έχει το δικαίωμα να την παίρνει πίσω. Και νομίζω ότι αυτό το έκανε σαφές ο Χριστός, στην περίπτωση της θανατικής ποινής που προέβλεπε ο Μωσαϊκός νομος για την μοιχαλίδα, όταν είπε, ότι "οποιος είναι αναμάρτητος ας ρίξει πρώτος την κοτρώνα στο κεφάλι της γυναικας". Δηλαδή μας ξεκαθάρισε αυτό ακριβώς που λέω, το ότι η κρίση θανάτου και ζωής είναι αποκλειστικότητα του Θεού. Με τον ερχομό του Χριστού δηλαδή καταργείται και η θανατική ποινή και η κάθε τέτοια ποινή είναι πλέον ένας φόνος.

Η άλλη παράμετρος είναι αυτή της μη αναστρεψιμότητας μιας τέτοιας ποινής, δηλαδή εάν κάποιος καταδικαστεί άδικα σε ισόβια κάθειρξη γίνεται να ελευθερωθεί κάποτε, εάν όμως καταδικαστεί σε θάνατο...

HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2008, 12:55:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Όχι σε νέο θέμα! δεν προλαβαίνω!
-Ο Θεός κρίνει μετά θάνατον! μην τον μπλέκεις με τον Καίσαρα!
-Όποιος αφαιρεί (ένας κλέφτης για παράδειγμα) τη ζωή κάπιου! ζητεί πρώτα την έγκριση του Θεού? γιατί να έχει την απαίτηση να μην εκτελεστεί? έσφαλε θα πληρώσει! και αν ξεφύγει! θα πληρώσει μόνο επάνω!
-Διαχώρισα και είπα για τους αποδεδειγμένα και χωρίς αμφιβολία δολοφόνους σε ξεκάθαρα δηλαδή πράγματα!
-Αλλά παράλληλα να αυξηθεί η τιμωρία και κυρίως να εφαρμοστούν τα καταναγκαστικά έργα! (έτσι θα το σκέφτεται πολύ ο άλλος να παρανομήσει, θα προσφέρουν και κάτι! .....αλλά αφήνου οι δικηγόροι και οι Δικσαστές να χάσουν τους πελάτες τους?)
-Δεν κατάλαβα γιατί να τους ταίζω εγώ? Να στείλουν φίλε μου αν θέλεις και όσοι θέλουν το λογαριασμό στο σπίτι σας, έχω βαρεθεί να πληρώνω γαμ....κα!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy