ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ομοφυλοφιλία στην Αρχαία Ελλάδα - Μύθος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 11
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
demonhunter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
217 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2011, 00:48:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους demonhunter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
demonsticerpanic

Στον αέρα γράφεις,επειδή δεν ξέρεις τι γράφεις!!

Αυτά που έφερες μιλάνε για συναγωγές και να μην πηγαίνεις εκεί!!

να βρείς ενα κείμενο που λέει να μην πηγαίνεις να προσεύχεσαι με τον Πατριάρχη,τον Λάμα,τον Καθολικό,τον Μεγάλο Μανιτού,τον Βουδιστή,τον Ραββίνο κ.λ.π και μάλιστα οχι σε συναγωγή αλλά στο Πατριαρχείο!!!!!

Κατάλαβες???


Πως δεν ξερω τι γραφω ρε καρναβαλε αφου σου δινω πηγες???
Εκτος απο βλαμμενος εχεις προβλημα και στα ματια??
Και ποιος σας ειπε οτι πιστευουμε στον ιδιο Θεο με τους
εβραιους ρε?? Πιστευουν οι εβραιοι στον τριαδικο Θεο???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

demonhunter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
217 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2011, 00:51:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους demonhunter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
δεν είναι παράλογο,(τουλάχιστον για σκεπτόμενους)το να "μισούν" οι χριστιανοί τους εβραίους αλλά παράλληλα να λατρεύουν τον ίδιο θεό,να έχουν τα ίδια λατρευτικά σύμβολα,τις ίδιες γιορτές,τους ίδιους προπάτορες κλπ κλπ κλπ;;;

Εμεις πιστευουμε στον τριαδικο Θεο, οι εβραιοι οχι.
Οι εβραιοι μισουν τον δικο μας Θεο τον Χριστο.
Τα λατρευτικο συμβολο μας ειναι ο Σταυρος στους εβραιους
ειναι το μασονικο-σατανικο αστρο του δαυιδ.
Ιδιες γιορτες εμεις με τους εβραιους?? Γιορταζουν οι εβραιοι
χριστουγεννα ή μηπως Δεκαπενταυγουστο??
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2011, 00:55:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
denonτέτοιε

Αλλα σου λέω,άλλα λές.
Κοίτα πάλι τι σου είπα και μου απαντάς.
Αν μπορείς!
Αν οχι,θα καταλάβω μη φοβάσαι δεν θα σε υποτιμήσω!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

demonhunter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
217 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2011, 00:55:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους demonhunter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι θα πει η θρησκεία της αγάπης για αυτές σου τις κουβέντες? τσκ τσκ! αγαπάτε αλλήλους βρε! (εκτός απο ομοφυλόφιλους, Εβραίους και γενικά αλλόθρησκους)

Ο καθαρος Χριστιανος απλα δεν κανει συμπροσευχες μαζι τους και δεν
πηγαινει σε γιορτες τους. Δεν ειπα οτι τους μισει.

Το οτι εγω νευριαζω ευκολα και οτι μιλαω ασχημα δεν σημαινει οτι
ετσι ειναι οι σωστοι χριστιανοι. Εγω προσπαθω να γινω σωστος χριστιανος
αλλα εδω μεσα δεν το καταφερνω, με λιγα λογια δεν εκπροσωπω την εκκλησια
ουτε και ειμαι υποδειγμα καλου χριστιανου, ισα-ισα το αντιθετο.
Οποτε απο την συμπεριφορα μου μην κατηγορειτε μια θρησκεια κατηγοριστε εμεναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

demonhunter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
217 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2011, 01:03:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους demonhunter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
denonτέτοιε

Αλλα σου λέω,άλλα λές.
Κοίτα πάλι τι σου είπα και μου απαντάς.
Αν μπορείς!
Αν οχι,θα καταλάβω μη φοβάσαι δεν θα σε υποτιμήσω!!


Γιατι δεν πηγαινεις σε μια εκκλησια να σου τα πουν??
Κι εγω 12θειστης ημουν παλιοτερα γιατι πιστεψα τις αηδιες σας
οτι βριζουν τους ελληνες στην εκκλησια κτλ. Πηγα με νευρα σε εναν
παπα να τους τα πω αλλα μου εδειξε την πραγματικοτητα και οτι
οι αθεοι λενε βλακιες.
Υπαρχει λοιπον κανονας που λεει οτι δεν πρεπει να κανουμε συμπροσευχες
με αλλοθρησκους. Αν και παλι αυτο δεν σε καλυπτει να σου πω
οτι ο Βαρθολομαιος πηγε σε συναγωγη, οποτε κανονικα θα επρεπε να δωσει
λογο για αυτο

http://www.youtube.com/watch?v=3RHTWgP4cbU

Οριστε και το βιντεο με ελληνικους υποτιτλους, salomΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2011, 01:09:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δαιμονοκυνηγε

Α] Δεν είμαι δωδεκατέτοιος που λές.Που στο διάβολο το είδες αυτό?

Β] Το θέμα δεν είναι αν ο πατριάρχης πήγε σε συναγωγή,αλλά αν υπάρχει νόμος να απαγορεύει στον πατριάρχη να συμπροσεύχεται με αρχηγους ΟΛΩΝ των θρησκειών στο Πατριαρχείο.Εχει διαφορά,δεν νομίζεις?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2011, 01:33:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
demonhunter

quote:
Και ποιος σας ειπε οτι πιστευουμε στον ιδιο Θεο με τους
εβραιους ρε??

Όχι μόνο πιστεύετε στον ίδιο θεό (το Γιαχωβά της ΠΔ) αλλά τον δοξολογείτε και στα εβραϊκά:

"Αλληλούια" σημαίνει στα εβραϊκά "δοξολογείστε τον Γιαχ" ("Γιαχ" είναι το χαϊδευτικό του Γιαχωβά).

quote:
Πιστευουν οι εβραιοι στον τριαδικο Θεο???

Πιστεύουν στον πατέρα αυτής της ... ομάδας.

quote:
Οι εβραιοι μισουν τον δικο μας Θεο τον Χριστο.

Απλά τον αγνοούν. Τελείως όμως...

quote:
Ιδιες γιορτες εμεις με τους εβραιους?? Γιορταζουν οι εβραιοι
χριστουγεννα ή μηπως Δεκαπενταυγουστο??

Γιορτάζουν Πάσχα, Πεντηκοστή. Για να μην πούμε ότι τιμάτε και λατρεύετε ένα κάρο Εβραίους προφήτες...

quote:
Εγω προσπαθω να γινω σωστος χριστιανος

Θα φταίει πως όταν σε βάφτισαν, σου έβαλαν φυτίνη ή τηγανόλαδο. Συμβαίνει καμιά φορά.

quote:
αλλα εδω μεσα δεν το καταφερνω

Βρε, μπας και είσαι κρυφοπαγανιστής αλλά ντρέπεσαι να το ομολογήσεις...;

quote:
Κι εγω 12θειστης ημουν παλιοτερα

Να, δεν το είπα εγώ;

quote:
γιατι πιστεψα τις αηδιες σας
οτι βριζουν τους ελληνες στην εκκλησια κτλ.

Αυτός ο κερατάς ο Νικόμαχος σε προσηλύτισε σίγουρα... Και πάλι καλά να λες που σ' έκανε δωδεκαθεϊστή. Έναν άλλο τον έκανε ... βάτραχο.

quote:
Πηγα με νευρα σε εναν παπα να τους τα πω

Αντε ρε... Τον έδειρες; Αυτός είναι άντρας...

quote:
αλλα μου εδειξε την πραγματικοτητα και οτι οι αθεοι λενε βλακιες.

Δεν σε είχα για τόσο ψαγμένο άτομο... Μπράβο σου όμως που βρήκες το σωστό δρόμο... Αλλά... ποιοί άθεοι; Δωδεκαθεϊστής δεν είπες ότι ήσουν; Ο παπάς έπρεπε να σου πει ότι "οι δωδεκαθεϊστές λένε βλακείες", όχι οι άθεοι...

Ρε μπας και ο Νικόμαχος σε είχε κάνει κάτι μπερδεμένο; Π.χ. "άθεο δωδεκαθεϊστή", "δωδεκαθεϊστή μουσουλμάνο", "άθεο διαμαρτυρόμενο δωδεκαθεϊστή" και μπερδεύτηκε κι ο παπάς και δεν ήξερε πώς να σε θεραπεύσει;

quote:
Υπαρχει λοιπον κανονας που λεει οτι δεν πρεπει να κανουμε συμπροσευχες με αλλοθρησκους.

Εγώ που είμαι άθεος (σκέτος) μπορώ να συμπροσευχηθώ μαζί σου; Με θέλεις για παρέα σου;


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

demonhunter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
217 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2011, 01:57:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους demonhunter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πιστεύουν στον πατέρα αυτής της ... ομάδας.

Και οχι μονο, πιστευουν και στον Μολοχ και τον Βααλ.
Το αν πιστευουν στον Γιαχβε σημαινει οτι εχουμε τον ιδιο Θεο??
Ουτε εναν Αγιο δικο μας δεν πιστευουν, εχουμε τεραστια διαφορα

quote:
Γιορτάζουν Πάσχα, Πεντηκοστή. Για να μην πούμε ότι τιμάτε και λατρεύετε ένα κάρο Εβραίους προφήτες...

Το δικο μας Πασχα με το Εβραικο δεν εχουν καμια σχεση,
για τα χριστουγεννα δεν ειπες τιποτα.

quote:
Δεν σε είχα για τόσο ψαγμένο άτομο... Μπράβο σου όμως που βρήκες το σωστό δρόμο... Αλλά... ποιοί άθεοι; Δωδεκαθεϊστής δεν είπες ότι ήσουν;

12 θειστης ημουν, τις κατηγοριες για τους Ελληνες τις πηρα απο αθεους εθνικιστες και ηταν λαθος

quote:
Εγώ που είμαι άθεος (σκέτος) μπορώ να συμπροσευχηθώ μαζί σου; Με θέλεις για παρέα σου;

Μονο προσευχη θελεις ή και τιποτα αλλο??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2011, 02:08:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το δικο μας Πασχα με το Εβραικο δεν εχουν καμια σχεση,
για τα χριστουγεννα δεν ειπες τιποτα.

Ναι το ξέχασε ο άνθρωπος!
Τόσα άλλα που σου είπε κατάλαβες κάτι?

Τώρα για τα Χριστούγεννα...και αυτά κλεμμένα είναι.
Στίς 25 Δεκεμβρίου ή αλλοιώς 25 Ποσειδεώνος,οι αρχαίοι εόρταζαν την ημέρα του Ηλιου.Ζήλεια που είχατε εσείς οι χριστιανοί!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2011, 02:13:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
demonhunter

quote:
Και οχι μονο, πιστευουν και στον Μολοχ και τον Βααλ.

Αυτό ήταν παλιά... Τώρα μόνον τον Γιαχωβά έχουν... Απλά εσείς έχετε και τον γιο του και ένα πουλί...

quote:
Το αν πιστευουν στον Γιαχβε σημαινει οτι εχουμε τον ιδιο Θεο??

Εμ... άμα πιστεύουν κι αυτοί στο Γιαχβέ και σεις στο Γιαχβέ... τον ίδιο θεό δεν έχετε;

quote:
Ουτε εναν Αγιο δικο μας δεν πιστευουν, εχουμε τεραστια διαφορα

Μα... δεν πήραν αυτοί από σας. Εσείς πήρατε απ'αυτούς. Εσείς λατρεύετε τους αγίους τους, όχι αυτοί τους δικούς σας...

Δε λέμε ότι αυτοί είναι Ορθόδοξοι. Λέμε ότι εσείς είστε Ιουδαίοι...

quote:
Το δικο μας Πασχα με το Εβραικο δεν εχουν καμια σχεση

Αν εξαιρέσεις το γεγονός ότι και τα δύο βασίζονται στην εαρινή ισημερία, έχουν το ίδιο όνομα, τρώτε το ίδιο φαγητό ανήμερα το Πάσχα και πήρατε τη γιορτή απ'αυτούς...κατά τα άλλα, όντως, δεν έχουν καμία σχέση.

quote:
για τα χριστουγεννα δεν ειπες τιποτα.

Τι να πώ; Χρόνια πολλά!

quote:
12 θειστης ημουν, τις κατηγοριες για τους Ελληνες τις πηρα απο αθεους εθνικιστες και ηταν λαθος

Α! τώρα που το είπες, το κατάλαβα... Πάντως μην πιστεύεις τον έναν και τον άλλο τι σου λέει. Μερικοί θέλουν να σε κάνουν κανονικό άνθρωπο για δικούς τους λόγους... Εγώ πάλι σε προτιμώ χριστιανό. Άλλωστε είναι δικαίωμά σου να είσαι σκεπάρνι χριστιανός, έτσι δεν είναι;

quote:
Μονο προσευχη θελεις ή και τιποτα αλλο??

Μόνο προσευχή... Για πήδημα έχω μια γειτόνισσα. Δεν είσαι και ο τύπος μου άλλωστε...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

demonhunter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
217 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2011, 02:17:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους demonhunter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στίς 25 Δεκεμβρίου ή αλλοιώς 25 Ποσειδεώνος,οι αρχαίοι εόρταζαν την ημέρα του Ηλιου.Ζήλεια που είχατε εσείς οι χριστιανοί!!!

Α ρε τι γνωσεις προσφερει το zeitgeist, μπραβο μπραβο συνεχισε ετσι θα γινεις ο δασκαλος που σε ονειρευοταν η μανουλα σου στα 88 σουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

demonhunter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
217 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2011, 02:20:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους demonhunter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εσείς λατρεύετε τους αγίους τους, όχι αυτοί τους δικούς σας...

Για πες εναν Αγιο δικο τους που λατρευουμε κι εμεις.
Επισης μαθε δασκαλακο οτι οι περισσοτεροι Αγιοι στην Ορθοδοξια
ειναι Ελληνες. π.χ. (Αγιος Γεωργιος,Δημητριος,Νικολαος κτλ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

demonhunter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
217 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2011, 02:22:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους demonhunter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν εξαιρέσεις το γεγονός ότι και τα δύο βασίζονται στην εαρινή ισημερία, έχουν το ίδιο όνομα, τρώτε το ίδιο φαγητό ανήμερα το Πάσχα και πήρατε τη γιορτή απ'αυτούς...κατά τα άλλα, όντως, δεν έχουν καμία σχέση.

Το οτι εμεις γιορταζουμε την ανασταση του Χριστου ενω αυτοι οχι
δεν εχει διαφορα για σενα γελοιε δασκαλακο ε??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

demonhunter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
217 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2011, 02:25:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους demonhunter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μόνο προσευχή... Για πήδημα έχω μια γειτόνισσα.

Καμια γεροντοκορη δασκαλα θα ειναι σαν εσενα που δεν θα βλεπεται.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2011, 02:26:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

demonhunter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
217 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2011, 02:35:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους demonhunter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φυγε δειλε δειξε ποσο φλωρος εισαιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2011, 07:22:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν φεύγω εγώ...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2011, 09:44:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
denonτέτοιε

Αλλα σου λέω,άλλα λές.
Κοίτα πάλι τι σου είπα και μου απαντάς.
Αν μπορείς!
Αν οχι,θα καταλάβω μη φοβάσαι δεν θα σε υποτιμήσω!!


Γιατι δεν πηγαινεις σε μια εκκλησια να σου τα πουν??
Κι εγω 12θειστης ημουν παλιοτερα γιατι πιστεψα τις αηδιες σας
οτι βριζουν τους ελληνες στην εκκλησια κτλ. Πηγα με νευρα σε εναν
παπα να τους τα πω αλλα μου εδειξε την πραγματικοτητα και οτι
οι αθεοι λενε βλακιες.
Υπαρχει λοιπον κανονας που λεει οτι δεν πρεπει να κανουμε συμπροσευχες
με αλλοθρησκους. Αν και παλι αυτο δεν σε καλυπτει να σου πω
οτι ο Βαρθολομαιος πηγε σε συναγωγη, οποτε κανονικα θα επρεπε να δωσει
λογο για αυτο

http://www.youtube.com/watch?v=3RHTWgP4cbU

Οριστε και το βιντεο με ελληνικους υποτιτλους, salom


Demonhunter , καλημέρα!
Φίλε μου , το γεγονός ότι η κεφαλή της Ορθοδοξίας συμμετείχε σε θρησκευτική τελετή των Εβραίων , κατ'αρχάς δεν δείχνει κάτι το επιλήψιμο...στο κάτω κάτω Χριστιανισμός και Ιουδαϊσμός έχουν πολλά κοινά στοιχεία στην πίστη τους και μην ξεχνάς ότι ο Χριστιανισμός πρόκειται για μια παραλλαγή της Ιουδαϊκής Πίστης.
Τα "Ιερά βιβλία" είναι τα ίδια , οι μέν περιμένουν ακόμα τον Μεσσία -δεν αναγνώρισαν τον Χριστό ως τέτοιο..- και οι δε -Χριστιανοί- αναγνώρισαν στο πρόσωπο του Γιοσούα -έτσι είναι το πραγματικό του όνομα και όχι Χριστός- τον Μεσσία που αναφέρετο στα "Ιερά βιβλία" και κεί είναι η σοβαρή διαφορά ανάμεσά σας -αν δεν κάνω λάθος-...
Επιπλέον , γνωρίζεις ότι η Ιουδαϊκή πίστη και Θρησκεία προϋπήρχε του Χριστιανισμού και οι ίδιοι -Ιουδαίοι- θεωρούν τον Χριστιανισμό ως μια αίρεση , όπως εσείς οι Χριστιανοί οι Ορθόδοξοι θεωρείται ως αιρετικούς όλους τους υπολοίπους -Καθολικούς..Παλαιοημερολογίτες..Προτεστάντες..κοκ..-και κείνοι ασφαλώς εσάς ως αιρετικούς!
Ασφαλώς εσύ θεωρείς ως αληθινή πίστη -την Ορθόδοξη πίστη- αλλα και οι υπόλοιποι θεωρούν την δική τους ως αληθινή!
"Θαύματα" δε , έχουν να παρουσιάσουν και οι μέν και οι δέ...θαύματα παντού!
Το γεγονός ότι ο Χριστιανισμός έχει πολυδιασπασθεί αφορά εσάς τους ιδίους και κανέναν άλλο , μόνοι σας διασπασθήκατε και όχι ευθύνη άλλων Θρησκειών , είτε των Δωδεκαθεϊστών...είτε των Μουσουλμάνων..κοκ!

Ο Δαβίδ [Π.χ] λατρεύεται τόσο απο την Ιουδαϊκή Θεολογία , όσο και απο την Χριστιανική αλλα και την Ισλαμική Θεολογία!

Και για να θυμηθούμε λιγάκι ορισμένα πραγματάκια , άξίζει να επαναφέρουμε στην μνήμη μας τις μεθόδους που χρησιμοποιούσε ο "Θεϊκός Δαβίδ , αυτός ο τόσο πράος και μεγάλος προφήτης"...κόβοντας χερια και πόδια αντιπάλων ακόμα και αλόγων...ανάμεσα σε σιδηροπρίονα , οδοντωτές τροχιές και σφήνες και τους έκαιγε με κεραμευτικά καμίνια.

Ωστόσο θα ήθελα να φανώ καλο-προαίρετος και θα ήθελα να σε ρωτήσω το εξής.."Ωραία όλα αυτά αποτελούν έργα και ημέρες άλλων πριν τον Χριστό , άντε να το δεχθώ...ο Χριστός όμως διαχώρισε τη θέση του απο την Παλαιά Διαθήκη και όλα όσα εκεί αναφέροντο και είπε ρητα ότι ο Γιαχβέ δεν ήταν πατέρας του και δεν έχει αυτός -Χριστός- καμμιά σχέση με όλα τα γεγονότα που εκεί παρουσιάζονται"???

Ας αναφέρουμε δε και μιά μαρτυρία , από την πλευρά του Χριστού για τον πατέρα του, αυτόν τον ίδιο θεό των Ιουδαίων. Συνομιλεί ο Χριστός με κάποιους Ιουδαίους κι αυτοί του λένε: «Εμείς δεν έγενηθήκαμε από πορνεία, έναν πατέρα έχουμε τον θεό». Τότε ο Χριστός τους είπε: «Εάν ο θεός ήτο πατέρας σας, θα με αγαπούσατε, διότι εγώ από τον θεόν εβγήκα και ήλθα εδώ. Δεν ήλθα από τον εαυτό μου αλλ’ εκείνος με έστειλε...» (Ιωάνν. 8. 41).
Ο δε Απόστολος Παύλος, στις πράξεις των Αποστόλων και στις επιστολές του, εκατοντάδες φορές εξηγεί πώς ο θεός των Εβραίων Γιαχβέ είναι ο πατέρας του Ιησού.
http://www.athriskos.gr/modules/news/article.php?storyid=30

Αν λοιπόν φίλε μου ο Γιαχβέ -Θεός να σου τύχει..- είναι συνδεδεμμένος με τόσες φρικαλεότητες που αναφέρονται στην Παλαιά Διαθήκη , τότε δεν μένει παρά να υποθέσουμε ότι και ο Χριστός -εφόσον δεν διαχώρισε την θέση του αλλα ούτε και η σημερινή αλλα και η χθεσινή εκκλησία..- αποδεχόμενός την -Π.Δ- επι της ουσίας είναι ΚΑΙ αυτός παρα τις διακηρύξεις του , ένας απλός υποκριτής -τουλάχιστον-....!

Θα ήθελα τις παρατηρήσεις σου!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2011, 10:29:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
«Κι απ’ οποιοδήποτε χάνι ο χώρος της Συναγωγής είναι πιο εξευτελιστικός. Κι αυτό γιατί δεν είναι των ληστών κι απατεώνων μόνο, αλλά και των δαιμόνων καταφύγιο, κι όχι μόνο οι Συναγωγές μα πιο πολύ οι ίδιες οι ψυχές των Ιουδαίων. [
Εδώ ο Χρυσόστομος - όνομα και πράμα - είναι σαφώς αντίχριστος, διότι ο Χριστός σας θεωρεί εκλεκτό του λαό τους Ιουδαίους.
Καί δεν μου φαίνεται σαν νόμος, αλλά σαν κήρυγμα μίσους...
Δεν φαίνεται ν' απαγορεύει όμως την συμπροσευχή με πολυθεϊστές ή Βουδιστές κ.α.
Μόνο με Ιουδαίους!
Τούς ΕΚΛΕΚΤΟΥΣ του θεού σας!
Μήπως είσαι κι εσύ αντίχριστος demonhunder;
Θα συμπροσευχόσουν με "δωδεκαθεϊστή";
quote:
Εκείνοι σταύρωσαν το Χριστό που εσύ προσκυνείς. Πώς λοιπόν πηγαίνεις σ’ εκείνους τους φονιάδες;
Δεν μπορώ να καταλάβω ένα πράγμα βρε παιδιά.
Γιατί όλοι οι χριστιανοειδείς "κσεχνούν" πάντα ότι τον Χριστό τους τον σταύρωσαν οι Ρωμαίοι;
Καί ότι οι Ρωμαίοι σταύρωναν εγκληματίες και όχι "υιούς του θεού";
quote:
Για πες εναν Αγιο δικο τους που λατρευουμε κι εμεις.
Επισης μαθε δασκαλακο οτι οι περισσοτεροι Αγιοι στην Ορθοδοξια
ειναι Ελληνες. π.χ. (Αγιος Γεωργιος,Δημητριος,Νικολαος κτλ)

Τον προφήτη Ηλία, για παράδειγμα.
Ως τίνων προπάτορες μνημονεύονται οι Αβρααμ, Ισαακ κλπ στις εκκλησίες;

Α! Και μην κσεχάσω!
Ο "Ελληνας" Νικόλαος!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2011, 10:49:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το οτι εμεις γιορταζουμε την ανασταση(*) του Χριστου ενω αυτοι οχι
δεν εχει διαφορα για σενα γελοιε δασκαλακο ε??
Εμείς στο χωριό μου, όπως και - απ' ότι φαίνεται - οι Ιουδαίοι επίσης, λέμε ότι οι άνθρωποι δεν ανασταίνονται και οι θεοί δεν πεθαίνουν.

Στο χωριό σας ακόμα πετάει ο γάϊδαρος;

(*)Αναστήθηκε για να ξαναπεθάνει;

Edited by - Αίολος on 06/10/2011 10:49:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2011, 12:24:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ιδού και άλλος "νόμος" του Χρυσοστόμου: «Κι αν ακόμη φονεύση κάποιος κατά το θέλημα του Θεού, ο φόνος αυτός είναι από κάθε φιλανθρωπία καλύτερος, ενώ αν κάποιος από λύπη δείξει ευσπλαχνία και φιλανθρωπία, παρά το θέλημα του Θεού, θα μπορούσε η φειδώ αυτή να αποβή πιο μιαρή από οιοδήποτε φόνο»(!). («Κάν φονεύσει τις κατά γνώμην του Θεού, φιλανθρωπίας απάσης βελτίων εστίν ο φόνος. Καν φείσηταί τις και φιλανθρωπεύσηται παρά το δοκούν εκείνω, φόνου παντός ανοσιωτέρα γένοιτ’ αν η φειδώ» Κατά Ιουδαίων, Λόγος Δ΄σελ. 195, Adversus Judaeos 48.873.18 επόμ. ).


Μήπως demonhunder υοθετείς και αυτό; Νόμος δεν είναι;
Αγιος δεν είναι; Τόση πολύ αγάπη βρε παιδιά;
Θέλημα θεού ο φόνος; Ποίου θεού;
ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ;;;

Από εδώ.


Edited by - Αίολος on 06/10/2011 12:36:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2011, 13:41:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
demonhunter
Παρε μια γευση :
ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ Ο ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΣ:
(«Λόγοι Κατά Ιουδαίων» από μετάφραση. Εκδόσεις «Ο Λόγος», Αθήναι 1975)

Φίλε demonhunter μια και αρέσκεσαι να αναφέρεσαι στον θβριστή του ελληνισμού και κήρυκα μίσους Ιωάννη , που η εκκλησία σου ονόμασε άγιο και προστάτη των γραμμάτων , θα σου υπενθυμίσω μερικά αλλοπρόσαλλα από τον συγκεκριμένο λόγο του «Κατά Ιουδαίων» , όχι από την μετάφραση που διαβάζεις εσύ , αλλά από το αυθεντικό πρωτότυπο κείμενο .
Λέγει λοιπόν παρακάτω αυτός ο ανεκδιήγητος ιεράρχης ο..(προστάτης των γραμμάτων) που χρωστούσε την ρητορική του στους Έλληνες διδασκάλους του , απευθυνόμενος στο δεισιδαίμον ακροατήριό του .

Τοῦτο καὶ ἐπὶ τῆς συναγωγῆς λογίζου. Τοὺς γὰρ προφήτας καὶ τὸν Μωϋσέα μετ' αὐτῶν εἰσήγαγον ἐκεῖ, οὐχ ἵνα τιμήσωσιν, ἀλλ' ἵνα ὑβρίσωσι καὶ ἀτιμάσωσιν. Ὅταν γὰρ λέγωσι μὴ εἰδέναι αὐτοὺς τὸν Χριστὸν, μηδὲ εἰρηκέναι τι περὶ τῆς ἐκείνου παρουσίας, ποία μείζων ταύτης γένοιτ' ἂν εἰς τοὺς ἁγίους ἐκείνους ὕβρις, ἀλλ' ὅταν αὐτῶν κατηγορήσωσιν ὡς τὸν αὐτῶν ἀγνοούντων Δεσπότην, καὶ κοινωνοὺς τῆς ἰδίας ἀσεβείας λέγωσιν εἶναι; Ὥστε διὰ τοῦτο μᾶλλον μισεῖν καὶ αὐτοὺς καὶ τὴν συναγωγὴν χρὴ, ὅτι ἐμπαροινοῦσιν εἰς τοὺς ἁγίους ἐκείνους.

Προσπαθώντας να δικαιολογήση τα αδικαιολόγητα . Δηλαδή το ότι τόσο αυτός όσο και οι Εβραίοι τους οποίους κατα τα άλλα μισούσε είχαν τους ίδιους προπάτορες και τους ίδιους προφήτες . Δηλαδή επειδή οι Εβραίοι δεν αναγνώριζαν την ύπαρξη του ιστορικά ανύπαρκτου Ιησού Μανώλη , που στο κάτω κάτω της γραφής καμιά σχέση δεν είχε με τον Μεσσία που περιμένανε , όπως τον περιέγραφαν οι δοξασίες τους , ατιμάζανε τον Μωϋσή και τους προφήτες . Το ότι τόσο αυτός όσο και οι Εβραίοι τους οποίους μισούσε -και να ‘τανε μόνο αυτοί- προσκυνούσαν τους ίδιους ενδόξους αγίους προπάτορες Αβραάμ , Ισαάκ , και Ιακώβ , όπως λέει και ο παπάς της ενορίας σου , ήταν ψιλά γράμματα .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2011, 13:51:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και πιο κάτω στην ουσία δίνει άφεση αμαρτιών στον Θεόφιλο Αλεξανδρείας δικαιολογώντας την πυρπόληση και την καταστροφή της βιβλιοθήκης του Σεραπείου , μέσα στην οποία οι ανεξίθρησκοι Έλληνες , εκτός από τα φιλοσοφικά και τα επιστημονικά συγγράμματα , φύλαγαν και την μετάφραση της Παλαιάς Διαθήκης από τους Ο’ .

ςʹ. Καὶ ἵνα μάθητε, ὅτι οὐχ ἁγιάζει τὸν τόπον τὰ βιβλία, ἀλλὰ βέβηλον ποιεῖ τῶν συνιόντων ἡ προαίρεσις, ἱστορίαν ὑμῖν διηγήσομαι παλαιάν. Πτολεμαῖος ὁ Φιλάδελφος τὰς πανταχόθεν βίβλους συναγαγὼν, καὶ μαθὼν ὅτι καὶ παρὰ Ἰουδαίοις εἰσὶ γραφαὶ περὶ Θεοῦ φιλοσοφοῦσαι, καὶ πολιτείας ἀρίστης, μεταπεμψάμενος ἄνδρας ἐκ τῆς Ἰουδαίας, ἡρμήνευσεν αὐτὰς δι' ἐκείνων, καὶ ἀπέθετο εἰς τὸ τοῦ Σεράπιδος ἱερόν· καὶ γὰρ ἦν Ἕλλην ὁ ἀνήρ· καὶ μέχρι νῦν ἐκεῖ τῶν προφητῶν αἱ ἑρμηνευθεῖσαι βίβλοι μένουσι. Τί οὖν, ἅγιος ἔσται τοῦ Σεράπιδος ὁ ναὸς διὰ τὰ βιβλία; Μὴ γένοιτο! ἀλλ' ἐκεῖνα μὲν ἔχει τὴν οἰκείαν ἁγιότητα, τῷ τόπῳ δὲ οὐ μεταδίδωσι, διὰ τὴν τῶν συνιόντων ἐκεῖ μιαρίαν. Τὸ αὐτὸ τοίνυν καὶ περὶ τῆς συναγωγῆς λογιστέον. Εἰ γὰρ καὶ μὴ εἴδωλον ἕστηκεν ἐκεῖ, ἀλλὰ δαίμονες οἰκοῦσι τὸν τόπον. (Ιωάννης Χρυσόστομος , Κατά Ιουδαίων στ')

Θέλεις να δης και ποιος υπήρξε στην πραγματικότητα ο ήρωάς σου ; Δες και τα παρακάτω :

«Ο δε μέγας Ιωάννης (ο Χρυσόστομος) ασκητάς πυρπολούμενους από ζήλον θεού (φανατισμένους καλόγερους) συνέλεξε, με βασιλικούς δε νόμους αυτούς οπλίσας, κατά των ειδωλικών (ελληνικών) έπεμψε τεμενών, τα δε χρήματα δια τους κατεδαφιστάς και τους βοηθούς, δεν έλαβεν από τα βασιλικά ταμεία, αλλά από πλούσιες γυναίκες που φιλοτίμως να παρέχουν κατέπειθε, ώστε με την λαμπρή τους πίστη να κερδίσουν την ευλογία. Έτσι με τον τρόπο αυτόν τους υπολειπόμενους Σηκούς (ελληνικούς ναούς) με τούτον τον τρόπον εκ βάθρων ανέσπασεν.»
Θεοδώρητου, Εκκλησιαστική Ιστορία (Τομ. 5ος σελίδες 328 - 330)

Όλα αυτά , υπέροχα παραδείγματα χριστιανικής (αγάπης) . Αυτά σίγουρα δεν σου τα είπε ο παπάς της ενορίας σου φίλε πρώην δωδεκαθεϊστή και νυν χριστιανοταλιμπαν demonhunter .

Υ.Γ.
Αν θέλεις να μάθης και για το άλλο το κουμάσι τον Θεόφιλο Αλεξανδρείας εδώ είμαι να σου εξηγήσω ότι δεν σου εξήγησε ο παπάς , και μάλιστα με στοιχεία μέσα από χριστιανικά βιβλία .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2011, 14:22:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εξηφανίσθη και αυτός Sesostris
θα κσαναπήγε στον παπά για να τον βρίσει πάλι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2011, 16:11:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=4t_sr590o4I

Νευριασμένος πάλι...???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
demonhunter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
217 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2011, 16:12:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους demonhunter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Demonhunter , καλημέρα!
Φίλε μου , το γεγονός ότι η κεφαλή της Ορθοδοξίας συμμετείχε σε θρησκευτική τελετή των Εβραίων , κατ'αρχάς δεν δείχνει κάτι το επιλήψιμο...στο κάτω κάτω Χριστιανισμός και Ιουδαϊσμός έχουν πολλά κοινά στοιχεία στην πίστη τους και μην ξεχνάς ότι ο Χριστιανισμός πρόκειται για μια παραλλαγή της Ιουδαϊκής Πίστης.
Τα "Ιερά βιβλία" είναι τα ίδια , οι μέν περιμένουν ακόμα τον Μεσσία -δεν αναγνώρισαν τον Χριστό ως τέτοιο..- και οι δε -Χριστιανοί- αναγνώρισαν στο πρόσωπο του Γιοσούα -έτσι είναι το πραγματικό του όνομα και όχι Χριστός- τον Μεσσία που αναφέρετο στα "Ιερά βιβλία" και κεί είναι η σοβαρή διαφορά ανάμεσά σας -αν δεν κάνω λάθος-...
Επιπλέον , γνωρίζεις ότι η Ιουδαϊκή πίστη και Θρησκεία προϋπήρχε του Χριστιανισμού και οι ίδιοι -Ιουδαίοι- θεωρούν τον Χριστιανισμό ως μια αίρεση , όπως εσείς οι Χριστιανοί οι Ορθόδοξοι θεωρείται ως αιρετικούς όλους τους υπολοίπους -Καθολικούς..Παλαιοημερολογίτες..Προτεστάντες..κοκ..-και κείνοι ασφαλώς εσάς ως αιρετικούς!
Ασφαλώς εσύ θεωρείς ως αληθινή πίστη -την Ορθόδοξη πίστη- αλλα και οι υπόλοιποι θεωρούν την δική τους ως αληθινή!
"Θαύματα" δε , έχουν να παρουσιάσουν και οι μέν και οι δέ...θαύματα παντού!
Το γεγονός ότι ο Χριστιανισμός έχει πολυδιασπασθεί αφορά εσάς τους ιδίους και κανέναν άλλο , μόνοι σας διασπασθήκατε και όχι ευθύνη άλλων Θρησκειών , είτε των Δωδεκαθεϊστών...είτε των Μουσουλμάνων..κοκ!

Ο Δαβίδ [Π.χ] λατρεύεται τόσο απο την Ιουδαϊκή Θεολογία , όσο και απο την Χριστιανική αλλα και την Ισλαμική Θεολογία!

Και για να θυμηθούμε λιγάκι ορισμένα πραγματάκια , άξίζει να επαναφέρουμε στην μνήμη μας τις μεθόδους που χρησιμοποιούσε ο "Θεϊκός Δαβίδ , αυτός ο τόσο πράος και μεγάλος προφήτης"...κόβοντας χερια και πόδια αντιπάλων ακόμα και αλόγων...ανάμεσα σε σιδηροπρίονα , οδοντωτές τροχιές και σφήνες και τους έκαιγε με κεραμευτικά καμίνια.

Ωστόσο θα ήθελα να φανώ καλο-προαίρετος και θα ήθελα να σε ρωτήσω το εξής.."Ωραία όλα αυτά αποτελούν έργα και ημέρες άλλων πριν τον Χριστό , άντε να το δεχθώ...ο Χριστός όμως διαχώρισε τη θέση του απο την Παλαιά Διαθήκη και όλα όσα εκεί αναφέροντο και είπε ρητα ότι ο Γιαχβέ δεν ήταν πατέρας του και δεν έχει αυτός -Χριστός- καμμιά σχέση με όλα τα γεγονότα που εκεί παρουσιάζονται"???

Ας αναφέρουμε δε και μιά μαρτυρία , από την πλευρά του Χριστού για τον πατέρα του, αυτόν τον ίδιο θεό των Ιουδαίων. Συνομιλεί ο Χριστός με κάποιους Ιουδαίους κι αυτοί του λένε: «Εμείς δεν έγενηθήκαμε από πορνεία, έναν πατέρα έχουμε τον θεό». Τότε ο Χριστός τους είπε: «Εάν ο θεός ήτο πατέρας σας, θα με αγαπούσατε, διότι εγώ από τον θεόν εβγήκα και ήλθα εδώ. Δεν ήλθα από τον εαυτό μου αλλ’ εκείνος με έστειλε...» (Ιωάνν. 8. 41).
Ο δε Απόστολος Παύλος, στις πράξεις των Αποστόλων και στις επιστολές του, εκατοντάδες φορές εξηγεί πώς ο θεός των Εβραίων Γιαχβέ είναι ο πατέρας του Ιησού.
http://www.athriskos.gr/modules/news/article.php?storyid=30

Αν λοιπόν φίλε μου ο Γιαχβέ -Θεός να σου τύχει..- είναι συνδεδεμμένος με τόσες φρικαλεότητες που αναφέρονται στην Παλαιά Διαθήκη , τότε δεν μένει παρά να υποθέσουμε ότι και ο Χριστός -εφόσον δεν διαχώρισε την θέση του αλλα ούτε και η σημερινή αλλα και η χθεσινή εκκλησία..- αποδεχόμενός την -Π.Δ- επι της ουσίας είναι ΚΑΙ αυτός παρα τις διακηρύξεις του , ένας απλός υποκριτής -τουλάχιστον-....!

Θα ήθελα τις παρατηρήσεις σου!


Το θεμα ειναι αν η Παλαια Διαθηκη οπως την ξερουμε σημερα ειναι
ιδια με την παλαια διαθηκη επι εποχης του Χριστου και δεν εχουν
βαλει το χερακι τους ραβινοι. Συμφωνω οτι αυτα που γραφει μεσα
δεν εχουν σχεση με την διδασκαλια του Χριστου και η εκκλησια πρεπει
να το ψαξει οπως εψαξε τα ευαγγελια.
Παρολα αυτα Γιαχβε σημαινει ο Ων, δηλαδη ο Θεος που υπαρχει παντα,
ο δημιουργος. Θα μπορουσε ο Χριστος να μιλουσε για αλλον δημιουργο??
Η εβραικη γλωσσα ειναι πολυ φτωχη και με μια λεξη αναφερονται σε
πολλα διαφορετικα, π.χ. ακομα και σημερα δεν μπορουν να καταλαβουν
τι ακριβως εννοουσαν με την λεξη ελοχιμ για παραδειγμα.
Οι χριστιανοι εχουν την Καινη Διαθηκη σαν ιερο τους βιβλιο και εχουν
δωσει ολη την βαση της θρησκειας εκειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

demonhunter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
217 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2011, 16:19:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους demonhunter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εδώ ο Χρυσόστομος - όνομα και πράμα - είναι σαφώς αντίχριστος, διότι ο Χριστός σας θεωρεί εκλεκτό του λαό τους Ιουδαίους.
Καί δεν μου φαίνεται σαν νόμος, αλλά σαν κήρυγμα μίσους...
Δεν φαίνεται ν' απαγορεύει όμως την συμπροσευχή με πολυθεϊστές ή Βουδιστές κ.α.
Μόνο με Ιουδαίους!
Τούς ΕΚΛΕΚΤΟΥΣ του θεού σας!
Μήπως είσαι κι εσύ αντίχριστος demonhunder;
Θα συμπροσευχόσουν με "δωδεκαθεϊστή";

Ο παλιος ισραηλ ΗΤΑΝ ο εκλεκτος λαος του Θεου, τωρα ειναι ο νεος
ισραηλ οι χριστιανοι.


quote:
Δεν μπορώ να καταλάβω ένα πράγμα βρε παιδιά.
Γιατί όλοι οι χριστιανοειδείς "κσεχνούν" πάντα ότι τον Χριστό τους τον σταύρωσαν οι Ρωμαίοι;
Καί ότι οι Ρωμαίοι σταύρωναν εγκληματίες και όχι "υιούς του θεού";

Οι εβραιοι εβαλαν τους ρωμαιους να τον σταυρωσουν

quote:
Τον προφήτη Ηλία, για παράδειγμα.
Ως τίνων προπάτορες μνημονεύονται οι Αβρααμ, Ισαακ κλπ στις εκκλησίες;

Α! Και μην κσεχάσω!
Ο "Ελληνας" Νικόλαος!


Μα το ειπα και πριν εχουμε ορισμενους προφητες και οι δυο αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειμαστε ιδιες θρησκειες. Και ναι ο Αγιος Νικολαος ηταν Ελληνες, μην αρχισεις την προπαγανδα οτι ηταν τουρκος γιατι θα
εισαι αστειος. Και οχι μονο ο Αγιος Νικολαος αλλα σχεδον το 70% των Αγιων μας ειναι ελληνικης καταγωγηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

demonhunter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
217 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2011, 16:25:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους demonhunter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όλα αυτά , υπέροχα παραδείγματα χριστιανικής (αγάπης) . Αυτά σίγουρα δεν σου τα είπε ο παπάς της ενορίας σου φίλε πρώην δωδεκαθεϊστή και νυν χριστιανοταλιμπαν demonhunter .

Υ.Γ.
Αν θέλεις να μάθης και για το άλλο το κουμάσι τον Θεόφιλο Αλεξανδρείας εδώ είμαι να σου εξηγήσω ότι δεν σου εξήγησε ο παπάς , και μάλιστα με στοιχεία μέσα από χριστιανικά βιβλία .


Για να υποστηριξε αυτα τα πραματα καποιο λογο θα ειχε, οσο για το
φονο που εγραψες δεν μου φαινεται κατι κακο, σε ενα πολεμο για
παραδειγμα οι εχθροι μας πρεπει να νικηθουν και ο Θεος μας θα βοηθησει.

Αν εχεις στοιχεια μεσα απο χριστιανικα βιβλια στειλε μου να τα δω,
δεν ειμαι ουτε φανατικος ουτε ταλιμπαν. Αν ειναι ετσι οπως τα λες
θα συμφωνησωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2011, 16:31:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το θεμα ειναι αν η Παλαια Διαθηκη οπως την ξερουμε σημερα ειναι
ιδια με την παλαια διαθηκη επι εποχης του Χριστου και δεν εχουν
βαλει το χερακι τους ραβινοι. Συμφωνω οτι αυτα που γραφει μεσα
δεν εχουν σχεση με την διδασκαλια του Χριστου και η εκκλησια πρεπει
να το ψαξει οπως εψαξε τα ευαγγελια.

Παρολα αυτα Γιαχβε σημαινει ο Ων, δηλαδη ο Θεος που υπαρχει παντα,
ο δημιουργος. Θα μπορουσε ο Χριστος να μιλουσε για αλλον δημιουργο??

Η εβραικη γλωσσα ειναι πολυ φτωχη και με μια λεξη αναφερονται σε
πολλα διαφορετικα, π.χ. ακομα και σημερα δεν μπορουν να καταλαβουν
τι ακριβως εννοουσαν με την λεξη ελοχιμ για παραδειγμα.
Οι χριστιανοι εχουν την Καινη Διαθηκη σαν ιερο τους βιβλιο και εχουν
δωσει ολη την βαση της θρησκειας εκει


Φίλε μου γνωρίζεις ποιός είναι ο περίφημος Γιαχβέ και ποιά τα έργα του που αναφέρονται μέσα στην Π.Δ ???
Τελικά για τους Χριστιανους ισχύει ή δεν ισχυει η Π.Δ???

Λές..."Παρολα αυτα Γιαχβε σημαινει ο Ων, δηλαδη ο Θεος που υπαρχει παντα,
ο δημιουργος. Θα μπορουσε ο Χριστος να μιλουσε για αλλον δημιουργο"??

Άρα δέχεσαι ότι ο Γιαχβέ είναι ο Θεός Σας???

Μίλα ξεκάθαρα φίλε μου , με μπερδεύεις...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2011, 16:33:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

demonhunter

Ο παλιος ισραηλ ΗΤΑΝ ο εκλεκτος λαος του Θεου, τωρα ειναι ο νεος
ισραηλ οι χριστιανοι.

Ποιός το είπε αυτό πάλι???



Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 11 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy