ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Περί Αθεΐας των μελών μας. Μύθος ή Πραγματικότητα?
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2012, 14:56:34  Εμφάνιση Προφίλ
doctor

quote:
Δεν βγάζει κανένα τέτοιο συμπέρασμα η έρευνα Macedon (θα ικανοποιούσε βέβαια τα μεταφυσικά κόμπλεξ κάποιων) αλλά η έρευνα λέει το εξής:
"Με πιο απλά λόγια, όσοι άνθρωποι τείνουν να λειτουργούν ενστικτωδώς, είναι πιο πιθανό να πιστεύουν στον Θεό, σε σχέση με όσους σκέφτονται πιο πολύ και είναι λιγότερο ενστικτώδεις και αυτό γιατί η πίστη είναι περισσότερο συναίσθημα παρά σκέψη."

Ναι, δεν λέει αυτό αλλά λέει αυτό με άλλα λόγια και με την απαραίτητη επιστημονική συσκευασία (καθώς η γενίκευση και το δόγμα δεν είναι επιστημονικά εργαλεία).

quote:
Κοίταξε, υπάρχουν άνθρωποι που είναι σκεπτόμενοι και άνθρωποι που είναι λογικοφανείς.

Απλά ελληνικά: "Σκεπτόμενος" και "λογικοφανής" δεν είναι ασύμβατες λέξεις μεταξύ τους. Προφανώς εννοούσες "λογικός" και "λογικοφανής". Και οι δύο μπορούν θαυμάσια να είναι σκεπτόμενοι.

quote:
Π.χ. εσύ, ανήκεις στους λογικοφανείς, για εμένα.

Τώρα άμα σου πω ότι η γνώμη σου για μένα δεν μ' απασχολεί ιδιαίτερα, θα σε πειράξει;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2012, 15:37:39  Εμφάνιση Προφίλ
Για μένα ο σκεπτόμενος, ταυτίζεται με τον λογικό άνθρωπο. Αν κάποιος δεν είναι λογικός, για μένα σημαίνει οτι δεν είναι σκεπτόμενος.

(Βέβαια μπορεί κάποιος να είναι σκεπτόμενος, αλλά η σκέψη του να είναι στείρα, άχρηστη στην πρακτική ζωή. Υπάρχει και αυτό)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2012, 19:34:36  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
macedon

Η αναλυτική σκέψη προάγει σκεπτικισμό & αθεΐα

Σε άρθρο που δημοσιεύεται στο περιοδικό SCIENCE στο τεύχος 6080 (27 Απριλίου 2012) σελ. 493-496 παρουσιάζεται έρευνα του καθηγητή κοινωνικής ψυχολογίας Ara Norenzayan του Πανεπιστημίου British Columbia του Καναδά και του Will M. Gervais του ίδιου πανεπιστημίου, σύμφωνα με την οποία:

"Η αναλυτική σκέψη μπορεί να μειώσει τη θρησκευτική και μεταφυσική πίστη ακόμα και σε αφοσιωμένους πιστούς, σύμφωνα με την έρευνα, η οποία επιβεβαιώνει ότι ο λογικός τρόπος σκέψης υποσκάπτει τη θρησκευτικότητα και προάγει τον σκεπτικισμό και την αθεΐα."

Σύμφωνα με την έρευνα,

"Με πιο απλά λόγια, όσοι άνθρωποι τείνουν να λειτουργούν ενστικτωδώς, είναι πιο πιθανό να πιστεύουν στον Θεό, σε σχέση με όσους σκέφτονται πιο πολύ και είναι λιγότερο ενστικτώδεις και αυτό γιατί η πίστη είναι περισσότερο συναίσθημα παρά σκέψη."


Αυτό είναι ένα αξιολογότατο post σαν και αυτά που ήθελα να δω σ'αυτό το thread όταν το άνοιγα.

Αυτά που γράφει ο macedon θα τα δεχόμουνα ακόμα και αν μου έλεγε ότι ήταν δικά του διότι α) οι παραπάνω πεποθήσεις προηγούνται κατά πολύ της εν λόγω έρευνας, β) αποτελούν την "καρδιά" του αθεισμού, γ) μου την έχουν αναφέρει όοοοοοολοι οι άθεοι με τους οποίους έχω μιλήσει κατά καιρούς.

Σε κάθε περίπτωση βέβαια η επιστημονική βαρύτητα της εν λόγω έρευνας βάζει άλλο κύρος στην "πεποίθηση" ή "προσωπική άποψη" των αθέων.

Το συμπέρασμα της παραπάνω έρευνας είναι τόσο προφανές που ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ αλλά αποτελεί τη ΜΙΣΗ ΑΛΗΘΕΙΑ η οποία κρύβεται επιμελώς.

Για παράδειγμα.
Πιστεύει κανένας από εμάς ότι κάποιος ιατρός γυναικολόγος/μαιευτήρας που τυγχάνει να είναι Χριστιανός να μπορεί να εξηγήσει/αποδείξει με την αναλυτική σκέψη τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου????

Είναι θέμα μη χρήσης αναλυτικής σκέψης εκ μέρους του ιατρού που "παγιδεύτηκε" στον Χριστιανισμό ή κάτι άλλο βαθύτερο????

Πάμε στα πιο βαθειά.
α) Από πότε εμφανίστηκε η αναλυτική σκέψη στον Άνθρωπο???

β) Τι λέει η αναλυτική σκέψη για το γεγονός ότι η αναλυτική σκέψη δεν είναι εγγενής εγκεφαλική λειτουργία αλλά προιόν εξέλιξης???

γ) Σύμφωνα με τη λογική της αναλυτικής σκέψης αν περιμένουμε ακόμα κάποιους αιώνες εξέλιξης θα αποκτήσουμε μια άλλη ανώτερη μορφή σκέψης.
Ποιος εγγυάται ότι αυτή η ανώτερη της αναλυτικής σκέψης δεν θα μας αποδεικνύει (λέμε τώρα) την ορθότητα των Βιβλίων και την ύπαρξη του Θεού???

Πάμε και στα άπατα.

Η αναλυτική σκέψη στην πιο απλή της μορφή είναι όταν ένας μαθητής λύνει κάποια άσκηση π.χ Φυσικής στον πίνακα ή σε κάποιο διαγώνισμα, ξεχωρίζει τα δεδομένα από τα ζητούμενα και (το κυριότερο) αναγνωρίζει στο πρόβλημα ποιοι φυσικοί νόμοι το διέπουν και ποιες είναι οι σχετικές εξισώσεις που ισχύουν. Αντικαθιστά τα δεδομένα στις εξισώσεις και βρίσκει τα ζητούμενα.

Εδώ θα πρέπει να προσέξουμε ότι είναι αναγκαίος ΕΝΑΣ ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ώστε να οδηγηθούμε σε ΠΛΗΡΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣΗΜΑΝΤΗ ΛΥΣΗ.

Τι συμβαίνει σε πιο δύσκολα προβλήματα Φυσικής όπου ΔΕΝ ΓΝΩΡΪΖΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΑΡΙΘΜΟ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ???
(Στην πράξη δεν γνωρίζουμε πλήρως τα ελάχιστα δεδομένα που χρειαζόμαστε και αφορούν ΤΙΣ ΑΡΧΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ του προβλήματος.)

Σηκώνει η Αναλυτική Σκέψη ψηλά τα χέρια????
Όχι βέβαια.
ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΤΙΣ ΛΟΓΙΚΕΣ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ για τις ΑΡΧΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ.

Είναι μεμπτό αυτό?
Καθόλου. Ιδίως όταν δεν έχουμε και κάποιο άλλο εργαλείο πλην της Αναλυτικής Σκέψης στην φαρέτρα μας.

Τι συμβαίνει όμως τελικά στο εν λόγω φυσικό πρόβλημα.
Δημιουργούνται κατηγορίες λύσεων (οι οποίες μπορεί να είναι άπειρες) και κάθε κατηγορία μπορεί να έχει πολλές λύσεις ή οποίες μπορεί να είναι και αυτές άπειρες.

Στον τομέα της Φυσικής ένα τέτοιο πρόβλημα θεωρείται ΛΥΜΕΝΟ ακόμα και αν δεν έχουμε ΜΟΝΟΣΗΜΑΝΤΗ ΛΥΣΗ.

Η Αναλυτική Σκέψη τα έχει καλά με τη συνείδησή της διότι σου "λέει" δώσε μου πλήρως ΤΑ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΑΡΧΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ και εγώ θα σου δώσω ΜΟΝΟΣΗΜΑΝΤΗ ΛΥΣΗ/ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

Έτσι λειτουργεί σε γενικές γραμμές η Αναλυτική Σκέψη τουλάχιστον στη Φυσική Επιστήμη όπου μπορούμε να έχουμε κάτι πιο χειροπιαστό σε σχέση με την Αναλυτική Σκέψη της Φιλοσοφίας για παράδειγμα.

Αν κάποιο μέλος διαφωνεί ευχαρίστως να ακούσω τον Αντίλογο.

Αν όμως δεν υπάρχουν διαφωνίες η ερώτηση είναι απλή.

Μπορεί ποτέ ένα τέτοιο Εργαλείο Σκέψης να δώσει Απαντήσεις περί Θεού Δημιουργίας, Θρησκείας κτλ?

Με ποιες ΑΡΧΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΒΑΣΕΙ ΠΟΙΩΝ ΦΥΣΙΚΩΝ ΝΟΜΩΝ ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΕΞΙΣΩΣΕΩΝ???

Επειδή ακριβώς ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ τα σχετικά αρχικά δεδομένα ούτε πολύ περισσότερο οι απαραίτητοι ΝΟΜΟΙ, χρησιμοπούνται αναγκαστικά, και ίσως από δόλο, ΜΟΝΟ ΤΑ ΥΠΑΡΧΟΝΤΑ ΜΟΝΤΕΛΑ (π.χ σύλληψη μόνο μετά από ένωση σπερματοζωαρίου και ωαρίου) μια προφανής λύση που δίνεται ΑΒΙΑΣΤΑ (για τους μη-γνώστες) είναι η ΑΔΥΝΑΤΗ (π.χ δεν γίνεται σύλληψη με το Λόγο του Θεού σε...ΠΑΡΘΕΝΑ).

Και από τα άπατα πάμε στα ΑΠΟΛΥΤΑ....

Σαν να μην έφταναν όλα τα παραπάνω η Αναλυτική Σκέψη έχει ένα ΑΛΥΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ μπροστά της το οποίο δεν είναι Θρησκειολογικής Φύσης ΑΛΛΑ ΚΑΘΑΡΑ ΦΥΣΙΚΗΣ.

Σύμφωνα με την Αρχή της Απροσδιοριστίας του Heisenberg η ΙΔΙΑ Η ΦΥΣΗ μας βγάζει τη ΓΛΩΣΣΑ και μας ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΙ ΕΠΙΔΕΙΚΤΙΚΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ και ΕΜΑΣ (ως Ανθρωπότητα) και την ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΜΑΣ ΣΚΕΨΗ (ως ΛΟΓΙΚΑ ΟΝΤΑ) ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΣ ΜΑΣ να μάθουμε κάτι φαινομενικά απλό και εύκολο το οποίο όμως θα μας άνοιγε το δρόμο για να μάθουμε ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΥΛΗΣ.
(Για τα ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ας μη το κουβεντιάσουμε καλύτερα...)

Δεν μπορεί λοιπόν ο Παμέγιστος Άνθρωπος ο εν δυνάμει θεός με τη Λογική που τόσο βάναυσα ευνούχησε ο Χριστιανισμός/Ισλαμισμός/Ιουδαισμός κτλ κτλ να μάθει ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ τη θέση και την ταχύτητα στοιχειωδών σωματιδίων όπως π.χ τα ταπεινά και γνωστά μας ηλεκτρόνια...

Πρώτα λοιπόν αγαπητοί μου άθεοι θα ΑΠΟΔΕΙΞΕΤΕ ΜΟΝΟΣΗΜΑΝΤΑ ΚΑΙ ΠΕΡΑΝ ΠΑΣΗΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑΣ στους εαυτούς σας και σε εμάς, κάνοντας χρήση της ΑΝΑΛΥΤΙΚΗΣ σας ΣΚΕΨΗΣ (όπως ΜΟΝΟ ΕΣΕΙΣ ΞΕΡΕΤΕ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΕ), το ΓΙΑΤΙ Η ΦΥΣΗ ΕΠΕΛΕΞΕ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΜΟΙΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΓΕΝΟΣ ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΤΕ ΧΑΛΑΡΑ ΚΑΙ ΤΗ ΜΗ-ΥΠΑΡΞΗ ΘΕΟΥ.

Περιμένω με αγωνία τον Αντίλογό σας...

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 07/05/2012 19:36:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2012, 20:42:33  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Panos T
Μπορεί ποτέ ένα τέτοιο Εργαλείο Σκέψης να δώσει Απαντήσεις περί Θεού Δημιουργίας, Θρησκείας κτ

Οχι δεν μπορεί,επειδή δεν καλείται να το κάνει.
Επίσης δεν μπορεί να δώσει απαντήσεις και περι του αντιθέτου.πάλι επειδή δεν καλείται να το κάνει.

η αναλυτική σκέψη κάνει μόνο αυτό που πραγματεύεται ο όρος.

Αναλύει,σπάζει σε κομμάτια ένα θέμα και τα εξετάζει ένα πρός ένα και σε σχέση του ενός με το άλλο και εν τέλει σε σύνολο.Απλά,ψυχρά,χωρίς συναισθήματα.

Δίνει πιθανότητες επι ποσοστιαίας εκτίμησης,υπέρ της μιας ή της άλλης,ή των πολλών πιθανών ερμηνειών.

Ομως φίλε Πάνο,η αναλυτική σκέψη δεν διακατέχεται απο συναισθήματα και δεν εμπεριέχει αυτά στις όποιες εκτιμήσεις της.


quote:
Πανος
Σύμφωνα με την Αρχή της Απροσδιοριστίας του Heisenberg η ΙΔΙΑ Η ΦΥΣΗ μας βγάζει τη ΓΛΩΣΣΑ και μας ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΙ ΕΠΙΔΕΙΚΤΙΚΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ και ΕΜΑΣ (ως Ανθρωπότητα) και την ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΜΑΣ ΣΚΕΨΗ (ως ΛΟΓΙΚΑ ΟΝΤΑ) ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΣ ΜΑΣ να μάθουμε κάτι φαινομενικά απλό και εύκολο το οποίο όμως θα μας άνοιγε το δρόμο για να μάθουμε ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΥΛΗΣ.


οχι φίλτατε.Οχι.

Σύμφωνα με την ανωτέρω αρχή,η φυσική κάνει το αντίθετο απο αυτό που λές.Ανοίγει και διερύνει τους ορίζοντες,ώστε να χωρέσει κάθε πιθανή ερμηνεία.Τι σημαίνει αυτό?

ο φυσικός,είναι πάντα έτοιμος,να δεχθεί κάθε νέα θεωρία,απόδειξη,ένδειξη,περί του διαφορετικού,των αξιωμάτων που μέχρι τώρα έχει ανακαλύψει.

Ο χριστιανός και ο κάθε φανατικός,ποτέ δεν θα είναι έτοιμος να δεχθεί κάτι τέτοιο.Στον φανατισμό,στον συναισθηματικό κόσμο του φανατικού πιστού,στον μη αναλυτικά σκεπτόμενο,η Αρχη της Απροσδιοριστίας,δεν έχει καμμία εφαρμογή.

Είναι"φωνή βοώντος εν τη ερήμω"!!!

quote:
Πάνος
Δεν μπορεί λοιπόν ο Παμέγιστος Άνθρωπος ο εν δυνάμει θεός με τη Λογική που τόσο βάναυσα ευνούχησε ο Χριστιανισμός/Ισλαμισμός/Ιουδαισμός κτλ κτλ να μάθει ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ τη θέση και την ταχύτητα στοιχειωδών σωματιδίων όπως π.χ τα ταπεινά και γνωστά μας ηλεκτρόνια...

Οχι φίλε μου κι εδώ πάλι λάθος το αντιλαμβάνεσαι.
Μπορούμε ανα πάσα στιγμη να γνωρίζουμε την ταχύτητα και την θέση των στοιχειωδών σωματιδίων.

Αρκεί μόνο να τα παρατηρούμε!!!
Αν δεν τα παρατηρούμε,τότε δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε,που ακριβώς και με τι ταχύτητα κινούντο,πρίν τα παρατηρήσουμε.Λογικότατο είναι Πάνο μας αυτό.

Επομένως η όλη χρήση της αρχής του Χαϊσενμπεργκ στο θέμα,ήταν ατυχής εκ μέρους σου.Προφανώς εκ παραδρομής,επειδή δεν νομίζω ότι είσαι συνομιλητής που χρησιμοποιεί βαρύγδουποες έννοιες για εντυπωσιασμό!

quote:
Πάνος
Πρώτα λοιπόν αγαπητοί μου άθεοι θα ΑΠΟΔΕΙΞΕΤΕ ΜΟΝΟΣΗΜΑΝΤΑ ΚΑΙ ΠΕΡΑΝ ΠΑΣΗΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑΣ στους εαυτούς σας και σε εμάς, κάνοντας χρήση της ΑΝΑΛΥΤΙΚΗΣ σας ΣΚΕΨΗΣ (όπως ΜΟΝΟ ΕΣΕΙΣ ΞΕΡΕΤΕ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΕ), το ΓΙΑΤΙ Η ΦΥΣΗ ΕΠΕΛΕΞΕ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΜΟΙΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΓΕΝΟΣ ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΤΕ ΧΑΛΑΡΑ ΚΑΙ ΤΗ ΜΗ-ΥΠΑΡΞΗ ΘΕΟΥ.

Οχι Πάνο μας.Εμείς οι άθεοι,χρησιμοποιώντας την αναλυτική σκέψη,οδηγούμαστε στο συμπέρασμα,βάσει των δεδομένων και των ζητούμενων,ότι ο άγνωστος Χ [θεός],έχει την τιμή Χ=Ο.

Ομως φίλε Πάνο,εμείς οι άθεοι,είμαστε πανέτοιμοι,να αποδεχθούμε την ύπαρξη θεού,άν αυτό αποδειχθεί πέραν πάσης αμφιβολίας.

Δηλαδή χρησιμοποιώντας την αναλυτική σκέψη,οδηγηθούμε στην τιμή:Χ=Θεός!!

εσείς είστε έτοιμοι,να αποδεχθείτε την ανυπαρξία θεού?
Είστε έτοιμοι να δεχθείτε,παραδειγματικώς το αναφέρω,ότι ο Γιαχωβάς Θεός,δεν είναι τίποτα άλλο,παρα ενα σαυροειδές με αναπτυγμένη νοημοσύνη,που σας εξαπατά χιλιάδες χρόνια τώρα?Ξανατονίζω,ένα ακραίο παράδειγμα ανέφερα,θέλοντας να δείξω,ότι εμείς οι χρήστες της αναλυτική σκέψης,είμαστε έτοιμοι να δεχθούμε τα πάντα,αρκεί να είναι αποδεκτά ΠΕΡΑΝ ΠΑΣΗΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑΣ!


Αυτα τα ολίγα,πρός ένδειξη του τρόπου σκέψης,μερικών απο εμας τους άθεους.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2012, 21:22:26  Εμφάνιση Προφίλ
@ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Σε παρακαλώ φίλε ΝΙΚΟΜΑΧΕ μην ασχολείσαι με πράγματα που αγνοείς παντελώς.

Η Αρχής της Απροσδιοριστίας ήταν τόσο καταλυτική και απόλυτη που "στοίχειωσε" τους Φιλοσόφους (έβαλε ουσιαστικά ταφόπλακα στο φιλοσοφικό ρεύμα του Ντετερμινισμού (Αιτιοκρατίας) http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE%B9%CF%84%CE%B9%CE%BF%CE%BA%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%AF%CE%B1 ) αλλά και τους Φυσικούς που τους "στέκεται στο λαιμό" για τους λόγους που ανάφερα και κάνουν το παν να την παρακάμψουν αλλά δεν...

Απλό το αρθράκι, από ενημερωτικό site, ώστε να είναι κατανοητό προς όλους...
http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231111807

Σου ζητώ συγγνώμη αλλά δεν μπορώ να συνεχίσω να μιλάω μαζί σου για θέματα Φυσικής όσο εκφέρεις κατάφωρα λανθασμένες προσωπικές απόψεις περί Φυσικής.

Αυτό είναι παράνοια στην οποία δεν προτίθεμαι να εισέλθω.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2012, 22:55:40  Εμφάνιση Προφίλ
Αφου...το λές εσύ!!!!!!!!!!!!!!!

φεύ...


Υ.Γ
Τι μπορώ να ξέρω εγώ μπροστά σε ένα τεράστιο blog ενημέρωσης!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 07/05/2012 22:58:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2012, 23:24:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Ρε φιλαράκια όλοι εσείς, δεν με βοηθάτε λίγο, γιατι είμαι μπερδεμενος.

Γιατι γεννιωμαστε?
Γιατι πεθαινουμε?

Γνωρίζεται?
Δεν γνωρίζεται?

Λοιπόν, εγώ δεν γνωρίζω, ούτε και με ενδιαφέρει και τόσο.

Αν θελεται λοιπόν σας λεω πως ζω και τι σκέφτομαι,

Με το Θεό, θεούς κλπ...δεν

Δεν ρε παιδι μου, γουστάρω απο ανέκαθεν την ΕΥΑ, και αυτο γιατι εκει στον παράδεισο βαριωμασταν, έτσι λοιπόν ξύπνησε μέσα μου το γιατι...

Γιατι αυτο...γιατι εκείνο....έτσι βγήκαμε λιγο εξω απο τα περιβόλια, Φαντάσου να ζεις όχι μόνο 90 100 χρόνια μόνο, μα για πάντα σε ένα περιβόλι...

Ο νικομαχος θα έβγαζε καντιλες...

Για σένα πανός, δεν ξέρω, μα απο ότι γράφεις δεν σε βλέπω να την βρίσκεις σε περιβόλια και θεούς...βαρετος είναι, χωρίς τη δημιουργία!

Και αν δεν έχει Θεό, τι έχει.?

Ο ουρανός και τ'αστρα πάνω απο με..
Και ο ηθικος νόμος μέσα σε με...

Το είπε ο Κάντ,

μα είναι το κομμάτι που με αγκάλιασε περισσότερο απο καθε τι, στα 20 χρονια μου.

Φυλάκια.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2012, 00:33:16  Εμφάνιση Προφίλ
Πλάτωνα,φώτισέ με!!

οταν λαμβάνεις μέρος σε συζήτηση,με συνομιλητή που δεν καταλαβαίνει την ουσία μιας πρότασής σου,τι κάνεις?

Τον αποκαλείς ηλίθιο?
Δεν ξαναμιλάς?
λυπάσαι που υπάρχει τόση βλακεία γύρω σου?
Ξύνεις τα...εγκόσμιά σου?
περί άλλων τυρβάζεις?
Χαμογελάς?
Ειρωνεύεσαι?
Τι απο όλα αυτα κάνεις?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2012, 01:17:56  Εμφάνιση Προφίλ
Ευχαριστείς τη φύση που δεν σ' έκανε σαν κι αυτόν!

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2012, 03:40:54  Εμφάνιση Προφίλ
Αυτο δεν το σκέφθηκα macedon!!


Τελικά macedon,κάτι τέτοια άτομα,αποδεικνύουν το ορθόν της Αρχής του Χαϊσενμπεργκ.

Δεν μπορείς ποτέ να ξέρεις,σε ποιό σημείο ήταν και με τι ταχύτητα εκτοξέυθηκε η...μαλακία.Γνωρίζεις όμως τα πάντα για αυτήν,απο την στιγμή που την παρατηρείς!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2012, 06:53:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Αυτο που χρειάζεται να κατανοηθεί φίλοι, είναι η συλλογική εικόνα που έχει ο πιστός για το Θεό.

Για αυτόν υπάρχει σαν δεδομένο ο κύριος με το αυστηρό βλέμμα και τα γενιά, που αποφασίζει και κρίνει τα πάντα. Το βλέπουμε σε καθε τρούλο εκκλησίας, σε καθε συναίσθημα και ανθρώπινο φόβο.

Θεέ μου, σώσε με. Θεέ μου, βάλε το χέρι σου.

Αν το δούμε λοιπόν και έτσι.

Πριν χιλιάδες χρόνια, οι πρόγονοι μας απευθύνονταν στο Δια η σε κάποιον άλλο Θεό.

Σήμερα ο έλληνας απευθύνεται στο Θεό των γραφων, στο χριστο, στην Παναγία, και στον Άγιο που πρότιμα και τον προστατεύει.

Τι έχει αλλάξει απο τότε μέχρι σήμερα?

Ουσιαστικά τίποτα. Ο τρόπος που απευθηνοντουσαν τότε (π.χ ποσιδωνα φρόντισε να εχει αιθριους ανέμους, σήμερα το αναλαμβάνει ο Άγιος Νικόλας)

Είναι θέμα διαπαιδαγώγησης,

αντί να γεμιζεις το μυαλο ενός παιδιού με κουταμαρες, τις οποίες κουταμαρες θα τις κουβαλά σε όλη του τη ζωη, καλλίτερα είναι για την παιδεία μας, να μάθουν να σκέφτονται, και να βρίσκουν την ομορφια της ζωής στην πράξη, στο ζωντανό παρόν, παρα να την ψάχνουν σε εικόνες και καταστάσεις που έκτεισε η άγνοια και ο φόβος.

Αν το σκεφτείτε προσεχτικα, αν η ΕΥΑ δεν ήταν περίεργη, (σύμφωνα με τη Βίβλο) θα ζούσαμε ακόμα στον παραδεισο (παλαιοληθικη εποχή)

Αυτές είναι οι βουλές του;

Καλύτερα στο φεγγάρι και στην πρόοδο, με όλα τα ρίσκα που έχει.

Και τα ρίσκα έρχονται οχι απο την επιστημη καιτην αναλυση, μα απο τον άνθρωπο που δεν σκέφτεται, και πίστευει σε ανυπαρκτους θεούς σε κατεργαρηδες πολιτικούς και γενικοτερα, στην άγνοια που εχει, για το πως λειτουργει το μυαλο του.

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 08/05/2012 06:56:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2012, 13:32:16  Εμφάνιση Προφίλ
Αντίλογος ΜΗΔΕΝ μέχρι στιγμής...
Αντεπιχείρημα ΚΑΝΕΝΑ...
Η Αναλυτική Σκέψη ΒΡΑΧΥΚΥΚΛΩΣΕ και τι κάνετε.

ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ!

Αρχίσατε τις ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ σε κάποιον "συνομιλητή".

Αμαλία, ρωτάς σε παρακαλώ τον ΝΙΚΟΜΑΧΟ (κυρίως) ποιον υπονοεί για να προχωρήσεις στα περαιτέρω αν υπονοεί εμένα.

Σ'ευχαριστώ!


Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2012, 14:13:56  Εμφάνιση Προφίλ
Μπάααα!

Γενικά μιλάω!!

Εσυ έχεις καμμιά μυίγα,να ίπταται πλησίον του οπτικού πεδίου σου?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2012, 14:14:10  Εμφάνιση Προφίλ
Επειδή μπορεί κάποια στιγμή να μπει και κάποιος που ξέρει από αυτά τα θέματα Φυσικής και να με επιπλήξει που άφησα ασχολίαστο έστω και το υποτυπώδες επιχείρημα που προσπαθεί να αρθρώσει ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ ο οποίος από αλλού το διάβασε, δεν το κατάλαβε και αλλού πάει να το εφαρμόσει έχω να πω τα εξής.

Ακόμα και η ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ (που συνεπάγεται κάποιου είδους ΜΕΤΡΗΣΗ, διότι απλή παρατήρηση, όπως κάνετε στον έναστρο ουρανό για τα αστρόπλοια του Καλογεράκη, στα κβαντικά συστήματα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ) μεταβάλλει τις αρχικές τιμές των μεγεθών που υποτίθεται ότι θέλω να μετρήσω...

Ψιλά γράμματα αυτά...

Πάντως γιατί πήγατε στα άπατα και ΑΠΟΛΥΤΑ που ανάφερα.

Σας έχω και πιο εύκολα σημεία να μου απαντήσετε.

Αναμένω ΑΝΤΙΛΟΓΟ ΚΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ εκ μέρους σας.

Τι στην ευχή, μόνο για άναρθρες κραυγές και προσωπικές επιθέσεις έχετε την Αναλυτική σας Σκέψη????

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2012, 14:15:38  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Μπάααα!

Γενικά μιλάω!!


Έτσι μπράβο...

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 08/05/2012 14:17:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2012, 14:17:47  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Σας έχω και πιο εύκολα σημεία να μου απαντήσετε.

Αναμένω ΑΝΤΙΛΟΓΟ ΚΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ εκ μέρους σας.


Περίμενε όσο θές!!

Κάποτε θα το πιάσεις το νόημα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2012, 14:26:11  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

Σας έχω και πιο εύκολα σημεία να μου απαντήσετε.

Αναμένω ΑΝΤΙΛΟΓΟ ΚΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ εκ μέρους σας.


Περίμενε όσο θές!!

Κάποτε θα το πιάσεις το νόημα.


Κατάλαβα...

Για μια ακόμη φορά δε μπορείτε να ψελλίσετε ΤΙΠΟΤΑ...

Τι τα'θελες τα ποσταρίσματα βρε macedon μου περί Αναλυτικής Σκέψης όταν δεν μπορείς να την υποστηρίξεις εσύ και η παρέα σου???

Ίσως εκτός παρείτσας να βρεθεί αξιόλογος ΑΝΤΙΛΟΓΟΣ με ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ που να μην παραβιάζουν τη ΛΟΓΙΚΗ της Αναλυτικής Σκέψης και τις ΑΡΧΕΣ ΤΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ (εν προκειμένω) οπότε αναμένω με ιδιαίτερο ενδιαφέρον...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2012, 14:44:22  Εμφάνιση Προφίλ
Macedon

Θα ήθελα την εκτίμησή σου στο εξής ερώτημα:

Μπορεί ένας αμαθής,ένας αγράμματος,ένας ημιμαθής,ένας τσοΠάνος που βόσκει μια ζωή πρόβατα,να 'εχει την δυνατότητα της αναλυτικής σκέψης?

η άποψή μου είναι πώς όχι.
Επειδή του λείπουν τα βασικά στοιχεία.
πρέπει πρώτα να του εξηγήσεις τα βασικά και μετά τα δύσκολα.
Δηλαδή,στου κουφού την...βρόντα,όσο θέλεις...πόρτα!!

Τι λές?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2012, 14:56:49  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Macedon

Θα ήθελα την εκτίμησή σου στο εξής ερώτημα:

Μπορεί ένας αμαθής,ένας αγράμματος,ένας ημιμαθής,ένας τσοΠάνος που βόσκει μια ζωή πρόβατα,να 'εχει την δυνατότητα της αναλυτικής σκέψης?


Ευτυχώς η ευτυχία του ανθρώπου δεν εξαρτάται από την αναλυτική σκέψη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2012, 14:57:09  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Macedon

Θα ήθελα την εκτίμησή σου στο εξής ερώτημα:

Μπορεί ένας αμαθής,ένας αγράμματος,ένας ημιμαθής,ένας τσοΠάνος που βόσκει μια ζωή πρόβατα,να 'εχει την δυνατότητα της αναλυτικής σκέψης?


Να υποθέσω πως πάλι γενικά μιλάς εεεεε?
Άσε θα το ξεκαθαρίσει η Αμαλία.

Σε κάθε περίπτωση.
ΑΝΤΙΛΟΓΟΣ ΜΗΔΕΝ
ΑΝΤΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΜΗΔΕΝ

Να κάνει άκρη η παρεούλα μήπως και βρεθεί κανένας άθεος με πραγματική Αναλυτική Σκέψη να κάνουμε σοβαρή συζήτηση.

Η εμφανής άγνοια της παρέας macedon σε βασικά θέματα που η ίδια θέτει υποβαθμίζει το επίπεδο της συζήτησης.

Ερευνάτε τας Γραφάς


Edited by - PanosT on 08/05/2012 15:04:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2012, 15:28:39  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Πάνος
Να υποθέσω πως πάλι γενικά μιλάς εεεεε?
Άσε θα το ξεκαθαρίσει η Αμαλία.

Σωστά υποθέτεις!!


quote:

Να κάνει άκρη η παρεούλα μήπως και βρεθεί κανένας άθεος με πραγματική Αναλυτική Σκέψη να κάνουμε σοβαρή συζήτηση.

Η εμφανής άγνοια της παρέας macedon σε βασικά θέματα που η ίδια θέτει υποβαθμίζει το επίπεδο της συζήτησης.



ναι ετσι φαίνεται!!Αυτη η "εμφανής άγνοια",μοιάζει να είναι ορατή,μόνο στα δικά σου μάτια!!

Εσυ γιατι συνεχίζεις?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2012, 18:37:33  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Εσυ γιατι συνεχίζεις?

Μήπως και καταφέρετε όοοοοολοι μαζί ως παρεάκι να βρείτε να ψελλίσετε κάτι που θα θυμίζει ολίγον από Αντίλογο αλλά που να μην παραβιάζει (αν σας είναι εύκολο) τη Λογική της Αναλυτικής Σκέψης και των Αρχών της Φυσικής.

Μπορείτε???

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2012, 19:33:32  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν μπορείς με την χρήση την απροσδιοριστίας να υποδείξεις την ύπαρξη θεού.

Δεν μπορείς να χρησιμοποιείς κάτι που δεν καταλαβαίνεις,ώς δείγμα της ανύπαρκτης αναλυτικής σου σκέψης.


Σου ξαναείπα:
Η αρχή της απροσδιοριστίας,ή καλύτερα η τυχαιότητα,περιλαμβάνει τα πάντα.

και την ύπαρξη,αλλά και την μη ύπαρξη.
Είναι θέμα παρατήρησης και μόνον.
και μάλιστα επεμβατικής παρατήρησης!!!

Επειδή για να παρατηρήσεις το ηλεκτρόνιο,θα το εκτρέψεις της αρχικής του διαδρομής.

Στην κβαντομηχανική όμως,μπορείς κάλλιστα να παρατηρήσεις την θέση και την ορμη του ηλεκτρονίου,υπο την σταθερά του Πλάνκ /2.
Ετσι είσαι σε θέση να μετρήσεις τις ανωτέρω δυναμικές,με την μέγιστη ακρίβεια και σε οσο μικρό διάστημα επιθυμείς!

Αλλά άσε αυτα είναι ψιλά γράμματα.
Εσυ ξέρεις...
βαρύγδουπες αρλούμπες και θα...κατατροπώσεις την"παρεούλα"!!

κατακαϋμένε!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2012, 20:45:17  Εμφάνιση Προφίλ
Τη σκέψη τη κατέχετε όλοι, στη σιωπή είναι το πρόβλημα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2012, 23:04:13  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Τη σκέψη τη κατέχετε όλοι, στη σιωπή είναι το πρόβλημα.


Ντοτόρο η σιωπή σημαίνει και αποδοχή.

Επειδή κάτι τέτοιο δεν ισχύει,άς λέμε και "καμμιά κουβέντα παραπάνω".

και ειδικά εσυ σκέψου...!

Κάτι που σε ρώτησα σε άλλο τόπικ,θα ήθελα απάντηση,έστω και "ευγενική".

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2012, 23:07:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
αντί να γεμιζεις το μυαλο ενός παιδιού με κουταμαρες, τις οποίες κουταμαρες θα τις κουβαλά σε όλη του τη ζωη, καλλίτερα είναι για την παιδεία μας, να μάθουν να σκέφτονται, και να βρίσκουν την ομορφια της ζωής στην πράξη, στο ζωντανό παρόν...

Φίλε ΠΛΑΤΩΝΑ έχεις απόλυτο δίκιο . Η παιδεία ενώνει τους ανθρώπους , ενώ οι θρησκείες ενσπείρουν το μίσος μεταξύ των οπαδών τους , με τα ολέθρια αποτελέσματα των εγκλημάτων εν ονόματι του θεού και των θρησκευτικών πολέμων όπως τα ζούμε από το 313 μέχρι σήμερα .
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
...παρα να την ψάχνουν σε εικόνες και καταστάσεις που έκτεισε η άγνοια και ο φόβος.

Ξέχασες τα κόκαλα , τις νεκροκεφαλές και τα μουμιοποιημένα πτώματα .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2012, 23:44:45  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

Τη σκέψη τη κατέχετε όλοι, στη σιωπή είναι το πρόβλημα.


Ντοτόρο η σιωπή σημαίνει και αποδοχή.

Επειδή κάτι τέτοιο δεν ισχύει,άς λέμε και "καμμιά κουβέντα παραπάνω".

και ειδικά εσυ σκέψου...!

Κάτι που σε ρώτησα σε άλλο τόπικ,θα ήθελα απάντηση,έστω και "ευγενική".


Δεν είμαι σίγουρος σε ποιο τόπικ αναφέρεσαι.. γενικά νομίζω έχω απαντήσει

Σιωπή δεν σημαίνει αποδοχή (αυτό ισχύει για τα πρακτικά πράγματα)
Σιωπή σημαίνει, δε πάω ούτε στο ένα άκρο, ούτε στο άλλο, μένω στο κέντρο, και δεν αποδέχομαι τίποτα. Η συνέπεια της σιωπής είναι να μην αποδέχεσαι κανέναν. Ούτε την ένθεη άποψη, ούτε την άθειη άποψη. Σιωπή σημαίνει και άλλα πράγματα, αλλά δε θα το αναλύσουμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2012, 23:47:32  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
αντί να γεμιζεις το μυαλο ενός παιδιού με κουταμαρες, τις οποίες κουταμαρες θα τις κουβαλά σε όλη του τη ζωη, καλλίτερα είναι για την παιδεία μας, να μάθουν να σκέφτονται, και να βρίσκουν την ομορφια της ζωής στην πράξη, στο ζωντανό παρόν...

Φίλε ΠΛΑΤΩΝΑ έχεις απόλυτο δίκιο . Η παιδεία ενώνει τους ανθρώπους , ενώ οι θρησκείες ενσπείρουν το μίσος μεταξύ των οπαδών τους , με τα ολέθρια αποτελέσματα των εγκλημάτων εν ονόματι του θεού και των θρησκευτικών πολέμων όπως τα ζούμε από το 313 μέχρι σήμερα .


Ακριβώς Sesostris, η παιδεία των Σκοπιανών μαθητών, τους ενώνει με τους αδερφούς τους Μακεδόνες στον ελληνικό χώρο. Έχεις δίκαιοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Pem0oL1n1
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2012, 00:09:48  Εμφάνιση Προφίλ
Καλησπερα σε ολα τα μελη...
Θα ηΘελα να παραθεσω καποια ερωτηματα τα οποια μου εχουν δημιουργηθει λογω των λογομαχιων αναμεσα στα μελη...

Να ξεκαθαρισω αρχικα οτι δηλωνω χριστιανη(εεε ρε κραξιμο που χει να πεσει) αν κ με μια πιο ουδετερη σταση...

Οι μεν χριστιανοι πρεσβευουμε οτι υπαρχει καποιος κυριουλης εκει ψηλα ο οποιος εφτιαξε το συμπαν...οκ πιστευουμε κ σε μηλα κ αλλες ιστοριες...οκ δεκτα λογω της εποχης στην οποια ζουσαν τα τοτε ατομα που ξεκινησαν τις ιστοριουλες...οκ δεκτο σαν παραμυθι...ωραιο να πιστευουμε κ σε αυτα...αλλα δεν εχουμε κατσει ποτε να σκεφτουμαι αν ολα αυτα ισχυουν...δεν εχουν αποδειχθει επιστημονικα ουτως ωστε να καταφερουν να πεισουν ολη την Οικουμενη...δεν εχουμε κατσει ποτε να σκεφτουμε οτι καποια απο αυτα ειναι προπαγανδιστικα προκειμενου να πλουτιζει η εκκλησια λεγοντας μας οτι αν δεν πιστευεις δεν πας να εξομολογηθεις κλεψεις κοκ θα πας στην κολαση...μην ειμαστε κ τελειως ζουδια ομως ρε παιδια κ τα χαυτουμε με την πρωτη...ελεος

Οι δε "Αθεοι" "Σκεπτομενοι" η οπως αλλιως θελουν να ονομαζονται θα επρεπε να ρωτησουν τον εαυτο τους εαν ο χριστιανισμος κ οι αλλες θρησκειες απλα προσπαθησαν να δωσουν εναν ορισμο για το καλο(Θεος) κ το κακο (Διαβολος)...αφου θελω να πιστευω οτι καθε αθεος εχει καποιους κανονες για την ζωη πχ το να μην κλεβει...σκοτωνει κλπ...ετσι απλα κ στον χριστιανισμο ηρθαν σε μια μεγαλη πλακα με 10 εντολες...
Επισης εσεις οι αθεοι δηλωσατε οτι περιμενετε να σας ερθει η υπαρξη του Θεου σε μια μαθηματικη εξισωση...ομως παρολα αυτα δεν εχω δει την φυσικη να μου δηλςνει με μαθηματικη ακριβεια το τροπο τον οποιο δημιουργη8ηκε η υλη(αλλα οκ τους φυσικους τους βολευει να ειναι ατερμονη κ οντως μπορει να ειναι...αλλα για τα λογικα πλαισια ολα εχουν μια ΑΡΧΗ κ ενα ΤΕΛΟΣ...αρα μηπως το συμπερασμα ειναι οτι ετσι βολευει τους φυσικους κ ολουσ τους αλλους επιστημονικους κλαδους να πιστευουμε γιατι ακομα κ αυτοι δε μπορουν να δωσουν μια λογικη απαντηση?)...ε κ στον τροπο δημιουργιας της υλης ερχεται να δωσει ο χριστιανισμος το ονομα "Θεος"...

Κ τωρα κ οι μεν κ οι δε απο εμας μηπως θα επρεπε να καταλαβουμε οτι κ οι 2 εχουμε μια πιστη...οι μεν χριστιανοι τον Θεο που δε μπορει να εξηγησει επακριβως το συμπαν,την δημιουργια αλλα προσπαθει μεσω παραβολων να δωσει εναν ορισμο(αλλο το πως κατεληξε η εκκλησια)...κ οι δε αθεοι την επιστημη κ την λογικη ομως που παρολη την ακριβεια της καθε μερα καταρριπτεται για να παρει την θεση της καποια αλλη επιστημονικη θεωρια κ επισης ακομα δεν εχει δωσει απαντησεις σε βασικα ερωτηματα που ολοι εχουμε κανει στον εαυτο μας(τα λεγομενα κ ως αναπαντητα)...

Μια τελευταια ερωτηση γτ κ οι μεν κ οι δε...τεινεται στον δογματισμο δε μπορω να καταλαβω...γτ πολυ απλα δε μπορειτε να δεχτειτε τις αποψεις κ την πιστη του καθενος απο εσας χωρις παραλογισμους κ πικροχολα σχολια?Γιατι κ εσεις δυστηχως καλοι μου "αθεοι" η οπως αλλιως ανφερεται κανεις στο προσωπο του δυστηχως αυτο κανετε...ειστε δογματιστες της πιστης...αφου προσπαθειτε τον καθε εναν να πεισετε ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ...

Συγγνωμη εαν κουρασα ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2012, 00:40:00  Εμφάνιση Προφίλ
Καλησπέρα φίλη Pem0oL1n1
Τα λες ωραία και χαίρομαι που μπήκε μια νέα φωνή στο φόρουμ (που δεν διέπεται απο τα κολλήματα των παλιότερων).
Σε παροτρύνω να είσαι προσεχτική, γιατί ακόμα και αν δεν είσαι άτομο κολλημένο ή/και κομπλεξικό, μετά απο χρόνια συμμετοχή σε αυτό το φόρουμ, μπορεί επηρεαστείς. Οπότε κράτα μικρό καλάθι.

Πάμε παρακάτω

quote:
Οι μεν χριστιανοι πρεσβευουμε οτι υπαρχει καποιος κυριουλης εκει ψηλα ο οποιος εφτιαξε το συμπαν...οκ πιστευουμε κ σε μηλα κ αλλες ιστοριες...οκ δεκτα λογω της εποχης στην οποια ζουσαν τα τοτε ατομα που ξεκινησαν τις ιστοριουλες...οκ δεκτο σαν παραμυθι...ωραιο να πιστευουμε κ σε αυτα...αλλα δεν εχουμε κατσει ποτε να σκεφτουμαι αν ολα αυτα ισχυουν...δεν εχουν αποδειχθει επιστημονικα ουτως ωστε να καταφερουν να πεισουν ολη την Οικουμενη...δεν εχουμε κατσει ποτε να σκεφτουμε οτι καποια απο αυτα ειναι προπαγανδιστικα προκειμενου να πλουτιζει η εκκλησια λεγοντας μας οτι αν δεν πιστευεις δεν πας να εξομολογηθεις κλεψεις κοκ θα πας στην κολαση...μην ειμαστε κ τελειως ζουδια ομως ρε παιδια κ τα χαυτουμε με την πρωτη...ελεος


Οι δε "Αθεοι" "Σκεπτομενοι" η οπως αλλιως θελουν να ονομαζονται θα επρεπε να ρωτησουν τον εαυτο τους εαν ο χριστιανισμος κ οι αλλες θρησκειες απλα προσπαθησαν να δωσουν εναν ορισμο για το καλο(Θεος) κ το κακο (Διαβολος)...αφου θελω να πιστευω οτι καθε αθεος εχει καποιους κανονες για την ζωη πχ το να μην κλεβει...σκοτωνει κλπ...ετσι απλα κ στον χριστιανισμο ηρθαν σε μια μεγαλη πλακα με 10 εντολες...
Επισης εσεις οι αθεοι δηλωσατε οτι περιμενετε να σας ερθει η υπαρξη του Θεου σε μια μαθηματικη εξισωση...ομως παρολα αυτα δεν εχω δει την φυσικη να μου δηλςνει με μαθηματικη ακριβεια το τροπο τον οποιο δημιουργη8ηκε η υλη(αλλα οκ τους φυσικους τους βολευει να ειναι ατερμονη κ οντως μπορει να ειναι...αλλα για τα λογικα πλαισια ολα εχουν μια ΑΡΧΗ κ ενα ΤΕΛΟΣ...αρα μηπως το συμπερασμα ειναι οτι ετσι βολευει τους φυσικους κ ολουσ τους αλλους επιστημονικους κλαδους να πιστευουμε γιατι ακομα κ αυτοι δε μπορουν να δωσουν μια λογικη απαντηση?)...ε κ στον τροπο δημιουργιας της υλης ερχεται να δωσει ο χριστιανισμος το ονομα "Θεος"...



Εγώ είμαι χριστιανός. Όχι ορθόδοξος, αλλά χριστιανός. Ειλικρινά ποτέ δεν κάθησα να ασχοληθώ με το αν είναι ή δεν είναι επιστημονικά αυτά που γράφουν οι γραφές. Ποτέ δεν με ένοιαξε.

Όλες οι θρησκείες έχουν τον δικό τους τρόπο να προσεγγίζουν το θείο. Δημιουργούν ιστορίες και μύθους γύρω απο αυτό, όχι για να τις χρησιμοποιούμε ως δόγματα και θεωρίες που να περιορίζουν την εσωτερική μας ελευθερία, αλλά για να μπορέσουμε πιο εύκολα να έρθουμε σε επαφή με το θείο που έχει ήδη ο καθένας μέσα του.
Η χριστιανική θρησκεία αναφέρει ξεκάθαρα ότι ο άνθρωπος είναι κατ' εικόνα και καθ'ομοίωση του Θεού, αναφέρει επίσης ξεκάθαρα (διάβασε την πρώτη σελίδα του Κατα Ιωάννην αν θες) ότι ο καθένας απο εμάς είναι εν δυνάμει Υιός Θεού, όπως δηλαδή ο Ιησούς.
Επομένως ποιο είναι το θέμα; να κολλάμε σε διάφορες θεωρίες περι θεού, διαβόλων και αποκαλύψεων, ή να καλλιεργήσουμε εμείς οι ίδιοι την προσωπική επαφή με το θείο, που μπορούμε να έχουμε;

Ουσιαστικά και η προσευχή και ο λεγόμενος διαλογισμός, αποσκοπούν σε αυτό ακριβώς το πράγμα: Στο απόκτημα ΒΙΩΜΑΤΟΣ της Θεϊκής ενέργειας.

Και αυτή η ενέργεια, βρίσκεται μέσα στη καρδιά μας. Σε κάποιους λιγότερο σε κάποιους περισσότερο. Κάποιοι την καλλιεργούνε και κάποιοι την προδίδουν με τα πιστεύω τους και τις πράξεις τους, κάνοντάς την έτσι να σβήνει.

Τι γίνεται λοιπόν;
Ένας άνθρωπος μπορεί μέσα απο οποιαδήποτε θρησκεία, να αποκτήσει αυτό που λέμε "βίωμα Θεού".

Όμως, οι άνθρωποι νομίζουν, οτι επειδή μια συγκεκριμένη θεωρία ή θρησκεία τους βοήθησε να φτάσουν σε αυτό το βίωμα, ότι μόνο αυτή η θεωρία ή μόνο αυτή η θρησκεία είναι σωστή. Δεν αντιλαμβάνονται ότι από όλες τις θρησκείες μπορεί ο άνθρωπος να έχει θεϊκό βίωμα. Έτσι, και λόγω της προσωπικής εμπειρίας του θείου του καθενός, που είναι κάτι που δεν αμφισβητείται, γιατί είναι βίωμα, οι άνθρωποι αρχίζουν και επιτίθονται ο ένας στη θρησκεία του άλλου, επειδή νομίζουν ότι η άλλη θρησκεία, δεν είναι ικανή να οδηγήσει κάποιον στο βίωμα του θεού, όμως κάνουν λάθος. Ολες οι θρησκείες μπορούν να σε οδηγήσουν στο βίωμα του Θεού.

Το θέμα λοιπόν είναι να καλλιεργούμε αυτή την επικοινωνία, αυτή την επαφή με το φωτεινό σημείο μέσα μας.
Τα άλλα είναι απλά αφρός γύρω από εκείνο το φως που υπήρχε πάντα και που υπάρχει μέσα σε κάθε άνθρωπο ξεχωριστά ανεξάρτητα φυλής, έθνους, μόρφωσης και θρησκείας.
Πολλά από τα λόγια που διαβάζουμε, π.χ. στα ευαγγέλια, έχουν γραφτεί από έμπνευση απο την καρδιά, για αυτό και αγγίζουν την δικιά μας καρδιά. Αλλά απο ένα σημείο και πέρα δεν τα χρειαζόμαστε αυτά τα λόγια, για να μας καθοδηγούν, γιατί η δικιά μας επαφή με τη καρδιά είναι αρκετή για να κάνουμε ορθές επιλογές - ανάλογα με το φως που έχουμε καλλιεργήσει.
Οι Άθεοι τώρα, αυτοί πυο είναι τελείως αγύριστα κεφάλια, είναι αυτοί που έχουν αποκοπεί απο την πηγή. Δεν έχουν επαφή με την καρδιά τους, επομένως οτιδήποτε προήλθε απο την καρδιά και απευθύνεται προς την καρδιά, εκείνους δεν τους αγγίζει, δεν το συλλαμβάνουν.
Αυτο οφείλεται και σε βία που ασκούν στον εαυτό τους, γιατί σχεδόν όλοι οι άνθρωποι μέσα τους έχουν ανάγκη την επαφή με την καρδιά, με το θείο το εσωτερικό.
Αυτοί όμως καταπιέζουν αυτή την ανάγκη. Και προσπαθούν να ικανοποιήσουν τον εαυτό τους, με τον νου.
Έτσι προσπαθούν να καλύψουν το κενό τους με πράγματα που τους κάνουν να νιώθουν έξυπνοι, σπουδαίοι κλπ. Επειδή στο όνομα της παντοκρατορίας του νου, έχουν αποκηρύξει την καρδιά, απλά επειδή ο νους τους πιστέυει, ότι αυτός μόνο αξίζει, ενώ όλα τα άλλα όχι. Κάνουν λάθος. Και αυτό το λάθος αντικατοπτρίζεται στις προσωπικές τους σχέσεις. (π.χ. με τη γυναίκα τους, τους φίλους τους κλπ)

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 09/05/2012 01:05:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy