ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Το επικινδυνο παιχνιδι "Ποτηρακι"..Αληθινη ιστορια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 43
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2004, 09:48:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γ)αν δεν συμμετεχεις εσυ σε αυτο το "παιχνιδι" δεν εισαι δηλαδη μεσα στο κυκλο εσυ και απλα παρακολουθεις απο καμια αποσταση μπορεις να παθεις τιποτα???



Εχω την εντυπωση οτι ολοι ειναι μεσα στον κυκλο δεν κινδυνευουν...οσοι ειναι εξω, καταλαβαινεις!!!
ΟΜΩΣ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΙΟ ΕΜΠΕΙΡΟΣ!!! (με την κακη εννοια!)

Στην Αφρικη θα παω με τους Massai

Edited by - scully on 14/01/2004 10:45:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νεφέλη
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2004, 14:18:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Νεφέλη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Scully, αυτό το "με την κακή έννοια" δε τό 'πιασα, αλλά δεν πτοούμαι, δεν θορυβούμαι και απαντώ στον Liva

Φίλε Liva, κατ' αρχάς καλωσήρθες! Κατά δεύτερον... υποθέτω ότι οι ερωτήσεις σου είναι γενικές και δεν περιορίζονται στο θέμα "ποτηράκι", οπότε απαντώ επίσης γενικώς (αν είναι ποτέ δυνατόν μύστης άνθρωπος που σέβεται τον εαυτό του και την τέχνη του ν' ασχολείται με ποτηράκια για να καλέσει πνεύμα! Άπαξ και ξέρει από κύκλους, σιγά μην κάνει ποτηράκια, πιατάκια και μαχαιροπίρουνα μη χε...)

α)αν σπασει ο κυκλος τι γινεται?
Μπορεί να ξανακλείσει αλλά θα πρέπει να γίνει ταχύτατα.

β)αν καταφερεις και τον κανεις να πει το ονομα του δεν γινεται "αδυναμος" μετα?
Δεν είναι θέμα αδυναμίας, αλλά θέμα συγκεκριμμένου πλέον εξορκισμού. Ε, πως να το κάνουμε, πάει να λες "ψιτ... ρε... εσύ με τα κέρατα (λέμε τώρα)... ουστ ρε!"; Δε πάει!
Επίσης, γνωρίζοντας το όνομά του, έχεις άλλο ένα "ατού": Ακόμα κι αν δεν καταφέρεις τίποτα εκείνη τη στιγμή, μπορείς να τον τσακώσεις αργότερα! (μεγάλη ιστορία... γιατί το ανέφερα; Ελπίζω να μην αρχίσουν οι παρακλήσεις για επεξήγηση γαμώτο...)

γ)αν δεν συμμετεχεις εσυ σε αυτο το "παιχνιδι" δεν εισαι δηλαδη μεσα στο κυκλο εσυ και απλα παρακολουθεις
Εάν αναφέρεις το "ποτηράκι", δεν τίθεται θέμα μέσα-έξω, διότι πολύ απλά ΔΕΝ ΕΧΕΙ μέσα κι έξω!
Εάν όμως αναφέρεσαι γενικότερα, καλλίτερα να βάλεις τον πισινάκο σου μέσα στον κύκλο παρά απ' έξω, διότι δεν τον βλέπω καθόλου καλά!!!

Οκ... διακωμώδησα λιγάκι την κατάσταση. Αλλά ότι έγραψα ισχύει! Συνοπτικά, τα πράγματα είναι απλά: εάν γνωρίζεις τι κάνεις, καλά κάνεις και τα κάνεις. Εάν όμως όχι, καλύτερα άστο για όταν θα μάθεις! ΕΙΔΙΚΑ η επίκληση πνευμάτων είναι επικίνδυνη ιστορία και δεν σηκώνει "αν", "μήπως", "να δοκιμάσω" και σουξου μουξου μανταλάκια! Ή ξέρεις ή δε ξέρεις, ή συμμετέχεις ή κάθεσαι σπιτάκι σου εκ του ασφαλούς! Τα "βλέποντας και κάνοντας" μπορεί να σου στοιχίσουν πολύ περισσότερα απ' όσα μπορείς να φανταστείς!

Και παράκληση... ρε παιδιά, όταν γράφετε πρακτικές που το ξέρετε ότι μπορούν να γίνουν επικίνδυνες, τονίστε το!! Ήδη ένας επισκέπτης βρήκε τον μπελά του με τις πρακτικές αναφορές που γίνονται σε αυτήν την συζήτηση!
Δεκτό το "ας πρόσεχε", αυτό είπα κι εγώ άλλωστε! Αλλά μήπως να το τονίζουμε το αναθεματισμένο το "ΠΡΟΣΕΧΕ ΡΕ! ΘΑ ΦΑΣ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ";

Με καλή διάθεση,
Νεφέλη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

.Κανένας.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


98 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2004, 17:03:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους .Κανένας.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα ήθελα να ενημερώσω τον Κανένα ότι το δεύτερο προφίλ Κανένας. - με τελεία - που δημιούργησε έχει απενεργοποιηθεί.

Φιλε Admin καλησπερα.
Εφτιαξα και δευτερο προφιλ γιατι εχω προβλημα και με το πρωτο.
Απενεργοποιοντας και το δευτερο με αναγκαζεις να φτιαξω αλλο ενα.
Αν θες απενεργοποιησε και το πρωτο μου, δεν μου χρειαζετε, για να εχω μονο αυτο.

Φιλικα.......Κανένας.

Γλυκια η ζωη και ο θανατος μαυριλα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2004, 17:50:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εχω την εντυπωση οτι ολοι ειναι μεσα στον κυκλο δεν κινδυνευουν...οσοι ειναι εξω, καταλαβαινεις!!!
ΟΜΩΣ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΙΟ ΕΜΠΕΙΡΟΣ!!! (με την κακη εννοια!)

Aν και δεν έχω πείρα στο θέμα, θα ήθελα να προσθέσω ότι αν φτιάξεις σωστά τον κύκλο, ούτε ο διάολος ο ίδιος δεν μπαίνει. ΌΜΩΣ δεν μπορείς να κάτσεις στον κύκλο για τα υπόλοιπα 80 χρόνια της ζωής σου. Με το που θα βγεις πιστεύοντας ότι τέλειωσαν όλα, ο δαίμων μπορεί να σου την πέσει όποτε του γουστάρει και να γίνει το σώσε.
Επίσης, αν καλέσεις κάτι πιο δυνατό από πνευματάκια του τσαγιού, αυτό θα κάνει ό,τι μπορεί για να σε βγάλει από τον κύκλο. Θα σου προβάλει οράματα τα οποία θα είναι αδύνατο να τα ξεχωρίσεις από τα κανονικά και πάει λέγοντας. Βέβαια εδώ μιλάμε για επίκληση αγρίων πραγμάτων, αλλά εγώ απλά σημειώνω. Άλλωστε αυτά τα είπε και ο Yngwie προηγουμένως.

-ΥΗVH
Light in extension

Solve et Coagula
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2004, 10:51:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με το που θα βγεις πιστεύοντας ότι τέλειωσαν όλα, ο δαίμων μπορεί να σου την πέσει όποτε του γουστάρει και να γίνει το σώσε.

να μου την πεσει...??!! Ωχχχ..!

Στην Αφρικη θα παω με τους MassaiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νεφέλη
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2004, 11:26:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Νεφέλη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΌΜΩΣ δεν μπορείς να κάτσεις στον κύκλο για τα υπόλοιπα 80 χρόνια της ζωής σου. Με το που θα βγεις πιστεύοντας ότι τέλειωσαν όλα, ο δαίμων μπορεί να σου την πέσει όποτε του γουστάρει και να γίνει το σώσε.

Γεγονός! Πρέπει κανείς να είναι ιδιαίτερα προσεχτικός και να μην θεωρρεί πως όλα τελείωσαν επειδή επικρατεί ησυχία!
Βέβαια, όποιος φτάνει σε σημείο να επικαλείται πνεύματα με κύκλο, ή ξέρει τι κάνει οπότε δεν κινδινεύει ή νομίζει ότι ξέρει τι κάνει και θα το φάει το κεφαλάκι του...

quote:

Επίσης, αν καλέσεις κάτι πιο δυνατό από πνευματάκια του τσαγιού, αυτό θα κάνει ό,τι μπορεί για να σε βγάλει από τον κύκλο. Θα σου προβάλει οράματα τα οποία θα είναι αδύνατο να τα ξεχωρίσεις από τα κανονικά και πάει λέγοντας. Βέβαια εδώ μιλάμε για επίκληση αγρίων πραγμάτων, αλλά εγώ απλά σημειώνω.

Επίσης γεγονός και μην νομίζετε ότι χρησιμοποιεί απαραίτητα οράματα που προκαλούν τον φόβο! Το... "ρεπερτόριο" διαθέτει μεγάλη ποικιλία και εναλλάσεται ανάλογα τον εκάστοτε φιλόδοξο... μάγο.

quote:

Άλλωστε αυτά τα είπε και ο Yngwie προηγουμένως.

Εδώ είσαι κι εσύ πουλάκι μου;
(στον φίλο Yngwie απευθύνομαι)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2004, 12:29:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ερωτηση: Εσυ Νεφελη μας που τα ξερεις αυτα...?!
Εχεις κι εσυ προηγουμενα με κυκλους?!

Στην Αφρικη θα παω με τους MassaiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νεφέλη
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2004, 14:25:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Νεφέλη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Εγώ δεν έχω προηγούμενα με κανέναν! Αυτοί έχουν με μένα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2004, 16:29:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρώτα απ'όλα, θα ήθελα να πω ένα μεγάλο μπράβο στη Νεφέλη για την ιστοσελίδα της, αφού εκτός από καλό σχεδιασμό και εύκολη πλοήγηση έχει και πολύ χρήσιμες πληροφορίες.
Αλήθεια, τα΄άρθρα που ο τίτλος τους είναι γραμμένος με γκρι, χωρίς υπερσύνδεσμο, είναι τα... "προσεχώς" ή απλά δεν είναι διαθέσιμα για χ λόγους?

Ε, με τα πολλά ξέχασα τί ήθελα να πω...
Τέλος πάντων.

-ΥΗVH
Light in extension

Solve et Coagula
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2004, 17:44:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.Κανένας.:
quote:
Αν θες απενεργοποιησε και το πρωτο μου, δεν μου χρειαζετε, για να εχω μονο αυτο.

Εντάξει, απενεργοποιείται και ο λογαριασμός Κανένας.


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 11:02:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ δεν έχω προηγούμενα με κανέναν! Αυτοί έχουν με μένα

???? ???? ????

Στην Αφρικη θα παω με τους MassaiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MoHe-L
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 11:20:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoHe-L  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα φίλοι μου .
Είναι πολύ ενδιαφέρον το θέμα που έχετε ανοίξει εδώ και καιρό και πραγματικά μου έχει δημιουργηθεί μια τεράστια απορία .
Δεν είναι τελικά αρκετές οι παραπάνω ιστορίες για να αποτρέψουν κάποιους στην επίκληση πνεύματος ?
Πρέπει να έχουν και αυτοί κάποια άσχημη εμπειρία δηλαδή ?
Δεν θέλω να γίνω αυτός που έτσι ξαφνικά αρχίζει να φωνάζει και να προκαλεί .
Απλά εύχομαι να τα ήξερα όλα αυτά πριν από 10 χρόνια .
Τότε σε ηλικία 18 χρόνων είχαμε κάνει με την παρέα μου κάποια επίκληση .
Συγκεκριμένα ήμασταν περίπου 20 άτομα σε ένα πάρτι που έκανε μια φίλη σε ένα οικισμό έξω από την πόλη που μένω .
Έτσι για πλάκα λοιπόν , είπαν οι μεγαλύτεροι , να κάνουμε μια επίκληση για να γελάσουμε .
Δεν τους βρήκε όμως όλους σύμφωνους αυτή η πρόταση .
Έτσι λοιπόν από τα 20 άτομα μείναμε τα 14 .
Η κοπέλα που είχε την ιδέα μας έλεγε ότι το έχει ξανακάνει και ότι ξέρει από αυτά .
Η αλήθεια είναι ότι ήταν κάπως παράξενη πάντα μαυροφορεμένη και λιγομίλητη .
Το περίεργο είναι ότι είχε μαζί της ένα μαύρο βιβλίο και μας είπε ότι είναι η σολομωνική .
Δεν πας σε ένα πάρτι και παίρνεις και την σολομωνική μαζί σου έτσι για πλάκα .
Τέλος πάντων μείναμε μόνο τα άτομα που θέλαμε να δοκιμάσουμε .
Ήταν ψυχοσάββατο με πανσέληνο γύρω στις 12 τα μεσάνυχτα θυμάμαι και η κοπέλα αυτή μας είπε ότι είναι η καλύτερη μέρα για τέτοια πράγματα .
Έβαλε 1 κερί στο τραπέζι και άλλο 1 15 μέτρα μακριά .
Έβαλε 1 κρυστάλλινο ποτήρι στο ξύλινο στρογγυλό τραπέζι και μας είπε ότι πρέπει να βγάλουμε όλα τα μεταλλικά πράγματα που είχαμε επάνω μας καθώς και ότι είχε σχέση με σταυρό .
Άρχισε να διαβάζει λοιπόν ενώ είχαμε πιαστεί όλοι χέρι χέρι και παρακολουθούσαμε με δέος όλα όσα έλεγε κοιτάζοντας την φλόγα του κεριού .
Μετά από λίγο , είπε αν είσαι εδώ σβήσε την φλόγα από το κερί [εννοώντας το κερί που είχε βάλει 15 μέτρα μακριά και σίγουρα κανένας μας δεν μπορούσε να το πειράξει .
Σημείωση
Τα παιδιά που δεν ήθελαν να είναι παρόν είχαν βγει στην βεράντα .
Τότε όλοι κοιτάξαμε το κερί και με το που βλέπουμε την φλόγα να παίζει δυνατά σε σημείο που ήταν έτοιμη να σβήσει νιώσαμε μια μεταλλική κρύα αίσθηση στον αέρα αλλά και στην γλώσσα μας .
Οι περισσότεροι άφησαν τα χέρια τους με αποτέλεσμα να σπάσει ο κύκλος και η κοπέλα άρχιζε να φωνάζει ότι δεν έπρεπε να το κάνουμε αυτό .
Η αλήθεια είναι ότι είχαμε παγώσει και δεν περιμέναμε να νιώσουμε κάτι τέτοιο .
Αμέσως μετά άρχισε να φυσάει τρομερά δυνατά έξω από το σπίτι και τα σκυλιά την εορταζόμενης να γαβγίζουν λυσσασμένα .
Τα παιδιά που ήταν έξω ήρθαν έντρομα μέσα και άρχιζαν να ρωτάνε τι κάναμε και γίνετε αυτός ο χαμός ?
Πάνω στην αναταραχή βλέπουμε τους γονείς της κοπέλας να έρχονται και μέσα σε 2 λεπτά είχαμε βάλει τα πράγματα όπως τα είχαν αφήσει .
Δεν ξέρω αν είναι σημαντικά αυτά που έζησα η αν ήταν πραγματικά η αρχή μιας επίκλησης .
Αυτό που ξέρω είναι ότι ήταν αρκετό για να με κάνει να μην επιθυμώ να ξανακάνω κάτι τέτοιο .
Πρέπει να σας πω ότι μέσα από το Esoterica έχω έρθει πιο κοντά στον θεό .
Μαθαίνω καθημερινά για πράγματα και εμπειρίες άλλων μελών και αυτό με έχει κάνει σκεπτόμενο και θεοσεβούμενο .
Όλα αυτά τα έγραψα για να καταλάβουν οι περίεργοι ότι ΔΕΝ πρέπει να ΠΑΙΖΟΥΝ με πράγματα που ΔΕΝ ΕΛΕΓΧΟΥΝ και ΔΕΝ ΚΑΤΑΝΟΟΥΝ .


http://www.mp3.com/dj_projectΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2004, 10:21:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παντα η περιεργεια ειναι αυτη που θα σε "τσιγγλαει" να το κανεις...!
Προσωπικα, δεν εχω βρει αλλους εθελοντες για να το δοκιμασω, διαφορετικα...
Τεσπα, πιστευω οτι αν καποιος το δοκιμασει παρ'ολα οσα εχει διαβασει σ'αυτο το θεμα...ειναι αξιος της μοιρας του!!!!

Ομως απ'οτι εχω διαβασει, απο οσουν μας περιγραφουν τετοιες καταστασεις, κανεις δεν επαθε τιποτα!!!!!!!!

Στην Αφρικη θα παω με τους MassaiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 10:20:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ή μηπως επαθε.....................?!?!?!

Στην Αφρικη θα παω με τους MassaiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dreamtrap
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
63 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 11:33:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dreamtrap  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΞΩ! ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΜΑΣ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 12:21:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΟΞΩ! ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΜΑΣ!!!

Στην Αφρικη θα παω με τους MassaiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 14:10:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας ξαναγυρίσουμε στο θέμα μας...
Άσχετη απορία (εκτός θέματος, εκεί θα ξαναγυρίσουμε αμέσως μετά, άλλαξα γνώμη!) : Όταν κάποιος που δουλεύει με κύκλο τον χαράξει στο έδαφος και βγει από αυτόν, δηλαδή τον σπάσει, την επόμενη φορά πρέπει να τον ξαναματαχαράξει στο έδαφος ή φτάνει κάποια άλλη ενέργεια???

-ΥΗVH
Light in extension

Solve et Coagula
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2004, 10:54:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όταν κάποιος που δουλεύει με κύκλο τον χαράξει στο έδαφος και βγει από αυτόν, δηλαδή τον σπάσει, την επόμενη φορά πρέπει να τον ξαναματαχαράξει στο έδαφος ή φτάνει κάποια άλλη ενέργεια???

Δεν καταλαβα τιποτα...!
"δουλευει με κυκλο"...?!

Στην Αφρικη θα παω με τους MassaiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2004, 14:17:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εεε, κάνει επικλήσεις με κύκλο, με κάθε επισημότητα, πώς να στο πώ βρε παιδί μου???

-ΥΗVH
Light in extension

Solve et Coagula
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2004, 11:19:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ααααααααααααααααα!

Στην Αφρικη θα παω με τους MassaiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σκορπιος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2004, 15:36:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σκορπιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφιερωμένο σε αδαείς και ανώριμους ερευνητές αυτού του θέματος. Κάποιες φορές , έχω προσπαθήσει να αποτρέψω κάποια παιδιά αλλά είναι μάταιο , και όταν πάθουνε τότε θα με θυμηθούνε αλλά τότε θα είναι αργά. Πριν 22 χ λόγο ανωριμότητας και μαγκιάς απέναντι σε παιδιά της ίδιας ηλικίας {16 17 18} άρχισα να ασχολούμαι με το ποτηράκι, άλλες φορές μάθαινα αλήθειες και άλλες ψέματα ,και άλλες τον τρόμο. Στη τελευταία συγκέντρωση, ήταν μεσημέρι συναντηθήκαμε 4 καλή φίλοι στο σπίτι από του ενός, που ήταν ο Δημήτρης ,και ήταν και η πρώτη φορά για αυτόν να πάρει μέρος σε συγκέντρωση. Αρχίσαμε τη διαδικασία της επίκλησης, ενδιάμεσα πεταγόταν ο Δημήτρης και έκανε πλάκα και αστειευόταν για αυτά που λέγαμε και κάναμε για να έρθει κάποιο πνεύμα, εμείς του λέγαμε να σταματήσει και ότι με αυτά δεν κάνουν πλάκα .Τελικά μετά από πολη προσπάθεια δεν ήρθε τίποτα ,σταματήσαμε και φύγαμε .Την άλλη μερα ο Δημήτρης ήταν να πάει στην δουλειά του [ήταν πάντα συνεπής στο χρόνο άφιξης στην εργασία του] ξύπνησε 20 λεπτά μετά από ότι συνήθως [από ότι μάθαμε από την μάνα του αργότερα δεν χτύπησε το ρολόι την σωστή ώρα ] τρέχοντας πηγαίνει στη στάση του λεωφορείου ,σαν αποτέλεσμα της αργοπορίας του το έχασε .περπάτησε 20 μέτρα πήγε στην επόμενη γωνία και περίμενε για να πάρει το λεωφορείο που έρχονταν από το Μενίδι, εκεί πέρασε από πάνω του ένα φορτηγό και τον έλιωσε, ποτέ δεν βρέθηκαν μάρτυρες και ποτέ δεν βρέθηκε το φορτηγό, σύμπτωση ? ισος .Εγώ έχω πολλά ερωτήματα που με κάνει να αμφιβάλω ακόμα και σήμερα ,μετά από αυτό το γεγονός σταμάτησα και θα κουβαλαω παντα αυτή την αναμνηση ,και τυψης για τον χαμο του φίλου μου που ισος να εχω ένα μερος ευθηνης

141166Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2004, 10:24:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ισως πραγματικα να ηταν συμπτωση...!
Για το φορτηγο προφανως θα μαθατε απο τους περαστικους...καλα αριθμο ή εστω καποια περιγραφη δεν ειδαν...?!
Αυτο πραγματικα ειναι περιεργο...
Το σπιτι που κανατε το παιχνιδι ηταν ειπες του παιδιου?

"Στην Αφρική θα πάω με τους Massai...!"
http://img.pathfinder.gr/clubs/photos/70380/29.jpgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σκορπιος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2004, 14:17:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σκορπιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η περιοχή που μέναμε ήταν απομακρυσμένη από το κέντρο ,και το λεωφορείο πέρναγε κάθε 45 λεπ και θα έπρεπε να είσαι στην ώρα σου στη στάση ,σαν αποτέλεσμα όταν έγινε το ατύχημα τους προηγούμενους τους είχε πάρει το λεωφορείο που έχασε ο φίλος μου και συνεπώς δεν υπήρχε κανείς να δει πως εγηνε ,και ήταν τόσο πρωί που τα γύρο μαγαζιά ήταν κλειστά ,το ότι ήταν φορτηγό το συμπέραναν από το σώμα που ήταν ένα με τον δρόμο Ναι έγινε στο σπίτι του

141166Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
138 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2004, 02:37:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα φιλοι...

δεν εχω διαβασει ολο το topic και δεν ξερω αν καποιος εχει ηδη αναφερει τα παρακατω.

η γιαγια μου ειχε εναν τετοιο πινακα και την ειχα δει μικρος να καλει καποιο πνευμα κατα την διαρκεια μιας "συγκεντρωσης" που κανανε με τους φιλους της καθε 15 μερες.

το σπουδαιο ειναι οτι ειχα διαβασει σε καποιες σημειωσεις της για τον πινακα.για να αποφυγετε τις δυσαρεστες συνεπειες του τελετουργικου πρεπει πρωτα να κανετε καποια ξορκια

καταρχας θα πρεπει να κανετε ενα "ξορκι προστασιας"(protection ritual),πριν ακομα ξεκινησετε
μολις τελειωσετε τις ερωτησεις και το πνευμα "φυγει"(μην νομιζετε οτι επειδη δεν γινεται αισθητη η παρουσια του εχει φυγει)καντε αμεσως ενα "ξορκι διωγμου"(lesser banishing ritual of the pentagram).
για να κανετε αυτα τα ξορκια πρεπει να ειστε υπερ-συγκεντρωμενοι γιατι δεν υπαρχει καμια ενδειξη που προσδιοριζει αν ενα ξορκι εχει γινει.

ο διαλογισμος πριν την ολη διαδικασια θα σας βοηθησει πολυ στο να κανετε τα ξορκια με επιτυχια.

Παροτρυνω ολους τους αναγνωστες να το δοκιμασουν.

ΑΦΟΥ ΟΜΩΣ ΠΡΩΤΑ ΓΙΝΟΥΝ "GURU" ΤΟΥ ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΜΑΘΟΥΝ ΤΑ ΞΟΡΚΙΑ.
Ο ΠΙΝΑΚΑΣ Οuija ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΣΑΝ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΣΤΕΙΟ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Question
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2004, 07:32:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Question  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είμαι καινούργιος-μόλις το πρώτο μήνυμα- και με όσα έχω διαβάσει μέχρι τώρα τα'χω παίξει τελείως. Σαν "νέος" λοιπόν, ζητώ κάποια κατανόηση πάνω σε αυτά που θα γράψω , μιας και δεν γνωρίζω πρόσωπα και καταστάσεις και δεν έχω σκοπώ να θίξω κανέναν.
Σε πολλά μηνύματα διάβασα τη γνωστή καραμέλα "ξέρεις, έχω πάρει μέρος σε τραπεζάκι ή ποτηράκι...αλλά δεν μπορώ να αποκαλύψω τα τόσο σημαντικά μυστικά...μην το κάνετε..είναι επικίνδυνο μπλα μπλα..". Λοιπόν, έχουμε και λέμε. Σύμφωνα πάντα με τα γραφόμενά σας, πιστοποιείται η ύπαρξη "πνευμάτων,ψυχών,φαντασμάτων κ.ο.κ". Αν συμφωνώ?Καλύτερα να μην εκφραστώ και μας διαγράψει τελείως ο διαχειριστής-και μόλις μπήκαμε. Συνεχίζω...εφόσον λοιπόν είναι τόσο εύκολο να αποδείξεις την ύπαρξη ενός άλλου κόσμου ή καλύτερα μιας άγνωστης μέχρι τώρα διάστασης, δεν θα έπρεπε να είχε παγιωθεί -νομοτελειακά- η άποψη πως "ναι!υπάρχουν πνεύματα" ? Ισχύει κάτι τέτοιο? Δεν θα μπορούσαν ανεξάρτητες επιστημονικές ομάδες-δεν αναφέρω κρατικούς οργανισμούς,για ευνόητους λόγους- να είχαν καταγράψει ή τελοσπάντων να αποδείξουν με αδιάψευστα στοιχεία- αφού... το επισημαίνω...είναι τόσο απλό- την ύπαρξη "πνευμάτων"?
Έχει γίνει κάτι τέτοιο? Το θέμα των "πνευμάτων" ήταν,είναι και θα είναι ένα αμφιλεγόμενο θέμα, κάτι ανάλογο με τις θρησκείες "υπάρχει θεός?". Όποιος θέλει να παραμυθιάσει τον εαυτό του-με στόχο να κερδίσει μια παντοτινή ελπίδα μακάριας μεταθανάτιας ζωής(εδώ γελάμε)-και στις θρησκείες πιστεύει και στην ύπαρξη πνευμάτων-αν και είναι διαφορετικά θέματα-. Είναι τόσο δυνατό αυτό το ρημάδι το "ναρκωτικό" που δεν κόβεται με τίποτα.....Question?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2004, 12:07:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και να γίνει κάτι τέτοιο από επιστήμονες, υπάρχουν διάφορα προβλήματα:
-Αν γίνει από ανεξάρτητους και πετύχει, θα αμφισβητηθεί (δικαίως)
-Αν γίνει από διακεκριμένους επιστήμονες στο χώρο, είναι ιδιαίτερα πιθανόν να είναι υπέρ του δέοντος σκεπτικιστές για να πετύχει κάτι τέτοιο.
-Καλά, πες ότι δουλεύει. Υπάρχουν τρόποι να εξηγηθούν αυτά επιστημονικά, όπως μικρο-κινήσεις των μυών λόγω αυθυποβολής κλπ, μα κατά πόσο αυτά είναι αλήθεια? Μην περιμένεις ότι θα σηκωθούν καρέκλες στο εργαστήριο!


Πολλά πράγματα έχουν "εξηγηθεί" έτσι, ακόμα και η Αστρική Προβολή έχει θεωρηθεί ψευδαίσθηση, παρ'όλο που τα στοιχεία που φέρνει ένας αστρικός ταξιδευτής από το αστρικό είναι σωστά και αντικειμενικά, όπως κάποιο αντικείμενο σε άλλο δωμάτιο.

-ΥΗVH
Light in extension

Solve et Coagula
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2004, 10:59:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Παροτρυνω ολους τους αναγνωστες να το δοκιμασουν.



Ωχχχχχχ...!
Πιστεψε με, αυτο δεν επρεπε να το πεις σ'αυτο το topic, σ'αυτο το forum, σ'αυτη τη σελιδα.............!

"Στην Αφρική θα πάω με τους Massai...!"
http://img.pathfinder.gr/clubs/photos/70380/29.jpgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

andrian
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
63 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2004, 16:00:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους andrian  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ question KAΛΩΣΟΡΙΣΕΣ ΚΑΤΑΡΧΗΝ..
ΚΑΤΑ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΘΕΣΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ Κ ΜΕ ΠΟΛΥ ΒΑΘΟΣ.. ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΑΝΑΡΩΤΗΘΕΙ..
ΣΑΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΛΟΙΠΟΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ Κ ΝΑ ΣΕ ΒΑΛΩ ΣΕ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΣΚΕΨΗΣ:
ΑΝ ΕΠΙΣΗΜΑ ΕΙΧΑΝ ΠΑΡΑΔΕΧΤΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΕΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ Κ ΠΝΕΥΜΑΤΑ Κ ΟΛΑ ΤΑ ΛΟΙΠΑ ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΤΙ ΘΑ ΠΑΘΑΙΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑΝ ΜΕ ΑΥΤΑ Κ ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑΖΑΝ ΩΣ ΦΑΝΤΑΣΙΕΣ..
ΦΑΝΤΑΣΟΥ Κ ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΕΣ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ "ΕΠΙΣΗΜΑ" ΤΙ ΘΑ ΠΑΘΑΙΝΕ Ο ΨΥΧΙΚΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΣΟΥ..? ΘΑ ΖΟΥΣΑΝ ΟΛΟΙ ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΙΜΑ ΦΟΒΟΥ..
ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΤΗ ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.. ΘΑ ΡΘΕΙ Κ Η ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΟΛΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΓΝΩΣΤΑ.. ΑΛΛΑ ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ..
ΩΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ ΣΟΥ ΛΕΩ ΑΚΟΜΑ ΟΤΙ ΕΙΔΙΚΑ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ... ΙΣΩΣ ΘΥΜΗΘΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΛΙΑ Κ ΤΟΤΕ...
ΠΟΙΟΣ ΕΙΔΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ Κ ΔΕΝ ΤΗ ΦΟΒΗΘΗΚΕ!!

ΔΕΝ ΕΙΔΑ
ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΑ
Κ ΑΝ ΡΩΤΗΣΑ
ΔΕΝ ΕΜΑΘΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lok
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2004, 16:19:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΑ ΡΕ ΜΑΓΚΑ ΠΩΣ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ ΑΥΤΟ ΕΓΩ ΣΕ ΚΑΤΙ ΤΑΙΝΙΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ Κ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΤΗ ΝΑ ΣΟΥ ΑΦΟΥ ΕΙΧΕΣ Κ ΤΑ Α*****ΑΒ Κ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ ΠΑΝΤΟΣ ΘΑ ΣΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΞΑΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Question
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2004, 22:48:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Question  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε andrian και πάλι η τοποθέτηση αυτή δεν οδηγεί πουθενά. Δεν μπορώ να ισχυριστώ πως "σίγουρα δεν υπάρχουν πνεύματα" γιατί δεν το γνωρίζω αλλά το σχετικό θέμα έχει ιστορία-παραθρησκευτική,παραπολιτισμική κ.ο.κ. Είναι όπως προανέφερα κάτι σαν "ψυχαναγκαστικό" ναρκωτικό. Σε πολλούς πολιτισμούς η αναζήτηση ενός διαφορετικού προσδιορισμού του "είναι" μας και της σχέσης μας με άλλες "πραγματικότητες" γοήτευε και έδινε τροφή για πολλές απορίες.Αλλά και πάλι..ποιο το συμπέρασμα?Λες πως είμαστε ακόμη ανέτοιμοι να μάθουμε την "αλήθεια" και πως πρέπει να προετοιμαστούμε.Κάπου το έχω ξανακούσει αυτό. Κι γιατί δηλαδή να έχουμε εμείς το προνόμιο να αποδείξουμε-κάποτε- την ύπαρξη των πνευμάτων την στιγμή που άλλοι πολιτισμοί-Ελληνικός,Αιγυπτιακός κτλπ- θεωρητικά,ανώτεροι....δεν το κατάφεραν. Και αν το είχαν καταφέρει-ποιος ξέρει?θα μου πεις-γιατί δεν μας προετοίμασαν όπως έκαναν σε πολλά άλλα πράγματα? Χρόνος υπήρχε. Ή μήπως το σχετικό θέμα είναι "μέρος της εξέλιξης" του σημερινού πολιτισμού μας? Από ότι γνωρίζω δεν το ανακαλύψαμε σήμερα...επομένως? Και επίσης η απάντηση που παίρνω από πολλούς " εφόσον δεν μπορείς να αποδείξεις την μη ύπαρξη τους...άρα μπορεί και να υπάρχουν" είναι κάτι σαν "μπορείς να πεις πως δεν υπάρχει θεός?Άρα υπάρχει!".Παίζουμε με τις λέξεις και με τις έννοιες. Τέσπα.. θα μπορούσα να γράψω και άλλες απορίες-δεν περιμένω απαντήσεις...άλλωστε who knows?-αλλά δεν μπορώ να ακούω΄με σιγουριά πως "ανακαλύψαμε τα πνεύματα". Αν και για να γίνει πιο σωστά η συζήτηση θα έπρεπε να καθορίσουμε τι εστί "πνεύμα" ..αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 43 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy