ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Η τυραννία των μεγάλων αριθμών, ως ένδεια διάνοιας.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 15
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2013, 13:06:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Aitherovamon
Στα υπόγεια είναι η Θέα ΝΙΚΟΜΑΧΕ!!!
Μια φορά να παραδεχτείς το λάθος σου και τι στον κόσμο !!!

ποιός είπε ότι δεν κάνω λάθη?

και ποιός λέει ότι δεν τα παραδέχομαι?

Στο συγκεκριμένο έχω την άποψη των 22 τετραγώνων.Τα 16 είναι φανερά σε όλους.Τα 6 μικρά όμως...έεε, θέλει λίγη προσοχή!!

Προσοχή στις γοργόνες εκεί με τον ΑΜΕΙΝΙΑ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2013, 13:12:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με την άδεια της διαχείρησης αλλά και του θεματοθέτη,
προτείνω την επιστροφή στο κυρίως θέμα.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2013, 13:22:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Admin

Common sense is defined by Merriam-Webster as, "sound and prudent judgment based on a simple perception of the situation or facts."


Σωστά.Η κοινή λογική βασίζεται σε μια απλή αντίληψη.
Σε πολύπλοκη αντίληψη όμως?
Εκεί όπου διαφαίνεται κάτι πιο "πάνω" απο την κοινή λογική?

Τέτοια τέστ έχουν πολλαπλές λύσεις.
Δεν ισχυρίζομαι πώς τα 16 τετράγωνα είναι λάθος.
Απλά είναι προϊόν κοινής λογικής...

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2013, 14:21:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Για να είναι η σωστή απάντηση 16, η ερώτηση έπρεπε να διατυπωθεί ώς ακολούθως:

Πόσο κάνει 4 χ 4?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2013, 15:55:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για τα πολυβασανισμένα τετράγωνα.
Βλέπω μόνο 4. Τόσα είναι αυτά που έχουν 4 καταδικές τους πλευρές το καθένα. Τα υπόλοιπα δανείζονται από άλλα.
Αν βγάλεις στη πάντα εκτός σχήματος τα τέσσερα τετράγωνα του ισοσκελούς σταυρού , 2 ( 1 πάνω + 1 κάτω ) συν 2 ( 1 αριστερά + 1 δεξιά )=4 , μένει ένα ασαφές σχήμα , αν συνεχίσω να ψάχνω για άλλα τετράγωνα θα κάψω το μυαλό μου ανώφελα.

Αμείνιας , με τους διαλόγους των σοφών με έκανες να νιώσω σαν κάποιος που έχει βγει από τη σπηλιά ή με τσαμπουκά ή από αδιευκρίνιστη αιτία.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2013, 16:11:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλήθεια, υπάρχει "τσαμπουκάς" στους δέσμιους Notirk?


not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2013, 16:40:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aν περιμένει κάποιος να βγεί από τη σπηλιά με το λάου-λάου
φέξε μου και γλύστρισα.

Τσαμπουκάς χρειάζεται και τσαγανό για να αρνηθείς το βόλεμα της πίστης σ'αυτά που έχεις μάθει από τα βιβλία.

Στα βιβλία που πραγματικά αξίζουν , υπάρχει αυτός ο τσαμπουκάς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2013, 18:17:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Για τα πολυβασανισμένα τετράγωνα.
Βλέπω μόνο 4. Τόσα είναι αυτά που έχουν 4 καταδικές τους πλευρές το καθένα. Τα υπόλοιπα δανείζονται από άλλα.
Αν βγάλεις στη πάντα εκτός σχήματος τα τέσσερα τετράγωνα του ισοσκελούς σταυρού , 2 ( 1 πάνω + 1 κάτω ) συν 2 ( 1 αριστερά + 1 δεξιά )=4 , μένει ένα ασαφές σχήμα , αν συνεχίσω να ψάχνω για άλλα τετράγωνα θα κάψω το μυαλό μου ανώφελα.



Ποια ανάγκη σε ώθησε να το μοιραστείς αυτό μαζί μας;


We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2013, 06:43:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ:

Με την άδεια της διαχείρησης αλλά και του θεματοθέτη,
προτείνω την επιστροφή στο κυρίως θέμα.



Πιστεύω πως η συζήτηση για τα τετράγωνα και ιδιαίτερα όπως έχει εξελιχθεί στα τελευταία μηνύματα (με τη διαφωνία εάν είναι όντως 16 και όχι περισσότερα) είναι εντελώς μέσα στο θέμα.

Κάποια στιγμή θα πρέπει να ξεκινήσουμε από το πώς αντιμετωπίζουμε με σαφήνεια και καθαρότητα ακόμα και το πιο συνηθισμένο, αδιάφορο, ταπεινό, άσχετο, κ.λπ. φαινόμενο και μετά θα μπορέσουμε να τα βάλουμε με πιο μυστηριώδη και πολύπλοκα νοητικά "τέρατα".

Για την ώρα και πριν κολυμπήσουμε, η γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να μάθουμε τα στοιχειώδη της επίπλευσης.
(δεν σκοπεύω να την επιβάλλω βέβαια, ότι θέλει η ομήγυρη και ο θεματοθέτης που έχει βασικό λόγο).



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2013, 07:01:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άσε που όπως το υπολογίζω εγώ στην εικόνα που έχει παραθέσει ο Admin, τα τετράγωνα είναι 360.000 και κάτι ψιλά...

Αν είναι να τα μετρήσουμε όλα τα τετράγωνα, ας τα μετρήσουμε πραγματικά όλα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2013, 13:15:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κάποια στιγμή θα πρέπει να ξεκινήσουμε από το πώς αντιμετωπίζουμε με σαφήνεια και καθαρότητα ακόμα και το πιο συνηθισμένο, αδιάφορο, ταπεινό, άσχετο, κ.λπ. φαινόμενο και μετά θα μπορέσουμε να τα βάλουμε με πιο μυστηριώδη και πολύπλοκα νοητικά "τέρατα".
Πολύ καλή παρατήρηση Αμαλία, συμπλέω με την άποψή σου.
Στην απλότητα είναι το κλειδί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2013, 13:59:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Για τα πολυβασανισμένα τετράγωνα.
Βλέπω μόνο 4. Τόσα είναι αυτά που έχουν 4 καταδικές τους πλευρές το καθένα. Τα υπόλοιπα δανείζονται από άλλα.
Αν βγάλεις στη πάντα εκτός σχήματος τα τέσσερα τετράγωνα του ισοσκελούς σταυρού , 2 ( 1 πάνω + 1 κάτω ) συν 2 ( 1 αριστερά + 1 δεξιά )=4 , μένει ένα ασαφές σχήμα , αν συνεχίσω να ψάχνω για άλλα τετράγωνα θα κάψω το μυαλό μου ανώφελα.



Ποια ανάγκη σε ώθησε να το μοιραστείς αυτό μαζί μας;


We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.

==============================================================

Οι ιδέες που κατεβάζει το μυαλό μας, σωστές ή μη σωστές , δεν είναι ατομική ιδιοκτησία κανενός , είναι κοινή κληρονομιά όλων μας και οφείλουμε με Αγάπη και ταπεινότητα να τη θέτουμε στην γνώση και στη κρίση των συνανθρώπων μας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2013, 16:03:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Notirk
Οι ιδέες που κατεβάζει το μυαλό μας, σωστές ή μη σωστές , δεν είναι ατομική ιδιοκτησία κανενός , είναι κοινή κληρονομιά όλων μας και οφείλουμε με Αγάπη και ταπεινότητα να τη θέτουμε στην γνώση και στη κρίση των συνανθρώπων μ

Notirk μου άρεσε αυτο.
Μια απλούστατη,εκλαϊκευμένη θα έλεγα έκφραση,του Συλλογικού Ασυνειδήτου!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2013, 16:06:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αμαλία
Άσε που όπως το υπολογίζω εγώ στην εικόνα που έχει παραθέσει ο Admin, τα τετράγωνα είναι 360.000 και κάτι ψιλά...

Και όμως!
Μπορεί να είσαι κοντά στην αλήθεια!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2013, 16:45:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]Notirk
Οι ιδέες που κατεβάζει το μυαλό μας, σωστές ή μη σωστές , δεν είναι ατομική ιδιοκτησία κανενός , είναι κοινή κληρονομιά όλων μας και οφείλουμε με Αγάπη και ταπεινότητα να τη θέτουμε στην γνώση και στη κρίση των συνανθρώπων μ


Νικομαχος

Notirk μου άρεσε αυτο.
Μια απλούστατη,εκλαϊκευμένη θα έλεγα έκφραση,του Συλλογικού Ασυνειδήτου!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

===============================================================

Σωστό.....Μπορεί όμως να εννοώ και τα Ακασικά αρχεία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2013, 17:05:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ότι θέλει η ομήγυρη και ο θεματοθέτης που έχει βασικό λόγο

Εννοείται,κι εγώ τη γνώμη μου είπα.Ότι θέλει η παρέα...

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2013, 17:15:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμαλία, απο μένα GO AHEAD!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2013, 17:26:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Notirk
Σωστό.....Μπορεί όμως να εννοώ και τα Ακασικά αρχεία

Μα Notirk,τα Ακασικά Αρχεία,δεν είναι τίποτα άλλο,παρα το πεδίο "καταγραφών" του Συλλογικού Ασυνειδήτου.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2013, 17:49:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περιμένοντας την ...σκοτεινή Σελήνη μας.

Κυρ-θεματοθέτη, οι μελλοθάνατοι σε χαιρετούν.

Βιάζονται να ζήσουν με πολυπύρηνη υποσυνείδηση.

Πάρτε πάσα και ...αναρτήστε.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2013, 18:10:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Notirk
Όταν είσαι σε καράβι αντιμέτωπος με κάθε καρυδιάς καρύδι, αν δε θες να βάψεις τα χέρια σου με αίμα οφείλεις να γίνεις μέγας διπλωμάτης!
Τα σέβη μου καπετάνιε!

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2013, 18:20:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμαλία

Μπορείς να βάλεις όσες διανοητικές δοκιμασίες θέλεις στο topic. Άλλωστε, μόνος μου επισήμανα, πως με κάποιο τρόπο είναι εντός θέματος. Μάλλον είχα ψυχανεμιστεί τον λόγο, πριν τον εκφράσεις ξεκάθαρα.

Ωστόσο, θα μου επιτρέψεις να μην συμμετέχω στις διαδικασίες επίλυσης τέτοιων προβλημάτων, με τον ίδιο τρόπο που δεν συμμετείχα και στο ζήτημα των τετραγώνων.

Δεν αισθάνομαι την ανάγκη να αποδείξω κάτι σε κάποιον, πολύ δε περισσότερο, σε ζητήματα νοητικής διαύγειας.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2013, 18:27:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]Notirk
Σωστό.....Μπορεί όμως να εννοώ και τα Ακασικά αρχεία


Νικόμαχος

Μα Notirk,τα Ακασικά Αρχεία,δεν είναι τίποτα άλλο,παρα το πεδίο "καταγραφών" του Συλλογικού Ασυνειδήτου.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

==================================================================

Χαίρομαι όταν συμφωνούμε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2013, 18:41:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Osmosis
[b]Notirk[
Όταν είσαι σε καράβι αντιμέτωπος με κάθε καρυδιάς καρύδι, αν δε θες να βάψεις τα χέρια σου με αίμα οφείλεις να γίνεις μέγας διπλωμάτης!
Τα σέβη μου καπετάνιε!

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.

==============================================
-Φίλε μου είμαι μηχανικός και τα χέρια μου είναι βαμμένα με τίμια μουντζούρα που δεν έχει ανάγκη τη διπλωματία .
Tην αγάπη μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2013, 21:09:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάνω σε αυτό που αναφέρει ο DSM και η Amalia, η αντίληψη είναι απλά η μία παράμετρος, σημαντικό ρόλο παίζει και η διάθεση, κατά πόσο δηλαδή θέλεις να ασχοληθείς με κάτι (τα κοινά ας πούμε), όπως και η θέληση για την πραγμάτωση της σκέψης σου!
Ένας παράγοντας να λείψει και ας έχεις τους άλλους σε περίσσεια, χάλασε η συνταγή!

Υπάρχει ένα ωραίο τεστ που δείχνει μια περιστρεφόμενη χορεύτρια μπορείτε να το δείτε εδώ!
Η φορά με την οποία βλέπεις να κινείτε η χορεύτρια υποδηλώνει ποιο ημισφαίριο του εγκέφαλου σου χρησιμοποιείς (καλύτερα σε ποιο ημισφαίριο βρίσκονται τα κέντρα που χρησιμοποιείς) περισσότερο, ποιο σε καθορίζει!

Αριστερόστροφα ή δεξιόστροφα;

Αν και το πιθανότερο είναι να το έχετε συναντήσει δε θα σας επηρεάσω με το τι σημαίνει η κάθε φορά της κίνησης.

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2013, 21:50:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άμα της κάνεις "ματάκια",τη στροφάρεις όπως γουστάρεις.

Θέμα οπτικής είναι,όχι ημισφαιρίων.


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2013, 22:18:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα σου αποδείξω στη συνέχεια οτι δεν είναι θέμα οπτικής!


We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2013, 22:31:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν θες να προσπαθήσουν κι άλλοι,θα το σεβαστώ,και δεν θα πω από τώρα,που βασίζεται η ψευδαίσθηση.

Να μου αποδείξεις αυτό που λες είναι αδύνατο.
Είναι θέμα οπτικής.

Κάνε και συ "ματάκια" ,μπορείς.

Μα να την αφήνεις να στροφάρει όπως θέλει αυτή... Ντροπή σου.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2013, 04:35:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]Osmosis

Notirk
Όταν είσαι σε καράβι αντιμέτωπος με κάθε καρυδιάς καρύδι, αν δε θες να βάψεις τα χέρια σου με αίμα οφείλεις να γίνεις μέγας διπλωμάτης!
Τα σέβη μου καπετάνιε!

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.

========================================================

Φίλε Osmosis
Πληροφοριακά και μόνο , να ξέρεις ότι η εποχή της γαλέρας έχει περάσει στην ιστορία προ πολλού.

Οι ναυτικοί όποιας δήποτε εθνικότητας είναι πολιτισμένοι βιοπαλαιστές που σηκώνουν με πολύ τσαγανό , θάρρος και περίσσια αξιοπρέπεια πολύ βαρύ σταυρό.

Στα καράβια δεν επιτρέπονται τα καρύδια καμιάς καρυδιάς ούτε καν εκείνα με τα οποία κάποτε μας έφτιαχνε ο μάγειρας ‘’το ωραίο γλυκό της Κυριακής ‘’ όπως λέει σε κάποιο ποιημα του ο Νίκος Καβαδίας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2013, 04:53:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DSM:
Αμαλία

Μπορείς να βάλεις όσες διανοητικές δοκιμασίες θέλεις στο topic. Άλλωστε, μόνος μου επισήμανα, πως με κάποιο τρόπο είναι εντός θέματος. Μάλλον είχα ψυχανεμιστεί τον λόγο, πριν τον εκφράσεις ξεκάθαρα.

Ωστόσο, θα μου επιτρέψεις να μην συμμετέχω στις διαδικασίες επίλυσης τέτοιων προβλημάτων, με τον ίδιο τρόπο που δεν συμμετείχα και στο ζήτημα των τετραγώνων.

Δεν αισθάνομαι την ανάγκη να αποδείξω κάτι σε κάποιον, πολύ δε περισσότερο, σε ζητήματα νοητικής διαύγειας.



Ναι, τα νοητικά τεστ, οι αντιληπτικές πλάνες, κ.λπ. είναι ενδιαφέροντα. Υπάρχει και σχετικό θέμα στα forums για όποιον θα ήθελε να ασχοληθεί περισσότερο μ' αυτά:
Πόσο εύκολα μπορείτε να ξεγελαστείτε;

Ωστόσο, εγώ δεν εννοούσα περισσότερα νοητικά τεστ. Ένα έφτασε για να δείξει καταρχάς κάποια βασικά πράγματα.
Δώσε λίγο βάση σ' αυτό που έγραψα:

quote:
Κάποια στιγμή θα πρέπει να ξεκινήσουμε από το πώς αντιμετωπίζουμε με σαφήνεια και καθαρότητα ακόμα και το πιο συνηθισμένο, αδιάφορο, ταπεινό, άσχετο, κ.λπ. φαινόμενο και μετά θα μπορέσουμε να τα βάλουμε με πιο μυστηριώδη και πολύπλοκα νοητικά "τέρατα".

Αν και δεν το είχα σχεδιάσει έτσι αρχικά, η πραγμάτευση του τεστ με τα τετράγωνα είναι μια καλή υπόθεση εργασίας για τον τρόπο που σκεφτόμαστε. Και νομίζω ότι εκεί ξεκινά και εκεί βασίζεται το όλο θέμα της διάνοιας. Το να μάθει κανείς να σκέφτεται, κάτι που απαιτεί να γνωρίσει πρώτα τον τρόπο που λειτουργεί ο δικός του νους, ο νους των άλλων και πώς αλληλεπιδρούν οι δύο αυτοί πόλοι μεταξύ τους.

Με τον τρόπο αυτό θα έχει τη δυνατότητα να ξεχωρίσει από τη μάζα, αλλά και να δώσει σκοπιμότητα στον χρόνο του (και στον ζωτικό χρόνο, που όπως έχεις αναφέρει σε ενδιαφέρει η διαχείρισή του).

Έτσι, σε ένα πρώτο επίπεδο, όταν κάποιος βρίσκεται αντιμέτωπος με ένα νοητικό τεστ σαν αυτό που παρέθεσα, προσπαθεί να χρησιμοποιήσει το νου του για να το λύσει. Το εάν βρήκε την σωστή απάντηση είναι μια πρώτη αξιολόγηση, που μπορεί και να μην έχει ουσιαστική σημασία. Από κει και πέρα, το ενδιαφέρον ξεκινά καθώς διερευνάς πώς σκέφτηκες για να το λύσεις. Και πώς σκέφτηκαν οι άλλοι. Και γιατί διαφωνούν, εάν διαφωνούν. Και πώς αντιδρούν κάποιοι τρίτοι στη διαφωνία. Επηρεάζονται, δεν επηρεάζονται, κ.ο.κ. Λειτουργία του νου στην πράξη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2013, 17:56:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ Νικόμαχε ,

Βιάστηκα να συμφωνήσω μαζί σου, χωρίς επεξηγήσεις που θεωρώ απεραίτητες , στο ότι τα Ακασικά αρχεία και το συλλογικό ασυνείδητο είναι το ίδιο πράγμα.

Θεωρώ ότι τα Ακασικά αρχεία περιέχονται στο σύμπαν σαν ιδέες πριν από τη δημιουργία του σύμπαντος και είναι εν δυνάμει τα πάντα όσα θα μπορούσαν να συμβούν κατά τη διάρκεια εξέλιξής του.

Σε αυτά ασφαλώς καταγράφεται και το συλλογικό ασυνείδητο της γήινης ανθρωπότητας αλλά και άλλων ανθρωποτήτων και νοημόνων οντοτήτων όπου υπάρχουν στο σύμπαν.

Τα θεωρώ μία κατά κάποιο τρόπο αποθήκη μνήμης από την οποία μπορούν να αντλήσουν πληροφορίες τόσο το όν σύμπαν για την εξέλιξη του αλλά ασφαλώς και τα ανθρώπινα όντα για τη δική τους εξέλιξη που όμως δεν είναι διάφορη από την εξέλιξη του σύμπαντος.

Μ’ αυτή την έννοια θεωρώ ότι οι ιδέες που κατεβάζει το μυαλό μας πηγάζουν από τα Ακασικά αρχεία και δεν είναι ‘’καινούριο προϊόν’’ .

Βέβαια οι πληροφορίες έρχονται σαν ιδέες στον νου μας θολές και αντικρουόμενες σαν αποτέλεσμα της ανάμειξής τους με τον χονδροειδή , υλικό , τρισδιάστατο κόσμο μας και την ανθρωποκεντρική αλαζονεία μας .

Υπάρχουν τρόποι να αντλήσουμε καθαρές πληροφορίες και ένας τέτοιος τρόπος είναι ο διαλογισμός.

Συμβαίνει δε, για αδιευκρίνιστους -τουλάχιστον για μένα - λόγους ξαφνικά , από το πουθενά ; να ‘’ κατεβάζουμε’’ ιδέες η καθαρότητα και η εγκυρότητα των οποίων είναι αδιαμφισβήτητη πόσο μάλλον όταν αυτές επιβεβαιώνονται ή έχουν επιβεβαιωθεί από την επιστήμη.

Για να συνδέσω αυτές τις σκέψεις με το θέμα που πραγματευόμαστε , πιστεύω ότι…..

…..Η ένδεια διάνοιας , είναι χαρακτηριστικό της ανθρωπότητας στο σύνολο της , ή πιο σωστά η ένδεια χαρακτηρίζει την ίδια την ανθρώπινη διάνοια.

Ο γήινος άνθρωπος , είναι ανάγκη να κάνει την υπέρβαση της διάνοιας του και να συντονιστεί με τις ανώτερες διάνοιες/συχνότητες ( όπως για παράδειγμα γίνεται με το διαλογισμό ) . Έτσι κατά την ταπεινή μου γνώμη , θα μπορέσει να απεγκλωβίσει τις δυνάμεις που εγγενώς έχει και να τις ενεργοποιήσει για την επιθυμητή ανατροπή των αριθμών.

Πιστεύω επίσης ότι ο Άνθρωπος δεν είναι αβοήθητος σε μια τέτοια προσπάθεια , ‘’συνωμοτούν’’ μαζί του οι συμπαντικές δυνάμεις των οποίων δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι αποτελεί οργανικό τους στοιχείο. Τα φαινόμενα των παιδιών Ιντιγκο του ’83 και των μαζικών πνευματικών αφυπνίσεων που συνέβησαν το ’93 πιστεύω ότι έχει να κάνει με αυτό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 15 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy