ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΞΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΝΕΡΑΊ΄ΔΕΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2005, 18:49:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους

Στοιχειακά, elementals, devas.... πολλαπλές ονομασίες για κάτι που αναφέρεται πάνω κάτω στο ίδιο πράγμα
(ενεργειακή υπόσταση) με διαφορές πιθανόν μόνο στην ιεραρχική τους θέση....


Η συνήθης αντιστοιχία είναι ακριβώς αυτή που ανέφερε η αγαπητή unseen, δηλαδή αυτή της εκδήλωσης (ορατής και μη)
των τεσσάρων Στοιχείων... πολλή συζήτηση βέβαια, χωράει και η ύπαρξη του πέμπτου αλλά καλύτερα να την αποφύγουμε
αυτή την στιγμή... Λοιπόν, ως εμπειρία αυτό που περιγράφεις αγαπητή unseen είναι πραγματικά πολύ ενδιαφέρουσα
και γεμάτη από την συναισθηματική φόρτιση που ακολουθεί πάντα μία συνάντηση με στοιχειακές δυνάμεις....


Ομολογώ πως την διάβασα μένοντας στο τέλος με την απορία με ποιο απ' όλα τα στοιχεία σε εκδήλωση ήρθες σε επαφή
αλλά ευτυχώς, η απορία μου λύθηκε στο επόμενο ποστ σου ...

quote:
Η μόνη φράση που καρφώθηκε στο συνειδητό μου μετά την εμπειρία μου είναι αυτή που μοιράστηκα μαζί σας
ήδη από χθες "ανάσα απ' την ανάσα του Θεού".

Aέρας λοιπόν...

το πρώτο χαρακτηριστικό όπως ανέφερα στη συνάντηση με στοιχειακές δυνάμεις είναι η πολύ έντονη συναισθηματική φόρτιση.... Πάνω κάτω
είναι αυτό που νιώθουμε όλοι όταν βρεθούμε μπροστά σε έκπληκτικό τοπίο, μία φουρτουνιασμένη θάλασσα, ένα συγκλονιστικό ηλιοβασίλεμα....

δέος, και η ψυχή να πλημμυρίζει... η φύση έχει τον τρόπο της να επικοινωνεί με εκείνα τα κομμάτια της ψυχής μας που βρίσκονται πέρα από
την εξ-ανθρωπισμένη λογική και στείρα ερμηνεία της... σε αυτήν αποδίδονται (και στα επιμέρους στοιχεία της) συνείδηση και έλεγχος του περιβάλλοντος...

ακόμα μεγαλύτερο ενδιαφέρον έχει η αντιστοιχία των στοιχείων με τους διάφορους φορείς/σώματα συνείδησης του ανθρώπου...

π.χ. για τον Αέρα η αντιστοιχία βρίσκεται στο Νοητικό... σ'αυτή την περίπτωση καλή μου unseen, της πολύ ενδιαφέρουσας εμπειρίας σου θα πρέπει
να ακολούθησε μία νοητική υπερδιέγερση, ένας καταιγισμός σκέψεων, έμπνευσης και δημιουργικότητας ....

δεν είναι τυχαίο, που πολλοί καλλιτέχνες εμπνέονται και γράφουν, ζωγραφίζουν, συνθέτουν μουσική μέσα από περιπάτους στην εξοχή ή κατά την διάρκεια
παραμονής τους σ'αυτή... πολλοί μάλιστα, γνωρίζοντας ότι αυτό αυξάνει την δημιουργικότητα τους το επεδίωκαν συνειδητά... εξάλλου μη ξεχνάμε πως κι ο
Νεύτωνας καθισμένος κάτω από μια μηλιά οδηγήθηκε στην θεωρία της βαρύτητας

το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι τέτοιου είδους επαφές είναι καλό να αποφεύγονται όταν είμαστε ήδη συναισθηματικά φορτισμένοι γιατί το επιπλέον
"φορτίο" δεν είναι πάντα καλοδεχούμενο απ' τον οργανισμό μας


την αγάπη μου
Galadriel

bitch and bites

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2005, 13:18:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου galadriel, καλημέρα

Σ 'ευχαριστώ πολύ που για άλλη μια φορά μοιράστηκες τις γνώσεις σου μαζί μας.

Elementals, fairies, elves... διαφορετικά επίπεδα εκδήλωσης παρόμοιων ακτίνων ζωής, διαφορετικές δυνατότητες, διαφορετικές συνθέσεις ενέργειας και δύναμης και εντέλει διαφορετικές λειτουργίες που όμως συγκλίνουν ως προς τον σκοπό και την αιτία...που είναι φως και πάλι φως. Έτσι, ένα elemental είναι μια τρομερή συμπύκνωση ενέργειας με μεγάλη δύναμη, όταν ένα ξωτικό είναι λεπτοφυέστερο και πιο νοήμον στην εκδήλωσή του... Όμως τα δύο συνεργάζονται τέλεια στον υπέροχο χορό της ζωής!

Ας μείνουμε όπως λες στα τέσσερα στοιχεία, γιατί θα μας πάρει αιώνες
να αναμίξουμε και τον αιθέρα και να αναπτύξουμε και τα σχετικά επιχειρήματα...

Όσο για τα υπόλοιπα: πράγματι ήταν στοιχειακό του αέρα αυτό που συνάντησα, και εξακολουθώ να τελώ υπό το κράτος της μεγάλης συναισθηματικής φόρτισης που μου προκάλεσε η συνάντηση... μόνο που σιγά-σιγά αυτή μετουσιώνεται σε απέραντη, άφατη χαρά και αγάπη για ό,τι ζωντανό, για τα πάντα.

quote:
ακόμα μεγαλύτερο ενδιαφέρον έχει η αντιστοιχία των στοιχείων με τους διάφορους φορείς/σώματα συνείδησης του ανθρώπου...

Επ' αυτού galadriel εγώ ήξερα από πληροφόρηση των ίδιων των ξωτικών ότι τα ίδια και οι νεράιδες έχουν πρόσβαση στο νοητικό και το συναισθηματικό σώμα του ανθρώπου γιατί είναι εν μέρει υπεύθυνα για το υλικό από το οποίο αποτελούνται τα σώματα αυτά. Δεν είχα σκεφτεί να συσχετίσω σώματα και στοιχεία κυρίως γιατί τα πρώτα είναι επτά και τα δεύτερα μετά βίας πέντε (αν συμπεριλάβουμε τον αιθέρα). Εκτός αν εννοείς να εξαιρέσουμε το υλικό και το αιτιατό σώμα (το πρώτο και το έβδομο δηλαδή) αλλά πάλι ποια είναι η αντιστοιχία;

quote:
σ'αυτή την περίπτωση καλή μου unseen, της πολύ ενδιαφέρουσας εμπειρίας σου θα πρέπει
να ακολούθησε μία νοητική υπερδιέγερση, ένας καταιγισμός σκέψεων, έμπνευσης και δημιουργικότητας ....

χα χα αγαπημένη μου galadriel συνέχεια σε νοητική υπερδιέγερση βρίσκομαι αλλά η αλήθεια είναι πως ναι, αποφάσισα να ξεκινήσω να γράψω ένα αρθράκι που θα συγκεντρώνει πάνω-κάτω κάποια από τα πράγματα που ξέρω και να το υποβάλλω σε κανένα περιοδικό προς δημοσίευση.

Πολύ σημαντικό είναι το τελευταίο σημείο του ποστ σου, ότι καλό είναι να αποφεύγουμε τέτοιου είδους επαφές όταν ήδη είμαστε συναισθηματικά φορτισμένοι γιατί το επιπλέον "φορτίο" είναι μερικές φορές δυσβάσταχτο...

Κι από μένα πολλή αγάπη και άπειρες ευχές
Unseen

******* By Art we live *******Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2005, 13:42:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρθρα αγαπητή μου unseen δημοσιεύει και το ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ γιατί δεν επικοινωνείς με την Αμαλία να σου πει?

Το θέμα αυτό είναι από τα αγαπημένα μου και το παρακολουθώ χωρίς ανάσα


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2005, 12:06:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ καλημέρα


αντιστοιχίες λοιπόν....

φυσικό - γη
αιθερικό - φωτιά
αστρικό - νερό
νοητικό - αέρας

(αφαιρούμε τις υποδιαιρέσεις τους) καθώς και τα δύο (ανώτερο και κατώτερο) του πνευματικού


εδώ πολύ ενδιαφέρον θα έχει να δούμε πως ο καθένας από μας ορίζει αυτές τις αντιστοιχίες και πως αυτές αλλάζουν στη διάρκεια του χρόνου.... τίποτα δεν είναι στατικό σε ένα σύμπαν που η δημιουργία συνεχίζεται συνεχώς...

ζεύξεων συνέχεια ... όλα τα πλάσμα του Θεού "ηχούν" σε μία διαφορετική "οκτάβα" δόνησης... το ευτυχέστερο όλων είναι να παίζουν την ίδια "νότα"... μην ξεχνάμε πως ο Ιλλούβαταρ στην κατά Τόλκιν κοσμογονία, δημιούργησε τον Κόσμο με το Τραγούδι...

το αποτέλεσμα είναι ταυτόχρονα αρμονικό αλλά και ενδιαφέρον....

η λεπτοφυής ενέργεια του ξωτικού μπορεί να συνδυαστεί με αυτήν ενός elemental κάτω απ' αυτή την οπτική επιτυχημένα...
θέλει καλό "αυτί"

το ίδιο ακριβώς μπορεί να γίνει όταν θέλουμε να έρθουμε σε επαφή με κάποιον απ' τους αόρατους κόσμους.... ανοίγουμε τα "αυτιά" μας ή τα "μάτια" μας στη δική τους συχνότητα...

με όλη μου την αγάπη
Galadriel

bitch and bites

Edited by - galadriel on 05/11/2005 12:08:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2005, 11:51:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή gretel,

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την πληροφορία, μόλις ετοιμάσω κάτι θα επικοινωνήσω με την amalia, ευχαριστώ και πάλι.

Πολύ χαίρομαι που το θέμα είναι από τα αγαπημένα σου και το παρακολουθείς, γράφε κι εσύ όποτε μπορείς κάτι...

Πολύ φιλικά,
Unseen

******* By Art we live *******Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2005, 12:04:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολυαγαπημένη μου galadriel

Είναι απίστευτο αλλά βρήκα εντέλει τον εκδότη του Αλντεμπαράν. Παράτησε τις εκδόσεις και ασχολείται με τα ξενοδοχειακά στην ορεινή Κορινθία! Και δυστυχώς δεν είχε μαζί του κανένα τηλέφωνο των παλιών του συνεργατών, αλλά τουλάχιστον με βοήθησε να οριοθετήσω την περιοχή στην οποία μένει η πολυθρύλητη συγγραφέας οπότε με τη βοήθεια του τηλεφωνικού καταλόγου θα αρχίσω τα τηλέφωνα...

Κατά τα άλλα, αυτά τα περί ενεργειακών σωμάτων με έβαλαν σε μεγάλες σκέψεις και συζητήσεις το σαβ/κο κι αυτό επειδή αποτελούν έναν πολύ σημαντικό λόγο να επιδιώξει κάποιος να εναρμονιστεί και να έρθει σε επαφή με τον κόσμο των νεράιδων και των ξωτικών. Αν τα τελευταία ευθύνονται ώς ένα βαθμό για τη μορφή ή τη συντήρηση των εν λόγω σωμάτων μας, τότε η επαφή μαζί τους αποκτά βαρύνουσα και πολύ απτή σημασία... με ευρείες εφαρμογές από την αυτοβελτίωση ώς το θεραπευτικό κι ακόμα παραπέρα...

Επ' αυτού θα ήθελα να διευκρινήσω ότι μιλάμε για τα ίδια επτά (κατ' αρχήν) σώματα:

το υλικό
το αιθερικό
το αστρικό
το συναισθηματικό (που δεν το ανέφερες)
το νοητικό
το "βουδικό" (κατώτερο πνευματικό)
το αιτιατό (ανώτερο πνευματικό)

Τώρα άλλοι μιλούν για το συναισθηματικό σα να έχει δύο υποδιαιρέσεις (ανώτερο-κατώτερο) και το ίδιο λέγεται για το νοητικό, ενώ άλλοι υποστηρίζουν ότι το ανώτερο συναισθηματικό και το ανώτερο νοητικό συμπίπτουν με το βουδικό σώμα.

Απροσδιόριστη επίσης παραμένει η θέση τους. Περιβάλλουν το υλικό σώμα; Βρίσκονται "κάπου μέσα στην αύρα"; Βρίσκονται σε άλλα πεδία/κόσμους;

Μάλλον θα πρέπει να προσπαθήσουμε πρώτα να διευκρινήσουμε αυτά και μετά να μιλήσουμε για τις αντιστοιχίες με τα στοιχεία.

Με πολλή αγάπη,
Unseen

******* By Art we live *******Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2005, 16:13:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα


λοιπόν,
όταν αναφερόμαστε στο αστρικό αγαπητή unseen εννοούμε το συναισθηματικό πεδίο ύπαρξης, το οποίο πράγματι χωρίζεται σε δύο υπο-επίπεδα (ανώτερο και κατώτερο). Επίσης όταν μιλάμε για αυτά τα πεδία, πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν υπάρχουν σύνορα με συρματοπλέγματα που τα χωρίζουν, αλλά το ένα εισδύει στο άλλο και γι'αυτό υπάρχει και η περιοχή του ανώτερου αστρικού που συν-υπάρχει με το κατώτερο νοητικό....

όταν αναφέρθηκα στις αντιστοιχίες πιο πάνω, διευκρίνησα πως αφαιρούμε τις υποδιαιρέσεις και έτσι προκύπτουν τέσσερα πεδία σε συνδυασμό με τα τέσσερα στοιχεία... Το πνευματικό (ανώτερο και κατώτερο) δεν περιλαμβάνονται γιατί εκεί παύει να υπάρχει η προσωπικότητα του ατόμου όπως την γνωρίζουμε.... ίσως εκεί θα πρέπει να ψάξουμε το "πέμπτο στοιχείο" που λέγαμε....

ως προς τη θέση τους τώρα.... μπορεί να υπάρχει η δυνατότητα για κάποιους να "δουν" το κάθε σώμα/φορέα του ανθρώπου, αλλά όταν αναφερόμαστε σ'αυτά πρέπει να γίνει κατανοητό πως δεν διαχωρίζονται ως προς την θέση, γιατί απλά αναφερόμαστε σε διαφορετικές καταστάσεις συνείδησης... με την ίδια λογική, όταν λέμε αστρική προβολή δεν πρέπει να περιμένουμε πως θα τηλε-μεταφερθούμε στην απέναντι ταράτσα (αυτό το πολύ πολύ να είναι αιθερική προβολή), αλλά μία μετατόπιση της συνείδησης στο αστρικό πεδίο....

Υπενθυμίζω, πως η αρχική ταξινόμηση είναι μεν αυτή που ανέφερα πιο πάνω, αλλά σε κάθε ένα πεδίο συν-αντιστοιχούν ΟΛΑ τα στοιχεία, και αυτό πρέπει να το λαμβάνουμε υπόψιν μας σε κάθε δραστηριότητα σχετική (θεραπεία κλπ)...

με όλη μου την αγάπη
Galadriel


Υ.Γ. τι έγινε η 3ADA?

bitch and bites

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2005, 14:19:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου galadriel

Είμαι τόσο χαρούμενη που πετάω! Βρήκα επιτέλους τη συγγραφέα!! Μάλιστα, ήταν το πρώτο τηλέφωνο που πήρα και την πέτυχα αμέσως!! Τι υπέροχο νέο σήμερα τέτοια μέρα που γιορτάζουμε δύο αγγέλους! Εξαιρετικό, θαυμάσιο!!!

Ήταν πολύ καταδεκτική και πολύ πρόθυμη να ερευνήσουμε μαζί, βέβαια μιλήσαμε και αρκετή ώρα στο τηλέφωνο και είπαμε αρκετά πράγματα. Της είπα και για σένα και μου είπε "ξωτικό ε; η αλήθεια είναι ότι αυτό γίνεται".

Κι έτσι τώρα περιμένει να την ξαναπάρω τηλέφωνο στα μέσα της ερχόμενης εβδομάδας να κανονίσουμε συνάντηση, μια και εγώ μετακομίζω αυτό το σαββατοκύριακο στο πολυθρύλητο καινούριο μου σπίτι...

Άντε, λοιπόν, θα έρθεις;

Με πολλή αγάπη,
Unseen

******* By Art we live *******Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2005, 14:27:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και για να μην αφήνουμε στη μέση τη συζήτησή μας:

Δεν έτυχε να ασχοληθώ ποτέ η ίδια με τα ενεργειακά σώματα του ανθρώπου (μόνο μέχρι το αστρικό), γι' αυτό ίσως δεν είχα συνδέσει το αστρικό με το συναισθηματικό.

Επειδή η θεματολογία του πεδίου προσφέρεται για περαιτέρω εξερεύνηση και κατά τη γνώμη μου τίποτε δεν είναι παγιωμένο, θα λάβω ως σημείο αναφοράς τη δική σου κατάταξη των σωμάτων, μια και ως ξωτικό θα πρέπει να ξέρεις καλύτερα από τους αόρατους κόσμους...

Αυτό που γράφεις:

quote:
Υπενθυμίζω, πως η αρχική ταξινόμηση είναι μεν αυτή που ανέφερα πιο πάνω, αλλά σε κάθε ένα πεδίο συν-αντιστοιχούν ΟΛΑ τα στοιχεία, και αυτό πρέπει να το λαμβάνουμε υπόψιν μας σε κάθε δραστηριότητα σχετική (θεραπεία κλπ)...

είναι λογικό να ισχύει, αφού "as above so below" και τανάπαλιν. Δηλαδή εφόσον το υλικό σώμα είναι συνδυασμός όλων των στοιχείων, το ίδιο θα πρέπει να συμβαίνει και με τα υπόλοιπα σώματα σε διαφορετικές αναλογίες και σε διαφορετικές πυκνότητες.

Εσύ λοιπόν τι λες; Τα ξωτικά και οι νεράιδες ευθύνονται για τη μορφή κάποιων (ή όλων) των ενεργειακών σωμάτων του ανθρώπου (πχ με τον τρόπο για τον οποίο ευθύνονται για τη μορφή του φυτικού βασιλείου);

Με πολλή αγάπη,
Unseen

ΥΓ Ίσως η 3ADA να μη γύρισε ακόμη από τις αγροτικές εργασίες που θα πήγαινε με τους γονείς της. Αλλά εδώ εμφανίζεται και χάνεται τόσος κόσμος. Θα μου πεις, για τους αόρατους κόσμους μιλάμε, έτσι κι αλλιώς...

******* By Art we live *******Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2005, 18:12:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα

να διευκρίνησουμε κάτι.... όσα λέω δεν είναι μόνο η προσωπική μου άποψη όπως έχει διαμορφωθεί μέσα από την εμπειρία μου, αλλά και μία από τις πιο διαδεδομένες θεωρίες πάνω στην διαστρωμάτωση των φορέων συνείδησης του ανθρώπου...

τώρα,
ξωτικά, νεράϊδες, ντέβα, άγγελοι κλπ, δεν "ευθύνονται" για την ύπαρξη των σωμάτων μας, αλλά στην ουσία έχουν υποβοηθήσει την διαμόρφωση τους, ενδύοντας
με την αντίστοιχη "ύλη" του αντίστοιχου πεδίου κάθε ένα απ' αυτά...

κατά την ενέλιξη της προς την ύλη (αρχική κάθοδο) η Μονάδα (ή Θεϊκός Σπινθήρας αν προτιμάμε) και με την βοήθεια των προαναφερθέντων οντοτήτων, περιέβαλε τον εαυτό της με τα "στοιχεία" εκείνα που της ήταν απαραίτητα κάθε φορά για να εκδηλωθεί.... δεν πιστεύω πως θα ήταν σωστό να βάζουμε στη θέση του Δημιουργού, καμμία από αυτές τις οντότητες, γιατί δεν είναι...

Δημιουργός, ήταν και παραμένει, η ίδια η Μονάδα...

όμως, όπως οι μηχανικοί ενός κτιρίου, έτσι και αυτές οι οντότητες παραμένουν υπεύθυνες για κάθε πεδίο εκδήλωσης ως προς την σωστή λειτουργία του....

γι'αυτό και πολλές φορές απευθύνεται κανείς σ'αυτές για βοήθεια, όταν χρειάζεται, και πολλές φορές την παίρνει... είναι σαν να φωνάζουμε τον ηλεκτρολόγο για κάποια βλάβη

το ζητούμενο είναι να μην υπάρχει λατρευτική εκδήλωση προς αυτές γιατί δεν είναι κατάλληλο


με όλη μου την αγάπη
Galadriel

bitch and bites

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2005, 10:18:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα καλή μου galadriel

First was the higher
which gave of itself
for the love of its freedom.
That which it gave
thus became its adoration
and its prison.

Ας μην μπούμε όμως σε θέματα κοσμογονίας, γιατί δύσκολα θα ξεμπερδέψουμε... Πάντως, σύμφωνα με κάποιες εσωτερικές σχολές, η Μονάδα δεν δημιούργησε απευθείας τα πάντα, αλλά δημιούργησε πρώτα έναν κύκλο "μικρότερων" δημιουργών, των γεννητόρων, οι οποίοι στη συνέχεια δημιούργησαν από το άστρα και τον άνθρωπο ώς τα βρύα και τις αμοιβάδες.

Πάντως, ως φαίνεται, μετά την ολοκλήρωση του έργου της Δημιουργίας, το έργο της συντήρησης ανατέθηκε κυρίως στις αγγελικές δυνάμεις και τάξεις, τμήμα των οποίων είναι και οι νεράιδες & τα ξωτικά...

Στα τελευταία μάλιστα ανατέθηκε η (δια)φύλαξη του πνεύματος της παιδικότητας και της έμπνευσης στο σύμπαν... Που η δεύτερη μετουσιώνεται από τον άνθρωπο σε τέχνη ή σε καινοτομία (στην επιστήμη & την τεχνολογία). Είναι επομένως συνυφασμένο το μέλλον της ανθρώπινης φυλής με τον κόσμο των ξωτικών... με τον τρόπο της συντήρησης ενός κτιρίου από τους μηχανικούς του, όπως πολύ ωραία το είπες... Αλλά, πραγματικά, τι θα γινόταν το κτίριο χωρίς συντήρηση; Θα κατέρεε αργά ή γρήγορα...

Έτσι, δόκιμα θα λέγαμε πιστεύω ότι στο δρόμο για το Βασίλειο των Ουρανών το πρώτο υπο-βασίλειο που συναντά κανείς είναι εκείνο των ξωτικών... χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι σωστό ή επιθυμητό να υπάρξει λατρευτική εκδήλωση προς αυτά...

Αυτό που πρέπει όμως να υπάρξει είναι ο προσήκων σεβασμός και η έλλειψη προκατάληψης και φόβου για αυτή την τόσο φυσική, αρμονική και όμορφη εκδήλωση Ζωής, που είναι τα ξωτικά και οι νεράιδες.

Με πολλή αγάπη,
Unseen

******* By Art we live *******Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2005, 10:22:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΥΡΙΣΑ!

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΩ 2 ΜΕΡΕΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΓΥΡΙΣΕΙ ΛΟΓΩ ΔΟΥΛΕΙΑΣ.
ΞΕΡΕΤΕ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΣΟΥ ΠΕΦΤΟΥΝ ΟΛΑ ΜΑΖΙ!

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΝΕΟ...

ΟΧΙ ΕΠΕΙΔΗ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ... ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΗΜΟΥΝ ΑΡΡΩΣΤΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΓΗΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΠΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΗΝΕΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΜΑΖΕΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΛΑΒΩ ΤΕΛΙΚΑ..

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΕΙ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ.. ΤΙΠΟΤΑ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2005, 10:30:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Unseen ΒΡΗΚΕΣ ΤΗΝ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ!!!!!

ΤΙ ΣΟΥ ΕΙΠΕ? ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ?
ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΑ ΓΝΩΡΡΙΖΕΙ ΕΜΠΕΙΡΙΚΑ?
ΕΙΧΕ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΣΑΝ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ?
ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΞΩΤΙΚΟ ΣΑΝ ΤΗΝ galadriel?


ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΘΑ ΕΙΧΑ 3 ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ...!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2005, 12:02:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου 3ADA καλώς επέστρεψες!!

Η αλήθεια είναι ότι η απουσία σου ήταν ηχηρότατη!!

Άντε ρε παιδάκι μου, μας έλειψες πολύ

Αλλά, ναι, τη βρήκα τη συγγραφέα!! Έμεινε έκπληκτη από το τηλεφώνημα, έχω την αίσθηση ότι ήταν και λίγο αποθαρρυμένη από το ότι είχε κλείσει ο εκδοτικός της οίκος γιατί προγραμμάτιζε να γράψει τριλογία (φαντάσου ότι δεν ήξερε καν πως είχε εξαντληθεί το βιβλίο της στα κεντρικά βιβλιοπωλεία!) και μάλλον της αναπτέρωσα το ηθικό.

Αυτά που γράφει τα έχει ζήσει, αλλά δεν μπήκαμε σε λεπτομέρειες, αυτές τις αφήσαμε για τη συνάντηση! Της είπα ότι ονειρεύομαι να δημιουργηθεί μια ομάδα εργασίας για τα ξωτικά και τις νεράιδες, ότι θα ήθελα όσο τίποτα να αποκατασταθεί ο δρόμος της επικοινωνίας μαζί τους, συμφωνήσαμε στο πόσο μεγάλη ευλογία είναι αυτή η επικοινωνία, και γενικά χαρήκαμε αμοιβαία!

Δεν ρώτησα την ηλικία της και από τη φωνή δεν μπορεί κανείς να καταλάβει, εικάζω ότι είναι σαν κι εμένα περίπου, δεν είναι ξωτικό η ίδια, αλλά πιστεύει ακράδαντα ότι μπορεί να ενσαρκωθεί κάποιο ξωτικό έχοντας συνείδηση της ταυτότητας και του προορισμού του...

Μη στεναχωριέσαι που δεν κατάφερες κάτι, προφανώς δεν ήταν η κατάλληλη στιγμή και ίσως δεν θα έπρεπε να προσπαθήσεις ολομόναχη για πρώτη φορά. Εάν καταφέρει να έρθει η galadriel για τη συνάντηση, μπορούμε να δοκιμάσουμε και οι τρεις μαζί, αν θέλεις.

Παρεμπιπτόντως, έχω ακόμα τη φωτοτυπία του βιβλίου και πρόκειται να μετακομίσω το ερχόμενο Σάββατο. Αν λοιπόν μπορείς, στείλε μου ένα μήνυμα στο mail ή στο κινητό μου με κάποια διεύθυνση να σου το στείλω, για να μην το μετακομίζω κι αυτό...

Με πολλή αγάπη,
Unseen

******* By Art we live *******Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2005, 12:05:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ καλήμέρα σε όλους

καλώς και το κορίτσι μας!

επί του θέματος τώρα,

quote:
Πάντως, σύμφωνα με κάποιες εσωτερικές σχολές, η Μονάδα δεν δημιούργησε απευθείας τα πάντα, αλλά δημιούργησε πρώτα έναν κύκλο "μικρότερων" δημιουργών, των γεννητόρων, οι οποίοι στη συνέχεια δημιούργησαν από το άστρα και τον άνθρωπο ώς τα βρύα και τις αμοιβάδες.

και η απάντηση :

quote:
Ας μην μπούμε όμως σε θέματα κοσμογονίας, γιατί δύσκολα θα ξεμπερδέψουμε...

αυτό ακριβώς προσπάθησα να κάνω (ή μάλλον να μην κάνω) αγαπητή unseen...


συμφωνώ απολύτως με αυτό που είπες πάντως...

quote:
Αυτό που πρέπει όμως να υπάρξει είναι ο προσήκων σεβασμός και η έλλειψη προκατάληψης και φόβου για αυτή την τόσο φυσική, αρμονική και όμορφη εκδήλωση Ζωής, που είναι τα ξωτικά και οι νεράιδες.



πολλά φιλιά σε όλους
Galadriel

bitch and bites

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2005, 09:57:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολυαγαπημένοι μου φίλοι,

Δεν μπόρεσα να γράψω καθόλου τις τελευταίες μέρες λόγω της μετακόμισης στο νέο μου σπίτι... Και δυστυχώς το χάος συνεχίζεται! Θα τα πούμε λοιπόν, πρώτα ο Θεός, από την ερχόμενη εβδομάδα.

Αγάπη και φως,
Unseen

******* By Art we live *******Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skies tou Fegariou
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2005, 22:24:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skies tou Fegariou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DEN 8ELO NA APOGOITEYSO KANENA....INE PROSOPIKI MOU APOPSI.DEN IPARXUN NERAIDES.I MALLON KALITERA DEN IPARXI KATI POU DEN MPORUME NA DUME.ZOUME SE ENA KOSMO POU GIA TO KALO MAS DEN BORUME NA DUME KAPIA PRAGMATA.

KALITERA LIPON NA IMASTE PROSGIOMENOI STON DIKO MAS EKSODOTIKO KOSMO KE NA AFISUME TA AGNOSTA.TOULAXISTON PROS TO PARON

FILIKA....AGAPA GIA NA MIN MISIS!

Leonardo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Beauty in Chaos
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2005, 01:18:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Beauty in Chaos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Agaphte/h skies tou feggariou
An den thes na deis den vlepeis
Den lew vevaia oti ston diko sou kosmo yparhoun kswtika kai neraides
Ston diko mou omws yparhoun kai parauparhoun
Einai dikia sou epilogh ti tha deis h ti den tha theis.
Gia paradeigma,h entupwsh mias fevgaleas skias panv apo ton wmo sou.
Esu boreis na peis oti htan aplws mia entupwsh.
Egw tha ftiaksw mia istoria gia tis mikres neraides twn louloudiwn pou,diwgmenes apo ta spitia tous apozhtoun thn anthrwpinh thermothta gia na epiviwsoun

Sth telikh, dialegeis kai pairneisΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skies tou Fegariou
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2005, 10:47:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skies tou Fegariou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
XERIS KATI? LATREVO TIS NERAIDES. OMOS DISTIXOS INE KATI PU DEN IPARXI PERIPTOSI NA DO. MENO EDO KE 6 XRONIA STIN BRETANIA MIA XORA PU NOMIZO POS GENISE TA FADASMATA TIS ISTORIES GIA NERAIDES KTL. KANO SILOGI APO NERAIDES. EDO TA PERISOTERA MAGAZIA EXUN MEGALI PIKILIA.

OMOS MEXRI EKI. 8A I8ELA POLI NA PISTEPSO MA DEN ME AFINI AUTOS O KOSMOS.INE KATI POU AN GINUME STA ORIA SKEPTIKISTES INE ADINATO.


LIPAME KE PALI AN SAS PROSGIONO. INE I PROSORINI ALI8IA.


FILIKA....AGAPA GIA NA MIN MISIS!!!

Leonardo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Angus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


109 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2005, 13:14:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ!Αποφάσισα να γραψω γιατι μου συνέβη κατι περίεργο.Αγαπητή Galadriel εκεί που διάβαζα ενα μήνυμα που έστειλες ξαφνικα ειδα το πρόσωπο σου αν και δεν σε ξέρω καθόλου και το δικό μου να πλησιάζουμε πολύ ο ένας τον άλλο..Και τότε μια περίεργη εικόνα..Εσύ ντυμένη στα γκρί με κόκκινωπα,ισια μαλλιά και πολύ περίεργα μάτια,διαπεραστικά.Και εγώ στεκόμουν στον αέρα..Δεν είχα πόδια αλλα πατούσα σε ένα σύννεφο αέρα..Και συνέβησαν και άλλα που δεν μπορώ να περιγράψω..Με φόρτισε πολύ όλο αυτο..Θα χαιρόμουν ιδιαίτερα αν μου έλεγες αν ένιωσες και εσύ κάτι..Συνέβη πριν κανα μισαωρο..Δεν έχω διαβάσει ολα οσα έχετε γράψει..Θα το κάνω συντομα...

Οσον αφορα τα όσα συζητάτε πιστεύω και εγω στα ξωτικά και στις νεράιδες..Βασικά η περίπτωση μου ειναι παρόμοια με της galadriel αλλα αφορα συγκεκριμένα πλασματα.Αυτα του αέρα.Τις γνωστές συλφίδες.Είχα και εγώ εμπειρίες με νεράιδες..Και μπορώ με καποιον τροπο να επικοίνωνησω..Δεν ξέρω πως βρήκα το θάρρος να μιλήσω εδω..Ειμαι πολυ διστακτικός και αυτο λογω του οτι βλεπω τον κόσμο να γεμίζει σκοτάδι..Αλήθεια μήπως ξέρετε κατα πόσο η αιθερική όραση συνδέεται με την όραση της αύρας?Μπορείς μεσω της αιθερικής όρασης να δείς την αυρα??

Συγνωμη αν ενοχλώ..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2005, 16:55:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να καλωσορίσω τα νέα μέλη και να τα παρακαλέσω να γράφουν ΕΛΛΗΝΙΚΑ και όχι greeklish.

Ευχαριστώ


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Skies tou Fegariou
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2005, 19:21:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skies tou Fegariou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KYRIE GRETEL/SYNTONISTHS , ME SYGXOREIS PARA POLY ALLA EXO PEI POLLES FORES NOMIZO PANE 4 XRONIA SE AYTO TO SITE OTI DEN MPORO MESO TOY PANEPISTIMIOY NA XRHSHMOPOIHSW ELLINIKOY XARAKTHRES. AN PHGENE TO NEA MELH SE MENA NOMIZO POS DEN EXEI SHMASIA O ARITHMOS MINIMATON GIATI APO OTI 8YMAMAI OTAN FTIAXTHKE TO FORUM DEN HSOYN ESY YPARKTOS. 8YMAMAI TON KELSO,AVANTAR NEA MELH AKOMA, THN AMALIA, ATMA OS NEA MELH PROTOARXISAN KAI AYTOI,KAI ALOYS!!!. ESENA DEN SE 8YMAMAI EKTOS KE AN ALLAKSES ONOMA KATA THN POREIA....

DEN EIRWNEVOMAI...APLA DEN MPORO NA ZHTW SHGNWMH KA8E FORA POY GRAFW.AN DEIS TA PERISSOTERA MYNHMATA MOY ARXIZW ME ENA SYGNOMH GIA TOYS LATINIKOYS XARAKTHRES.

FILIKA....AGAPA GIA NA MHN MISEIS!!!!

Leonardo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Angus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


109 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2005, 09:56:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας!Διάβασα όλα οσα έχετε γραψει και σας ευχαριστω πάρα πολυ γιατι απόκτησα μια πιο σφαιρική γνώση σε όσα συζητούνται εδω.Τα είχα ψιλομπερδέψει λιγο όλα αλλα τωρα τα τακτοποίησα στο μυαλό μου.Και πάλι σας ευχαριστώ.

Ευχομαι Φως,Αγαπη,Ζωη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 09:21:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή υπέροχη μέρα σε όλους

Αγαπητέ Skies tou fegariou

Θα συμφωνήσω με τον/την Beauty in Chaos ότι πολλά θέματα στη ζωή μας είναι θέμα ερμηνείας και επιλογής. Αν το σκεφτείς λίγο, θα δεις ότι αντικειμενική πραγματικότητα ουσιαστικά δεν υπάρχει.

Αυτό που αποκαλούμε "πραγματικότητα" δεν είναι παρά ένα σύνολο συμβάσεων, κάποιων συλλογικών και κάποιων εντελώς ατομικών, σε σημείο μάλιστα που οι "πραγματικότητες" δύο διαφορετικών ανθρώπων να είναι παντελώς ασυμβίβαστες. Σε πολλές περιπτώσεις, δεν υπάρχει ενιαία ερμηνεία και συμφωνία ούτε καν για ένα και μόνο συμβάν. Ακόμη και για μισό ποτήρι νερό, η ερμηνεία διαφέρει (αν είναι μισοάδειο ή μισογεμάτο). ΕΣΥ επιλέγεις τι ερμηνεία θέλεις να δώσεις στον κόσμο σου.

Θα σου πω ένα παράδειγμα. Επί χρόνια έβλεπα μικρές λάμψεις, χρωματιστές, στις άκρες του οπτικού μου πεδίου. Πίστευα ότι οφείλονται σε αστιγματισμό, όμως ρώτησα κάποια στιγμή (αυτό στα 19 μου περίπου) τον οφθαλμίατρό μου και μου είπε ότι ο αστιγματισμός προκαλεί μικρά σκοτεινά σημεία στο οπτικό πεδίο, σαν μυγούλες και σε καμία περίπτωση φωτεινές λάμψεις. Εξάλλου με μέτρησε και διαπιστώσαμε ότι δεν έχω αστιγματισμό. Έπειτα πρόσεξα ότι έβλεπα τις λάμψεις αυτές κάθε φορά που κοίταζα αφηρημένα και δεν συγκέντρωνα το βλέμμα μου κάπου.

Θα μπορούσα να είχα περάσει όλη μου τη ζωή πιστεύοντας αν όχι ότι έχω αστιγματισμό, τότε απλά σηκώνοντας αδιάφορα τους ώμους μου κάθε φορά που έβλεπα τέτοιες λάμψεις. Επέλεξα να μην τις αγνοήσω. Και πίστεψέ με ήταν πολύ δύσκολη επιλογή γιατί με έβαλε αυτόματα στο περιθώριο.

Δεν μπορώ να σου πω κάτι άλλο πέρα από αυτό: αν δεν πιστεύεις αυτό που δεν μπορείς να δεις, τότε προσπάθησε να δεις για να πιστέψεις. Μπορείς.

Αγάπη και φως,
Unseen

******* By Art we live *******Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 09:31:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ/-ή Beauty in Chaos,

Καλώς ήρθες, σε ευχαριστώ για την κατάθεση της άποψής σου.


Αγαπητέ Angus,

Ευχαριστούμε πολύ για τις ευχές σου. Ελπίζω να σου απαντήσει σύντομα η galadriel γι' αυτή την εμπειρία που είχες. Προσωπικά θα ήθελα πολύ να μείνεις στην συντροφιά μας και να μας πεις πώς επικοινωνείς...

Όσο γι' αυτό που ρωτάς, δεν έχω ξανακούσει τον όρο "αιθερική όραση" και δεν ξέρω αν παραπέμπει σε μια από τις αισθήσεις του αιθερικού σώματος ή αν αφορά το αιθερικό επίπεδο ειδικά ή είναι πιο σφαιρικός όρος. Ξέρω ότι όποιος μπορεί να βλέπει αύρες, μπορεί να βλέπει και νεράιδες, τουλάχιστον στη συμπυκνωμένη τους μορφή.

Αγάπη και φως,
Unseen

******* By Art we live *******Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 09:49:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και τώρα ήρθε η ώρα να σας πω πώς πήγε η συνάντηση με την Όλγα (τη συγγραφέα του "Ξωτικού").

Ήταν πραγματικά μια πολύ καλή συνάντηση και νομίζω είναι πολύ δύσκολο να βρεθείς για πρώτη φορά με έναν άνθρωπο και να διαπιστώσεις τόσα πολλά κοινά.

Το κάπως λυπηρό για μένα είναι ότι τα ξωτικά και οι νεράιδες δεν είναι στο επίκεντρο του ενδιαφέροντός της, εμπίπτουν στη σφαίρα των ευρύτερων (και πολλαπλών ενδιαφερόντων της). Το πολύ ευχάριστο είναι ότι ήταν πολύ ανοικτός άνθρωπος και δήλωσε ότι θέλει (και σίγουρα μπορεί) να με βοηθήσει στην έρευνά μου.

Το ευχάριστο για όλους είναι ότι θα προσπαθήσει να επανεκδώσει το βιβλίο της από άλλον εκδοτικό οίκο.

Και τώρα πες μου καλέ μου Skies tou Fegariou πώς γίνεται να ήρθε στη συνάντηση ξέροντας σημαντικά πράγματα για μένα που δεν με είχε δει ποτέ πριν στη ζωή της; Μου είπε ότι ρώτησε για μένα ένα gnome, μια νεράιδα της γης, προτού έρθει στη συνάντηση...

Αγάπη και φως,
Unseen

******* By Art we live *******Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 10:45:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγχωρήστε μου την πολυλογία, αλλά έχω και πολλές μέρες να γράψω...

Σχετικά με πράγματα που έχουμε συζητήσει: η Όλγα συμφωνεί με την galadriel ότι τα ξωτικά είναι η πρώτη φυλή και πρόγονοι των ανθρώπων. Βεβαίως η Όλγα μιλούσε για τις κατά Ησίοδο γνωστές φυλές ή γένη (χρυσό, αργυρό, χάλκινο, σιδηρούν κλπ).

Όσο για κάτι άλλο που είχε ρωτήσει η 3ADA παλιότερα, η Όλγα γνωρίζει περίπτωση γυναίκας που της πήραν οι νεράιδες τη φωνή και η αλήθεια είναι ότι εγώ η ίδια μόνο μία φορά έχω μιλήσει δυνατά σε ξωτικό, τις άλλες φορές επικοινώνησα τηλεπαθητικά. Μολονότι είναι βέβαιο πως όπως υπάρχει ο θετικός πόλος, έτσι υπάρχει και ο αρνητικός, μάλλον έχω επιλέξει να επικεντρώνομαι στον πρώτο και μέχρι στιγμής δεν με έχει επισκεφθεί ο δεύτερος ποτέ!

Αγάπη και φως,
Unseen

******* By Art we live *******Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 10:46:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγχωρήστε μου την πολυλογία, αλλά έχω και πολλές μέρες να γράψω...

Σχετικά με πράγματα που έχουμε συζητήσει: η Όλγα συμφωνεί με την galadriel ότι τα ξωτικά είναι η πρώτη φυλή και πρόγονοι των ανθρώπων. Βεβαίως η Όλγα μιλούσε για τις κατά Ησίοδο γνωστές φυλές ή γένη (χρυσό, αργυρό, χάλκινο, σιδηρούν κλπ).

Όσο για κάτι άλλο που είχε ρωτήσει η 3ADA παλιότερα, η Όλγα γνωρίζει περίπτωση γυναίκας που της πήραν οι νεράιδες τη φωνή και η αλήθεια είναι ότι εγώ η ίδια μόνο μία φορά έχω μιλήσει δυνατά σε ξωτικό, τις άλλες φορές επικοινώνησα τηλεπαθητικά. Μολονότι είναι βέβαιο πως όπως υπάρχει ο θετικός πόλος, έτσι υπάρχει και ο αρνητικός, μάλλον έχω επιλέξει να επικεντρώνομαι στον πρώτο και μέχρι στιγμής δεν με έχει επισκεφθεί ο δεύτερος ποτέ!

Αγάπη και φως,
Unseen

******* By Art we live *******Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 14:07:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα,

quote:

Αγαπητή Galadriel εκεί που διάβαζα ενα μήνυμα που έστειλες ξαφνικα ειδα το πρόσωπο σου αν και δεν σε ξέρω καθόλου και το δικό μου να πλησιάζουμε πολύ ο ένας τον άλλο..Και τότε μια περίεργη εικόνα..Εσύ ντυμένη στα γκρί με κόκκινωπα,ισια μαλλιά και πολύ περίεργα μάτια,διαπεραστικά.Και εγώ στεκόμουν στον αέρα..Δεν είχα πόδια αλλα πατούσα σε ένα σύννεφο αέρα..Και συνέβησαν και άλλα που δεν μπορώ να περιγράψω..

λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω αγαπητέ/ή αλλά εκείνη την ώρα προσπαθούσα να βρω ένα συνδυασμό φαρμάκων που θα έκανε να υποχωρήσει ο εξαιρετικά έντονος πονοκέφαλος που είχα, οπότε το βλέπω μάλλον απίθανο να είχα την οποιαδήποτε "επαφή" με τον οποιονδήποτε..

ομολογώ πως η περιγραφή που έκανες δεν απέχει πολύ απ' την πραγματική μου εικόνα αν και στα μάτια είμαι κάπως έτσι :

ή μάλλον έτσι:


....


quote:

Οσον αφορα τα όσα συζητάτε πιστεύω και εγω στα ξωτικά και στις νεράιδες..Βασικά η περίπτωση μου ειναι παρόμοια με της galadriel αλλα αφορα συγκεκριμένα πλασματα.Αυτα του αέρα.Τις γνωστές συλφίδες.Είχα και εγώ εμπειρίες με νεράιδες..Και μπορώ με καποιον τροπο να επικοίνωνησω..Δεν ξέρω πως βρήκα το θάρρος να μιλήσω εδω..Ειμαι πολυ διστακτικός και αυτο λογω του οτι βλεπω τον κόσμο να γεμίζει σκοτάδι..Αλήθεια μήπως ξέρετε κατα πόσο η αιθερική όραση συνδέεται με την όραση της αύρας?Μπορείς μεσω της αιθερικής όρασης να δείς την αυρα??


παρόμοια με τι ακριβώς είναι η εμπειρία σου δηλαδή?

διστακτικός καλά κάνεις και είσαι.... και κυρίως με τις ίδιες σου τις εμπειρίες πρέπει να είσαι τόσο διστακτικός όσο και κριτικός... αν θέλουμε να δούμε έναν αόρατο κόσμο, πρέπει πρώτα απ' όλα τα πόδια μας να πατάνε γερά στη γη και τα μάτια μας να βλέπουν καθαρά τον ορατό..

αυτά και καλώς ήλθες στις συζητήσεις μας...

G.


bitch and bites

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 14:17:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα,


quote:

DEN 8ELO NA APOGOITEYSO KANENA....

δεν απογοητευόμαστε εύκολα, έχουμε συνείδηση του πόσο εύκολα κανείς
μπορεί να δυσανασχετήσει με όσα γράφουμε και πιστεύουμε
και έχουμε συνηθίσει στην αμφισβήτηση...


quote:
INE PROSOPIKI MOU APOPSI.DEN IPARXUN NERAIDES.I MALLON KALITERA DEN IPARXI KATI POU DEN MPORUME NA DUME.

αχμ... να υποθέσω δηλαδή ότι επειδή δεν βλέπουμε τον ηλεκτρισμό ή την βαρύτητα (αλλά μόνο τα αποτελέσματα τους) δεν υπάρχουν?


quote:
ZOUME SE ENA KOSMO POU GIA TO KALO MAS DEN BORUME NA DUME KAPIA PRAGMATA.

το οποίο καλό αγαπητέ/ή πως ορίζεται?

quote:
KALITERA LIPON NA IMASTE PROSGIOMENOI STON DIKO MAS EKSODOTIKO KOSMO KE NA AFISUME TA AGNOSTA.TOULAXISTON PROS TO PARON

σ'αυτό συμφωνώ αρκετά.... όπως είπα και παραπάνω καλό είναι να είμαστε απόλυτα προσγειωμένοι για να έχουν αποτέλεσμα οι "αναζητήσεις" μας....

quote:

FILIKA....AGAPA GIA NA MIN MISIS!


...παρομοίως....


G.

bitch and bites

Edited by - galadriel on 21/11/2005 14:18:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1835938
Maintained by Digital Alchemy