ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΟΙ 12 ΘΕΟΙ + ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 42
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Stelaras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2008, 21:46:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Trexagireue,απλά υποστηρίζεις την άποψη σου χωρίς κανένα επιχείρημα και το πιο εξωφρενικό είναι πως θέλεις να τα πιστέψουμε,να ξεπεράσουμε το δικό μας τρόπο σκέψης.Δηλαδή δεν πρέπει να αμφισβητούμε τη θρησκεία σου,διότι κατά κάποιον περίεργο τρόπο,έχει δέσει με τον Ελληνισμό ες αεί.Τι πάει να πει τελείωσε?Ότι έτσι έχει και δεν αλλάζει?Μάθε αυτό δουλοπρεπή μου φίλε.
ΟΥΤΕ έτσι έχει,ΟΥΤΕ δεν αλλάζει.
Τα πάντα αλλάζουν έλεγε κάποιος πρόγονος,Έλλην,εσύ ως έλληνας χριστιανός τον διαψεύδεις.
Με δουλοπρεπή,δογματικό λόγο προσπαθείς να πείσεις για έννοιες που δεν υπάρχουν.


Ψηλέ,μοιάζεις λες και έχεις βγει από το δημοτικό,απλά αστεία αυτά που λες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2008, 21:57:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Stelara, μου θυμίζεις κάποιον Ισπανό...
Διν Κιχώτη τον λέγανε και κυνηγούσε ανεμόμυλους...
Αγαπητέ μου, ζεις στην Ελλάδα κι ακόμη δεν έχεις καταλάβει
τι είναι Ελλάδα και χριστιανισμός κι αν είναι ένα;
Δεν σε πιστεύω, πλάκα μας κάνεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Stelaras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2008, 23:04:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα είμαι εγώ χαζός ή η πολύ ανώτερη γλώσσα του trexagireue και δεν καταλαβαίνω τι λέει?

Δον κιχώτης και ανεμόμυλοι,ελλάδα και χριστιανισμός,γενικά ότι να ναι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2008, 23:41:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε μου Stelaras, αν δεν ξέρεις τον
Δον Κιχώτη, είσαι πολύ ανενημέρωτος...
Κυνηγούσε τους ανεμόμυλους και νόμιζε ότι
κυνηγούσε γίγαντες... Πολλοί νομίζουν ότι κάτι
κάνουν, αλλά είναι η φαντασία τους που τα φταίει όλα...
Το ότι αυτήτη στιγμή η Ελλάδα έχει 150.000 εκκλησίες
τουλάχιστον και κανέναν ναό του Δία ή της Περσεφώνης, αυτό
εσένα δεν σου λέει τίποτα;
'Εμένα μου λέει πολλά... Μου λέει τι πιστεύει ο κόσμος,
μου λέει σε ποια πραγματικότητα ζω και ότι όσοι οραματίζονται
δίες και πάνες, έχουν πραγματικά μεγάλη φαντασία...
Ο καθένας μπορεί να φαντάζεται ότι θέλει, αλλά δεν μπορούμε
να αγνοούμε την πραγματικότητα... Είναι έπικίνδυνο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2008, 23:59:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μου λέει τι πιστεύει ο κόσμος,
μου λέει σε ποια πραγματικότητα ζω και ότι όσοι οραματίζονται
δίες και πάνες, έχουν πραγματικά μεγάλη φαντασία...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Stelaras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2008, 00:20:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ότι αυτή τη στιγμή η εκκλησία έχει δισεκατομμύρια ευρώ στην κατοχή της ενώ ο κόσμος πεινάει σου λέει κάτι?
Το ότι η εκκλησία ενδέχεται να χρησιμοποιήσει τα ΜΑΤ για να διώξει τους μοναχούς από τη μονή εσφιγμένου στο Άγιο Όρος σου λέει κάτι?Ξέρεις γιατί,επειδή αυτοί αντιστέκονται στον τούρκο πατριάρχη.
Αρνήσου τα,ξέρω ότι το θες,ξέρω ότι θα το κάνεις,μιλάς για πραγματικότητα μέσα στη ψευδαίσθηση του θεού σου.

Α,οι επιλογές της μάζας από πότε είναι οι σωστές?Μήπως οι γερμανοί που ήθελαν να μας κατακτήσουν είχαν δίκιο?Επειδή ήταν πιο πολλοί?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2008, 00:44:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Ψηλός
Φίλτατε Σεσώστρη θα έλεγα πως στα παλιά τους τα παπούτσια γράφουν οι Έλληνες σήμερα αυτά που εσύ και κάποιοι άλλοι λέτε περί επανάστασης.

Δεν θα το έλεγα Ψηλέ , γι’ αυτούς που διαβάζουν και κανένα άλλο βιβλίο πλην των σχολικών .
quote:
Ψηλός
Το υπό ποίες συνθήκες γράφτηκαν αυτά τα λόγια και σε ποιους απευθύνονταν, το γνωρίζει ακόμη και ένα παιδάκι πρώτης τάξης δημοτικού σχολείου.
Μην ξεγελιέσαι, τα παραμύθια αυτά δεν πείθουν κανέναν σήμερα.

Τα παιδάκια του δημοτικού Ψηλέ , γνωρίζουν την παραχαραγμένη ιστορία της αντιγνώσης που συστηματικά διδάσκεται στα σχολεία μας . Όταν όμως πάψουν να είναι παιδάκια του δημοτικού και αρχίσουν να διαβάζουν και να ξυπνάνε σίγουρα δεν πείθονται από τα χαλκευμένα παραμύθια που τους δίδαξαν με την συνεργασία της άρχουσας τάξης και του ιερατείου .

Και επειδή το κύμα αυτό της αμφισβήτησης τόσο λόγω του ότι επετράπη η έκδοση ιστορικών βιβλίων που μέχρι τώρα ήταν απαγορευμένα , όσο και με την ανταλλαγή απόψεων μέσα από το internet μεγαλώνει όλο και περισσότερο και τείνει να γίνη το «Tsunami» που θα τους σαρώση , έχει πέσει πανικός στις τάξεις αυτών που τους βολεύει η ψευδεπίγραφη ιστορία και του ιερατείου το οποίο στην προσπάθειά του να περισώση ότι είναι δυνατόν , έχει εγκαταστήσει στο διαδίκτυο ολόκληρους μηχανισμούς μαύρης προπαγάνδας και διαστρέβλωσης της ιστορίας .

Τέτοιου είδους (κατευθυνόμενες ???) επιθέσεις Ψηλέ δεχόμαστε εδώ και ενάμιση περίπου χρόνο και στο «ΜΥΘΟΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ» , που συστηματικά και ενορχηστρωμένα με άσχετες ως προς το αντικείμενο της συζήτησης απαντήσεις , εκτρέπονται τα θέματα , όπως και το παρόν , από το αρχικό τους αντικείμενο συζητήσεως με απώτερο σκοπό την απαξίωσή τους , και την υποβάθμιση της σοβαρότητας και την απαξίωση τελικά του «ΜΥΘΟΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ» που όπως φαίνεται ενοχλεί κάποιους με τα θέματα που συζητιούνται , γιατί οι αναφορές σε βιβλία και ιστορικά ντοκουμέντα που γράφονται εδώ διαβάζονται από πολλούς , ξυπνάνε μέσα τους την διάθεση για έρευνα και κάνουν ζημιά στο μαγαζί .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2008, 00:48:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε όχι και εκκλησιαστική περιουσία...
Ψίχουλα.
1.282.300 στρέμματα γης.!!
10% των μετοχών της Εθνικής Τράπεζας!!
500.000 στρέμματα δάσους!!

Μην πω για ακίνητα, και μετρητο.... πολύ μετρητό........ δοξασοι ο θεός......μετρητόοοοοοοο!
και ο κοσμάκης ζει με μια ψωροσύνταξη.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ZeusE
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
122 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2008, 03:47:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ZeusE  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητε μου Stelaras, αν δεν ξέρεις τον
Δον Κιχώτη, είσαι πολύ ανενημέρωτος...
Κυνηγούσε τους ανεμόμυλους και νόμιζε ότι
κυνηγούσε γίγαντες... Πολλοί νομίζουν ότι κάτι
κάνουν, αλλά είναι η φαντασία τους που τα φταίει όλα...
Το ότι αυτήτη στιγμή η Ελλάδα έχει 150.000 εκκλησίες
τουλάχιστον και κανέναν ναό του Δία ή της Περσεφώνης, αυτό
εσένα δεν σου λέει τίποτα;
'Εμένα μου λέει πολλά... Μου λέει τι πιστεύει ο κόσμος,
μου λέει σε ποια πραγματικότητα ζω και ότι όσοι οραματίζονται
δίες και πάνες, έχουν πραγματικά μεγάλη φαντασία...
Ο καθένας μπορεί να φαντάζεται ότι θέλει, αλλά δεν μπορούμε
να αγνοούμε την πραγματικότητα... Είναι έπικίνδυνο...

Φυσυκο ειναι αφισατε και τιποτα ορθιο παλιολαμογια επι Βυζαντιου.

Chupa minha pica pichu
Chupa minha pica pinto
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2008, 10:41:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου ZeysE, έχω την εντύπωση ότι είσαι σε κάποια
κερκίδα και φωνάζεις συνθήματα στους αντίπαλους φιλάθλους...
Φίλε εδώ προσπαθούμε να κάνουμε διάλογο και να δούμε
τα πράγματα με τις αξίες της εποχής μας...
Έχουμε πει πολλάκις ότι άνθρωποι είναι κι οι ιερείς
κι οι επίσκοποι... αλλά και η διαφθορά που υπάρχει
έχει αλλοιώσει την εκκλησία... Ωστόσο η ουσία μετράει
δηλαδή΄οτι ο χριστιανισμός είναι η μόνη θρησκεία αγάπης
κι οι άνθρωποι μόνο εκεί βρίσκουν την ανάπαυση σώματος
και ψυχής... Οι άλλες θρησκείες δημιουργούν αγωνίες και
θέλουν τον άνθρωπο αντσαγωνιστικό,όπως τα ζώα κι όπως κάθε
γήινο πρότυπο... Το θέμα ειναι είμαστε υλιστές ή πιστεύουμε
και στον πνευματικό άνθρωπο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2008, 11:41:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Schwabe
Ψηλός:
«Και ποια είναι η θρησκεία των Ελλήνων;»

Δεν την άκουσε ποτέ σου? Ξεκίνα απο τους 12 Θεούς και έχουμε!



Προ των 12 θεών δεν υπήρχαν Έλληνες;
Ποτέ δεν υπήρξε κάποια θρησκεία των 12 θεών που θα μπορούσαμε να πούμε πως "έκφραζε" όλους τους Έλληνες, δηλαδή κάτι το ενιαίο τόσο σε εύρος χρόνου, όσο και σε επικράτεια.
Απλά, μεταξύ των τόσων θεών και θεοτήτων, σε ορισμένες χρονικές περιόδους και τόπους (του ελλαδικού χώρου, όπως τον γνωρίζουμε σήμερα), λατρευόταν και οι 12 θεοί.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stelaras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2008, 11:44:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θρησκεία της αγάπης....
Μη τα ξαναλέμε τα επιτέυγματα της θρησκείας της αγάπης.Ο χριστιανισμός δηλαδή δεν δημιουργεί αγωνίες?Και το όλο παραμύθι με την κόλαση και τον παράδεισο πως το λένε?Όταν θα έρθει ο χριστός στη δευτέρα παρουσία δεν θα έχουν αγωνία πολλοί για το πως θα τους κρίνει?

Όταν λες ανάπαυση σώματος και ψυχής δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις.Θα αναπαυτώ όταν πεθάνω,μέχρι τότε δε βάζω κώλο κάτω,ούτε το σώμα μου ούτε η ψυχή μου.
Θες να πεις πως ο χριστιανός βρίσκει την ψυχική ηρεμία μέσω της θρησκείας ?

Δε νομίζεις πως είναι λίγο υποκρισία από μεριάς των ιερέων να κυρήττουν τη διδασκαλία του ιησού και από την άλλη να τα τσεπώνουν σε κάθε γάμο ή βαφτίσια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2008, 12:21:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Stelaras, βλέπω ότι ακολουθεις μικροπολιτική
τακτική και κάνεις πως δεν βλέπεις ότι η διαφθορά ανθρώπων
δεν εχει να κάνει με την ουσία,δηλαδή τι αντιπροσωπεύει η
κάθε θρησκεία και που στέκει , τι ΄θελει για τον άνθρωπο...
Φίλε μου, κάποια στιγμή, πρέπει να γίνεις ειλικρινής με τον
εαυτό σου πρώτα... Πρέπει να δεις τι θέλεις από τη ζωή σου,
τι θέλεις από τον Θεό σου, τι θέλεις από τον συνάνθρωπο σου, αλλά
και τι είσαι πρόθυμο εσύ να κάνεις...
Αυτάτα περί κριτικής, δεν τα καταλαβαίνω, καθώς εμείς οι άνθρωποι
κάνουμε τα λάθη, όχι ο όποιος είναι Θεός και για μας δεν σε βλέπω
να λές τίποτα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Stelaras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2008, 12:38:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα μην αρχίσω και λέω πάλι για τα χαρακτηριστικά και τι πρεσβεύει ο χριστιανισμός.Μέσω της θρησκείας κερδίζουν,μέσω της θρησκείας εδραιώνονται.Τι πρεσβεύει ο χριστιανισμός το τόσο σωτήριο δεν μπορώ να καταλάβω.

Λες ότι είμαστε άνθρωποι και δεν είμαστε τέλειοι όπως ο θεός.Δηλαδή νίπτουμε τας χείρας μας και διαφθειρόμαστε αφού είμαστε αδύναμοι και δεν είμαστε θεοί.Αφήνουμε μετά τον θεό να μας συγχωρέσει,αφού αυτή είναι η βασική ασχολία του.

Ο χριστιανισμός δεν θέλει τον άνθρωπο κύριο του εαυτού του,τον θέλει να ''αμαρτάνει'' και να ζητάει συγχώρεση μέσω του ιερέα.Να χρωστάει στον ιερέα το ότι ο θεός δεν θα τον πετάξει στη κόλαση για τις αμαρτίες του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2008, 14:36:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Stelaras, καλή η αφασία, αλλά καμια φορά χρειάζεται
να συειδητοποιούμε ότι δεν παίζουμε με πράγματα που οι άλλοι
σέβονται... Απλά ζούμε την εποχή που η ξετσιπωσιά θεωρείται
καινουργιο,΄οταν είναι κενούργιο...
Μιλάς ή μάλλον γράφεις για να γράφεις...Μέθυσες από την ομιλία;
Ζείς σε ένα μικρόκοσμο, κάποια στιγμή πρέπει να ξυπνήσεις...
Είναι απαραίτητο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Stelaras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2008, 15:00:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή επειδή κάτι το σέβονται πολλοί είναι στο απυρόβλητο,δεν πρέπει να μιλάμε με αυτό με κακά λόγια?

Πάλι τα ίδια,με λες πλαγίως ξετσίπωτο,αλλά δε λες γιατί είμαι ξετσίπωτος.
Γράφω για να γράφω αλλά δε λες από που το κατάλαβες.
Μου λες να ξυπνήσω από έναν μικρόκοσμο χωρίς καν να τον προσδιορίζεις,που θες να καταλάβω εγώ ποιος είναι αυτό ο μικρόκοσμος,πόσο μάλλον να ξυπνήσω από αυτόν.


Πρέπει και είναι απαραίτητο?
Γιατί πρέπει και γιατί είναι απαραίτητο?
Γεμάτο το post σου από δογματικό λόγο,στο ποίμνιο απευθύνεσαι?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2008, 23:05:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Stelaras, αν έναςπαό τους δυο μας απευθύνεται
σε ποίμνιο, αυτος είσαι εσύ, που λές κουβέντες για
να τις ακούνε κι΄οχι διαλόγου...
Εγώ δεν σε παρεξηγώ, απλά, λέω κρίμα, κρίμα να μην μπορείς
να δεις ότι υπάρχουν καλύτερα πράγματα από το να προδίδεις
ιδέες...
Όσο για ξετσίπωτους, δεν σε αποκάλεσα έτσι... Εσύ το ένοιωσες..
Ίσως εχεις ακόμη κάποια στοιχεία που έχουν μείνει υγιή μέσα σου.
Θέλω να πιστεύω΄οτι καταλαβαίνεις τι λες...
Όσο για τον μικρόκοσμο, είναι αυτός που δεν φεύγει από γήινες
σκέψεις και δεν μπορεί να μπεί σε πνευματικά πεδία... Είναι
εκείνος ο κόσμος που δεν μπορεί να περιλάβει όλη την ιστορία του
ανθρώπου, παρά μόνο ένα μικρό κομμάτι στο κάθε τώρα, ένα κομμάτι
που απομονώνεται και χάνεται αύριο..
Πάλι θα σου φανούν ακαταλαβίστικα αυτά που γράφω... Τελικά
μάλλον θα ήταν περίεργο να με καταλάβαινες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2008, 09:29:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατοι,ακούστε λίγο και τούς φιλοσόφους Έλληνες ...Α}ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ:1.-Η ΑΡΧΗ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΝΟ.2.-ΤΙΠΟΤΕ ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΓΙΑΤΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΒΥΘΟ.3.-ΨΥΧΗ ΚΑΙ ΝΟΥΣ ΤΑΥΤΙΖΟΝΤΑΙ.4.-ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΕΙΡΟΙ ΚΟΣΜΟΙ ΓΕΝΝΗΤΟΙ ΚΑΙ ΦΘΑΡΤΟΙ.5.-ΚΑΝΕΝΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΤΗΡΙΟ, ΑΦΟΥ ΤΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.6.-Η ΜΕΤΑΜΕΛΕΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΣΧΗΜΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΩΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ.....ΤΟ ΕΙΠΕ 400 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ.7.-ΠΡΕΠΕΙ Ή, ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΓΑΘΟΙ Ή, ΝΑ ΜΙΜΟΥΜΑΣΤΕ ΤΟΥΣ ΑΓΑΘΟΥΣ.....ΤΙ ΙΔΙΟ...8.-ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΕΜΠΟΔΙΖΟΥΜΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΔΙΑΠΡΑΞΕΙ ΑΔΙΚΙΑ. ΑΝ ΑΥΤΟ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ, ΑΣ ΜΗ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΑΔΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΤΟΥ....ΤΑ ΕΙΠΕ ΠΑΙΔΕΣ ΔΙΚΟΣ ΜΑΣ ...9.-ΟΠΟΙΟΣ ΠΡΟΤΙΜΑΕΙ ΤΑ ΑΓΑΘΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΠΡΟΤΙΜΑΕΙ ΤΑ ΠΙΟ ΘΕΪΚΑ. ΟΠΟΙΟΣ ΠΡΟΤΙΜΑΕΙ ΤΑ ΑΓΑΘΑ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΠΡΟΤΙΜΑΕΙ ΤΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ...10.-ΤΕΛΙΚΟΣ ΣΚΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΘΥΜΙΑ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΨΥΧΙΚΗ ΓΑΛΗΝΗ ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ.11.-ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΤ' ΑΝΑΓΚΗΝ.12.-Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ ΚΑΙ Η ΖΩΗ ΠΕΡΑΣΜΑ ΑΠ' ΑΥΤΗ. ΗΛΘΕΣ, ΕΙΔΕΣ ΚΑΙ ΑΠΗΛΘΕΣ.13.-Η ΤΟΛΜΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΠΡΑΞΗΣ, ΚΥΡΙΑΡΧΗ ΟΜΩΣ ΤΟΥ ΤΕΛΟΥΣ ΕΙΝΑΙ Η ΤΥΧΗ.14.-ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΕΥΤΥΧΟΥΝ ΜΕ ΤΑ ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΑΓΑΘΑ ΟΥΤΕ ΜΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ, ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΡΘΗ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΛΥΜΑΘΕΙΑ.15.-ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΑΔΙΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΔΥΣΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΑΔΙΚΕΙΤΑΙ.16.-ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΨΥΧΙΑ ΝΑ ΥΠΟΜΕΝΟΥΜΕ ΜΕ ΠΡΑΟΤΗΤΑ ΤΗΝ ΑΝΑΡΜΟΣΤΗ ΠΡΑΞΗ...ΣΑΣ ΘΥΜΙΖΕΙ ΚΑΤΙ;

Edited by - ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ on 31/05/2008 09:36:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stelaras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2008, 18:24:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Trexagireue,που κατάλαβες ότι γράφω δογματικά?Μήπως πετάω αόριστες έννοιες και φταίνει οι άλλοι που δεν τις καταλαβαίνουν?
Μήπως περιμένω να τις πιστέψουν κιόλας,έτσι επειδή πρέπει?

Υπάρχουν καλύτερα πράγματα από το να προδίδω ιδέες?
Τις ιδέες που ''προδίδω'' δεν τις ενστερνίστηκα,άρα δεν γίνεται λόγος για προδοσία.Τις αμφισβητώ,όμως στα αυτιά σου η αμφισβήτηση ακούγεται προδοσία.
Και θα ήταν λογικό αν έλεγα απλά ότι ο θεός δεν υπάρχει,αυτό πιστεύω και δεν αλλάζω γνώμη,τότε να μου πεις πως η αμφισβήτηση μου είναι στείρα και δεν οδηγεί πουθενά.Αλλά έχω την πεποίθηση πως δεν είναι έτσι.

Εντάξει,δεν με είπες ξετσίπωτο.Εγώ το ένιωσα,όπως λες,άρα είμαι.Τελικά,σας ρωτώ όλους,είμαι ξετσίπωτος ή όχι?
Ομολογώ πως με μπέρδεψες trexagireue.

Ώστε έχουν μείνει κάποια στοιχεία υγιή μέσα μου,τα άλλα πως αρρωστήσανε,θεική παρέμβαση?

Όντως από το κομμάτι με τον μικρόκοσμο και μετά δεν κατάλαβα τίποτα.Το πρόβλημα είναι πως διαβάζοντας σιγά σιγά το φόρουμ,δεν είμαι ο μόνος....


quote:
Φίλε Stelaras

Αχ τι αγαπημένοι που είμαστε όλοι...

quote:
Τελικά
μάλλον θα ήταν περίεργο να με καταλάβαινες...

Αλλά είμαι ηλίθιος.Αρκετή υποκρισία έχω φάει στη μάπα από το παπαδαριό,όχι άλλο.

Edited by - Stelaras on 31/05/2008 18:35:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2008, 23:36:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Stelaras, δεν είμαι παπάς, είμαι ...ψάλτης...
φίλε μου γράφεις για μένα και σένα, ή για τους άλλους
που δαβάζουν;Το τι καταλαβαίνω,είναι κάτι που δεν το
βάζεις παρά μόνο στη δικησουλογική... Με αυτό τον
τρόπο δεν γίνεται διάλογος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2008, 23:48:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απάντηση σε όσους εκλαμβάνουν το "ΘΕΙΟΝ" παιδαριοδώς..."το «ον» (το σύμπαν), είναι μεν αιώνιο, αναλλοίωτο και άφθαρτο, ωστόσο δεν είναι «απλούν»,αλλά «πολλαπλούν». Αφού το ον είναι πολλαπλούν, σύγκειται δηλαδή από απειροελάχιστα τεμάχια ύλης (τα άτομα) που είναι αιώνια, άφθαρτα, αναλλοίωτα και αδιάσπαστα, πρέπει αναγκαστικά αυτά να έλθουν σε σχέση προς άλληλα, για να γεννηθεί εκείνο που ονομάζουμε κίνηση.

Τα άπειρα σε αριθμό και σε σχήμα άτομα στροβιλίζονται στο άπειρο, όπως η σκόνη στον αέρα και, καθώς συνωθούνται, σχηματίζουν απείρους κόσμους, (τον «Μέγα Διάκοσμο»), σ’ ένα από τους οποίους ανήκει και η Γη. Τα πάντα γίνονται κατά μηχανική αναγκαιότητα.ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ Ο ΑΒΔΗΡΙΤΗΣ 470-360 έτη π.χ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2008, 00:55:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Πριν περίπου 2.300 χρόνια ο φιλόσοφος Ζήνων ο Κιτιεύς από την Κύπρο, ιδρυτής της σχολής των Στωικών, είχε δώσει μιαν αρκετά διαφορετική εξήγηση για την κοσμογονία:

«Κατά συγκεκριμένα χρονικά διαστήματα το Σύμπαν ολόκληρο εκπυρώνεται και ανασυντίθεται εκ νέου».

Μια ανακύκλωση, δηλαδή, με εκπύρωση. Από αυτή την ιδέα οι θεμελιωτές της θεωρίας του ανακυκλούμενου Σύμπαντος βάφτισαν το ανασυσταθέν Σύμπαν «εκπυρωτικό». Στη θεωρία τους διαβλέπουν όντως μια αέναη αλυσίδα αναγεννήσεων, όμοια με αυτήν που διαπίστωσε μαθηματικά ο Ashtekar, από σύμπαντα που πορεύονται άχρι θανάτου και ανασταίνονται διαστελλόμενα, για να ξαναρχίσει ο κύκλος της ζωής τους" (http://www.physics4u.gr/articles/2007/theories_universe2.html)

"Το βέβαιο είναι ένα.
Ήρθε πλέον ο καιρός οι θετικοί επιστήμονες να σκύψουν με αγάπη, επιμονή και υπομονή πάνω από τα κείμενα της αρχαίας Ελληνικής γραμματείας.
Η μελέτη αυτών των κειμένων δεν έχει πλέον ως στόχο της την διερεύνηση ξεπερασμένων θεωρειών και απόψεων που αποτελούν απλώς τις ρίζες της γνώσης της σύγχρονης θετικής επιστήμης. Η μελέτη της αρχαίας Ελληνικής γραμματείας ίσως μας βοηθήσει όπως και στην περίπτωση της κοσμολογίας του Λεύκιππου και του Δημόκριτου, να βρούμε λύσεις για πολλά ανοικτά θέματα του σύγχρονου επιστημονικού προβληματισμού.
Ας ανακαλύψουμε εκ νέου την γνώση του παρελθόντος, με στόχο την λύση των επιστημονικών προβλημάτων του μέλλοντος μας."
(Δρ. Στράτος Θεοδοσίου, Αστροφυσικός, Αναπληρωτής καθηγητής Πανεπιστημίου Αθηνών.)
(Από το 12 επεισόδιο της πρώτης season της εκπομπής "Το Σύμπαν που αγάπησα"- ΕΤ-3)

Κι όμως αυτοί οι Έλληνες της αρχαίας εποχής που ανακάλυψαν την Αλήθεια του Κόσμου πίστευαν κατά τους χριστιανούς σε "δαίμονες" (με την ιουδαιοχριστιανική σημασία).

Ας ανοίξουμε τώρα την βίβλο να αποκτήσουμε γνώση.....(ντόιννννν)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2008, 07:53:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και κάτι γιά να μήν παρεξηγηθώ.Όταν λέω γιά τους ποιμένες τής ερήμου,μιλώ καθαρά γιά εκείνη τήν εποχή.Δέν έχω τίποτε με τούς Εβραίους.Μάλιστα έχω κάποιους καλούς φίλους Εβραίους.Καί άν θυμάσαι είδος,εγώ ήμουν αυτός ο οποίος αντέδρασε πρώτος σε εκείνο το απαίσιο θέμα το οποίο δυσφημούσε τόν λαό αυτό.Ούτε με τούς Χριστιανούς τα έχω,ούτως ή άλλως Χριστιανός είμαι βαπτισμένος.Τά έχω όμως με όλους αυτούς τούς τυφλούς δογματικούς όλων τών θρησκειών.Ιδίως με τούς ηλιθίους που νομίζουν ότι οι αρχαίοι Έλληνες πιστεύαν σε είδωλα...αγνοώντας το μεγαλείο τών Ελλήνων και το πραγματικό νόημα,του Πανθέου Αυτών.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2008, 07:57:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι όμως αυτοί οι Έλληνες της αρχαίας εποχής που ανακάλυψαν την Αλήθεια του Κόσμου πίστευαν κατά τους χριστιανούς σε "δαίμονες" (με την ιουδαιοχριστιανική σημασία).

Ας ανοίξουμε τώρα την βίβλο να αποκτήσουμε γνώση.....(ντόιννννν)...ΠΕΣΤΑ...!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2008, 08:14:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΡΕΧΑΓΥΡΕΥΕ ,πήγενε σε παρακαλώ στο δωμάτιο με τήν συζήτηση γιά τα παράξενα σχήματα,διότι κάτι έγραψα γιά σένα,με καλοπροαίρετο χιούμορ.Διότι εσύ παρεξηγήσαι και εύκολα και θα με πείς πάλι "μουλοχτό"...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Stelaras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2008, 12:08:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Trexagireue,ψάλτης λες,εντάξει τώρα,εδώ μιλάμε για άλλο επίπεδο.Θέλει και φωνή η δουλειά,ειλικρινά θεωρώ τους ψάλτες τους πιο καμένους της υπόθεσης.Κοιτάνε με ένα βλέμμα τους παπάδες σα να ζητάνε ένα ξεροκόματο,τα σκυλιά έχουν περισσότερη αξιοπρέπεια,μάλλον τα αδικώ που κάνω τη σύγκριση με τους ψάλτες.


Δεν γίνεται διάλογος,πως να γίνει ότν μου λες οτι ΠΡΕΠΕΙ να μη σκέφτομαι όπως σκέφτομαι επειδή είναι ΛΑΘΟΣ για σένα.Μάλλον χρειάζεται να επαναπροσδιορίσεις τον τρόπο που σκέφτεσαι και μιλάς.Σαν 10χρονο παιδάκι κάνεις,σου λέω ότι μιλάς σαν να απευθύνεσαι στο κοπάδι,σου λέω και γιατί.Και αντιλέγεις ότι εγώ γράφω σαν να απευθύνομαι στο κοπάδι,έτσι για να πεις κάτι.
Πάρε ένα γλυφιτζούρι να μη με πρήζεις.

Edited by - Stelaras on 01/06/2008 12:15:22

Edited by - Stelaras on 01/06/2008 13:03:20

___________________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΛΟΓΩ ΑΝΑΦΟΡΑΣ ΥΠΟΤΙΜΗΤΙΚΩΝ
ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΩΝ ΚΑΙ ΥΒΡΙΣΤΙΚΗΣ ΤΣΟΥΒΑΛΟΠΟΙΗΣΗΣ
ΜΕΡΙΔΑΣ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΩΝ ΜΑΣ.
02/06/2008
___________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2008, 20:45:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
stelaras...Εγώ έχω αντιπαρατεθεί με τόν trehagyreye,σε άλλες συζητήσεις πάρα πολύ έντονα.Αυτό όμως που κάνεις εσύ αποτελεί προσβολή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Stelaras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2008, 23:57:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λομβαρδόπουλε,επειδή το είπα ευθέως και δεν το έκρυψα πίσω από τις λέξεις είναι προσβολή?
Όπως και να χει,εάν προσβλήθηκε τόσο πολύ ο τρέχας ζητώ συγνώμμη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2008, 10:04:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Stelaras, τέτοιες εκφράσεις και χαρακτηρισμοί είτε προς συνομιλητές μας είτε προς κάποια μερίδα συνανθρώπων μας είναι αντίθετες με τους Κανονισμούς Λειτουργίας των Συζητήσεων, οπότε θα σε παρακαλέσω στο μέλλον να τις αποφύγεις.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2008, 11:27:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Stelaras, δεν σε παρεξηγώ έίναι της ηλικίας
οι παπαριές.... Αλλά μ'αυτό τον τροπο φίλε, δεν απαντάς,
απλά μου επιβεβαιώνεις ότι βρίσκεσαι στο γήπεδο...
Φιλε μου το μόνο που κανεις είναι να μου δείχνεις ότι έπεσα
μέσα... Μην ασχολείσαι λοιπόν, με πράγματα που δεν καταλαβαίνεις, εσύ καλύτερα γήπεδο... Εκεί είναι το στοιχείο σου...
Ὰγαπητέ ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΕ, ποιό είναι το δωμάτιο με τα
παράξενα σχήματα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 42 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy