ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 υπαρχει θεος αραγε?
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 15
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
El Idio
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2005, 17:37:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους El Idio
OXI,Proton ean yparxei theos i oxi einai to teleftaio pragma pou eprepe na mas apasxolei,tin Hmera pou genithikes den se rotise kaneis kai gia tin Hmera pou tha paithanis to idio opote to thema theou linetai polli eukola.o xristianismos kai to islam einai 2 apatyximenes theories kai thriskies koi oi monoi pou kerdizoun einai o ioudaismos kai to organomeno eglima pou legetai ekklisia. to 1960 o Ellhnas tsakonotanai gia tin politiki,meta valanai kai to podosfairo, simera eimastai 10.000.000 me 10 politika komata,parapola provimata kai exoumai ena akomi provlima pou legetai thriskia, mas apasxolei to pistevo tou allou,kai ginomastai fanatikoi.To na kathetai enas eksipnos kai morfomenos san esena kai na ypostirizei ena matso alites einai xasimo xronou i yparxei kapio kerdos.H AFROKOLH molis kerdise H ND milage gia tin deksia tou KAIRIOU,tora pou sas taraksane stous forous kai tin akriveia kanei ton koufo,korakas korakou mati den vgazei.exo kai orismena stoixeia pou an sta po then tha ta pistepsis. loipon gia na teleiono tha sou po ti me peirazei otan vlepo tetoies synomilies, H DOXONIA pou mas vazoun aytoi oi kaloi anthropoi,to ti pistevi o kathenas einai alounou papa evagelia.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μηδενιστής
Μέλος 2ης Βαθμίδας


277 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2005, 19:28:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδενιστής
Παρατηρώ στα Forum υπάρχουν δύο όμορα Topic ιδίου θέματος.
Ας είναι, εγώ συμφωνώ μαζί σου φίλε El Idio το άν υπάρχει θεός ή όχι είναι το τελευταίο που θα έπρεπε να μας απασχολεί διότι δέν βγαίνει τίποτα και δέν οδηγεί σε πουθενά. Ο θεός δέν έχει κάνει ποτέ εμφάνιση, δέν έχει την δώσει το παραμικρό στοιχείο σχετικά με αυτόν σε όλη την ιστορία της ανθρωπότητας. Όλα όσα λένε οι κατα τόπους μυθολογίες γι'αυτούς ιδιαίτερα η Εβραική που την ασπάζονται οι φίλοι χριστιανοί είναι παραμυθάκια για μικρά παιδιά.
Ας κοιτάξουμε την δουλειά μας, την πρόοδο μας, την καλυτέρευση των όρων διαβίωσης μας, και ας αφήσουμε τον θεό εκέι που βρίσκεται. Είναι γελοίο να προσπαθούμε να τον ανακαλύψουμε ψηλαφώντας τα άχυρα. Όσο επιμένουμε στην δουλειά αυτή την ηλίθια και άσκοπη εις βάρος μας πέφτει. Άν όλα τα παραπατήματα μας τα ρίχνουμε στον θεό και τα ονοματίζουμε τιμωρία του, χωρίς να κοιτάμε καθόλου τον εαυτό μας, το μόνο σίγουρο είναι οτι θα την βρίσκουμε συνέχεια απειλητικά μπροστά μας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
El Idio
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2005, 20:12:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους El Idio
MHDENISTH oi evreoi me tin politiki tous kyvernanai tin thietni oikonomia kai emeis oi ypolipoi exeiperetoumai tous skopous tous,oi opadoi tou dodekatheou misoune tous xristianous,oi xristianoi tous mousoulmanous,oi mousoulmanoi tous indouistes kai oloi mazi misoune tous evreous(otan leo xristianous enoo olous 30-40 diaforetikes ekklisies pou yparxoun).stin Ellada exoun erthei ena soro ekklisies kai thriskies alla oloi pirazontai me to dodekatheo,ego to thelo giati einai i paleoteri thriskia opote einai pio original.o Ellinas prepi na mathei oti to Pistevo,o psifos kai i sexoualiki zoi tou kathenos einai prosopiko dikaioma,apo ti stigmi pou stamatisome na enoxloume ti zoi ton allon, isos kaliterepsi i dikia mas.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2005, 21:54:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2
Ελ Ιδιο,
γύρνα το πληκτρολόγιο ελληνικά γιατί ξεσυνηθίσαμε τα γκρ και είναι λίγο κουραστικό.

Θεός = αυτός που δημιούργησε τον κόσμο.

Γιατί η επιστήμη δεν μπορεί να δημιουργήσει κόσμο?

Ας απαντήσουμε σαν υλιστές.
Αν η επιστήμη είχε ανακαλύψει την πρωταρχική αιτία και συνεπώς τη μέθοδο θα το είχε κάνει θα είχε προχωρήσει σε δημιουργία νέων όντων για οικονομικούς, περιβαλλοντικούς σκοπούς και δεν θα είχε μείνει σε ανακατέματα dna.
Μήπως στη φύση υπάρχει κάτι πιο ευφυές από τον άνθρωπο το οποίο μπορεί να δημιουργήσει?
Και πάλι η επιστήμη δεν έχει ανακαλύψει κάτι τέτοιο.
Ο μόνος τρόπος δημιουργίας ανθρώπου που γνωρίζει σήμερα η επιστήμη είναι η πατροπαράδοτη μέθοδος που γνωρίζει και ο πλέον αγράμματος.

Ας απαντήσουμε σαν ιδεαλιστές.
Ο Θεός δεν ανήκει στην ουσία της ύλης και τον ανθρώπων, δεν μπορεί να αναλυθεί, είναι πνεύμα, είναι υπερ-ούσιος.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

H.B.Woodrose
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2005, 02:37:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους H.B.Woodrose
OXI. πιστευω πως τα παντα ειναι αυθυπαρκατα.
γιαυτο και μπορω[ ΕΝ ΜΕΡΕΙ] να ταυτιστω μονο με καποιες αθειστικες θρησκειες[π.χ βουδισμος , η ταο] τις οποιες καποια στιγμη θελω να μελετησω εκτενεστερα . :)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2005, 08:03:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Ας απαντήσουμε σαν ιδεαλιστές.
Ο Θεός δεν ανήκει στην ουσία της ύλης και τον ανθρώπων, δεν μπορεί να αναλυθεί, είναι πνεύμα, είναι υπερ-ούσιος.


Κι είναι άφαντος, άρα για εμένα είναι ανύπαρκτος...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2005, 10:47:58  Εμφάνιση Προφίλ
dimitris2:
«Θεός = αυτός που δημιούργησε τον κόσμο.
Γιατί η επιστήμη δεν μπορεί να δημιουργήσει κόσμο?»

Και ΠΟΙΟΣ δημιούργησε ή ΠΩΣ δημιουργήθηκε ΑΠΟ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ ο Θεός?? Καθώς όπως γνωρίζουμε ΑΠΟ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ……….

Θεός= η ηχώ της φαντασίας μας……….

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2005, 11:46:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε Schwabe, οι απαντήσεις που λαμβάνω σε όλη μου την ζωή μόλις θέσω το εν λόγω ερώτημα είναι 2:

1) Ο Θεός προϋπήρχε των πάντων ως το υπέρτατο κι αέναο όν.

2) Για να πάει η κουβέντα αλλού με ρωτάνε αν δεχθούμε οτι δεν υπάρχει Θεός τότε πως γίνεται να προϋπήρχε το σύμπαν κτλ κτλ.

Ξεκάθαρη απάντηση και λογική δεν έλαβα ποτέ μου....

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2005, 11:49:26  Εμφάνιση Προφίλ
ΑΝ ΔΕΧΕΣΑΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΝΟΜΟΙ ΦΥΣΙΚΟΙ ΠΟΥ ΔΙΕΠΟΥΝ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΤΟΤΕ ΨΑΞΕ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΟΝ ΝΟΜΟΘΕΤΗ ΤΟΥΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2005, 12:00:14  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Σβάμπε
dimitris2:
«Θεός = αυτός που δημιούργησε τον κόσμο.
Γιατί η επιστήμη δεν μπορεί να δημιουργήσει κόσμο?»

Αν δεν κάνω λάθος, η επιστήμη δεν μπορεί να δημιουργήσει κόσμο. Αυτό που κάνει είναι να παίρνει ότι είναι ήδη δημιουργημένο και να πειραματίζεται, διασταυρώνει και να περιμένει το αποτέλεσμα, είτε πρόκειται για επιτυχία είτε για αποτυχία.

Ένα απλό παράδειγμα, που συχνά μου έρχεται στο μυαλό όταν βλέπω π.χ. ένα έντομο και το σκοτώνω (μόνο τα κουνούπια), σκέφτομαι πώς είναι δυνατόν να καταστρέφω κάτι που δεν το δημιούργησα εγώ;
Μπορεί η επιστήμη να ξαναδημιουργήσει το ίδιο κουνούπι που λίγο πριν έχω συνθλίψει;;
Μπορεί μήπως να το δημιουργήσει από το τίποτα, όπως έκανε ο Θεός για ορισμένους ή η Φύση, το Σύμπαν για κάποιους άλλους;;

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2005, 12:23:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1
Με εκνευρίζει το δεδομένο του Θεού που έχουν κάποιοι. Κύριοι δεν είναι δεδομένο είναι υπόθεση.

Δεδομένο είναι αυτό που δεν μπορεί να αμφισβητηθεί από κανέναν. Η υπόθεση είναι αυτό που μπορεί να αμφισβητηθεί από πολλούς. Συνήθως χρησιμοποιούμε τις υποθέσεις για να εξάγουμε κάποια συμπεράσματα. Για παράδειγμα,

Δεδομένο: Είμαστε Άνθρωποι

Ερώτημα: Πως Προκύψαμε;

Υποθέσεις

1) Σύμφωνα με την Θεωρία της Εξέλιξης
2) Ο Θεός μας έπλασε με χώμα (που έφτιαξε) με ροχάλα (που πάλι έφτιαξε) και εργαλεία (που φυσικά και έφτιαξε) - αλήτη Μαγκάιβερ σε έσκισε
3) Κατά Κολοφαρδία

Επιλέγεις και παίρνεις.



Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2005, 12:38:01  Εμφάνιση Προφίλ
Η ΘΕΩΡΕΙΑ ΤΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ Η ΑΛΛΙΩΣ Η ΘΕΩΡΕΙ Α ΤΟΥ ΔΑΡΒΙΝΟΥ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΘΕΩΡΕΙΑ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΘΕΛΩ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ!!!!!!ΑΝ ΕΙΝΑΙΝΑ ΔΙΑΛΕΞΩ ΣΕ ΘΕΩΡΕΙΕΣ ΔΙΑΛΕΓΩ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙΑ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2005, 12:39:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1
και εγώ τι είπα;;;;;;


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2005, 14:16:26  Εμφάνιση Προφίλ
Ας δούμε μια άλλη οπτική του θέματος, μια εξόχως δελεαστική άποψη ετούτου του ερωτήματος.

Άνθρωπος σημαίνει βοηθός.

Όλες οι θρησκείες έχουν σαν αντικείμενο τον υπερ-βοηθό, τον θεό. Η αδυναμία να εξηγήσουν την μη βοήθεια όταν και εφόσον την χρειάζονται κάνει τον κόσμο να πιστέψει σε δοκιμασίες σε διαταράξεις της ισορροπίας της φύσης, σε απαίτηση για κάθαρση, νηστεία και ότι παλαβό βάλει ο νους του κόσμου.

Ο θεός λένε οι Ιουδαίοι (και ευκαιρία δεν χάνουνε τα παρακλάδια τους…) έδωσε πλάκες στον Μωυσή. Θα μπορούσε να έδινε σε όλους την θεία φώτιση?

Ναι και όχι!

Ναι γιατί είναι παντοδύναμος, όχι γιατί εκ των πραγμάτων δεν το έκανε! Άντε εξήγησε το λοιπόν………

Ο θεός θέλει να δοκιμάσει τον κόσμο λένε, σε μια ύστατη προσπάθεια διάσωσης των προσχημάτων και των εντυπώσεων του διαλόγου με τους θετικιστές.

Δικαιολογίες, φθηνές δικαιολογίες!

Αφού έκρινε ότι δεν ήταν ικανός για φώτιση ετούτος ο «Θεός», γιατί να είναι ικανός για δοκιμασία, και τα δύο είναι θέματα νου. Εν τέλει, γιατί να δοκιμάζει ο θεός???

ΠΟΙΑ η λογική σε μια τόσο «ρηχή» ανάγκη, όταν εκ των πραγμάτων κάτι τέτοιο υποβιβάζει ακόμα και την ίδια την έννοια του προσωπικού θεού που έχουνε φανταστεί?

Στο Δωδεκάθεο, όταν γίνονταν βροχές και χαλασμός από αέρηδες, λέγανε ότι τσακωθήκαν οι θεοί και την πληρώνουν οι άνθρωποι. Δικαιολογίες! Αλλά έπιαναν. Κανονικά οι θεοί βοηθάνε. Αν όμως τσακώνεται κανείς έχει χρόνο να βοηθήσει?

Μάλλον ΟΧΙ.

Και τελικά όλοι διαπίστωσαν ότι……….ο θεός βοήθησε!!

Διαφορετικά ουδείς θα πίστευε. Και πως να μην βοηθήσει? Το σύμπαν είναι μεταβλητό. Θα έρθει έτσι ώστε τα πράγματα να εξηγηθούν ως «βοήθεια», οπότε θα αποδοθούν στον θεό που τόσο ανάγκη έχουμε. Έτσι μας είπαν τουλάχιστον…..

Ο θεός είναι η αορίστου πηγής και ουσίας δύναμη βοήθειας!! Μας αρέσει αυτό. Είναι εργαλείο για να έχουμε εξηγήσεις πειστικές.

Ωστόσο, η εξήγηση είναι εντελώς απλή:
ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΤΗΣ ΜΕΤΑΒΛΗΤΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
(ΚΟΣΜΟΣ = ΟΡΑΤΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ)

Ο κεραυνός είναι αντιληπτός και προκαλεί ενδιαφέρον, είναι θεός.
Ο χριστός γιατρεύει, προκαλεί ενδιαφέρον, είναι θεός.
Τα πάντα μεταβάλλονται, αυτό είναι αντιληπτό, ο θεός είναι πανταχού παρόν.

Η καλή μεταβλητότητα είναι ο Καλός θεός. Η κακή παίζεται από θρησκεία σε θρησκεία.

Τον ήλιο που σου χαρίζει χαρά όταν τον βλέπεις μπορείς να τον πεις και θεό! Μεταβάλλεται συνέχεια δίνοντας ζωή στην γη. Τα πάντα που μεταβάλλονται μπορείς να τα πεις θεό.

Καθετί στην γη είναι μια κωδικοποίηση της νόησης του σύμπαντος. Υλη και κωδικοποίηση είναι το ίδιο πράγμα. Το μη πράγμα είναι η νόηση. Σύμπαν είναι ο μαθηματικός λόγος πραγματικότητας προς νόηση.

Αυτά δεν είναι δοξασίες αλλά αποτέλεσμα θεώρησης του σύμπαντος.
Πώς είναι δυνατόν η μικρή νόηση να καταλάβει την μεγάλη, το συμπαν? Δεν μπορεί να δει όλη την πραγματικότητα και όλες τις κωδικοποιήσεις ώστε να καταλάβει την συνολική νόηση του σύτμπαντος. Αλλά έχει βρει μερικά πράγματα και έτσι μπορεί να προβλέψει πορείες δορυφόρων που στέλνει με ακρίβεια στο διάστημα (μακρόκοσμο) καθώς και μπορεί να αλλάζει το DNA στο μικρόκοσμο.

Στην ουσία το σύμπαν έχει βοηθούς και τους ανθρώπους. Και αυτό δεν είναι κάτι αφύσικο. Το σύμπαν περιλαμβάνει και εμάς. Είμαστε κομμάτι του και ενεργούμε στο ίδιο μοτίβο!

Για τον άνθρωπο δεν έχει αξία το πώς και το γιατί, αλλά το που και το τι. Και αυτά τα δύο είναι οι κανόνες της τέχνης. Που έγινε και τί είναι. Ο τρόπος και το τι ήθελε ο καλλιτέχνης είναι άχρηστο. Το καλλιτέχνημα μετράει!!

Και αυτό ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ και όχι «Εκείνος».Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2005, 16:37:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2
quote:

dimitris2:
«Θεός = αυτός που δημιούργησε τον κόσμο.
Γιατί η επιστήμη δεν μπορεί να δημιουργήσει κόσμο?»

Και ΠΟΙΟΣ δημιούργησε ή ΠΩΣ δημιουργήθηκε ΑΠΟ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ ο Θεός?? Καθώς όπως γνωρίζουμε ΑΠΟ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ���.

Θεός= η ηχώ της φαντασίας μας���.



Είναι απλές οι απαντήσεις φίλε όσο παιδικές είναι και οι ερωτήσεις.
Απαντήσεις.
1)Η επιστήμη δεν μπορεί να δημιουργήσει κόσμο.
Το δέχεσαι ή το απορρίπτεις?
2) Η επιστήμη δεν μπορεί να συλλάβει την έννοια του πνεύματος.
Το δέχεσαι ή το απορρίπτεις?

Το "από το τίποτα δεν προέρχεται τίποτα", δεν το κατάλαβα γιατί η επιστήμη πιστεύει ότι ο χώρος και ο χρόνος είναι σχετικός.

Αλλά και πάλι αυτός είναι συλλογισμός δικός σου και όχι της επιστήμης.

Αν η επιστήμη είχε διερευνήσει το πνεύμα θα μας έλεγε αν το πνεύμα μπορεί να δημιουργήσει ύλη ή όχι.

Αφού δεν το έχει καταφέρει, όλα τα υπόλοιπα είναι παιδικοί συνειρμοί.

Για να διαφωνήσω με τους σοφούς πρέπει να έχω αποδείξεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2005, 16:52:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint
quote:
Η ΘΕΩΡΕΙΑ ΤΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ Η ΑΛΛΙΩΣ Η ΘΕΩΡΕΙ Α ΤΟΥ ΔΑΡΒΙΝΟΥ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΘΕΩΡΕΙΑ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΘΕΛΩ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ!!!!!!ΑΝ ΕΙΝΑΙΝΑ ΔΙΑΛΕΞΩ ΣΕ ΘΕΩΡΕΙΕΣ ΔΙΑΛΕΓΩ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙΑ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ

Σε παρακολουθησα VELISSARIOS και ξες τι παρατηρησα?Οτι κανεις αυτο για το οποιο κατηγορεις εμενα και τον Dying_Incubus οτι κανουμε στο ψηλο.Μπηκες φουριοζος εδω μεσα και αρχισες να λες περι θεωριες τις επιστημης.Ειναι ποτε ΔΥΝΑΤΟΝ να υποστηριζεις πως οι επιστημονικες θεωριες δεν εχουν αποδειξη?Ειναι ποτε δυνατον να ενας επιστημονας να διατυπωσει μια θεωρια χωρις να εχει καποια ΤΡΑΝΤΑΧΤΗ αποδειξη οτι υφισταται η θεωρια του?Εχεις δει κανεναν επιστημονα να λεει αερολογιες?Σου βγαινει και σου αναλυει με χιλιες δυο αποδειξης την θεωρια της μεγαλης εκρηξης και εσυ συνεχιζεις να πιστευεις τα "παραμυθακια" της εκκλησια περι εφτα μερων δημιουργιας,και μιας φρασης που δημιουργησε τον κοσμο.("Γεννηθητω Φως").Θες να το πιστεψεις?ΠΙΣΤΕΨΕ ΤΟ!!!Δικαιωμα σου...Αλλα μην βγαινεις και μας λες πως η θρησκεια προσφερει λογικες απαντησεις και πως η επιστημη ειναι ενα ματσο μπουρδες.Τουλαχιστον η επιστημη ψαχνει να δωσει τεκμηριωμενες απαντησεις,μεχρι εκει που μπορει να φτασει,ενω η εκκλησια που τοσο υποστηριζεις,τι κανει?Μπερδευει και κρυβει απαντησεις.Εχεις ποτε αναρωτηθει γιατι το Βατικανο κραταει επτασφραγιστα μυστικα?Ποιος ο λογος να το κανει αφου η θρησκεια μας βασιζεται στην αληθεια και στο φως?
Το συμπερασμα ειναι πως ειναι αδιανοητο να ζητας αποδειξεις απο την επιστημη αφου επιστημη χωρις αποδειξεις δεν υπαρχει,ενω θρησκεια χωρις αποδειξεις ζει και βασιλευει.

Εγραψε καποιος πως η επιστημη δεν εχει δημιουργησει ακομα τον κοσμο.Θελετε την γνωμη μου?Θα το κανει καποτε...Αφου απεδειξε τον τροπο δημιουργιας του συμπαντος καποτε θα το δημιουργησει.Και αυτο γιατι η επιστημη ΕΞΕΛΛΙΣΕΤΑΙ...Δεν μενει στατικη ανα τους αιωνες καλλυμενη πισω απο ενα "πεπλο μυστηριο",ακλονητη στην θεση της λογω κλιματος φοβος που επικρατει στον κοσμο.Αληθεια μηπως σας θυμιζει θρησκεια ολη αυτη η κατασταση?Διωγμοι,αφορισμοι και καψιμο "αιρετικων επιστημονων" που τολμησαν να αμφισβητησουν την εκκλησια και να ψαξουν την αληθεια?Ιερα εξεταση και τα συναφη?Μηπως σας θυμιζουν κατι αγαπητοι θρησκοπλητοι αυτου εδω του forum?

Και ξερετε τι μου αρεσει περισσοτερο?Το οτι βγαινετε αγαπητοι θρησκοπλητοι και ζητατε απο την επιστημη αποδειξεις απαντησεων παρολο που εσεις δεν μπορειται να προσφερετε ουτε τις απαντησεις...Ξερω πως με αυτα τα λογια θα ορμησετε ολοι να με φατε αλλα εγω θα προσπαθησω να σας αντιμετωπισω.Αλλωστε υπαρχουν ατομα εδω μεσα που παρουσιαζουν διαλλακτηκοτητα και θα με υποστηριξουν ακομα και αν δεν ασπαζονται πληρως ή καθολου τις αποψεις μου.
Παραδεχομαι καποιον που πιστευει στον θεο(οπως το εννοει κανεις) αλλα τον πιστευει οχι επειδη του το εμαθαν αλλα επειδη ξερει σε τι πιστευει...


Αγαπητε Dying_Incubus μου παρεθεσες καποια γεγονοτα λεγοντας πως δεν υπαρχει λογικη εξηγηση.Και να υπηρχε θα την δεχοταν κανεις?Και να αποδεικνυα(δεν μπορω φυσικα) πως ο Λαζαρος αναστηθηκε για το ταδε λογο θα με πιστευε κανεις?Τα "κολλημενα μυαλα" θα εξακολουθουσαν να πιστευουν πως το εκανε ο Θεος.Κακο πραγμα η συνηθειαΚαι οσο για τις ερωτησεις σου που παιρνεις μονο 2 απαντησεις και αυτες αερολογιες μην νιωθεις μειονεκτικα...Δεν εισαι ο μονος...Αλλα ειπαμε:"Κολλημενα μυαλα"

Ψηλε αν και δεν με καταλαβες πληρως,καταλαβες το νοημα του μηνυματος μου.Πραγματι εχω μπουχτισει απο την εκκλησια και ακομη περισσοτερο απο τα ατομα που θελουν να με κανουν να την "αγαπησω".Η αποψη σου οπως σου ειπα και αλλη φορα ειναι δεκτη απο μενα.δεν μπορω να σου αλλαξω γνωμη.Δεν χρειαζεται να σου αλλαξω γνωμη καθως ο καθενας εχει τη δικη του προσωπικοτητα και αποψεις.Παρολο που δεν συμφωνω με τις δικες δεν μου απαγορευει να τις δεκτω.Απλα ηθελα να μου απαντησεις σε καποια ερωτηματα που μου δημιουργηθηκαν βλεποντας τα λεγομενα σου σε προηγουμενα μηνυματα.Αυτο ειναι ολο...

Και κατι αλλο που ειπε ο φιλος Dying_Incubus ...Δεν πιστευουμε στους 12 θεους του Ολυμπου γιατι αποδειξαμε οτι δεν υπαρχουν...γιατι πιστεψουμε στον θεο αφου δεν ξερουμε καν αν υπαρχει?Και κατι αλλο αγαπητοι θρησκοπληκτοι?Ποιος ειναι ο πραγματικος θεος?Των χριστιανων,των μωαμεθανιστων,των βουδιστων ή καποιας αλλης θρησκειας,διοτι ο καθε θεος εκανε διαφορετικες πραξεις...
Περιμενω απαντησεις......Με αποδειξεις οπως λεει και ο βελισσαριος...
ευχαριστω...

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2005, 17:04:39  Εμφάνιση Προφίλ
ΜΟΛΙΣ ΜΕ ΑΠΟΚΑΛΕΣΕΣ ΚΟΛΗΜΕΝΟ ΜΥΑΛΟ.ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΖΗΤΑΣ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΚΟΛΗΜΕΝΑ ΜΥΑΛΑ?ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΟΜΩΣ.
ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΠΩΣ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΑΠΟ ΘΕΩΡΕΙΑ ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟ ΕΡΕΥΝΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΦΤΑΝΕΙ ΣΤΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ.Η ΘΕΩΡΕΙΑ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΕΚΡΗΞΗΣ ΓΙΑΥΤΟ ΛΕΓΕΤΑΙ ΘΕΩΡΕΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΧΤΕΙ ΑΚΟΜΑ.
Υ.Γ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΟ ΑΥΓΟ ΤΟΥ ΚΟΛΟΜΒΟΥ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2005, 18:03:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Περίμενε λίγο, βρε dimitris2!

quote:
Είναι απλές οι απαντήσεις φίλε όσο παιδικές είναι και οι ερωτήσεις.
Απαντήσεις.
1)Η επιστήμη δεν μπορεί να δημιουργήσει κόσμο.
Το δέχεσαι ή το απορρίπτεις?
2) Η επιστήμη δεν μπορεί να συλλάβει την έννοια του πνεύματος.
Το δέχεσαι ή το απορρίπτεις?

Πώς μπορούμε να πιστέψουμε οτι ο Γιαχβέ έκανε τον κόσμο από τη στιγμή που δεν ξέρουμε κάν οτι υπάρχει!
Οι μόνες μαρτυρίες που υποστηρίζουν την ύπαρξη του είναι η μυθολογία ενός λαού δοσμένη μέσα από ένα βιβλίο.
Και μη μου αναφέρεις για θαύματα κτλ γιατί κι εγώ μπορώ πχ να σου πώ οτι με θεράπευσε ο σκύλος μου (που δεν έχω).
Και στην περίπτωση των θαυμάτων που υποστηρίζουν οι Χριστιανοί και στη δική μου με τον σκύλο θα λείπουν οι αποδείξεις.
Να θεοποιήσω πχ κι εγώ ένα κανίς?
Αγαπητέ Impious Varmint, δεν υπήρξε καμία ανάσταση του Λαζάρου, ούτε κανενός.
Αν υπήρχε θα είχε γίνει τέτοιος ντόρος που θα υπήρχαν ιστορικά ντοκουμέντα για αυτό.
Η έλλειψη τους για μένα ερμηνεύεται ως το οτι οι αναστάσεις κτλ είναι απλά ένας μύθος.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2005, 18:34:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint
Δηλαδη η θεωρια της σχετικοτητας δεν μπορει να αποδειχθει.Τοσες θεωριες και επιστημονες που καταστραφηκαν ανα τους αιωνες δεν μπορουσαν να αποδειχθουν?Για αυτο καταστραφηκαν βελισσαριε.Επειδη αποδεικνυαν κατι που δεν συνεφερε την εκκλησια.Αμφιβαλλεις μηπως???
Σε αποκαλεσα κολλημενο μυαλο διοτι εισαι.Εισαι κολλημενος στην "διδασκαλια" της εκκλησιας και υποστηριζεις πως η επιστημη δεν προσφερει αποδειξεις.Μου λες πως οσα λεει η επιστημη ειναι ΑΠΛΑ θεωριες χωρις ουσιαστικη αποδειξη.Τουλαχιστον αυτο καταλαβαινω εγω.Και πιστευω πως εισαι λαθος... και απαντησε μου και σε αυτο:

quote:
Δεν πιστευουμε στους 12 θεους του Ολυμπου γιατι αποδειξαμε οτι δεν υπαρχουν...γιατι πιστεψουμε στον θεο αφου δεν ξερουμε καν αν υπαρχει?Και κατι αλλο αγαπητοι θρησκοπληκτοι?Ποιος ειναι ο πραγματικος θεος?Των χριστιανων,των μωαμεθανιστων,των βουδιστων ή καποιας αλλης θρησκειας,διοτι ο καθε θεος εκανε διαφορετικες πραξεις...

Μα εγω αγαπητε Dying_Incubus σου κανω την υποθεση...Ακομη και αν ειχε συμβει κατι τετοιο,και να ειχε αποδειχθει ο λογος για τον οποιο εγινε καποιοι θα πιστευαν ακομη πως ειναι θαυμα.

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2005, 22:33:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2
Εγώ ρωτώ αν η επιστήμη μπορεί να δημιουργήσει κόσμο ή αν μπορεί να αναλύσει την έννοια του Πνεύματος,
και απαντάς
- πως να πιστέψουμε ότι ο Θεός (ή Γιαχβέ, που λες προτιμόντας την εβραική από την μητρική) έκανε τον κόσμο.

Με κάλυψες στα ερωτήματα. Ανακουφίστηκα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2005, 05:57:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial
Η επιστήμη δεν μπαίνει στη διαδικασία του να αναλύσει την έννοια του πνεύματος, της πίστης, του Θεού κλπ για ένα πολύ απλό λόγο: Δόγματα, απάτες και αυθαίρετες ""αλήθειες"" σαν τις δικές σου υπάρχουν χιλιάδες ή μάλλον εκατομμύρια ανά τον κόσμο. Αν καθόταν να ασχοληθεί με αυτές τις αστειότητες, θα τις φεύγανε οι όλοι οι πόροι στο να κυνηγάει χίμαιρρες.
Τώρα πια είναι ανώτερη, η επιστήμη ή η θρησκεία, ας κάνει ο καθένας τις εκτιμήσεις του. εμένα η θρησκεία δεν μου έχει προσφέρει τίποτα παρά μόνο φόβο, και καταστροφή μνημείων και έργων. Αντίθετα εσένα, η επιστήμη σου έχει προσφέρει τα πάντα: Στέγη, φαγητό, φάρμακα, μετακίνηση, επικοινωνία. Συνεπώς η θρησκεία είναι άχρηστη, ενώ η επιστήμη πολύ χρήσιμη. End of story.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2005, 09:38:05  Εμφάνιση Προφίλ
Δηλαδη η θεωρια της σχετικοτητας δεν μπορει να αποδειχθει.Τοσες θεωριες και επιστημονες που καταστραφηκαν ανα τους αιωνες δεν μπορουσαν να αποδειχθουν?Για αυτο καταστραφηκαν βελισσαριε.Επειδη αποδεικνυαν κατι που δεν συνεφερε την εκκλησια.
1)ΞΕΡΕΙΣ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΘΕΩΡΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΡΑΞΗΣ?ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΘΕΩΡΕΙΑ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΕΙΧΤΕΙ.
2)ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΣ ΠΟΥ ΛΕΣ ΘΕΛΩ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΚΕΙΜΕΝΑ ΓΡΑΜΕΝΑ ΑΠΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ.
ΑΠΟ ΜΕΓΑΛΑ ΛΟΓΙΑ ΟΛΟΙΜΑΣ ΞΕΡΟΥΜΕ.ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΠΙΣΤΕΥΤΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2005, 11:39:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
2)ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΣ ΠΟΥ ΛΕΣ ΘΕΛΩ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΚΕΙΜΕΝΑ ΓΡΑΜΕΝΑ ΑΠΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ.
ΑΠΟ ΜΕΓΑΛΑ ΛΟΓΙΑ ΟΛΟΙΜΑΣ ΞΕΡΟΥΜΕ.ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΠΙΣΤΕΥΤΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Έχω λυσάξει και εγώ να το λέω τόσες και τόσες φορές.
Όταν στήνετε/με κάποιον ή κάτι στον τοίχο, πρέπει πάντοτε να μιλάτε/με με στοιχεία.

Αν δεν το κάνετε/με αυτό τότε πρόκειται για φτηνή προπαγάνδα και αναμασάμε τα λόγια της παρέας και της γειτονιάς και τίποτα άλλο!!
Δεν μπορούμε να ισχυριζόμαστε κάτι και να επιμένουμε γι' αυτό, χωρίς να αναφερόμαστε σε στοιχεία υπαρκτά!!

Συμφωνώ με το Βελισάριο, η θεωρία λέγεται θεωρία γιατί ακριβώς είναι θεωρία!! Δεν υπάρχει πρακτική που να την αποδεικνύει! Υπάρχουν ίσως κάποιες ενδείξεις ή παρατηρήσεις που κάνουν την μία ή την άλλη θεωρία πιο ισχυρή! Γι' αυτό βλέπουμε άλλωστε μια καινούργια θεωρία να αναιρεί την προηγούμενη και πάει λέγοντας!!

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2005, 11:58:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint
Βελισσαριε εσυ μας θα μας κανεις σε λιγο να πιστεψουμε πως ο Νευτωνας,ο Γαλιλαιος,ο Αινσταιν και χιλιαδες αλλοι επιστημονες δεν τιποτα παρα "παραμυθαδες".Διατυπωσαν θεωριες ετσι για να 'χουν να λενε στα εγγονια τους πως εκαναν κατι στην ζωη τους.Ελεος...Και μετα βγαινουν μερικοι και με κατηγορουν επειδη δεν δεχομαι τα διδλικα κειμενα...Εδω εσυ δεν δεχεσαι θεωριες λαμπρων ατομων οι οποιες εχουν αναγνωριστει παγκοσμια και καθε ερευνα βασιζεται σε αυτες.Βγαινεις και λες πως θες αποδειξεις στις θεωριες αυτων των ατομων.
Αν εσυ πιστευεις πως η γη ειναι επιπεδη,πως γυρναει γυρω της ο ηλιος,πως δεν υπαρχει βαρυτητα κ.τ.λ κατσε και πιστευε τα.
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ.Τολμας να μην δεχεσαι πραγματα τα οποια εχουν αποδειχθει οτι ισχυουν (και ειναι πλεον αυτονοητες) και μου ζητας να πιστεψω σε κατι κειμενα χιλιαδων ετων,που δεν ξες ποιος τα εγραψες,δεν ξερεις τι σημαινουν και δεν ξερεις γιατι τα πιστευεις.Εγω στην επιστημη βρισκω ΛΟΓΙΚΗ.Εσυ στην θρησκεια τι βρισκεις?Βρισκεις την εντυπωση πως αν την υπερασπιζεσαι τοσο σθεναρα θα πας στον παραδεισο.Για αυτο σε αποκαλω κολλημενο μυαλο.

Αν ψαξεις σε μια δικτυακη μηχανη αναζητησης θα βρεις χιλιαδες σελιδες που περιεχουν θεωριες με τις αποδειξεις τους.Ψαξε και βρες...Ειναι χιλιαδες και ειναι δυσκολο να στις παραθεσω εδω μεσα...

Ψηλε μολις ειδα το μηνυμα σου.Σε ρωραω εσενα και τον βελισσαριο:Δωστε μου αποδειξεις οτι υπαρχει θεος...Οτι υπαρχει κατι ανωτερο...ΘΕΛΩ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ οπως λετε και εσεις και οχι ιστοριες οπως "Ο θεος ειναι μεσα μας,ψαξτε να το βρειτε" ή "ο θεος ειναι αυλο πνευμα".ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ κυριοι κυριοι θρησκοπληκτοι.Γιατι αν μπουχτισατε εσεις μια,μην σας πω εγω ποσες φορες μπουχτισα απο την θρησκεια που τοσο υπερασπιζεστε...

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2005, 12:03:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1
Ψηλός
"Συμφωνώ με το Βελισάριο, η θεωρία λέγεται θεωρία γιατί ακριβώς είναι θεωρία!! Δεν υπάρχει πρακτική που να την αποδεικνύει! Υπάρχουν ίσως κάποιες ενδείξεις ή παρατηρήσεις που κάνουν την μία ή την άλλη θεωρία πιο ισχυρή! Γι' αυτό βλέπουμε άλλωστε μια καινούργια θεωρία να αναιρεί την προηγούμενη και πάει λέγοντας!!"

Είναι ειρωνικό να μιλάτε για αυτό. Η Θεωρία της Θρησκείας που κατατάσετε για εσένα Ψηλέ;;;;


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2005, 12:15:00  Εμφάνιση Προφίλ
ΘΑ ΣΤΟ ΞΑΝΑΠΩ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ.ΑΝ Η ΘΕΩΡΕΙΑ ΤΗΣ ΣΧΕΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΕΙΧΕ ΑΠΟΔΕΙΧΤΕΙ ΘΑ ΛΕΓΟΤΑΝ ΝΟΜΟΣ ΤΗΣ ΣΧΕΤΙΚΟΤΗΤΑΣ.ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ??????????????????ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΤΑ ΣΤΗΡΙΖΕΙ ΣΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΟΜΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ.ΑΠΟ ΤΗΝ 1 ΖΗΤΑΩ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ.ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ?????Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2005, 12:15:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy
Όλοι οι επιστήμονες όπως ο Γαλιλαίος, ο Νεύτωνας και ο Αινστάιν που προχώρησαν και ανέτρεψαν τις καθιερωμένες θεωρίες και ιδέες της εποχής τους δέν απέκλεισαν την ύπαρξη Θεού που δημιούργησε, και κατευθύνει το Σύμπαν.
Συμφωνώ οτι εργάσθηκαν βάση αποδείξεων, αλλά απο εκεί και πέρα όσο φωνάζετε εσείς οτι δέν υπάρχει καμιά απόδειξη για την ύπαρξη Θεού τόσο θα ζητάμε και απο εσάς να μας φέρετε αποδείξεις οτι το Σύμπαν δημιουργήθηκε μόνο του απο το τίποτα.
Μάλλον είναι περισσότερο δύσκολο το δεύτερο να αποδειχθεί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2005, 12:45:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1
Velissarios
"ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΤΑ ΣΤΗΡΙΖΕΙ ΣΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΟΜΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ.ΑΠΟ ΤΗΝ 1 ΖΗΤΑΩ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ.ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ?????"

ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ.

ΟΤΑΝ ΑΠΑΙΤΕΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΑΠΑΙΤΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ. ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΜΙΑ ΕΤΣΙ ΜΙΑ ΑΛΛΙΩΣ. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΤΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ. ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΣΤΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ.

ΣΥΝΕΠΩΣ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΗΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΧΘΟΥΝ

ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ΨΗΛΟ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΑ ΘΕΩΡΕΙΑ ΚΟΣΜΟΓΟΝΙΑΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΡΕΥΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΙΟ ΠΕΙΣΤΙΚΕΣ. ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΕΣΥ ΑΛΛΩΣΤΕ....!!!

GOT IT?????


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2005, 13:15:31  Εμφάνιση Προφίλ
ΕΙΠΕΣ:ΟΤΑΝ ΑΠΑΙΤΕΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΑΠΑΙΤΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ. ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΜΙΑ ΕΤΣΙ ΜΙΑ ΑΛΛΙΩΣ. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΤΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ. ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΣΤΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ.

ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΠΙΟ ΠΡΙΝ Η ΥΠΟΘΕΣΗ ΜΟΙΖΕΙ ΜΕ ΤΟ ΑΥΓΟ ΤΟΥ ΚΟΛΟΜΒΟΥ.ΕΓΩ ΔΕΧΟΜΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΣΥ ΟΜΩΣ ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙΣ ΣΑΝ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΕΝΑ ΣΑΙΤ ΠΟΥ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ Ε ΚΑΙ ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙΣ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙΑ ΩΣ ΝΟΜΟ.ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2005, 13:20:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1
ΤΙ ΛΕΣ ΡΕ ΒΕΛΙΣΑΡΙΕ; ΤΟ ΕΧΑΣΕΣ; ΠΟΙΟ SITE ΣΟΥ ΕΔΩΣΑ;


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 15 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy