ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Εσωτερισμος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2017, 13:46:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τίποτε απολύτως. Τα όποια κέρδη μου από το βιβλίο έχουν εκχωρηθεί ... σε κάποιον οργανισμό που τα έχει ανάγκη

Χαίρομαι πάντως που σου άρεσε...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

yellow_code
Μέλος 1ης Βαθμίδας


78 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2017, 13:55:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
NIKOMAXOS γεια σου

Αν κατάλαβα καλά τον συλλογισμό σου (αν όχι διόρθωσέ με) εσύ λες :

Αφού ο εγκέφαλός μας ως όργανο (ως ύλη) είναι ικανός να παράγει σκέψη (κάτι το οποίο δεν ξέρουμε αν είναι υλικό ή άυλο πάντως είναι κάτι υπαρκτό), γιατί να μην συμβαίνει το ίδιο και με την "ψυχή", σωστά ;

macedon

quote:
Τίποτε απολύτως. Τα όποια κέρδη μου από το βιβλίο έχουν εκχωρηθεί ... σε κάποιον οργανισμό που τα έχει ανάγκη

Αυτό με κάνει διπλά ευχαριστημένο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2017, 14:19:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τίποτε απολύτως. Τα όποια κέρδη μου από το βιβλίο έχουν εκχωρηθεί ... σε κάποιον οργανισμό που τα έχει ανάγκη

Χαίρομαι πάντως που σου άρεσε...

macedon


ΟΚ, κατ' αρχάς συγνώμη γιατί προέβην σε χαρακτηρισμούς εν απουσία σου, κάτι που μάλλον δεν ίσχυε, γιατί βλέπω πως εμφανίστηκες. Έχω μια τάση να εντάσσω τους εθνικιστές στην άκρα δεξιά. Σε εκφράζει αυτός ο προσδιορισμός ή απεχθάνεσαι τους προσδιορισμούς γενικά; Κρίνω άλλωστε από την εικόνα που είχα από τα γραπτά σου, όταν συμμετείχες ενεργά, κι εγώ ήμουν σε περίπου read only mode

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

yellow_code
Μέλος 1ης Βαθμίδας


78 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2017, 14:54:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι κάτι που καταλαβαίνουμε απο τον εαυτό μας, προσωπικά το έχω νοιώσει.

Iptamenos paratiritis


Ήμουν βέβαιος γι' αυτό. Κοίτα, κι εγώ το έχω νιώσει 1-2 φορές στην ζωή μου. Το ένιωσα και το μετάνιωσα βέβαια γιατί κατάλαβα πως και τις δύο αυτές φορές, απλά δεν ήξερα τι έκανα (ασυνείδητη πράξη).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2017, 15:23:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

NIKOMAXOS γεια σου

Αν κατάλαβα καλά τον συλλογισμό σου (αν όχι διόρθωσέ με) εσύ λες :

Αφού ο εγκέφαλός μας ως όργανο (ως ύλη) είναι ικανός να παράγει σκέψη (κάτι το οποίο δεν ξέρουμε αν είναι υλικό ή άυλο πάντως είναι κάτι υπαρκτό), γιατί να μην συμβαίνει το ίδιο και με την "ψυχή", σωστά ;


Ο όρος "ψυχή" ανήκει ξεκάθαρα στη θρησκευτική παράδοση. Ας πούμε όμως κάτι άλλο: Η ύλη, όπως και η ενέργεια, είναι μια "εικόνα" που σχηματίζουμε εμείς (οι άνθρωποι) από την κατάσταση των πραγμάτων, το πεδίο που αντιλαμβανόμαστε από την απώτερη πραγματικότητα. Αν θεωρήσει κάποιος ότι η νόηση είναι η αληθινή ουσία που δημιουργεί την ενέργεια και τους άπειρους μετασχηματισμούς της, τότε και η (ανθρώπινη) συνείδηση είναι και αυτή απλά μια εκδήλωσή της. Ίσως αναγνωρίσετε πως ακόμα και αυτή η οπτική γωνία έχει σαφείς φιλοσοφικές-θρησκευτικές απαρχές (νεοπλατωνισμός-ερμητισμός: το σύμπαν είναι νοητικό), δίνει παρολα αυτά ένα πιο στέρεο υπόβαθρο από μια έννοια (ψυχή) που έχει επωμισθεί αρνητικά βάρη, όπως η αμαρτία, η πτώση και η προσπάθεια για εξιλέωση.

Abyssus Abyssum Invocat


Edited by - Heretic on 29/08/2017 15:24:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Iptamenos paratiritis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2017, 17:39:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ήμουν βέβαιος γι' αυτό. Κοίτα, κι εγώ το έχω νιώσει 1-2 φορές στην ζωή μου. Το ένιωσα και το μετάνιωσα βέβαια γιατί κατάλαβα πως και τις δύο αυτές φορές, απλά δεν ήξερα τι έκανα (ασυνείδητη πράξη).

Το ερώτημα είναι ποιά είναι η διαδικασία που μας κάνει να το μετανιώνουμε απο επιστημονική πλευρά η θρησκεία το λέει μετάνοια και εξομολόγηση η επιστήμη δεν έχει απαντήσει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2017, 17:50:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Heretic

quote:
ΟΚ, κατ' αρχάς συγνώμη γιατί προέβην σε χαρακτηρισμούς εν απουσία σου, κάτι που μάλλον δεν ίσχυε, γιατί βλέπω πως εμφανίστηκες.

Κανένα πρόβλημα.

quote:
Έχω μια τάση να εντάσσω τους εθνικιστές στην άκρα δεξιά.

Πρόκειται για μέγα (αν και κοινότατο) σφάλμα. Ο εθνικισμός δεν έχει κανένα κοινό σημείο με το συγκεκριμένο χώρο. Το πρόβλημα είναι ο αυτοπροσδιορισμός πολλών ως "εθνικιστών" ενώ ανήκουν στην δεξιά-άκρα δεξιά, χριστιανοπατριωτική δεξιά, κτλ. κτλ.

quote:
Σε εκφράζει αυτός ο προσδιορισμός ή απεχθάνεσαι τους προσδιορισμούς γενικά; Κρίνω άλλωστε από την εικόνα που είχα από τα γραπτά σου, όταν συμμετείχες ενεργά, κι εγώ ήμουν σε περίπου read only mode

Εκτός θέματος αλλά ο εθνικισμός είναι η παιδική αρρώστια του εθνικοσοσιαλισμού. Την πέρασα στα 18 μου. Τα τελευταία 36 χρόνια θεωρώ τον εαυτό μου συνεπή εθνικοσοσιαλιστή, αν δεν σε σοκάρει ο προσδιορισμός

Την καλημέρα μου και τα συγχαρητήριά μου με την ευκαιρία για τις τοποθετήσεις σας στο θέμα που το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να διαβάζω με ανοιχτό το στόμα, όντας παντελώς άσχετος.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2017, 18:15:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
yellow_code

Σίγουρα κατάλαβες λάθος.

Δεν ανέφερα ποτέ, πως ο εγκέφαλος παράγει σκέψη. Αυτή ήταν η μαλακία του Πυρινου.

Για τελευταία φορά, ξεκαθαρίζω πως με τον όρο ψυχή εννοώ την σκέψη, την νοημοσύνη.Τίποτα άλλο.

Δεν γνωρίζουμε με απόλυτη σιγουριά που ακριβώς εδράζεται η νοημοσύνη.Εντός ή εκτός εγκεφάλου. Το μόνο σίγουρο είναι,πως ο εγκέφαλος αποτελεί ένα χώρο υποδοχής και ίσως προσωρινής διαμονής της.

Επομένως φίλε, σκέψη και ψυχή δεν διαφοροποιούνται.Δεν είναι δυνατόν αυτό. Επειδή έχουμε άγνοια της δομής και των δύο.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2017, 18:49:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Για τελευταία φορά, ξεκαθαρίζω πως με τον όρο ψυχή εννοώ την σκέψη, την νοημοσύνη.Τίποτα άλλο.


Μήπως θα ήταν καλύτερο να χρησιμοποιήσεις τον όρο "πνεύμα";

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

yellow_code
Μέλος 1ης Βαθμίδας


78 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2017, 18:59:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για τελευταία φορά, ξεκαθαρίζω πως με τον όρο ψυχή εννοώ την σκέψη, την νοημοσύνη.Τίποτα άλλο.

Δεν γνωρίζουμε με απόλυτη σιγουριά που ακριβώς εδράζεται η νοημοσύνη.Εντός ή εκτός εγκεφάλου. Το μόνο σίγουρο είναι,πως ο εγκέφαλος αποτελεί ένα χώρο υποδοχής και ίσως προσωρινής διαμονής της.

Επομένως φίλε, σκέψη και ψυχή δεν διαφοροποιούνται.Δεν είναι δυνατόν αυτό. Επειδή έχουμε άγνοια της δομής και των δύο.

NIKOMAXOS


quote:
Heretic

Μήπως θα ήταν καλύτερο να χρησιμοποιήσεις τον όρο "πνεύμα";


Ο όρος "πνεύμα" (αντί "ψυχή") κουμπώνει περισσότερο σ' αυτό που λέει. Η ερμηνεία του όρου παίζει σε δύο ταμπλό. Μπορεί να εννοηθεί και σαν "ψυχή" και σαν σκέψη.

Iptamenos paratiritis

quote:
Το ερώτημα είναι ποιά είναι η διαδικασία που μας κάνει να το μετανιώνουμε απο επιστημονική πλευρά η θρησκεία το λέει μετάνοια και εξομολόγηση η επιστήμη δεν έχει απαντήσει.

Προσωπικά, δεν μου χρειάζεται ούτε η επιστήμη ούτε η θρησκεία για να διαπιστώσω πως έκανα μια ασυνείδητη μαλακία. Ευτυχώς, ακόμη το καταλαβαίνω από μόνος μου. Για Αλτσχάιμερ αργότερα ... δεν ξέρω.


Edited by - yellow_code on 29/08/2017 19:19:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Iptamenos paratiritis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2017, 19:27:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο macedon ακροδεξιός πάτε καλά ο macedon είχε σκοτωθεί παλιά με τους χριστιανούς δω μέσα μαζί με τον Schwabe, άλλους που τώρα το παίζουν άθεοι δεν τους θυμάμαι ο macedon είχε έντονη δράση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Iptamenos paratiritis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2017, 19:29:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προσωπικά, δεν μου χρειάζεται ούτε η επιστήμη ούτε η θρησκεία για να διαπιστώσω πως έκανα μια ασυνείδητη μαλακία. Ευτυχώς, ακόμη το καταλαβαίνω από μόνος μου. Για Αλτσχάιμερ αργότερα ... δεν ξέρω.

Άν με την μαλακία αυτή έκανες ζημιά μόνο στον εαυτό σου δεκτό, το πρόβλημα είναι τι επιπτώσεις είχε σε άλλους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

yellow_code
Μέλος 1ης Βαθμίδας


78 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2017, 19:32:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
NIKOMAXOS

Δεν ανέφερα ποτέ, πως ο εγκέφαλος παράγει σκέψη. Αυτή ήταν η μαλακία του Πυρινου.


Γιατί ήταν μαλακiα ; Τι άλλο μπορεί να παράγει ο εγκέφαλός μας εκτός από σκέψη (μεταφορικά), ηλεκτρισμό και ορμόνες (κυριολεκτικά) ;

Edited by - yellow_code on 29/08/2017 19:33:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

yellow_code
Μέλος 1ης Βαθμίδας


78 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2017, 19:36:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άν με την μαλακία αυτή έκανες ζημιά μόνο στον εαυτό σου δεκτό, το πρόβλημα είναι τι επιπτώσεις είχε σε άλλους.

Φίλε μου ... το πρόβλημα είναι ... ότι δεν κάνω μαλακίες Να 'σαι καλά ...

Edited by - yellow_code on 29/08/2017 19:42:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Iptamenos paratiritis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2017, 19:46:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Άν με την μαλακία αυτή έκανες ζημιά μόνο στον εαυτό σου δεκτό, το πρόβλημα είναι τι επιπτώσεις είχε σε άλλους.

Φίλε μου ... το πρόβλημα είναι ... ότι δεν κάνω μαλακίες Να 'σαι καλά ...

Edited by - yellow_code on 29/08/2017 19:42:06


Άν πάθεις κανένα εγκεφαλικό μπορεί να κάνεις

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

yellow_code
Μέλος 1ης Βαθμίδας


78 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2017, 19:53:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άν πάθεις κανένα εγκεφαλικό μπορεί να κάνεις

Αμάν ... κουνήσου απ' την θέση σου ρε φίλε ...

Edited by - yellow_code on 29/08/2017 19:54:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Iptamenos paratiritis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2017, 20:01:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Άν πάθεις κανένα εγκεφαλικό μπορεί να κάνεις

Αμάν ... κουνήσου απ' την θέση σου ρε φίλε ...

Edited by - yellow_code on 29/08/2017 19:54:12


Γι'αυτό να μην γελάς με τα παθήματα των άλλων γιατί μπορεί να τα πάθεις και εσύ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

yellow_code
Μέλος 1ης Βαθμίδας


78 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2017, 20:03:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γι'αυτό να μην γελάς με τα παθήματα των άλλων γιατί μπορεί να τα πάθεις και εσύ.

ok φίλε ... να 'σαι καλά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2017, 20:38:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Στα περί ψυχής να πούμε ότι το θέμα εδώ είναι αμιγώς φιλοσοφικό και 'ελληνικό'. Δεν το χαρίζουμε σε καμία θρησκεία καθώς όλες οι 'περί ψυχής' αναφορές σε Παλαιά και Καινή Διαθήκη (μετάφραση εβδομήκοντα και Ευαγγέλια) είναι εμποτισμένες από ελληνιστικές επιρροές (Στωικοί, Πλάτωνας κτλ).

Όλοι οι φιλόσοφοι συμφώνησαν στην ύπαρξη ψυχής. Μπορεί σε όλα τα άλλα να διαφωνούσαν ωστόσο εδώ μιλάμε για καθολική ομοφωνία: Όμηρος, Θαλής, Ηράκλειτος, Πυθαγόρειοι, Παρμενίδης, Αναξαγόρας, Εμπεδοκλής, Δημόκριτος, Πλάτωνας, Αριστοτέλης, Στωικοί, Νεοπλατωνικοί, και πάρα πολλοί άλλοι σπουδαίοι που ξεχνάω αναγνωρίζουν την ύπαρξη ψυχής.

Τα περισσότερα συγγράμματα 'περί ψυχής' όλων αυτών έχουν χαθεί ωστόσο γνωρίζουμε ότι εντάσσονταν στη φυσική τους φιλοσοφία. Βέβαια ο καθένας έδινε και από μία διαφορετική ερμηνεία. Κάποιοι απέδιδαν ψυχή σε όλα τα έμβια όντα (Θαλής, Αριστοτέλης), ενώ άλλοι δίδασκαν την γνωστή θεωρία περί πτώσης της ψυχής του ανθρώπου στο φυσικό πεδίο (Ορφικοί, Πυθαγόρειοι, Πλάτων, Εμπεδοκλής, Νεοπλατωνικοί). Η θεωρία αυτή κατέληξε μάλλον κακέκτυπο στα χέρια των θρησκειών, αλλά αυτό δεν χρειάζεται να το αναλύσουμε περαιτέρω εδώ.

Κάποιοι συσχέτιζαν την ψυχή με την αρχή της κίνησης στον κόσμο ενώ άλλοι την ταύτιζαν με τον νου. Άλλοι θεωρούσαν ότι η ψυχή μετά τον θάνατο διαλύεται (άρρηκτη ενότητα ψυχής-σώματος), άλλοι θεωρούσαν ότι είναι αεικίνητη, αυτοκίνητη και αθάνατη (και ότι 'θάνατος' δεν είναι παρά ο διαχωρισμός ψυχής και σώματος). Άλλοι την θεωρούσαν ενιαία ενώ άλλοι την διχοτόμησαν και τριχοτόμησαν σε μέρη.

Από εκεί και πέρα φαίνεται να συμφωνούν ότι το ανώτερο μέρος της ψυχής είναι το νοητικό. Και αυτή την άποψη έχω και εγώ (θα συμφωνήσω και με τον Νικόμαχο που πιο πάνω συνέδεσε την ψυχή με την σκέψη). Εάν υπάρχει 'ψυχή' (προσωπικά είμαι βέβαιος ότι υπάρχει, και ότι εξακολουθεί να υφίσταται μετά θάνατον) και εάν δεχτούμε ότι οι υψηλότερες ανθρώπινες διεργασίες είναι καθαρά νοητικές τότε και η ανθρώπινη ψυχή πρέπει να έχει σαν σημαντικότερο χαρακτηριστικά την νόηση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2017, 21:09:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
NIKOMAXOS

Δεν ανέφερα ποτέ, πως ο εγκέφαλος παράγει σκέψη. Αυτή ήταν η μαλακία του Πυρινου.


Γιατί ήταν μαλακiα ; Τι άλλο μπορεί να παράγει ο εγκέφαλός μας εκτός από σκέψη (μεταφορικά), ηλεκτρισμό και ορμόνες (κυριολεκτικά) ;

Edited by - yellow_code on 29/08/2017 19:33:05



yellow_code

Θα σου παραθέσω την ερώτηση που υπέβαλα στον Πυρινο.

Οταν λές πως ο εγκέφαλος παράγει σκέψη, θα πρέπει να αναλύσεις τις πρώτες ύλες που χρησιμοποιεί, καθώς και τον μηχανισμό παραγωγής.
Μπορείς?

Σαφώς όχι. Αρα ο εγκέφαλος δεν παράγει σκέψη.
Είναι τόσο δύσκολο να το καταλάβετε αυτό?

Αν ναι, τότε δεν έχει κανένα νόημα η συνέχεια.


kost

Ημουν σίγουρος πως θα με "πιάσεις" αμέσως.
Σαν ψυχάκιας που είσαι!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

yellow_code
Μέλος 1ης Βαθμίδας


78 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2017, 21:12:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
NIKOMAXOS

Συγνώμη φίλε αλλά μέχρι να καταλάβω την σχέση που αποδίδεις στην τριπλέτα 'εγκέφαλος-σκέψη-ψυχή', δεν μπορώ να σου απαντήσω σχετικά με το ερώτημα που έθεσες στο ποστ σου.

Θέτεις όμως κι άλλα ερωτήματα

quote:
Λέτε πως το κακό, δεν υπάρχει εκ γενετής, αλλά στην πορεία εμφανίζεται για διάφορους λόγους. Πως το ξέρετε?
Αποκλείεται κάποιος να είναι κακός εκ γενετής? Πως μπορεί κάποιος να απαντήσει σε αυτό, όταν δεν γνωρίζουμε ακόμη, αν υπάρχει ψυχή?

Δεν το λέμε, το λέω. Με τον kost κάναμε μια σχετική κουβέντα (για μια μοχθηρή πράξη ενός παιδιού) και όπως είδες, το ψάχνω και το συζητάω ακριβώς γιατί δεν το γνωρίζω μετά βεβαιότητας. Ο kost πολύ σωστά έθεσε στην απαρχή της ζωής ένστικτα και γονιδιακές τάσεις. Δεν έχω καταλάβει ακόμη τι εννοεί με την έννοια 'γονιαδιακές τάσεις', αλλά ακόμη κι αν υπάρχουν γονίδια βίας, δεν υπάρχει βιολογικός ντετερμινισμός που σημαίνει πως ακόμη κι αν ένας άνθρωπος έχει κάποιο γονίδιο βίας δεν είναι σίγουρο πως θα εκδηλώσει και την ανάλογη βίαιη συμπεριφορά. Από την άλλη, εγώ προσωπικά εξήγησα στον kost πως ακόμη κι αν κάνω λάθος σ' αυτό και όντως μπορεί να γεννηθεί κάποιος 'κακός', εγώ θα προτιμώ να κάνω λάθος γιατί είμαι από την φύση μου αισιόδοξος και δεν θέλω αυτό να το αποδεχθώ.

Νομίζω πως όλο αυτό δεν έχει κάποια σχέση με την ψυχή, έτσι τουλάχιστον όπως την εννοείς (την σκέψη, την νόηση, την κινητήριο δύναμη, την υπεύθυνη εν τέλει υλική-άϋλη ουσία, που κινεί τα έμβια όντα)

Θα ήθελα να ξέρεις πως δεν απαντάω σε τίποτε, κουβέντα κάνω. Κι όσες απαντήσεις δίνω ασφαλώς δεν σημαίνει πως είναι και σωστές.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

yellow_code
Μέλος 1ης Βαθμίδας


78 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2017, 21:15:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οταν λές πως ο εγκέφαλος παράγει σκέψη, θα πρέπει να αναλύσεις τις πρώτες ύλες που χρησιμοποιεί, καθώς και τον μηχανισμό παραγωγής.
Μπορείς?

Μεταφορικά το εννοώ το 'παράγει', όχι κυριολεκτικά. Και νομίζω κι ο Πύρινος έτσι το εννοούσε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2017, 22:08:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η σκέψη έχει βάση στην βιοχημική δραστηριότητα του εγκεφάλου και κατά προέκταση σε ηλεκτρικά φαινόμενα. Αυτό έχει αναλυθεί και τεκμηριωθεί επαρκώς. Αν μέσα σε όλη αυτή τη διαδικασία παρεμβάλλονται παράγοντες που δεν ανήκουν σε αυτό που ονομάζουμε φυσικό σώμα, αυτό επίσης αποτελεί πεδίο διερεύνησης. Έτσι κι αλλιώς, υπάρχουν ενδείξεις ότι ο άνθρωπος μπορεί να γίνει φορέας πληροφορίας που δεν μπορούσε με κανένα γνωστό τρόπο να έχει λάβει, να την αντιληφθεί και να την μεταδώσει στους άλλους, έτσι ώστε να τεκμηριωθεί. Αν αυτές οι διεργασίες έχουν στοχαστική φύση, δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Η ίδια η κατάσταση των πραγμάτων είναι στοχαστική, η φύση της ύλης περιγράφεται από τη στατιστική μηχανική.

Αν ξαναγυρίσουμε όμως στο θέμα του νήματος, ένας εσωτεριστής θα αναζητούσε τη γνώση εντός του, χρησιμοποιώντας κάποιες υποθετικές "στοιβάδες" της ύπαρξής του, όπως το πνεύμα, τη ψυχή ή για να χρησιμοποιήσω την γνωστή "θεοσοφική" ορολογία, τα διάφορα σώματα που διαθέτει; Θα ρωτήσω επίσης το παρακάτω:

Ανεξαρτήτως αν πιστεύετε ότι υπάρχουν (ακόμα και το "υπάρχω" σχετικό είναι, ανάγεται στο καρτεσιανό cogito ergo sum), μήπως η "ανάθεση" σε κάποια υποθετικά ενδιάμεσα που (πάλι υποθετικά) διαθέτεις ή αποκτάς πρόσβαση, είναι αυτή που λειτουργεί σαν μέσο για την εξόρυξη της πληροφορίας αυτής;

Οπότε γεννιούνται δυο ακόμα ερωτήματα, υπο-κλάδοι. Η πληροφορία τελικά υπάρχει μέσα μας; Είναι κλειδωμένη και με κάποιο συμβολικό-τελετουργικό τρόπο την ξεκλειδώνουμε ή η χρήση των τρόπων αυτών (πχ διαλογισμός) εκτός μιας πρακτικής χρησιμότητας (πχ ανάπτυξη της προσοχής) έχει και παράπλευρα οφέλη. Δηλαδή με κάποιο τρόπο μας δίνει πρόσβαση σε κάποια μέσα, παρόλο που οι ερμηνείες που δίνουμε απέχουν πολύ από τη φύση αυτή των μέσων.

Μήπως τα μέσα αυτά, είναι οι καθαυτοί φορείς της νόησης, οπότε αρκεί απλά η σωστή διατύπωση μιας πρόθεσης για να συνάψουμε αμφίδρομους δεσμούς; Δηλαδή υπαινίσσομαι ότι η γνώση υφίσταται αυτόνομη και αυτάρκης, δεν περιμένει να αποκαλυφθεί γιατί δεν είναι κρυφή, απλά ο άνθρωπος αδυνατεί να την κατανοήσει, οπότε όλα αυτά που συζητάμε (ανταλλάσσοντας ιδέες) δεν είναι παρά ερασιτεχνικές προσπάθειες πρωτογόνων;
Κάποιων πρωτευόντων που κατέβηκαν χθες από τα δέντρα, και προσπαθούν να σπάσουν το κέλυφος μιας καρύδας πετώντας την ο ένας στο κεφάλι του άλλου, απλά επειδή δεν μπορούν να φανταστούν ότι πρέπει να φτιάξουν ένα εργαλείο για να την ανοίξουν;

Abyssus Abyssum Invocat

Edited by - Heretic on 29/08/2017 22:10:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2017, 22:10:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
yellow code
δεν υπάρχει βιολογικός ντετερμινισμός

Ακόμη δεν γνωρίζουμε αν ισχύει ο ντετερμινισμός ή η τυχαιότητα.
Εσυ κατέληξες ήδη πως δεν υπάρχει.Τι να πω?

Και δεν έχει σημασία ο χαρακτηρισμός "βιολογικός".Αρκεί η χρήση της λέξης, από κάτι που δεν γνωρίζουμε πέραν πάσης αμφιβολίας.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2017, 22:19:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν ανέφερα ποτέ, πως ο εγκέφαλος παράγει σκέψη. Αυτή ήταν η μαλακία του Πυρινου.

Για τελευταία φορά, ξεκαθαρίζω πως με τον όρο ψυχή εννοώ την σκέψη, την νοημοσύνη.Τίποτα άλλο.


Θεωρεί με λίγα λόγια οτι η σκέψη είναι αυθύπαρκτη. Δεν παράγεται απο κάτι άλλο, απλά υπάρχει.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2017, 22:26:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μεταφορικά το εννοώ το 'παράγει', όχι κυριολεκτικά. Και νομίζω κι ο Πύρινος έτσι το εννοούσε.
Όπως και να το εννοεί κάποιος, αν η σκέψη αποτελεί κάποιας μορφής ύλη, που αυτή είναι η υπόθεση του Νικόμαχου αν δεν κάνω λάθος, τότε αυτή η ύλη δε νομίζω να εμφανίστηκε απ' το πουθενά.
Εκτός αν κάποιος πιστεύει π.χ. οτι το φως που βγάζει η λάμπα υπάρχει από μόνο του, δεν χρειάζεται δηλαδή ένα υλικό, φανερό μέσο, ούτε χρειάζεται ηλεκτρισμός που να τροφοτεί αυτό το κύκλωμα για να παραχθεί το φως.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2017, 23:07:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kost

Ημουν σίγουρος πως θα με "πιάσεις" αμέσως.
Σαν ψυχάκιας που είσαι!


Σε ψυχανεμίστηκα

quote:
Δεν το λέμε, το λέω. Με τον kost κάναμε μια σχετική κουβέντα (για μια μοχθηρή πράξη ενός παιδιού) και όπως είδες, το ψάχνω και το συζητάω ακριβώς γιατί δεν το γνωρίζω μετά βεβαιότητας. Ο kost πολύ σωστά έθεσε στην απαρχή της ζωής ένστικτα και γονιδιακές τάσεις. Δεν έχω καταλάβει ακόμη τι εννοεί με την έννοια 'γονιαδιακές τάσεις', αλλά ακόμη κι αν υπάρχουν γονίδια βίας, δεν υπάρχει βιολογικός ντετερμινισμός που σημαίνει πως ακόμη κι αν ένας άνθρωπος έχει κάποιο γονίδιο βίας δεν είναι σίγουρο πως θα εκδηλώσει και την ανάλογη βίαιη συμπεριφορά. Από την άλλη, εγώ προσωπικά εξήγησα στον kost πως ακόμη κι αν κάνω λάθος σ' αυτό και όντως μπορεί να γεννηθεί κάποιος 'κακός', εγώ θα προτιμώ να κάνω λάθος γιατί είμαι από την φύση μου αισιόδοξος και δεν θέλω αυτό να το αποδεχθώ.

Γονίδια βίας όντως δεν ξέρουμε αν υπάρχουν, υπάρχει όμως σίγουρα κληρονομικότητα. Για τα γονίδια βίας έχουν γίνει κάποιες μελέτες γύρω από το γονιδίωμα εγκληματιών αλλά αρκετοί επιστήμονες δεν έχουν πειστεί. Μία ενδιαφέρουσα περίπτωση είναι η απόφαση ενός ιταλικού δικαστηρίου που μείωσε την ποινή φυλάκισης σε Αλγερινό κατηγορούμενο διότι η υπεράσπιση ισχυρίστηκε ότι ο γονιδιακός έλεγχος του κατηγορουμένου έδειξε κάποιες ανωμαλίες σε κάποια γονίδια και ένζυμα που είχαν συσχετιστεί με την επιθετική συμπεριφορά.
Όπου εδώ οδηγούμαστε στο άλλο γνωστό ερώτημα περί των ορίων του 'εαυτού' και της ελεύθερης βούλησης.

quote:
Ακόμη δεν γνωρίζουμε αν ισχύει ο ντετερμινισμός ή η τυχαιότητα.

Μα γιατί το ένα να αποκλείει το άλλο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2017, 23:44:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ακόμη δεν γνωρίζουμε αν ισχύει ο ντετερμινισμός ή η τυχαιότητα.
Μα γιατί το ένα να αποκλείει το άλλο;

Δεν είπα ότι το αποκλείει...

Προσωπική γνώμη, λειτουργούν και τα δύο, με το ένα μάλλον ισχυρότερο του άλλου.

Δεν υπάρχει σιγουριά προς το παρόν.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

damco
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2017, 14:19:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους damco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγκέντρωση εγκεφαλικά πυροβολημένων αργόσχολων και τσουρουφλισμένων από την καυτή μαλακiα της παρατεταμένης αγαμίας ηλιθίων.

Ο ένας με τα 15 διδακτορικά αστροφυσικής που τα έκανε στα μεγαλύτερα πανεπιστήμια των Η.Π.Α και στις σπηλιές των σινεμαγκούγκου 3D bake rolls, την μία κίρρωση ήπατος, την μία λοβοτομή, τις δύο μεταμοσχεύσεις της εγκεφαλικής του υπόφυσης και την σύνταξή του που ίσα του φτάνει για να πληρώσει τον λογαριασμό της wind - αφού πρώτα αμφιβάλλει αν ακόμη και το μαραμένο τσουτσουνάκι του που βρίσκεται ανάμεσα στα σκέλια του είναι αδύναμο να του σηκωθεί από ντετερμινισμό, τυχαιότητα ή από το χθεσινό μπουκάλι του Τζακ Ντάνιελς - συμφωνεί με τον νέο Χορταρέα του αστερισμού της Παρθένου που πριν από 2 χρόνια είχε γεμίσει τον φόρουμ με τις απομαγνητοφωνημένες αντιγραφές των πρακτικών κάποιων επ' αμοιβή διαλέξεων που είχε δώσει σε ένα μάτσο άλλα ψώνια της Αστρολογίας και νόμισε πως έπιασε τον παπά απ' τα αpχίδια επείδη άκουσε το χειροκρότημα και το "ζήτω" από την Λίτσα Πατέρα. Να σημειωθεί δε, πως τότε αυτοί οι δύο τσουρομαδιώντουσαν σαν γυναικούλες που η μία έριξε βρωμόνερα στα φρεσκο-απλωμένα ασπρόρουχα της άλλης αλλά τώρα ο ένας λέει τον άλλον "ψυχάκια" και γελάνε μεταξύ τους χωρίς να τρέχει κάστανο γιατί συγχώρεσαν αμφότεροι τις παρεκτροπές τους και συγχωρέθηκαν και από το αναγνωστικό τους κοινό. ♫ Μετά πνευμάτων δικαίων, τετελειωμένων ♫

Ο άλλος ο εν δυνάμει ενθεογόνος τζάνκις και τάχαμ ειρηνοποιός των αλληλοσπαραχθέντων πετεινών, πλήρωσε λέει για να αγοράσει το βιβλίο ενός εθνικοσοσιαλιστή και το ευχαριστήθηκε διπλά, δίνοντας μια νέα σκηνοθετικά φιλοσοφική διάσταση στην ταινία "το κοροϊδάκι της Πριγκηπέσσας". Συμφωνεί με τον Χατζηχρήστο στο ότι όλοι οι μουρλοί συνυπάρχουν σ' ένα φρενοκομείο - αλίμονο αν δεν συμφωνούσε - αλλά συμφωνεί και με όλους οι οποίοι μεταξύ τους διαφωνούν. Πολλά ναρκωτικά λέμε.

Από την άλλη, ο συγγραφέας-εθνικοσοσιαλιστής - στα γερμανικά ναζί - ξαναεμφανίσθηκε για να αποκαταστήσει την υπόληψή του επειδή κάποιος άλλος ακροδεξιός ρατσίστας τον είπε ... "ακροδεξιό". Ο τελευταίος, ένας πανεπιστήμονας ορθολογιστής αρχιερέας, ένας απίθανος που διαρρηγνύει τα υμάτιά του για το φόρουμ και για την εκπληκτική ποιότητα των θεμάτων του, έτοιμος να δώσει και την ανύπαρκτη ψυχή του ακόμη γι' αυτό βρίζοντας τους νεο-εισερχόμενους πυροβολημένους, εκπληπαρώντας με δακρυσμένα μάτια την διαχείριση να τους διώξει! να τους διαγράψει! να τους απομακρύνει! για να μην μολύνουν με τον έμπολα της ψυχασθένειας το ανώτερο φυλετικά DNA του, δέχεται τις συμβουλές του τζάνκι για ψυχραιμία και αδιαφορία και πέρνει το περισπούδαστο ύφος εκείνων που ανακαλύπτουν στα καθαρά σεντόνια τους μια κατσαρή πουτσότριχα και αναρρωτιούνται "από πού ξεφύτρωσε αυτή ;".

Όλο αυτό το θρας σκηνικό της παρανοϊκής μουσικής πανδεσίας συνοδεύεται από τις πενιές του μόνιμου μπαγλαμά του φόρουμ με το ψευδώνυμο 'Πύρινος', ο οποίος καπνίζοντας το ηλεκτρονικό του τσιγάρο και αφού έχει αλλάξει καμιά 200αριά λογαριασμούς, καμιά 30αριά διπλούς και μια ντουζίνα τριπλούς, σιγοντάρει το κονσέρτο της ανυπέρβλητης μπούρδας με δημοσιεύσεις που θα έκαναν και τον μακαρίτη τον Τέρενς Μακένα να παρατήσει τα ψυχεδελικά του μανιτάρια και να κόψει με ένα κουζινομάχαιρο τις φλέβες του ανεβάζοντας το βίντεο της αυτοκτονίας του στο εσωτέρικα.

Τριγύρω εμφανίζονται διάφορα ζωντόβολα πνευματιστές, γκουρού ξερόλες-συμβουλάτορες που πυροβολούν ασύστολα με τα πειραγμένα εξάσφαιρά τους.

Και η Αμαλία ... λοιάζει το φιδίσιο κορμί της σε κάποια παραλία του Άγιου Δομίνικου περιμένοντας να γυριστεί το επόμενο Σαρβάϊβορ. - Και μεταξύ μας : Καλά 'ξηγιέται.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2017, 14:40:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι όλα αυτά επειδή κάποτε σε έκραξαν στο φόρουμ; Seriously?
Δε λέω, εκείνη η ταινία Kill Bill επηρέασε γενιές ολόκληρες. Ξέρεις τι είναι μια καταπιεσμένη Ελληνίδα νοικοκυρά σε απόγνωση, να ψάχνει μανιωδώς στα ebay για ν' αγοράσει την κίτρινη φόρμα του Bruce Lee, κι αυτή ιμιτασιόν, για να βγάζει τις ασκήσεις του Ταε Μπό και αυτές από το youtube; Το τελευταίο στάδιο πριν το διαζύγιο. Δε λέω λοιπόν, τα ψυχικά τραύματα μένουν. Μεγάλα παιδιά όμως είμαστε, πρέπει κάποτε να τα ξεπεράσουμε. Στο κάτω-κάτω είδες nothing last forever εδώ μέσα.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1723633
Maintained by Digital Alchemy