ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ειναι ο Χριστιανισμος Εβρα'ι'κη Αιρεση?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 21
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
homo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
219 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2010, 16:14:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους homo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε Αριστοτέλη
Λες τα παρακάτω
(κεφαλη της Εκκλησιας για τους Χριστιανους ειναι ο Χριστος...και επειδη ο Χριστος ηταν η ενσαρκωση του δευτερου προσωπου της Τριαδας, του Υιου..δεν χρειαζοταν καμια επιρροη απο παλαιοτερες θρησκειες...ο ιδιος ηταν η αληθεια και η ζωη και οτι κηρυξε προερχοταν απο την αληθεια την εντος του..γι'αυτο εγω λεω οτι δεν ειναι η προελευση του Χριστιανισμου, ο Ιουδαισμος...)
ΑΠΑΝΤΩ
ο χριστός είναι ο ένας της τριάδας, έτσι δεν είναι? άρα τον κόσμο τον δημιούργησε ο χριστός , άρα ο θεός που αναφέρεται μέσα στην γένεση είναι ο χριστός, έτσι δεν είναι? τον νόμο στον Μωυσή τον έδωσε ο Χριστός , έτσι δεν είναι? Ο χριστός ενέπνευσε τους προφήτες έτσι δεν είναι? ο χριστός είναι ο θεός της παλιάς διαθήκης όσο είναι και της καινής έτσι δεν είναι? Τέλος
αυτά που λες εσύ είναι ωραία διατυπωμένα αλλά είναι ο δικός σου χριστιανισμός όχι ο χριστιανισμός του Χριστού.


η συνειδηση παμφωτη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mdiamant
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2010, 16:14:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΗΟΜΟ
ΕΚΑΝΕΣ ΤΗΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗ ΔΗΛΩΣΗ

Μην κάνεις τόσο επιθετικές δηλώσεις ….
Καταρχήν ο ιουδαϊσμός που αναφέρεις είναι ο ραβινικός ιουδαϊσμός και μάλιστα μετά τον μεσαίωνα . ο ραβινικός ιουδαϊσμός είναι σχεδόν μια άλλη θρησκεία από τον ιουδαϊσμό της εποχής του ναού. Πριν τον χριστό ο ιουδαϊσμός ήταν μια παραδοσιακή θρησκεία με ναό θυσίες ιερατείο και εθιμοτυπία , μετά την καταστροφή του ναού το 79 μΧ από τους ρωμαίους έχουμε την ανάδυση του χριστιανισμού και την ταυτόχρονη ανάδυση του ραβινικού ιουδαϊσμού που πλέον είχε ως κέντρο του την συναγωγή και τους ραβίνους(όχι πλέων ναός όχι ιερατείο όχι θυσίες)άρα μια άλλη θρησκεία
Το τολμούδ που αναφέρεις εσύ είναι ερμηνευτικά σχόλια πάνω στα βιβλία της παλιάς διαθήκης που έκαναν κάποιοι ραβίνοι κατά τον μεσαίωνα και δεν έχουν σε καμιά περίπτωση την βαρύτητα της βίβλου ούτε και εκφράζουν τον προραβινικο ιουδαϊσμό.
Με απλά λόγια από τον ιερατικό προραβινικο ιουδαϊσμό μετά την καταστροφή του ναού επιβίωσαν δυο ρεύματα α)ο χριστιανισμός που έγινε οικουμενικός και β)ο ραβινικός ιουδαϊσμός που παρέμενε εθνικιστικός

ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΕΙΣ ΜΑΥΡΑ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙ ΓΡΑΦΕΙ ΤΟ ΤΑΛΜΟΥΔ.ΣΕ ΠΡΟΤΡΕΠΩ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΝΑ ΠΑΣ ΝΑ ΤΟΥ ΡΙΞΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΕΟΥΣΑ ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ Η ΔΗΛΩΣΗ.
ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΟΤΙ Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ..... ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΛΑ ΤΙ ΛΕΩ
ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΑΜΕΣΑ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΕΣΕΙΣ ΤΑ ΠΕΡΙ ΕΠΙΘΕΤΙΚΩΝ ΛΗΛΩΣΕΩΝ.ΑΝ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΡΑΒΙΝΟ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΚΑΛΑ ΤΙ ΘΕΣΗ ΕΧΕΙ ΤΟ ΤΑΛΜΟΥΔ ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΤΟΥΣ.ΡΩΤΑ ΠΡΩΤΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΚΟΝΤΑ ΣΟΥ.

ΕΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΕΙΠΕΣ

Εγώ δεν θα σου πω τίποτε άλλο παρά θα αναφέρω αυτά που ο ίδιος ο χριστός είπε
1)τον νόμων ή τους προφήτας ουκ ήλθον καταλύσαι, αλλά πληρώσαι
2)"Θεός Αβραάμ, Ισαάκ, Ιακώβ" ,
3) "Θεός των πατέρων ημών"
Λες και το εξής

ΠΙΑΝΕΣΑΙ ΑΠΟ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΗΝ ΠΡΟΤΑΣΗ.ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ Η ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ Η ΣΤΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΛΕΣ.
ΑΡΑ ΚΑΤΣΕ ΔΙΑΒΑΣΑΙ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΞΑΝΑΠΕΙΣ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙ.

ΟΥΤΕ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ.ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΑΥΤΟΙ ΗΤΑΝ ΠΟΥ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΩΣΑΝ.ΜΗ ΜΟΥ ΛΕΣ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΤΑΥΤΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΧΑΖΟΜΑΡΕΣ.

ΕΙΠΕΣ
μάλλον δεν έχεις καταλάβει ότι αργία δεν είναι για να καθόμαστε και να ξυνόμαστε στο κρεβάτι…
.η αργία είναι για να λατρεύουμε τον θεό και γιαυτο θεσπίστηκε να «αργούμε» από κάθε άλλη βιοτική μέριμνα, για να εργαζόμαστε τα του θεού .
Λες και το παρακάτω

ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΝΕ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ.Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ.ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΕΚΑΝΕ ΘΑΥΜΑΤΑ ΜΕΡΑ ΣΑΒΒΑΤΟ.ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΤΙ ΑΥΤΟ?

Σου απαντώ ότι εικόνες είχαν οι χριστιανοί και πριν την εικονομαχία αλλά τις είχαν για διακόσμηση των ευκτήριων οίκων και για να διδάσκεται ο λαός , δεν τις λάτρευαν ούτε τις προσκυνούσαν ούτε άναβαν κεριά σε αυτές
Επίσης εικόνες είχαν και οι εβραίοι στις συναγωγές(στην Δούρα του ευρωπου στον Ευφράτη πχ)για τους ίδιους λόγους που είχαν εικόνες και οι σύγχρονοι ναοί των χριστιανών( για διακόσμηση των συναγωγών και για να διδάσκεται ο λαός)
Αλλά εικόνες υπήρχαν και στον ναό του Σολομώντα.(χερουβίμ στην κιβωτό της διαθήκης και στο παραπέτασμα του ναού….)
Δεν θέλω να προσβάλω κανένα αλλά ανενημέρωτος δεν είμαι εγώ

ΜΗ ΜΟΥ ΛΕΣ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ.ΕΓΩ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΛΑΤΕΥΕΙΣ ΤΟ ΞΥΛΟ ΠΟΥ ΑΝΑΠΑΡΙΣΤΑ ΤΟ ΑΓΙΟ ... Η ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ.
ΤΙΜΑΣ ΤΟ ΠΡΩΣΟΠΟ.ΜΑΘΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2010, 16:30:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
O homo...sapien;

Μια ερώτηση μπορεί να είναι η καλύτερη δυνατή απάντηση σε ορισμένα ερωτήματα.

Ίσως μετά το homo sapien να προκύψει κάποιο άλλο, λιγότερο εγωιστικό ζώο, η μιά νέα γενιά θεών, που να καταλαβαίνει τα πράγματα διαφορετικά. Άλλωστε όλες οι θρησκείες στοχεύουν στην θέωση.



Αν -λέω αν- ο στόχος ή ο τελικός σκοπός είναι η "Θέωση" του ανθρώπου..άραγε , με ποιό τρόπο αυτό θα μπορούσε καλύτερα να συντελλεσθεί απο το να γνωρίσουμε όσο το δυνατόν καλύτερα τον εαυτό μας και στοιχεία αδρανή εντός μας , να μπορέσουμε να τα καταστήσουμε εν ενεργεία..θέτοντάς τα στην υπηρεσία τη σκέψης αλλα και όλου του είναι μας..με αποτέλεσμα να ορίσουμε αυτό που προ-ανέφερες φίλε μου...το "λιγότερο εγωϊστικό ζώο"..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2010, 16:32:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

μπορεις να εφαρμοσεις εναν απλο κανονα: οταν διαβαζεις την Παλαια Διαθηκη και βρισκεις εναν Θεο που δεν συμφωνει με αυτον της Καινης θεωρησε πως ειτε αυτα ειναι υπερβολες των ραββινων που θελησαν να κρατησουν το λαο τους μακρια απο τους ειδωλολατρες που εκαναν και ανθρωποθυσιες εκεινες τις εποχες, ειτε πως ειναι συμβολικα, ετσι κι αλλιως ενα μεγαλο μερος των διηγησεων της Παλαιας εχει βαθεια συμβολικο χαρακτηρα...

Γιατί θα πρέπει ένας άνθρωπος να απευθυνθεί εκεί που παραπέμπεις για να ορίσει το καλό και το υγιές Φίλε μου...τι είναι αυτό αλήθεια που μας κρατάει δέσμιους των απανταχού της γής δογμάτων και δεν μας "αφήνουν" να ορίσουμε νέους δρόμους διερεύνησης-προσέγγισης των πραγμάτων..???

Γιατί δεν μπορούμε αλήθεια να συγκεράσουμε "ιδέες-γνώσεις-σκέψεις-θεωρίες" και να θέσουμε τις βάσεις για νέους τρόπους προσέγγισης..???

Τι είναι αυτό που μας φοβίζει και μας θέτει αντιμέτωπους μεταξύ μας..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...


αρχικα ο Χριστιανισμος δεν ειχε δογματα, ηταν μια πνευματικη παραδοση που περα απο το αγαπατε αλληλους προετρεπε και για ανευρεση της Βασιλειας των Ουρανων που εντος μας ειναι...

ειτε το πιστευεις ειτε οχι ο τροπος που εγω ασχοληθηκα με το Χριστιανισμο δεν με εμπλεξε σε δογματα ουτε σε περιχαρακωμενες συμπεριφορες αλλα με οδηγησε κατ'ευθειαν στην αποπειρα αυτογνωσιας και στη διερευνηση του τι μας εμποδιζει να εκδηλωσουμε τον αυθεντικο εαυτο μας...

και ολες οι πνευματικες παραδοσεις σ'αυτο καταληγουν: ειμαστε κλεισμενοι σε ενα ματριξ, σε ενα πλατωνικο σπηλαιο οπου μονο ειδωλα και ψευδεις αντικατοπτρισμους βλεπουμε..

αν βγουμε απο αυτο, αν ανοιξουμε ρωγμες εστω, ξεπροβαλει το φως της πραγματικοτητας που ειναι η περιφημη αληθεια των Ευαγγελιων και η Βασιλεια των Ουρανων που εντος μας ειναι..

τωρα ποιος εκτισε αυτο το ματριξ ειναι μεγαλη κουβεντα, ας πουμε οτι η ιδια η σκεψη μας που ειναι δυιστικη ειναι κιολας ενα μικρο ματριξ...αλλα παει και παραπερα το πραγμα...βλεπεις λεμε "το σωμα μου", αλλα αυτη η εκφραση ειναι λαθος...

συνιστω σε οποιον θελει να ασχοληθει με τον Χριστιανισμο να ασχοληθει με τετοιες αναζητησεις και να μην δινει βαση στο κυνηγι της αμαρτιας, υπαρχουν ψυχαναγκασμοι που την αμαρτια απλα την δυναμωνουν..αλλου ομως ειναι το κλειδι για αλλαγη...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mithras
troll


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2010, 16:38:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mithras  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν -λέω αν- ο στόχος ή ο τελικός σκοπός είναι η "Θέωση" του ανθρώπου..άραγε , με ποιό τρόπο αυτό θα μπορούσε καλύτερα να συντελλεσθεί απο το να γνωρίσουμε όσο το δυνατόν καλύτερα τον εαυτό μας και στοιχεία αδρανή εντός μας , να μπορέσουμε να τα καταστήσουμε εν ενεργεία..θέτοντάς τα στην υπηρεσία τη σκέψης αλλα και όλου του είναι μας..με αποτέλεσμα να ορίσουμε αυτό που προ-ανέφερες φίλε μου...το "λιγότερο εγωϊστικό ζώο"..???

Ναί, αλλά συνήθως η σκέψη είναι το πρόβλημα, μπορεί όμως να είναι και η λύση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2010, 16:45:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:

μπορεις να εφαρμοσεις εναν απλο κανονα: οταν διαβαζεις την Παλαια Διαθηκη και βρισκεις εναν Θεο που δεν συμφωνει με αυτον της Καινης θεωρησε πως ειτε αυτα ειναι υπερβολες των ραββινων που θελησαν να κρατησουν το λαο τους μακρια απο τους ειδωλολατρες που εκαναν και ανθρωποθυσιες εκεινες τις εποχες, ειτε πως ειναι συμβολικα, ετσι κι αλλιως ενα μεγαλο μερος των διηγησεων της Παλαιας εχει βαθεια συμβολικο χαρακτηρα...

Γιατί θα πρέπει ένας άνθρωπος να απευθυνθεί εκεί που παραπέμπεις για να ορίσει το καλό και το υγιές Φίλε μου...τι είναι αυτό αλήθεια που μας κρατάει δέσμιους των απανταχού της γής δογμάτων και δεν μας "αφήνουν" να ορίσουμε νέους δρόμους διερεύνησης-προσέγγισης των πραγμάτων..???

Γιατί δεν μπορούμε αλήθεια να συγκεράσουμε "ιδέες-γνώσεις-σκέψεις-θεωρίες" και να θέσουμε τις βάσεις για νέους τρόπους προσέγγισης..???

Τι είναι αυτό που μας φοβίζει και μας θέτει αντιμέτωπους μεταξύ μας..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...


αρχικα ο Χριστιανισμος δεν ειχε δογματα, ηταν μια πνευματικη παραδοση που περα απο το αγαπατε αλληλους προετρεπε και για ανευρεση της Βασιλειας των Ουρανων που εντος μας ειναι...

ειτε το πιστευεις ειτε οχι ο τροπος που εγω ασχοληθηκα με το Χριστιανισμο δεν με εμπλεξε σε δογματα ουτε σε περιχαρακωμενες συμπεριφορες αλλα με οδηγησε κατ'ευθειαν στην αποπειρα αυτογνωσιας και στη διερευνηση του τι μας εμποδιζει να εκδηλωσουμε τον αυθεντικο εαυτο μας...

και ολες οι πνευματικες παραδοσεις σ'αυτο καταληγουν: ειμαστε κλεισμενοι σε ενα ματριξ, σε ενα πλατωνικο σπηλαιο οπου μονο ειδωλα και ψευδεις αντικατοπτρισμους βλεπουμε..

αν βγουμε απο αυτο, αν ανοιξουμε ρωγμες εστω, ξεπροβαλει το φως της πραγματικοτητας που ειναι η περιφημη αληθεια των Ευαγγελιων και η Βασιλεια των Ουρανων που εντος μας ειναι..

τωρα ποιος εκτισε αυτο το ματριξ ειναι μεγαλη κουβεντα, ας πουμε οτι η ιδια η σκεψη μας που ειναι δυιστικη ειναι κιολας ενα μικρο ματριξ...αλλα παει και παραπερα το πραγμα...βλεπεις λεμε "το σωμα μου", αλλα αυτη η εκφραση ειναι λαθος...

συνιστω σε οποιον θελει να ασχοληθει με τον Χριστιανισμο να ασχοληθει με τετοιες αναζητησεις και να μην δινει βαση στο κυνηγι της αμαρτιας, υπαρχουν ψυχαναγκασμοι που την αμαρτια απλα την δυναμωνουν..αλλου ομως ειναι το κλειδι για αλλαγη...



Μπορώ να σε διαβεβαιώσω , ότι υπάρχουν ιδιαίτεροι άνθρωποι ανάμεσά μας ... ταπεινοί - σπουδαίοι άνθρωποι...άνθρωποι που καταθέτουν την ψυχή και την καρδιά τους καθημερινά και με σεβασμό τόσο απέναντι σε κάθε συνάνθρωπό τους αλλα και στον ίδιο τον εαυτό τους..άνθρωποι που βρίσκονται μέσα στην κοινωνία -διπλανοί μας άνθρωποι- και όχι ασκητές ... άνθρωποι Low-profil..και λίγοι στον λόγο...άνθρωποι που σαν τους κοιτάξεις στα μάτια γλυκαίνουν την ζωή μας και την ύπαρξή μας ολόκληρη...άνθρωποι που δεν μεγαλοστομούν και δεν συμβουλεύουν αλλα και δεν επιβάλλουν...άνθρωποι απλοί που δεν ανήκουν πουθενά κοινωνικά αλλα συμμετέχουν σιωπηλά και ενεργά αφουγκραζόμενοι την καρδιά σου/μας...άνθρωποι που σε/με/μας κάνουν να αισθανόμαστε ως άνθρωποι και δεν νοηματοδοτούνται απο καμμιά Θρησκεία και κανέναν πολιτικό ταγό ή ηθικό προστακτικό κώδικα...

Άνθρωποι που είναι άνθρωποι...άνθρωποι με χαμόγελο και πάντα καλή προ-αίρεση...και το καλύτερο δώρο γι'αυτούς "η άδολη καλημέρα μας" και μόνο!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
homo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
219 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2010, 16:49:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους homo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΤΟ ΤΑΛΜΟΥΔ ΓΡΑΦΕΙ ΕΝΑ ΣΟΡΟ ΑΝΝΟΗΣΙΕΣ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΕΣΕΝΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΠΕΙΣ /ΜΑΛΛΟΝ ΑΠ ΟΣΑ ΕΓΡΑΨΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΙΠΟΤΕ

Μην κάνεις τόσο επιθετικές δηλώσεις ΕΝΝΟΩ ΑΥΤΕΣ¨
1) ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΕΙΣ ΜΑΥΡΑ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ
ενώ εσύ διάβασες τα μεγάλου κύρους πρωτόκολλα της Σιών ….
2) ΝΑ ΤΟΥ ΡΙΞΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΜΑΤΙΑ…..
τόσα χρόνια σπουδές θεολογίας σίγουρα δεν φτάνουν την δική σου μόρφωση.
ΠΙΑΝΕΣΑΙ ΑΠΟ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΗΝ ΠΡΟΤΑΣΗ. ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ Η ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ Η ΣΤΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΛΕΣ.
ΑΡΑ ΚΑΤΣΕ ΔΙΑΒΑΣΑΙ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΞΑΝΑΠΕΙΣ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙ.

τον νόμον ή τους προφήτας ουκ ήλθον καταλύσαι, αλλά πληρώσαι
για πες μας εσύ που ξέρεις τα πολλά
τι μερος του λόγου είναι το καταλυσαι?
3) ΟΥΤΕ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ.ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΑΥΤΟΙ ΗΤΑΝ ΠΟΥ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΩΣΑΝ.ΜΗ ΜΟΥ ΛΕΣ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΤΑΥΤΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΧΑΖΟΜΑΡΕΣ.
Τον σταύρωσαν οι ιερείς και ο Πιλάτος ,όχι οι ραβίνοι ούτε οι σημερινοί εβραίοι
4) ΜΑΘΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ.


ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΑΩ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΛΙΓΗ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ ΠΡΩΤΑ ΑΠ ΟΛΑ ,ο καθένας εδώ μέσα καταλαβαίνει πόσο λίγο στροφαρεις , άλλα γράφουμε άλλα καταλαβαίνεις εντελώς άσχετα πράγματα απαντάς .

1 ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΛΑΤΕΥΕΙΣ ΤΟ ΞΥΛΟ ΠΟΥ ΑΝΑΠΑΡΙΣΤΑ ΤΟ ΑΓΙΟ
Εγώ γιαυτο μίλησα? Η για το ότι οι εικόνες ήταν κοινές στον ιουδαϊσμό και τον χριστιανισμό?
2 ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΝΕ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ.
πάνε διάβασε λίγο τους κανόνες της πρώτης οικουμενικής συνόδου να δεις τι λένε για την αργία της Κυριακής …

η συνειδηση παμφωτη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2010, 16:52:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ φίλε Αριστοτέλη
Λες τα παρακάτω
(κεφαλη της Εκκλησιας για τους Χριστιανους ειναι ο Χριστος...και επειδη ο Χριστος ηταν η ενσαρκωση του δευτερου προσωπου της Τριαδας, του Υιου..δεν χρειαζοταν καμια επιρροη απο παλαιοτερες θρησκειες...ο ιδιος ηταν η αληθεια και η ζωη και οτι κηρυξε προερχοταν απο την αληθεια την εντος του..γι'αυτο εγω λεω οτι δεν ειναι η προελευση του Χριστιανισμου, ο Ιουδαισμος...)
ΑΠΑΝΤΩ
ο χριστός είναι ο ένας της τριάδας, έτσι δεν είναι? άρα τον κόσμο τον δημιούργησε ο χριστός , άρα ο θεός που αναφέρεται μέσα στην γένεση είναι ο χριστός, έτσι δεν είναι?


στη Γεννεση ο Θεος φτιαχνει δια του γεννηθητω πρωτα τους Αγγελους οι οποιοι ειναι το φως και στη συνεχεια τη δημιουργια την προχωρουν αυτοι εχοντας κατα νου το θειο προτζεκτ...οταν ο Θεος λεει για παραδειγμα, ποιησωμεν ανθρωπον, ο πληθυντικος αναφερεται τοσο στον Τριαδικο Θεο οσο και στους Αγγελους του συλλογικα...

quote:

τον νόμο στον Μωυσή τον έδωσε ο Χριστός , έτσι δεν είναι?

μπορει και να τον εδωσε το Αγιο Πνευμα η ο Αρχαγγελος Γαβριηλ, οποιος ομως και να τον εδωσε τον εδωσε κατ'εντολη του Πατρος...ο πρωτος ομως αυτος νομος δεν περιλαμβανε τις ατελειωτες νομικιστικες διαταξεις που προσθεσαν αργοτερα οι ραββινοι και που συσκοτισαν την απλοτητα των πρωτων εντολων...να προσθεσω επισης οτι και αλλοι αντιστοιχοι του Μωυση σε αλλα εθνη ελαβαν νομους απο αγγελικα οντα...

quote:

Ο χριστός ενέπνευσε τους προφήτες έτσι δεν είναι? ο χριστός είναι ο θεός της παλιάς διαθήκης όσο είναι και της καινής έτσι δεν είναι?


το Αγιο Πνευμα το λαλησαν δια των Προφητων ενεπνευσε τους Προφητες αλλα οπως ειπε και ο Χριστος η διδασκαλια των Προφητων δεν εγινε δεκτη...

37 Ιερουσαλήμ Ιερουσαλήμ, η αποκτέννουσα τους προφήτας και λιθοβολούσα τους απεσταλμένους προς αυτήν! ποσάκις ηθέλησα επισυναγαγείν τα τέκνα σου ον τρόπον επισυνάγει όρνις τα νοσσία εαυτής υπό τας πτέρυγας, και ουκ ηθελήσατε...

quote:

Τέλος
αυτά που λες εσύ είναι ωραία διατυπωμένα αλλά είναι ο δικός σου χριστιανισμός όχι ο χριστιανισμός του Χριστού.



μπορει και να πεφτω εξω και σιγουρα σε καποια θα πεφτω εξω, δεν διεκδικω καποιο αλαθητο...

Edited by - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 on 13/11/2010 16:53:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

homo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
219 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2010, 17:09:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους homo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε αριστολτελη κανεις δεν ειναι αλαθητος

λες το εξης
_μπορει και να τον εδωσε το Αγιο Πνευμα η ο Αρχαγγελος Γαβριηλ,

απαντω¨
1)σχετικα με τον γαβριηλ ,παλι αυτη η εμμονη με τους αγγελους . οχι οι αγγελοι δεν δημιουργησαν τιποτε, πως λες οτι το φως ειναι οι αγγελοι? κανε μια ανφορα στις πηγες σου.
τον κοσμο τον δημιουργησε ο θεος(αγια τριαδα), οχι οι αγγελοι,σε καμια περιπτωση .

2)σχετικα με το αγιο πνευμα, μιλας για την αγια τριαδα σαν να ειναι μια παρεουλα τριων προσωπων που ο καθε ενας εχει αλλη αποψη , αλλη διαθεση.
οχι. οτι εκανε ο θεος το εκανε σαν αγια τριαδα ομονοα και ομογνωμα .

η συνειδηση παμφωτη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2010, 17:15:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μπορώ να σε διαβεβαιώσω , ότι υπάρχουν ιδιαίτεροι άνθρωποι ανάμεσά μας ... ταπεινοί - σπουδαίοι άνθρωποι...άνθρωποι που καταθέτουν την ψυχή και την καρδιά τους καθημερινά και με σεβασμό τόσο απέναντι σε κάθε συνάνθρωπό τους αλλα και στον ίδιο τον εαυτό τους..άνθρωποι που βρίσκονται μέσα στην κοινωνία -διπλανοί μας άνθρωποι- και όχι ασκητές ... άνθρωποι Low-profil..και λίγοι στον λόγο...άνθρωποι που σαν τους κοιτάξεις στα μάτια γλυκαίνουν την ζωή μας και την ύπαρξή μας ολόκληρη...άνθρωποι που δεν μεγαλοστομούν και δεν συμβουλεύουν αλλα και δεν επιβάλλουν...άνθρωποι απλοί που δεν ανήκουν πουθενά κοινωνικά αλλα συμμετέχουν σιωπηλά και ενεργά αφουγκραζόμενοι την καρδιά σου/μας...άνθρωποι που σε/με/μας κάνουν να αισθανόμαστε ως άνθρωποι και δεν νοηματοδοτούνται απο καμμιά Θρησκεία και κανέναν πολιτικό ταγό ή ηθικό προστακτικό κώδικα...

Άνθρωποι που είναι άνθρωποι...άνθρωποι με χαμόγελο και πάντα καλή προ-αίρεση...και το καλύτερο δώρο γι'αυτούς "η άδολη καλημέρα μας" και μόνο!!!



εγω ετσι κι αλλιως παντα αδολα λεω την καλημερα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mdiamant
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2010, 17:39:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τόσα χρόνια σπουδές θεολογίας σίγουρα δεν φτάνουν την δική σου μόρφωση

ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΣΥ ΣΠΟΥΔΑΣΕΣ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΘΕΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ 5 ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΜΗ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΜΟΡΦΩΣΗΣ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΡΑΦΕΣ ΕΙΣΑΙ ΑΣΤΟΙΧΕΙΟΤΟΣ

ΤΟ ΧΡΙΣΤΟ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΩΣΑΝ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΔΙΟΤΙ
1 ΑΥΤΟΙ ΤΟΝ ΠΗΓΑΝ ΣΤΟ ΠΟΝΤΙΟ ΠΙΛΑΤΟ
2 ΑΡΟΝ ΑΡΟΝ ΣΤΑΥΡΟΣΟΝ ΑΥΤΟΝ
3 ΟΙ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΡΟΣΑΨΕΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ ΕΠΕΦΕΡΕ ΠΥΝΗ ΘΑΝΑΤΟΥ

ΟΙ ΡΩΜΑΙΟΙ ΕΦΑΡΜΟΣΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΙΠΕ ΤΟ ΠΛΗΘΟΣ.ΑΧ ΧΑΜΕΝΑ ΠΗΓΑΝ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΙΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΟΥ.

ΟΤΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΚΑΤΕΧΕΙΣ ΒΑΣΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΘΕΟΛΟΓΙΑΣ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΑΣΕ ΤΑ ΠΕΡΙ ΣΠΟΥΔΩΝ ΔΙΟΤΙ ΣΕ ΠΡΟΣΒΑΛΟΥΝ

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΗ ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ

ΕΣΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ ΘΕΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΛΙΘΗΝΟΣ?
ΕΓΩ ΤΟΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΣΠΟΥΔΑΣΑ ΘΕΟΛΟΓΙΑ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ ΝΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΗΝ ΡΙΜΑΔΑ ΕΣΥ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΙΑΝΕΣΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΩΣ ΓΡΑΦΩΝΤΑΙ ΟΙ ΛΕΞΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΤΟΥΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mdiamant
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2010, 17:50:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και τέλος αν θεωρείς οτι με οποιοδηποτε τροπο σε προσβαλα η σε εθιξα σου ζηταω δημοσιος συγνωμη.
Τωρα λοιπον καπου εδω μπορεις να αρχισεις να καταλαβαινεις το αληθινο νοημα αυτων που σου εγραψα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2010, 17:52:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

φιλε αριστολτελη κανεις δεν ειναι αλαθητος

λες το εξης
_μπορει και να τον εδωσε το Αγιο Πνευμα η ο Αρχαγγελος Γαβριηλ,

απαντω¨
1)σχετικα με τον γαβριηλ ,παλι αυτη η εμμονη με τους αγγελους . οχι οι αγγελοι δεν δημιουργησαν τιποτε, πως λες οτι το φως ειναι οι αγγελοι? κανε μια ανφορα στις πηγες σου.
τον κοσμο τον δημιουργησε ο θεος(αγια τριαδα), οχι οι αγγελοι,σε καμια περιπτωση .

2)σχετικα με το αγιο πνευμα, μιλας για την αγια τριαδα σαν να ειναι μια παρεουλα τριων προσωπων που ο καθε ενας εχει αλλη αποψη , αλλη διαθεση.
οχι. οτι εκανε ο θεος το εκανε σαν αγια τριαδα ομονοα και ομογνωμα .

η συνειδηση παμφωτη...



δεν ειναι κατι αποκομενο φιλε η Τριαδα και οι Αγγελοι, τους τελευταιους να τους δεις σαν τα δαχτυλα της θεοτητας...

ο Αγγελος πραττει, ο Θεος ειναι πισω του...

οσον για το οτι οι Αγγελοι ειναι το φως σε παραπεμπω σε ενα συντομο αποσπασμα του Αββα Ισσακ του Συρου...

αφου μιλαει για τα εννεα ταγματα των Αγγελων καταληγει...

"Και εις μεν την πρωτην ημεραν εκτισθησαν αι εννεα αυται νοεραι φυσεις σιωπηλως και δια μιας φωνης, οπερ ειναι το φως"...

εξαλλου αν διαβασεις τους πρωτους στιχους της Γεννεσης θα δεις οτι ο ηλιος και οι φωστηρες του ουρανου εκτισθησαν την τεταρτη ημερα...

και αρα το φως της πρωτης ημερας ηταν αλλο τι...

Edited by - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 on 13/11/2010 17:52:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2010, 18:05:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως πολύ εύστοχα , αναφέρει ο Μπέρκλεϋ..

"Πρώτα , σηκώνουμε ενα σύννεφο σκόνης και μετά παραπονιόμαστε πως δεν μπορούμε να δούμε"...

Έστι και οι άνθρωποι ακριβώς "Θεοποιούν-Δαιμονοποιούν" ότι δεν μπορούν να εκλογικεύσουν και δια βίου αναζητούν δεκανίκια και προκειμένου να προσεγγίσουν το οτιδήποτε όμορφο στην ζωή...λές και η "Ζωή" δεν υποστασιοποιείται και δεν "απολαμβάνει" στην σκέψη και στην καρδιά του καθενός...λές και αυτή βρίσκεται και οροεξαρτάται απο οπουδήποτε εκεί έξω...το δράμα αλλα και η ευτυχία τελικά του να είναι κανείς άνθρωπος..!!!

Αν η ζωή δεν βρίσκεται μέσα στην σκέψη και στα αισθήματα του κάθε ανθρώπου , τότε άραγε που ακριβώς βρίσκεται και γιατί άραγε ένας άνθρωπος αντικρύζοντας το όλον της ανθρωπότητας και την διαφορετικότητα αλλα και την μοναδικότητα του κάθε ανθρώπου αισθανεται αυτήν την μαγεία και την μέθεξη που αυτό του προκαλεί εντός του και κάποιος άλλος βρίσκει την καταστροφή και το μαύρο..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
homo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
219 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2010, 18:07:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους homo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε mdiamant είναι σεβαστές οι απόψεις σου , δεν μου αρέσει να προσβάλω κανέναν , εσύ το έκανες πρώτος και σου απάντησα με το ίδιο νόμισμα.
πάλι χρησιμοποιείς επιθετικές εκφράσεις(ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΡΑΦΕΣ ΕΙΣΑΙ ΑΣΤΟΙΧΕΙΟΤΟΣ)
δεν είναι αλήθεια αυτά που λες ο λαός δεν ευθύνεται γιαυτα που έκαναν οι ιερείς οι οποίοι παρέσυραν τον λαό
Στην πραγματικότητα τον χριστό ο εβραϊκός λαός τον λατρεψε ,χιλιαδες εβραίοι έτρεχαν να ακούσουν το κήρυγμα του η να θεραπευτούν από αυτόν. Όταν μπήκε στην Ιερουσαλήμ οι εβραίοι τον υποδεχτήκαν μετά βαΐων και κλάδων .
οι ιστορικοί υπολογίζουν ότι το 90 τις εκατό των εβραίων ασπαστήκαν τον χριστιανισμό, αυτό που σήμερα ονομάζουμε ισραηλιτικό έθνος είναι μόνο το 10 τις εκατό που δεν πίστεψε. Οι πρώτοι χριστιανοί πατέρες και Άγιοι μάρτυρες ήταν εβραίοι.
Ο ίδιος ο θεός επέλεξε να γεννηθεί μέσα στο εβραϊκό έθνος επειδει ήταν το πιο κατάλληλο γιαυτην τη δαυλιά.
Ο απόστολος Παύλος σε όποια πόλη πήγαινε να κηρύξει αισθανόταν την υποχρέωση να πάει πρώτα πρώτα στην συναγωγή της πόλης αυτής γιατί οι εβραίοι ως λαός του θεού έπρεπε πρώτοι να μάθουν το ευχάριστο μήνυμα του χριστιανισμού.
Οι εβραίοι που δεν ακλούθησαν τον χριστιανισμό (η μικρή αυτή μειονότητα) έγινε αντικείμενο διωγμών και καταπιέσεων από τους βυζαντινούς αυτοκράτορες . οι πατέρες της εκκλησίας για να τους αναγκάσουν να αρνηθούν την θρησκεία τους και να βαπτιστούν απαγόρεψαν κάθε επαφή στους χριστιανούς με τους ιουδαίους . προσπάθησαν να αποκόψουν την εκκλησία από τον ιουδαϊσμό θεσπίστηκε να μην γιορτάζεται ο Πάσχα των εκκλησιών μαζί με το εβραϊκό Πάσχα. Να μην τρώνε άζυμα, να μην συναναστρέφονται με εβραίους με κάθε τρόπο


η συνειδηση παμφωτη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2010, 18:18:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όπως πολύ εύστοχα , αναφέρει ο Μπέρκλεϋ..

"Πρώτα , σηκώνουμε ενα σύννεφο σκόνης και μετά παραπονιόμαστε πως δεν μπορούμε να δούμε"...

Έστι και οι άνθρωποι ακριβώς "Θεοποιούν-Δαιμονοποιούν" ότι δεν μπορούν να εκλογικεύσουν και δια βίου αναζητούν δεκανίκια και προκειμένου να προσεγγίσουν το οτιδήποτε όμορφο στην ζωή...λές και η "Ζωή" δεν υποστασιοποιείται και δεν "απολαμβάνει" στην σκέψη και στην καρδιά του καθενός...λές και αυτή βρίσκεται και οροεξαρτάται απο οπουδήποτε εκεί έξω...το δράμα αλλα και η ευτυχία τελικά του να είναι κανείς άνθρωπος..!!!

Αν η ζωή δεν βρίσκεται μέσα στην σκέψη και στα αισθήματα του κάθε ανθρώπου , τότε άραγε που ακριβώς βρίσκεται και γιατί άραγε ένας άνθρωπος αντικρύζοντας το όλον της ανθρωπότητας και την διαφορετικότητα αλλα και την μοναδικότητα του κάθε ανθρώπου αισθανεται αυτήν την μαγεία και την μέθεξη που αυτό του προκαλεί εντός του και κάποιος άλλος βρίσκει την καταστροφή και το μαύρο..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...


γιατι σε ενοχλει που υπαρχουν ανθρωποι που πιστευουν πως ο ανθρωπος μπορει να αλλαξει το πεπρωμενο του που ειναι η φθορα και ο πονος;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

homo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
219 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2010, 18:26:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους homo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε Αριστοτέλη το είπε και εγενετο.. είναι σαφής αναφορά στον Λόγο του θεού. ο λόγος του θεού είναι ο χριστός, είπε και εγενετο, άρα δημιουργεί ο χριστός.
αυτό που λέει για το φως η αγία γραφή ειναι το φως με την γενικότερη έννοια που είναι και αυτό κτίσμα (φως δεν είναι μόνο ο Ήλιος και τα άστρα)
ο αββας Ισαάκ λέει ότι οι άγγελοι είναι σαν το φως αυλοι. όχι οτι είναι φως στην ουσία τους
. δεν βρίσκω λόγο να δημιουργεί ο θεός τους αγγέλους και μετά αυτοί να ολοκληρώνουν το έργο του . αφού όλα γίνονται αυτόματα (είπε και εγενετο) .δια του λόγου και μόνο.
αν ίσχυαν όσα λες για τους αγγέλους γιατί να μην το ανέφερε επί λέξη η αγία γραφή ?αντιθέτως λέει ότι οι άγγελοι είναι λειτουργικά όντα ,στην υπηρεσία του θεού …..


η συνειδηση παμφωτη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2010, 18:28:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στην πραγματικότητα τον χριστό ο εβραϊκός λαός τον λατρεψε ,χιλιαδες εβραίοι έτρεχαν να ακούσουν το κήρυγμα του η να θεραπευτούν από αυτόν. Όταν μπήκε στην Ιερουσαλήμ οι εβραίοι τον υποδεχτήκαν μετά βαΐων και κλάδων .
οι ιστορικοί υπολογίζουν ότι το 90 τις εκατό των εβραίων ασπαστήκαν τον χριστιανισμό, αυτό που σήμερα ονομάζουμε ισραηλιτικό έθνος είναι μόνο το 10 τις εκατό που δεν πίστεψε. Οι πρώτοι χριστιανοί πατέρες και Άγιοι μάρτυρες ήταν εβραίοι.


μαλλον αντιστροφα ειναι τα ποσοστα γιατι πολλες φορες ο ιδιος ο Χριστος στα Ευαγγελια λεει στους Φαρισαιους οτι η ευλογια που ειχατε σαν εθνος θα δωθει αλλου αφου δεν με αναγνωριζετε και αφου δεν δεχθηκατε τους Προφητες..

οι Χριστιανοι τον πρωτο αιωνα πρεπει να ειχαν ενα συμπαθητικο ποσοστο στη Γαλιλαια με επικεντρο κυριως την Καπερναουμ και ελαχιστο κοσμο στην Ιουδαια, λιγοι πρεπει να ηταν Χριστιανοι και στην εβραικη διασπορα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2010, 18:29:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Όπως πολύ εύστοχα , αναφέρει ο Μπέρκλεϋ..

"Πρώτα , σηκώνουμε ενα σύννεφο σκόνης και μετά παραπονιόμαστε πως δεν μπορούμε να δούμε"...

Έστι και οι άνθρωποι ακριβώς "Θεοποιούν-Δαιμονοποιούν" ότι δεν μπορούν να εκλογικεύσουν και δια βίου αναζητούν δεκανίκια και προκειμένου να προσεγγίσουν το οτιδήποτε όμορφο στην ζωή...λές και η "Ζωή" δεν υποστασιοποιείται και δεν "απολαμβάνει" στην σκέψη και στην καρδιά του καθενός...λές και αυτή βρίσκεται και οροεξαρτάται απο οπουδήποτε εκεί έξω...το δράμα αλλα και η ευτυχία τελικά του να είναι κανείς άνθρωπος..!!!

Αν η ζωή δεν βρίσκεται μέσα στην σκέψη και στα αισθήματα του κάθε ανθρώπου , τότε άραγε που ακριβώς βρίσκεται και γιατί άραγε ένας άνθρωπος αντικρύζοντας το όλον της ανθρωπότητας και την διαφορετικότητα αλλα και την μοναδικότητα του κάθε ανθρώπου αισθανεται αυτήν την μαγεία και την μέθεξη που αυτό του προκαλεί εντός του και κάποιος άλλος βρίσκει την καταστροφή και το μαύρο..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...


γιατι σε ενοχλει που υπαρχουν ανθρωποι που πιστευουν πως ο ανθρωπος μπορει να αλλαξει το πεπρωμενο του που ειναι η φθορα και ο πονος;



Γιατί αισθάνεσαι ότι κάτι με πειράζει-ενοχλεί φίλε μου...???
Και ο πόνος πως συντελλείται..???
Και η φθορά επίσης...???

Ο πόνος δεν είναι μιά αίσθηση που την βιώνουμε εντός μας και δεν βρίσκεται η σκέψη μας πίσω απο κάθε αισθημά μας αλλα και οι πράξεις που συντελλούνται δια μέσω των σκέψεών μας ..???

Ως Ευδαιμονία δεν μπορεί να ορισθεί , η δυναμική-δυνατότητα που αναπτύσσει ένας άνθρωπος προκειμένου να θεμελιώσει δικαίωμα σε συνεχείς μεταθέσες θέσεων επιφέροντας διαφορετική αντίληψη των πραγμάτων και των αποτελεσμάτων του..???

Και όλα όσα αισθάνεται ο άνθρωπος , δεν θα πρέπει να αποδοθούν σε αυτόν αλλα και δεν μπορούν να αποτελέσουν ευκαιρεία για μια διορθωτική διαδικασία , απο την οποία θα αντλήσει την γνώση -πλέον- της επιλογής εκείνης και γι'αυτόν που θα επιφέρει εντός του την ευδαιμονία..???

Ερωτήσεις απλά φίλε μου...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2010, 18:39:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

φίλε Αριστοτέλη το είπε και εγενετο.. είναι σαφής αναφορά στον Λόγο του θεού. ο λόγος του θεού είναι ο χριστός, είπε και εγενετο, άρα δημιουργεί ο χριστός.
αυτό που λέει για το φως η αγία γραφή ειναι το φως με την γενικότερη έννοια που είναι και αυτό κτίσμα (φως δεν είναι μόνο ο Ήλιος και τα άστρα)
ο αββας Ισαάκ λέει ότι οι άγγελοι είναι σαν το φως αυλοι. όχι οτι είναι φως στην ουσία τους
. δεν βρίσκω λόγο να δημιουργεί ο θεός τους αγγέλους και μετά αυτοί να ολοκληρώνουν το έργο του . αφού όλα γίνονται αυτόματα (είπε και εγενετο) .δια του λόγου και μόνο.
αν ίσχυαν όσα λες για τους αγγέλους γιατί να μην το ανέφερε επί λέξη η αγία γραφή ?αντιθέτως λέει ότι οι άγγελοι είναι λειτουργικά όντα ,στην υπηρεσία του θεού …..


η συνειδηση παμφωτη...



η ιδια η δημιουργια αρχικα ειναι η αναλυση του θειου νου σε διαφορες οψεις που τον συναποτελουν και που ο Πλατων τις ελεγε ιδεες, οι Γνωστικοι Αιωνες, οι Χριστιανοι και οι Ιουδαιοι Αρχαγγελους και οι Ελληνες Ολυμπιους Θεους...

φαντασου λοιπον οτι ο Θεος ειναι το λευκο και οι Αγγελοι τα χρωματα της αναλυσης του..

απο ενα σημειο και μετα οι Αγγελοι αναλαμβανουν τη δημιουργια αλλα ουσιαστικα αποτελουν τα δακτυλα του Θεου, δεν ειναι αποκομμενοι απο αυτον, ειναι οι οψεις του...καθε οψη του λοιπον πρεπει να εκφραστει στη δημιουργια αλλα δεν το κανει ανεξαρτητα αλλα στη βαση ενος πολυσυνθετου και συνεργατικου σχεδιου...ο Εωσφορος ηταν ο γκρινιαρης της ιστοριας και θελησε να δουλεψει ανεξαρτητα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mdiamant
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2010, 18:42:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΡΟΣΒΗΘΗΚΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΤΡΟΠΟ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΠΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΕΘΝΟΣ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ ΣΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ ΑΥΤΟΙ ΕΙΠΑΝ ΣΤΑΥΡΩΘΗΤΩ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2010, 18:51:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γιατί αισθάνεσαι ότι κάτι με πειράζει-ενοχλεί φίλε μου...???
Και ο πόνος πως συντελλείται..???
Και η φθορά επίσης...???

Ο πόνος δεν είναι μιά αίσθηση που την βιώνουμε εντός μας και δεν βρίσκεται η σκέψη μας πίσω απο κάθε αισθημά μας αλλα και οι πράξεις που συντελλούνται δια μέσω των σκέψεών μας ..???

Ως Ευδαιμονία δεν μπορεί να ορισθεί , η δυναμική-δυνατότητα που αναπτύσσει ένας άνθρωπος προκειμένου να θεμελιώσει δικαίωμα σε συνεχείς μεταθέσες θέσεων επιφέροντας διαφορετική αντίληψη των πραγμάτων και των αποτελεσμάτων του..???

Και όλα όσα αισθάνεται ο άνθρωπος , δεν θα πρέπει να αποδοθούν σε αυτόν αλλα και δεν μπορούν να αποτελέσουν ευκαιρεία για μια διορθωτική διαδικασία , απο την οποία θα αντλήσει την γνώση -πλέον- της επιλογής εκείνης και γι'αυτόν που θα επιφέρει εντός του την ευδαιμονία..???

Ερωτήσεις απλά φίλε μου...



εγω ειμαι της σχολης που λεει πως πηγη των δεινων του ανθρωπου ειναι ο εγωισμος, οχι με τη στενη αλλα με την ευρεια εννοια...ο εγωισμος φερνει περιχαρακωση απο τους αλλους, δημιουργει ιδιωτικο συμπαν το οποιο θελει να εξασφαλισει, αγωνιζεται, δεν τα καταφερνει, πληγωνεται, μετα αρχιζει να φοβαται μην ξαναπληγωθει, θελει να εκδικηθει οσους τον πληγωσαν και μετα μπλεκεται σε ενα φαυλο κυκλο που χανει η μανα το παιδι και το παιδι τη μανα...

οι εσωτερικες παραδοσεις λενε πως ολη αυτη η διαδικασια ειναι ενα ματριξ, ενα πλατωνικο σπηλαιο αναπαραγωγης ψευδαισθησεων, ο ιδιος ο εγωισμος ειναι η μεγαλυτερη ψευδαισθηση, αλλα πως υπαρχει διεξοδος αρκει να την αναζητησουμε...

τη θεα εξω απο το σπηλαιο ο Χριστος την ονομασε αληθεια και Βασιλεια των Ουρανων, ο Πλατωνας φως, ο Ηρακλειτος συντονισμο με το Λογο του παντος, αλλοι την ονομασαν αλλιως, το θεμα ειναι πως υπαρχει σε ολες τις παραδοσεις σαν κρυφη ελπιδα της ανθρωποτητας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2010, 20:03:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΛΑΤΩΝ "ΠΟΛΙΤΕΙΑ"

ΒΙΒΛΙΟ ΕΒΔΟΜΟ - Ο ΜΥΘΟΣ ΤΟΥ ΣΠΗΛΑΙΟΥ


Μετά από αυτά όμως Γλαύκωνα, είπα, φαντάσου την ανθρώπινη φύση ως προς την παιδεία και την απαιδευσία, σαν μια εικόνα που παριστάνει μια τέτοια κατάσταση. Δες λοιπόν με τη φαντασία σου ανθρώπους που κατοικούν μέσα σε μια σπηλιά κάτω από τη γη, που να έχει την είσοδό της ψηλά στην οροφή, προς το φως, σε όλο το μήκος της σπηλιάς μέσα της να είναι άνθρωποι αλυσοδεμένοι από την παιδική ηλικία στα πόδια και στον αυχένα, έτσι ώστε να είναι καρφωμένοι στο ίδιο σημείο και να μπορούν να βλέπουν μόνο μπροστά τους και να μην είναι σε θέση, εξαιτίας των δεσμών, να στρέφουν τα κεφάλια τους ολόγυρα. Κι οι ανταύγειες της φωτιάς που καίει πίσω τους να είναι πάνω και μακριά από αυτούς. Και ανάμεσα στη φωτιά και στους δεσμώτες, προς τα πάνω, να υπάρχει ένας δρόμος που στο πλάι του να είναι χτισμένο ένα τοιχάκι, όπως τα παραπετάσματα που τοποθετούν οι θαυματοποιοί μπροστά από τους ανθρώπους, και πάνω απ' αυτά τους επιδεικνύουν τα ταχυδακτυλουργικά τους.

Βλέπω, είπε.

Φαντάσου λοιπόν κοντά σε τούτο το τοιχάκι, ανθρώπους να μεταφέρουν αντικείμενα κάθε είδους, που προεξέχουν από το τοιχάκι, καθώς και ανδριάντες και κάποια άλλα αγάλματα ζώων, πέτρινα και ξύλινα και κατασκευασμένα με κάθε είδους υλικό, και, όπως είναι φυσικό, από αυτούς που τα μεταφέρουν άλλοι μιλούν και άλλοι μένουν σιωπηλοί.

Παράδοξη εικόνα περιγράφεις, και παράδοξους συνάμα δεσμώτες, είπε.

Μα είναι όμοιοι με μας, είπα εγώ και πρώτα και κύρια, νομίζεις πως αυτοί έχουν δει κάτι άλλο από τους εαυτούς τους και τους υπόλοιπους που είναι μαζί, εκτός από τις σκιές που δημιουργεί η φωτιά, και που αντανακλούν ακριβώς απέναντί τους στον τοίχο της σπηλιάς;

Μα πως είναι δυνατόν, είπε, αφού είναι αναγκασμένοι να κρατάνε ακίνητα τα κεφάλια τους εφ' όρου ζωής;

Κι από αυτά που μεταφέρονται ; Δεν θα έχουν δει ακριβώς το ίδιο;

Τι άλλο;

Κι αν θα μπορούσαν να συνομιλούν μεταξύ τους, δεν νομίζεις πως σ' αυτά που βλέπουν θεωρούν πως αναφέρονται οι ονομασίες που δίνουν;

Αναγκαστικά.

Τι θα συνέβαινε, αν το δεσμωτήριο τους έστελνε αντίλαλο από τον απέναντι τοίχο, κάθε φορά που κάποιος από τους περαστικούς μιλούσε, νομίζεις πως θα θεωρούσαν πως αυτός που μιλάει είναι τίποτε άλλο από τη φευγαλέα σκιά;

Μα το Δία, όχι βέβαια, είπε.

Και σε κάθε περίπτωση, είπα εγώ, αυτοί δεν θα θεωρούν τίποτα άλλο σαν αληθινό, παρά τις σκιές των αντικειμένων.

Απόλυτη ανάγκη, είπε.

Σκέψου όμως, είπα εγώ, ποια θα μπορούσε να είναι η λύτρωσή τους και η θεραπεία τους και από τα δεσμά κι από την αφροσύνη, αν τους συνέβαιναν τα εξής: Αν κάθε φορά, δηλαδή, που θα λυνόταν κάποιος και θ' αναγκαζόταν ξαφνικά να σταθεί και να βαδίσει και να γυρίσει τον αυχένα του και να δει προς το φως, κι όλ' αυτά θα τα έκανε με μεγάλους πόνους και μέσα από τα λαμπυρίσματα δεν θα μπορούσε να διακρίνει εκείνα, που μέχρι τότε έβλεπε τις σκιές τους, τι νομίζεις πως θ' απαντούσε αυτός, αν κάποιος του έλεγε πως τότε έβλεπε φλυαρίες, ενώ τώρα είναι κάπως πιο κοντά στο ον και πως έχει στραφεί προς όντα που πραγματικά και βλέπει με σωστότερο τρόπο, και αν του έδειχνε το καθένα από αυτά που περνούσαν, ρωτώντας τον τι είναι και αναγκάζοντάς τον ν' αποκριθεί, δεν νομίζεις πως αυτός θ' απορούσε και θα νόμιζε πως αυτά που έβλεπε τότε ήταν πιο αληθινά από τα τωρινά που του δείχνουν;

Και πολύ μάλιστα, είπε.

Κι αν λοιπόν τον ανάγκαζε να βλέπει προς το ίδιο το φως, δεν θα πονούσαν τα μάτια του και δεν θα έφευγε για να ξαναγυρίσει σ' εκείνα που μπορεί να δει καλά, και δεν θα νόμιζε πως εκείνα στην πραγματικότητα είναι πιο ευκρινή από αυτά που του δείχνουν;

Έτσι, είπε.

Και αν, είπα εγώ, τον τραβούσε κανείς με τη βία από εκεί, μέσα από ένα δρόμο κακοτράχαλο κι ανηφορικό, και δεν τον άφηνε, πριν τον τραβήξει έξω στο φως του ήλιου, δεν θα υπέφερε τάχα και δεν θα αγανακτούσε όταν τον έπαιρναν, κι αφού θα έφτανε στο φως, δεν θα πλημμύριζαν τα μάτια του από τη λάμψη και δεν θα του ήταν αδύνατο να δει ακόμα κι ένα απ' αυτά που τώρα ονομάζονται αληθινά;

Όχι βέβαια, δεν θα μπορούσε έτσι ξαφνικά, είπε.

Έχω την εντύπωση πως θα χρειαζόταν να συνηθίσει, αν σκοπεύει να δει τα πράγματα που είναι πάνω. Και στην αρχή θα μπορούσε πολύ εύκολα να διακρίνει καλά τις σκιές, και μετά απ' αυτό, πάνω στην επιφάνεια του νερού τα είδωλα των ανθρώπων και των άλλων πραγμάτων, και κατόπιν αυτά τα ίδια. Και μετά από αυτά, τ' αντικείμενα που είναι στον ουρανό και τον ίδιο τον ουρανό θα μπορούσε να δει ευκολότερα τη νύχτα, βλέποντας το φως των άστρων και της σελήνης, παρά στη διάρκεια της μέρας, τον ήλιο και το ηλιόφως.

Πως όχι;

Τελευταίο θα μπορούσε νομίζω να δει τον ήλιο, όχι στην επιφάνεια του νερού ούτε σε κάποια διαφορετική θέση τα είδωλά του, αλλά θα μπορούσε να δει καλά τον ήλιο καθαυτό στο δικό του τόπο και να παρατηρήσει προσεκτικά τι είδους είναι.

Κατ' ανάγκη, είπε.

Και μετά θα συλλογιζόταν τότε για κείνον, πως αυτός είναι που ρυθμίζει τις εποχές και τους χρόνους και που κανονίζει τα πάντα στον ορατό κόσμο, καθώς και ο αίτιος, κατά κάποιο τρόπο, όλων εκείνων που έβλεπαν αυτοί.

Είναι φανερό, είπε, πως αυτά θα συμπεράνει ύστερα από τα προηγούμενα.

Τι λες λοιπόν; Όταν αναλογίζεται την πρώτη του κατοικία και την εκεί σοφία που είχε αυτός και οι τότε συνδεσμώτες του, δεν νομίζεις πως θα καλοτυχίζει τον εαυτό του για τούτη την αλλαγή και θα οικτίρει τους άλλους;

Και πολύ μάλιστα.

Κι αν υπήρχαν μεταξύ τους τότε κάποιες τιμές και έπαινοι και βραβεία γι' αυτόν που θα μπορούσε να διακρίνει πιο καθαρά αυτά που περνούσαν μπροστά από τα μάτια του και γι' αυτόν που θα μπορούσε να θυμηθεί περισσότερο ποια συνήθως περνούσαν πρώτα, ποια μετά και ποια ταυτόχρονα, και έτσι θα μπορεί να προβλέπει τι θα έρθει στο μέλλον, νομίζεις πως αυτός θα κατεχόταν από σφοδρή επιθυμία και θα ζήλευε τους τιμημένους από κείνους και τους μεταξύ εκείνων κυρίαρχους ή θα είχε πάθει αυτό που λέει ο Όμηρος, και πολύ θα επιθυμούσε "να ήταν ζωντανός στη γη κι ας δούλευε για άλλον, που είναι ο φτωχότερος" και θα προτιμούσε να έχει πάθει τα πάντα, παρά να νομίζει εκείνα που νόμιζε και να ζει έτσι εκεί;

Έτσι νομίζω τουλάχιστον, είπε, πως θα προτιμούσε να πάθει οτιδήποτε παρά να ζει έτσι.

Και τώρα βάλε στο μυαλό σου το εξής, είπα εγώ. Αν κατέβει αυτός πάλι και καθίσει στον ίδιο θρόνο, δεν θα ξαναγεμίσουν τάχα τα μάτια του σκοτάδι, αφού ήρθε ξαφνικά από τον ήλιο;

Και πολύ μάλιστα, είπε.

Αν χρειαζόταν ν' ανταγωνιστεί αυτός με κείνους τους παντοτινούς δεσμώτες, λέγοντας την άποψή του σχετικά με τις σκιές, καθόσον χρόνο η όρασή του είναι αμβλεία, πριν προσαρμοστούν τα μάτια του, και για να συνηθίσουν δεν θα χρειαζόταν και τόσο μικρός χρόνος, άραγε δεν θα προκαλούσε περιπαιχτικά γέλια και δεν θα έλεγαν γι' αυτόν πως με το ν' ανεβεί επάνω, γύρισε με καταστραμμένα τα μάτια του και πως δεν αξίζει ούτε να προσπαθήσουν καν να πάνε επάνω; Και αυτόν που θα επιχειρήσει να τους λύσει και να τους ανεβάσει, αν τους δινόταν κάπως η ευκαιρία να τον πιάσουν και να τον σκοτώσουν, δεν θα τον σκότωναν;

Αναμφίβολα, είπε.

Αυτή την εικόνα λοιπόν, φίλε μου Γλαύκωνα, είπα εγώ, πρέπει να την προσαρμόσεις σε όλα όσα είπαμε πρωτύτερα και να παρομοιάσεις τον ορατό κόσμο με την κατοικία του δεσμωτηρίου, και τη φωτιά που αντιφέγγιζε μέσα σ' αυτή με τη δύναμη του ηλιακού φωτός. Αν όμως παρομοιάσεις την ανάβαση και τη θέα των αντικειμένων, που βρίσκονται στον επάνω κόσμο, με την άνοδο της ψυχής στον νοητό κόσμο, δεν θα σφάλεις ως προς τη δική μου άποψη, αφού επιθυμείς να την ακούσεις. Κι ο θεός τουλάχιστον ξέρει αν τυχαίνει να είναι αληθινή. Εμένα λοιπόν έτσι μου φαίνεται. Πως στην περιοχή του γνωστού η ιδέα του αγαθού είναι τελευταία και μετά βίας διακρίνεται, όταν όμως τη διακρίνει κανείς δεν μπορεί να μην συλλογιστεί πως αυτή είναι η αιτία για όλα γενικά τα σωστά και καλά πράγματα, γεννώντας μέσα στον ορατό κόσμο το φως και τον κύριο του φωτός, και γιατί μέσα στον νοητό κόσμο αυτή είναι που διευθύνει και παρέχει την αλήθεια και τον νου και πως πρέπει να την ατενίσει οπωσδήποτε αυτός που εννοεί να ενεργήσει φρόνιμα και στην ιδιωτική και στη δημόσια ζωή.


Edited by - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 on 13/11/2010 20:09:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

homo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
219 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2010, 20:31:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους homo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ας μου πει καποιος πως μπορω να βαζω τα γραφομενα καποιου αναμεσα σε δυο γραμμες για να τις σχολειασω οπως κανετε ολοι?

η συνειδηση παμφωτη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2010, 22:01:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ας μου πει καποιος πως μπορω να βαζω τα γραφομενα καποιου αναμεσα σε δυο γραμμες για να τις σχολειασω οπως κανετε ολοι?

η συνειδηση παμφωτη...



αντι να πατησεις απαντηση πατας το κουμπι με το βελακι πανω απο τον πινακα του μηνυματος που θες να απαντησεις, μετα σε βγαζει στο παραθυρο της απαντησης με το μηνυμα που θες να απαντησεις κουοταρισμενο (μεσα στις δυο γραμμες)...

και απο κατω γραφεις...

αμα θες να απαντας γραμμη προς γραμμη στο μηνυμα του αλλου ειναι λιγο πιο πολυπλοκο αλλα ξεκινησε με το απλο που σου ειπα και σε λιγες μερες θα τη βρεις την ακρη και για το αλλο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2010, 22:36:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Γιατί αισθάνεσαι ότι κάτι με πειράζει-ενοχλεί φίλε μου...???
Και ο πόνος πως συντελλείται..???
Και η φθορά επίσης...???

Ο πόνος δεν είναι μιά αίσθηση που την βιώνουμε εντός μας και δεν βρίσκεται η σκέψη μας πίσω απο κάθε αισθημά μας αλλα και οι πράξεις που συντελλούνται δια μέσω των σκέψεών μας ..???

Ως Ευδαιμονία δεν μπορεί να ορισθεί , η δυναμική-δυνατότητα που αναπτύσσει ένας άνθρωπος προκειμένου να θεμελιώσει δικαίωμα σε συνεχείς μεταθέσες θέσεων επιφέροντας διαφορετική αντίληψη των πραγμάτων και των αποτελεσμάτων του..???

Και όλα όσα αισθάνεται ο άνθρωπος , δεν θα πρέπει να αποδοθούν σε αυτόν αλλα και δεν μπορούν να αποτελέσουν ευκαιρεία για μια διορθωτική διαδικασία , απο την οποία θα αντλήσει την γνώση -πλέον- της επιλογής εκείνης και γι'αυτόν που θα επιφέρει εντός του την ευδαιμονία..???

Ερωτήσεις απλά φίλε μου...



εγω ειμαι της σχολης που λεει πως πηγη των δεινων του ανθρωπου ειναι ο εγωισμος, οχι με τη στενη αλλα με την ευρεια εννοια...ο εγωισμος φερνει περιχαρακωση απο τους αλλους, δημιουργει ιδιωτικο συμπαν το οποιο θελει να εξασφαλισει, αγωνιζεται, δεν τα καταφερνει, πληγωνεται, μετα αρχιζει να φοβαται μην ξαναπληγωθει, θελει να εκδικηθει οσους τον πληγωσαν και μετα μπλεκεται σε ενα φαυλο κυκλο που χανει η μανα το παιδι και το παιδι τη μανα...

οι εσωτερικες παραδοσεις λενε πως ολη αυτη η διαδικασια ειναι ενα ματριξ, ενα πλατωνικο σπηλαιο αναπαραγωγης ψευδαισθησεων, ο ιδιος ο εγωισμος ειναι η μεγαλυτερη ψευδαισθηση, αλλα πως υπαρχει διεξοδος αρκει να την αναζητησουμε...

τη θεα εξω απο το σπηλαιο ο Χριστος την ονομασε αληθεια και Βασιλεια των Ουρανων, ο Πλατωνας φως, ο Ηρακλειτος συντονισμο με το Λογο του παντος, αλλοι την ονομασαν αλλιως, το θεμα ειναι πως υπαρχει σε ολες τις παραδοσεις σαν κρυφη ελπιδα της ανθρωποτητας...


Φίλε Αριστοτέλη , είσαι πολύ έξυπνος άνθρωπος για να υποθέσω ότι δεν κατάλαβες τις ερωτήσεις που έθεσα...θα το εκλάβω -την απάντησή σου-ως πλάγιο τρόπο για να μην απαντήσεις..

Μόνο μια ερώτηση έχω να κάνω..
Αλήθεια αυτό που αναφέρεις ως "εγωϊσμό" θεωρείς ότι εμφανίζεται απροϋπόθετα σε όσους εμφανίζεται ή υπάρχουν ορισμένα στοιχεία που χρειάζονται για να θεμελιωθεί-συγκροτηθεί αυτή η εσωτερική κατάσταση που αναπόφευκτα υποκειμενικοποιεί έναν άνθρωπο σε αυτήν την "αποτελεσματική στάση" την αναφερόμενη ως εγωϊσμό..???

Και που συνδέεται ο εγωϊσμός με την Θρησκεία και πώς...???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2010, 22:55:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
homo

ας μου πει καποιος πως μπορω να βαζω τα γραφομενα καποιου αναμεσα σε δυο γραμμες για να τις σχολειασω οπως κανετε ολοι?


Εκτός από τον τρόπο που σου υπέδειξε ο ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ (που ενδείκνυται για να απαντήσεις σε ένα μήνυμα) μπορείς να βάζεις με copy-paste το κομμάτι του μηνύματος στο οποίο θες να απαντήσεις μέσα στα πλαίσια [quote] [/quote] που εμφανίζονται κλικάροντας το εικονίδιο (τρίτο εικονίδιο από δεξιά προς τ'αριστερά), όταν είσαι στο panel όπου γράφεις το κάθε νέο σου μήνυμα.

Αφού βάλεις με copy-paste το επιθυμητό απόσπασμα εντός των πλαισίων, γράφεις έξω ή κάτω απ'αυτά την δική σου απάντηση.
Δηλαδή:
[quote]Το μήνυμα που θες να σχολιάσεις[/quote]
η δική σου απάντηση, σχόλιο..

Αυτό μπορείς να το κάνεις πολλές φορές στο ίδιο μήνυμα και για άλλα αποσπάσματα που θες να σχολιάσεις.

Καλή επιτυχία

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2010, 23:03:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@Εαρινος


δεν ειναι ολες οι μορφες συνειδησης εγωικες, καποιες ειναι συλλογικες (μελισσες, μυρμηγκια, αγελαια ζωα)...

το πως αναπτυχθηκε η εγωικη συνειδηση σχετιζεται με το περιφημο "μηλο" που δεχτηκαν οι μακρινοι μας προγονοι και το οποιο μας ανεπτυξε την περιεργεια και την ωθηση για μαθηση κατα συνεπεια οδηγησε και στην οργανωμενη σκεψη και μετα στην αναλυτικη σκεψη...

αποτελεσμα ολης αυτης της ιστοριας η σταδιακη οικοδομηση ενος εγω το οποιο απογαλακτισθηκε απο το συλλογικο εγω των πρωτογονων ανθρωπων..

ομως το εγω αυτο, ως περιχαρακωμενη συνειδηση, δημιουργησε το αισθημα της μοναξιας, του ανικανοποιητου, της απογοητευσης, της τραγικοτητας, του αγχους κλπ..πολυ συντομα ως αποτελεσμα οτι ο ανθρωπος επενδυε στην περιχαρακωμενη του υπαρξη αρχισε να πληγωνεται ψυχολογικα και μετα μπηκε σε ενα φαυλο κυκλο οπου ο ψυχισμος του γεμισε ψυχολογικα τραυματα και συμπλεγματα...

κανονικα ακομη και αν καταφερει καποιος να θεραπευσει καποια απο τα ψυχολογικα του προβληματα επειδη η αισθηση της μοναξιας και του ανικανοποιητου παραμενει, σχετικα γρηγορα θα ξαναπληγωθει και θα ξεκινησει το βιολι απο την αρχη..

γι'αυτο καποιες πνευματικες παραδοσεις εντοπιζουν σαν κεντρικο προβλημα του ανθρωπου το περιχαρακωμενο εγω με ολη την μοναξια και τραγικοτητα που κουβαλαει...θεωρουν αυτη την εγωικοτητα ενα λανθασμενο τροπο να κοιταμε την υπαρξη, ενα ματριξ, ενα σπηλαιο με παραισθησεις, μια μαγια (βουδιστικος ορος) και προτεινουν την υπαρξιακη υπερβαση του μεσω της αυτογνωσιας...οχι μεσω της επιφανειακης αυτογνωσιας που ειναι η συλλογη εξωτερικων γνωσεων, αλλα μεσω της καθετης αυτογνωσιας που ειναι η καταδυση στον πυρηνα της ανθρωπινης υπαρξης προκειμενου να εντοπισουν την πηγη οργανωσης του εγω, το κυκλωμα απο το οποιο ξεκιναει η πλανη και η περιχαρακωμενη συνειδηση...καπου εκει στα βαθεια λενε οι παραδοσεις καραδοκει και το θεμελιο της εγωικης οργανωσης αλλα και η ψυχη του ανθρωπου...οποτε το ζητημα ειναι να αφυπνισει κανεις αυτη την ψυχη και να κοιμισει τον δρακοντα του εγω...σαν τον Θησεα δηλαδη που κατεβαινει στο λαβυρινθο και που ο λαβυρινθος ειναι η εσωτερικη του υπαρξη, η Αριαδνη που τον καθοδηγει ειναι η διαρκως αφυπνιζομενη ψυχη του και ο Μινωταυρος το θεμελιο της εγωικοτητας...

ολοι οι μυθοι που σχετιζονται με την εξελιξη του ανθρωπου θεωρουν σαν τελικο της σταδιο την καταβαση αλα Θησεα στο λαβυρινθο της εσωτερικης υπαρξης, μετα ο ανθρωπος αν τα καταφερει ελευθερωνεται απο φοβους, αγχη και μοναξιες και αγκαλιαζει ερωτικα ολη την υπαρξη...

αλλα αυτο το σταδιο ειναι αρκετα μακρινο, πρωτα πρεπει να παλαιψουμε με τους αλλους ληστες και κακοποιους και τερατα που παλαιψε και νικησε ο Θησεας πριν γνωρισει την Αριαδνη και προχωρησει στην καταβαση στο μεγαλο πηγαδι του εαυτου...

υγ...πιο πριν ειλικρινα δεν σου εκανα τριπλα, απλα θεωρησα οτι η υποδειξη του εγωισμου σαν πηγη των ανθρωπινων προβληματων ηταν η απαντηση σε ολες σου τις ερωτησεις..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2010, 23:07:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπικά δεν θα σταθώ -αυτήν την στιγμή , αν είναι αίρεση..- θα σταθώ στα διαρκη και μεθοδευμένα ψέμματα και στρατηγικές που επιδίδονται οι "επαϊοντες" του Χριστιανισμού και όπου και να πάς , θα τους βρείς απο πίσω να προσπαθούν το οτιδήποτε να το κάνουν face με το εν γένει ιδεολόγημά τους ή ακόμα και να το οικειοποιηθούν και μάλιστα τόσο απροκάλυπτα και χωρίς ίχνος σεβασμού...μου έκανε εντύπωση -κοντά στα τόσα - που μέχρι και τον Απόστολο Παύλο , προσπάθησαν να καταστήσουν ως πατέρα της ψυχανάλυσης...

Ιδού...

"Ένας από τους πρώιμους ειδικούς του υποσυνείδητου – ο Απόστολος Παύλος – έγραψε: «…το γαρ θέλειν παράκειταί μοι, το δε κατεργάζεσθαι το καλόν ουχ ευρίσκω… βλέπω δε έτερον νόμον εν τοις μέλεσί μου αντιστρατευόμενον τω νόμω του νοός μου…» (Προς Ρωμαίους 7: 18, 23). Έτσι, μου φαίνεται σαν έγκυρη θεολογία, αλλά και έγκυρη ψυχολογία, να πούμε πως οι ψυχολογικοί παράγοντες μπορούν να αποτελέσουν εμπόδια για την πίστη και για την συμπεριφορά, και πως πολύ συχνά, μπορεί να υπάρχουν και υποσυνείδητοι παράγοντες επίσης. Επί πλέον, σαν πόρισμα, είναι λογικό να προταθεί πως οι άνθρωποι ποικίλουν πολύ, ως προς το βαθμό που αυτοί οι παράγοντες υπάρχουν στην ζωή τους.

Τι να πώ ... "έλεος" μόνο ...
Είναι φοβερά αυτά που συμβαίνουν και το είχα προβλέψει χρόνια πρίν και δεν διαψεύσθηκα..."Ένας απο τους πρώϊμους ειδικούς του Υποσυνειδήτου" λέει...α!!! ρε Freud...ήρθες και δώ δεύτερος και καταϊδρωμένος...

Αδίστακτοι απλά...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2010, 23:09:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

@Εαρινος


δεν ειναι ολες οι μορφες συνειδησης εγωικες, καποιες ειναι συλλογικες (μελισσες, μυρμηγκια, αγελαια ζωα)...

υγ...πιο πριν ειλικρινα δεν σου εκανα τριπλα, απλα θεωρησα οτι η υποδειξη του εγωισμου σαν πηγη των ανθρωπινων προβληματων ηταν η απαντηση σε ολες σου τις ερωτησεις..



Θα απαντήσω στο μήνυμά σου φίλε μου..σε λίγο..!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 21 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2177734
Maintained by Digital Alchemy