ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η ΠΙΣΤΗ ΣΩΖΕΙ ΨΥΧΕΣ ;;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2005, 10:26:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Με εκφράζει αυτή η αλήθεια και την ακολουθώ .
Με κάνει να νιώθω ότι σώθηκα , από τον κακό παλιό μου εαυτό .

Καμιά φορά το απολαμβάνω το αίσθημα αυτό ,άλλες πάλι φορές με τυραννάει .
Είναι όμως μια γλυκιά τυραννία .



ΑΛΦΑ ΩΜΕΓΑ...Γλυκόπικρες τυραννίες λοιπόν...
Καλημέρα στους καθαρούς κι αγνούς εαυτούς μας. Το παλεύουμε εναγωνίως. Και κάτι βγαίνει ευτυχώς.

*Είπες τη μαγική φράση. ΜΕ ΕΚΦΡΑΖΕΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΚΟΛΟΥΘΩ.
Σωστό. Το μυστικό δεν είναι στο πως δείχνουμε, αλλά στο πόσο βαθιά είμαστε διατεθειμένοι να κυττάξουμε.
Και βέβαια η πίστη σώζει δυναμώνει βοηθά.
Πίστη στον εαυτό μας είναι και η τάση που έχουμε να τελειοποιηθούμε. Να μην είμαστε τόσο αδύναμοι και ατελείς ενίοτε όσο παρουσιάζουμε ή όσο το πιστεύουμε.
Αλλά τα ταξίδια της πίστης και της αναζήτησης είναι προσωπικά. Κάνουμε μόνοι τα πρώτα βήματα. Το σώμα μας είναι άπειρο κι ενώνεται με το Σύμπαν. Το πνεύμα θέλω να πιστεύω δεν έχει σύνορα στον χώρο και τον χρόνο. Και δεν είναι εκπληκτικό να έχουμε αυξημένη επίγνωση
Δεν είναι ο Θεός που κρίνει είναι και ο νους.
Αυτό που ζητά ο Θεός γιά τον κάθε άνθρωπο είναι η εκπλήρωση όλων των ευχών του. Είναι η φυσική μας κατάσταση αφού είμαστε οι δημιουργοί της δικής μας προσωπικότητας και πραγματικότητας.
Η πίστη σώζει. Δημιουργεί. Ανατέλει. Σπάει την ντροπή τα αδιέξοδα τις ζήλειες τις αυταπάτες το ψέμα την μεμψιμοιρία τον φόβο δίνει το χέρι και την βεβαιότητα πως είμαστε προστατευμένοι μέσα στη φύση, στην ζωή, στην θαμπή καθημερινότητα.
Τα κέρδη κι οι απώλειες δεν είναι τίποτε άλλο παρά προσωπεία.
Πίσω από τις μάσκες κρύβεται το φως της αιωνιότητας που ακτινοβολεί υφαίνοντας την ενότητα μέσα από το χάος.

΄Οταν λέτε τη λέξη αγάπη, μπορεί να συλλαμβάνετε την αίσθηση η ουσία της όμως είναι αδύνατον να περιγραφεί.

Ή πιό αμιγής αγάπη βρίσκεται εκεί που κανείς δεν την περιμένει στην ελευθερία.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Στο βαθμό που γνωρίζετε την αγάπη γίνεστε η αγάπη!Η αγάπη είναι κάτι παραπάνω από ένα συναίσθημα!Είναι μία φυσική δύναμη και πρέπει συνεπώς να περικλείει την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2005, 17:46:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας προσπαθήσω να την περιγράψω και ότι προκύψει, το πολύ πολύ να αποτύχω , η να γίνω ρεζίλης .

Η ουσία της αγάπης :
Όταν την νιώθεις, αισθάνεσαι μέσα σου , συναισθάνεσαι τον θεό .

Όταν συναισθάνεσαι τον θεό μέσα σου, βλέπεις πεντακάθαρα μέσα από τον εσωτερικό καθρέπτη της ψυχής σου , τα πάντα .

Γνωρίζεις απόλυτα τον εαυτό σου ,πριν και μετά την προσωπική σου ύπαρξη , και όμως :

Η απόλυτη ταύτιση ανθρώπου και θεού , υπήρχε κάποτε .
Απλά το ένα , το πάν , το απόλυτο, η υπέρτατη δύναμη :

Έγινε άνθρωπος θνητός & έχασε αυτήν την δύναμη.


Αυτό είναι προσωπική μου πίστη και δεν μπορώ να το αποδείξω .

Τι μου δίνει αυτή η πίστη ;;;

Με οδηγεί μαχαίρι στην ουσία του την αγάπη και εκεί :
Άνθρωπος και θεός γίνονται ένα και το αυτό .

Αν παρανόησα , η αν είπα κάτι το υπερβολικό, φταίει μονάχα η αγάπη μου , που προσπαθεί να φτάσει στην πηγή και να μείνει για πάντα εκεί .

Κάθε φορά , που προσπαθώ να αγαπήσω μέχρι θανάτου, με φέρνει πίσω στην γη άγγελος θεού .

Έτσι καταλαβαίνω, ότι :


Δεν έφτασε ακόμη η ώρα μου .

Για προσπάθησε να αγαπήσεις , η αν το έκανες γενναία μου ψυχή ΑΦΡΟΔΙΤΗ στο παρελθόν :

Δεν σε προστάτευσαν τα δάκρυά σου , που έτρεχαν σαν ποτάμι μέσα από τα θεϊκά σου μάτια ;;;;

Σε ευχαριστώ ,που με προτρέπεις πάντα θετικά .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy