ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ .
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 33
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2009, 22:56:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου europaios2, η φράση στο κατά Ιωάννην είναι
σαφέστατη...Όταν λές ότι δεν θα πεθάνει, αλλά πέθανε,
τι άλλο εκτός απο μετενσάρκωση σου βγαίνει εσένα;
Κι όσο για την αποκάλυψη το βιβλίο της εποχής μας,γιατί
αυτήν περιγράφει, αν τη δει κανείς, σε ότι λέει πολύ
ξεκάθαρα, καταλαβαίνει...Όταν δλδ, λέει "δει σε πάλιν προφητεύσει
εν έθνεσι και βασιλεύσει πολλοίς"Το δει σε πάλιν, δεν εννοεί
επαναφορά του ιδίου;
Αυτά είναι της εποχής μας γιατί κι ο Μακρυγιάννης γράφει στις
δικές του προφητείες περί ανάστασης πολλων.
Η δε Αποκάλυψη, λέει αύτη η ανάσταση η πρώτη κι εφόσον οι
άνθρποι επιλέγουν ζωήν αιώνιο ή αισχύνην αιώνιον αυτο αφορά
στην γήινη ζωή, που σημαίνει ότι θα ξανάρθουν...
Για να μην πάμε στον θρύλο του μαρμαρωμένου βασιλιά και ειδικά
ότι λένε για τον Ιωάννη Βατάτζη, που πέθανε το 1254, αυτοκράτωρ
βυζαντίου...Θα ξανάρθει λένε, με άλλο πρόσωπο, όχι σαν ζόμπι, φυσικά...
Αυτό δεν είναι μετενσάρκωση;....επειδή με αυτά τα θέματα ασχολούμαι
30 χρόνια, άκου με που σου λέω...
Και μην μπερδεύεις την ανάσταση με την μετενσάρκωση...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2009, 09:05:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ρε zip Εσύ τις έφτιαξες τις αισθήσεις σου ?


Το γεγονός πως ο άνθρωπος δεν είναι ο κατασκευαστής των αισθήσεών του, δεν σημαίνει σαϊνι μου πως δεν είναι και δικές του. Τι σόϊ αιώνια λογική είναι αυτή ; Γεννιέται με αυτές και τις αναπτύσσει, τις επεξεργάζεται, τις μελετάει, τις μαθαίνει και τις επισκευάζει κιόλας άμα λάχει κι είναι και καλό μαστόρι. Με εννοείς ; Μπααααα ....
Edited by - zip on 01/04/2009 20:41:04


Γεννήθηκες λοιπόν zip με ένα σώμα και αυτό το σώμα το βάφτισες zip .
Ότι υπάρχει σε αυτό , εγκέφαλος ,αισθήσεις ,ζωτικά όργανα , πόδια ,χέρια , είναι δικά σου .
Αυτό που δίνει ζωή στο σώμα σου ,το γνωρίζεις ;
Η ενέργεια που χρειάζεται ο εγκέφαλός σου ,ώστε να λειτουργήσει , από πού προέρχεται ?
Η μνήμη μέσα στην οποία έχεις αποθηκεύσει προσωπικά σου δεδομένα , γνωρίζεις πως λειτουργεί ;
Τον σκοπό που πρέπει να υπηρετεί η σύνθετη ύπαρξή σου , τον γνωρίζεις ?


Μήπως ,κάτι έξω από εσένα ,σου παρέχει αυτήν την υπέροχη ύπαρξη ,όχι για να την θεωρήσεις δική σου ,αλλά για να την μελετήσεις


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2009, 11:34:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό που δίνει ζωή στο σώμα σου ,το γνωρίζεις ;
Η ενέργεια που χρειάζεται ο εγκέφαλός σου ,ώστε να λειτουργήσει , από πού προέρχεται ?
Η μνήμη μέσα στην οποία έχεις αποθηκεύσει προσωπικά σου δεδομένα , γνωρίζεις πως λειτουργεί ;
Τον σκοπό που πρέπει να υπηρετεί η σύνθετη ύπαρξή σου , τον γνωρίζεις ?


Μήπως ,κάτι έξω από εσένα ,σου παρέχει αυτήν την υπέροχη ύπαρξη ,όχι για να την θεωρήσεις δική σου ,αλλά για να την μελετήσεις ?


Αυτό που δίνει ζωή στο σώμα μας, αγαπητέ μου, είναι η σπινθηροβόλος και αέναη ενέργεια του σύμπαντος, η οποία παρ' όλες τις φιλότιμες προσπάθειες των επιστημόνων, παραμένει ασυνάρτητη. Αυτό σημαίνει πως αυτή η ενέργεια, η οποία είναι διάσπαρτη στο σύμπαν, ούτε μπορεί να συλληφθεί, δηλ. να συμμαζευτεί με κάποιον τρόπο, ούτε μπορεί να μπει μέσα σε μια νοητική εξισωτική διεργασία. Και δεν μπορεί να γίνει αυτό για τον απλούστατο λόγο πως η ενέργεια αυτή είναι κατά βάσην θερμότητα. Η θερμότητα είναι ποιοτικά χαμηλού επιπέδου ενέργεια. Αυτό σημαίνει πως δεν μπορούμε να την συγκεντρώσουμε και να την επεξεργαστούμε. Πλησιάζουμε την έννοιά της μόνο φιλοσοφικά. Η ενέργεια αυτή, είναι η ζωοποιός φλόγα που καίει μέσα μας, θερμότητα δηλ. αν το δεις επιστημονικά, είναι αυτή η άσβεστη φωτιά που σιγοκαίει τα σωθικά μας για την οποία έχουν μιλήσει, καλλιτέχνες, ποιητές, φιλόσοφοι ... και ο Νιόνιος >

Πούθεν έρχεται και που ‘θε ξεχειλίζει, πούθεν έρχεται και που ‘θε ξεχειλίζει
μέσ' από το ρεύμα και το χρόνο μέσ' απ' τη συνήθεια και το νόμο

Κανονάκι, κανονάκι δεν υπάρχει ορόσημο
κόβονται τα γόνατά μου στο τρελό της δόσιμο
Είναι η χάρη που μας παίρνει, σκάει κι απογειώνεται
βρίσκει την καινούργια βία και ξανασαρκώνεται

Μας αγάπησε αφού έρχεται και στρίβει, μας αγάπησε αφού τη στέγη ανοίγει
στ' αφρισμένο κύμα του χειμώνα, στου Αυγούστου τον απατεώνα
Στους καταυλισμούς ορμάει μ' ασθενοφόρο, ξεριζώνει ένα σύρμα ηλεκτροφόρο
το τελειώνει μέσ' στην μουσική της κι ύστερα πετάει το κλειδί της

Mονάχα κατ' αυτόν τον τρόπο μπορούμε να μιλήσουμε γι' αυτήν. Μέσα από την Τέχνη. Αν πάμε να μιλήσουμε γι' αυτήν με τον τρόπο που μιλάς εσύ, θεωρητικά, ψευδοεπιστημονικά και ψευδοφιλοσοφικά, υποβιβάζουμε την αξία της και καταλήγουμε - όπως εσύ - να λέμε μπούρδες.


Edited by - zip on 03/04/2009 12:05:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2009, 11:41:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η μνήμη μέσα στην οποία έχεις αποθηκεύσει προσωπικά σου δεδομένα , γνωρίζεις πως λειτουργεί ;

Γνωρίζω. Απόλυτα.

quote:
Τον σκοπό που πρέπει να υπηρετεί η σύνθετη ύπαρξή σου , τον γνωρίζεις ?


Όχι, και ούτε με ενδιαφέρει να τον μάθω. Ζω. Αν και δεν με ρώτησε κανένας αν ήθελα να έρθω σ' αυτήν την ζωή, ωστόσο ζω και την ξεσκίζω την ζωή. Της γμ την μάνα. Το κατάλαβες ; Και ξέρεις γιατί ; Γιατί φίλε εγώ δεν είμαι αιώνιος, ούτε είμαι από πέτρα. Έχω μια ζωή. Δεν έχω άλλη. Ό,τι κάνω λοιπόν, το κάνω, εδώ και τώρα. Ότι προλάβω. Και πίστεψέ με, όταν ζεις κατ' αυτόν τον τρόπο, η ζωή όσο μικρή κι αν είναι, είναι απέραντη. Τρέχη αυτή, τρέχω κι εγώ. Την αφήνω να με πάει όπου εκείνη γουστάρει. Δεν αναζητώ σκοπούς. Χέστηκα για τους σκοπούς. Σε γκρεμό με πάει; πάω. Στην φυλακή με πάει ; πάω. Στον ουρανό με πάει ; πάω. Στον βυθό με πάει ; πάω. Δεν με νοιάζει, δεν δίνω δεκάρα, στην φωτιά με ρίχνει ; πέφτω. Ότι γουστάρει, ότι πει.

quote:
Μήπως ,κάτι έξω από εσένα ,σου παρέχει αυτήν την υπέροχη ύπαρξη ,όχι για να την θεωρήσεις δική σου ,αλλά για να την μελετήσεις ?

Για να μελετήσεις κάτι, πρέπει πρώτα να το κάνεις δικό σου. Μονάχα έτσι μπορείς να το μελετήσεις πραγματικά, να το δεις απ' όλες τις μεριές, να το κάνεις κόσκινο, να το ξεσκίσεις. Δεν με απασχολεί το ερώτημά σου.

Και τώρα που πήρες τις απαντήσεις σου, απάντησέ μου σ' αυτά που σε ρωτάω εγώ.

Edited by - zip on 03/04/2009 12:00:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2009, 11:49:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ότι υπάρχει σε αυτό , εγκέφαλος ,αισθήσεις ,ζωτικά όργανα , πόδια ,χέρια , είναι δικά σου .

Όχι μόνο είναι δικά μου, είναι κατάδικά μου. Το μυαλό μου είναι καταδικασμένο σε μένα. Τα χέρια μου, τα πόδια μου, οι ασιθήσεις μου. Κατάδικος δηλ. όλα. Τα πέρασα από δίκη, τα δίκασα και τα καταδίκασα, ισόβια. Είναι απόλυτα δικά μου. Αυτό σημαίνει πως ότι διεργασίες γίνονται σ' αυτό το μυαλό μου, το οποίο έχω πει πολλές φορές πως μοιάζει άλλοτε με το Περλ Χάρμπορ, άλλοτε με ξυνισμένο γιαούρτι, είναι απόλυτα δικές μου. Και τα λόγια μου, κι αυτά είναι απόλυτα δικά μου. Εγώ φίλε, δεν έχω τίποτε δανεικό. Τα ξόφλησα όλα. Δεν χρωστάω. Κοπρέντε ;

Άλλη απορία έχεις ;

Edited by - zip on 03/04/2009 11:53:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2009, 20:12:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Τι κοινό έχουνε μεταξύ τους , ο zip και η αλαζονεία
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2009, 20:13:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Τι κοινό έχουνε μεταξύ τους , ο zip και η αλαζονεία
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2009, 20:28:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα δύο αυτά δεδομένα ταυτίζονται πλήρως . Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2009, 20:34:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve:
Αγαπητέ μου europaios2, η φράση στο κατά Ιωάννην είναι
σαφέστατη...Όταν λές ότι δεν θα πεθάνει, αλλά πέθανε,
τι άλλο εκτός απο μετενσάρκωση σου βγαίνει εσένα;


?
Ξαναδιάβασέ το προσεκτικά αγαπητέ μου φίλε........το αντίθετο γράφει.

Και δεν είπε σ΄αυτόν (τον Πέτρο), ότι δε θα πεθάνει, αλλά εάν αυτόν θέλω να μείνει έως να ξαναέρθω τι σε νοιάζει εσένα?

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2009, 21:22:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό ακριβώς, φίλε μου europaios2, το "θέλω μείνει", πές μου
εσύ πως εννοείται..Λές σαν χούφταλο 2000 χρόνων, σαν 110 χρονών
που πέθανε ο Ιωάννης, σαν νέος του τότε, ή με άλλη μορφή, άλλο όνομα
σήμερα;
Ἐπισης, στην Αποκάλυψη, δες καλύτερα ότι λέει πως ανοίγονται
βίβλοι νεκρών, όχι βίβλος..Λες να μην χωράνε σε ένα βιβλίο,
ή το λέει γιατί οι άνθρωποι ξαναζούμε;Επίσης, λέει στους αγγέλους τν εκκλησιών, "δώσω σε αυτόν το όνομα μου το κανό, που ουδείς
γνωρίζει...Θέλει ψάξιμο κι όχι φόβο...
Ερευνάται τας γραφάς...
Φίλε μου,η θρησκεία μας, είναι η πιο μυστηριώδης και δυνατή
στον κόσμο, γι αυτό κι ότι δυνατόν, το φέρει..Κι όσο για την
μετεμψύχωση, δες τι ρόλο εξυπηρετεί και πόσο μορφώνει τον
άνθρωπο, όταν έρχεται με διαφορετικές ζωές, να μάθει ότι
δεν μαθαινει σε μια..
Μην ξεχνάς ότι στη Γέννεση, λέει ο Θεός ότι "ου ζήσεται το πνεύμα μου
στον άνθρωπο ή μη μόνο εις έτη...Αλλά, όχι για μια φορά μονάχα...
Θυμίσου τον Χριστό, όταν τον ῥώτησαν για τον Ηλία μήπως ήλθε:"Και
Ἤλίας ήλθε και δεν τον είδατε," έιπε και εννοούσε τον Ιωάννη
τον Βαπτιστή...Λές ο Κύριος της Δόξης, να μην πίστευε ότι οι
άνθρωποι έρχονται ξανά;Τότε γιατί είπε την συγκεκριμένη ρήση;
Σίγουρα όχι κατα λάθος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2009, 08:43:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι κοινό έχουνε μεταξύ τους , ο zip και η αλαζονεία ?

Τα δύο αυτά δεδομένα ταυτίζονται πλήρως .


Μά'ι'στα. Μόνος σου ρωτάς, μόνος σου απαντάς. Σε λίγο μόνος σου και θα μιλάς. Απ' όλα δηλ. αυτά που σου είπα, εκεί κατέληξες. Στο ότι εγώ είμαι αλαζόνας. ok. Το ότι μπαίνουνε κάποιοι στο θέμα σου, π.χ europaios2 και σε ρωτούν ορισμένα πράγματα εκ των οποίων φαίνεται η ανοησία σου, δεν σε απασχολεί. Σε ρωτάω εγώ, σε ρωτάει ο και europaios2.


Που είναι οι απαντήσεις σου ;

Γιατί δεν απαντάς στις συγκεκριμένες ερωτήσεις που σου γίνονται ;

Το ότι επίσης υπάρχουν άνθρωποι που λένε

quote:
pyramid

... δεν καταλαβαίνω και δεν μου φαίνονται λογικά ...


τα όσα λες (εννοείται δηλ. αυτό), ούτε κι αυτό φαίνεται να σε απασχολεί. 3 άνθρωποι σου λένε "φίλε, έχεις ξεφύγει ... χαλάρωσε, λες μπούρδες!", κι εσύ το βιολί σου, δεν σε απασχολεί. Κατά τα λοιπά, εγώ είμαι ο αλαζόνας. Excellent!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2009, 09:56:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξεκινάς ένα θέμα, το οποίο δεν το κατέχεις. Καλά, δεν έγινε και τίποτε, πολλοί άνθρωποι ξεκινούν κάτι παρ' όλο που δεν το γνωρίζουν, έχουν όμως όλη την καλή διάθεση να το μάθουν. Εσύ, ούτε αυτό κάνεις. Το ξεκινάς λοιπόν, γιατί νομίζεις πως είσαι προφήτης

quote:
alfa-omega

Θα θυμούνται όλοι, ότι ένας alfa-omega έψελνε σχεδόν καθημερινά σαν τον Ιωάννη τον βαπτιστή ,αλλά με διαφορετικό στoίχο .


και δεν ντρέπεσαι που τα γράφεις αυτά, γιατί υποβιβάζεις τους αναγνώστες σου. Θαρρείς και απευθύνεσαι σε μικρά ανόητα πλάσματα. Από την πρώτη κιόλας σελίδα, λες

quote:
alfa-omega

Υπέδειξα έναν τρόπο αναζήτησης .


ποιος είναι αυτός αγαπητέ μου ; Το να έχει ένας άνθρωπος μερικά βιβλία στο σπίτι του που να αναφέρονται στην αιωνιότητα, είτε σε "αναλογική" όπως λες, είτε σε ηλεκτρονική μορφή ; Φυσικά, καλό είναι ο άνθρωπος να διαβάζει, να έχει κάποια βιβλία στο σπίτι του. Ποιος αντιλέγει ; Αλλά και τι μ' αυτό ; Με αυτόν τον τρόπο θα βρει και θα κατανοήσει την προσωπική του συμπεριφορά ;

Το θέμα, δεν το πρότινες προς δημόσιο διάλογο. Ήθελες να βρεις έναν τρόπο, για να μας ενημερώσεις πως είσαι αιώνιος. Γι' αυτό το άνοιξες. Κι επειδή, όπου κι αν πας να το πεις αυτό - πλην του esoterica - θα σε πάρουνε με τις πέτρες, θα σου πετάνε ντομάτες και θα σ' αρχίσουνε στο γγιιοουυυυύχαααααα, σκέφτηκες "μωρέ στο esoterica υπάρχουν ότι να 'ναι, ε, ας τους ενημερώσω κι εγώ για την δική μου αθανασία!". Λάθος φίλε, γιατί υπάρχουν σοβαροί αναγνώστες και σοβαροί άνθρωποι εδώ μέσα και δεν μπορείς να λες ότι να' ναι.

quote:
alfa-omega

Για να ελευθερωθεί η προσωπικότητα από την ψυχή ,πρέπει να κατανοήσει πρωτίστως τι είναι ψυχή ?


Σώππααα. Μωρέ τι μας λες ; Σοβαρά; Δηλ. "εγώ που κατανόησα τι είναι ψυχή, σας το λέω αυτό να το ξέρετε", μας ενημερώνεις δηλ. Κι όταν πάει κάποιος να σε ρωτήσει "ρε μεγάλε, τι είναι ψυχή ;", του λες "εγώ είμαι αιώνιος!". Κι αυτό εσύ το ονομάζεις "ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ".

quote:
alfa-omega

Το μοναδικό όπλο είναι διάβασμα και μελέτη ,διότι πριν ξεκινήσεις κάτι, μαθαίνεις πρώτα πολύ καλά την θεωρία .
Η νέα θεώρηση τω πραγμάτων μέσω ης θεωρίας την οποία μελετάμε , δεν είναι εύκολη διαδικασία .
Η μελέτη πνευματικών βιβλίων και η κατανόηση αυτών σε βάθος , εξαρτάται από το ζήλο του μαθητή .


Που το πας ; που το φέρνεις ; Όλο για δασκάλους και μαθητές μας μιλάς. Τι σχέση έχουν αυτά με το να μπορέσει ένας άνθρωπος να κατανοήσει την προσωπικότητά του ;

quote:
alfa-omega

Πόσοι από εμάς δεν διαβάσανε , γράψανε ,η δεν ακούσανε τουλάχιστον την πρόταση , αγάπησε τον πλησίον σου ως εαυτόν ?
Πόσοι όμως άραγε , αντιλήφθηκαν σε βάθος την πρόταση ?


Μετά, μας στο γυρνάς στην αγάπη του πλησίον. Τι σχέση έχει η αγάπη του πλησίον με το να μπορέσει ένας άνθρωπος να κατανοήσει την προσωπική του συμπεριφορά ; Ξεκινάς ένα θέμα που το ονομάζεις "Κατανόηση της προσωπικής συμπεριφοράς" και στην εισαγωγή σου, μας μιλάς, για την Ψυχή, για δασκάλους και για μαθητές, για την αγάπη του πλησίον. Και βλέπει κάποιος το θέμα και λέει "α, ωραία, για να δούμε τι λέει ...", μπαίνει στο θέμα και βλέπει εσένα να του κάνεις μάθημα. Ψυχές, δασκάλους και μαθητές, αγάπη του πλησίον. Ό,τι να 'ναι! Και παρακάτω το γυρνάς το θέμα και στην ποιότητα ζωής! Κυριολεκτικά, ό,τι να 'ναι! Εμ, πως διάολο περιμένεις κάποιος να σε πάρει στα σοβαρά και να κουβεντιάσει μαζί σου ; Κι εγώ που μπήκα στην αρχή και είχα όλη την καλή διάθεση να μιλήσουμε, μόλις είδα τα "είμαι αιώνιος!", "δεν γνωρίζω τον εαυτό μου" και τα άλλα που έλεγες, ε, το γύρισα στην πλάκα και στην καζούρα.

Μας αναφέρεις έπειτα στην εισαγωγή σου για τον Χριστό, για τους ληστές, για τον Σαμαρείτη, δηλ. μας λες πράγματα που ουδεμία σχέση έχουν με το θέμα που άνοιξες ή τουλάχιστον δεν μας εξηγείς και την σχέση που πιθανώς να έχουν. Πως κατάφερες και τα έκανες όλα αυτά μια σούπα ρε alfa-omega ;

Ξεκινάς ένα θέμα. Καλά, είσαι άσχετος, ok, δεν πειράζει, λες τέλος πάντων ό,τι θες να πεις. Έρχεται κάποιος και σε ρωτάει, τι εννοείς ρε φίλε ; και ούτε και σ' αυτόν απαντάς. Δηλ. τι μας περνάς ρε φίλε ; Γιατί προσβάλεις κατ' αυτόν τον τρόπο τους αναγνώστες σου ; Τι το θεωρείς το αναγνωστικό κοινό ; Κενό ;

Θες να σου πω κάτι ; Για μένα θα έπρεπε να υπάρχει συντονισμός. Πραγματικός συντονισμός των θεμάτων. Όχι δηλ. στο στυλ επίπληξης, "μη μαλώνετε και προσέξτε τα λόγια σας" και τέτοια. Θα έπρεπε μόλις το θέμα πήγαινε αλλού απ' αυτό που λέει ο τίτλος του, τσουπ να εμφανιζόταν ο συντονιστής και να έλεγε π.χ "άσχετο αυτό που λέτε με το θέμα, μείνετε στο θέμα!". Μια - δυο, αν δεν γινόταν τίποτε, κλείδωμα. Έτσι νομίζω εγώ. Και ούτε καυγάδες και ούτε τίποτε. Θες ρε κύριε να ανοίξεις ένα θέμα για την προσωπική συμπεριφορά ; Άνοιξέ το, γράψε την εισαγωγή σου, παρέθεσε τις απόψεις σου, παρουσίασέ το μας, και απάντησε - αν είσαι μάγκας και γνώστης - στις ερωτήσεις του αναγνωστικού κοινού σου. Άμα είσαι τενεκές, θα στο κλείσω. Απλό, γρήγορο και άνετο. Και τότε θα σου 'λεγα εγώ αν είσαι αιώνιος ή αθάνατος ή αν ο ληστής και ο Χριστός έχουν καμιά σχέση με την κατανόηση της προσωπικής συμπεριφοράς.

Επειδή και να στο πω και να στο ξαναπώ πως πρέπει να αλλάξεις λίγο την οπτική σου τίποτε δεν θα καταφέρω, σου προτίνω να ξαναδιαβάσεις προσεχτικά όχι αυτά που σου έγραψα εγώ, αλλά αυτά που έγραψες εσύ ο ίδιος. Να ξαναδείς ΤΙ λες. Να ξαναδιαβάσεις ΤΙ γράφεις εσύ ο ίδιος. Μόλις καταλάβεις, μόλις κατανοήσεις, μόλις αποκτήσεις απόλυτη γνώση των λόγων σου, ξανακάνε μια εισαγωγή στο θέμα. Και τότε ξανασυζητάμε ... Και μην περιορίζεσαι στο να γράφεις μια πρόταση με μεγάλα γράμματα για να πεις αυτό που θες να πεις. Είναι κρίμα ... Το ότι θα μου γράψεις εμένα πως είμαι αλαζόνας με μεγάλα γράμματα, δεν σημαίνει ούτε ότι είμαι, ούτε πως πείθονται οι αναγνώστες σου πως είμαι. Αντιθέτως φανερώνει έλλειψη θέσης, έλλειψη προσωπικότητας, έλλειψη γνώσης, ημιμάθεια και πρωτόγονη συμπεριφορά.

Παρ' ότι σε θεωρώ καλό παιδί, δεν είσαι κακός δηλ. θεωρώ πως έχεις ακόμη πάρα πολλά πράγματα να μάθεις. Βάλε λίγο το μυαλό σου σε μια σειρά και εδώ είμαστε να ξανα-κουβεντιάσουμε.

τα δέοντα,

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2009, 20:14:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ότι έχεις διαμορφώσει αλαζονικό χαρακτήρα ,δεν μπορείς εσύ ο ίδιος να το διαπιστώσεις , όπως δεν μπορεί συνήθως ο ασθενής να κάνει διάγνωση της ασθένειάς του .
Αν δεν σου το είπε κανένας μέχρι σήμερα , μην απορείς .
Συναναστρέφεσαι με όσους έχουνε όμοιο χαρακτήρα .
Αυτήν την αλήθεια που είπα για την προσωπικότητά σου , αξιοποίησέ την θετικά και μην υποτιμάς την νοημοσύνη κανενός .
Κάθε φορά που θα προσβάλλεις έναν συνάνθρωπό σου , δεν θα σκέφτεσαι ότι του είπες την αλήθεια και του έκανες καλό , θα τον ρωτάς πρώτα αν θέλει να ακούσει την αλήθεια .
Εγώ τώρα που σου την είπα , με θεωρείς κακό ,αλλά έπρεπε να σου δώσω ένα παράδειγμα και νομίζω θα το κατάλαβες πλήρως .
Εσύ δεν θεωρείς τον εαυτό σου αλαζόνα και θα προσπαθήσω να σου εξηγήσω τον λόγο .


Δεν διαχωρίζεις την προσωπικότητά από την ψυχή σου .
Νομίζεις ότι η προσωπικότητα είναι τα πάντα ,ψυχή ,πνεύμα και ύλη .

Σε ρώτησα :
Ότι υπάρχει σε αυτό (το σώμα ), εγκέφαλος ,αισθήσεις ,ζωτικά όργανα , πόδια ,χέρια , είναι δικά σου .


Απαντάς :
Όχι μόνο είναι δικά μου, είναι κατάδικά μου. Το μυαλό μου είναι καταδικασμένο σε μένα. Τα χέρια μου, τα πόδια μου, οι ασιθήσεις μου. Κατάδικος δηλ. όλα. Τα πέρασα από δίκη, τα δίκασα και τα καταδίκασα, ισόβια. Είναι απόλυτα δικά μου. Αυτό σημαίνει πως ότι διεργασίες γίνονται σ' αυτό το μυαλό μου, το οποίο έχω πει πολλές φορές πως μοιάζει άλλοτε με το Περλ Χάρμπορ, άλλοτε με ξυνισμένο γιαούρτι, είναι απόλυτα δικές μου. Και τα λόγια μου, κι αυτά είναι απόλυτα δικά μου. Εγώ φίλε, δεν έχω τίποτε δανεικό. Τα ξόφλησα όλα. Δεν χρωστάω. Κοπρέντε ;


Για να κάνεις μία ,η περισσότερες διεργασίες , χρειάζεσαι υλικό .
Χρειάζεσαι Ιδέες .
Το ότι σκέφτεται ο εγκέφαλός σου ,δεν σημαίνει ότι παράγει ιδέες .
Αυτές είναι νοητικό υλικό που ο άνθρωπος δεν μπορεί να παραγάγει , ώστε να ισχυριστεί ότι του ανήκουνε .
Όλες οι διεργασίες σου , έχουνε παραβιάσει τα πνευματικά δικαιώματα , αυτών των δυνάμεων που σου παραχωρούνε αυτό το νοητικό υλικό .
Δεν ζήτησες την άδεια τους για να κάνεις χρήση νοητικού υλικού και δεν είναι απαραίτητο ,όσο αγνοείς την ύπαρξη υπερανθρώπινων όντων .
Αγνοείς ότι υπάρχουνε υπεράνθρωπα όντα απελευθερωμένα από μορφές , διότι σου φαντάζει κουφό να υφίσταται οντότητα και να μην μπορείς να την δεις .
Αν μπορούσες να δεις , πέρα από τις μορφές , θα έβλεπες την αθάνατη ψυχή σου .
Αυτή μέσω της οποίας υφίσταται η θνητή προσωπικότητά σου .


Στο ερώτημά μου :
Τον σκοπό που πρέπει να υπηρετεί η σύνθετη ύπαρξή σου , τον γνωρίζεις ?


Απαντάς :
Όχι, και ούτε με ενδιαφέρει να τον μάθω. Ζω. Αν και δεν με ρώτησε κανένας αν ήθελα να έρθω σ' αυτήν την ζωή, ωστόσο ζω και την ξεσκίζω την ζωή. Της γμ την μάνα. Το κατάλαβες ; Και ξέρεις γιατί ; Γιατί φίλε εγώ δεν είμαι αιώνιος, ούτε είμαι από πέτρα. Έχω μια ζωή. Δεν έχω άλλη. Ό,τι κάνω λοιπόν, το κάνω, εδώ και τώρα. Ότι προλάβω. Και πίστεψέ με, όταν ζεις κατ' αυτόν τον τρόπο, η ζωή όσο μικρή κι αν είναι, είναι απέραντη. Τρέχη αυτή, τρέχω κι εγώ. Την αφήνω να με πάει όπου εκείνη γουστάρει. Δεν αναζητώ σκοπούς. Χέστηκα για τους σκοπούς. Σε γκρεμό με πάει; πάω. Στην φυλακή με πάει ; πάω. Στον ουρανό με πάει ; πάω. Στον βυθό με πάει ; πάω. Δεν με νοιάζει, δεν δίνω δεκάρα, στην φωτιά με ρίχνει ; πέφτω. Ότι γουστάρει, ότι πει.

Δεν μπορεί να διανοηθεί η προσωπικότητά σου , ότι υπάρχει κάτι ανώτερό της .
Αυτό βέβαια δεν είναι ούτε εγωισμός ούτε αλαζονεία .
Με τον συμπερασματικό σου νου , θεωρείς ότι έπρεπε να σε ρωτήσουνε , αν θέλεις να έρθεις η όχι σε αυτήν την ζωή .
Μακάρι να ήτανε έτσι τόσο απλά τα πράγματα .
Αυτός είναι ο λόγος που διαφημίζω την αιωνιότητα .
Είναι το πραγματικό μας περιβάλλον .
Δεν μας ρωτάει αν θέλουμε η όχι να υπάρχουμε .
Υπάρχει και αναγκαστικά συνυπάρχουμε .
Για όσους όμως δεν αντέχουνε την φύση της , νομίζουνε ότι γλιτώνουμε μέσω του θανάτου οριστικά .
Δεν φεύγουνε όμως απογοητευμένοι από τον άπειρο χώρο ,αλλά από την εγκόσμια ζωή ,όπως την έχει διαμορφώσει ο άνθρωπος.


Δίνει ο άνθρωπος στην ζωή ιδιότητες , που είναι απατηλές .
Αυτό που αντιλαμβάνεται ότι υφίσταται όταν είναι ξύπνιος ,το δέχεται ως πραγματικό .
Αυτό που αντιλαμβάνεται ότι υφίσταται όταν ονειρεύεται ,η φαντάζεται , το δέχεται ως μη πραγματικό .
Είναι αδιανόητο να αντιστρέψει τις δύο αυτές πραγματικότητες και να τις αναθεωρήσει στην καθημερινότητα .
Να δεχθεί το όνειρο και την φαντασία ως μοναδικά υφιστάμενη πραγματικότητα και την ζωή με οδηγό τις αισθήσεις του , ως μία ψευδαίσθηση .


Γράφεις :
Που είναι οι απαντήσεις σου ;
Γιατί δεν απαντάς στις συγκεκριμένες ερωτήσεις που σου γίνονται ;


Απαντώ :
Ο τρόπος με τον οποίο κάποιος ρωτάει , είναι σημαντικότερος από τα ερωτήματα .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2009, 22:03:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απλά μια τοποθέτηση ως τρίτος θέλω να κάνω.

Φίλε alfa omega είναι δυνατόν ο zip να μην ξέρει γι αυτα που του λές?

Αυτά που λές για τα εσωτερικά επίπεδα κτλπ. είναι τόσο πασίγνωστα πλέον που προσωπικά τα θεωρώ γραφικά.
Είναι ο γενικός χάρτης.

Όλοι (οι εσωτεριστές) ξέρουμε οτι το πνεύμα μας είναι αθάνατο,αλλά
αυτό δεν σημαίνει οτι αποφεύγουμε τελείως την φυσική ζώη.(Επειδή λες ακόμα και τίποτα να μην πετύχω θα είμαι ικανοποιημένος ή κάτι τέτοιο, αφού είμαι αιώνιος).

Όσο για τις εσωτερικές γνώσεις θα εκτιμούσα κάποιον που μιλάει εκ πείρας και η γνώση του να βοηθάει, σε γενικές γραμμές παντα.

Εσύ τι πείρα έχεις? Αν έχεις καθαρές εμπειρίες που συζητιούνται τότε εντάξυ. Αλλά το να διαβάζεις βιβλία και απλώς να μεταφέρεις τις πληροφορίες δεν έχει ουσία, δεν είναι κάτι καινούριο,μασημένη τροφή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2009, 00:14:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Φίλε alfa omega είναι δυνατόν ο zip να μην ξέρει γι αυτα που του λές?


Σε άλλο συνειδησιακό σημείο είναι ο zip και σε άλλο ο alfa-omega.

quote:
Όσο για τις εσωτερικές γνώσεις θα εκτιμούσα κάποιον που μιλάει εκ πείρας και η γνώση του να βοηθάει, σε γενικές γραμμές παντα.

Ίσως να έρθει αυτός ο κάποιος , αλλά εσύ πως θα τον αναγνωρίσεις ?


quote:
Εσύ τι πείρα έχεις? Αν έχεις καθαρές εμπειρίες που συζητιούνται τότε εντάξυ.

Δηλαδή πόσο καθαρές 99,9 % .
Βίωσα κάποια πράγματα ,αλλά αυτά ήτανε κομμένα και ραμμένα για την δική μου γούνα.

quote:
Αλλά το να διαβάζεις βιβλία και απλώς να μεταφέρεις τις πληροφορίες δεν έχει ουσία, δεν είναι κάτι καινούριο,μασημένη τροφή.


Εξαρτάται από την ποιότητα της μασημένης τροφής .
Εάν κάποιος την μάσησε και ωφελήθηκε ,γιατί να μην πετύχει και για κάποιους άλλους ?
Και επίσης ο τρόπος με τον οποίο προσφέρουμε μασημένη τροφή , παίζει μέγα ρόλο .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2009, 10:54:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε αω εδω μέσα σε αυτό το site υπάρχουν άνθρωποι πιο εξελιγμένοι απο μας.

Αυτό αναγνωρίζεται απο κάποιον που είναι ικανός γι αυτό,δηλ. ο νους του να μπορεί να δέχεται τις πληροφορίες, να εναρμονίζεται να είναι δεκτικός, το σημαντικότερο ομως είναι να ΘΕΛΕΙ να ακούσει κάτι καινούριο,να μάθει,να μη νομίζει οτι τα ξέρει ολα.
Φένεται απο τον τρόπο που γράφουν και απο αυτά που λένε,αν δεν μπορείς να το καταλάβεις είναι επειδή δεν είσαι ικανός(χωρίς παρεξήγηση).

Όσο για τις καθαρές εμπειρίες αν διάβασες προσεκτικά ειπα για αυτές
που μπορούν να συζητηθούν οχι τα προσωπικά σου.

Ξέρω οτι δικές μας εμπειρίες βοηθάνε μόνο εμάς,αλλά πίσω απο κάθε
εμπειρία βρίσκεται η <<αφηρημένη έννοια>> της, δηλ. το γενικό δίδαγμα
στο οποίο ανήκει η εμπειρία. Κάποιος δηλαδή που μας αφηγέιται την ουσία της εμπειρίας του(που αυτή μπορεί να έχει βγεί απο κάτι προσωπικό του), μας κάνει να έχουμε μια ιδέα για αυτό.

Σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να βιώσεις το ίδιο και να έρθεις στη θέση του, αλλα βοηθάει στον προσανατολισμό.

Φαντάσου ο Βούδας και ο Ιησούς να μην δίδασκαν την ουσία των εμπειριών τους.(Γιατί η σοφία τους αναμφισβητητα προέρχεαι απο την εμπειρία τους.)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2009, 11:10:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι αστείο, όμως, να κρίνεται κάποιος απο κάποιον
άλλο, όταν όλοι είμαστε στο ίδιο επίπεδο, γιατί όλοι
όσοι είμαστε επι γής, είμαστε παρομοίου επιπέδου, υπάρχει
σοφία σε ότι γίνεται, όχι τυχαία..Απλά είμαστε διαφορετικοί
και προερχόμενοι απο άλλες αφετηρίες...Αυτό δεν σημαίνει ότι
ό ένας είναι σωστός κι ο άλλος λαθος.....
Η κρίση δείχνει έλλειψη αντίληψης και ανωριμότητα....
Πόσο μάλλον, όταν συζητάς σε ένα θέμα που ασχολείται με την
κατανόηση της προσωπικής συμπεριφοράς..Δηλαδή του, λές πως να
είναι; Του καταργείς την προσωπική συμπεριφορά, για κάποια
" κονσέρβα" που εσύ εγκρίνεις; Είναι εγωιστικό κάτι τέτοιο και
σημαίνει ότι κάποιος πρέπει να ασχοληθεί με την κατανόηση
της προσωπικότητας του, γιατί είναι σε λάθος δρόμο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2009, 11:28:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βίωσα κάποια πράγματα ,αλλά αυτά ήτανε κομμένα και ραμμένα για την δική μου γούνα.

quote:
Εάν κάποιος την μάσησε και ωφελήθηκε ,γιατί να μην πετύχει και για κάποιους άλλους ?

Γιατί αυτά που μάσησες, ήταν κομμένα και ραμμένα για την δική σου την γούνα ρε στόκε - το λες και μόνος σου! - κι όχι για την γούνα των άλλων ... Ξύπνα! Εσύ βίωσες κάποια πράγματα, ok, κανένας δεν το αμφισβητεί αυτό. Αυτό όμως δεν σου δίνει το δικαίωμα να "την δεις" προφήτης! Αυτά που βίωσες εσύ, δεν μπορούν να ωφελήσουν άλλους, παρά μόνο εσένα. Για τους άλλους, τι να κάνουν ; Που μπορούν να ωφελήσουν ; Eπειδή δηλ. εσύ είδες ένα όραμα πως ήσουν αιώνιος και αθάνατος και τριγυρνούσες στο σύμπαν με την ψυχή σου, πάει να πει πως αυτό, λέγοντάς το, θα ωφελήσει τους άλλους ; Είσαι με τα καλά σου ;

Αυτό και μόνο που λες στην αρχή, πως σε άλλο συνειδησιακό επίπεδο είσαι του λόγου σου και σε άλλο εγώ, δείχνει πεντακάθαρα το πως αντιμετωπίζεις τους αναγνώστες σου. Με τον ίδιο τρόπο αντιμετωπίζεις και τον trexagireve και τον alex22 και τους υπόλοιπους. Σώπα ρε μεγάλε ... Ποιος είσαι ; Πως την είδες ;


Edited by - zip on 05/04/2009 11:49:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2009, 11:47:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι εγωιστικό κάτι τέτοιο και
σημαίνει ότι κάποιος πρέπει να ασχοληθεί με την κατανόηση
της προσωπικότητας του, γιατί είναι σε λάθος δρόμο...

Αυτό πες το στον φίλο σου ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2009, 11:54:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εξαρτάται από την ποιότητα της μασημένης τροφής .

Άλλη μπούρδα. Η μασημένη τροφή είναι μασημένη τρόφη Αιώνιε! Δεν έχει ποιότητα, έχει συντηρητικά.

Οι μπεμπελάκ είναι όλες ίδιες.

Άλλη μάρκα η μία, άλλη μάρκα η άλλη. Αλλά η ουσία, ίδια κι απαράλλαχτη. Τι δηλ. ; Επειδή σου λένε π.χ ότι η μία έχει μέταλλα και ιχνοστοιχεία ενώ η άλλη όχι ; Και τσιμπάς καημένε μου ; Fashion victim μου φαίνεται είσαι φιλαράκι. Πολλές διαφημίσεις βλέπεις ...

Edited by - zip on 05/04/2009 12:01:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2009, 12:39:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι

Το θέμα που τέθηκε από τον θεματοθέτη είναι:

"ΚΑΤΑΝΌΗΣΗ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΆΣ".

Μήπως πρέπει για να εξεταστεί αυτό το θέμα, θα έπρεπε να απαντηθούν ορισμένα βασικά ερωτήματα, όπως:

1) Ποιά είναι τα στοιχεία του χαρακτήρα του Ανθρώπου;

2) Έχουν όλοι οι άνθρωποι τον ίδιο χαρακτήρα;

3) Υπάρχει καμία δυνατότητα να διαμορφώσουμε τον εαυτό μας σε κάτι καλύτερο απ’ό,τι είμαστε ;

Για να εξηγούμεστε. Τη γνώμη μου είπα, χωρίς να έχω πρόθεση παρέμβασης (θα μου πείτε μήπως ήδη την έχεις κάνει; ).

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2009, 12:45:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι αστείο, όμως, να κρίνεται κάποιος απο κάποιον
άλλο, όταν όλοι είμαστε στο ίδιο επίπεδο, γιατί όλοι
όσοι είμαστε επι γής, είμαστε παρομοίου επιπέδου, υπάρχει
σοφία σε ότι γίνεται, όχι τυχαία.

Ναι ε; Εσύ δηλ. πιστεύεις πως με τον alfa-omega, είστε στο ίδιο επίπεδο. Ε, για κάνε πως τον ρωτάς να δούμε τι θα σου πει .. Πες του "alfa-omega, εγώ κι εσύ, είμαστε στο ίδιο επίπεδο ;" Για ρώτα τον ... για ρώτα τον ... να σπάσουμε πλάκα. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2009, 12:56:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μήπως πρέπει για να εξεταστεί αυτό το θέμα, θα έπρεπε να απαντηθούν ορισμένα βασικά ερωτήματα, όπως:

1) Ποιά είναι τα στοιχεία του χαρακτήρα του Ανθρώπου;

2) Έχουν όλοι οι άνθρωποι τον ίδιο χαρακτήρα;

3) Υπάρχει καμία δυνατότητα να διαμορφώσουμε τον εαυτό μας σε κάτι καλύτερο απ’ό,τι είμαστε ;


Για να ξεκινήσει κάποιος έτσι φίλε Κηφεύς, πρέπει να έχει απορίες μέσα του. Εδώ, ο θεματοθέτης μας, δεν έχει απορίες. Έχει μόνο απαντήσεις. Τα ξέρει όλα, είναι προφήτης, πλάκα μας κάνεις ; Να ρωτήσει αυτός αν υπάρχει καμία δυνατότητα να διαμορφώσουμε τον εαυτό μας σε κάτι καλύτερο απ' ότι είμαστε ; Αστειεύεσαι τώρα μωρέ Κηφεύς; Αυτός, να δεις, θα σου απαντήσει τώρα. Δεν θα αναρρωτηθεί ο ίδιος. Την έχει την απάντηση. Είναι Αιώνιος, τι να λέμε τώρα ; Αυτός τον έχει διαμορφώσει τον εαυτό του. Έτσι και κάνει μια τέτοια ερώτηση, πάει ... τον έχασε τον εαυτό του. Μα ήδη, από την εισαγωγή που κάνει λέει "υπέδειξα έναν τρόπο αναζήτησης". Κοίτα πως το λέει ; "υπέδειξα" λέει, δεν ρωτάει, δεν αναρρωτιέται. ΥΠΕΔΕΙΞΕ. Ε, θα πάρεις σε λίγο κι εσύ φίλε μου τις υποδείξεις σου από τον θεματοθέτη "μας" και μετά τα ξαναλέμε ... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2009, 13:48:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα κάνω ντου ρε πονηρέ zip, στα στέκια που αράζεις...
Ρε φίλε κι εσύ το ίδιο έκανες..Απαντήσεις έδινες με τις
καταδύσεις..Γιατί ότι κάνουμε εμείς, είναι αγιασμένο
κι ότι κανει ο άλλος, τόχουμε χε@@@@ο;
Δώσε στον άλλο το δικαίωμα να έχει την άποψη του και να
φανεί στην πορεία, τι λέει ο καθένας, τι είναι σωστό, το ότι
δεν είναι κανείς εντελώς σωστός κι ο άλλος εντελώς λάθος...
Είναι πολά που δεν έλαβες υπόψην σου φίλε, αλλά περισσότερο
με εντυπωσιάζει η εμπάθεια στο πρόσωπο του alfa-omega...
Το πολύ πολύ που μπορείς να του προσάψεις, είναι ότι εκπέμπει
θετική ενέργεια..Κι αυτό δεν είναι κακό..
Μας λείπει, ρε φίλε η θετική ενέργεια..Πολύ μαυρίλα πλάκωσε,
μαύρη σαν καλιακούδα...
Πείτε ή μάλλον γράψτε και κάτι ευχάριστο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2009, 13:49:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε αω εδω μέσα σε αυτό το site υπάρχουν άνθρωποι πιο εξελιγμένοι απο μας.
Αυτό αναγνωρίζεται απο κάποιον που είναι ικανός γι αυτό,δηλ. ο νους του να μπορεί να δέχεται τις πληροφορίες, να εναρμονίζεται να είναι δεκτικός, το σημαντικότερο ομως είναι να ΘΕΛΕΙ να ακούσει κάτι καινούριο,να μάθει,να μη νομίζει οτι τα ξέρει ολα.
Φένεται απο τον τρόπο που γράφουν και απο αυτά που λένε,αν δεν μπορείς να το καταλάβεις είναι επειδή δεν είσαι ικανός(χωρίς παρεξήγηση).



alex22 :
Θα επιθυμούσα να αναφέρεις μερικά από αυτά που έχεις πάρει εσύ από περισσότερο εξελιγμένες προσωπικότητες .
Αυτό που πήρα μέχρι τώρα εγώ για παράδειγμα από τον zip ,είναι η επιθυμία μου να βελτιώσω τον γραπτό λόγο .
Στην γραμματική σύνταξη των σκέψεών του είναι πράγματι πολύ εξελιγμένος και του βγάζω το καπέλο .


quote:
Αυτό και μόνο που λες στην αρχή, πως σε άλλο συνειδησιακό επίπεδο είσαι του λόγου σου και σε άλλο εγώ, δείχνει πεντακάθαρα το πως αντιμετωπίζεις τους αναγνώστες σου. Με τον ίδιο τρόπο αντιμετωπίζεις και τον trexagireve και τον alex22 και τους υπόλοιπους. Σώπα ρε μεγάλε ... Ποιος είσαι ; Πως την είδες ;
Edited by - zip on 05/04/2009 11:49:22


Αυτό δεν μου αρέσει στον zip.
Βγάζει συμπεράσματα ,που δεν ισχύουνε γιατί δεν είναι αντικειμενικά .
Ποιος θα κάτσει να του εξηγήσει , ότι ο κάθε άνθρωπος δικαιούται να έχει απολύτως τα ίδια δικαιώματα με τους συνανθρώπους του ,αλλά αυτό τι σχέση μπορεί να έχει με αυτό που έγραψα .
Ο καθένας διανύει μία διαφορετική συνειδησιακή εξέλιξη .
Αφού διαφοροποιούνται τα σημεία αυτά , πως είναι δυνατόν να αντιληφθούμε όλοι στον ίδιο βαθμό ,κάποια πράγματα ?
Έτσι διαφοροποιείται και η επικοινωνία μεταξύ μας .

quote:
Άλλη μπούρδα. Η μασημένη τροφή είναι μασημένη τρόφη Αιώνιε! Δεν έχει ποιότητα, έχει συντηρητικά.

Οι μπεμπελάκ είναι όλες ίδιες.


Άλλη μάρκα η μία, άλλη μάρκα η άλλη. Αλλά η ουσία, ίδια κι απαράλλαχτη. Τι δηλ. ; Επειδή σου λένε π.χ ότι η μία έχει μέταλλα και ιχνοστοιχεία ενώ η άλλη όχι ; Και τσιμπάς καημένε μου ; Fashion victim μου φαίνεται είσαι φιλαράκι. Πολλές διαφημίσεις βλέπεις ...
Edited by - zip on 05/04/2009 12:01:30



Ζιπ σύνελθε .
Ο alex22 ,έγραψε για βιβλία και τα παρομοίασε με μασημένη τροφή ,όταν το μόνο που κάνουμε είναι να τα μεταφέρουμε σε έναν χώρο.
Οι έννοιες και οτιδήποτε μπορεί να μεταφέρουνε βιβλία ,εξαρτάται και από τον τρόπο μεταφοράς ,καθώς επίσης και την δεκτικότητα του αναγνώστη .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2009, 14:51:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε αω μπορώ να σου πώ τι κέρδισα εγώ απο τους ανώτερους απο μένα.
Όμως λόγω του οτι είσαι σε διαφορετική φάση της ερευνάς σου και γενικά στη ζωή σου απο μένα δέν σημαίνει οτι θα σε ωφελείσει.

Στο τόπικ της αστρικής προβολής συνειδητοποιήσα με την βοήθεια κάποιου οτι σκοπός ειναι πρώτιστως η αυτογνωσία (μιλώ πάντα για μένα,δεν ξέρω πως το βέπετε ασείς), πρίν απο αυτό ήθελα να κάνω αστρική προβολή απωσδήποτε δέν με ενδιέφερε ο τρόπος. Τώρα αυτό που πραγματικά θέλω είναι να γνωρίσω τον εαυτό μου και όχι να σπαταλάω τον χρόνο τσάμπα με τεχνικές αστρικής προβολής που δεν βγάζουν πουθενά.

Αυτή η βοήθεια για μένα είναι ανεκτίμητη.

Και γώ βγάζω το καπέλο στον zip για το γράψιμο του, είναι τέλειο.
Δέν ξέρω αλλα γενικά ο zip κατα κάποιο τρόπο μου θυμίζει τον Παντελή Γιαννουλάκη στο περιοδικό strange.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2009, 15:04:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να συμπληρώσω κάτι σχετικά με τους πιό εξελιγμένους ανθρώπους.

Πολλοί το έχετε ακούσει αυτό. Αυτοί αυτό που μπορούν να κάνουν μόνο
είναι να σου δείξουν τον δρόμο εσύ πρέπει να τον διαβείς.
Δέν θα τον περπατήσουν αυτοί για σένα ούτε θα σε κουβαλήσουν.
Αλλά να τον δείξουν μπορούν,αλλιώς γιατί υπάρχουν?Για να βοηθήσουν φυσικά,να καθοδηγήσουν.

Σίγουρα μπορεί να δημιουργηθεί παρεξήγηση σε αυτά που είπα(ως συνήθως).

Το να σε καθοδηγήσουν οι δάσκαλοι δεν σημαίνει να μήν ακούς τον Ανώτερο εαυτό σου,το αντίθετο αφού όπως είναι γνωστό ο εαυτός είναι ο αληθινός Δάσκαλος για εμάς. Απλώς οι καθοδηγητές θα σε οδηγήσουν σε εκείνον.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2009, 15:45:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απεστάλη: 05/04/2009, 12:45:53
Ναι ε; Εσύ δηλ. πιστεύεις πως με τον alfa-omega, είστε στο ίδιο επίπεδο. Ε, για κάνε πως τον ρωτάς να δούμε τι θα σου πει .. Πες του "alfa-omega, εγώ κι εσύ, είμαστε στο ίδιο επίπεδο ;" Για ρώτα τον ... για ρώτα τον ... να σπάσουμε πλάκα.

Όχι ο κηφέας από ότι γνωρίζω ( αν κάνω λάθος διόρθωσέ με ) ,διαθέτει επιστημονική γνώση .
Εγώ τελείωσα την Τρίτη τάξη γυμνασίου .



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2009, 17:27:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που βλέπω εγώ, παντως, είναι ότι δεν πρόκειται
να υπάρξει αυτή η έρμη η κατανόηση της προσωπικής
συμπεριφοράς..Όσο μιλάμε για ιδιαιτερότητες, τόσο
δεν γίνονται αντιληπτές....
Μιλάμε για αντίληψη και για προσωπικότητα...Χρησιμοποιήστε
την καμιά φορά, έτσι για αλλαγή...
Πρέπει να δεχτείτε ο ένας τον άλλο , για να συζητήσετε....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2009, 17:28:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιστημονική γνώση και τρίχες.

Φίλε αω δεν θυμάμαι ο Χριστός να πήγε Πανεπιστήμιο ή ο Βούδας.
Ή μήπως ο Σωκράτης και ο Μεγάλος Πλάτωνας?

Η δική μου άποψη είναι οτι μπροστά στον εσωτερισμό και πάνω απ'ολα την αυτογνωσία η επιστημονική γνώση είναι αστεία,θα έλεγα αχρείαστη.
Ενα μάτσο άχρηστες πληροφορίες ωστε κάποιος να μπορεί να βγάλει λεφτά.

Δεν σνομπάρω τους επιστήμονες (χάρισαν μεγάλες στιγμές,αλλά και μεγάλες τραγωδίες). Χρειάζονται οι επιστήμονες σε κάθε τομέα, αυτή φέρνουν την νέα τεχνολογία κτλπ.

Αυτός όμως που γνωρίζει τον εαυτό του γνωρίζει όλα τα μυστικά του σύμπαντος και τους θεούς,Όπως έχουν πεί και οι αρχαίοι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 33 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy