ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 25
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2003, 14:21:52  Εμφάνιση Προφίλ
Υπάρχουν και οι παπάδες με τα ράσα τους, οι στρατιωτικοί με τις 8αρες τους, οι μάγειροι με τις ποδιές και τους σκούφους τους, τα γκαρσόνια με τα λευκά πουκάμισα και τα μαύρα παντελόνια, οι εργάτες και οι τεχνίτες στην οικοδομή με την ποδιά εργασίας κλπ κλπ κλπ .
Τι θέλεις να μας πεις με την παραπάνω φωτογραφία Λυκοπρόσωπε ;
Αυτό είναι κάτι που το έχουμε δει όλοι .
Ποιο είναι το στοιχείο που παραθέτεις και τι πρέπει να αναλύσουμε ;


ApostolosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2003, 14:24:56  Εμφάνιση Προφίλ
ότι ένας τέτοιος άνθρωπος μάλλον γέλιο φέρνει παρά φώτιση. Όσο για τις άλλες ιδιότητες που έγραψες, αυτές είναι κάτω από το φως του ήλιου και όχι σε σκοτεινές στοούλες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2003, 14:44:09  Εμφάνιση Προφίλ
Άρα να υποθέσω ότι η φωτογραφία που ξεσήκωσες από το site της Εθνικής Στοάς της Ελλάδος απεικονίζει ένα κύριο ο οποίος φέρνει γέλιο λόγο της ενδυμασίας του, άσχετα αν ξέρουμε τι γνώσεις έχει ή τι δεν έχει
Ακόμα άλλο ένα στοιχείο είναι ότι αν αυτή τη στολή τη φορούσε στην υπηρεσία του, στη δουλειά του, σε παρέλαση ( άρα στο κατ εσέ φως ) θα ήταν αποδεκτός , τώρα που τη φοράει σε ένα προσωπικό χώρο είναι γελοίος και μαζί με αυτόν και όσοι δρουν κατ αυτό τον τρόπο .
Συμπερασματικά λοιπόν ο Πυθαγόρας που δε φορούσε Armani της εποχής του και μέσα στη σχολή του έμπαιναν μόνο μυημένοι ( άρα λειτουργούσε στο κατ εσέ σκοτάδι ) ήταν γελοίος .
Αν από τα λεγόμενα σου συμπέρανα λάθος με χαρά θα περιμένω την επεξήγηση σου.


ApostolosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sofia7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2003, 14:50:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sofia7
Καλησπέρα σε όλους,

Χαίρομαι που συγκυρίες με κράτησαν μακρυά απο αυτό ειδικά το φόρουμ, γιατί όπως είπε και ο Μίλων οι ε.... δεν είναι καθόλου ευχαριστημένοι
Λυπάμαι για την πορεία που πήρε το θέμα αλλά είναι στο χέρι μας να ...πάμε παρακάτω.
Γιά να διευκρινίσω την απορία του ΕΟΝ για το site που έδωσα της Μεγάλης Στοάς της Ελλάδος, που είναι φυσικά αμιγής ανδρική στοά δυστυχώς είναι η μόνη που έχει site. Όσο και αν έψαξα δεν βρήκα site κάποιας στοάς Μικτού Τεκτονισμού στην Ελλάδα.

Ας φωτίσουμε λοιπόν το θέμα και ας αφήσουμε τα ...μεταλλα εκτός των θυρών.

Ειρήνη υμίν

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2003, 14:55:56  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ας πούμε οτι με λένε Πορφύριο είμαι 50 χρονών και είμαι άνδρας... θα μου πείς τώρα για τα "μυστήρια" ?

Είσαι 50 χρονών με μυαλά και γλώσσα δεκαπεντάχρονου και περιμένεις να σου πω για τα Μυστήρια?

Θα πρέπει να περιμένεις μέχρι να τα εκατοστήσεις...
Eλπίζω να μη μου κρατάς κακία...

"Τάδε έφη Avallon"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2003, 15:12:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
φυσικά και δεν είμαι 50 χρονών και φυσικά δεν με λένε Πορφύριο. Είμαi 12,5 χρονών και με λένε Bond...James Bond.
Λοιπόν κάνε μου την χάρη και μην ασχοληθείς ξανά όπως προείπες . Ευχαριστώ πολύ. Δεν σου κρατάω κακία.


quote:
Χαίρομαι που συγκυρίες με κράτησαν μακρυά απο αυτό ειδικά το φόρουμ, γιατί όπως είπε και ο Μίλων οι ε.... δεν είναι καθόλου ευχαριστημένοι

ποιοι είναι πάλι αυτοί οι ε.... που δυσαρεστήθηκαν ? Τι μπορούμε να κάνουμε για να τους ευχαριστήσουμε ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2003, 16:40:09  Εμφάνιση Προφίλ
Δε νομίζω να απαντήσει κανείς τι είναι αυτό το ε…..
Μάλλον η γνωστή ομάδα «Ε»

ApostolosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

buda36gr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
149 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2003, 16:50:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους buda36gr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος buda36gr
AXXXXX,ΕΛΕΙΨΑ 2-3 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΩ ΕΝΤΑΣΗ.....ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΟΙ ΞΕΡΟΥΝ,ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΙΟ..ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ
Η ΑΓΝΟΙΑ ΚΑΙ Ο ΞΕΡΟΛΙΣΜΟΣ ΠΑΝΕ ΧΕΡΙ ΧΕΡΙ,ΚΛΑΨ

ΟΤΑΝ Η ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΕΙ,Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2003, 18:57:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
πολύ εύκολα κουράζεσαι buda ...
το θέμα ακόμα δεν έχει αρχίσει...δώσε μας τα φώτα σου μιας και σύ έχεις "γνώση" απ'ότι φαίνεται...

Οταν άρχισα να απαντάω στο θέμα κάποιοι έσπευσαν να μου εφυστήσουν την προσοχή να μην πέσω στα φτηνιάρικα και λαικίστικα δίχτυα της συνωμοσιολαγνείας και "αυτών που ακούγονται απο τους αδαής" ως εκ τούτου περιμένω μια "ποιοτική" απάντηση για το ποιοι είναι αυτοί οι ε....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2003, 18:58:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
και φυσικά το γιατι αναφέρονται με ένα ε και μερικά αποσιοποιτικά ....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2003, 19:56:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Την καλησπέρα μου σε όλους τους ΦΙΛΟΥΣ...

Καλέ μου φίλε Αντώνιε, απόρησες με κάτι που είναι ΟΛΟΦΑΝΕΡΟ και που δεν έχει τίποτα το ΚΡΥΦΟ...

quote:
ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΚΕΛΣΟ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΣΟΥ ΜΙΛΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΩΣ ΟΛΟΙ ΣΑΣ ΜΙΛΑΤΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΣΜΟ ΣΑΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ.....
ΠΩΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ; ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΣΜΟΣ ΣΑΣ;;;;;;


Μα ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΣ;;;
Τι είναι αυτό που σε μπερδεύει;;;

Θεωρώ ΑΠΛΗ τη τοποθέτησή μου...
Αλλά ΠΟΤΕ τα απλά πράγμτα δεν είναι ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

Είπα ότι ΣΥΜΦΩΝΩ και με αυτούς που είναι ΥΠΕΡ των μυστηρίων και κατατάσω ΚΑΙ ΕΚΕΙ τον εαυτό μου...
Είπα ότι ΣΥΜΦΩΝΩ και με αυτούς που είναι ΚΑΤΑ των μυστήριων και κατατάσω ΚΑΙ ΕΚΕΙ τον εαυτό μου...

Είπα ότι μέσα στα λόγια του φίλου μου ΕοΝ, ανακαλύπτω την ΑΛΗΘΕΙΑ...
Είπα ότι μέσα στα λόγια των φίλων μου Ράμογλου και 'Αβαλλον, ανακαλύπτω την ΑΛΗΘΕΙΑ...
Μα η ΑΛΗΘΕΙΑ, είναι ΑΛΗΘΕΙΑ επειδή ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΠΑΝΤΟΥ...

Ποτέ δε μίλησα ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ...
ΠΟΤΕ.... και ούτε θα το κάνω, ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ...
Πώς να μιλήσω ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ όταν ΞΕΡΩ ότι είμαι ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΠΟΛΛΑΠΛΟΤΗΤΑ
ΑΡΑ και μέσα στην ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑ...
Και τι είναι φίλε μου η ΠΟΛΛΑΠΛΟΤΗΤΑ, παρά η ΑΝΤΑΝΑΚΛΑΣΗ ΤΟΥ ΕΝΟΣ, ΤΗΣ ΜΟΝΑΔΟΣ
Επαγωγικά λοιπόν η ΜΟΝΑΔΑ είναι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ και με αυτή προσπαθώ να ΕΝΩΘΩ και μόνο τότε θα με "ακούσεις" να ΜΙΛΑΩ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ...

Φίλε μου ΕοΝ και το εννοώ το ΦΙΛΕ ΜΟΥ, (στο έχω ΞΑΝΠΕΙ αυτό...)
Είπες και σε ευχαριστώ γι'αυτό ότι :

quote:
Κέλσος σωστά τα λές αλλά μην ξεχνάς το μύνημα της "νεας εποχής" που είναι... ΟΛΑ ΣΤΟ ΦΩΣ ...
Κάποτε είχαν το δικαίωμα και έπρεπε να ξέρουν λίγοι...τώρα όμως πρέπει "πάση θυσία" να μάθουν όλοι.

Χμμμμ θές να μου πείς ότι το ΜΗΝΥΜΑ του Μύστικού Δείπνου, που ΙΔΙΟΣ ο Ιησούς ΠΑΡΕΔΩΣΕ, έχει ΠΑΡΕΛΘΕΙ;;;
'Οτι είναι κάπως... ΑΝΑΧΡΟΝΙΣΤΙΚΟ;;;
'Οχι και πάλι ΟΧΙ, αποκλείεται ΑΥΤΟ ΝΑ ΤΟ ΛΕΣ ΕΣΥ!!!

Στο ρωτάω μιάς εσύ ο ΙΔΙΟΣ είπες πώς :

quote:
ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΥ ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΑΡΑΒΡΕΘΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΘΕΙΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΑΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΜΕΤΟΥΣΙΩΣΗ ΤΟΥ ΟΙΝΟΥ ΛΕΜΕ "ΘΥΕΤΑΙ Ο ΑΜΝΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ" ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΔΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ, ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ, ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ.

Επέιδή ΚΑΙ εγώ αυτό το θεωρώ ως ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ, πιστεύεις ότι ΜΠΟΡΕΙ να ΑΠΟΚΑΛΥΦΘΕΙ ή στη χειρότερη όλων των περιπτώσεων, να ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ;;;
Καλέ μου φίλε είμαι ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΒΕΒΑΙΩΣ ότι δεν τάσεσαι υπέρ κάτι τέτοιου...

Οι "Νεο-εποχίτες" δεν ξέρω ΓΙΑΤΙ να θέλουν κάτι τέτοιο και ΕΙΛΗΚΡΙΝΑ, δεν ξέρω ΤΙ ΣΚΟΠΟ ΘΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣΕ μια τέτοια πράξη...
Πάντως ΕΥΓΕΝΙΚΑ, θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω μαζί ΤΟΥΣ ή και μαζί ΣΟΥ αν ΚΑΙ ΕΣΥ πιστεύεις κάτι τέτοιο, πράγμα που όπως ΗΔΗ προείπα, δεν το νομίζω...

Επάνω στο θέμα της βιασύνης είπες φίλε μου στην υπέροχη ΑΤΜΑ :

quote:
Δεν είμαι υπέρ της βιασύνης (φύση και θέση χαλαρός...) αλλά δεν είμαι και υπέρ των λιμνάζοντων νερών...

ΟΚ...
Ας σκεφτούμε λοιπόν ότι η ΚΡΥΦΗ ΓΝΩΣΗ (αυτή που μέσω της ΕΡΑΣΙΑΣ αποκαλύπτεται ΜΕΣΑ στις Στοές και γενικά στις ομάδες) είναι ΛΙΜΝΑΖΟΝΤΑ ΝΕΡΑ...
'Αντε και τα ΤΑΡΑΞΑΜΕ τα λιμνάζοντα νερά ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΣ την ΚΡΥΦΗ και ΑΡΡΗΤΗ ΓΝΩΣΗ τους...
Μιά ερώτηση έχω να σου κάνω...
Τι είναι αυτό που σε κάνει να ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ότι ΑΝ ΑΠΟΚΑΛΥΦΤΟΥΝ τα μυστήρια, ΜΕΤΑ την αποκάλυψη ότι ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΓΙΝΟΥΝ "ΛΙΜΝΑΖΟΝΤΑ ΝΕΡΑ";;;
Ποιά η διαφορά ΠΡΙΝ και ΜΕΤΑ;;;

Μα καλέ μου ΕοΝ και σήμερα και ΠΑΝΤΑ όποιος έκρινε τον εαυτό του ΙΚΑΝΟ για να μυηθέι δεν περπατούσε επι της οδού της μυήσεως;;;
Αυτό δεν έπρεξε δίδαξε ΚΑΙ ο Ιησούς;;;

"Και εγώ σας λέγω, ΑΙΤΗΤΕ και θέλει σας ΔΩΘΗ,
ΖΗΤΗΤΕ, και θέλετε ΕΥΡΕΙ,
ΚΡΟΥΕΤΕ και θέλει σας ΑΝΟΙΧΘΕΙ.
Διότι ΠΑΣ ο αιτών λαμβάνει και ο ζητών ευρίσκει και εις τον κρούοντα θέλι να ανοιχθεί"

Πολύ σωστά (κατα τη ταπεινή μου κρίση ΠΑΝΤΑ) είπες στη φίλη μου την Ατμα :

quote:
Άλλωστε ο μαθητής της αγάπης έμεινε δίπλα στο σταυρό ...

Συλλογίσου επάνω σε αυτό...
Ο μαθητής ΔΙΠΛΑ απο τον ΣΤΑΥΡΟ αλλά ο δάσκαλος βρίσκεται ΕΠΑΝΩ στο ΣΤΑΥΡΟ...
Και ποιός είναι ο ΣΤΑΥΡΟΣ;;;
Χμμμ στη γεωμετρία της κόρης μου, έχουν ένα ΚΥΒΟ που έχει ΕΞΙ ΠΛΕΥΡΕΣ και που ΑΝ τον αναπτύξεις θα δείς να ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ένας σταυρός...
Η κόρη μου μόλις το είδε με ρώτησε:
Επάνω στο ΚΥΒΟ ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΑΥΡΩΘΗΚΕ Ο ΧΡΙΣΤΟΥΛΗΣ;;;

Αχχχχ πόσο δίκιο είχε Εκείνος που είπε:

"Αφήστε τα ΠΑΙΔΙΑ να έρθουν πρός ΕΜΕΝΑ,
γιατί σε ΑΥΤΑ ανήκει η βασιλεία των ουρανών"

Ναι φίλε μου, ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΕΚΤΟΝΙΚΟΣ (μυστικός) ΚΥΒΟΣ...
Αυτή είναι η "Λάξευση της Λίθου"...
Της ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗΣ ΛΙΘΟΥ (μήπως!!!!)...

Και ξέρεις κάτι φίλε μου, ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ που παρέδωσε στους μαθητές Του ήταν ΑΥΤΗ Η ΑΓΑΠΗ που ΘΥΣΙΑΖΕΙ τον εγωισμό της (ΑΝ ΕΧΕΙ) πρός το καλό των άλλων, η ΑΓΝΗ και ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΗΣ ΑΓΑΠΗ...

Ορίστε, μας το φανέρωσε το ΜΥΣΤΙΚΟ ΤΟΥ, Εκέινος ο Υιός Του Τέκτονος...
Πόσο βλέπεις να ΕΦΑΡΜΟΖΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ το μυστήριο που ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΣΤΟ ΦΩΣ;;;
Πόσο το ΕΚΤΙΜΗΣΕ;;;
Πόσο το ΚΑΤΛΑΒΕ;;;

Αυτά μάλλον θα βλέπουν και οι Τέκτονες και οι Ροδόσταυροι και γενικά οι ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ και παραμένουν ΜΕΣΑ στο Φώς, αλλά ΟΧΙ ΥΠΟ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ που εσύ ζητάς (ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟΣ ΙΣΩΣ)...

Κέλσος ο Φιλαλήθης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2003, 20:40:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997
Φίλε Κέλσο ευχαριστώ για την απάντηση.


Με σεβασμό


ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2003, 20:50:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13
μερικες σελιδες απο ψαρεμα στο δυκτιο...
http://www.grandlodge.gr/
http://web.mit.edu/dryfoo/Masonry/Altf/gl-greece.html
http://www.nglgreece.org/english/message.asp
http://www.grandlodge.gr/ram.html
http://freemasonry.org/psoc/greece.htm
http://freemasonry.org/psoc/greece.htm
http://www.droit-humain.gr/
http://agrino.org/orthodoxy/gr/masonry.htm

υπερ ή κατα ...ριξτε μια ματια βρισκονται στο site...
http://masons.start4all.com/

και γεναται το.... αφελες ερωτημα(υποθετω)...πως ΜΙΑ αληθεια ειναι τοσο διασπασμενη....
μαζι με χιλιαδες αλλες απο ολον τον κοσμο

love for what is comming and forgivness for the past...

Edited by - drumx13 on 18/03/2003 20:52:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2003, 21:13:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Συγγνώμη που γράφω ΔΥΟ απανωτά μηνύματα...
Ειληκρινά ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΩ για να μετρήσουν περίσσότερα μηνύματα, αλλά ΗΔΗ το προηγούμενο ήταν κάπως μεγάλο...

Θεωρώ φίλε μου ΕοΝ να σε κάλυψαν η απαντήσεις που ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΕΧΩ ΠΕΡΙ ΤΩΝ ΜΥΣΤΗΡΙΩΝ...
Αν ΔΕΝ τα κατάφερα να σε καλύψω, δείξε μου τις ενστάσεις σου και ΜΑΖΙ θα βρούμε την ΧΡΥΣΗ ΤΟΜΗ, είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ....
'Οπως ΔΕ με βλέπεις και ΔΕ σε βλέπω!!!!

Πραγματικά ΚΑΙ εγώ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ το ΕΨΙΛΟΝ ΡΟ με τα αποσιωπητικά (ερ.....)
Τι σημαίνει αυτό;;;

Ο φίλος μας ο ΕοΝ κάνει μια ΣΑΦΗ ΕΡΩΤΗΣΗ σχετικά με τον ΠΑΝΤΕΠΟΠΤΗ ΟΦΘΑΛΜΟ του Μέγα Αρχιτέκτονα Του Σύμπαντος (Μ.Α.Τ.Σ.) που βρίσκεται ΕΠΑΝΩ στο δολλάριο...
Φυσικά να πώ πρός το ΕοΝ και πρός το Λυκόπουλο που ΑΚΟΜΑ δε κατάλαβα τι δουλειά έχει σε ένα ΣΟΒΑΡΟ ΘΕΜΑ ότι ο ΠΑΝΤΕΠΟΠΤΗΣ ΟΦΘΑΛΜΟΣ μέσα στο ΤΡΙΓΩΝΟ που τα πάντα θωρά, βρίσκεται ΚΑΙ πάνω απο την Ωραία Πύλη των χριστιανικών ναών...
Το έχεις προσέξει φαντάζομαι φίλε μου...
Θα πρέπει να κάνω κάποιες ΣΥΝΟΜΟΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ;;;

Το νόμισμα φίλε μου ΕοΝ, ΕΠΕΤΑΙ του τεκτονικού συμβόλου χρονολογικά. Αυτό μας λεει ότι οι τέκτονες της Αμερικής, "δανείστηκαν" το σύμβολο για να κοσμίσουν το νόμισμά τους...
Που το κακό ή το επιλήψημο;;;

Πάντως είναι άξιο απορίας το ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΟΣΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΤΟΕΣ...
Πραγματικά και σε αυτό θα συνηγορίσω με τον ΕοΝ...
Πολλοί τύποι καλοί μου φίλοι... ΠΟΛΛΟΙ...
Γιατί δεν υπάρχει ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ, αφού λένε πώς η αλήθεια είναι ΜΙΑ;;;
Εκέινοι το λένε, εμείς ακούμε και ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΜΕ τα κακός κείμενα...
Ετσι δεν είναι φίλε μου ΕοΝ;;;
Τα ΚΑΚΩΣ ΚΕΙΜΕΝΑ ΠΑΝΤΑΧΟΘΕΝ δεν παρατηρούμε και καυστηριάζουμε;;;
Εγώ πάντως αυτό κάνω...

Και για το πόλεμο;;;
Τι έκανε η Μεγάλη Στοά γι'αυτόν;;;
Που είναι ο Βασιλέας της γηραιάς Αλβιώνας που είναι και ο Μέγας Διδάσκαλος για να τραβήξει το αυτί του Μπλέρ;;;
Που είναι ο αντίστοιχος Μέγας Διδάσκαλος της Μεγάλης Στοάς των Η.Π.Α να κάνει ΕΜΦΑΝΕΙ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ ΕΝΑΝΤΙΩΝ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ;;;

Συντάσομαι με το ΕοΝ που ανέφερε :

quote:
τουλάχιστον ας κάνουμε όλα μαζί καμια προσευχούλα για τις ψυχές που τρέμουν εκεί στην Ανατολή γιατι εκεινη η χώρα με τον "Παντεπόπτη" οφθαλμό στο νόμισμά της αποφάσισε να ρουφήξει αίμα πάλι...με το μπουρί της σόμπας για να μην περάσει το άλλο νόμισμα με τα περίεργα σχέδια μπροστά στα χρηματηστήρια των σπουδαίων οικονομολόγων που αντέδράσαν διαφορετικά απο την κυρα-κατίνα μόλις έμαθαν το μεγάλο μυστικό.......και γιαυτό ισοπεδώνουν έτσι εύκολα λαούς και χώρες....οι απελευθερωτές που λέει και ο Κέλσος...

Συντάσομε μαζί του ΕΣΤΩ και αν με παραποιησε, γιατί ΠΟΤΕ δεν έδωσα ευχή σε ΠΟΛΕΜΟΚΑΠΗΛΟΥΣ, αλλά ας είναι...

Απλά όμως αναρωτιέμαι φίλε μου ΕοΝ...
ΦΤΑΙΕΙ Ο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΓΙ'ΑΥΤΟ;;;

Πάντως ΚΑΙ ΕΓΩ μαζί με τον ΕοΝ, βρίσκω ΠΟΛΛΑ ΚΑΚΑ σε αυτό που λέμε ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΗ ΟΜΑΔΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ είτε είναι ο Τεκτονισμός, είτε ο Ροδοσταυρισμός είτε... είτε... είτε...
Υπάρχει μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΤΩΣΗ σε όλα αυτά τα "-ισμός"...
Επικρατεί μια ΦΙΛΟΑΡΧΗΓΙΑ, ΦΙΛΟΠΡΩΤΙΑ...
ΜΟΝΟ "εμείς"...
Οι "άλλοι" ΤΙΠΟΤΑ...

Αλήθεια, ΠΟΣΟΙ εντάχθηκαν στα διάφορα ανα τους αιώνες "-ισμος" για ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΟΦΕΛΗ;;;
Πόσοι ντύθηκαν το σχήμα του μοναχού για να γλυτώσουν τον πόλεμο;;;
Πόσες φορές χάθηκαν μάχες ΑΚΡΙΒΩΣ απο αυτούς τους λόγους;;;

Φίλε μου Ρόθ, δε νομίζω να εννοής εμένα περί της ΔΟΓΜΑΤΙΚΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΩΣ...
Νομίζω πώς δεν απάντησα ΔΟΓΜΑΤΙΚΑ, αλλά καθαρα ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, αυτό εννοώ λέγοντας ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΣΜΟ...
Απο τη ροή της συζήτησης, αντιλαμβάνεσαι αν έχω "κάποιο" δίκιο στο ότι φταίει ο άνθρωπος...
και εγώ πάντως μαζί σου είμαι και φωνάζω ΖΗΤΩ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ...
Αλλά ποιός άνθρωπος θα με ρωτήσουν οι φίλοι μου και θα απαντήσω ΑΠΕΡΙΦΡΑΣΤΑ...
Εκέινος που ΕΔΕΙΞΕ ο Πιλάτος λέγοντας ΙΔΟΥ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ

Πολύ ευχαρίστως φίλε μου Drumx13 να σου δώσω τις ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΔΟΓΜΑΤΙΣΤΕΣ απαντήσεις...


Φίλοι μου, πιστέυτε με ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ, δε διαφωνούμε παρά σε λεπτομέριες...
Ακούστε με, σας έχω διαβάσει με προσοχη και εδω και σε άλλα τόπικς, κι απ'όσο μπορώ να καταλάβω, δεν έχουμε διαφορες μεγάλες...

ΕοΝ, Ράμογλου, 'Αβαλλον προτιμάτε να συζητάτε με τύπους όπως ο Σερπεντπάν, ο Ηλιος, ο Παρμενίων κλπ κλπ κλπ που ΜΟΝΟ συζήτηση δεν μπορείς να κάνεις μαζι τους, ή είναι καλύτερα να ΕΡΕΥΝΟΥΜΕ ΜΑΖΙ, παρεούλα, φιλικά και με σεβασμό προς το ΑΓΝΩΣΤΟ, πρός τη ΓΝΩΣΗ που αντανακλάτε ΜΕΣΑ στο κόσμο της πολλαπλότητας με την μορφή και την όψη του ΚΑΘΕΝΟΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ;;;
Ολοι είμαστε στην ΚΟΙΝΗ ΑΤΡΑΠΟ, αυτή της Εσωτερικής Αναζήτησης...
Γιατί προσπαθήτε να πείσετε τους εαυτούς σας ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ;;;

Ας συνεχίσει η συζήτηση για τον ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ και να καταδικάσουμε ΟΛΟΙ ΜΑΣ τον κάθε πόλεμο και το αθώο αίμα που χύθηκε, χύνεται και που θα συνεχίσει ΔΥΣΤΥΧΟΣ να χύνεται...
Ας σκύψουμε επάνω απο αυτό το αίμα και ας συλλογιστούμε ότι είναι το αίμα του Υιού Του Τέκτονος που το ΘΥΣΙΑΣΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ και την ΕΙΡΗΝΗ του κόσμου...
Που είναι αυτή η ΑΓΑΠΗ;;;
ΤΟ ΑΠΟΚΑΛΥΜΕΝΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ;;;

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2003, 21:39:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13
αγαπη για οτι ερχετε και συγχωρεση για το παρελθον.....


αλλα στον πολεμο οπως εγιναν τα πραγματα αν αντιδρασω και δεν γινει πολεμος ...θα παραμεινει ενας λαος στην χουντα του Σανταμ και στην αμωρφωσια .....
αν δεν αντιδρασω θα χυθει αιμα αδερφικο και αθωο...
το ή εισαι με εμας ή με τους αλλους που ειπε ο Μπους μετα την 11/9/2002...σε ολο του το μεγαλειο...
....εγω λοιπον κλεινω τα ματια και προσευχομε για ολους...και ευχομε να παψει η ανθρωποτητα να μαθαινει απο τα λαθη της....


love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2003, 23:53:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2003, 00:41:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Χμμμμ
Καλά τα σκέυη αποστείρωσης για μωρά, Αμαλία μου...
Αλλά ΤΙ ΣΧΕΣΗ έχουν με το θέμα μας;;;

Να το θεωρήσω ότι ΕΠΙ ΜΑΤΑΙΩ ΓΡΑΦΩ;;;

Χμμμμμμ

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2003, 00:45:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
["Αφήστε τα ΠΑΙΔΙΑ να έρθουν πρός ΕΜΕΝΑ,
γιατί σε ΑΥΤΑ ανήκει η βασιλεία των ουρανών"]....

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2003, 05:47:24  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητέ συνοδοιπόρε Κέλσο
Συντάσσομαι με τη σκέψη σου, και θέλω να εκφράσω τη χαρά μου για τα κείμενα σου που διάβασα προ ολίγου ( ελπίζω να μη με χαρακτηρίσουν προσωπικό σου κόλακα πάλι ).
Αλήθεια αυτό που ήθελα να πω είναι ότι από την συνύπαρξη σε άλλα τόπικ με τον ΕοΝ δε περίμενα αυτή τη διαμάχη και σε τέτοιο επίπεδο, ήταν κάτι απροσδόκητο για μένα και πραγματικά με πίκρανε, δε το ανέφερα για να μη θεωρηθεί αδυναμία σκέψεως ή οτιδήποτε άλλο, πράγμα που δε θα με εξέφραζε διόλου.
Ελπίζω πως αυτή η δυναμική έστω και με αυτό τον τρόπο έδωσε μια νέα ώθηση σε αυτό το θέμα και αυτό με ευχαριστεί.

Ας δούμε όμως τι μπορούμε να απαντήσουμε στα ερωτήματα και στις παραδοχές τις οποίες παραθέτεις.
Είναι γνωστό πως πολλά από τα σύμβολα του τεκτονισμού χρησιμοποιούνται και αλλού ( Εκκλησίες, Νομίσματα, Κινηματογραφικές Ταινίες, κλπ ) αυτό λοιπόν κατά τη γνώμη μου έχει να κάνει με το τι θέλει ο καθένας κατά περίπτωση να συμβολίσει ή να λοιδορήσει.
Αν εκλάβω την Εκκλησιαστική άποψη για τον παντεπόπτη οφθαλμό θεωρώ ότι συμβολίζει το μάτι του Θεού που όλα τα βλέπει και όλα τα κρίνει, αυτό το σύμβολο μπορεί να οικειοποιήθηκαν και οι τέκτονες και να συμβολίζουν το Θείο άρα τη γνώση, ο καλλιτέχνης που έφτιαξε το δολάριο μπορεί είτε να συμβόλισε το Θείο είτε τη δύναμη της Αμερικής να επιβλέπει – επιβάλετε σε όλο τον κόσμο πράγμα που μπορεί να επιτευχθεί μέσα από το νόμισμα.
Που το κατακριτέο σε όλες τις περιπτώσεις ;

Από την προσωπική μου έρευνα έχει προκύψει η εξής απάντηση στο ερώτημα γιατί τόσα τάγματα τεκτονικά.
Παραθέτω λοιπόν στοιχεία
Από το 1713 μέχρι σήμερα έχουν περάσει 290 χρόνια δηλαδή τρεις αιώνες, σε αυτό το διάστημα ο τεκτονισμός πέρασε από πολλές μάχες εσωτερικές και εξωτερικές οι οποίες και διαμόρφωσαν το χαρακτήρα του, τα τυπικά του, τις διδασκαλίες του, και την εν γένει δράση του.
Αναγκασμένος να λειτουργεί υπό το καθεστώς του φόβου ( Ιερά Εξέταση, Αφορισμοί, πολιτική άσκηση βίας, κλπ ) και να μη μπορεί να εργαστεί πάνω σε αυτό που κάνουμε εμείς ΤΟΣΟ ΕΛΕΥΘΕΡΑ σήμερα ( ανακάλυψη της γνώσης).
Δηλαδή μιλάμε για ένα μωρό που έγινε έφηβος και τείνει στην ενηλικίωση.
Αυτός λοιπόν ο νέος ενήλικας, σήμερα 3 αιώνες μετά, προσπαθεί να ενηλικιωθεί να αποτινάξει από πάνω του τα σημάδια και τη συμπεριφορά της παιδικότητας, τις ανασφάλειες και τις αντιδραστικές συμπεριφορές τις εφηβείας.
Έτσι δημιουργεί ΚΑΙ μικτές στοές οι οποίες λειτουργούν με ΤΟ ΙΔΙΟ τυπικό που λειτουργούν και οι στοές που έχουν μόνο άντρες.
Άρα το Φως εξαπλώνετε !
Ναι ΑΛΛΑ ο τεκτονισμός ΔΕΝ θα σε προδώσει ποτέ ο τέκτονας μπορεί.
Δηλαδή ;
Δηλαδή ο τεκτονισμός έχει ανθρώπους και κανείς δε μπορεί να αρνηθεί τα ελαττώματα του ανθρώπου ( έπαρση, αλαζονεία, κλπ ), άρα και τη διάθεση του για καρέκλες παράτες και τσιριντζάτζουλες.
Μπορεί να είναι ( και κατά τη γνώμη μου είναι ) το τελειότερο κοινωνικοφιλοσοφικό σύστημα άλλα είπαμε διοικείτε από ανθρώπους.
Γι αυτό και λέμε ότι ο δρόμος προς το Φως είναι μοναχικός, πάρε ότι μπορείς που θα σε βοηθήσει σε αυτή σου την πορεία.
Τα θετικά όμως βήματα γίνονται από τον «ενήλικα» πλέον και αυτά δε μπορούμε να τα παραγνωρίσουμε.
Από εκεί και πέρα ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΑΥΤΟΣ το θέλει χτυπάει την πόρτα του όποιου τάγματος ΑΥΤΟΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ότι τον βοηθάει να γίνει ποιο τέλειος άνθρωπος, μέσα από ότι αυτό το τάγμα μπορεί να του προσφέρει.

Ρωτάς ποιο κάτω φίλε μου Κέλσο :

quote:
Και για το πόλεμο;;;
Τι έκανε η Μεγάλη Στοά γι'αυτόν;;;
Που είναι ο Βασιλέας της γηραιάς Αλβιώνας που είναι και ο Μέγας Διδάσκαλος για να τραβήξει το αυτί του Μπλέρ;;;
Που είναι ο αντίστοιχος Μέγας Διδάσκαλος της Μεγάλης Στοάς των Η.Π.Α να κάνει ΕΜΦΑΝΕΙ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ ΕΝΑΝΤΙΩΝ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ;;;

Μα είπαμε πρώτον ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ η ανάμιξη στην πολιτική ( όταν ανακατεύτηκε η πολιτική στον τεκτονισμό και όχι ο τεκτονισμός στην πολιτική, το έκανε μόνο και μόνο για να αποκόμιση η ΙΔΙΑ οφέλη και ΟΧΙ ο τεκτονισμός άρα μακριά η πολιτική και τα δόγματα ) και δεύτερον από πού ξέρουμε αν κάποιος φέρων την τεκτονική ιδιότητα και κατέχων σημαντική θέση εμφορούμενος από τα τεκτονικά ιδεώδη δεν έδωσε μάχη εναντίων του πολέμου ;;;
Και ο Πάπας που είναι να βάλει τους πιστούς να διαδηλώσουν «ΑΓΑΠΑΤΕ ΑΛΛΗΛΟΥΣ» ;;;;;;
Ο Πατριάρχης ;;;;
Ο Διοικητής του ΝΑΤΟ ;;;;
Οι εκλεγμένοι πολιτικοί που μπορούν να αντιδράσουν ;;;;;
Υποτίθεται όλοι αυτοί είναι στο φως και είναι και κοινωνικά αποδεκτοί, γιατί θα πρέπει να εμφανιστούν αυτοί που ούτως ή άλλως θέλουν την μυστικότητα και να κάνουν αυτό που θα ΕΠΡΕΠΕ να κάνουν τόσοι άλλοι ;;;;
Ακόμα και εκεί να τους ψέξουμε ;;;;

Αυτές είναι οι απόψεις μου, αν κάπου κάνω λάθος περιμένω τον αντίλογο χάριν της αναζήτησης .

Υ.Γ. 1 Άντε να σας κάνω και το δωράκι μου μιας και με έχει ευχαριστήσει η κουβέντα μας ……..
Ερ…. Σημαίνει Εργάτης το απόσπασμα είναι από τεκτονικό τυπικό ( μη βιασθείτε πωλείτε στο Μοναστηράκι μαζί με πολλά άλλα τεκτονικά πραγματάκια ) .

Υ.Γ. 2 Λυκοπρόσωπε ακόμα περιμένω απάντηση για να έχουμε σοβαρό διάλογο.

Υ.Γ. 3 Κέλσο ευχαριστώ


ApostolosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2003, 07:15:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Η ερώτηση που τίθεται είναι γιατί κάποιος αναζητά τη δύναμη. Ο συνειδητά πλούσιος *(για χρήμα, δύναμη……) όπως και ο συνειδητά φτωχός, (για Θεό, ταπεινότητα…πνεύμα….) είναι έρμαιο των περιστάσεων…. *( Σανταμ, Μπους σε λίγο…αρχίζει κάτι που η έκβαση είναι εντελώς άγνωστη, για τον ένα και για τον άλλο… αν και από ότι φαίνεται…η Αμερική θα κερδίσει…. μα θα έχει φέρει τόσο μίσος στον χωρισμένο κόσμο….που το κατόπιν ξέσπασμα…είναι αναπόφευκτο)

Σε ΑΝΑΛΟΓΟ λάθος πέφτουν οι χωρίζοντας σε καλούς και κακούς τους ανθρώπους… επικαλούμενοι τον Ραβί…… που ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΠΡΑΞΕ…. Πίσω από την Πόρνη, Τον Ληστή, Τον Πλούσιο, Τον Φτωχό, Τον Διαβασμένο και τον Αγράμματο…έβλεπε τον Άνθρωπο…. χωρίς ΕΝΑ ΧΩΡΙΣΤΙΚΟ και ΕΠΙΠΟΛΑΙΟ ΝΟΥ….μα με την καρδιά του…

Οι ΜΕΓΑΛΟΙ και “ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΟΙ” εντός εισαγωγικών…..είναι φορτωμένοι αγαπητοί με την σπουδαιότητα τους και της εύθηνες που αυτές φέρνουν… Κυριαρχώ σημαίνει ΚΑΤΕΧΩ…και ότι κατέχεις *(ακόμα και τη γνώση)…. σε κατέχει!

Μη ψάχνεται για ΟΙΚΤΟ από τους ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΟΥΣ…Δεν έχουν! Η κατανόηση, θέλει ελεύθερο και γρήγορο Νου….ποτέ τους δεν γνωρίζουν τη βαθιά ομορφιά της ζωής….που είναι Αγάπη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2003, 08:38:31  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε Πλάτωνα
Ίσως η αϋπνία μου να μη μου επιτρέπει να καταλάβω απόλυτα το γραπτό σου λόγο .
Προσπαθώντας να σε κατανοήσω το μόνο που κατάλαβα είναι ένα μανιφέστο ενάντια στον πόλεμο, ενάντια στους κυβερνήτες του πλανήτη, ενάντια σε κάθε ένα που δεν ασχολήθηκε ποτέ με τον άνθρωπο αλλά με το χρήμα και τη ματαιοδοξία.
Είμαι απόλυτα σύμφωνος στα παραπάνω αν αυτά εννοείς.
Το συσχετισμό των παραπάνω με το θέμα δε διέκρινα αν θέλεις βοήθησε με.

Το μόνο αίμα που πρέπει να χύνεται από μια φλέβα είναι αυτό που μεταγγίζετε για να δώσει ζωή.


ApostolosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2003, 08:56:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
Κέλσο δεν με διάβασες καλά ....
Δεν είπα πουθενά να καταργηθούν τα μυστήρια.Είπα "ναι στα μυστήρια όχι στα μυστικά". Οχι σε αυτά που γίνονται στο σκοτάδι και μένουν απόκρυφα.Είναι καιρός η γνώση να δωθεί στον Ανθρωπο.
Δεν μιλάω φυσικά μόνο για τους Τέκτονες,μιλάω για τα κείμενα που κρύβει η δικιά μας εκκλησία,για τις τεράστιες βιβλιοθήκες του Βατικανού , για την επιστημονική γνώση που έχει κρατηθεί μυστική.
Τα μυστήρια φίλε Κέλσο είναι το απαύγασμα της ανθρώπινης έκφρασης προς το Θείο , είναι ενότητα,είναι φώτηση , είναι προσφορά .

λές

quote:
Χμμμμ θές να μου πείς ότι το ΜΗΝΥΜΑ του Μύστικού Δείπνου, που ΙΔΙΟΣ ο Ιησούς ΠΑΡΕΔΩΣΕ, έχει ΠΑΡΕΛΘΕΙ;;;
'Οτι είναι κάπως... ΑΝΑΧΡΟΝΙΣΤΙΚΟ;;;
'Οχι και πάλι ΟΧΙ, αποκλείεται ΑΥΤΟ ΝΑ ΤΟ ΛΕΣ ΕΣΥ!!!

όχι φίλε δεν είπα κάτι τέτοιο πουθενά . Το μόνο που θα μπορούσα να πώ (και bravo που μου δίνεις το ερέθισμα) είναι οτι αυτό που παρέδωσε ο Δάσκαλος στον μυστικό δείπνο θα πρέπει στην νέα εποχή να γίνει συνείδηση και πράξη απο αυτούς που το κατάλαβαν. Θα πρέπει ο Ανθρωπος να μετουσιώσει το δικό του σώμα και αίμα σε Χριστό και πολύ περισσότερο την συνείδηση και το νού του.

λές

quote:
"Και εγώ σας λέγω, ΑΙΤΗΤΕ και θέλει σας ΔΩΘΗ,
ΖΗΤΗΤΕ, και θέλετε ΕΥΡΕΙ,
ΚΡΟΥΕΤΕ και θέλει σας ΑΝΟΙΧΘΕΙ.
Διότι ΠΑΣ ο αιτών λαμβάνει και ο ζητών ευρίσκει και εις τον κρούοντα θέλι να ανοιχθεί"

εδώ είναι ίσως το μεγαλύτερο κλειδί...

λές

quote:
Τι είναι αυτό που σε κάνει να ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ότι ΑΝ ΑΠΟΚΑΛΥΦΤΟΥΝ τα μυστήρια, ΜΕΤΑ την αποκάλυψη ότι ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΓΙΝΟΥΝ "ΛΙΜΝΑΖΟΝΤΑ ΝΕΡΑ";;;
Ποιά η διαφορά ΠΡΙΝ και ΜΕΤΑ;;;

Τουλάχιστον θα φανερωθεί η δεύτερη επιλογή...η " διέξοδος". Δες σήμερα τι γίνεται. Ο περισσότερος κόσμος νομίζει οτι η φύση του ανθρώπου είναι πιθηκοειδής . Οτι στην ανθρώπινη κοινωνία κυριαρχεί ο νόμος της ζούγκλας. Δεν γνωρίζει τίποτα για τις δυνάμεις που φέρει. Δεν γνωρίζει ποια είναι η ουσία του με αποτέλεσμα όλες σχεδόν οι κινήσεις του να είναι στην επιφάνεια των πραγμάτων ή στην καλύτερη των περιπτώσεων να είναι ένα απλό συναίσθημα. Γιαυτό λέω οτι πρέπει να φανερωθεί το μεγαλείο του , γιατι ο άνθρωπος είναι μεγαλείο,είναι υιος του Θεού, δεν είναι μια τυχαία μίξη στοιχείων ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΚΡΑΔΑΝΤΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΟΤΙ ΑΠΟΚΡΥΠΤΟΥΝ ΤΗ ΓΝΩΣΗ ΕΝΤΕΧΝΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΚΡΑΤΑΝ ΚΟΙΜΙΣΜΕΝΟ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΟΝΤΑΙ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΑ.ΤΟΝ ΦΟΒΙΖΟΥΝ,ΤΟΝ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΟΥΝ,ΤΟΝ ΠΟΡΩΝΟΥΝ ΤΟΝ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ...ΕΛΕΓΧΟΥΝ ΤΟ ΝΟΥ, ΤΟΥ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ, ΤΟΥ ΤΟ ΘΥΜΙΚΟ, ΤΟΥ ΤΑ ΠΑΝΤΑ...γιαυτό και είπα στην Ατμα οτι κάποιοι έχουν φράξει τις πόρτες και δεν εννοώ φυσικά μόνο τους Τέκτονες εννοώ τους ΠΑΝΤΕΣ ΠΟΥ ΛΑΒΑΝ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΙΚΙΟΠΟΙΗΘΗΚΑΝ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΝΑ ΑΝΗΚΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΩ ΠΕΙ ΤΟ "Δε βαριέσαι..."

λές

quote:
Και ξέρεις κάτι φίλε μου, ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ που παρέδωσε στους μαθητές Του ήταν ΑΥΤΗ Η ΑΓΑΠΗ που ΘΥΣΙΑΖΕΙ τον εγωισμό της (ΑΝ ΕΧΕΙ) πρός το καλό των άλλων, η ΑΓΝΗ και ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΗΣ ΑΓΑΠΗ...

Ορίστε, μας το φανέρωσε το ΜΥΣΤΙΚΟ ΤΟΥ, Εκέινος ο Υιός Του Τέκτονος...
Πόσο βλέπεις να ΕΦΑΡΜΟΖΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ το μυστήριο που ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΣΤΟ ΦΩΣ;;;
Πόσο το ΕΚΤΙΜΗΣΕ;;;
Πόσο το ΚΑΤΛΑΒΕ;;;


Θα το καταλάβουν όλοι κάποτε ...είμαι σίγουρος για αυτό ,πιστεύω πολύ στον άνθρωπο...

λές

quote:
Αυτά μάλλον θα βλέπουν και οι Τέκτονες και οι Ροδόσταυροι και γενικά οι ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ και παραμένουν ΜΕΣΑ στο Φώς, αλλά ΟΧΙ ΥΠΟ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ που εσύ ζητάς (ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟΣ ΙΣΩΣ)...


Μακάρι να είναι "μέσα στο φώς " αλλά μην βάζουμε και το χέρι στη φωτιά για αυτό....ά και κάτι άσχετο σκέφτομαι να ανοίξω ένα θέμα για την έλξη του φωτός απο τον άνθρωπο...

στο άλλο μύνημα λές

quote:
Φυσικά να πώ πρός το ΕοΝ και πρός το Λυκόπουλο που ΑΚΟΜΑ δε κατάλαβα τι δουλειά έχει σε ένα ΣΟΒΑΡΟ ΘΕΜΑ ότι ο ΠΑΝΤΕΠΟΠΤΗΣ ΟΦΘΑΛΜΟΣ μέσα στο ΤΡΙΓΩΝΟ που τα πάντα θωρά, βρίσκεται ΚΑΙ πάνω απο την Ωραία Πύλη των χριστιανικών ναών...
Το έχεις προσέξει φαντάζομαι φίλε μου...
Θα πρέπει να κάνω κάποιες ΣΥΝΟΜΟΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ;;;

Να κάνεις τις σκέψεις αυτές που υπαγορεύει η λογική και η συνειδησή σου. Η δικιά μου λέει οτι όταν φτιάχνεις ένα νόμισμα που είναι ίσως το καλύτερο διαφημιστικό (αφού θα αλλάξει εκατομμύρια χέρια μέχρι να καταστραφεί) μελετάς πολύ το τι θα βάλεις πάνω. Για τους Χριστιανικούς ναούς έκανες πολύ σοφή παρατήρηση αλλά σου θυμίζω οτι οι "εξαγωνίτες" στο Άγιο όρος υποστήριζαν απο τις αρχές του προπερασμένου αιώνα οτι η επίσημη εκκλησία έχει διαβρωθεί απο τον Τεκτονισμό ...κάτι θα ήξεραν και αυτοί...

λές

quote:
Το νόμισμα φίλε μου ΕοΝ, ΕΠΕΤΑΙ του τεκτονικού συμβόλου χρονολογικά. Αυτό μας λεει ότι οι τέκτονες της Αμερικής, "δανείστηκαν" το σύμβολο για να κοσμίσουν το νόμισμά τους...
Που το κακό ή το επιλήψημο;;;


απλή γραφιστική δηλαδή ?

λές

quote:
Ας σκύψουμε επάνω απο αυτό το αίμα και ας συλλογιστούμε ότι είναι το αίμα του Υιού Του Τέκτονος που το ΘΥΣΙΑΣΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ και την ΕΙΡΗΝΗ του κόσμου...
Που είναι αυτή η ΑΓΑΠΗ;;;
ΤΟ ΑΠΟΚΑΛΥΜΕΝΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ;;;

Η αγάπη είναι παντού το θέμα είναι οτι πρέπει να κάνουμε χώρο μέσα μας για να εισέλθει και να λειτουργήσει. Η αγάπη μόνο σε ένα πράγμα προσκρούει ...στο "Εγώ". Αν δεν μετουσιωθεί το "Εγώ" δεν γίνεται τίποτα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2003, 09:22:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
Ramogloy λές

quote:
Ας δούμε όμως τι μπορούμε να απαντήσουμε στα ερωτήματα και στις παραδοχές τις οποίες παραθέτεις.
Είναι γνωστό πως πολλά από τα σύμβολα του τεκτονισμού χρησιμοποιούνται και αλλού ( Εκκλησίες, Νομίσματα, Κινηματογραφικές Ταινίες, κλπ ) αυτό λοιπόν κατά τη γνώμη μου έχει να κάνει με το τι θέλει ο καθένας κατά περίπτωση να συμβολίσει ή να λοιδορήσει.
Αν εκλάβω την Εκκλησιαστική άποψη για τον παντεπόπτη οφθαλμό θεωρώ ότι συμβολίζει το μάτι του Θεού που όλα τα βλέπει και όλα τα κρίνει, αυτό το σύμβολο μπορεί να οικειοποιήθηκαν και οι τέκτονες και να συμβολίζουν το Θείο άρα τη γνώση, ο καλλιτέχνης που έφτιαξε το δολάριο μπορεί είτε να συμβόλισε το Θείο είτε τη δύναμη της Αμερικής να επιβλέπει – επιβάλετε σε όλο τον κόσμο πράγμα που μπορεί να επιτευχθεί μέσα από το νόμισμα.
Που το κατακριτέο σε όλες τις περιπτώσεις ;


Σχετικά με την εκκλησία απο την απαρχή της έχει συγκεκριμένο τυπικό για το πώς θα πρέπει να αγιογραφείται ένας Ναός και μέσα σε αυτό δεν περιλαμβάνεται το σύμβολο αυτό αφού έτσι κι αλλιώς έπεται της εκκλησίας και του "τυπικού" της (το οποίο έγινε με οικουμενικές συνόδους και το οποίο επίσης αλλάζει με οικουμενικές συνόδους). Σχετικά με τα νομίσματα το δολλάριο βρίθει τεκτονικών συμβολισμών και για εμένα προσωπικά αυτό έχει να κάνει με την επιρροή των Τεκτόνων στην οικονομία και την πολιτική όσο και να λένε μερικοί οτι αυτό απαγορεύεται ...

quote:
Υ.Γ. 1 Άντε να σας κάνω και το δωράκι μου μιας και με έχει ευχαριστήσει η κουβέντα μας ……..
Ερ…. Σημαίνει Εργάτης το απόσπασμα είναι από τεκτονικό τυπικό ( μη βιασθείτε πωλείτε στο Μοναστηράκι μαζί με πολλά άλλα τεκτονικά πραγματάκια ) .


Ε αυτά μου την δίνουν εμένα...και γιαυτό τα παίρνω στο κρανίο ....Γιατι δεν έγραψαν απο την αρχή "Εργάτες" θα τους έλεγε κανείς τίποτα ? Και γιατι μας είπε οτι δεν είναι ευχαριστημένοι ? Ηθελαν να δείξουν οτι μας παρακολοθούν ? Γιατί δεν μπαίνουν να γράψουν τις απόψεις τους εδώ στο Φώς και βάλανε κάποιον να μεταφέρει "τας βουλάς τους" ?
Αν είσαι λογικός ρε σύ ramoglou δεν μπορεί να μην καταλαβαίνεις το γιατι αγανακτώ με κάτι τέτοιες μαϊμουδιές .... Στο 2003 ζούμε , όλες οι ελίτ φάγανε πακέτο δεν υπάρχουν πια ελίτ , θα καταργηθεί η έννοια αυτή ...θέλουμε δε θέλουμε....ο θεός ψάχνει για πλάτες, ποιος θα βάλει τις πλάτες του να αναιβούν και οι άλλοι ?
Μονο αυτός θα είναι στο "κόλπο" ...οι υπόλοιποι απλά θα το συζητάνε... ελπίζω να μην παρεξηγηθώ πάλι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2003, 09:26:10  Εμφάνιση Προφίλ
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΝΟΜΙΖΩ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΟΥΜΕ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΦΙΛΟΥ ΠΛΑΤΩΝΑ....

quote:
Σε ΑΝΑΛΟΓΟ λάθος πέφτουν οι χωρίζοντας σε καλούς και κακούς τους ανθρώπους… επικαλούμενοι τον Ραβί…… που ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΠΡΑΞΕ…. Πίσω από την Πόρνη, Τον Ληστή, Τον Πλούσιο, Τον Φτωχό, Τον Διαβασμένο και τον Αγράμματο…έβλεπε τον Άνθρωπο…. χωρίς ΕΝΑ ΧΩΡΙΣΤΙΚΟ και ΕΠΙΠΟΛΑΙΟ ΝΟΥ….μα με την καρδιά του…

Οι ΜΕΓΑΛΟΙ και “ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΟΙ” εντός εισαγωγικών…..είναι φορτωμένοι αγαπητοί με την σπουδαιότητα τους και της εύθηνες που αυτές φέρνουν… Κυριαρχώ σημαίνει ΚΑΤΕΧΩ…και ότι κατέχεις *(ακόμα και τη γνώση)…. σε κατέχει!

Μη ψάχνεται για ΟΙΚΤΟ από τους ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΟΥΣ…Δεν έχουν! Η κατανόηση, θέλει ελεύθερο και γρήγορο Νου….ποτέ τους δεν γνωρίζουν τη βαθιά ομορφιά της ζωής….που είναι Αγάπη.


ΘΑ ΣΤΑΘΩ ΣΤΟ ΚΑΤΕΧΩ...
ΑΣ ΚΑΤΕΧΟΥΜΕ ΛΟΙΠΩΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΤΕΧΕΙ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2003, 10:27:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Καλημέρα... παιδάκια (όπως μας παρουσιάζει η καλή μας Αμαλία).

Να παίξω κι εγώ λίγο;

Είχα πει προχθές

quote:
ΕΟΝ, Ράμογλου να δούμε ένα κοινό όνειρο ότι όλοι έχουμε φτάσει στην ίδια κορυφή από τον δικό μας δρόμο και ότι είμαστε ένα ΦΩΣ και ΠΥΡ.

Εεεε, και με μια Λετίσια, εάν γίνεται , θεούλη μου αν δεν σε πειράζει, για να δοξάζουμε την καλλιτεχνική σου φύση, καλέ !!!

Και κοίτα θεέ μου, εάν γίνεται κάνε μας να ξεχάσουμε αυτά που πρέπει να ξεχάσουμε και να κάνουμε μια νέα αρχή.


Να υποθέσω ότι μας ήρθε η Λετίσια το βράδυ και μας έδωσε ένα τρυφερό φιλάκι για να... γαληνέψουμε;

Μπα... μάλλον οι καλές παρεμβάσεις των άλλων μελών και ειδικότερα του "Κέλσου" και του "Πλάτωνα" και η ενθύμιση της... Θεϊκότητας ακόμη και των ιδεολογικών αντιπάλων μας, μας έκανε να συνεχίσουμε σήμερα με ένα άλλο πολύ καλό και δημιουργικό πνεύμα συζήτησης, με διαφωνίες αλλά σεβασμό στον απέναντί μας "εν δυνάμει" Θεό. Καλά, ίσως βοήθησε και η "μαμά"... Αμαλία

Μία υπενθύμιση από ένα κείμενο που το θεωρώ χρήσιμο:

quote:
«Με αυτήν ακριβώς την επιφανειακή και φανερή έννοια ο νους ονομάζεται ο «δημιουργός της πλάνης». Μας παρουσιάζει μόνο διαστρεβλωμένες εικόνες, έναν συνδυασμό του εαυτού του και του εξωτερικού αντικειμένου. Με μία πολύ βαθύτερη έννοια, όμως, είναι πράγματι ο δημιουργός της πλάνης γιατί ακόμα κι αυτές οι διαστρεβλωμένες εικόνες δεν είναι παρά εικόνες φαινομένων κι όχι πραγματικοτήτων. Όλα όσα μας δίνει δεν είναι παρά σκιές των σκιών». Η Δύναμη της σκέψης, σελ. 31.

«Η αλήθεια είναι ότι μπορούμε να γνωρίσουμε μόνο τις εντυπώσεις μας από τα πράγματα κι όχι τα πράγματα είναι μία αλήθεια που έχει ζωτική σημασία όταν εφαρμόζεται στην πρακτική ζωή. Διδάσκει ταπεινότητα, προσοχή κι ετοιμότητα για να ακούσουμε νέες ιδέες. Χάνουμε την ενστικτώδη βεβαιότητα ότι έχουμε δίκιο στις παρατηρήσεις μας και μαθαίνουμε να αναλύουμε τον εαυτό μας πριν καταδικάσουμε τους άλλους». ANNIE BESANT, Η Δύναμη της σκέψης, σελ. 32.


Ουφφφ.... Ας συνεχίσουμε

Ο... παππούς μου ο "Ερμής ο Τρισμέγιστος" είχε πει σε ένα... βιβλίο του, τα "Ερμητικά Κείμενα" (άραγε μπορώ να διεκδικήσω συγγενικά πνευματικά δικαιώματα; )

quote:
«Γι’ αυτό οι κατέχοντες την γνώση δεν αρέσκονται στους πολλούς ούτε οι πολλοί τους θέλουν. Τους θεωρούν μανιακούς και τους περιγελούν, και τους μισούν και τους καταφρονούν και σε ορισμένες περιπτώσεις τους φονεύουν». Λόγοι, ΙΧ, 4

«Τις συζητήσεις με τους πολλούς να τις αποφεύγεις. Δεν θέλω να τους αποφεύγεις από φθόνο, αλλά διότι από τους πολλούς θα θεωρηθείς γελοίος. Και αυτά τα λόγια έχουν ελάχιστους ακροατές και σύντομα ούτε λίγους θα έχουν. Έχουν κάτι ιδιαίτερο μέσα τους αυτά τα λόγια, τους κακούς τους παρορμούν μάλλον προς την κακία, γι’ αυτό πρέπει να αποφεύγει κανείς τους πολλούς, επειδή αυτοί δεν αντιλαμβάνονται την αρετή των λόγων αυτών...

... Κάθε ανθρώπινο ζώο παρουσιάζει μεγάλη ροπή προς την κακία και γίνεται σύντροφός της, γι’ αυτό και ευχαριστιέται με αυτήν. Αυτό λοιπόν το ζώο, εάν μάθει ότι ο κόσμος γεννιέται και ότι τα πάντα γίνονται σύμφωνα με την πρόνοια και την ανάγκη και ότι πάνω από όλα αυτά κυριαρχεί η ειμαρμένη, δεν θα γίνει πολύ χειρότερο από τον εαυτό του; Αφού καταφρονήσει, δηλαδή, το σύμπαν ως γεννημένο και αποδώσει τις αιτίες του κακού στην ειμαρμένη, δεν θα υποστεί κανένα κακό έργο. Γι’ αυτό πρέπει να φυλάγεται κανείς από αυτούς, ώστε μέσα στην άγνοιά τους να είναι λιγότερο κακοί, από τον φόβο που προκαλεί στις ψυχές τους το άγνωστο». ΕΡΜΗΤΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ, ΕΡΜΗΣ ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ, Αποσπάσματα, 11, 4-5.


Τι θέλει να πει; Αυτό έπαψε να ισχύει σήμερα; Μήπως είναι ένα ψεύτικο δόγμα για να διαιωνίζουν οι "Γνώστες" την "μυστικότητά" τους; Μήπως είναι π.χ. μία λανθασμένη τακτική που ακολουθούν οι "Τέκτονες" ή κάθε μυστική, αποκρυφιστική ομάδα; Και τι πρέπει να ισχύει; Και αν πρέπει να ισχύει κάτι διαφορετικό πως θα μπορούμε να το ενσαρκώσουμε;


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2003, 10:55:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
φίλε Thoth είμαι της άποψης οτι ο Τρισμέγιστος πολύ σωστά τα είπε αυτά αλλά για την εποχή του, η οποία άνηκε σε προηγούμενη κοσμική περίοδο , την περίοδο της "προετοιμασίας".Δεν ξέρω αν γνωρίζεις αλλά εκείνη η εποχή ήταν η εποχή των λίγων...των σοφών,των προφητών,των μυστών,των θαυμάτων .... Η πύλη της επιστροφής δεν είχε ανοίξει ακόμα.
Αυτό όμως άλλαξε με την ενσάρκωση του Λόγου στον πλανήτη ο οποίος εξαγοράζωντας το κάρμα της ανθρωπότητας μέσω του σταυρικού του θανάτου έβαλλε τον άνθρωπο και τον πλανήτη αυτόν στο επόμενο στάδιο , την "νέα" εποχή γιαυτό και η διαθήκη(συμβόλαιο) που άφησε ονομάστηκε καινή (νέα).
Η νέα διαθήκη είναι για όλους ανεξαιρέτως. Γνωστοποίησε στον άνθρωπο(και όχι απλά φανέρωσε στους εκλεκτούς) την "βασιλεία" των ουρανών ,δηλαδή την πνευματική του καταγωγή .Έδειξε τον δρόμο της επιστροφής του Ανθρώπου στην πηγή της εκπόρευσής του, τον Πατέρα.
Ανοιξε την πύλη , όχι για λίγους όπως γινόταν π.χ. στα Ελευσίνια αλλά για όλους.
Η νέα εποχή είναι η εποχή της Χριστοποίησης του ανθρώπου,είναι η εποχή που το Αγιο Πνεύμα θα διαχυθεί στην γή και θα την καλύψει δίνωντας στον άνθρωπο την δυνατότητα να αναγεννηθεί...
Ολα είναι διάχυτα πια, η γνώση ρέει και θα ρεύσει ακόμα πιο πολύ. Δες τι γίνεται εδω πέρα ...μπαίνει κάποιος και διαβάζωντας τις συζητήσεις μπορεί να πάρει 50.000 ερεθίσματα σε μία μέρα . Την προηγούμενη κοσμική περίοδο άντε να έπαιρνε 5 σε όλη του την ζωή νομίζεις οτι είναι τυχαίο αυτό ? Δεν νιώθεις τις ταχύτητες να ανεβαίνουν ? Δεν νιώθεις τις παροχές όταν προσεύχεσαι ?
Πιστεύω οτι όχι απλά τίποτα δεν πρέπει να κρατείται μυστικό αλλά θέλουν δε θέλουν μερικοί θα αποκαλυφθούν όλα. Το φώς αυτή την ιδιότητα έχει , να φέρνει στην επιφάνεια τα πάντα....
Αυτά σαν απάντηση απο μένα (προσωπικά βιώματα και εμπειρίες βέβαια) στα ερωτήματά σου ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2003, 11:13:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Φίλε Ραμογλου τίποτα προσωπικό με κανένα, απλά μου έκαναν εντύπωση κάτι που γράψατε, εσύ….

quote:
αυτό το σύμβολο μπορεί να οικειοποιήθηκαν και οι τέκτονες και να συμβολίζουν το Θείο άρα τη γνώση, ο καλλιτέχνης που έφτιαξε το δολάριο μπορεί είτε να συμβόλισε το Θείο είτε τη δύναμη της Αμερικής να επιβλέπει – επιβάλετε σε όλο τον κόσμο πράγμα που μπορεί να επιτευχθεί μέσα από το νόμισμα.
Που το κατακριτέο σε όλες τις περιπτώσεις ;

πρόσεξε τις λέξεις ΔΥΝΑΜΗ… ΕΠΙΒΑΛΕΤΕ….*(και είναι αυτό που κάνει η ΔΥΝΑΜΗ ΑΝΕΚΑΘΕΝ….με τις γνωστές συνέπειες)

και ο φίλος Κελσος

quote:
ΕοΝ, Ράμογλου, 'Αβαλλον προτιμάτε να συζητάτε με τύπους όπως ο Σερπεντπάν, ο Ηλιος, ο Παρμενίων κλπ κλπ κλπ που ΜΟΝΟ συζήτηση δεν μπορείς να κάνεις μαζι τους, ή είναι καλύτερα να ΕΡΕΥΝΟΥΜΕ ΜΑΖΙ, παρεούλα,……..

Πρόσεξε τις λέξεις….ΤΥΠΟΥΣ…ΠΑΡΕΟΥΛΑ… Δηλαδή, δεν έχουν ψυχή φίλε Κελσε, έστω κατ εσε άρρωστη? Ο Ραβί που τόσο αγαπάς είπε ΑΛΛΗΛΟΥΣ…..όχι παρεουλας….Δεν αγάπησε μόνο τους μαθητές του….η κάνω πάλι λάθος?

Ο σερπεντπαν…. (κακώς σβήστηκε το ποστ!!!!…. κλείσιμο ΝΑΙ…ΣΤΑΜΑΤΑΜΕ ΚΑΤΙ….Μα διαγραφή ισούται με κάψιμο βιβλίων….γνωστών εποχών αλλά GIORDANO, τα λέω καλά? ) φώναζε πιστεύω για αυτό ακριβώς!!! Έβλεπε την Α/χρηστότητα των χριστιανών….άσχετα αν ο ιδίως χρησιμοποιούσε καυτά έως υβριστικά λόγια, που δεν συμμερίζομαι…)
Μα και που εμείς….είχαμε χρέος να περιβάλουμε πάντα με αγάπη!

Δεν πιάνομαι από λέξεις….μα από ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ!!!!

Αν οι πόλεμοι εσωτερικοί και εξωτερικοί, δεν έχουν ΑΙΤΙΕΣ τα παραπάνω….απαντήστε μου.

Αυτά θα σας λέω…..παντα!

Με συγχωρείτε για το ύφος….Δεν είναι από ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ…

Φιλικα, Πλατωνας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2003, 11:18:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΚΑΙ...

Η ερώτηση που τίθεται είναι γιατί κάποιος αναζητά τη δύναμη. Ο συνειδητά πλούσιος *(για χρήμα, δύναμη……) όπως και ο συνειδητά φτωχός, (για Θεό, ταπεινότητα…πνεύμα….) είναι έρμαιο των περιστάσεων…. *( Σανταμ, Μπους σε λίγο…αρχίζει κάτι που η έκβαση είναι εντελώς άγνωστη, για τον ένα και για τον άλλο… αν και από ότι φαίνεται…η Αμερική θα κερδίσει…. μα θα έχει φέρει τόσο μίσος στον χωρισμένο κόσμο….που το κατόπιν ξέσπασμα…είναι αναπόφευκτο)

Σε ΑΝΑΛΟΓΟ λάθος πέφτουν οι χωρίζοντας σε καλούς και κακούς τους ανθρώπους… επικαλούμενοι τον Ραβί…… που ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΠΡΑΞΕ…. Πίσω από την Πόρνη, Τον Ληστή, Τον Πλούσιο, Τον Φτωχό, Τον Διαβασμένο και τον Αγράμματο…έβλεπε τον Άνθρωπο…. χωρίς ΕΝΑ ΧΩΡΙΣΤΙΚΟ και ΕΠΙΠΟΛΑΙΟ ΝΟΥ….μα με την καρδιά του…

Οι ΜΕΓΑΛΟΙ και “ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΟΙ” εντός εισαγωγικών…..είναι φορτωμένοι αγαπητοί με την σπουδαιότητα τους και της εύθηνες που αυτές φέρνουν… Κυριαρχώ σημαίνει ΚΑΤΕΧΩ…και ότι κατέχεις *(ακόμα και τη γνώση)…. σε κατέχει!

Μη ψάχνεται για ΟΙΚΤΟ από τους ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΟΥΣ…Δεν έχουν! Η κατανόηση, θέλει ελεύθερο και γρήγορο Νου….ποτέ τους δεν γνωρίζουν τη βαθιά ομορφιά της ζωής….που είναι Αγάπη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2003, 11:57:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Tην καλημέρα μου σε όλους τους καλύς φίλους ΜΟΥ...
Χαίρομαι που ΤΕΛΙΚΑ έχω δίκιο, λέγοντας πως ΝΑΙ, ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ...
Και σας ευχαριστώ που ΔΕΝ με βγάζετε ΨΕΥΤΗ...

Φίλε μου Ράμογλου, ΣΥΜΦΩΝΩ με όσα λές...
Φυσικά ο τεκτονισμός σαν "εκπρόσωπος" της ΜΥΣΤΙΚΗΣ ΓΝΩΣΗΣ, υπό αυτό το πρίσμα τον ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΜΑΙ, δεν είχε να κάνει με ΚΑΜΙΑ ΙΕΡΑ ΕΞΕΤΑΣΗ...
Ομως με αυτήν, είχαν να κάνουν τόσοι και τόσοι ΑΝΘΡΩΠΟΙ του πνεύματος και της αναζήτησης με πρώτο και καλύτερο τον Τζορντάνο Μπρούνο...
'Ομως οι ΝΑΪΤΕΣ π.χ που σαν ΕΧΘΕΣ ήταν η μέρα που κάηκε ο Ιάκωβος Ντε Μολέ είχαν και αυτό κατα τη ταπεινή μου γνώμη ΕΔΕΙΞΕ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΓΙΑ ΜΥΣΤΙΚΟΤΗΤΑ...

Φυσικά όπως προείπα, αυτο είναι το ΚΑΤΕ'ΕΞΟΧΗΝ μύνημα του Ιησού...
Είναι ΑΠΕΙΡΑ τα αποσπάσματα που μας δείχνει την ανάγκη για ΜΥΣΤΙΚΟΤΗΤΑ...

Είπες όμως φίλε μου Ράμογλου ότι:

quote:
και να μη μπορεί να εργαστεί πάνω σε αυτό που κάνουμε εμείς ΤΟΣΟ ΕΛΕΥΘΕΡΑ σήμερα ( ανακάλυψη της γνώσης).

Που την είδατε αυτή την ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΗΜΕΡΑ;;;
ΠΟΥ;;;
Καλέ μου ΕοΝ, βγές και αποκάλυψε ότι αυτές τις υπέροχες εσωτερικές σου σκέψεις τις έχεις ΑΝΤΛΗΣΕΙ ΚΑΙ απο το Βουδισμό ΚΑΙ απο το Μουσουλμανισμό ΚΑΙ απο τον Καθολικισμό ΚΑΙ απο τους Τέκτονες ΚΑΙ απο τους Ροδόσταυρους ΚΑΙ απο τους Αλχημιστές ΚΑΙ απο τους Γνωστικούς ΚΑΙ απο τη Θεοσοφεία ΚΑΙ ... ΚΑΙ ... ΚΑΙ ... ΚΑΙ ...
Χμμμμ είμαι πολύ σκεπτικός ότι ΜΠΟΡΕΙΣ να το κάνεις αυτό ΧΩΡΙΣ τον "στιγματισμό"...
Κοίτα τη μικρογραφία του Esoterica.gr...
Πόσες φορές, ΕΣΕΝΑ, ΕΜΕΝΑ, ΕΜΑΣ καλοί μου φίλοι μας κολλήσαν τα διάφορα ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΤΙΚΑ;;;
Κρυπτοεβραίος, Εβραιοχριστιανός, Φασίστας κλπ κλπ κλπ...

ΟΧΙ δε πιστεύω ότι ΣΗΜΕΡΑ υπάρχει ελευθερία στην ΕΡΕΥΝΑ και πολύ περίσσοτερο στη ΣΚΕΨΗ, όταν αυτή ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΝ ΚΡΥΠΤΩ, αλλά στα φανερά...
Αυτό καταδεικνύει την ορθότητα για ΜΥΣΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ, για να ΜΗΝ ΣΠΙΛΩΝΟΝΤΕ ΟΝΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΥΠΟΛΗΨΕΙΣ...
Ρίχτε μια απλή ματιά στο θέμα ΠΕΡΙ ΨΥΧΗΣ...
'Ηρθέ ένα νέο μέλος που πιστεύω ότι έχει να προσφέρει στην έρευνά μας ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ, αλλά που αμέσως εμένα που ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΙ την ύπαρξη της ΨΥΧΗΣ, βιάστηκε να με "χαρακτηρίσει"...
Γιατί όλα αυτά;;; Μα γιατί ΦΑΝΕΡΩΣΑ την άποψή μου ΔΗΜΟΣΙΑ!!!
Αυτή ειναι η Ελευθερία Σκέψης και πολύ περίσσοτερο ΕΚΦΡΑΣΗΣ;;;

Λές φίλε μου Ράμογλου ότι:

quote:
Άρα το Φως εξαπλώνετε !

Ναι ΕΞΑΠΛΩΝΕΤΑΙ, αλλά ΓΙΑΤΙ να υπάρχουν όλοι αυτοί οι Τύποι...
Ξέρεις πολύ καλά την απάντηση και δε θα ήθελα να προεκταθώ παραπάνω, αλλά ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ, να φτιάξει ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ κατα τα μέτρα και τα σταθμά που ΕΚΕΙΝΟΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝ...

Το ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ λέω ΚΑΙ για την Χριστιανική Εκκλησία ΚΑΙ για την Ινδουιστική Θρησκεία ΚΑΙ για όλα ΓΕΝΙΚΑ που απο την ΜΙΑ και ΜΟΝΗ ΠΗΓΗ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ, πηγάζουν τόσα μα τόσα παρακλάδια...
Κατανοώ όμως ΚΑΙ την αναγκαότητα για κάτι τέτοιο... ΔΥΣΤΥΧΟΣ!!!

Φίλε μου ΕοΝ, πιστεύεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ότι:

quote:
Κέλσο δεν με διάβασες καλά ....
Δεν είπα πουθενά να καταργηθούν τα μυστήρια. Είπα "ναι στα μυστήρια όχι στα μυστικά". Οχι σε αυτά που γίνονται στο σκοτάδι και μένουν απόκρυφα.
Είναι καιρός η γνώση να δωθεί στον Ανθρωπο.
Δεν μιλάω φυσικά μόνο για τους Τέκτονες, μιλάω για τα κείμενα που κρύβει η δικιά μας εκκλησία, για τις τεράστιες βιβλιοθήκες του Βατικανού , για την επιστημονική γνώση που έχει κρατηθεί μυστική.


Μα αυτό είπα ΚΑΙ εγώ!!!
Απλά επέιδή θεωρώ ΔΑΣΚΑΛΟ ΜΟΥ τωρινό και ΑΙΩΝΙΟ τον Μεγάλο Ραβί, χρησημοποιήσα την δική Του παρένεση για ΜΥΣΤΙΚΟΤΗΤΑ...

Λές:

quote:
Το μόνο που θα μπορούσα να πώ (και bravo που μου δίνεις το ερέθισμα) είναι οτι αυτό που παρέδωσε ο Δάσκαλος στον μυστικό δείπνο θα πρέπει στην νέα εποχή να γίνει συνείδηση και πράξη απο αυτούς που το κατάλαβαν. Θα πρέπει ο Ανθρωπος να μετουσιώσει το δικό του σώμα και αίμα σε Χριστό και πολύ περισσότερο την συνείδηση και το νού του.

Πίστεψέ με ΑΥΤΟ ΚΑΝΩ...

Λές φίλε μου ότι:

quote:
Τουλάχιστον θα φανερωθεί η δεύτερη επιλογή...η " διέξοδος". Δες σήμερα τι γίνεται. Ο περισσότερος κόσμος νομίζει οτι η φύση του ανθρώπου είναι πιθηκοειδής . Οτι στην ανθρώπινη κοινωνία κυριαρχεί ο νόμος της ζούγκλας. Δεν γνωρίζει τίποτα για τις δυνάμεις που φέρει. Δεν γνωρίζει ποια είναι η ουσία του με αποτέλεσμα όλες σχεδόν οι κινήσεις του να είναι στην επιφάνεια των πραγμάτων ή στην καλύτερη των περιπτώσεων να είναι ένα απλό συναίσθημα.

Μα ΠΑΡΑΒΛΕΠΕΙΣ ότι έχω ΗΔΗ αναφέρει το ΚΛΕΙΔΙ, όπως πολύ σοφά είπες, γι'άυτό το ζήτημα;;;
Το ΞΑΝΑΠΑΡΑΘΕΤΩ για να το ΕΜΠΕΔΩΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ...
"Και εγώ σας λέγω, ΑΙΤΗΤΕ και θέλει σας ΔΩΘΗ,
ΖΗΤΗΤΕ, και θέλετε ΕΥΡΕΙ,
ΚΡΟΥΕΤΕ και θέλει σας ΑΝΟΙΧΘΕΙ.
Διότι ΠΑΣ ο αιτών λαμβάνει και ο ζητών ευρίσκει και εις τον κρούοντα θέλι να ανοιχθεί"

Παραγνωρίζεις καλέ μου φίλε το ΠΑΣ;;;
Ποιός ΜΠΟΡΕΙ να έρθει και να με ΕΜΠΟΔΙΣΕΙ σε αυτή μου την ΕΠΙΛΟΓΗ;;;
Μόνο η ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΑΡΧΟΥΣΑ ΤΑΞΗ, είτε θρησκευτική είτε πολιτική και ΜΟΝΟ με τον ΘΑΝΑΤΟ μπορεί να μου στερήσει την ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΟΥ ΑΥΤΗ...
Και αυτό έκανε ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ...
Και θα συνεχίσει να κάνει ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ...
Αυτή είναι η δουλειά της...
Πότε;;; Μα ΦΥΣΙΚΑ όταν έγω ΦΑΝΕΡΩΣΩ την επιλογή μου αυτή...

Μέσα απο τα ΜΥΣΤΗΡΙΑ μεταβάλετε ο ΜΥΗΜΕΝΟΣ απο ΚΕΡΙ, στο ΦΩΣ ΤΟΥ ΚΕΡΙΟΥ...
Να η ρήση του Ιησού που λέει να ΜΗΝ βάζουμε το ΦΩΣ κάτω απο το κομοδίνο, ΑΛΛΑ ΕΠΑΝΩ απο αυτό για να ΦΩΤΙΖΕΙ...
Το ΦΩΣ όμως αυτό ο ΜΥΗΜΕΝΟΣ το λαμβάνει στα ΜΥΣΤΗΡΙΑ και ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ κατα τη ταπεινή μου γνώμη, ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ...

Λές ότι ΑΓΑΠΑΣ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ και πως ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ...
Μαζί σου ΣΥΝΟΔΗΠΟΡΕ και ΣΥΜΑΘΗΤΗ, συντάσομαι δίπλα σου...
Το αποδεικνύω ΕΜΠΡΑΚΤΑ (θεωρώ)...

'Οσο για το "άσχετο" του να ανοίξει θέμα για την έλξη του ανθρώπου απο το ΦΩΣ, τώρα μόλς θα σου δώσω την ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ τοποθέτηση...
Να ο ΜΥΣΤΗΡΙΑΚΟΣ μύθος που ο ΜΥΗΜΕΝΟΣ στα μυστήρια, ΑΠΟΥΛΗΙΟΣ, μας χάρισε για να μπορούμε να πορευόμαστε...
Αναφέρομαι στον Μύθο του ΕΡΩΤΑ και της ΨΥΧΗΣ...
Και ΨΥΧΗ είναι στα Ελληνικά η ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ...
Και η ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ, είναι αυτή που ΕΛΚΕΤΑΙ απο το ΦΩΣ...
ΚΑΙΓΕΤΑΙ στο ΦΩΣ και ΕΝΩΝΕΤΑΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ για πάντα...

Είθε ΜΕΣΑ απο τα ΜΥΣΤΗΡΙΑ που βρίσκονται ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΦΩΣ και ΟΧΙ ΥΠΟ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ, να μπορέσουμε να καταστήσουμε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ την αλληγορία του Μύθου...
Στα χέρια μας είναι...

Κλείνοντας το μακροσκελή μου ΜΟΝΟΛΟΓΟ (με συγχωρήτε γι'αυτό) συντάσομε ΜΑΖΙ (και πάλι) με τον ΕοΝ και ρωτάω ΚΑΙ ΕΓΩ:

quote:
Ε αυτά μου την δίνουν εμένα...
Και γι'αυτό τα παίρνω στο κρανίο....
Γιατι δεν έγραψαν απο την αρχή "Εργάτες" θα τους έλεγε κανείς τίποτα ?

Να προσθέσω ότι ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ, τότε ΛΥΠΑΜΑΙ που αναφέρουν οι "ΕΡΓΑΤΕΣ" ότι
quote:
ΟΙ ΕΡ... ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ

Φίλε μου Μίλων, κατα τη γνώμη μου οι ΕΡΓΑΤΕΣ πάντα και παντού μπορούν να κερδίσουν, λυπάμαι που ΔΕΝ το κατάλαβες ακόμα αυτό...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2003, 12:11:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997
quote:
Υ.Γ. 1 Άντε να σας κάνω και το δωράκι μου μιας και με έχει ευχαριστήσει η κουβέντα μας ……..
Ερ…. Σημαίνει Εργάτης το απόσπασμα είναι από τεκτονικό τυπικό ( μη βιασθείτε πωλείτε στο Μοναστηράκι μαζί με πολλά άλλα τεκτονικά πραγματάκια ) .

Δεν βιαζόμαστε φίλε μου γιατί να βιαστούμε.........αφού όλα είναι ξεκάθαρα;;;;;


ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 25 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy