ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Bότανα - Διατροφή - Υγεία - fitness physical Νο2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 17
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 21:41:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να σημειώσω κάτι, δε φυμνάζομαι στη 1:30, αλλά γυμνάζομαι 1 ώρα και 30 λετπά, 3 φορές την εβδομάδα. Πιστεύω είναι έανς καλός χρόνος...δεν χρειάζεται παραπάνω.

Είναι πολύ φίλε μου.
1.30 ώρα άσκηση είναι πάρα πολύ.
Εξαρτάται βέβαια το πρόγραμμα γιατί αν κάποιος κάνει αεροβική με το διάδρομο στο 3 για 1 ώρα μετά κάνει 10 λεπτά κοιλιακούς και 15 λεπτά συζήτησης τότε οκ....
Αν ομως πηγαίνεις και κάνεις πρόγραμμα α-εναερόβιας μεσαίας έντασης αυτό δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 30 λεπτά και 10 λεπτά διάδρομο στην περίπτωση που κάνεις γράμμωση.
Ο διάδρομος με max στο 6 δεν πρέπει να ξεπερνά τα 20 λεπτά.
Υπερβολές σε οτι αφορά τα πολλά σέτ ή βαριά κιλά, τη διάρκεια της αερόβιας αλλά και την ένταση της αερόβιας οδηγούν σε συρρίκνωση του μυικού ιστού με μαθηματική ακρίβεια ειδικά οταν πρίν και μετά την προπόνηση δεν αναπληρώνεται το γλυκογόνο.
Εαν σε περίπτωση ο αθλούμενος εχει ξεπεράσει το 40 έτος της ηλικίας του τότε θα χάσει αποκλειστικά μυικό ιστό και τίποτα παραπάνω..
Ολα αυτά που αναφέρω δεν είναι απόλυτα και έχουν να κάνουν με την κατάσταση του μεταβολισμού, με την ηλικία, με τη διατροφή κ.α.
Καλό θα είναι λοιπόν να μήν γίνονται υπερβολές και ας πετύχουμε το στόχο μας πιο αργά..
Οι περισσότεροι αθλητές που ασχολούνται με αυτά τα αθλήματα (αναβολίζονται) παίρνουν σε ενα χρόνο 10 ή και 15 κιλά απο αυτά τα περισσότερα είναι μύς στη συνέχεια (καταβολίζουν) χάνουν βάρος και θα χάσουν αρκετά κιλά συνήθως οσα πήραν.Θα θυσιάσουν ενα πολύ μεγάλο μέρος μυικού ιστού και μαζί με αυτό θα κάψουν και αρκετό λίπος. Το κέρδος θα είναι απο 3 μυικά κιλά εως και τίποτα. Δεν είναι απόλυτο. Μπορεί να παιδεύονται ενα χρόνο και να τα χάσουν ολα ..
Κάποιος ομως που δεν έχει περίσσια μυικά κιλά αλλά το αντίθετο απο συνεχείς και αποτυχημένες δίαιτες εχει χάσει αρκετό μέρος μυικού βάρους θα πρέπει να προσέχει γιατί είναι σε οριακό σημείο και οι κίνδυνοι παραμονεύουν..
Προσοχή λοιπόν ... προσοχή στα γυμνατήρια και στην άσκηση..δεν είναι τόσο αθώα..

Edited by - allzzaro on 23/07/2009 23:24:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nikos_ath_29
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2009, 00:53:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikos_ath_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες σου. Χρειάζονται επεξεργασία εκ μέρους μου και προσεκτική μελέτη (έστω μέσω internet) για να δω σε ποια κατεύθυνση πρέπει να πάω...Αναφορικά με την προπόνηση, να σου πω ότι 1:30 με μικρά διαλέιμματα των 1-2 λεπτών μεταξύ των ασκήσεων. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει διάδρομο (20 λεπτά στο 6-6,5, με ανηφόρα ή χωρίς), ελλειπτικό (15 λεπτά με μέτρια ένταση) και ποδήλατο (μέτριο πρόγραμμα στο 20λεπτό). Κοιλιακούς - ραχιαίους. Και λίγα βάράκια για δικεφάλους, τρικεφάλους...Μιαμιση πάει με τα διαλείμματα. Προφανώς πρέπει να μειώσω το αερόβιο και να αυξήσω το αναερόβιο, σταδιακά. Όμως...τα κάνω με την προτροπή του υπεύθυνου γυμναστή...και μπορώ να πω οτι το θεώρησα υπερβολικό το αερόβιο κομμάτι. Πιστεύω σύντομα να αυτονομηθώ και να επιλέγω, τουλάχιστον στο αερόβιο μέρος της άσκησης, τα δικά μου δεδομένα.

Το γιαούρτι το ήθελα για βραδάκι (μαζί με άλλα πράγματα, ενδεχομένως)...όταν μου το κολλάς στο μεταπροπονητικό γεύμα...μου το χαλάς το πραγραμματάκι!:) Πάντως, δύσκολα θα καταφέρω να φάω γερό βραδινό...6-7 γυρίζω από το γυμναστήριο...τρώω μεταπροπονητικό....στις 7...Πότε να φάω καλό βραδινό; Στις 9-10; Δε θα μπορώ να κοιμηθώ...Π.χ. ένα γιαούρτι με βρώμη και καμία σαλατίτσα (στο άσχετο, όχι ταυτόχρονα...αλλά στο ίδιο δείπνο), δεν είναι αρκετό για βραδινό; whey + γάλα + λίγη μπανάνα ή βρώμη (προτιμώ τη βρώμη)...κάνουν για μεταπροπονητικό; Μιλάω για άτομο που θέλει να χάσει κιλά...Μάλιστα, είπες αν πάρω σκέτη whey θα καεί...αυτό ισχύει και για έναν λιπόσαρκό ή μόνο για άτομα με πολύ μυικό ιστό; Μήπως ένας λιπόσαρκος δεν πρέπει να φοβάται πολύ την έλλειψη υδατανθράκων; Η ερώτηση δεν είναι ρητορική και δεν υποννοώ ότι υποστηρίζω αυτό που αναφέρω στην ερώτηση...πραγματικά με προβληματισε με βάση όσα μου είπες και έχω μπερδευτεί ως προς το τί πρέπει να περιορίσω κάπως και τί πρέπει να προσθέσω στη διατροφή. Νόμιζα ότι καλές πρωτεϊνες και ισορροπημένα γεύματα θα έκαναν καλό, αλλά το μεταπροπονητικό πρέπει να είναι καθαρή πρωτεϊνη ή συνδυασμός με υδατάνθρακα; Προτείνεις το δεύτερο..αλλά γιατί πουλάνε τόσα προϊόντα που επαίρονται ότι είναι καθαρή whey; Σε τί άτομα απευθύνονται αυτά τα προϊόντα; Νόμιζα ότι αν θέλεις να πάρεις όγκο (χωρίς να φοβάσαι και το λίγο λίπος), έπαιρνες όχι 100% whey (π.χ. 80% whey). Η επιλογή είναι καθαρά για το θέμα της ινσουλίνης;

Σε ευχαριστώ πολύ, πάντως, για το ενδιαφέρον σου. Και δε σε διευκολύνω γιατί δεν σου έχω δώσει και στοιχεία για το ποσοστό του λιπώδους ιστού μου, αλλά δεν έχει στο γυμναστήριο τέτοια ζυγαριά...

Και τα μακαρόνια δεν ξέρω τελικά αν πρέπει να τα φοβάμαι ή όχι (ελαφρά αλατισμένα και αλάδωτα, με κανένα βασιλικό και τόννο...και λίγη σαλάτα...και λιιιιγο ελαιόλαδο...δεν είναι ένα πολύ καλό γεύμα..., ε΄στω μια φορά την εβδομάδα ή να προτιμώ πάντα ρύζι;)

Edited by - nikos_ath_29 on 24/07/2009 01:02:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nikos_ath_29
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2009, 01:12:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikos_ath_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και κάτι ακόμα..αναφέρθηκες σε μια protifarm whey. Την χαρακτήρισες αποτελεσματική, απλή, καθαρή από ζάχαρη και οικονομική...Με ικανοποιούν όλα αυτά...γιατί σε μαγαζιά του είδους και στο internet βρήκα αρκετά ακριβές whey και είχαν και λίγο υδατάνθρακα μέσα (άρα δεν είναι 100%, παρόλο που αυτό γράφουν...μέ έχει μπερδεύψει αυτό....δεν είμαι εξοικειωμένος με την ορολογία). Ειδικά είναι μία πολυδιαφημισμένη (δεν λέω ποια...πιθανολογώ ότι την ξέρεις), την παίρνουν πάαααρα πολλοί, και βγαίνει σε 119 ευρώ τα 4545 γραμμάρια...αυτή είναι κάπως οικονομική άλλα έχει και υδατάνθρακες (λίγους) και ζαχαρίτσα...Να αποφύγω κάτι τέτοιο; Από που μπορώ να πάρω το είδος της πρωτεϊνης που προτείνεις και τί κατηγορίας είναι (αυτό που λένε 100%???); Εντάξει, μη βγαίνει και πάνω από 35-40 ευρώ το μήνα με χρήση μιας μεζούρας τη μέρα (και πάρα πολλά είναι, κατά την άποψη μου, για ένα μικρογεύμα...)

Edited by - nikos_ath_29 on 24/07/2009 01:13:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2009, 20:17:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όμως...τα κάνω με την προτροπή του υπεύθυνου γυμναστή...και μπορώ να πω οτι το θεώρησα υπερβολικό το αερόβιο κομμάτι.

Oντως.. οι γυμναστές προτείνουν αερόβια με ένταση.
Πάνω από 40 λεπτά.
Οπως σου είπα παίζει ρόλο η φυσική κατάσταση, η ηλικία, ο μεταβολισμός, η διατροφή, η διάθεση κλπ.
Στο ιδιο τσουβάλι δεν μπαίνουν ολοι..

Aγαπητέ φίλε Νίκο.
Σε οτι αφορά ολα αυτά που με ρωτάς μπορείς να βρείς απαντήσεις στο παρακάτω link.
http://www.bodybuilders.gr/data/main/forum/forum.asp?FORUM_ID=7
Aυτά όλα που λέω εγώ εδώ, είναι το 1/1000 από αυτά που θα βρείς εκεί…
Θα βρείς τι πρέπει να τρώς, πότε πρέπει να το τρώς, εναλλακτικές λύσεις κλπ..


[quote] Με ικανοποιούν όλα αυτά...γιατί σε μαγαζιά του είδους και στο internet βρήκα αρκετά ακριβές whey και είχαν και λίγο υδατάνθρακα μέσα (άρα δεν είναι 100%, παρόλο που αυτό γράφουν...μέ έχει μπερδεύψει αυτό....δεν είμαι εξοικειωμένος με την ορολογία). [quote]


Φίλε μου είμαι κατά των συμπληρωμάτων διατροφής.
Είμαι κατά της υπερβολικής κατανάλωσης πρωτείνης.
Είμαι κατά της κατανάλωσης κρέατος.
Είμαι κατά των πλαστικών τροφών.
Είμαι υπέρ της ισορροπημένης φυσικής διατροφής.

Τώρα κάποια άτομα που έφαγαν μεγάλες ποσότητες σαβούρας για μεγάλο χρονικό διάστημα, έκαναν το λάθος να κάνουν λανθασμένες και αποτυχημένες δίαιτες, εκεί αναγκαστικά θα χρειαστούν ένα συμπλήρωμα.
Όχι πάντα βέβαια.


Στο link που σου έχω παραθέσει θα βρείς οτιδήποτε θέλεις για αυτά τα σκευάσματα.
Για εμένα είναι ολα τους επικίνδυνα με εξαίρεση μια καθαρή πρωτείνη whey εγκεκριμένη απο τον ΕΟΦ και αυτή φειδωλά και μόνο υπο την επίβλεψη αθλιάτρου.
Θα πρέπει να μην ξεχνούμε οτι σκοπός μας δεν είναι να στοχεύουμε μόνο σε ενα ωραίο και σφριγηλό σώμα αλλά στην ευελιξία στην σωματική και πνευματική ισορροπία, στην υγεία και στην μακροζωία.

Για κάποια εξειδικευμένη ερώτηση φίλε Νίκο που δεν βρίσκεις την απάντηση της .. θα χαρώ να την συζητήσουμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nikos_ath_29
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2009, 01:24:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikos_ath_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστώ πολύ για όλες σου τις απαντήσεις! να είσαι καλά! Θα το ψάξω καλά και θα επιλέξω τί θα κάνω με βάση τις ανάγκες μου. Σφριγηλό σώμα δεν θα αποκτήσω ποτέ, δε γίνεται εκ των πραγμάτων, πλέον...τουλάχιστον θέλω να το συμαζε΄ψω λίγο, να γίνει πιο αρμονικό και με καλύτερη αναλογία μυικού και λιπώδους ιστού...

Και πάλι σε ευχαριστώ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2009, 19:52:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σφριγηλό σώμα δεν θα αποκτήσω ποτέ, δε γίνεται εκ των πραγμάτων, πλέον...τουλάχιστον θέλω να το συμαζε΄ψω λίγο, να γίνει πιο αρμονικό και με καλύτερη αναλογία μυικού και λιπώδους ιστού...

Φίλε Νίκο ολα γίνονται.
Θέλει υπομονή, προσπάθεια και γνώση.
Ξεκίνα απο το τελευταίο.
Μάθε, προσπάθησε και ας κάνεις λάθη ολα διορθώνονται..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nikos_ath_29
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2009, 15:07:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikos_ath_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λεώ ότι δ εθα μπορέσω γιατί έχω χαλαρό δέρμα και αυτό πολύ λίγο βελτιώνεται με άσκηση. Και σε αρκετά σημεία έχω ραγάδες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2009, 21:32:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Allzzaro, σου αφιερώνω το παρακάτω λινκ που περιγράφει αναλυτικά τις ευεργετικές επιδράσεις του πιπεριού καγιέν στον ανθρώπινο οργανισμό.

http://www.bastis.org/cayenne.htm

Η καλύτερη μέθοδος παρασκευής και πρόσληψης είναι σε μορφή ροφήματος.
Σε καυτό νερό (μικρό φλυτζάνι τσαγιού) προσθέτουμε ένα κουταλάκι του γλυκού (γεμάτο) πιπέρι καγιέν σε σκόνη, κατά προτίμηση βιολογικό. Το πίνουμε ζεστό και αργά ανακατεύοντας συνεχώς το μείγμα. (Αν αντέχετε προσθέστε και σκόρδο).
Αν μπορέσεις να βρείς και τη συγκεκριμένη ποικιλία καγιέν, που αναφέρεται στο λινκ και που προέρχεται από πιπεριές Habaneros θα είναι ό'τι καλύτερο...
Δοκίμασέ το, θα εκπλαγείς ευχάριστα...
Με αγάπη και εκτίμηση,
helios2012...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2009, 21:03:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστώ πολύ καλέ μου φίλε.
Δεν το εχω δοκιμάσει σε μορφή ροφήματος αλλά θα το δοκιμάσω.
Σίγουρα θα μου αρέσει.
Είναι πραγματικά εκπληκτικό.
Σε φιλώ σταυρωτά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Annabell Lee
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2009, 22:44:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Annabell Lee  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα δεν ξέρω αν σας έχει συμβεί αλλα προσωπικά μοου συμβαίνει κάτι πολύ περίεργο που δεν μπορώ να το εξηγήσω και άν κάποιος γνωρίζει κάτι ας με βγάλει απο την άγνοια!
Συνήθως όταν κοιμόμαστε αργά λογικό είναι να σηκωνόμαστε κ αργά. Κ ακόμα ισχύει ότι όσο πιο πολύ κοιμάσαι τόσο πιο πολύ νυστάζεις.
Εγώ όταν κοιμάμαι νωρίς ( 1-2 μ.μ.) έχω την τάση να ξυπνάω απο μόνη μου γύρω στις 6-7 το πρωί και θεωρώντας την ώρα αρκετά νωρις και μη έχοντας τι να κάνω πέφτω για να συνεχίσω τον ύπνο μου.
Μετά όμως δεν μπορώ να σηκωθώ με τίποτα!Καταλήγει η ώρα 12 και η μέρα μου χαμένη. Σήμερα λοιπόν αποφάσισα να σηκωθώ την ώρα που θα ξυπνήσω για να δω τι ώρα θα νυστάξω.
Το γιατί δεν μπορώ να σηκωθώ αφού έχω ήδη ξυπνήσει μια φορά μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει??? Θα ήμουν ευγνώμων!

Με εκτίμηση

annabell leeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2009, 20:06:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το γιατί δεν μπορώ να σηκωθώ αφού έχω ήδη ξυπνήσει μια φορά μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει???

Ο άνθρωπος πρέπει να κοιμάται κατά μέσο όρο 6-8 ώρες.
Υπάρχουν κάποιοι που κοιμούνται 12.
Υπάρχουν κάποιοι που θεωρούν οτι οι 12 ώρες είναι 12 ώρες χαμένες απο τη ζωή τους με αποτέλεσμα να κοιμούνται οσο το δυνατόν πιο λίγο μέχρι και καθόλου.
Αυτό λοιπόν που ρωτάς εσύ λέγεται ``χουζούρι`` και πρόκειται περί μιας κακιάς συνήθειας που καλό θα είναι να μπορέσει κάποιος να την αποβάλλει για ευνόητους λόγους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

azmer
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2009, 13:10:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους azmer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ allzzaro, διάβασα όλο το φόρουμ και πιστεύω ότι η συμβουλή σου μπορεί να με βοηθήσει. Είμαι 50 χρονών και μέχρι τα 40 μου έκανα εξοντωτική για την υγεία μου ζωή, ταξίδια σ όλο το κόσμο, καταχρήσεις, ποτά, χόρτα κλπ. Πολύ κίνηση και μετακίνηση.
Με ύψος 1,75 είχα ένα βάρος 65-70κιλά. ένοιωθα ότι είχα μια γερή κράση, δεν μπήκα ποτέ σε νοσοκομείο για τίποτα, ούτε κρυολογούσα εύκολα. Την τελευταία 10ετία άλλαξα τρόπο ζωής. Οικογένεια με 3 παιδιά, καθιστική δουλειά και ξεκίνησαν τα προβλήματα.
Κατ αρχάς με χτύπησε εκκολπωματίτιδα και γλύτωσα στο τσακ το χειρουργείο. Δεν έχω σήμερα ενόχληση διότι κάνω τη δίαιτα όπου δεν τρώω σπόρους (φράουλες, σύκα, ξηρούς καρπούς, ακτινίδια κλπ) τρώω λαδερά και ενεργούμαι κανονικά. Πρίν ένα χρόνο ανακάλυψα ότι συχνά ανεβάζω πίεση ενώ γενικά είχα αρκετά χαμηλή. Έκανα εξετάσεις και οι γιατροί μου είπαν ρηλάξ είναι νευροπίεση απο άγχος. Επίσης ανέβασα κακή χολυστερίνη και έκανα απο πέρσυ κάποια δίαιτα αλλά δεν το πήρα στα σοβαρά παρότι είχα φτάσει τα 78κιλά. Φέτος όμως απο τον Ιούνιο το πράγμα δεν πάει άλλο. Έκανα εξετάσεις και ενώ η χολυστερίνη έπεσε, παραμένοντας ελάχιστα πάνω απο τα επιτρεπτά όρια, ανέβασα τριγλυκερίδια 300.
Έκανα υπέρηχο στο συκώτι και βρήκαν μεγάλη λιπώδη διήθηση και πολύ μικρό αιμαγγείωμα. Το 2001 που ήχα ξανακάνει δεν υπήρχαν αυτά. Διάβασα στο διαδύκτιο και ρώτησα το παθολόγο μου που μου είπε ότι το αιμαγγείωμα δεν είναι κάτι σημαντικό απλά πρέπει να το παρακολουθώ, επίσης ότι πρέπει να κόψω αλάτι , ζωικά λιπαρά και να κάνω άσκηση. Τα έβαλα με τον εαυτό μου και άρχισα να τη ψάχνω με τη φυσική διατροφή και ξεκίνησα δίαιτα με δικό μου τρόπο.
Τρώω από μία μπουκιά απο ότι τρώει η υπόλοιπη οικογένεια (πχ μία μπουκιά μακαρόνια, μία μπουκιά κυμά, και συνεχίζω με σαλάτες, βρασμένα λαχανικά, χόρτα, ζουμιά, φρούτα. Ψωμί πάντα ολικής αλέσεως και ψάρια. Κατα τα άλλα πίνω πολύ πράσινο τσάι, και πέρνω δύο αγιουρβεδικά σκευάσματα το livomyn (liv52) για τό συκώτι και το cholecub για χολυστερίνη και τριγλυκερίδια. Έχω κλήσει το Σεπτέμβρη ραντεβού με ένα ολιστικό-αγιουρβεδικό καλό γιατρό (ο συγκεκριμένος είναι και παθολόγος γιατρός) και αυτό διότι από τα ταξίδια μου στην Ινδία και την ενασχόλιση μου με την συγκεκριμένη φιλισοφία και της πρακτικές της, την πιστεύω πολύ.
Το κρέας το είχα κόψει στο παρελθόν και δεν μπορώ να πω ότι μου λείπει, απλά τώρα τρώω ελάχιστο έτσι για παρέα στα παιδιά.
Μετά από ένα μήνα, με αυτή την διατροφή, έχοντας αυξήσει λίγο και την σωματική άσκηση, μπάνιο, περπάτημα έχασα 5κιλά και έπεσα στα 79. Νοιώθω πολύ καλύτερα και κουράζομαι λιγότερο. Τον άλλο μήνα θα ξανακάνω εξετάσεις. Στόχος μου είναι τα 73-74 κιλά.
Παράλληλα αγόρασα και διάβασα διάφορες, βοτανολογίες και ειδα οτι διάφοροι συνδιασμοί βοτάνων πιθανόν να με βοηθήσουν.
Ειλικρινά πιστεύω ότι ο τρόπος ζωής μου στο παρελθόν, έκαψε πολύτιμη ενέργεια του παρόντος και του μέλλοντος και πιστεύω επίσης ότι τοιουτοτρόπως την έχουν πατήσει πολύ συνάνθρωποι μας. Δεδομένου του ότι το πρόβλημα προς το πρόν σε μένα εντοπίζεται σε κυκλοφοριακό(άστατη πίεση) και λιπίδια ,χολυστερίνη πιστεύεις ότι θα ήταν σωστό να κάνω χρήση βοτάνων που δραν ευεργετικά?? Τι προτίνεις?? και γενικά τι συνδιασμό και τακτική μου προτίνεις για να πάρει τα πάνω του ένας ταλαιπωριμένος οργανισμός. ΕυχαριστώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
tengu
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2009, 16:28:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tengu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
azmer μπορεις να μου πεις πως θα βρω τον ιατρο που κανει αγιουρβεδα;σου εχω στειλει και p.mΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2009, 21:50:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με ύψος 1,75 είχα ένα βάρος 65-70κιλά. ένοιωθα ότι είχα μια γερή κράση, δεν μπήκα ποτέ σε νοσοκομείο για τίποτα, ούτε κρυολογούσα εύκολα. Την τελευταία 10ετία άλλαξα τρόπο ζωής. Οικογένεια με 3 παιδιά, καθιστική δουλειά και ξεκίνησαν τα προβλήματα.

Ανήκουμε στην ίδια σκελετική κατηγορία.
Η κατηγορία των εκτομορφικών διαφέρει κατά πολύ των μεσομορφικών.
Η κατηγορία αυτή πολύ δύσκολα αποκτά βάρος. Εννοώ μυικό βάρος.
Οτι βάρος αποκτήσει θα είναι σε λίπος.
Τα 78 κιλά που έφτασες είναι πολύ περισσότερα σε αναλογία με τα κιλά που παίρνει ενας μεσομορφικός.


quote:
Το κρέας το είχα κόψει στο παρελθόν και δεν μπορώ να πω ότι μου λείπει, απλά τώρα τρώω ελάχιστο έτσι για παρέα στα παιδιά.
Μετά από ένα μήνα, με αυτή την διατροφή, έχοντας αυξήσει λίγο και την σωματική άσκηση, μπάνιο, περπάτημα έχασα 5κιλά και έπεσα στα 79. Νοιώθω πολύ καλύτερα και κουράζομαι λιγότερο. Τον άλλο μήνα θα ξανακάνω εξετάσεις. Στόχος μου είναι τα 73-74 κιλά.

Πολύ καλά.
Είναι αρκετά τα κιλά που έχασες.
Επειδή είναι αρκετά ενδιαφέρουσα η κατάσταση σου αν θέλεις κάνε μια λιπομέτρηση και πές μου τα ποσοστά.
Καλύτερα θα είναι να παραμείνεις στα κιλά αυτά ενα ορισμένο χρονικό διάστημα χωρίς να χάσεις αλλα.
Περπάτημα και στεγνό ποιοτικό φαγητό ποιοτικό νεράκι και αρκετό.
Συχνά γευματάκια, μικρά που θα περιλαμβάνουν τα πάντα.
Απο τη στιγμή που εχεις διαβάσει τα γραφώμενα μου να μην μπαίνω στον κόπο να τα ξαναγράφω.
Οπωσδήποτε και θα νοιώθεις καλύτερα που έχασες ολο αυτό το περιττό βάρος απο επάνω σου.

Απο τα βότανα καλό θα είναι να μην πίνεις πολλά.
Ενα αφέψημα ημερησίως είναι αρκετό.
Εγώ θέλω να σου δώσω συγχαρητήρια, σπανίως εκτομορφικοί στην ηλικία αυτή και με προβλήματα καταφέρνουν να χάσουν βάρος.
Κουράγιο και συνέχισε την προσπάθεια χωρίς να βιάζεσαι και χωρίς να απογοητεύεσαι. Και βάρος να ξαναπάρεις να ξέρεις οτι θα είναι υπέρ της προσπάθειας σου και οχι κατά. Μην το φοβάσαι λοιπόν..

Edited by - allzzaro on 25/08/2009 22:02:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ekibolos
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2009, 12:41:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ekibolos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου allzzaro, τυχαία έπεσα στις αναρτήσεις και ομολογώ ότι έμεινα εντυπωσιασμένη από τον όγκο των γνώσεών σου.
Θα σου αναφέρω και εγώ λοιπόν το πρόβλημά μου, μήπως και μπορέσεις να με βοηθήσεις, γιατί, νομίζω ότι όσο κι αν διάβασα προσεκτικά τα δύο forum δε βρήκα κάτι ανάλογο.
Τον 9/ 2004 διαγνώστηκα με λοβιακό καρκίνο του μαστού. Εγινε μαστεκτομή από τη δεξιά πλευρά και λεμφαδενικός καθαρισμός, (αφαιρέθηκαν 25 λεμφαδένες, από τους οποίους 18 διηθημένοι).
Πήρα χημειοθεραπεία, ακτινοβολία και για 5 περίπου χρόνια, όλα πήγαιναν καλά, όπως έδειχναν όλες οι εξετάσεις.
Από τον 4/2008 άρχισαν να ανεβαίνουν οι καρκινικοί δείκτες αν και –ακόμα και μέχρι σήμερα-όλες οι διαγνωστικές δεν δείχνουν τίποτε (αξονικές, μαγνητικές, ψηφιακές και μαγνητικές μαστογραφίες, pet/ct). Χάρη στην επιμονή του γιατρού μου, σε κάποια ψηλάφιση στη μασχάλη εντόπισε με δυσκολία κάποιο διογκωμένο αδένα και με έστειλε για παρακέντηση, η οποία έδειξε μετάσταση. Μπήκα χειρουργείο ξανά για λεμφαδενικό καθαρισμό και τελικά από 7 λεμφαδένες, που αφαιρέθηκαν βρέθηκαν διηθημένοι οι 5.
Είμαι λοιπόν πάλι μπροστά στο γνωστό σχήμα (χημειοθεραπείες-ακτινοβολίες κ.λπ).
Ήδη εχθές έκανα τη πρώτη χημειοθεραπεία. Το φάρμακο, που χρησιμοποιήθηκε ήταν το Taxotere. Να σημειώσω ότι κατά τη λήψη του εμφάνισα αλλεργικό περιστατικό, (παρά το ότι από τη προηγουμένη είχα πάρει κορτιζόνη), διακόπηκε για λίγο η χορήγησή του, μου έγινε νέα ένεση κορτιζόνης και τελικά πήρα όλη τη προγραμματισμένη δόση.
Ψάχνοντας σήμερα στο internet διαπίστωσα ότι η πιο σοβαρή ίσως παρενέργεια του φαρμάκου είναι η είναι ουδετεροπενία (χαμηλά επίπεδα λευκών αιμοσφαιρίων).
Θα ήθελα λοιπόν να σε ρωτήσω αν ξέρεις καθόλου κάποιο τρόπο να θωρακίσω το αμυντικό μου σύστημα, κάποιο τροφή ίσως, που να ανεβάζει τα λευκά, ή οτιδήποτε άλλο θα μπορούσες να μου συστήσεις γα αυτό το κρίσιμο διάστημα.
(¨Έχω αρχίσει να ψάχνομαι και για ρέικι –καμιά άποψη;)
Να σημειώσω ότι θα κάνω 6 χημειοθεραπείες σε απόσταση 21 ημερών η μία από την άλλη.
Είμαι γυναίκα, 47 ετών, 1,56 (πριν από 4 χρόνια ήμουν 1,60 αλλά με τα φάρμακα, που έπαιρνα όλο αυτό το διάστημα έχασα ύψος) και αυτή τη στιγμή 74 κιλά (μετά από αρκετές δίαιτες). Το τελευταίο διάστημα (6 μήνες περίπου) έκανα δίαιτα υπό τη παρακολούθηση διαιτολόγου και έχω χάσει 8 κιλά. Παράλληλα έκανα και διάδρομο 4-5 φορές την εβδομάδα ½ ώρα με ¾. (Δεν ξέρω αν ενδιαφέρει το ότι το βάρος μου κυμαινόταν μέχρι τα 30 μου στα 60-62 κιλά, μετά από 2 γέννες σταθεροποιήθηκε στα 68 και τέλος στο διάστημα, που μεσολάβησε από το α΄ χειρουργείο μέχρι την ολοκλήρωση των ακτινοβολιών (στο ίδιο διάστημα έκοψα και το τσιγάρο) πήρα περίπου 14 κιλά –έφτασα στα 82.
Συγγνώμη για το χείμαρρο, αλλά δεν ήξερα τι πληροφορίες θα μπορούσες να χρειαστείς.
Θα σου είμαι ευγνώμων για οποιαδήποτε απάντηση.
Σε ευχαριστώ.

(Eίμαι καινούργια στα φορουμ και είδα ότι αρχικά πόσταρα σε νέο θέμα -ελπίζω να μην πειράζει)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

azmer
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2009, 13:06:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους azmer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

azmer μπορεις να μου πεις πως θα βρω τον ιατρο που κανει αγιουρβεδα;σου εχω στειλει και p.m


Φίλε μου είναι ο Νίκος Κωστόπουλος στη Κηφισιά, πληροφοριες και στο ιντερνετΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
azmer
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2009, 13:52:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους azmer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανήκουμε στην ίδια σκελετική κατηγορία.
Η κατηγορία των εκτομορφικών διαφέρει κατά πολύ των μεσομορφικών.
Η κατηγορία αυτή πολύ δύσκολα αποκτά βάρος. Εννοώ μυικό βάρος.
Οτι βάρος αποκτήσει θα είναι σε λίπος.
Τα 78 κιλά που έφτασες είναι πολύ περισσότερα σε αναλογία με τα κιλά που παίρνει ενας μεσομορφικός.
Απο τα βότανα καλό θα είναι να μην πίνεις πολλά.
Ενα αφέψημα ημερησίως είναι αρκετό.


Edited by - allzzaro on 25/08/2009 22:02:37
[/quote]

Ξέχασα να γράψω ότι τον Ιούνιο είμουν 84κιλα και μισο, γι αυτό τα πήρα στο κρανίο και τώρα έπεσα στα 79. Οντως δύσκολο να πάω ποιό κάτω έχω κολλήσει εκεί αλλά δεν είμαι ευχαριστημένος.Θέλω να επανέλθω στην προ δεκαετίας κατάσταση διότι ένιωθα ελάφρυς τα επι πλέον κιλά με κουράζουν. Πώς να κάνω τη λιπομέτρηση??
Από χτες ξεκίνησα να τρώω μόνα τα εξής. Πατάτες, παντζάρια, καρότα χόρτα, μπρόκολα, σέλινο, μαιντανό, όλα στον ατμό.Στο τέλος προσθέτω λίγο ελαιόλαδο και μπόλικο λεμόνι, καθόλου αλάτι. Σαλάτα αγγουροντομάτα με κρεμμύδι, λίγο μαύρο ψωμί, σκορδαλιά ή σκέτα σκόρδα. Αυτα 2-4 φορες την ημέρα. Παράλληλα φρέσκα φρούτα και χυμούς ποικιλία φρούτων στον αποχυμωτή. Αν δεν πέσω στα 75 κιλά δεν θα σταματήσω. Στην ανάγκη σκέφτομαι για 3-4 μέρες να κόψω πλήρως το φαγητό και να τρώω ένα είδος μήλα ή σταφύλια για αποτοξίνωση.¨Αν το πετύχω θα επανέλθω σε ένα κανονικό διαιτολόγιο για συντήριση. Πως το βλέπεις?
Απο βότανα πίνω πολυ πράσινο τσάι και σκεφτόμουν να πίνω και ένα μείγμα κράταιγο, ταραξάκο, αγκινάρα, πικραλίδα, βερονίκη και γαιδουράγκαθο, ένα σούπερ μιξ για να κυκλοφοριακό, συκώτι, χολυστερίνη σε συνδιασμό με τα σκόρδα και τα γκρειπφρουτ που τρώω καθε μέρα. Τι λές???
Από τότε (εδώ και δυό μήνες)που σταμάτησα να τρώω τις σαβούρες του συστήματος, της συνήθειας και τα ετοιματζίδικα φαγητά,(λόγω τρόπου ζωής της τελευταίας 10ετίας) ξαναβρήκα τη γεύση μου, και ακόμα και τα πικρά και τα ξυνά είναι ευχάριστες εμπειρίες. Αλκοόλ δεν πίνω καθόλου σπάνια κανα ποτηράκι κόκκινο κρασί
Η αλήθεια είναι ότι έχω ισχυρές αναμνήσεις του εαυτού μου, που επανέρχονται και με ενισχύουν να μην υποκύψω σε γαστριμαργικές καταχρήσεις. Δεν υπάρχει ποιό σημαντικό απο το να περπατάς ανάλαφρα και να κοιτάς ψηλά (και όχι χολένοντας κοιτώντας το δρόμο)
Ευχαριστώ για το χρόνο που αφιέρωσες και απάντησες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tengu
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2009, 15:20:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tengu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευχαριστω azmerΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2009, 22:16:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Από χτες ξεκίνησα να τρώω μόνα τα εξής. Πατάτες, παντζάρια, καρότα χόρτα, μπρόκολα, σέλινο, μαιντανό, όλα στον ατμό.Στο τέλος προσθέτω λίγο ελαιόλαδο και μπόλικο λεμόνι, καθόλου αλάτι. Σαλάτα αγγουροντομάτα με κρεμμύδι, λίγο μαύρο ψωμί, σκορδαλιά ή σκέτα σκόρδα. Αυτα 2-4 φορες την ημέρα. Παράλληλα φρέσκα φρούτα και χυμούς ποικιλία φρούτων στον αποχυμωτή. Αν δεν πέσω στα 75 κιλά δεν θα σταματήσω. Στην ανάγκη σκέφτομαι για 3-4 μέρες να κόψω πλήρως το φαγητό και να τρώω ένα είδος μήλα ή σταφύλια για αποτοξίνωση.¨Αν το πετύχω θα επανέλθω σε ένα κανονικό διαιτολόγιο για συντήριση. Πως το βλέπεις?

Κοίταξε φίλε μου.
Καλό θα είναι να ρίξεις μια ματιά σε αυτά που γράφω για το γλυκαιμικό δείκτη.
Τα φρέσκα φρούτα ειδικά στον αποχυμωτή δεν είναι οτι το καλύτερο για κάποιον που θέλει να κάψει λίπος.
Τα σταφύλια εχουν αρκετά σάκχαρα και υψηλό γλυκαιμικό δείκτη.
Ούτε αυτά.
Οι πατάτες ακόμα και βραστές είναι οτι το χειρότερο αφου ο γλυκαιμικός τους δείκτης αγγίζει το 85.
Το α και το ω για κάποιον που θέλει να πάρει βάρος ή θέλει να χάσει βάρος είναι να καταναλώνει τροφές με χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη.
Πρωτείνες φίλε μου, δεν βλέπω στη διατροφή σου να εχεις μέσα όσπρια, γαλακτοκομικά, λιπαρά οξέα.
Βρώμη φίλε μου, ωμή μάθε να την τρώς.. με μέτρο φυσικά..

Το οτι εχεις κολλήσει εκεί αναμενόμενο είναι.
Ολοι κολλούν.
Απλά θα παραμείνεις εκεί που είσαι, τρώγοντας στεγνά και καθαρά ισορροπημένα, τροφές με χαμηλό έως μεσαίο γλυκαιμικό δείκτη.
Θα αρχίσεις να παίρνεις 1 εως 2 κιλά θα τα χάνεις, θα ξαναπαίρνεις θα ξαναχάνεις ούτως ώστε πάρεις κάποια μυικά κιλά επάνω σου απο τη διαδικασία αυτή.
Του χρόνου με το καλό την άνοιξη εάν πάς καλά μπορείς να ξαναξεκινήσεις να χάνεις.
Αυτό που έχει σημασία φίλε μου είναι η δραστηριότητα.
Αυτό θα σε κάνει να νοιώσεις καλά.
Οτι το καλύτερο είναι το περπάτημα σε καθημερινή βάση.
Το τρεξιματάκι 2 φορές εβδομαδιαίως καλό θα είναι.
Το κολύμπι 1 φορά εβδομαδιαίως.
Λιπομέτρηση με μια λιπομετρική ζυγαριά ή σε κάποιον ειδικό..

quote:
Απο βότανα πίνω πολυ πράσινο τσάι και σκεφτόμουν να πίνω και ένα μείγμα κράταιγο, ταραξάκο, αγκινάρα, πικραλίδα, βερονίκη και γαιδουράγκαθο, ένα σούπερ μιξ για να κυκλοφοριακό, συκώτι, χολυστερίνη σε συνδιασμό με τα σκόρδα και τα γκρειπφρουτ που τρώω καθε μέρα. Τι λές???

Τα βότανα θέλουν λίγο προσοχή.
Ενα αφέφημα ημερησίως καλό είναι.
Αυτά τα σούπερ μίξ εχουν αρκετές φορές δυσάρεστες παρενέργειες η ηπιότερη όλων ειναι η διάρροια.

Edited by - allzzaro on 27/08/2009 22:34:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2009, 22:31:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ekibolos
quote:
Θα ήθελα λοιπόν να σε ρωτήσω αν ξέρεις καθόλου κάποιο τρόπο να θωρακίσω το αμυντικό μου σύστημα, κάποιο τροφή ίσως, που να ανεβάζει τα λευκά, ή οτιδήποτε άλλο θα μπορούσες να μου συστήσεις γα αυτό το κρίσιμο διάστημα.
(¨Έχω αρχίσει να ψάχνομαι και για ρέικι –καμιά άποψη;)

Εύχομαι οτι το καλύτερο.
Κοίταξε φίλη μου.
Απο αυτά που μου γράφεις δεν βλέπω να έκανες κάτι καλό για το αμυντικό σου σύστημα μέχρι τώρα.
Καλά κάνεις και ψάχνεσαι έστω και τώρα.
Μην το βάλεις κάτω.
Αυτό που εχω να σου συστήσω είναι δύναμη.
Η θέση μου είναι πολύ λεπτή για να μπορέσω να σου συστήσω κάτι αλλο αλλά ψάξε και βρές πληροφορίες για τον λιναρόσπορο , τις βιταμίνες, κάποια λαχανικά ωμά και ψημένα που αποδεδειγμένα δρούν ενάντια στα καρκινικά κύτταρα οπως είναι τα σταυροειδή λαχανικά ειδικά το ωμό μπρόκολο και πολλά άλλα.
Απέφυγε τελείως τους καφέδες και τις άχρηστες τροφές.
Αυτό που θα σε σώσει είναι το ψάξιμο και η δύναμη..
Το εχουν καταφέρει πολλοί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

azmer
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2009, 14:08:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους azmer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

[/quote]

Κοίταξε φίλε μου.
Καλό θα είναι να ρίξεις μια ματιά σε αυτά που γράφω για το γλυκαιμικό δείκτη.
Τα φρέσκα φρούτα ειδικά στον αποχυμωτή δεν είναι οτι το καλύτερο για κάποιον που θέλει να κάψει λίπος.
Τα σταφύλια εχουν αρκετά σάκχαρα και υψηλό γλυκαιμικό δείκτη.
Ούτε αυτά.
Οι πατάτες ακόμα και βραστές είναι οτι το χειρότερο αφου ο γλυκαιμικός τους δείκτης αγγίζει το 85.
Το α και το ω για κάποιον που θέλει να πάρει βάρος ή θέλει να χάσει βάρος είναι να καταναλώνει τροφές με χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη.
Πρωτείνες φίλε μου, δεν βλέπω στη διατροφή σου να εχεις μέσα όσπρια, γαλακτοκομικά, λιπαρά οξέα.
Βρώμη φίλε μου, ωμή μάθε να την τρώς.. με μέτρο φυσικά..

Αν τα διάβασα??Ασφαλώς!! Αλλά αμα δεν σ αρέσει κατι το προσπερνάς.
Εν πάσει περιπτώσει και εγώ αναθεώρησα αυτή τη δίαιτα. Θα αφαιρέσω, σταφύλια, πατάτες και αυτα με ψηλό γλυκαιμικό δείκτη. Θα προσθέσω πλήρες ρυζι, τζατζίκι αντι για σκορδαλιά όπως επίσης και στήθος κοτόπουλο και σολωμό-σαρδέλλα ή άλλο ψάρι με Ω3(ίσως και μουρουνόλαδο) όπως επίσης θα προσθεσω φακές, γίγαντες και φρέσκα φασολάκια και χούμους. Επίσης για πρώτο γεύμα θα βάλω βρώμη σε γάλα σόγιας ή απαχο γάλα στυλ μουσλι.

Το οτι εχεις κολλήσει εκεί αναμενόμενο είναι.
Ολοι κολλούν.
Απλά θα παραμείνεις εκεί που είσαι, τρώγοντας στεγνά και καθαρά ισορροπημένα, τροφές με χαμηλό έως μεσαίο γλυκαιμικό δείκτη.
Θα αρχίσεις να παίρνεις 1 εως 2 κιλά θα τα χάνεις, θα ξαναπαίρνεις θα ξαναχάνεις ούτως ώστε πάρεις κάποια μυικά κιλά επάνω σου απο τη διαδικασία αυτή.
Του χρόνου με το καλό την άνοιξη εάν πάς καλά μπορείς να ξαναξεκινήσεις να χάνεις.
Αυτό που έχει σημασία φίλε μου είναι η δραστηριότητα.
Αυτό θα σε κάνει να νοιώσεις καλά.
Οτι το καλύτερο είναι το περπάτημα σε καθημερινή βάση.
Το τρεξιματάκι 2 φορές εβδομαδιαίως καλό θα είναι.
Το κολύμπι 1 φορά εβδομαδιαίως.

Τώρα με σκότωσες τελείως. Σίγουρα θα αυξήσω περπάτημα, ποδήλατο και ανεβοκατέβασμα σκάλας. Δηλαδή ραντεβού του χρόνου??
Θα ψάξω για λιπομετρητή

Τα βότανα θέλουν λίγο προσοχή.
Ενα αφέφημα ημερησίως καλό είναι.
Αυτά τα σούπερ μίξ εχουν αρκετές φορές δυσάρεστες παρενέργειες η ηπιότερη όλων ειναι η διάρροια.

Το μείγμα θα το φτιάξω αλλά θα πίνω μόνο μία κούπα την ημέρα.
Δυο ερωτήσεις. Ξέρεις το sweden bitter? Το ρόλο παίζει?
Σε κάποιο post γράφεις, βότανα μόνο συσκευασμένα?
Γιατί? Δηλαδή να μην πέρνω μάτσους φασκόμηλο και ρίγανη από λαική?
Επίσης το πράσινο τσαί(golden nagets), την εχινάκεια, το γαιδουράγκαθο , το ταραξάκο και κάποια άλλα, τα πέρνω κατευθείαν απο γνωστό μου μεγαλοεισαγωγέα, έναν απο αυτούς που προμηθεύουν αυτούς που τα συσκευάζουν και τα πουλάνε στην αγορά 2-6ευρω τα 30-40γραμμ.
Τα πέρνω σε μισόκιλα, χοντρική, σε καλή τιμή.
Οταν πέσω στα 78 θα σε ενημερώσω. Ισως θα πρέπει να κάνω πάρτυ!!?
Ευχαριστώ :-)

Edited by - allzzaro on 27/08/2009 22:34:54
[/quote]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2009, 20:21:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τώρα με σκότωσες τελείως. Σίγουρα θα αυξήσω περπάτημα, ποδήλατο και ανεβοκατέβασμα σκάλας. Δηλαδή ραντεβού του χρόνου??
Θα ψάξω για λιπομετρητή

Εχω αναφερθεί φίλε μου στους ΜΚΣ.
Μπορείς να ψάξεις στο παλιό τόπικ..

Θέλει περπάτημα φίλε μου.
Πολύ περπάτημα.
Ασε τα ποδήλατα και τα ανεβοκατεβάσματα σκάλας.
Το περπάτημα είναι τέχνη.
Οσοι μπορείτε να το καταλάβετε αυτό, οσοι μπορείτε να το εμπεδώσετε θα μπορέσετε και να το υλοποιήσετε.
Η καύση λίπους, επιτυγχάνεται απο το 50% ΜΚΣ (Μέγιστων Καρδιακών Σφυγμών) εως και το 80% ΜΚΣ.
Ο ΜΚΣ διαφέρει απο άτομο σε άτομο και απο ηλικία σε ηλικία.
Ετσι λοιπόν ξεκινά κάποιος να περπατά κρατώντας τους καρδιακούς του σφυγμούς ανάμεσα στο 50% και 80%.
Εκεί ο οργανισμός θέτει σε λειτουργία τον αερόβιο μηχανισμό, ο οποίος χρησιμοποιεί αποκλκειστικά, σχεδόν αποκλειστικά το λίπος ως ενέργεια. Εάν κάποιος ξεπεράσει το 80% των ΜΚΣ εκεί ο οργανισμός χρησιμοποιεί περισσότερο την αποθηκευμένη ενέργεια και οχι το λίπος.
Για ασφάλεια λοιπόν ας μην ξεπερνά κάποιος το 80%.

Αυτό που θέλω να επισημάνω είναι οτι ενας υπερδραστήριος άνθρωπος, ενας αθλούμενος ο οποίος ενεργοποιεί τον αερόβιο μηχανισμό του σε ήπια μορφή καθημερινώς, 2 φορές εβδομαδιαίως σε οξύς ρυθμούς, ενεργοποιεί τον εναερόβιο μηχανισμό του 3 φορές εβδομαδιαίως σε ήπια μορφή θωρακίζει τον οργανισμό του.
Κάτι πολύ σημαντικό που θα πρέπει να γνωρίζετε είναι οτι το άτομο αυτό ανεξαρτήτου ηλικίας (εξαιρούνται τα βρέφη) εχει πολύ χαμηλούς καρδιακούς σφυγμούς σε κατάσταση ηρεμίας.
Οι καρδιακοί σφυγμοί σε κατάσταση ηρεμίας κυμαίνονται απο 65 εως 90.
Ο υπερδραστήριος άνθρωπος εχει πολύ χαμηλούς σφυγμούς 54 ακόμα και 52. Αυτό σημαίνει πολύ καλή λειτουργία ροής του αίματος, μακροζωία, και το κυριώτερο αντοχή. Κάποιος που εχει 90 ΚΣ με ενα ανέβασμα σκάλας σκαρφαλώνει στους 120-150 και η γλώσσα γίνεται γραβάτα ενώ ο γυμνασμένος για να φτάσει τους 150 θα πρέπει να φτάσει το διάδρομο στο 13.
Σηκωθείτε λοιπόν απο καναπέδες, κρεβάτια, καρέκλες, πολυθρόνες, σκαμνιά, σέλες και γιαδούρια και κουνήστε λίγο τον..

quote:
Δυο ερωτήσεις. Ξέρεις το sweden bitter? Το ρόλο παίζει?

Αυτό βασίζεται πάνω σε μία μυστική συνταγή της Μαρίας Τρεμπέν μιας Σουηδής αν θυμάμαι καλά βοτανολόγου και παραδοσιακής ιατρικής.
Κακό δεν κάνει τα χρήματα σου χαλάς.

quote:
Γιατί? Δηλαδή να μην πέρνω μάτσους φασκόμηλο και ρίγανη από λαική?

Τα περισσότερα απο αυτά είναι με λιπάσματα, είναι ψεκασμένα, είναι κακής ποιότητας. Αλλα απο αυτά είναι σε αποθήκες χρόνια αποξηραμένα εχουν πάει κατσαρίδες, ποντίκια κλπ.
Ειδικά το φασκόμηλο καλό θα είναι κάποιος να το καλλιεργεί μόνος του.

quote:
Επίσης το πράσινο τσαί(golden nagets), την εχινάκεια, το γαιδουράγκαθο , το ταραξάκο και κάποια άλλα, τα πέρνω κατευθείαν απο γνωστό μου μεγαλοεισαγωγέα, έ

Καλό θα είναι να μην τα μπερδεύεις.
Φίλε μου οι φαρμακευτικές ουσίες των βοτάνων εχουν μια παράξενη θα έλεγα δράση που για να αποδώσει χρειάζεται μια πολύ εξειδικευμένη διαδικασία.
Απο τη συλλογή του βοτάνου εως και τον τρόπο που θα το πιεί κάποιος.
Δεν είναι το ιδιο να τα συλλέγεις βαναύσα και ανελέητα ενα φυτό καταστρέφοντας το, απο το να το καλλιεργείς εσύ ο ίδιος με πολύ φροντίδα και αγάπη και να συλλέγεις τα άνθη του, τους καρπούς του ή τα φύλλα του έτσι οπως του αρμόζει.
Αλλες ουσίες θα δώσει στην πρώτη περίπτωση άλλες στη δεύτερη.
Τα ζώα παλιά οι σφάχτες γνώριζαν οτι θα έπρεπε να τα θανατώσουν ακαριαία. Η ίδια τακτική χρησιμοποιείται και σήμερα διαφορετικά το ζώο εκρίνει κάποιες ορμόνες ειδικά το γαλακτικό οξύ οπότε...
Και τα ζώα και τα φυτά δεν είναι προς κατανάλωση. Δεν είναι τροφή μας. Απλά χρησιμοποιούμε τα προιόντα τους και θα πρέπει να τους λέμε και ευχαριστώ..

Μην καταπίνετε λοιπόν τόννους βοτάνων, μην μπερδεύετε τις φαρμακευτικές τους ουσίες, μην τα πολυβράζετε γιατί γίνονται πλέον τοξικά και το κυριώτερο οταν πίνετε ενα βότανο πχ το φασκόμηλο θα πρέπει να το πίνετε ευχάριστα και οχι εξαναγκαστικά και το άρωμα του θα πρέπει να σας δίνει μια ευχάριστη διάθεση.
Σεβαστείτε τη φύση, τα ζώα, το περιβάλλον και μην ισοπεδώνετε τα πάντα.
Η χρήση των φαρμακευτικών ουσίων των βοτάνων εχει να κάνει και με την ψυχολογία μας. Με τη ιδέα και μόνο οτι πίνουμε κάτι που θα μας κάνει καλό μας κάνει καλό, ας είναι ακόμα και νερό. Αυτό στην φαρμακευτική λέγεται ``εικονικό φάρμακο``...

quote:
Οταν πέσω στα 78 θα σε ενημερώσω. Ισως θα πρέπει να κάνω πάρτυ!!?

χμ.. και αν πέσεις στα 65 τι θα πρέπει να κάνεις?


Edited by - allzzaro on 28/08/2009 20:36:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

veritas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


198 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2009, 22:18:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους veritas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τα ζώα παλιά οι σφάχτες γνώριζαν οτι θα έπρεπε να τα θανατώσουν ακαριαία. Η ίδια τακτική χρησιμοποιείται και σήμερα διαφορετικά το ζώο εκρίνει κάποιες ορμόνες ειδικά το γαλακτικό οξύ οπότε...

Ίσως ήξεραν κάτι που εμείς έχουμε ξεχάσει. Απ' ότι ξέρω μόνο στην εβραϊκή κουλτούρα επιζεί ακόμη, μιας και για ονομαστεί ένα κρέας ως kosher πρέπει να σφαγεί ανώδυνα και με μια κίνηση από ειδικευμένο ραβίνο σε μια διαδικασία που καλείται shechita. Επίσης αποφεύγεται η βρώση ορισμένων κομματιών που "κρατούν" αίμα.

Για τον λιπομετρητή που ρωτάει ο φίλος σίγουρα τον έχει. Λέγεται καθρέφτης! Οι ζυγαριές που μετράνε το λίπος είναι ΟΛΕΣ άχρηστες, όπως επίσης και η μέθοδος "είσαι 1,76 πρέπει να είσαι 76 κιλά". To internet είναι γεμάτο προγράμματα που λένε μετρήστε ύψος, βάρος, στήθος, κοιλιά, μπράτσα και ιδού το αποτέλεσμα... και όποιος το κάνει βγαίνει υπέρβαρος. Ο οκτώ φορές μίστερ ολύμπια, Ρόνι Κόλεμαν με ύψος 1,80 και βάρος 140 κιλά φαίνεται παθολογικά παχύσαρκος!
Οι διαιτολόγοι χρησιμοποιούν δερματοπτυχόμετρο π.χ http://www.e-farmacy.gr/product_info.php?products_id=846 (δεν κάνω διαφήμιση).
Στα εργομετρικά κέντρα γίνεται μέτρηση του λίπους με βύθιση του σώματος σε νερό, και ζύγιση εντός και εκτός νερού. Με βάση την αρχή του Αρχιμήδη βγαίνει το ποσοστό λίπους, μιας και το λίπος έχει άλλο ειδικό βάρος από τη σάρκα και τα κόκκαλα. Εντελώς ακριβής μέτρηση βγαίνει μόνο με αξονική τομογραφία, όπου το λίπος διαγράφεται ξεκάθαρα. Στα ιατρικά κέντρα χρησιμοποιούν το μηχάνημα μέτρησης οστικής πυκνότητας που κανονικά μετρά την οστεοπόρωση. Έχε όμως υπόψη σου ότι είναι ακριβό και τρως μπόλικη ακτινοβολία. Για μένα πάντως καλύτερη και φτηνότερη μέθοδος είναι η τσιμπίδα που σου έδειξα παραπάνω.
Έχω ακούσει και για αιματολογικές εξετάσεις αλλά δεν το έχω τσεκάρει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2009, 23:10:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ίσως ήξεραν κάτι που εμείς έχουμε ξεχάσει. Απ' ότι ξέρω μόνο στην εβραϊκή κουλτούρα επιζεί ακόμη, μιας και για ονομαστεί ένα κρέας ως kosher πρέπει να σφαγεί ανώδυνα και με μια κίνηση από ειδικευμένο ραβίνο σε μια διαδικασία που καλείται shechita. Επίσης αποφεύγεται η βρώση ορισμένων κομματιών που "κρατούν" αίμα.

Στη ``βίβλο`` στο κεφάλαιο Γέννεσις παρ` 4 αναφέρεται ρητώς η εντολή του Θεού σε οτι αφορά την τροφή του ανθρώπου και οχι μόνο..
Μετά τον κατακλυσμό του Νώε και πάλι αναφέρεται η εντολή του Θεού για το ίδιο θέμα αλλά αυτή τη φορά ερμηνεύεται ως αίμα.
Για το λόγο αυτό οι εβραίοι αφαιμάζουν τα σφάγια.. εντολή Θεού..

quote:
Οι ζυγαριές που μετράνε το λίπος είναι ΟΛΕΣ άχρηστες, όπως επίσης και η μέθοδος "είσαι 1,76 πρέπει να είσαι 76 κιλά".

Ολες δεν θα το έλεγα.
Υπάρχουν αρκετές που είναι καλές.
Οι ζυγαριές αυτές θέλουν κάποιες ρυθμίσεις.
Εάν κάποιος μάθει να τις χρησιμοποιεί κάνουν αρκετή καλή δουλειά.

quote:
To internet είναι γεμάτο προγράμματα που λένε μετρήστε ύψος, βάρος, στήθος, κοιλιά, μπράτσα και ιδού το αποτέλεσμα... και όποιος το κάνει βγαίνει υπέρβαρος. Ο οκτώ φορές μίστερ ολύμπια, Ρόνι Κόλεμαν με ύψος 1,80 και βάρος 140 κιλά φαίνεται παθολογικά παχύσαρκος!

Εχω παραθέσει σχετικούς πίνακες σε οτι αφορά το ύψος και το βάρος.
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=4980&whichpage=34&ARCHIVE=

Με τρείς σκελετικές κατηγορίες τον ελαφρύ τύπο, τον μεσαίο και τον βαρύ. Τώρα ο Κόλεμαν Σέρτζιο Ολίβα και οι υπόλοιποι αυτοί δεν αφορούν φυσιολογικούς ανθρώπους. Εντάξει σαν παράδειγμα το έφερες αλλά νομίζω οτι οι τρείς αυτές σκελετικές κατηγορίες οι οποίες είναι εύκολο να μάθει κάποιος σε ποιά ανήκει μετρώντας την περίμετρο του καρπού του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

veritas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


198 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2009, 01:11:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους veritas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περι Κοσερ καλύτερα δες εδώ
http://www.chabad.gr/generic_cdo/aid/113424/jewish/Kosher.htm
κι εδώ
http://www.chabad.gr/templates/articlecco_cdo/aid/66080/jewish/Kosher-products-list.htm
δεν είμαι εβραϊκής καταγωγής αλλά μου φαίνεται ότι αν μη τι άλλο φροντίζουν για το φαγητό τους πιο πολύ από εμάς.

Για τις ζυγαριές που λες (τις καλές) μήπως μπορείς να μας δείξεις ένα τέτοιο δείγμα; Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι το ποσοστό λίπους μπορεί να μετρηθεί μόνο το βάρος. Σε μια τέτοια που είχα ανεβεί κάποτε θυμάμαι ότι μόλις ανέβασα την ηλικία μου ένα χρόνο, μου έδειξε κι άλλο ποσοστό λίπους. Επειδή όμως εκτιμώ τις γνώσεις σου και σε πιστεύω, πιθανόν στην αγορά να έχει βγει και κάτι καλύτερο που δεν το ξέρω. Τέλος τι πάει να πει "φυσιολογικός άνθρωπος"; Βλέπω κάτι παλιούς μου συμμαθητές και είναι άλλος με κάτασπρα μαλλιά, άλλος φαλακρός κι άλλος με χοληστερίνη. Αφού αυτοί είναι η πλειονότητα, τότε εγώ είμαι ο αφύσικος με αυτή τη λογική. Αν μια συσκευή μετρά το λίπος, τότε θα πρέπει να μετρά το ίδιο καλά την κυρά Κατίνα και τον αθλητή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2009, 19:00:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
δεν είμαι εβραϊκής καταγωγής αλλά μου φαίνεται ότι αν μη τι άλλο φροντίζουν για το φαγητό τους πιο πολύ από εμάς.

Φίλε μου veritas..
Tα ζώα είναι ζωντανά πλάσματα.
Δεν είναι τροφή.
Τώρα οι εβραίοι εχουν κάποιο ιδιαίτερο λόγο να το κάνουν αυτό.
Μην ξεχνάς οτι στη βίβλο αναφέρεται ρητά η τροφή του ανθρώπου.
Βέβαια αυτό αναφέρεται και στη Ελληνική κοσμογονία.
Η Ελληνική κοσμογονία βέβαια θεωρείται μυθολογία έτσι χεστήκαμε που λένε τι λέει.
Δεν συμβαίνει ομως και το ίδιο με τους Εβραίους οπου η κοσμογονία τους δεν θεωρείται μυθολογία αλλά ντοκουμέντο.
Αρα η εντολή του Θεού είναι νόμος.
Εαν διαβάσεις προσεκτικά το κομμάτι αυτό θα διαπιστώσεις οτι, σαν να έχει χαθεί κάτι, σαν να λείπει κάτι και αφήνεται να εννοηθεί οτι ο θεός απαγορεύει να τρώμε αίμα.

quote:
Για τις ζυγαριές που λες (τις καλές) μήπως μπορείς να μας δείξεις ένα τέτοιο δείγμα;

Πολύ ευχαρίστως.
Εχω μια με υπέρυθρες φορητές ενδείξεις, ευανάγνωστες.
Μετρά με ακρίβεια το βάρος, το ποσοστό λίπους, το ποσοστό μυών και τα ποσοστά υγρών.
Ρυθμίζεις φύλο, ηλικία, ύψος , δραστηριότητα και σου βγάζει και το ποσοστό των ημερήσιων θερμίδων. Αποθηκεύει τις ρυθμίσεις για 10 διαφορετικά άτομα και κρατά τις μετρήσεις στη μνήμη.
Σε μετρήσεις με δερματοπτυχόμετρο το ποσοστό λίπους σε εμένα είναι 12%. Αυτή με βγάζει 11,8. Μεγάλη ακρίβεια.
Το μόνο κακό που έχει είναι οτι εάν κάνεις κάποια φαρμακευτική αγωγή δεν δείχνει σωστά. Και για αυτό ομως εχει κάποιες ρυθμίσεις.

quote:
Τέλος τι πάει να πει "φυσιολογικός άνθρωπος"; Βλέπω κάτι παλιούς μου συμμαθητές και είναι άλλος με κάτασπρα μαλλιά, άλλος φαλακρός κι άλλος με χοληστερίνη. Αφού αυτοί είναι η πλειονότητα, τότε εγώ είμαι ο αφύσικος με αυτή τη λογική.

Δεν ξέρω τι εννοείς οταν λές οτι είσαι αφύσικος.
Εννοείς οτι διαφέρεις των συμμαθητών σου? οτι δλδ φαίνεσαι πιο νέος?

Εγώ οταν λέω ``αφύσικος`` εννοώ τη ``σωματική διάπλαση`` αυτού του είδους. Και αυτό γιατί κάνω 35 χρόνια βάρη και δεν έχω καταφέρει ποτέ μου να πάρω μυικά κιλά ετσι οπως εννοούνται στη σωματική διάπλαση.
Γνωρίζω πολύ καλά το σύστημα διατροφής αυτών των αθλητών και το θεωρώ ``αφύσικο``. Το αφύσικο έχει να κάνει με τα πάρα πολύ υψηλά ποσοστά πρωτεινών τα οποία δεν μπορεί να ληφθούν απο φυσικά προιόντα.
Ετσι ολοι αυτοί οι μύς υπερτρέφονται αφύσικα.
Αν εννοείς αυτό!!!

quote:
Αν μια συσκευή μετρά το λίπος, τότε θα πρέπει να μετρά το ίδιο καλά την κυρά Κατίνα και τον αθλητή.

Μια δοκιμή θα σε πείσει..

Edited by - allzzaro on 29/08/2009 19:05:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

veritas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


198 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2009, 22:28:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους veritas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Allzzaro. Θα με ενδιέφερε μια φωτο ή/και ο τύπος της ζυγαριάς σου. Δεν πιστεύω να αποτελεί δα και τόσο θέμα διαφήμισης. Τώρα για την υπερκατανάλωση πρωτείνης που λες...
Είναι γνωστό ότι το σώμα δεν μπορεί να επεξεργαστεί πάνω από 40 περίπου γραμμάρια πρωτείνης την κάθε φορά. Αυτές είναι οι αντοχές που έχει το συκώτι, και γι' αυτό οι επαγγελματίες της σωματικής διάπλασης ξυπνάνε το βράδυ και τρώνε. Παρά ταύτα το γεγονός παραμένει ότι οι μύες αποτελούνται κατά 90% από πρωτείνη και νερό. Έτσι η πρωτείνη στην τροφή είναι απαραίτητη. Τώρα για το ότι δεν έχεις πάρει μυικό ιστό ίσως έπαιξαν ρόλο γενετικοί παράγοντες. Ξεχνάς επίσης ότι οι αθλητές του bodybuilding πολλές φορές γνωρίζουν για τη διατροφή και το σώμα περισσότερα από πολλούς γιατρούς και αυτό ίσχυε από την αρχαιότητα. Οι πυθαγόριοι π.χ παρότι χορτοφάγοι, υπερσίτιζαν τους αθλητές τους με κρέας. Κάθε ακρότητα φυσικά οδηγεί στα αντίθετα αποτελέσματα, και είναι καταδικαστέα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2009, 22:57:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έτσι η πρωτείνη στην τροφή είναι απαραίτητη.

To οτι είναι απαραίτητη δεν το αμφισβητεί κανείς.


quote:
Αυτές είναι οι αντοχές που έχει το συκώτι, και γι' αυτό οι επαγγελματίες της σωματικής διάπλασης ξυπνάνε το βράδυ και τρώνε.

Οι επαγγελματίες φίλε μου veritas δεν ξυπνούν απλά το βράδυ.
Οι επαγγελματίες εχουν ενα ολόκληρο φαρμακείο σπίτι τους.
Πρωτείνες όγκου, πρωτείνες γράμμωσης, βιταμίνες, αμινοξέα σε υγρή μορφή και σε κάψουλες, κρεατίνες, νιτρικό οξείδιο, θερμογενετικά λιποδιαλυτικά.. κλπ.
Τα ποσοστά πρωτείνης τα οποία καταναλώνουν είναι τεράστια.
250 γρ πρωτείνης ημερησίως καταναλώνει ενας μέσος bodybuilder χώρια τα αμινοξέα...

quote:
Ξεχνάς επίσης ότι οι αθλητές του bodybuilding πολλές φορές γνωρίζουν για τη διατροφή και το σώμα περισσότερα από πολλούς γιατρούς και αυτό ίσχυε από την αρχαιότητα.

Οι αθλητές του bodybuilding φυσικά και γνωρίζουν τα πάντα για την διατροφή. Αλλωστε παραπέμπω αρκετούς στην ιστοσελίδα του bodybuilding.gr. Το οτι γνωρίζουν τα πάντα για την διατροφή αυτό δεν σημαίνει οτι το άθλημα αυτό είναι και οτι το καλύτερο για την υγεία και το παρουσιαστικό ενός ανθρώπου.
Η σωματική διάπλαση φίλε μου veritas έχασε την αξία της απο τις αρχές του 1990. Σήμερα δε εχει χάσει την μπάλα..

quote:
Τώρα για το ότι δεν έχεις πάρει μυικό ιστό ίσως έπαιξαν ρόλο γενετικοί παράγοντες.

Παίζει ρόλο το φαγητό.
Κανείς δεν μπορεί με φυσικές τροφές να πάρει πάνω απο 7 κιλά μυικού όγκου καθαρά εννοείται. Και για να το πετύχει αυτό θα πρέπει να περάσουν αρκετά χρόνια.
Εγώ δεν τρώω κρέας. Τρώω ελάχιστα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

veritas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


198 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2009, 23:51:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους veritas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα πω κάτι τελευταίο και θα σταματήσω για να μην γίνει chat. Το φυσικό bodybuilding και το fitness έχει κι αυτό τις παγίδες του. Αν μπεις στην επίσημη σελίδα της ΙΝΒΑ, http://www.naturalbodybuilding.com και σκρολάρεις κάτω-κάτω θα δεις μια ενότητα Kids & Teens. Δες τις φωτογραφίες και πες μου. Για μένα αυτή η εμμονή με τη φυσική διατροφή είναι πολλές φορές πιο επικίνδυνη από τα αμινοξέα και τις πρωτείνες. Το τελευταίο παρασκεύασμα του Weider το είδες; Μητρικό γάλα! http://www.polisport.gr/product_info.php?cPath=41&products_id=213
Αν τώρα αυτό που είναι "φυσική τροφή" είναι νορμάλ να το τρώει ένας ενήλικας,τότε πάω πάσο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2009, 18:25:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτή είναι η λιπομετρική ζυγαριά φίλε μου veritas.

[URL=http://www.imageshack.gr/view.php?file=eyyddyzrk6lx17agj5dc.jpg][/URL]

Σου επισυνάπτω και αυτή την λεπτομέρεια οπου κουμπώνει το χειριστήριο..
[URL=http://www.imageshack.gr/view.php?file=y7aztgijug1qj9ssxlrh.jpg][/URL]

Εδώ είναι το χειριστήριο. Μέσω υπερύθρων μεταβιβάζει τις πληροφορίες στο χειριστήριο η ζυγαριά. Ετσι δεν χρειάζεται κάποιος να σκύβει για να δεί τις πληροφορίες μπορεί ή να το κρατά στο χέρι ή να του ακουμπά κάπου.
[URL=http://www.imageshack.gr/view.php?file=jzxfk11ywd0p6lcsowz5.jpg][/URL]

Εχω και αλλες φυσικά.
Αυτή είναι η φτηνότερη και η καλύτερη.
Αρκετές λιπομετρικές ζυγαριές μετρούν το λίπος σε κιλά.
Αλλες το μετρούν σε ποσοστά.
Η συγκεκριμένη το μετρά σε ποσοστά. Για να το μετατρέψεις σε κιλά απλά πολλαπλασιάζεις το ποσοστό χ το βάρος..

Συγνώμη για αυτά που βγάζει στις εικόνες δεν μπορώ να τα βγάλω..

Edited by - allzzaro on 30/08/2009 18:33:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 17 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy