ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Περι Αρχαιολατρειας...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 20:17:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η προσωποποίηση της παρερμηνείας και της παραπλάνησης είσαι.
Συνέχισε τον αγώνα του άθλιου και ανθελληνικού υσεε και το ποιος ιδρώνει και γιατί άστο σε πήραμε χαμπάρι.
Κι εσένα και το συνάφι σου!

Πως το είπες το άλλο?salham?

Χαίρε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 20:31:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Skorpina,

η παρερμηνεία και ο ανθελληνισμός είναι ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΟΥ! Το μόρφωμα που υπερσπίζεσαι ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ.

Τώρα, το εάν εξελληνίστηκαν πολλά στοιχεία, και δανείστηκαν τον Ελληνικό Λόγο και μέρος της Σοφίας, αυτό έγινε καθαρά και μόνο ΑΠΟ ΛΟΓΟΥΣ ΑΝΑΓΚΗΣ.

Βλέπεις, κάπως έπρεπε να ντύσουνε ΤΟ ΙΟΥΔΑΪΚΟ ΤΟΥΣ ΧΑΛΙ!

Ασε επομένως τα σενάρια περι του "Χαίρε", διότι όποιος εξηγεί τον "Θεό" της Παντετεύχου Γιαχβέ ως προπάτορα του, τότε απλά λέει...Shalom!

Η μήπως θα πάψεις να λές και "Ιησούς"? Αν το ξέχασες, και αν αφήσουμε τον εξελληνισμένο βαρβαρισμό στην άκρη τότε λέγεται Jeshouah και σημαίνει ΣΩΤΗΡΑΣ Ο ΓΙΑΧΒΕ!

Μίλα λοιπόν ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ, και να τιμάς τον "Θεό" σου ΕΚΦΕΡΟΝΤΑΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΟΠΩΣ ΗΤΑΝΕ, και όχι όπως εσύ το άλλαξες!

Αυτά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 23:50:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι υποστηρικτές του Χριστιανισμού , οπως έχετε το αναφαίρετο δικαίωμα να είστε , ακόμα περιμένω μία σαφή και χωρίς περιστροφές απάντηση στο μέρος της απάντησής μου , για το οποίο τηρείτε σιγή ιχθύος .
quote:
Τέλος πως είναι δυνατόν να θεωρήτε αναφαίρετο δικαίωμά σας να τελείτε τα Χριστιανικά σας καθήκοντα ανεμπόδιστα και μάλιστα να γίνεται και κατήχηση με τα Θρησκευτικά μέσα στά σχολεία και την ίδια στιγμή με φασίζουσα νοοτροπία να μην αναγνωρίζετε τό δικαίωμα αυτό στούς Νεοεθνικούς όπως θα τους χαρακτήριζα εγώ , διοργανόνωντας συνέδρια στην Θεσσαλονίκη και προσπαθώντας να μην αναγνωρισθή σαν θρησκεία το Δωδεκάθεο

Εφ΄όσον φυσικά δεν θα παραβαίνουν τους νόμους με τις ιεροπραξίες τους .
Όσο για τους λάτρεις του Ανατολικού Ρωμαικού Κράτους ( Βυζαντίου ), πριν αρχίσουν τις υμνολογίες τους καλό θα είναι να διαβάσουν πρώτα δύο βιβλία , το <Ακμή καί παρακμή τού Βυζαντίου> του Γιαν. Κορδάτου και το <Βασανιστήρια και εξουσία> του Κυ. Σιμόπουλου . Είμαι όμως για λόγους δεοντολογίας υποχρεωμένος να αναφέρω ότι στο δεύτερο βιβλίο υπάρχουν και αναφορές όχι και τόσο κολακευτικές για την Αθηναική δημοκρατία .

Edited by - Sesostris on 29/01/2004 23:52:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MANAG
Μέλος 1ης Βαθμίδας


87 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2004, 09:44:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MANAG  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσον αφορά στο πρώτο σκέλος της ερώτησής σου. Εγώ θέλω τα παιδιά μου να διδάσκονται το χριστιανισμό παντού και όχι όλες τις θρησκείες από μικρά. Όταν μεγαλώσουν ας μάθουν για όποια άλλη θρησκεία θέλουν. Αλλά θέλω να τα γαλουχήσω χριστιανικά. Να συνηθήσουν και να αγαπούν το Χριστό από μικρά. Γιατί να μαθαίνουν αθειστικά και βουδιστικά ή δεν ξέρω τί άλλο θρησκευτικά?
Απαντώντας και στο δεύτερο θα σου πω ότι οι περισσότεροι Έλληνες είναι χριστιανοί. Έτσι μεγάλωσαν και ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΝΟΧΛΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΑΛΛΑΞΕΙ, επειδή δεν είναι και πολύ "της Εκκλησίας" και τους καίνε άλλα πράγματα περισσότερο (άγχη οικονομικά κλπ).
Ας επικρατήσει, λοιπόν, η πλειοψηφεία των ελλήνων...
Όσο για την προσπάθεια που γίνεται να μην αναγνωριστεί το 12θεο, δεν το ξέρω. Ίσως δεν είναι αρκετός ο αριθμός τους. Πάντως δεν τους κυνηγάει και κανένας να τους βάλει φυλακή. Γιατί έτσι που το λέτε τέτοια εντύπωση δημιουργείτε...
Εγώ, λοιπόν, δε διαφωνώ στο να εκτελούν ανενόχλητοι τα θρησκευτικά καθήκοντά τους. Χωρίς. όμως, με φανατισμό και μίσος (όπως βλέπουμε μέχρι σήμερα για παράδειγμα στα φόρουμ) να στρέφονται εναντίον των χριστιανών, ως ιουδαιστών. Έτσι μπλέκοντας τον εθνικισμό τους με τη θρησκεία, φανατίζονται.


(Αν και φοβάμαι μήπως μιμούμενοι την αρχαία αυτή θρησκεία προχωρήσουν στις ίδιες βαρβαρότητες. Όλοι ξέρουμε τί κάνουν κρυφά οι σατανιστές, για παράδειγμα. Ο Θεός να με βγάλει ψεύτη)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2004, 10:57:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
MANAG,

ζείς ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΜΥΘΟ φίλτατε!

Οι Ελληνες ΔΕΝ ΗΤΑΝΕ ΠΟΤΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ! Τυπολάτρες ήτανε και είναι. Λάτρευαν τους ΠΑΝΑΡΧΑΙΟΥΣ τους μύθους, οι οποίοι και ΔΙΑΤΗΡΗΘΗΚΑΝ μέσα απο την ιουδαϊκή μαυρίλα του εβραιοχριστιανισμού.

Και κάτι ακόμα.

Ξεκολλήστε μία φορά απο τον καισαροπαπισμό που βυζαίνετε, αφήστε τον μισθό ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ, αφήστε την οικονόμα και τα παλάτια, αφήστε το υπουργείο παιδείας, ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο "ΠΙΣΤΟΣ"!

Το ότι αρπάζετε ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΙΩΝΕΣ τα Ελληνόπουλα και τα βουτάτε σε ενα τσουκάλι ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΒΙΩΜΑΤΙΚΑ "ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ".

Καλά τα παραμύθια, αλλά για άλλους τόπους...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2004, 11:25:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"..Εγώ θέλω τα παιδιά μου να διδάσκονται το χριστιανισμό παντού και όχι όλες τις θρησκείες από μικρά. Όταν μεγαλώσουν ας μάθουν για όποια άλλη θρησκεία θέλουν. Αλλά θέλω να τα γαλουχήσω χριστιανικά.."

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ,ΟΜΩΣ,ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΩΝ ΠΑΙΔΙΑ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΩΣ,ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΩΣ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΑΛΗΘΙΝΗ ΤΗΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΘΕΩΡΗΣΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ?

ΕΞΑΛΛΟΥ ΟΤΑΝ Η ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΕΙΧΕ ΔΥΝΑΜΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΗΣ ΕΔΕΙΞΕ 2 ΠΡΑΓΜΑΤΑ: 1. OTI ΠΡΟΤΙΜΑ ΤΟΝ ΣΚΟΤΑΔΙΣΜΟ,2. Η ΑΝΕΞΙΘΡΗΣΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΓΝΩΣΤΗ ΕΝΝΟΙΑ

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MANAG
Μέλος 1ης Βαθμίδας


87 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2004, 13:36:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MANAG  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προαιρετικά όποιος γονιός θέλει να μη διδάσκεται το παιδί του τα θρησκευτικά. Δεν είπα εγώ κάτι αντίθετο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2004, 00:45:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε MANAG , λες
quote:
Ας επικρατήσει, λοιπόν, η πλειοψηφεία των ελλήνων...


Μα δημοκρατία φίλε μου είναι και ο σεβασμός των δικαιωμάτων των μειοψηφιών .
quote:
Πάντως δεν τους κυνηγάει και κανένας να τους βάλει φυλακή. Γιατί έτσι που το λέτε τέτοια εντύπωση δημιουργείτε...

Αυτό τους έλειπε φίλε μου να αναβιώσουν και οι διωγμοί κατά των εθνικών .
quote:
Εγώ, λοιπόν, δε διαφωνώ στο να εκτελούν ανενόχλητοι τα θρησκευτικά καθήκοντά τους.

Διαφωνεί όμως το παπαδαριό και τα φερεφωνά του , που κάνει ότι μπορεί για να εμποδίση την ανέγερση ναού και την αναγνώριση του Δωδεκαθέου σαν θρησκείας μιάς έστω μικρής μερίδας Ελλήνων .
Άλλωστε τι θα εχουν να φοβηθούν απο αυτούς τους ελάχιστους ; ή μήπως βλέπουν την Γη να τρέμη κάτω από τα πόδια τους ;
Γιατί προσωπικά αδυνατώ να δώσω άλλη εξήγηση .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MANAG
Μέλος 1ης Βαθμίδας


87 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2004, 09:19:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MANAG  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Χριστός δε φοβάται κανέναν κύριε. Η απάντησή μου βρίσκεται λίγο παραπάνω. Να μην επαναλαμβάνομαι
Όσο για τους δήθεν διωγμούς των χριστιανών, θα ήθελα να σου θυμήσω ότι Αυτός στον οποίο θέλουμε να πιστεύουμε, μας δίδαξε εντελώς αντίθετα πράγματα από το να διώκουμε τους άλλους. "όστις θέλει οπίσω μου ελθεί" είπε ο Χριστός. Πώς Τον κατηγορείτε, λοιπόν? Όταν λέτε διωγμοί ποιους εννοείτε?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2004, 09:51:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ θέλω τα παιδιά μου να διδάσκονται το χριστιανισμό παντού και όχι όλες τις θρησκείες από μικρά. Όταν μεγαλώσουν ας μάθουν για όποια άλλη θρησκεία θέλουν. Αλλά θέλω να τα γαλουχήσω χριστιανικά. Να συνηθήσουν και να αγαπούν το Χριστό από μικρά. Γιατί να μαθαίνουν αθειστικά και βουδιστικά ή δεν ξέρω τί άλλο θρησκευτικά?

Αυτα τα καημένα τα παιδιά κανεις δε τα ρωτάει. Να τους μαθουμε έτσι, να τους μάθουμε αυτό, εκείνο...
και δε μας περνάει καν απ' το μυαλό πως μπορούμε να μάθουμε και 'μεις κατι απ' παιδιά!
Τα παιδιά νιώθουν καμια αναγκη να μάθουν για θρησκείες να πιστέψουν σε καποιον θεό; Τους ενδιαφέρει τιποτα απ' όλα αυτά; ΟΧΙ. Γιατί τα παιδιά είναι αγνά και αθώα και ποιο κοντα σ'αυτο που εμείς ονομάζουμε "θεό". Τα παιδιά είναι πιο άνθρωποι απο μας. Οι Θρησκείες εχουν να μάθουν απ' αυτά κι όχι αυτα απ' τις θρησκείες.
Και μια που μιλάς για χριστιανισμό, ο Λουκάς δεν ήταν αυτός που είπε οτι
όποιος δε λαβει το βασίλειο του Θεού σαν παιδί δε θα μπεί και σ'αυτό;


Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MANAG
Μέλος 1ης Βαθμίδας


87 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2004, 10:25:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MANAG  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσύ δεν διαλέγεις τί ρούχα θα φορέσεις στο παιδί σου, σε ποιο σχολείο θα το πας όταν είναι μικρό? Δεν του λες τί να προσέχει? Ασε, λοιπόν, να το καθοδηγήσω κι εγώ με τον τρόπο που θέλω ώσπου να ενηλικιωθεί.
Βεβαίως και είναι πιο αγνά τα παιδιά από εμάς, αλλά χρειάζονται μια προστασία και καθοδήγηση

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2004, 10:38:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
MANAG

άαααααλλο η (δήθεν) προστασία και καθοδήγηση, και άλλο αυτό ΠΟΥ ΕΣΕΙΣ ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ φίλτατε!

Αυτό που εννοείς του λόγου σου είναι ΠΡΟΣΗΛΥΤΙΣΜΟΣ, ΚΑΤΗΧΗΣΗ, ΒΟΥΤΗΓΜΑ ΣΤΟ ΤΣΟΥΚΑΛΙ, ΦΟΒΟΣ "ΘΕΟΥ", ΣΑΤΑΝΑΣ, και όποια άλλη αηδία και σκοταδισμό θέλεις.

Με αυτή την "καθοδήγηση" είχαμε και ΤΟ ΧΑΛΙ του Βυζαντίου, με την ίδια "καθοδήγηση" είχαμε και ΤΟΝ ΜΕΣΑΙΩΝΑ. Όλοι οι εκφραστές του σκοταδισμού έτυχαν της ίδιας..."σωστής καθοδήγησης"!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2004, 10:38:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ασε, λοιπόν, να το καθοδηγήσω κι εγώ με τον τρόπο που θέλω ώσπου να ενηλικιωθεί.
Μη παρεξηγήσαι φιλε μου, μίλησα γενικά για τα παιδιά όχι ειδικά για τα δικά σου. Αν προσβλήθηκες σου ζητώ συγγνώμη.
quote:
Βεβαίως και είναι πιο αγνά τα παιδιά από εμάς, αλλά χρειάζονται μια προστασία και καθοδήγηση
Σ'αυτά τα θέματα δε νομιζω οτι χρειάζονται καθοδήγηση. Δεν έχουν ανεπτυγμένη κρίση, οπότε, κατα τη γνώμη μου παντα, και για μένα τουλαχιστον, είναι ανήθικο να τα καθοδηγώ σε θρησκείες και δογματισμούς που αρέσουν σε μένα.
Μην παρεξηγείσαι, συζήτηση κάνουμε


Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2004, 11:26:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι χριστιανοί δεν έκαιγαν τον πολιτισμό των αρχαίων ελλήνων αλλά τα μαγικά βιβλία τους. Από δειξη ότι τα περισσότερα χειρόγραφα διατηρήθηκαν από τους χριστιανούς. Διάβασε στην παραπάνω διεύθυνση και θα δεις...
Όσο για τους ανδριάντες , οι αρχαίοι Ειδωλολάτρες, κατέστρεφαν ΟΛΟΥΣ των ανδριάντες των τυράννων τους. Οι Χριστιανοί ΜΟΝΟ τους λατρευτικούς, και σπανίως όσα αγάλματα ήταν για στόλισμα. Μάλιστα, πολλά από αυτά τα αγάλματα, τα διατήρησαν, και τα θαύμαζαν σε πλήθος πόλεων για την τέχνη τους, για πολλούς αιώνες. Για παράδειγμα το χρυσελεφάντινο άγαλμα του Δία, έργο του Φειδία, δεν καταστράφηκε, όπως δεν καταστράφηκαν και τα ιερά του χώρου. Αντίθετα το άγαλμα μεταφέρθηκε στην Κωνσταντινούπολη, για τη διακόσμηση της πρωτεύουσας του κράτους! (όπως είχε μεταφερθεί εκεί και το άγαλμα του Απόλλωνα, και πλήθος άλλων αγαλμάτων).

301 - 302 Ο Πάρθος χριστιανός προσηλυτιστής Γρηγόριος, που αργότερα απεκλήθη “φωτιστής της Αρμενίας”, κατορθώνει, εκμεταλλευόμενος στη διάρκεια μίας “θεομηνίας” την ανατολίτικη δεισιδαιμονία, να βαπτίσει χριστιανό τον βασιλιά της Αρμενίας Τιριδάτ Γ (τον “Μέγα”). Ο Τιριδάτ, εμπνεόμενος από τον Προφήτη Ελάϊα (Ηλία, “Θεός μου είναι ο Γιαχβέ”) στο Καρμίλλον όρος, διατάσσει την κατασφαγή του εθνικού ιερατείου και την μετατροπή όλων των Ναών του Μίθρα, της Αναϊτιδος, του Ορμούσδ και των διαφόρων ελληνορωμαϊκών Θεών σε εκκλησίες ή οίκους κηρύγματος. Όλες οι θαυμαστές βιβλιοθήκες της Αρμενίας, ιδρυθείσες πριν από αιώνες από τους ελληνιστές ηγεμόνες της, πυρπολούνται ως.. “κιβωτοί δαιμονικής γνώσεως”. Ο Γρηγόριος στέφεται πρώτος επίσκοπος της χώρας και πλήθη προσηλυτιστών από τη Συρία συρρέουν στην Αρμενία η οποία με-τατρέπεται πλέον στο πρώτο στην Ιστορία χριστιανικό Κράτος.

324 Ο Κωνσταντίνος ανακηρύσσει τον Χριστιανισμό μόνη επίσημη λατρεία της Αυτοκρατορίας. Λεηλατεί το Μαντείο του Διδυμαίου Απόλλωνος και θανατώνει με βασανιστήρια όλους τους ιερείς του με την κατηγορία της εσχάτης προδοσίας. Στο ιερό όρος Άθως εξαπολύεται μέγας διωγμός κατά των εθνικών και καταστρέφονται όλα τα εκεί ελληνικά Ιερά.

335 Εγκαίνια της Εκκλησίας του.. “Αγίου Τάφου”, ο οποίος

κτίσθηκε στη θέση του Ναού της Θεάς Αφροδίτης που ο Κωνσταντίνος κατέστρεψε το 326-327. Για τον διάκοσμό του λεηλατούνται όλα τα εθνικά Ιερά της Παλαιστίνης και της Μικράς Ασίας. Με ειδικό αυτοκρατορικό διάταγμα σταυρώνονται ως.. υπαίτιοι της κακής συγκομιδής εκείνου του έτους (..) όλοι οι “μάγοι και μάντεις”, και ανάμεσά τους μαρτυρεί ο νεοπλατωνικός φιλόσοφος Σώπατρος που είχε προσωπικά επιχειρήσει να επαναφέρει τον Κωνσταντίνο στον εθνισμό μέσω της φιλοσοφίας και είχε συγκεντρώσει πάνω του το μίσος των χριστιανών αυλικών.

354 Νέο έδικτο του Κωνσταντίου με το οποίο “επιβάλλει αύθις την ποινήν του θανάτου εις τους θύοντας.. και τα Ιερά και τους Ναούς τους μέν έκλεισε τους δε κατέσκαψε” όπως γράφει ο Λιβάνιος. Σε όλη την Αυτοκρατορία στήνονται ασβεστοκάμινα δίπλα στα εθνικά Ιερά όπου μετατρέπεται σε ασβέστη η γλυπτική και αρχιτεκτονική των “ειδωλολατρών”. Αρχίζουν οι πρώτες πυρπολήσεις μεγάλων βιβλιοθηκών.

364 Ο νέος αυτοκράτορας Φλάβιος Ιοβιανός διατάσσει την πυρπόληση της Βιβλιοθήκης της Αντιοχείας.

370 Ο αυτοκράτωρ Βάλης εξαπολύει μεγάλο διωγμό κατά των εθνικών σε ολόκληρη την Ανατολική Αυτοκρατορία με κέντρο την Αντιόχεια (όπου μαρτυρούν ο πρώην κυβερνήτης Φιδούστιος, οι ιερείς Ιλάριος και Πατρίκιος κ.ά.). Σωροί βιβλίων καίγονται στις πλατείες και θανατώνονται ή βασανίζονται χιλιάδες αθώοι άνθρωποι που απλώς αρνούνται να προδώσουν την λατρεία των προγόνων τους. Στα θύματα του διωγμού συμπεριλαμβάνονται και όλοι οι επιφανείς συνεργάτες του Ιουλιανού (Ορειβάσιος, Σαλλούστιος, Πηγάσιος, κ.ά). Μετά από φρικτά βασανιστήρια καίγεται ζωντανός ο φιλόσοφος Σιμωνίδης και αποκεφαλίζεται, στις 12 Μαρτίου, ο φιλόσοφος Μάξιμος.

375 Ο “Άγιος” Μαρτίνος ολοκληρώνει την καταστροφή των εθνικών Ιερών της Γαλατίας και κτίζει πάνω στα ερείπια μοναστήρια. Οι χριστιανοί της Ανατολικής Αυτοκρατορίας κλείνουν το Ασκληπιείο της Επιδαύρου και ποινικοποιούν ακόμη και τις παράλληλες εκδηλώσεις τής εκεί λατρείας, συμπεριλαμβανομένων των θεατρικών παραστάσεων.

380 Στις 27 Φεβρουαρίου, ο αυτοκράτωρ Φλάβιος Θεοδόσιος απαγορεύει όλες τις θρησκείες πλην της χριστιανικής. Όλοι οι μη χριστιανοί χαρακτηρίζονται στο εξής “σιχαμεροί, αιρετικοί, μωροί και τυφλοί”. Ο επίσκοπος Μεδιολάνου Αμβρόσιος εξουσιοδοτείται να καταστρέψει όλους τους Ναούς των εθνικών και να κτίσει επάνω στα θεμέλιά τους εκκλησίες. Οι αρχηγοί μερικών γοτθικών φυλών βαπτίζονται χριστιανοί. Καθοδηγούμενος από το μισαλλόδοξο ιερατείο, ο χριστιανικός όχλος επιτίθεται στο ελληνικό Ιερό της Ελευσίνος, το βεβηλώνει και απειλεί να λυντσάρει τους ιερείς Νεστόριο και Πρίσκο. Ο 95χρονος Ιεροφάντης Νεστόριος, γεμάτος θλίψη και αγανάκτηση, ανακοινώνει το οριστικό τέλος των πανάρχαιων Ελευσινίων Μυστηρίων και την απαρχή της επί γής βασιλείας του πνευματικού σκότους. Ο αυτοκράτωρ Θεοδόσιος αποκαλεί σε διάταγμά του “παράφρονες” όλους όσους διαφωνούν με το χριστιανικό δόγμα της Αγίας Τριάδος και απαγορεύει κάθε διαφωνία με τις θελήσεις της Εκκλησίας.

389 Κηρύσσεται εκτός νόμου κάθε μη χριστιανική μέθοδος χρονολογήσεως. Πλήθη μοναχών της ερήμου εισβάλουν στις πόλεις της Μέσης Ανατολής και καταστρέφουν με μανία αγάλματα, βωμούς και Ιερά, λυντσάρουν εθνικούς και καίνε Βιβλιοθήκες. Ο Πατριάρχης Αλεξανδρείας Θεόφιλος κινητοποιεί τον φανατισμένο χριστιανικό όχλο για να κάνει μεγάλους διωγμούς κατά των εθνικών. Μετατρέπει σε εκκλησία τον Ναό του Θεού Διονύσου, πυρπολεί το Μιθραίο και καταστρέφει τον Ναό του Διός. Ο ιερεύς του Διός, Ελλάδιος, γλυτώνει το λυντσάρισμα σκοτώνοντας 9 οχλοκράτες. Ο όχλος διαπομπεύει ανά ομάδες τους εθνικούς ιερείς σκοτώνοντάς τους στη συνέχεια με λιθοβολισμό. Τα ιερά σύμβολα και αγάλματα παραδίδονται στη χλεύη των χριστιανών περιφερόμενα πάνω σε γαϊδούρια προτού καταστραφούν.

396 Στις 7 Δεκεμβρίου, νόμος του αυτοκράτορος Φλαβίου Αρκαδίου, εξισώνει την εθνική λατρεία με προδοσία κατά του Κράτους. Οι τελευταίοι εθνικοί ιερείς και ιεροφάντες καθαιρούνται και φυλακίζονται.

397 Νέος νόμος του Αρκαδίου απαιτεί την ισοπέδωση όλων των εθνικών Ναών της Ανατολικής Αυτοκρατορίας που τυχόν στέκουν ακόμη όρθιοι.

398 Η Τετάρτη Σύνοδος της Καρθαγένης απαγορεύει ακόμη και στους επισκόπους την ανάγνωση των βιβλίων των εθνικών. Ο (“Άγιος”) επίσκοπος Γάζης Πορφύριος κλείνει τους περισσότερους εθνικούς Ναούς της πόλεώς του. Σε Δύση και Ανατολή αμέτρητα φιλοσοφικά και επιστημονικά βιβλία του προχριστιανικού κόσμου εξαφανίζονται στην πυρά. Ο εκχριστιανισμένος Βάνδαλος στρατηγός Στηλίχων πρωτοστατεί σε καταστροφές εθνικών Ιερών και σφαγές ιερέων και θρησκευτών. Με διάταγμα του Αρκαδίου εξουσιοδοτούνται οι τοπικές αρχές να ξυλοκοπούν τους φανατικούς μοναχούς που συνηθίζουν να επιτίθενται, ν’αποσπούν από τα χέρια των στρατιωτών και να λυντσάρουν τους συλλαμβανόμενους εθνικούς.

399 Νέος νόμος (13 Ιουλίου) του αυτοκράτορος Αρκαδίου απαιτεί την ισοπέδωση και των ελαχίστων πλέον Ναών των εθνικών που εδώ κι εκεί έστεκαν ακόμη όρθιοι, κυρίως σε αγροτικές περιοχές. Ανάμεσα σε άλλα Ιερά ισοπεδώνονται και οι Δελφοί. Στη Βόρειο Αφρική οι διωγμήτες Ιόβιος και Γαυδέντιος κτυπούν όλα τα αστικά κέντρα των εθνικών, καταστρέφουν τους Ναούς, καίνε τις βιβλιοθήκες και θανατώνουν τους ιερείς.
401 Ο χριστιανικός όχλος της Καρχηδόνος λυντσάρει εθνικούς και καταστρέφει Ναούς και αγάλματα. Ο (“Άγιος”) επίσκοπος Πορφύριος. οργανώνει μαζικά λυντσαρίσματα εθνικών και καταστρέφει με τη βοήθεια του φανατισμένου όχλου τους οκτώ εν ενεργεία Ναούς της Γάζης. Η ΙΕ Σύνοδος της Καρχηδόνος, εκδίδει κανόνα με τον οποίο αφορίζονται ακόμη και μετά θάνατον όλοι όσοι δημιουργούν συγγένειες με εθνικούς ή δεν αποκληρώνουν τους ήδη συγγενείς τους που παραμένουν εθνικοί.

402 Ο στρατηγός Στηλίχων καίει στη Ρώμη τα περίφημα Σιβυλλικά Βιβλία.

405 Ο Ιωάννης ο λεγόμενος “Χρυσόστομος”, στέλνει ορδές ροπαλοφόρων μοναχών να σαρώσουν τα “είδωλα” (Ναούς, αγάλματα και βωμούς) όλης της Παλαιστίνης.

406 Ο Ιωάννης “Χρυσόστομος” συγκεντρώνει χρήματα από θεομανείς προσήλυτες για τις εργασίες διαλύσεως των εθνικών Ναών. Το ίδιο έτος διατάσσει την εκθεμελίωση και πυρπόληση του θαυμαστού Ναού της Εφεσίας Αρτέμιδος. Στην Σαλαμίνα της Κύπρου οι “Άγιοι” Επιφάνειος και Ευτύχιος συνεχίζουν τις καταστροφές των Ιερών και την κατασφαγή όσων αρνούνται να βαπτισθούν.

410 Στις 24 Αυγούστου, ο Αλάριχος καταλαμβάνει μετά από προδοσία την Ρώμη και επί τρείς ημέρες λεηλατεί τους θησαυρούς της, καταστρέφει τα έργα τέχνης και τα βιβλία των εθνικών και κατασφάζει τους κατοίκους της “Αιωνίας Πόλεως”. Το χάλκινο άγαλμα της Θεάς Βίρτους (Ανδρείας) καταστρέφεται στο χυτήριο από τους φανατικούς μοναχούς.

415 Λίγο πριν το Πάσχα, κατά προτροπή του επισκόπου Κυρίλλου, η εθνική φιλόσοφος Υπατία δολοφονείται με άγριο τρόπο από τον χριστιανικό όχλο της Αλεξανδρείας. Οδηγείται στην πατριαρχική εκκλησία του “Αγίου Μιχαήλ”, όπου οι χριστιανοί την κόβουν κομμάτια και περιφέροντάς τα στους δρόμους της πόλεως, τα καίνε τελικά μαζί με τα συγγράμματα της φιλοσόφου σε μία τεράστια πυρά στη θέση Κυναρών. Στις 30 Αυγούστου εκδίδεται έδικτο που απαιτεί να συλλαμβάνονται και να σταυρώνονται ή καίγονται ζωντανοί όλοι οι εθνικοί ιερείς της Βορείου Αφρικής.
440 - 450 Καταστροφή όλων των μνημείων, βωμών και Ναών που έστεκαν ακόμη στην Αθήνα, την Ολυμπία και τις άλλες ελληνικές πόλεις.

448 Ο Θεοδόσιος διατάσσει να παραδοθούν στις φλόγες όλα τα “αντιχριστιανικά” βιβλία. Ανάμεσά τους καταστρέφονται και τα βιβλία του νεοπλατωνικού Πορφυρίου που βήμα προς βήμα ξεσκέπαζαν την αληθινή φύση του Χριστιανισμού.

450 Καταστρέφονται όλοι οι Ναοί και οι Βιβλιοθήκες της Αφροδισιάδος της οποίας το όνομα αλλάζει σε Σταυρούπολις.

και πολλα αλλα, ων ουκ εσται τελειωμος.......

Αντι αναγνωρισης και συγγνωμης, ο χαμαιλεοντισμος και η διαστρεβλωση της ιστορικης αληθειας.
Αντι του στιγματισμου των εγκληματιων, η εξυμνηση και αγιοποιηση.
ΑΙΣΧΟΣ ! ! !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MANAG
Μέλος 1ης Βαθμίδας


87 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2004, 12:26:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MANAG  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρεις και γιαυτό δε σε κατηγορώ. Ο Χριστός φίλε μου δίδαξε αγάπη. "όστις θέλει οπίσω μου ελθεί" είπε. Πώς, λοιπόν, Τον κατηγορείτε για τέτοιες βαρβαρότητες? Όποιος θέλει να λέγεται χριστιανός δεν κάνει τέτοια γιατί άλλα πιστεύει ο χριστιανισμός. Δε λέω υπάρχουν οι περιπτώσεις των γιαλαντζί και φανατισμένων χριστιανών, αλλά είναι η εξαίρεση. Υπάρχει, βέβαια και η παραπληροφόρηση και η συκοφαντία...
Αλλά για να κάνουμε σοβαρό διάλογο, για πείτε μου από που αντλείτε τις πληροφορίες αυτές. Ποιες είναι οι πηγές σας?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2004, 15:54:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KAI TI XΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΠΗΓΕΣ ?

ΔΕΣ ΑΠΛΑ ΤΙ ΠΡΟΣΦΕΡΕ Ο ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΟΣ-ΕΙΔΩΛΟΛΑΤΡΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΚΑΙ ΤΙ ΠΡΟΣΦΕΡΕ Ο ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΣ-ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟΣ ..
ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΕΔΩΣΑΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ,ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ,ΤΑ ΜΕΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΝΑ ΖΗΣΕΙ (ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ) ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ,ΝΑ ΔΑΜΑΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΒΙΑΣΕΙ,ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΝΑ ΧΑΡΕΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ..

ΟΙ ΔΕΥΤΕΡΟΙ,ΕΔΩΣΑΝ ΕΙΚΟΝΕΣ ,ΨΑΛΜΟΥΣ,ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΣΥΜΠΑΘΗΤΙΚΟ ΚΤΙΣΜΑ-ΕΚΚΛΗΣΙΑ,ΕΝΩ ΣΚΟΤΩΣΑΝ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΦΩΣ ..

ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΕΑΝ ΕΙΧΕ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕΙ Η (ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ) ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ (ΔΕΣ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΣΕ ΤΑΛΙΜΠΑΝ,ΙΡΑΝ,Σ.ΑΡΑΒΙΑ...)
ΘΑ ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ?
Η ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΣΤΥΛ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΝΑ ΤΙΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙ ?
ΑΚΟΜΑ ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΧΕ ΕΠΙΛΗΨΙΑ ΘΑ ΕΔΙΝΑΝ ΝΑ ΨΑΛΕΙ ΚΑΝΑ 2000 ΓΡΑΜΜΕΣ ΜΕ ΨΑΛΜΟΥΣ ,Η ΕΙΧΕ ΙΩΣΗ ΘΑ ΤΟΝ ΞΕΜΑΤΙΑΖΑΝ..

ΠΑΡΕ ΤΟ ΧΑΜΠΑΡΙ ΟΤΙ (ΔΥΣΤΥΧΩΣ) ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΜΟΡΦΗ ΙΔΕΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ-ΔΟΓΜΑ ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ..ΕΙΝΑΙ ΝΕΚΡΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΣΚΟΤΩΣΕΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΗΝ ΙΔΡΥΣΑΝ..ΤΟ ΔΟΓΜΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΜΗ ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΙ ΜΗ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ ΕΧΟΥΝ ΜΟΝΟ ΤΑ ΝΕΚΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ..ΜΟΝΟ ΤΑ ΖΩΝΤΑΝΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΑΝΑΝΕΩΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΒΕΛΤΙΩΝΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ..

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2004, 17:44:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα στο Βυζάντιο δεν αναπτύχθηκαν επιστήμες;

Τεχνολογία;

Μάλιστα από τις πιό προηγμένες της εποχής;

Γιατί κατέρευσε το Βυζάντιο, εξ'αιτίας του Χριστιανικού χαρακτήρα του ή εξαιτίας των ανθρωπίνων αδυναμιών, της μάχης για εξουσία, για δύναμη.

Η προδοσία στη μάχη του Μαντζικέρτ δεν ήταν αυτή που έφερε τους Τούρκους στην Μικρά Ασία και την εξασθένιση της αυτοκρατορίας;

Οι σταυροφόροι, ή αλλιώς, οι ενωμένοι λατίνοι εναντίον των Ορθοδόξων Χριστιανών δεν έδωσαν το ουσιαστικό χτύπημα στην Βυζαντινή Αυτοκρατορία;

Αλλά και σε αυτή ακόμα την Άλωση της Πόλης, μήπως ήταν από την μέσα μεριά της Πόλης 4.500 Ρωμιοί και από την έξω μεριά 80.000 Ρωμιοί αλλά και Σέρβοι και Πόντιοι, Ορθόδοξοι εναντίον των Λατινόφιλων υπερασπιστών;

Μήπως δεν έχουμε ακούσει όλοι για το υγρό πυρ των Βυζαντινών ή για το μεγαλύτερο κανόνι της εποχής που τελικά λόγω διαφορών ο Ούγγρος τεχνίτης έκανε ένα άλλο μεγαλύτερο για το Μωάμεθ τον πορθητή;

Υπήρχε δηλαδή καλύτερη τεχνολογία εκείνη την εποχή από την Βυζαντινή;

Μήπως στην Αρχαία Ελλάδα υπήρχε πάντα η καλύτερη τεχνολογία; Τον χαλκό και το σίδηρο και την κατεργασία τους άλλοι τα ανακάλυψαν και τα επέβαλαν επεκτατικά στους αυτόχθονες Έλληνες (βλέπε Αχαιοί και Δωριείς).

Ή μήπως εξέλιπαν οι τέχνες από το Βυζάντιο;

Δεν υπήρχαν αγώνες, ιπποδρομίες, δεν υπήρχαν θεατρικές παραστάσεις, δεν αναπτύχθηκε η μουσική, η σημειολογία της μουσικής που από γένος εναρμόνιο στην Αρχαία Ελλάδα, κάλυψε όλο το εύρος συχνοτήτων που ακούει το ανθρώπινο αυτί στο Βυζάντιο;

Η μήπως η αρχιτεκτονική. Μα και στην Αρχαία Ελλάδα τα σπουδαιότερα οικοδομήματα δεν ήταν ναοί ή δημόσια κτίρια; Έτσι ήταν και στο Βυζάντιο. Η Αγία Σοφία ακόμα και σήμερα παρά τις ληστρικές επιδρομές, την κακοδιατήρηση των Οθωμανών συνεχίζει να είναι ένα από τα θαύματα της αρχιτεκτινικής παγκοσμίως.

Μήπως η αστρονομία, κάτι που δεν είναι και ευρέως γνωστό; Ο Βυζαντινός στόλος είχε το καλύτερο σύστημα πλοήγησης στον τότε γνωστό κόσμο.

Περί ζωής δε στο Βυζάντιο είναι γνωστά τα Βυζαντινά καπηλειά, τα Βυζαντινά γλέντια. Κάπου διάβασα ότι στο Βυζάντιο όσες εκκλησίες υπήρχαν άλλα τόσα καπηλειά είχε. Οι μισοί πηγαίναν στις εκκλησίες και οι μισοί στα καπηλειά (μπορεί να είχε και μερικούς που τά'καναν και τα δυό σαν και μένα).

Μήπως η κουζίνα, τα Πολίτικα φαγητά, τα γλυκά, οι πίττες, τι;

Είναι λάθος η εικόνα :

quote:
ΟΙ ΔΕΥΤΕΡΟΙ,ΕΔΩΣΑΝ ΕΙΚΟΝΕΣ ,ΨΑΛΜΟΥΣ,ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΣΥΜΠΑΘΗΤΙΚΟ ΚΤΙΣΜΑ-ΕΚΚΛΗΣΙΑ,ΕΝΩ ΣΚΟΤΩΣΑΝ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΦΩΣ ..

Το Βυζάντιο και η εκκλησία ήταν αυτά που διέσωσαν και διέδωσαν την Ελληνική γλώσσα και την εξέλιξαν. Ακόμη και σήμερα οι λαϊκίζοντες απαιτούν από την εκκλησία να μεταφράσει στην καθομιλουμένη τις ακολουθείες και τις Γραφές, αλλά είναι από τους ελαχίστους χώρους αντίστασης στη λαίλαπα της εκφαυλισμένης δημοτικής, του μονοτονικού ή ατονικού, των greeklish που δίνουν και παίρνουν στο διαδίκτυο και των ανορθόγραφων, αμαθών παιδιών που αποφοιτούν από τα Ελληνικά γυμνάσια και Λύκεια και δεν γνωρίζουν να γράψουν ούτε μιά σωστά ορθογραφημένη λέξη, φαινόμενα που και μέσα στο esoterica τα βλέπουμε σε διάφορα μηνύματα και από τη μιά γελάμε και από την άλλη απογοητευόμαστε.

Αλλά και γι'αυτό η εκκλησία θεωρείται οπιστοδρομική. Όπως ακριβώς θεωρείται οπιστοδρομικός όποιος δηλώνει Χριστιανός, όπως θεωρείται ρομαντικός όποιος επιχειρεί το αγαπάτε αλλήλους, όπως θεωρείται γραφική φιγούρα όποιος εν γνώσει του και εκούσια "αίρει τον σταυρόν αυτού" διότι αυτός είναι ο δρόμος που δίδαξε ο Χριστός, κόντρα σε μιά κοινωνία του ατομισμού, των ηδονών, της φιλαυτίας, της εικόνας, των εντυπώσεων, της καλοπέρασης.

Ε, εγώ λοιπόν με χαρά μου προσπαθώ να είμαι και μακάρι να αντέξω να είμαι τέτοιος οπιστοδρομικός.

Έχω πει και σε άλλο μήνυμα μου, ο Χριστιανισμός δεν είναι θρησκεία, δεν είναι δόγμα είναι τρόπος ζωής, δυναμικός τρόπος ζωής, προσωπικός τρόπος ζωής.

Η εικόνα που έχουν σήμερα οι νεοέλληνες για το Χριστιανισμό είναι ψεύτικη, είναι εικόνα που πολλοί εχθροί του Χριστιανισμού θέλουν να περάσουν για να αλλοιώσουν το Ελληνορθόδοξο φρόνημα μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2004, 18:42:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Poet,

Υπεραπλουστεύεις τα πράγματα φίλτατε χρησιμοποιώντας ψευδεπίγραφους τίτλους αλλά και ανύπαρκτες ουσιαστικά έννοιες («Ελληνοχριστιανισμός»). Δηλαδή όποιος δανείστηκε και ντύθηκε με τα ρούχα του ΘΥΜΑΤΟΣ του γίνεται αυτομάτως και...κληρονόμος?

Για να σοβαρευτούμε λέω’γω....

Για να δούμε όμως μία άλλη διάσταση του θέματος ώστε να καταλάβεις το ΜΕΓΑ ΣΦΑΛΜΑ που κάνεις!

Λέτε λοιπόν πως:

•Οι χριστιανοί μοναχοί διέσωσαν τα Ελληνικά Βιβλία
•Οι πατέρες του χριστιανισμού μελέτησαν την Ελληνική Φιλοσοφία την οποία απήλλαξαν από την «ειδωλολατρική πλάνη»
•Οι βυζαντινοί λόγιοι διέδωσαν την Ελληνική Σκέψη
•Οι βυζαντινές τέχνες δανείστηκαν από τις Ελληνικές
•Επίσημη γλώσσα του βυζαντινού κράτους ήταν η Ελληνική
•Η νέα θρησκεία σεβάστηκε τους Ιερούς Τόπους μετατρέποντάς τους σε εκκλησίες
•Η διοίκηση του βυζαντινού κράτους στελεχωνόταν από Έλληνες

Είναι ολοφάνερο πως εδώ έχουμε τεράστιο έλλειμα τόσο λογικής (ταύτιση χριστιανισμού – βυζαντινής αυτοκρατορίας κατά πώς βολεύει) όσο και ιστορικής ακρίβειας (τα περισσότερα είναι ψέμματα). Ας πούμε πως είναι αληθινά. Είναι αρκετά για να θεμελιώσουν την «ελληνικότητα» ενός πολιτισμού;

Αν είναι έτσι, τότε όσοι πολιτισμοί κάνανε τα ίδια θα πρέπει να είναι κι αυτοί Ελληνικοί. Σωστά; Υπάρχει λοιπόν άλλος ενας τέτοιος πολιτισμός!

Ναι λοιπόν, υπάρχει το Ισλάμ! Το οποίο Ισλάμ μπορούμε να το ταυτίσουμε με μεγαλύτερη ασφάλεια με το χαλιφάτο της Βαγδάτης αφού ιδρύθηκε από τον Μωάμεθ τον ίδιο και ο ηγέτης του ήταν ταυτόχρονα κι ο «ηγέτης των πιστών».

Μπορούμε επίσης να το ταυτίσουμε ασφαλέστατα και με την Οθωμανική Αυτοκρατορία, αφού ο σουλτάνος Σελίμ ο Α’ θα πάρει τον ίδιο τίτλο από τον τελευταίο χαλίφη της δυναστείας των Abbas και οι ιεροί τόποι του Ισλάμ θα τον αναγνωρίσουν ως προστάτη του.

Ιδού λοιπόν τα έργα κι οι ημέρες μιας άγνωστης «ελληνικής» αυτοκρατορίας Poet!!

•Οι ισλαμιστές ηγέτες διέσωσαν τα Ελληνικά Βιβλία: Σωστό. Την εποχή της μεγάλης ακμής του Ισλάμ, Άραβες σοφοί έρχονται στη βυζαντινή αυτοκρατορία για να αγοράσουν αρχαία χειρόγραφα τα οποία μελετούν, αντιγράφουν και μεταφράζουν. Χαρακτηριστικό παράδειγμα τα έργα του μαθηματικού Διοφάντου τα οποία χρωστάμε στις αντιγραφές από τους Άραβες.

•Οι ισλαμιστές λόγιοι μελέτησαν την Ελληνική Φιλοσοφία: Σωστό. Οι Άραβες λάτρεψαν τον Αριστοτέλη κι έχουμε σειρά από άραβες φιλοσόφους: Αλ Κιντί, Ζαχίζ, Αλ Φαραμπί, Ιμπν Κοτέιμπα, Ιμπν Ντορέιντ, Ιμπν Σινά, Αβερρόης. (Αντίστοιχα, πόσους βυζαντινούς φιλοσόφους –όχι θεολόγους!- ξέρετε;)

•Οι ισλαμιστές λόγιοι διέδωσαν την Ελληνική Σκέψη: Σωστό. Οι Άραβες αναδεικνύουν πλήθος σπουδαίων επιστημόνων (γιατροί, μαθηματικοί, αστρονόμοι, χημικοί) που διαδίδουν και εξελίσσουν τις επιστήμες που διδάχτηκαν από τους Έλληνες από τη Μέση Ανατολή ώς την αραβοκρατούμενη Ισπανία (αντίστοιχα, το βυζάντιο πότε προχώρησε τις επιστήμες των Ελλήνων;)

•Οι ισλαμικές τέχνες δανείστηκαν από τις Ελληνικές: Σωστό. Τουλάχιστον κοιτώντας μια εγκυκλοπαίδεια στο λήμμα «Σινάν» μαθαίνουμε πως ο εν λόγω ήταν ο κορυφαίος εκπρόσωπος της ελληνοϊσλαμικής (!) αρχιτεκτονικής. Και ήταν και Έλληνας! Όσο για την αραβική μουσική, τα «μακάμια» των αράβων στηρίζονται στις θεωρίες του Πυθαγόρα. (αντίθετα, ο Ιωάννης ο Δαμασκηνός την ζοφερή εποχή της εικονομαχίας με την «Οκτώηχο» «απαλάσσει» τη βυζαντινή μουσική από του «ειδωλολατρικούς τρόπους»).

•Επίσημη γλώσσα του χαλιφάτου ήταν η Ελληνική: Σωστό. Η Οθωμανική Αυτοκρατορία λίγα χρόνια μετά την άλωση της Νέας Ρώμης, είχε κάνει επίσημη γλώσσα της τα Ελληνικά για ένα σεβαστό χρονικό διάστημα.

•Η νέα θρησκεία σεβάστηκε τους Ιερούς Τόπους: Εδώ έχουμε ένα μεθοδολογικό πρόβλημα διότι κατά τους χριστιανούς η κατάληψη ενός ιερού τόπου από τη νέα θρησκεία κι ο εκδιωγμός από εκεί της παλαιάς θεωρείται σεβασμός.
Αν αυτό λοιπόν είναι σεβασμός, τότε οι ισλαμιστές υπήρξαν ευσεβέστατοι. Είτε μιλάμε για χριστιανικούς ναούς, είτε για Ελληνικούς Ναούς (οι οποίοι είχαν ήδη μετατραπεί σε εκκλησίες), οι ισλαμιστές τους σεβάστηκαν.
Σαν να λέμε, σεβάστηκαν τον Παρθενώνα, γι’ αυτό τον έκαναν τζαμί. Ή, καλύτερα, σεβάστηκαν την «Αγιά Σοφιά», γι’ αυτό την έκαναν τζαμί (το τελευταίο πονάει, ε;). Άρα, με τα χριστιανικά μέτρα, σωστό κι αυτό.

•Η διοίκηση του κράτους στελεχωνόταν από Έλληνες: Σωστό για την Οθωμανική Αυτοκρατορία. Πολλοί σουλτάνοι είχαν Ελληνίδα μητέρα, ενώ η Υψηλή Πύλη στελεχώνεται από «Έλληνες», τους γνωστούς μας Φαναριώτες!

Mπορούμε να παραθέσoυμε κι άλλα στοιχεία που να δείχνουν την «ελληνικότητα» του Ισλάμ. Ωστόσο δεν χρειάζεται. Ξέρουμε όλοι πως το Ισλάμ δεν ήταν Ελληνικό.

Αν όμως κάποιοι επιμένουν πως για τους ίδιους λόγους το βυζάντιο ήταν Ελληνικό φίλτατε, ε, ΚΑΝΟΥΝ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2004, 21:17:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe

Το πάθος σου και η αντιπαλότητά σου για οτιδήποτε Ορθόδοξο και Ελληνικό με απαλλάσει από τον κόπο να αποδείξω το προφανές του σκοπού σου.

Σε ευχαριστώ εκ βάθους καρδιάς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2004, 01:26:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Poet,

Σε αντίθεση με σένα φίλτατε που όπου υπάρχει κάτι το εβραιοχριστιανικό θέλεις να βλέπεις και…«Ελληνικότητα», κάθομαι και αναλύω τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ χωρίς να φοράω τις παρωπίδες ΚΑΝΕΝΟΣ ΔΟΓΜΑΤΟΣ.

Μάθε να προβληματίζεσαι αλλά και να έχεις ΓΕΝΝΑΙΟΤΗΤΑ. Λίγο θάρρος θέλει…

Θα προσπαθήσω να θέσω το θέμα υπό ένα άλλο πρίσμα, αυτό του ηρωισμού. Και αυτή η σύγκριση ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΑ.

Κάποιοι εθνικοί (όπως τους αποκαλείται) έχουν αποφανθεί ότι ο χριστιανός δεν μπορεί να γίνει ήρωας ως «δούλος» του Γιαχβέ, ενώ κάποιοι βυζαντινιστές (π.χ. εσύ??) αντιπαραθέτουν τα παραδείγματα των Κανάρη, Καραϊσκάκη, Παπαφλέσσα, Διάκου κ.ά.
Δεν μας απέδειξαν όμως καθόλου οι τελευταίοι το αν οι εν λόγω ήρωες ήταν όντως «χριστιανοί». Εκτός κι αν χριστιανός τυγχάνει πας ο..ακουσίως βαπτισθείς κατά την βρεφική ηλικία…

Είναι πασιφανές ότι πράγματι ο Χριστιανισμός αποκλείει την ηρωική στάση στους ανθρώπους του. Θα μπορούσαμε μάλιστα να πούμε ότι αποτελεί τον αντίποδα αυτής της ηρωικής στάσεως. Ο «Θεάνθρωπος», μεταξύ των άλλων, δίδαξε και το "τα του Καίσαρος τω Καίσαρι". Ισραηλίτης κατακτημένος ο Χριστός, Ρωμαίος κατακτητής ο Καίσαρ. Επομένως ένας ορθόδοξος χριστιανός επί Τουρκοκρατίας έπρεπε να συμπεριφερθεί εντελώς αναλόγως, εφαρμόζοντας το "τα του Σουλτάνου τώ Σουλτάνω".

Και μήπως έτσι «χριστιανικότατα» δεν έπραξαν ο Πατριάρχης και οι Ιεράρχες των ορθοδόξων έναντι του κατακτητή Τούρκου? Αγνοείς άραγε φίλτατε την ιστορία του Γενναδίου, εκείνου του ΑΡΧΙΠΡΟΔΟΤΗ της πατρίδας του, της Ανατολικής Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας??

Μάλιστα ο Γεννάδιος εφέρθη χριστιανικώς εις το τετράγωνον, επιλέγων την συμφεροντότερη γι αυτόν ΕΞΟΥΣΙΑ, όπως και οι χριστιανικώτεροι των πάντων καλόγεροι, οι οποίοι, λίγο πρίν οι Τούρκοι γκρεμίσουν τα τείχη της Κωνσταντινουπόλεως, αναρρωτιούνταν ποιά γλώσσα ομιλείται στον.. Παράδεισο αντί να πολεμήσουν !!

Όχι μόνο ήρωες δεν υπήρξαν αλλά ούτε καν στοιχειωδώς δεν αντιστάθηκαν οι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ. Δικαίως άλλωστε ο φιλόσοφος Πλήθων αποκαλούσε "σμήνος κηφήνων" τους καλόγερους. Αυτό το θυμάσαι φίλτατε?

Μήπως χρήζει άραγε να αραδιάσουμε εδώ επιπλέον και τις δεκάδες προτροπές και συμβουλές του Αποστόλου Παύλου και των λεγόμενων «Πατέρων» της Εκκλησίας προς τους χριστιανούς, οι οποίες σαφέστατα προτρέπουν σε υπακοή στην ΚΑΘΕ εξουσία, αφού όλες οι εξουσίες, κατ’αυτούς, προέρχονται από την.. θεία βούληση?

Οι ήρωες λοιπόν του 21, για παράδειγμα, μόνον κατ' όνομα ήταν «χριστιανοί» και καθόλου βιωματικώς, όπως το απέδειξαν άλλωστε, φερόμενοι άκρως αντιχριστιανικά, όταν αντιστάθηκαν ψυχή και σώματι, στον Τούρκο κατακτητή, αφού έγραψαν στα παλιά τους τα παπούτσια τις χριστιανικές επιταγές οι οποίες προέτρεπαν την υποταγή και υπακοή στις εξουσίες και τους κατακτητές, επιταγές τις οποίες τακτικώς τους υπενθύμιζε το Ορθόδοξο Πατριαρχείο της εποχής.
Ακόμη κι αν εκκλησιάζονταν αυτό δεν σήμαινε ΤΙΠΟΤΕ, διότι ο καθείς γνωρίζει ότι, ακόμη και την σήμερον, οι περισσότεροι εκκλησιαζόμενοι ουδεμία ουσιαστική σχέση έχουν με τον Χριστιανισμό και τη δογματική του.

Εξ άλλου αυτό το τελευταίο το τονίζουν συνεχώς οι σημερινοί ιεράρχες και οι παπάδες. Μήπως λίγοι είναι οι ιερωμένοι οι οποίοι έχουν ψωμοτύρι τις χριστοπαναγίες ακόμη και μέσα στους ναούς?

Αρκετοί βυζαντινιστές, για να αποφύγουν τα αδιέξοδα των επιχειρημάτων τους και να θολώσουν τα νερά, αποφαίνονται συχνά ότι Έλλην είναι όποιος σκέπτεται, εκφράζεται, συμπεριφέρεται Ελληνικώς.

Και ερωτώ: ΠΟΙΑ Η ΣΧΕΣΗ ΤΟΥ ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ με όλα αυτά??

Η έννοια Ορθοδοξία αποτελεί το αποκορύφωμα των εννοιών της μισαλλοδοξίας και του φανατισμού. Εννοιών απεχθέστατων στους Έλληνες οι οποίοι καλλιέργησαν εις το έπακρον την αρετή της ανεκτικότητας και του σεβασμού των Αλλοτρίων.

Άψεγους αποκαλεί ο Όμηρος τους Αιθίοπες τους οποίους επισκέπτονταν οι Έλληνες Θεοί τακτικώς συν τοις άλλοις. Αυτούς τους οποίους οι Ορθόδοξοι αποκαλούν Αράπηδες και Μάου-Μάου και τους οποίους έσυραν ως δούλους στην Αμερική (κι ας μην ισχυρισθεί κανείς ότι αυτά τα έπραξαν μόνον οι Καθολικοί, διότι αυτό που αληθεύει είναι ότι εκείνοι απλώς το έπραξαν σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό!).

Επίσης, και είτε σου αρέσει είτε όχι, η λεγόμενη Παλαιά Διαθήκη τυγχάνει ένα εκ των δύο ιερών βιβλίων της Ορθοδοξίας. Εξήγησε μου λοιπόν ΤΙ σχέση έχει με τον Ελληνισμό αυτό που θα διαβάσεις στην συνέχεια ("Δευτερονόμιο" ΧΙΙΙ, 6):

"Εάν δε παρακαλέση σε ο αδελφός σου εκ πατρός σου ή εκ μητρός σου, ή ο υιός σου , ή η θυγάτηρ σου, ή η γυνή σου η εν κόλπω σου, ή ο φίλος σου ή ίσος τη ψυχή σου, λάθρα λέγων πορευθώμεν και λατρεύσωμεν θεοίς εταίροις...από των Θεών των εθνών..αναγγέλλων αναγγελλείς περί αυτού και η χείρ σου έσται επ' αυτώ εν πρώτοις, αποκτείναι αυτόν, και αι χείρες παντός του λαού επ' εσχάτω...Εαν δε ακούης εν μιά των πόλεών σου λέγοντες πορευθώμεν και λατρεύσωμεν Θεοίς ετέροις ανελών ανελείς πάντας τους κατοικούντας εν τη πόλει εκείνη εν φόνω μαχαίρας και τα κτήνη αυτής εν στόματι μαχαίρας.."

Πώς αντιμετώπιζαν όμως αυτά οι Έλληνες οι διαπαιδαγωγημένοι με την Ιλιάδα του Ομήρου; ("Ιστορία του Ελληνικού Έθνους" της Εκδοτικής Αθηνών, τόμος Δ' ,σελ. 226) :

"Ο σεβασμός του Αλέξανδρου προς τους λαούς των χωρών που κατέκτησε, συνυφασμένος και με την γενικότερη πολιτική του, που μέγας στόχος της ήταν η "ομόνοια" μεταξύ των ηπείρων πήρε μία ιδιαίτερη χαρακτηριστική έκφραση στην στάση που τήρησε απέναντι στις θρησκείες και στα έθιμα θρησκευτικής λατρείας. Δεν περιορίστηκε μάλιστα στην θρησκευτική ανεκτικότητα' φάνηκε να ασπάζεται ο ίδιος την πίστη και να υιοθετεί τις λατρείες των Ασιατών και των Αιγυπτίων.."

Βλέπεις μήπως και του λόγου σου τις διαφορές φίλτατε?? Λέω ΜΗΠΩΣ….

Μία ακόμη καραμέλα που ξανά και ξανά χρησιμοποιείται, ολοένα και συχνότερα και του λόγου σου, είναι αυτή της δήθεν «ειδωλολατρίας».

Διάβασε λοιπόν λίγα λόγια περι αυτής της καραμέλας του σκοταδισμού σας: σχετικά γράφει ο κ. Νικόλαος Τωμαδάκης, καθηγητή της Βυζαντινής Φιλολογίας στο Πανεπιστήμιο Αθηνών. Στην εργασία του "εισαγωγή εις την Βυζαντινήν Φιλολογίαν" Τόμος Α' τεύχος Α έκδοση δευτέρα, Αθήναι 1956 γράφει:

"Ο χριστιανισμός υπήρξε πολέμιος κατά κύριον λόγον του Ελληνισμού, ως ζωής και σκέψεως. Η μεγαλύτερη διαβολή την οποίαν ενήργησε κατά του κλασσικού κόσμου είναι η εμφάνισις αυτού ως ειδωλολατρικού. Λατρείαν των ειδώλων, δι ήν κατηγορούν τα συναξάρια τους μη χριστιανούς συχνότατα, δεν εγνώρισαν οι Έλληνες. Εν τούτοις το όνομα Έλλην, ταχύτατα συνέπεσε με την έννοιαν του ειδωλολάτρης, μη χριστιανός, και συχνότα εις τα συναξάρια λέγεται περί μαρτύρων, "πατρός μεν Έλληνος, μητρός δε χριστιανής" (και όταν πρόκειται περί Σύρων μη ελληνοφώνων! )"

Αυτά φίλτατε περί «Ελληνικότητος» του Βυζαντίου……

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VAIHINGER
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
203 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2004, 02:16:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VAIHINGER  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος VAIHINGER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΩΡΑΙΟΣ Ο ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΑ «ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ» ΚΑΥΤΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ-TΡΕΧΟΥΣΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ- ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ; ΚΑΛΕΣ ΟΙ ΣΟΦΙΣΤΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΕΣ ΑΛΛΑ ΣΕ ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ......

ΠΒ*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2004, 07:04:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΩΡΑΙΟΣ Ο ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΑ «ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ» ΚΑΥΤΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ-TΡΕΧΟΥΣΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ- ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ; ΚΑΛΕΣ ΟΙ ΣΟΦΙΣΤΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΕΣ ΑΛΛΑ ΣΕ ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ......

Αν πραγματικά σε ενδιαφέρε, φιλε VAIHINGER, θα μπορούσες ισως να ξεκινησεις ενα νέο website, σαν το esoterica.gr, που να λέγεται, π.χ. koinonika.gr ή provlimata.gr.

Σίγουρα θα έχεις ηδη πάρει πολλές καλές ιδέες!

Θα δείς όμως, στους κανόνες λειτουργείας, οτι τα θέματα που αναφέρεις, δεν καλυπτωνται εδώ, εκτως, ίσως σε μικρό βαθμό, στο forum <<Απόψεις>>

Εξ άλλου, πόση πρακτική εργασία θα μπορούσε νά γίνει σε ένα ανώνυμο forum, είναι πολύ συζητήσιμο!
Αν πάλι δημιουργήσεις ΕΠΩΝΥΜΟ forum, αλλάζει εντελώς το παιγνίδι.

Κ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2004, 10:31:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν ξέρεις και γιαυτό δε σε κατηγορώ. Ο Χριστός φίλε μου δίδαξε αγάπη. "όστις θέλει οπίσω μου ελθεί" είπε. Πώς, λοιπόν, Τον κατηγορείτε για τέτοιες βαρβαρότητες? Όποιος θέλει να λέγεται χριστιανός δεν κάνει τέτοια γιατί άλλα πιστεύει ο χριστιανισμός. Δε λέω υπάρχουν οι περιπτώσεις των γιαλαντζί και φανατισμένων χριστιανών, αλλά είναι η εξαίρεση. Υπάρχει, βέβαια και η παραπληροφόρηση και η συκοφαντία...
Αλλά για να κάνουμε σοβαρό διάλογο, για πείτε μου από που αντλείτε τις πληροφορίες αυτές. Ποιες είναι οι πηγές σας? MANAG

"Δεν ξερεις γιαυτο δεν σε κατηγορω" ! ! ! ! !
Ερωτηση: Αν ηξερα θα με κατηγορουσες;

Το ευτυχημα ειναι οτι ξερω αρκετα παραπανω απο οσα θα αρκουσαν για το ξεσκεπασμα της μεγαλυτερης απατης της ιστοριας, που λεγεται χριστιανισμος.
Καποτε ημουν στη θεση σου ΓΙΑΥΤΟ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ...
Ισως καποτε ξυπνησεις και δεις την αληθεια, την οποια ισχυριζεσαι οτι υπηρετεις.


"Ο χριστος φιλε μου διδαξε αγαπη"...

Δεν κατηγορουμε κανεναν χριστο...
Το μεγαλο αυτο αρχετυπο της αγαπης και της συμπονοιας, το συμβολο της αυτοθυσιας για το συνανθρωπο, προφανως δεν το κατηγορει κανενας...
Ας μη μπερδευουμε ομως αυτο το υπερτατο συμβολο, που ανηκει σε ολη την ανθρωποτητα, που υπαρχει σε καθε θρησκεια, ειτε με το ονομα του Μιθρα, ειτε του Ωρου, ειτε του Διονυσου, ειτε του Απολλωνα, ειτε του Κρισνα, ειτε, ειτε,ειτε......
Κρινουμε και κατακρινουμε το δογματισμο που εξαπλωνεται μεσα απο την οικοιοποιηση των ιερων πανανθρωπινων συμβολων, τη διαστρεβλωση που οδηγησε και οδηγει στο φανατισμο και τη μισαλλοδοξια...

Δε μου λες φιλε;
Ποιοι κατ' εσε ειναι αντιπροσωπευτικοι χριστιανοι και οχι "γιαλαντζι";
Μηπως οι "αγιοι" πατερες;

Μηπως θες να συζητησουμε για τα εργα και τις ημερες των μεγαλων πατερων;
Αστο καλυτερα φιλε.
Γιατι θα αγανακτησει πολυς κοσμος...

Διερωτασαι ποιες ειναι οι πηγες μας...
Μα, κατα κυριο λογο τα γραπτα των .."αγιων" πατερων !
Αλλωστε αφησατε τιποτα απο τα αλλα;

Διαβασε τι βρισκεται μεσα στα "ιερα" πατερικα κειμενα ! ! !

"Ειναι εχθροι οι Ελληνες, διοτι διασκεδαζουν καταβροχθιζοντας με ορθανοιχτο στομα τον Ισραηλ".
ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΚΑΙΣΑΡΕΙΑΣ "ΕΙΣ ΠΡΟΦΗΤΗΝ ΗΣΑΪΑ 9.230.8

"Οσο πιο βαρβαρο ενα εθνος φαινεται και της Ελληνικης απεχει παιδειας, τοσο λαμπροτερα φαινονται τα ημετερα...
Ουτος ο βαρβαρος, την οικουμενη ολακερη κατελαβε, κι ενω παντα τα των Ελληνων σβηνουν και αφανιζονται, τουτου καθ' εκαστην λαμπροτερα γινονται"
Ι. ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΣ "ΕΙΣ ΙΩΑΝΝΗΝ 59.31.33"


Τι λοιπον, αγιος εσται ο ναος του Σεραπιδος δια τα βιβλια;
Μη γενοιτο!
αλλα δαιμονες οικουσι τον τοπον μαλλον δε και αυτων (των Ελληνων) οντων δαιμονων...και παρ' αυτων βωμος στεκει απατης αορατος εις τον οποιον ψυχας ανθρωπων θυσιαζουσι...
Καταλαβε λοιπον και φανερωσε οτι δαιμονες κατοικουν εκει"
Ι. ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΣ "ΛΟΓΟΙ ΚΑΤΑ ΙΟΥΔΑΙΩΝ 48.851.35"

Φυσικα μετα τους εκδικητικους αυτους λογους του "αγιου !" χρυσοστομου, ξερετε τι επακολουθησε....

"Στην Αλεξανδρεια παντα τα οικοδομηματα του Σεραπειου οπως στους ποιητικους μυθους των γιγαντων εγιναν...
Θεοδοσιου δε βασιλευοντος και Θεοφιλου πρωτοστατουντος, του Σεραπειου τα αναθηματα κατελυμενοντο.
Τους δε ανδριαντας και τα αναθηματα, τοσο γ"γενναια" εμαχοντο, ωστε οχι μονο "νικουσαν", αλλα και εκλεπτον...
Του δε Σεραπειου μονο το εδαφος δεν απεσπασαν και αυτο δια το βαρος των λιθων, διοτι ησαν αμετακινητοι.
Οι πολεμικοτατοι δε αυτοι φιλοχρηματοι "γενναιοι", την ασεβεια αυτη εις επαινον αυτων των ιδιων καταλογιζαν.
Επειτα εισεβαλαν οι καλουμενοι μοναχοι, ανθρωποι κατα το ειδος, ο βιος ομως αυτων κτηνωδης (γουρουνισιος) εμφανως πασχοντες,μυρια εκαμον κακα και ανειπωτα, αλλα αυτα ευσεβειαν ενομιζαν.
Τοτε πας ανθρωπος μελαιναν φορων εσθητα, τυραννικην ειχεν εξουσιαν και δημοσιως να ασχημονει ημπορουσε.
Σε τοση αρετη αλλαξε (η νε θρησκεια) τον ανθρωπο"
ΕΥΝΑΠΙΟΣ ΒΙΟΙ ΦΙΛΟΣΟΦΩΝ 6.11.4
(αυτος πως σας γλυτωσε;)

"Τον πτωχον και πενητα λαον σηκωσε απο της κοπριας των Ελληνικων μυσαγματων και καθισες αυτον μετα των αρχοντων του Ισραηλ,
τον οντος λαον αυτου"
ΕΥΣΕΒΙΟΣ "ΕΥΑΓΓΕΛΙΚΑΙ ΠΡΟΠΑΡΑΣΚΕΥΑΙ /ΕΙΣ ΤΟΥΣ ΨΑΛΜΟΥΣ ΡΙΒ 923.1352.34)
Ας μην ονειρευονται καποιοι οτι εγινε αλλος λαος του Θεου ! ! !

Οπως βλεπεις φιλτατε, δε χρειαζεται να ψαξουμε αλλου για τα "θεαρεστα" εργα των "πατερων" ΣΑΣ ! ! !
Βεβαια οι ανθρωποι -υπουλα μεν- αλλα καναν τη δουλεια τους...
Αλλωστε υποστηριζαν και το εθνος τους, οντες ΟΛΟΙ εκ των "πατερων" ΣΑΣ, Εβραιοι το γενος...

Αν θες πηγες, η ΚΛΕΙΣ της ΠΑΤΡΟΛΟΓΙΑΣ βριθει μαργαριταριων !!!
Ε, μετα ειναι και η φουκαριαρα η ιστορια, αλλα απο το αιμα οι σελιδες της εγινα δυσκολοαναγνωστες...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2004, 00:34:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσο για τους δήθεν διωγμούς των χριστιανών, θα ήθελα να σου θυμήσω ότι Αυτός στον οποίο θέλουμε να πιστεύουμε, μας δίδαξε εντελώς αντίθετα πράγματα από το να διώκουμε τους άλλους. "όστις θέλει οπίσω μου ελθεί" είπε ο Χριστός. Πώς Τον κατηγορείτε, λοιπόν? Όταν λέτε διωγμοί ποιους εννοείτε?

Φίλε MANAG προσωπικά εγώ ποτέ δεν κατηγόρησα τον Χριστό για τα εγκλήματα των πιστών του , τα οποία δεν είναι και τόσο δήθεν ....
Αν ποτέ θελήσεις να μάθης και την άλλη άποψη ρίξε μία ματιά στην παρακάτω διεύθυνση . Θα σου αποκαλύψη σε ποιούς διωγμούς αναφέρωμαι , για τους οποίους η εκκλησία όχι μόνο δεν ζήτησε ποτέ συγνώμη ως ώφειλε , αλλα διατήρησε και τους αναθεματισμούς κατά των Ελλήνων , τους οποίους εξακοντίζει με περίσια χριστιανική αγάπη κάθε χρόνο στην εορτή της Ορθοδοξίας .
http://www.ysee.gr/html/loves.html
quote:
Ο Χριστός φίλε μου δίδαξε αγάπη. "όστις θέλει οπίσω μου ελθεί" είπε. Πώς, λοιπόν, Τον κατηγορείτε για τέτοιες βαρβαρότητες? Όποιος θέλει να λέγεται χριστιανός δεν κάνει τέτοια γιατί άλλα πιστεύει ο χριστιανισμός. Δε λέω υπάρχουν οι περιπτώσεις των γιαλαντζί και φανατισμένων χριστιανών, αλλά είναι η εξαίρεση. Υπάρχει, βέβαια και η παραπληροφόρηση και η συκοφαντία...


Στους γιαλατζί χριστιανούς ασφαλώς θα συμπεριλαμβάνης και τους Χριστόδουλο και Βαρθολομαίο που αλληλοτρόγωνται όλο χριστιανική αγάπη για το ποιός θα έχει στο μαντρί του τους πιστούς των βορείων επαρχιών .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MANAG
Μέλος 1ης Βαθμίδας


87 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2004, 10:11:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MANAG  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για την "κακότητα" του Θεού μας και τις "βαρβαρότητες" των χριστιανών που έκαιγαν τα μαγικά βιβλία διαβάστε στο "μα όλα σε αυτόν τον κόσμο είναι ελληνικά?" να δείτε από τί γλύτωσε την ανθρωπότητα ο χριστιανισμός. Πώς να μην τα κάψουνε αφού διαβάζοντάς τα οι άνθρωποι αυτοί έκαναν μέχρι και ανθρωποθυσίες και ανθρωποφαγίες?
Διάβασε ξανά
Η εγκυκλοπαίδεια «Πάπυρος Λάρους Μπριτάννικα» αναφέρει:

«(..) Στον Τάφο του Φιλοποιμένος θυσιάζονται Μεσσήνιοι αιχμάλωτοι (183π.Χ.) Κορυφαία θέση έχει η θυσία βρέφους επάνω στο βωμό του Λυκαίου Διός στην Αρκαδία, κατά την οποία ακολουθούσε διανομή και βρώση των ψημένων τεμαχίων του θυσιασθέντος βρέφους. Ο Λυκούργος δια νόμου κατάργησε τις ανθρωποθυσίες που γίνονταν στη Σπάρτη προς τιμήν της Αρτέμιδος. Στη Χίο και τη Λέσβο αναφέρονται συχνές ανθρωποθυσίες που γίνονταν κάθε χρόνο για να τιμήσουν τον Δία και τον Διόνυσο(…)»


Όσο για τις άλλες ασάφειές σας, παρακαλώ γράψτε τις ιστορικές πηγές σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2004, 14:50:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περι θανάτωσης του Σωκράτη στα χέρια των Αθηναίων ο λογος:
quote:
Schwabe: αυτό και είναι το μεγαλείο της Δημοκρατίας. Κανείς δέν μίλησε για τελειότητα.

Thoth: Αν αυτή η πράξη δείχνει μεγαλείο προτιμώ να μείνω... "μικρός".

kynikos: Ετοιμαζόμουνα να σου εξηγήσω οτι ΑΛΛΟ το Πνεύμα μιας εποχής, ΑΛΛΟ οι πράξεις των πολιτικών.
Ετοιμαζόμουνα να σου πώ οτι ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ.
Αλλα με πρόλαβες....

Scwabe: σε περιμένω φίλτατε, σε περιμένω


Με περιμένεις, ωρε Schwabe, με περιμένεις - καλοσύνη σου. Εγώ, άραγε, σε περιμένω;

Προσπάθησα να εκθέσω μιαν άποψη που δείχνει ΠΩΣ το Χριστιανικό Πνεύμα ενέπνευσε τα περρισότερα μεγάλα άλματα της ανθρωπότητας, πολλές φορές μάλιστα συμβαδίζοντας ΧΕΡΙ-ΧΕΡΙ με το Αρχαιο Ελληνικό Πνεύμα!

Schwabe, σου είπα, θες μελέτα το, θες μη το μελετάς. Σε αυτό μου αντιπαραθέτεις ενα μυστήριο τρiπτυχο <<Βιβλος(μπρρ), Προτεσταντες(αλλο κακο να μη σ'ευρει), Uncle Sam)>>. Αλήθεια αυτό κατάλαβες να λέω;

Θα το εξηγήσω πάλι, στο διπλανό δωμάτιο <<Μα ειναι όλα Ελληνικά>>, μια που μου το ζήτησες, αλλα αναρωτιέμαι αν έχεις ήδη έτοιμη την "απάντησή" σου, και πιάνομαι κοροϊδο.
Ο λόγος που το αναρωτιέμαι αυτό, είναι γιατι δεν μου έχεις πει ακόμα αν συμερίζεσαι την <<Πρώτη Αρχη προστασίας των Ελλήνων από την χριστιανική προπαγάνδα>>, δη

quote:
πάντα επίθεση, ποτέ άμυνα κατά του χριστιανισμού. η άμυνα είναι θάνατος. Δεν πρέπει να μας φέρουν στην θέση να αμφισβητούμε την ύπαρξη των Θεών μας...
Υποπτεύομαι οτι το πιστεύεις αληθινά αυτο, για αυτο εξ άλλου μιλας αλλου για <<ΔΥΟ ΑΙΩΝΙΟΥΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΥΣ>>, θα το εξετάσουμε και αυτο κάποια στιγμούλα, μην ανησηχεις...

Με αυτην την προοπτική, για ποιον λόγο να κάτσω να υπεραμύνθω της παγκόσμιας συνεισφοράς του Χριστιανικού Πνεύματος; Αφου μόνος σου λες, οτι δεν θες, και δεν πρόκειται να ακούσεις!
Έστω, θα το γράψω για τους άλλους, και για να δείς πόσο άστοχη ειναι η ρετσινιά που πας να μου κολλήσεις.

Και πια είναι άραγε η <<Δεύτερη αρχη>> της άμυνας κατα του Χριστιανισμου;
<<Οταν στριμώχνεσε μην απαντάς καθόλου, τηρησε ενος λεπτου σιγή -- και μετα εμφανίσου καπου αλλου με το ίδιο τροπάριο>>;;;
Ελπίζω πως όχι.

Γι αυτο, πριν ξεκινήσω την ανάλυση περι Προτεσταντισμού, πες μου, σε κατάλαβα σωστα;
Συμφωνουμε οτι πράγματι,

ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΗΤΑΝ ΤΕΤΟΙΟ, ΠΟΥ ΕΔΩΣΕ ΣΤΟΥΣ ΑΘΗΝΑΙΟΥΣ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΝΑ ΣΚΟΤΩΣΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΝ ΣΩΚΡΑΤΗ

Ναι ή ου
(Εγω λέω ναί)

Κ.


Edited by - kynikos on 02/02/2004 14:53:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2004, 22:41:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν όμως κάποιοι επιμένουν πως για τους ίδιους λόγους το βυζάντιο ήταν Ελληνικό φίλτατε, ε, ΚΑΝΟΥΝ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ!!



Τότε μένει το ενδιαφέρον ερώτημα πού ακριβώς κολλάμε εμείς στην
εξίσωση, με δεδομένο ότι σίγουρα καταγόμαστε από τους Βυζαντινούς
που για χίλια χρόνια είχαν πάψει να είναι Έλληνες. Αν το Βυζάντιο
δεν ήταν ελληνικό (τόσο ως κρατική οντότητα όσο και ως τρόπος ζωής),
ο ισχυρισμός μας ότι είμαστε απόγονοι των αρχαίων Ελλήνων δεν είναι
περισσότερο σοβαρός από τις φαντασιοπληξίες των Σκοπιανών.


Edited by - junk95 on 02/02/2004 22:42:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 00:03:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
MANAG : Για την "κακότητα" του Θεού μας και τις "βαρβαρότητες" των χριστιανών που έκαιγαν τα μαγικά βιβλία διαβάστε στο "μα όλα σε αυτόν τον κόσμο είναι ελληνικά?" να δείτε από τί γλύτωσε την ανθρωπότητα ο χριστιανισμός. Πώς να μην τα κάψουνε αφού διαβάζοντάς τα οι άνθρωποι αυτοί έκαναν μέχρι και ανθρωποθυσίες και ανθρωποφαγίες?

Μόνο που τα μαγικά βιβλία από τα οποία γλύτωσαν την ανθρωπότητα οι Χριστιανοί καίγοντας βιβλιοθήκες και ισοπεδώνοντας σχολές , ήταν έργα Φιλοσόφων, Αστρονόμων , Μηχανικών , Μαθηματικών , Συγγραφέων κλπ .
Και αν σώθηκε κάτι από την μανία του όχλου των σωτήρων της ανθρωπότητας αυτό έγινε επειδή βρέθηκαν αντίγραφα σε Αραβικές μεταφράσεις που εγιναν κυρίως κατά την προϊσλαμική περίοδο , γιατι μετά σώθηκαν και αυτοί .
Όσο για τις θυσίες αιχμαλώτων που αναφέρεις αυτές δεν εγινόντουσαν σαν ιεροπραξία αλλά για λόγους αντεκδικησης και σε παραπέμπω στο Βασανιστήρια και Εξουσία του Κυρ. Σιμόπουλου .
Σου έδωσα ένα site http://www.ysee.gr/html/loves.html το οποίο δεν έκανες καν τον κόπο να διαβάσης , το ίδιο πιστεύω θα κάνης όσες πηγές πληροφόρησης και αν σου υποδείξω γιατί από τα γραφόμενά σου φίλε μου συμπεραίνω ότι διαβάζεις μόνο μία κατηγορία βιβλίων και όλα τα άλλα για σένα είναι ψευδολογίες .
Προσωπικά όπως έχω δηλώσει κατ'επανάληψη πιστεύω μόνο στην ύπαρξη Θεού και δεν ανήκω ούτε στους Χριστιανούς ούτε στους Δωδεκαθεϊστές .
Αν παίρνω το μέρος των τελευταίων το κάνω μόνο και μόνο για την αποκατάσταση της ιστορικής αλήθειας και επειδή βρίσκονται υπό διωγμό από την δικτατορία των ρασοφόρων που δεν αφήνει να αναγνωριστούν σαν Θρησκεία και να είναι έγκυρες οι ιεροπραξίες τους , του Γαμου , της Ονοματοδοσίας και της Κήδευσης .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 00:21:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kynikos,

με ένα «Ναι η Ου» δεν μπορεί να απαντηθεί η έννοια της Δημοκρατίας. Η υπεραπλούστευση θα μας οδηγήσει σε λανθασμένα συμπεράσματα.

Η Δημοκρατική αντίληψη των Ελλήνων είναι ουσιαστικά ΑΝΑΡΧΙΚΗ (πάντα με την πρωτογενή έννοια της).

Προσπαθείς να δημιουργήσεις την εντύπωση ότι η Δημοκρατία είναι δημοψηφιστικό σύστημα όπου η πλειοψηφία καταπιέζει-επηρεάζει την μειοψηφία, ενδεχομένως και άνευ ορίων, ενώ ταυτόχρονα το σύστημα αυτό («Ναι η Ου..) είναι δήθεν έρμαιο δημαγωγών και «σκοτεινών σκοπών».

ΛΑΘΟΣ φίλτατε. Μέγα σφάλμα!

Η Δημοκρατία φίλτατε ΔΕΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕ ποτέ τα «έντιμα» πρόσωπα και εκπροσώπους, διότι γνωρίζει πολύ καλά ότι ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ! Το «άρωμα» της μονιμότητας και της εξουσίας διαφθείρουνε τους πάντες. Για αυτόν ακριβώς τον λόγο θεσπίστηκε η γρήγορη ανάκληση του λειτουργού και ο συνεχής έλεγχος.

Τίποτα συνάμα δεν είναι «τέλειο». Όμως ο κόσμος όλος εμπνέεται σήμερα, από άκρη σε άκρη, από αυτό το σύστημα ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ. Και αυτό έχει να πει πολλά…

Η λογικά και δίκαια δομημένη Δημοκρατία αφήνει την δυνατότητα να μπορούν να αναπτυχθούν όλες οι δυνατότητες, σαφέστατα και τα λάθη, χωρίς να την επισκιάζει ο κίνδυνος της αυταρχίας και της κάθε αρχοντίας.

Η «αυτοκάθαρση» λοιπόν, είναι ένα βασικό της γνώρισμα. Μία αυτοκάθαρση η οποία και έκανε τους αρχαίους Έλληνες να μην θεωρούν τον γιο της μαίας μόνο ως έναν από τους μεγάλους μύστες αλλά και ως έναν μάρτυρα και άγιο του Ελληνισμού.

Λίγο καιρό μετά τον θάνατο του, και αφού τιμωρήθηκαν οι διώκτες του, μετανοιωμένοι οι Αθηναίοι έστησαν, τιμής ένεκεν, τον ανδριάντα του, ο οποίος και φιλοτεχνήθηκε από τον Λύσιππο.

Αυτό είναι λοιπόν το ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ φίλτατε.

Τα «Ναι η Ου» θα πρέπει να τα αναζητήσουμε κάπου στις στενόμακρες πεδιάδες των ποταμών του Τίγρη, του Εύφράτη και του Νείλου, όπου παγιώθηκαν και ανδρώθηκαν τα πανίσχυρα ιερατεία. Τα ιερατεία και οι μαζάνθρωποι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 01:12:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε junk95,
με βάση το σκεπτικό σου οι νυν Ρώσσοι είναι απόγονοι των Σοβιετικών; Ή μήπως είναι προϊόν τύπου σκοπιανής φαντασιοπληξίας κι' αυτοί; Διότι η νύν Ρωσσία δεν είναι Σοβιετική ένωση, όπως και το Βυζάντιο δεν ήταν Ελλάδα φίλε μου.
Μα επιτέλους! Μιλάμε για κέντρα εξουσίας, πολιτικό σύστημα, ήθη και έθιμα, κοσμοαντίληψη, παιδεία, θρησκεία κλπ. Μην τα μπερδέυουμε.

Και τι πάει να πει Βυζάντιο; Αυτό κι αν είναι "σκοπιανή" φαντασιοπληξία. Μέχρι και την άλωση το κράτος αυτό ονομαζόταν Ανατολική Ρωμαϊκή αυτοκρατορία και στην επικράτεια του ζούσαν τύποις γενιτσαρισμού οι απόγονοι των υποδούλων Ελλήνων. Το κράτος αυτό κάποτε αντικαταστάθηκε από καινούργιο κατακτητή, αλλά με τον καιρό οι απόγονοι αφυπνίσθησαν, επαναστάτισαν και όταν απόκτησαν την ελευθερία τους αποφάσισαν να ονομάζονται και πάλι Έλληνες. Όπως ακριβώς ονομάζονταν και οι μακρινοί τους απόγονοι όταν ήταν ελεύθεροι. Την αφύπνιση αυτή επέφερε η μητρική τους γλώσσα η Ελληνική και τίποτε άλλο. Προσπαθούμε δε από τότε οι νεώτερες γενιές να ξαναβρούμε βήμα-βήμα και το υπόλοιπο της κληρονομιάς των μεγάλων αρχαίων μας προγόνων, και να απαλλαγούμε από τα ξένα στοιχεία που επεβλήθησαν στο έθνος κατά τις μακρές περιόδους της σκλαβιάς.

Ελεύθερος

Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy