ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου Νο 3
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2010, 21:18:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2
quote:
ανάλογα σε ποιο θρησκευτικό περιβάλλον μεγάλωσαν έχουν και την ανάλογη εικόνα

Όντως είναι αλήθεια αυτό,οι ινδουιστές βλέπουν τον Σιβα,οι χριστιανοί βλέπουν τον Ιησού και πάει λέγοντας.

Τα παραισθησιογόνα ναρκωτικά έχουν επίδραση στον εγκέφαλο όσον αφορά τις ψυχεδελικές καταστάσεις,όμως μιλάμε καθαρά για ψευδαισθήσεις που δεν διαρκούν πολύ και προκαλούν βλάβη στο σώμα και τον εγκέφαλο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2010, 21:23:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2
Οταν κάποιος παίρνει ναρκωτικά μπαίνει σε μια κατάσταση ηλιθιότητας και αποβλάκωσης,ενώ όταν κάποιος διαλογίζεται γίνεται δέκτης κοσμικής ενέργειας και οι κρυμμένες δυνάμεις του αφυπνίζονται σταδιακά.Στα ναρκωτικά δέν έχεις πλήρη επίγνωση του εαυτού,χάνεσαι μέσα στην ηλιθιοτητά σου ενώ στον διαλογισμό γίνεσαι όλο και πιό συνειδητός μεχρι που να γίνεις υπέρ-συνείδητος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2010, 21:23:50  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αλήθεια ρε φίλε? είναι τόσο γελοίος για σενα ο διαλογισμός όσο το να παίρνεις πρέζα?Πραγματικά,με όλη μου την ειλικρίνια, λυπάμαι για την αγνοιά σου.


Ουδέποτε δήλωσα ότι γνωρίζω τα πάντα. Τουναντίον θεωρώ ότι γνωρίζω ελάχιστα. Εσύ εμφανίζεσαι δογματικός και ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ βέβαιος για αυτά που πιστεύεις (εννοείται ότι δε γνωρίζεις). Το να έχεις άγνοια είναι ευλογία. Από τα λίγα που ξέρω όμως μπορώ να πω ότι "ΚΑΛΥΤΕΡΗ η άγνοια από πλάνες σαν τη δικιά σου".


quote:
Είναι η άμεση γνώση που μπορεί να πάρει κάποιος απο τον εαυτό του με διαλογισμό πάνω στο αντικείμενο,ο σκοπός του διαλογισμού είναι το σαμάντι,το σαμάντι είναι μια κατασταση οπου το αντικείμενο και ο παρατηρητής έχουν γίνει ένα,η συνείδηση έχει μπεί μέσα στο αντικείμενο και το έχει εξερευνήσει απο όλες τις πλευρές,το έχει κατακτήσει πλήρως.Όποιος ξέρει να διαλογίζεται σωστά,αργά η γρήγορα φτάνει σε αυτήν ην κατασταση

Το "σαμάντι" είναι η αντιπρόταση στην επιστήμη; Ας πούμε μπορεί να λύσει το ενεργειακό ζήτημα; Μπορεί να κάνει και εγχειρίσεις που λέει και ο άθεος; Καλύτερα να βρούμε κανά ΣΑΜΑΛΙ να μας μείνει και η γλύκα...


Για διαλογίσου και πες μας πώς εξηγεί το ΣΑΜΑΛΙ τα απολιθώματα; Τι έγινε τότε;


Συνεπής "δημοσιογράφος",

quote:
Αυτόν τον εκτροχιασμό εξυπηρετούν οι εγκάθετοι, στύλ Βιομηχανικού..Γιατί, είναι εγκάθετος...Δεν αφήνει θέμα να προχωρήσει.


Ναι μωρέ... Ενώ εσύ θες να προχωρήσει, με μία διαφορά, ΜΟΝΟ προς την κατεύθυνση που θέλουν οι εντολείς σου.


quote:
Και πάντα, εκτός θέματος

χαχαχαχα! Για κοίτα ποιος είναι ο τίτλος του θέματος και ποιος γράφει για την κλιματική αλλαγή για να αποδείξει ότι αφού είναι δήθεν πλάνη τότε ΟΛΑ στην επιστήμη και την τεχνολογία είναι ψέμματα. Η τελευταία σου συνεισφορά με στοιχεία σχετικά με το θέμα ήταν όταν είπες ότι κάναμε λάθος και ότι ο αυστραλοπίθηκος τελικά είναι ΠΙΟ ανθρώπινος από όσο νομίζουμε...Δηλαδή υπέρ της εξέλιξης... Μετά από αυτό το χάος και οι παρλαπίπες


quote:
Συνήθως, ζει την ψύχωση, ότι οι άλλοι εξετάζονται απο αυτόν

Μετά από αποτυχημένος βιολόγος, δημοσιογράφος, θεολόγος θες να ανοίξεις νέα κεφάλαια αποτυχίας με την επιστήμη της ψυχολογίας... Εύγε! Δε με ενδιαφέρει να σε εξετάσω. Μόνο να πελεκήσω το οικοδόμημα του ψεύδους


quote:
Βέβαια, επειδή δεν είναι ο μόνος και συμβαίνει πολλές φορές, εκεί , λέμε πόσο διατεταγμένη υπηρεσία εκτελεί

Μετάφραση στα ελληνικά;;; Το εκεί πού κολλάει... Είπαμε διατεταγμένη... Όποιος λέει αλήθειες που πονάνε τα ψέμματα του τρέχα είναι εντεταλμένος... Από τους Νεφελίμ,τους Εβραίους,τους Σατανιστές κτλ κτλ

quote:
Συζήτηση καθόλου κι όλο προσωπικές βρισιές και ειρωνία.


Χαχαχα... Μιλάει ο τρέχα για βρισιές και ειρωνίες... Άμα θίγεσαι να τις ΚΟΨΕΙΣ ΕΣΥ και να δεις θα ηρεμήσουν τα πράγματα...


quote:
Για διαγράφη τέτοιων ατόμων, δεν συζητάμε ποτέ...Εξ άλλου, γράφουν και με άλλο νικνέιμ, άμα λάχει ναούμε


Θα ήθελες πολύ να με φιμώσεις ε; Τι να κάνουμε... Δε σου κάθεται... Άντε ζήτα τη διαγραφή μου...

Πουλάει πνεύμα ο ΣΥΝΕΠΕΣΤΑΤΟΣ που είπε ότι ΔΕ θα ξαναγράψει, και βρέθηκε να ξαναγράφει... Έτσι μπράβο... Ο άντρας έχει λόγο όχι αστεία...


quote:
Απλά πράγματα...Προσγειωμένα...Μπορούμε, ή μόνο με ...πτήσεις στα 2000 πόδια και στύλ ιεροεξεταστή;

Μου αρέσει που άνθρωποι ΠΝΙΓΜΕΝΟΙ στις θρησκευτικές προλήψεις και τα ψέμματα, με κρυφά συμφέροντα να διαιωνιστούν αυτά τα ψεύδη μιλάνε για ιερά εξέταση σε έναν άνθρωπο που ενδιαφέρεται για τη την επιστήμη,τη γνώση και την αλήθεια... Αυτοί των οποίων οι όμοιοι έσφαζαν άλλοτε, σήμερα μιλάνε για "ιερά εξέταση",οι μόνοι που έχουν την πιθανότητα να ξανακάνουν τέτοια πράγματα. Πότε σκότωσαν κάποιον επειδή διαφώνησε μια επιστημονική θεωρία;;;;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2010, 21:35:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2
quote:
Ουδέποτε δήλωσα ότι γνωρίζω τα πάντα. Τουναντίον θεωρώ ότι γνωρίζω ελάχιστα.

Συγκλονίστηκα απο την μετριοπάθεια σου.Αυτό έλειπε να έλεγες οτι γνωρίζεις πολλά.

quote:
Εσύ εμφανίζεσαι δογματικός και ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ βέβαιος για αυτά που πιστεύεις

Πώς να μην είμαι,αφού σου μιλάω για γνώση που έχω κατακτήσει με τον κόπο μου και τις θυσίες που έκανα και κάνω.Δεν έχω διαβάσει κάτι στο net και το πετάω έτσι απλά για να γουστάρω.

quote:
Από τα λίγα που ξέρω όμως μπορώ να πω ότι "ΚΑΛΥΤΕΡΗ η άγνοια από πλάνες σαν τη δικιά σου".

Απλά δεν είσαι έτοιμος ακόμα.

quote:
Το "σαμάντι" είναι η αντιπρόταση στην επιστήμη; Ας πούμε μπορεί να λύσει το ενεργειακό ζήτημα;

Αμέ,απο την στιγμή που στο σαμάντι πλέουμε σε θάλλασα ενέργειας,μπορούμε να συνδέσουμε με δύο καλώδια(+,-) τα δύο ημισφαίρια του γιόγκι και να αντλήσουμε κοσμική ενέργεια ελεύθερα.

quote:
Μπορεί να κάνει και εγχειρίσεις που λέει και ο άθεος;

Όπως είπα και στον άθεο πρόκειται για επιστήμη ολοκληρης ζώης.Είναι κάτι που δεν σου δίνεται τσάμπα,όπως και τίποτα στον κόσμο,πρέπει να κάνεις μεγάλες θυσίες αν θέλεις να τα γνωρίζεις όλα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

libero diegrammenos logariasmos
Διεγραμμένος Λογαριασμός


132 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2010, 21:36:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero diegrammenos logariasmos

Ubi Dubium, Ibi Libertas
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2010, 21:38:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2
quote:
Ας πούμε μπορεί να λύσει το ενεργειακό ζήτημα;

Σοβαρά ρωτάς κάτι τέτοιο.Νομίζεις οτι δεν έχουμε την τεχνολογία για δωρεάν ενέργεια? Τόσο αφελείς είσαι?Ξύπνα! Για τα λεφτά γίνονται όλα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2010, 21:40:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
quote:
Σου ξαναείπα Αριστοτέλη αλλά φαίνεται ότι σε ενδιαφέρει να απαγγείλεις το ποιηματάκι σου χωρίς να ενδιαφέρεσαι για διάλογο και παράθεση αντεπιχειρημάτων. Αν και μοιράζομαι την άποψη του Think Math για την κλιματική αλλάγη έχω ΗΔΗ δηλώσει ότι όντως στην επιστήμη έχουν υπάρξει και λάθη και ατυχήματα και αγυρτείες. Μπορεί στο συγκεκριμένο ζήτημα να μην έχει συμβεί κάτι αλλά γενικά μπορεί να συμβαίνει. Έφερα ΗΔΗ το παράδειγμα της κίνησης των τεκτονικών πλακών, όπου η επιστημονική κοινότητα έκανε λάθος για μεγάλο διάστημα. Η' μπορούμε να βρούμε ακόμα και απάτες που έχουν γίνει. Το ερώτημα που κάνω και ΔΕΝ είδα απάντηση είναι:ΚΑΙ; ΚΑΙ; Για ολοκληρώστε το συλλογισμό γιατί ΑΝΑΚΟΛΟΥΘΟΣ και πρέπει να φανεί.


η επιστημη εχει εκτροχιαστει απο το δρομο της και υπηρετει μια δρακα μεγαλοκαπιταλιστων και πολυεθνικων σε βαρος των συμφεροντων της ανθρωποτητας και σε βαρος του βιοσυστηματος του πλανητη...

δεν εχει χασει η επιστημη μονο τον ηθικο της προσανατολισμο που ηταν η ερευνα υπερ της ανθρωποτητας συλλογικα αλλα και την εγκυροτητα της, για παραδειγμα οταν στο θεμα της υπερθερμανσης καποιοι επιστημονες δουλευουν για τους τραπεζιτες που θελουν τον πρασινο φορο και οι αλλοι για τους πετρελαιαδες και τους βιομηχανους, τοτε ο απλος πολιτης βρισκεται αναμεσα στη Σκυλα και τη Χαρυβδη και υποψιαζεται οτι ουτε η Σκυλα ουτε η Χαρυβδη του λενε την αληθεια (αν και οσοι κατηγορουν την υπερθερμανση φαινονται πιο ορθολογικοι)...

για να αλλαξει ολο αυτο το σκηνικο πρεπει να διαμαρτυρηθουν οι λαοι, για να διαμαρτυρηθουν ομως οι λαοι πρεπει οι μορφωμενοι που εντοπιζουν το προβλημα να το καταγγειλουν με καθε τροπο..

κατα συνεπεια ο Αριστος που καταγγελει το προβλημα δεν ειναι αντιδραστικος, ουσιαστικα ζηταει η επιστημη να επιστρεψει στους αρχικους προσανατολισμους της...


quote:
1.Δηλαδή επειδή έχουν συμβεί λαθή σημαίνει ότι ΟΛΑ είναι λάθος;

οχι βεβαια...

quote:
2.Με ποιον ακριβώς τρόπο το λάθος σε ένα τομέα μεταφέρεται σε άλλον. Δηλαδή αν μετράμε λάθος θερμοκρασίες (λέμε τώρα, υπόθεση εργασίας) αυτό σημαίνει κατ'ανάγκην ότι ραδιοχρονολογούμε και λάθος τα απολιθώματα για παράδειγμα;

οχι βεβαια...απλα καμια φορα κατα συμπτωση γινονται παραλληλα λαθη..ειδικα στο θεμα της μετρησης των θερμοκρασιων αποκαλυφθηκε οτι ενας Βρεττανος επιστημονας επιτηδες εδινε αυξημενες τιμες θερμοκρασιας για να δημιουργησει εντυπωσεις για την υπερθερμανση..

quote:
3. Εμπιστεύεστε ή όχι την επιστημονική μέθοδο; ΠΡΟΣΟΧΗ δε λέω ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ, κανένας ατομικά δεν είναι αξιόπιστος ΟΥΤΕ αλάθητος. Ξέρετε τι είναι η επιστημονική μέθοδος για να την απορρίψετε; Είναι ή δεν είναι ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ διαθέσιμος τρόπος για να προσεγγίσουμε την αλήθεια;Αν όχι, ποιον προτείνετε; Η δημοκρατική διαδικασία της παρουσίασης υποθέσεων, του ελέγχου αυτών, του πειραματισμού και της κριτικής πρέπει να δώσει τη θέση της σε ΤΙ; Ξέρω από πριν ο strangerz,να τραβήξουμε 2 τζούρες από το καλό το "πράμα" και μετά να κοιμηθούμε και ότι δούμε θα είναι αλήθεια...


για να ερευνησουμε τα αισθητα η επιστημη ειναι ενας πολυ σοβαρος δρομος, αν χρησιμοποιει μαλιστα σωστη μεθοδολογια (καποια πειραματα δεν γινονται με σωστη μεθοδολογια) και εχει αμεροληπτα κινητρα ειναι μονοδρομος...για να ερευνησουμε τα νοητα και το βαθος του ειναι μας μπορω να προτεινω αλλους τροπους..

quote:
4. Στα σοβαρά, το καλύτερο επιχείρημα που μπορείτε να φέρετε κατά τις εξέλιξης είναι το ότι δε θα έπρεπε να μας εμβολιάσουν για τη γρίπη των χοίρων;;;;;;;;;;;;;;; Σοβαρά μιλάμε; Μια θεωρία θεμελιωμένη εδώ και 150 χρόνια με ΠΛΕΙΑΔΑ στοιχείων, στα οποία ΚΑΝΕΝΑΣ δεν παρουσίασε μια αξιόλογη και αξιόπιστη εξήγηση πέραν της εξελικτικής. Ακόμα περιμένω να μου εξηγήσεις,Αριστοτέλη, αφού δεν ισχύει η εξέλιξη, ΠΩΣ γίνεται να υπάρχουν τόσο διαφορετικοί homo (οι οποίοι ΤΥΧΑΙΑ να ανταποκρίνονται στο εξελικτικό μοντέλο, με την ορθή χρονική διαδοχή) και πώς γίνεται να μη συνυπήρχαν με τους σύγχρονους ανθρώπους;


θα σου ξαναπω οτι η θεωρια της εξελιξης αφορα μονο το υλικο σωμα και οχι το αορατο σωμα του ανθρωπου, οταν η επιστημη ανακαλυψει το αορατο σωμα θα αντιληφθει οτι η θεωρια της εξελιξης ηταν η μιση αληθεια...θα γινει αντιληπτο οτι μεχρι τωρα εξεταζαμε το χαρντγουεαρ του ανθρωπου και οχι το σοφτγουεαρ, ακομη θα γινει αντιληπτο οτι ο εγκεφαλος ειναι απλα ενα πληκτρολογιο που πατιεται απο το αορατο σωμα...επισης οτι οι χομο σαπιενς ξεχωρισαν απο τους αλλους χομο λογω επαναστατικων αλλαγων που συνεβησαν στο αορατο τους σωμα και οι οποιες μετα απο γεννεες αλλαξαν και τη φυσιολογια του ορατου τους σωματος (αυξηση ογκου του εγκεφαλου ως αναβαθμιση του χαρντγουεαρ κλπ)...

αλλα πως να ανακαλυψει το αορατο σωμα η επιστημη οταν μια τετοια ερευνα δεν προσφερει κερδη στις πολυεθνικες;

τυπικα η θεωρια της εξελιξης αν ο ανθρωπος θεωρηθει μονο σαν χαρντγουεαρ ειναι σωστη, ελα ομως που το σοφτγουεαρ του ανθρωπου ειναι πολυ πιο σημαντικος παραγων και αναγκαζει την πρωτοβαθμια εξισωση της εξελιξης να πρεπει να αλλαξει σε δευτεροβαθμια...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2010, 21:41:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2
Αποψε έχει ματσάρα στο mega,ΡεάΛ εναντίον Μιλαν.Πιστευω θα κερδίσει η Ρεάλ,φέτος έχει πολύ αξιόπιστη άμυνα και ο Μουρίνιο ξέρει απο τίλους.

Καλή διασκέδαση.Μην χασετε το παιχνίδι για να γράφετε εδώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2010, 21:55:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Δεν βρίζω ποτέ, επαναλαμβάνω, για ακόμη μια φορά, ποτέ πρώτος...
Απο κι επειτα,ας μένουμε στο θέμα, στις θέσεις,δίχως προσωπικές
κρισεις....Έτσι κάνουμε διάλογο....
Γι αυτο μπήκαμε εδώ...Τουλάχιστον, οι περισσότεροι,πιστεύω...
Παράδειγμα στο παρόν τόπικ, ζητούμενο είναι η αναφορά της Αγίας Γραφής και ο σχολιασμός του φυσικά,στην προέλευση του ανθρώπου..
Δεν έχει να κάνει με προσωπικές κρίσεις αυτό....Ειναι ξεκάθαρο..
Ότι και αν αναφέρει, δεν ειναι ανθρωπολογία, αλλά, θρησκευτικό
κείμενο, με λόγο Θεού,σε αυτό, που το κανει αλάνθαστο,μέχρι τώρα...
Και ζητούμενο,ακόμη ,αν μπορεί να συμβάλει στη γνώση μας για τον άνθρωπο...
Μπορούμε να μείνουμε σε αυτό;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2010, 22:33:56  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Πώς να μην είμαι,αφού σου μιλάω για γνώση που έχω κατακτήσει με τον κόπο μου και τις θυσίες που έκανα και κάνω.Δεν έχω διαβάσει κάτι στο net και το πετάω έτσι απλά για να γουστάρω.


Τι λες ρε παιδί μου...Να σεβαστούμε τον κόπο σου...Τον κόπο εκατοντάδων χιλιάδων επιστημόνων να τον πετάξουμε στον κάλαθο των αχρήστων;;

quote:
Απλά δεν είσαι έτοιμος ακόμα.



Ναι, δεν είμαι έτοιμος να βυθιστώ στις πλάνες. Χρειάζεται πρώτα μια λοβοτομή


quote:
Αμέ,απο την στιγμή που στο σαμάντι πλέουμε σε θάλλασα ενέργειας,μπορούμε να συνδέσουμε με δύο καλώδια(+,-) τα δύο ημισφαίρια του γιόγκι και να αντλήσουμε κοσμική ενέργεια ελεύθερα.


Κοσμική ενέργεια; Τι εννοείς; Κοσμική ακτινοβολία.Φωτοβολταϊκά έχει στο κεφάλι του;


quote:
Όπως είπα και στον άθεο πρόκειται για επιστήμη ολοκληρης ζώης.Είναι κάτι που δεν σου δίνεται τσάμπα,όπως και τίποτα στον κόσμο,πρέπει να κάνεις μεγάλες θυσίες αν θέλεις να τα γνωρίζεις όλα.


Να τα γνωρίζεις ΟΛΑ; Τα πάντα ΟΛΑ;Έλεος ρε φίλε... Τι κοτσάνες πετάς... Είναι δυνατόν να συμβεί ποτέ αυτό;

quote:
Σοβαρά ρωτάς κάτι τέτοιο.Νομίζεις οτι δεν έχουμε την τεχνολογία για δωρεάν ενέργεια? Τόσο αφελείς είσαι?Ξύπνα! Για τα λεφτά γίνονται όλα


Τελικά θα μας δώσει ρεύμα για το θερμοσίφωνα ο γιόγκι ή θα το πάρουμε από αλλού; άντε πες μας, γιατί θέλω να κάνω ένα μπάνακι γιατί έχω έξοδο... Α και δεν είμαι αφελείς γιατί είμαι ένας...αφελής μπορεί να είμαι

Αρίστος

quote:
η επιστημη εχει εκτροχιαστει απο το δρομο της και υπηρετει μια δρακα μεγαλοκαπιταλιστων και πολυεθνικων σε βαρος των συμφεροντων της ανθρωποτητας και σε βαρος του βιοσυστηματος του πλανητη...

δεν εχει χασει η επιστημη μονο τον ηθικο της προσανατολισμο που ηταν η ερευνα υπερ της ανθρωποτητας συλλογικα αλλα και την εγκυροτητα της, για παραδειγμα οταν στο θεμα της υπερθερμανσης καποιοι επιστημονες δουλευουν για τους τραπεζιτες που θελουν τον πρασινο φορο και οι αλλοι για τους πετρελαιαδες και τους βιομηχανους, τοτε ο απλος πολιτης βρισκεται αναμεσα στη Σκυλα και τη Χαρυβδη και υποψιαζεται οτι ουτε η Σκυλα ουτε η Χαρυβδη του λενε την αληθεια (αν και οσοι κατηγορουν την υπερθερμανση φαινονται πιο ορθολογικοι)...

για να αλλαξει ολο αυτο το σκηνικο πρεπει να διαμαρτυρηθουν οι λαοι, για να διαμαρτυρηθουν ομως οι λαοι πρεπει οι μορφωμενοι που εντοπιζουν το προβλημα να το καταγγειλουν με καθε τροπο..

κατα συνεπεια ο Αριστος που καταγγελει το προβλημα δεν ειναι αντιδραστικος, ουσιαστικα ζηταει η επιστημη να επιστρεψει στους αρχικους προσανατολισμους της...


Μόνο που η εξέλιξη πρωτοδιατυπώθηκε το 1859...Δηλαδή οι φαρμακευτικές και οι πετρελαιάδες έχουν στήσει μια απάτη με εκατοντάδες χιλιάδες βιολόγους συνένοχους εδώ και 150 χρόνια; Και τα απολιθώματα; Τα φυτέψανε; Και οι έρευνες του DNA; Τυχαία ε;

quote:
οχι βεβαια


Αφού η απάντησή σου είναι ΟΧΙ τότε γιατί μπλέκεις άσχετα πράγματα; Αν θες να αποδείξεις ότι είναι λάθος η εξέλιξη γράψε γιατί είναι λάθος η εξέλιξη. Έχω ήδη συστήσει το καταπληκτικό βιβλίο του Futuyma. Πιάσε το κεφάλαιο κεφάλαιο και πες μας που κάνουμε λάθος.


quote:
οχι βεβαια...απλα καμια φορα κατα συμπτωση γινονται παραλληλα λαθη..ειδικα στο θεμα της μετρησης των θερμοκρασιων αποκαλυφθηκε οτι ενας Βρεττανος επιστημονας επιτηδες εδινε αυξημενες τιμες θερμοκρασιας για να δημιουργησει εντυπωσεις για την υπερθερμανση..

Πάλι με τις θερμοκρασίες... Οι ραδιοχρονολογήσεις βρε άνθρωπε είναι σωστές ΝΑΙ ή ΟΧΙ; Με στοιχεία... Να μας εξηγήσεις ότι δεν ισχύει ο χρόνος ημιζωής, η ατομική θεωρία, η ατομική βόμβα δε δουλεύει...

quote:
για να ερευνησουμε τα αισθητα η επιστημη ειναι ενας πολυ σοβαρος δρομος, αν χρησιμοποιει μαλιστα σωστη μεθοδολογια (καποια πειραματα δεν γινονται με σωστη μεθοδολογια) και εχει αμεροληπτα κινητρα ειναι μονοδρομος...για να ερευνησουμε τα νοητα και το βαθος του ειναι μας μπορω να προτεινω αλλους τροπους..


Δε με ενδιαφέρουν τα νοητά... Αντικείμενο της επιστήμης είναι ο υλικός κόσμος... Όσο για τη μεθοδολογία εννοείς ότι δεν εφαρμόζεται η σωστή όπως πρέπει;


quote:
θα σου ξαναπω οτι η θεωρια της εξελιξης αφορα μονο το υλικο σωμα και οχι το αορατο σωμα του ανθρωπου, οταν η επιστημη ανακαλυψει το αορατο σωμα θα αντιληφθει οτι η θεωρια της εξελιξης ηταν η μιση αληθεια...θα γινει αντιληπτο οτι μεχρι τωρα εξεταζαμε το χαρντγουεαρ του ανθρωπου και οχι το σοφτγουεαρ, ακομη θα γινει αντιληπτο οτι ο εγκεφαλος ειναι απλα ενα πληκτρολογιο που πατιεται απο το αορατο σωμα...επισης οτι οι χομο σαπιενς ξεχωρισαν απο τους αλλους χομο λογω επαναστατικων αλλαγων που συνεβησαν στο αορατο τους σωμα και οι οποιες μετα απο γεννεες αλλαξαν και τη φυσιολογια του ορατου τους σωματος (αυξηση ογκου του εγκεφαλου ως αναβαθμιση του χαρντγουεαρ κλπ)...


Ναι μόνο που αν δεν έχεις κατάλληλο pc δε θα μπορείς να φορτώσεις το πρόγραμμα που θέλεις... Επομένως το hardware προϋπάρχει και υποστηρίζει το software. Είναι δε απολύτως αναγκαίο.. Αποτυχημένο το παράδειγμα...


quote:
αλλα πως να ανακαλυψει το αορατο σωμα η επιστημη οταν μια τετοια ερευνα δεν προσφερει κερδη στις πολυεθνικες;

ΜΗΝ αμφιβάλλεις ότι αν αποδειχθεί ότι υπάρχει θα βρουν έναν τρόπο να το εκμεταλλευτούν εμπορικά. Εδώ έχουν βγάλει λεφτά από 800 άλλους τομείς. Άρα αυτό που λες δεν ισχύει

quote:
τυπικα η θεωρια της εξελιξης αν ο ανθρωπος θεωρηθει μονο σαν χαρντγουεαρ ειναι σωστη, ελα ομως που το σοφτγουεαρ του ανθρωπου ειναι πολυ πιο σημαντικος παραγων και αναγκαζει την πρωτοβαθμια εξισωση της εξελιξης να πρεπει να αλλαξει σε δευτεροβαθμια.

Ναι αλλά για να μιλήσουμε για δευτεροβάθμια πρέπει να μου αποδείξεις ότι ο συντελεστής του μεγιστοβάθμιου είναι μη μηδενικός,δηλαδή ότι υπάρχει ψυχή δηλαδή ποτέ...

τρέχα

quote:
Δεν βρίζω ποτέ, επαναλαμβάνω, για ακόμη μια φορά, ποτέ πρώτος

ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ. Βάλτε όπου θέλετε τον τόνο...

quote:
Απο κι επειτα,ας μένουμε στο θέμα, στις θέσεις,δίχως προσωπικές
κρισεις....Έτσι κάνουμε διάλογο

ΑΨΟΓΟΣ.


quote:
Γι αυτο μπήκαμε εδώ...Τουλάχιστον, οι περισσότεροι,πιστεύω.

Οι περισσότεροι για αυτό ΜΠΗΚΑΝΕ, ναι. Για το Α' πληθυντικό διατηρώ τις αμφιβολίες μου...


quote:
Παράδειγμα στο παρόν τόπικ, ζητούμενο είναι η αναφορά της Αγίας Γραφής και ο σχολιασμός του φυσικά,στην προέλευση του ανθρώπου.


Ναι...Και το κατά πόσον ισχύει η ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΗ ερμηνεία...


quote:
Δεν έχει να κάνει με προσωπικές κρίσεις αυτό....Ειναι ξεκάθαρο..

Πώς δεν έχει; Αφού η θρησκεία είναι προσωπικό ζήτημα.


quote:
Ότι και αν αναφέρει, δεν ειναι ανθρωπολογία, αλλά, θρησκευτικό
κείμενο,


Σωστότατο...Και αυτό αφήνει ανοιχτό το παράθυρο συμβατότητας εξελικτικής θεωρίας και θρησκείας...


quote:
με λόγο Θεού,σε αυτό, που το κανει αλάνθαστο,μέχρι τώρα

Εδώ μου τα χαλάς... Αυτό που λες είναι κάτι που ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ εσύ. Όχι κάτι που μπορείς να αποδείξεις ή να γνωρίζεις. Εξάλλου, όσο αλάνθαστος είναι ο Βισνού για σένα άλλο τόσο είναι ο Θεός σου για ένα Ινδό...Υποκειμενικότητα στην αλήθεια δε χωράει.


quote:
Και ζητούμενο,ακόμη ,αν μπορεί να συμβάλει στη γνώση μας για τον άνθρωπο.


Όχι γνώση... Πίστη ναι, γνώση με ΤΙΠΟΤΑ.

quote:
Μπορούμε να μείνουμε σε αυτό;

Μέχρι τώρα καλά πας...

Edited by - IndustrialAngel on 19/10/2010 22:35:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2010, 22:47:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Μα ότι είναι η δική μου πιστη και επ αυτής επιχειρηματολογώ,
γιατί δεν βλέπω κάτι καλύτερο και την πιστεύω, αφού μέχρι τώρα,
αποδεικνύεται αλάνθαστη, λέω εδώ και καιρό,Βιομηχανικέ....
Δεν μπορείς να με κατηγορείς,για ότι δέχομαι..
Δεν βλέπω προβλημα, παρά νεοτερισμούς και συντηριτισμούς,εκατέρωθεν,
αλλά,το θέμα μας,είναι που έπρεπε να μας ενδιαφέρει,για τον άνθρωπο, μιας και είμαστε άνθρωποι κι όχι εγώ ή εσύ, τι πίστη έχουμε...
Το αποτέλεσμα να ειναι θετικό..Αυτό λέγεται πολιτισμός...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2010, 22:47:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2
quote:
Τι λες ρε παιδί μου...Να σεβαστούμε τον κόπο σου...Τον κόπο εκατοντάδων χιλιάδων επιστημόνων να τον πετάξουμε στον κάλαθο των αχρήστων;;

Δεν αναιρώ την επιστήμη,πόσες φορές πρέπει να στο πώ για το καταλάβεις?Δεν παίρνεις ευκολα στροφές τελικά.


quote:
Ναι, δεν είμαι έτοιμος να βυθιστώ στις πλάνες. Χρειάζεται πρώτα μια λοβοτομή

Την έχεις ήδη κάνει την λοβοτομή σου.Στην έκαναν όταν ήσουν μικρός,εγώ απο την άλλη γλίτωσα...

quote:
Κοσμική ενέργεια; Τι εννοείς; Κοσμική ακτινοβολία.Φωτοβολταϊκά έχει στο κεφάλι του;

Αστο,δέν...

quote:
Να τα γνωρίζεις ΟΛΑ; Τα πάντα ΟΛΑ;Έλεος ρε φίλε... Τι κοτσάνες πετάς... Είναι δυνατόν να συμβεί ποτέ αυτό;

Όλα είναι πιθανά φτωχέ μου ανθρωπε.

quote:
Τελικά θα μας δώσει ρεύμα για το θερμοσίφωνα ο γιόγκι ή θα το πάρουμε από αλλού;

Κάνε μια έρευνα στο google για την δωρεάν ενέργεια και θα βρείς πολλές λύσεις.Δεν είσαι καθόλου ενημερωμένος βλέπω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 11:30:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Αρίστος

quote:

quote:
η επιστημη εχει εκτροχιαστει απο το δρομο της και υπηρετει μια δρακα μεγαλοκαπιταλιστων και πολυεθνικων σε βαρος των συμφεροντων της ανθρωποτητας και σε βαρος του βιοσυστηματος του πλανητη...

δεν εχει χασει η επιστημη μονο τον ηθικο της προσανατολισμο που ηταν η ερευνα υπερ της ανθρωποτητας συλλογικα αλλα και την εγκυροτητα της, για παραδειγμα οταν στο θεμα της υπερθερμανσης καποιοι επιστημονες δουλευουν για τους τραπεζιτες που θελουν τον πρασινο φορο και οι αλλοι για τους πετρελαιαδες και τους βιομηχανους, τοτε ο απλος πολιτης βρισκεται αναμεσα στη Σκυλα και τη Χαρυβδη και υποψιαζεται οτι ουτε η Σκυλα ουτε η Χαρυβδη του λενε την αληθεια (αν και οσοι κατηγορουν την υπερθερμανση φαινονται πιο ορθολογικοι)...

για να αλλαξει ολο αυτο το σκηνικο πρεπει να διαμαρτυρηθουν οι λαοι, για να διαμαρτυρηθουν ομως οι λαοι πρεπει οι μορφωμενοι που εντοπιζουν το προβλημα να το καταγγειλουν με καθε τροπο..

κατα συνεπεια ο Αριστος που καταγγελει το προβλημα δεν ειναι αντιδραστικος, ουσιαστικα ζηταει η επιστημη να επιστρεψει στους αρχικους προσανατολισμους της...


Μόνο που η εξέλιξη πρωτοδιατυπώθηκε το 1859...Δηλαδή οι φαρμακευτικές και οι πετρελαιάδες έχουν στήσει μια απάτη με εκατοντάδες χιλιάδες βιολόγους συνένοχους εδώ και 150 χρόνια; Και τα απολιθώματα; Τα φυτέψανε; Και οι έρευνες του DNA; Τυχαία ε;

quote:
οχι βεβαια


Αφού η απάντησή σου είναι ΟΧΙ τότε γιατί μπλέκεις άσχετα πράγματα; Αν θες να αποδείξεις ότι είναι λάθος η εξέλιξη γράψε γιατί είναι λάθος η εξέλιξη. Έχω ήδη συστήσει το καταπληκτικό βιβλίο του Futuyma. Πιάσε το κεφάλαιο κεφάλαιο και πες μας που κάνουμε λάθος.


quote:
οχι βεβαια...απλα καμια φορα κατα συμπτωση γινονται παραλληλα λαθη..ειδικα στο θεμα της μετρησης των θερμοκρασιων αποκαλυφθηκε οτι ενας Βρεττανος επιστημονας επιτηδες εδινε αυξημενες τιμες θερμοκρασιας για να δημιουργησει εντυπωσεις για την υπερθερμανση..

Πάλι με τις θερμοκρασίες... Οι ραδιοχρονολογήσεις βρε άνθρωπε είναι σωστές ΝΑΙ ή ΟΧΙ; Με στοιχεία... Να μας εξηγήσεις ότι δεν ισχύει ο χρόνος ημιζωής, η ατομική θεωρία, η ατομική βόμβα δε δουλεύει...

quote:
για να ερευνησουμε τα αισθητα η επιστημη ειναι ενας πολυ σοβαρος δρομος, αν χρησιμοποιει μαλιστα σωστη μεθοδολογια (καποια πειραματα δεν γινονται με σωστη μεθοδολογια) και εχει αμεροληπτα κινητρα ειναι μονοδρομος...για να ερευνησουμε τα νοητα και το βαθος του ειναι μας μπορω να προτεινω αλλους τροπους..


Δε με ενδιαφέρουν τα νοητά... Αντικείμενο της επιστήμης είναι ο υλικός κόσμος... Όσο για τη μεθοδολογία εννοείς ότι δεν εφαρμόζεται η σωστή όπως πρέπει;


quote:
θα σου ξαναπω οτι η θεωρια της εξελιξης αφορα μονο το υλικο σωμα και οχι το αορατο σωμα του ανθρωπου, οταν η επιστημη ανακαλυψει το αορατο σωμα θα αντιληφθει οτι η θεωρια της εξελιξης ηταν η μιση αληθεια...θα γινει αντιληπτο οτι μεχρι τωρα εξεταζαμε το χαρντγουεαρ του ανθρωπου και οχι το σοφτγουεαρ, ακομη θα γινει αντιληπτο οτι ο εγκεφαλος ειναι απλα ενα πληκτρολογιο που πατιεται απο το αορατο σωμα...επισης οτι οι χομο σαπιενς ξεχωρισαν απο τους αλλους χομο λογω επαναστατικων αλλαγων που συνεβησαν στο αορατο τους σωμα και οι οποιες μετα απο γεννεες αλλαξαν και τη φυσιολογια του ορατου τους σωματος (αυξηση ογκου του εγκεφαλου ως αναβαθμιση του χαρντγουεαρ κλπ)...


Ναι μόνο που αν δεν έχεις κατάλληλο pc δε θα μπορείς να φορτώσεις το πρόγραμμα που θέλεις... Επομένως το hardware προϋπάρχει και υποστηρίζει το software. Είναι δε απολύτως αναγκαίο.. Αποτυχημένο το παράδειγμα...


quote:
αλλα πως να ανακαλυψει το αορατο σωμα η επιστημη οταν μια τετοια ερευνα δεν προσφερει κερδη στις πολυεθνικες;

ΜΗΝ αμφιβάλλεις ότι αν αποδειχθεί ότι υπάρχει θα βρουν έναν τρόπο να το εκμεταλλευτούν εμπορικά. Εδώ έχουν βγάλει λεφτά από 800 άλλους τομείς. Άρα αυτό που λες δεν ισχύει

quote:
τυπικα η θεωρια της εξελιξης αν ο ανθρωπος θεωρηθει μονο σαν χαρντγουεαρ ειναι σωστη, ελα ομως που το σοφτγουεαρ του ανθρωπου ειναι πολυ πιο σημαντικος παραγων και αναγκαζει την πρωτοβαθμια εξισωση της εξελιξης να πρεπει να αλλαξει σε δευτεροβαθμια.

Ναι αλλά για να μιλήσουμε για δευτεροβάθμια πρέπει να μου αποδείξεις ότι ο συντελεστής του μεγιστοβάθμιου είναι μη μηδενικός,δηλαδή ότι υπάρχει ψυχή δηλαδή ποτέ...

τρέχα



1) αφου συσχετιζεις τα οσα λεω για την απατη της υπερθερμανσης με τη θεωρια της εξελιξης (στη φαντασια σου και μονο τα συνδεσα) να σου θυμισω οτι κι εκει ακομη υπηρξαν επιστημονες που προσπαθησαν να πουλησουν παραμυθι, μερικοι προσπαθησαν για παραδειγμα να παρουσιασουν οστα πιθηκων σαν οστα πρωτογονων ανθρωπων...μερικες κομπινες παλαιοντολογων εχουν μεινει κλασσικες..

2) για τριτη φορα θα σου ξαναπω πως τυπικα η θεωρια της εξελιξης δεν ειναι λαθος αλλα αφορα μονο την εξελιξη του υλικου σωματος και οχι του αορατου...ομως οι μεγαλες αλλαγες ξεκινησαν απο το αορατο σωμα....με βαση λοιπον τα δεδομενα που εχει στη διαθεση της η επιστημη κινηθηκε σωστα, αν ομως τα δεδομενα περιλαμβανουν και αορατο σωμα δεν μπορει να εξελισσεται μονο του το υλικο σωμα ερημην της ψυχης...τουτεστιν και ως παραδειγμα ναι μεν η εξελιξη προς το χομο σαπιενς περασε μεσω μιας μεγαλης αυξησης του εγκεφαλικου ογκου σε σχεση με τους αλλους χομο αλλα αυτη η αυξηση εγινε δυνατη αφου πρωτα υπηρξε ποιοτικο αλμα στην αντιληπτικοτητα και τα κινητρα της ψυχης...

3) μπορει να ειναι σωστες οι ραδιοχρονολογησεις, αυτο δεν αλλαζει το γεγονος οτι ψαχνουμε μονο το υλικο σωμα, εχουμε λοιπον μια επιστημη στο συγκεκριμενο ζητημα που εξεταζει μονο το χαρντγουεαρ του ανθρωπου, ως γνωστον του υπολογιστη τα χαρντγουεαρ εξελισσονται απο τοτε που βγηκε ο πρωτος υπολογιστης σαν κατι κουτια τεραστια που πιαναν δωματιο ολοκληρο αλλα η εξελιξη των υπολογιστων ειναι και η εξελιξη του λογισμικου τους..

4) για να γινει αναβαθμιση του χαρντγουεαρ πρεπει το σοφτγουεαρ και τα αρχεια να εχουν αυξηθει, οποτε μια χαρα ηταν το παραδειγμα μου γιατι στην πραξη ετσι συνεβη, οταν η ψυχη ανεπτυξε την ατομικη συνειδηση και ξεπερασε τη συνειδηση αγελης αυτο συνοδευτηκε με την εκρηξη της περιεργιας του ανθρωπου που θελησε να ερμηνευσει τον κοσμο γυρω του για πρωτη φορα, τοτε λοιπον χρειαστηκε το μεγαλυτερο εγκεφαλικο ογκο, η αυξηση του λογισμικου και οι νεες και πιο πολυπλοκες λειτουργιες του εκαναν απαραιτητη την αναβαθμιση του χαρντγουεαρ...

5) εγω σε προκαλω οπως προκαλω και την επιστημη να ψαξετε για την ψυχη και τις διαφορες λειτουργιες της, πολλοι επιστημονες οπως για παραδειγμα ο Αρθουρ Καισλερ δημιουργησαν σε διαφορα πανεπιστημια τμηματα παραψυχολογιας για τη μελετη φαινομενων που μπορει να εχουν μια ψυχικη εξηγηση αλλα οι μεγαλες πολυεθνικες δεν δινουν κονδυλια για τη δεδομενη φαση (κατα συνεπεια και οι επιστημονες καριερας αδιαφορουν) και ετσι η ερευνα συρικνωθηκε...για να πειστει η επιστημη να δωσει κονδυλια θα πρεπει να παρουσιαστει καποιος επιστημονας που να προχωρησει πολυ την ερευνα (να αποβει ξερω γω ο Εντισον της εξερευνησης των ψυχικων φαινομενων) και να τους κανει μια μελετη μεσω της οποιας η ενασχοληση με την ερευνα του αορατου σωματος του ανθρωπου θα τους ηταν πολλαπλα ωφελιμη, αναμενομεν αλλα οπως ειπα οι επιστημονες καριερας εξαρχης πανε εκει που ειναι οι επιδοτησεις και τα κονδυλια και δεν ενδιαφερονται για προτζεκτς νεα που δεν υποστηριζονται...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 18:53:01  Εμφάνιση Προφίλ
τρέχα
quote:
Μα ότι είναι η δική μου πιστη και επ αυτής επιχειρηματολογώ,
γιατί δεν βλέπω κάτι καλύτερο και την πιστεύω, αφού μέχρι τώρα,
αποδεικνύεται αλάνθαστη, λέω εδώ και καιρό,Βιομηχανικέ


Απίστευτο το πόσα λογικά σφάλματα (για να μη μιλήσω για άλλα) μπορούν να χωρέσουν σε μία μόνο πρόταση.


1. Άλλο ΓΝΩΣΗ άλλο πίστη. Εγώ μιλάω για το τι ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ για το άνθρωπο και αδιαφορώ για το τι ΠΙΣΤΕΥΕΙ ο καθένας...

2. Και που πιστεύεις ΕΣΥ κάτι, τι σημαίνει; Είναι σωστό λόγω πίστης; Αλίμονο αν η ΑΛΗΘΕΙΑ και η γνώση ήταν ΕΡΜΑΙΑ της υποκειμενικότητας του κάθε ανθρώπου... Αλίμονο αν η αλήθεια εξαρτάται από το ποια θρησκεία διαλέγει κάποιος... Και το θα ξαναπώ, για πολλοστή φορά. Η ΠΟΛΛΑΠΛΟΤΗΤΑ και μόνο της πίστης σου την καθιστά ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΗ. Όταν συμφωνήσουν Χριστιανοί, Μουσουλμάνοι, Ινδουιστές κτλ κτλ για το ποιος Θεός έκανε τι, τότε θα πάρω στα σοβαρά την πίστη σου. Τώρα τι έχεις; Χίλια κομμάτια από εδώ και χίλια κομμάτια από την άλλη πλευρά;


3. Αλάνθαστη; Πόσο ΔΟΓΜΑΤΙΚΗ, ΑΠΟΛΥΤΗ και ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ είναι μια τέτοια αντίληψη! Μιλάς και κατηγορείς τους άλλους για ιερά εξέταση ενώ στην πραγματικότητα ΕΣΥ είσαι αυτός που βρίσκεται πιο κοντά σε τέτοιες νοσηρές καταστάσεις. Όταν λες "αυτά που πιστεύω είναι αλάνθαστα" ανοίγεις την πόρτα σε σφαγές, δολοφονίες, βασανιστήρια, γενοκτονίες και άλλα όμορφα που έχουν κάνει κατά καιρούς οι ομόθρησκοί σου. Δηλαδή, όταν η δικιά σου πίστη λες ότι είναι αλάνθαστη, υπαινικτικά δηλώνεις ότι των άλλων είναι λάθος; Για πες μας, για να φανεί πόσο επικίνδυνα είναι ,για τη δημοκρατία και την ανεξιθρησκεία, αυτά που πιστεύεις. Και ποιος είσαι ΕΣΥ που μιλάς για σωστά και λάθος; Και σε τελική ανάλυση,πώς μπορεί να κρίνει κάποιος μια πίστη ως προς την ορθότητα και την αλήθεια αφού εξ'ορισμού ΔΕΝ υπάρχει ανάγκη δικαιολόγησης της πίστης; Δηλαδή τι έκανες και κατάλαβες ότι αυτά που λες είναι αλάνθαστα; Πείραμα;

4. Το τι βλέπεις εσύ είναι ΕΝΤΕΛΩΣ αναξιόπιστο. Ούτε έξυπνος είσαι ούτε έντιμος για να σε εμπιστευτούμε. Και εξάλλου τι σημαίνει βλέπω; Ο άνθρωπος εξ'ορισμού είναι ατελής και ευάλωτος στο σφάλμα. Πώς είναι δυνατόν να μιλάμε με βεβαιότητα για αυτά που καταλαβαίνουμε ή βλέπουμε ή πιστεύουμε. Ας πούμε πώς ξέρω ότι εσύ καταλαβαίνεις την Α.Γ. σωστά;


5.Δεν μπορείς να επιχειρηματολογήσεις για ΑΠΤΑ φαινόμενα με βάση την πίστη.... Δεν μπορείς να επιχειρηματολογήσεις ΓΕΝΙΚΑ. Η πίστη δεν εμπεριέχει ΟΥΤΕ γνώση ΟΥΤΕ λογική.


quote:
Δεν μπορείς να με κατηγορείς,για ότι δέχομαι.


Λάθος. Βεβαίως και μπορώ. Λάθος τα έχεις καταλάβει. Η ανεξιθρησκεία έχει να κάνει με την ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ του ανθρώπου να θρησκεύει. Εφόσον λοιπόν δε σε έχω εμποδίσει να πας την Κυριακή στην εκκλησία ΔΕΝ παραβιάζω κανένα δικαίωμα. Η κριτική που ασκώ σε αυτά που πιστεύεις, η υπόδειξη των πλανών, των ψευδών, των αποκρύψεων της αλήθειας που συστηματικά κάνεις είναι ΑΠΟΛΥΤΑ συμβατή με την ελευθερία του λόγου κα τη δημοκρατία.


Έχεις δικαίωμα να πιστεύεις σε ανοησίες. Έχω δικαίωμα να αποδείξω ότι αυτά είναι ανοησίες και να σε χαρακτηρίσω με βάση αυτό. Ακόμα και μετά όμως, διατηρείς το δικαίωμα να πιστεύεις τις ΙΔΙΕΣ ανοησίες. Απλά πράγματα,δημοκρατικά...


quote:
Δεν βλέπω προβλημα, παρά νεοτερισμούς και συντηριτισμούς,εκατέρωθεν,

Όχι, υπάρχει σοβαρότατο πρόβλημα. Αυτά που λες για "αλάνθαστη πίστη" και μόνο αποτελούν απειλή για τη δημοκρατία και την ανεξιθρησκεία. Σε αυτά μπορώ να προσθέσω τη θεοκρατική θεώρηση του φυσικού κόσμου που αποτελεί απειλή για την πρόοδο της ανθρωπότητας και της επιστημονικής σκέψης. Και μη συσχετίζεις δήθεν απλοϊκά τα πράγματα, κάποια με το παλιό και κάποια με το καινούριο. Δε χρειάζεται, απλώς είναι ανόητο.


quote:
το θέμα μας,είναι που έπρεπε να μας ενδιαφέρει,για τον άνθρωπο, μιας και είμαστε άνθρωποι κι όχι εγώ ή εσύ, τι πίστη έχουμε


ΑΔΙΑΦΟΡΩ για το τι πιστεύει ο καθένας. Εγώ μιλάω για το τι ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ και εσύ προσπαθείς να το διαψεύσεις με βάση αυτά που πιστεύεις (τα αλάνθαστα)


quote:
Αυτό λέγεται πολιτισμός

Όταν η σκέψη και η ελευθερία πλήττονται (και πλήττονται από τέτοιες θεοκρατικές ιρανικού τύπου αντιλήψεις) ο πολιτισμός δεν υφίσταται


άλεξ

quote:
Δεν αναιρώ την επιστήμη,πόσες φορές πρέπει να στο πώ για το καταλάβεις?Δεν παίρνεις ευκολα στροφές τελικά

Αφού δεν αναιρείς την επιστήμη, τότε η εξέλιξη των ειδών ισχύει, σωστά;


quote:
Την έχεις ήδη κάνει την λοβοτομή σου.Στην έκαναν όταν ήσουν μικρός,εγώ απο την άλλη γλίτωσα.

Ναι παληκάρι μου... Τράβα τώρα δύο τζούρες και πες μου το μέλλον μου


quote:
Όλα είναι πιθανά φτωχέ μου ανθρωπε.


Άλλος είναι ο φτωχός, φτωχός τω πνεύματι...


quote:
Κάνε μια έρευνα στο google για την δωρεάν ενέργεια και θα βρείς πολλές λύσεις.Δεν είσαι καθόλου ενημερωμένος βλέπω.


Ε μα ναι. Η λύση σε όλα τα προβλήματα της ανθρωπότητας είναι το γκούγκλ. Γκουγκλάρεις και τα βρίσκεις... Ο Τσακ Νόρις των σάιτ...


Αρίστος

quote:
1) αφου συσχετιζεις τα οσα λεω για την απατη της υπερθερμανσης με τη θεωρια της εξελιξης (στη φαντασια σου και μονο τα συνδεσα) να σου θυμισω οτι κι εκει ακομη υπηρξαν επιστημονες που προσπαθησαν να πουλησουν παραμυθι, μερικοι προσπαθησαν για παραδειγμα να παρουσιασουν οστα πιθηκων σαν οστα πρωτογονων ανθρωπων...μερικες κομπινες παλαιοντολογων εχουν μεινει κλασσικες..


Ποια φαντασία μου; Όταν το θέμα είναι η προέλευση του ανθρώπου και εσύ γράφεις για την υπερθέρμανση δεν προσπαθείς να τα συνδέσεις; Εκτός αν δεν ξέρεις που γράφεις...

Απάτες υπήρξαν... Το έγραψα 2000 φορές; Η' λίγο παραπάνω; Το θέμα είναι ότι ΑΠΟΚΑΛΥΦΘΗΚΑΝ, γιατί η επιστημονική μέθοδος ΔΟΥΛΕΥΕΙ.

quote:
για τριτη φορα θα σου ξαναπω πως τυπικα η θεωρια της εξελιξης δεν ειναι λαθος αλλα αφορα μονο την εξελιξη του υλικου σωματος και οχι του αορατου...ομως οι μεγαλες αλλαγες ξεκινησαν απο το αορατο σωμα....με βαση λοιπον τα δεδομενα που εχει στη διαθεση της η επιστημη κινηθηκε σωστα, αν ομως τα δεδομενα περιλαμβανουν και αορατο σωμα δεν μπορει να εξελισσεται μονο του το υλικο σωμα ερημην της ψυχης...τουτεστιν και ως παραδειγμα ναι μεν η εξελιξη προς το χομο σαπιενς περασε μεσω μιας μεγαλης αυξησης του εγκεφαλικου ογκου σε σχεση με τους αλλους χομο αλλα αυτη η αυξηση εγινε δυνατη αφου πρωτα υπηρξε ποιοτικο αλμα στην αντιληπτικοτητα και τα κινητρα της ψυχης...


Αυτά που λες είναι δικές σου φαντασίες... Μια δικιά σου θρησκεία για την ακρίβεια. Η απλή λογική λέει αίτιο=> αιτιατό. Αν εσύ χρειάζεσαι το υπερφυσικό αίτιο για να εξηγήσεις τον κόσμο, τότε είσαι Ζουλού...


quote:
μπορει να ειναι σωστες οι ραδιοχρονολογησεις, αυτο δεν αλλαζει το γεγονος οτι ψαχνουμε μονο το υλικο σωμα, εχουμε λοιπον μια επιστημη στο συγκεκριμενο ζητημα που εξεταζει μονο το χαρντγουεαρ του ανθρωπου, ως γνωστον του υπολογιστη τα χαρντγουεαρ εξελισσονται απο τοτε που βγηκε ο πρωτος υπολογιστης σαν κατι κουτια τεραστια που πιαναν δωματιο ολοκληρο αλλα η εξελιξη των υπολογιστων ειναι και η εξελιξη του λογισμικου τους.


Είπαμε ατυχές το παράδειγμα και συνεχίζεις...

quote:
εγω σε προκαλω οπως προκαλω και την επιστημη να ψαξετε για την ψυχη και τις διαφορες λειτουργιες της, πολλοι επιστημονες οπως για παραδειγμα ο Αρθουρ Καισλερ δημιουργησαν σε διαφορα πανεπιστημια τμηματα παραψυχολογιας για τη μελετη φαινομενων που μπορει να εχουν μια ψυχικη εξηγηση αλλα οι μεγαλες πολυεθνικες δεν δινουν κονδυλια για τη δεδομενη φαση (κατα συνεπεια και οι επιστημονες καριερας αδιαφορουν) και ετσι η ερευνα συρικνωθηκε...για να πειστει η επιστημη να δωσει κονδυλια θα πρεπει να παρουσιαστει καποιος επιστημονας που να προχωρησει πολυ την ερευνα (να αποβει ξερω γω ο Εντισον της εξερευνησης των ψυχικων φαινομενων) και να τους κανει μια μελετη μεσω της οποιας η ενασχοληση με την ερευνα του αορατου σωματος του ανθρωπου θα τους ηταν πολλαπλα ωφελιμη, αναμενομεν αλλα οπως ειπα οι επιστημονες καριερας εξαρχης πανε εκει που ειναι οι επιδοτησεις και τα κονδυλια και δεν ενδιαφερονται για προτζεκτς νεα που δεν υποστηριζονται...


Τι λες ρε φίλε; Σίγα μην ξοδέψουν λεφτά και για να αποδείξουν ότι δεν υπάρχει η μάγισσα της τερηδόνας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 19:12:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2
quote:
Αφού δεν αναιρείς την επιστήμη, τότε η εξέλιξη των ειδών ισχύει, σωστά;

Δεν συμφωνώ με αυτό απόλυτα, αλλά σε γενικό πλαίσιο δέν είμαι εναντίον της επιστήμης.Είμαι της άποψης οτι η επιστήμη και η πνευματικότητα πρέπει να πάνε μαζί,διαφορετικά υπάρχει κίνδυνος διαστρέβλωσης,όπως και γίνεται δυστυχώς.

quote:
Ναι παληκάρι μου... Τράβα τώρα δύο τζούρες και πες μου το μέλλον μου

Το ξέρεις ο ίδιος το μέλλον σου,να είσαι σίγουρος για αυτό.Αυτό που πιστεύεις οτι θα σου συμβεί,αυτό ακριβώς θα σου συμβεί,αργά η γρήγορα.

quote:
Ε μα ναι. Η λύση σε όλα τα προβλήματα της ανθρωπότητας είναι το γκούγκλ. Γκουγκλάρεις και τα βρίσκεις... Ο Τσακ Νόρις των σάιτ...

Δεν μπορείς να το αρνηθείς,το internet έχει τα πάντα αρκεί να ξέρεις να ψάχνεις σωστά.Εχεις ψαχτεί καθόλου σε αυτό το θέμα της ενέργειας ? Γιατί έχει βουήξει ο τόπος για τις εναλακτικές πηγές ενέργειας που υπάρχουν,εκτός απο την ηλιακή,πχ η ενέργεια που αντλείται απο το κενό των ατόμων.Όλα αυτά,εμένα προσωπικά με βγάζουν στο λογικό συμπέρασμα οτι μόνο για λεφτά δεν έχουμε δωρεάν ενέργεια,είναι φανερό.

Υ.Σ. Μην με παρεξηγείς,δεν σε βλέπω ως αντίπαλο,στην τελική το μόνο που μετράει είναι η καλοσύνη των ανθρώπων,και σύ σίγουρα είσαι καλό παιδί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 20:13:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
quote:
Αυτά που λες είναι δικές σου φαντασίες... Μια δικιά σου θρησκεία για την ακρίβεια. Η απλή λογική λέει αίτιο=> αιτιατό. Αν εσύ χρειάζεσαι το υπερφυσικό αίτιο για να εξηγήσεις τον κόσμο, τότε είσαι Ζουλού...


ο Πλατωνας (ψυχη του κοσμου), ο Αριστοτελης (εντελεχεια), ο Θαλης ο Μιλησιος (εμψυχη υλη) που θεωρουσαν οτι υπαρχη αρχη εμψυχωτικη της υλης τοσο στον ανθρωπο οσο και στη φυση ηταν Ζουλου;

το ιδιο πιστευε το Μεσαιωνα ο Τζορντανο Μπρουνο, ο Παρακελσος και οι Αλχημιστες...

το ιδιο πιστευουν σημερα κατι δις ανθρωποι που ασπαζονται ειτε τις παραδοσιακες ειτε τις παγανιστικες θρησκειες...

και το ιδιο πιστευουν και επιστημονες, κορυφαιοι λογοτεχνες, σκηνοθετες και αλλοι...

μονο εσυ και η παρεα σου μεινατε να μιλατε για Ζουλου...

quote:
Τι λες ρε φίλε; Σίγα μην ξοδέψουν λεφτά και για να αποδείξουν ότι δεν υπάρχει η μάγισσα της τερηδόνας...

δυστυχως εχουν ξεκινησει να ψαχνουν το ολο θεμα αλλα απο πολυ επικινδυνο μονοπατι...

διαβασε εδω και μετα αναμενω σχολια σου...

http://www.blackstate.gr/mind_control/psychotronics.htm

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2010, 07:19:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 :

quote:
3) μπορει να ειναι σωστες οι ραδιοχρονολογησεις, αυτο δεν αλλαζει το γεγονος οτι ψαχνουμε μονο το υλικο σωμα, εχουμε λοιπον μια επιστημη στο συγκεκριμενο ζητημα που εξεταζει μονο το χαρντγουεαρ του ανθρωπου, ως γνωστον του υπολογιστη τα χαρντγουεαρ εξελισσονται απο τοτε που βγηκε ο πρωτος υπολογιστης σαν κατι κουτια τεραστια που πιαναν δωματιο ολοκληρο αλλα η εξελιξη των υπολογιστων ειναι και η εξελιξη του λογισμικου τους..

4) για να γινει αναβαθμιση του χαρντγουεαρ πρεπει το σοφτγουεαρ και τα αρχεια να εχουν αυξηθει, οποτε μια χαρα ηταν το παραδειγμα μου γιατι στην πραξη ετσι συνεβη, οταν η ψυχη ανεπτυξε την ατομικη συνειδηση και ξεπερασε τη συνειδηση αγελης αυτο συνοδευτηκε με την εκρηξη της περιεργιας του ανθρωπου που θελησε να ερμηνευσει τον κοσμο γυρω του για πρωτη φορα, τοτε λοιπον χρειαστηκε το μεγαλυτερο εγκεφαλικο ογκο, η αυξηση του λογισμικου και οι νεες και πιο πολυπλοκες λειτουργιες του εκαναν απαραιτητη την αναβαθμιση του χαρντγουεαρ...


Ειναι τρομερο το τι βλακείες μπορει να γραψει κάποιος για να υπερασπιστεί μία ανοησία .

Ο ανθρωπινος εγκέφαλος ασχετε Αριστο δεν είναι βιολογικό ανάλογο του επιτραπέζιου υπολογιστή .

Ο ανθρωπινος εγκέφαλος δεν έχει "λογισμικό" .

Οι μνήμες και τα πρότυπα συμπεριφοράς είναι αποθηκευμένα ώς νευρωνικές συνδέσεις , και η ανακληση τους γίνεται μέσω ηλεκτρικών σηματων που διατρέχουν το νευρωνικό δίκτυο .

Συνεπώς σύμφωνα με την "λογική" σου , ο ανθρώπινος εγκεφαλος έχει μόνο "χαρντγουερ" .
Αντε να δούμε τι άλλη ανοησία θα ακούσουμε απο σένα .

Οπως επίσης ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ σχετικα με την "απατη του θερμοκηπιου" να απαντήσεις πως εξηγείς οτι το 2010 παρα την ηλιακή υπολειτουργία , είναι απο τα θερμοτερα ετη των τελευταίων 100 χρόνων .

Οσο για κάποιους που είπαν οτι θεωρώ την επιστήμη αλάνθαστη, κάνετε μεγάλο λαθος .
Κανένας επιστήμονας δεν θεωρεί ποτέ την επιστήμη αλάνθαστη, γιατί τοτε η επιστήμη θα έμενε ΣΤΑΣΙΜΗ .
Γιαυτό αυτά να τα πείτε στους εαυτούς σας , που αρέσκεστε να πιστευετε σε ΑΝΑΠΟΔΕΙΚΤΑ δόγματα .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2010, 09:36:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ίσως δεν κατάλαβες, κάποιες βασικές αρχές, σε ότι λέμε, Βιομηχανικέ, γι αυτό θα σου ...επεξηγήσω το κείμενο μου, που δεν κατανόησες, αλλά,
εξέλαβες, κατά το δοκούν...
Εγώ έγραψα, ότι εγώ, με την πίστη μου, που φυσικά έχω ελέγξει, ασχοληθεί και δεν ακολουθώ τυφλά, όπως πολλοί ισχυρίζεστε, περί της λέξης πίστης,πιστεύω, κάποια πράγματα, που μέχρι τώρα, δεν έχουν διαψευστεί...Η αλήθεια, με ενδιαφέρει πάντα, αλλα, δεν είναι σίγουρο, ότι ο νεωτερισμός, δεν θα οδηγήσει σε χειρότερο μέλλον, απο ότι μια φυσική εξέλιξη...Εννοώ,με το να ανατρέπουμε ότι υπάρχει, λέγοντας θεωρίες που δνε έχουν αποδειχτεί,δεν εγγυώμαστε, κάτι καλύτερο, αλλά μια θολούρα..Για την ακρίβεια, το γκρέμισμα του παλιού,εφόσον πρέπει,είναι σωστό,αλλά, όταν δεν πρέπει κι απλά νεωτερίζουμε, τοτε κινδυνεύουμε να βγούμε εκτός πραγματικότητας, με πολύ λογικά επιχειρήματα...
Πιστεύω,σε κάτι, που δνε έχει ακόμη διαψευστεί, αυτό κάνει την πίστη μου στέρεη..Εσένα, οι ιδέες σου και ότι ανακαλύπτεις απο τον Θεό-και μέσω εσού της επιστήμης, που υποστηρίζεις-τι σε κάνει στέρεο, στο ότι η επιστήμη, θα ορίσει τίποτε;...
Αν είναι απλά να διαπιστώσει τον Θεό,που αυτό θα γίνει, με το δικό της τρόπο και να χρηστεί το νέο του ιερατείο, δεν λέει τίποτε αυτό....
Ένας κόσμος, μια ανθρωπότητα, ένα κοινό μέλλον όλων...Δεν υπάρχουν διακρίσεις..Υπάρχει μόν η ανάγκη για υπευθυνότητα, ώστε να φτάσουμε κάποτε να ορίζουμε το μέλλον μας...
Και ειδικά η γνώση του παρελθόντος, θα μας κάνει σίγουρα καλύτερους, έστω να αποφεύγουμε τα παλιά λάθη...
Κι η Αγία Γραφή, έχει πολλά τέτοια ανθεώπινα λάθη...Αξίζει να την
διαβάσουμε για να καταλάβουμε αρκετά τον άνθρωπο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2010, 17:24:08  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Δεν συμφωνώ με αυτό απόλυτα, αλλά σε γενικό πλαίσιο δέν είμαι εναντίον της επιστήμης.Είμαι της άποψης οτι η επιστήμη και η πνευματικότητα πρέπει να πάνε μαζί,διαφορετικά υπάρχει κίνδυνος διαστρέβλωσης,όπως και γίνεται δυστυχώς.


Τι εννοείς πνευματικότητα; Αυτά που φαντάζεσαι ότι βλέπεις όταν αυθυποβάλλεσαι; Γιατί να πορευθεί μαζί τους η επιστήμη; Ακόμα και με τη σοβαρή πνευματικότητα (όχι τη δική σου, ας πούμε την αποδοχή της ύπαρξης της ψυχής) πάλι παραμένει ΑΣΥΜΒΑΤΗ.

quote:
Το ξέρεις ο ίδιος το μέλλον σου,να είσαι σίγουρος για αυτό.Αυτό που πιστεύεις οτι θα σου συμβεί,αυτό ακριβώς θα σου συμβεί,αργά η γρήγορα.

Ώπα ρε Κοέλιο...


quote:
Δεν μπορείς να το αρνηθείς,το internet έχει τα πάντα αρκεί να ξέρεις να ψάχνεις σωστά.Εχεις ψαχτεί καθόλου σε αυτό το θέμα της ενέργειας ? Γιατί έχει βουήξει ο τόπος για τις εναλακτικές πηγές ενέργειας που υπάρχουν,εκτός απο την ηλιακή,πχ η ενέργεια που αντλείται απο το κενό των ατόμων.Όλα αυτά,εμένα προσωπικά με βγάζουν στο λογικό συμπέρασμα οτι μόνο για λεφτά δεν έχουμε δωρεάν ενέργεια,είναι φανερό.


Τι εννοείς ρε παιδί μου όταν λες δωρεάν ενέργεια; Τις ανανεώσιμες; Γιατί έχω μπερδευτεί... Α, το θερμοσίφωνα τον έβαλα μπρος τελικά.
Περίμενα κανά μισάωρο να μου στείλει την ενέργεια ο γιόγκι αλλά τίποτα


quote:
Μην με παρεξηγείς,δεν σε βλέπω ως αντίπαλο,στην τελική το μόνο που μετράει είναι η καλοσύνη των ανθρώπων,και σύ σίγουρα είσαι καλό παιδί

Και εσύ καλό παιδί είσαι. Και όταν φας την πρώτη σαβούρα θα καταλάβεις που είναι η αλήθεια και θα μάθεις.


quote:
ο Πλατωνας (ψυχη του κοσμου), ο Αριστοτελης (εντελεχεια), ο Θαλης ο Μιλησιος (εμψυχη υλη) που θεωρουσαν οτι υπαρχη αρχη εμψυχωτικη της υλης τοσο στον ανθρωπο οσο και στη φυση ηταν Ζουλου;

το ιδιο πιστευε το Μεσαιωνα ο Τζορντανο Μπρουνο, ο Παρακελσος και οι Αλχημιστες...

το ιδιο πιστευουν σημερα κατι δις ανθρωποι που ασπαζονται ειτε τις παραδοσιακες ειτε τις παγανιστικες θρησκειες...

και το ιδιο πιστευουν και επιστημονες, κορυφαιοι λογοτεχνες, σκηνοθετες και αλλοι...

μονο εσυ και η παρεα σου μεινατε να μιλατε για Ζουλου...


Στην εποχή τη σύγχρονη που φτάσαμε τόσο μπροστά,που διασπάσαμε το άτομο και φτάσαμε στο φεγγάρι, θα ξαναγυρίσουμε στις αποτυχίες των αλχημιστών;;;; Σόρρυ φίλε αλλά οι αλχημιστές ξεπεράστηκαν προ πολλού


Έχουμε πει 8000 φορές. Στην επιστήμη ΔΕΝ υπάρχουν δόγματα και αλάθητα. Απλά πράγματα. Το ότι κάτι το είπε ο Χ σπουδαίος δε σημαίνει τίποτα. Οι ισχυρισμοί κάποιου δεν είναι κατ'ανάγκην σωστοί. Ούτε ο Δαρβίνος, ούτε ο Αϊνστάιν ούτε ο Αριστοτέλης ούτε κανένας δεν είναι αλάθητοι.Το ότι κάτι το είπε ο Χ αρχαίος δε μου λέει τίποτα αν δεν έχει απτή πειραματική απόδειξη.


Αλλά και πάλι, αυτά που λες ότι είπαν οι Αρχαίοι δεν έχουν να κάνουν με αυτά που λες εσύ. Άλλο η ψυχή ως κάτι που υπάρχει σε ένα πεδίο ΕΞΩ από το πεδίο μελέτης της επιστήμης και άλλο η ψυχή ως ΑΙΤΙΟ φαινομένων σε αυτόν εδώ τον κόσμο... Α για πες μου όμως... Πώς εξηγείς το γεγονός ότι και τα εξελίσσονται; Έχουν ΚΑΙ αυτά ψυχή;


Όσο για την ψυχοτρονική...Παλιό και αυτό. Τώρα το έμαθες; Εγώ τα έχω ψάξει από το 2001... Μάντεψε...Δεν πείστηκα. Αυτό που ΔΕ σου λένε είναι αν ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ να ασχολείται με αυτά ο αμερικάνικος στρατός... Και μάντεψε ποια είναι η απάντηση...

quote:
Οπως επίσης ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ σχετικα με την "απατη του θερμοκηπιου" να απαντήσεις πως εξηγείς οτι το 2010 παρα την ηλιακή υπολειτουργία , είναι απο τα θερμοτερα ετη των τελευταίων 100 χρόνων .

Να σου απαντήσει αλλά όχι εδώ ρε Think Math


quote:
Οσο για κάποιους που είπαν οτι θεωρώ την επιστήμη αλάνθαστη, κάνετε μεγάλο λαθος .
Κανένας επιστήμονας δεν θεωρεί ποτέ την επιστήμη αλάνθαστη, γιατί τοτε η επιστήμη θα έμενε ΣΤΑΣΙΜΗ .
Γιαυτό αυτά να τα πείτε στους εαυτούς σας , που αρέσκεστε να πιστευετε σε ΑΝΑΠΟΔΕΙΚΤΑ δόγματα .

Σωστό


quote:
Ίσως δεν κατάλαβες, κάποιες βασικές αρχές, σε ότι λέμε, Βιομηχανικέ, γι αυτό θα σου ...επεξηγήσω το κείμενο μου, που δεν κατανόησες, αλλά,
εξέλαβες, κατά το δοκούν.

Εγώ απλώς υπέδειξα τις πλάνες. Δεν απάντας σε αυτές αλλά γράφεις καινούρια πράγματα (επίσης πλάνες). Α και μην πουλάς εξυπνάδα σε εμένα. Δεν είναι χαζός ΓΟΧ.


quote:
Εγώ έγραψα, ότι εγώ, με την πίστη μου, που φυσικά έχω ελέγξει, ασχοληθεί και δεν ακολουθώ τυφλά, όπως πολλοί ισχυρίζεστε, περί της λέξης πίστης,πιστεύω, κάποια πράγματα, που μέχρι τώρα, δεν έχουν διαψευστεί

Πάλι πλάνη

1. Τι έχεις ελέγξει; Με ποιον τρόπο; Πού; Πότε; Με ποια διαδικασία; Έβαλες το Θεό στο δοκιμαστικό σωλήνα και χώρεσε; Έχεις σε βίντεο το Χριστό να σηκώνεται από τον τάφο; Γνωμάτευση γυναικολόγου για την παρθενία της Παναγίας;


2. Ποιοι ισχυριζόμαστε; Εγώ και τα λεξικά; Τι σημαίνει πίστη στα ελληνικά ρε μάστορα;


3. Η ενασχόληση σε καθιστά αλάθητο; Από πού και ως πού; Με τη λογική σου και εγώ ασχολήθηκα πολύ με την υπόθεση της προέλευσης του ανθρώπου άρα και εγώ έχω δίκιο...


4. Φυσικά και πιστεύεις τυφλά όταν προσπαθείς να βαφτίσες εκατοντάδες απολιθώματα ως φυτεμένα και ψεύτικα επειδή δε συμφωνούν με αυτά που ΕΣΥ κατάλαβες από την ΑΓ.


5. Τι δηλώνεις ΠΑΛΙ υπαινικτικά περί αδιάψευστων πραγμάτων (πολτικάντικος-δημοσιογραφίστικος ελιγμός πάλι, ξεμπρόστιασα την πλάνη της λέξης αλάνθαστος και αλλάζεις την ορολογία, αντί να υπερασπιστείς τη θέση σου ή να παραδεχτείς το λάθος της, ενδεικτικό της ΔΕΙΛΙΑΣ και της ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΑΣ με την οποία συμμετέχεις στη συζήτηση). Όμως το ερώτημα παραμένει. Άσε τι λέω εγώ. Υπάρχουν ΧΙΛΙΑΔΕΣ θρησκείες στον κόσμο. Αυτές διαψεύστηκαν δηλαδή έναντι της δική σου; Είναι αδιάψευστη ΜΟΝΟ η δική σου πίστη; Για πες μας για να καταλάβουμε πόσες νύχτες του Αγίου Βαρθολομαίου μας περιμένουν αν αυξηθούν οι όμοιοί σου.


quote:
Η αλήθεια, με ενδιαφέρει πάντα, αλλα, δεν είναι σίγουρο, ότι ο νεωτερισμός, δεν θα οδηγήσει σε χειρότερο μέλλον, απο ότι μια φυσική εξέλιξη.

Σε ενδιαφέρει η αλήθεια ΑΚΟΜΑ και αν διαψεύδει τα όσα πιστεύεις; Η΄ μήπως τότε την αντιμάχεσαι και προσπαθείς να βαφτίσεις το μαύρο άσπρο και να παραπληροφορήσεις, όπως βλέπουμε τόσο καιρό;

Τι πάει να πει νεωτερισμός; Δεν κατάλαβα. Εγώ μιλάω για το τι γνωρίζουμε, το τι διαπιστώνουμε. Καθόλου νεωτερισμός δεν είναι η εξέλιξη των ειδών, τη στιγμή που ΗΔΗ ο Εμπεδοκλής και ο Αναξίμανδρος είχαν μιλήσει για αυτήν. Απλώς ο Δαρβίνος και έκτοτε η επιστήμη, συστηματικοποίησαν και συσσώρευσαν γνώση και στοιχεία υπέρ αυτής.


Βασικά έχω παρατηρήσει ότι, κατά το δοκούν, βαφτίζεται αυτά που πιστεύετε (που δεν τα θεωρώ χριστιανικά), είτε καλά ως καινούρια είτε καλά ως παλιά. Έναντι πχ της αρχαίας φιλοσοφίας ο Χριστιανισμός είναι ο καλός νεωτερισμός, έναντι μιας επιστημονικής θεωρίας σύγχρονης είναι η παράδοση που πρέπει να σεβαστούμε. Ότι μας συμφέρει.


quote:
Εννοώ,με το να ανατρέπουμε ότι υπάρχει, λέγοντας θεωρίες που δνε έχουν αποδειχτεί,δεν εγγυώμαστε, κάτι καλύτερο, αλλά μια θολούρα.


Στα όνειρα σου και στα ψέμματα που διαδίδεις δεν έχει αποδεχτεί η εξέλιξη. Για τους επιστήμονες είναι βέβαιη όσο η βαρύτητα. Όσο για το κάτι καλύτερο, ανάποδα τα λες. Η θολούρα θα επικρατήσει αν παρακάμψουμε την επιστημονική μέθοδο για να βάλουμε στη θέση της ένα μωσαϊκό θρησκευτικών δοξασιών. Το όχι κάτι καλύτερο θα είναι όταν πάμε πίσω 2600 χρόνια σε αντιλήψεις όπως η δική σου...


quote:
Για την ακρίβεια, το γκρέμισμα του παλιού,εφόσον πρέπει,είναι σωστό,αλλά, όταν δεν πρέπει κι απλά νεωτερίζουμε, τοτε κινδυνεύουμε να βγούμε εκτός πραγματικότητας, με πολύ λογικά επιχειρήματα

Εκτός πραγματικότητας είσαι όταν μένεις κολλημένος στο σάπιο παλιό

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2010, 18:08:41  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

τρέχα
quote:
Μα ότι είναι η δική μου πιστη και επ αυτής επιχειρηματολογώ,
γιατί δεν βλέπω κάτι καλύτερο και την πιστεύω, αφού μέχρι τώρα,
αποδεικνύεται αλάνθαστη, λέω εδώ και καιρό,Βιομηχανικέ


Απίστευτο το πόσα λογικά σφάλματα (για να μη μιλήσω για άλλα) μπορούν να χωρέσουν σε μία μόνο πρόταση.


1. Άλλο ΓΝΩΣΗ άλλο πίστη. Εγώ μιλάω για το τι ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ για το άνθρωπο και αδιαφορώ για το τι ΠΙΣΤΕΥΕΙ ο καθένας...

2. Και που πιστεύεις ΕΣΥ κάτι, τι σημαίνει; Είναι σωστό λόγω πίστης; Αλίμονο αν η ΑΛΗΘΕΙΑ και η γνώση ήταν ΕΡΜΑΙΑ της υποκειμενικότητας του κάθε ανθρώπου... Αλίμονο αν η αλήθεια εξαρτάται από το ποια θρησκεία διαλέγει κάποιος... Και το θα ξαναπώ, για πολλοστή φορά. Η ΠΟΛΛΑΠΛΟΤΗΤΑ και μόνο της πίστης σου την καθιστά ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΗ.



Να σε ρωτήσω κάτι βρε φίλε, μιας που σε βλέπω να την απαξιώνεις τόσο πολύ την πίστη.

Χαιρετάς το φίλο σου/συνάδελφό σου, το βραδάκι, μετά το ποτό που ήπιατε και, του λες, θα τα πούμε αύριο στη δουλειά.

Τι είναι αυτό που σε κάνει και το λες αυτό με τόση σιγουριά; Η "Γνώση"; γνωρίζεις, είσαι σίγουρος 100% ότι αύριο θα τα πείτε; αν ναι απόδειξέ το και σε μένα, κάνοντας χρήση της "Γνώσης".

Ή μήπως είναι η πίστη σου αυτή που σε κάνει/μας κάνει να λέμε "θα τα πούμε αύριο";
Μήπως πιστεύεις, αλλά δεν Γνωρίζεις, ότι αύριο θα καλοξημερώσεις και θα πας να τον συναντήσεις;

Και βέβαια είναι η Πίστη σου που σε κάνει να το πεις.
Η Πίστη υπήρξε και είναι η κινητήρια δύναμη για την πρόοδο και την εξέλιξη στην ανθρώπινη κοινωνία.

Πρώτα υπάρχει η Πίστη και μετά έπεται η Γνώση.
Πίστευε ο άνθρωπος πως κάποια στιγμή θα μπορούσε να πετάξει και ….. τα κατάφερε, το είδε να γίνεται πραγματικότητα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2010, 19:50:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
quote:
Στην εποχή τη σύγχρονη που φτάσαμε τόσο μπροστά,που διασπάσαμε το άτομο και φτάσαμε στο φεγγάρι, θα ξαναγυρίσουμε στις αποτυχίες των αλχημιστών;;;; Σόρρυ φίλε αλλά οι αλχημιστές ξεπεράστηκαν προ πολλού


πολυ φοβαμαι οτι εισαι ασχετος για την προσφορα των Αλχημιστων στη συγχρονη επιστημη...

1) την αρχη της βαρυτητας και αλλες επιστημονικες κατακτησεις τις χρωστας στο Νευτωνα που ηταν μανιωδης αλχημιστης..

2) πολλα χρωσταει η συγχρονη ιατρικη στον Παρακελσο που ηταν Αλχημιστης..

3) η συγχρονη χημεια ξεκινησε απο τους Αλχημιστες, οι πρωτοι χημικοι ηταν και Αλχημιστες...

στο μελλον θα φανει οτι οι Αλχημιστες γνωριζαν και πραγματα μπροστα απο την εποχη τους που θα επαληθευσουμε εμεις μελλοντικα..


quote:
Έχουμε πει 8000 φορές. Στην επιστήμη ΔΕΝ υπάρχουν δόγματα και αλάθητα. Απλά πράγματα. Το ότι κάτι το είπε ο Χ σπουδαίος δε σημαίνει τίποτα. Οι ισχυρισμοί κάποιου δεν είναι κατ'ανάγκην σωστοί. Ούτε ο Δαρβίνος, ούτε ο Αϊνστάιν ούτε ο Αριστοτέλης ούτε κανένας δεν είναι αλάθητοι.Το ότι κάτι το είπε ο Χ αρχαίος δε μου λέει τίποτα αν δεν έχει απτή πειραματική απόδειξη.


ειναι δικαιωμα σου που δεν δεχεσαι κατι χωρις πειραματικη αποδειξη αλλα φανταζομαι οτι χρωστας μια συγγνωμη στον Αριστοτελη, το Θαλη το Μιλησιο και τον Πυθαγορα, καθως πιστευαν στην εμψυχη υλη κατι που για σενα ειναι αντιληψη των Ζουλου...

σε ψυχη πιστευε και ο Νικολα Τεσλα καθως και ο Ντεηβιντ Μπομ ο ιδρυτης της κβαντομηχανικης...

αυτους πως θα τους κατετασες;

ως Τρωγλοδυτες η Αυστραλοπιθηκους;

quote:
Αλλά και πάλι, αυτά που λες ότι είπαν οι Αρχαίοι δεν έχουν να κάνουν με αυτά που λες εσύ. Άλλο η ψυχή ως κάτι που υπάρχει σε ένα πεδίο ΕΞΩ από το πεδίο μελέτης της επιστήμης και άλλο η ψυχή ως ΑΙΤΙΟ φαινομένων σε αυτόν εδώ τον κόσμο... Α για πες μου όμως... Πώς εξηγείς το γεγονός ότι και τα εξελίσσονται; Έχουν ΚΑΙ αυτά ψυχή;


η ψυχη βρισκεται μεν σε αλλο πεδιο αλλα επιδραει με το δικο μας πεδιο...για παραδειγμα η ψυχη του τυπακου που εγραψε το Futility επιασε εναν οριζοντα γεγονοτων απο το μελλον και τα πασαρε στον εγκεφαλο του χωρις να συνειδητοποιησει ο δικος σου οτι μια τετοια transmission ελαβε χωρα...

τα ζωα εξελισονται γιατι εχουν την ζωικη ψυχη, αυτη περιεχει ενστικτο και ζωωδη νοημοσυνη...καλα δεν διαβαζεις Αριστο;


quote:
Όσο για την ψυχοτρονική...Παλιό και αυτό. Τώρα το έμαθες; Εγώ τα έχω ψάξει από το 2001... Μάντεψε...Δεν πείστηκα. Αυτό που ΔΕ σου λένε είναι αν ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ να ασχολείται με αυτά ο αμερικάνικος στρατός... Και μάντεψε ποια είναι η απάντηση...


οτι εχουν αποτελεσματα και εξαιτιας τουτου τα ψυχοτρονικα εργαστηρια και οι ψυχοτρονικες μελετες εγιναν σουπερ απορρητα...βεβαιως στη δεκαετια που μπηκαμε θα κανουν παλι μια κατευθυνομενη διαροη με καποιον δικο τους (που ειχε προσβαση σε απορρητο υλικο αλλα που για χαρη της ανθρωποτητας πηρε δηθεν το ρισκο της δημοσιευσης) για να θολωσουν τα νερα στις ανταγωνιστικες χωρες σε σχεση με τις ερευνες τους ...

Edited by - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 on 21/10/2010 19:55:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2010, 20:19:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
quote:

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 :

quote:
3) μπορει να ειναι σωστες οι ραδιοχρονολογησεις, αυτο δεν αλλαζει το γεγονος οτι ψαχνουμε μονο το υλικο σωμα, εχουμε λοιπον μια επιστημη στο συγκεκριμενο ζητημα που εξεταζει μονο το χαρντγουεαρ του ανθρωπου, ως γνωστον του υπολογιστη τα χαρντγουεαρ εξελισσονται απο τοτε που βγηκε ο πρωτος υπολογιστης σαν κατι κουτια τεραστια που πιαναν δωματιο ολοκληρο αλλα η εξελιξη των υπολογιστων ειναι και η εξελιξη του λογισμικου τους..

4) για να γινει αναβαθμιση του χαρντγουεαρ πρεπει το σοφτγουεαρ και τα αρχεια να εχουν αυξηθει, οποτε μια χαρα ηταν το παραδειγμα μου γιατι στην πραξη ετσι συνεβη, οταν η ψυχη ανεπτυξε την ατομικη συνειδηση και ξεπερασε τη συνειδηση αγελης αυτο συνοδευτηκε με την εκρηξη της περιεργιας του ανθρωπου που θελησε να ερμηνευσει τον κοσμο γυρω του για πρωτη φορα, τοτε λοιπον χρειαστηκε το μεγαλυτερο εγκεφαλικο ογκο, η αυξηση του λογισμικου και οι νεες και πιο πολυπλοκες λειτουργιες του εκαναν απαραιτητη την αναβαθμιση του χαρντγουεαρ...


Ειναι τρομερο το τι βλακείες μπορει να γραψει κάποιος για να υπερασπιστεί μία ανοησία .

Ο ανθρωπινος εγκέφαλος ασχετε Αριστο δεν είναι βιολογικό ανάλογο του επιτραπέζιου υπολογιστή .

Ο ανθρωπινος εγκέφαλος δεν έχει "λογισμικό" .

Οι μνήμες και τα πρότυπα συμπεριφοράς είναι αποθηκευμένα ώς νευρωνικές συνδέσεις , και η ανακληση τους γίνεται μέσω ηλεκτρικών σηματων που διατρέχουν το νευρωνικό δίκτυο .

Συνεπώς σύμφωνα με την "λογική" σου , ο ανθρώπινος εγκεφαλος έχει μόνο "χαρντγουερ" .
Αντε να δούμε τι άλλη ανοησία θα ακούσουμε απο σένα .

Οπως επίσης ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ σχετικα με την "απατη του θερμοκηπιου" να απαντήσεις πως εξηγείς οτι το 2010 παρα την ηλιακή υπολειτουργία , είναι απο τα θερμοτερα ετη των τελευταίων 100 χρόνων .

Οσο για κάποιους που είπαν οτι θεωρώ την επιστήμη αλάνθαστη, κάνετε μεγάλο λαθος .
Κανένας επιστήμονας δεν θεωρεί ποτέ την επιστήμη αλάνθαστη, γιατί τοτε η επιστήμη θα έμενε ΣΤΑΣΙΜΗ .
Γιαυτό αυτά να τα πείτε στους εαυτούς σας , που αρέσκεστε να πιστευετε σε ΑΝΑΠΟΔΕΙΚΤΑ δόγματα .




πραγματι ο εγκεφαλος δεν ειναι λογισμικο, λογισμικο του ανθρωπου ειναι η ψυχη του...

ο εγκεφαλος ειναι χαρντγουεαρ και μαλιστα εχει το ρολο του πληκτρολογιου...

η συνειδηση ως το κομματι της ψυχης που εκδηλωνεται ανα πασα στιγμη και αναλογως των συνθηκων, παταει τα πληκτρα και ο εγκεφαλος μεταβιβαζει τις οδηγιες μεσω του νευρικου συστηματος στα οργανα του σωματος...

η συνειδηση υφισταται τοσο στο ονειρο οσο και στο θανατο αλλα και σε ανθρωπους που εχουν πεσει σε κωμα...

υφισταται δηλαδη χωρις να εχει αναγκη τις αισθησεις η εναν εγκεφαλο σε λειτουργια εγρηγορσης...

ο ανθρωπος ακομη και εκατο χιλιαδες φορες να αυτοκτονησει δεν μπορει να σταματησει τη ροη της συνειδησης, η συνειδηση θα συνεχισει να λειτουργει ακομη και αν χασει τη συναισθηση του περιβαλλοντος στο οποιο υπαρχει το σωμα (κατι που συμβαινει στο ονειρο)...

ο ανθρωπος ειναι ενα ον πολυδιαστατο και με πολλα πατωματα, επειδη τωρα η επιστημη ερευνα μονο το πατωμα που αγγιζουν οι αισθησεις για λογους ωφελιμιστικους δε σημαινει οτι τα αλλα πατωματα δεν υπαρχουν, μαλιστα ο αρχιτεκτων της πολυκατοικιας εφτιαξε και ασανσερ αλλα αυτο θελει συντηρηση...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2010, 20:34:29  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ή μήπως είναι η πίστη σου αυτή που σε κάνει/μας κάνει να λέμε "θα τα πούμε αύριο";

αυτο που λες δεν εχει καμια σχεση με την πιστη αλλα με την ΛΟΓΙΚΗ , εαν δεν συντρεχει καποιος αλλος λογος ή εαν υποθεσουμε οτι δεν θα συμβει κατι τραγικο μεχρι αυριο το πρωι , το ποιο λογικο ειναι να τα πουμε αυριο το πρωι !!!! μπορω να το πω λογικη , μπορω να το πω πιθανοτητα , στατιστικη ακομη μπορω να τολμησω να το πω και τυχη ... αλλα πιστη ΔΕΝ το λεω ... δεν εχει καμια σχεση ... μαλιστα θα τολμουσα να σου πω οτι η πιστη εχει να κανει με την μη-λογικη , με αυτο που δεν εξηγητε λογικα ... οπως εχω ξανα πει κατα τους αρχαιους η πιστη ειναι κατωτερη της γνωσης ... τυχαιο ????

για κανε μας ομως ενα εξπλεϊν , τι σημαινει η λεξη "ΠΙΣΤΗ" , ετσι μπας και αρχισουμε να καταλαβαινομαστε !!!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2010, 21:06:53  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Πιστεύω,σε κάτι, που δνε έχει ακόμη διαψευστεί, αυτό κάνει την πίστη μου στέρεη.

Πίστη, πίστευω, μπλα μπλα μπλα... Τι γνωρίζεις; Τι μπορείς να αποδείξεις; Και πώς ακριβώς


quote:
Εσένα, οι ιδέες σου και ότι ανακαλύπτεις απο τον Θεό-και μέσω εσού της επιστήμης, που υποστηρίζεις-τι σε κάνει στέρεο, στο ότι η επιστήμη, θα ορίσει τίποτε;


Αυτή η περίοδος θέλει μετάφραση στα ελληνικά. Δε μιλάω βλάχικα


quote:
Αν είναι απλά να διαπιστώσει τον Θεό,που αυτό θα γίνει, με το δικό της τρόπο και να χρηστεί το νέο του ιερατείο, δεν λέει τίποτε αυτό.

Λάθος (πολλοστή πλάνη). Ο Θεός είναι μια άσχετη έννοια από την επιστήμη. Αδιαφορεί απλώς για την ύπαρξη του. Δεν ψάχνει το Θεό. Ψάχνει να εξηγήσει τον ΚΟΣΜΟ, που μας περιβάλλει. Το θέμα είναι αν τον χρειαζόμαστε ως μηχανισμό για να εξηγήσουμε τον κόσμο

quote:
Ένας κόσμος, μια ανθρωπότητα, ένα κοινό μέλλον όλων...Δεν υπάρχουν διακρίσεις..Υπάρχει μόν η ανάγκη για υπευθυνότητα, ώστε να φτάσουμε κάποτε να ορίζουμε το μέλλον μας

Δε μιλάς με ηλίθιους ΓΟΧ. Άσε κατά μέρος τις δήθεν αισιόδοξες γενικολογίες. Πώς είναι δυνατόν να μην υπάρχουν διακρίσεις όταν μιλάς για αλάνθαστη πίστη;


quote:
Και ειδικά η γνώση του παρελθόντος, θα μας κάνει σίγουρα καλύτερους, έστω να αποφεύγουμε τα παλιά λάθη.

Παλιά λάθη ε; Γαλιλαίος, Γαλιλαίος, Γαλιλαίος...Γιατί γυρίζει αυτό το όνομα στο κεφάλι μου; Μήπως γιατί είναι παλιό λάθος των ομοίων σου;


quote:
Κι η Αγία Γραφή, έχει πολλά τέτοια ανθεώπινα λάθη...Αξίζει να την
διαβάσουμε για να καταλάβουμε αρκετά τον άνθρωπο.


Με αυτό συμφωνώ


Ψηλός


Καλά δίνεις ρεσιτάλ...Το ΙΔΙΟ σου το παράδειγμα στρέφεται εναντίον σου ως εξής.

Η αλήθεια είναι ότι υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να μην ξυπνήσω αύριο, βεβαίως. Με το μέρος ποιανού είναι η αλήθεια; Με τη γνώση ή με την πίστη, ότι δήθεν ΣΙΓΟΥΡΑ θα ξυπνήσω αύριο;


Το ερώτημα μου είναι αν επαρκεί η πίστη (και μάλιστα όχι η ορθή πίστη, αλλά μια ψευδεπίγραφη πίστη ότι ΔΗΘΕΝ εσείς ερμηνεύετε σωστά την ΑΓ) για να προσεγγίσεις την αλήθεια επαρκώς έναντι της ΓΝΩΣΗΣ. Με το παράδειγμά σου ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙΣ για άλλη μία φορά ότι φορέας της αλήθειας είναι η ΓΝΩΣΗ και όχι η πίστη. Άρα σου επιστρέφω το επιχείρημα ως ατυχές. Βασικά όχι, στο επιστρέφω ζητώντας να μου απαντήσεις, τελικά ΠΟΙΟΣ είναι κοντύτερα στην αλήθεια η πίστη ή η γνώση, για τα ζητήματα του ΥΛΙΚΟΥ κόσμου; Δώσε μεγάλη προσοχή σε ποιο σημείο αναφέρομαι

quote:
Πρώτα υπάρχει η Πίστη και μετά έπεται η Γνώση.

Πρώτα πιστεύαμε ότι η γη είναι επίπεδη, τώρα ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ότι είναι σφαιρική...


quote:
Πίστευε ο άνθρωπος πως κάποια στιγμή θα μπορούσε να πετάξει και ….. τα κατάφερε, το είδε να γίνεται πραγματικότητα.

Τι παραμυθολογικός και αεριτζίδικος συσχετισμός είναι αυτός; Συσχετίζεις την πίστη και όχι την εφεύρεση, την τεχνολογία και την επιστήμη με την πτήση; Στα σοβαρά; EPIC FAILΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2010, 21:26:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ρε Βιομηχανικέ,ότι την κόντρα τη βγάζεις απο μέσα σου, μπορείς
να το καταλάβεις;;Δεν μας αφήνεις να πάμε παρα πέρα, με τα δικαστήρια σου....
Πιστεύουμε ότι ξέρουμε, όχι μόνο ιδέες....Πιστεύουμε, ότι έχουμε διαπιστώσει, όχι μια θεωρία..Κατάλαβες;
Γι αυτό μην υποστηρίζεις θεωρίες...Μέχρι τουλάχιστον, να αποδειχτούν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2010, 13:52:17  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
πολυ φοβαμαι οτι εισαι ασχετος για την προσφορα των Αλχημιστων στη συγχρονη επιστημη...

1) την αρχη της βαρυτητας και αλλες επιστημονικες κατακτησεις τις χρωστας στο Νευτωνα που ηταν μανιωδης αλχημιστης..

2) πολλα χρωσταει η συγχρονη ιατρικη στον Παρακελσο που ηταν Αλχημιστης..

3) η συγχρονη χημεια ξεκινησε απο τους Αλχημιστες, οι πρωτοι χημικοι ηταν και Αλχημιστες...

στο μελλον θα φανει οτι οι Αλχημιστες γνωριζαν και πραγματα μπροστα απο την εποχη τους που θα επαληθευσουμε εμεις μελλοντικα..



O Νεύτωνας φίλε αρίστο ΕΓΚΑΤΕΛΕΙΨΕ την αλχημεία κάποια στιγμή...Γιατί άραγε; Ουσιαστικά ΑΝΟΙΞΕ την εποχή της λογικής κλείνοντας την πόρτα στην εποχή της μαγείας και της πρόληψης

quote:
ειναι δικαιωμα σου που δεν δεχεσαι κατι χωρις πειραματικη αποδειξη αλλα φανταζομαι οτι χρωστας μια συγγνωμη στον Αριστοτελη, το Θαλη το Μιλησιο και τον Πυθαγορα, καθως πιστευαν στην εμψυχη υλη κατι που για σενα ειναι αντιληψη των Ζουλου


Πίστευαν στην έμψυχη ύλη μεν, δεν την χρησιμοποιούσαν ως μηχανισμό για να εξηγούν τον κόσμο δε. Δεν απέδιδαν φυσικές ιδιότητες σε κάτι πνευματικό.


quote:
αυτους πως θα τους κατετασες;

ως Τρωγλοδυτες η Αυστραλοπιθηκους;


Σε ανθρώπους που πίστευαν σε κάτι (ανάμεσα στα πολλά που υπάρχουν για να πιστέψει κανείς) και που ΔΕΝ είχαν καμία απόδειξη για αυτό. Ξαναλέω για πολλοστή φορά. Δεν έχει σημασία τι είπε ποιος αλλά ΠΩΣ το υποστήριξε... Πάντως αν θες να παίξουμε το παιχνίδι του ποιος πίστευε τι... ευχαρίστως:


Εμπεδοκλής:

. Αξιόλογη είναι η θεωρία για τη γένεση των οργανικών όντων, η οποία αναπτύσσεται με βασικό άξονα την εξέλιξη, γεγονός που έκανε τον αρχαίο στοχαστή να θεωρείται πρόδρομος του Δαρβίνου. Η εξελικτική αυτή θεωρία αποτελείται από τέσσερα στάδια: στο πρώτο η γη γεννά τα οργανικά μέλη του σώματος των ζώων διαχωρισμένα, στη δεύτερη τα μεμονωμένα οργανικά μέλη συνενώνονται σε τερατώδεις μορφές, στην τρίτη οι τερατώδεις μορφές που προέκυψαν δεν κατορθώνουν να επιβιώσουν και παραχωρούν τη θέση τους σε νέους τύπους ζώων που έχουν την ικανότητα να συνεχίσουν τη ζωή τους, στην τέταρτη περίοδο γεννιούνται τα οργανικά όντα, όχι από τη γη αλλά το ένα από το άλλο.

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CE%BC%CF%80%CE%B5%CE%B4%CE%BF%CE%BA%CE%BB%CE%AE%CF%82

Το πρώτο σπέρμα της εξελικτικής θεωρίας όπως βλέπουμε. Ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε το ότι μάντεψε ότι κάποια όντα λόγω χαρακτηριστικών δεν είναι βιώσιμα, ΦΥΣΙΚΗ ΕΠΙΛΟΓΗ δηλαδή. Εντάξει, είχε και λάθη αλλά μιλάμε για 2.500 χρόνια πριν...


Αναξίμανδρος


Ο Αναξίμανδρος πέρα από τις ικανότητες του στην αστρονομία είναι και ο πρώτος βιολόγος. Πρώτος εισήγαγε στην ιστορία τη θεωρία περί της γενέσεως των οργανικών όντων. Οι πρώτοι οργανισμοί γεννήθηκαν μέσα στο υγρό στοιχείο, όταν αυτό εξ αιτίας της ηλιακής θερμότητας εξατμίσθηκε. Αρχικά τα πρώτα ζώα ήταν περιτυλιγμένα μέσα σε ένα αγκαθωτό φλοιό. Έπειτα βγήκαν από το υγρό στοιχείο στην ξηρά και αφού έσπασαν τον αγκαθωτό φλοιό, άρχισαν να προσαρμόζονται στο καινούργιο περιβάλλον. Ο άνθρωπος προήλθε από το ψάρι και μόνο όταν ήταν σε θέση να επιβιώσει βγήκε στη στεριά. Ο Αναξίμανδρος είναι, από όσα ξέρουμε, ο πρώτος που προσπάθησε να εξηγήσει την προέλευση του ανθρώπου. Η θεωρία της εξελίξεως του Δαρβίνου, είναι φανερό, πως βρίσκει σπερματικά την αρχή της στην παραπάνω θεωρία του Αναξίμανδρου.

Από θερμοκρασιακές μεταπτώσεις πάνω στην επιφάνεια της Γης θα πρέπει κατά κάποιο τρόπο να αιτιολογούσε ο Αναξίμανδρος και την εμφάνιση της ζωής, αφού δίδασκε ότι «τά ζώα γίνεσθαι εξ ύγρού έξατμιζομένου ύπό του ήλιου», ότι τα πρώτα ζώα είχαν γεννηθεί μέσα στο υγρό στοιχείο, ότι ήταν κλεισμένα μέσα σε «φλοιούς» αγκαθωτούς και ότι σε προχωρημένη ηλικία ξεραίνονταν, έσκαζε ο φλοιός τους και σε λίγο πέθαιναν.

Συμπερασματικά κατά τον Αναξίμανδρο τα πρώτα ζωικά όντα γεννήθηκαν στο νερό, όπως πιστεύουν και σήμερα οι βιολόγοι για τα πρώτα έμβια όντα.

Όσο για την καταγωγή του ανθρώπου ο Αναξίμανδρος φανερώνεται πρόδρομος του Δαρβίνου: Ξεκινώντας από τη διαπίστωση ότι ο άνθρωπος είναι το μόνο ίσως ζώο, που δεν έχει αυτάρκεια με τη γέννηση του, αλλά χρειάζεται για πολύ καιρό τις μητρικές φροντίδες, σκέφτηκε ότι, αν ο άνθρωπος ήταν ανάμεσα στα πρώτα ζώα της Γης, θα μπορούσε πολύ εύκολα να εξαφανιστεί έτσι υπέθεσε ότι ο άνθρωπος θα πρέπει να βρίσκεται στο τέρμα κάποιας εξελικτικής πορείας και να έχει προέλθει «έξ άλλοειδών ζώων». Ας σημειωθεί ότι στην Ελλάδα είχε διατυπωθεί και πριν από τον Αναξίμανδρο σκέψη για την καταγωγή του ανθρώπου από άλλα ζώα αλλά μόνο σε μύθους.


http://www.physics4u.gr/articles/2008/Anaximander.html


Τι λέει και αυτός; Ότι προήλθαμε από τα ζώα; Τσκ, Τσκ,Τσκ.

Αν λοιπόν εσύ βρήκες 5 αρχαίους που (ΝΟΜΙΖΕΙΣ) λέγανε το ένα εγώ μπορώ να βρω άλλους τόσους που (ΟΝΤΩΣ) λέγανε το άλλο. Για τον Αναξίμανδρο και τον Εμπεδοκλή τι λες; Θα βάλουμε τους αρχαίους στη ζυγαριά ή θα κοιτάξουμε ποιανού η γνώμη υποστηρίζεται από στοιχεία;;;

quote:
η ψυχη βρισκεται μεν σε αλλο πεδιο αλλα επιδραει με το δικο μας πεδιο...για παραδειγμα η ψυχη του τυπακου που εγραψε το Futility επιασε εναν οριζοντα γεγονοτων απο το μελλον και τα πασαρε στον εγκεφαλο του χωρις να συνειδητοποιησει ο δικος σου οτι μια τετοια transmission ελαβε χωρα.

Δε βγάζω νόημα. Μετάφραση παρακαλώ


quote:
τα ζωα εξελισονται γιατι εχουν την ζωικη ψυχη, αυτη περιεχει ενστικτο και ζωωδη νοημοσυνη...καλα δεν διαβαζεις Αριστο;


Έχουν ΚΑΙ τα ζώα ψυχή. Εδώ θα μου πεις έχουν οι παντρεμένοι, τα ζώα θα πήγαιναν πίσω; Να μη ρωτήσω πώς το ξέρεις, έτσι; Το διάβασες κάπου ότι το είπε ο Χ σπουδαίος άρα ΣΙΓΟΥΡΑ είναι σωστό...

quote:
οτι εχουν αποτελεσματα και εξαιτιας τουτου τα ψυχοτρονικα εργαστηρια και οι ψυχοτρονικες μελετες εγιναν σουπερ απορρητα...βεβαιως στη δεκαετια που μπηκαμε θα κανουν παλι μια κατευθυνομενη διαροη με καποιον δικο τους (που ειχε προσβαση σε απορρητο υλικο αλλα που για χαρη της ανθρωποτητας πηρε δηθεν το ρισκο της δημοσιευσης) για να θολωσουν τα νερα στις ανταγωνιστικες χωρες σε σχεση με τις ερευνες τους ...


Ναι ναι. Τα κάνουν στη μυστική βάση στο Βόρειο Πόλο. Εκεί που έχουν τον Έλβις, το Χίτλερ, τον Κένεντυ και τον Μάικλ Τζάκσον (ζωντανούς εννοείται). Άσε μας ρε Αρίστο...


τρέχα


quote:
Ρε Βιομηχανικέ,ότι την κόντρα τη βγάζεις απο μέσα σου, μπορείς
να το καταλάβεις;

Σε ποιον νομίζεις ότι μιλάς με αυτό το ύφος; Σε κανένα αντιδραστικό γυμνασιόπαιδο; Στα παιδιά σου αυτά όχι σε μένα. Όταν γράφεις ΛΑΘΟΣ πράγματα, πλάνες και ψέμματα εγώ θα τα υποδεικνύω. Δεν είναι αντίδραση, είναι ΑΠΛΩΣ διάλογος.


quote:
Δεν μας αφήνεις να πάμε παρα πέρα, με τα δικαστήρια σου


Αφού η λογική σου πάσχει στη ΒΑΣΗ της, πώς είναι δυνατόν να πας παρακάτω; Επίσης, για ποια δικαστήρια μιλάς; Σου επέβαλλε κανένας καμία ποινή για αυτά που λες; Φαντάζεσαι διωγμούς; Οι μόνοι που ενδέχεται να κάνουν διωγμούς,δίκες, νύχτες του Αγίου Βαρθολομαίου και Ιερές εξετάσεις είστε εσύ και οι όμοιοι σου. Εγώ ουδέποτε έβλαψα κάποιον για αυτά που πιστεύει.Α και όταν στριμώχνεσαι και δεν έχεις επιχειρήματα μην κλαίγεσαι γυναικουλίστικα και μην παρουσιάζεις τον εαυτό σου ως θύμα ή μάρτυρα. Πες ότι δεν τα βγάζεις πέρα ή βρες άλλα επιχειρήματα. Άσε τα φλώρικα κατά μέρος.


quote:
Πιστεύουμε ότι ξέρουμε, όχι μόνο ιδέες...Πιστεύουμε, ότι έχουμε διαπιστώσει, όχι μια θεωρία.

Αερολογίες και πλάνες. ΠΩΣ έχεις διαπιστώσει το οτιδήποτε στην πίστη ρε μάστορα; Έβαλες την Αγία Τριάδα στο μικροσκόπιο; Δεν έχεις διαπιστώσει ΤΙΠΟΤΑ. Απλώς, σε ΜΑΘΑΝΕ να πιστεύεις, ΤΙΠΟΤΑ παραπάνω. Και θεωρία είναι πολύ σοβαρή λέξη στην επιστήμη. Είναι το μέγιστο που μπορούμε να φτάσουμε, δεν έχει παραπάνω.

quote:
Γι αυτό μην υποστηρίζεις θεωρίες...Μέχρι τουλάχιστον, να αποδειχτούν

1.Ανόητες συμβουλές στα παιδιά σου να δίνεις, όχι σε εμένα.

2. Αν εννοείς την εξέλιξη υποστηρίζεται από πλειάδα στοιχείων, τα υπόλοιπα είναι μυθεύματα της σέκτας σου ότι ΔΗΘΕΝ δεν έχει αποδειχθεί.


Ξαναγράφω για πολλοστή φορά. Προκαλώ τον οποιοδήποτε να εξηγήσει τα ευρήματα που υπάρχουν ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ με μια άλλη προσέγγιση πέραν την εξελικτικής. Προκαλώ να προσκομιστούν στοιχεία που να αποδεικνύουν τη μυθολογία της κοσμογονίας οποιασδήποτε θρησκείας. Δείξτε μου το χώμα που φτιάχτηκε ο Αδάμ και αποδείξτε μου ότι όντως ήταν αυτό.

Edited by - IndustrialAngel on 22/10/2010 13:53:06

Edited by - IndustrialAngel on 22/10/2010 13:53:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2010, 16:29:12  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ψηλός

Καλά δίνεις ρεσιτάλ...Το ΙΔΙΟ σου το παράδειγμα στρέφεται εναντίον σου ως εξής.



Δεν είδα πού στρέφεται εναντίον μου, αλλά ας πάμε παρακάτω.


quote:

Η αλήθεια είναι ότι υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να μην ξυπνήσω αύριο, βεβαίως. Με το μέρος ποιανού είναι η αλήθεια; Με τη γνώση ή με την πίστη, ότι δήθεν ΣΙΓΟΥΡΑ θα ξυπνήσω αύριο;

Υπάρχει όχι μια, αλλά ίσως πολλές πιθανότητες να μην φτάσεις στον προορισμό σου αύριο και να συναντήσεις το φίλο σου. Να μην ξυπνήσεις, να πάθεις τροχαίο, να στραμπουλήξεις το πόδι σου, να σε πιάσει η μέση σου και να μείνεις ξάπλα ....

ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ούτε το ένα, αλλά ούτε και το άλλο .... δηλαδή τι θα συμβεί. Απλά η συνήθεια και επειδή έχει συμβεί έως και σήμερα, πας και έρχεσαι στη δουλειά σου, ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ πως το ίδιο θα γίνει και αύριο.

Η αλήθεια δεν είναι με κανενός το μέρος. Μόνο όταν περάσει το αύριο και δει/δούμε τι θα έχει γίνει, τότε μόνο θα ξέρουμε την αλήθεια.

Πολλοί άνθρωποι, ανά τον κόσμο, δυστυχώς, ξεκινούν, όπως κάθε μέρα, να φτάσουν στον προορισμό τους, αλλά, κάποια μέρα, δεν φτάνουν και ίσως δεν θα φτάσουν ποτέ ξανά. Μήπως δεν συμβαίνει έτσι;

quote:

Το ερώτημα μου είναι αν επαρκεί η πίστη (και μάλιστα όχι η ορθή πίστη, αλλά μια ψευδεπίγραφη πίστη ότι ΔΗΘΕΝ εσείς ερμηνεύετε σωστά την ΑΓ) για να προσεγγίσεις την αλήθεια επαρκώς έναντι της ΓΝΩΣΗΣ. Με το παράδειγμά σου ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙΣ για άλλη μία φορά ότι φορέας της αλήθειας είναι η ΓΝΩΣΗ και όχι η πίστη.

Γιατί βάζεις τη γνώση και την πίστη σε δύο αντίπαλα στρατόπεδα; Ποιος σου δίνει αυτό το δικαίωμα;
Εγώ είπα, πρώτα πιστεύεις σε κάτι, στην ύπαρξή του, ή αν θες, στην πιθανή ύπαρξή του (ακριβώς γιατί ΔΕΝ το γνωρίζεις), και ύστερα έρχεται η γνώση, ή αν θες, η μη γνώση.
Γνώση, όπως εσύ την εννοείς, ξεκομμένη από την πίστη, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

Δεν ξέρω σε ποιους αναφέρεσαι όταν λες «ότι ΔΗΘΕΝ εσείς ερμηνεύετε σωστά την ΑΓ»;

quote:

Άρα σου επιστρέφω το επιχείρημα ως ατυχές. Βασικά όχι, στο επιστρέφω ζητώντας να μου απαντήσεις, τελικά ΠΟΙΟΣ είναι κοντύτερα στην αλήθεια η πίστη ή η γνώση, για τα ζητήματα του ΥΛΙΚΟΥ κόσμου; Δώσε μεγάλη προσοχή σε ποιο σημείο αναφέρομαι

Όταν τα μεγάλα μυαλά, αυτοί που δεν επαναπαύονταν σε όσες γνώσεις κατείχαν έως εκείνη τη στιγμή, κατά τη γνώμη σου, τι ήταν εκείνο που τους έσπρωχνε στο να πειραματιστούν, σε συνδυασμό με την παρατήρηση, με την ελπίδα να ανακαλύψουν το παραπάνω, οι μέχρι τότε γνώσεις τους ή η ΠΙΣΤΗ τους πως υπήρχε και κάτι παραπέρα από τα όρια που έθετε η έως τότε γνώση τους;

Οι ήρωες του 21 ΓΝΩΡΙΖΑΝ πως βάση της ΛΟΓΙΚΗΣ, που επικαλείστε τόσο λανθασμένα, δεν θα είχαν καμιά ελπίδα απέναντι στα μιλιούνια των Τούρκων.
Κατά τη γνώμη σου, τι ήταν αυτό που τους έκανε να βγάλουν ψεύτρα τόσο τη γνώση, όσο και τη λογική;

Ένας φοιτητής που ξεκινά π.χ. να γίνει γιατρός, το ΓΝΩΡΙΖΕΙ από πριν; έχει αποδείξεις; ότι θα γίνει γιατρός; ή ΠΙΣΤΕΥΕΙ πως κάποια στιγμή στο μέλλον θα γίνει γιατρός;
Εγώ λέω πως αυτό που του δίνει δύναμη είναι η ΠΙΣΤΗ του, που τον κάνει να προχωρήσει και με τη ΓΝΩΣΗ σύμμαχό του επιτυγχάνει το στόχο του.

Εγώ τη ΓΝΩΣΗ και το ΓΝΩΡΙΖΩ δεν μπορώ να ξεκόψω και να τα βάλω να αντιπαλεύουν την ΠΙΣΤΗ.
Τέτοια τακτική, θεωρώ, πως είναι μόνο δική σας, καθαρά τακτική χριστιανομάχων και, μάλιστα, σας ωθεί σε αντικρουόμενα συμπεράσματα.


quote:

quote:
Πρώτα υπάρχει η Πίστη και μετά έπεται η Γνώση.

Πρώτα πιστεύαμε ότι η γη είναι επίπεδη, τώρα ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ότι είναι σφαιρική...



Είπα εγώ το αντίθετο;
Τι ήταν όμως αυτό που μας ώθησε στο να φτάσουμε σήμερα να γνωρίζουμε πως η γη είναι σφαιρική;

Οι Αστροφυσικοί (αυτοί δεν είναι;) λένε «ερευνούμε το διάστημα γιατί ΠΙΣΤΕΟΥΜΕ πως υπάρχει ζωή και πέρα από το δικό μας πλανήτη».
Λέει κανείς "ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ πως υπάρχει ζωή και πέρα του πλανήτη γη";
Με τη γνώση που ως αυτή τη δεδομένη στιγμή κατέχουν, προσπαθούν να φτάσουν, να επιτύχουν και αυτό για το οποίο ΠΙΣΤΕΟΥΝ/ΕΛΠΙΖΟΥΝ!

quote:

quote:
Πίστευε ο άνθρωπος πως κάποια στιγμή θα μπορούσε να πετάξει και ..... τα κατάφερε, το είδε να γίνεται πραγματικότητα.

Τι παραμυθολογικός και αεριτζίδικος συσχετισμός είναι αυτός; Συσχετίζεις την πίστη και όχι την εφεύρεση, την τεχνολογία και την επιστήμη με την πτήση; Στα σοβαρά; EPIC FAIL



Μα η εφεύρεση που βρίσκει το «πάτημά της», αν όχι στην ΠΙΣΤΗ πως ο άνθρωπος θα μπορούσε να τα καταφέρει κάποια στιγμή να πετάξει;

Πρόσεξε τι λένε οι ψυχολόγοι:

«Η πίστη στις ικανότητες και η πεποίθηση ότι τίποτα δεν είναι αδύνατο έχει οδηγήσει σε νέες ανακαλύψεις, αλλά και στην επίτευξη στόχων ακόμα και όταν οι συνθήκες είναι δυσμενής και όλες οι προβλέψεις δείχνουν το αντίθετο.»

Δεν λέει η ΓΝΩΣΗ αλλά η ΠΙΣΤΗ!!!

Θα μπορούσα να γράψω και άλλα, αλλά ... ΠΙΣΤΕΥΩ πως ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2010, 18:12:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2
Ωραίος ο ψηλός.

Πράγματι δεν υπάρχει λόγος να διαχωρίζουμε την γνώση απο την πίστη.Κατα την γνώμη μου,η πίστη έχει να κάνει περισσότερο με το συναίσθημα και η γνώση με την λογική.Μπορεί να ζήσει ο άνθρωπος χωρίς το συναίσθημα και την λογική? Κάποιος που υπηρετεί μόνο το ένα απο αυτά,καταλήγει δογματικός και κομμένος στα δύο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2010, 19:03:00  Εμφάνιση Προφίλ
Η άγνοια της ελληνικής και η αδυναμία της χρήσης των λέξεων με την πραγματική τους σημασία, οδηγούν σε ανοησίες του τύπου:

quote:
strangerz2

Πράγματι δεν υπάρχει λόγος να διαχωρίζουμε την γνώση απο την πίστη.


προσπαθώντας να χειροκροτήσει τον άλλο ελληνόφωνο που είπε:

quote:
Ψηλός

Γνώση, όπως εσύ την εννοείς, ξεκομμένη από την πίστη, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.


Εκεί που υπάρχει γνώση, η πίστη δεν έχει καμία θέση. Και, αντίθετα, η πίστη βρίσκεται εκεί που η γνώση απουσιάζει.

Βέβαια, ανάμεσα στα "πιστά" μέλη του κοπαδιού, παρατηρείται το φαινόμενο να υπάρχει η πίστη για κάτι που η γνώση έχει ακυρώσει, κυρίως λόγω εκφυλισμού του εγκεφάλου εξαιτίας των πνευματικών ναρκωτικών που είναι απαραίτητα για την ένταξη των συγκεκριμένων ατόμων στο κοπάδι.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2010, 19:20:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2
quote:
Εκεί που υπάρχει γνώση, η πίστη δεν έχει καμία θέση. Και, αντίθετα, η πίστη βρίσκεται εκεί που η γνώση απουσιάζει.

Βέβαια, ανάμεσα στα "πιστά" μέλη του κοπαδιού, παρατηρείται το φαινόμενο να υπάρχει η πίστη για κάτι που η γνώση έχει ακυρώσει, κυρίως λόγω εκφυλισμού του εγκεφάλου εξαιτίας των πνευματικών ναρκωτικών που είναι απαραίτητα για την ένταξη των συγκεκριμένων ατόμων στο κοπάδι.


Οτι δεν φένεται δεν σημαίνει οτι δεν υπάρχει.Η πίστη σε κάνει να νιώθεις κάτι που μπορείς αργότερα να το εξακριβώσεις.

Όπως είπα,δέν υπάρχει λόγος διαχωρισμού το ένα απο το άλλο.Είναι θέμα αντίληψης,δεν σημαίνει οτι όλοι έχουμε την ίδια αντίληψη.

Εσυ macedon,πιστεύεις σε κάτι πέρα απο αυτά που γνωρίζεις?Δεν υπάρχει τίποτα στην ζωή σου το οποίο να το πιστεύεις?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.296875
Maintained by Digital Alchemy