ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Ο ΜΕΓΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 17
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2003, 04:34:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΜΑΣ ΠΛΑΝΕΥΟΥΝ ΕΥΚΟΛΑ
ΓΙΑΤΙ-ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ-ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΣΤΑΛΤΑ...
ΤΟ ΟΡΑΜΑ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΕΥΕΤΑΙ ΜΙΑ ΑΝΩΤΕΡΗ ΔΥΝΑΜΗ..."
-Glorfindel-


Edited by - ΑΤΜΑ on 09/01/2004 16:25:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 16:01:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε Konosk, ειδικά σε αυτό εδώ το τόπικ, ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΘΗΛΩΣΕΙ ΣΤΗ ΓΗ...
Να μας καρφώσει στην ΥΛΗ.... όπως τον προπάτορά μας ΠΡΟΜΗΘΕΑ, που το ΚΡΑΤΟΣ και η ΒΙΑ τον κάρφωσαν κατ'εντολή του "αγαθού" Θεό, επάνω στον ΚΑΥΚΑΣΟ....

Εναν Καύκασο που πολλές γενεές αργότερα ΚΑΤΕΚΤΗΣΕ Ω!Μέγας Αλέξανδρος...
Απο τη περιοχή του Καυκάσου έλαβε ως γυναίκα του την Θεϊκή Ρωξάνη, γιατί σε ένα Υιό του Θεού, ΜΟΝΟ μια Θεά ταιριάζει για σύζυγος....
Καρπός της αγάπης τους, ο Μικρός Αλέξανδρος, που δέν του έμελε να ζήσει για να δεί τον κόσμο μέσα απο τα μάτια του Μεγάλου...
Να γίνει και ο ίδιος Μέγας....

Τι παράξενη που είναι όμως η ΙΣΤΟΡΙΑ, ειδικά όταν ΞΑΝΑΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ!!!

Σαν ΚΑΙΣΑΡΑΣ 300 χρόνια μετά, ο Θεός επι της Γής παντρεύτηκε την ΚΛΕΟΠΑΤΡΑ, την Ελληνίδα απο το γένος των Πτολεμαίων και του χάρησε τον Μικρό Καίσαρα, τον ΚΑΙΣΑΡΙΩΝΑ που ΚΑΙ αυτός ο απόγονος της Ω!Μέγας Ψυχής, του Αλέξανδρου που βρίσκονταν σε σάρκωση ως Καίσαρας, ΠΑΛΙ δεν πρόλαβε να μεγαλώσει και να ΜΑΘΕΙ για τον Πατέρα του, την Ω!Μέγα Ψυχή του Στρατηλάτη Αλέξανδρου... του Αυτοκράτορα της Ρώμης...

Τον Αριστοτέλη πράγματι ποτέ εκείνος ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΕ να τον αποκυρήξει, γιατί ΑΡΓΑ έμαθε το μάθημά του...
Τον αποκυρήτω όμως εγώ και αυτό μου φτάνει... Αιτιολόγησα το γιατί...

Πρόσεξε τα σοφά λόγια του Αντώνιου...

Ο ΣΠΟΡΟΣ, έχει ΗΔΗ πέσει πρό πολλού...
Εκεί, ΜΕΣΑ στο χώμα ΠΕΘΑΝΕ ο σπόρος, το μικρό σποράκι...
Και απο τον ΘΑΝΑΤΟ του έχει αρχίσει να ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ ένα δέντρο...
'Ενα Μεγάλο Δέντρο, όπως το.... ΥΓΚΝΤΡΑΣΙΛ ας πούμε...
Το Κοσμικό Δέντρο της Νορβηγικής Κοσμογονίας...
Η Μελία Υγκντρασίλ...
Το Δέντρο του Σύμπαντος, του Χρόνου και της Ζωής...

Αυτό το Δέντρο είναι ΑΕΙΘΑΛΕΣ, γιατί οι 3 αδελφές Θεές, οι ΝΟΡΝΕΣ του Πεπρωμένου το ραντίζουν καθημερινά με το νερό της ΖΩΗΣ απο την πηγή του ΟΥΡΝΤ που ρέει στην ΜΙΝΤΓΚΑΡΝΤ (MIDdle GARDen = Στo κέντρο του ΚΗΠΟΥ για όσους θυμούντε τον...παράδεισο...)
Εκεί στην Μίντγκαρντ υπάρχει ένας ΔΡΑΚΟΝΤΑΣ ονόματι ΝΙΝΤΧΟΝΓΚ, που προσπαθέι μετά μανίας να κατατρώγει ακατάπαυστα τις ρίζες της Μελιάς...
Εκείνη όμως ΑΝΤΙΣΤΕΚΕΤΑΙ και δέν ΞΕΡΕΝΕΤΑΙ, τουλάχιστον όχι μέχρι να δωθεί η Τελευταία Μάχη...
Τότε που ο ΧΩΡΟΣ, ο ΧΡΟΝΟΣ και η ΖΩΗ θα χαθούν και θα εξαφανιστούν ΠΙΣΩ απο εκεί απ'όπου ΠΡΟΗΛΘΑΝ....

Αυτό το Δέντρο, είναι αυτό που διαβάζεις φίλε μου μέσα σε αυτό το τόπικ, αυτό το τόσο παράδοξο τόποικ που σκοπό έχει ΟΧΙ να μας πείς για τον Αλέξανδρο που γνωρίζεις, αλλά για τον Αλέξανδρο που θέλεις να γίνεις....

Ο φίλος μου ο ΚίτΚάτ ανέφερε,

quote:
Ποσο ΑΛ-ΕΞ-ΑΝΔΡΟΣ ηταν τελικά? Και τι ειναι τελικά το ΑΛ και το ΑΝΔΡΟΣ, μήπως το πνεύμα απο την ύλη?


Μιλάς για ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πράγμα φίλε μου, γιατί τί είναι η ύλη, παρά ΥΠΕΡΣΥΜΠΙΚΝΟΜΕΝΟ πνεύμα...
Μιλάς για τα ΔΥΟ άκρα του ΕΝΟΣ πράγματος...

Αυτός ΗΤΑΝ, ΕΙΝΑΙ και ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ω!Μέγας Στρατηλάτης, ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ...
Η σύνθεση του ΚΟΣΜΟΥ, τα ΔΥΟ σε ΕΝΑ και το ΕΝΑ μόνο του...

Φίλοι μου, καλώς ορίσατε στην ολογομελή παρέα μας... Κρατήστε την ΡΟΗ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης




καλημερα αγαπημενε Κελσο/
(...γνωριζω πως με διαβαζεις εν σιωπη....:)

ειχες πει οτι ετουτο το θεμα -αν και σε ναυαγειο οδηγει -
δεν εχει επιλογο....-δεν εχουμε-

εφτασε το ολυμπιακο ετος λοιπον, για την φωτεινη ελλαδα....
(Με ακους φιλε μου Αντωνιε1997....;)


Ω!ΜΕΓΑΛΗ ΨΥΧΗ...ΤΑ ΣΕΒΗ ΜΟΥ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2004, 19:25:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ω!ΜΕΓΑ ΑΛ.ΕΞ.ΑΝΔΡΕ!

"Κι έτσι, με την πραγματεία αυτή, θέλησες να μου δείξεις και να μου αποκαλύψεις τη Λίθο των Αρχαίων...

που, για την υγεία και την παρηγόρηση των ανθρώπων μέσα σ' αυτή την κοιλάδα της δυστυχίας...

μας ήρθε από τον ουρανό, σαν ο πολυτιμότερος και κατά την γνώμη μου τόσο πολύ νόμιμος θησαυρός που μας παραχωρήθηκε.

Έφτιαξες -με την ΨΥΧΗ- τη διδασκαλία σου, η οποία υπόκειται στη Φιλοσοφία, τόσο φειδωλή σε λέξεις, όσο είναι πληθωρική σε σημασίες...

έτσι ώστε να μπορέσουμε να φτάσουμε στη Λίθο, πάνω στην οποία στηρίζεται η Αλήθεια...

μαζί με την ανταμοιβή του πρόσκαιρου και την υπόσχεση της αιωνιότητας."

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 15/02/2004 19:27:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 15:12:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ο Αλεξανδρος+η Ρωξανη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 01:19:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

o ανθρωπος? που αντεγραψε τους ουρανους...
ο χαρτης Του γεματος συννεφα που εδιωξε
και εγκατεστησε βασιλεια ουρανων...

κελσο που εισαι?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 05:37:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ ΟΡΙΖΟΝΤΑΣ

atmashakti


..listen to the rythm of the universe...

Edited by - ΑΤΜΑ on 20/02/2004 06:01:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2004, 17:57:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλησπέρα μου στους λίγους μέν, μα ΕΞΑΙΡΕΤΟΥΣ δε ΦΙΛΟΥΣ - ΑΔΕΛΦΟΥΣ της πιό ουσιαστικής (κατ΄εμέ πάντα) γωνιάς των forums...
Μια γωνιά που η ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΙΚΗ (και ΟΥΧΙ εσωτερική) προσέγγιση στο Ω!Μέγα θέμα της ΨΥΧΗΣ και του ΑΝΘΡΩΠΟΥ και της εκδήλωσής της υπο το πρίσμα του Ω!Μέγα Αλέξανδρου, έχει προσφέρει πολλά στον αναζητητή...

ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ...
Δέν ανήκω σε ΚΑΜΙΑ εποχή, σε ΚΑΝΕΝΑ τόπο, ΕΚΤΟΣ χώρου & χρόνου το ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ μετέχει της ΑΙΩΝΙΟΤΗΤΑΣ...
Μετέχω ΕΝΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ του Απολύτου Είναι και ρυθμίζω τη ΔΡΑΣΗ ΜΟΥ αναλόγος του περιβάλοντος του οποίου και ευρίσκομαι...
Το όνομά μου, είναι του ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΜΑΤΟΣ μου και το διαλέγω διότι είμαι ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ...
Πατρίς μου, είναι εκείνη που ΠΡΟΣΩΡΙΝΟΣ σταθμεύουν τα βήματά μου...

Προτίμησα να μιλήσω μέσα απο την απολογία ενός "άλλου" ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ, μιας "άλλης" Ω!Μέγας Ψυχής που ποιός ξέρει, ΙΣΩΣ (και έχω πολλές βάσιμες υποψίες) ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ Ω!ΜΕΓΑ ΨΥΧΗ και όχι μια διθαφορετική προσωπικότητα....

Ναι καλή μου Ατμα...
Το θέμα αυτό ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΩΜΟ...
Μα ακόμα και να ΝΑΥΑΓΗΣΕΙ, αυτός δεν είναι ο ΣΚΟΠΟΣ ΤΟΥ ΚΑΡΑΒΙΟΥ, το
ΝΑΥΑΓΕΙΟ !!!!
Αυτό δε μας διδάσκει ο Καζαντζάκης με την ΑΣΚΗΤΙΚΗ ΤΟΥ;;;;
Και μια και ανάφερα την ΑΣΚΗΤΙΚΗ, πρίν απο σελίδες γραμμένες στο ΧΩΡΟΧΡΟΝΟ με το ΑΝΕΞΗΤΗΛΟ πνευματικό μελάνι, είχα αναφέρει το ΠΩΣ ο δάσκαλος του Αλέξανδρου επήδησε ΜΕΣΑ στη φωτιά...
Θυμάστε;;;;

Ε, να τι λεει ο Καζαντζάκης γι' αυτό!!!
"...Οχι να βλέπεις πως πηδάει η σπίθα απο τη μια γενιά στην άλλη, παρά να πηδάς, να καίγεσαι ΜΑΖΙ ΤΗΣ..."

"...Το ΠΡΩΤΟ σου χρέος, εχτελώντας τη ΘΗΤΕΙΑ ΣΟΥ ΣΤΗ ΡΑΤΣΑ, είναι να νιώσεις μέσα σου ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΡΟΓΟΝΟΥΣ...
...Το ΔΕΥΤΕΡΟ, να ΦΩΤΙΣΕΙΣ την ορμή σου και να ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ το έργο τους...
...Το ΤΡΙΤΟ σου χρέος, να ΠΑΡΑΔΩΣΕΙΣ στο γιό την εντολή να σε ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ..."

"...Κάψε το ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ φωνάζει ο Θεός, ΕΡΧΟΥΜΑΙ! όποιος έχει ΣΠΙΤΙ, δεν μπορεί να με δεχτεί...
...Κάψε τις ΙΔΕΕΣ ΣΟΥ, συνέντριψε τους ΣΥΛΛΟΓΙΣΜΟΥΣ ΣΟΥ..."

Παρατηρήστε αγαπημένοι μου και βρείτε την ΟΥΣΙΑ κρυμένη ΠΙΣΩ απο τα νεκρά γράμματα του νόμου...
Εκείνα τα νεκρά γράμματα που ο μεγάλος Ραβί ήρθε να τα ΖΩΟΠΟΙΗΣΕΙ μέσο της ΔΙΚΗΣ ΤΟΥ ΘΥΣΙΑΣ...

Πήδησε στη νεκρική πυρά ο Αλέξανδρος;;;
ΟΧΙ...
Θέλησε να ζήσει...
Πόσο πολύ ακόμα έζησε αλήθεια;;;
Και ΑΝ πηδούσε;;;
Θα ζούσε απο ΤΟΤΕ και για ΠΑΝΤΑ...!!!

Το ΠΡΩΤΟ ΧΡΕΟΣ είναι να αναμνηστής τις ΠΡΟΒΙΩΤΕΣ ΣΟΥ, τις προηγούμενες σαρκώσεις σου...
Το ΔΕΥΤΕΡΟ ΧΡΕΟΣ είναι ΑΦΟΥ ΘΥΜΗΘΕΙΣ, να ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ απο εκεί που είχες σταματήσει...
Το ΤΡΙΤΟ ΧΡΕΟΣ είναι καθόλο το παρόντα βίο σου, να ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΖΕΣΑΙ για τον επόμενο, δηλαδή να διάγης μια ζωή που να σε βοηθήσει στις επόμενες για την επίτευξη του ΣΤΟΧΟΥ....

Μα, ποίος είναι ο ΣΤΟΧΟΣ;;;;
Ο στόχος είναι να κάψεις το σπίτι σου...
Δηλαδή να ΕΞΑΛΗΨΕΙΣ το φυσικό σου σαρκίο (όπως έκανε ο Δανδάμις) και μέσω της ΕΞΑΛΗΨΕΩΣ ΤΗΣ ΥΛΗΣ, να ΑΠΟΠΝΕΥΜΑΤΟΘΕΙΣ και με το Θεό να ενωθείς...
Γιατί όποιος έχει σπίτι, δηλαδή υλική υπόσταση, σε αυτόν ο Θεός δε μπορεί να ΤΑΥΤΙΣΤΕΙ μαζί του...
Και ΠΩΣ θα γίνει αυτό;;;;
Μα με το να αποκοπούμε απο τις ΠΕΝΤΕ ΠΛΑΝΕΥΤΡΕΣ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΑΣ...
Ετσι δε λεει και ο Καζαντζάκης;;;
"Κάψε τις ΙΔΕΕΣ και τους ΣΥΛΛΟΓΙΣΜΟΥΣ ΣΟΥ"...
Από το ΜΥΑΛΟ και τη ΛΟΓΙΚΗ του δε προέρχονται ΟΛΑ ΑΥΤΑ;;;;

Να που είχα δίκιο λοιπόν...
ΠΑΝΤΟΥ ΚΡΥΒΕΤΕ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ...
ΠΑΝΤΟΥ...
Εμείς θα πρέπει να έχουμε μάτια και αυτιά ανοιχτά για να ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ όσα μπορούν να μας βοηθήσουν στο δικό μας δύσκολο δρόμο πρός τη ΠΥΡΑ...

Ελπίζω να ΜΗ σας κούρασα με τη πολυλογία μου...
ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ...
Το ξαναλέω, ακούτε Ατμα, Ζαντόκ, Ryche και όλοι οι φίλοι που παρακολουθήτε απο τη σιωπή το παρόν ΕΞΑΙΡΕΤΟ θέμα...
ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ...
ΜΑΖΙ ΣΑΣ...
ΠΟΤΕ ΔΕ ΣΑΣ ΑΦΗΣΑ...
ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΣΥΝΑΠΟΤΕΛΟΥΝ;;;

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Edited by - Kelsos on 22/02/2004 18:02:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NOMIMON
Μέλος 1ης Βαθμίδας


143 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 00:03:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NOMIMON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρακολουθώ το θέμα εδώ και καιρό και δεν είχα σκοπό να παρέμβω αλλά όταν διάβασα όλα τα μυνήματα απο την αρχή, ομολογώ οτι η έκπληξη διαδεχόταν την απορία.
Θα αναφερθώ σε δύο μόνο απο τους συμμετέχοντες (ΑΤΜΑ & ΚΕΛΣΟ), γιατί πραγματικά με εξέπληξαν (ομολογώ δυσάρεστα) μερικές απο τις θέσεις τους.
Διευκρινίζω εξ αρχής οτι δεν είμαι εσωτεριστής (με τη στενή έννοια του όρου) και δεν γράφω το μήνυμα αυτό με σκοπό να πλήξω κάποιον αλλά θα εκτιμούσα τυχόν διευκρινίσεις.
Αφορμή αποτέλεσε το οτι διέκρινα ακραίες (κατά την άποψή μου) θέσεις και χαρακτηρισμούς που αφορούν τον άνθρωπο τον οποίο διαπραγματεύεται το θέμα.
Δλδ
Διέκρινα παραλληλισμούς (Αλέξανδρος-Ιησούς) κατά την άποψή μου αυθαίρετους:
-----------------------------------
ΑΤΜΑ 11/1/03 Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ-Ο ΙΗΣΟΥΣ...
ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΝΟΜΙΣΜΑ+ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΞΕ ΣΤΟ ΠΛΑΙ.
------------------------------------

και άλλους πιό τολμηρούς:
-------------------------------------
ΚΕΛΣΟΣ 7/5/03 Πράγματι η ΙΛΙΑΔΑ τόν είχε συνεπάρει...
Γιατί ΗΤΑΝ ο Αχιλλεύς...
Ο Βασιλεύς των Μυρμιδώνων...
--------------------------------------

επίσης:
-------------------------------------
ΚΕΛΣΟΣ 12/1/03 Λές και γι'αυτό έφυγε ΤΟΣΟ νωρίς, λές και ήξερε (που ΜΑΛΛΟΝ ήξερε όπως απέδειξε σε μια επόμενη του σάρκωση) ότι δεν θα πέθενε ΠΟΤΕ απο έναν ήσυχο και μακάριο θάνατο, αλλά απο χέρι φιλικό, αδελφικό, απο δικό του χέρι....
--------------------------------------

Δεν ξέρω αν εννοείτε οτι Αχιλλέας=Αλέξανδρος=Ιησούς (μέσω μετενσάρκωσης υποθέτω).

Διέκρινα επίσης παραδοξότητες (έστω αντιφάσεις), όπως:
--------------------------------------
ΚΕΛΣΟΣ 19/1/03 Ποιός;;; Ο Αλέξανδρος αστέρας!!!
Η ΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ, είναι που τον ΚΑΤΑΝΤΗΣΕ ΑΣΤΕΡΑ, ενώ ΑΝ είχε μείνει στα 'Υψιστα Καβείρια Μυστήρια, αυτόν που θαμάζουμε ΟΛΟΙ ΜΑΣ ως ΑΣΤΕΡΑ, θα είχε μείνει στη συνείδησή μας ως ΗΛΙΟΣ
--------------------------------------

Δλδ αν είχε μείνει στα Καβίρεια θα ήταν ήλιος...
Αλλά τί θα ήταν άραγε χωρίς τον ορθολογισμό του Αριστοτέλη;
Θα είχε φτιάξει εκείνον τον τρονερά οργανωμένο και αποτελεσματικό-ολιγομελή στρατό;
Και χωρίς αυτόν (το στρατό) θα είχε φτάσει μέχρι την Ινδία;
Θα έμενε στην ιστορία ως μέγας στρατηλάτης ή απλώς...

Ακόμη:
--------------------------------------
ΚΕΛΣΟΣ 22/1/03 Είμαι ΑΠΑΞΙΟΤΙΚΟΣ όχι κατά του "Πατέρα της Λογικής", ΑΛΛΑ κατά της ΙΔΙΑΣ ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ!!!
---------------------------------------

Εδώ πια...καλά που καθόμουνα ΚΕΛΣΕ.

Ακόμη, αυθαίρετες ερμηνείες του τύπου:
---------------------------------------
ΚΕΛΣΟΣ 13/1/03 ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
ΑΛ = Θεός
ΕΞ = απο
ΑΝΔΡΟΣ = το γένος των ανθρώπων
---------------------------------------

Νόμιζα οτι ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ σημαίνει "προστατεύει άνδρες" η "προστατεύεται απο άνδρες", ( κάποιος που του ζητώ συγγνώμη γιατί δεν συγκράτησα ποός, το επισημαίνει παρακάτω και το δέχεται και η ΑΤΜΑ)

Αστοχοι παραλληλισμοί ακολούθησαν:
---------------------------------------
ΑΤΜΑ 23/1/03 12 ΘΕΟΙ->ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
12 ΑΠΟΣΤΟΛΟΙ->ΙΗΣΟΥΣ
ΑΠΛΑ ΡΕΟΥΝ ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ....Η ΑΤΜΑ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ.....
----------------------------------------

Oι 12 θεοι υπήρξαν νομίζω του Αλεξάνδρου...οι 12 αποστολοι έπονται του Ιησού...
Οι 12 θεοί (σύμφωνα με τα λεγόμενά σας) προετοίμασαν την έλευση του ενός, οι 12 απόστολοι διέδωσαν τα μηνύματά του άλλου.

Απορία ακόμη μου προκαλεί το:
---------------------------------------
ΚΕΛΣΟΣ 24/1/03 Ο δικός ΜΟΥ γραπτός λόγος είναι:
Η ΑΠΟΤΥΠΩΣΗ ΣΕ ΧΑΡΤΙ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΜΟΥ
και η ΨΥΧΗ δεν έχει ανάγκη ΚΑΜΙΑ λογική, για τον απλό λόγο ότι ΓΝΩΡΙΖΕΙ...
----------------------------------------

Αν γνωριζει η ψυχή, γιατί χρειάζεται ένα σώμα-φυλακή (όπως ο ίδιος λές παρακάτω), τί δουλειά έχει εδώ, γιατί μενεσαρκώνεται, τί ψάχνει;

όπως επίσης το:
-----------------------------------------
ΚΕΛΣΟΣ 9/2/03 Μα ΚΑΙ αυτός, Ω!Μέγας Αλέξανδρος, ΑΥΤΟ δεν έκανε πράξη και στόχο ζωής;;;
Να κατακτήσει την Ινδία.... η οποία τελικά τον κατέκτησε!!!
-----------------------------------------

Τον κατέκτησε η Ινδία; Ομολογώ οτι δεν διακρίνω πώς και πότε...

Αλλη απορία:
-----------------------------------------
ΑΤΜΑ 14/2/03 ΤΟ ΚΡΥΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ...ΤΗΣ ΣΟΦΙΑΣ...
ΑΠΟΚΡΥΣΤΑΛΩΝΕΙ....ΟΤΙ ΕΞΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΥΤΟ ΩΣ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ...
-----------------------------------------

Αν το κρύο είναι σοφία, η ζεστη τι ειναι;...μάλλον αντίθετα τα νόμιζα. Νόμιζα οτι η ζέστη, η φωτιά και συνακόλουθα το φως (για το οποίο πολλοί κοπτόμεθα) είναι συστατικό της σοφίας.
Νόμιζα οτι το κρύο-συστολή-σκότος είναι το αντίθετο.
Νόμιζα οτι το κρύο συστέλλει-επιβραδύνει-σταματά και η φωτιά-φως διαστέλλει-κινεί...

Ατυχές παράδειγμα (ή ατυχή ερμηνεία) αποτελεί το:
-------------------------------------------
ΚΕΛΣΟΣ 24/1/03 Φαντάσου ένα κομμάτι μάρμαρο, άχαρο, άκομψο, παγωμένο...
Φαντάσου ένα λιθοξόο (γλύπτη)...
Φαντάσου την ΑΦΡΟΔΙΤΗ και συνάμα φαντάσου τον λιθοξόο να ΘΕΛΕΙ να την σμιλέψει στο μάρμαρο...
Φαντάσου τώρα την ΑΦΡΟΔΙΤΗ στην πιό τέλεια για σένα απεικόνιση...
ΣΚΕΨΟΥ ΤΩΡΑ...
Αυτή η θεϊκή ομορφία που έχεις εμπρός σου, ΗΤΑΝ ΚΡΥΜΕΝΗ ΜΕΣΑ στο άχαρο, άκομψο και παγωμένο μάρμαρο...
Αν ΔΕΝ ΗΤΑΝ ο λιθοξόος, τότε αυτό που θα έβλεπες, θα ΗΤΑΝ το μάρμαρο στην ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΤΟΥ απεικόνιση...
'Ομως, εκεί που ΗΤΑΝ το ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ και ΑΔΟΥΛΕΥΤΟ μάρμαρο, ΕΚΕΙ ΤΩΡΑ βλέπεις την ομορφιά της ΑΦΡΟΔΙΤΗΣ...
Παρατηρής κάτι ΠΑΡΑΞΕΝΟ;;;
Εγώ ΟΧΙ...
Εσύ θέλεις την βοήθεια του λιθοξόου για να ΔΕΙΣ ΤΗΝ ΣΩΤΕΡΙΚΗ ΟΜΟΡΦΙΑ ΤΟΥ ΜΑΡΜΑΡΟΥ, ενώ εγώ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΔΟΥΛΕΥΤΟ που είναι το ΜΑΡΜΑΡΟ, ΞΕΡΩ ότι ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΚΡΥΒΕΙ ΤΗΝ ΑΦΡΟΔΙΤΗ...
'Ισως λίγο χαζό το παράδειγμά μου, αλλά διακρίνομαι για την "χαζή μου σκέψη"...
----------------------------------------

Το μάρμαρο είναι το μέσον, μέσω του οποίου μιλά-εκφράζεται ο λιθοξόος...θα έλεγα εγώ. Και η όποια Αφροδίτη δε μπορεί παρά να είναι μέσα στο λιθοξόο κι όχι στο μάρμαρο.

Απο δω και μετά διακρίνω όμως μια έπαρση, που δεν ταιριάζει (κατά την ταπεινή μου γνώμη) σε εσωτεριστές:

------------------------------------------
ΑΤΜΑ 26/1/03 ΩΣ ΑΦΡΟΔΙΤΗ.....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟ ΜΑΡΜΑΡΟ ΑΛΛΑ+ΤΟΝ ΛΙΘΟΞΟΟ.....
------------------------------------------

Αν υποθέσουμε οτι ως Αφροδίτη εννοούμε την αλήθεια,είσαι η αλήθεια;

Τη σκυτάλη της έπαρσης εναλλάσσετε εντέχνως:
------------------------------------------
ΚΕΛΣΟΣ 28/1/03[ΤΑ ΨΗΛΑ ΔΕΝΤΡΑ ΧΤΥΠΑΝΕ]......
-------------------------------------------
ΑΤΜΑ 28/1/03!ΛΟΓΩ ΥΨΟΥΣ ...ΗΜΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΑΡΧΗΓΟΣ ΔΙΜΟΙΡΙΑΣ.......(!)
------------------------------------------

Τί ταπεινότητα...

Αλλά το πράγμα χειροτερεύει:
------------------------------------------
ΚΕΛΣΟΣ 28/1/03 Ναί το ομολογώ ενώπιον ΣΑΣ... ΕΙΜΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.... ΕΙΣΑΣΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟΙ, αλλά ΔΥΣΤΥΧΟΣ, ΟΧΙ όλοι...
Οι περισότεροι είναι ΑΝΘΡΩΠΟΜΟΡΦΟΙ η μεγάλη πλάνη του ΦΑΙΝΕΣΘΑΙ...
-----------------------------------------

Είμαστε λοιπόν άνθρωποι, αλλά όχι όλοι...οι περισσότεροι είμαστε ανθρωπόμορφοι...
Φαντάζομαι δεν διακρίνονται από εξωτερικά χαρακτηριστικά ΚΕΛΣΕ, πες μας πώς θα τους διακρίνουμε για να φυλαγόμαστε (ή να προσπαθήσουμε να τους κάνουμε κι αυτούς ανθρώπους).

Η σκυτάλη αλλάζει χέρια:

-----------------------------------------
ΑΤΜΑ 22/2/03 Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΥ +ΜΟΥ ΖΩΓΡΑΦΙΖΕΙ ΤΙΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΜΟΥ...
-----------------------------------------

Και σαν άλλη θεά η ΑΤΜΑ ζωγραφίζει μέσα μας; (κατά μια υπογραφή σου...).

Και η έπαρση συνεχίζεται:
-----------------------------------------
ΑΤΜΑ 1/3/03 ...ΩΩΩΩΩΩΩ!Αλ-εξ-ανδρε.....ειμαι το φως....κρατησε με.....
'ο'...'ε'...-'ι'δου....
επανω στην πυρωμενη δαδα....φλεγομενη...η ψυχη μου....
-----------------------------------------

Η ΑΤΜΑ λοιπόν είναι το φως;
Να κάνω παραλληλισμό τώρα;
Αλλον έναν ξέρω που έχει πει το ίδιο:
"Εγώ ειμί το φως το αληθινόν, ο ακολουθών εμοί ου περιπατήσει εν τη σκοτία..."
Αλλά κι εκείνος, να ακολουθήσουν το φως είπε ο έρμος, όχι να το κρατήσουν. Ποιός άλλωστε μπορεί να το κρατήσει χωρίς να καεί;
Οσο πιο κοντά στον ήλιο πας, τόσο πιό πολύ φως έχεις αλλά και τόσο περισσότερο καίγεσαι.

Αποριών συνέχεια:
---------------------------------------
ΚΕΛΣΟΣ 14/2/03 Φίλε μου Αντώνιε, το ΔΙΑΜΑΝΤΙ ποιός του δίνει ΑΞΙΑ, παρά οι ΠΕΝΤΕ αισθήσεις ΜΑΣ...
ΟΡΑΣΗ...
ΑΦΗ...
ΑΚΟΗ...
ΥΦΗ...
ΟΣΦΡΗΣΗ...
---------------------------------------

Αν εννοείς την ΟΣΦΡΗΣΗ ως ΥΦΗ, έχει καλώς (εν μέρει).
Γιατί, πάλι, δεν εννοώ τη σχέση αδάμαντος και ακοής (και μη μου πείτε περί δονήσεων κλπ) ούτε και όσφρησης.

Aποριών συνέχεια επίσης:
---------------------------------------
ΑΤΜΑ 7/3/03 ΑΣ ΠΩ ΛΟΙΠΟΝ....
-ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ..ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ...
-ΚΑΠΟΙΟΣ..Η ΘΑΛΛΑΣΣΑ
-ΚΑΠΟΙΟΣ Ο ΒΥΘΟΣ...
+ ΚΑΠΟΙΟΣ...ΤΟ ΝΑΥΑΓΙΟ...
'Η ΜΗΠΩΣ...ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ..ΤΟ ΙΔΙΟ...
ΧΜΜΜ....?
----------------------------------------

Ολα το ίδιο;
Μήπως η θάλασσα (ή ο βυθός-απ' όπου ξεκινήσαμε κατ' άλλους) είναι ο προορισμός (άρα και η αρχή) και το ποτάμι το μέσον;

Ακόμη:
Ενώ αποκαλείς (ΚΕΛΣΕ), τον Αλέξανδρο "υιό θεού", λες:
-----------------------------------------
ΚΕΛΣΟΣ Αλλά αφού εγνώριζε την ΚΑΤΑΛΗΞΗ κάθε "εκλογής" με αυτόν τον τόσο μα τόσο ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ τρόπο, "στον καλύτερο", "στον πιό άξιο", "στον ομορφότερο", ΓΙΑΤΙ έκανε το ΙΔΙΟ ΛΑΘΟΣ;;;;
Γιατί μοίρασε τις κτήσεις του;;;
Γιατί ΠΑΝΤΑ το ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ με τον ανθρώπινο μέτρο που το διακρίνει, πιστεύει ότι μπορεί να ξεπ[εράσει το ΘΕΪΚΟ....
------------------------------------------

Να ξεπεράσει δλδ τί; τον ίδιο του τον εαυτό;
Λογικό αν πρόκειται για άνθρωπο, όχι αν πρόκειται για θεό.


Ακόμη, σε απάντηση σε Νικολάκη γιατί πήγε στην Ινδία...
------------------------------------------
ΚΕΛΣΟΣ 20/5/03 Μαααα, αυτό είναι η ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΙΔΕΑ του Ω!Μέγα θέματος...
Η ΓΝΩΣΗ...
Το ΠΟΥ τη βρίσκουμε...
Το ΠΟΙΟΣ την αντιλαμβάνεται...
Και υπο ΠΟΙΟ πρίσμα...
-------------------------------------------

Δλδ, παράτησε τα Καβίρεια όπου (κατά τα λεγόμενά σου) θα μπορούσε να βρει την αλήθεια-γνώση και μέσω πολέμων-ο σκοπός αγιάζει τα μέσα?-πήγε στην Ινδία να τη βρει...

Σαν επίλογο και για αποφυγή παρεξηγήσεων (μετά τα όσα έχω δει εδώ μέσα) έχω να πω:
Δεν θα ήθελα η παρέμβαση αυτή να αποτελέσει αφορμή για μια ακόμη διαμάχη εδώ μέσα. Ευελπιστώ οτι θα θεωρήσετε δεδομένη την καλή πρόθεση, διαφορετικά μην ασχοληθείτε και μην απαντήσετε.
Δεν μπορώ όμως να μην εκφράσω την απογοήτευσή μου απο τα παραπάνω και αναφέρομαι μόνο σε σας τους δύο γιατί από άλλα θέματα που (σας) παρακολουθώ, δεν περίμενα τόση έπαρση (διευκρινίζω, άλλο μετριοφροσύνη και άλλο ταπεινοφροσύνη).
Ομολογώ οτι αυτό είναι που με ξένισε περισσότερο.

Και για να μη θεωρηθεί οτι μόνο κριτική και διαπιστώσεις που αφορούν πρόσωπα κάνω, καταθέτω και ένα σχόλιο σχετικό με το μεγάλο άνδρα που αφορά στο θέμα.

1. Θα προτιμούσα να είχε στραφεί ο Αλέξανδρος προς την Ευρώπη, προς τη Δύση, σκεπτόμενος το πώς θα ήταν ο κόσμος σήμερα αν το έπραττε.
Εκ των πραγμάτων αποδείχθηκε οτι ο κίνδυνος δεν ήταν εξ ανατολών.
Το οτι δεν το έπραξε σημαίνει οτι δεν εξεστράτευσε με σκοπό να μεταφέρει γνώση-πολιτισμό ούτε και να πάρει (θεωρώ οτι δεν είχε πολλά να πάρει αλλά αυτό είναι θέμα συζήτησης) αλλά με κίνητρα τη φιλοδοξία και την έπαρση, συστατικά που του μεταγγίσθηκαν εντέχνως, βρίσκοντας πρόσφορο έδαφος στο πνεύμα του.
2. Θεωρώ οτι στην πορεία διαπίστωσε τη ματαιότητα της κίνησης και της θνητότητάς του, μέσω των "κατορθωμάτων" και της επαφής με άλλους πολιτισμούς και στράφηκε σε πιό πνευματικές αναζητήσεις αλλά κάπως αργά.
3. Ισως η ίδρυση της Αλεξάνδρειας (γιατί άραγε τόσες πολλές;) και ο μετέπειτα εμπλουτισμός της βιβλιοθήκης της απο τους διαδόχους του (Πτολεμαίος) με το απαύγασμα της γνώσης του τότε γνωστού κόσμου, ήταν μια παρακαταθήκη που ο ίδιος θέλησε (πρόσταξε;).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 01:28:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Γι’ αυτό οι κατέχοντες την γνώση δεν αρέσκονται στους πολλούς ούτε οι πολλοί τους θέλουν. Τους θεωρούν μανιακούς και τους περιγελούν, και τους μισούν και τους καταφρονούν και σε ορισμένες περιπτώσεις τους φονεύουν”. Λόγοι, ΙΧ, 4

ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 02:20:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κελσο εισαι εδω λοιπον...
καποτε σε αποκαλεσα σοφο
και δεν το δεχτηκες...
μα τωρα γνωριζω οτι η ταπεινωτητα
σου αξιζει την λεξη φιλοσοφος...
οχι μονο με την κλασικη εννοια
αλλα και με την δικη μου
ενας σοφος φιλος!

και ξερεις σκεφτομαι και γω να
ντυθω στα χρωματα της σιωπης...
εκει που ημουν προσπαθησα να ακουσω
το ποταμι...μα δεν τα καταφερα τελικα
του μιλησα εγω...και ειμαι σιγουρος πως
μ'ακουσε...

στα βουνα της Αρκαδιας εμαθα κατι...
η υψιστη αρετη για αυτους ειναι
η φιλια και ο "πολεμος"
και εδω εσω επικρατουν και τα δυο φιλε μου...
μοναχα ο πολεμος καλα κρατει η φιλια...αυτη
χωρις σεξουαλικο δεν υπαρχει ευκολα...

μα εισαι εδω μαζι και αλλοι να δειχνουμε το
αντιθετο...
τωρα καταλαβα γιατι ο Αλεξανδρος ειχε διαλεξει και
Αρκαδες στο στρατο του...
πολεμουσαν ολοι για την Φιλια...

καλησπερα...



ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 02:53:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


ΝΟΜΙΜΟΝ ,ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΛΟΙΠΟΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ....ΑΛΛΑ ΗΡΘΕ ΜΟΛΙΣ ΤΩΡΑ;;;;
...ΔΕΚΑ ΣΕΛΙΔΕΣ ΜΕΤΑ;;;;;
ΜΑ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΣ ΑΥΤΟ ΘΑ ΔΕΙΣ!(ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙΣ ΑΠ'ΕΞΩ ΕΝΩ ΔΕΝ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΕΣ ΚΑΝ ΕΝΕΡΓΑ! )

ΕΝΤΟΣ ΣΟΥ Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ;ΧΜ...ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΜΑΛΛΟΝ ΑΠΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΤΟΝ ΕΒΑΛΕΣ +ΤΟΝ ΚΡΙΝΕΙΣ!

ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ!

ΗΤΑΝ ΡΗΤΗ Η ΓΡΑΜΜΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ -ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ- ΜΑ ΕΣΥ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΚΑΙ ΕΔΩΣΕΣ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΣΟΥ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΚΟΙΤΩΝΤΑΣ ΕΜΑΣ ΕΚΕΙ ΠΑΝΩ!!!!!
ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΗ ΛΟΙΠΟΝ Η ΕΠΑΡΣΗ ΜΑΣ...!!!!1

ΑΦΟΥ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΑΝΟΥΜΕ + ΟΧΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΣΤΑ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΜΑΣ(ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΨΑΧΤΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΑΝΤΙ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙΣ)...ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΑΤΡΑΠΟΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗΣ ΤΟΥ ΕΣΩ-ΕΑΥΤΟΥ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΧΕΤΥΠΙΚΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ...

ΑΝ ΘΕΩΡΕΙΣ ΠΑΡΑΥΤΑ ΤΟΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ ΩΣ ΤΙΝΑ ΤΑΠΕΙΝΟ...ΤΟΤΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΗΡΘΕΣ ΜΟΝΑΧΑ ΓΙΑ ΚΑΚΟ....'Η ΕΙΣΑΙ ΘΥΜΑ ΤΩΝ ΕΝΤΥΠΩΣΕΩΝ...


"αμύητον μη εισιέναι"
ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΙΔΕΣ ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΣΕΣ....
ΜΕΤΑ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΔΕΣ....
"Εκας οι Βέληλοι"

ΑΛΛΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΣ
.....

Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΕ "ΣΕΒΑΣΤΗΚΕΣ"...ΟΠΩΣ ΣΕΒΑΣΤΚΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΛΥΤΙΜΟ ΠΕΤΡΑΔΙ ΜΟΥ... -ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΔΗΛΑΔΗ...-

"ΜΗΝ ΚΡΙΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΡΙΘΕΙΣ"
(+ΝΑ ΘΥΜΑΣΑΙ : ..ΚΡΙΝΩ ΜΟΝΑΧΑ ΟΤΑΝ ΜΕ ΚΡΙΝΟΥΝ/+ΑΔΙΚΩΣ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ )

...ΞΑΝΑ ΣΤΗ ΓΗ ΛΟΙΠΟΝ
"Εγώ ειμί το φως το αληθινόν, ο ακολουθών εμοί ου περιπατήσει εν τη σκοτία..."

ΥΠΑΓΕ....



..listen to the rythm of the universe...

ΚΕΛΣΟ...ΖΑΝΤΟΚ...RYCHE....namaste!

Edited by - ΑΤΜΑ on 24/02/2004 03:12:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NOMIMON
Μέλος 1ης Βαθμίδας


143 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 04:26:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NOMIMON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
[quote]ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΛΟΙΠΟΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ....ΑΛΛΑ ΗΡΘΕ ΜΟΛΙΣ ΤΩΡΑ;;;;
...ΔΕΚΑ ΣΕΛΙΔΕΣ ΜΕΤΑ;;;;;

Αν σταματούσες εκεί την "απάντησή" σου θα είχε καλώς.
Σου το ζήτησα αλλά δεν το είδες ή δε θέλησες να το δεις:
Δεν θα ήθελα η παρέμβαση αυτή να αποτελέσει αφορμή για μια ακόμη διαμάχη εδώ μέσα. Ευελπιστώ οτι θα θεωρήσετε δεδομένη την καλή πρόθεση, διαφορετικά μην ασχοληθείτε και μην απαντήσετε.

Αν δεν έχεις (ή δεν θέλεις-απαξιείς) κάτι να πεις σε αυτά που επισήμανα, απλό είναι. Μην πεις τίποτε.
Αλλά το απλό είναι συνάμμα και δύσκολο.
Αντ' αυτού εισέπραξα ένα "βέβηλος" κι ένα "ύπαγε", μεταξύ άλλων.
Δέχομαι οτι είμαι αμύητος και δεν ντρέπομαι καθόλου γιαυτό.
Ποτέ δεν θα μυηθώ γιατί απεχθάνομαι τα "μυστήρια" κάθε λογής.
Οσο για το "μη κρίνεις για να μην κριθείς" σου αντιπαραβάλλω το "και οι κρίνοντες κρίνονται".

Θέλεις να δεχτώ και το "βέβηλος";
Το δέχομαι, αρκεί να ξέρεις για ποιούς ειπώθηκε και γιατί (που ξέρεις).
Αν είμαι βέβηλος που επισήμανα (γνώμη μου είχα πει) μια έπαρση αδιακαιολόγητη, το δέχομαι.
Διευκρίνισα τη διαφορά από μετριοφροσύνη και ταπεινοφροσύνη, τώρα πρέπει να επισημάνω και διαφορά απο ταπεινοφροσύνη και ταπεινότητα.
Αν διέκρινες κάπου στα λεγόμενά μου οτι θεώρησα τον Αλέξανδρο ταπεινό, τότε μιλάμε άλλη γλώσσα.

Εντός μου ο Αλέξανδρος;
Οχι βέβαια, καλά το είπες.
Απέναντι;
Ισως, αλλά όχι με τον τρόπο που υποννόησες.
Απέναντι γιατί απέναντι τον βλέπεις καλύτερα.
Ομως...
...ξανά στη γη...
να κι ένα καλό.
Ακόμη και οι αετοί κάπου κάπου κάθονται στη γη, είτε για να ξαποστάσουν είτε για να κυνηγήσουν. Και γιατί στη γη γεννιούνται, απο κει ξεκινούν για τα ψηλά.
Αν δεν ξεκινήσεις απο κάτω, δεν υπάρχει "πάνω" για να ανεβείς κι εκτός απο έναν, δεν ξέρω άλλον που να έκανε την αντίστροφη διαδρομή.

Δεν θέλω άλλα, πήρα ό,τι ήταν να πάρω απο δω.

Είπα οτι δεν θέλω μία ακόμη αντιπαράθεση στείρα αλλά...
Είναι φαίνεται ίδιον γνώρισμα των «σοφών» και μυημένων να κοιτούν απο πολύ ψηλά τους υπόλοιπους...βέβηλους.
Αλλά όσο πιό ψηλά βρίσκεται κανείς, τόσο δυσδιάκριτα είναι τα «ταπεινά» και γήινα.
Φαίνεται είσαι πολύ ψηλά και δεν διακρίνεις καλά.
Απορώ πως απο κει πάνω διέκρινες αμέσως έναν βέβηλο ανάμεσα σε τόσους άλλους.
Ισως το φως που λες οτι (κατ)έχεις σε βοηθά.

Να είσαι καλά λοιπόν.
Κράτα το «φως» σου. Δεν θα πάρω. Εξ άλλου, φαντάζομαι, δε φτάνει για όλους και δη για βέβηλους.
Αν είναι έτσι το φως...

Είπες να ψαχτώ μέσα μου για να βρω ( αν μπορέσω δλδ) αυτά που εσείς καταφέρατε να συμπεράνετε.
Αν συμπεράνατε μετά απ’ όλα αυτά οτι ο Αλέξανδρος είναι άλλος ένας θεός...εκτός αν αυτό θέλατε να συμπεράνετε εξ αρχής...
Κι απο δω δε θα πάρω.
Οχι άλλοι θεοί πια, αρκετούς έχω γνωρίσει. Και δεν είμαι απ’ αυτούς που ψάχνουν παντού και σε όλα κι απο έναν θεό.

Σε ρώτησα αν εσύ είσαι το φώς γιατί, για να πει ο άλλος «εγώ είμαι το φως το αληθινό», θα είχε μάλλον κατά νου οτι πολλά φώτα θα εμφανιστούν κατά καιρούς, με σκοπό, υποθέτω, όχι να φωτίσουν αλλά να μου αλλάξουν τα φώτα.

Τελειώνοντας (και δεν θα επανέλθω εκτός αν θελήσει ο ΚΕΛΣΟΣ), παραθέτω μια μικρή ιστορία.
Κάποτε, στο Αγιο Ορος συνάντησα έναν σοφό και σεβάσμιο γέροντα που στα νιάτα του ήταν καθηγητής ξένου πανεπιστημίου και μιλούσαμε για αρκετή ώρα, ενω στο μεταξύ δούλευε, έφτιαχνε μπετό μόνος για επισκευές στη μονή.
Την άλλη μέρα, πηγαίνοντας για φαγητό, είδα κάτι που μου έκανε τη μεγαλύτερη εντύπωση. Ολη την ώρα, ενώ οι επισκέπτες τρώγαμε, ένας από αυτούς ( τους μοναχούς ), είχε ανεβεί στον άμβωνα και κάτι διάβαζε και δεν σταμάτησε παρά μόνο όταν κι ο τελευταίος από μας τελείωσε το φαγητό. Ρωτώντας έναν δίπλα μου, έμαθα οτι διάβαζε προσευχές για μας.
Τελειώνοντας το φαγητό, πρώτοι οι μοναχοί ( και ο γέρος πρώτος απ’ όλους ), βγήκαν έξω πριν απο μας και στάθηκαν σε σειρές εκατέρωθεν, σκυμμένοι και προσευχόμενοι όση ώρα βγαίναμε εμείς, μέχρι να βγεί και ο τελευταίος.
Ρώτησα τον γέροντα γιατί το κάνουν και μου είπε «εις ένδειξιν ταπεινοφροσύνης προς εσένα αδελφέ μου».
Εννοιωσα άσχημα να βλέπω τον γέροντα να σκύβει μπροστά μου και ταυτόχρονα όμορφα γιατί μου έμαθε τί είναι ταπεινοφροσύνη.

Κράτα λοιπόν το φως σου φωτεινή και μυημένη ΑΤΜΑ και μην το ξοδεύεις σε βέβηλους σαν κι εμένα. Ισως υπάρχουν άλλοι που το’ χουν περισσότερη ανάγκη.
Αν μπορούσα, αν μου επιτρεπόταν δηλαδή, θα έσβηνα το προηγούμενο μήνυμά μου για να μη σε βεβηλώσω.
Αφού δε γίνεται, θεώρησε σε παρακαλώ οτι δεν γράφτηκε ποτέ, δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Y.Γ. Δεν χρειαζόταν το "ΥΠΑΓΕ", πλεονασμός, τσάμπα bytes.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 05:11:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
XM....MAΛΛΟΝ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΕΤΡΗΣΕΣ ΚΑΛΑ ΟΣΑ ΕΙΠΑ...
ΗΡΘΕΣ ΝΑ ΕΠΙΤΕΘΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΝ ΟΧΙ...ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ...
ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΜΙΛΗΣΩ ΚΑΝ...ΑΛΛΑ ΞΕΡΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ..ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΑ "ΕΓΩ"....ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΧΟΜΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΣΚΗΝΙΚΟ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΒΕΒΗΛΩΝΕΙ..ΘΕΩΡΗΣΕ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΩΣ ΥΠΕΡΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ....

ΝΑΙ ΕΝΤΟΣ ΜΑΣ Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΤΟ ΘΕΜΑ..
ΣΕ ΑΝΤΙΔΙΑΣΤΟΛΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ

ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ....

ΤΩΡΑ ΠΩΣ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΑΠΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ;
ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ,ΜΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙΣ ΟΤΙ ΟΝΤΑΣ ΕΞΩ ΑΠΟ ΜΙΑ ΡΟΗ ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΣ ΑΜΕΤΟΧΟΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ...ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΛΑ ΟΣΑ..ΘΑ ΕΙΔΕ ΟΠΟΙΟΣ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕ ΣΤΗΝ ΑΥΤΗ ΑΤΡΑΠΟ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΑΝΕ ΜΑΖΙ ΜΕ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟΥΣ.

ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΟΛΑ ΟΣΑ..ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ....
ΜΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΙΑ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗ ΣΤΑΣΗ ΤΟΥΣ ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΠΩΣ ΟΥΤΕ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΘΕΛΟΥΝ.

ΚΑΛΟ ΞΗΜΕΡΩΜΑ ΦΙΛΕΜΟΥ....ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΥΠΟ ΣΚΕΨΗ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΟΥ...ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΗΣΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΑΥΤΟ....ΜΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ....

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΟΦΡΟΣΥΝΗ...ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΓΕΡΟΝΤΕΣ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ....ΚΑΙ ΕΔΩ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ....

ΧΜ...
ΜΗΝ ΣΒΗΣΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ !....ΔΕΝ ΕΚΑΝΕΣ ΛΑΘΟΣ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ...ΕΚΑΝΕΣ ΛΑΘΟΣ ΠΟΥ Μ'ΕΚΡΙΝΕΣ...
ΦΩΤΕΙΝΗ ΑΤΜΑ ΚΑΙ ΚΡΑΤΑ ΤΟ ΦΩΣ ΣΟΥ..ΚΑΙ ΤΙ ΤΑΠΕΙΝΟΦΡΟΣΥΝΗ!
ΚΑΙ...
ΓΙΑΤΙ ΒΡΕ;
ΣΕ ΕΚΡΙΝΑ ΕΓΩ ΠΟΤΕ ΠΡΙΝ;
ΣΕ ΕΚΡΙΝΑ ΑΦΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ...ΚΑΙ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΕ ΚΡΙΝΟΥΝ ΑΛΛΟΙ ΠΟΥ ΣΕ ΕΚΡΙΝΑ;;;....ΔΙΑΚΡΙΝΩ ΚΑΤΙ ΕΔΩ Η ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΑ ΜΟΥ;
ΑΝ ΘΕΣ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ...ΕΧΩ "ΦΩΣ" ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ, ΑΠΛΑ ΕΧΩ ΠΑΨΕΙ ΝΑ ΕΚΤΙΜΩ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΜΕ ΕΚΤΙΜΟΥΝ(+ΑΥΤΟ ΕΠΕΙΔΗ ΜΑΤΑΙΟ...)
ΤΑΠΕΙΝΗ ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ/ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΠΕΙ.
Η "ΤΑΠΕΙΝΟΤΗΤΑ ΜΟΥ" ... ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΓΝΩΣΤΗ, ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ...+ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ/
ΤΑ ΛΟΓΙΑ Σ' ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΣΑΝ ΕΤΟΥΤΟ ΚΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ-ΦΩΣ ΑΥΤΑ ΑΠΑΙΤΟΥΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ....ΑΥΤΑ ΓΡΑΦΩ/ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΠΩΣ ΠΕΡΙΑΥΤΟΛΟΓΩ ΜΑΛΛΟΝ ΜΕΙΟΝΕΚΤΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΟΥΝ ΟΤΝ ΑΦΥΠΝΙΣΤΙΚΟ ΜΟΥ ΡΟΛΟ..ΚΑΙ
ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΔΕΝ ΔΥΝΑΜΑΙ Ν' ΑΝΑΛΥΣΩ....ΕΞΑΛΛΟΥ ΟΠΟΙΟΣ Μ' ΕΒΑΛΕ ΣΕ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΩ ΤΑ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΜΟΥ...

Η ΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΕΛΥΦΟΣ ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ...ΑΛΛΙΩΣ ΣΠΑΕΙ ΒΙΑΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΤΕΙΡΑ ΛΟΓΙΚΗ ....ΑΥΤΗ ΠΟΥ Ο ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΣ ΚΕΛΣΟΣ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΕ...

(Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΑΛΛΟΝ Τ' ΑΥΤΑ ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΕ!
..ΒΛΕΠΕΙΣ Η ΤΑΥΤΙΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΗ...
ΟΤΑΝ ΣΥΜΠΝΕΟΥΝ ΔΥΟ ΤΡΕΙΣ 'Η ΤΕΣΣΕΡΕΙΣ ΨΥΧΕΣ...ΕΙΝΑΙ Η ΦΑΝΕΡΩΜΕΝΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΔΕΝ ΔΙΑ-ΒΛΕΠΟΥΝ...)


ΚΑΛΗΜΕΡΑ!


..listen to the rythm of the universe...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 13:39:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
NOMIMON,

ο δρόμος του καθενός είναι επιλογή του. Κοίτα τον δρόμο σου και μη φεύγεις απ' αυτόν...

Αν είσαι ευχαριστημένος, δεν έχεις λόγο να κοιτάς τον δρόμο των άλλων.

Αλλιώς, ακολούθα το νόμο... ΑΚΟΥ, ΣΩΠΑ, ΒΛΕΠΕ... με την ψυχή.


Φίλε ryche,

η Αρκαδία είναι η μία ρίζα μου και κάτι παραπάνω, η άλλη είν' από κει που πέρασε Ω!ΜΕΓΑΣ ΑΛ.ΕΞ.ΑΝΔΡΟΣ, εκεί που πριν 80 χρόνια περίπου η προ-γιαγιά μου ξεριζώθηκε για να βρει καταφύγιο σ' ένα απ' τα νησιά του Αιγαίου...


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 09:42:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τη καλημέρα μου σε όλους...
Νόμιμους και ΜΗ...

"...Οne day i 1713, I dreamed that i had a pact with the DEVIL, an that he was in MY SERVICE..."

Απόσπασμα απο το έργο του Giuseppe Tartini, με τίτλο "Τhe Devil's Trill Sonata"

Aυτό το κομμάτι απο τη Βανέσα Μέϊ (Vanessa Mae) και το έργο της "The Original Four Seasons" άκουγα και τελικά πείστηκα να γράψω το παρόν μήνυμα...

Οι ΤΕΣΣΕΡΙΣ εποχές...
Η υπεράγια ΤΕΤΡΑΚΤΥ του Μέγα Φιλοσόφου - ΘΕΟΥΡΓΟΥ Πυθαγόρα εφαρμοσμένη στη Μάνα Φύση, εφαρμοσμένη σε εκείνη που μας ΖΕΙ, που μας ΤΡΕΦΕΙ...

Αλήθεια, ποιά είναι η "καλύτερη εποχή" απο τις ΤΕΣΣΕΡΙΣ;;;
Ποιός μπορεί να μας απαντήσει με ΣΙΓΟΥΡΙΑ αι ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ότι έτσι είναι και ΟΧΙ αλλιώς;;;
ΠΟΙΟΣ;;;;

Τι θέλω να πώ;;;
Χμμμμμμμμμ.....
Μα το ΠΡΟΦΑΝΕΣ που ΙΣΩΣ να είναι και η ΟΥΣΙΑ ΤΟΥ "ΕΙΝΑΙ"...

Ο καθένας ΜΑΣ έχει μια εποχή που τον εμπνέει, τον ανεβάζει, τον γαληνεύει και μια εποχή ή πολλές εποχές (σχετικά είναι τα ΠΑΝΤΑ και αυτό ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΟΙ ΛΟΓΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ, ΑΣ ΤΟ ΕΝΝΟΗΣΟΥΝ, ΑΣ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ), που τον αφήνει αδιάφορο, σχεδόν τεμπέλη...

Γιατί να κατηγορήσω αυτόν που η "δική του εποχή" είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ;;;
Σκέφτηκα άραγε ότι αυτό που "εμένα" με ανεβάζει στη τάδε εποχή, ανεβάζει τον απέναντί μου στην εποχή που "εγώ" είμαι "ριγμένος";;;

Σκέφτηκα ότι ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΠΟΧΕΣ είναι ένας κύκλος και πως ο καθένας ΜΑΣ βρίσκεται σε ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ, του ίδιου κύκλου παρακαλώ και πώς "αργά ή γρήγορα" εκείνος θα έρθει στο δικό μου σημείο ή ότι είχε ΗΔΗ περάσει απο το σημείο που "εγώ" βρίσκομαι τώρα ΑΡΑ εκεί που είναι σε "λίγο" (σχετικό ΚΑΙ αυτό) θα βρίσκομαι ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΚΕΙ;;;

Ο θυμόσοφος λαός λεει:
Εκέι που είσαι ΗΜΟΥΝΑ
και δώ που ΕΙΜΑΙ θα' ρθεις...

Ας ΔΕΧΤΟΥΜΕ λοιπόν αυτή τη διαφορετικότητα και ας πορευτούμε ΕΠΙ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ...
Ας ΜΗ ΚΡΙΝΟΥΜΕ το ποιός έχει δίκιο ή άδικο ή ακόμα πολύ χειρότερα το ποιός ΞΕΡΕΙ ή ΟΧΙ...

Αγαπητέ Νόμιμε...
Καλώς όρισες στο πιό ΠΑΡΑΞΕΝΟ και πιό ΑΝΑΤΡΕΠΤΙΚΟ κομμάτι των forums...

Τα όσα "σχολίασες" πολύ θα ήθελα να τα συζητούσαμε απο κοντά, πίνωντας έναν καφέ και αγναντέυοντας το πέλαγος...

Τη καλημέρα μου σε όλους...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Υ.Γ Σκεφτήτε ΑΝ ήσασταν στη θέση του Giuseppe Tartini τι θα ζητάγατε απο τον Διάβολο;;;
Μήπως το να ΕΠΙΚΥΡΩΣΕΙ την ΑΠΟΛΥΤΟΤΗΤΑ των απόψεων και θέσεων σας, ως ΜΟΝΑΔΙΚΑ ΟΡΘΕΣ;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NOMIMON
Μέλος 1ης Βαθμίδας


143 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 18:46:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NOMIMON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Κέλσε, καλησπέρα.

Ευχαριστώ για την πρόσκληση, την οποία ευχαρίστως αποδέχομαι.

Αν και όποτε ο χρόνος σου(μας) το επιτρέψει, θα χαρώ να αγναντέψουμε μαζί το πέλαγος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 20:51:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε Kelsos,

ο ΝΟΜΙΜΟΝ δια της επικρίσεως εξασφάλισε υπόσχεση για "ιδιαίτερο", εμείς τίποτα;


Μη μου γράψεις να θυμηθώ την παραβολή...
Νομίζω ότι πρέπει Ω!ΜΕΓΑΣ ΑΛ.ΕΞ.ΑΝΔΡΟΣ ν' αγναντέψει...


Τί λες;


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 25/02/2004 20:59:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2004, 09:17:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τη καλημέρα σε όλους...

Δε μένει λοιπόν, παρά να κανονίσουμε το ΠΟΥ και το ΠΟΤΕ για το καφέ, αγαπητέ Νόμιμε...

Το Σαββατοκύριακο είναι κοντά...
Ξέχασα να σου πώ, πως βρίσκομαι Αθήνα...
Καλλιθέα μερία, δηλαδή κοντά στο Παλαιό Φάληρο...

Αγαπητή φίλη Ζαντόκ...
Εάν είσαι Αθήνα, φυσικά και "χίλιοι καλοί χωράνε"...
Αν δεν έχει αντίρρηση ο αγαπητός Νόμιμος, απο μένα ευπρόσδεκτη...
Καθώς και όποιος άλλος απο τους παρακολουθούντες το συγκεκριμένο θέμα...
Να τονίσω όμως, ότι ο αγαπητός Νόμιμος, ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΕΠΙΚΡΙΣΗ...
Τουλάχιστον η αναξιότης μου ΔΕΝ ΕΙΔΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ...
Αυτό που αναγνώρισα στο μήνυμα του Νόμιμου, ήταν ΑΠΟΡΙΕΣ για τον ΤΡΟΠΟ προσέγγισης ενός ιστορικού προσώπου και του φιλοσφικού υπόβαθρου που στηρίζει την διαφορετική αυτή οπτική...

ΔΥΣΤΥΧΩΣ και το εννοώ αυτό, η αγαπητή φίλη Ατμα, είναι στα βόρεια...
Εκείνη όταν θέλει να αγναντέψει το πέλαγος, κάθετε παραλία, στην αγκαλία της νύμφης του Θερμαϊκου, στη Θεσσαλονίκη...
ΚΡΙΜΑ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2004, 12:48:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε Kelsos,

ακόμα κι αν υπάρχει περίπτωση να υφίσταται επίκριση, δε θα ήθελα να είμαι εγώ εκείνη που θα σταθεί εκεί...


Ναι, είμαι κι εγώ στην Αθήνα, οπότε αν ο NOMIMON δεν έχει αντίρρηση, θα χαρώ να τα πούμε...


Η ΑΤΜΑ μου φαίνεται ότι μπορεί να βρίσκεται κατά πολλές έννοιες μαζί μας παρά την έλλειψη της φυσικής της παρουσίας.
Ίσως να μπορέσουμε να εκδράμουμε εμείς προς τα μέρη της κάποια στιγμή και ν' αγναντέψουμε το original πέλαγο...


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 26/02/2004 12:52:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2004, 12:39:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τη καλημέρα σε όλους...

Δε μένει λοιπόν, παρά να κανονίσουμε το ΠΟΥ και το ΠΟΤΕ για το καφέ, αγαπητέ Νόμιμε...

Το Σαββατοκύριακο είναι κοντά...
Ξέχασα να σου πώ, πως βρίσκομαι Αθήνα...
Καλλιθέα μερία, δηλαδή κοντά στο Παλαιό Φάληρο...

Κέλσος ο Φιλαλήθης



Και πέρασε το Σάββατο....
Και πέρασε η Κυριακή...
Και ουδείς δε θέλησε μαζί μου,
έναν καφέ να πιεί...

Καλημέρα σε όλους...
Περίμενα κάποια ανταπόκριση ΕΙΔΙΚΑ απο το φίλο Νόμιμο, αλλά "επι ματαίω..."

Τέλος πάντων, η προσφορά για καφέ ΙΣΧΥΕΙ και φυσικά αναφέρομαι ΚΑΙ στη φίλη Ζαντόκ ΚΑΙ στο φίλο Ryche και γενικά σε όποιον παρακολουθεί το πιό "παράξενο" θέμα αλλά συνάμα και το πιό γοητευτικό (κατα τη γνώμη μου) και θα ήθελε να διατυπώσει τις ενσάτασεις του ΟΠΩΣ το μέλος Νόμιμος ΗΔΗ έπραξε...

Εν αναμονή λοιπόν,
Καλό μήνα σε όλους...

Κέλσος ο Φιλαλήθης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2004, 14:34:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε Kelsos,

άφησα εσκεμμένα τον χρόνο να κυλήσει, δίνοντας την ευκαιρία στον αγαπητό NOMIMON να επιλέξει...

Αν δεν υπάρξει κρούσις από πλευράς του κι εφόσον δε θα απουσιάσει κάποιος λόγω εκλογών, νομίζω ότι μπορούμε να κανονίσουμε κάτι για το προσεχές Σαββατοκύριακο.


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NOMIMON
Μέλος 1ης Βαθμίδας


143 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2004, 15:19:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NOMIMON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάνω που ήμουν έτοιμος να γράψω τα ίδια...

quote:
Και πέρασε το Σάββατο....
Και πέρασε η Κυριακή...
Και ουδείς δε θέλησε μαζί μου,
έναν καφέ να πιεί...

Φίλε Κέλσε,
σου έστειλα email (σ' αυτό που είδα στο προφίλ σου) από την
26/02/04, γιατί δεν ήθελα να επιβαρύνω το θέμα με προσωπική αλληλογραφία.
Δεν ξέρω γιατί αλλά προφανώς ποτέ δεν το πήρες.
Μιάς και ήρθαν έτσι τα πράγματα, να πω από δω λοιπόν ό,τι περίπου σου έγραψα:

Καμμία αντίρρηση (δε βλέπω το λόγο) να παρευρίσκεται οποιοσδήποτε στη συνάντηση, καλός ή κακός, πόσο μάλλον η zadok.

Ομως, σου έγραφα επίσης, η φύση της δουλειάς, συγκυρίες και προσωπικά προβλήματα, δεν επιτρέπουν στο χρόνο να φανεί γενναιόδωρος μαζί μου, τουλάχιστον για τις επόμενες 30 ημέρες.

Οπότε, μπορείς να πράξεις ανάλογα, χωρίς δέσμευση από μένα.

Συγγνώμη για την καθυστέρηση, ο δαίμων του email βλέπεις...

Χαιρετώ.


Edited by - NOMIMON on 02/03/2004 15:21:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 11:57:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλημέρα σε όλους...

Πραγματικά ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΑΒΕΙ το e-maiil σου αγαπητέ Νόμιμε...
Κάποιος απο τους κακεντρεχείς του κυβερνοχώρου, μου το έχει μπλοκάρει.
Συγγνώμη λοιπόν που φάνηκα αγενής ως μη απαντώντας σου...

Επι της ουσίας, φυσικά και όποτε μπορείς θα πιούμε το καφέ...
Θα έχουμε την επικοινωνία μας...

Αγαπητή φίλη Ζαντόκ...
Ναι να πιούμε το καφέ μας...
Σάββατο απόγευμα καλό ακούγεται...

Αγαπητέ Ryche...
Ελα και σύ στη παρέα μας...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2004, 01:36:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
The storie of Alisaundre is so commune
That every wight that hath discrecioun
Hath herd somwhat or al of his fortune.
This wyde world, as in conclusioun,
He wan by strengthe, or for his hye renoun
They weren glad for pees unto hym sende.
The pride of man and beest he leyde adoun
Wherso he cam, unto the worldes ende.

Η ιστορία του Αλέξανδρου είναι τόσο διαδεδομένη,
ώστε ο κάθε άνθρωπος που έχει διάκριση
να ξέρει λίγα ή και πολλά για την τύχη του.
Αυτόν τον μεγάλο κόσμο, καταλήγουμε,
τον κέρδισε είτε με τη δύναμη, είτε με την φήμη του
που ανάγκαζε όλους να του ζητάν την ειρήνη.
Γκρέμισε την περιφάνεια κάθε ανθρώπου και θεριού
όπου κι αν πήγε, έως τα πέρατα της γης.

Geoffrey Chaucer - Canterbury Tales (The monk's tale) Γράφτηκε ~1390; Πρώτη έκδωση 1473

Με τέτοιες ιστορίες λοιπόν εψυχαγωγούντο οι προσκυνήτες στον τάφο του αγίου Θωμά Α'Μπέκετ τον μεσαίωνα.

Έτσι λοιπόν δηλώνω και εγώ παρουσία και κάποιο ενδιαφέρον για το τοπικ, αλλά πιο πολύ περιέργια, για αυτό που μου μοιάζει εδώ ως κούλτα (cult) του Αλέξανδρου.

Ειχα ακούσει, βέβαια, οτι υπήρχαν πρωτόγονοι λάοι στις περιοχές που κατέκτησε ο Αλέξανδρος, που πιθανώς να είχαν δημιουργήσει κούλτες, όπως παρουσιάζεται στην συμπαθητική ταινία των Michael Caine και Sean Connery, "The Man Who Would be King", από την ιστορία του "αδελφου" Kipling. ΄Ήξερα επίσης οτι κάποιοι Αιγύπτιοι τον βλέππαν σαν γιό του Άμμονως-Διος.
Άλλα και σαν Αιωνια Ψυχή και αντικείμενο λατρείας, μου φαίνεται κάπως υπερβολικό.

Πολλοί πολιτισμοί έχουν τον μύθο του κατακτητή βασιλιά που θα επιστρέψει. Στην Αγγλία, π.χ. υπάρχει ο μύθος του Βασιλιά Αρθουρου, που έχει κάποιες ομοιότητες με τον Αλέξανδρο, και θεωρείται "The Once and Future King", (Ο Πρώην και Μελλοντικός Βασιλιάς). Οι Ιουδαίοι, επίσης, περιμέναν έναν βασιλιά κατακτητή γι'αυτό τους είχε ξυνίσει ο Ιησους.

Αλλα στους κύκλους του εσωτερισμού, κανεις δεν περιμένει σοβαρά ττην "Επιστροφή του Βασηλιά". Εννοείται οτι είναι αλληγορία, και το θέμα υπο συζήτηση είναι η Εσωτερική επιστροφή του βασηλιά, η επαναφορά της Βασιλικής Αρχής μέσα μας. Ελπίζω περι αυτού να μιλάμε.

Τώρα αν ο Αλέξανδρος ήταν "μεγάλη ψυχή" ή ένας πετυχημένος Καίσαρας, δεν νομίζω οτι έχει και τόση σημασία.
Τα λεγόμενα για την σχέση του με τους Δραβίδες και το Mohenjo-Daro / Harrapa ομολογώ οτι δεν τα κατάλαβα καθόλου, θα τα ξαναδιαβάσω, αλλα δεν βλέπω την σχέση...

Τέλος, να σας ψυχαγωγήσω λίγο με δυο είκονες απο το βιβλίο "Ο Αλέξανδρος του Μεσαίωνα" του George Cary (Cambridge Univ. Press 1956). Βλέπουμε τον Αλέξανδρό να κατακτά και τον αέρα (με το μαγικό άρμα του), και την θάλασσα (με το υποβρύχιό του)!!!

Έβγαλα τις εικόνες, μια που μου το ζήτησε η Α.Σ., και τις έχω τώρα σε αυτό το link

Χώρια τα αστεία όμως, θα ήθελα να καταλάβω λίγο καλύτερα το σκεπτικό σας...

Φιλικά

Κ.


Edited by - kynikos on 06/03/2004 17:13:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2004, 02:21:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλλα στους κύκλους του εσωτερισμού, κανεις δεν περιμένει σοβαρά ττην "Επιστροφή του Βασηλιά". Εννοείται οτι είναι αλληγορία...


Εξαρτάται τί εννοείς "αλληγορία"... χι χι

Μη λες τέτοια πάντως στη χώρα της Elisabeth!!!


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2004, 02:24:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τί να καταλάβουμε τάχα;
Η έμπρακτη φιλοσοφία σταμάτησε στο Αλέξανδρο.
Απο κεί και πέρα το μόνο που βλέπουμε είναι οι διάφορες εκδηλώσεις της σοφιστιώδους δεοντολογίας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2004, 03:54:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΤΕΡΑ
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΥΝΙΚΕ, ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΣΟΥ ΕΥΣΤΟΧΩΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΖΟΥΝ ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΥΤΟΥ ΤΟΠΙΚ...:)


quote:
Αλλα στους κύκλους του εσωτερισμού, κανεις δεν περιμένει σοβαρά ττην "Επιστροφή του Βασηλιά". Εννοείται οτι είναι αλληγορία, και το θέμα υπο συζήτηση είναι η Εσωτερική επιστροφή του βασηλιά, η επαναφορά της Βασιλικής Αρχής μέσα μας. Ελπίζω περι αυτού να μιλάμε.

ΠΕΡΙ ΤΩΝ ΕΣΩ ΜΙΛΑΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΝΗΚΩ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΣΦΕΤΕΙΡΖΕΤΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΑΛΛΑ ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΑΝΗΚΩ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΝΑ ΣΦΕΤΕΡΙΖΕΤΑΙ Τ'ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ.
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΩ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΗΣ ΕΝΑΡΜΟΝΗΣΗΣ ΜΟΥ...ΕΧΟΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ ΕΑΥΤΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ....ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ ΕΑΥΤΟ ΙΗΣΟΥ.
ΣΥΣΚΟΛΗ Η ΕΝΑΡΜΟΝΗΣΗ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΑΛΛΑ..ΙΣΩΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΤΙ ΗΔΗ ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΓΚΥΜΟΝΩ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΤΩΝ ΤΟΣΩΝ ΣΕΛΙΔΩΝ.
ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΜΑΛΛΟΝ ΑΝΕΦΙΚΤΟ ΑΡΧΙΚΑ ...ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΑΝΟΥΝ...
ΑΦΟΥ ΤΟ Ν'ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ ΤΑ ΜΟΝΑΠΑΤΙΑ ΜΙΑΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗΣ ΠΡΑΞΗΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΒΓΑΛΕΙ ΕΥΘΥΣ ΑΜΕΣΩΣ "ΕΙΣ ΑΤΟΠΟ"..
ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΝ ΦΕΡΟΥΝ ΤΟ "ΙΣΧΥΡΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΕΓΩ" ΤΟΥΣ ΤΗ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ ΤΟΥΣ(...ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 'Η ΙΗΣΟΥΣ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΩΣ ΕΩΣ ΕΝΑΡΜΟΝΗΣΕΩΣ...:)

ΜΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΜΑΣ....
ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΠΑΡΑΔΟΞΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΠΟΛΥ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΤΗΣ ΤΑΥΤΙΣΗΣ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ "ΠΡΟΒΙΩΤΕΣ" (ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΣ ΚΕΛΣΟΣ)+ΤΙΣ ΚΑΡΜΙΚΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΠΟΚΛΑΛΥΦΘΗΚΑΝ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΣΥΝΕΙΡΜΩΝ....
ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΤΙΚΟΤΑΤΟ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΝΕΙΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΣΚΕΦΤΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ Η ΤΟΥΛΑΧΙΣΟΤΝ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΠΑΡΑ ΜΟΝΑΧΑ ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΚΟΥΒΕΝΤΑΙΖΩ ΕΣΩ..
ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΝΑΡΜΟΝΙΖΕΤΑΙ Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΤΟΥ ΑΡΧΑΙΟΥ ΕΝΟΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΝΕΟΦΕΡΜΕΝΟΥ..(ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΠΑΡΕΛΘΟΝ)

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΝΕΑ ΕΠΟΧΗ.
ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΟΤΡΕΨΕΙ ΤΗΝ ΕΝΑΡΜΟΝΗΣΗ ΠΟΥ ΤΕΙΝΕΙ Η ΔΙΧΑΣΜΕΝΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΨΥΧΗ...
Η ΚΥΠΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΖΩΝΤΑΝΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ..ΤΗΣ ΔΙΤΟΤΗΤΑΣ....ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΣΤΟΙΧΙΩΝΕΙ ΑΚΟΜΗ...


ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΕΔΩ ΑΤΡΑΠΟ ΟΧΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΕΧΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ ...ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΤΟΥ..ΑΛΛΑ ΟΝΤΑΣ Ο ΙΔΙΟΣ..ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ....ΕΝΤΟΣ...ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ...Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΕΝΤΟΣ....

ΧΜ...ΓΙΑ ΔΕΣ ΤΩΡΑ..ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΕΝΤΟΣ...;
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ...ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ
ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ....
ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ 33....ΚΑΙ ΕΨΑΧΝΑ ΧΡΟΝΙΑ...ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ...ΠΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΡΟΗ....ΑΠΟΚΑΛΥΦΘΗΚΕ...ΕΝΤΟΣ..ΜΟΥ...

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ...ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΡΕΥΤΟΥΜΕ ΟΧΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΤΕΡΜΟΝΕΣ ΔΙΑΜΑΧΕΣ
(..ΑΥΤΕΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΥΚΟΛΑ ΕΦΟΣΟΝ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟΣ ΚΑΙ Ο ΑΡΧΑΙΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΠΡΙΝ ΝΑ ΕΡΩΤΕΥΤΟΥΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ...:)
ΑΛΛΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΣΥΝΕΡΕΙΡΜΩΝ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΕΛΕΤΑΜΕ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ..ΘΑ ΕΚΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΤΟ ΣΚΟΠΟ ΤΗΣ ΔΟΝΙΤΙΚΗΣ ΤΟΥΣ ΔΡΑΣΗΣ...ΕΝΤΟΣ .

ΟΣΟΙ ΠΑΛΙ ΕΝΟΧΛΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΗΧΟΥΣ ΤΗΣ ΕΝΑΡΜΟΝΗΣΗΣ...ΑΣ ΜΕΙΝΟΥΝ ΜΑΚΡΥΑ.
ΚΑΛΩΗΡΘΑΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΦΙΛΟΙ
ΚΥΝΙΚΕ +STEELSPRING...


(ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ, ΦΙΛΕ ΚΥΝΙΚΕ ,ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΒΕΙΣ ΤΙΣ ΕΙΚΟΝΕΣ ΠΟΥ ΠΑΡΕΘΕΣΕΣ ΣΤΟ ΠΟΣΤ ,ΣΕ ΥΠΕΡΣΥΝΔΕΣΜΟ, ΕΠΕΙΔΗ ΑΛΛΟΙΩΝΕΙ ΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΑΛΛΑ +ΑΡΓΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ Ν'ΑΝΟΙΞΕΙ...ΣΝΙΦ)
ΠΡΟΚΑΤΆΒΟΛΙΚΑ:ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ :)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2004, 04:35:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΤΜΑ

Θα τροποποιήσω τις εικόνες σε hyperlink, μια που μου το ζητάς σαν αρχική συγγραφέας.

Θα σου επισημάνω όμως οτι τις είχα επεξεργαστει ειδικά ωστε να μήν πίανουν πολύ χώρο, και είναι γύρω στα 20 kilobyte η κάθε μία.

Αντιθέτως, η φωτο που παραθέτεις του Αλέχανδρου και της Ρωξάνης είναι 320 kilobyte, δηλαδή περίπου δεκαπλάσια σε μέγεθος, και μαλλόν αυτή είναι που καθυστερεί την φόρτωση της σελίδας.

Κ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2004, 11:44:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ kynikos,

τί οθόνη έχεις στον υπολογιστή σου;

Σ' εμάς εδώ πάντως, έχει χαλάσει το σετάρισμα της οθόνης μετά το μήνυμά σου.
Χρειάζεται επέμβαση από τους υπεύθυνους του esoterica ή μία αλλαγή από πλευράς σου.

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2004, 14:55:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου Zadok,
quote:
τί οθόνη έχεις στον υπολογιστή σου;
Σ' εμάς εδώ πάντως, έχει χαλάσει το σετάρισμα της οθόνης μετά το μήνυμά σου.

Χε, χε, φαίνεται έφερα μιά καινούργια οπτική στο ζήτημα, που δεν περνάει εύκολα!!! (Αλληγορικά μιλώντας πάντα)

Δεν ξέρω αν έχει σημασία η οθώνη (εγω έχω 1152χ864) αλλα πάντως χρησημοπόιησα τα tag που δίνει το snitz-esoterica, κι έτσι θα έπρεπε να φαινεται εντάξει. Κάνω άλλη μία αλλάγη, πείτε μου αν παρουσιάζει ακόμα πρόβλημμα. Το δοκίμασα και σε μικρή οθώνη (800χ600) και δεν παρουσιάζει πρόβλημμα.

Κ

Edited by - kynikos on 06/03/2004 15:07:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 17 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy