ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΙΟΣ ΕΚΑΨΕ ΤΟ 64 μχ ΤΗΝ ΡΩΜΗ ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 12
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2006, 22:46:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
που δυσκολευεσαι ψηλε να σε βοηθησω

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2006, 00:17:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχετικά με την απάντηση του Ψηλού στα σχόλια μου (βαριέμαι να κάνω quote τώρα)

Αγαπητέ Ψηλέ οι συγκρίσεις που κάνεις δεν είναι παράλογες, το ζήτημα όμως που έβαλα είναι αν και κατά πόσο κάποιοι Χριστιανοί (και ποιές ομάδες εξ αυτών) μπορεί να συμμετείχαν στις ταραχές που δημιουργούσαν οι Εβραίοι κυρίως κατά τον 1ο και 2ο αιώνα (άσχετα με το αν τις θεωρούμε επαναστατικό αγώνα για την ανεξαρτησία ή τρομοκρατικές ενέργειες). Και αν αργότερα αυτό που έχει μείνει ως "διώξεις κατά των Χριστιανών" ήταν κατά όλων των Χριστιανών ή μόνο κατά κάποιων χριστιανικών ομάδων ή και άλλων ομάδων που δεν είχαν καμία σχέση με τους Χριστιανούς.
Αν οι περισσότεροι μάρτυρες του Χριστιανισμού ενεργούσαν αυτοτελώς και αυθορμήτως ή αν ανήκαν σε υπο-ομάδες επαναστατών ή φανατικών που πιθανόν ακολουθούσαν κάποιες εντολές. (αλήθεια ποιός έβαλε στο μυαλό των απλών Χριστιανών ότι θα πρέπει να θυσιαστούν για την πίστη τους όπως θυσιάστηκε ο Ιησούς; Υπάρχουν τέτοια κείμενα;)

Πάντως, αν δεχτούμε αυτά που είπες παραπάνω σχετικά με τους Ρωμαίους και την σύγκριση που έκανες με σημερινές καταστάσεις (και γιατί να μην τις δεχτούμε δηλαδή) τότε θα πρέπει να ισχύουν και τα ανάλογα από την άλλη πλευρά, έτσι δεν είναι;


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2006, 00:17:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εμ πέστο μας λοιπόν από που «πίνεις νερό» να το ξέρουμε και εμείς ντε!
Πες μας ότι το ΥΣΕΕ, ο Ρασιάς, η Hellenicreligion και οι συγγενείς τους ιστοσελίδες, είναι οι «αξιόπιστες» πηγές σου!!!!
Ανακαλύψαμε λοιπόν, ότι πέρα από την «Αντιγνώση» συμβουλεύεσαι και άλλες «αξιόλογες ιστορικές πηγές». Μάλιστα!
Είναι σίγουρο ότι θα του λυθούν πολλές απορίες από την ιστοσελίδα που ανάφερες, ιδίως αν πρώτα θυσιάσει καμιά παρθένα ή ότι του βρίσκεται πρόχειρο (βρέφος, ελάφι, ....), όπως συνήθιζαν οι πιστοί των εθνικών θρησκειών που υπερασπίζεται το ΥΣΕΕ, προκειμένου να κερδίσει την ευμένεια του Δία ή του Βάαλ για να τον βοηθήσουν στην κατανόηση, φτάνει βέβαια να προσέξει και να μην τους κάνει και ζηλέψουν και αρχίσουν να τσακώνονται και πάει το κεραυνίδι σύννεφο!!!
Ψηλός
Φίλε Ψηλός , το ιερό παραλήρημα δεν είναι επιχείρημα .
Με τα ίδια λόγια θα μπορούσα και εγώ να σου αντιπαρατεθώ για δημοσιεύματα του απολογητή τα οποία συμβουλεύεσαι , όμως προσπαθώ να κρατήσω την συζήτηση σε ένα πολιτισμένο επίπεδο , χωρίς σαν τις παραπάνω προσωπικές επιθέσεις .
Εκτός τούτου , όπως απερίφραστα δήλωσα , δεν είμαι οπαδός της συγκεκριμένης ιστοσελίδας .
Πρέπει να καταλάβης επιτέλους φίλε Ψηλός οτι τα γεγονότα τα αντιμετωπίζω καθαρά από ιστορικής απόψεως και δεν μου καίγεται καρφάκι για το ποιοί τα έκαναν , αλλά αν και γιατί τα έκαναν .
Το συγκεκριμένο βιβλίο του Ρασιά , το έχω στην βιβλιοθήκη μου δίπλα στην τρίτομη Βίβλο, την Ωγυγία , Ερμητικά κείμενα , το Ψαλτήριον κλπ.
Για μένα βλέπεις , δεν υπάρχουν απαγορευμένα ή μη βιβλία , αλλά μόνο βιβλία . Για να μην κάθομαι λοιπόν να αντιγράφω από το βιβλίο , έδωσα στόν Guantanamera την διέυθυνση της ιστοσελίδας .
Αν αυτό σε ενοχλεί , επειδή εξιστορούνται γεγονότα που δεν τιμούν τον Χριστιανισμό , αυτό είναι δικό σου πρόβλημα .
Και τελειώνοντας . Είναι δικαίωμά σου να πιστεύεις στον Χριστό , τον Μωάμεθ , τον Βούδα , ακόμα και στον Ντόναλ Ντάκ αν σου κάνει κέφι . Όμως μη μπλέκεις την πίστη με την Ιστορία και τα γεγονότα της .
Όλβιος όστις ιστορίας έσχεν μάθησιν . Θουκιδίδης Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2006, 02:33:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Εμ πέστο μας λοιπόν από που «πίνεις νερό» να το ξέρουμε και εμείς ντε!
Πες μας ότι το ΥΣΕΕ, ο Ρασιάς, η Hellenicreligion και οι συγγενείς τους ιστοσελίδες, είναι οι «αξιόπιστες» πηγές σου!!!!
Ανακαλύψαμε λοιπόν, ότι πέρα από την «Αντιγνώση» συμβουλεύεσαι και άλλες «αξιόλογες ιστορικές πηγές». Μάλιστα!
Είναι σίγουρο ότι θα του λυθούν πολλές απορίες από την ιστοσελίδα που ανάφερες, ιδίως αν πρώτα θυσιάσει καμιά παρθένα ή ότι του βρίσκεται πρόχειρο (βρέφος, ελάφι, ....), όπως συνήθιζαν οι πιστοί των εθνικών θρησκειών που υπερασπίζεται το ΥΣΕΕ, προκειμένου να κερδίσει την ευμένεια του Δία ή του Βάαλ για να τον βοηθήσουν στην κατανόηση, φτάνει βέβαια να προσέξει και να μην τους κάνει και ζηλέψουν και αρχίσουν να τσακώνονται και πάει το κεραυνίδι σύννεφο!!!
Ψηλός

Φίλε Ψηλός , το ιερό παραλήρημα δεν είναι επιχείρημα .
Με τα ίδια λόγια θα μπορούσα και εγώ να σου αντιπαρατεθώ για δημοσιεύματα του απολογητή τα οποία συμβουλεύεσαι , όμως προσπαθώ να κρατήσω την συζήτηση σε ένα πολιτισμένο επίπεδο , χωρίς σαν τις παραπάνω προσωπικές επιθέσεις .
Εκτός τούτου , όπως απερίφραστα δήλωσα , δεν είμαι οπαδός της συγκεκριμένης ιστοσελίδας .
Πρέπει να καταλάβης επιτέλους φίλε Ψηλός οτι τα γεγονότα τα αντιμετωπίζω καθαρά από ιστορικής απόψεως και δεν μου καίγεται καρφάκι για το ποιοί τα έκαναν , αλλά αν και γιατί τα έκαναν .
Το συγκεκριμένο βιβλίο του Ρασιά , το έχω στην βιβλιοθήκη μου δίπλα στην τρίτομη Βίβλο, την Ωγυγία , Ερμητικά κείμενα , το Ψαλτήριον κλπ.
Για μένα βλέπεις , δεν υπάρχουν απαγορευμένα ή μη βιβλία , αλλά μόνο βιβλία . Για να μην κάθομαι λοιπόν να αντιγράφω από το βιβλίο , έδωσα στόν Guantanamera την διέυθυνση της ιστοσελίδας .
Αν αυτό σε ενοχλεί , επειδή εξιστορούνται γεγονότα που δεν τιμούν τον Χριστιανισμό , αυτό είναι δικό σου πρόβλημα .
Και τελειώνοντας . Είναι δικαίωμά σου να πιστεύεις στον Χριστό , τον Μωάμεθ , τον Βούδα , ακόμα και στον Ντόναλ Ντάκ αν σου κάνει κέφι . Όμως μη μπλέκεις την πίστη με την Ιστορία και τα γεγονότα της .
Όλβιος όστις ιστορίας έσχεν μάθησιν . Θουκιδίδης


Αν κάνεις μια αναδρομή στα μηνύματά σου, ίσως ανακαλύψεις με ποιο τρόπο έχεις αναφερθεί στα ιστορικά γεγονότα, όπως λες.

Είναι αλήθεια πως προσπάθησα να σου απαντήσω χρησιμοποιώντας λίγο από το δικό σου στυλ.

Πρέπει να πω πως ειδικά στο παρόν θέμα, απέφυγα επίτηδες να «ψαρέψω» στοιχεία από τις γνωστές Χριστιανικές απολογητικές σελίδες, όχι γιατί θεωρώ ότι περιέχουν ψέματα, αντιθέτως θα έλεγα. Το έκανα για να μην μου προσάψεις την κατηγορία, που τελικά δεν την απέφυγα!!

Λες:
«Αν αυτό σε ενοχλεί , επειδή εξιστορούνται γεγονότα που δεν τιμούν τον Χριστιανισμό , αυτό είναι δικό σου πρόβλημα»

Σου λέω με σιγουριά ότι δεν έχει καταγραφεί κανένα γεγονός, πουθενά και ποτέ, που δεν τιμά τον Χριστιανισμό!
Η εν Χριστώ ζωή είναι η μόνη οδός που οδηγεί τον άνθρωπο να βιώσει την υπέρτατη Αγάπη για τον συνάνθρωπό του και όχι μόνο!
Μπορεί να υπάρχουν καταγεγραμμένα γεγονότα που δεν τιμούν τους ανθρώπους, αλλά όχι τον Χριστιανισμό!

Ο Χριστιανισμός δεν είναι μια θρησκεία σαν όλες τις άλλες, δεν είναι καν θρησκεία όπως την αντιλαμβάνεσαι εσύ. Είναι τρόπος ζωής!
Μπορεί κάποιοι να τον «καλούπωσαν» και να εκμεταλλεύτηκαν τη δύναμή του, δεν θα την πληρώσει ο Χριστός και γι’ αυτούς, φτάνει μια φορά!

Εγώ βιβλία ανθρώπων που δεν μιλάνε ανοικτά, διδάσκουν τη μισαλλοδοξία, τις φυλετικές διακρίσεις και προωθούν την εμφύλια διαμάχη δεν τα θεωρώ βιβλία που μπορούν να μου προσφέρουν κάτι. Το μήνυμά τους το βλέπω να παίρνει μορφή, δυστυχώς, καθημερινά στον κόσμο που ζούμε, και γίνεται ακόμη ποιο έντονο τα τελευταία χρόνια!

Αλήθεια, δεν σε ενοχλεί καθόλου τα όσα αυθαίρετα και ιστορικώς αναπόδεικτα περιέχονται στις ιστοσελίδες του ΥΣΕΕ και του Ρασιά για παράδειγμα;;
Αν παραβλέψουμε το γεγονός των ανθρωποθυσιών που ελάμβαναν χώρα στην αρχαία Ελλάδα, μπορούμε να παραβλέψουμε το γεγονός ότι συνέβαιναν στον υπόλοιπο κόσμο, υπό τις επιταγές των διάφορων εθνικών θρησκειών;;;;;;;
Πώς σου φαίνεται το γεγονός ότι το ΥΣΕΕ αγκαλιάζει τις πρακτικές αυτές και έχει δημιουργήσει μαζί με αυτές τις εθνικές θρησκείες την Οικουμενική των Εθνικών Εκκλησία;;

Θα ήθελα να τοποθετηθείς, σε παρακαλώ, στο παραπάνω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2006, 02:53:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η εν Χριστώ ζωή είναι η μόνη οδός που οδηγεί τον άνθρωπο να βιώσει την υπέρτατη Αγάπη για τον συνάνθρωπό του και όχι μόνο!

΄

Αυτό κι αν είναι υπερβολή. Πώς ορίζεις δηλαδή την υπέρτατη Αγάπη?? Και γιατί θα πρέπει να βρίσκεσαι στην εν Χριστώ ζωή για να την βιώσεις?? Δηλαδή ο Βουδιστής, ο Άθεος, ο Αγνωστικιστής, ο Παγανιστής κτλ δεν μπορεί να βιώσει την "υπέρτατη" αγάπη για τον συνάνθρωπο? Θα πρέπει να έχει και τον Θεό της χριστιανικής πίστης πάνω από κεφάλι του για να την βιώσει για έναν συνάνθρωπό του?? Κάποιο λογικό λάθος υπάρχει εδώ Ψηλέ. Μιλάς δογματικά. Ανοιξε λίγο το μυαλό σου. Υπάρχουν κι άλλα πράγματα στη ζωή εκτός από τον χριστιανισμό.

Αστρονομική απόδειξη περί της υπάρξεως φούξια ελεφάντων...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2006, 03:02:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα πρέπει να έχει και τον Θεό της χριστιανικής πίστης πάνω από κεφάλι του για να την βιώσει για έναν συνάνθρωπό του?? Κάποιο λογικό λάθος υπάρχει εδώ Ψηλέ. Μιλάς δογματικά. Ανοιξε λίγο το μυαλό σου. Υπάρχουν κι άλλα πράγματα στη ζωή εκτός από τον χριστιανισμό.

Λάθος,
Ο άνθρωπος το Χριστό τον έχει δίπλα του, συνοδοιπόρο! Αυτός μας έδειξε και μας δείχνει συνεχώς το δρόμο.
Δεν τον έχει πάνω στο κεφάλι όπως εσύ νομίζεις.

Ίσως τελικά να μην κάνω εγώ λάθος αλλά εσύ να έχεις λάθος αντίληψη για το που βρίσκεται ο Χριστός.

Πες μου, αν θες, για τα άλλα πράγματα που υπάρχουν στη ζωή, εκτός του Χριστιανισμού;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2006, 04:23:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν θα κολλήσουμε που μπορεί να τον έχει τον Χριστό ο καθένας. Θες δεξιά του, θες αριστερά του, θες διαγώνια?? Αδιάφορο μου είναι. Αυτό που δεν κατάλαβες, και το οποίο ήταν το pοint μου είναι πως ένας άνθρωπος μπορεί να νιώσει την υπέρτατη αγάπη(όπως την είπες) για τον συνάνθρωπο ανεξαρτήτως πίστης και θρησκευτικών αντιλήψεων. Και εξάλλου πώς είναι δυνατόν να γνωρίζεις εσύ, τι αγάπη και σε ποιο βαθμό νιώθει ένας μη χριστιανός για τους συνανθρώπους του?? Είσαι σε θέση να το γνωρίζεις Ψηλέ?? Δε νομιζω.

Οπότε δογματικές εκφράσεις τύπου...

"Ο άνθρωπος το Χριστό τον έχει δίπλα του, συνοδοιπόρο! Αυτός μας έδειξε και μας δείχνει συνεχώς το δρόμο."

"Η εν Χριστώ ζωή είναι η μόνη οδός που οδηγεί τον άνθρωπο να βιώσει την υπέρτατη Αγάπη για τον συνάνθρωπό του και όχι μόνο!"

...πέφτουν στο κενό...

Και πέταξες μια έννοια "Υπέρτατη Αγάπη" χωρίς να την τεκμηριώσεις. Θα μπορούσες να περιλαμβάνεις σε αυτήν ας πούμε το να θυσιάσεις και την ζωή σου για κάποιον συνάνθρωπό σου?? Εσύ θα θυσίαζες την ζωή σου για τον...Schwabe π.χ.??? (Τυχαίο παράδειγμα)

Σε τσάκωσα Ψηλέ


Αστρονομική απόδειξη περί της υπάρξεως φούξια ελεφάντων...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2006, 10:14:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με αφορμή τα λεγόμενα του αγαπητού Agnostic σχετικά με το:

quote:
και το οποίο ήταν το pοint μου είναι πως ένας άνθρωπος μπορεί να νιώσει την υπέρτατη αγάπη(όπως την είπες) για τον συνάνθρωπο ανεξαρτήτως πίστης και θρησκευτικών αντιλήψεων.

θα ήθελα να πώ την άποψη μου.
Πιστεύω πως θα ήταν, φίλοι μου, αρκετά δογματικό να πούμε οτι ένας άνθρωπος μπορεί να βρεί την αγάπη μόνο μέσω του Ιησού ή του Βούδα κτλ.
Οι άνθρωποι πριν την εμφάνιση του Χριστιανισμού δε μπορούσαν να νιώσουν την απόλυτη αγάπη?
Ένας άνθρωπος που δεν εντάσσει τον εαυτό του σε κάποιο θρησκευτικό δόγμα δε μπορεί να αγαπήσει πραγματικά και να αγαπηθεί?

Γιατί έχουμε αυτήν την εσφαλμένη αντίληψη?
Πως θα μας δώσει η κάθε θρησκεία την έννοια της αγάπης όταν εμείς δεν είμαστε σε θέση να τη νιώσουμε από μόνοι μας?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2006, 14:31:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ βιβλία ανθρώπων που δεν μιλάνε ανοικτά, διδάσκουν τη μισαλλοδοξία, τις φυλετικές διακρίσεις και προωθούν την εμφύλια διαμάχη δεν τα θεωρώ βιβλία που μπορούν να μου προσφέρουν κάτι.


χαχαχχαχαχχαχα καλα ρε ψηλε τα σκεφτεσαι πριν τα γραψεις;;;;;;;;

ριξε μια ματια στην βιβλο και μετα τα λεμε

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2006, 15:34:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν κάνεις μια αναδρομή στα μηνύματά σου, ίσως ανακαλύψεις με ποιο τρόπο έχεις αναφερθεί στα ιστορικά γεγονότα, όπως λες.
Είναι αλήθεια πως προσπάθησα να σου απαντήσω χρησιμοποιώντας λίγο από το δικό σου στυλ.
Ψηλός
Αναφέρωμαι στα ιστορικά γεγονότα δίχως να επιτίθεμαι στις πηγές σου και σ'εσένα γιατί τις επέλεξες .
quote:
Σου λέω με σιγουριά ότι δεν έχει καταγραφεί κανένα γεγονός, πουθενά και ποτέ, που δεν τιμά τον Χριστιανισμό .
Η εν Χριστώ ζωή είναι η μόνη οδός που οδηγεί τον άνθρωπο να βιώσει την υπέρτατη Αγάπη για τον συνάνθρωπό του και όχι μόνο!
Μπορεί να υπάρχουν καταγεγραμμένα γεγονότα που δεν τιμούν τους ανθρώπους, αλλά όχι τον Χριστιανισμό!

Για να μην αρχίσουμε την αντιπαράθεση σωστό - λάθος , αντιπαρέρχομαι τα ιστορικά γεγονότα και σε ρωτάω .
Δωδεκαθεϊστές ήταν αυτοί που έσκισαν την οθόνη και αποπειράθηκαν να κάψουν κινηματογράφο επειδή προέβαλλε τον "Τελευταίο Πειρασμό" ;;
Δωδεκαθεϊστές ήταν αυτοί που πυρπόλησαν το βιβλιοπωλείο του εκδότη-συγγραφέα Μάριου Βερέττα ;;
Δωδεκαθεϊστές ήταν αυτοί που έκαψαν τα βιβλία του Μ. Ανδρουλάκη ;;
Δωδεκαθεϊστής ήταν ο καλόγερος που προ εικοσαετίας περίπου έσπασε με βαριοπούλα τα γεννητικά όργανα του αγάλματος του Διός στο Υπουργείο Παιδείας ;;
Είναι πράξεις υπέρτατης αγάπης που τιμούν τον Χριστιανισμό και την εν Χριστώ ζωή αυτές ; εκεί οδηγεί λοιπόν η οδός του ; και αν είναι γεγονότα που δεν τιμούν τους ανθρώπους που τα διέπραξαν γιατί η εκκλησία της αγάπης δεν τα καταδίκασε ;
quote:
Ο Χριστιανισμός δεν είναι μια θρησκεία σαν όλες τις άλλες, δεν είναι καν θρησκεία όπως την αντιλαμβάνεσαι εσύ. Είναι τρόπος ζωής!
Σε διαβεβαιώ ότι τα ίδια ισχυρίζονται οι πιστοί όλων των θρησκειών .
quote:
Αν παραβλέψουμε το γεγονός των ανθρωποθυσιών που ελάμβαναν χώρα στην αρχαία Ελλάδα, μπορούμε να παραβλέψουμε το γεγονός ότι συνέβαιναν στον υπόλοιπο κόσμο, υπό τις επιταγές των διάφορων εθνικών θρησκειών;;;;;;;
Θα σου πρότεινα να διαβάσης την Αρχαία Ελληνική Ιστορία , για να δής ότι στην Ελλάδα , οι ανθρωποθυσίες είχαν καταργηθεί κατά την ιστορική περίοδο , αλλά και προϊστορικά άν θυμάσαι οι Θεοί δεν άφησαν να θυσιαστή η Ιφιγένεια .
Αλλά μήπως και οι εβραίοι δεν θυσίαζαν τα πρωτότοκα ; ανάμνηση του γεγονότος αυτού δεν είναι η Θυσία του Αβραάμ ;
quote:
Πώς σου φαίνεται το γεγονός ότι το ΥΣΕΕ αγκαλιάζει τις πρακτικές αυτές και έχει δημιουργήσει μαζί με αυτές τις εθνικές θρησκείες την Οικουμενική των Εθνικών Εκκλησία;;

Από την στιγμή που δεν παραβιάζουν τους νόμους του Ελληνικού κράτους , ειναι αναφαίρετο δικαίωμά τους , ακόμα και ναούς να ιδρύσουν . Ή όχι;;
Και κάτι τελευταίο .
Αφού όλη αυτή η ιστορία σας στεναχωρεί , δεν μένει παρά να ανοίξετε ένα αποκλειστικά δικό σας θέμα με την ένδειξή "Μονο για Χριστιανούς" όπου θα συζητάτε αυτά που αποδέχεστε και θα παραδεχόσαστε εαυτούς και αλλήλους .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2006, 20:29:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω την εντύπωση πως επίτηδες κάνετε ότι δεν κατανοείτε κάποια πράγματα!


Βρε Sesostris εγώ σε ρωτώ για το ότι το ΥΣΕΕ δέχεται και τιμά πρακτικές ανθρωποθυσιών και εσύ μου λες για νόμους του Ελληνικού κράτους;

Δηλαδή, είναι αναφαίρετο δικαίωμά τους να χτίσουν και ναούς και να αναβιώσουν παρόμοιες πρακτικές, όπως οι ίδιοι το παραδέχονται ότι θα τις υποστηρίξουν κιόλας;;
Δες τι λένε:

http://www.wcer.org/declaration/dec_gr.htm

"Όλες οι πολιτισμικές μορφές και όλες οι αυτόχθονες θρησκείες και πίστεις πρέπει να χαίρουν ίσο βαθμό εκτιμήσεως και σεβασμού.
……
………

Ιδρύσαμε σήμερα το "World Congress of Ethnic Religions" (W.C.E.R. Παγκόσμιο Συνέδριο Εθνικών Θρησκειών), με σκοπό την βοήθεια όλων των εθνικών θρησκευτικών ομάδων και κινήσεων να επιβιώσουν και ν' αλληλοϋποστηριχθούν. Σύνθημά μας είναι "Ενότητα μέσω της Πολυμορφίας".

Σε ρωτώ και πάλι, εσύ εκτιμάς, σέβεσαι και υποστηρίζεις αυτόχθονες θρησκείες και πίστεις που δέχονται τις ανθρωποθυσίες;;;
Ή μήπως δεν δέχεσαι την πρακτική των ανθρωποθυσιών;


Edited by - Ψηλός on 02/06/2006 20:33:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2006, 21:27:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμείς, οι σύνεδροι του Παγκοσμίου Συνεδρίου των Εθνικών Θρησκειών, το οποίο διοργανώθηκε στη Βίλνα της Λιθουανίας από 20 έως 24 Ιουνίου 1998, συγκεντρωθήκαμε για να εκφράσουμε την αλληλεγγύη μας προς όλες τις εθνικές, αυτόχθονες, ιθαγενείς και / ή παραδοσιακές θρησκείες της Ευρώπης και των λοιπών ηπείρων του πλανήτη.

Όλες οι πολιτισμικές μορφές και όλες οι αυτόχθονες θρησκείες και πίστεις πρέπει να χαίρουν ίσο βαθμό εκτιμήσεως και σεβασμού. Κάθε περιοχή και κάθε έθνος έχουν τις ιδιαίτερες τοπικές τους παραδόσεις (αυτόχθων θρησκεία, κοσμοαντίληψη, μυθολογία, έθιμα κ.ά.) οι οποίες εκφράζουν την αγάπη του κάθε έθνους για τον τόπο και την Ιστορία του και καλλιεργούν τον σεβασμό προς την ιερότητα κάθε μορφής ζωής και προς τη θειότητα της Φύσεως. Όπως ακριβώς η Φύση επιβιώνει μέσω μίας ευρείας ποικιλίας των ειδών, έτσι και η ανθρωπότητα πρέπει ν'αφήνεται ν'αναπτύσσει ελεύθερα και δίχως παρεμβάσεις μία ευρεία ποικιλία πολιτισμικών εκφράσεών της.

Συμφώνως προς τις αρχαίες και παραδοσιακές αντιλήψεις μας, η Γη και ολόκληρη η πάνω της δημιουργία πρέπει να τιμάται και να προστατεύεται. Από την πλευρά μας, ως άνθρωποι, οφείλουμε ν'ανακαλύψουμε την συγκεκριμένη θέση μας μέσα στο δίκτυ της ζωής και όχι έξω από αυτό ή ξεχωριστά από την υπόλοιπη δημιουργία.

Όλοι οι σύνεδροι μοιραζόμαστε μία κοινή αντίληψη της πραγματικής θέσεώς μας μέσα στον κόσμο, η οποία αντίληψη βασίζεται σε μία κοινή ιστορική εμπειρία αν και κάποτε αυτή υπήρξε ιστορία καταπιέσεως και μισαλλοδοξίας. Οι εθνικές και / ή "παγανιστικές" θρησκείες έχουν υποστεί στο παρελθόν φρικτά τραύματα και καταστροφές από θρησκείες που διατείνονται ότι τάχα κατέχουν την μοναδική αλήθεια, όταν το δικό μας ευκταίο δεν υπήρξε άλλο από το να ζούμε σε ειρήνη και αρμονία και να επιδιώκουμε τη συνεργασία με τους ακολουθούντες διαφορετικές προς εμάς θρησκείες, βιοθεωρίες και πίστεις.

Θεωρούμε ότι η ανατολή μίας καινούργιας χρονικής περιόδου προσωπικής και διανοητικής ελευθερίας, αλλά και πανανθρώπινης ανταλλαγής απόψεων και πληροφοριών, μάς προσφέρει επιτέλους την δυνατότητα μίας νέας επιστροφής στις ιδιαίτερες δικές μας αυτόχθονες πνευματικές ρίζες για να επαναδιεκδικήσουμε την θρησκευτική μας κληρονομιά. Είμαστε λάτρεις της Φύσεως, όπως ακριβώς ήταν και το σύνολο του ανθρωπίνου είδους, τουλάχιστον στο 96% της διαρκείας της Ιστορίας του.

Οι αληθινές αυτόχθονες θρησκείες μπορούν να μάς προσφέρουν φιλότητα και σεβασμό προς όλα όσα βλέπουμε και αισθανόμαστε γύρω μας, καθώς και ανοχή προς όλες τις μορφές λατρείας που προάγουν την συναισθηματική ειλικρίνεια, την καθαρότητα των σκέψεων και την ευγενή σχέση της κάθε στιγμής της ζωής μας προς πάν ό, τι υπάρχει και ζεί.

Ας είμαστε λοιπόν υπερήφανοι για τις αναγεννηθείσες Εθνικές μας Θρησκείες και για την ιδιαίτερη οικουμενικότητά μας που παροτρύνει τους ανθρώπους να μην παραμένουν άλλο κλεισμένοι μέσα σε τείχη μίσους και φθόνου εναντίον εκείνων που βρίσκονται εκτός των συγκεκριμένων τειχών. Ας σπάσουμε όλα αυτά τα τείχη διευρύνοντας τον οπτικό ορίζοντα και την θέαση του ανθρωπίνου είδους.

Ιδρύσαμε σήμερα το "World Congress of Ethnic Religions" (W.C.E.R. Παγκόσμιο Συνέδριο Εθνικών Θρησκειών), με σκοπό την βοήθεια όλων των εθνικών θρησκευτικών ομάδων και κινήσεων να επιβιώσουν και ν' αλληλοϋποστηριχθούν. Σύνθημά μας είναι "Ενότητα μέσω της Πολυμορφίας".

(Ακολουθούν υπογραφές συνέδρων από Νορβηγία, Λεττονία, Γαλλία, Η.Π.Α., Ινδία, Δανία, Ρωσία, Γερμανία, Ελλάδα, Λευκορωσία, Βέλγιο, Τσεχία, Ουκρανία, Πολωνία, Λιθουανία και Σουηδία)

Vilnius, Lithuania, 23 Ιουνίου 1998


σορυ ψηλε αλλα εισαι μεγαλος λακαμας
που αναφερει για ανθρωποθυσιες;;;;;;;;;;;;;;;;;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2006, 23:41:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γηγενή, δεν απαιτώ να καταλάβεις.

Θέλεις επίμονα να επιβεβαιώνεις ότι είσαι σαν και το υλικό που καλύπτουν τις τρύπες στους σοφάδες.

Αν τύχει και βγάλεις τα γυαλιά του φανατισμού σου, ίσως καταλάβεις.

Έως τότε κοιμήσου ήσυχος και σίγουρος ότι έχεις καταλάβει τα πάντα και έχεις καταλήξει στα σωστά συμπεράσματα, όπως το δηλώνεις και ο ίδιος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2006, 00:19:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γηγενή, δεν απαιτώ να καταλάβεις.

Θέλεις επίμονα να επιβεβαιώνεις ότι είσαι σαν και το υλικό που καλύπτουν τις τρύπες στους σοφάδες.

Αν τύχει και βγάλεις τα γυαλιά του φανατισμού σου, ίσως καταλάβεις.

Έως τότε κοιμήσου ήσυχος και σίγουρος ότι έχεις καταλάβει τα πάντα και έχεις καταλήξει στα σωστά συμπεράσματα, όπως το δηλώνεις και ο ίδιος.


εχω καταλαβει ψηλε στεναχωριεσε γιατι δεν γενηθηκες πριν 2000 χρονια
ονειρο σου να εισουν στην ρωμη να επερνες ενα ροπαλο και να εσπαγες κανα δυο αγαλματα
και μετα αφου σε συλαμβανανε για βανδαλησμο εσυ να τργουδαγες

θεος μεγαλος δεν υπαρχει αλλος
δεν υπαρχει αλλος απο τον χριστιανικο
θεε μου γιαχβε θεε μου γιαχβε θεε μου γιαχβε μοναδικε

μετα θα σε πεταγανε μεσα στην αρενα(για τους βανδαλισμους που ειχες κανει)
και εσυ θα προσευχοσουν με την κρυφη ελπιδα να ερθει αγγελος κυριου να σε σωσει απο τα λιονταρια που τα τελευταιο τους γευμα ηταν καποιος ειδωλολατρης κλεφτης πριν τρεις μερες
κλασματα πριν κλεισουν τα σαγονια γυρω απο τον λαιμο σου θα ελεγες
<<ωω ρε πουστη τον ηπια>> και εκει ακριβως θα εχανες τον παραδεισο γιατι εχασες την πιστη σου

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2006, 02:13:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σου λέω με σιγουριά ότι δεν έχει καταγραφεί κανένα γεγονός, πουθενά και ποτέ, που δεν τιμά τον Χριστιανισμό .

250.000 κάηκαν ή διαμελίστηκαν από την Ιερά Εξέταση στο όνομα του Χριστιανισμού. Προφανώς αυτά είναι γεγονότα που τιμούν το Χριστιανισμό.

14.000 άνθρωποι σφαγιάστηκαν σαν κατσίκια στον ιππόδρομο της Θεσσαλονίκης από τις χριστιανικές ορδές του Θεοδόσιου. Προφανώς κι αυτά είναι γεγονότα που τιμούν το Χριστιανισμό.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2006, 02:34:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γηγενή, θα κάνω ακόμη μια προσπάθεια μπας και καταλάβεις.
Πιστεύω, επίσης, να βοηθήσει και τον Sesostris.

Ας ρίξουμε μια ματιά στις δηλώσεις του ΥΣΕΕ:

«Όλες οι πολιτισμικές μορφές και όλες οι αυτόχθονες θρησκείες και πίστεις πρέπει να χαίρουν ίσο βαθμό εκτιμήσεως και σεβασμού.»

Τα θετικά στοιχεία των πολιτισμών ναι, αλλά γιατί πρέπει να εκτιμούμε και να σεβόμαστε και τις αυτόχθονες θρησκείες και πίστεις;;
Πρέπει μήπως να εκτιμούμε και να σεβόμαστε και και το παρακάτω;;

http://www.nea-acropoli.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=920&Itemid=379

«Οι τελετές των Σκανδιναβών
Οι τελετές γινότανε μέσα σε δάση, συνήθως γύρω από ένα ιερό δέντρο ή γύρω από βωμό-ντόλμεν.
Μεταγενέστερα υπήρξαν κάποιοι ναοί οι οποίοι ήταν ξύλινοι. Δεν έχουν διασωθεί γιατί είτε κάηκαν από τους Χριστιανούς αργότερα, είτε μετατράπηκαν σε χριστιανική εκκλησία. Μέσα σε αυτούς τους ναούς, οι οποίοι ήταν πολύ λιτή, υπήρχαν οι αναπαραστάσεις των θεών που ήταν ξύλινα ομοιώματα.
Στις θυσίες συμπεριλαμβάνονταν και προσφορές ζώων και υπάρχουν και αναφορές για θυσίες ανθρώπων (βασικά αιχμαλώτων μιας μάχης).
»

Πόσο έξυπνα με το γλυκό «τις πολιτισμικές μορφές» πλασάρουν και το πικρό «όλες οι αυτόχθονες θρησκείες και πίστεις», και έτσι το καταπίνει ο Γηγενής το χάπι αφού είναι έξυπνα καμουφλαρισμένο και με τον αχταρμά που ακολουθεί στη συνέχεια της δήλωσής τους και περιέχει λίγες αγάπες και λουλούδια για το έθνος και τη φύση και τα περί ιερότητας της ζωής.

Βλέπεις Γηγενή!!!! βλέπεις που το ΥΣΕΕ μιλά για εκτίμηση και σεβασμό θρησκειών που επιδίδονταν σε ανθρωποθυσίες! Βέβαια μας λέει κιόλας ότι επρόκειτο για αιχμαλώτους της μάχης (δηλαδή δεύτερης ή και τρίτης, τέταρτης κατηγορίας ανθρώπων κατ’ αυτούς), ίσως σε μια προσπάθεια να απαλύνει λίγο την εντύπωση βαρβαρότητας και απέχθειας που νιώθει ο καθένας μας όταν διαβάζει για ανθρωποθυσίες και μάλιστα στο πλαίσιο μιας θρησκείας που κάθε άλλο παρά για ανθρωποθυσίες θα έπρεπε να μιλά!!

Αν είδες, στην παραπομπή αυτή για τις τελετές των Σκανδιναβών υπάρχει και αναφορά σε Χριστιανούς, και μάλιστα είναι κάτι που πιστεύω θα σε ικανοποιεί αφάνταστα αφού μιλά για τους κακούς Χριστιανούς που τόσο καιρό παιδεύεσαι και εσύ να μας πείσεις ότι είναι τελικά αυτοί οι Χριστιανοί!
Βλέπεις λοιπόν ότι δεν έψαξα για στοιχεία στους «Χριστιανομάχους απολογητές» (σου αρέσει ο χαρακτηρισμός;;)


Λένε επίσης οι του ΥΣΕΕ:

« .........όταν το δικό μας ευκταίο δεν υπήρξε άλλο από το να ζούμε σε ειρήνη και αρμονία και να επιδιώκουμε τη συνεργασία με τους ακολουθούντες διαφορετικές προς εμάς θρησκείες, βιοθεωρίες και πίστεις.»

Μιλάμε για πολύ υποκρισία!!!!!
Βρε τους αθεόφοβους, έχουν στολίσει με τους χειρότερους χαρακτηρισμούς το Χριστιανισμό και τον κλήρο όλο και δεν ντρέπονται να λένε ότι επιδιώκουν τη συνεργασία με τις διαφορετικές προς αυτούς θρησκείες, βιοθεωρίες και πίστεις;;;;;;;;;;;;;;


Όλη η δήλωσή τους, κατ΄ εμέ είναι ύβρις και καπέλωμα όλων αυτών των αξιών που ευαγγελίζονται, διότι αν τους ψάξεις και ερευνήσεις τη γενικότερη στάση και συμπεριφορά τους απέναντι στο «διαφορετικό», θα δεις ότι ούτε σέβονται και κάθε άλλο παρά ανεκτικοί και τιμητές των αξιών αυτών είναι!!!!!


Δεν θα καθίσω εδώ τώρα να παραθέσω και να σχολιάσω τη δήλωσή τους όλη, αλλά θα τελειώσω την παρέμβασή μου με κάτι που μου έκανε εντύπωση.

Κλείνοντας τη δήλωσή τους, στην ελληνική μετάφραση βλέπουμε να γράφει:

«Ιδρύσαμε σήμερα το "World Congress of Ethnic Religions" (W.C.E.R. Παγκόσμιο Συνέδριο Εθνικών Θρησκειών), με σκοπό την βοήθεια όλων των εθνικών θρησκευτικών ομάδων και κινήσεων να επιβιώσουν και ν' αλληλοϋποστηριχθούν. Σύνθημά μας είναι "Ενότητα μέσω της Πολυμορφίας".
.......................................
(Ακολουθούν υπογραφές συνέδρων από Νορβηγία, Λεττονία, Γαλλία, Η.Π.Α., Ινδία, Δανία, Ρωσία, Γερμανία, Ελλάδα, Λευκορωσία, Βέλγιο, Τσεχία, Ουκρανία, Πολωνία, Λιθουανία και Σουηδία)»

Μα γιατί δεν παραθέτουν τις υπογραφές των συνέδρων να δούμε και εμείς ποια είναι αυτά τα άτομα;;; Μήπως υπάρχει κάποιος λόγος;;

Αν πας όμως στην αγγλική έκδοση θα δεις ότι περιέχονται τα ονόματα των συνέδρων:

«Oyvind SILJEHOLM ARNESEN (Norway), Hans BERGHMANS (Belgium), Janis BRIKMANIS (Latvia), Denis DORNOY (France), Audrius DUNDZILA (USA), Arwind GHOSH flndia), Morten GROLSTED (Denmark), Surinder Paul ATTRI (India), Vadim KAZAKOV (Russia), Stefan KLUGE (Germany), Todor KASHKUREVICH (Belarus), Koenraad LOGGHE (Belgium), Giuseppe MAlELLO (Czech), Halina LOZKO (Ukraine), Geza von NEMENYI (Germany), Stashko POTRSHEBOVSKI (Poland), Vlasis RASSIAS (Greece), Rajinder SINGH (India), Nikolaj SPERANSKIJ (Russia), Michael Strmiska (USA), Jonas TRINKUNAS (Lithuania), Lila WIBERG (Sweden), Catrin WILDGRUBE (Germany)
Vilnius, Lithuania, 23rd June l998»

Γιατί άραγε στην ελληνική μετάφραση παραλείπονται τα ονόματα των συνέδρων και ιδρυτικών στελεχών της Οικουμενικής των Εθνικών Εκκλησίας;;;;;;;;

Λέτε να πρόκειται για μια τυχαία παράληψη;;;;;;;;;;; Λέτε;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Ο Αδιάβαστος και ο Sesostris τι έχουν να πουν έπ’ αυτού;

Edited by - Ψηλός on 03/06/2006 02:42:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2006, 03:06:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βρε Sesostris εγώ σε ρωτώ για το ότι το ΥΣΕΕ δέχεται και τιμά πρακτικές ανθρωποθυσιών και εσύ μου λες για νόμους του Ελληνικού κράτους;
Δηλαδή, είναι αναφαίρετο δικαίωμά τους να χτίσουν και ναούς και να αναβιώσουν παρόμοιες πρακτικές, όπως οι ίδιοι το παραδέχονται ότι θα τις υποστηρίξουν κιόλας;;
Ψηλός
Φίλε Ψηλός , κατ αρχήν μην αγχώνεσαι , και εξήγησέ μου που είδες εσύ γραμμένα στην διακήρυξή τους τα περί ανθρωποθυσιών , οι άνθρωποι για την ανάγκη αναβίωσης των αρχαίων εθνικών θρησκειών κάνουν λόγο .
Φυσικά και έχουν κάθε δικαιωμα και να χτίσουν ναούς και να τελούν τις ιεροπραξίες τους , εφ'όσον δεν παραβαίνουν τους νόμους και το σύνταγμα .
Είδες εσύ πουθενά στο σύνταγμα ή σε κανένα νόμο να επιτρέπονται οι ανθρωποθυσίες κατ εξαίρεση γιά λατρευτικούς σκοπούς;;
Ούτε ζώα να θυσιάσουν δεν έχουν δικαίωμα γιατί σύμφωνα με τον νόμο απαγορεύεται η σφαγή εκτός οργανωμένου σφαγείου , το πολύ πολύ να θυσιάσουν κανένα κόκορα , ή να αγοράσουν από τον χασάπη κανένα αρνί για να κάψουν τα εντόσθιά του στον βωμό .( Πλάκα κάνω )
Καί για να μιλήσουμε σοβαρά , οι άνθρωποι έχουν θεσπίσει τις αναίμακτες θυσίες και αρκούνται στην προσφορά καρπών , ανθέων και δημητριακών .
Αν και υποψιάζομαι , ότι όλη αυτή η βαβούρα και το ράδιο αρβύλα περί ανθρωποθυσιών , γίνεται κυρίως από τον φόβο του ότι αν επιτραπεί να ιδρυθούν ναοί εθνικών , θα αρχίσει να λακίζη προς τα κει το χριστεπώνυμον πλήρωμα των εκκλησιών και άντε να τους μαζέψης μετά .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2006, 03:29:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΙΟΣ ΕΚΑΨΕ ΤΟ 64 μχ ΤΗΝ ΡΩΜΗ ?



εγω ρε παιδια, αλλά κατα λαθος!!!


κοιμηθηκα με αναμενο τσιγαρο σε ξυλινη καλυβα με αχυρενια σκεπη


εφαγα μια περιουσια σε "αναδρομες" για να το ανακαλυψω...


σορυ...

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2006, 04:01:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
υπάρχουν και αναφορές για θυσίες ανθρώπων

υπαρχουν και αναφορες

τιποτα τεκμηριωμενο

οπως υπηρχαν και αναφορες στην ρωμη οτι καποιοι μαζευονταν στις κατακομβες και ετρωγαν ανθρωπινο κρεας και επιναν το αιμα του
να δεις πως τους ελεγαν

ιστορικα εχουμε καποιες τελετουργικες καυσεις ανθρωπων ζωντανων για να ελευθερωσουν την ψυχη τους απο τα δαιμονια

αν θες βεβαια μπορουμε να δουμε και εναν πολυ καλο προφητη που αφου ειχε παρακαλεσει τον θεο του να τημωρησει καποια παιδια που τον κοροιδευαν για την φαλακρα του ο θεος εστειλε δυο αρκουδες και τα εφαγαν
στην συνεχεια εβαλε ενα στοιχημα με μερικους ιερεις(150 αν δεν κανω λαθος) του θεου βααλ οι ιερεις εχασαν και αυτος τους εκοψε σε τελετουργικη θυσια τους λαιμους

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2006, 04:16:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Βρε Sesostris εγώ σε ρωτώ για το ότι το ΥΣΕΕ δέχεται και τιμά πρακτικές ανθρωποθυσιών και εσύ μου λες για νόμους του Ελληνικού κράτους;
Δηλαδή, είναι αναφαίρετο δικαίωμά τους να χτίσουν και ναούς και να αναβιώσουν παρόμοιες πρακτικές, όπως οι ίδιοι το παραδέχονται ότι θα τις υποστηρίξουν κιόλας;;
Ψηλός
Φίλε Ψηλός , κατ αρχήν μην αγχώνεσαι , και εξήγησέ μου που είδες εσύ γραμμένα στην διακήρυξή τους τα περί ανθρωποθυσιών , οι άνθρωποι για την ανάγκη αναβίωσης των αρχαίων εθνικών θρησκειών κάνουν λόγο .
Φυσικά και έχουν κάθε δικαιωμα και να χτίσουν ναούς και να τελούν τις ιεροπραξίες τους , εφ'όσον δεν παραβαίνουν τους νόμους και το σύνταγμα .
Είδες εσύ πουθενά στο σύνταγμα ή σε κανένα νόμο να επιτρέπονται οι ανθρωποθυσίες κατ εξαίρεση γιά λατρευτικούς σκοπούς;;
Ούτε ζώα να θυσιάσουν δεν έχουν δικαίωμα γιατί σύμφωνα με τον νόμο απαγορεύεται η σφαγή εκτός οργανωμένου σφαγείου , το πολύ πολύ να θυσιάσουν κανένα κόκορα , ή να αγοράσουν από τον χασάπη κανένα αρνί για να κάψουν τα εντόσθιά του στον βωμό .( Πλάκα κάνω )
Καί για να μιλήσουμε σοβαρά , οι άνθρωποι έχουν θεσπίσει τις αναίμακτες θυσίες και αρκούνται στην προσφορά καρπών , ανθέων και δημητριακών .
Αν και υποψιάζομαι , ότι όλη αυτή η βαβούρα και το ράδιο αρβύλα περί ανθρωποθυσιών , γίνεται κυρίως από τον φόβο του ότι αν επιτραπεί να ιδρυθούν ναοί εθνικών , θα αρχίσει να λακίζη προς τα κει το χριστεπώνυμον πλήρωμα των εκκλησιών και άντε να τους μαζέψης μετά .

Οι ανθρωποθυσίες αποτελούσαν μέρος του λατρευτικού τυπικού των θρησκειών αυτών (πιο κάτω θα σου παραθέσω κάτι που μαρτυρά ότι γινόταν και στην αρχαία Ελλάδα ανθρωποθυσίες).

Αν λοιπόν αυτοί οι κύριοι μαζί με τους υπόλοιπους του WCER επιθυμούν να αναβιώσουν τις εθνικές θρησκείες του κόσμου όλου, τότε δεν μπορεί να μην αναβιώσουν και τις εν λόγω πρακτικές!!

Αν δεν το κάνουν, τότε δεν μπορούμε να μιλάμε πια για τις "πατρώες θρησκείες" αλλά για ένα προϊόν επεξεργασμένο σύμφωνα με τη βούληση ορισμένων και κομένο και ραμένο έτσι ώστε να είναι ευκολόπεπτο από τους σύγχρονους ανθρώπους που έχουν καταθέσει σε αυτούς τους λωποδύτες τις ελπίδες τους για όσα με δόλο τους υπόσχονται οι του WCER στις ψευτοδηλώσεις τους.

Βέβαια, αν το ΥΣΕΕ και το WCER γενικότερα, δεν αποδέχονται τις πρακτικές αυτές (των ανθρωποθυσιών) και τις αφαιρούν ή αποσιωπούν από τις παγανιστικές θρησκείες που υποτίθεται ότι υποστηρίζουν, σημαίνει αυτομάτως ότι απορρίπτουν και τις ίδιες τις θρησκείες εφόσον δεν νοείται «πατρώα θρησκεία» προσαρμοσμένη στα δικά τους μέτρα, έτσι δεν είναι;;

Θέλει μεγάλη προσοχή!! Εγώ πιστεύω ακράδαντα πως πρόκειται για λύκους που έχουν ενδυθεί ενδυμασία προβάτου!!!

Προωθούν νεοποχίτικες αντιλήψεις (το λένε άλλωστε και σε κάποιο σημείο των δηλώσεών τους) και υποστηρίζουν την παγκοσμιοποίηση (κάτι παρόμοιο με αυτό που ζούμε ήδη στην παγκοσμιοποιημένη κοινωνία μας) και του πνευματικού πλούτου και ιδιαιτερότητας κάθε λαού!!
Όλα αυτά βέβαια γίνονται για συγκεκριμένους σκοπούς και αποβλέπουν σε συγκεκριμένα οφέλη.
-----------------------------

Ορίστε αυτό που σου υποσχέθηκα πιο πάνω:


Λοιπόν, μιας που ασχολούμαστε τελικά και με τις ανθρωποθυσίες, αν και δεν αναφέρθηκα στις ανθρωποθυσίες στην αρχαία Ελλάδα προκειμένου να επικεντρώσουμε την προσοχή μας στο ΥΣΕΕ, αφού μίλησες γι’ αυτό Sesostri, βρήκα κάτι πολύ ενδιαφέρον, το οποίο και προέρχεται από ιστοσελίδα «αδελφάκι» του ΥΣΕΕ.

Πάντως, αν και αυτές οι ιστοσελίδες παραδέχονται την εκτέλεση ανθρωποθυσιών στην αρχαία Ελλάδα, και εσείς συνεχίζετε να τις αρνείστε, τότε φίλοι μου είστε καρά-πωρωμένοι μέχρι εκεί που δεν παίρνει!!

Τόση τύφλωση, πρώτη φορά τη βλέπω

Ειδικά αφιερωμένο για εσάς:

http://www.ekivolos.gr/thriskeia.pdf

«ΠΟΛΙΤΕΤΙΚΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΟΥ
ΑΡΧΑΙΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΟΣΜΟΥ / Θρησκεία

ΕΚΗΒΟΛΟΣ

Τα Θαργήλια και τα Πυανόψια τελούνταν προς τιμήν του Απόλλωνα. Τα Θαργήλια, που περιλάμβαναν και τελετές για την Αρτέμιδα, εορτάζονταν τον Μάιο/Ιούνιο. Στον Απόλλωνα προσφέρονταν οι πρώτοι, μη ωριμασμένοι ακόμη, καρποί καθώς και «άρτος ζυμωμένος με αυτούς τους καρπούς (θάργηλος). Στις τελετές γινόταν παράκληση για καλή καρποφορία και μάλιστα η γιορτή συνοδευόταν από καθαρμό των Αθηναίων για τον σκοπό αυτό. Πολλές φορές, κατά την διάρκεια των τελετών, δύο κακοποιοί που επρόκειτο να θανατωθούν, περιφέρονταν στους δρόμους με σύκα κρεμασμένα στον λαιμό τους. Ονομάζονταν φαρμακοί και καθάρματα και η αποπομπή τους αποσκοπούσε στον καθαρμό ανδρών και γυναικών. Δηλαδή, σκοπός της συγκεκριμένης ιεροτελεστίας ήταν οι φαρμακοί (εξ ου και φάρμακο = γιατρικό) να απορροφήσουν το μίασμα από όλους τους κατοίκους και τελικά να εκδιωχθούν ή θανατωθούν για να καθαρισθεί η Πόλη.»

Με τις υγείες σας.

Edited by - Ψηλός on 03/06/2006 04:36:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2006, 04:46:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
βρε ψηλε δεν σου βγαινει

αφου το λεει ξεκαθαρα αυτο ιπου περιφερονταν ηταν ατομα που θα θανατωνονταν για τις πραξεις τους κακοποιοι ηταν
λες ακομη πως αυτο δεν γινοταν καθε χρονο αλλα οταν ειχαν ατομα που ειχαν καταδικαστει με θανατο
και στο τελος του καθαρισμου της πολης αφου ειχαν τραβηξει επανω τους ολων τα κρυματα η τους σκοτωναν η τους ελευθερωναν
κατι αναλογο που εγινε και στην επιλογη μεταξυ βαραβα και χριστου
και εκει οι εβραιοι εδιναν καποιες φορες σε καποιον που θα θανατωνοταν για τις πραξεις του χαρη

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2006, 04:58:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στον Απόλλωνα προσφέρονταν οι πρώτοι, μη ωριμασμένοι ακόμη, καρποί καθώς και «άρτος ζυμωμένος με αυτούς τους καρπούς (θάργηλος).

Δεν ήξερα ότι η προσφορά των καρπών συνιστά ανθρωποθυσία.

quote:
Πολλές φορές, κατά την διάρκεια των τελετών, δύο κακοποιοί που επρόκειτο να θανατωθούν, περιφέρονταν στους δρόμους με σύκα κρεμασμένα στον λαιμό τους. Ονομάζονταν φαρμακοί και καθάρματα και η αποπομπή τους αποσκοπούσε στον καθαρμό ανδρών και γυναικών. Δηλαδή, σκοπός της συγκεκριμένης ιεροτελεστίας ήταν οι φαρμακοί (εξ ου και φάρμακο = γιατρικό) να απορροφήσουν το μίασμα από όλους τους κατοίκους και τελικά να εκδιωχθούν ή θανατωθούν για να καθαρισθεί η Πόλη

Η ανθρωποθυσία που περιγράφεις υπάρχει ως τις μέρες μας με το όνομα "θανατική καταδίκη". Τα (εσκεμμένα;) λάθη που κάνεις:

1. Η θυσία είναι προσφορά προς τους Θεούς. Όπως αναφέρεις και συ, η προσφορά ήταν οι καρποί, όχι οι άνθρωποι. Άρα δε μιλάμε για θυσία.

2. Η θανάτωση ή η εκδίωξη του κακοποιού ήταν ουσιαστικά η ικανοποίηση του "κοινού περί δικαίου αίσθημα". Δεν ήταν προσφορά στο Θεό.

3. Η ανθρωποθυσία στους αρχαίους Έλληνες ήταν απαράδεκτη και βάρβαρη πράξη, συνιστούσε δε βλασφημία προς τους Θεούς, όπως αναφέρει π.χ. ο Παυσανίας.

4. Με τον ίδιο τρόπο δεν ήταν ανθρωποθυσία ο λιθοβολισμός που ήταν στην ουσία λυντσάρισμα από τον εβραϊκό όχλο κάποιου βλάσφημου (όχι κακοποιού).

5. Στις θρησκείες που δεχόταν τις ανθρωποθυσίες, όπως αυτή των Αζτέκων, το θύμα θα έπρεπε να είναι αμόλυντο (γι'αυτό συχνά θυσιάζανε παιδιά όπως ανακάλυψαν ερευνητές) (πηγή: National Geographic, Ελληνική Έκδοση, Ιούνιος 2002). Άρα ακόμη κι αυτοί δεν θα θυσίαζαν κακοποιούς.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2006, 12:36:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σαράντα πέντε μάστοροι κι εξήντα μαθητάδες
τρεις χρόνους εδουλεύανε της Άρτας το γιοφύρι.
Ολημερίς εχτίζανε κι αποβραδί γκρεμιέται.
Μοιριολογούν οι μάστορες και κλαιν οι μαθητάδες:

– Αλίμονο στους κόπους μας, κρίμα στες δούλεψές μας,
ολημερίς να χτίζομε, το βράδυ να γκρεμιέται.

Και το στοιχειό ’ποκρίθηκεν απ’ τη δεξιά καμάρα:

– Αν δε στοιχειώσετ’ άνθρωπο, τοίχος δε θεμελιώνει·
και μη στοιχειώσετ’ ορφανό, μη ξένο, μη διαβάτη,
παρά του πρωτομάστορα την ώρια τη γυναίκα,
πόρχετ’ αργά τ’ αποταχιά,* πόρχετ’ αργά το γιόμα.*

Τ’ άκουσ’ ο πρωτομάστορας και του θανάτου πέφτει·
κάνει γραφή και στέλνει την με το πουλί τ’ αηδόνι.
«Αργά ντυθεί, αργ’ αλλαχτεί, αργά να πάει το γιόμα,
αργά να πάει και να διαβεί της Άρτας το γιοφύρι.»
Και το πουλί παράκουσε κι αλλιώς επήγε κι είπε:

– Γοργά ντύσου, γοργ’ άλλαξε, γοργά να πας το γιόμα,
γοργά να πας και να διαβείς της Άρτας το γιοφύρι.

Νά τηνε και ξανάφανεν από την άσπρη στράτα.
Την είδ’ ο πρωτομάστορας, ραγίζετ’ η καρδιά του.

Από μακριά τους χαιρετά κι από μακριά τους λέγει:

– Γειά σας, χαρά σας, μάστορες κι εσείς οι μαθητάδες,
μα τ’ έχει ο πρωτομάστορας κι είν’ έτσι χολιασμένος;*
– Το δαχτυλίδι τόπεσε στην πρώτη την καμάρα
και ποιος να μπει και ποιος να βγει το δαχτυλίδι νά ’βρει;
– Μάστορα, μην πικραίνεσαι, κι εγώ να πά’ σ’ το φέρω·
εγώ να μπω και εγώ να βγω, το δαχτυλίδι νά ’βρω.

Μηδέ καλά κατέβηκε, μηδέ στη μέση επήγε.

– Τράβα καλέ μ’, την άλυσο, τράβα την αλυσίδα,
τ’ όλον τον κόσμ’ ανάγυρα* και τίποτες δεν ήβρα.

Ένα πηχάει με το μυστρί κι άλλος με τον ασβέστη,
παίρνει κι ο πρωτομάστρας και ρίχνει μέγα λίθο.

– Αλίμονο στη μοίρα μας, κρίμα στο ριζικό μας,
τρεις αδερφάδες ήμασταν κι οι τρεις κακογραμμένες.
Η μια ’χτισε το Δούναβη κι η άλλη τον Αυλώνα,
κι εγώ η πλιο στερνότερη της Άρτας το γιοφύρι.
Καθώς τρέμ’ η καρδούλα μου, να τρέμει το γιοφύρι·
κι ως πέφτουν τα μαλλάκια μου, να πέφτουν οι διαβάτες.
– Κόρη, τον λόγον άλλαξε κι άλλη κατάρα δώσε,
πόχεις μονάκριβ’ αδερφό, μη λάχει και περάσει.

Κι αυτή το λόγον άλλαξε κι άλλη κατάρα δίνει:

– Σίδερον η καρδούλα μου, σίδερο το γιοφύρι,
σίδερο τα μαλλάκια μου, σίδερο κι οι διαβάτες.
Τι έχω αδερφό στην ξενιτιά, μη λάχει και περάσει.

quote:
κτίσθηκε όταν η Άρτα έγινε πρωτεύουσα πόλη στο Δεσποτάτο της Ηπείρου ίσως και επί Δεσπότη Μιχαήλ Β' Δούκα. Χρονολογίες οικοδόμησης φέρονται κατ΄ άλλους το 1602 κατ΄ άλλους το 1606.

Ο Μητροπολίτης Άρτας Σεραφείμ (κκ Ξενόπουλος) έχει σημειώσει ότι αυτή κτίσθηκε κατά μία παράδοση από κάποιον Αρταίο ορθόδοξο παντοπώλη.


μια τρανταχτη αποδειξη οτι οι χριστιανοι τουλαχιστον μεχρι τον 17 αιωνα εκαναν ανθρωποθυσιες

και αν ηταν μονο της αρτας το γεφυρι θα ελεγα οτι ηταν ενα λαθος που εκαναν οι χτιστες αλλα εδω μας λεει οτι απο την ιδια οικογενεια μια κορη χτιστικε στον δουναβη και η αλλη στον αυλωνα
απο αυτη την μαρτυρια βλεπουμε οτι ηταν συχνο φαινομενο το χτισιμο στα θεμελια καποιου ανθρωπου

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2006, 14:40:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν κατάλαβα καλά, προκειμένου να δικαιολογήσετε τις δολοφονίες αυτές, προσπαθείτε να τις κάνετε να φανούν ως απλές εκτελέσεις θανατικών καταδικών, και όχι ως ανθρωποθυσίες που ελάμβαναν χώρα κατά την τέλεση θρησκευτικών τελετών, σωστά;;;

Κοίτα να δεις που μαθαίνουμε και καινούργια πράγματα.

Λυπάμαι που θα σας απογοητεύσω, καλή η προσπάθειά σας, αλλά ανώφελη.

Τα Θαργήλια και τα Πυανόψια τελούνταν προς τιμήν του Απόλλωνα.
…………………………………………………………………………………………………………….. Πολλές φορές, κατά την διάρκεια των τελετών, δύο κακοποιοί που επρόκειτο να θανατωθούν, περιφέρονταν στους δρόμους με σύκα κρεμασμένα στον λαιμό τους. Ονομάζονταν φαρμακοί και καθάρματα και η αποπομπή τους αποσκοπούσε στον καθαρμό ανδρών και γυναικών. Δηλαδή, σκοπός της συγκεκριμένης ιεροτελεστίας ήταν οι φαρμακοί (εξ ου και φάρμακο = γιατρικό) να απορροφήσουν το μίασμα από όλους τους κατοίκους και τελικά να εκδιωχθούν ή θανατωθούν για να καθαρισθεί η Πόλη.»

*****Γηγενή μου λυπάμαι που σε στεναχωρώ και σου χαλώ το παραμύθι αλλά έτσι έχουν δυστυχώς τα πράγματα.

Κοίτα να δεις ο Γηγενής ο «ακριβοδίκαιος» που δεν ξεφεύγει ούτε σπιθαμή παραπέρα από την ακριβή ερμηνεία των λέξεων, έχει «δυσκολίες» να κατανοήσει τις πιο απλές προτάσεις!!!

Ψάξε Γηγενή μου ψάξε να βρεις τρόπους να αποφύγεις αυτά που δεν σου αρέσουν!!

Θα σε συμβούλεβα να ρωτήσεις και τον Αδιάβαστο, ίσως μπορέσει να σε βοηθήσει, μπορεί να ξέρει κι αυτός κανένα γιοφύρι!!

:))

Edited by - Ψηλός on 03/06/2006 14:47:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2006, 15:08:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν κατάλαβα καλά, προκειμένου να δικαιολογήσετε τις δολοφονίες αυτές, προσπαθείτε να τις κάνετε να φανούν ως απλές εκτελέσεις θανατικών καταδικών, και όχι ως ανθρωποθυσίες που ελάμβαναν χώρα κατά την τέλεση θρησκευτικών τελετών, σωστά;;;


ηταν θανατοποινητες και η ολη περιφορα τους σκοπο ειχε να τραβηξει επανω τους τις αρνητικες πραξεις των κατοικων
σκοπο ειχε να καθαριστει η πολη
δεν θυσιαζονταν σε βωμο
ουτε για να ευχαριστησουν κανεναν θεο
και οπως λεει το κειμενο που μας παρεδωσες
η τους θανατωναν η τους εδιωχναν απο την πολη

ανθρωποθυσια ειναι ο τελετουργικος θανατος καποιου ανθρωπου
με σκοπο να ηρεμησει καποια θεοτητα

παραδειγμα το γεφυρι της αρτας

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2006, 16:10:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
και αν ηταν μονο της αρτας το γεφυρι θα ελεγα οτι ηταν ενα λαθος που εκαναν οι χτιστες αλλα εδω μας λεει οτι απο την ιδια οικογενεια μια κορη χτιστικε στον δουναβη και η αλλη στον αυλωνα
απο αυτη την μαρτυρια βλεπουμε οτι ηταν συχνο φαινομενο το χτισιμο στα θεμελια καποιου ανθρωπου

Κι αυτή η οικογένεια πια ήταν πραγματικά άτυχη!
Πάντως, θα συμφωνήσω οτι το χτίσιμο των ανθρώπων ήταν συχνό φαινόμενο πριν χρόνια αλλά δε νομίζω οτι οι λόγοι ήταν για να "στεριώσει" κάποιο κτίσμα...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tryfield
Μέλος 2ης Βαθμίδας


194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2006, 16:56:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tryfield  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου σας χαιρετώ,

Διάβασα το βιβλίο Αντιγνώση εδώ και καιρό, και αυτό που μπορώ να πω είναι πως είναι ένα πολύ καλογραμμένο βιβλίο. Καλογραμμένο, μέσα από την υποκειμενική σκοπιά της συγγραφέως. Μιάς συγγραφέως που δεν αρνείται σε πάρα πολλά σημεία, την πηγή της υποκειμενικότητά της.

Και η πηγή αυτήν βρίσκεται μέσα στην παιδική της ηλικία. Το περιβάλλον της αυστηρής θρησκευτικής διαπαιδαγώγησης μέσα στο οποίο μαθήτευσε, δημιούργησαν όλες εκείνες τις προυποθέσεις ώστε ένα "ανυπότακτο πνεύμα" να εναντιωθεί σε όλα εκείνα τα πρέπει και τις απαγορεύσεις που προσπάθησαν να της επιβάλλουν.

Ενήλικας πια, έξυπνη και μορφωμένη, θέλησε να δώσει τη δική της απάντηση για όλα αυτά που "στοίχειωσαν" την παιδική της αθωώτητα. Κανείς μας δεν μπορεί να κατηγορίσει τη θέλησή της να δώσει μια απάντηση σε όλους εκείνους που περιορίσανε την ελευθερία της, κάτω από το μανδύα ενός θρησκευτικού καθωσπρεπισμού.

Έξυπνη, και φανερά διαμορφωμένη μέσα από τις αριστερές ιδεολογίες της εποχής, προσπάθησε να δώσει τη δικιά της εκδοχή των πραγμάτων, βασισμένη σε πάμπολες ιστορικές αναφορές και παραδείγματα της εποχής. Το πλήθος των πηγών που παραθέτει φανερώνει τη μεθοδικότητά της αλλά συνάμα και το πνευματικό της εύρος. Που της επιτρέπει παρόλη την υποκειμενικότητα των προθέσεών της, να κινείται με τη χροιά της αντικειμενικότητας, έστω κι αν κρύβει έντεχνα τον έντονο συναισθηματισμό της κάτω από την αγάπη της για έναν "χαμένο" και κυνηγημένο ελληνισμό.

Και ποιά ήταν η εκδοχή της; Ακριβώς ότι ο Ιησούς ήταν ένας πρώιμος πρωλετάριος επαναστάτης της εποχής, που το εβραικό θρησκευτικό ιερατείο χρησιμοποιώντας έναν "Δούρειο ίππο" τον Παύλο, άλωσε εκ των έσω το πραγματικό νόημα της διδασκαλίας του, και το χρησιμοποιήσανε εναντίων των ελληνόφωνων πληθυσμών της Αν. Μεσογείου τους οποίους και θεωρούσαν ως μια μέγιστη απειλή για την επιβίωση του Ιουδαικού έθνους.

Μέσα σε όλη αυτήν τη πλεκτάνη των ιερατείων, που εθνικοί και εβραίοι κεφαλαιοκράτες και εξουσιαστές συμμαχούνε για να πνίξουνε το πρωλετάριο του μη προνομιούχου Έλληνα, και κατ΄ επέκταση του φιλελεύθερου ελληνικού πολιτισμού της δημοκρατίας και της ελευθερίας, μέσα σε όλη αυτήν τη δολοπλοκία, ο ελληνισμός βρίσκεται τελικά υποδουλωμένος. Τώρα αν κάψανε και τη Ρώμη ειλικρινά δεν έχω ανοίξει καιρό τώρα το βιβλίο και δεν το θυμάμαι. Αλλά για να το λέτε κάπως έτσι θα το έγραψε.

Αυτό που τελικά βλέπω μέσα στο forum να συμβαίνει είναι από τη μια τους υπερασπιστές του χριστιανισμού και τους υπόλοιπους άλλους να ξεσπαθώνουν στη βάση της λογικής ανάλυσης. Ποιά λογική είναι σωστή;
Η δικιά μου ή η δικιά σου; Ποιός έχει δίκιο; Εγώ η λογική χριστιανός ή εσύ ο ό,τι θες λογική;

Και στη μέση βλέπω τον πόλεμο των λογικών...

Φωνάζουν η λογικές, λένε η λογικές, κρίνουν η λογικές, προσπαθούν οι λογικές να ανακαλύψουν, μήπως την αλήθεια; Βρε σεις μήπως ψάχνετε την αλήθεια στη λογική σας; Βλέπω τις λογικές να επικαλούνται τη λογική για να γνωρίσουν την αλήθεια. Τώρα που είναι η αλήθεια στη λογική; Που κρύβεται η αλήθεια; Ποιά είναι η αλήθεια; Μήπως η αλήθεια είναι η λογική; Μήπως η αλήθεια κρύβεται στο ποιός έκαψε τη Ρώμη; Μήπως η αλήθεια κρύβεται στο ερώτημα αν υπήρξε ο Χριστός με βάση τη λογική;

Μήπως η αλήθεια κρύβεται στο λογικό συσχετισμό, πως αν έκαψαν οι χριστιανοί τη Ρώμη τότε αποκλείεται ο Χριστός να υπήρξε και να δίδαξε την αγάπη; Μήπως η αλήθεια κρύβεται στη λογική πως αφού ο Χριστός υπήρξε και δίδαξε την αγάπη αποκλείεται οι χριστιανοί να κάψανε τη Ρώμη; Μήπως η αλήθεια κρύβεται μέσα στα βιβλία της λογικής; Μήπως κανένα βιβλίο σου λέει και σου αποδεικνύει βιωματικά την αλήθεια της ζωής, της ύπαρξης; Που φανερώνεται τελικά η αλήθεια; Που φανερώνεται τελικά η μεγάλη των πάντων αλήθεια; Αυτήν δεν ψάχνετε όλοι, και οι μεν και οι δε;

Αλλά βλέπω πως για να υποστηρίζεται με τέτοιο πάθος πίστης την αλήθεια των λογικών σας, πάει να πει πως μάλλον την έχετε βρει την αλήθεια. Αλλιώς δεν εξηγείτε τέτοιο μένος για την αλήθεια... των λογικών.
Η λογική είναι ένα μικρός μέρος της αλήθειας, δεν είναι η αλήθεια...
Αλλά τι λέω τώρα, αφού και εμείς και αυτοί, πιστεύουμε στην αλήθεια των λογικών. Όλοι πιστεύουμε στην αλήθεια των λογικών μας, και επειδή η λογική έγινε ο βασιλιάς της αλήθειας κάνει "πόλεμο" σε όποιον δε συμφωνεί με την εξουσία του. Σε όποιον δεν πιστεύει στην εξουσία του, που πηγάζει ακριβώς από την ισχύ της αλήθειας που φέρει. Κι όσο πιο μεγάλη η ισχύς της αλήθειας που φέρει, τόσο πιο αδυσώπητος ο πόλεμος που κάνει. Τόσο μεγαλύτερη η μανία του να μη χάσει την πηγή της ισχύς του, την πηγή της αλήθειας του. Την ουσία της πίστης του.

Με την πίστη σου μπαίνεις (στην αλήθεια), αλλά και με την πίστη σου βγαίνεις (από την αλήθεια). Και ενώ είσαι μέσα είσαι και έξω. Και εκεί που λες πως δεν πιστεύεις με την πίστη σου μπήκες στην απιστία, όπου κι αν αυτήν αναφέρεται. Και αυτός που λέει πως πιστεύει, με την πίστη του μπήκε στο πιστεύω του όποιο κι αν είναι αυτό.

Τώρα πια από όλες τις πίστες έχει την αλήθεια, αυτό μάλλον θα το πουν οι λογικές που έχουν και την εξουσία. Την εξουσία να δέχονται ή να απορρίπτουν την αλήθεια.

Ποιός έκαψε τελικά τη Ρώμη; Ποιός αποφασίζει για την αλήθεια; Η λογική ή πίστη; Ποιός είναι ο κυρίαρχος τελικά, ο βασιλιάς λογική ή η ομολογία πίστης που δίνει την ισχύ στο βασιλιά;

Σας ευχαριστώ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2006, 00:37:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ "ΨΗΛΟΣ" ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΠΕΙΘΕΣΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙΣ , ΦΡΟΝΤΙΣΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΙΑΣΤΕΙΣ ΑΙΧΜΑΛΩΤΟΣ ΠΟΛΕΜΟΥ ΑΠΟ ΣΚΑΝΔΙΝΑΒΟΥΣ ΠΑΓΑΝΙΣΤΕΣ !!!
Φίλοι μου , με εξαίρεση την χιουμοριστική απάντηση του jonniebegood και τον εύστοχο κατά την γνωμη μου προβληματισμό του Tryfield , οι υπόλοιποι έχουμε εδώ και καιρό ξεφύγει από το θέμα μας το οποίο κατάφερε ο Ψηλός να εκτρέψη σε αντιπαράθεση άν γινόντουσαν ή όχι ανθρωποθυσίες στην αρχαία Ελλάδα .
Για να μην θεωρηθει ότι στερούμαστε επιχειρημάτων για ένα τέτοιο διάλογο ανοίγω σήμερα κιόλας ένα νέο θέμα με αυτόν τον τίτλο , αφού ευχαριστήσω όλους τους φίλους για την συμμετοχή τους στο παρόν .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2006, 03:35:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΦΙΛΕ "ΨΗΛΟΣ" ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΠΕΙΘΕΣΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙΣ , ΦΡΟΝΤΙΣΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΙΑΣΤΕΙΣ ΑΙΧΜΑΛΩΤΟΣ ΠΟΛΕΜΟΥ ΑΠΟ ΣΚΑΝΔΙΝΑΒΟΥΣ ΠΑΓΑΝΙΣΤΕΣ !!!
Φίλοι μου , με εξαίρεση την χιουμοριστική απάντηση του jonniebegood και τον εύστοχο κατά την γνωμη μου προβληματισμό του Tryfield , οι υπόλοιποι έχουμε εδώ και καιρό ξεφύγει από το θέμα μας το οποίο κατάφερε ο Ψηλός να εκτρέψη σε αντιπαράθεση άν γινόντουσαν ή όχι ανθρωποθυσίες στην αρχαία Ελλάδα .
Για να μην θεωρηθει ότι στερούμαστε επιχειρημάτων για ένα τέτοιο διάλογο ανοίγω σήμερα κιόλας ένα νέο θέμα με αυτόν τον τίτλο , αφού ευχαριστήσω όλους τους φίλους για την συμμετοχή τους στο παρόν .

Καλά βρε μπαγάσηδες!!
Με έχετε κλείσει μονότερμα και δέχομαι τις "επιθέσεις" σας και μου τη βγαίνετε και από πάνω;;

Οδηγείτε τη συζήτηση όπου θέλετε και κατηγορείτε εμένα ότι ευθύνομαι για την εκτροπή της συζήτησης;;;

Δεν είστε ειλικρινείς, δυστυχώς, δεν είστε σωστοί!
Δεν με νοιάζει που πιστεύετε, αν πιστεύετε σε κάτι!
Μπορεί να σας τη σπάει ακόμη και το εικονίδιο που έχω στο τέλος του μηνύματός μου, αλλά αν ήσασταν σωστοί και ειλικρινείς κάποια πράγματα θα έπρεπε να τα παραδεχόσασταν!!!
Προσπάθησα και παράθεσα αναφορές από ιστοσελίδες της συμπαθείας σας, αλλά και εκεί δεν σταθήκατε ειλικρινείς να παραδεχτείτε το προφανές!!!!

Δεν θα πω ότι είστε τυφλοί, γιατί ο τυφλός δεν ευθύνεται για την κατάστασή του.

Η δική σας η περίπτωση είναι πολύ χειρότερη από τύφλωση γιατί κλείνετε τα μάτια σας και ισχυρίζεστε ότι κατέχετε την αλήθεια.
Εξαπολύετε πλήθος ανυπόστατων κατηγοριών προς εκεί που είστε δαγκωμένοι.

Μιλάτε για το μίσος που έχουν οι άλλοι, αυτοί που κατηγορείτε, αλλά αδυνατείτε να δείτε το μίσος που εσείς βγάζετε προς τα έξω!!!!

Νομίζετε πως με το να θέλετε να παρουσιάσετε μια τελείως διαστρεβλωμένη εικόνα της αρχαιότητάς μας όσον αφορά, π.χ. τις ανθρωποθυσίες, σας κάνει περισσότερο Έλληνες από τους άλλους και νομίζετε ότι βρήκατε στο πρόσωπο του Χριστιανισμού την πηγή του κακού για το έθνος μας!!!
Πόσο βαθιά νυχτωμένοι είστε κακομοίρηδες!!!!

Ανοίξτε τα μάτια σας βρε!!!!!!!!!!!!!!
Η κοινωνία για την οποία εσείς μάχεστε σήμερα δημιούργησε παιδάκια 11 και 13 χρονών δολοφόνους και στη χώρα μας!!!
Μέχρι λίγο καιρό πριν βλέπαμε παρόμοια περιστατικά στην Αμερική ή στην Αγγλία αλλά τώρα ήρθαν και στο σπίτι μας!!

Με την παραπάνω είδηση, σήμερα στις ειδήσεις στην τηλεόραση είπε και ένα σωρό άλλα φρικιαστικά.
Η μόνη είδηση που άλλαξε όλη την άσχημη εικόνα ήταν η αναφορά στη προσπάθεια του Πατρός Αντωνίου Παπανικολάου που ως ένας ακόμη φωτεινός φάρος της σύγχρονης Ορθόδοξης Εκκλησίας αποτελεί ζωντανή μαρτυρία για το έργο της Εκκλησίας στη χώρα μας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2006, 06:08:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μπορεί να σας τη σπάει ακόμη και το εικονίδιο που έχω στο τέλος του μηνύματός μου, αλλά αν ήσασταν σωστοί και ειλικρινείς κάποια πράγματα θα έπρεπε να τα παραδεχόσασταν!!!

Αντιθέτως, εγώ το γουστάρω το εικονίδιό σου στην υπογραφή σου, διότι γουστάρω την ποικιλια και την διαφορετικότητα. Τα ιστορικά στοιχεία που παραθέτεις κι εσύ και οι άλλοι φίλοι, τα μελετώ και δεν απορρίπτω τίποτα. Απλά κάποιες απόψεις σου όπως οι δογματικές φράσεις που έγραψες λίγα ποστ πιο πάνω για την εν Χριστώ ζωή, δεν μπορούσαν να μείνουν ασχολίαστες εκ μέρους μου. Στις απόψεις σου τα έχωσα, όχι στο άτομό σου.
Σε γενικές γραμμές σε πάω και μία μπυρίτσα θα την έπινα μαζί σου...αρκεί να μην άρχιζες με τα χριστιανικά

quote:
Η κοινωνία για την οποία εσείς μάχεστε σήμερα δημιούργησε παιδάκια 11 και 13 χρονών δολοφόνους και στη χώρα μας!!!
Μέχρι λίγο καιρό πριν βλέπαμε παρόμοια περιστατικά στην Αμερική ή στην Αγγλία αλλά τώρα ήρθαν και στο σπίτι μας!!

Και τι προτείνεις να κάνουμε γι'αυτό? Πιστεύεις ας πούμε ότι διαμέσου της εκκλησίας ή του χριστιανισμόού θα περιοριστούν αυτές οι φρικιαστικές πράξεις??Ποιος ο λόγος που το αναφέρεις?

quote:
Η μόνη είδηση που άλλαξε όλη την άσχημη εικόνα ήταν η αναφορά στη προσπάθεια του Πατρός Αντωνίου Παπανικολάου που ως ένας ακόμη φωτεινός φάρος της σύγχρονης Ορθόδοξης Εκκλησίας αποτελεί ζωντανή μαρτυρία για το έργο της Εκκλησίας στη χώρα μας.

Κι άλλος κόσμος κάνει πράξεις Ψηλέ. Οχι μόνο άνθρωποι της εκκλησίας. Αν κι εγώ όταν βλέπω να προβάλλονται υπερβολικά, "καλές πράξεις" επιφανων προσώπων, είμαι επιφυλακτικός για την ειλικρίνια τους. Γενικά μιλάω. Αλλά ας μην επεκταθούμε...

Αστρονομική απόδειξη περί της υπάρξεως φούξια ελεφάντων...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 12 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy