ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ομιλίες περί πίστεως
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 17
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2008, 00:57:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris:
Φίλε europaios2 , πώς είναι δυνατόν να έχει άποψη , και να δίνη και οδηγίες για τον γάμο , κάποιος που είναι κατά του γάμου , και τον έχει απορρίψει , προκειμένου να κερδίση την (Βασιλεία των Ουρανών) .

Τα παλαιότερα χρόνια μάλιστα , οι φανατικοί χριστιανοί ασκητές , έφταναν να κάνουν αυτοευνουχισμό , για να αγιάσουν .
Χαρακτηριστικό είναι το απόσπασμα από το κατα Ματθαίον Ευαγγέλιο που γράφει:

[ ...εισί γαρ ευνούχοι οίτινες εκ κοιλίας μητρός εγεννήθησαν ούτω , και εισίν ευνούχοι οίτινες ευνουχίσθησαν υπό ανθρώπων , και εισίν ευνούχοι οίτινες ευνούχισαν εαυτούς δια την βασιλείαν των ουρανών . ]
Ματθαίος ΙΘ, 12

Ίσως μου απαντήσεις ότι τα παραπάνω είναι ακραία περίπτωσή . Σύμφωνοι , όμως καταδεικνύουν την αποστροφή των ανθρώπων αυτών σε κάθε επαφή με το άλλο φύλο . Πως λοιπόν αυτοί οι άνθρωποι μπορούν να σε συμβουλεύσουν για ένα θεσμό στον οποίο δεν πιστεύουν ;



-Που είδες εσύ ότι τον έχει απορίψει? εγώ κάνω κοντό κούρεμα! αυτό σημαίνει ότι είμαι κατά των μαλιάδων? Δεν το καταλαβαίνω! Μοναχοί υπάρχουν πολλοί! παντρεμένοι! χωρισμένοι! ανύπαντροι! απλά κάποια στιγμή ο άνθρωπος αισθάνεται την ανάγκη να μονιάσει! έτσι μονιάζουν, ξεμονιάζουν κ.ο.κ.
-Λάθος λοιπόν το ότι...<<Πως λοιπόν αυτοί οι άνθρωποι μπορούν να σε συμβουλεύσουν για ένα θεσμό στον οποίο δεν πιστεύουν ;>>
quote:
europaios2
Θεωρείς δηλαδή το άτεκνο ζευγάρι που προσπαθεί αλλά δε μπορεί να τεκνοποιήσει ανίκανο να εκφέρει γνώμη? ή ο άγαμος πολίτης?

γιαπετ:
Σε σχέση με την διαπαιδαγώγηση, ναι. Θα πρέπει πρώτα να τα καταφέρει και κατόπιν να βγάλει άποψη για την διαπαιδαγώγηση, η οποία θα στηρίζεται σε βιώματα.
Βεβαίως ο καθένας μπορεί να έχει θεωρητική άποψη.



-Tότε ο μοναχός γιατί να μην έχει? για λόγους θρησκευτικούς? ρατσιστικούς? ή φασιστικούς? ή το ένα δεν αποκλείει το άλλο?
quote:
europaios2
-Δε με έχασες γιαπετ! τα έχεις χαμένα!
Τι δε καταλαβαίνεις? μας λες ότι για να έχεις άποψη πρέπει να είσαι παντρεμένος!
γιαπετ:
Όσον αφορά στη διαπαιδαγώγηση, όχι απαραίτητα παντρεμένος, αλλά να έχεις μεγαλώσει παιδί (χωρίς να είναι κατ’ ανάγκην δικό σου), να έχεις βιώσει, αυτά που βιώνει κάποιος που έχει την ευθύνη, ενός παιδιού.
Εσύ τι δεν καταλαβαίνεις;

-Εγώ δεν ξέρω εάν συναντούσες τυχαία τον Θαλή τον Μιλήσιο και του έλεγες τα ίδια! τι θα έκανε? θα γέλαγε ή θα απαντούσε?
-Έτσι να μην ξεχνάμε να ρωτάμε όποιον εκφέρει άποψη εάν πρώτα είναι παντρεμένος ή όχι! γιατί εάν όχι.............αλίμονό του!
quote:
europaios2:
άρα η άποψη του χωρισμένου θα διαφέρει με του κερατομένου, με του δολοφονημένου, και με του ευτυχισμένου!
γιαπετ:
Σωστό, καθώς επίσης και με του αποτυχημένου, του αποβλακωμένου, του ξηλοδαρμένου, του ταπεινού και καταφρονεμένου, του τζοχαδιασμένου, του απόκληρου κυνηγημένου και πάει λέγοντας...

Μερικές φορές θέλω να σε αντιμετωπίσω στα σοβαρά, αλλά δε μ’ αφήνεις ρε φίλε.
Τι ήταν αυτό που έγραψες, τώρα;



-Αφού υπάρχουν τόσες πολλές απόψεις μία παραπάνω ενός μοναχού τι σε βλάπτει? εξάλου στο τέλος θα διαλέξεις όποια νομίζεις για σωστή! καμία άποψη δεν είναι υποχρεωτική! κάθε όμως αφαίρεση του δικαιώματος να την εκφέρεις μας γυρίζει σε άλλες εποχές........
quote:
europaios2:
-Οπότε κανείς εάν δε ζήσει όλες τις καταστάσεις δε μπορεί να εκφέρει γνώμη γιατί θα είναι ελλειπής! ρώτησε τα παιδάκια στην τάξη σου να δεις τι θα σου πουν και πόσο θα σε διευκολύνουν!
γιαπετ:
Σαφώς, ο καθένας έχει άποψη (ουσιαστική), σε αισθαντικές καταστάσεις, όταν έχει βιώματα.

Εγώ ποτέ δεν είπα ότι πρέπει να τις ζήσει όλες για να έχει άποψη σε μία. Αυτό το κατάλαβες εσύ. Θα έχει άποψη σ΄αυτές που έχει ζήσει.

Και μη με μπερδεύεις με τον Μακεδώνα, αυτός είναι δάσκαλος, όχι εγώ.
Άρα αυτός έχει τάξη με παιδάκια.



-Και τότε τι πιστεύεις? ποια είναι πιο σωστή άποψη? του βιαστή γονιού? του ληστή γονιού? του μέθυσου γονιού? ή του μοναχού? γιατί κανείς τους δεν τις έχει ζήσει όλες? οι 3 πρώτοι όμως έχουν ζήσει κάποιες...........ενώ κατά τα γραφόμενά σου ο μοναχός καμία! άρα προτιμότερο το παιδί σου να ακούσει κάποιες συμβουλές από τους 3 πρώτους παρά από τον τελευταίο! ..........σύ γράφεις.......
quote:
europaios2:
-Παραδέξου κάποια πράγματα γιαπετ! το αντίθετο είναι πολύ άσχημο, η καλύτερη προσπάθεια να ξεφυγούμε από ένα λαθος μας είναι η παραδοχή του! (βάλτο και ως έκθεση στα παιδάκια! είναι ωραίο θέμα! )
γιαπετ:
Συμφωνώ σ’ αυτό που λες, όμως πες μου, όσο πιο καθαρά μπορείς, που κάνω λάθος και θα το παραδεχτώ, πρόθυμα.

Εγώ σου είπα γιατί (κατά τη γνώμη μου) οι καλόγεροι, δεν πρέπει να εκφέρουν γνώμη για τόσο σοβαρά κοινωνικά θέματα, εσύ μπορείς να μου πείς γιατί (κατά τη γνώμη σου), μπορούν να έχουν άποψη;

Συγκεκριμένα, όμως, όχι αερολογίες



-Να σε ρωτήσω δεν είσαι εκπαιδευτικός! άρα μπορείς ν αεκφέρεις γνώμη για εκπαιδευτικά θέματα? εγώ πολιτκός δεν είμαι! άρα δε θα πρέπει με τα γραφόμενάσου να εκφέρω άποψη περί πολιτικής! ούτε για το ποδόσφαιρο για τους ίδιους λόγους!
-Πιο συγκεκριμένος? δε γίνεται! εάν δε σε πείθω, δεν πειράζει! άλλη φορά ίσως..........


macedon: << Φίλε ευρωπαίε2 για να εκφέρει κάποιος γνώμη πάνω σε οτιδήποτε, πρέπει να το γνωρίζει. Πρέπει δηλαδή να έχει γνώση πάνω στο αντικείμενο για το οποίο θα εκφράσει γνώμη. Η γνώση αυτή αποκτιέται με δύο τρόπους: Είτε με τη θεωρητική κατάρτιση (θεωρητική γνώση) είτε με την εμπειρία (εμπειρική γνώση). Η διαφορά των δύο είναι πως επειδή στην εμπειρική γνώση λείπει η γνώση της επιστήμης που υπάρχει πίσω από το φαινόμενο, πολλές φορές λείπει η δυνατότητα για αυτορύθμιση και αλλαγή μεθόδων όταν κάτι πάει στραβά. Φυσικά, το ιδανικό είναι ο συνδυασμός των δύο.>>

.......... <<Οι γονείς έχουν συνήθως την εμπειρική γνώση. Οι θεωρητικοί της εκπαίδευσης έχουν τη θεωρητική γνώση. Οι εκπαιδευτικοί έχουν και τις δύο. >>

europaios2:
-Αγαπητέ μου φίλε χαίρω άκρας υγείας, το ίδιο επιθυμώ και δια εσέ!................

quote:
macedon:
Θα ρωτούσες ποτέ έναν καλόγερο πώς μπορείς να εγκαταστήσεις ένα σύστημα φυσικού αερίου; Πώς μπορείς να κάνεις μια ηλεκτρική εγκατάσταση; Οχι φυσικά! Ακόμη κι αν σου πει, δεν τον εμπιστεύεσαι γιατί δεν θες να τινάξεις το σπίτι σου στον αέρα. Αλλά, τον εμπιστεύεσαι να σου δώσει συμβουλές για κάτι που αξίζει αμέτρητες φορές περισσότερο από το σπίτι σου: Για το παιδί σου! Εάν αυτό δεν είναι παραλογισμός, αφέλεια ή εγκληματική ηλιθιότητα, θα ήθελα πολύ να μάθω τι είναι...

Εάν δε ζητήσω συμβουλή από κάποιον που πιστεύει στην αγάπη και στην ηθική (εφόσον....... έτσι?), είτε εγώ είτε το παιδί μου από που να ζητήσω macedon ? από τον εκπαιδευτικό που μοίραζε ναρκωτικά στα παιδά?
........Όπς! δεν είναι όλοι ίδιοι! θα μου πεις! ούτε τα ράσα κάνουν τον παππά! θα συμπληρώσω! Ότι καλύτερο για έναν άνθρωπο είναι να συνατήσει έναν πνευματικό άνθρωπο είτε είναι μοναχός είτε όχι! macedon!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2008, 02:01:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2

quote:
-Tότε ο μοναχός γιατί να μην έχει? για λόγους θρησκευτικούς? ρατσιστικούς? ή φασιστικούς? ή το ένα δεν αποκλείει το άλλο?

Δεν μιλάμε για κουβεντούλα καφενείου αλλά για καθοδήγηση;
Δική του θεωρητική άποψη ας έχει.
Όμως να την παρουσιάζει σαν θεϊκή, σε ανθρώπους που ενδέχεται να την ακολουθήσουν σαν τέτοια, όντας εύπιστοι, είναι εγκληματικό.

Σε καμμία περίπτωση η θεωρητική άποψη δεν πρέπει να δίδεται αξιωματικά.

Πιστεύω ότι θα έπρεπε να κατευθύνει τους πιστούς, στους ειδικούς επ’ αυτών των θεμάτων, όποιος πράγματι θα ήθελε να βοηθήσει ανθρώπους που χρειάζονταν βοήθεια ή μια έγκυρη γνώμη.


quote:
-Εγώ δεν ξέρω εάν συναντούσες τυχαία τον Θαλή τον Μιλήσιο και του έλεγες τα ίδια! τι θα έκανε? θα γέλαγε ή θα απαντούσε?
-Έτσι να μην ξεχνάμε να ρωτάμε όποιον εκφέρει άποψη εάν πρώτα είναι παντρεμένος ή όχι! γιατί εάν όχι.............αλίμονό του!

Άλλο έκφραση άποψης και άλλο φλυαρία επί παντός επιστητού.

Εγώ είπα ότι θα πρέπει να έχει βιώσει την ευθύνη ενός παιδιού (πάνω στο συγκεκριμένο) και όχι να είναι απλά παντρεμένος.

Εσύ εξακολουθείς να καταλαβαίνεις ότι θέλεις και δεν μπορώ να κάνω κάτι γι’ αυτό.

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΙΚΟΣ.


quote:
-Αφού υπάρχουν τόσες πολλές απόψεις μία παραπάνω ενός μοναχού τι σε βλάπτει? εξάλου στο τέλος θα διαλέξεις όποια νομίζεις για σωστή! καμία άποψη δεν είναι υποχρεωτική! κάθε όμως αφαίρεση του δικαιώματος να την εκφέρεις μας γυρίζει σε άλλες εποχές........

Αν θεωρείς ότι ο καλόγερος ή ο παπάς, φλυαρούν και λένε την παπαριά τους, όταν κάνουν κήρυγμα, συμφωνώ ότι μπορούν να λένε ότι θέλουν.

quote:
-Και τότε τι πιστεύεις? ποια είναι πιο σωστή άποψη? του βιαστή γονιού? του ληστή γονιού? του μέθυσου γονιού? ή του μοναχού? γιατί κανείς τους δεν τις έχει ζήσει όλες? οι 3 πρώτοι όμως έχουν ζήσει κάποιες...........ενώ κατά τα γραφόμενά σου ο μοναχός καμία! άρα προτιμότερο το παιδί σου να ακούσει κάποιες συμβουλές από τους 3 πρώτους παρά από τον τελευταίο! ..........σύ γράφεις.......

Αν δεν μπορείς να ξεπεράσεις τους απλοϊκούς συλλογισμούς σου και καταλαβαίνεις αυτό που λες απ’ αυτά που έγραψα, δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

ΜΟΝΟ ΕΙΔΙΚΟς ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ.


quote:
-Να σε ρωτήσω δεν είσαι εκπαιδευτικός! άρα μπορείς ν αεκφέρεις γνώμη για εκπαιδευτικά θέματα? εγώ πολιτκός δεν είμαι! άρα δε θα πρέπει με τα γραφόμενάσου να εκφέρω άποψη περί πολιτικής! ούτε για το ποδόσφαιρο για τους ίδιους λόγους!
-Πιο συγκεκριμένος? δε γίνεται! εάν δε σε πείθω, δεν πειράζει! άλλη φορά ίσως..........

Συνεχίζεις να σκέφτεσαι περίεργα...

Σαν μη εκπαιδευτικός μπορώ να έχω γνώμη για το σύστημα εκπαίδευσης.
ΝΑ ΔΙΔΑΞΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ.

Σαν μη πολιτικός μπορώ να έχω άποψη περί πολιτικής και μάλιστα επιβάλλεται, αφού μου ζητούν να εκλέξω αντιπροσώπους, με βάση αυτήν την άποψη που έχω.

ΝΑ ΑΣΚΗΣΩ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ.



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2008, 03:39:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Δεν μιλάμε για κουβεντούλα καφενείου αλλά για καθοδήγηση;
Δική του θεωρητική άποψη ας έχει.
Όμως να την παρουσιάζει σαν θεϊκή, σε ανθρώπους που ενδέχεται να την ακολουθήσουν σαν τέτοια, όντας εύπιστοι, είναι εγκληματικό.

Σε καμμία περίπτωση η θεωρητική άποψη δεν πρέπει να δίδεται αξιωματικά.

Πιστεύω ότι θα έπρεπε να κατευθύνει τους πιστούς, στους ειδικούς επ’ αυτών των θεμάτων, όποιος πράγματι θα ήθελε να βοηθήσει ανθρώπους που χρειάζονταν βοήθεια ή μια έγκυρη γνώμη.



-Γιατί άκουσες εσύ πουθενά κανά μοναχό να τον ρωτάει κάτι ο πιστός και ο μοναχός να του λέει <<μισό λεπτό να πάρω στο κινητό τον ύψιστο!αλλά μην κρυφακούσεις θα στα πω εγώ μετά!>>
-Δουλευόμαστε? για ποια θέματα λες? και ποίοι είναι οι ειδικοί?
quote:
europaios2:
-Εγώ δεν ξέρω εάν συναντούσες τυχαία τον Θαλή τον Μιλήσιο και του έλεγες τα ίδια! τι θα έκανε? θα γέλαγε ή θα απαντούσε?
-Έτσι να μην ξεχνάμε να ρωτάμε όποιον εκφέρει άποψη εάν πρώτα είναι παντρεμένος ή όχι! γιατί εάν όχι.............αλίμονό του!

γιαπετ:
Άλλο έκφραση άποψης και άλλο φλυαρία επί παντός επιστητού.
Εγώ είπα ότι θα πρέπει να έχει βιώσει την ευθύνη ενός παιδιού (πάνω στο συγκεκριμένο) και όχι να είναι απλά παντρεμένος.
Εσύ εξακολουθείς να καταλαβαίνεις ότι θέλεις και δεν μπορώ να κάνω κάτι γι’ αυτό.
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΙΚΟΣ.



-Δεν απάντησες! ...........ειδικός σίγουρα δεν είσαι! απλά ανιδίκευτος! δεν είναι κακό..........
quote:
europaios2:
-Αφού υπάρχουν τόσες πολλές απόψεις μία παραπάνω ενός μοναχού τι σε βλάπτει? εξάλου στο τέλος θα διαλέξεις όποια νομίζεις για σωστή! καμία άποψη δεν είναι υποχρεωτική! κάθε όμως αφαίρεση του δικαιώματος να την εκφέρεις μας γυρίζει σε άλλες εποχές........

γιαπετ:
Αν θεωρείς ότι ο καλόγερος ή ο παπάς, φλυαρούν και λένε την παπαριά τους, όταν κάνουν κήρυγμα, συμφωνώ ότι μπορούν να λένε ότι θέλουν.



-Α! ΜΑΛΙΣΤΑ!......... μακάριοι οι φτωχοί τω πνεύματι! για όλους έχει φροντίσει ο κύριος!
quote:
europaios2:
-Και τότε τι πιστεύεις? ποια είναι πιο σωστή άποψη? του βιαστή γονιού? του ληστή γονιού? του μέθυσου γονιού? ή του μοναχού? γιατί κανείς τους δεν τις έχει ζήσει όλες? οι 3 πρώτοι όμως έχουν ζήσει κάποιες...........ενώ κατά τα γραφόμενά σου ο μοναχός καμία! άρα προτιμότερο το παιδί σου να ακούσει κάποιες συμβουλές από τους 3 πρώτους παρά από τον τελευταίο! ..........σύ γράφεις.......

γιαπετ:
Αν δεν μπορείς να ξεπεράσεις τους απλοϊκούς συλλογισμούς σου και καταλαβαίνεις αυτό που λες απ’ αυτά που έγραψα, δεν μπορώ να σε βοηθήσω.ΜΟΝΟ ΕΙΔΙΚΟς ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ



-Αχ! καυμένε γιαπέτ!.........τι όμως να μου απαντήσεις? δε σου αφήνω και περιθώρια!
-τι μια με κατηγορείς για απλοϊκούς συλλογισμούς! την άλλη για πολύπλοκους! το θέμα όμως είναι ότι δεν καταδέχεσαι να εννοήσεις! είναι αυτός ο εγωισμός που λέει και ο elo!
quote:
europaios2:
-Να σε ρωτήσω δεν είσαι εκπαιδευτικός! άρα μπορείς ν αεκφέρεις γνώμη για εκπαιδευτικά θέματα? εγώ πολιτκός δεν είμαι! άρα δε θα πρέπει με τα γραφόμενάσου να εκφέρω άποψη περί πολιτικής! ούτε για το ποδόσφαιρο για τους ίδιους λόγους!
-Πιο συγκεκριμένος? δε γίνεται! εάν δε σε πείθω, δεν πειράζει! άλλη φορά ίσως..........

γιαπετ:
Συνεχίζεις να σκέφτεσαι περίεργα...
Σαν μη εκπαιδευτικός μπορώ να έχω γνώμη για το σύστημα εκπαίδευσης.
ΝΑ ΔΙΔΑΞΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ.
Σαν μη πολιτικός μπορώ να έχω άποψη περί πολιτικής και μάλιστα επιβάλλεται, αφού μου ζητούν να εκλέξω αντιπροσώπους, με βάση αυτήν την άποψη που έχω.
ΝΑ ΑΣΚΗΣΩ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ.



Kαι γιατί δεν μπορείς? -γιατί δεν πρέπει? ή γιατί απαγορεύεται?
-Γιατί αν μου πεις το πρώτο τότε κάτι θα ξέρεις, γνώρισέτο μας!
-Αν μου πεις το δεύτερο τότε πειθαναγκάζεσαι θέλεις αλλά κάποιοι δε σε αφήνουν! και αν θα σε άφηναν ενδεχομένος να το έκανες (διέψευσέ με)!, τον μοναχό όμως δεν του το απαγορεύει κανείς! και ξέρεις γιατί? γιατί δεν έχουν συμφέρον γιαπετ! οπότε ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙ? ΓΙΑ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ? ΤΟΟΟΟΟΟΣΟ ΕΓΩΪΣΤΗΣ?
-Καλυνύχτα!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2008, 04:20:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσπαθώ εδώ και ώρα να καταλάβω τι ακριβώς θέλεις να πεις ευρωπαίε2 αλλά δεν τα έχω καταφέρει.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2008, 12:56:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διάβασα πρόχειρα το πνεύμα που κινήστε.

Αν έχω καταλάβει καλά, μιλάτε για το πόσο σωστό είναι να εκφέρει προσωπική γνώμη ένας μοναχός ή ο οποιοσδήποτε για κάτι στο οποίο δεν έχει κάνει και δεν συμμετέχει.

Και έχω ήδη γράψει στον γιαπετ:

«Φίλε γιαπετ, οι μοναχοί δεν λένε την προσωπική τους άποψη!
(Γιατί αλλιώς θα είχαμε χιλιάδες απόψεις και αντικρουόμενες)
Αλλά λένε την άποψη του Θεού που δεν αγνωεί τίποτα, αλλά είναι αντιλήπτωρ των πάντων!
Γι' αυτό και δεν αποκλείνουν οι απόψεις αυτές, γιατί είναι από ένα συγκεκριμένο πρόσωπο.

Ενός Θεού που έχει σχέσεις με όλα τα πλάσματά του, συνειδητά και ασυνείδητα.?Αυτός όρισε τον Γάμο και ο ίδιος παντρέυτηκε την εκκλησία του.?Αυτός διαπαιδαγωγεί όλους τους μοναχούς και τους πιστούς του.?Αυτός όρισε δύο δρόμους να ακολουθήσει όποιος τον πιστεύει:?Ή τον γάμο ή τον μοναχισμό, ορισμένα και τα δύο από αυτόν.?Συμπέρασμα:?Όποιος μιλάει για αυτά, θεολογεί.?Και μπορεί να θεολογήσει, όποιος ξέρει να θεολογήσει και από λαϊκούς και από μοναχούς.?Όποιοι λοιπόν μοναχοί μπορούν να θεολογήσουν, θεολογούν.»

Γιατί λοιπόν λέτε για προσωπικές γνώμες αφού τέτοιο θέμα ΔΕΝ προκύπτει;
Οι μοναχοί κινούνται μέσα στο πλαίσιο ΤΩΝ ΝΟΜΩΝ ΚΑΙ ΛΟΓΩΝ ΤΟΥ ΘΕΟΥ!
Όχι δικών τους!
Μιλάνε για εκούσια υπακοή στον Θείο Νόμο και πρόθυμη συμμόρφωση στις απαιτήσεις του νόμου ΤΟΥ ΘΕΟΥ!

Ακόμα περιμένω απαντήσεις στα όποια έγραψα macedon στην 8η σελίδα...

www.pantokrator.info
site με ομιλίες σε mp3
Εφραίμ - Αριζόνα, Ιωσήφ Βατοπαιδινός, Εφραίμ Βατοπαιδινός, Μεσογαίας, Εφραίμ-Σκήτη Αγ. Ανδρέα, Λεμεσού Αθ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2008, 16:27:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μητσάκο! βαλτός είσαι?

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2008, 16:41:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι εννοείς;

www.pantokrator.info
site με ομιλίες σε mp3
Εφραίμ - Αριζόνα, Ιωσήφ Βατοπαιδινός, Εφραίμ Βατοπαιδινός, Μεσογαίας, Εφραίμ-Σκήτη Αγ. Ανδρέα, Λεμεσού Αθ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2008, 01:50:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα απαντήσω σε ότι μπορώ να αντιληφθώ, φίλε ευρωπαίε2.

quote:
-Γιατί άκουσες εσύ πουθενά κανά μοναχό να τον ρωτάει κάτι ο πιστός και ο μοναχός να του λέει <<μισό λεπτό να πάρω στο κινητό τον ύψιστο!αλλά μην κρυφακούσεις θα στα πω εγώ μετά!>>

Ομόσταυλοί σου, λένε ότι αυτά που λένε οι παπάδες, δεν είναι άποψή τους, αλλά άποψη του θεού.

Αφού διαφωνείς μ’ αυτό, συμφωνούμε.


quote:
-Δεν απάντησες! ...........ειδικός σίγουρα δεν είσαι! απλά ανιδίκευτος! δεν είναι κακό..........

Δεν απάντησα διότι θεώρησα ότι κάνεις πλάκα μ' αυτό το ερώτημα. Αφού, όμως, επιμένεις και θεωρείς το ερώτημά σου σοβαρό, θα σου πω ότι είναι εντελώς θεωρητικό και δεν έχω απάντηση.

Εσύ ξέρεις τι θα μου έλεγε ο... Θαλής;


quote:
-Αχ! καυμένε γιαπέτ!.........τι όμως να μου απαντήσεις? δε σου αφήνω και περιθώρια!
-τι μια με κατηγορείς για απλοϊκούς συλλογισμούς! την άλλη για πολύπλοκους! το θέμα όμως είναι ότι δεν καταδέχεσαι να εννοήσεις! είναι αυτός ο εγωισμός που λέει και ο elo!

Δεν σε κατηγορώ για τίποτε, απλά θέλω να σου πω ότι δεν πρέπει με απλοϊκούς συλλογισμούς, να προσπαθείς να εκφράζεις πολύπλοκες απόψεις.

quote:
Kαι γιατί δεν μπορείς? -γιατί δεν πρέπει? ή γιατί απαγορεύεται?
-Γιατί αν μου πεις το πρώτο τότε κάτι θα ξέρεις, γνώρισέτο μας!
-Αν μου πεις το δεύτερο τότε πειθαναγκάζεσαι θέλεις αλλά κάποιοι δε σε αφήνουν! και αν θα σε άφηναν ενδεχομένος να το έκανες (διέψευσέ με)!, τον μοναχό όμως δεν του το απαγορεύει κανείς! και ξέρεις γιατί? γιατί δεν έχουν συμφέρον γιαπετ! οπότε ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙ? ΓΙΑ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ? ΤΟΟΟΟΟΟΣΟ ΕΓΩΪΣΤΗΣ?

Αυτό εννοούσα πιο πάνω.

Ανακατεύεις λέξεις, φράσεις, συλλογισμούς και αυτό που βγαίνει, θέλει αποκωδικοποίηση, πράγμα που δεν έχω καταφέρει, ακόμη.



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2008, 01:57:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μητσάκο, υπάρχουν άνθρωποι,όπως εγώ και ο ευρωπαίος2, που θεωρούν αυτά που λέει ένας καλόγερος ή ένας παπάς, είναι η άποψή τους.

Αν εσύ ισχυρίζεσαι ότι είναι θεϊκά λόγια, δεν έχεις και δίκαιο, απαραίτητα. Εκτός και αν αυτό, δεν είναι συζητήσιμο...



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2008, 13:26:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου γιαπέτ αν έλεγαν ο καθένας τα δικά του...
Τότε, μετά από 2000 χρόνια θα είχαμε τρομερές μεταλλάξεις στη δεδομένη διδασκαλία...
Αυτό δεν θα ήταν γεγονός;
Το γεγονός όμως πιο είναι;
Χώρια που και σε λίγο χρονικό διάστημα να ήταν, θα είχαμε τρομερές και πάλι ΔΙΑΦΩΝΙΕΣ μεταξύ τους, με τα αναμενόμενα αποτελέσματα διάλυσης και απόσχισης.
Άσχετα με το αν πιστεύεις ή όχι σε αυτά, πρέπει να αναγνωρίσεις πως αυτή η «κολώνια» κρατάει ακόμα...
Κάτι που σημαίνει πως υπάρχει βάση και κοινή γλώσσα.
Ισχυρή βάση και ισχυρή γλώσσα.
Φαινόμενο αν το σκευτείς λογικά και ακατόρθωτο με την λογική, μιας και η ορθοδοξία δεν ήταν ποτέ σε στίλ Μουντσαχεντίν ή Φονταμεταλιστικό που σε πιάνει από τον λαιμό...
Οι οπαδοί όμως υπάρχουν ακόμα και σήμερα που είναι τελίως ελεύθερα τα πράγματα.

www.pantokrator.info
site με ομιλίες σε mp3
Εφραίμ - Αριζόνα, Ιωσήφ Βατοπαιδινός, Εφραίμ Βατοπαιδινός, Μεσογαίας, Εφραίμ-Σκήτη Αγ. Ανδρέα, Λεμεσού Αθ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2008, 15:29:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μητσάκος

quote:
Φίλε μου γιαπέτ αν έλεγαν ο καθένας τα δικά του...
Τότε, μετά από 2000 χρόνια θα είχαμε τρομερές μεταλλάξεις στη δεδομένη διδασκαλία...
Αυτό δεν θα ήταν γεγονός;
Το γεγονός όμως πιο είναι;
Χώρια που και σε λίγο χρονικό διάστημα να ήταν, θα είχαμε τρομερές και πάλι ΔΙΑΦΩΝΙΕΣ μεταξύ τους, με τα αναμενόμενα αποτελέσματα διάλυσης και απόσχισης.
Άσχετα με το αν πιστεύεις ή όχι σε αυτά, πρέπει να αναγνωρίσεις πως αυτή η «κολώνια» κρατάει ακόμα...
Κάτι που σημαίνει πως υπάρχει βάση και κοινή γλώσσα.
Ισχυρή βάση και ισχυρή γλώσσα.

Φίλε Μητσάκο, η συγκεκριμένη θρησκεία είναι δογματική, ναι ή όχι;

Όλοι γνωρίζουν ότι το δόγμα έχει αξιώματα, έχει "γραμμή" που ή την ακολουθείς ή θέτεις εαυτόν εκτός.

Αυτό συμβαίνει και στην ορθοδοξία.

Βεβαίως ο τρόπος που μπορεί να παρουσιαστεί αυτό, όπως κάνεις εσύ στο τελευταίο μέρος του μηνύματός σου, φαινομενικά έχει τη δυνατότητα να παρουσιαστεί σαν διαχρονικότητα, πράγμα που είναι, κατά τη γνώμη μου, πλασματικό.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2008, 15:49:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μητσάκος:
«Φίλε γιαπετ, οι μοναχοί δεν λένε την προσωπική τους άποψη!
(Γιατί αλλιώς θα είχαμε χιλιάδες απόψεις και αντικρουόμενες)
Αλλά λένε την άποψη του Θεού που δεν αγνωεί τίποτα, αλλά είναι αντιλήπτωρ των πάντων!»

Οι μοναχοί, ως λιποτάκτες της ζωής, μεταξύ άλλων αυθαιρεσιών επικαλούνται και ότι λένε την «άποψη του Θεού» λοιπόν?

Πόθεν παρακαλώ αυτή η διαπίστωση?

Ο Ιησούς δεν μόνασε ΠΟΤΕ, παρά μόνο για 40 μέρες στην έρημο. Όλη την υπόλοιπη ζωή του, την έζησε ως άνθρωπος μεταξύ ανθρώπων, τρώγων και πίνων, έπαιρνε στις περιοδείες του γυναίκες, συμμετείχε σε γάμους και όχι σε μουρμουρητά μοναστηριών (!), πήγαινε σε πανηγύρια, συναναστρεφόταν ΠΟΡΝΕΣ, τελώνες και αναρχικούς.

Μήπως μοιάζει σε τίποτα αυτή η ζωή με τις γελοιότητες των σε εμάς γνωστών λιποτακτών της ζωής?

Να πάμε και λίγο παραπέρα?

Ο Παύλος και οι Απόστολοι δεν μόνασαν σε καμία περίπτωση, τουναντίον βλέπουμε σε μια επιστολή ο Παύλος να διαμαρτύρεται γιατί κάποιοι τον κατηγορούν ότι έχει μαζί του, σαν παρέα, μια γυναίκα, να τον υπηρετεί στη συγκεκριμένη περιοδεία του.
Τους απαντάει ο Παύλος ότι έχει κάθε δικαίωμα να έχει μια γυναίκα μαζί του...

Επίσης, οι πρώτες χριστιανικές κοινότητες-εκκλησίες ήταν ΜΙΚΤΕΣ, μάλιστα δεν ήταν μοναστικές κοινότητες, αλλά κοινότητες που ζούσαν μέσα στις πόλεις.

Ο μοναχισμος, αυτή η λαίλαπα της κάθε κοινωνίας, ξεκινά τον 4ο αιώνα στην Αίγυπτο, και ως στάση ζωής συνδέεται εξ αρχής με την υπερβολή και την περιφρόνηση στη σάρκα, με επιστέγασμα μια ανεξάντλητη βλακεία «θείας προσέγγισης».

Εξαντλητικές νηστείες, αϋπνίες, αποχή από το άλλο φύλο και από το σεξ (τα «απόνερα» αυτής της στάσης είναι γνωστά με τα «κουσούρια» που κατήγγειλε ο Χριστόδουλος..). Οι πρώτοι χριστιανοί μοναχοί προσπαθούν να καταργήσουν βίαια τη φύση για να φτάσουν (δήθεν..) στο νου!

Ωστόσο, θα λέγαμε ότι απέχουνε παρασάγγας από την μετρημένη πολιτεία του Ιησού, ο οποίος σύμφωνα με ορισμένα Ευαγγέλια υπήρξε ευτυχισμένος σύζυγος…..

Ουσιαστικά, ο μοναχισμός αποτελεί μια ΑΙΡΕΣΗ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ, καθώς έχει καταντήσει το σώμα, τη γυναίκα και τον έρωτα ως ΟΡΓΑΝΑ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ!
Μόνο που με αυτό τον τρόπο, ΕΚΧΩΡΕΙΤΑΙ ΣΤΟΝ ΣΑΤΑΝΑ Η ΜΙΣΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ, δίχως να υπάρχει η παραμικρή νομιμοποίηση είτε από τα λόγια του Ιησού είτε από τα λόγια άλλων προφητών της Παλαιάς Διαθήκης.

Εάν δεν είναι αυτό αίρεση, τότε τι είναι αίρεση?

Το ποια δε υπήρξε η «συμβολή» του μοναχισμού στο έθνος, είτε ακόμα παλαιότερα στην ίδια την παραπαίουσα Βυζαντινή Αυτοκρατορία, θαρρώ πως δεν χρειάζεται να το αναλύσουμε διότι απλά θα σιχαθεί ο κόσμος κάθε μαύρη ρόμπα….
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2008, 16:55:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε γιαπέτ είναι αντιφατικό για μένα, να αποδέχεσαι ότι κάθε δόγμα έχει την γραμμή του, και από την άλλη να νομίζεις πως η διαχρονικότητα της όντως δογματικής ορθοδοξίας είναι πλασματική!
Τα κείμενα τα έχουμε 2000 χρόνια όσο αφορά το δόγμα.
Ο Χριστιανισμός ποτέ δεν έπαψε να υπάρχει από τότε, καθώς και οι μοναχοί.
Φέρε αποδείξεις ή ενδείξεις για την πλασματική διαχρονικότητα.

www.pantokrator.info
site με ομιλίες σε mp3
Εφραίμ - Αριζόνα, Ιωσήφ Βατοπαιδινός, Εφραίμ Βατοπαιδινός, Μεσογαίας, Εφραίμ-Σκήτη Αγ. Ανδρέα, Λεμεσού Αθ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2008, 17:58:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι μοναχοί, ως λιποτάκτες της ζωής, μεταξύ άλλων αυθαιρεσιών επικαλούνται και ότι λένε την «άποψη του Θεού» λοιπόν?

Αυτό το θέμα έχει να κάνει με την πίστη καθαρά.
Από τον Αβραάμ έχουμε αυτό το φαινόμενο να επικαλείται κάποιος θεόπνευστη την νομοθεσία που δίνει.
Δεν είναι λοιπόν διαπίστωση αλλά κάτι που πιστεύεις ή δεν πιστεύεις.
Τόσο απλά!

quote:
Ο Ιησούς δεν μόνασε ΠΟΤΕ, παρά μόνο για 40 μέρες στην έρημο. Όλη την υπόλοιπη ζωή του, την έζησε ως άνθρωπος μεταξύ ανθρώπων

Ο Χριστός δεν μόνασε, αλλά ο Τίμιος Πρόδρομος ασκήτευσε στην έρημο όλη τη ζωή του.
Αν σου λέει κάτι αυτό;
Ήταν λοιπόν λιποτάκτης ο Τίμιος Πρόδρομος που ξέρεις πόσο θάρρος είχε απέναντι στον Ηρώδη και στη Σαλώμη;
Με βασιλιά τα έβαλε και βασιλιά κατηγορούσε, τότε που σήμαινε άλλα να είσαι βασιλιάς...και ο νοών νοήτο...

Και εδώ ας κάνω μια ένσταση απέναντι στο παραλήρημα κατά του μοναχισμού, που γίνεται χωρίς λόγο.
Προσοχή, στην ένοια του μοναχισμού όχι στους μοναχούς μιας εποχής που μπορεί να μην είναι καλοί μοναχοί και όχι υπηρέτες των νόμων του μοναχισμού.

Από που και ως που οι μοναχοί είναι λιποτάκτες και άλλα πολλά, της ζωής;
Οι μοναχοί, θέλουν δεν θέλουν ζουν στον ίδιο κόσμο με τους υπόλοιπους ανθρώπους.
Όλα τα δύσκολα τα έχουν στη ζωή τους, όπως ο κόπος για να ζήσουν υλικά, οι αγρυπνίες που εσύ δεν κάνεις, η μελέτη πολλών συγγραμμάτων που εσύ δεν είσαι υποχρεωμένος να διαβάσεις, η μελέτη του ανθρώπου που θέλει στύψιμο του νου και άλλα πολλά, όπως δεινοπάθιες ηθελημένες προς χάριν της ασκητηκής τους, που εσύ κατηγορείς ως αχρείαστο φακιρισμό.
Φάε εσύ τις πίτσες σου και κάνε κριτική μετά σε όσους δεν σε μιμούνται.
Γιατί στη ουσία αυτό κάνεις!!!

Λιποτάκτες λοιπόν ως προς τι;
Ως προς τις χαρές της ζωής;
Χαρακτηρίζεται κανείς λιποτάκτης αν πει όχι στο σεξ;
(όχι από ιδιοτροπία αλλά προς χάριν του Θείου έρωτα! Άλλο σεξ αυτό...)
Χαρακτηρίζεται κανείς λιποτάκτης αν πει όχι στον φραπέ;
Χαρακτηρίζεται κανείς λιποτάκτης αν πει όχι στα ξενύχτια σε μπουζουκομάγαζα;
Χαρακτηρίζεται κανείς λιποτάκτης αν πει όχι στο ντζόγο;!
Χαρακτηρίζεται κανείς λιποτάκτης αν πει όχι στα ναρκωτικά;
Χαρακτηρίζεται κανείς λιποτάκτης αν πει όχι στη τηλεόραση;
Χαρακτηρίζεται κανείς λιποτάκτης αν πει όχι στις διακοπές;
Τι άλλο θα ακούσουμε τελικά;!
Από αυτά φεύγει ο μοναχός όχι από τον κόπο της ζωής, για να μου θεωρηθεί ΤΑΧΑ μου ότι λιποτακτεί για να αποφύγει τις δυσκολίες που ΤΑΧΑ μου εσύ τις αντιμετωπίζεις με θάρρος.
Λιποτάκτης για μένα είναι ο Ζαχόπουλος π.χ. που δεν «λιποτάκτησε» από το σεξ, αλλα από την ζωή τελικά πήγε να λιποτακτίσει κανονικά, κανονικότατα.
Και ο κάθε Ζαχόπουλος που χαίρεται... μην πω...

Λιποτάκτης είναι αυτός που φεύγει από τον πόλεμο, όχι αυτός που φεύγει από τις δαγκάνες των παθών.

quote:
Ουσιαστικά, ο μοναχισμός αποτελεί μια ΑΙΡΕΣΗ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ, καθώς έχει καταντήσει το σώμα, τη γυναίκα και τον έρωτα ως ΟΡΓΑΝΑ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ!?Μόνο που με αυτό τον τρόπο, ΕΚΧΩΡΕΙΤΑΙ ΣΤΟΝ ΣΑΤΑΝΑ Η ΜΙΣΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ, δίχως να υπάρχει η παραμικρή νομιμοποίηση είτε από τα λόγια του Ιησού είτε από τα λόγια άλλων προφητών της Παλαιάς Διαθήκης.

Αν είναι δυνατόν!
Αν είναι δυνατόν να λέγονται τέτοιες βλακείες!
Ο Χριστιανισμός έχει τον γάμο ως μυστήριο, θα είχε τη γυναίκα και τον έρωτα ως «όργανα του Διαβόλου»;
Η Παναγία ήταν γυναίκα, ήταν κάτι τέτοιο;
Έλεος πια!
Από την άλλη από που και ως που αίρεση;
Η Παναγία δεν ήταν παρθένα;
Ο Τίμιος Πρόδρομος που βάφτισε τον Χριστό, δεν ήταν παρθένος;!
Οι Απόστολοι που ακολούθησαν τον Χριστό δεν ήταν παρθένοι;
Ή μήπως για εκεί θα πούμε άλλα που μας συμφέρει να τα παρουσιάζουμε όποτε θέλουμε.
Ο Ίδιος ο Χριστός ΜΕΣΑ στη Καινή Διαθήκη που έχουν γράψει οι Απόστολοι Του, δεν λέει για την παρθενία και τον γάμο;!
Από που και ως πού αίρεση;

www.pantokrator.info
site με ομιλίες σε mp3
Εφραίμ - Αριζόνα, Ιωσήφ Βατοπαιδινός, Εφραίμ Βατοπαιδινός, Μεσογαίας, Εφραίμ-Σκήτη Αγ. Ανδρέα, Λεμεσού Αθ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2008, 18:13:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ως απάντηση στη φλυαρία του Sesostris περί μοναχισμού, θα ήθελα να τονίσω πως ο ασκητισμός, ως στάση ζωής, διδάσκεται μέσα στο Ευαγγέλιο, με πρότυπο τον ίδιο τον Ιησού Χριστό, τον Ιωάννη τον Πρόδρομο και κατόπιν τους Αποστόλους.

Αρχικά, ο μοναχισμός λεγόταν και "αποστολικός βίος".

Σήμερα, που έχουμε ξεχάσει, αλλά και διαστρεβλώσει εντελώς το αληθινό νόημα της ζωής (και ζούμε βάση του ρητού "όσα φάμε, όσα πιούμε και όσα αρπάξει ο κ… μας), μας φαίνεται λογικός ο παραλογισμός του Sesostris που αποκαλεί τους ασκητές ως "λιποτάκτες της ζωής".

*****Επίσης, χάρη σε αυτούς τους "λιποτάκτες", κληρονομήσαμε σήμερα σχεδόν το σύνολο των συγγραμμάτων των αρχαίων μας που σώζονται και καμαρώνει ο Sesostris και πολλοί άλλοι, που με τόση ευκολία, όμως, στρέφονται εναντίον τους αντί να τους ευγνωμονούν.

Οι "λιποτάκτες", τη στιγμή που οι "αγωνιστές της ζωής" φραπεδιάζουν τα πρωινά και το βράδυα κάνουν "κλάμπινγκ", εργάζονται σωματικά και πνευματικά και προσφέρουν έργο στην κοινωνία.



Edited by - Ψηλός on 26/02/2008 18:23:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2008, 20:06:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Οι "λιποτάκτες", τη στιγμή που οι "αγωνιστές της ζωής" φραπεδιάζουν τα πρωινά και το βράδυα κάνουν "κλάμπινγκ", εργάζονται σωματικά και πνευματικά και προσφέρουν έργο στην κοινωνία.

Όπως για παράδειγμα;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2008, 20:09:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα νομίζω και στη Παλαιά Διαθήκη έχουμε τους Προφήτες που προφανώς ήταν παρθένοι και αυτοί και έκαναν μοναστηκή ζωή.
Δεν τα ξέρω καλά αλλά ο Προφήτης Ηλίας τι ήταν;
Σύμφωνα με την παράδοση φορούσε ρούχα από δέρμα προβάτου και πέρασε τη ζωή του πάνω στο βουνό Καρμήλιο.
Γι' αυτό και χτίζονται οι εκκλησίες που έχουν το όνομά του πάνω σε λόφους ή βουνά.

www.pantokrator.info
site με ομιλίες σε mp3
Εφραίμ - Αριζόνα, Ιωσήφ Βατοπαιδινός, Εφραίμ Βατοπαιδινός, Μεσογαίας, Εφραίμ-Σκήτη Αγ. Ανδρέα, Λεμεσού Αθ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2008, 22:54:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμ... δεν είναι έστι ακριβώς. Ασχετα με το τι λέει η χριστιανική "παράδοση", η ανέγερση ναών στις κορυφές των βουνών προς τιμή του θεού Ηλιου ήταν πολύ συνηθισμένη στην Ελλάδα, αιώνες πριν τους χριστιανούς. Οι Χριστιανοί, ενσωμάτωσαν το έθιμο αυτό στη θρησκεία τους, φτιάξανε και μια "παράδοση" και άρχισαν να χτίζουν ναούς για τον "Ηλία", κατά βάση πάνω στα ερείπια των ναών του Ηλιου που βρίσκονταν εκεί, αγαπητέ φίλε Μητσάκο.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2008, 00:48:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Ως απάντηση στη φλυαρία του Sesostris περί μοναχισμού, θα ήθελα να τονίσω πως ο ασκητισμός, ως στάση ζωής, διδάσκεται μέσα στο Ευαγγέλιο, με πρότυπο τον ίδιο τον Ιησού Χριστό, τον Ιωάννη τον Πρόδρομο και κατόπιν τους Αποστόλους.

Βρές μου μία περικοπή μέσα στα ευαγγέλια , ή στις πράξεις των Αποστόλων , που να περιγράφη το πότε και που εμόνασε ο Ιησούς και οι Απόστολοι .
quote:
Ψηλός
Αρχικά, ο μοναχισμός λεγόταν και "αποστολικός βίος".

Επειδή τον ονομάσανε έτσι , έβγαλες το συμπέρασμα οτι οι Απόστολοι καλογέρεψαν ;;;
quote:
Ψηλός
Σήμερα, που έχουμε ξεχάσει, αλλά και διαστρεβλώσει εντελώς το αληθινό νόημα της ζωής (και ζούμε βάση του ρητού "όσα φάμε, όσα πιούμε και όσα αρπάξει ο κ… μας), μας φαίνεται λογικός ο παραλογισμός του Sesostris που αποκαλεί τους ασκητές ως "λιποτάκτες της ζωής".

Στη βιασύνη σου να επιτεθής έχασες τον έλεγχο και τον ειρμό των σκέψεών σου και γράφεις άλλα αντ' άλλων .
Σε ποιά σελίδα έγραψα ότι οι ασκητές είναι "λιποτάκτες της ζωής" :::
Άσχετα αν κατά την γνώμη μου αποτελούν "Άχθος αρούρης" (Περιττό βάρος της Γης), όπως τους αποκαλούσε η αείμνηστη καθηγήτριά μου των αρχαίων , γιατί δεν προσφέρους απολύτως τίποτα στο κοινωνικό σύνολο .
quote:
Ψηλός
*****Επίσης, χάρη σε αυτούς τους "λιποτάκτες", κληρονομήσαμε σήμερα σχεδόν το σύνολο των συγγραμμάτων των αρχαίων μας που σώζονται και καμαρώνει ο Sesostris και πολλοί άλλοι, που με τόση ευκολία, όμως, στρέφονται εναντίον τους αντί να τους ευγνωμονούν.

Πάλι κήρυγμα του Παντελεήμονα άκουσες Ψηλέ ;;;

Πως τα έσωσαν ; ρίχνοντάς τα στη φωτιά ; ή σβύνοντας το αρχαίο κείμενο και γράφοντας επάνω ότι ανοησία τους κατέβαινε ;;;
Αν έχεις τέτοιες αποδείξεις για τα γραφόμενά σου , πες τες και σε μας για να τις διαβάσουμε . Συγγραφέα , τίτλο βιβλίου , εκδοτικό οίκο . (εξαιρείται όπως πάντα ο απολογητής)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2008, 01:09:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris
Αν έχεις τέτοιες αποδείξεις για τα γραφόμενά σου , πες τες και σε μας για να τις διαβάσουμε . Συγγραφέα , τίτλο βιβλίου , εκδοτικό οίκο

Εμ... με τέτοια που ζητάς φίλε μου, δεν μπορεί να προαχθεί διάλογος. Τι να σου πει ο άλλος δηλαδή; "Πηγή: Παχουμία η αφιερωμένη, κατηχήτρια της γειτονιάς μου;".

Εδώ υπάρχουν καταγεγραμμένα σε όλα τα ιστορικά βιβλία οι 600 χρόνων διωγμοί εναντίον των εθνικών από το Βυζάντιο και σου λέει ο άλλος: "Οι 12 ψαράδες έπεισαν τον κόσμο με τη γλυκήτητα του λόγου τους. Πηγή: Μου το είπε ένας γνωστός μου".


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2008, 02:22:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris
Στη βιασύνη σου να επιτεθής έχασες τον έλεγχο και τον ειρμό των σκέψεών σου και γράφεις άλλα αντ' άλλων .
Σε ποιά σελίδα έγραψα ότι οι ασκητές είναι "λιποτάκτες της ζωής" :::

Σωστά, δεν ήσουν εσύ, αλλά ο Σβάμπε. Δεν έχει σημασία, ο γραπτός σας λόγος είναι βγαλμένοςς σαν από καρμπόν άλλωστε.

Και αν δούμε το παρακάτω, που το έγραψες εσύ, δεν διαφέρει και πολύ από τη γνώμη του Σβάμπε:


quote:
Sesostris
Άσχετα αν κατά την γνώμη μου αποτελούν "Άχθος αρούρης" (Περιττό βάρος της Γης), όπως τους αποκαλούσε η αείμνηστη καθηγήτριά μου των αρχαίων , γιατί δεν προσφέρους απολύτως τίποτα στο κοινωνικό σύνολο .

Και η δική σου προσφορά ποια είναι;
Η προσφορά του υπόλοιπου κόσμου ποια είναι στο «κοινωνικό σύνολο»;
Αν εννοείς «προσφορά» την εκμετάλλευση και το ότι πάμε από το κακό στο χειρότερο, τότε, μαζί με το γράψιμο ξανά της ιστορίας, θα πρέπει να εισηγηθείς και αλλαγές στη γλώσσα μας για να μπορούμε να καταλαβαινόμαστε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2008, 02:47:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιμένω.

quote:
Ψηλός
Οι "λιποτάκτες", τη στιγμή που οι "αγωνιστές της ζωής" φραπεδιάζουν τα πρωινά και το βράδυα κάνουν "κλάμπινγκ", εργάζονται σωματικά και πνευματικά και προσφέρουν έργο στην κοινωνία.

Όπως για παράδειγμα;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2008, 10:17:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επιμένω.

quote:
Ψηλός
Οι "λιποτάκτες", τη στιγμή που οι "αγωνιστές της ζωής" φραπεδιάζουν τα πρωινά και το βράδυα κάνουν "κλάμπινγκ", εργάζονται σωματικά και πνευματικά και προσφέρουν έργο στην κοινωνία.

Όπως για παράδειγμα;

macedon



Συντήρηση και αντιγραφή αρχαίων συγγραμμάτων, αντί να σκίζουν βιβλία και να καταστρέφουν σχολεία, για παράδειγμα.

Βέβαια, το δεύτερο σκέλος της πρώτης πρότασης, δεν αφορά όλους τους νέους σήμερα.

Έχουμε στα χέρια μας τεράστια πνευματική κληρονομιά των Πατέρων της Ορθοδοξίας που περιέχει αξίες που σήμερα σνομπάρονται από άτομα που έχουν τις ίδιες ή περίπου τις ίδιες ιδέες με εσένα, τα οποία είναι και υπεύθυνα για την κατάντια και την πορεία από το κακό στο χειρότερο της κοινωνίας μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2008, 12:10:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris
quote:

Ψηλός
*****Επίσης, χάρη σε αυτούς τους "λιποτάκτες", κληρονομήσαμε σήμερα σχεδόν το σύνολο των συγγραμμάτων των αρχαίων μας που σώζονται και καμαρώνει ο Sesostris και πολλοί άλλοι, που με τόση ευκολία, όμως, στρέφονται εναντίον τους αντί να τους ευγνωμονούν.

Πάλι κήρυγμα του Παντελεήμονα άκουσες Ψηλέ ;;;

Πως τα έσωσαν ; ρίχνοντάς τα στη φωτιά ; ή σβύνοντας το αρχαίο κείμενο και γράφοντας επάνω ότι ανοησία τους κατέβαινε ;;;
Αν έχεις τέτοιες αποδείξεις για τα γραφόμενά σου , πες τες και σε μας για να τις διαβάσουμε . Συγγραφέα , τίτλο βιβλίου , εκδοτικό οίκο . (εξαιρείται όπως πάντα ο απολογητής)


Αυτοί που έριχναν στη φωτιά ήταν αυτοί που εσύ θαυμάζεις και προσπαθείς να τους παρουσιάσεις ως τους "στυλοβάτες" του αρχαίου ελληνικού πνεύματος.

Ζήτησες στοιχεία και θα τα έχεις.
Τα στοιχεία αυτά τα βρήκα στο Διαδίκτυο. Προτού σπεύσεις να τα χλευάσεις (όπως κάνεις συνήθως), λόγω της αδυναμίας σου να τα αντικρούσεις, κάνε μια προσπάθεια να μας αποδείξεις ότι τα στοιχεία αυτά είναι ψευδή.

Ελπίζω να περιοριστείς σε αυτό που εσύ ζητάς και να μην προσπαθήσεις, επικουρούμενος και από τους άλλους χριστιανομάχους, να
στρέψεις αλλού τη συζήτηση.

Τα στοιχεία αυτά έρχονται κατευθείαν από πρωτογενείς πηγές και όχι από σύγχρονους ανθέλληνες ευρωπαίους ή/και παγανορατσιστές συγγραφείς.


«Εξαιτίας της δήλωσης του Πρωταγόρα στο βιβλίο του Περί θεών ότι δεν ξέρει αν υπάρχουν θεοί, οι Αθηναίοι τον έδιωξαν από την πόλη και ΕΚΑΨΑΝ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ στην Αγορά, αφού πρώτα έβγαλαν κήρυκα και ΤΑ ΜΑΖΕΨΑΝ ΕΝΑ-ΕΝΑ από όσους είχαν αντίτυπα» (Το ίδιο λένε και οι: Φιλόστρατος, Βίοι Σοφιστών, I 10, 3˙ Ησύχιος, Ονοματολόγος˙ Σέξτος Εμπειρικος, Προς μαθηματικούς, IX 55)

Επίσης: «Ο Αναξαγόρας μηνύθηκε για ασέβεια επειδή διακήρυσσε ότι ο ήλιος είναι μια διάπυρη μεταλλική μάζα, και καταδικάστηκε σε πρόστιμο 35 ταλάντων και εξορία. Κατά άλλους καταδικάστηκε ερήμην σε θάνατο» ΔΙΟΓΕΝΗΣ ΛΑΕΡΤΙΟΣ II, 7

«Ο Πρόδικος ο Κείος, φιλόσοφος και σοφιστής, σύγχρονος του Δημοκρίτου, μαθητής του Πρωταγόρα, πέθανε στην Αθήνα, αφού του έδωσαν να πιεί κώνειο, με το αιτιολογικό ότι διέφθειρε τους νέους.» ΣΟΥΔΑ

Επίσης: Ο Θεόδωρος ο Κυρηναίος, ο επονομαζόμενος Άθεος, που έζησε στο α΄ μισό του 3ου π.Χ. αι. κατά τον Διογένη Λαέρτη (2, 101-102) αφού εξορίστηκε για τη διδασκαλία του από την Αθήνα, κατέφυγε στην αυλή του Πτολεμαίου, και έπειτα στην Κυρήνη, όπου επίσης εξορίστηκε, για να καταφύγει ξανά στην Ελλάδα.

Ο Διαγόρας ο Μήλιος εξορίστηκε από τους Αθηναίους επειδή έλεγε πως οι θεότητες του Ολύμπου είναι ανύπαρκτες και επειδή διακωμωδούσε τα απόκρυφα των μυστηρίων, και τον καταδίκασαν σε θάνατο, επικηρύσσοντας το κεφάλι του με ανταμοιβή ένα τάλαντο. (Λυσίας 6.17, Σούδα)

Ο Στίλπων ο Μεγαρεύς δικάστηκε και καταδικάστηκε για ασέβεια προς τα μνημεία των θεών, και η ποινή ήταν εξορία.

Επίσης κατηγορήθηκαν (δικάστηκαν) επί ασέβεια προς τον Παγανισμό οι Ασπασία και Ευριπίδης (από τον Κλέωνα).


Οι πόλεις – κράτη, και κυρίως η Δημοκρατική Αθήνα βλέποντας ότι η κριτική για τους θεούς ξεκινά από τους σοφιστές και τις ανώτερες κοινωνικά τάξεις θεώρησε ότι βρίσκεται μπροστά σε μια ύπουλη επίθεση Λακωνιζόντων, κατά του Δήμου κα γι’ αυτό ψήφισε το 432 π.Χ. το περίφημο «Ψήφισμα του ΔΙΟΠΕΙΘΗ*», επαγγελματία μάντη, εναντίων όσων:

«τά θεία μη νομίζειν καί λόγους περί των ματαρσίων (ουρανίων) διδάσκειν» (Πλουτ. Περικ. 32)

Οι ποινές ήταν: Εξορία, θάνατος και κάψιμο των συγγραμμάτων (Nauk, Fragm. Trag. Gracc. 2η έκδοση, σελ. 771) (Πηγή: «Οι απόκρυφες επιστήμες στην Ελληνική αρχαιότητα, από τον Όμηρο μέχρι τον Πρόκλο», Διαμαντής Κούτουλας, Εκδόσεις ΕΣΟΠΤΡΟΝ, Αθήνα 2002).

*Αθηναίος χρησμολόγος και φανατικός αντιπρόσωπος της αρχαίας πίστης. Το ένα του χέρι ήταν παράλυτο. Αντιτάχθηκε στις νεωτεριστικές μεταρρυθμίσεις του Περικλή και με εισήγησή του αποφασίστηκε να υποβάλλονται μυνήσεις «εισαγγελίαι» κατά παντός μη πιστεύοντας στους αρχαίους θεούς ή σε αυτούς που διέδιδαν θεωρίες περί υπερκόσμιων πραγμάτων. Φαίνεται πως άκμασε κατά το δεύτερο ήμισυ του Ε’ αιώνα π.Χ., αν και δεν υπάρχει ομοφωνία προς αυτό. Για την μετέπειτα στάση του επί της κοινωνικής κατάστασης κύριος μάρτυρας είναι ο Αριστοφάνης, είναι δε ασφαλής η μαρτυρία του σχολιαστή του Αριστοφάνη που λέει πως ο Διοπείθης, ακολουθώντας άλλωστε τις αρχές του, διέκειτο συμπαθώς προς το συντηρητικό στρατηγό Νικία. Περί αυτού αναφέρεται πως έφτασε σε πολύ μεγάλη ηλικία, και ότι κατά τα τελευταία έτη της ζωής του μετακλήθηκε στην Σπάρτη, όπου ερμήνευσε ορισμένους χρησμούς αναφερόμενους στην ανάληψη της βασιλείας από τον Αγησίλαο. (Πηγή: Σταματάκος Ι., Καθηγητής Φιλολογίας, Μεγάλη Ελληνική Εγκυκλοπαίδεια, τόμος Θ, σελίδα 413)


Το ότι το Βυζάντιο και οι "λιποτάκτες" φρόντισαν να έχουμε εμείς σήμερα αυτή την κληρονομιά σε αρχαία συγγράμματα, ακόμη και ο μέγας εχθρός του Βυζαντίου, φίλος σου Γίβων, το παραδέχεται:

«Τουλάχιστον το 75% των γνωστών σήμερα Αρχαίων Έλληνων κλασσικών συγγραφέων μάς έγιναν γνωστοί μέσω Βυζαντινών χειρογράφων.» [Πηγή: History of Libraries in the Western World, Michael H. Harris, Scarecrow 1995]

«Πολλά απο αυτά που ξέρουμε για την αρχαιότητα, ειδικά για την ελληνική και ρωμαϊκή φιλολογία και την ρωμαϊκη νομοθεσία θα είχαν χαθεί παντοτινά, αν δεν υπήρχαν οι λόγιοι και οι αντιγραφείς της Κωνσταντινούπολης» [Πηγή: J.J. Norwich, «Σύντομη Ιστορία του Βυζαντίου», εκδ Γκοβοστη, Δ’ εκδοση ,1997]


ο Άγγλος ιστορικός Γίββων, ο μεγάλος εχθρός του «Βυζαντίου», μας λέει:
«Το πνεύμα του Ομήρου, του Δημοσθένους, του Αριστοτέλους, του Πλάτωνος, φώτιζε την Κωνσταντινούπολη. Οι πολυάριθμες ερμηνείες και τα σχόλια των Βυζαντινών εις τους κλασσικούς συγγραφείς δεικνύουν με πόση επιμέλεια ανεγινώσκοντο. Οι Έλληνες της Κωνσταντινουπόλεως απεκάθηραν την κοινήν γλώσσαν και ανέκτησαν την εύκολον χρήσιν της γλώσσης των προγόνων αυτών, , η οποία είναι το αριστούργημα του ανθρώπινου πνεύματος. Η γνώσις των υπέροχων διδασκάλων, οι οποίοι είχαν μαγεύσει και διδάξει το μέγιστον από τα έθνη (τους Ρωμαίους) είχε καταστή πολύ κοινή. Η Κωνσταντινούπολη περιέκλειεν εις τον περίβολον αυτής τόσην επιστήμην και τόσα βιβλία, όσα δεν υπήρχαν σε όλας μαζί τας μεγάλας χώρας της Δύσεως» [Πηγή: Ε. Γιββών, «Παρακμή και πτώση της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας»]

«Η Ελληνική παιδεία, παράλληλα προς τον Χριστιανισμό και τη ρωμαϊκη κρατική παράδοση, αποτελεί ένα απο τα κύρια συστατικά στοιχεία του Βυζαντίου. Τα αριστουργήματα της αρχαίας γραμματείας διασώθηκαν επειδή, οι βυζαντινοί γραφείς εξακολουθούσαν να τα αντιγράφουν, ιστορώντας τα μάλιστα με περίτεχνες μικρογραφίες» [Πηγή: «Ιστορία του Ελληνικού Εθνους» της εκδοτικής Αθηνών, τομ. Ζ’ σελ 17]


Τα παραπάνω στοιχεία είναι σε όλους γνωστά.
Το να προκαλούν οι χριστιανομάχοι, συνεχώς, και να ζητάνε την επαναλαμβανόμενη παράθεσή τους δεν βοηθά σε τίποτα.
Όποιος ενδιαφέρεται για την αλήθεια, την ψάχνει και δεν αρκείται στην μισαλλόδοξη προπαγάνδα του ΥΣΕΕ και του Ρασιά.

Πηγή: http://www.focusmag.gr/fora/view-message.rx?oid=75623#msg_75623

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2008, 15:02:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Σα δεν ντρέπεσαι ψηλέ! βλάσθημε! άκου εκεί........................... ότι έχουμε διασώθηκαν από λίγους Έλληνες που τα παρέδωσαν με ευλάβεια στα παιδιά τους κ.ο.κ.! και μάλιστα σήμερα από τους Χριστιανούς της Ελλάδας γίνεται μία μεγάλη προσπάθεια για την καταστροφή τους εκ νέου, σύμφωνα όμως με πληροφορείες ακόμη υπάρχουν κάποιοι Έλληνες που αντιστέκονται και μάλιστα για να συμφωνήσω με το φίλο macedon κάπου εδώ γύρω φώλιασαν!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2008, 16:03:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Τα παραπάνω στοιχεία είναι σε όλους γνωστά.

1. Τα παραπάνω στοιχεία Ψηλέ, τα έχεις εσύ υπόψη σου; Εχεις δηλαδή ρίξει μια ματιά στις πηγές αυτές, όπως π.χ. History of Libraries in the Western World, Ε. Γιββών, «Παρακμή και πτώση της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας", κτλ. κτλ. ή απλά τα αντέγραψες από κάποια ιστοσελίδα (λέω τώρα στην τύχη από την oodegr) μετατρεπόμενος έτσι σε απλό παπαγάλο;
Αν ναι, μπορείς να μας πεις πού ακριβώς τα διάβασες;
Αν όχι, μπορείς να μας εξηγήσεις γιατί στην πηγή δεν βάζεις την ιστοσελίδα απ'όπου τα ξεσήκωσες αλλά τα ονόματα των πηγών που η ιστοσελίδα αναφέρει;

Η λέξη "Πηγή" δείχνει από που εσύ βρήκες τη συγκεκριμένη πληροφορία.

2. Σε ποιό σημείο των "στοιχείων" αυτών αναφέρεται ότι οι καλόγεροι διέσωσαν αυτά τα κείμενα, κάτι που υποτίθεται ότι αποτελεί απάντηση στο σχόλιο του Sesostris;

quote:
Ψηλός
Όποιος ενδιαφέρεται για την αλήθεια, την ψάχνει και δεν αρκείται στην μισαλλόδοξη προπαγάνδα του ΥΣΕΕ και του Ρασιά.

1. Εσύ ψάχνεις την αλήθεια Ψηλέ; Η αρκείσαι στη μασημένη τροφή που σου παρέχουν οι προπαγανδιστικές ιστοσελίδες των διαφόρων χριστιανών απολογητών της πεντάρας; Εχεις αναζητήσει ποτέ σου τις πηγές που αναγράφονται εκεί ώστε να επιβεβαιώσεις την αλήθεια ή όχι του περιεχομένου;

2. Ο Βλάσης Ρασσιάς έχει μια ογκοδέστατη βιβλιογραφία στα βιβλία του και το ότι εσύ δεν συμφωνείς με τα λεγόμενά του (χωρίς ωστόσο να μπορείς να τα αντικρούσεις) δε σημαίνει πως τα γραφόμενά του αποτελούν μισαλλόδοξη προπαγάνδα. Απλή καταγραφή της ιστορίας κάνει και μάλιστα εν πολλοίς στηριζόμενος σε εκκλησιαστικούς συγγραφείς. Το ότι μέσα από την καταγραφή αυτή εμφανίζεται όλη η μισαλλοδοξία του χριστιανισμού, δε σημαίνει πως ο συγγραφέας είναι μισαλλόδοξος ή ασκεί τέτοιου είδους προπαγάνδα. Η απαξίωση ενός συγγραφικού έργου, με μόνο γνώμονα το γεγονός ότι δεν συμφωνεί με τις απόψεις μας ή με την ενδεχόμενη άποψη που έχουμε για την ιστορία (την οποία ουσιαστικά αγνοούμε) δείχνει το λιγότερο στρουθοκαμηλισμό και συνήθως τυφλό φανατισμό.

Και όπως ίσως γνωρίζεις, ο φανατισμός έχει κι αυτός κάποια όρια, διαφορετικά καταντάει γελοιότητα.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2008, 16:36:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Τα στοιχεία αυτά έρχονται κατευθείαν από πρωτογενείς πηγές και όχι από σύγχρονους ανθέλληνες ευρωπαίους ή/και παγανορατσιστές συγγραφείς.

Φίλε Μακεδών... μάγος είσαι;;;

Για να δούμε τις πρωτογενείς πηγές σου, ψηλέ.

«Εξαιτίας της δήλωσης του Πρωταγόρα στο βιβλίο του Περί θεών ότι δεν ξέρει αν υπάρχουν θεοί, οι Αθηναίοι τον έδιωξαν από την πόλη και ΕΚΑΨΑΝ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ στην Αγορά, αφού πρώτα έβγαλαν κήρυκα και ΤΑ ΜΑΖΕΨΑΝ ΕΝΑ-ΕΝΑ από όσους είχαν αντίτυπα» (Το ίδιο λένε και οι: Φιλόστρατος, Βίοι Σοφιστών, I 10, 3˙ Ησύχιος, Ονοματολόγος˙ Σέξτος Εμπειρικος, Προς μαθηματικούς, IX 55)

«Ο Αναξαγόρας μηνύθηκε για ασέβεια επειδή διακήρυσσε ότι ο ήλιος είναι μια διάπυρη μεταλλική μάζα, και καταδικάστηκε σε πρόστιμο 35 ταλάντων και εξορία. Κατά άλλους καταδικάστηκε ερήμην σε θάνατο»
«Ο Πρόδικος ο Κείος, φιλόσοφος και σοφιστής, σύγχρονος του Δημοκρίτου, μαθητής του Πρωταγόρα, πέθανε στην Αθήνα, αφού του έδωσαν να πιεί κώνειο, με το αιτιολογικό ότι διέφθειρε τους νέους.» ΣΟΥΔΑ
Επίσης: Ο Θεόδωρος ο Κυρηναίος, ο επονομαζόμενος Άθεος, που έζησε στο α΄ μισό του 3ου π.Χ. αι. κατά τον Διογένη Λαέρτη (2, 101-102) αφού εξορίστηκε για τη διδασκαλία του από την Αθήνα, κατέφυγε στην αυλή του Πτολεμαίου, και έπειτα στην Κυρήνη, όπου επίσης εξορίστηκε, για να καταφύγει ξανά στην Ελλάδα.
Ο Διαγόρας ο Μήλιος εξορίστηκε από τους Αθηναίους επειδή έλεγε πως οι θεότητες του Ολύμπου είναι ανύπαρκτες και επειδή διακωμωδούσε τα απόκρυφα των μυστηρίων, και τον καταδίκασαν σε θάνατο, επικηρύσσοντας το κεφάλι του με ανταμοιβή ένα τάλαντο. (Λυσίας 6.17, Σούδα)
Ο Στίλπων ο Μεγαρεύς δικάστηκε και καταδικάστηκε για ασέβεια προς τα μνημεία των θεών, και η ποινή ήταν εξορία.

Επίσης κατηγορήθηκαν (δικάστηκαν) επί ασέβεια προς τον Παγανισμό οι Ασπασία και Ευριπίδης (από τον Κλέωνα).

Πηγή: ΟΟΔΕ.

Οι πόλεις – κράτη, και κυρίως η Δημοκρατική Αθήνα βλέποντας ότι η κριτική για τους θεούς ξεκινά από τους σοφιστές και τις ανώτερες κοινωνικά τάξεις θεώρησε ότι βρίσκεται μπροστά σε μια ύπουλη επίθεση Λακωνιζόντων, κατά του Δήμου κα γι’ αυτό ψήφισε το 432 π.Χ. το περίφημο «Ψήφισμα του ΔΙΟΠΕΙΘΗ*», επαγγελματία μάντη, εναντίων όσων:
«τά θεία μη νομίζειν καί λόγους περί των ματαρσίων (ουρανίων) διδάσκειν» (Πλουτ. Περικ. 32)
Οι ποινές ήταν: Εξορία, θάνατος και κάψιμο των συγγραμμάτων (Nauk, Fragm. Trag. Gracc. 2η έκδοση, σελ. 771) (Πηγή: «Οι απόκρυφες επιστήμες στην Ελληνική αρχαιότητα, από τον Όμηρο μέχρι τον Πρόκλο», Διαμαντής Κούτουλας, Εκδόσεις ΕΣΟΠΤΡΟΝ, Αθήνα 2002).

Πηγή: απολογητής.

Αν γράψει ο απολογητής ότι ο Περικλής έκανε το σταυρό του πριν το φαγητό, θα το φέρεις κι αυτό, ως επιχείρημα, πρωτογενούς πηγής;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2008, 17:08:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ψηλός
Τα παραπάνω στοιχεία είναι σε όλους γνωστά.

1. Τα παραπάνω στοιχεία Ψηλέ, τα έχεις εσύ υπόψη σου; Εχεις δηλαδή ρίξει μια ματιά στις πηγές αυτές, όπως π.χ. History of Libraries in the Western World, Ε. Γιββών, «Παρακμή και πτώση της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας", κτλ. κτλ. ή απλά τα αντέγραψες από κάποια ιστοσελίδα (λέω τώρα στην τύχη από την oodegr) μετατρεπόμενος έτσι σε απλό παπαγάλο;



Όχι δεν τα έχω διασταυρώσει ο ίδιος.
Θεωρώ όμως πως είναι αξιόπιστα γι' αυτό και τα παραθέτω.
Αν νομίζεις πως είναι ψεύτικα, και έχεις πρόσβαση στις εν λόγω πηγές, δεν έχεις παρά να παραθέσεις
τις ακριβείς αναφορές και να τα διαψεύσεις.


quote:

Αν όχι, μπορείς να μας εξηγήσεις γιατί στην πηγή δεν βάζεις την ιστοσελίδα απ'όπου τα ξεσήκωσες αλλά τα ονόματα των πηγών που η ιστοσελίδα αναφέρει;

Αυτό δεν το κατάλαβα.Τι εννοείς; Εγώ έβαλα την πηγή απ' όπου τα ξεσήκωσα.

quote:

2. Σε ποιό σημείο των "στοιχείων" αυτών αναφέρεται ότι οι καλόγεροι διέσωσαν αυτά τα κείμενα, κάτι που υποτίθεται ότι αποτελεί απάντηση στο σχόλιο του Sesostris;

Αυτό πηγάζει από τα σχόλια που παρέθεσα. Όπως για παράδειγμα "Η Ελληνική παιδεία, παράλληλα προς τον Χριστιανισμό .......". Αρκετοί μοναχοί ήταν οι λόγιοι της εποχής. Πλήθος χειρογράφων, ακόμη και σήμερα, βρίσκονται σε διάφορες μονές και φυλλάσσονται με πολύ ζήλο, σε πείσμα ορισμένων που θα ήθελαν να κοσμούν κάποιες συλλογές ιδιωτών.
Μα, και σύμφωνα με τους ισχυρισμούς σας ότι το Βυζάντιο ήταν ένα θεοκρατικό καθεστώς, εξάγεται και το ανάλογο συμπέρασμα.


quote:

quote:
Ψηλός
Όποιος ενδιαφέρεται για την αλήθεια, την ψάχνει και δεν αρκείται στην μισαλλόδοξη προπαγάνδα του ΥΣΕΕ και του Ρασιά.

1. Εσύ ψάχνεις την αλήθεια Ψηλέ; Η αρκείσαι στη μασημένη τροφή που σου παρέχουν οι προπαγανδιστικές ιστοσελίδες των διαφόρων χριστιανών απολογητών της πεντάρας; Εχεις αναζητήσει ποτέ σου τις πηγές που αναγράφονται εκεί ώστε να επιβεβαιώσεις την αλήθεια ή όχι του περιεχομένου;



Δεν έχω την ευχέρεια, απ' εδώ που βρίσκομαι, να ανατρέχω, ανά πάσα στιγμή, σε όλες τις πηγές.
Έχω κάποια βιβλία, τα οποία και συμβουλεύομαι αν χρειαστεί.

Όπως είπα και στο προηγούμενο μήνυμά μου, απευθυνόμενος στον Sesostris, το ήξερα πως θα σπεύσετε να χλευάσετε τις πηγές από τις οποίες άντλησα εγώ τα εν λόγω στοιχεία, με σκοπό να σηκώσετε σύννεφα σκόνης.

Επί της ουσίας, έχεις κάτι να πεις; Τα αμφισβητείς; Ορίστε κόπιασε. Τα στοιχεία αυτά δεν κρύβονται από κανένα.

Ή μήπως θεωρείς ψεύτη το Γίβωνα όταν λέει πως Το πνεύμα του Ομήρου, του Δημοσθένους, του Αριστοτέλους, του Πλάτωνος, φώτιζε την Κωνσταντινούπολη;

quote:

2. Ο Βλάσης Ρασσιάς έχει μια ογκοδέστατη βιβλιογραφία στα βιβλία του και το ότι εσύ δεν συμφωνείς με τα λεγόμενά του (χωρίς ωστόσο να μπορείς να τα αντικρούσεις) δε σημαίνει πως τα γραφόμενά του αποτελούν μισαλλόδοξη προπαγάνδα. Απλή καταγραφή της ιστορίας κάνει και μάλιστα εν πολλοίς στηριζόμενος σε εκκλησιαστικούς συγγραφείς. Το ότι μέσα από την καταγραφή αυτή εμφανίζεται όλη η μισαλλοδοξία του χριστιανισμού, δε σημαίνει πως ο συγγραφέας είναι μισαλλόδοξος ή ασκεί τέτοιου είδους προπαγάνδα. Η απαξίωση ενός συγγραφικού έργου, με μόνο γνώμονα το γεγονός ότι δεν συμφωνεί με τις απόψεις μας ή με την ενδεχόμενη άποψη που έχουμε για την ιστορία (την οποία ουσιαστικά αγνοούμε) δείχνει το λιγότερο στρουθοκαμηλισμό και συνήθως τυφλό φανατισμό.

Και όπως ίσως γνωρίζεις, ο φανατισμός έχει κι αυτός κάποια όρια, διαφορετικά καταντάει γελοιότητα.

macedon



Από τις λίγες φορές που επισκέφτηκα την ιστοσελίδα του Ρασιά, είδα πως, τις περισσότερες φορές, στις αναφορές του δεν έχει καμια παραπομπή σε πρωτογενή πηγή, παρά μόνο σε σχετικά σύγχρονους ιστορικούς, οι οποίοι είναι γνωστοί για την εχθρική τους στάση απέναντι στο Βυζάντιο και, πολλές φορές, απέναντι και στον Ελληνισμό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2008, 17:21:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιαπετ,
τις πληροφορίες αυτές δεν τις έχει γράψει ο Απολογητής ή η ΟΟΔΕ ή/και ο Ψηλός.

Ο Απολογήτης και η ΟΟΔΕ εργάζονται για να μην αποκρύπτεται η πραγματικότητα από τους παραχαράκτες της ιστορικής αλήθειας.

Ο Ψηλός, κατόπιν αιτήσεως του Sesostris, τις ξεσήκωσε και τις παρέθεσε εδώ μέσα.

Αντί να τους χλευάζεις, ορίστε, απέδειξε πως τα εν λόγω στοιχεία είναι ψεύτικα.

Άιντε ντε.......

Edited by - Ψηλός on 27/02/2008 17:23:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2008, 17:32:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και σε πρόσθεση αυτών που αναγράφει ο γιαπετ, να διορθώσω κάτι από τις "πρωτογενείς" πηγές.

quote:
Ψηλός
Επίσης κατηγορήθηκαν (δικάστηκαν) επί ασέβεια προς τον Παγανισμό οι Ασπασία και Ευριπίδης (από τον Κλέωνα).

Είναι τελείως απίθανο να δικάστηκε οποιοσδήποτε για ασέβεια "προς τον παγανισμό" πριν τον 4ο αιώνα μαχχ, κι αυτό γιατί:

1. Οι Ελληνες ΔΕΝ ήταν παγανιστές. Παγανιστές ήταν οι Κέλτες. Δεν υπάρχει κανένας όρος "παγανισμός" σε κανένα βιβλίο της αρχαιότητας, που να περιγράφει την ελληνική θρησκεία.

2. Ο απαξιωτικός όρος "παγανισμός" (pagani), ως περιγράφων την ελληνική θρησκεία, είναι δημιούργημα των χριστιανών αυτοκρατόρων του 4ου αιώνα, 9 αιώνες δηλαδή μετά την περίοδο που περιγράφουν οι "πρωτογενείς" πηγές σου.

Είσαι σίγουρος πως αυτό λένε οι "πρωτογενείς" πηγές σου? Για ρίξτες μια ματιά πάλι.

Η κατάποση αμάσητης τροφής, εκτός της δυσπεψίας, ενέχει και τον κίνδυνο πνιγμού.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 17 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy