ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Υπάρχει Θεός;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 15
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 04:59:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αίολε, πάτα φρένο!!!!!!
Δεν διαφωνώ μαζί σου. Δεν λέω το αντίθετο από αυτό που λες εσύ, διότι δεν γνωρίζω ακριβώς. Σου ζήτησα, αν ξέρεις εσύ και έχεις τεκμηριωμένα στοιχεία, να μου πεις που να τα βρω και εγώ.

Εγώ δεν θέλω να τεκμηριώσω ότι ΔΕΝ είναι προγενέστερες της δικής μας.
Αν θες, αν είναι προγενέστερες του δικού μας Δωδεκάθεου, "με βολεύει καλύτερα στην προπαγάνδα μου", έτσι για να κάνω και το κέφι ορισμένων που θέλουν να με βλέπουν ως φανατικό προπαγανδιστή!!!!

******Ίσως η Όστρια θα μπορούσε να μας δώσει τα φώτα της;;;

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 05:13:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν μ' ενδιαφέρει να πείσω κανέναν για το συγκεκριμένο ζήτημα Ψηλέ μου. Το θεωρώ άνευ ουσίας.

Με αυτό εδώ όμως...

quote:

Τελικά βρε παιδιά, υπάρχει Θεός ή όχι;

Θα σας πω εγώ!
ΒΕΒΑΙΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ! Και όχι μόνον ένας...
Γνωρίζω τουλάχιστον δύο.

Αν Θεός είναι αυτός που μας εδημιούργησε και μας συντηρεί, τότε ο ένας θεός είναι ο πλανήτης Γη.
Αλλος Θεός είναι ο Ηλιος. Χωρίς αυτόν... ε;

Δώστε τους ότι ονόματα θέλετε!
Μπορώ να σας υποδείξω κι άλλους...

Διαφωνεί κανείς;



...τι γίνεται;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 10:01:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το πείραμα του Schrödinger με την γάτα

Γεια σου ρε Ostria τσαχπίνα!!!

quote:
εχεις θεσει 2 ερωτηματα αν ειναι νεκρη και αν την πετυχες

αν στο ενα απο τα δυο υπαρχει καταφατικη απαντηση δεν ειναι απαραιτητο να εχει καταφατικη απαντηση και το αλλο εξηγουμε

μπορει να την εχεις πετυχει αλλα τα τραυματα της να ειναι τετοια που να μην ειναι θανατηφορα μπορει να ειναι και απλες γρατζουνιες

μπορει να εχει πεθανει αλλα να μην την εχεις πετυχει να πεθανε απο τον φοβο της οταν ακουσε τον θορυβο που εκανε η καραμπινα

μπορει να εισαι καβουροτσεπιδης και να πηρες φυσιγγια αμφυβολου ποιοτητας τα οποια να μην ειχαν αρκετο μπαρουτι που θα εδινε την καταληλη ορμη στα βληματα για να περασουν το χαρτοκουτι

μπορει να εχεις μια ελαφρα αστοχια (να μην μπορεις να πετυχεις ελεφαντα στα 4 βηματα) αρα το βλεπω χλομο να εχεις πετυχει το χαρτοκουτι

υπαρχει περιπτωση η γατα να δραπετευσε απο το χαρτοκουτι πριν εσυ ριξεις με την καραμπινα

υπαρχει περιπτωση το οπλο να επαθε εμπλοκη

υπαρχει περιπτωση η γατα να πεθανε απο γηρας γιατι αργησες να κανεις το πειραμα

υπαρχει περιπτωση η γατα να πεθανε απο ασφηξια γιατι ειχες κλησει το χαρτοκουτο αεροστεγος φοβουμενος μην σου φυγει

υπαρχει περιπτωση να εγινε θαυμα και η γατα να ειναι τωρα σε μερη εξωτικα μερη ονειρεμενα

υπαρχει περιπτωση......


Γηγενή, πολύ πιο απλά: η κβαντική κατάσταση της γάτας είναι ένα μείγμα της κατάστασης που αντιστοιχεί στην ζωντανή γάτα, και της κατάστασης που αντιστοιχεί στην νεκρή γάτα.

Οι άλλες περιπτώσεις περί... θανάτου ασφυξίας της γάτας δεν μας αφορούν στο παρρόν πείραμα γιατί το θέμα είναι να προσδιορίσουμε τι έγινε από το πυροβόλημα (αν είναι πυροβολημένη ή μη πυροβολημένη)/

And the winner is... Ostria! (αν και το είχε ξανακούσει)

quote:
WWalker:
«Από την μια με λες "ΒΛΑΚΑ"»

Σε λέω Βλάκα ΑΦΟΥ έχεις γράψει ότι γράφω βλακείες! Και όπως γνωρίζεις, βλακείες γράφει ο βλάκας και μα…..ς ο μα….ς.


Από δω το πας, από κει το πας, πάλι στα ίδια υποτιμητικά σχόλια για τον εαυτό σου καταλήγεις!
Και μετά μου φωνάζεις εμένα ότι σε υποτιμάω!

quote:

WWalker:
«Για απάντα εδώ με όλη σου την μαεστρία, και αν η απάντησή σου είναι λογική εγώ θα σου δώσω συγχαρητήρια.»

Μόνο…..ή ίδια το γνωρίζει!! Έτσι, αποφεύγω και τα συγχαρητήρια….


Πω πω απαντησάρα...

Όσο για σένα Schwabe, μιας και για ακόμη μια φορά δεν απαντάς αλλά κάνεις μανούβρες, εγώ σταματάω να σου δίνω αξία, μιας και το μόνο που κάνεις είναι να μας σημαιοστολίζεις με ωραιόλογα και από λογική 0!


Edited by - WWalker on 07/08/2005 10:15:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 11:01:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:
«Επειδή, ως φαίνεται η μνήμη σου άρχισε και αυτή να σε εγκαταλείπει, για κοίτα εδώ τι έγραφες μόλις στις 03.08.2005»

Καημένε Ψηλέ, εάν νομίζεις ότι με κάτι τέτοια τερτίπια θα «αποκαλύψεις» την σχέση που θέλεις να φαντάζεσαι, κοιμάσαι τον ύπνο του δικαίου!

Πρώτον, το συγκεκριμένο κείμενο ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ «ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ» ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ, καθώς υπάρχει εδώ και κάτι χρόνια ανεβασμένο σε αρκετές άλλες σελίδες, και προσωπικά το έχω εδώ και πολύ καιρό αραχνιασμένο στα αρχεία μου. Και για την ορθότερη πληροφόρηση σου, το έχω παραλάβει από φίλο του εξωτερικού.

Επομένως, και όπως μπορείς να φανταστείς, επειδή για παράδειγμα αναφέρει ο Απολογητής κάποια εδάφια της βίβλου δεν σημαίνει αυτομάτως και ότι……..ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΠΗΓΗ, το ίδιο συντρέχει με κείμενα ΠΟΥ ΕΧΟΥΝΕ ΔΗΜΟΣΙΟΠΟΙΗΘΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ.

Κατανοητό?

Δεύτερον, το σχόλιο σου ήρθε όταν έγραψα ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, όπως οι ιστορικές αναδρομές προδοτών παπάδων, και επομένως προσωπικά εκεί και αναφέρθηκα.

Άρα, τόσο η πρώτη σου προσπάθεια είναι άστοχη, καθώς το internet έχει λίγες περισσότερες πηγές από αυτή που χαριεντίζεσαι, αλλά όσο και ο σχολιασμός σου επί των όσων ιστορικών γεγονότων παρέθεσα είναι ΑΤΟΠΟΣ ΚΑΙ ΑΣΤΟΧΟΣ.

Τέλος, καλά θα κάνεις να γνωρίζεις ότι κείμενα που έχουνε δημοσιευθεί σε εφημερίδες και περιοδικά (όπως και το συγκεκριμένο που «εντόπισες») ΔΕΝ ΤΑ «ΚΑΤΕΧΕΙ» ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΠΗΓΗ, αλλά πολύ περισσότερες.

Λοιπόν, αντιλαμβάνεσαι γιατί σε αποκάλεσα ψεύτη?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GHOST_in_the_SHELL
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 11:02:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GHOST_in_the_SHELL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με την ανοχη σαs καταθετω την γνωμη μου.
Tο ερωτημα δεν ειναι αν υπαρχει θεοs.Aυτο το ερωτημα πιστευω εχει απαντηθει στα χιλιαδεs(ισωσ και εκκατομυρια)χρονια υπαρξηs τηs αντροποτητοs.Παντα υπηρχε η πιστη σε κατι το ανωτερο που δινει ζωη και γνωση.Τωρα πιο ειναι το ονομα Αυτου,και πιοs τον κατεγραψε πρωτοs,λιγο με ενδιαφερει.Ειναι γεγονοs ομωs οτι καποιοι καπηλετηκαν το ονομα Του παραποιησαν το Θειο ωστε να αποκομισουν,εξουσια,χρημα και να κρατησουν τον Ανθρωπο μακρια απο την γνωση.Η αληθεια για μενα κρυβεται παντου.Μπορειs να την αποκομισειs απο την αρχαια ελλαδα,απο το χριστιανισμο,απο τον βουδισμο κτλ.Σιγουρα το ανωτερο δεν εχει ταμπελα.Οσο και αν το καπιλευτηκαν,οσο και αν το παραποιησαν,για το συμφερον τουs καποιοι,δεν μπορεσαν να κανουν ενα πραγμα:να αλλαξουν την αληθεια.σε αυτην βασιστηκαν ωστε να τερατουργησουν.Οπωs ειναι γνωστο ενα ψεμα κρυβεται καλα αναμεσα σε δυο αληθειεs.Kαι επισηs θα οικιοπειηθω μια φραση που διαβασα.Το κακο στερειται φαντασιαs.Bασισεται στιs πραξειs του καλου για να κανει κακο.Eπιχειρηματα για ολα αυτα που λεω εχουν διατηπωθει κατα καιρουs στα post τα δικα σαs.Αλλωστε το εχω ξαναπει.Δεν γνωριζω τιποτα παραπανω απο εσαs.Ισωs λιγοτερα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 11:06:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελα Ψηλέ εδώ είμαι!

Οι θρησκείες μέχρι και την μέση εποχή του λίθου ήταν απ' όσο γνωρίζω 100% πολυθεϊστικές (βασικά είναι μία λατρεία η οποία θεοποιεί την φύση, την ίδια την γη και τα διάφορα φυσικά φαινόμενα).
Από την ύστερη -κυρίως- εποχή του λίθου και μετά είχαμε ταυτόχρονα και την ανάπτυξη της προγονολατρείας (και εξ αυτής την λατρεία των διαφόρων ηρώων). Ολες αυτές οι θρησκευτικές δοξασίες οργανώθηκαν στα πρώτα θρησκευτικά συστήματα που γνωρίζουμε σήμερα, πιθανόν κατά την μετάβαση από την εποχή του λίθου στην εποχή του χαλκού και ιδιαίτερα κατά την εποχή του χαλκού (από την πρώϊμη μέχρι και την ύστερη εποχή, ανάλογα με τον πολιτισμό).

Στο ερώτημα σου ειδικά, δεν γνωρίζουμε πότε ακριβώς εμφανίστηκε το Δωδεκάθεο, θεωρούμε ότι εμφανίστηκε ή οργανώθηκε κατά την πρώϊμη Μυκηναϊκή εποχή, αλλά μπορεί να είναι και λίγο προγενέστερη.


Γενικά, οι οργανωμένες πολυθεϊστικές θρησκείες εμφανίζονται γύρω στο 3500 πΧ (+-500) μαζί με την ανάπτυξη των πρώτων οργανωμένων πόλεων (και όχι πιά προϊστορικών οικισμών).
Αυτήν περίπου την εποχή πρέπει να οργανώθηκαν και οι θρησκείες των Μεσοποτάμιων(Σουμερίων), των Αιγυπτίων και των πολιτισμών του Ινδού ποταμού.

Βοήθησα καθόλου;


υπ.
Αυτά σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία που έχουμε ok?

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 07/08/2005 11:42:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 11:10:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Το πείραμα του Schrödinger με την γάτα

Γεια σου ρε Ostria τσαχπίνα!!!


Είμαι μία τσαχπίνα!


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 11:15:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker το πειραμα του Schrödinger περιλαμβανε ενα κουτι ενα μηχανησμο που η μια του ακρη ηταν μεσα στο κουτι και η αλλη ηταν ενα κουμπι πατωντας το κουμπι ειχαμε 50% πιθανοτητες να ενεργοποιηθει η μηχανη που εσπαζε ενα φιαλιδιο με δηλητηριωδες αεριο (αν θυμαμε καλα γιατι εχουν περασει πολα χρονια απο τοτε που το διαβασα)

το πειραμασου λογο του οτι εχεις σε χρηση αλλο τροπο θανατωσης της γατας περιλαμβανει περισοτερες παραμετρους αποτυχιας


υ.γ δεν θελω να κλεψω το βραβειο απο την οστρια

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 11:18:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Με την ανοχη σαs καταθετω την γνωμη μου.
Tο ερωτημα δεν ειναι αν υπαρχει θεοs.Aυτο το ερωτημα πιστευω εχει απαντηθει στα χιλιαδεs(ισωσ και εκκατομυρια)χρονια υπαρξηs τηs αντροποτητοs.Παντα υπηρχε η πιστη σε κατι το ανωτερο που δινει ζωη και γνωση.Τωρα πιο ειναι το ονομα Αυτου,και πιοs τον κατεγραψε πρωτοs,λιγο με ενδιαφερει.Ειναι γεγονοs ομωs οτι καποιοι καπηλετηκαν το ονομα Του παραποιησαν το Θειο ωστε να αποκομισουν,εξουσια,χρημα και να κρατησουν τον Ανθρωπο μακρια απο την γνωση.


Καλώς ήρθες GHOST_in_the_SHELL!

Θα συμφωνήσω ότι οι άνθρωποι όλων των εποχών και πολιτισμών -οι περισσότεροι τουλάχιστον- πίστευαν σε κάτι ανώτερο που δίνει ζωή και γνώση (και θάνατο θα συμπλήρωνα). Αυτή η πίστη βέβαια, δεν αποτελεί απάντηση στο αν υπάρχει όντως Θεός (ή όπως αλλιώς θέλετε να το ονομάσετε) ή όχι. Σε όλα τα άλλα συμφωνώ.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 11:33:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

WWalker το πειραμα του Schrödinger περιλαμβανε ενα κουτι ενα μηχανησμο που η μια του ακρη ηταν μεσα στο κουτι και η αλλη ηταν ενα κουμπι πατωντας το κουμπι ειχαμε 50% πιθανοτητες να ενεργοποιηθει η μηχανη που εσπαζε ενα φιαλιδιο με δηλητηριωδες αεριο (αν θυμαμε καλα γιατι εχουν περασει πολα χρονια απο τοτε που το διαβασα)

το πειραμασου λογο του οτι εχεις σε χρηση αλλο τροπο θανατωσης της γατας περιλαμβανει περισοτερες παραμετρους αποτυχιας


υ.γ δεν θελω να κλεψω το βραβειο απο την οστρια



Κάτω τα χέρια από το βραβείο μου!

Εχεις δίκιο αν και δεν είναι ιδιαίτερα σημαντικό.
Εξ άλλου ο Schrödinger με αυτό το πείραμα ήθελε απλώς να δείξει τα προβλήματα που προκύπτουν στην πράξη από την κβαντική θεωρία, ιδίως για τα μεγαλύτερα αντικείμενα (το φαινόμενο της αποσυμβολής).

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 11:53:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Από δω το πας, από κει το πας, πάλι στα ίδια υποτιμητικά σχόλια για τον εαυτό σου καταλήγεις!
Και μετά μου φωνάζεις εμένα ότι σε υποτιμάω!»

WWalker, ΣΟΒΑΡΕΨΟΥ! Επιτέλους, θεωρώ ότι μάλλον…….έχεις περάσει τα δεκαοχτώ χρόνια……..

WWalker:
«Πω πω απαντησάρα...»

Είδες, είδες!!!

WWalker:
«Όσο για σένα Schwabe, μιας και για ακόμη μια φορά δεν απαντάς αλλά κάνεις μανούβρες, εγώ σταματάω να σου δίνω αξία, μιας και το μόνο που κάνεις είναι να μας σημαιοστολίζεις με ωραιόλογα και από λογική 0!»

Σου έχω εξηγήσει φίλτατε με την σημαία του….πτυχίου (!), ότι δεν υπάρχει αυτό το οποίο χαριεντίζεσαι και μας ζαλίζεις: η δήθεν λογική της επιστήμης που θέλεις να νέμεσαι.

Η ίδια η επιστημονικότητα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΕΝΑ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑΣ! Το αντιλαμβάνεσαι επιτέλους ή πρέπει να σου το στείλω…..συστημένο??

Κάνε μου λοιπόν την χάρη με τα ευφυολογήματα, τα αναπόδεικτα και ετσιθελικά σου σχήματα, και εάν φαντάζεσαι ότι όλη την ώρα έχω κέφια να απαντώ «σοβαρά» στα όσα σου κατεβαίνουνε ως δήθεν «λογική», ΓΕΛΙΕΣΑΙ ΟΙΚΤΡΑ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 13:02:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα συμφωνήσω ότι οι άνθρωποι όλων των εποχών και πολιτισμών -οι περισσότεροι τουλάχιστον- πίστευαν σε κάτι ανώτερο που δίνει ζωή και γνώση (και θάνατο θα συμπλήρωνα). Αυτή η πίστη βέβαια, δεν αποτελεί απάντηση στο αν υπάρχει όντως Θεός (ή όπως αλλιώς θέλετε να το ονομάσετε) ή όχι. Σε όλα τα άλλα συμφωνώ.


Σωστά!
Οι άνθρωποι από αρχαιοτάτων χρόνων μπορεί να πίστευαν σε κάτι ανώτερο από αυτούς και να είχαν θεοποιήσει κάτι όμως αυτό δεν αποδεικνύει την ύπαρξη του.
Δεν υπάρχει καμία απόδειξη οτι υπάρχει ούτε ο Γιαχβέ, ούτεο Δίας, ούτε ο Αλλάχ ούτε τίποτα.
Υπάρχει μόνο ο άνθρωπος και σε αυτόν πρέπει να πιστεύουμε.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nikostheater
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
332 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 14:08:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikostheater  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Moλις χθες ηταν η επετειος της χιροσιμα,απο τοτε εχουν γινει ενα σωρο πολεμοι και καταστροφες..τι να πιστεψουμε λοιπον απο τον ανθρωπο;Ασε που συμφωνα με καποιες θεωριες μπορει και η ιδια η υπαρξη μας να μην ειναι υπαρκτη αλλα φανταστικη Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 15:01:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Moλις χθες ηταν η επετειος της χιροσιμα,απο τοτε εχουν γινει ενα σωρο πολεμοι και καταστροφες..τι να πιστεψουμε λοιπον απο τον ανθρωπο;

Κι από τον Θεό τι να πιστέψω για αυτό...?

quote:
Ασε που συμφωνα με καποιες θεωριες μπορει και η ιδια η υπαρξη μας να μην ειναι υπαρκτη αλλα φανταστικη

Για κάνε το λίγο πιό λιανά αυτό γιατί δε μπορεί να το καταλάβει το φτωχό μου μυαλουδάκι έτσι όπως το λές...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 15:09:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
WWalker:
«Όσο για σένα Schwabe, μιας και για ακόμη μια φορά δεν απαντάς αλλά κάνεις μανούβρες, εγώ σταματάω να σου δίνω αξία, μιας και το μόνο που κάνεις είναι να μας σημαιοστολίζεις με ωραιόλογα και από λογική 0!»

Σου έχω εξηγήσει φίλτατε με την σημαία του….πτυχίου (!), ότι δεν υπάρχει αυτό το οποίο χαριεντίζεσαι και μας ζαλίζεις: η δήθεν λογική της επιστήμης που θέλεις να νέμεσαι.

Η ίδια η επιστημονικότητα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΕΝΑ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑΣ! Το αντιλαμβάνεσαι επιτέλους ή πρέπει να σου το στείλω…..συστημένο??

Κάνε μου λοιπόν την χάρη με τα ευφυολογήματα, τα αναπόδεικτα και ετσιθελικά σου σχήματα, και εάν φαντάζεσαι ότι όλη την ώρα έχω κέφια να απαντώ «σοβαρά» στα όσα σου κατεβαίνουνε ως δήθεν «λογική», ΓΕΛΙΕΣΑΙ ΟΙΚΤΡΑ.


Μωρέ πες ότι θες, σκούξε κάτω να αφρίσεις, απο λογική είσαι άσχετος!!!

Ούτε καν μια πιθανοτική προσέγγιση δεν επεδίωξες! Χαχαχαχα!!!
_________

quote:
Είμαι μία τσαχπίνα!

Για πες ρε συ Ostria, που το πρωτοάκουσες το νοητικό πείραμα του Schrodinger (δεν μπορώ να βάλω και umlaut πανάθεμά με);

Νομίζω κάτι σχετικό πρέπει να υπάρχει ακόμα σε βιβλία Λυκείου, όταν κάνουν για την διττή φύση του φωτός.

quote:
WWalker το πειραμα του Schrödinger περιλαμβανε ενα κουτι ενα μηχανησμο που η μια του ακρη ηταν μεσα στο κουτι και η αλλη ηταν ενα κουμπι πατωντας το κουμπι ειχαμε 50% πιθανοτητες να ενεργοποιηθει η μηχανη που εσπαζε ενα φιαλιδιο με δηλητηριωδες αεριο (αν θυμαμε καλα γιατι εχουν περασει πολα χρονια απο τοτε που το διαβασα)

το πειραμασου λογο του οτι εχεις σε χρηση αλλο τροπο θανατωσης της γατας περιλαμβανει περισοτερες παραμετρους αποτυχιας

υ.γ δεν θελω να κλεψω το βραβειο απο την οστρια


Γηγενή, το θέμα δεν είναι αν αυτό είναι το νοητικό πείραμα του Schrodinger, ή όχι, το θέμα είναι αν μπορεί ένας άνθρωπος να βάλει κάτω το μυαλό του και να φανταστεί αυτή την διττή κατάσταση που τόσο πολύ δυσκολεύει τους απλούς ανθρώπους να φανταστούν. Παραλλαγές του πειράματος μπορείς να βρεις αρκετές, όλες όμως επικεντρώνονται σε αυτό ακριβώς: την διττή φύση. Εγώ συγκεκριμένα το παράδειγμα το συνάντησα παλιά στην Χημεία του Λυκείου (μάλλον αυτό πρέπει να ήταν, πάει και καιρός από τότε), και πιο πρόσφατα στο βιβλίο του Stephen Hawking "Σύμπαντα Βρέφη, Μαύρες Τρύπες και άλλα Δοκίμια".
Τώρα για τις παραμέτρους αποτυχίας, όπως σου είπα πιο πάνω, ας επικεντρωθούμε πρώτα στις απλές περιπτώσεις, και άμα μπορούμε να λύσουμε το πρόβλημα έτσι, προχωράμε και στα σύνθετα. Δεν λέω ότι έπεσες έξω στην απάντηση, απλώς δεν ήταν αυτό το οποίο περίμενα να ακούσω.

Μάλλον το μυαλό σου τις φέρνει γρήγορα τις στροφές Γηγενή και βιάζεσαι να φας όλο τον γάιδαρο μονομιάς!

Τέλος πάντων, πλάκα είχε. Απ΄τον Schwabe περίμενα πιο σοβαρή απάντηση, ίσως μια πιθανοτική προσέγγιση, μιας και ασχολείται με πιθανότητες και στατιστική, αλλά δεν πήρα κάτι τέτοιο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 15:52:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

WWalker
<<απλώς δεν ήταν αυτό το οποίο περίμενα να ακούσω.>>

μα αυτο περιμενες να ακουσεις εσυ ζητησες κατι για να σε στειλει


WWalker
<<Μάλλον το μυαλό σου τις φέρνει γρήγορα τις στροφές Γηγενή και βιάζεσαι να φας όλο τον γάιδαρο μονομιάς!>>

δεν τρωω γαιδαρο αλλα για ενα μοσχαρακι δεν θα ελεγα οχι

τωρα περα απο την πλακα το προβλημα δεν ειναι η διττη φαση αλλα οτι η καθε φαση εχει παρα πολλες παραμετρους

και η καθε παραμετρος εχει παλι παρα πολλες παραμετρους και ου το καθ εξης

με λιγα λογια δεν εχουμε ασπρο μαυρο αλλα πολλες αποχρωσεις του γκρι

στο θεμμα μας για το αν υπαρχει θεος δεν ειναι απλό να πεις ναι η οχι πρεπει να αναλυσεις
1)ποιος απο ολους τους θεους των διαφορων θρησκειων υπαρχει;
2)ποια απο ολες τις θρησκειες λεει ολη την αληθεια;
3)τι ακριβως ειναι αυτο που λεμε θεος;
4)αν υπαρχει ειναι ετσι οπως το λεει η καθε θρησκεια;
5)μπορεσε ποτε κανεις να συλαβει την ενοια του θεου;
6)αν εχουν δικιο οι αθεοι και δεν υπαρχει τιποτα που ελεχει το τι κανουμε παρα μονο οι συμπαντικοι νομοι που δεν ξεχωριζουν καμια μορφη ζωης ως ανωτερη τοτε τι;;
7)αν κανουμε ολοι λαθος και δεν εχουμε καταλαβει τιποτα;
8)αν ο καθε θεος υπαρχει οσο υπαρχουν οπαδοι του;
9)κιαν δεν υπαρχει τι;
ατελειωτα ερωτηματα

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 15:59:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Μωρέ πες ότι θες, σκούξε κάτω να αφρίσεις, απο λογική είσαι άσχετος!!!»

Εάν έχεις κότσια φίλτατε, ΟΡΙΣΤΕ ΝΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΕΙΣ ΤΑ ΕΥΦΥΟΛΟΓΗΜΑΤΑ ΣΟΥ. Όποτε το επιθυμείς, ανοίγουμε μια συζήτηση για την λογική που δήθεν «κατέχεις», έτσι ώστε τόσο να γελάσει ο κάθε πικραμένος αλλά όσο και να αντιληφθείς ΚΑΙ ΕΣΥ ενδεχομένως ότι άλλο η ΛΟΓΙΚΟΦΑΝΗΣ άποψη και άλλο η ΚΑΤ’ΕΠΙΦΑΣΗ «ΛΟΓΙΚΕΣ» ΣΟΥ ΑΤΑΚΕΣ.

Επομένως, τζάμπα μην κουράζεσαι, διότι εάν ήταν να «αφρίζω» τόσο εύκολα (τρομάρα σου..) τότε θα είχα προ πολλού εγκαταλείψει το esoterica.

WWalker:
«Ούτε καν μια πιθανοτική προσέγγιση δεν επεδίωξες! Χαχαχαχα!!!»

Θέλει λίγο μυαλό για να αντιληφθείς τον συνομιλητή σου, αλλά που ξέρεις, έχουμε ακόμα……..

Σου το είπα και σε προηγούμενη απάντηση, ότι εάν φαντάζεσαι ότι με τις ατάκες που εσύ χαριεντίζεσαι έχει όρεξη και ο καθένας να σκοτώνει την ώρα του, ΤΟΤΕ ΑΠΛΑ ΓΕΛΙΕΣΑΙ. Αυτό, το πιάνει το (όπως διαφημίζεις..) υψηλόν IQ σου?

Σε κάθε περίπτωση, και επειδή όπως έχω πει η ίδια η επιστημονικότητα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΕΝΑ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑΣ, ελπίζω αφού…γελάσεις και χτυπηθείς () να αντιληφθείς και τις μπανανόφλουδες που μόνος σου εξαπολύεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GHOST_in_the_SHELL
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 16:23:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GHOST_in_the_SHELL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σωστά!
Οι άνθρωποι από αρχαιοτάτων χρόνων μπορεί να πίστευαν σε κάτι ανώτερο από αυτούς και να είχαν θεοποιήσει κάτι όμως αυτό δεν αποδεικνύει την ύπαρξη του.
Δεν υπάρχει καμία απόδειξη οτι υπάρχει ούτε ο Γιαχβέ, ούτεο Δίας, ούτε ο Αλλάχ ούτε τίποτα.
Υπάρχει μόνο ο άνθρωπος και σε αυτόν πρέπει να πιστεύουμε.

Δεν μπορω να πιστεψω οτι εκατομμυρια γενεων εκαναν λαθοs.Οπωs επισηs δεν μπορω να πιστεψω οτι μια ομαδα ανθρωπων στην αυγη τηs ιστοριαs επλασαν τον μυθο του θεου και μετα καποιοι εκαναν και μερικεs χιλιαδεs παραλαγεs.Για να πλασειs κατι να του αλλαξειs μορφη πρεπει να εχειs ενα προτογενεs υλικο.ποιοs εδωσε ζωη(και θανατο ostria).poios εδωσε γνωση?η μηπωs ειμαστε μια τυχαια προσμιξη αστρικων υλικων?και η ψυχη,ο νουs?τυχαια ειναι ολα αυτα?και να το συμπαν ειναι απειρο..μπορει να εγιναν και στην τυχη.αλλα ολα αυτα συγκεντρωμενα σε εναν πλανητη?σε ενα ον,τον ανθρωπο?ολοs οπλανητηs συνομωτησε ωστε να αναπτυχθει και να εξελιχθει ο ανθρωποs.αν ναι,αν ειναι ολα τυχαια τοτε δεν εχουμε να ελπιζουμε σε τιποτα.γενιομαστε και πεθαινουμε ετσι απλα.τιποτα δεν εχει νοημα λοιπον.οποτε ολοι εμειs δεν θα πρεπει να αναζητουμε τη γνωση,την εξισωση μαs με το ανωτερο.ειτε αυτο λεγεται,θεοs,αλλαχ,διαs,ANΘΡΩΠΟΣ.και πρεπει να πιστευουμε στον ανθρωπο αγαπητε Dying_Incubus,γιατι ειναι η μονη οδοs για το ανωτερο.ειναι το επομενο βημα.οποια μορφη και αν εχει.

δεν προσπαθω να πεισω κανεναν,ουτε δινω ουσιαστικεs αποδεiξειs για την υπαρξη του θεου.απλα προσπαθω να καταλαβω καπια πραγματα με την ανθρωπινη λογικη.το μονο οπλο μαs στην απεραντοσυνη του συμπαντοs.καθε αντιπαραθεση η σκεψη καλο κανει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 17:35:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gigenis, θα σου απαντήσω εγώ!
Μόνο ο Γιαχβέ είναι ο αληθινός Θεός κι η Ορθοδοξία η μόνη αληθινή θρησκεία! Όλες οι άλλες είναι οδοντόκρεμες!
Κι ο Χριστιανισμός, μέσα από τους άγιους εκπροσώπους του που είναι ΑΜΟΛΥΝΤΟΙ μας καθοδηγούν στον δρόμο του Θεού!

quote:
Δεν μπορω να πιστεψω οτι εκατομμυρια γενεων εκαναν λαθοs.Οπωs επισηs δεν μπορω να πιστεψω οτι μια ομαδα ανθρωπων στην αυγη τηs ιστοριαs επλασαν τον μυθο του θεου και μετα καποιοι εκαναν και μερικεs χιλιαδεs παραλαγεs.

Κι όμως είναι πιθανά όλα!
Δηλαδή, αν οι Χριστιανοί έχουν δίκιο, τα εκατομμύρια των ανθρώπων που έχουν πιστέψει σε άλλες θρησκείες από αρχαιοτάτων χρόνων πλανήθηκαν?

quote:
λεγεται,θεοs,αλλαχ,διαs,ANΘΡΩΠΟΣ.και πρεπει να πιστευουμε στον ανθρωπο αγαπητε Dying_Incubus,γιατι ειναι η μονη οδοs για το ανωτερο.ειναι το επομενο βημα.οποια μορφη και αν εχει.

Σου βγάζω το καπέλλο, φίλε μου!!!
Ο άνθρωπος είναι πάνω απ' όλα και τα όσα πέτυχε να δημιουργήσει μέσα στο πέρασμα των αιώνων τα κατάφερε μόνος του, χωρίς κανέναν Αλλάχ, Γιαχβέ, Δία κτλ.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 19:29:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
WWalker:
«Μωρέ πες ότι θες, σκούξε κάτω να αφρίσεις, απο λογική είσαι άσχετος!!!»

Εάν έχεις κότσια φίλτατε, ΟΡΙΣΤΕ ΝΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΕΙΣ ΤΑ ΕΥΦΥΟΛΟΓΗΜΑΤΑ ΣΟΥ. Όποτε το επιθυμείς, ανοίγουμε μια συζήτηση για την λογική που δήθεν «κατέχεις», έτσι ώστε τόσο να γελάσει ο κάθε πικραμένος αλλά όσο και να αντιληφθείς ΚΑΙ ΕΣΥ ενδεχομένως ότι άλλο η ΛΟΓΙΚΟΦΑΝΗΣ άποψη και άλλο η ΚΑΤ’ΕΠΙΦΑΣΗ «ΛΟΓΙΚΕΣ» ΣΟΥ ΑΤΑΚΕΣ.



Ναι, ναι Schwabe! Μόνο που το "ευφυολόγημά μου" ανήκει στον μεγάλο αυστριακό επιστήμονα/καθηγητή Schrodinger, διάδοχο της έδρας του Max Planck (και όχι μόνο της έδρας).

Τι να σου πω ρε κακομοίρη! Λες λες και ξαναλές, και στο κάτω κάτω μόνο μπούρδες είσαι άξιος να λες όταν το θέμα φτάνει στην λογική! Και το ωραίο πιο είναι; Μόλις το απέδειξες! Χάχαχα!!!

Για σοβαρέψου λίγο. Τρια άτομα απαντήσαν σε αυτό το θέμα, εκ των οποίων η Ostria ήξερε επακριβώς το πείραμα, και ο Γηγενής απάντησε κατά τέτοιον τρόπο ώστε να πέφτει πάρα πολύ κοντά σε αυτό το οποίο έλεγε ο ίδιος ο Schrodinger. Μόνο εσύ είπες χαζομάρα, και τι χαζομάρα! "Η ίδια η γάτα μόνο ξέρει!". Επιστημονικότατη εξήγηση! Μπράβο ρε Schwabe! "Θα γελάσει ο κάθε πικραμένος": Με την απάντηση που έδωσες, να είσαι σίγουρος πως έχει ήδη γελάσει!

quote:
Σε κάθε περίπτωση, και επειδή όπως έχω πει η ίδια η επιστημονικότητα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΕΝΑ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑΣ, ελπίζω αφού…γελάσεις και χτυπηθείς () να αντιληφθείς και τις μπανανόφλουδες που μόνος σου εξαπολύεις.


Ναι, την έχεις ξαναπεί αυτή την κοτσάνα πολλές φορές στο παρελθόν για να δικαιολογήσεις την ασχετοσύνη σου σε θέματα λογικής. Μην περιμένεις πάντως άνθρωπο άνω των 8 να την πάρει στα σοβαρά.

quote:
Εάν έχεις κότσια φίλτατε, ΟΡΙΣΤΕ ΝΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΕΙΣ ΤΑ ΕΥΦΥΟΛΟΓΗΜΑΤΑ ΣΟΥ. Όποτε το επιθυμείς, ανοίγουμε μια συζήτηση για την λογική που δήθεν «κατέχεις»,

Ουάου!!!! Γουστάρω!!! Διαγωνισμός λογικής: Οικονομολόγος vs Μηχανικού! Εδώ να δεις τι γέλια έχουν να πέσουν! Μόνο που το προτείνεις είναι να γελάει ο κάθε πικραμένος. Και ξέρεις γιατί καημένε; Γιατί εσύ ουδέποτε διδάχθηκες τι πάει να πει μαθηματική λογική!
Και δεν μου λες ρε έξυπνε, καλά για σένα που οποιοσδήποτε θετικός επιστήμονας αρκεί για να το παίξει διαιτητής. Ποιος θα κάνει τον διαιτητή σε μένα; Ο διευθυντής της NASA;

Δεν χρειάζεται διαγωνισμός λογικής για κανέναν. Κάνε ένα IQ test πρώτα, και κάνε τα αποτελέσματα printscreen να τα δούμε αν θες να χάσω τον χρόνο μου να ασχοληθώ μαζί σου. Αν είναι πάνω από 126, θα δεχθώ τον διαγωνισμό. Αν είναι κάτω από 127, τότε τράβα σπίτι σου!

www.highiqsociety.com

Edited by - WWalker on 07/08/2005 19:38:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 19:36:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

WWalker
<<απλώς δεν ήταν αυτό το οποίο περίμενα να ακούσω.>>

μα αυτο περιμενες να ακουσεις εσυ ζητησες κατι για να σε στειλει



quote:

WWalker
<<Μάλλον το μυαλό σου τις φέρνει γρήγορα τις στροφές Γηγενή και βιάζεσαι να φας όλο τον γάιδαρο μονομιάς!>>

δεν τρωω γαιδαρο αλλα για ενα μοσχαρακι δεν θα ελεγα οχι


γιουβετσάκι ε; Ωραία δεν θα ήτανε;

quote:

τωρα περα απο την πλακα το προβλημα δεν ειναι η διττη φαση αλλα οτι η καθε φαση εχει παρα πολλες παραμετρους

και η καθε παραμετρος εχει παλι παρα πολλες παραμετρους και ου το καθ εξης

με λιγα λογια δεν εχουμε ασπρο μαυρο αλλα πολλες αποχρωσεις του γκρι


quote:

στο θεμμα μας για το αν υπαρχει θεος δεν ειναι απλό να πεις ναι η οχι πρεπει να αναλυσεις
6)αν εχουν δικιο οι αθεοι και δεν υπαρχει τιποτα που ελεχει το τι κανουμε παρα μονο οι συμπαντικοι νομοι που δεν ξεχωριζουν καμια μορφη ζωης ως ανωτερη τοτε τι;;

Εγώ θα ρωτήσω έναν άθεο (όποιος πιστεύει πως Θεός δεν υπάρχει) και περιμένω λογική απάντηση:
Υπάρχουν χιλιάδες επί χιλιάδω νόμων της φύσης, πολλούς από τους οποίους έχουμε ανακαλύψει και τυποποιήσει σε μαθηματικές εκφράσεις, για παράδειγμα PV = nRT η καταστατική εξίσωση των ιδανικών αερίων, οι οποίες είναι σαφείς και λιτές. Παρατηρούμε δηλαδή πως η φύση διέπεται από νόμους που μπορούν να την περιγράψουν, και τυχόν ανακρίβειες στα αποτελέσματα αυτών των νόμων οφείλονται σε ελλειπή προσέγγιση των μαθηματικών ή σφάλματα (ανθρώπινα ή αριθμητικής προσέγγισης).
Όλα αυτά πως προέκυψαν; Πως καθορίστηκε αυτή η συμπεριφορά της φύσης (η οποία και υπήρχε απ'αρχής χρόνου, οπότε δεν προέκυψε έτσι απλά όπως υποστηρίζουν για την ζωή) αν δεν υπήρχε ένας εξωτερικός νομοθέτης, ένας προγραμματιστής που δεν υποτάσσεται από αυτούς (αφού τους προγραμμάτισε);

Περιμένω μια υπεύθυνη απάντηση, όποιος έχει την διάθεση ας απαντήσει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 19:42:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ θα ρωτήσω έναν άθεο (όποιος πιστεύει πως Θεός δεν υπάρχει) και περιμένω λογική απάντηση:
Υπάρχουν χιλιάδες επί χιλιάδω νόμων της φύσης, πολλούς από τους οποίους έχουμε ανακαλύψει και τυποποιήσει σε μαθηματικές εκφράσεις, για παράδειγμα PV = nRT η καταστατική εξίσωση των ιδανικών αερίων, οι οποίες είναι σαφείς και λιτές. Παρατηρούμε δηλαδή πως η φύση διέπεται από νόμους που μπορούν να την περιγράψουν, και τυχόν ανακρίβειες στα αποτελέσματα αυτών των νόμων οφείλονται σε ελλειπή προσέγγιση των μαθηματικών ή σφάλματα (ανθρώπινα ή αριθμητικής προσέγγισης).
Όλα αυτά πως προέκυψαν; Πως καθορίστηκε αυτή η συμπεριφορά της φύσης (η οποία και υπήρχε απ'αρχής χρόνου, οπότε δεν προέκυψε έτσι απλά όπως υποστηρίζουν για την ζωή) αν δεν υπήρχε ένας εξωτερικός νομοθέτης, ένας προγραμματιστής που δεν υποτάσσεται από αυτούς (αφού τους προγραμμάτισε);

Καταρχάς να προειδοποιήσω πως οι γνώσεις μου για την Φυσική δεν είναι κι οι καλύτερες.
Πιστεύω λοιπόν πως η ίδια η φύση προνοεί για τα πάντα γιανα επιτυγχάνεται μία αρμονία.
Αυτό αποδεικνύεται για τα πάντα, νομίζω δεν χρειάζεται να σου φέρω άλλα παραδείγματα.
Ίσως πάλι να καθορίστηκε αυτή η συμπεριφορά της φύσης από τους εξωγήϊνους.
Ακραία περίπτωση που δεν τείνω να την πιστεύω.
Είναι όμως τόσο ακραία όσο και να προνόησε για όλα ο Γιαχβέ...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 19:44:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ο αθεος που λατρευει το γιουβετσι απαντα

προσωπικη μου αποψη ειναι οτι το συμπαν παντα υπηρχε το μονο που αλαζει ειναι η γεννηση και ο θανατος πλανητικων συστηματων
σε κατι που υπηρχε δεν χρειαζετε κανεις να δωσει νομους τους περιλαμβανει

απο την αλλη αν δεχτουμε οτι υπαρχει νομοθετης αυτον ποιος τον εκανε;

οπως βλεπεις φτανουμε σε καποιο σημειο που εχουμε την ιδια απορια

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μηδεία
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 20:05:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδεία  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όλα αυτά πως προέκυψαν; Πως καθορίστηκε αυτή η συμπεριφορά της φύσης (η οποία και υπήρχε απ'αρχής χρόνου, οπότε δεν προέκυψε έτσι απλά όπως υποστηρίζουν για την ζωή) αν δεν υπήρχε ένας εξωτερικός νομοθέτης, ένας προγραμματιστής που δεν υποτάσσεται από αυτούς (αφού τους προγραμμάτισε);

Περιμένω μια υπεύθυνη απάντηση, όποιος έχει την διάθεση ας απαντήσει.


Νομίζω πως τα Ερμητικά κείμενα είναι πλέον προσιτά σε ολους
Η αναφορά του Τρισμέγιστου για τον δυαδικό Θεό καλύπτει τα πάντα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 20:27:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καταρχάς να προειδοποιήσω πως οι γνώσεις μου για την Φυσική δεν είναι κι οι καλύτερες.
Πιστεύω λοιπόν πως η ίδια η φύση προνοεί για τα πάντα γιανα επιτυγχάνεται μία αρμονία.
Αυτό αποδεικνύεται για τα πάντα, νομίζω δεν χρειάζεται να σου φέρω άλλα παραδείγματα.
Ίσως πάλι να καθορίστηκε αυτή η συμπεριφορά της φύσης από τους εξωγήϊνους.
Ακραία περίπτωση που δεν τείνω να την πιστεύω.
Είναι όμως τόσο ακραία όσο και να προνόησε για όλα ο Γιαχβέ...

Λοιπόν φίλε Incubus,
λες ότι η φύση προνοεί για τα πάντα ώστε να επιτυγχάνεται η αρμονία. Συμφωνώ σε αυτό, είναι και η δική μου άποψη στα ίδια πλαίσια εξάλλου, ότι η φύση προκαλλεί την αρμονία, επειδή είναι έτσι ρυθμισμένη.
Αλλά αυτό το οποίο ρωτάω εγώ, είναι το γιατί να είναι προγραμματισμένη σε αυτή την συμπεριφορά, δηλαδή να προκαλλεί την αρμονία; Γιατί διέπεται από κανόνες; Πως προέκυψαν οι κανόνες/νόμοι, εάν δεν υπάρχει κάτι που να προνόησε, για αυτούς, ένα μυαλό;

Κάτι τέτοιο ήταν αυτό το οποίο οδήγησε τον Sir Francis Bacon, τον θεμελιωτή της επιστημονικής σκέψης, να πει το εξής:

Francis Bacon
"A little philosophy inclineth man's mind to atheism, but depth in philosophy bringeth men's minds about to religion."
"I had rather believe all the fables in the Legend, and the Talmud, and the Alcoran, than that this universal frame is without a mind. And therefore, God never wrought miracle, to convince atheism, because his ordinary works convince it. It is true, that a little philosophy inclineth man's mind to atheism; but depth in philosophy bringeth men's minds about to religion."
[Of Atheism]

Gigenis:

quote:
ο αθεος που λατρευει το γιουβετσι απαντα

προσωπικη μου αποψη ειναι οτι το συμπαν παντα υπηρχε το μονο που αλαζει ειναι η γεννηση και ο θανατος πλανητικων συστηματων
σε κατι που υπηρχε δεν χρειαζετε κανεις να δωσει νομους τους περιλαμβανει

απο την αλλη αν δεχτουμε οτι υπαρχει νομοθετης αυτον ποιος τον εκανε;

οπως βλεπεις φτανουμε σε καποιο σημειο που εχουμε την ιδια απορια


Γηγενή, εγώ το αντιμετωπίζω κάπως αλλιώς το θέμα.
Από την Φυσική μας είναι γνωστό ότι το σύμπαν διαστέλεται, άρα ξεκίνησε από κάποια στιγμή στην οποία ήταν στην μικρότερη δυνατή διάσταση, οπότε έχουμε την γνωστή διαδικασία (Big Bang) με την οποία άρχισε να διαστέλεται και μετά από κάτι εκαττομύρια έτη προέκυψε το έκτρωμα που λέγεται άνθρωπος.
Υπήρχε δηλαδή μια αρχή για το σύμπαν, την οποία εντοπίζουμε στο πρωταρχικό τμήμα (που χώραγε στην τσέπη μας θα μας πούνε οι φυσικοί) το οποίο και άρχισε να διαστέλεται. Πριν από αυτό τι; Ρημαδοθεωρίες περί αιωνίου κενού και αναπήδησης από αυτό του μικρού τμήματος που έγινε σύμπαν.
Υπακούει όμως στους νόμους της φύσης αυτό το πράγμα, είτε είναι μεγάλο όπως τώρα είτε μικρό όπως τότε. Και οι νόμοι της φύσης ούτε μεταβάλλονται, ούτε φτιάχνουν νόμους. Υπάρχουν και εμείς τους ανακαλύπτουμε. Μιας και αδυνατούν να προκύψουν "από μόνοι τους", χρειάζεται κάτι εξωτερικό, που δεν δεσμεύεται σε αυτούς (γιατί αν δεσμευόταν σε αυτούς τότε δεν θα μπορούσε να φτιάξει καινούριους νόμους), ώστε να νομοθετήσει και να ορίσει το ποια θα είναι η συμπεριφορά της φύσης.
Τώρα το τι γίνεται με αυτό το κάτι που υπάρχει και δεν δεσμεύεται; Έλα ντε. Για να υπάρχει, θα πρέπει να το δημιούργησε κάτι άλλο. Και το κάτι άλλο κάτι άλλο. Και το κάτι άλλο πάλι κάτι άλλο. Σε τελική ανάλυση απογυμνώνουμε την ίδια σκέψη σε n στάδια, χωρίς να μπορούμε να ξεφύγουμε από αυτό τον φαύλο κύκλο.
Χρειάζεται λοιπόν, ένα "κάτι", το οποίο εγώ επέλεξα να θεωρώ ως Θεό μου, ως το μυαλό που με σκαρφίστηκε, το οποίο να μην δεσμεύεται από αυτόν τον νόμο της εξωτερικής δημιουργίας, ώστε να "κόψει" αυτό τον φαύλο κύκλο σε αρχή και τέλος, και να τον κάνει γραμμή, κατανοητή από το δικό μου το μυαλό.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 20:50:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ, προσοχή...Εφτασες με τα post σου τον...''αριθμό-κλειδί''!(666)

''μητρός τε και πατρός τε και των
άλλων προγόνων απάντων τιμιότερον εστι πατρίς και σεμνότερον και αγιότερον ...''
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eleana
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 21:05:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eleana  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερίζω όλους τους συνομιλητές
Στην ερώτηση στο αν υπάρχει θεός, θέλω να σας ρωτήσω από πού συγκεκριμένα πηγάζει το περιεχόμενο της σκέψη σας για αυτή την ερώτηση;
Έχω δει απαντήσεις με παραπομπές σε επιστήμονες ,και σε άρθρα αυτών.
Από τους συγκεκριμένους επιστήμονες παίρνεται το λογικό τρόπο σκέψης σε συνολική μορφή των αποτελεσμάτων ή διάφορα αποσπάσματα ,που τα χρησιμοποιείτε κατά το δοκούν;


Είμαι εδω για έρευνα Προσωπικότητας μεταξύ των μελών.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 21:17:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλέ, προσοχή...Εφτασες με τα post σου τον...''αριθμό-κλειδί''!(666)

Kαι ο Ψηλός σάν φανατικός Χριστιανός δέν πρόκειται να το δεχτεί με τίποτα, θα βγάλει σπυράκια απο το κακό του όταν το δεί
Κάτι τέτοιο είπαν και σε μένα πρίν απο λίγο καιρό όταν έφτασα τα μυνήματα μου στον αριθμό 666.

"Non, nisi parento, vincitur"
ΒΑΚΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

actr
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
310 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 21:27:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους actr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλέ, προσοχή...Εφτασες με τα post σου τον...''αριθμό-κλειδί''!(666)


There is no dark side of the moon really... as a matter of fact it's all darkΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 21:46:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλλά αυτό το οποίο ρωτάω εγώ, είναι το γιατί να είναι προγραμματισμένη σε αυτή την συμπεριφορά, δηλαδή να προκαλλεί την αρμονία; Γιατί διέπεται από κανόνες; Πως προέκυψαν οι κανόνες/νόμοι, εάν δεν υπάρχει κάτι που να προνόησε, για αυτούς, ένα μυαλό;

Πιστεύω πως είναι ρυθμισμένη έτσι από φυσικούς νόμους και κανόνες.
Το σύμπαν προϋπήρχε.
Πιστεύω στη θεωρία του Big Bang κτλ κτλ.
Δε μπορώ να σκεφτώ πως ένας Θεός την δημιούργησε γιατί έτσι του κάπνισε.
Όπως έχω προαναφέρει, οι χρονολογίες που παίρνουμε από τη Βίβλο δεν συμφωνούν με τα ευρήματα που έχουν ανακαλυφθεί, ούτε με την ηλικία της Γής.
Αν μή τι άλλο, δηλώνεις επιστήμονας και περιμένω να έπαιρνες τα πράγματα με τη λογική κι όχι με θεοκεντρικές θεωρίες.
Οι Χριστιανοί έχουν λατρέψει έναν ειρηνιστή και θαυματοποιό.
Γιατί δε λατρεύουμε και δεν θεοποιούμε και τα "παιδιά θαύματα"?

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 15 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1708984
Maintained by Digital Alchemy