ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Που χάθηκε η μεσαία τάξη; Γιατί πλέον ζούμε σε μια κοινωνία πολύ πλούσιων και πολύ φτωχών; Νο1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2008, 19:10:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
quote:
Δεν είμαι χριστιανός, αλλά μπορώ με πολλά παραδείγματα να σου αποδείξω ότι η ένταξη της γυναίκας στην αγορά εργασίας (ειδικά με το μαζικό τρόπο με τον οποίο πραγματοποιήθηκε) και επιδράσεις είχε στην οικονομία και κοινωνική στρέβλωση επέφερε.

kostakis,
Δεν διαφωνώ ότι επέφερε διαστρευλώσεις.
Παράδειγμα στιν Ιαπωνία που το ένα παιδί ανά οικογένεια κοντεύει να γίνει θεσμός. Πάντα όμως μιλάω ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ.
Δεν έχουμε πλεόν την αγρατική ή μικροβιοτεχνική οικογένεια του 1500, που ναι μεν η μητέρα δούλευε, αλλά είχε πάντα γύρω της τα παιδιά της. Η καπιταλιστική οικονομία θέλει ανεξάρτητες καταναλωτικές μονάδες.
Όμως δεν το κατευθήνει κάποιος προς τα εκεί - είναι ΦΥΣΙΚΗ ΕΞΕΛΙΞΗ του καπιταλισμού. Για αυτό και αφήνουν να έρχονται μετανάστες και για αυτό δεν θα σταματήσει ποτέ η εισροή μεταναστών. Οι μετανάστες ΔΕΝ έχουν χρέη (και άρα μπορούν να δημιουργήσουν) και επιπλέον έχουν μία μη διαφθαρμένη κουλτούρα περί της οικογένειας και άρα μπορούν να κάνουν αριθμό παιδιών πάνω παό τον μέσο όρο της ελληνικής οικογένειας...

quote:
Μην ξεχνάς ότι κάθε παραπλάνηση του κοινού για ίδιον όφελος είναι ηθικά επιλήψιμη.

Μμμμμμμμμμ - έχεις δει κανένα στην φυλακή για αυτό τον λόγο;
Εάν το έκαναν θα έπρεπε να ανακατασκευάσουν την ελληνική οικονομία...
Νόμος για τα μάτια του κόσμου είναι... (Όπως και πολλοί άλοι..)

quote:
Περιμένω να μου πεις πως το σκέφτηκα...

Ψωφάω να μου πεις. Εγώ δεν είμαι καλός στα οικονομικά - στην ανάλυση είμαι...

quote:
Τη μόνη στιγμή που πραγματικά έχουν τη δύναμη (εκλογές), δεν το ξέρουν ή δε θέλουν να το δουν.

Αυτό είναι πολύ μεγάλη αλήθεια...
Μόνο που το ξεχνούν γιατί πιστεύουν ότι είτε θα τα οικονομίσουν "αλλιώς" τα οφέλη, είτε πιστεύουν τους "άλλους" και ακολουθούν τον δρόμο του σκλάβου...

quote:
Καλά κάνεις και προσπαθείς να ξυπνήσεις τον κόσμο κι εγώ μαζί σου. Μην τους υποτιμάς όμως φραστικά, πολλές φορές "ου γαρ οίδασι τι ποιούσι" ή ακόμα χειρότερα δεν μπορούν να επηρεάσουν δραστικά τα μακροοικονομικά μεγέθη.

Μία και μόνο αντίδραη είναι αρκετή να βάλει κάποιον να σκεφτεί.
Βασικά οι μισοί μου συγγενείς δεν μου μιλάνε για διαφόρους λόγους ο κάθε ένας που σχετίζονται με τα οικονομικά ή με τα πολιτικά.
Παράδειγμα. Η ξαδέρφη μου είχε την ιδέα (άλλος την την είχε πει) να ρίξουν οι ψηφοφόροι λευκό στις εκλογές. Μπορείτε να φαναστείτε την φάτσα της όταν της εξήγησα τι είναι το λευκό;
Όμως τα μακροοικονομικά μεγέθη μπορούν να αλλάξουν από ένα και μόνο άνθρωπο, εάν αυτός ο άνθρωπος πολεμήσει για την αλλαγή τους...

quote:
Με σκότωσες τώρα.

Γιατί καλέ;
Αυτό δεν λένε ΟΛΕΣ οι διαφημίσεις αυτοκινήτων;
Αυτό δεν περνούν στο υποσυνήδειτο των προβάτων;
Τους έχει εμποδίσει ποτέ κανείς; Όχι βέβαια - τα 301 άχρηστα υποκείμενα περί μιζών τυρβάζουν και όχι για την ζωή των πολιτών...

quote:
Φίλε OANNHSEA... κάθε πολίτης μπορεί να συλλογιστεί βάσει συναρτήσεως με παραμέτρους τη γνώση, την έρευνα και την ορθή πληροφορία. Βρες μου εσύ πόσοι πολίτες έχουν επαρκή αποθέματα γνώσης, χρόνο για έρευνα και ορθές πληροφορίες στη διάθεσή τους, για να συγκρίνουμε τον πληθυσμό αυτό με τον πληθυσμό των ορθών οικονομικά διαχειριστών.

ΟΥΠΣ... Ααααα... Ποιός ήρθε;
Το πήγες πολύ βαθιά το θέμα...
Κατά το: "οι μαϊμούδες παντρεύονται";
Λοιπόν, άποψη μου είναι ότι ΟΛΟΙ έχουν την ικανότητα να ψάξουν, να βρουν, να πληροφορηθούν και να αναλύσουν. ΔΕΝ το κάνουν όμως. Γιατί;
Είναι πολύ πιο εύκολο να είσαι δουλοπάροικος και να κλαίγεσαι, από το να είσαι σκεπτόμενος και ενεργός πολίτης... Μένουν λοιπόν οι λίγοι "έξυπνοι" που το παίζουν μονοφθαλμοι μέσα στους τυφλούς και στο τέλος κάνουν τους φεουδάρχες στους δουλαπάροικους...

quote:
Αγαπητοί μου φίλοι,το όλο θέμα έχει να κάνει με
την υπερβολή της σπατάλης στην εποχή μας, ενώ έχουν
εξαφανιστεί διαπαντώς οι καταθετικοί λογαριασμοί..
Είναι ενοχλητικό να βλέπεις ανθρώπους που μια ζωή
ξέρανε να διαχειριστούνε τα χρήματα τους και τώρα δείχνουν
ανίκανοι...
Για να το πώ απλά: Κανείς άνθρωπος σήμερα δεν μπορεί
να τα βγάλει πέρα άνετα...Αυτό σημαίνει ότι αγαθέψαμε
έτσι απότομα όλοι μας, ή κάτι συμβαίνει με στόχο την
απόλυτη αιχμαλωσία μας σε μια καταναλωτική μηχανή που θα
μας ελέγχει απόλυτα;...

ΤΟ!!! κείμενο...
Όντως trexagireve, έθεσες δύο σημαντικότατα θέματα.
Το πρώτο είναι η αποταμίευση.
Τα ρπόβατα δεν αποταμιεύουν πια. Γιατί;
α) Το life style τους λέει ξοδέψτε και αυτοί το ακολουθούν κατά πόδας σαν καλά πρόβατα...
β) Δεν ξέρουν (ή μάλλον δεν μπορούν να καταλάβουν) ότι μετά το καλοκαίρι έρχεται ο χειμώνας...
γ) Βασίζονται μέχρι ενός σημείου στις συντάξεις. Το βλέπυν άλλωστε αυτό στους γονείς τους. Όμως δεν είναι σίγουρο ότι θα πάρουμε συντάξεις...
δ) Περίπου 10 άλλοι λόγοι (που βαριέμαι τώρα να γράφω... καλοκαίρι γαρ).

Όμως χωρίς αποταμίευση είναι όμηροι των τραπεζών στις δύσκολες στιγμές και εκεί έρχεται η δουλοπαροικία.
Βλέπετε οι τράπεζες από στήριγμα του καπιταλισμού έχουν γίνει οι αχόρταγοι αδηφάγοι που τα θέλουν όλα δικά τους...
Όμως αυτό είναι μία άλλη κουβέντα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2008, 11:13:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Καλημέρα σε όλους

Φίλε OANNHSEA έχεις πολλύ παραστατικότητα και μερικές φορές υποβόσκον χιούμορ. Μου αρέσει...

quote:
Πάντα όμως μιλάω ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ.
Δεν έχουμε πλεόν την αγρατική ή μικροβιοτεχνική οικογένεια του 1500, που ναι μεν η μητέρα δούλευε, αλλά είχε πάντα γύρω της τα παιδιά της. Η καπιταλιστική οικονομία θέλει ανεξάρτητες καταναλωτικές μονάδες.
Όμως δεν το κατευθήνει κάποιος προς τα εκεί - είναι ΦΥΣΙΚΗ ΕΞΕΛΙΞΗ του καπιταλισμού. Για αυτό και αφήνουν να έρχονται μετανάστες και για αυτό δεν θα σταματήσει ποτέ η εισροή μεταναστών. Οι μετανάστες ΔΕΝ έχουν χρέη (και άρα μπορούν να δημιουργήσουν) και επιπλέον έχουν μία μη διαφθαρμένη κουλτούρα περί της οικογένειας και άρα μπορούν να κάνουν αριθμό παιδιών πάνω παό τον μέσο όρο της ελληνικής οικογένειας...

Το ίδιο πράγμα λέμε στο περίπου. Συνεπώς ή δεχόμαστε ότι το σύστημα (ο καπιταλισμός) είναι αποτυχημένο ή αρνούμαστε ότι είναι το βασικό αίτιο αυτής της εξέλιξης. Το θέμα δεν είναι μόνο οι μετανάστες, είναι και η ένταξη των γυναικών στην αγορά εργασίας και η όλη λογική παραπέμπει σε αύξηση της προσφοράς εργασίας με σκοπό τη μείωση της αποτίμησής της. Βασικά οικονομικά, που αποδεδειγμένα γνωρίζεις. Βραχυπρόθεσμα, αυτό επέφερε αύξηση της παραοικονομίας, μεσοπρόθεσμα επιφέρει μείωση αποδοχών και ενίσχυση της ανεργίας σε κάποιες κατηγορίες και μακροπρόθεσμα θα επιφέρει αφενός διάλυση του κοινωνικού ιστού, αφετέρου επικίνδυνες αλλαγές στο εργασιακό status της χώρας μας.

quote:
Μμμμμμμμμμ - έχεις δει κανένα στην φυλακή για αυτό τον λόγο;
Εάν το έκαναν θα έπρεπε να ανακατασκευάσουν την ελληνική οικονομία...
Νόμος για τα μάτια του κόσμου είναι... (Όπως και πολλοί άλοι..)

Παρότι δε μιλάω για νόμο, αλλά για ηθική αρχή, συμφωνώ τα μάλα με την άποψή σου. Άλλωστε, αν θα έπρεπε να στείλουμε στη φυλακή όλους όσοι έχουν κλέψει πάνω από χίλια θα σου πω ευρώ (παράδειγμα είναι, έτσι;) από αυτή τη χώρα, θα πρέπει να κάνουμε γενναίες προσπάθειες για να βρούμε δεσμοφύλακες.

quote:
Ψωφάω να μου πεις. Εγώ δεν είμαι καλός στα οικονομικά - στην ανάλυση είμαι...

Κάθε υπερβολική συναλλαγή σε αυτό το χώρο επιφέρει βαθμιαία την ανάγκη κάλυψης του εξόδου. Αυτό θα γίνει είτε μέσω της αυξημένης διαφήμισης, είτε μέσω της αυξημένης προώθησης προϊόντων με τη "στάμπα" του "σταρ", είτε με την αύξηση των τιμών των εισιτηρίων. Ταυτόχρονα, οι διάφοροι άλλοι "σταρ" και οι μάνατζερ αυτών διεκδικούν την αντίστοιχη αναπροσαρμογή στα δικά τους οικονομικά δεδομένα. Όλα αυτά από κάπου πληρώνονται... και όταν η ομάδα θα αυξήσει την τιμή του εισιτηρίου, λόγω περιορισμένης ελαστικότητας προϊόντος, ο κόσμος θα κάνει τουμπεκί. Όταν θα αυξηθεί η διαφήμιση, θα ενσωματωθεί στο κόστος του προϊόντος αυτού, αλλά και των παραγώγων, υποκαταστάτων ή και ανταγωνιστικών, αλλού σε μικρότερο και αλλού σε μεγαλύτερο βαθμό. Αν επενδύσεις 10 ευρώ, θα θες 12 για να βγάλεις το κέρδος σου, αν επενδύσεις 100, θα θες 120 και δεδομένου ότι η επένδυσή σου αφορά το ίδιο προϊόν, η διαφοροποίηση στα καθαρά αριθμητικά μεγέθη θα βαρύνει κάποιο άλλο λογαριασμό... πιθανότατα του πελάτη και, σε μακροοικονομικό επίπεδο, της συγκεκριμένης αγοράς εν γένει.

quote:
Βασικά οι μισοί μου συγγενείς δεν μου μιλάνε για διαφόρους λόγους ο κάθε ένας που σχετίζονται με τα οικονομικά ή με τα πολιτικά.

Εγώ αυτό το πρόβλημα το έχω με πολλές παρέες μου

quote:
Παράδειγμα. Η ξαδέρφη μου είχε την ιδέα (άλλος την την είχε πει) να ρίξουν οι ψηφοφόροι λευκό στις εκλογές. Μπορείτε να φαναστείτε την φάτσα της όταν της εξήγησα τι είναι το λευκό;

Τι είναι κατ' εσέ το λευκό; γιατί για μένα είναι μία περίπτωση που επιδέχεται πλείστων ερμηνειών. Δε συμφωνώ 100% στο ότι βοηθάει το πρώτο κόμμα, αλλά μπορεί να γίνει και αυτό.

quote:
Γιατί καλέ;

Σκέφτομαι εκείνο το μανούλι που μου έφαγες, φωνάζοντας το μέσα από την TT σου!!!! Καπιταλόσκυλο...

quote:
Λοιπόν, άποψη μου είναι ότι ΟΛΟΙ έχουν την ικανότητα να ψάξουν, να βρουν, να πληροφορηθούν και να αναλύσουν. ΔΕΝ το κάνουν όμως.

Όλοι όχι
1) Υπάρχει μεγάλος αριθμός ουσιαστικά ανεκπαίδευτων (και δεν εννοώ μόνο αναλφάβητων)
2) Υπάρχει, για μεγάλο μέρος του πληθυσμού, περιορισμένος χρόνος για εξωεργασιακή δράση
3) Παρά την υπερπληθώρα της, η αληθινή πληροφορία σήμερα είναι εξαιρετικά δυσεύρετη και απαιτεί αναλυτική ικανότητα για τη συλλογή και επεξεργασία της
Συμφωνώ πάντως ότι για πολλούς το να διερευνήσουν, στο μέτρο του δυνατού, το βάθος μίας είδησης είναι το ίδιο βαρετό με το να κάνουν έρωτα με τον άνθρωπό τους... couch potatoes!!!
Όσο για το θέμα της αποταμίευσης και του ρόλου των τραπεζών στην οικονομία, ας μην τα αγγίξουμε, γιατί εκεί και αν διευρύνεται η συζήτηση. Βασικοί οικονομικοί κανόνες παραβιάζονται σε κάθε φάση του συστήματος, αλλά οι θεωρητικοί αυτά δε μας τα λένε.... φυσικά!!

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2008, 19:54:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητοί μου φίλοι, η αλήθεια είναι ότι η
παρούσα κατάσταση δείχνει όλο και σκληρότερη
με αποτέλεσμα να σφίγγουν τα λουριά, όλων μας.
Το θέμα δεν είναι να κατηγορηθεί κανένας μικροσυμφεροντολόγος,
αλλά πολύ χοντρά κεφάλια που κάνουν παγκόσμιο
παιχνίδι.
Όσο για το ψάξιμο, που λέτε των ανθρώπων, να σας
υπενθυμίσω ότι δεν μιλάμε για ανθρώπους που πρώτη
φορά κρατήσανε λεφτά στα χέρια τους.. Μιλάμε για οικογενειάρχες,
συνταξιούχους, κλπ, ανθρώπους που μέχρι πριν 10 χρόνια,
είχανε κάποιο αποταμιευτικό λογαριασμό, ενώ τώρα δεν έχει
πλέον κανένας από τον μέσο πολίτη, αντιθέτως όλοι χρωστάνε
σε κάρτες... Επιπολαιότητα; Πίσω πίσω στα γεράματα;
Δεν είναι έτσι... Κάτι συμβαίνει και είναι εύκολο να το δούμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2008, 20:42:19  Εμφάνιση Προφίλ
Βρε παιδια μην τα φορτώνουμε στον κόκορα όλα είπαμε υπάρχουν οι επιπόλαιοι
Αλλα δεν είναι όλοι έτσι πριν 10 χρονια δηλαδή ήμασταν όλοι πιο συνετοί στις
Επιλογές μας ?τώρα μας την βίδωσε και γίναμε σπάταλοι ?τότε δεν πηγαίναμε διακοπές ?
Μπουζούκια δεν υπήρχαν ?οι αθλητές ,τραγουδιστές ,και γενικά οι άνθρωποι της show biz δεν έπαιρναν Υπέρογκα ποσα ?.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2008, 10:09:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Συμφωνούμε αγαπητέ μου Open mind, απλά οι περισσότεροι
άνθρωπο έχουν ακόμη την τάση να πιστεύουν ότι κάποιοι
τα καταφερνουν και κάποιοι όχι...
Ξεχνούν ότι ο κόσμος ζει πολλά χρόνια και όπως λέμε,
παραδείγματι, πριν το ευρώ, πώς τα καταφέρναν;
Πρέπει να το δούμε ότι γίναμε εργαζόμενοι σε φάμπρικα,
αγνώστου και υπόπτου ιδιοκτησίας και με όλο και ζοφερότερο
το μέλλον για όλους μας κι όχι ΄μονο της μεσαίας τάξης...
Με τι σκοπό και πόσο παράλογο είναι να υπάρχει εξέλιξη και
όμως να μειώνεται το βιωτικό επίπεδο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2008, 13:07:31  Εμφάνιση Προφίλ
trexagireve Συμφωνούμε έτσι έχουν τα πράγματα .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2008, 18:53:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
quote:
Βρε παιδια μην τα φορτώνουμε στον κόκορα όλα είπαμε υπάρχουν οι επιπόλαιοι Αλλα δεν είναι όλοι έτσι πριν 10 χρονια δηλαδή ήμασταν όλοι πιο συνετοί στις Επιλογές μας ?τώρα μας την βίδωσε και γίναμε σπάταλοι ?τότε δεν πηγαίναμε διακοπές ? Μπουζούκια δεν υπήρχαν ?οι αθλητές ,τραγουδιστές ,και γενικά οι άνθρωποι της show biz δεν έπαιρναν Υπέρογκα ποσα ?.

Υπάρχει μία μικρή παγίδα σε αυτό Open.
Το ψεύτικο - δανεικό χρήμα.
Βλέπεις
α) μέχρι πριν από 10 χρόνια στην ελληνική αγορά έρεε άφθονο το δανεικό χρήμα από τις τότε "δημοκρατικές" κυβερνήσεις με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Π.χ. "ανασυγκρότηση επιχειρήσεων"... Από τότε όμως που μπήκαμε στην ΕΕ ΔΕΝ μπορούμε να το κάνουμε αυτό, ούτε καν να τυπώσουμε χρήμα...
β) μέχρι πριν από 10 χρόνια τα προϊόντα ευρεία κατανάλωσης ήταν ακόμα κάτω του κόστους και τα πρόβατα μπορούσαν να διαφέσουν τα περισευούμενα χρήματα σε άλλους σκοπούς. Τώρα όμως που οι τιμές των τροφίμων πέρνουν την ανιούσα, τα πρόβατα καταλαβαίνουν την αξία των δανεικών χρημάτων τους...
γ) Το όλο κύκλωμα όμως που αναπτύχθηκε γύρω από το δανεικό χρήμα ΔΕΝ μπορεί να συνηθίσει τους χαλεπούς καιρούς που ζούμε και έτσι τα τρόφιμα πέρνουν την ανιούσα με τον ρυθμό που είχαν όταν έτρεχε άφθονο το δανεικό χρήμα.
δ) Τα δανεικά πρέπει κάποτε να γυριστούν πίσω και οι μαλακίες του τύπου "έχουμε έλλειμα του ΑΕΠ 3%" ενώ στην πραγαμτικότητα ήταν 10%, λόγω του χρήματος που έφευγε για τα δανεικά (και θα τα πληρώσουν οι επόμενες γενιές) δεν μπορούν να ξαναγίνουν. Υπάρχει ο μπαμπούλας ΕΕ.
ε) Πριν από 10 χρόνια η παγκοσμιοποίηση δεν είχε χτυπήσει τόσο σκληρά την Ελλάδα με συνέπεια να κλείνουν εργοστάσια, άλλα εργοστάσια να φεύγουν ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ από την Ελλάδα και να πάμε Βουλγαρία ή Ρουμανία και φυσικά δεν υπήρχε τόσο μεγάλο μεταναστευτικό ρεύμα, το οποίο έχει σαν συνέπεια την υπερπληθόρα εργατών, η οποία ρίχνει τα μεροκάματα...
Κατάλαβες Open mind;;;

quote:
Το θέμα δεν είναι να κατηγορηθεί κανένας μικροσυμφεροντολόγος,
αλλά πολύ χοντρά κεφάλια που κάνουν παγκόσμιο
παιχνίδι.

Τώρα trexagireve το έθεσες απόλυτα σωστά το θέμα.
Κάνουν οικονομικό παιχνίδι. Παίζουν χοντρά το παιχνίδι του καπιταλισμού. Όπως το κάνει η Δέλτα και πουλάει 1.28 το γάλα την στιγμή που η Αγνό το πουλάει κάτω από 1 ευρώ γιατί δεν κάνει εκπτώσεις στα σούπερ μάρκετ.
Λεφτά θέλουν να κερδίσουν οι άνθρωποι και δεν μπορείς να τους το απαγορεύσεις. Γιατί πολύ απλά ελέγχουν τις σάπιες κυβερνήσεις μας (βιλίτσες και κότερα) και ψηφίζουν νόμους που τους συμφέρουν. Και αυτοί με την σιερά τους δίνουν λογαριασμό στους μετόχους τους, οι οποίοι θέλουν να αποκτήσουν βιλίτσες και ΙΧ αεροπλάνα...
Τα πάντα είναι ο άκρατος καπιταλισμός...

quote:
Επιπολαιότητα; Πίσω πίσω στα γεράματα;

Κάποια στιγμή θα πρέπει να πιάσουμε το θέμα σύνταξη για να καταλάβετε την γελοιότητα του θέματος και το φτύσιμο που τρώτε πάνω στο θέμα αυτό από τα "δημοκρατικά" καθίκια που κυβερνούν τις χώρες του κόσμου...

quote:
Τι είναι κατ' εσέ το λευκό;

kostakis
Προσωπικά για μένα είναι μία από τις μεγαλύτερες παγίδες που έβαλαν οι απατεώνες "δημοκράτες" στον σύστημα της ψήφου. Μία άλλη παγίδα είναι αυτή που δίνουν τα σάπια φερέφωνα τους: η ψήφος πάει χαμένη εάν ψηφίσεις μικρό κόμμα"...
Το λευκό (υποτίθεται) απευθήνεται στους ενεργούς πολίτες που δεν θέλουν να ψηφήσουν τα κόμματα στην βουλή ή κάτι άλλο. Όμως μία πραγαμτική δημοκρατία θα έλεγε: ΠΑΡΕ ΘΕΣΗ ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ, ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ!!! Η γιαλαντζή δημοκρατία που έχουμε όμως, δεν θέλει να χάσουν τα κόμματα ή οι ιδεολογίες την πρώτη θέση - καθαρά φασιστική σκέψη δηλαδη και έτσι δημιούργησε κάτι που να δίνει την δυνατότητα στο πρώτο κάμμα να πάρει και αυτές τις ψήφους. Κανονικά βέβαια θα έπρεπε ΝΑ ΑΦΑΙΡΟΥΝΤΑΙ από τα κόμματα, αναλογικά, αυτοί οι ψήφοι, γιατί είναι ψήφοι διαμαρτυρίας...
Φυσικά δεν θα πιάσω καθόλου τα γελοία υποκείμενα, τους μουζίκους, τους σκλάβους, τα σκατά, που δεν ψηφίζουν - που δεν ψηφίζουν συνειδητά...
Ούτε θα πιάσω και τους πανηλίθιους που ακούνε τα τα γελοία ΜΜΕ και δεν ψηφίζουν μικρά κόμματα γιατί "θα χάσουν την ψήφο τους"...

Ξέρετε παίδες σκεφτόμουν εδώ και καιρό το εξής:
Το νετ έχει μεγάλη δύναμη.
Τι θα λέγατε να φτιάχναμε ένα γράμμα υπερ της ψήφου για τις ευρωεκλογές και να το προωθούσαμε ο κάθε ένας σε όσα Email είχε. Όποιος μπορούσε να το μετέφραζε σε κάποια από τις γλώσσες τις ΕΕ και να το προωθούσε κατόπιν σε άλλους ανθρώπους...
Στόχος μας να κάνουμε τους πολίτες πιο ευαίσθητους και πιο ενεργούς έτσι ώστε να ψηφίσει όσο το δυνατόν πιο μεγάλος αριθμός σε αυτές τις ευρωεκλογές και ίσως και στις μετέπειτα εθνικές...
Έστω και εάν αυτός ο αριθμός είναι μόνο 0.1%, θα έχουμε καταφέρει κάτι...

______________________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΛΟΓΩ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΥΠΟΤΙΜΗΤΙΚΩΝ
ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΩΝ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΙΔΑ ΑΝΘΡΩΠΩΝ.
03/07/2008
______________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2008, 08:32:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε OANNHSEA, θα σε παρακαλέσω να αποφεύγεις τους υποτιμητικούς χαρακτηρισμούς προς συγκεκριμένες ομάδες συνανθρώπων μας.
Σίγουρα μπορείς να αντιτεθείς σε κάποιες επιλογές ενός ανθρώπου - έχοντας ένα μέτρο βέβαια - αλλά οι υποτιμητικοί χαρακτηρισμοί δεν βοηθούν σε κάτι.

Όσον αφορά αυτό που ανέφερες:

quote:
Κάνουν οικονομικό παιχνίδι. Παίζουν χοντρά το παιχνίδι του καπιταλισμού. Όπως το κάνει η Δέλτα και πουλάει 1.28 το γάλα την στιγμή που η Αγνό το πουλάει κάτω από 1 ευρώ γιατί δεν κάνει εκπτώσεις στα σούπερ μάρκετ.

Θυμάμαι ότι συζητούσα τις τελευταίες ημέρες με κάποιους φίλους μου τις περιπτώσεις προϊόντων που η τιμή τους διαφέρει αναλόγως της μάρκας τους.
Δε μιλάω συγκεκριμένα για το γάλα αλλά και για άλλα προϊόντα όπως σοκολάτες, μπύρες, αλλαντικά κλπ.
Σκεφτόμουν ότι εάν πχ πάω εγώ στο σούπερ μάρκετ για να αγοράσω 10 πράγματα, θα πάρω αυτά που έχω συνηθίσει να αγοράζω, χωρίς να κοιτάξω κάποιες άλλες μάρκετ ή και να έχω ψάξει σε διάφορα σούπερ μάρκετ ώστε να συγκρίνω τις τιμές.
Φυσικά δεν έχω γυναίκα και παιδιά οπότε τα έξοδα μου είναι και λιγότερα σε σχέση με έναν οικογενειάρχη που θα ψωνίζει περισσότερα πράγματα και με μεγαλύτερη συχνότητα.
Το να γλιτώσω πχ 2 - 3 ευρώ μια φορά που θα ψωνίσω ίσως να μην είναι και τόσο σπουδαίο θέμα αλλά αν κάνεις μια αναγωγή στα έξοδα του μήνα ίσως τα κέρδη από μια τέτοια έρευνα αγοράς να είναι μεγαλύτερη.
Όταν μάλιστα ψωνίζεις όχι για τον εαυτό σου μόνο αλλά για 2, 3 ή περισσότερα άτομα ακόμα, τότε σου μένουν πολύ περισσότερα χρήματα.

Ίσως να μας κάνει και καλό εντέλει ως καταναλωτές να αρχίσουμε να ψάχνουμε λίγο τα πράγματα.
Μπορεί βέβαια να φαίνεται βαρετό σε κάποιον το να πρέπει να πάει σε 2 - 3 διαφορετικά σούπερ μάρκετ ώστε να ψωνίσει όλα αυτά που θέλει ή να μπει στην διαδικασία να κάνει μια έρευνα αγοράς ώστε να δει τις μάρκες των προϊόντων που κυκλοφορούν αλλά ας κάνει κι έναν κόπο παραπάνω.

Πολλά πράγματα είναι μια συνήθεια, δεν θα πάθουμε και τίποτα αν παραμερίσουμε λίγο κάποιες από τις συνήθειες μας, ε;




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2008, 08:44:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
DI
Την περίμενα την επίπληξη, αλλά μερικές φορές - πως να το πω - δεν κρατιέμαι... Απλά έτσι αισθάνομαι για αυτές τις ομάδες των ανθρώπων που επιλέγουν να τους ορίζουν άλλοι την μοίρα τους...
Να ζητήσω συγγνώμη από τους συνομιλητές για το θέμα αυτό είναι λίγο, το ξέρω, αλλά... Συγγνώμη...

quote:
Μπορεί βέβαια να φαίνεται βαρετό σε κάποιον το να πρέπει να πάει σε 2 - 3 διαφορετικά σούπερ μάρκετ ώστε να ψωνίσει όλα αυτά που θέλει ή να μπει στην διαδικασία να κάνει μια έρευνα αγοράς ώστε να δει τις μάρκες των προϊόντων που κυκλοφορούν αλλά ας κάνει κι έναν κόπο παραπάνω.

Μια και ψωνίζω και εγώ για το σπίτι, ο έλεγχος των τιμών είναι κάτι που πραγματικά με καίει. Έτσι έχω βρει μέχρι και αποθήκες - παρασκευαστήρια τα οποία διαθέτουν λιανική σε πελάτες. Ειδικότερα έχω ψάξει και έχω βρει πράγματα ποιότητας σε διάφορα σούπερ μάρκετ. Π.χ στον Σκλαβενίτη τα προϊόντα είναι τουλάχιστον 2% φθηνότερα από ότι στις άλλες αλυσίδες. Το ίδιο συμβαίνει και με κάποια προϊόντα στο LIDL ή στην αγορά κρέατος της Αθήνας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2008, 10:03:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου OANNHSEA, η δημιουργία αγορών δυο
ταχυτήτων, δηλαδή για φτωχούς και για πλούσιους, είναι
μια προοπτική που με ανησυχεί... Όσο και να δείχνει
θετικό, πιστεύω ότι σε κάποια φάση, θα μπούν στα
μάρκετ 2ης ποιότητας, για τους φτωχούς, και προιόντα
τουλάχιστον αμφιβόλου ποιότητος, ή και πειραματισμού,
πράγμα που μετατρέπει τον άνθρωπο όχι απλά σε αναλώσιμο,
αλλά και σε πειραματόζωο...
Ίσως μοιάζει μακρυά, αλλά όπως και με θέματα κλιματολογικά
που λέγανε ότι αφορούσε στο μέλλον και τα είδαμε κιόλας,
έτσι πιστεύω΄οτι θα γίνει γρήγορα και ο διαχωρισμός ανθρώπου
απο άνθρωπο, η διαφορά κάποιων "εκλεκτών" και των πολλών, όλων
μας...Μια διάκριση καθαρά ρατσιστική, που φέρνει τον μεσαίωνα
που πολλοί νοσταλγοί του επιδιώκουν να φέρουν, μαζί με
ανάλογες κοινωνικές αλλαγές που θα δείχνουν τον Οργουελικό
κόσμο του 1984, παιδικό παραμύθι... Κι αυτό το λέω επειδή
βλέπω και στο internet αύξηση αναφορών, κατά πολλές μονάδες
, σε σχέση με την ασυλοποίηση και τηνχούντα που πάνε να περάσουν
παγκόσμια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2008, 10:04:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Καλημέρα σε όλους

Φίλε open mind

quote:
Αλλα δεν είναι όλοι έτσι πριν 10 χρονια δηλαδή ήμασταν όλοι πιο συνετοί στις
Επιλογές μας ?τώρα μας την βίδωσε και γίναμε σπάταλοι ?τότε δεν πηγαίναμε διακοπές ?
Μπουζούκια δεν υπήρχαν ?οι αθλητές ,τραγουδιστές ,και γενικά οι άνθρωποι της show biz δεν έπαιρναν Υπέρογκα ποσα ?.

Το πρόβλημα φίλε μου είναι ότι η τάση για κατανάλωση, η τάση για σπατάλη, η αμοιβή αγαθών και υπηρεσιών χαμηλής "ουσιαστικής", αλλά υψηλής "διαφημιστικής" αξίας είναι εκθετικά αυξητική την τελευταία 30ετία. Πάρε π.χ. το ελληνικό ποδόσφαιρο, αρκετά οικείο και απλό ως παράδειγμα. Το 1975 ήταν ερασιτεχνικό, το 1980 ήταν επαγγελματικό κατ' όνομα, το 1988 ήρθε ο Κοσκωτάς και έκανε (με τις γνωστές μεθόδους) την πρώτη φούσκα στα εγχώρια συμβόλαια (γιατί την εποχή των 23,8 εκατ. δρχ. για μετακίνηση το να δίνεις 600 εκατ. στο Σαραβάκο ή το Μανωλά ήταν τεράστια φούσκα). Τη δεκαετία του 1990 ζήσαμε την προσαρμογή της εν λόγω αγοράς στα επίπεδα λίγο χαμηλότερα της ήδη δημιουργηθείσας φούσκας, με αποτέλεσμα τον πληθωρισμό στα εισιτήρια και την ανάγκη διαφήμισης και χορηγίας. Στις αρχές της δεκαετίας που διανύουμε, η κατάσταση αρχίζει να ξεφεύγει με μεταγραφές κυρίως ξένων αμφιβόλου αξίας, που όμως βοηθούν στη ροή κεφαλαίου (για να μην το πω αλλιώς και με κυνηγήσουν νομικά), ενώ τα ποσά εκτοξεύονται σε αστρονομικά επίπεδα, ακόμα και εντός Ελλάδας. Πλέον, η κατάσταση έχει ήδη εκτροχιασθεί.
Μπορώ να σου φέρω αντίστοιχα παραδείγματα από το μπάσκετ (τι λεφτά έβγαλε ο μέγας Γκάλης και τι ισοδύναμο χρημάτων έβγαλε ο Παπαλουκάς π.χ.), από το χώρο της show biz (δες τι παίρνουν κάθε βράδυ κάτι "τραγουδιστάκια" που απορώ αν τους ανεχόταν η μάνα τους στο σπίτι) κλπ. κλπ. Με τη βοήθεια της διαφήμισης (να ναι καλά η ιδιωτική τηλεόραση, το έχω ξαναγράψει στο παρελθόν), ο μέσος πολίτης αναγκάστηκε να ακολουθήσει και να αποδεχτεί αυτές τις δυσθεώρητες πληθωριστικές τάσεις, βασισμένος σε ένα μισθό με συγκεκριμένες αναπροσαρμογές (όταν και αν γίνονται), με συνέπεια τη στροφή του στα δανεικά. Με λίγα λόγια, για το ίδιο είδος (προϊόν) και μάλιστα σε χειρότερη ποιότητα ως επί τω πλείστω, πληρώνεις αναλογικά τριπλά και τετραπλά χρήματα. Δεν είναι το λοιπόν θέμα σύνεσης, είναι θέμα φυσικής δυσκολίας αναπροσαρμογής καταναλωτικών προτύπων και συνηθειών.

Φίλε trexagireve

quote:
Με τι σκοπό και πόσο παράλογο είναι να υπάρχει εξέλιξη και
όμως να μειώνεται το βιωτικό επίπεδο...

Εκτός του ότι η έννοια της εξέλιξης είναι κάπως σχετική (στα 10 χρήσιμα της τεχνολογίας αντιστοιχούν διπλότριπλα περιττά, αν δεν το έχουμε καταλάβει), η μείωση του βιοτικού επιπέδου, ενώ υπάρχει "ανάπτυξη" είναι φυσική συνέπεια τόσο της διαφήμισης, όσο και των στρεβλώσεων της αγοράς, εγχώριας και διεθνούς.

Φίλε OANNHSEA, μπορεί να μη δηλώνεις οικονομολόγος, αλλά ως αναλυτής μία χαρά τα πας και δεν κάνω πλάκα. 1-2 επισημάνσεις μόνο...

quote:
Από τότε όμως που μπήκαμε στην ΕΕ ΔΕΝ μπορούμε να το κάνουμε αυτό, ούτε καν να τυπώσουμε χρήμα...

Τυπικά ούτε και τότε είχαμε το ελεύθερο εκτύπωσης χρήματος. Το αν και υπό ποιες προϋποθέσεις τυπώθηκε "extra" χρήμα, είναι μία σκοτεινή ιστορία πληθωρισμού και "πλουτισμού"

quote:
Τα δανεικά πρέπει κάποτε να γυριστούν πίσω και οι μαλακίες του τύπου "έχουμε έλλειμα του ΑΕΠ 3%" ενώ στην πραγαμτικότητα ήταν 10%,

Αυτή η ιστορία με τους δείκτες της Ε.Ε. και τα σύμφωνα σταθερότητας και "ανάπτυξης"(;) πραγματικά με εκστασιάζει. Όπου ευημερούν οι αριθμοί...

quote:
Πριν από 10 χρόνια η παγκοσμιοποίηση δεν είχε χτυπήσει τόσο σκληρά την Ελλάδα με συνέπεια να κλείνουν εργοστάσια, άλλα εργοστάσια να φεύγουν ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ από την Ελλάδα και να πάμε Βουλγαρία ή Ρουμανία και φυσικά δεν υπήρχε τόσο μεγάλο μεταναστευτικό ρεύμα, το οποίο έχει σαν συνέπεια την υπερπληθόρα εργατών, η οποία ρίχνει τα μεροκάματα...

Μμμμμμμμμμμμμ.... μία χαρά. +1 από μένα, αν και έχει ακόμα μερικά πλοκάμια (πάλι τα έφαγες με ούζο;)

quote:
Κάποια στιγμή θα πρέπει να πιάσουμε το θέμα σύνταξη για να καταλάβετε την γελοιότητα του θέματος και το φτύσιμο που τρώτε πάνω στο θέμα αυτό από τα "δημοκρατικά" καθίκια που κυβερνούν τις χώρες του κόσμου...

Ήρθε η στιγμή. Περιμένω τις θέσεις σου με ενδιαφέρον, γιατί έχω κι εγώ τις δικές μου...
ΔΕ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΣΥΝΤΑΞΗ ΠΟΤΕ, βρε λαέ, βρε λαέεεεε...
Στο θέμα του "λευκού" (όχι του ROL, της ψήφου εννοώ) τώρα...η "λευκή" ψήφος πραγματικά έχει εκπέσει στην κατηγορία της παγίδας, όπως και η ψήφος στα μικρά κόμματα, εξαιτίας της έλλειψης αναλογικού συστήματος. Βέβαια, ελάχιστα από τα φωτεινά μυαλά των πολιτών της σύγχρονης Ελλάδας θα έκαναν διαδηλώσεις και διαμαρτυρίες για το θέμα του εκλογικού νόμου : έχουν πιο σοβαρές δουλειές να κάνουν. Έτσι, διατηρούμε εδώ και 35 χρόνια μία φασιστική λογική, εντελώς αντισυνταγματική, η οποία λέει τα εξής ωραία :
1) Ο,τι και να γίνει, η Βουλή πρέπει να έχει 300 βουλευτές (και όχι περισσότερους από 200 και ως 300, όπως λέει η παρ. 1 του άρθρου 51 του Συντάγματος "O αριθμός των βουλευτών ορίζεται με νόμο, δεν μπορεί όμως να είναι μικρότερος από διακόσιους ούτε μεγαλύτερος από τριακόσιους."). Ωραίος ο μεταγενέστερος νόμος, πολύ δίκαιος. Όση αποχή και δηλώσετε, αν ψηφίσουμε μόνο εμείς οι υποψήφιοι 300 και οι οικογένειές μας, η Βουλή θα γεμίσει... καλόοοοοοοοοο
2) Δεν υπάρχει καμία πρόνοια για το μέγεθος της αποχής (εσκεμμένης ή μη) και για το μέγεθος της λευκής ψήφου. Αυτό σημαίνει ότι σώνει και καλά πρέπει να με αντιπροσωπεύει ένας από τους (περίπου) 25 συνδυασμούς που συμμετέχουν, αλλά επειδή το να ψηφίσεις μικρό κόμμα είναι βλακεία, πρέπει να σε αντιπροσωπεύει ένας από τους 5 συνδυασμούς που έχουν βήμα και στα Μ.Μ.Ε., αλλά επειδή ούτως ή άλλως σε λίγο και με 35% των έγκυρων ψηφοδελτίων (συνυπολογιζομένης της αποχής και των λευκών = 25% περίπου, το 35% σημαίνει πρκατικά το 28% του Ελληνικού λαού) θα έχεις αυτοδυναμία, πρέπει να σε αντιπροσωπεύει ένας από τους 2 συνδυασμούς που αποτελούν εν δυνάμει κυβερνήσεις. Άρα με μικρές παρεκβάσεις, έχεις το δικαίωμα να επιλέξεις μεταξύ των 2(5) υποψηφίων συνδυασμών, για να δώσεις σε έναν εξ αυτών την αυτοδυναμία του 30% του Ελληνικού λαού, η οποία...
3) σε περιπτώσεις "οριακής" κυβέρνησης (βλέπε 151-153 βουλευτές), καθίσταται αυτοδυναμία του δικαιούχου για διαγραφές. Βλέπετε η κομματική πειθαρχία, παρότι εντελώς θεωρητική έννοια σε μία ελεύθερη δημοκρατία όπως η Ελληνική, δε διασπάται ακόμα και στις περιπτώσεις συνειδητής άρνησης απέναντι σε μία απόφαση (για ποιον χτυπάει η καμπάνα;), γιατί ελλοχεύει ο κίνδυνος "αποχαιρετισμού στα όπλα".
4) Κανένα θέμα, όσο σημαντικό να κρίνεται σε εθνικό, διπλωματικό, κοινωνικό ή οικονομικό επίπεδο δεν τίθεται σε δημοψήφισμα (παρά την πρόνοια του Συντάγματος, παρ. 2 άρθρο 42), αν δεν έχει την έγκριση των 180 (150 για εθνικό θέμα) εκ των 300, κάτι που πρακτικά σημαίνει ότι για να προκύψει δημοψήφισμα ή θα πρέπει να έχουμε 35 υποψήφιους για πολιτικό χαρακίρι ή θα πρέπει να κλειδώσουμε την αίθουσα και να αφήσουμε παραισθησιογόνα, μήπως και προκύψει το "μοιραίο". Όσο για το δικαίωμα του Π.τ.Δ. να προκηρύξει δημοψήφισμα, μπορεί να είναι θεσμικό, αλλά στην πορεία καθίσταται εθιμοτυπικό, γιατί ΚΑΝΕΝΑΣ Πρόεδρος δεν το έχει ενεργοποιήσει, άρα ο πρώτος που θα το κάνει θα χαρακτηριστεί "γραφικός". Τώρα το γεγονός ότι δεν έγιναν δημοψηφίσματα για ζητήματα όπως η είσοδος στην Ε.Ο.Κ. και στην Ο.Ν.Ε. μετέπειτα, οι Ευρωπαϊκές Συνθήκες, οι ασφαλιστικές μεταρρυθμίσεις όλων των κυβερνήσεων και άλλα εξίσου "ήσσονος" σημασίας, νομίζω ότι κρίνεται τυχαίο.
Φίλε OANΝHSEA και οι λοιποί : το πρόβλημα δεν είναι η "λευκή" ψήφος. Το πρόβλημα δεν είναι η ψήφος σε μικρά κόμματα. Το πρόβλημα δεν είναι η Αριστερά, η Δεξιά και ο μεσαίος χώρος. Το πρόβλημα είναι ότι κάποιοι γνωρίζουν τις αν(τ)οχές του λαού στις διάφορες επιλογές τους και την αμετακίνητη εκλογική τους βάση και φροντίζουν να δημιουργούν τους όρους και τις προϋποθέσεις εκείνες, μέσω του εκλογικού συστήματος, ώστε να αποφασίζει για το σύνολο του Ελληνικού λαού το 30+% αυτού, είτε αυτό είναι πράσινο, είτε μπλε. Αν επιχειρήσουμε να ξυπνήσουμε τον κόσμο ΚΑΙ γι' αυτό το θέμα, φίλε OANNHSEA, μέσω της πρότασης για μαζική αποστολή mail που έθεσες, εγώ θα ήμουν ακόμα περισσότερο δεκτικός για συνεργασία.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2008, 13:14:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
"Open Mind :
Δυστυχώς την έχω πατήσει και εγώ όσον αφορά τα δυο μεγάλα κόμματα αλλά
Είμαι παθών και μαθών ."
Γιατί ήξερες εκ των προτέρων ότι θα σε κοροϊδέψουν?
Το θέμα είναι ότι τ πήρες χαμπάρι.

Kostakis εύγε!

Εγώ είμαι απαισιόδοξος για μια τέτοια κίνηση......λόγω αρκετών συζητήσεων με μεγάλη ποικιλία ανθρώπων. Το μόνο που αποκόμισα είναι ότι ο Έλληνας απέχει έτη φωτός από τους προγόνους του στην αρετή και στην Τόλμη για αυτό και είμαστε σήμερα σκλάβοι.

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2008, 13:42:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
?Το τι συμβαίνει με την πολιτική εδώ και αιώνες,
είναι για μένα ξεκάθαρο: ΜΑς παραπλανούν για να περνάνε τα
σχέδια των αφεντικών τους...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Διεγραμμένος_λογ.l_b_r_
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2008, 00:06:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διεγραμμένος_λογ.l_b_r_

_____________________________________________________________
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΤΗ ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ

4/7/2008
_____________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2008, 10:39:18  Εμφάνιση Προφίλ
OANNHSEΑ συμφωνώ με αυτά που γραφείς αλλα δεν είναι οι μονοί λόγοι
Κατ αρχήν δεν υπάρχουν στην εποχή μας δουλείες που να πληρώνουν καλά με 700 ευρώ
Είναι καταδικασμένοι οι εργαζόμενοι πριν από 2 δεκαετίες μπορούσες να βρεις καλή
Δουλεία από άποψης χρημάτων ακόμα και πριν 10 έτη .
Μετά υπάρχει το πρόβλημα με τους μετανάστες που
Πριν δυο δεκαετίες δεν υπήρχε είναι πολύ μεγάλος ο αριθμός τους και εμείς σαν χωρα δεν έχουμε τις υποδομές για να αντέξουμε, το πρόβλημα είναι ότι εκτος από την θέσεις εργασίας που καταλαμβάνουν είτε νόμιμες είτε μαύρες το μεγαλύτερο ποσοστό απ τα χρήματα που Βγάζουν τα στέλνουν στη χωρά τους οποτε δεν ανακυκλώνεται εγχώρια το χρήμα .

Πάμε τώρα στη φορολογία η κυβέρνηση για να καλύψει τις τρύπες προσπαθεί να βγάλει
Τα σπασμένα μέσω φορων αυτό έχει σαν συνέπεια την μεγάλη αύξηση στις τιμές των προϊόντων αλλα και την μεγαλύτερη ακόμα φορολογική πίεση που δέχονται οι πολίτες
Από φόρους και εισφορές ,
Οποτε μιλάμε για διαφορετικά δεδομένα ανάμεσα στις εποχές στην εποχή μας είναι λογικό
Να είναι σε άσχημοι οικονομική κατάσταση κάποιος που παίρνει 700 ευρω , τα προϊόντα είναι πανάκριβα βρίσκει δουλεια δυσκολότερα και φορολογείται παραπάνω από κάποιον που έπαιρνε 300 χιλιάδες πριν
Κάποια χρονια ζούσε σε αρκετά λιγότερο ακριβή αγορά και φορολογούνταν λιγότερο και έβρισκε δουλεια ευκολότερα , Αρα δεν είναι η κακή διαχείριση στο μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρώπων που τους έχει φέρει σε άσχημη οικονομική κατάσταση αλλα η αλλαγή των δεδομένων κατά μας .

Kostakis ισχύουν τα παραπάνω τώρα για το παράδειγμα με τις μεταγραφές οι κυριότεροι
Λόγοι είναι αλλοι πχ στην εποχή του Γκαλη δεν υπήρχε ιδιωτική τηλεόραση την πρόλαβε
Στο τέλος της καριέρας του και όπως ξέρεις τα μεγαλύτερα έσοδα οι ομάδες τα έχουν από
Τα τηλεοπτικά δικαιώματα που ουλάνε αρα στην εποχή μας είναι ευκολότερο να πάρει
Καποιος παίκτης υψηλότερες αμοιβές καθώς και οι ομάδες έχουν περισσότερα έσοδα.
Άρα στις κινήσεις των ομάδων υπάρχει μια εμπορική λογική καθώς υπάρχουν έσοδα
Δεν γίνονται οι κινήσεις για λογούς εντυπωσιασμού υπάρχει κέρδος απλα έχει αναπτυχτεί
Ο επαγγελματισμός περισσότερο για παράδειγμα ο ολυμπιακός φέτος εισέπραξε 19 εκατομμύρια ευρώ μονο απ το champions league απ ότι έχω διαβάσει θα δαπανήσει 10
Για μεταγραφές άρα του μένουν και 9 κέρδος .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2008, 01:45:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi
quote:

Διαβάζω, διαβάζω αλλά...
Κάνετε όλοι λάθος στον τρόπο με τον οποίο σκέφτεστε για την ελληνική "δημοκρατία" ή καλύτερα για το πολίτευμα μας...
α) Μετά από μία δικτατορία ή καλύτερα από μία μεγάλη περίοδο μη δημοκρατίας περιμένετε να έχετε δημοκρατία; Δεν είναι λογικό. Απλούστατα έχετε ένα μεταβατικό στάδιο, κατά το οποίο όλοι κοιτάνε πως θα εποφεληθούν από αυτό. Με λίγα λόγια πως θα αρπάξουν όλο και πιο μεγάλα κομμάτια από την πίτα. Σε αυτό συμβάλαμε και συμβάλουμε όλοι μας. Αγοράζοντανς τις κολοφυλάδες (κοινός εφημερήδες) οι οποίες εκδίδονται από τους οικονομικούς παράγοντες που θέλουν να τα οικονομήσουν χοντρά και να το παίζουν "διοικητές της χώρας"... Βλέποντας στην τηλεόραση τα κολοκανάλια τους, πηγαίνοντας στα γήπεδα και βλέποντας τις ομάδες που χρημοτοδοτούν "οι οικονομικοί παράγοντες" (ξέρετε την πολιτική δύναμη που έχει ο ιδιοκτήτης του ολυμπιακού ή του παναθηναϊκού;)... Και γενικά κάνοντας τις γελοίες συζητήσεις περί δεξιών και αριστερών...
β) Πιστεύοντας ότι είχαμε (και έχουμε) εδώ και 35 χρόνια δημοκρατία σε αυτό εδώ τον τόπο και γενικά σε όλες τις "δημοκρατικές" χώρες... Τώρα τι δημοκρατία μπορεί να έχει ένα κράτος που έχει για αρχηγό βασίλισα ή "αείμνηστους" που κλείνουν τους δρόμους για να "την βρουν" με την γκόμενα στον Λαγονήσι είναι άλλο θέμα...
γ) Πιστεύοντας ότι δεν μπορούσε να γίνει αλλιώς. Βλέπετε όταν υπάρχει ένα μεταβατικό στάδιο, οι άνθρωποι που υπέφεραν στον προηγούμενο στάδιο θέλουν να καταστρέψουν τα υπολοίματα και τις "παλίες ιδέες". Μέσα στην τρέλλα τους φυσικά καταστρέφουν και τις βάσεις της κοινωνίας. Για αυτό και οι "επαναστάστες" διέλυσαν στην Ελλάδα την χωροφυλακή πρώτα, τον στρατό και τέλος την αστυνομία. Φυσικά τα πάντα είναι διαλυμένα, γιατί η "ιδεολογία τους" δεν τους αφήνει να δουν την λογική... Το κακό είναι ότι τα φερέφωνα τους μεταδίδουν το λάθος και όχι μόνο αυτό, αλλά προσπαθούν πάντα να το συγκαλήψουν βγάζοντας όλους τους άλλους άχρηστους!!! (Μιλάω φυσικά για την αστυνομία)

Άρα τελικά τι έχουμε;
α) Ένα οικονομικό σύστημα το οποίο είναι σάπιο. Γιατί;
1) Νόμισε ότι έγινε οικονικά υγιές λόγω του ότι έγινε ένας πλύ μεγάλος έμμεσος και άμεσος δανεισμός τα τελευταία 27 χρόνια. Οι δήθεν δημοκρατικές κυβερνήσεις για να κυβερνούν τα πρόβατα πιο εύκολα και να γίνουν "αείμνηστοι" οι κυβερνώντες, έριξαν χρήμα δανικό στην αγορά ή έριξαν τις τιμές από τα βασικά προϊόντα (π.χ ρεύμα). Έτσι τα πρόβατα βρέθηκαν με πολλά λεφτά στα χέρια και νόμισαν ότι πλούτισαν. Τα χρήματα όμως ήταν δανικά και τώρα πρέπει να τα δώσουν πίσω ΜΕ ΤΟΚΟ!!! Η χρόνια υποκοστολήγηση της ΔΕΗ πρέπει τώρα να ξεπληρωθεί. Γιατί λοιπόν τα πρόβατα σκούζουν για το 16% της αύξησης; Δεν ξέρουν ότι τα δανεικά πρέπει να πλρωθούν πίσω με τόκο;;;
2) Οι νέοι αδιαφορούν πλήρως για το πολίτευμα. Έτσι και οι κυβερνόντες έδωσαν σε αυτούς που τους "νοιάζει" τρελές αυξήσεις και μειώσεις στις συντάξεις. Βέβαια τα χρήματα δεν ήταν των πολιτικών άχρηστων, αλλά πιο ενδιαφερόταν. Έτσι έχουμε το φαινόμενο να υπάρχουν άνθρωποι που έχουν συντάξεις μέχρι και διπλάσιες από τον βασικό μισθό ανειδήκευτου εργάτη!!!, αφήστε δε που έπερναν και τις συντάξεις στα 55 χρόνια (με κάποιες ειδικότητες να τις πέρνουν στα 45, να πέρνουν και εφάπαξ 180.000 ευρώ και να δουλεύουν στην συνέχεια...). Ήρθε λοιπόν το πλήρωμα του χρόνου και όλα αυτά τα κερατιάτικα πρέπει να πληρωθούν - δυστηχώς από εμένα και εσάς γιατί τα πολιτικά σκατά είτε είναι στο χώμα, είτε είναι ακόμα βουλευτές και μας τα τρώνε χοντρά...
3) Οι νέοι προύχοντες έδωσαν την ευκαιρία στους "δικούς τους" να μπουν σε κάποιες καλές θέσεις και να τα πέρνουν χοντρά, ή να είναι σε μία θέση (στο δημόσιο κυρίως και η οποία είναι κενή) και αυτοί να δουλεύουν κάπου αλλού πέρνοντας δύο μισθούς!!! Η πλάκα είναι ότι ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μιλάει για αυτό. ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μίλησε ποτέ για τους τρελλούς μισθούς. Π.χ. στην ολυμπιακή αεροπορία του 1987 (μισθό καθαρίστριας να φτάνει τον μισθό ιπταμένου και φυσικά για τις συντάξεις τους)
4) Με βάση αυτό το τρελλό ΔΑΝΕΙΚΟ χρήμα άνοιξαν ένα σορό καταστήματα και κάποιοι άλλοι έβγαλαν λεφτά - είτε από σπίτια (βιλίτσες) είτε από ωραία αμάξια, είτε από ωραία ρούχα, είτε ακόμα και από ακριβά εστιατόρια...

β) Ένα φαύλο οικονομικό σύστημα, με τους κυρίαρχους να βλέπουν το χρήμα που υπάρχει στην αγορά και να θέλουν να το πάρουν.
Παράδειγμα:
Α) Οι λαικές αγορές. Ξέρετε πόσο είναι το ενοίκιο για ένα πάγκο; Περίπου 1500-2000 ευρώ το μήνα!!! Ξέρετε πόση είναι η ΜΙΖΑ για να πάρεις την άδεια; μέχρι και 80.000 ευρώ!!! ΑΛΛΑ υπάρχει και ο μύθος (από τις παλιές καλές μέρες) ότι όποιος έχει πάγκο σε λαική περνάει "καλά"...
Γιατί λοιπόν παραπονιούνται ΟΛΑ τα πρόβατα όταν ξέρουν την κατάσταση στους πάγκους της λαικής, όταν ξέρουν ότι ο κάτωχος τους είναι εκεί για να τα οικονομήσει ;
Β) Οι τράπεζες. Δηλαδή πόσο λογικό είναι να έχουν κάθε χρόνο οι τράπεζες αύξηση 50% στα κέρδη τους;;; Ξεπερνάει τα όρια του εμετικού αυτό το θέμα. Όμως τα πρόβατα το δέχονται... Ξέρετε ότι οι διευθηντές των τραπεζών πέρνουν χοντρό μπόνους κάθε χρόνο εάν καταφέρουν να φτάσουν σε αυτούς τους αριθμούς; Άρα τελικά άσχετα τι λένε οι διάφορεοι πολιτικοί καραγκιόζηδες οι τράπεζες ΔΕΝ ελέγχουν έαν κάποιος μπορεί να ανταποκριθεί σε ένα δάνειο!!!

Η απάντηση λοιπόν στην ερώτηση του μέλους trexagireve είνια πολύ απλή:
Η μεσαία τάξη δεν εξαφανίστηκε.
Απλώς υπάρχει μία διόρθωση (βίαιη βέβαια) στην γελοιότητα που την είχε πνίξει τα τελευταία 30 χρόνια. Στην γελοιότητα του πρέπει να έχω σούπερ αμάξι, εξοχικό, τρία σπίτια, κότερο, να κάνω ταξίδια στο εξωτερικό, να πηγαίνω κάθε Σαββάτο βρα΄δυ στα μπουζούκια...
Όλη αυτή η βλακεί και η γελοιότητα των προβάτων θα εξαφανιστεί κάποια στιγμή. (Και θα πάρει μαζί και αρκετά από τα πρόβατα...)
Αυτό που βλέπουμε αυτή την στιγμή σαν μεσαία τάξη (και το ποθούμε), δεν είναι τίποτα άλλο, παρά τα λομόγια και οι βολεμένοι που μας πίνουν το αίμα χοντρά... Θα έρθει όμως κάποια στιγμή που θα πέσουν και αυτοί... (Το κακό είναι μετά από εμάς...)
Τα τελευταία καταφύγια αυτών των βδελών θα πέσουν - η ολυμπιακή θα πουληθεί, τα λιμάνια θα πουληθούν, η ΕΕ ετοιμάζεται να βάλει δικούς της ανυρώπους σε υπουργεία και μεγάλους δήμους για να δει που πηγαίνουν τα τεράστια κονδύλια και τα οποία ποτέ δεν φτάνουν...
(Λέγε με δήμο Πειραία και Φασούλα που θέλει να κλείσει το λιμάνι...)

Ω ναι...
Όσοι πιστεύεται ότι η μεσαία τάξη εξαφανίζεται, απλώς δεν έχετε καταλάβει ότι τα λεφτά τα οποία σπαταλούσατε τόσα χρόνια, ήταν δανεικά. Τα πολιτικά όμως σκουπίδια και το άχρηστο περιβάλλον σας, δεν σας άφηνε να το το δείτε... Άλλωστε όποιος τα "έπερνε" (έμμεσα ή άμεσα) από το κράτος ήταν μάγκας - του κράτους ήταν τα λεφτά, έτσι δεν είναι;;;
ΤΩΡΑ ήρθε η ώρα να τα δώσετε πίσω... Είτε με το να σας τα ρουφάνε οι μεγαλοκαρχαρίες και οι "μέτοχοι" των εταιρειών (τραπεζών, σουπερ μάρκετ, αοκινήτων, κατοικιών) και κανείς να μην μπορεί να τους εμποδίσει γιατί ελέγχουν τους πολιτικούς, είτε με το να βλέπετε το "λάιφ στάιλ" των γύρων σας, και των σκουπιδιών από την τηλεόραση και να θέλετε να κάνετε το ίδιο με δανεικά λεφτά...
ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΑΣ... Έτσι και αλλιώς θα πιάσουμε πάτω πριν αρχίσουμε να ανεβαίνουμε....

Edited by - OANNHSEA on 14/06/2008 12:03:06


Τα ειπες ολα.
Δεν εχω να προσθεσω τιποτε αλλο.
Δεν αναφερθηκες ομως σε αυτον τον μεγαλο...ηγετη...που εδωσε το εναυσμα για την κατρακυλα -οικονομικη και ηθικη-
και που τον λατρεψαν ολοι......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2008, 12:31:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Α) Οι λαικές αγορές. Ξέρετε πόσο είναι το ενοίκιο για ένα πάγκο; Περίπου 1500-2000 ευρώ το μήνα!!! Ξέρετε πόση είναι η ΜΙΖΑ για να πάρεις την άδεια; μέχρι και 80.000 ευρώ!!! ΑΛΛΑ υπάρχει και ο μύθος (από τις παλιές καλές μέρες) ότι όποιος έχει πάγκο σε λαική περνάει "καλά"............
Γιατί λοιπόν παραπονιούνται ΟΛΑ τα πρόβατα όταν ξέρουν την κατάσταση στους πάγκους της λαικής, όταν ξέρουν ότι ο κάτωχος τους είναι εκεί για να τα οικονομήσει ;


Πρώτη φορά το ακούω, τα ποσά μου φαίνονται υπερβολικά, αύριο θα ξέρω σίγουρα.

quote:
Για αυτό και οι "επαναστάστες" διέλυσαν στην Ελλάδα την χωροφυλακή πρώτα, τον στρατό και τέλος την αστυνομία. Φυσικά τα πάντα είναι διαλυμένα, γιατί η "ιδεολογία τους" δεν τους αφήνει να δουν την λογική... Το κακό είναι ότι τα φερέφωνα τους μεταδίδουν το λάθος και όχι μόνο αυτό, αλλά προσπαθούν πάντα να το συγκαλήψουν βγάζοντας όλους τους άλλους άχρηστους!!! (Μιλάω φυσικά για την αστυνομία)

Πολύ σωστά! και ένα από τα μεγαλύτερα λάθη ήταν και η κατάργηση της αγροφυλακής! Επειδή δεν έχουν ιδέα οι βουλευτές για τη χρησιμότητά της και ειδικά στον τομέα της οικονομίας για αυτό και ήσαν ενάντια στην επανασύστασή της. Βέβαια το πόσο ικανοί και εκπαιδευμένοι θα είναι οι νέοι αγροφύλακες αυτό είναι αρκετά δύσκολο να το πω.......... δεν έχουν ιδέα το τι γίνεται στην ύπαιθρο της επαρχίας για να τους εκπαιδεύσουν.
Δυστυχώς τα νέα που πρέπει δεν μαθαίνονται, όπως θα έπρεπε.
Αντιθέτως μόλις κάνει προυτσ! ο Ρουβάς θα κουβεντιάζετε μέρες από τα κανάλια.
Αυτό δείχνει τι πουλάει, τι ενδιαφέρει τον Έλληνα και σε τι νοητικό επίπεδο τον έχουν κατατάξει οι αρμόδιοι φορείς!
Για παράδειγμα πριν 10 ημέρες περίπου στην εξεταστική της νομικής (Αριστοτέλειο) Θεσσαλονίκης 50 περίπου κουκουλοφόροι ο μισοί τουλάχιστον φοιτητές άρχισαν, στα καλά καθούμενα να σπάνε τηλεφωνικούς θαλάμους και ότι έβρισκαν μπροστά τους με ρόπαλα και πέτρες στις 16:00 το μεσημέρι.
Τήν ίδια περίοδο πάλι κουκουλοφόροι λήστεψαν 3 κοπέλες στις 20:00 το βράδυ όταν βγήκαν από την αίθουσα των εξετάσεων και στον περίβολο του Πανεπιστημίου............. και φυσικά......... ούτε καν ακούστηκε κάτι........ ή εκτός και εάν δεν έτυχε να το ακούσω.....
Η ΔΕΗ βρίθει κακοδιαχείρισης όπως όλες οι Δημόσιες υπηρεσίες!
Στον ΟΤΕ πάγιο γιατί πληρώνουμε? Αυτό έγινε για να ξεπληρωθεί το δάνειο όταν πρωτοξεκίνησε στην Ελλάδα! ώστε να προμηθευτεί τον ανάλογο εξοπλισμό! Αυτό έγινε.............η συντήρηση τώρα του δικτύου απαιτεί σαφώς λιγότερα χρήματα από την αρχική του εγκατάσταση......... όμως το 50% περίπου του λογαριασμού είναι το πάγιο που πληρώνουμε..........εάν αυτό δεν είναι ληστεία τότε τι είναι?

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2008, 12:46:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητοί φίλοι, δεν μπορώ να καταλάβω πως
μπορεί κάποιος να ασχολείται με τα επι μέρους τμήματα της
εικόνας και να μην βλέπει την ίδια την εικόνα...
Εννοώ, η κοινωνία μας υποτίθεται ευημερεί... Ξοδεύονται δισ
σε χαζα πράγματα κάθε μέρα, έχουμε χωματερές παντώς είδους,
οργανισμούς και φορείς που τρώνε με την ύπαρξη τους
πολλά δισ, άρα η κρίση είναι πραγματική ή τεχνητή;
Δλδ, πιστεύετε ότι αυτό που ζούμε συνέβη, ή το δημιουργήσαν, για
να το θέσω σωστά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2008, 19:02:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
quote:
Δλδ, πιστεύετε ότι αυτό που ζούμε συνέβη, ή το δημιουργήσαν, για
να το θέσω σωστά...

50 - 50 είναι η απάντηση μου...
Κάποιοι πήραν την πρωτοβουλία να βγάλουν πιο πολλά λεφτά με κάποιο συγκεκριμένο τρόπο - άλλοι αποφάσισαν να χαλάσουν τα λεφτά που απέκτησαν με κάποιο τρόπο - και ειδού η κατάσταση μας...

Για να εξηγούμε:
Η απόσυρση των αυτοκινήτων σας καλοαρέσει. Έχετε σκεφτεί την όλη παγίδα όμως; Όχι βέβαια... (Αλλιώς δεν θα ψηφίζατε τους 301...)
Η Ελλάδα είχε το μικρότερο ποσοστό ΙΧ στην τότε ΕΟΚ.
Οι "μεγάλοι" του αυτοκινήτου κλαίγονταν για αυτό το γεγονός.
Ποιός λοιπόν ο τρόπος για να κάνεις τους ιθαγενείς να πάρουν καινούριο αμάξι, ακόμα και εάν δεν βγαίνουν στα χρήματα; Μα είναι απλό η ζήλια.
"Ξέρεις χρυσό μου, με την απόσυρση δώσαμε το παλιό μας αμάξι και πήραμε ένα καινούριο". Γυαλιστερό, ταχύτατο και γκλαμουράτο..
Τι είπατε; Κάτι περί νέφους;
Α ναι... Για το νέφος που χτυπούσε κόκκινο και για το οποίο ΑΝΕΒΑΣΑΝ τους δείκτες επικυνδηνότητας.
Άλλωστε αυτό δεν έκαναν και όλο το 80; Να φύγουν οι βιομηχανίες - αυτές δημιουργούν το νέφος!!! Τώρα που έφυγαν σχεδόν όλες οι βιομηχανίες από την Αττική και οι μουζίκοι κάνουν 2 - 2,5 ώρες ταξίδι με τα αμάξια τους για να πάνε μέχρι εκεί, λέτε να άλλαξε κάτι;

Απλά, με την αμόλυβδη βενζίνη και την απόσυρση:
α) Έβαλαν το μιρκόβιο στον Έλληνα να πάρει αυτοκίνητο - έστω και 3 σε μία οικογένεια...
β) Έβαλαν πιο πολλά λεφτά στα άδεια ταμεία του κράτους. Φόροι από βενζίνη (το 43% της τιμής της είναι φόρος), φόροι από τέλη, φόροι από όλα τα σημεία του αμαξιού...
γ) Απομάκρυναν την ΕΠΙΒΛΑΒΗ μολυβδούχα βενζίνη. Κάποτε έπρεπε να το κάνουν, αλλιώς θα έπεφταν μηνύσεις...
δ) Τον εξανάγκασαν να μετοικίσει, γιατί το κέντρο της πόλης "έχει πήξει"... Φυσικά η μετοίκισει απαιτεί νέα σπίτια και άρα νέα έσοδα (ειδικότερα από την οικοδομή) στα ταμεία του κράτους.
ε) Τον ανάγκασαν μια και έχει αμάξι, να δουλεύει πολύ μακριά και άρα να μεγαλώνει ο κερδοσκοπικός κύκλος...
ζ) Με ένα αμάξι μπορείς να κάνει πολλές βόλτες και να πάρεις και εξοχικό και άρα ΝΑ ο νέος κύκλος χρήματος...
ΕΙΠΑΜΕ στο καπιταλιστικό σύστημα, το χρήμα πρέπει να κινείται...

Λοιπόν πείτε μου ποιος φταίει;
Οι "προύχοντες" που ήθελαν:
α) να τα πάρουν χοντρά από τους "αμαξάδες";
β) να γεμίσουν τα ταμεία του κράτους
Ή οι μουζίκοι που ποτέ δεν βλέπουν το μέλλον και το μόνο που θέλουν είναι "ψητό κρέας και κλαρίνο";;;
Οι πρώτοι έκαναν χρήματα και βοήθησαν την εταιρεία τους (κόμμα) να παραμείνει ψηλά και οι δεύτεροι νόμισαν ότι βρήκαν την γη της επαγγελίας...
Αυτό είναι το καπιταλιστικό σύστημα, στο οποίο ζείτε και το οποίο υποστηρίζεται με νύχια και με οπλές...
Που είναι το κακό;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2008, 09:39:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου OANNHSEA, είσαι λίγο παθιασμένος,
γιατί αγνοείς ότι αυτές τις δυνατότητες, τις είχε
ο μέσος πολίτης και λίγα χρόνια πριν και του φτάνανε..
Τώρα με υπερτιμήσεις στα πάντα σε 6 χρόνια που περνούν το 300%,
όταν οι μισθοί πήραν μόλις 45%, μπορείς να καταλάβεις ότι
όχι απλά σφίξαν λουριά, αλλά έγινε κάτι πολύ γρήγορα και
με συνοπτικές διαδικασίες, που λέμε..
Τα δυο αυτοκινητα τα είχε και πριν λίγα χρόνια που έπαιρνε
κι εξοχικό και στην περασμένη 10ετία έχουμε την μεγαλύτερη
ανοικοδόμηση κι σπατάλη στην χώρα και τώρα που έχουμε κάνει
ενέργειες για περαιτέρω βελτίωση, αυτό δεν λένε όλοι στα
προγράμματα τους;που υπάρχει πρόοδος, τώρα ο μέσος πολίτης
από επενδυτής που ηταν, να μην ξέρει να χειριστεί τα απλά
οικογενειακά του έξοδα;
Κάτι συνέβη και συνέβη με χειρουργικές επεμβάσεις, ώστε να μην
προσέξει κανείς τίποτα... Πολλοί παράγοντες παίξαν αυτό το ρόλο,
δλδ να αποσπάσει την προσοχή του κόσμου...
Κοινώς, έχουμε πέσει στα δίχτυα κάποιων που δεν έχουν καλά
σχέδια για μας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2008, 18:18:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
quote:
Κάτι συνέβη και συνέβη με χειρουργικές επεμβάσεις, ώστε να μην
προσέξει κανείς τίποτα...

Δεν είναι οι χειρουργικές επεμβάσεις trexagireve,
Είναι δύο οι λόγοι:
α) Είναι αυτό που ονομάζεται Ευρωπαϊκή ένωση.
Βλέπεις ΔΕΝ μπορεί πια το κράτος να σπαταλά ασύστολα και να πέρνει δάνεια...
ΔΕΝ μπορεί το κράτος να δίνει "επιδοτήσεις" σε εταιρείες και οργανισμούς.
Δεν μπορεί πια να τυπώσει πληθωριστικό χρήμα όπως έκανε παλιά...
Σας το είπα ότι ετοιμάζονται στις Βρυξέλλες να βάλουν "επιτηρητές" στους οργανισμούς και στους δήμους για να δουν γιατί υπάρχουν τόσοι δημόσιοι υπάλληλοι; Μπορείς να σκεφτείς όταν γίνει αυτό, πόσοι άνθρωποι που τώρα εργάζονται με συμβάσεις εργασίας θα μείνουν άνεργοι;

β) Ήρθε η ώρα να πληρωθούν τα δανεικά των τριών προηγουμένων δεκαετιών. Τα φανερά δάνεια και τα κρυφά δάνεια.
Στα κρυφά δάνεια υπάρχουν οι υποτιμολογίσεις σε νερό και ΔΕΗ, οι "επιδοτήσεις" όλων των κρατικών υπηρεσιών και μη. Θυμάται κανείς τον ΟΑΕ - οργανισμό ανασυγκρότησης επιχειρήσεων; Μιλάμε έφαγαν με χρυσά κουτάλια πάνω από 10 δις ευρώ μόνο εκεί... (Έχω δουλέψει σε μία πρώην εταιρεία του ΟΑΕ και δεν πίστευα στα αυτιά μου από αυτά που μου έλεγαν...)
Στα φανερά υπάρχουν τα δάνεια και ομόλογα με περίοδο χάριτος που άρχισαν να λήγουν...

Χώρια τώρα ότι υπάρχουν και προβλήματα στην διεθνή οικονομία, τα οποία επισήμανα πιο πάνω...
Α) Το πετρέλαιο,
Β) Οι μετανάστες
Γ) Η Κίνα και οι εξαγωγές της
Δ) Η "εξαγωγή" ελληνικών επιχειρήσεων στα ξένα...
Ε) Τα χρηματιστηριακά παιχνίδια με τα ακίνητα και τα χρηματιστηριακά αγαθά (μέταλλα, τρόφιμα, πρώτες ύλες)

Στο τέλος όλη αυτή η φούσκα που αποκαλείτε "ευδαιμονία" θα σκάσει.
Δεν μπορεί πριν από 70 χρόνια οι παπούδες οι γιαγιάδες της "μεσαίας τάξης" να όργωναν τον κάμπο και να είχαν ένα μόνο σώβρακο χειμώνα - καλοκαίρι και η σημερινή "μεσαία τάξη" να θέλει ταξίδια στον Μπαλί, μήνα του μέλιτος στην Νίκαια της Γαλλίας και δύο αμάξια με εξοχικό σε καμένο δάσος...
Με λίγα λόγια - (*^*&^ στα μούτρα αυτής της ξεφτιλισμένης "μεσαίας τάξης"...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2008, 19:52:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ OANNHSEA, καταλαβαίνω την αντίδραση σου
στο θέμα της υπερκαταναλωτικής μας κοινωνίας...
Στο κάτω κάτω έδειχνε ευοίωνη και ελπιδοφόρα... Το
ότι το αλλάξαν μέσα σε λίγα μόνο χρόνια, κάτι λέει...
Αυτά που κατηγορείς σε σχέση με τα δυο αυτοκίνητα και
το εξοχικό, θα ήθελα να πω ότι όταν κάποιος μπορεί να το
κάνει, τότε γιατί να μην το κάνει...
Αυτά ήταν βατά και γίνονταν χωρίς δάνεια..Με επενδύσεις,
με πωλήσεις και αγορές.
Τώρα το πόσο απότομα αυτά σταμάτησαν, είναι το θέμα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2008, 10:15:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Καλημέρα σε όλους

Φίλη angi

quote:
Δεν αναφερθηκες ομως σε αυτον τον μεγαλο...ηγετη...που εδωσε το εναυσμα για την κατρακυλα -οικονομικη και ηθικη-
και που τον λατρεψαν ολοι......

Πες τον μου εσύ, γιατί θα σκάσω....!!!!

Φίλε europaios2, μία χαρά τα γράφεις... να συμπληρώσω;

quote:
Στον ΟΤΕ πάγιο γιατί πληρώνουμε? Αυτό έγινε για να ξεπληρωθεί το δάνειο όταν πρωτοξεκίνησε στην Ελλάδα!

Στον ΟΤΕ (που πλέον είναι ιδιωτικός) πάγιο γιατί πληρώνουμε? Νταβατζιλίκι από τα παλιά;

Φίλε OANNHSEA

quote:
Αυτό είναι το καπιταλιστικό σύστημα, στο οποίο ζείτε και το οποίο υποστηρίζεται με νύχια και με οπλές...

Κι όχι μόνο αυτό... έχει πολλά "καλούδια", τα πιάνουμε λίγα-λίγα, γιατί θα βαρυστομαχιάσουμε.

Φίλε trexagireve

quote:
Αγαπητέ μου OANNHSEA, είσαι λίγο παθιασμένος,
γιατί αγνοείς ότι αυτές τις δυνατότητες, τις είχε
ο μέσος πολίτης και λίγα χρόνια πριν και του φτάνανε..

Λίγο περισσότερα χρόνια πριν, ο μέσος πολίτης αντιμετώπιζε πληθωρισμό 20%, σπάταλη οικονομική πολιτική και απαράδεκτους οικονομικούς δείκτες, είχε μόνο δημόσια τηλεόραση, αλλά δούλευε ένας σε κάθε νοικοκυριό, ήταν ικανοποιημένος με την "ευδαιμονία" των καταθετικών επιτοκίων (πλέον του 20%) και είχε τη δυνατόητα να κάνει ένα μήνα σερί άδεια το καλοκαίρι και, σε μεγάλο βαθμό, να κάνει και μερικά ταξίδια. Σήμερα, μετά τους εκσυγχρονισμούς, την ανάπτυξη, την ιδιωτική πρωτοβουλία, το Μάαστ(α)ριχτ, τα Σύμφωνα Σταθερότητας και Ανάπτυξης, την απελευθέρωση των αγορών, τα ιδιωτικά κανάλια, το κοινό νόμισμα, το άνοιγμα των συνόρων για περισσότερο (αναγκαίο;;;;) εργατικό δυναμικό, την ανεξέλεγκτη είσοδο στα ΑΕΙ και τα ΤΕΙ, το Χρηματιστήριο (θα πάερι 132.500 μονάδες, να μου το θυμηθείτε), την υπερπληθώρα προϊόντων και υπηρεσιών και, κυρίως, τις καλές μας τράπεζες δουλεύουν 3-4 σε κάθε σπίτι (οι άλλοι είναι άνεργοι για όσα σπίτια έχουν πάνω από 2 παιδιά) και δε βγαίνουν, εργάζονται 2 και 3 δουλειές και δεν τους φτάνουν, δεν κάνουν οικογένεια γιατί ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΝ, είναι χρεωμένοι μέχρι τετάρτης γενεάς, απαισιόδοξοι στο 75% και βάλε (κάποια στιγμή θα προσπεράσουμε και το 100%, γιατί θα δηλώνουν απαισιόδοξοι και οι όποιοι επίγονοί μας πριν τους γεννήσουμε), έχουν ξεχάσει τι έστι ανθρώπινη επαφή και επικοινωνία και τη λέξη έρωτας την ξέρουνε μόνο από τα περιοδικά (σύντομα και τη λέξη σεξ από το ίντερνετ θα την ξέρουνε...). Κι εις (σ)κατώτερα!!!!

Φίλε OANNHSEA

quote:
Στα κρυφά δάνεια υπάρχουν οι υποτιμολογίσεις σε νερό και ΔΕΗ

Εδώ θα διαφωνήσουμε... υποτιμολογήσεις; δε θα το έλεγα, για δύο αγαθά, τα οποία παρέχει σε αφθονία η φύση, αρκεί να ξέρεις να τα διαχειριστείς σωστά και το δεύτερο μπορείς να το αντικαταστήσεις εν μέρει και με εναλλακτικές μορφές ενέργειας. Όχι και υποτιμολογημένο αγαθό το ρεύμα με την κερδοφορία της Δ.Ε.Η. στα ύψη καθόλη τη διάρκεια που ήτο Δ.Ε.Κ.Ο. (και που απλά μειώθηκε, γιατί κάποιοι τρώνε και δε μας το λένε). Όχι και υποτιμολογημένο το ρεύμα, για να αυξήσουμε τη μερισματική απόδοση των ξένων θεσμικών της - ιδιωτικής πλέον - Δ.Ε.Η. Το ότι μεγάλο μέρος των ετήσιων κερδών δεν επανεπενδύετο και δεν επανεπενδύεται σε υποδομές και πάγια στοιχεία, αλλά μεταφέρεται στις τσέπες κάποιων, δε σημαίνει υποτιμολόγηση του προϊόντος, σημαίνει αρπαχτή και αλητεία.

quote:
Χώρια τώρα ότι υπάρχουν και προβλήματα στην διεθνή οικονομία, τα οποία επισήμανα πιο πάνω...
Α) Το πετρέλαιο,
Β) Οι μετανάστες
Γ) Η Κίνα και οι εξαγωγές της
Δ) Η "εξαγωγή" ελληνικών επιχειρήσεων στα ξένα...
Ε) Τα χρηματιστηριακά παιχνίδια με τα ακίνητα και τα χρηματιστηριακά αγαθά (μέταλλα, τρόφιμα, πρώτες ύλες)

Α) Κοιτάσματα έχουμε, γιατί δεν τα χρησιμοποιούμε; εναλλακτικές μορφές ενέργειας γιατί δε χρησιμοποιούμε; απλά είμαστε κράτος (όχι έθνος) δανεικό και τέτοιο θα παραμείνουμε (όσο θα παραμείνουμε). Όσο για την άνοδο του πετρελαίου διεθνώς, καλό ανέκδοτο, ξέρω και άλλα καπιταλιστικά αφορώντα ανελαστικότητες παραγωγής ή τιμών.
Β) Ευτυχώς που ήρθαν και κάναμε Ολυμπιακούς Αγώνες (σύντομα και Παναθηναϊκούς). Να ναι καλά οι Υπουργοί Παιδείας της τελευταίας 20ετίας που μας έπεισαν για την αξία του πτυχίου και την αχρηστία της χειρωνακτικής εργασίας. Φέραμε "δούλους" εκεί και τώρα θα γίνει η επανάσταση...
Γ) Η Κίνα μας φταίει για το ότι δεν κάνουμε αντιπραγματισμό ή η Κίνα μας φταίει για τα καταναλωτικά μας πρότυπα; Κάποτε μας έφταναν τρεις αλλαξιές, άντε τέσσερεις, τώρα θέλουμε 200 και μας είναι λίγες, ε, πως να μη συμπληρώσεις και μερικές από τα Κινέζικα;
Δ) Σε αυτό συμφωνώ. Άλλωστε, τι σόι ιδιωτική πρωτοβουλία θα υποστηρίξουμε, αν δε δίνουμε επιδοτήσεις αβέρτα-κουβέρτα, χωρίς να εξασφαλίζουμε την παραμονή των κεφαλαίων στο εσωτερικό; Πάρε κύριε Χ, από τα αναπτυξιακά κίνητρα για να φτιάξεις εργοστάσιο στην παραμεθόριο του Ασπροπύργου (άντε βαριά να το στείλεις και Μέγαρα), πάρε κύριε Ψ έγκριση από τα επιτροπάτα για αυξήσεις κεφαλαίου με ενημερωτικά δελτία που το μόνο αληθινό που περιλαμβάνουν είναι η σελιδομέτρηση (ούτε καν το όνομα της εταιρίας, γιατί μετά την "αρπαχτή" φροντίζεις για μετονομασία), πάρε κύριε Ζ ενισχύσεις και κοπάνα τη αθόρυβα για τα Βαλκάνια...
Ε) Να ναι καλά τα βιοκαύσιμα. Άλλωστε και η Μαρία Αντουανέττα το είχε πει : δεν έχετε ψωμί; να φάτε βιοντήζελ!!!!
Μη συνεχίσω προς το παρόν, αρκετά για τώρα...

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2008, 10:30:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
Nα διακόψω λίγο για να πω σχετικά με τις λαϊκές, που άφησα στη μέση.
Υπάρχει μια ετήσια ταρίφα γύρω στα 1.000-1.500€, ανάλογα με τον αριθμό των ειδών προϊόντων που θα δηλώσεις για τη νέα σαιζόν. Από κει και έπειτα υπάρχει ένα ποσό των 4€ για την κάθε προσέλευση στη λαϊκή! δηλαδή 26*4=104 ευρώ το μήνα για κάποιον που θα προσέλθει σε καθημερινή βάση. Αυτά στην Αθήνα.......λίγο διαφορετικά είναι στην Επαρχία........αλλά πάνω κάτω τα ίδια.
Αγαπητέ kostakis και trexagireve αλλά και τα άλλα παιδιά.........καλά τα λέμε.........αλλά με τη συμμετοχή που υπάρχει σε αυτό το θέμα............νομίζω ότι καταλαβαίνετε και το λόγο για τον οποίο θα κάτσουν για πολλά χρόνια ακόμη στο σβέρκο μας "οι δήθεν υπηρέτες του λαού"

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2008, 11:55:13  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν έχω παρακολουθήσει το θέμα αλλά θα επιχειρήσω να τοποθετηθώ τουλάχιστον με βάση το αρχικό μήνυμα του φίλου trexagireve.

quote:
Αγαπητοί μου φίλοι, εδώ και καιρό συνειδητοποιώ ότι η νέα κοινωνία που ζούμε, θέλουμε δεν θέλουμε έχει ένα πολύ παράξενο ιδίωμα: Υπάρχουν πια οι πολύ πλούσιοι και οι πολύ φτωχοί ανάμεσα μας...

Η κοινωνία απαρτίζεται από όλους εμάς. Οι δομές, οι θεσμοί, τα πολιτικά συστήματα, όλα έχουν την σιωπηρή μας συγκατάθεση. Ναι, ακόμη και όταν διαμαρτυρόμαστε, ουσιαστικά διαμαρτυρόμαστε απέναντι στην κατάντια μας,χωρίς να θέλουμε να αλλάξουμε κάτι, γιατί έτσι μάθαμε, γιατί έτσι θα έχουμε τα επιθυμητά αποτελέσματα, γιατί οι στόχοι μας ουσιαστικά είναι και στόχοι της κοινωνίας που αποτελούμε.
Τα κόμματα, οι πολιτικοί αρχηγοί, οι αντιπρόσωποι των πολιτών, είναι οι καθρέπτες μας.
Η γενική διαφθορά αντικατοπτρίζει την ατομική διαφθορά, έχουμε αυτό που μας αξίζει.
Γιατί έχουμε πολλούς πλούσιους και ακόμη πιο πολλούς φτωχούς? Γιατί η μεσαία τάξη έχει συρρικνωθεί τραγικά?
Γιατί απλά δεν θέλουμε να ανήκουμε σε αυτήν. Θέλουμε όλοι να πιάσουμε την καλή. Να πλουτίσουμε. Οπότε η το πετυχαίνουμε η αποτυγχάνουμε και ζούμε στη φτώχεια.
Γιατί όμως λειτουργούμε όλοι με αυτόν τον "σχιζοφρενικό" τρόπο?
Η απάντηση πιστεύω είναι πολύ απλή.
Η ολοκληρωτική έλλειψη παιδείας πιστεύω είναι ο λόγος.
Και αυτό δεν είναι Ελληνικό μόνο φαινόμενο, είναι παγκόσμιο.
(ας αναζητήσουμε και ας επαναπροσδιορίσουμε σωστά το τι σημαίνει παιδεία και ίσως τότε καταλάβουμε πολλά)


quote:
Πόσο κοιμισμένοι ήμαστε ή πόσο εγωιστές , για να μην καταλάβουμε αυτό το μεγάλο κακό που έχει συμβεί; Πόσο επικίνδυνο για την ανθρώπινη κοινωνία και την ανθρώπινη αξία μπορεί να γίνει αυτό; Σύντομα, πιστεύω θα συνειδητοποιήσουμε πόσο άσχημα είναι τα πράγματα...Βλέπω ότι σύντομα η αξία του ανθρώπου θα είναι μηδενική... η φτώχεια θα πιάσει τους περισσότερους ανθρώπους και τότε θα ευτελιστεί ακόμη πιο πολύ ο άνθρωπος...

ναι είμαστε κοιμισμένοι αγαπητέ trexagireve, αλλά ταυτόχρονα δεν θέλουμε να ξυπνήσουμε, είμαστε γνήσια τέκνα των διαστρεβλωμένων αντιλήψεων μας και έχουμε δημιουργήσει ατέλειωτες ασφαλιστικές δικλίδες για να μην ξυπνήσουμε ποτέ.
Σκεφτόμαστε και λειτουργούμε εγωιστικά και μάλιστα κάθε μέρα και πιο έντονα και αυτό μαθαίνουμε και στη νέα γενιά. Θα είναι οι άξιοι συνεχιστές μας. Ave!

Μα ήδη η αξία του ανθρώπου είναι μηδαμινή, γιατί μετριέται με το κατά πόσο παράγει για το κατασκεύασμα μας, για την κοινωνία μας. Και όταν λέω παράγει εννοώ οτιδήποτε είναι χρήσιμο για αυτήν. Υλικά αγαθά, υπηρεσίες, ιδέες, ακόμα και παιδιά. Βέβαια, χρειαζόμαστε παιδιά. Το μοντέλο πρέπει να διαιωνιστεί.
Πότε σκέφτηκε κάποιος από εμάς και είπε "ρε παιδιά φτάνει! είμαστε πολλοί!"??
Σκεφτήκαμε πότε χάνει την αξία του ένας άνθρωπος? πιστεύω ότι η απάντηση μας τρομάζει σαν ένας εφιάλτης που μας ξυπνά και τον αποφεύγουμε ώστε να βυθιστούμε πάλι στον εγωιστικό μας λήθαργο...


quote:
Ποιός είναι ο απώτερος σκοπός όλων αυτών;

Θα μπορούσα κάλλιστα να συνωμοσιολογήσω και καταλήξω σε διάφορα, αλλά θα έχανα έτσι την ουσία.
Πιστεύω ότι δεν υπάρχει σκοπός.
Άπαξ και χάσαμε την αρχή, χάσαμε και τον σκοπό.
Απλά λειτουργούμε σχιζοφρενικά. Χωρίς λόγο, χωρίς σκοπό, χωρίς αρχή και αιτία, παλεύουμε και διαιωνίζουμε την τρέλα μας.

Αυτά τα ολίγα, αν και πολύ γενικά και ίσως και αόριστα, και αν θέλετε χαρακτηρίστε με και πεσιμιστή,
όμως ο πεσιμισμός στην εποχή μας είναι πια ρεαλισμός.


"Γιατί τα σπάσαμε τ'αγάλματά των, γιατί τους διώξαμεν απ' τους ναούς των, διόλου δεν πέθαναν γι' αυτό οι θεοί"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2008, 12:27:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου Κοστάκις, χαίρομαι που βλέπεις κι εσύ
το παράλογο της εποχής μας που είναι τουλάχιστον
ύποπτο...Πριν 15 χρόνια όλα ήταν αλλοιώς.
Το πως γίνεται με τόσο πολιτισμό και είμαστε
πάλι στον μεσαίωνα...
Πέραν αυτού φίλε μου Ευρωπαίε2, δεν είναι
όλα τα θέματα για όλους τους ανθρώπους που μπαίνουν
και γι' αυτό επιλέγουν
που θα γράψουν , ανάλογα με τα ενδιαφέροντα...
φίλε Μαρτε, δεν είσαι πεσσιμιστής, αλλά η εποχή μας
στραβά αρμενίζει...Μια εποχή που αλλού πήγανε κι
αλλού την πάνε με το ζόρι και ας το περνάνε για φυσιολογικό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2008, 14:04:05  Εμφάνιση Προφίλ
Θεωρώ ότι έχουν συντελέσει όλοι οι παραπάνω λόγοι που έχουμε αναφέρει ο καθένας
Ξεχωριστά ώστε να φτάσουμε στο σημερινό σημείο το θέμα είναι ότι έχουμε μια πολύ
Δυσάρεστη κατάσταση και δεν ξέρω αν είναι αναστρέψιμη τουλάχιστον για το κοντινό
Μέλλον .
Τώρα ποιος είναι ο σκοπός ?το προσωπικό κέρδος αυτών που εκμεταλλεύονται το
Λαο και προκειμένου όχι μονο να μην χάσουν τα προνομία τους και τις ανέσεις τους αλλα να τις επεκτείνουν κιόλα είναι διατεθειμένοι να ατυχούν το σκοπο τους με κάθε τρόπο
Στην προκειμενη περίπτωση δεν τους ενδιαφέρει το πώς θα τα βγάλουμε περά εμείς αλλα το πώς θα συνεχίζουν να βγάζουν το ίδιο κέρδος αυτοί .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2008, 18:49:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
quote:
Εδώ θα διαφωνήσουμε... υποτιμολογήσεις;

Βεβαίως Kostakis.
Βλέπεις για πάνω από 30 χρόνια και μέχρι να μπει η ΔΕΗ στο χρηματιστήριο και να γίνει κερδοφόρα (αναγκαστικά!!!!), η τιμή του ρεύματος ήταν πάντα κάτω από την κανονική για λόγους "κοινωνικής πολιτικής"... Η ΔΕΗ χρωστούσε και χρωστάει πάνω από 15 δις ευρώ. Επίσης υπάρχει και το πρόβλημα του λιγνήτη. Σε αυτά τα 30 χρόνια οι κυβερνώντες μόνο έπιναν στην υγεία των κορόιδων και κανένας δεν ενδιαφέρθηκε για αυτούς που βάζουν την στάχτη στα πνευμόνια τους ή το τι θα γίνει εάν τελειώσει ο λιγνήτης ή ότι μολύνεται το περιβάλλον. Δεδομένου των παραπάνω πληρώνεις την ΜΙΣΗ τιμή στο ρεύμα, ακόμα και με τις πρόσφατες αυξήσεις...
Άσε που το μέλλον είναι πιο μαύρο από πλευράς ενέργειας...

quote:
Κοιτάσματα έχουμε, γιατί δεν τα χρησιμοποιούμε; εναλλακτικές μορφές ενέργειας γιατί δε χρησιμοποιούμε;

Το θέμα με τα πετρέλαια είναι πολύ μεγάλο και μακριά από εδώ.
Έβαλα όμως την απάντηση για το "γιατί";
Η απάντηση μπορεί να δοθεί πολύ καλύτερα από τον πρώτο λόγο του Παπανδρέου στην Θεσσαλονίκη το 1981. Μου την είχε διαβάσει να την διαβάσω ένα παιδί στο στρατόπεδο πριν από 10 χρόνια και από τότε την ψάχνω - εάν την βρει κανένας ας την βάλει εδώ για την έχουμε όλοι.
Μέσα σε αυτό τον λόγο είναι το αποκορύφωμα την πολιτικής γελοιότητας.
Μέχρι και για βιοτεχνολογία μιλάει!!!
Φαίνεται τον λόγο τον έγραψαν άνθρωποι με ανησυχίες, αλλά οι πολιτικοί είναι άνθρωποι με άλλου τύπου ανησυχίες (της σάρκας και της τσέπης...).
Ειλικρινά δεν υπάρχει λόγος με περισσότερη θέρμη από αυτόν και ίσως δεν υπάρχει άλλος που να έχει τσαλαπατηθεί πιο άγρια από πολιτικούς...

quote:
Nα διακόψω λίγο για να πω σχετικά με τις λαϊκές, που άφησα στη μέση.

Ώπα πάσο. Όσα έγραψα μου τα είχε πει ο ξάδερφος μου που προσπάθησε να πάρει άδεια λαϊκής. Επιπλέον στα όσα έγραψα υπάρχει και η απατεωνιά να δηλώσεις ή έμπορος ή παραγωγός. Μήπως ισχύουν αυτά για τους παραγωγούς;;;

quote:
αλλά με τη συμμετοχή που υπάρχει σε αυτό το θέμα

Μη αγχώνεσαι europaios2 - λίγοι γράφουν, πιο πολλοί παρακολουθούν...

quote:
το θέμα είναι ότι έχουμε μια πολύ
Δυσάρεστη κατάσταση και δεν ξέρω αν είναι αναστρέψιμη τουλάχιστον για το κοντινό Μέλλον .

Συμφωνώ Open - τα χειρότερα έρχονται.
Ας προετοιμαστούμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2008, 07:49:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Άσε που το μέλλον είναι πιο μαύρο από πλευράς ενέργειας...

Βρε OANNHSEA, για να είμαι ειλικρινής εγώ δεν το βλέπω μαύρο το μέλλον από πλευράς ενέργειας.
Θα μπορούσα να πω ότι βλέπω μαύρο το μέλλον όσο αναζητούμε τις ίδιες πηγές ενέργειας και δεν στρεφόμαστε σε εναλλακτικές.
Και δεν πιστεύω ότι η Ελλάδα δεν θα μπορούσε να στραφεί κάλλιστα προς αυτές, ειδικά την αιολική και την ηλιακή.

Φυσικά αυτό δεν το λέω σε σχέση με το ρεύμα αλλά το λέω υπό ένα γενικότερο πρίσμα.

Γενικότερα οι θέσεις μου επί του θέματος συγκλίνουν με τις απόψεις του Marte και την τοποθέτηση του δεν την θεωρώ πεσσιμιστική αλλά ρεαλιστική και με αρκετό βαθμό δικαιοσύνης.

Ο λόγος που το λέω αυτό είναι ο εξής:

quote:
Η κοινωνία απαρτίζεται από όλους εμάς. Οι δομές, οι θεσμοί, τα πολιτικά συστήματα, όλα έχουν την σιωπηρή μας συγκατάθεση. Ναι, ακόμη και όταν διαμαρτυρόμαστε, ουσιαστικά διαμαρτυρόμαστε απέναντι στην κατάντια μας,χωρίς να θέλουμε να αλλάξουμε κάτι, γιατί έτσι μάθαμε, γιατί έτσι θα έχουμε τα επιθυμητά αποτελέσματα, γιατί οι στόχοι μας ουσιαστικά είναι και στόχοι της κοινωνίας που αποτελούμε.
Τα κόμματα, οι πολιτικοί αρχηγοί, οι αντιπρόσωποι των πολιτών, είναι οι καθρέπτες μας.
Η γενική διαφθορά αντικατοπτρίζει την ατομική διαφθορά, έχουμε αυτό που μας αξίζει.
Γιατί έχουμε πολλούς πλούσιους και ακόμη πιο πολλούς φτωχούς? Γιατί η μεσαία τάξη έχει συρρικνωθεί τραγικά?
Γιατί απλά δεν θέλουμε να ανήκουμε σε αυτήν. Θέλουμε όλοι να πιάσουμε την καλή. Να πλουτίσουμε. Οπότε η το πετυχαίνουμε η αποτυγχάνουμε και ζούμε στη φτώχεια.
Γιατί όμως λειτουργούμε όλοι με αυτόν τον "σχιζοφρενικό" τρόπο?

(οι υπογραμμίσεις είναι δικές μου)

Αυτός λοιπόν ο πληθυντικός αριθμός α' προσώπου είναι αυτό στο οποίο συμφωνώ απόλυτα κι αυτό που έχω αναφέρει - αρκετές φορές ίσως - κι εγώ στο παρόν θέμα.
Εκεί έχουμε επιτρέψει με τον Α ή τον Β τρόπο να οδηγηθούν τα πράγματα, τα πράγματα από μόνα τους δεν οδηγούνται πουθενά.
Κάποιος τα κινεί και σε επίπεδο μιας οργανωμένης κοινωνίας κάποιος τα κινεί και κάποιος επιτρέπει αυτή την κίνηση.





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2008, 11:59:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
OANNHSEA:
Ώπα πάσο. Όσα έγραψα μου τα είχε πει ο ξάδερφος μου που προσπάθησε να πάρει άδεια λαϊκής. Επιπλέον στα όσα έγραψα υπάρχει και η απατεωνιά να δηλώσεις ή έμπορος ή παραγωγός. Μήπως ισχύουν αυτά για τους παραγωγούς;;;

Και οι δύο λαϊκατζήδες που μίλησα είναι παραγωγοί. Εάν ισχύει άλλα για τους εμπόρους δεν το γνωρίζω, θα προσπαθήσω όμως να μάθω αλλά πιστεύω ότι ο ξάδερφός σου, δε θα είχε κάποιο λόγο για παραπληροφόρηση!

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy