ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Bότανα - Διατροφή - Υγεία - fitness physical Νο1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 15:15:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
καλησπέρα.. doctor θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σου για την χορτοφαγία και την σχέση τον προβλημάτων υγείας με την ψυχολογία

Γειά σου φίλε μου..

Μάλλον εμένα θα αποκαλείς doctor...δεν είμαι γιατρός..

Η χορτοφαγία είναι μια επιστήμη.. μία μεγάλη επιστήμη..

Θα πρέπει να διευκρινήσω τη διαφορά της χορτοφαγίας ..με αυτούς που δεν τρώνε κρέας...

Εάν τρέφεσαι αποκλειστικά με ``χορτοφαγία`` σίγουρα θα αποκτήσεις πολλά προβλήματα .. εάν στην ``χορτοφαγία`` συμπεριλάβεις και ζωικά παράγωγα οπως αυγά, γάλα, συνεπώς τυριά και γιαούρτι τότε εντάξει..

Μπορείς να αποφύγεις το κρέας και να συμπεριλαβεις τις καθημερινές σου ανάγκες για πρωτείνη απο όσπρια, αυγά, γάλα, γιαούρτι κλπ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TrUsT
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 16:32:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TrUsT
Καλησπέρα.....Θα ήθελα κάποιος να μου πει πως μπορώ να αντιμετωπισω τα σπυράκια που εμφανίζονται κατα καιρούς στο πρόσωπο μου και μου δημιουργούν ιδιαίτερα προβλήματα.Σημειώνω οτι έιμαι 16 χρονών..

Ευχαριστώ!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 17:26:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Καλησπέρα.....Θα ήθελα κάποιος να μου πει πως μπορώ να αντιμετωπισω τα σπυράκια που εμφανίζονται κατα καιρούς στο πρόσωπο μου και μου δημιουργούν ιδιαίτερα προβλήματα.Σημειώνω οτι έιμαι 16 χρονών..

Γειά σου φίλε μου..

ΔΕΝ θα πρέπει να τρώς σοκολάτες, τσίπς, σνάκς, έτοιμες σάλτσες, και θα πρέπει να αποφεύγεις τα παγωτά τα τηγανητά και τα πολλά λιπαρά..

Θα πρέπει να τρώς πολλά φρούτα κυρίως γκρεηπ φρούτ, πορτοκάλια, φρούτα καλοκαιρινά φράουλες, κεράσια.

Θα πρέπει να χρησιμοποιείς δύο με τρείς φορές την εβδομάδα κάποιο αντισηπτικό οπου θα πλένεσαι πάρα πολύ καλά και θα πρέπει να ΞΕΠΛΕΝΕΣΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ να μην μένουν κατάλοιπα.. ειδικά πρίν το ξύρισμα...

Οταν και εάν ξυρίζεσαι με το μαλακό και πρίν ξυριστείς καλό πλύσιμο με αντισηπτικό και καλό ξέβγαλμα..

Μπορείς να βρείς αιθέρια έλαια απο ``Ροδόξυλο`` ή ``Σανδαλόξυλο`` ή ``Πατσουλί`` μερικές σταγονίτσες μαζί με λίγες σταγονίτσες νερό τσούζει λίγο και μετά μπορείς να χρησιμοποιείς after save.

Oχι λερωμένα χέρια στην καθαρή επιδερμίδα ειδικά μετά το ξύρισμα.

Edited by - allzzaro on 10/06/2005 17:31:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

smithakos
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2005, 15:18:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους smithakos
λοιπον allzarro θα σε στειλω παλι
εμφιαλωμενο νερο το θεμα μας...
ειναι προτιμοτερο απο το νερο της βρυσης?
αν ναι, με ποια κριτηρια επιλεγουμε μαρκα?
η χημικη αναλυση που γραφει στο πλάι πως μας βοηθαει?
καταλαβαινεις τι εννοω, ποια νουμερακια πρεπει να 'ναι μεγαλα, ποια μικρα κτλ.
δε ξερω αν ολα αυτα σου φαινονται ψιλα γραμματα, αλλα πιστευω πως το νερο ειναι σημαντικο σημειο που πρεπει να προσεχουμε.
Αφορμη για αυτο το post ηταν το οτι μετα απο χρονια που επινα μια συγκεκριμενη μαρκα (κορπη)πηρα λογω προσφορας καποια αλλη (αθως) και βλεπω διαφορα, προς το χειροτερο.
Θα 'θελα τη γνωμη σου φιλε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2005, 20:13:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark
αγαπητε allzzaro

ειχα μια συζητηση πριν απο λιγες μερες σχετικα με κατι ας πουμε σχετικο με την υγεια

συζητουσα με φιλους σχετικα με τις ελευθερες καταδυσεις.

υποστηριζα οτι απο οποιο υψος και αν βουτηξει καποιος αν το σωμα του ειναι σε καθετη γραμμη με τα χερια ψηλα δηαλδη οπως ακριβως βουτανε οι αθλητες δεν θα παθει τιποτα.

μου φερανε παραδειχμα τα 800 μετρα.οτι αν καποιος βουτηξει απο τα 800 μετρα δεν θα ζησει οπως και αν πεσει.

εγω ειπα οτι δεν εχει σημασια η αποσταση αλλα ο τροπος που θα βουτηξει καποιος.επομενως οποιο και αν ειναι το υψος αν το σωμα ειναι σε σωστη θεση δεν θα παθει τιποτα.

τελικα αν καποιος βουτηξει απο τα 800 μετρα με την τελεια σταση σωματος θα πεθανει?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2005, 23:54:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
μιας και ο deghar μπηκε "σφηνα" [αστειευομαι εννοειται φιλε!] να δοκιμασω να του απαντησω εγω φιλε allzzaro; ειχα και βλεπεις προσφατα μια συζητηση για κατδυσεις, οχι βεβαια για 800 μετρα!!

φιλε deghar θα σου εξηγηγσω με φυσικη, οση θυμαμε απο το σχολειο δηλαδη!

ας υποθεσουμε, κρινοντας απο την ηλικια που εχεις δηλωσει, πως εισαι 80 κιλα και πως η επιταχυνση της βαρυτητας στο μερος που βρισκεσαι ειναι g=10m/sec.sec

η δυναμη με την οποια θα χτυπησεις το νερο [αν θυμαμε καλα παντα]
ισουται με F=m.g.h [οπου m η μαζα σου κια h το υψος]
αρα εχουμε F=80.10.800=640,000N
μιλαμε για εξακοσιες σαραντα χιλιδες νιουτον!!!
αν ισχυει ο προχειρος υπολογισμος μου, αυτο ειναι σαν να πεφτει το ταβανι στο κεφαλι σου, και το ταβανι να ζηγηζει 64,000 κιλα!

θα ηθελα να σε δω σε τετοια κατασταση [προς θεου δεν θελω να πεθανεις, δεν εχω τιποτα εναντιον σου!] τι σταση θα επερνες!!!
αν νομιζεις οτι τα δαχτυλα σου και τα χερια σου και μετα το σωμα σου θα σχισουν το νερο και θα περασεις μαλακα σκεψου οτι τα δαχτυλα σου θα πολτοποιηθουν ακαριαια!!!

χωρια την πιεση που θα δεχθουν τα οργανα σου απο την κρουση!!

καλυτερα λοιπον να μην το δοκιμασεις!

τα' πα καλα allzzaro;

______________________________________________
learn as if you are going to live forever
live as if you are going to die tommorow
-soulflyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2005, 20:10:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
εμφιαλωμενο νερο το θεμα μας...
ειναι προτιμοτερο απο το νερο της βρυσης?

Γειά σου φίλε μου και πάλι...

Εγώ θα σου συνιστούσα .. να πίνεις νεράκι .. απο παντού...
Και απο τη βρύση και εμφιαλωμένα .. ο λόγος είναι ο εξής.
Ο οργανισμός μας συνιθίζει στους μικρόργανισμούς που περιέχει το νερό με αποτέλεσμα να παρουσιάζει ανοσία. Πίνοντας πάντα ενα συγκεκριμένο νερό συνηθίζει .. με αποτέλεσμα όταν αλλάζουμε να παρουσιάζονται διαταραχές.
Πίνοντας νερό πάντα εμφιαλωμένο .. συνηθίζει και μετά δεν μπορούμε να το αλλάξουμε..
Να πίνεις νερό απο παντού .. αυτό που θα πρέπει να αποφεύγεις είναι οι σόδες τα νερά που εχουνε επιπρόσθετα οπως τα ανθρακούχα νερά τα οποία παρουσιάζονται δήθεν φυσικά αλλά κάθε αλλο παρά φυσικά είναι.
Ενα αλλο κακό που εχουν τα εμφιαλωμένα είναι οτι μένουν μεγάλο χρονικό διάστημα στο πλαστικό pvc με αποτέλεσμα να αλλοιώνονται και εκτός αυτού μένουν μεγάλο χρονικό διάστημα σε άσχημους αποθηκευτικούς χώρους εκτεθημένους στον ήλιο οπότε αναπτύσουν μεγάλες θερμοκρασίες.
Μην δίνεις ιδιαίτερη σημασία λοιπόν στα εμφιαλωμένα και ακόμη περισσότερο σε νερό διυλισμένο απο διάφορα μηχανήματα με φίλτρα.
Νεράκι απο τη βρύση και που και που εμφιαλωμένο ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2005, 20:34:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark
quote:
θα ηθελα να σε δω σε τετοια κατασταση [προς θεου δεν θελω να πεθανεις, δεν εχω τιποτα εναντιον σου!] τι σταση θα επερνες!!!
αν νομιζεις οτι τα δαχτυλα σου και τα χερια σου και μετα το σωμα σου θα σχισουν το νερο και θα περασεις μαλακα σκεψου οτι τα δαχτυλα σου θα πολτοποιηθουν ακαριαια!!!

χωρια την πιεση που θα δεχθουν τα οργανα σου απο την κρουση!!

καλυτερα λοιπον να μην το δοκιμασεις!


ακομα και να ηθελα φιλε μου να το δοκιμασω δεν υπαρχει στην γη μερος που να εχει υψος 800 μετρα.εκτος και να πας στο εβερεστ και κανεις βουτια σε καποια λιμνη{αν υπαρχουν λιμνες εκει}

οι υπολογισμοι σου ειναι σωστοι. αλλα μιλαμε για νερο και οχι για ταβανι.

παρομοια πραγματα ελεγε και ενας στην παρεα.
μιλαμε για ενα παιδι με κοντο μαλλι καρφακι,γυαλια και χαζο υφακι.
γνησιος υπερασπιστης της λογικης.

τι να πω ισως και να εχεις δικιο.
σε αυτη την περιπτωση θα πρεπει να μιλησω στην παρεα μου και να παραδεχτω το λαθος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2005, 20:43:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
τα' πα καλα allzzaro;


Nαί καλά τα είπες .. όντως έτσι είναι..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2005, 12:28:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
ευχαριστω allzzaro!

deghar δεν υπαρχει λογος να ζητησεις συγνωμη αν δεν τους επριξες πολυ[!], αν και αυτος με το καρφι δεν πρεπει να ειχε χαζο υφακι για να λεει κατι τετοιο. μαλλον κατι παραπανω απο εμας θα ηξερε!

quote:
αυτό που θα πρέπει να αποφεύγεις είναι οι σόδες τα νερά που εχουνε επιπρόσθετα οπως τα ανθρακούχα νερά τα οποία παρουσιάζονται δήθεν φυσικά αλλά κάθε αλλο παρά φυσικά είναι.

κι αυτο που λενε "πηγαζει απο το ταδε μερος" ειναι ψεμα δηλαδη;
δεν ξερω τι ακριβως ειναι το ανθρακουχο νερο και δεν ξερω αν μπορειν να προερχεται απο τηφυση, γι'αυτο ρωταω...

______________________________________________
learn as if you are going to live forever
live as if you are going to die tommorow
-soulflyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2005, 16:33:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
δεν ξερω τι ακριβως ειναι το ανθρακουχο νερο και δεν ξερω αν μπορειν να προερχεται απο τηφυση, γι'αυτο ρωταω...

Γενικά στην Ευρώπη και οχι μόνο .. δεν πίνουν νερό απο τη βρύση ..
Το εμφιαλωμένο νερό είναι το μόνο νερό που πίνουν. Αυτό γίνεται ανέκαθεν οτι μόνο τώρα..
Οι λάτρεις του είδους προτιμούν το ανθρακούχο νερό τύπου ``περιέ``
Εννοείται οτι τα εμφιαλωμένα αυτά νερά είναι εκ του φυσικού τους ανθρακούχα..
Εδώ στην Ελλάδα έχουμε μερικά φυσικά ανθρακούχα νερά.. αλλά το εχω δεί με τα μάτια μου.. οτι κάθε αλλο παρά φυσικά είναι δεν θα αναφέρω μάρκες .. για ευνόητους λόγους ..
Το ανθρακούχο νερό υποτίθεται οτι προσφέρει καλύτερη χώνεψη .. αυτό φυσικά είναι μύθος.. το μόνο που καταφέρνει κανείς είναι να φουσκώνει τα έντερα του..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2005, 18:18:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
ευτυχως ποτε δε μου αρεσε αυτο το κατασκευασμα...
αλλα και αν το φτιαχνουν με χημικες μεθοδους τι διαφορα εχει απο το φυσικο; συντηριτικα;

______________________________________________
learn as if you are going to live forever
live as if you are going to die tommorow
-soulflyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TrUsT
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 16:18:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TrUsT
Allzzaro ta kataskeuasmata poy poulane kata kairous sthn agora kata ths liparothta tou proswpou voithane katholou??


ThanksΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 19:04:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Allzzaro ta kataskeuasmata poy poulane kata kairous sthn agora kata ths liparothta tou proswpou voithane katholou??

Φυσικά και βοηθούν... εκείνο ομως που βοηθά περισσότερο είναι να ξέρεις ..τι το προκαλεί και τι πρέπει να κάνεις.


Η λιπαρότητα λοιπον στο δέρμα προκαλείται από λιπώδεις αδένες. Πλένοντας με σαπούνι ξεραίνεται το δέρμα και έτσι οι αδένες κρατούν ακόμα περισσότερα υγρά για να ενυδατωθεί το δέρμα.
Tαλαιπωρεί λοιπον τις νεανικές-εφηβικές επιδερμίδες αλλά και τις ώριμες που έχουν χάσει την ισορροπία τους. Oι λόγοι που την προκαλούν μπορεί να είναι οι ορμονικές διαταραχές, η κληρονομικότητα, η κακή διατροφή ή το στρες. Όπως και να 'χει, η αντιαισθητική γυαλάδα μάς κάνει να νιώθουμε μειονεκτικά και αμήχανα. O καθαρισμός είναι η πιο σημαντική κίνηση, πάντα χωρίς υπερβολές, ώστε να μην έχουμε το αντίθετο αποτέλεσμα με ερεθισμούς, σπυράκια και ακόμα περισσότερο σμήγμα.

Λίγα λόγια για ενα συστατικό που περιέχουν σχεδόν ολες οι ενυδατικές κρεμούλες του εμπορίου .

Aloe Vera
Σήμερα, υπάρχουν πολλά καλλυντικά βασισμένα στην Αλόη και προϊόντα φροντίδας του δέρματος στην αγορά. Έχουν αναφέρει ότι η ενζυμική δραστηριότητα μειώνει πραγματικά ή αποβάλλει τα σημάδια, τις ρυτίδες λόγω ηλικίας και τις κηλίδες.
Το δέρμα απορροφά την Αλόη μέχρι τέσσερις φορές γρηγορότερα από το νερό. Φαίνεται ότι η Αλόη μπορεί πραγματικά να βοηθήσει στη διάνοιξη των πόρων του δέρματος και ν' απορροφήσει την υγρασία και τις θρεπτικές ουσίες που περιέχει.
Είναι γνωστό ότι είναι καταπραϋντική για το δέρμα. Η δράση της Αλόης είναι να κρατά το δέρμα απαλό και μαλακό. Επίσης για τα προβλήματα του δέρματος, όπως η ψωρίαση, οι αναφυλαξίες και ο έρπις, θεωρείται αποτελεσματική. Η Αλόη είναι άριστη για τη "ροδόχρου". Είναι μια νόσος που χαρακτηρίζεται από ερυθρότητα του προσώπου και μερικές φορές οίδημα. Συνήθως αρχίζει με ερυθρότητα στο κέντρο του προσώπου που σιγά - σιγά επεκτείνεται στα μάγουλα και στο πηγούνι. Αργότερα εμφανίζονται μόνιμες ευρυαγγείες και σπυριά σαν της ακμής με ή χωρίς πύο.
Η Αλόη Βέρα είναι μια από τις παλαιές φυσικές θεραπείες που έχουν μπει δίκαια στη σύγχρονη εποχή ως ένα από τα σύγχρονα "θαυματουργά" φάρμακα.

Αυτή η θεραπεία με Aloe Vera σταθεροποιεί και ρυθμίζει το επίπεδο του PH στο δέρμα. Με αποτέλεσμα φυσική λάμψη.

Αυτό που χρειάζεσαι εσύ δηλαδή...

ΟΠΟΤΕ Θα βρείς στο εμπόριο κρεμούλες ..οπως Κρέμα απολέπισης τζέλ καθαρισμού ενυδατική κρέμα και οι περισσότερες είναι βασισμένες στην Αλόη Βέρα. Θέλει πολύ περιποίηση..


Edited by - allzzaro on 17/06/2005 19:13:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2005, 19:43:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
θα ηθελα να κανω μια ερωτηση παλι σχετικη με το καπνισμα.
οταν καπνιζω, λιγο μετα, και πολλες φορες σε ασχετες στιγμες, προσπαθω να παρω βαθια εισπνοη και κατι στο λαιμο μου, την κοβει. αυτο γινεται απο τον τριτο μηνα καπνισματος μου.
μπορει να οφειλεται σε αυτο;;;

ουτε να χασμουρηθω δεν μπορω ωρες ωρες!!!

______________________________________________
learn as if you are going to live forever
live as if you are going to die tommorow
-soulflyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2005, 20:28:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Aγαπητέ φίλε crucifire

Λίαν συντόμως θα ανακαλύψεις οτι .. η νέα σου αυτή συνήθεια .. θα δημιουργεί μερικά προβληματάκια.
Το πρώτο είναι ο βήχας. Οι πνεύμονες ερεθίζονται μετά τα 6-7 τσιγαράκια και εκτός αυτού ερεθίζεται και ο φάρυγγας.
Για το λόγο αυτό λοιπόν δεν μπορείς να αναπνεύσεις.
Το χειμώνα όταν αρρωστήσεις απο ίωση τα πράγματα δεν θα είναι οπως τότε που δεν κάπνιζες. Ο βήχας απο την ίωση θα είναι απελπιστικός.
Οι αναπνοές σου δεν θα είναι οπως ήταν παλιά.. θα γίνονται δύσκολα.. και οσο περνά ο καιρός καπνίζοντας θα γίνονται ακόμα πιο δύσκολα..μέχρι που να φράξει αρκετά.... και τα αναπνευστικά θα αρχίσουν να σε απασχολούν σοβαρά..
Η νικοτίνη και η πίσσα που δεν εισχωρούν στούς πνεύμονες καταλλήγουν στο στομάχι. Αλλα ...προβλήματα εκεί απο γαστρεντερικά.. πλήθος προβλημάτων...
Μετά απο καιρό θα διαπιστώσεις οτι το δάκτυλο .. ο δείκτης συνήθως θα αποκτήσει κάποιο χρώμα ειδικά στο νύχι κοντά που θα προδίδει οτι είσαι επαγγελματίας καπνιστής. Το αυτό θα συμβεί και στα δόντια σου.. θα κιτρινήσουν... Απο οτι αντιλαμβάνεσαι .. το μαύρισμα δεν θα το γλυτώσουν ούτε οι πνεύμονες σου.. Εκεί η πίσσα θα αφήσει χοντρά κατάλοιπα με μόνιμες βλάβες .. και ανεπανόρθωτες ζημιές.

Αργότερα θα αρχίσουν και τα σοβαρότερα προβλήματα καρδιακά, καρκίνοι, και σε συνδυασμό με χρόνιες ασθένειες οπως ο ``διαβήτης`` κοινώς ζάχαρο .. δημιουργεί αρτηριοσκλήρωση και τα εγκεφαλικά πανε και έρχονται.. Το κάπνισμα εχει και άσχημη επίδραση στο δέρμα.. το γερνά ...

Υπάρχουν πολλοί τρόποι να το σταματήσεις.. οσο είναι νωρίς και δεν σου έχει κάνει ακόμα ζημιά..
Αυτά.

Edited by - allzzaro on 26/06/2005 20:32:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

guru22
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2005, 21:57:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους guru22
Καλησπέρα φίλε μου allzzaro. Ειμαι 24 χρονών και μόλις πριν δέκα ημέρες μετα από πολλές ζαλάδες, ναυτίες ιλλίγους και ασταθεια και μετά από επσκέψεις σε γιατρούς(σχεδών όλων των ειδικοτήτων) κατέληξαν σε --> αυχενικό σύνδρομο <-- το οποίο μου προκαλεί υπόταση...Ορθοστατική πίεση(hypotension). Τα αίτια που το προκάλεσαν είναι σιγουρα το επαγγελμα μου -προγραμματιστης- και πιθανότατα το γυμναστήριο (πχ squot και εναλλαγή θερμοκρασιας λουσιμο στεγνωμα και εξω..). Γυμνάζομαι εδώ και 2.5 χρόνια με πρόγραμμα και διάβασμα εχοντας εξερετικά αποτελέσματα.Θα σε παρακαλούσα λοιπόν αν γνωρίζεις και έχεις τον χρόνο να μου προτείνεις κάποιο βοτανο αφέξιμα κ.λπ για το αυχενικό(δύσκολο) και για την υπόταση(εκτός απο το κόκκινο κρασί).Τελος ξερω ότι το αλάτι κρατά τα υγρά στο σώμα και δυστυχώς πρέπει να το καταναλώνω. ΔΕΝ θέλω να πανε χαμένοι οι κόποι 2.5 χρόνων.. καποιες συμβουλές plzzzzz ( διατροφή, διάδρομος ;παθητηκή γυμναστική;). Ευχαριστώ προκαταβολικά!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
guru22
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2005, 22:20:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους guru22
Και μιας και συζητάτε για θέματα διατροφής και υγέιας οριστε και προσφορά από εμένα. Διαβάστετα(pdf) καλό θα σας κάνουν κακό όχι.

http://www.nal.usda.gov/fnic/dga/index.html

Είναι στοιχεία του αμερικάνικού υπουργείου γεωργίας τα οποία εκδίδονται κάθε 5 χρόνια( φετινά στοιχεία) και περιέχει συμβουλές ΚΑΙ πάνω απο 2000 προϊόντα με όλα τα χαρακτηριστικά τους (πρωτεινες υδατάνθρακες λιπη- κορσμενα και ακόρεστα- νερό αλάτι καλιο μαγνησιο .... ουφ κουράστικα και πολλά άλλα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2005, 18:32:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Ειμαι 24 χρονών και μόλις πριν δέκα ημέρες μετα από πολλές ζαλάδες, ναυτίες ιλλίγους και ασταθεια και μετά από επσκέψεις σε γιατρούς(σχεδών όλων των ειδικοτήτων) κατέληξαν σε --> αυχενικό σύνδρομο


Φίλε μου γειά σου.

Όταν λέμε αυχενικό σύνδρομο εννοούμε τον όρο που χρησιμοποιείται για να περιγράψει τις παθήσεις της αυχενικής μοίρας της σπονδυλικής στήλης (αυχενική σπονδυλαρθρίτιδα, οπίσθιο συμπαθητικό αυχενικό σύνδρομο και κήλη του μεσοσπονδυλίου δίσκου)... γενικώς λοιπόν χρησιμοποιούμε την ορολογία αυτή αλλά η ορολογία αυτή περιλαμβάνει πλήθος κακώσεων της περιοχής...του συγκεκριμένου σπονδύλου και η καθεμια εχει τη ακριβή δική της ορολογία...


Στην αυχενική σπονδυλαρθρίτιδα λοιπόν στην οποία μπορεί να οδηγηθείς αργότερα ....μπορεί και οχι.... (εξαρτάται απο μέγεθος και το είδος της κάκωσης) οι εκφυλιστικές αλλοιώσεις των αρθρώσεων των αυχενικών σπονδύλων που παρουσιάζονται με την πάροδο της ηλικίας προκαλούν την πάθηση αυτή. Παρατηρείται εκφύλιση των μεσοσπονδύλιων δίσκων, των αρθρώσεων των αποφύσεων των σπονδύλων και δημιουργία οστεοφύτων(άλατα). Τα συμπτώματα εξαρτώνται από το μέγεθος και τη θέση των οστεοφύτων ενώ είναι δυνατόν να προβάλλουν μέσα στα μεσοσπονδύλια τρήματα και να πιέζουν τις ρίζες των νεύρων που περνούν από εκεί.

Υπάρχει πόνος στην οπίσθια ή και στις πλάγιες επιφάνειες του αυχένα με επέκταση στην ινιακή χώρα ή μεταξύ των ωμοπλατών. Ο πόνος συνήθως είναι ήπιος αλλά αυξάνει με τις κινήσεις της κεφαλής οι οποίες είναι περιορισμένες.

ΤΩΡΑ...
Εχω να σου συστήσω πολλά βότανα για την περίπτωση αυτή ακόμα και σε φλεγμονώδεις περιπτώσεις αλλά δεν συνιστώνται σε περίπτωση που θα πάρεις φαρμακευτική αγωγή με αντιφλεγμονώδη...
Αυτό που θα σε συμβούλευα ομως είναι να κάνεις μία μαγνητική και να συμβουλευτείς εναν καλό οθροπεδικό. Κατόπιν αν χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις αντιφλεγμονώδη σε περίπτωση που υπάρχουν τυχόν φλεγμονές, (σίγουρα θα υπάρχουν δεν υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχουν) και μετά φυσιοθεραπείες τουλάχιστον 15 συνεδρίες λειζερ, ηλεκτρομαλάξεις, χειρομαλάξεις, και ασκήσεις αποσυμφόρεσης και αν χρειαστεί αλλες 15 συνεδρίες.
Ενας καλός ορθοπεδικός μετά τις μαγνητικές και την ψηλάφιση θα μπορέσει να προσδιορίσει τον λόγο που δημιουργήθηκε η πάθηση. Ο λόγος που δημιουργήθηκε παίζει τον σημαντικότερο ρόλο γιατί θα γνωρίζεις ποιες συγκεκριμένες κινήσεις πρέπει να αποφύγεις.
Αυτό παίζει τον σημαντικότερο ρόλο .. προσεξέτο ιδιαίτερως..

Συνήθως δεν παρουσιάζεται σε υγιείς ανθρώπους και μάλιστα σε ανθρώπους που γυμνάζονται. Κάποια βίαια κίνηση ή κάποια υπέρχρηση του σπονδύλου σίγουρα θα προκάλεσε κάποια φλεγμονή η οποία ευθύνεται για την ολη κατάσταση.
Μπορείς να συνεχίσεις να γυμνάζεσαι χωρίς κανένα πρόβλημα θα πρέπει να προσέχεις να μην ταλαιπωρείς τον σπόνδυλο που εχει το πρόβλημα να αποφεύγεις ορισμένες κινήσεις για ενα αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα.
Αυτό μαζί με τα αντιφλεγμονώδη και τις φυσιοθεραπείες θα οδηγήσει σε μακροχρόνια ίαση...Εαν τα συμπτώματα είναι πρόσφατα δηλαδή μερικών μηνών η ίαση θα ερθει αρκετά σύντομα. Εαν ομως τα συμπτώματα είναι παλιά τραύματα τότε η ίαση θα έρθει αρκετά αργά.. εαν η κατάσταση είναι προχωρημένη .. οπως κήλη του μεσοσπονδυλίου δίσκου δεν υπάρχει ίαση παρά μόνο χειρουργική επέμβαση.. Δεν νομίζω δεν θα φθάσεις εκεί.. με πολυ προσοχή και πολύ υπομονή θα δείς βελτίωση.
Μία συμβουλή... σε ολη τη διάρκεια της ζωή σου.. το σημείο αυτό (ακόμη μετά θεραπείας) θα είναι ευάλωτο... και παθητικό...ΠΡΟΣΟΧΗ...

quote:
το οποίο μου προκαλεί υπόταση...Ορθοστατική πίεση(hypotension).

Eδώ δεν μου τα λές καλά αλλά θα εννοείς την αυτόματη ενδοκράνια υπόταση (SIH, spontaneous intracranial hypotension) η οποία αποτελεί ....ένα ασύνηθες σύνδρομο ....το οποίο χαρακτηρίζεται από ορθοστατική κεφαλαλγία ενώ σπάνια συνοδεύεται από άλλα νευρολογικά συμπτώματα και δεν φαίνεται να συσχετίζεται με το πρόβλημα σου..
μάλλον αυτό θα πρέπει να το ψάξεις ξεχωριστά...

Αυτά...

Edited by - allzzaro on 27/06/2005 19:35:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

guru22
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2005, 17:18:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους guru22
Γειά σου ξανά φίλε μου allzzaro! αργησα να σε ευχαριστήσω για τις συμβουλες γιατί είχα 2 πολύ δύσκολες ημέρες.. Τελικά η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια γιαυτό και θα σε ξαναεννοχλήσω μερικές φορές ακόμα ωστε να μου αφιερώσεις μερικά λεπτά και λίγη απο την συγκεντρωμένη γνώση σου σε θέματα υγείας..μαλλον βλέπω να ψάχνωομαι εκτός επαρχίας Το πρόβλημάτα μου, παρουσιάστηκανεδώ και 2 1/2 εβδομάδες και έχω απογοητευτεί.. νομίζω πως μια ζωή έτσι θα είναι η καθημερινότητά μου.. 2 ημερες καλά μια πολύ ασχημα με ζαλάδες και πόνους.. για την υπόταση μου είπαν ότι προέρχεται από τον αυχένα. και συγκεκριμένα μου την ανέφεραν ως ορθοστατική πίεση. Την αυτόματη ενδοκράνια υπόταση (SIH, spontaneous intracranial hypotension) πρώτη φορά την ακούω. μου χορήγησε ο ιατρός αμπούλες μαγνισίου (mag2) antivomex για τις ναυτίες και το dyhidergot. Αυτά για την ώρα νεότερα απο την τομογραφία. Εκτιμώ πολυ τις συμβουλές σου και θα ψάξω σίγουρα προς την κατεύθυνση αυτή. Σε ευχαριστώ πολυ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2005, 18:29:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Φυσικά και να το ψάξεις φίλε μου αλλά ξεχωριστά.
Το αυχενικό ΝΑΙ σίγουρα προκαλεί ζαλάδες και ναυτίες αλλά το ιδιο προκαλεί και η υπόταση .. ζαλάδες και ναυτίες.
Αυτά τα δύο ομως .. το αυχενικό και η υπόταση μπορεί να μην συσχετίζονται...

Μερικά απο τα λίγα ..που γνωρίζω είναι οτι... όταν η αρτηριακή πίεση σε ένα άτομο είναι πολύ πιο χαμηλή από ότι συνήθως, προκαλούνται συμπτώματα όπως ζαλάδα, πονοκέφαλος, αδυναμία, αστάθεια, κούραση, συσκότιση όρασης και λιποθυμία.
Όταν η πίεση είναι πολύ χαμηλή (υπόταση), η ροή αίματος προς τον εγκέφαλο, την καρδία και άλλα ζωτικά όργανα μειώνεται. Όταν η πίεση πέφτει απότομα, τότε τα συμπτώματα είναι πιο έντονα.

Στην υπόταση υπάρχει μια σχετικότητα. Μια μέτρηση μπορεί να είναι χαμηλή και παθολογική για ένα άτομο ενώ για ένα άλλο η εν λόγω μέτρηση μπορεί να είναι η φυσιολογική του κατάσταση. Η χαμηλή πίεση είναι πρόβλημα όταν έχει αρνητικές επιπτώσεις στον ασθενή.

Η πίεση σου μπορεί να πέφτει γιατί ... εκτός απο τους γνωστούς λόγους οπως η απώλεια αίματος, ή η μεσογειακή αναιμία , ή οι γνωστοί λόγοι .. μπορεί λοιπόν να πέσει και εάν..δεν πίνεις πολλά υγρά ή δεν τρώς αρκετό αλάτι αυτό το παθαίνω και εγώ ...ή έχεις χάσει πολλά υγρά μέσω του ιδρώτα και δεν τα έχεις αναπληρώσει αυτό το παθαίνω και εγώ...ή στέκεσαι πολλή ώρα όρθιος ή έχεις αναιμία ή πυρετό ή ακολουθείς φαρμακευτική αγωγή που προκαλεί διαστολή των αγγείων.

Τώρα για την οθροστατική υπόταση είναι φυσικό να συμβεί και σε υγιή άτομα και συγκεκριμένα όταν ο ``πάσχων`` σηκώνεται όρθιος από καθιστή ή ύπτια θέση, τότε τα αιμοφόρα αγγεία προσαρμόζονται και συστέλλονται για να διατηρήσουν την κανονική αρτηριακή πίεση. Εάν ο μηχανισμός αυτός δεν λειτουργεί κανονικά τότε η μετάβαση στην όρθια θέση συνοδεύεται από ξαφνική και σημαντική πτώση της πίεσης. το παθαίνω και εγώ καμιά φορά.. οπως μπορεί να το παθαίνουμε όλοι μας....
και...
Η ορθοστατική υπόταση παρατηρείται μετά από παρατεταμένη παραμονή στο κρεβάτι, σε καταστάσεις αφυδάτωσης, νευροπαθειών, καρδιακών αρρυθμιών. Μπορεί επίσης να μην αναγνωρίζεται συγκεκριμένη αιτιολογία που προκαλεί την ορθοστατική υπόταση.

Εχω να σου προτείνω μία καλλιέργεια ούρων καθώς και μία γενική αίματος θα δείξει σίγουρα από τι προέρχεται η υπόταση μιας και οι αιτίες που μπορεί να προέρχεται είναι πάμπολες και …
Να προσέξεις πολύ την διατροφή σου.. αρκετό νερό..πολύ νερό.. υπόταση παρατηρείται σε αυτούς που δεν πίνουν πολύ νερό… πολλές βιταμίνες από λαχανικά.. πράσινες πιπεριές .. κόκκινες.. κίτρινες.. αρκετά φρούτα.. τα γνωρίζεις μην τα λέω… και μήπως .. λέω μήπως παίρνεις συμπληρώματα διατροφής??? Όπως πρωτείνη….. μήπως παίρνεις τίποτα λιποδιαλυτικά… ή τίποτα αμινοξέα..
Αν λαμβάνεις κάποια από αυτά ή ελάμβανες στο παρελθόν και είχες κατά κάποιο τρόπο υποβαθμίσει την φυσική διατροφή σου.. είναι πολύ πιθανόν…

Φίλε μου .. με την υπομονή και τη θέληση διορθώνονται τα πάντα.. είμαι δε απόλυτα σίγουρος οτι πολύ σύντομα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα...

Kαι τέλος θα ήθελα να σου συστήσω όταν.. με το καλό ξεπεράσεις τα προβλήματα .. .αυτά και σταματήσεις να λαμβάνεις αντιφλεγμονώδη.. κάθε πρωί .. να πίνεις ενα φασκόμηλο...


Edited by - allzzaro on 28/06/2005 19:03:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

guru22
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2005, 23:03:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους guru22
ΠΩ πω αρχίζω και ανεβαίνω με όσα μου γράφεις! Νσι θα τα κοιτάξω όλα ήδη σήμερα κανόνισα για μαγνιτική τομογραφία. Α αιματολογικές έκανα και ήταν κάτι παραπάνω από καλές. Από τις κλάσσικές μέχρι και για ΑΣΤΟΝ κλπ κλπ.
Από υπομονή άλλο τίποτα. τώρα όσον αφορά τα συμπληρώματα που αναφέρεις είχα πάρει πριν 1 χρόνο καθαρή πρωτείνη για ενάμιση μήνα και αυτό μόνο. τώρα αν οι βιταμίνες calc-vita που λάμβανα καθημερινά σχεδών για αρκετό καιρό ή τελευταια οι vital silver(νομιζω έτσι λέγονται) πολυβιταμίνες έχουν σχέση με την υπόταση αυτό δεν το γνωρίζω. Το σίγουρο είναι ότι κούρασα τον οργανισμό μου.. 2 δουλείές πρωι βραδυ και γυμναστική..+ οικογένεια + φιλους + κοπελα.. Κ Ο Υ Ρ Α Σ Τ Ι Κ Α.. Τελος πάντων μη σε κουραζω άλλο με τα δικά μου.Απλά σου περνάω κάποιες πληροφορίες για το προφίλ μου για να έχεις μια σφαιρικότερη εικόνα. Τσ λέμε φίλε μου allzzaro και σε ευχαριστώ πολύ για άλλη μια φορά!Να είσαι πάντα καλά!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2005, 17:00:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Φίλε μου .. σίγουρα είσαι απόλυτα υγιής. Εκ πείρας ...το πρόβλημα με το αυχενικό σύνδρομο .. δημιουργήθηκε απο υπέρχρηση. Δεν θέλει πολύ κάποιος σπόνδυλος θα την πληρώσει.. οπως την πλήρωσε και ο δικός μου... απο υπερβολική χρήση βαρών..
Η ίαση αργεί πάρα πολύ ανάλογα με την παλαιότητα του τραύματος. Οσο πιο φρέσκο είναι τόσο πιο γρήγορα περνά .. οσο το τραύμα γηράσκει αργεί πολύ .. μέχρι που γίνεται χρόνιο και δημιουργεί δισκοκήλες.. κα.. Αργεί πολύ και κάθε εβδομάδα ή κάθε δύο με τρείς εβδομάδες παρουσιάζει μία μικρή ανεπαίσθητη ύφεση..
Για όλες αυτές τις κακώσεις ευθύνεται η υπερβολική αθλητική επιπολαιότητα που μας διακρίνει .. ειδικά κατά την περίοδο του αναβολισμού... Τα κιλά προστίθενται.. η δύναμη αυξάνει.. και την πληρώνουν οι τένοντες και οι σπόνδυλοι.

Το συμπλήρωμα της πρωτείνης που πήρες δεν είναι ακραίο.. οπως εχω διαπιστώσει πολλούς απο εμάς που λαμβάνουν μονίμως .. συμπληρωμα πρωτείνης για αρκετά χρόνια συνεχώς... και ετσι περιορίζουν στο ελάχιστο την συμβατική τροφή...
Τέλος μην ξεχνάς να μην παίρνεις συμπληρώματα βιταμινών. Είναι φάρμακα και κουράζουν τα νεφρά.
Να είσαι καλά φίλε μου σου εύχομαι γρήγορα να το ξεπεράσεις.. χαίρομαι δε που σε βοήθησα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2005, 17:07:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
2 δουλείές πρωι βραδυ και γυμναστική..+ οικογένεια + φιλους + κοπελα.. Κ Ο Υ Ρ Α Σ Τ Ι Κ Α..


Λογικό είναι... αλλά μικρός είσαι ακόμα.. θα συνηθίσεις..
Τα πρώτα 100 χρόνια είναι φίλε μου δύσκολα... μετά συνηθίζεις....


Τώρα..... σίγουρα είσαι απόλυτα υγιής. Εκ πείρας ...το πρόβλημα με το αυχενικό σύνδρομο .. δημιουργήθηκε απλά απο υπέρχρηση. Δεν θέλει πολύ κάποιος σπόνδυλος θα την πληρώσει.. οπως την πλήρωσε και ο δικός μου... απο υπερβολική χρήση βαρών..
Η ίαση αργεί πάρα πολύ ανάλογα με την παλαιότητα του τραύματος. Οσο πιο φρέσκο είναι τόσο πιο γρήγορα περνά .. οσο το τραύμα γηράσκει αργεί πολύ .. μέχρι που γίνεται χρόνιο και δημιουργεί δισκοκήλες.. κα.. Αργεί πολύ και κάθε εβδομάδα ή κάθε δύο με τρείς εβδομάδες παρουσιάζει μία μικρή ανεπαίσθητη ύφεση..
Για όλες αυτές τις κακώσεις ευθύνεται η υπερβολική αθλητική επιπολαιότητα που μας διακρίνει .. ειδικά κατά την περίοδο του αναβολισμού... Τα κιλά προστίθενται.. η δύναμη αυξάνει.. και την πληρώνουν οι τένοντες και οι σπόνδυλοι.

Το συμπλήρωμα της πρωτείνης που πήρες δεν είναι ακραίο.. οπως εχω διαπιστώσει πολλούς απο εμάς που λαμβάνουν μονίμως .. συμπληρωμα πρωτείνης για αρκετά χρόνια συνεχώς... και ετσι περιορίζουν στο ελάχιστο την συμβατική τροφή...
Τέλος μην ξεχνάς να μην παίρνεις συμπληρώματα βιταμινών. Είναι φάρμακα και κουράζουν τα νεφρά.. και φρόντισε να κοιμάσαι .. τουλάχιστον 9 ωρίτσες....
Να είσαι καλά φίλε μου σου εύχομαι γρήγορα να το ξεπεράσεις.. χαίρομαι δε που σε βοήθησα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

guru22
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2005, 16:57:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους guru22
Αααα φίλε μου allzzaro βλέπω και εσύ του αθλήματος!και στα βάρη και στον αυχένα και στην υπόταση. Τελικά είμαστε πολλοί αλλά σκόρπιοι.. τι 100 χρονια με 99 συμβιβάζομαι! και αν είχα 9 ωριτσες για ύπνο να είσαι σίγουρος πως θα είχα παντρευτεί!χεχεχεχε! Σήμερα και χθές νίωθω υπερβολικά πολυ καλά τόσο που νομίζω ότι κάτι δέν είναι σωστό.. και όσο για το πρωινό φασκόμηλο θα κατεβάσω ολόκληρο βουνό! λοίπον θα έχεις νέα μου για την υγεία μου και ορισμένες συμπληρωματικές απαντήσεις και πέραν από αυτά θα τα λέμε εδώ στο forum σε θέματα διατροφής υγείας και fitness. από βότανα μόνο για την aloe γνωρίζω πολλά και για ένα φυτό που μοιάζει με τσαί ονομα ποτέ δεν εμαθα με το οποίο θεράπευσα τις συχνές αμυγδαλίτιδες. τα λέμε σύντομα και πάλι σε ευχαριστώ θερμά για όλα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2005, 18:27:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
και όσο για το πρωινό φασκόμηλο θα κατεβάσω ολόκληρο βουνό!


OXI ...οχι ... διάβασε σε παρακαλώ .. προηγούμενο πόστ σχετικα με τα αντιοξειδωτικά.. εχει πολύ ενδιαφέρον.. Τα βότανα του είδους αυτού δεν προορίζονται για θεραπευτική χρηση αλλά για προληπτική.
Τυχόν αλόγιστη χρήση σίγουρα θα δημιουργήσει προβλήματα.

Ναί είμαι και εγώ λάτρης του αθλητισμού.. και του fitnees και φυσικά την πατάω κάθε χρόνο με κακώσεις.. και θλάσεις και τενοντίδες και κακώσεις στους σπονδύλους ..

Αν δεν διαθέσεις 9 ώρες ύπνου .. δεν θα μπορείς να γυμνάζεσαι σε μεγάλη ηλικία..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2005, 19:32:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark
αγαπητε allzaro

ειναι ενα θεμα που με απασχολει εδω και καιρο σχετικα με το πρωινο γαλα.
οι περισσοτεροι ξερουν οτι το πρωι το γαλα ειναι το καλυτερο
ομως ενας γιατρος μου ειπε οτι δεν ειναι καλο.
ειναι λεει πολυ βαρυ και ο οργανισμος δυσκολευεται.
μου ειπε οτι το καλυτερο πρωινο ειναι η πορτοκαάδα και οι ξηροι καρποι.
και αναρωτιεμαι αυτο δεν ειναι βαρυ για να τον οργανισμο?

τελικα τι ειναι καλυτερο?

ΤΡΕΙΣ ΛΕΞΕΙΣ.......ΧΙΛΙΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ
ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.......ΤΡΕΙΣ ΛΕΞΕΙΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostas4
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2005, 22:33:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostas4
Φίλε allzzaro
Στα 17 μου παρουσιάστηκε ένα πρόβλημα ταχυκαρδίας όπου μετά από ένα μήνα νοσηλείας σε νοσοκομεία και μετά από πληθώρα εξετάσεων οι γιατροί μου είπαν ότι μάλλον κάποια ίωση είχε διαταράξει το νευρικό σύστημα της καρδιάς και για το δεν συμπεριφέρεται ομαλά. Το μόνο που βρήκαν ήταν αντισώματα από τον ιό Epstein bar. Από την πρώτη στιγμή μου χορηγήσαν β-αναστολέα αρχικά inderal και μετά lopresor.Το πρόβλημα μου είναι ότι από τις πρώτες εβδομάδες άρχισα να χάνω τα μαλλιά μου και να εμφανίζεται στο τριχωτό σμηγματόρροια. Ο αριθμός των τριχών που χάνω κάθε μέρα είναι μεγάλος και η σμηγματόρροια ρέει όλη μέρα ανεξέλεγκτα χωρίς να μπορώ να την ελέγξω. Τα χάπια τα έπαιρνα για 3,5 χρόνια και έχει 1 χρόνο που τα διέκοψα οι ταχυκαρδία συνεχίζεται μέχρι σήμερα και με το χρόνο καλυτερεύω πολύ αργά. Αρχικά πίστευα ότι ήταν παρενέργειες των φαρμάκων αλλά όταν τα διέκοψα απελπίστηκα το πρόβλημα είχε προχωρήσει το μόνο που είχα ήταν μια ελάχιστη βελτίωση.
Στο διάστημα αυτό έχω επισκεφτεί δερματολόγους οι οποίοι δεν ασχολούνται με την σμηγματόρροια και μου λένε ότι μάλλον έχω ανδρογενετικού τύπου αλωπεκία και μου έχουν δώσει για την σμηγματόρροια μετά από δική μου απαίτηση σαμπουάν με ketoconazole 2% και coal tar solution 4% και καμφορά όπου δεν είδα αποτελέσματα. Για την τριχόπτωση εκτός από βιταμίνες ένας μου έδωσε κορτικοστεροειδοί και ο τελευταίος μου χορηγούσε για 6 μήνες ισχυρή δόση μινοξιδήλης και όταν του παραπονέθηκα ότι δεν έβλεπα ικανοποιητικά αποτελέσματα και ότι είχα αρχίσει να βγάζω τρίχες σε όλο το σώμα μου μίλησε για την μεταμόσχευση. Κανένας δερματολόγος δεν μου έχει κάνει καμία εξετάσει μου λένε ότι δεν χρειάζεται. Ο θυρεοειδής είναι εντάξει μου είχαν κάνει πολλές εξετάσεις γι αυτόν στο νοσοκομείο. Κάθε μέρα εδώ και 5 χρόνια βρίσκω τρίχες παντού μόνο που ακουμπάω το κεφάλι μου πέφτουν και τα χέρια μου γεμίζουν σμήγμα. Ωστόσο τρίχες καινούργιες βγαίνουν αλλά χάνονται τόσες πολλές κάθε μέρα με αποτέλεσμα το κεφάλι μου να έχει αραίωση υπερβολικά. Θέλω να ρωτήσω αν μπορεί η τριχόπτωση να οφείλεται στη σμηγματόρροια και να μην έχω ανδρογενετική αλωπεκία και αν υπάρχει κάποιος τρόπος να απαλλαγώ από αυτή.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2005, 16:59:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Φίλε μου η ανδρογενής αλωπεκίαση είναι μία ασθένεια που ο δερματολόγος είναι σε θέση να δώσει γνωμάτευση για την πάθηση.

Τα φάρμακα αυτά που πήρες πιθανόν να έπαιξαν ρόλο στην τριχόπτωση. Εαν υπήρχε δε η προδιάθεση για αλωπεκία.. τα φάρμακα σίγουρα θα έπαιξαν κάποιο καταλυτικό ρόλο.

Το νευρικό σύστημα της καρδιάς φίλε μου είναι πολύπλοκο.. είναι πιο πολύπλοκο απο τα συνηθισμένα προβλήματα της καρδιάς...
Εγώ προσωπικά πάσχω απο το σύνδρομο ``wolf parkinson white`` ενα σύνδρομο που προκαλεί αλλόκοτες ταχυκαρδίες.. και το προκαλεί η λανθασμένη πορεία ηλεκτρικού παλμού προς την καρδιά.. Ετσι γεννήθηκα.. Δεν εχω ποτέ μου φάρμακα .. παρόλα αυτά γυμνάζομαι , αθλούμαι.. κάνω τα πάντα.. Εχω μάθει να ζώ με αυτό το πρόβληματάκι ... και θα μπορούσα να πώ οτι δεν με ενοχλεί καθόλου...λίγο πολύ ολοιμας έχουμε ενα προβληματάκι... υγείας.. ειδικά στην καρδιά..

Τα φάρμακα είναι η τελευταία λύση....

Οσο για την τριχόπτωση... αντί να στεναχωριέσαι.. μάζεψε χρήματα και κάνε μία προσθετική.. αργότερα ίσως να κάνεις αλλη μία και το πρόβλημα σου.. εχει πάρει τέλος....

Edited by - allzzaro on 04/07/2005 17:06:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2005, 17:15:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
τελικα τι ειναι καλυτερο?


Φίλε μου ..Deghar Adhark...

Οντως το γάλα για ορισμένους πέφτει λίγο βαρύ.. φουσκώνει τα έντερα.. και το φούσκωμα αργεί να φύγει..

Για το λόγο αυτό ευθύνεται η δυσπεψία της πρωτείνης που περιέχει το γάλα αλλά περισσότερο η λακτόζη που περιέχει....καθώς και η μεγάλη περιεκτικότητα λίπους .. σε γάλακτα ακατέργαστα...

Για τους λάτρεις του γάλακτος λοιπόν η επιστήμη σήμερα εχει δώσει το ομογενοποιημένο γάλα.. το οποίο είναι ευπεπτο .. αλλά και σε οσους εχουν προβληματάκια γαστρεντερικά.. υπάρχει και γάλα χωρίς λακτόζη...
Το νεο ΔΕΛΤΑ χωρίς λακτόζη πραγματικά είναι κάτι το σπουδαίο στο χώρο της διατροφής μας... Μπορείς να πίνεις τουλάχιστον μισό λίτρο ημερησίως.. μπορείς ακόμα να το κάνεις και γιαούρτι αν θέλεις... είναι πανεύκολο....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy