ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΟΙ ΚΛΗΡΙΚΟΙ: Τι γνώμη έχετε για τους ανθρώπους αυτούς;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 17
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2009, 01:39:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
MAYRA
Νέο Μέλος

Greece
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2009, 15:23:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MAYRA  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος MAYRA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επικρατεί τα τελευταία χρόνια μια τάση μηδενισμού της πίστης σε ένα υπέρτατο ων ,θα με ανησυχούσε βέβαια και το αντίθετο, νιώθω την ενοχή στους γύρο μου να παραδεχτούν τη πίστη τους για μην θεωρηθούν οπισθοδρομικοί αλλά και την υπερηφάνεια κυρίως νέων να δηλώνουν άθεοι σαν μια νέα μόδα που εξυπηρετεί σκοπούς(μην ξεχνάμε βέβαια και την εκμετάλλευση της πίστης για άλλους σκοπούς) κάθε άνθρωπος πρέπει να είναι ελεύθερος κατά τη δημιουργία των αντιλήψεων του.
Έγραψα τα παραπάνω για να καταλήξω στο συμπέρασμα ότι με αφορά όχι ποιος εκτελεί τα μυστήρια αλλά τα ίδια τα μυστήρια.


MAYRA13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2009, 19:09:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απλά μιλάμε για την εποχή της θεοποίησης της ύλης,
αγαπητή mayra...Πρέπει να το περάσουμε κι αυτό το στάδιο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2009, 23:28:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
MAYRA

quote:
κάθε άνθρωπος πρέπει να είναι ελεύθερος κατά τη δημιουργία των αντιλήψεων του.

Θα συμπλήρωνα ότι επίσης θα πρέπει να φροντίσει να επεξεργάζεται την πληροφόρηση και να χρησιμοποιεί τη λογική.

Ισχύει για όποιον διαθέτει, βέβαια...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2009, 12:39:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Επικρατεί τα τελευταία χρόνια μια τάση μηδενισμού της πίστης σε ένα υπέρτατο ων..."

πραγματι , αλλα πρεπει να δεχθουμε και το γεγονος οτι η "υπαρχουσα" πιστη επιβληθηκε με φωτια και μαχαιρι , και δεν θα αναφερθω σε γεγονοτα ειναι αλλωστε χιλιαδες , επιση η νεα πιστη εστειλε τους επιστημονες στην ιερα εξεταση και η επιστημη ζουσε υπο καθεστως φοβου , η ελευθερη σκεψη ηταν απαγορευμενο "προϊον" και τα χρονια περνουσαν με την νεα πιστη να κανει οτι ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ (κυριολεκτικα)

σημερα? σημερα η ελευθερση σκεψη εχει αρχισει να επεκτεινεται , να κερδιζει εδαφος , οι επιστημονες χωρις τον φοβο του θανατου λενε αυτα που βρισκουν ή σκεφτονται , και ο ανθρωπος πλεον για πρωτη φορα χρησιμοποιει τον εγκεφαλο του ή τον νου του εαν θελετε , ΓΙΑ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙ , ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ και οχι για να ειναι πιστος και να παραμυθιαζεται ...

δωστε μια ευκαιρεια στην ελευθερια του λογου και της σκεψης , οσο και παραγκονιζει την πιστη , οσο και εαν την "πολεμα" ετυχως για σας (και για μας κατα μια εννοια καθως δεν πρεπει να κανεις οτι δεν θες να σου κανουν) ακομη φωτια και μαχαιρι δεν πηρε , και ΔΕΝ ΠΑΡΕΙ ΠΟΤΕ γιατι μονο ΟΙ ΒΛΑΚΕΣ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ (και συγχωριστερμε για την εκφραση αλλα δεν μου ερχετε κατι ποιο ηπιο στο μυαλο)

αραγε εαν ημου ο καλυτερος καρδιοχειρουργος του κοσμου και πολεμουσα την πιστη με τον "χειροτερο και προσβλητικοτερο τροπο" και ο παραπανω πιστος ειχε μια σπανια ασθενια ΠΟΥ ΜΟΝΟ εγω θα μπορουσα να θεραπευσω , ΘΑ ΕΡΧΟΤΑΝ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ?????? ή ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΧΟΤΑΝ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΜΟΥ ??? βαλτε στην θεση του πιστου το παιδι σας και καντε την ιδια ερωτηση


κρατηστε λιγο τον εγωισμο μας μεσα σας , ακουστε αυτα που η πιστη σας λεει , ΑΓΑΠΑΤΕ ΑΛΛΗΛΟΥΣ , ακομη και οταν σε σπαει στο ξυλο , δεν λεει αναθεματισε τον , αφορισε τον , ΒΡΙΣΤΟΝ ή οτι αλλο , ΛΕΕΙ ΑΓΑΠΑΤΕ

δωστε τον μισο σας χωρο στην επιστημη , μισο στη πιστη μισο στην επιστημη , και ακουστε τι εχει να πει , η επιστημη δεν φοβεριζει με κολασεις ουτε με τιποτα αλλο , ουτε ζηταει πιστη , κρατηστε την πιστη σας , αλλα δωστε και χωρο στους υπολοιπους που δεν ειναι πιστοι (για οποιο λογο θελει ο καθενας) να ΑΝΑΠΝΕΟΥΝ , ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ , τοτε και την πιστη σου θα ακολουθεις και το μυαλο σου να μπορει να εμπλουτιζεις με πληρφοριες και κρατα οτι θεωρεις εσυ σωστο και πετα οτι θεωρεις αχρηστο , ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ Ο ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΟΤΙ ΞΕΡΕΙΣ - ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ αλλα και ΚΑΝΕΙΣ !!!

σορυ που ειμαι εκτος θεματος αλλα εαν ελεγα την γνωμη μου για τους κληρικους και το ιερατιο , θα κοκκινιζε το φορουμ απο τις "κακιες" λεξεις που θα ελεγα ... αλλα με βαζεται σε πειρασμο .. ΒΑΤΟΠΕΔΙΙΙΙΙΙ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧαχαχα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2009, 03:35:01  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ/η makfor
για να είμαι ειλικρινής, εγώ σε έχασα..

Τί εννοείς δώστε χώρο στη πίστη?
Ο καθένας είναι ελεύθερος να πιστεύει όπου θέλει, έτσι δεν είναι?
Εκτός και εάν έχεις στο μυαλό σου κάτι συγκεκριμένο, μία συγκεκριμένη πίστη, αλλά γιατί θα πρέπει να πιστεύουμε ό,τι μας πασάρουνε και να μην κάνουμε μία έρευνα βάση του εαυτού μας της καρδιάς μας και της λογικής μας?
Γιατί πρέπει η λογική να απέχει?
Δεν διαθέτουμε μόνο συναίσθημα, έχουμε και νου, γιατί πρέπει να τον ποδοπατήσουμε και μαζί με αυτόν και τον εαυτό μας? Για να εξυπηρετήσουμε κάποιους?
Ο άθεος έχει τον δικό του τρόπο να βλέπει τον κόσμο, δεν σημαίνει πως είναι υλιστής, ούτε μηδενιστής, ούτε πως δεν έχει συναισθήματα για τον συνάνθρωπό του.
Δυστυχώς οι περισσότεροι πιστεύουν πως μόνο με τη φοβέρα και το μαστίγιο ή βάση καθοδήγησης άλλων μπορεί ο άνθρωπος να συντρέξει ή να συναισθανθεί τον συνάνθρωπο αλλά τελικά πόσο ειλικρινές είναι αυτό?

Αυτό θα πει ελευθερία σκέψης, να μην νιώθεις ξεκρέμαστος επειδή σου ξεκρέμασαν τα δεσμά

(αλλά αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο, το να σκέφτεσαι ελεύθερα θέλει κατάκτηση)

quote:
αραγε εαν ημου ο καλυτερος καρδιοχειρουργος του κοσμου και πολεμουσα την πιστη με τον "χειροτερο και προσβλητικοτερο τροπο" και ο παραπανω πιστος ειχε μια σπανια ασθενια ΠΟΥ ΜΟΝΟ εγω θα μπορουσα να θεραπευσω , ΘΑ ΕΡΧΟΤΑΝ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ?????? ή ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΧΟΤΑΝ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΜΟΥ ??? βαλτε στην θεση του πιστου το παιδι σας και καντε την ιδια ερωτηση



Εδώ σε έχασα τελείως...
Υπάρχουν άνθρωποι που δεν δέχονται ούτε τη μετάγγιση αίματος ούτε τη μεταμόσχευση οργάνων γιατί τους το απαγορεύει η πίστη τους ή τουλάχιστον μέχρι πριν κάποια χρόνια.. εσύ πώς το κρίνεις αυτό?

Φιλικά...

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Edited by - simori on 12/05/2009 03:45:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MAYRA
Νέο Μέλος

Greece
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2009, 10:26:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MAYRA  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος MAYRA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Μakfor,

quote:

"Επικρατεί τα τελευταία χρόνια μια τάση μηδενισμού της πίστης σε ένα υπέρτατο ων..."

πραγματι , αλλα πρεπει να δεχθουμε και το γεγονος οτι η "υπαρχουσα" πιστη επιβληθηκε με φωτια και μαχαιρι , και δεν θα αναφερθω σε γεγονοτα ειναι αλλωστε χιλιαδες , επιση η νεα πιστη εστειλε τους επιστημονες στην ιερα εξεταση και η επιστημη ζουσε υπο καθεστως φοβου , η ελευθερη σκεψη ηταν απαγορευμενο "προϊον" και τα χρονια περνουσαν με την νεα πιστη να κανει οτι ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ (κυριολεκτικα)


«θα με ανησυχούσε βέβαια και το αντίθετο,»


σημερα? σημερα η ελευθερση σκεψη εχει αρχισει να επεκτεινεται , να κερδιζει εδαφος , οι επιστημονες χωρις τον φοβο του θανατου λενε αυτα που βρισκουν ή σκεφτονται , και ο ανθρωπος πλεον για πρωτη φορα χρησιμοποιει τον εγκεφαλο του ή τον νου του εαν θελετε , ΓΙΑ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙ , ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ και οχι για να ειναι πιστος και να παραμυθιαζεται ...

δωστε μια ευκαιρεια στην ελευθερια του λογου και της σκεψης , οσο και παραγκονιζει την πιστη , οσο και εαν την "πολεμα" ετυχως για σας (και για μας κατα μια εννοια καθως δεν πρεπει να κανεις οτι δεν θες να σου κανουν) ακομη φωτια και μαχαιρι δεν πηρε , και ΔΕΝ ΠΑΡΕΙ ΠΟΤΕ γιατι μονο ΟΙ ΒΛΑΚΕΣ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ (και συγχωριστερμε για την εκφραση αλλα δεν μου ερχετε κατι ποιο ηπιο στο μυαλο)


Είμαι υπέρ της επιστήμης και δεν καταλαβαίνω γιατι θεωρείς ότι βρίσκονται σε πόλεμο, οσο για «φωτιά και μαχαίρι» ο ίδιος το απορρίπτεις με το «ΑΓΑΠΑΤΕ ΑΛΛΗΛΟΥΣ» Το ότι χρησιμοποίησαν κάποιοι τη πίστη αυτό δεν την εκμηδενίζει ,αλλωστε και την επιστήμη χρησιμοποιούν οι φαρμακοβιομηχανίες για το κέρδος.

αραγε εαν ημου ο καλυτερος καρδιοχειρουργος του κοσμου και πολεμουσα την πιστη με τον "χειροτερο και προσβλητικοτερο τροπο" και ο παραπανω πιστος ειχε μια σπανια ασθενια ΠΟΥ ΜΟΝΟ εγω θα μπορουσα να θεραπευσω , ΘΑ ΕΡΧΟΤΑΝ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ?????? ή ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΧΟΤΑΝ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΜΟΥ ??? βαλτε στην θεση του πιστου το παιδι σας και καντε την ιδια ερωτηση

«με αφορά όχι ποιος εκτελεί τα μυστήρια αλλά τα ίδια τα μυστήρια.» Έτσι και εδώ με αφορά ο κάλος χειρούργος και όχι η συμπεριφορά του σαν ανθρωπος.


κρατηστε λιγο τον εγωισμο μας μεσα σας , ακουστε αυτα που η πιστη σας λεει , ΑΓΑΠΑΤΕ ΑΛΛΗΛΟΥΣ , ακομη και οταν σε σπαει στο ξυλο , δεν λεει αναθεματισε τον , αφορισε τον , ΒΡΙΣΤΟΝ ή οτι αλλο , ΛΕΕΙ ΑΓΑΠΑΤΕ


άρα η πίστη δε μιλάει για εγωισμο «οποίος μισεί έστω και ένα πλάσμα δε ξέρει τη σημαίνει πραγματική αγάπη»

δωστε τον μισο σας χωρο στην επιστημη , μισο στη πιστη μισο στην επιστημη , και ακουστε τι εχει να πει , η επιστημη δεν φοβεριζει με κολασεις ουτε με τιποτα αλλο , ουτε ζηταει πιστη , κρατηστε την πιστη σας , αλλα δωστε και χωρο στους υπολοιπους που δεν ειναι πιστοι (για οποιο λογο θελει ο καθενας) να ΑΝΑΠΝΕΟΥΝ , ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ , τοτε και την πιστη σου θα ακολουθεις και το μυαλο σου να μπορει να εμπλουτιζεις με πληρφοριες και κρατα οτι θεωρεις εσυ σωστο και πετα οτι θεωρεις αχρηστο , ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ Ο ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΟΤΙ ΞΕΡΕΙΣ - ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ αλλα και ΚΑΝΕΙΣ !!!

σορυ που ειμαι εκτος θεματος αλλα εαν ελεγα την γνωμη μου για τους κληρικους και το ιερατιο , θα κοκκινιζε το φορουμ απο τις "κακιες" λεξεις που θα ελεγα ... αλλα με βαζεται σε πειρασμο .. ΒΑΤΟΠΕΔΙΙΙΙΙΙ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧαχαχα



«κάθε άνθρωπος πρέπει να είναι ελεύθερος κατά τη δημιουργία των αντιλήψεων του.» είμαι σίγουρη ότι και η γνωμη σου για τους γιατρούς δεν είναι η καλύτεροι αλλα ασπάζεσαι την επιστήμη, γιατι η γνωμη σου για τους κληρικους σε κανει αντίθετο στην πίστη;

Φιλικά Mayra

MAYRA13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2009, 10:27:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Που την είδες την ελευθερία αυτή, ρε φιλαράκι simori;
Μπορεί να πιστεύει ό καθένας ότι θέλει, φτάνει να είναι
στο μήκος κύματος της εποχής, έτσι και τολμήσει να υποστηρίξει
θέσεις που θεωρούνται παρωχημένες για την εποχή μας,στην πυρά,
στην πυρά....Αυτή την ελευθερία έχουμε και όποιος κάνει ότι
δεν ξέρει, λέει ψέματα...Αν δηλώνεις τραβέλι,ή δολοφόνος, μπορεί
να σε θαυμάζουν κιόλας, αν δηλώσεις χριστιανός, σε κοροιδεύουν, είναι κάτι σαν να λέμε "ακόμη χωριάτης έμεινες;" Αυτή την ελευθερία του νεόπλουτου εννοείς φίλη...
Χώρο στην πίστη; Και βέβαια,αφού όλα τα έχει καταλάβει η ύλη,είναι δυνατόν, να μην υπάρχει χώρος για ένα πολύ μεγάλο τμήμα της ύπαρξης του ανθρώπου,όπως το πνεύμα; Δεν πρέπει να σκέφτεται πνευματικά ο άνθρωπος;
Να σκοτώσουμε την πίστη του , με ασφυξία, επιχειρείται;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
MAYRA
Νέο Μέλος

Greece
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2009, 10:32:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MAYRA  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος MAYRA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λυπάμαι που βγήκε εστί η απάντηση μου , απαντώ ανάμεσα στο κείμενο του Makfor, ελπίζω να το καταλάβετε.

MAYRA13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2009, 10:41:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

(ζηταω συγνωμη εαν τα μπερδεψα , προφανως δεν βγηκαν οπως τα ηθελα , ειναι και οτι το εγραψα μεταξυ καμια δεκαρια τηλεφωνηματων που δεχτηκα)

αρχικα να δηλωσω οτι θεωρω την πιστη το χειροτερο επιπεδο στο οποιο μπορει να βρεθει η νοηση ενος ανθρωπου , προσωπικη αποψη

αυτο που “ήθελα” να πω παραπανω ειναι οτι ενω βρισκομαστε σε εναν κοσμο που κυριαρχει η πιστη απο καθε πλευρα (θρησκειες , πνευματιστες , αναζητητες του πνευματος και αλλα διαφορα) οταν καποιος βαλει μπροστα την λογικη του ΟΛΟΙ πεφτουν να τον φανε (δειτε τα μυνηματα ορισμενων ποιο πανω) , εαν μιλησω κατα του χριστου (πχ υπηρξε πραγματικα ? αποδειξτε το, ειχε 12 μαθητες ή καμια 70ρια ? τα ευαγγελια ειναι 4 ή καμια 10ρια και πολλα αλλα) τοτε γινομαι αντιχριστος , σατανας , ανθελληνας και πολλα αλλα , ΓΙΑΤΙ ? επειδη εχω αποριες ??? γιατι ? επειδη θελω αποδειξεις ?

αυτο λοιπον που λεω προς ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΟΥΣ καθε πιστης , αποδεχομαι την πιστη τους ως δικαιωμα τους και μαλιστα κατα την αποψη μου ειναι εγκεφαλικη αναγκη για αυτους να πιστευουν καπου , τους λεω λοιπον ΔΩΣΤΕ ΧΩΡΟ ΣΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ , δεν λεω δωστε χωρο στην πιστη γιατι η πιστη ΤΟΝ ΕΧΕΙ ουτως ή αλλως , αλλα ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΩΡΟ που κατεχει η πιστη σημερα , ΔΩΣΤΕ ενα μερος , ακουστε σκεφτειτε και κρινετε

επισης στις οποιες αντιδικιες που καποιος πχ σαν εμενα λεει οτι η πιστη ειναι δημιουργημα του εγκεφαλου , ΜΗΝ ΤΟΝ ΠΛΑΚΩΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΞΥΛΟ ουτε στις ΒΡΙΣΙΕΣ γιατι απλα δεν διδασκει αυτο τον τροπο αντιστασης η πιστη που ΠΡΕΣΒΕΥΕΤΑΙ ή μηπως κανω λαθος ???

οσο αφορα το ερωτημα σου , που ειναι και δικο μου , πολυ θα ηθελα να μαθω με ποιο τροπο σκεπτονται αυτοι οι ανθρωποι και καταδικαζουν τον εαυτο τους ή τους δικους τους σε θανατο και μαλιστα βασανιστικο πολλες φορες. Αρα μας χρειαζεται η αποψη ενος τετοιο ανθρωπου , ή ενος πιστου που ΚΑΤΗΓΟΡΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ αλλα δεχεται την μεταμοσχευση καρδιας που ειναι ΕΡΓΟ της επιστημης (δηλαδη κατα πως μας βολευει, οπως παντα να συμπληρωσω με κακια)

(ελπιζω να ξεκαθαρισα το τι ηθελα να πω και να μη τα μπερδεψα παλι :) )Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2009, 10:57:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οχι και δεν εχει χωρο η πιστη , μη λεμε οτι θελουμε
καταρχας δεν εχουμε ανεξηθρησκεια και μονο αυτο αρκει νομιζω
αντε να προσθεσω οτι ΘΕΣ δε ΘΕΣ πρεπει να υποστει το παιδι σου την προωινη προσευχη και πολλα αλλα ... ειδικα η χωρα μας ειναι στημενη γυρω απο το παραμυθι της πιστης

να μη πιασω τους αμερικανους , αυτοι ειναι αλλο φρουτο , οι καθολικοι , οι μουσουλμανοι και παει λεγοντας ...

η κυριαρχια της υλης , ειτε το θελουμε ειτε οχι ειναι εργο του πνευματος και του πνευματικου κοσμου , προφανως τα ΟΣΑ ΕΚΑΝΕ τοσα χρονια ΔΕΝ ΑΠΟΔΩΣΑΝΕ , γιατι αραγε ? μηπως λογω της χλιδης που εχει να δειξει ??? μηπως ο ΕΓΩΙΣΜΟΣ της πιστης ???


ναι δεν εχω την καλυτερη αποψη για τους γιατρους αλλα αυτοι δεν μου πουλανε φυκια για μεταξωτες κορδελες , δεν με στελνουν στην κολαση εαν δεν ειμαι καλο παιδι , ουτε με υποβαλουν σε μια σειρα νομων που πρεπει να υπακουω ... και προπαντων δεν μου ταζουν μια ζωη με τον αλαχ να τρωω πιλαφια ... ουτε οτι οταν πεθανω θα γινω σκυλος ή πεταλουδα ... ουτε οτι πρεπει να δινω το 1 απο τα 2 παλτα μου ωστε το ιερατιο να εχει τα παλτα ΟΛΩΝ ΜΑΣ !!!! μεγαλη διαφορα νομιζω ...


ομως , οπως αποδεχομαι τον γιατρο αποδεχομαι και τον κληρικο , ανθρωποι και οι δυο με τα ελατωματα τους εαν θες , ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΜΟΥ ΕΠΙΒΑΛΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΤΑ ΘΕΛΩ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΤΟΥΣ , αρκει οταν εκφραζω την αποψη μου να μη με κουκουλωνουν με αερολογιες , αρκει να με αφηνουν ελευθερο να σκεφτομαι και να εκφραζομαι ...

ο γιατρος ειναι προιον του υλικου μας κοσμου , ο κληρικος ? εαν ειναι του υλικου τοτε γιατι ασχολειτε με το πνευμα , εαν ειναι του πνευματος (που τετοιος θα πρεπει να ειναι) γιατι συγκεντρωνει τοση υλη - χλιδη γυρω του λες και θα την παρει μαζι του ??? χμμ εκτος εαν ξερει κατι παραπανω οποτε παω πασο

για μενα ο τροπος ζωης των κληρικων ειναι η αμμεση αποδειξη οτι δεν υπαρχει ο θεος στον οποιο με καλουν να πιστεψω γιατι απλουστατα και μονο απο φοβο εαν οχι πιστη ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΑΝ ΤΑ ΟΣΑ ΚΑΝΟΥΝ , ολα τα αλλα τα ακουω βερεσε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MAYRA
Νέο Μέλος

Greece
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2009, 11:04:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MAYRA  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος MAYRA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είσαι υπερβολικός , ελπίζω να ανάρρωσης γρήγορα από το ξύλο που έφαγες! Μου δείχνεις σαν να μην έχεις διαβάσει καθόλου τις απαντήσεις που σου δόθηκαν από τα μέλη, θα μπορούσε ο καθένας να ξανάλεει την αρχική του άποψη χωρίς διάλογο αλλά κατά τη γνώμη μου δεν οδηγεί πουθενά αυτό. Και υπάρχουν άνθρωποι που σέβονται την επιστήμη αλλά και τη θρησκεία τους όσο παράξενο και αν ακούγεται αυτό!

MAYRA13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MAYRA
Νέο Μέλος

Greece
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2009, 11:08:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MAYRA  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος MAYRA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είχα δει το τελευταίο μήνυμα ΟΚ διαβάζεις τις απαντήσεις συγνώμη γιαυτό.

MAYRA13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MAYRA
Νέο Μέλος

Greece
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2009, 11:21:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MAYRA  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος MAYRA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
για μενα ο τροπος ζωης των κληρικων ειναι η αμμεση αποδειξη οτι δεν υπαρχει ο θεος στον οποιο με καλουν να πιστεψω γιατι απλουστατα και μονο απο φοβο εαν οχι πιστη ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΑΝ ΤΑ ΟΣΑ ΚΑΝΟΥΝ , ολα τα αλλα τα ακουω βερεσε.


[/Δε μοιάζει με άποψη ανεπηρέαστη απ’ τη προσπάθεια πολλών που υποστηρίζουν ότι οι παπάδες είναι η θρησκεία ,μήπως νομίζεις ότι τους έχουμε και εικόνισμα; quote]

MAYRA13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2009, 11:50:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε/η ΜΑΥΡΑ (μαυρα ή μαϋρα ??) , συγνωμη που επανελαβα καποια πραγματα ειδικα στο πρωτο μυνημα μετα το δικο σου , το εκανα γιατι απο προηγουμενο χρηστη θεωρησα οτι εγινε καποια παρανοηση στο οσα εγραψα (μπορει και να μην εγινε , εγω το ειδα ετσι) , στο επομενο μυνημα προσπαθησα να μεταφερω καποιες σκεψεις , υπερβολικες πιθανον δεν αντιλεγω , αλλα σκεψεις


οχι ξυλο δεν εφαγα , ευτυχως , ισως ηταν και δυσκολο να το φαω καθως ειμαι κατα σε καθε ειδους συγκρουση , ακουσα ομως ΠΟΛΛΑ , παρα πολλα , κατηγοριες και βρισιες , και αν και δεν ειμαι τις πιστης γυρισα και το αλλο "μαγουλο" , απλα γιατι δεν ηθελα να απλωσω το χερι μου - γλωσσα μου

δεν μπορω να κρινω την πιστη ανεξαρτητα απο τον ανθρωπο , γιατι η πιστη ειτε εκφραζεται μεσα απο τον ανθρωπο ειτε κατα την αποψη μου ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΕ απο τον ανθρωπο , ΩΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ δημιουργημα που θεωρω οτι ειναι την κρινω. εαν τα ξεχωρισω τοτε δεν γνωριζω τι ειναι η πιστη , μη ξεχναμε οτι ολα τα "ιερα" βιβλια εχουν γραφει απο ανθρωπους που ειναι σιγουρο οτι εχουν βαλει και τα δικα τους λογακια μεσα. (πχ οι δωδεκα αποστολοι ειναι τυχαιοι ? δεν εχουν σχεση με τους δωδεκα θεους??? τα ευαγγελια εχουν περασει απο ρετουσαρισμα και πολλα πολλα αλλα)

επισης δεν εχω κανενα προβλημα με κανεναν που πιστευει , αρκει να μη μου επιβαλει τα πιστευω το , η πιστη του καθενος ειναι σεβαστη εως εκει που επιρεαζει την ελευθερια μου , και εαν βρηκες πχ την πρωινη προσευχη υπερβολικη να σε ενημερωσω οτι στο σχολειο που παει η ανηψια μου οι δασκαλοι (αυτοι οι υπεροχοι ανθρωποι και πιθανοτα ΠΙΣΤΟΙ) δειχνουν με το δαχτυλο και με υποτιμητικα λογια 2 παιδια απο οικογενεια που ζητησε να μην διδασκονται τα παιδια θρησκευτικα... θα μου πεις απο 2 - 5 ανθρωπους θα κρινω την πιστη ???

δεν ξερω , αλλα αυτοι οι 2-5 -1000 ... επι χρονια σφαζαν και σκοτωναν , και με αυτο τον τροπο η πιστη τους διαδοθηκε , χωρις το μαχαιρι και τη φωτια σημερα χρηστιανισμος - μουσουλμανισμος ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΑΝ , δεν ξερω εαν ηταν καλυτερα ή χειροτερα και δεν το εξεταζω , εξεταζω την υποταγη της λογικης στην θρησκεια και κυριως στο ιερατιο τους. ΣΗΜΕΡΑ που καποιοι λενε κατι διαφορετικο τον απαξιωνουν αμεσως. να θυμησω οτι το 1980 οποιος εβλεπε τηλεοραση ηταν σατανας ενω σημερα διαθετει δικο της καναλι η εκκλησια , να το πω αλλαγη αντιληψης? να το πω αμυνα ? να το πω κερδος και προσυλιτισμο ??? πως να το πω???

ενα ερωτημα μου ειναι τι γινεται με ενα θεμα που και η πιστη και η επιστημη εχουν λογω , τοτε ποιο απο τα δυο δεχεσε ως σωστο ? ενα απλοικο παραδειγμα ? ο νεκρος αγιος που αναυλιζει μυρο και η επιστημα ανακαλυπτει την απατη (μαλιστα νομιζω οτι τωρα τελευταια εγινε κατι τετοιο) , οταν η θρησκεια σου λεει δεν θα παρεις αιμα απο αλλον και εσυ πεθαινεις ??? οι παγιδευμενοι μεσασ την πιστη χανονται σε τετοια θεματα , φιλη μου πεθανε γιατι θεωρουσε τους γιατρους σαταναδες και ο παπας της ενοριας της ελεγε να την αγιασει και να την διαβασει και θα γινει καλα ... ηταν εγκυος και το παιδι πεθανε μεσα στην κοιλια της ... ΚΑΙ Ο ΠΑΠΑΣ σημερα ζει και βασιλευει και προτεινει και σε αλλους οτι οι γιατροι ειναι σαταναδες .... !!!!

εσυ πολυ καλα λες , και πιστη και επιστιμη (εγω θα τα εβαζα και τα δυο κατω απο μια λεξη ΛΟΓΙΚΗ ) αυτο ειναι και το ποιο σωστο οταν δεν ειμαστε σε θεση να κρινουμε ή να επιλεξουμε το ενα απο τα δυο , εγω τα "εχω" με αυτους που αντι για ΚΑΙ βαζουν Ή και δεν αρκουντε σε αυτο αλλα το απαιτουν!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2009, 11:55:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexa
Που την είδες την ελευθερία αυτή, ρε φιλαράκι simori;
Μπορεί να πιστεύει ό καθένας ότι θέλει, φτάνει να είναι
στο μήκος κύματος της εποχής, έτσι και τολμήσει να υποστηρίξει
θέσεις που θεωρούνται παρωχημένες για την εποχή μας,στην πυρά,
στην πυρά....

H στέρηση ελευθερίας του να λες τι πιστεύεις είναι δικό σας δημιούργημα αγαπητέ trexa καθώς επίσης και η πυρά μην το ξεχνάς αυτό....

Επίσης κάνε και ένα πείραμα και βγες στην πλατεία της Λάρισας και δήλωσε πως είσαι άθεος, και απόλαυσε μετά πως θα σε αντιμετωπίσουν οι "καλοί χριστιανοί"!!!!

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2009, 12:12:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου ar_ia, καλό το πρωινό ανέκδοτο...Διασκεδάσαμε
πάλι...Δηλαδή, όταν περιγελάνε τους χριστιανούς για την
θρησκεια τους, ενώ δέχονται την κάθε ...ουπανισάδα, δεν δέχονται
την ελευθερία στην θρησκεία συνελλήνων τους και δέχονται τους
κάφρους, ποσο αντικειμενικοί πιστεύεις ότι είναι, κάποιοι εξ ημών
και η κοινωνία των ΜΜΕ;
Να αρχίσω να γελάω;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
MAYRA
Νέο Μέλος

Greece
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2009, 12:13:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MAYRA  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος MAYRA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote εαν τα ξεχωρισω τοτε δεν γνωριζω τι ειναι η πιστη ,
τα "εχω" με αυτους που αντι για ΚΑΙ βαζουν Ή και δεν αρκουντε σε αυτο αλλα το απαιτουν!!!!!!
[/q

Πίστη δεν είναι αυτό που μας διδάσκουν αλλά αυτό που πηγάζει από μέσα μας είτε πιστεύουμε στο Βούδα τον Αλλάχ στον Εαυτό μας ή το Θεό. Ο κάθε Θεός παρά τη προσπάθεια κάποιων Και κυρίως παπάδων δίδαξε αγάπη σεβασμό και φυσικά δεν κατέκρινε τη λογική (που για έναν πιστό αυτός τη δημιούργησε !) απ΄ όλα όσα έχεις πει μοιάζεις με θρησκευόμενο άτομο όσο και αν σου φάνει πάρεργο. uote]

MAYRA13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2009, 12:33:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexa

Να αρχίσω να γελάω;


Mα και βέβαια, το γέλιο είναι υγεία!!!!!!
Σε αντίθεση με την εκκλησία σου που είναι μέσα στην θλίψη και την μιζέρια!!!!!

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Edited by - ar_ia on 12/05/2009 12:34:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2009, 12:38:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι κακίες είναι αυτές καλή μου ar_ia..Σχεδόν δεν σε αναγνωριζω...
Μου θυμίζεις το ανέκδοτο,"δυο πράγματα σιχαίνομαι, τον ρατσισμό και
τους...μαύρους" Για αυτό μιλάμε, φίλη, για το πρόβλημα που
έχετε, μερικοί, με το 98% του ελληνικού πληθυσμού....
Για τον ρατσισμό απέναντι στον χριστιανισμό..Μόνο ο διάβολος,
αισθάνεται έτσι με την εκκλησία, γιατί τον καιει...
Μήπως, να πας να σε...διαβάσει κανένας παπας, μην είσαι κομμάτι
...δαιμονισμένη;
Ακούς χριστιανισμό και βγάζεις
φουσκάλες,....Εντελώς αντιδημοκρατικό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2009, 12:40:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexa

ποσο αντικειμενικοί πιστεύεις ότι είναι, κάποιοι εξ ημών
και η κοινωνία των ΜΜΕ;


Τα ΜΜΕ όπως ξέρεις καλύτερα από μένα, είναι "ότι πουλάει"!!!!!!
Κάνω λάθος??

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2009, 13:02:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσύ και να κάνεις λάθος, αγαπητή μου ar_iaα; ¨Απο
και κλείεται...Με τίποτε..Τόσο δημοκρατικά...
Το θέμα είναι ότι πολλοί είναι προωθητές των ΜΜΕ και όσων
πουλάνε...Ποιοί άραγε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2009, 13:16:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΑYRA

βοηθησε με τωρα να ξεκαθαρισω κατι ,

εαν οπως σωστα λες η πιστη ειναι ΜΕΣΑ ΜΑΣ σε οτι και να πιστευουμε , τοτε ΠΟΙΟΣ ΘΕΟΣ και ΑΠΟ ΠΟΙΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ εχει δικιο ? και πως ο θεος αυτος μετεφερε τον λογο του ??

κανενας θεος δεν μιλησε , ο ανθρωπος μιλησε , οι δασκαλοι οι οποιοι απλα ειχαν αντιληφθει αληθειες , και οι αληθειες μοιαζουν πολυ οτι ρατσα και εαν εισαι , επισης δεν ειναι συμπτωση οτι ολοι οι θεοι εχουν κοινα στοιχεια , ειναι μεταφερομενα στοιχεια απο τις πρωτες θρησκειες


ερωτημα , ΕΜΕΝΑ που το μεσα μου δεν μου λεει για κεναν θεο τι γινεται ? δεν εχω αληθειες ? ή δεν εχω θεο ? ή οτι αλλο ??

η αληθεια βρισκεται μεσα μας και δεν θελει τιποτα το ιδιαιτερο για να την βρεις , ουτε θεικη ειναι ούτε πνευματικη , ειναι η ζωη μας με τα βιωματα μας και για να δουμε καθαρα , για να ανακαλυψουμε αυτες τις αληθειες το μονο που χρειαζομαστε ειναι ΚΑΘΑΡΟ ΜΥΑΛΟ , χωρις εμμονες , πιστη , ταμπου , προκαταληψεις και οτι αλλο ΜΠΛΟΚΑΡΕΙ εαν θες το μυαλο μας , ΟΣΟ δυσκολο ειναι να βρεις αυτες τις αληθειες μεσα απο θρησκειες και πνευματα αλλα τοσο ποιο ευκολο ειναι ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΚΑΘΑΡΟΣ

θρησκευομενο ατομο με την ενοια που το λες δεν ειμαι , ειδικοτερα δεν εχω καμι πιστη και αυτο μου εχει δωσει μια απεριγραπτη ηρεμια και ελευθερια (μακαρι να μπορουσα να σας μεταδωσω το 1%) , εαν παλι το θρησκευομενο αφορα στο πως αντιμετωπιζω τον κοσμο (την κοσμοθεωρια μου θα ελεγα) ισως να μπορουσα να πω ναι με την πολυ χαλαρη εννοια καθως δεν υπαρχει κατι που δεν δεχετε αμφισβητιση κατα την αποψη μου


δυστυχως αυτο που περιγραφω , δεν το βρισκεις σε καμια πιστη , γιατι η πιστη ΑΠΑΙΤΕΙ , ομοια το ιερατιο αντι να σταθει κοντρα σε αυτο και ΔΙΠΛΑ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ κανει το δικο του παιχνιδι δυστυχως πολλες φορες ακολουθοντας ΔΙΑΤΑΓΕΣ των υψιλοτερων στρωματων διοικησης, ΟΠΩΣ Ο ΣΤΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΠΟΙΟ ΑΥΣΤΗΡΑ ... συγνωμη αλλα δεν θα παρω

για μενα ο κοσμος ειναι Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ και θα επρεπε να ζουμε σε μια κοινωνια χωρις διακρισεις , χωρις κλιμακες , με ισοτητα και δημοκρατια , με ισες αξιες και δικαιωματα για ολους , χωρις την καταχρηση απο τα πνευματα και τις θρησκειες αλλα και ουτε του υλισμου με την εννοια του ΚΕΡΔΟΥΣ και του ΠΛΟΥΤΟΥ με καθε τροπο , μια κοινωνια αγαπης , οπου ολοι μας εχουμε δικαιωμα στην εργασια , στην παιδεια , στην υγεια , στον πολιτισμο , στις τεχνες, στις επισημες και δεν χρειαζεται να κατσω 12 χρονια σε ηλιθια θρανια ουτε να δινω εξετασεις καθε φορα ουτε να εργαζομαι υπερωριες ουτε να βγαζω εγω 10 και εσυ 100000 ουτε να πρεπει να δινω φακελακι στο γιατρο και χιλιαδες αλλα ΟΥΤΕ ...

ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ , απλα τα πραγματα , κανεις δεν εχει δικαιωμα να μου πει τι θα κανω και τι θα πω οσο αυτο δεν επιρεαζει το δικαιωμα του αλλου να κανει το ιδιο !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MAYRA
Νέο Μέλος

Greece
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2009, 14:14:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MAYRA  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος MAYRA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είναι απαραίτητο τα πιστεύω σου να έχουν σχέση με Θεό , αλλά δε μπορεί πιστεύω έχεις είτε είναι στον εαυτό σου είτε στην λογική είτε σε ότιδήπoτε άλλο. Τώρα για τον αν μίλησε δε μπορώ να κάνω διάλογο γιατί για σένα κάτι που δεν υπάρχει είναι λογικό να μην μήλα! Αφού ο κόσμος είναι ο άνθρωπος ο καθένας ας τον διαμορφώνει χωρείς πρέπει ότι θεωρεί ο άνθρωπος σωστό ας το κάνει! Αυτό δε γίνεται άλλωστε; Ας ζήσει το τώρα ,αφού μετά δεν υπάρχει, ας το ζήσει όπως θέλει!

MAYRA13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2009, 14:30:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αν και περναμε σε αλλα θεματα , μπορει κανεις να ορισει εαν ο πνευαμτικος κοσμος ειναι ή οχι δημιουργημα του εγκεφαλου μας ?

μπορει κανεις να ξεχωρισει , ακομη και ο μεγιστος "πνευματικος" ανθρωπος εαν αυτα που βιωνει ειναι πραγματικα ή δημιουργηματα του εγκεφαλου του ???

για μενα οχι , σημερα μαλιστα που η επιστημη εχει βρει το σημειο του "θεου" στον εγκεφαλο και μπορει να κανει τον πιστο απιστο και τον απιστο πιστο ..... τα πραγματα γινονται πολυ ποιο απλα και ποιο εξηγησιμα

η πιστη ειναι ΑΝΑΓΚΗ για καποιους χωρις αυτη ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ γιατι η κατασκευη τους ειναι τετοια , αλλοι παλι το εχουν λιγοτερο αναγκη και αλλοι ΚΑΘΟΛΟΥ , αυτο καποτε ηταν ο καλος χριστιανος , ο ασωτος υιος και ο σατανας, σημερα ειναι χημικη ουσια σε υποδοχεις στον εγκεφαλο...

οπως για την πιστη για να δεις πρεπει να εχεις ανοιχτη την ψυχη σου , ετσι και για την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ αληθεια πρεπει να εχει ανοιχτο το μυαλο σου , μονο που στο πρωτο τα παντα ειναι ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ ενω στο δευτερο ολα ειναι αποδειξιμα ... ο καθενας ,βασει κατασκευεις , επιλεγει και παιρνει ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2009, 14:49:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αυτο πιστευεις για τον σημερινο ανθρωπο ? οτι κανει αυτο που θελει ?

ποτε ηταν η τελευταια φορα που καναμε κατι που ΘΕΛΑΜΕ και πως ξεχωριζουμε τα ΔΙΚΑ ΜΑΣ θελω απο των ΑΛΛΩΝ που μας τα εχουν ΠΕΡΑΣΕΙ για δικα μας ???

εαν σκεφτεις οτι απο την νηπιακη ηλικια πρεπει να υποταχθεις σε μια σειρα απο ΠΡΕΠΕΙ , οταν το σχολεια δεν ειναι τιποτα αλλο απο μια πλυση εγκεφαλου με ηλιθια πραγματα , ποσα αραγε μαθανουμε για την χωρα μας και την πραγματικη μας ιστορια και ποσα για ολους τους αλλους ? τι απο ολα αυτα ειναι αληθεια ? (ο ηρωας δικτατορας μεταξας που σκοτωσε χιλιαδες ελληνες γιατι πρεσβευαν κατι διαφορετικο? αλλα ηταν ηρωας γιατι ειπε οχι και οπως εδειξε η ιστορια ενοουσε ΝΑΙ ??? ) τα πρεπει των γονιων μας ? πρεπει να γινω καλο παιδι , πρεπει να κανω καλη δουλεια , πρεπει να εχω καλους βαθμους , πρεπει να παντρευτω την πριγκιπισα και η αδερφη μου τον πριγκιπα , πρεπει να κανω οικογενεια , πρεπει να κανω παιδια , ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ...

αραγε ποσοι ειμστε σε θεση να δουμε τα ΞΕΝΑ θελω μεσα μας ? αναγνωριζει κανεις μας τα θελω των γονιων μας μεσα απο τα δικα μας θελω ?

ειχα τη "τυχη" , ισως ποιο σωστο ειναι ειχα την δυνατοτητα να επιλεξω εγω την ζωη μου και να την οδηγησω εγω , αλλα και παλι βρισκω μεσα μου απομυναρια απο θελω αλλων...


αραγε στην δακετια του 60 ή του 70 , ποσο εκανες το θελω σου ? ποσο ευκολο ηταν πχ να πεις δεν παω εκκλησια ή δεν βαπτιζω το παιδι μου , ή δεν θελω να λεει το παιδι μου προσευχη , ποσο αποδεκτη ηταν η ανυπαντρη μητερα , ο κερατωμενος συζυγος , ποσο ευκολο ηταν για καποιον να ειναι διαφορετικος ?

στη δουλεια που ειμαστε δεν ειμαστε ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ αλλα γιατι ΠΡΕΠΕΙ ...


ενας αιωνιος πολεμος μεταξυ του ΘΕΛΩ και ΠΡΕΠΕΙ ... αλλα τουλαχιστον και τα δυο ΝΑ ειναι ΔΙΚΑ ΜΑΣ και οχι αλλων ...

σημερα κατι παει να αλλαξει αλλα δυστυχως μας εχουν ηδη φυλακισει , με τραπεζες , με σπιτια , με δουλειες , με το φροντιστηριο των παιδιων , με τα φαρμακα της μαμας , αυτοι χτυπανε το ζουρνα και εμεις χορευουμε ...

αλλα ειμαστε εκτος θεματος χαχα και για να παραμεινουμε ποιος ο ρολος των κληρικων σε ολα αυτα ? μας μιλανε για πρεπει ή για θελω ? εφαρμοζουν τα οσα κυρησουν ή απλα τρωνε με διπλες μασελες
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2009, 17:23:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
makfor :
αυτο που “ήθελα” να πω παραπανω ειναι οτι ενω βρισκομαστε σε εναν κοσμο που κυριαρχει η πιστη απο καθε πλευρα (θρησκειες , πνευματιστες , αναζητητες του πνευματος και αλλα διαφορα) οταν καποιος βαλει μπροστα την λογικη του ΟΛΟΙ πεφτουν να τον φανε (δειτε τα μυνηματα ορισμενων ποιο πανω) , εαν μιλησω κατα του χριστου (πχ υπηρξε πραγματικα ? αποδειξτε το, ειχε 12 μαθητες ή καμια 70ρια ? τα ευαγγελια ειναι 4 ή καμια 10ρια και πολλα αλλα) τοτε γινομαι αντιχριστος , σατανας , ανθελληνας και πολλα αλλα , ΓΙΑΤΙ ? επειδη εχω αποριες ??? γιατι ? επειδη θελω αποδειξεις ?

Με τα συγκεκριμένα παραδείγματα, αντίχριστος σίγουρα δε γίνεσαι!, ούτε ανθέλληνας ούτε σατανάς!. Γίνεσαι όμως σίγουρα συκοφάντης.
Φέρε μας ένα παράδειγμα από το συγκεκριμένο forum, όπου χαρακτηρίστηκες έτσι για τους λόγους που ανέφερες, δηλαδή της αμφισβήτησης.

Υ.Γ. Εάν αυτό όντως έχει συμβεί και δεν έχει πέσει στην αντίληψη μου, δεδομένου ότι εδώ και κάποιες ημέρες κωλύομαι στη συμμετοχή μου στο forum, (και προβλέπω ακόμη μία εβδομάδα), απλά να μου το υποδείξεις για να το δω και να πω τη γνώμη μου με ολοκληρωμένα στοιχεία και όχι (ενδεχομένως) ελλειπή.

quote:
makfor :
αυτο λοιπον που λεω προς ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΟΥΣ καθε πιστης , αποδεχομαι την πιστη τους ως δικαιωμα τους και μαλιστα κατα την αποψη μου ειναι εγκεφαλικη αναγκη για αυτους να πιστευουν καπου , τους λεω λοιπον ΔΩΣΤΕ ΧΩΡΟ ΣΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ , δεν λεω δωστε χωρο στην πιστη γιατι η πιστη ΤΟΝ ΕΧΕΙ ουτως ή αλλως , αλλα ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΩΡΟ που κατεχει η πιστη σημερα , ΔΩΣΤΕ ενα μερος , ακουστε σκεφτειτε και κρινετε

Γιατί τώρα τι κάνεις δεν κατέχεις το χώρο που θέλεις? τι σε εμποδίζει? σε φίμωσε κανένας?

quote:
makfor :
επισης στις οποιες αντιδικιες που καποιος πχ σαν εμενα λεει οτι η πιστη ειναι δημιουργημα του εγκεφαλου , ΜΗΝ ΤΟΝ ΠΛΑΚΩΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΞΥΛΟ ουτε στις ΒΡΙΣΙΕΣ γιατι απλα δεν διδασκει αυτο τον τροπο αντιστασης η πιστη που ΠΡΕΣΒΕΥΕΤΑΙ ή μηπως κανω λαθος ???

Ποιος σε πλάκωσε στις βρισιές? Έχεις διαβάσει τις βρισιές κατά των φίλων του Χριστιανισμού στο συγκεκριμένο site? από μέλη που δεν είναι Χριστιανοί? .....τις αποδέχεσαι?

quote:
makfor :
"Επικρατεί τα τελευταία χρόνια μια τάση μηδενισμού της πίστης σε ένα υπέρτατο ων..."

πραγματι , αλλα πρεπει να δεχθουμε και το γεγονος οτι η "υπαρχουσα" πιστη επιβληθηκε με φωτια και μαχαιρι , και δεν θα αναφερθω σε γεγονοτα ειναι αλλωστε χιλιαδες , επιση η νεα πιστη εστειλε τους επιστημονες στην ιερα εξεταση και η επιστημη ζουσε υπο καθεστως φοβου , η ελευθερη σκεψη ηταν απαγορευμενο "προϊον" και τα χρονια περνουσαν με την νεα πιστη να κανει οτι ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ (κυριολεκτικα)

σημερα? σημερα η ελευθερση σκεψη εχει αρχισει να επεκτεινεται , να κερδιζει εδαφος , οι επιστημονες χωρις τον φοβο του θανατου λενε αυτα που βρισκουν ή σκεφτονται , και ο ανθρωπος πλεον για πρωτη φορα χρησιμοποιει τον εγκεφαλο του ή τον νου του εαν θελετε , ΓΙΑ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙ , ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ και οχι για να ειναι πιστος και να παραμυθιαζεται ...



Περίεργο! και τότε και σήμερα τουλάχιστον στην Ευρώπη επικρατούσε ο Χριστιανισμός! Πως τότε υπήρχε η απαγόρευση και σήμερα όχι?

Τότε ήταν κακός ο Χριστιανισμός και σήμερα καλός?

quote:
makfor :
δωστε μια ευκαιρεια στην ελευθερια του λογου και της σκεψης , οσο και παραγκονιζει την πιστη , οσο και εαν την "πολεμα" ετυχως για σας (και για μας κατα μια εννοια καθως δεν πρεπει να κανεις οτι δεν θες να σου κανουν) ακομη φωτια και μαχαιρι δεν πηρε , και ΔΕΝ ΠΑΡΕΙ ΠΟΤΕ γιατι μονο ΟΙ ΒΛΑΚΕΣ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ (και συγχωριστερμε για την εκφραση αλλα δεν μου ερχετε κατι ποιο ηπιο στο μυαλο)

Γιατί που είδες εσύ τον περιορισμός της ελευθερίας σε φίμωσε κανένας?
Ή πρέπει να ασπαστούμε τη γνώμη σου για να γίνεις ελεύθερος?

quote:
makfor :
αραγε εαν ημου ο καλυτερος καρδιοχειρουργος του κοσμου και πολεμουσα την πιστη με τον "χειροτερο και προσβλητικοτερο τροπο" και ο παραπανω πιστος ειχε μια σπανια ασθενια ΠΟΥ ΜΟΝΟ εγω θα μπορουσα να θεραπευσω , ΘΑ ΕΡΧΟΤΑΝ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ?????? ή ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΧΟΤΑΝ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΜΟΥ ??? βαλτε στην θεση του πιστου το παιδι σας και καντε την ιδια ερωτηση

Τι σχέση έχει αυτό με την πίστη? Εσύ θα αρνιόσουν άραγε να τον θεραπεύσεις? αυτός γιατί να το αρνηθεί?

quote:
makfor :
κρατηστε λιγο τον εγωισμο μας μεσα σας , ακουστε αυτα που η πιστη σας λεει , ΑΓΑΠΑΤΕ ΑΛΛΗΛΟΥΣ , ακομη και οταν σε σπαει στο ξυλο , δεν λεει αναθεματισε τον , αφορισε τον , ΒΡΙΣΤΟΝ ή οτι αλλο , ΛΕΕΙ ΑΓΑΠΑΤΕ

Τι σημαίνει για σένα εγωιστής? Ας αρχίσουμε από αυτό....

quote:
makfor :
δωστε τον μισο σας χωρο στην επιστημη , μισο στη πιστη μισο στην επιστημη , και ακουστε τι εχει να πει , η επιστημη δεν φοβεριζει με κολασεις ουτε με τιποτα αλλο , ουτε ζηταει πιστη , κρατηστε την πιστη σας , αλλα δωστε και χωρο στους υπολοιπους που δεν ειναι πιστοι (για οποιο λογο θελει ο καθενας) να ΑΝΑΠΝΕΟΥΝ , ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ , τοτε και την πιστη σου θα ακολουθεις και το μυαλο σου να μπορει να εμπλουτιζεις με πληρφοριες και κρατα οτι θεωρεις εσυ σωστο και πετα οτι θεωρεις αχρηστο , ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ Ο ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΟΤΙ ΞΕΡΕΙΣ - ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ αλλα και ΚΑΝΕΙΣ !!!

Που ζεις άνθρωπέ μου? που είδες εσύ την έλλειψη χώρου στην επιστήμη?

quote:
makfor :
σορυ που ειμαι εκτος θεματος αλλα εαν ελεγα την γνωμη μου για τους κληρικους και το ιερατιο , θα κοκκινιζε το φορουμ απο τις "κακιες" λεξεις που θα ελεγα ... αλλα με βαζεται σε πειρασμο .. ΒΑΤΟΠΕΔΙΙΙΙΙΙ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧαχαχα

Παντού υπάρχουν οι επίορκοι, όσο δεν εφαρμόζονται οι νόμοι......

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2009, 19:48:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
makfor :
οχι και δεν εχει χωρο η πιστη , μη λεμε οτι θελουμε
καταρχας δεν εχουμε ανεξηθρησκεια και μονο αυτο αρκει νομιζω
αντε να προσθεσω οτι ΘΕΣ δε ΘΕΣ πρεπει να υποστει το παιδι σου την προωινη προσευχη και πολλα αλλα ... ειδικα η χωρα μας ειναι στημενη γυρω απο το παραμυθι της πιστης

Προφανώς δε ζεις στην Ελλάδα! όποιο παιδάκι δε θέλει, κάθεται στην άκρη και δε μετέχει στην προσευχή.

Για σένα είναι παραμύθι, για τη μεγάλη πλειοψηφία των Ελλήνων όχι. Κάτσε στην άκρη όπως σου επιτρέπεται και μη μετέχεις. Το να θέλεις όμως να καταργηθεί για να μή μετέχουν όσοι θέλουν αυτό είναι φασισμός.

quote:
makfor :
η κυριαρχια της υλης , ειτε το θελουμε ειτε οχι ειναι εργο του πνευματος και του πνευματικου κοσμου , προφανως τα ΟΣΑ ΕΚΑΝΕ τοσα χρονια ΔΕΝ ΑΠΟΔΩΣΑΝΕ , γιατι αραγε ? μηπως λογω της χλιδης που εχει να δειξει ??? μηπως ο ΕΓΩΙΣΜΟΣ της πιστης ???

Δεν είναι έργο του "πνευματικού-θρησκευτικού κόσμου" κόσμου όπως θέλεις να περάσεις.
Είναι αποτέλεσμα του μαμονισμού. Όταν κάποιος θέλει το χρήμα και δεν το έχει θα χρησιμοποιήσει αθέμιτα μέσα. Αυτό όμως συνεπάγεται την θρησκευτική εκπόρευση? Από που κι ως που?

quote:
makfor :
ναι δεν εχω την καλυτερη αποψη για τους γιατρους αλλα αυτοι δεν μου πουλανε φυκια για μεταξωτες κορδελες , δεν με στελνουν στην κολαση εαν δεν ειμαι καλο παιδι , ουτε με υποβαλουν σε μια σειρα νομων που πρεπει να υπακουω ... και προπαντων δεν μου ταζουν μια ζωη με τον αλαχ να τρωω πιλαφια ... ουτε οτι οταν πεθανω θα γινω σκυλος ή πεταλουδα ... ουτε οτι πρεπει να δινω το 1 απο τα 2 παλτα μου ωστε το ιερατιο να εχει τα παλτα ΟΛΩΝ ΜΑΣ !!!! μεγαλη διαφορα νομιζω ...


Σου πουλάνε όταν αγοράσεις. Τι στιγμή που δεν αγοράζεις τι σε κόφτει?
Μου θυμίζεις την αλεπού με την κομμένη ουρά που προσπαθούσε να πείσει και τις άλλες να τις κόψουν.........τους ήταν λέει άχρηστη......έτσι τη βόλευε!

quote:
makfor :
ομως , οπως αποδεχομαι τον γιατρο αποδεχομαι και τον κληρικο , ανθρωποι και οι δυο με τα ελατωματα τους εαν θες , ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΜΟΥ ΕΠΙΒΑΛΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΤΑ ΘΕΛΩ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΤΟΥΣ , αρκει οταν εκφραζω την αποψη μου να μη με κουκουλωνουν με αερολογιες , αρκει να με αφηνουν ελευθερο να σκεφτομαι και να εκφραζομαι ...


Ποιος σου επέβαλε κάτι που δεν ήθελες? γιατί δεν του έκανες μήνυση για επιβολή?........όχι τίποτα άλλο! αλλά για να μη μιλάμε στον αέρα.

quote:
makfor :
ο γιατρος ειναι προιον του υλικου μας κοσμου , ο κληρικος ? εαν ειναι του υλικου τοτε γιατι ασχολειτε με το πνευμα , εαν ειναι του πνευματος (που τετοιος θα πρεπει να ειναι) γιατι συγκεντρωνει τοση υλη - χλιδη γυρω του λες και θα την παρει μαζι του ??? χμμ εκτος εαν ξερει κατι παραπανω οποτε παω πασο

Εσένα σε νοιάζει ο παπάς ή το περιεχόμενο της θρησκείας?
Εκτός εάν δε σε ενδιαφέρει το περιεχόμενο της θρησκείας αλλά αυτό των εκπροσώπων της στα χαρτιά......οπότε κι εγώ πάω πάσο.

quote:
makfor :
για μενα ο τροπος ζωης των κληρικων ειναι η αμμεση αποδειξη οτι δεν υπαρχει ο θεος στον οποιο με καλουν να πιστεψω γιατι απλουστατα και μονο απο φοβο εαν οχι πιστη ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΑΝ ΤΑ ΟΣΑ ΚΑΝΟΥΝ , ολα τα αλλα τα ακουω βερεσε.

Εσύ διάλεξες από τους κληρικούς «αυτούς» που σε βόλευαν για να γράψεις αυτά που θέλεις να περάσεις.......οπότε και πάλι πάσο.....


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2009, 20:25:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
makfor:
δεν μπορω να κρινω την πιστη ανεξαρτητα απο τον ανθρωπο , γιατι η πιστη ειτε εκφραζεται μεσα απο τον ανθρωπο ειτε κατα την αποψη μου ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΕ απο τον ανθρωπο , ΩΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ δημιουργημα που θεωρω οτι ειναι την κρινω. εαν τα ξεχωρισω τοτε δεν γνωριζω τι ειναι η πιστη , μη ξεχναμε οτι ολα τα "ιερα" βιβλια εχουν γραφει απο ανθρωπους που ειναι σιγουρο οτι εχουν βαλει και τα δικα τους λογακια μεσα. (πχ οι δωδεκα αποστολοι ειναι τυχαιοι ? εχουν σχεση με τους δωδεκα θεους??? δεν τα ευαγγελια εχουν περασει απο ρετουσαρισμα και πολλα πολλα αλλα)

- Γιατί να έχουν σχέση?
-Τα ευαγγέλια πέρασαν από έλεγχο εξ' ολοκλήρου και όχι τμηματικά.
Δεν εγκρίθηκε μέρος από ένα σύγγραμμα, αλλά είτε έγινε αποδεκτό εξ' ολοκλήρου είτε απορίφθηκε και πάλι εξ΄ολοκλήρου.
Τη διαδικασία αυτή την έκαναν ειδικοί.
Όπως ακριβώς ειδικοί δέχονται ή απορρίπτουν σε κάθε κλάδο της επιστήμης τις κατά καιρούς επιστημονικές έρευνες και τις εγκρίνουν ή όχι.....έκαστος στο είδος του όπως λέμε.

Την πίστη πρέπει να την κρίνουμε ανάλογα με το περιεχόμενό της, το να την κρίνεις ανάλογα με τη δράση αυτού που την πρεσβεύει είναι τελείως άτοπο, αν θέλεις μπορώ να σου φέρω ίδια μεν, αντίθετα δε παραδείγματα, με αυτά που έφερες έστω νοητά!.......θα πρέπει λοιπόν να τα δεχτείς κατά το δικό σου τρόπο σκέψης που βγάζεις μέσα από τα γραφόμενα σου.

quote:
makfor:
επισης δεν εχω κανενα προβλημα με κανεναν που πιστευει , αρκει να μη μου επιβαλει τα πιστευω το , η πιστη του καθενος ειναι σεβαστη εως εκει που επιρεαζει την ελευθερια μου , και εαν βρηκες πχ την πρωινη προσευχη υπερβολικη να σε ενημερωσω οτι στο σχολειο που παει η ανηψια μου οι δασκαλοι (αυτοι οι υπεροχοι ανθρωποι και πιθανοτα ΠΙΣΤΟΙ) δειχνουν με το δαχτυλο και με υποτιμητικα λογια 2 παιδια απο οικογενεια που ζητησε να μην διδασκονται τα παιδια θρησκευτικα... θα μου πεις απο 2 - 5 ανθρωπους θα κρινω την πιστη ???

Δεν υπάρχει περίπτωση γνωρίζω καλά πως λειτουργούν (οι συγκεκριμένοι κύκλοι)......οι μηνύσεις θα πήγαιναν βροχή και τα ΜΜΕ θα το έκαναν θέμα για εβδομάδες.

quote:
makfor:
δεν ξερω , αλλα αυτοι οι 2-5 -1000 ... επι χρονια σφαζαν και σκοτωναν , και με αυτο τον τροπο η πιστη τους διαδοθηκε , χωρις το μαχαιρι και τη φωτια σημερα χρηστιανισμος - μουσουλμανισμος ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΑΝ , δεν ξερω εαν ηταν καλυτερα ή χειροτερα και δεν το εξεταζω , εξεταζω την υποταγη της λογικης στην θρησκεια και κυριως στο ιερατιο τους.

Παραμύθια της χαλιμάς!
-Η υπερβολή σε όλο της το μεγαλείο στο βωμό του αυτοσκοπού.


quote:
makfor:
ΣΗΜΕΡΑ που καποιοι λενε κατι διαφορετικο τον απαξιωνουν αμεσως. να θυμησω οτι το 1980 οποιος εβλεπε τηλεοραση ηταν σατανας ενω σημερα διαθετει δικο της καναλι η εκκλησια , να το πω αλλαγη αντιληψης? να το πω αμυνα ? να το πω κερδος και προσυλιτισμο ??? πως να το πω???


Τι λες άνθρωπέ μου σε ποιον πλανήτη ζεις?

quote:
makfor:
ενα ερωτημα μου ειναι τι γινεται με ενα θεμα που και η πιστη και η επιστημη εχουν λογω , τοτε ποιο απο τα δυο δεχεσε ως σωστο ? ενα απλοικο παραδειγμα ? ο νεκρος αγιος που αναυλιζει μυρο και η επιστημα ανακαλυπτει την απατη (μαλιστα νομιζω οτι τωρα τελευταια εγινε κατι τετοιο) , οταν η θρησκεια σου λεει δεν θα παρεις αιμα απο αλλον και εσυ πεθαινεις ??? οι παγιδευμενοι μεσασ την πιστη χανονται σε τετοια θεματα , φιλη μου πεθανε γιατι θεωρουσε τους γιατρους σαταναδες και ο παπας της ενοριας της ελεγε να την αγιασει και να την διαβασει και θα γινει καλα ... ηταν εγκυος και το παιδι πεθανε μεσα στην κοιλια της ... ΚΑΙ Ο ΠΑΠΑΣ σημερα ζει και βασιλευει και προτεινει και σε αλλους οτι οι γιατροι ειναι σαταναδες .... !!!!


ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΖΕΙΣ?...... ΓΙΑΤΙ ΕΔΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΓΡΑΦΕΙΣ ΔΕ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ!.....

Δε νομίζω να υπάρχει τέτοια φίλη σου......συνήθως οι φίλοι μας χαρακτηρίζουν....οπότε.......άλλο ένα παραμύθι για τους φτωχούς εν πνεύματι........
Πάντως απ΄ τι συμπεραίνω θεωρείς τους Έλληνες χαμηλής αντίληψης, αλλιώς δε θα έγραφες ότι σου κατεβαίνει......

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2009, 23:32:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Προφανώς δε ζεις στην Ελλάδα! όποιο παιδάκι δε θέλει, κάθεται στην άκρη και δε μετέχει στην προσευχή.

Προφανώς και έχεις μαύρα μεσάνυχτα σε ό,τι έχει σχέση με σχολείο. ΟΛΑ τα παιδάκια συμμετέχουν στην προσευχή ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ και ανεξαρτήτως θρησκεύματος, όπως επίσης και ΟΛΟΙ ΟΙ ΔΑΣΚΑΛΟΙ ανεξαρτήτως πεποιθήσεων.

Κανένα παιδάκι δεν κάθεται στην άκρη. Το λέει ο νόμος.

quote:
europaios2
Το να θέλεις όμως να καταργηθεί για να μή μετέχουν όσοι θέλουν αυτό είναι φασισμός.

Φασισμός είναι να εξαναγκάζεται κανείς να συμμετέχει σε εκδηλώσεις που θίγουν την προσωπική του πίστη και ιδεολογία.

Φασισμός είναι η επιβολή ιδεών μέσω του κρατικού μηχανισμού και ιδιαίτερα μέσω του εκπαιδευτικού συστήματος.

Και οπωσδήποτε η προαιρετική συμμετοχή σε θρησκευτικές εκδηλώσεις, όχι μόνο δε συνιστά φασισμό αλλά είναι ο ορισμός της "θρησκευτικής ελευθερίας" (η οποία δεν υπάρχει στην Ελλάδα).

quote:
europaios2
Παραμύθια της χαλιμάς!
-Η υπερβολή σε όλο της το μεγαλείο στο βωμό του αυτοσκοπού.

Αντίθετα, η επιβολή του χριστιανισμού διά πυρός και σιδήρου, με φυλακίσεις, βασανιστήρια, εξορίες, λεηλασίες ναών είναι η αποδεδειγμένη και καταγεγραμμένη ιστορία.

Τα υπόλοιπα αποτελούν φαντασιώσεις και αναπόδεικτα φληναφλήματα.

quote:
europaios2
Δεν υπάρχει περίπτωση γνωρίζω καλά πως λειτουργούν (οι συγκεκριμένοι κύκλοι)......οι μηνύσεις θα πήγαιναν βροχή και τα ΜΜΕ θα το έκαναν θέμα για εβδομάδες.

Από εκπαίδευση και περιβάλλον σχολείου έχεις μαύρα μεσάνυχτα. Η διάκριση μαθητών με βάση τη θρησκεία τους ούτε καινούριο φρούτο είναι ούτε περιορίζεται στο σχολείο που αναφέρει ο makfor. Παιδιά με διαφορετικό θρήσκευμα ορίζονται σαν "ο γιαχωβάς", "ο μουσουλμάνος", κτλ. Αν και οι δάσκαλοι που προβαίνουν σε τέτοιους διαχωρισμούς είναι λίγοι (θέλω να πιστεύω) εντούτοις υπάρχουν όπου υπάρχουν παιδιά διαφορετικών δογμάτων.

Οσο για τις μηνύσεις, να σε ενημερώσω ότι δεν μπορείς να κάνεις μήνυση ούτε καν αναφορά, αν δεν υπάρχει παραβίαση νόμου. Και τέτοια παραβίαση στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν υπάρχει.

Καλό θα είναι να αφήνεις τα εκπαιδευτικά θέματα να τα σχολιάζουν εκπαιδευτικοί (που είναι η δουλειά τους) και τα νομικά θέματα οι νομικοί (που επίσης είναι η δουλειά τους). Οι βοηθοί λογιστές, όση καλή θέληση και να έχουν, όταν μπαίνουν στα χωράφια των άλλων απλά γελοιοποιούνται (συνηθισμένοι θα μου πεις είναι. Σωστό κι αυτό).

quote:
europaios2
? γιατί δεν του έκανες μήνυση για επιβολή?

Ισως γιατί απλά η "επιβολή" δεν προβλέπεται από τον Ποινικό Κώδικα.

Ακου "μήνυση για επιβολή"... Τι άλλο θα ακούσουμε από τους αυτοδίδακτους (και συνήθως αγράμματους) νομικοεκπαιδευτικούς (και ενίοτε βιολογοαστροφυσικούς και ιστορικοθεολόγους) του φόρουμ αυτού;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 17 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy