ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Κιβωτός - ΜΥΘΟΣ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2005, 23:01:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2005, 23:09:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2005, 23:12:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2005, 23:17:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2005, 23:20:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ :
ΟΛΕΣ ΟΙ ΦΥΛΕΣ ΤΗΣ ΓΗΣ ΚΡΑΤΗΣΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΣΤΗΝ ΜΝΗΜΗ ΤΟΥΣ.
ΑΡΑ ΗΤΑΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΟΠΩΣ ΛΕΓΕΙ Η ΒΙΒΛΟΣ

ΦΙΛΙΚΑ

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2005, 23:23:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
MELETHTHS,

σε βλέπω Στάθη…..ακάθεκτο σε θέματα (βιβλικής) ιστορίας!!!

Και μιας και ο λόγος περί κατακλυσμών και (δήθεν) Νώε ας σημειώσουμε ορισμένα πράγματα που….ΠΡΟΦΑΝΩΣ αγνοεί ο φίλτατος Στάθης μας!

Ο κατακλυσμός του Δευκαλίωνος, σύμφωνα πάντοτε με το έργο του Πλάτωνα «Κριτίας», έγινε 9000 χρόνια ΠΡΙΝ από τον Σόλωνα, δηλαδή 9600 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟ ΧΡΙΣΤΟΥ.

Ο Διογένης ο Λαέρτιος (3ος μ.Χ.αι.) αναφέρει ότι από τον κατακλυσμό ως την εποχή του οι Αιγύπτιοι κατέγραψαν 373 ηλιακές και 832 σεληνιακές εκλείψεις. Αυτό κατά τους αστρονόμους προσδιορίζει τον κατακλυσμό κατά προσέγγιση στο έτος 9700 π.χ.

Στον αιγυπτιακό «Πάπυρο του Τορίνου» αναφέρεται ότι ο Θεός Θώτ (Ερμής ο Τρισμέγιστος) έφθασε στην Αίγυπτο για να σωθεί από τον κατακλυσμό, φεύγοντας από χώρα παραθαλάσσια με πολλά ηφαίστεια, και ακολούθησε την δυναστεία των ημίθεων το 9850 π.χ. Τέτοια ηφαίστεια, ως γνωστό, ήταν τα ακόλουθα: Αιγίνης, Μεθάνων, Κιμώλου, Φολεγάνδρου, Πόρου, Μήλου, Θήρας, Νισύρου, Χίου, Σαμοθράκης και άλλα πολλά.

Τέλος, να αναφέρουμε πως η αποκαλούμενη Παλαιά Διαθήκη έχει ηλικία μόλις και μετά βίας 2700 χρόνων.

Οπότε, τα συμπεράσματα δικά σας…….Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2005, 00:18:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω το φίλο MELETHTHS,ποιός είναι ο τίτλος της σγκεκριμένης πηγής που μας παραθέτει,ποιοί επιστήμονες ή επιστήμονας το έγραψε και από πού φαίνεται ότι ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΛΑΟΙ μιλάνε για τον ίδιο κατακλυσμό και πού φαίνεται ότι έγινε το έτος που αναφέρει.

Μου αρέσει που στο επόμενο μήνυμά σου ξεκινας :

"Συμπέρασμα..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2005, 00:50:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαταρχήν νομίζω ότι θα πρέπει ΠΡΩΤΑ να ευχαριστήσουμε τον αγαπητό MELETHTH για τον κόπο στον οποίο μπήκε να μας μεταφέρει αυτά τα στοιχεία.
Κατόπιν μπορούμε να τα συζητήσουμε ασκώντας μια επικοδομητική κριτική...

Αγαπητέ MELETHTH δεν ξέρω αν μπήκες στον κόπο/αν άντεξες να διαβάσεις όλες τις σελίδες του τόπικ αλλά έχουμε ήδη αναφέρει ότι Ο ΚΑΤΑΚΛΥΣΜΟΣ δεν ήταν ένας αλλά τουλάχιστον ΔΥΟ. Αυτό προκύπτει από την Ελληνική μυθολογία που εκτός από τον κατακλυσμό του Δευκαλίωνα και της Πύρρας αναφέρει και έναν άλλο παλιότερο κατακλυσμό αυτόν του Ωγυγος.


Avallon Reloaded...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2005, 11:31:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως και σε άλλο τόπικ,έτσι και εδώ,δεν μου δίνεις ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ απάντηση ή και καθόλου απάντηση σε ότι σε ρωτώ αγαπητέ MELETHTHS.

Να υποθέσω ότι δεν ξέρεις τι να πεις;
Να υποθέσω ότι δεν θέλεις να πεις :"ναι είμαι μάρτυρας του Ιεχωβά";
Πρόσεχε διότι η θρησκεία σου δεν σου επιτρέπει ούτε ψέματα να λες,ούτε να φοβάσαι να το δηλώσεις.Εκτός και αν αλλάξατε marketing.
Τι άλλο να υποθέσω;;;

Μιας και το ανέφερα....μην σας ξεγελάει ο αγγλικός όρος Jehova witnesses,για τους ανεγκέφαλους που δεν ξέρουν ελληνικά.
Είναι martyrs και όχι witnesses (πολύ ωραίος νομικός όρος).

Λοιπόν είσαι;
Απόδειξε πόσο πιστός είσαι...γίνε μάρτυρας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2005, 17:05:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
GOTHIC ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΣΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΚΑΙ ΟΧΙ
ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ.
ΑΛΛΑ ΕΑΝ ΚΟΠΤΕΣΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΜΑΘΕ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΜΑΡΤΥΣ ΤΟΥ ΙΕΧΩΒΑ. ΤΟΥΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΛΕΤΕΣ ΤΟΥΣ ΣΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΕΙΧΑ
ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ.
ΜΕΛΕΤΕΣ, ΠΟΥ ΤΟ ΔΟΓΜΑ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΝΗΚΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ.
ΕΦΥΓΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΑΡΤΥΡΕΣ ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΑ ΤΑ
ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΚΑ ΤΟΥΣ ΛΑΘΗ , ΛΑΘΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΠΕΤΡΕΨΑΝ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΝ
ΣΩΣΤΑ ΤΗΝ ΕΚΠΛΗΡΩΣΗ ΤΩΝ ΠΡΟΦΗΤΕΙΩΝ ΤΗΣ ΒΙΒΛΟΥ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ
ΜΕ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΩΝ ΚΑΙΡΩΝ ΤΩΝ ΕΘΝΩΝ.
[ ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΔΟΓΜΑ ΣΟΥ ΓΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ
ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ]
ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΦΑΝΕΣ ΟΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΘΕΜΕΛΙΩΜΕΝΟ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ
ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ ΑΠΟ ΤΑ ΔΟΓΜΑΤΑ ΤΟΥΣ , ΠΑΡΟΤΙ ΕΦΥΓΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΟΓΜΑ.
ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΑΠΕΡΡΙΨΑ ΤΙΣ ΠΛΑΝΕΣ ΤΟΥΣ.
ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕ ΕΝΑΝ ΕΡΕΥΝΗΤΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΘΟΔΗΓΗΤΑΙ ΑΠΟ
ΚΑΝΕΝΑ ΔΟΓΜΑ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΙΒΛΟ.


ΣΑΣ ΣΤΕΛΝΩ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΤΟΥ ΕΤΟΥΣ ΤΟΥ ΚΑΤΑΚΛΥΣΜΟΥ
ΟΠΩΣ ΑΥΤΟ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΙΒΛΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ.
ΣΑΣ ΔΙΝΩ ΕΠΙΣΗΣ ΤΗΝ ΕΞΗΓΗΣΗ ΤΟΥ ΤΙ ΗΤΑΝ Ο ΚΑΤΑΚΛΥΣΜΟΣ ΜΕ ΒΑΣΗ
ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΤΗΣ ΒΙΒΛΟΥ.


ΦΙΛΙΚΑ

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2005, 17:10:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2005, 17:16:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2005, 17:23:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΜΟΥ SCHWABE ΕΛΕΟΣ , ΜΗΝ ΜΕ ΒΑΛΕΙΣ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΣΜΟ ΝΑ ΣΟΥ
ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΩ ΑΠΟ ΕΔΩ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΒΙΒΛΙΟ ΜΟΥ " Ο ΦΑΡΑΩ ΤΗΣ ΕΞΟΔΟΥ "
ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΙΚΑΝΟΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ.

ΦΙΛΙΚΑ

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2005, 17:30:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΟΣ AVALLON

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ.
ΝΑΙ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΛΟ.
ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΤΑΚΛΥΣΜΟΥΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ.
ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΩ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΕ ΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΚΗ ΣΕΙΡΑ.

ΦΙΛΙΚΑ

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2005, 17:44:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
MELETHTHS:
«ΦΙΛΕ ΜΟΥ SCHWABE ΕΛΕΟΣ , ΜΗΝ ΜΕ ΒΑΛΕΙΣ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΣΜΟ ΝΑ ΣΟΥ
ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΩ ΑΠΟ ΕΔΩ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΒΙΒΛΙΟ ΜΟΥ " Ο ΦΑΡΑΩ ΤΗΣ ΕΞΟΔΟΥ "
ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΙΚΑΝΟΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ.»

Στάθη, για δες στην γωνία…….έρχομαι?????
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2005, 21:20:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να υποθέσω ότι δεν θέλεις να πεις :"ναι είμαι μάρτυρας του Ιεχωβά";
Πρόσεχε διότι η θρησκεία σου δεν σου επιτρέπει ούτε ψέματα να λες,ούτε να φοβάσαι να το δηλώσεις.Εκτός και αν αλλάξατε marketing.
Τι άλλο να υποθέσω;;;
Λοιπόν είσαι;
Απόδειξε πόσο πιστός είσαι...γίνε μάρτυρας.

Προσωπικά αγαπητέ Gothic δε με ενδιαφέρει μια τέτοια προσωπική δήλωση του MELETHTHS και το ίδιο νομίζω ισχύει και για τους υπόλοιπους από μας.
Αλλωστε δε καταλαβαίνω σε τι αποσκοπεί αυτή η τόσο προσωπική ερώτηση σε ένα δημόσιο χώρο όπως αυτό το φόρουμ.
Συνήθως τέτοια ζητήματα τα λύνουμε με προσωπική αλληλογραφία.
Το αν όμως δεν παίρνεις τις απαντήσεις στις ερωτήσεις που έχεις κάνει είναι κάτι που ΠΡΕΠΕΙ να μας ενδιαφέρει...γι'αυτό νομίζω ότι ο αγαπητός φίλος MELETHTHS θα κάνει τα πάντα για να μας απαντήσει...


Avallon Reloaded...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2005, 22:09:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στάθη καλά θα κάνεις να κόψεις τις μπαρούφες που αραδιάζεις δεξιά και αριστερά περί δήθεν κατακλυσμό του Νώε, Εβραιών «προφητών» και τα σχετικά.

Και αυτό διότι ΠΡΙΝ ΤΟΝ 7ο ΑΙΩΝΑ Π.Χ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ «ΕΒΡΑΪΚΟ ΕΘΝΟΣ». Πόσο μάλλον από μια «εβραϊκή μυθολογία»!

Εδώ έως και σήμερα που μιλάμε δεν μπόρεσε η αρχαιολογική έρευνα να αποδείξει στην επιστημονική κοινότητα πως……υπήρξε καν μια «Έξοδος» των Εβραίων!!

Όλα όσα ακούγονται περί του μύθου αυτού αντανακλούν ιστορίες ΑΛΛΩΝ ΛΑΩΝ που απλά σκεπάστηκαν υπό τους νέους νομάδες που έμελλαν πολύ αργότερα να αυτοπροσδιοριστούνε ως λαός Ισραήλ.

Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με τους κατακλυσμούς που έλαβαν χώρα ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ ΥΠΑΡΞΕΙ Η ΕΦΕΥΡΕΣΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΤΗΣ ΕΡΗΜΟΥ ΓΙΑΧΒΕ.

Και σε προκαλώ φίλτατε για μια ακόμη φορά να δώσεις στοιχεία από ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΕΣ ΠΗΓΕΣ για τα όσα λες. Άντε ντε Στάθη, δώσε μας ΜΙΑ μονάχα αρχαιολογική έρευνα που να αποδεικνύει την Έξοδο για παράδειγμα.

Ενδεικτικά να αναφέρω πως ενώ υποστηρίζει η Π.Δ. πως τα γεγονότα έλαβαν χώρα στην περιοχή όπου κυριάρχησαν οι Αιγύπτιοι, σχετικά τεκμήρια από τις Αιγυπτιακές ανασκαφές ΕΙΝΑΙ ΑΝΥΠΑΡΚΤΑ!

Ουδεμία αναφορά στην ονομασία Ισραήλ δεν βρέθηκε σε επιγραφές ή κείμενα της περιόδου των Υξώς για παράδειγμα (14 αιώνας), αλλά ούτε και στο πραγματικά εκτεταμένο αρχείο πινακίδων σφηνοειδούς γραφής του 14ου αιώνα π.χ. που βρέθηκε στο Τελλ ελ-Αμάρνα της Αιγύπτου. Οι 400 περίπου επιστολές που περιγράφουν τις κοινωνικές, πολιτικές και δημογραφικές συνθήκες στην Χαναάν καθώς και της ευρύτερης περιοχής εκείνης της εποχής, δεν κάνουνε καμία αναφορά σε κάποιο «λαό Ισραήλ» ή «Ιουδαίους» ή «Εβραίους».

Να σημειώσουμε το μοναδικό γεγονός εκδίωξης λαού που αναφέρεται από τους Αιγυπτίους είναι οι Υξώς το 1570 π.χ. Κάτι που προφανώς άρεσε και στους μεταγενέστερους συγγραφείς του Εβραϊκού μύθου περί «διωγμών και προφητειών» του…..κατατρεγμένου και περιούσιου λαού!

Τώρα, το 2005, έρχεται ο Στάθης να «αποδείξει» τα όσα δεν ανακαλύφθηκαν είτε από την αρχαιολογία είτε από τα κείμενα και τις αναφορές χρονικογράφων……

Βέβαια, οι «αποδείξεις» του περιορίζονται στα όσα προσθέτει και αφαιρεί βάση των αναγκών του, βάση των όσων του εμποτίσανε το μυαλό οι μισαλλόδοξες δοξασίες των Μαρτύρων του Ιεχωβά.

Όποιος επιθυμεί να μάθει συνοπτικά την αλήθεια περί του τι σημαίνει αρχαιολογική αλήθεια και τι εσχατολογική αθλιότητα που προβάλλεται από τα παιδικού ύφους και γνώσης κείμενα του Στάθη, καθώς και να διαβάσει όλα τα αποτελέσματα των ανασκαφών της ευρύτερης περιοχής (από όπου και αποδεικνύεται περίτρανα η ανυπαρξία των αναφορών της Π.Δ. περί Εξόδου και άλλων γεγονότων) μπορεί να προμηθευτεί το υπέροχο βιβλίο των ΙΣΡΑΕΛ ΦΙΝΚΕΝΣΤΑΪΝ (διευθυντής αρχαιολογίας του πανεπιστημίου του Τελ Αβίβ) και ΝΙΛ ΑΣΕΡ ΣΙΛΜΠΕΡΜΑΝ (διευθυντής αρχαιολογικής έρευνας και ερμηνείας στο center for public archaeology and Heritage Presentation του Βελγίου) με τίτλο «ΒΙΒΛΟΣ-Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΝΑΣΚΑΦΕΣ».

Κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Κάκτος.

Τέλος, να σημειώσω πως οι δυο συγγραφείς του βιβλίου «γροθιά» στο σκοτάδι των εσχατολάγνων, έχουνε γράψει πολλά ακόμη βιβλία που ασχολούνται με το θέμα και απολαμβάνουν διεθνούς αναγνώρισης. Εργασίες τους έχουνε δημοσιευτεί μεταξύ άλλων στο περιοδικό Archaelogy.

Σε αντίθεση με κάποιους πλανεμένους που με την λογική του εφάπαξ προσπαθούν να ψαρέψουν Χιλιολάγνους αναχωρητές της ζωής.

Και ο νοών νοείτω.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PhoenixGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας


88 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2005, 23:42:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PhoenixGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απο την πρώτη στιγμή που έκανα κλικ και γονάτισε το PC ήμουνα σίγουρος 1.000 % οτι θα συναντήσω τον MELETHTH.
MELETHTH απάντησέ μου σε ΕΝΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΟ ερώτημα:
Θα σου άρεσε να σκανάρω μια σαγιονάρα και να την σώσω στο Photoshop με 180 MB και κατόπιν να αφήσω τον SERVER να την πετάει όλη νύχτα μέσα στα γραπτά σου με αποτέλεσμα να μην μπορείς την άλλη μέρα να τα ανοίξεις;
Απάντησέ μου θα σου άρεσε;
Τουλάχιστον χαμήλωσε την χωρητικότητα να μην παιδευόμαστε κι εμείς ν' ανοίξουμε τις σελίδες και κάνε λίγο κράτει στις εναποθέσεις σου.
Έλεος πια!
Σ' ευχαριστώ και να με συγχωρείς.
Φιλικά Phoenix.

Στο θέμα μας:
Έρχομαι κι' εγώ να βάλω ένα τουβλάκι στο εύλογο ερώτημα.
Περί αποδείξεως της ύπαρξης της κιβωτού και περί φωτογραφίας.
http://www.willieboats.com/slambinladin.htm
Για να πάρετε μια γεύση του τι κάνει το Photoshop

AN είχαν ανακαλύψει την κιβωτό ο πρώτος που θα ωριόταν και θα χτυπιόταν και θα ακουγόταν ακόμα και χωρίς μικρόφωνο σε όλη την οικουμένη θα ήταν ο κος Χριστόδουλος.
Όσσο για την ευστάθεια της κιβωτού σας εναποθέτω το γραπτό μου.

quote:
TO ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΤΗΣ ΚΙΒΩΤΟΥ ΤΟΥ ΝΩΕ

Δεν χρειάζεται να πω πολλά σε ένα σημείο μόνον θα σταθώ.
Ο Νώε έβαλε ζευγαράκια ζώων στην Κιβωτό για να μην εξαφανιστούν απο τον κατακλυσμό.ΟΚ! ΟΚ!
Οι πολικές αρκούδες δηλαδή κατέβηκαν απο την Σηβιρία ας πούμε και τα καγκουρώ της Αυστραλίας μάθανε να κολυμπάνε για να μπορέσουνε να πανε να βρούνε τον Νώε. ΟΚ το δέχομαι ΚΑΙ αυτό!
Για πείτε μου όμως κάτι που δεν χωράει καλά στην σκέψη μου:
Οι Μαύροι, οι Ινδιάνοι, οι Κινέζοι, οι Εσκιμώοι και οι λοιποί, ΠΟΥ είναι;
Ή μήπως η Βίβλος καταγράφει στις σελίδες της ΜΟΝΟΝ όσους ταξίδεψαν σε A CLASS???



Ελπίζω να σας καλύπτει ο προβληματισμός μου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PhoenixGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας


88 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2005, 00:20:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PhoenixGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη αλλά θέλω να προσθέσω και κάτι άλλο:
Αγνοείστε please το προπαγανδιστικό πολεμικό στυλάκι του site.
Εγώ προσωπικά το απορίπτω.
Το καλύτερο στο site αυτό είναι τούτα:
http://www.willieboats.com/Bin%20Ladin%20Images/crazy-binjpg.jpg
http://www.willieboats.com/Bin%20Ladin%20Images/BUSH.jpg
AYTA ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2005, 00:58:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και αυτό διότι ΠΡΙΝ ΤΟΝ 7ο ΑΙΩΝΑ Π.Χ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ «ΕΒΡΑΪΚΟ ΕΘΝΟΣ». Πόσο μάλλον από μια «εβραϊκή μυθολογία»!

Πολύ ενδιαφέρον αυτό Schwabe!
Nα'σαι καλά
Με την πρώτη ευκαιρία θα τρέξω να πάρω το βιβλίο - όχι τίποτ'άλλο γιατί βεβαιώνει την εγκυρότητα της πληροφορίας σου...

Αγαπητέ PhoenixGR...
αναρωτιέμαι τι δουλειά έχουν εδώ αυτά τα λινκ που μας παραθέτεις...
Ειδικά το πρώτο όταν το άνοιγα σκεπτόμουν ότι μας το έβαλες για να εκδικηθείς τον MELETHTH...αφού έκανε μια ώρα για να ανοίξει...


Avallon Reloaded...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2005, 01:03:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε MELETHTHS,πρώτον δεν ξέρεις τι πιστεύω διότι η θρησκεία μου είναι home made.
Ούτε τη λανσάρισα.
Απεχθάνομαι όμως κάποιος να μιλάει ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ,παρά μονάχα πλασάρωντας σκαναρισμένα ολόκληρα κατέβατα από υποτιθέμενες μελέτες που και ένα παιδάκι απορρίπτει.
Δεν με πειράζει να πεις τη γνώμη σου και να πιστεύεις ό,τι θέλεις ειλικρινά αλλά να πλασάρεις όλο αυτό το σκουπιδολόι (άποψή μου),ως "απόδείξεις" που είναι για μένα ΠΑΣΙΦΑΝΕΣ ότι σε έχουν βάλει να το κάνεις,(γιατι όχι,με ένα άτομο στο διαδικτυο,κάνουν τη δουλειά χιλιάδων στους δρόμους),οχι φίλε !
Γιατί πήρε τόσο καιρό να απαντήσεις σε εμένα αλήθεια;
Και απάντησες αφου σου υπενθύμισα τους όρκους που έδωσες που τύφλα νάχουν οι μασώνοι μπροστά τους.
Πες όποια γνώμη θες.
Πίστευε ότι θές.
ΜΗΝ ΤΡΩΣ ΤΟΣΟ ΧΩΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΣΑΙΤ ΓΙΑ ΑΝΟΥΣΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΠΟΚΑΛΕΙΣ "ΠΗΓΕΣ" ΚΑΙ "ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ"
(αν και δεν τα πάω καθόλου καλά με τον Schwabe,προσυπογράφω ό,τι λέει).

Σιγά μην ήσουν Μ.Ι.......τα συμπτώματα ότι "είσαι", ειναι ολοφάνερα.
Θα τονίσω και πάλι ότι διόλου με ενδιαφέρει το πιστεύω σου.
Αυτό που με εκνευρίζει είναι όταν κάποιος ΔΕΝ ΨΑΧΝΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΨΑΧΝΕΙ ΠΕΛΑΤΕΙΑ!!! ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ; ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΑ ΑΦΕΝΤΙΚΑ ΤΟΥ !!!


Κλείνοντας ΟΡΙΣΤΙΚΑ μαζί σου, φίλε μου θα σου πω και κάτι:
Η έρευνα πάει τόσο καλά στους Μ.Ι.,όσο σε μια μαιμού οι ζαρτιέρες.

Αν υπάρχουν κάποιοι στους οποίους ο χριστιανισμός χρωστάει μεγάλη χάρη είναι κυρίως οι Γερμανοί επιστήμονες και επειδή και γω κουτσά-στραβά είμαι θεολόγος δεν θυμάμαι κανέναν ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΙΚΡΟ επιστήμονα Ιεχωβά.
Οι περισότεροι ήταν προτεστάντες ξέρεις.
Ηρέμησε λοιπόν μην μας τους πεις και μελετητές.
Η μελέτη απαιτεί σκέψη.
Η σκέψη απαιτεί μυαλό.
Είπον αγαπητέ.
Α! Βέβαια ! Ακόμη δεν κατάλαβες ότι η Βίβλος δεν αποτελεί ΟΥΤΕ ΠΗΓΗ ΟΥΤΕ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ;
Δεν μπορείς λοιπόν να "αποδεικνύεις" τις "αλήθειες" της Βίβλου,(υπάρχουν αρκετές δεν το αρνούμαι),χρησιμοποιώντας ως αποδειξη την ΙΔΙΑ.

Αγαπητή Avallon έχεις δίκιο και νομίζω σου απάντησα με το μήνυμά μου.
Ας σπαταλάει λιγότερο χώρο και ας κάνει ότι θέλει.


Υ.Γ. Κάτι ξέχασα
Ποια προφητεία του Ιησού καυμένε Καραμήτροοοοοοοο

Edited by - Gothic on 31/01/2005 01:08:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PhoenixGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας


88 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2005, 15:27:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PhoenixGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Avalon:

Πολλύ χαίρομαι με την απάντησή σου και ακόμα περισότερο με τον τρόπο που την διασκεδάζεις, το ίδιο διασκέδασα κι' εγώ.
Τώρα πέρα απο την πλάκα και όσον αφορά τα links.
Στο αρχικό θέμα έχει τοποθετηθεί ένα link με μια φωτογραφία της κιβωτού ως "περίτρανη απόδειξη" της ύπαρξής της.
Αν σώσεις την φωτογραφία αυτή και την αναλύσεις με το Photoshop CS, θα δεις οτι τα pixel στην μεγένθυνση είναι διαλυμένα.
Και παρουσιάζω λοιπόν στους αναγνώστες στης σελίδας με κάπως αστείο τρόπο τις δυνατότητες του Photoshop για να μην την πατάνε.
Φιλικά PhoenixGR


ARMAGEDON LABORATORYESΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2005, 20:54:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ PhoenixGR θα μπορούσες σε παρακαλώ να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος και να μας υποδείξεις την φωτογραφία για την οποία μιλάς?


Avallon Reloaded...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PhoenixGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας


88 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2005, 21:23:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PhoenixGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλύ ευχαρίστως Avallon:

Here we go:

http://www.noahsarksearch.com/ronwyatt.htm

Φαντάζομαι οτι και οι υπόλοιπες φωτογραφίες ανήκουν στον ίδιο συνθέτη, που μάλλον του αρέσει να κάνει κακόγουστα αστεία υποτιμώντας την νοημοσύνη μας.

Θα έλεγα πως είναι αν μη τι άλλο προσβλητικό αυτό που έκανε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PhoenixGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας


88 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2005, 21:31:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PhoenixGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απο την άλλη σκέπτομαι τους "καημένους" τους Εβραίους που νιώθουν τον ασφικτικό κλοιό του ορθολογισμού και της επιστημονικής προόδου να σφίγκουν γύρω απο τον λαιμό της αόρατης ιστορίας τους και λογικό είναι να προσπαθούν απεγνωσμένα να δημιουργήσουν "αποδείξεις" της ύπαρξής του φανταστικού τους "μεγαλείου".
Τους παραδέχωμαι δε για έναν και μόνο λόγο.
Οι άνθρωποι αυτοί είναι γενημένοι manager, τούτο σημαίνει με απλά λογάκια πως "Σου πασάρουνε αυτό που θέλουνε" και ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙΣ και χαμπάρι.
Αμ πως νομίζετε οτι προκόψανε;;;;;
Και μπράβο τους γι' αυτό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΔΩΡΙΕΥΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
135 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 01:35:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΕΥΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑ ΡΙΞΤΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΕΔΩ http://wyattmuseum.com/ark-of-the-covenant-04.htm ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΙΒΩΤΟ ΤΗΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ ΒΡΗΚΑΝ ΟΙ ΑΤΙΜΟΙ……


ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΒΡΟΥΝΕ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΑΡΑ, ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΕΞΕΔΙΔΕ ΑΒΡΑΑΜ ΣΤΟΥΣ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΒΑΣΙΛΕΙΣ.

ΚΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ.
ΗΤΑΝ…….ΣΤΕΙΡΑ.

ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ……ΘΑ ΕΙΧΑΝ ΒΡΕΙ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ.

ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΔΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ.

Μη ψεύδου, αλλ’ αλήθευε.
ΣΟΛΩΝ ΕΞΗΚΕΣΤΙΔΟΥ Ο ΑΘΗΝΑΙΟΣ ΕΦΗ


Edited by - ΔΩΡΙΕΥΣ on 01/02/2005 01:40:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 10:11:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΓΙΑ ΡΙΞΤΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΕΔΩ http://wyattmuseum.com/ark-of-the-covenant-04.htm ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΙΒΩΤΟ ΤΗΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ ΒΡΗΚΑΝ ΟΙ ΑΤΙΜΟΙ……

Mπορείς να τσεκάρεις και αυτή τη φώτο αγαπητέ phoinix?
Eχει ειπωθεί ότι αυτά τα υποτιθέμενα υπολείματα της κιβωτού δεν είναι τίποτ'αλλο παρά φυσικοί σχηματισμοί του εδάφους πολλοί γνωστοί στους γεωλόγους...

Η φύση βλέπετε είναι ο καλύτερος σκηνοθέτης όπως και η ζωή είναι ο καλύτερος σεναριογράφος...

Οσο για το wyatt museum που λινκ του έχω δώσει και εγώ είναι ένας κερδοσκοπικός οργανισμός... για να δείτε πως κάποιοι βγάζουν λεφτά από την ιστορία αυτή απλώς διηγούμενοι καταστάσεις που δεν έχουν ζήσει, φανταστικές ιστορίες του μυαλού τους...


Avallon Reloaded...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2005, 13:17:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ti έγινε ρε παιδιά?

Που εξαφανίστηκε ο αγαπητός MELETHTHS

Νομίζω ότι του την "πέσατε" πολύ άγρια του ανθρώπου και "πήρε των οματιών του"...

...αν και η διαίσθησή μου λέει ότι θα ξαναγυρίσει...


"H Γνώση είναι δύναμη...1234"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2005, 13:25:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ω ! Να είσαι σίγουρη αγαπητή Avallon

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2005, 14:25:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ω ! Να είσαι σίγουρη αγαπητή Avallon

Aυτό είναι το πρόβλημα με το γραπτό λόγο...

Πετάει κάποιος κάτι και άντε ο άλλος να καταλάβει αν το εννοεί ή το λέει ειρωνικά...

Τουλάχιστον να σε είχα μπροστά μου όταν το έλεγες...

Μμμμ...θα το παίξω κόκκινο-μαύρο...


"H Γνώση είναι δύναμη...1234"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1484375
Maintained by Digital Alchemy