ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Που χάθηκε η μεσαία τάξη; Γιατί πλέον ζούμε σε μια κοινωνία πολύ πλούσιων και πολύ φτωχών; Νο1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2008, 13:43:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητοί μου φίλοι,βλέπω ότι καταλαβαίνουμε σιγά
σιγα, ότι πέραν των όποιων κερδοσκόπων και μικροκατεργαρέων, που
πάντα υπήρχαν, υπάρχει ασυνήθιστο κακό κλίμα σε
μια οικονομία που είναι ανθηρή, από άποψη καταναλωτικότητας
και βιοτικού επιπέδου και όμως όλοι έχουν
πρόβλημα...
Και φυσικά το θέμα ενέργεια είναι πολύ ενδεικτικό του
προβλήματος που αντιμετωπίζουμε... Βλέπουμε κάθε μέρα
ανακαλύψεις με ένα σωρό θετικά αντικείμενα για τον
πλανήτη και ενώ υπάρχουν λύσεις, το πρόβλημα επιδεινώνεται...
Πράγμα τουλάχιστον περίεργο....Υπάρχουν τόσες εναλλακτικές
λύσει για το πρόβλημα ενέργεια, ώστε η μη επίλυση του να
δείχνει σκόπιμη...
Το χειρότερο είναι ότι ακόμη και κόσμος δεν έχει άποψη,
δεν γνωρίζει τι πραγματικά συμβαίνει... Κι όμως είναι
απλά νουμερα.. Κάποτε έβγαινε ο μέσος πολίτης, τα κατάφερνε
τώρα όχι. Δεν είναι τυχαίο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2008, 18:35:39  Εμφάνιση Προφίλ
trexagireve Είναι σκόπιμο παίζονται πολλά χρήματα πίσω από όλα αυτά μιλάμε για πολυεθνικές
Ας πχ ότι βρίσκουν έναν τρόπο ώστε να αχούνε δωρεάν ενεργεία όπως πχ ηλιακή
Νομίζεις ότι θα τον προωθήσουν στην αγορά ?όχι βεβαία γιατί θα χάσουν την κονομα
Η μονη περίπτωση να δώσουν μια άλλη λύση πέραν του πετρελαίου είναι όταν θα τελειώσουν τα αποθέματα του .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2008, 18:49:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
trexagireve
Εάν η άποψη σου είναι δεδομένη, γιατί άνοιξες το θέμα;
Δεν μπορώ να καταλάβω που βλέπεις την σκοπιμότητα, όταν όλα αυτά που συμβαίνουν είναι απόλυτα λογικά.
Είναι σαν μια επιχείρηση.
Ξαφνικά τα αφεντικά αρχίζουν να σπαταλούν τα λεφτά και να κάνουν δημόσιες σχέσεις για να ανέβει η μετοχή της. Που θα καταλήξει η εταιρεία; Μα φυσικά στην αρχή στην οικονομική ασφυξία και εάν δεν βάλουν μυαλό στο κλείσιμο.
Γιατί δεν μπορείς να καταλάβεις ότι όλο "αυτό" οφείλεται στην παγκοσμιοποιημένη οικονομία και στον φιλελεύθερο καπιταλισμό; Επειδή τώρα το βλέπει ή επειδή δεν μπορείς να πιάσεις τα στοιχεία του παρελθόντος και να τα βάλεις σε μία σειρά για να δεις το αποτέλεσμα του μέλλοντος;

Πιστεύεις ειλικρινά ότι υπάρχει κάποιο "μοχθηρό σχέδιο" πίσω από την ανερχόμενη τιμή του πετρελαίου;
Όχι βέβαια - υπάρχουν χρηματιστήρια πετρελαίου και "επενδυτές"
Επενδυτές που είναι είτε ιδιώτες, είτε τράπεζες, είτε επενδυτικές εταιρείες. Τι θέλουν αυτοί; Απλά: μυρίστηκαν χρήμα και έπεσαν σαν τα όρνια στο κουφάρι.
Θα τους το απαγορέψεις να το κάνουν;
Τα χρηματιστήρια γιατί έγιναν; Για το καλό του φτωχού κόσμου;
Λοιπόν;
Από και πέρα φταίνε όλες οι "δημοκρατικές κυβερνήσεις" που τόσα χρόνια τα έπερναν από τους πετρελαιάδες ή αδιαφορούσαν για το μέλλον. (Είχαν καλύτερα πράγματα να κάνουν αντί να βρίσκουν νέες πηγές ενέργειας, π.χ να πολεμούν δεξιοί με αριστερούς και κεντρώους...)
Λοιπόν είναι περίεργο που τα πάντα ανεβαίνουν;
Και το κυριότερο: δεν έχουμε ακόμα απορροφήσει την αύξηση της τελευταίας χρονιάς!!!! Θέλει τουλάχιστον 3 (ναι τρία) χρόνια για να εμφανιστεί πλήρως μία αύξηση 100% στην τιμή του πετρελαίου...
Πάρτε για παράδειγμα τα γεωργικά προϊόντα.
Το σιτάρι και το καλαμπόκι θέλουν 1 χρόνο για μία παραγωγή.
Σε ένα χρόνο όμως θα αυξηθούν και τα μεταφορικά και τα λιπάσματα και τα φυτοφάρμακα...
Με λίγα λόγια το μεγάλο κλάμα θα αρχίσει από του χρόνου...

quote:
Βρε OANNHSEA, για να είμαι ειλικρινής εγώ δεν το βλέπω μαύρο το μέλλον από πλευράς ενέργειας.

Αγαπητέ Dying δεν έχεις καλά τους υπολογισμούς σου...
Δες την Ελλάδα.
Η αύξηση της θερμοκρασίας θα φέρει νέα αύξηση της κατανάλωσης του ρεύματος. Αυτό θα σημάνει νέα εργοστάσια. Μέχρι πότε όμως θα νομίζεις ότι θα υπάρχει άφθονο φυσικό αέριο ή λιγνήτης για τα εργοστάσια;
Τελειώνει και αυτό............
Μετά;
Ποιά πόλη θα δεχτεί την πυρηνική ενέργεια στην Ελλάδα;
Ή μήπως: άστους να φτιάξουν τα πυρηνικά εργοστάσια στην Βουλγαρία και να εισάγουμε από εκεί το φτηνό ρεύμα (που και αυτό το έχω ακούσει);

Παίδες το ξαναγράφω:
Ετοιμαστήτε για τρελές διακοπές στο ρεύμα και το κυριότερο, στο ΝΕΡΟ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2008, 10:18:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου OANNHSEA, δεν ξέρω τι να σου πω...
Μέχρι πριν λίγα χρόνια΄ολα πήγαιναν κανονικά και
ξαφνικά τα τελευταία χρόνια όλα πάνε κατά σιχτίρ...
Φυσιολογικά πράγματα, γιατί να απορούμε; Τι σημασία
έχει που είναι παράλογο; τι σημασία έχει ότι δεν συνέβαινε
μέχρι πριν λίγο; Αφού τα βλέπεις έτσι, διαφωνούμε, φίλε μου...
Για μένα αυτό το όν που λέγεται άνθρωπος δεν έχει
δείξει ακόμη τι αξίζει και όλοι το θάβουμε... Υποβαθμιζόμενο
ως αξία είναι εύκολο μετά να το δούμε και ως ζώο και
αναλώσιμο... Αυτο δλδ που θέλουν κάποιοι που έχουν σκοπό να μας
έχουν σαν σταυλισμένα ζώα....
Για την τιμή του πετρελαίου, τι να πω: Μόνο ότι σε κάποιες
περιοχές κοστίζει φθηνότερα από το νερό... Γεμίζεις το ρεζερβουάρ
με 0, 50 λεπτά του ευρώ... Φυσιολογικά πράγματα, επίσης, το ότι
οι πετρελαιοπαραγωγές χώρες λένε ότι η κρίση είναι τεχνητή
και ότι κερδοσκόποι, τους οποίους όμως κανείς δεν ελέγχει,
δεν μπορούν να αντιμετωπισθούν και κάνουν ότι θέλουν...
Αν για σένα αυτά είναι φυσιολογικα, τότε σου αρέσουν
τα παραμύθια...
Αδιαφορία για το μέλλον,΄οταν αυτός είναι ο σκοπός του
ανθρώπου, δλδ η βελτίωση των συνθηκών της ζωής του; Τι να
]σου πω... Βλέπεις περίεργα τα πράγματα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2008, 11:54:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Αγαπητέ Dying δεν έχεις καλά τους υπολογισμούς σου...
Δες την Ελλάδα.
Η αύξηση της θερμοκρασίας θα φέρει νέα αύξηση της κατανάλωσης του ρεύματος. Αυτό θα σημάνει νέα εργοστάσια. Μέχρι πότε όμως θα νομίζεις ότι θα υπάρχει άφθονο φυσικό αέριο ή λιγνήτης για τα εργοστάσια;
Τελειώνει και αυτό............
Μετά;
Ποιά πόλη θα δεχτεί την πυρηνική ενέργεια στην Ελλάδα;
Ή μήπως: άστους να φτιάξουν τα πυρηνικά εργοστάσια στην Βουλγαρία και να εισάγουμε από εκεί το φτηνό ρεύμα (που και αυτό το έχω ακούσει);

Φίλε OANNHSEA, εγώ δεν διαφωνώ σ' αυτά που υποστηρίζεις.
Αντιθέτως, συμπλήρωσα ότι το μέλλον της Ελλάδας στο συγκεκριμένο ζήτημα το βλέπω κι εγώ μαύρο αν παραμείνουμε στις ίδιες και γνώριμες πηγές ενέργειας και δεν στραφούμε σε εναλλακτικές.

Πέραν της πυρηνικής ενέργειας, δεν υπάρχει καμία άλλη δηλαδή;



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2008, 17:47:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
quote:
Μόνο ότι σε κάποιες περιοχές κοστίζει φθηνότερα από το νερό...Γεμίζεις το ρεζερβουάρ με 0, 50 λεπτά του ευρώ...

Ναι trexagireve, γιατί ΕΠΙΔΟΤΕΙΤΑΙ...
Τώρα όμως με αυτή την αύξηση της τιμής του πετρελαίου, πρώτον οι χώρες που το επιδοτούσαν (όπως η Ινδία) προχώρησαν σε αυξήσεις λόγω μείωσης της επιδότησης ή σε χώρες όπως το Ιράν προχώρησαν στον περιορισμό της κατά κεφαλής κατανάλωσης μέσω κουπονιών... Στην Βενεζουέλα βέβαια υπάρχει ο Τσάβες, για αυτό και κοστίζει τόσο φθηνά...
Μην ξεχνάς όμως ότι στην Ελλάδα και στις Ευρωπαϊκές χώρες, υπάρχει ποσοστό κέρδους επί της τιμής, κρατικός φόρος επί της τιμής και μεταφορικά επί της τιμής. Άρα όσο ανεβαίνει η τιμή της βενζίνης το κράτος πέρνει πιο πολλούς φόρους και κάποιοι κάνουν χρυσές δουλειές...
Όντως το 50% της τιμής της βενζίνης είναι κερδοσκοπία - άλλωστε σε ένα καπιταλιστικό σύστημα ζούμε, με χρηματιστήρια σε κάθε πόλη του κόσμου, που είναι το παράξενο λοιπόν; Εάν δεν ήθελαν "κάποιοι" φούσκες και κερδοσκοπία θα είχαν φτιάξει κατάλληλα τους νόμους...

quote:
Αν για σένα αυτά είναι φυσιολογικα, τότε σου αρέσουν τα παραμύθια...

Ρε άνθρωπε συγγνώμη, γιατί δεν είναι φυσιολογικό;
Μπορείς να ταίζεις ένα λιοντάρι με χορταρικά;
Είναι δυνατόν να βάλεις ένα ζευγάρι κατσίκες για να οργώσεις;
Ε λοιπόν, αφού ζούμε σε ένα οικονομικό σύστημα και σε μία κοινωνία, που λέει μπράβο στον "ματσωμένο" και στον απατεώνα και τον εξυμνεί κιόλας, αφού όλοι οι νόμοι έχουν φτιαχτεί για να τα πέρνουν οι λίγοι (και να δίνουν και την μίζα τους στους πολιτικούς, χωρίς οι τελευταίοι να μπαίνουν φυλακή), γιατί είμαι αυτός που του αρέσουν τα παραμύθια;
Ακόμα και εσύ θεωρείς απόλυτα φυσιολογικά τα υλικά αγαθά, όπως τα δύο αυτοκίνητα σε ένα σπίτι, το εξοχικό, τα ταξίδια στο εξωτερικό...
Τα παραπάνω με τι αποκτούνται; Τα δίνουν άγγελοι Κυρίου;;;
Ε για σκεφτήτε λίγο παραπάνω...
Είσαστε μέσα στα σκατά, σας λέω ότι είσαστε μέσα στα σκατά και μου λέτε ότι εγώ ζω με παραμύθια...

quote:
Πέραν της πυρηνικής ενέργειας, δεν υπάρχει καμία άλλη δηλαδή;

Για την Ελλάδα; Μπα....
Βλέπεις Dying ένα εργοστάσιο θα φέρει μπόλικες μίζες (1 -2 δις ευρώ κοστίζει...). Ενώ τα να μπουν με ευθύνη και χρήματα των πολιτών φωτοβολταϊκά στοιχεία, δεν δίνει μίζα...
Για αυτό και βάζουν 10.000 εμπόδια στην απόκτηση ανεμογεννητριών και φωτοβολταϊκών από ιδιώτες...
Άσε βέβαια που η κατανάλωση αυξάνει συνεχώς και σε 100 χρόνια δεν θα φτάνουν με τίποτα ακόμα και όλες οι εναλλακτικές πηγές που γνωρίζουμε...
Πιστεύω ότι είναι δυνατή η παραγωγή ενέργεια από το κενό (τίποτα - γεννήτριες SEG π.χ) ή η μέγιστη αξιοποίηση της με πολύ μεγάλο βαθμό απόδοσης. Το ζήτημα είναι: θέλουν οι κυβερνώντες κάτι τέτοιο;
Θέλουν να χάσουν τον ΦΠΑ από το ρεύμα;
Θέλουν να χάσουν τους ψήφους από αυτούς που διορίζουν στην ΔΕΗ ή στις συνεργαζόμενες εταιρίες; Π.χ Ξέρεις πόσοι δουλεύουν στα συνεργεία που προμηθεύουν με λιγνήτη τα εργοστάσια στον βορά; Για σκέψου πόσοι θα απολυθούν ή καλύτερα δεν θα έχουν δουλειά...
Με λίγα λόγια μόνο σε περίοδο κρίσης και με το μαχαίρι στο λαιμό θα γίνουν αλλαγές προς αυτή την κατεύθηνση...

Παράδειγμα:
Η GM έφτιαχνε αυτοκίνητο κινούμενο με ηλεκτρική ενέργεια.
Διέκοψε την παραγωγή (έστω και εάν ήταν πολύ μικρή) λέγοντας ότι έφταιγαν οι μπαταρίες που είχαν μικρή αυτονομία. Σήμερα μαθαίνουμε ότι νέες μπαταρίες είχαν βρεθεί, αλλά η GM έκανε συμφωνία με τους πετρελαιάδες: σταματάω την παραγωγή του αμαξιού και εσείς αγοράζετε μετοχές της εταιρείας, έτσι ώστε να ανέβει η μετοχή της!!!
ΩΡΑΙΟ Ε;;;;
Παντού όμως αυτό γίνεται...
Για αυτό άλλωστε και η μετοχή της GM έπεσε κάτω από τα 10 δολλάρια - ίδια τιμή δηλαδή με το 1954... Κάποιοι ξεπούλησαν....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2008, 20:06:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ναι αγαπητέ OANNHSEA, όντως υπάρχουν αυτές οι
διαφορές στον κόσμο και φαντάζομαι δεν σου φαίνεται
περίεργο, αλλά φυσιολογικό...
Χαίρομαι που συμφωνείς κι εσύ ότι αυτά που
συμβαίνουν είναι στημένα. Γιατί αυτό λέω εδώ και καιρό
και νόμιζα ότι με αυτό διαφωνείς, αλλά φαίνεται
εσύ διαφωνείς με μένα κι όχι με τις θέσεις μου...
Το περίεργο είναι ότι δεν γνωριζόμαστε καν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2008, 15:07:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
Eίχα ακούσει αν θυμάμαι καλά στο ραδιόφωνο, περίπου πριν 25 χρόνια, ότι Έλληνας εφευρέτης νομίζω από την Αφρικανική Ήπειρο, είχε καταφέρει να λειτουργήσει αυτοκίνητο με νερό ως καύσιμο. Όμως στην πορεία το θέμα "χάθηκε". Λόγω το μικρό της ηλικίας μου τότε, κρατάω κάθε επιφύλαξη, όχι για αυτό που άκουσα, αλλά για την πηγή! Δε θυμάμαι καν, αν είχε υποθεί σε στυλ "αστείου" σε εκπομπή.
Αν κάποιος μεγαλύτερος στην ηλικία θυμάται κάτι.......ή κάποιος άλλος έχει ακούσει κάτι σχετικό......

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2008, 18:32:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Πολλές τέτοιες λύσεις βρεθήκαν αγαπητέ Ευρωπαίε2
αλλά "θάφτηκαν" έξυπνα γιατί μετά δεν θα μπορούσαν
να δικαιολογήσουν την ..κρίση που σχεδίαζαν από παλιά...
Φίλε μου το παράξενο για μένα είναι που κανείς δεν βάζει τη λογική
του για να καταλάβει ότι δεν γίνεται παρά σκοπίμως,
να μην βρίσκονται λύσεις στα προβλήματα.. Κυριολεκτικά μου
θυμίζει την περίπτωση με την Αμερικανική σημαία στο φεγγάρι...
Τόσα χρόνια μετά, 40 χρόνια και κανείς δεν ξαναπήγε... Προφανώς
το σνομπάρουν.. Βόλτα στο φεγγάι, πούφ! Νάλεγες στον Αστερισμό
του Καρκίνου, να πάμε.. τώρα στο φεγγάρι εδώ δίπλα...
τόσα παράλογα, αλλά το θέμα είναι ότι υπάρχουν οι χαζοί
που τα πιστεύουν... Υπάρχουν οι χαζοί που προσπαθούν να πουν
ότι φταίνε οι άνθρωποι οι απλο΄πι για την κρίση του χρήματος σήμερα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2008, 18:36:21  Εμφάνιση Προφίλ
europaios2 Πριν λίγο καιρό είχα διαβάσει ότι μια ιαπωνική εταιρεία ανέπτυξε ηλεκτροκίνητο αυτοκίνητο που Έχει ως καύσιμο το νερό .
Το έψαξα λίγο στο διαδίκτυο και βρήκα ένα site που έχει σχετικό άρθρο και βιντεακι
Παραθέτω το link Πιο κάτω .
ΠΗΓΗ http://www.i-live.gr/2008/06/23/water-cars-genepax/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2008, 18:50:58  Εμφάνιση Προφίλ
trexagireve Οπού υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά αλλα δεν φταίνε αυτοί που μας κάνουν ότι θέλουν Αλλά εμείς που τα δεχόμαστε .
Οσο για το αυτοκίνητο με το νερό και λειτουργικό να είναι δεν πρόκειται να προχωρήσει
Θα το φανέ λάχανο σιγά μην προωθηθεί στην αγορά και χάσουν την κονομά οι πολυεθνικές
Με τα πετρέλαια .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2008, 18:58:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Φίλε Open mind, το όλο θέμα που με "πειράζει" είναι
ότι πιστεύουν ότι απίθανα τους λένε και λίγο μυαλό να σκεφτούν
ότι έπρεπε να υπάρχουν λύσεις ήδη δεν έχουν σκεφτεί
Τόσοι επιστήμονες καμιά λύση; μόνο ..υιοί της γρίππης
βγαίνουν κι αυτό σκόπιμα... Αλλά πολλοί ..σοβαροί
συνάνθρωποι μας πιστεύουν ότι οι υπόλοιποι (πλην αυτών) είναι
βλάκες κι όχι ότι είναι περίεργο που
έχουμε τέτοια προβλήματα στην εποχή μας...
Πόσα έχουν "θάψει"; Άμετρα... Αφού αυτοί ελέγχουν και τις
επιτροπές που επιχορηγούν ή πουλάνε άδειες ευρεσιτεχνείας...
Αυτοί έχουν το καρπούζι και το μαχαίρι...Απλά χρειάζεται
κάποια φορά να ξυπνάμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2008, 19:06:19  Εμφάνιση Προφίλ
trexagireve Πιστεύω ότι ενώ σαν είδος έχουμε αναπτυχτεί επιστημονικά ,τεχνολογικά αλλα δεν έχουμε αναπτυχτεί
Πνευματικά οσο πρέπει γι αυτό ενώ έχουμε την δυνατότητα να εξαλείψουμε το μεγαλύτερο μέρος
Των προβλημάτων μας δεν το κάνουμε .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2008, 20:03:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε open mind, αλλά όπως
ξέρεις φαντάζομαι, πρέπει να σε αφήσουν κιόλας...
Και τα λαμόγια αυτού του κόσμου, το αντίθετο θέλουν,
δλδ να μας αποχαυνώσουν και βασανίζουν ώστε να
ζούν αυτοί τον μεσαίωνα που οραματίζονται γα να
ησυχάσουν τα κόμπλεξ κατωτερότητας των...
Αλλά το στραβό και χωρίς πνεύμα όραμα, μικρό μέλλον έχει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2008, 10:30:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy
quote:
Open Mind:
europaios2 Πριν λίγο καιρό είχα διαβάσει ότι μια ιαπωνική εταιρεία ανέπτυξε ηλεκτροκίνητο αυτοκίνητο που Έχει ως καύσιμο το νερό .
Το έψαξα λίγο στο διαδίκτυο και βρήκα ένα site που έχει σχετικό άρθρο και βιντεακι
Παραθέτω το link Πιο κάτω .

Όχι μονάχα έχει ανακαλυφτεί το αυτοκίνητο με το νερό αλλά λειτουργεί καλύτερα απο τα σύγχρονα βενζινοκίνητα, ακόμα και με θαλασσινό.
Το ηλιακό αυτοκίνητο επίσης.
Κατα τα άλλα μοναδική λύση τα βενζινοκίνητα, οτι κάποιοι μας εκμεταλλεύονται σε παγκόσμιο επίπεδο είναι κάτι που το έχουν μυριστεί ακόμα και οι διανοητικά καθυστερημένοι. Απλά τα προσπερνάνε όλα, κάθονται και τα δέχονται γιατί κάθε πολίτης αισθάνεται τον εαυτό του ανίκανο να αντιδράσει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2008, 11:06:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Και φυσικά αυτό γίνεται συνειδητά κι
οργανωμένα, φίλε Snoopy...
Απλά κάποιοι πιστεύουν ότι θα τη γλυτώσουν
λόγω της διάνοιας τους...Το σχέδιο είναι
πολύ καλά οργανωμένο και όμως θα αποτύχει,
γιατί όλα τα λάθος κάποια στιγμή αποτυχάινουν...
Υπάρχει νομος αρμονίας στο σύμπαν, άσχετα από
το πότε αποκαθιστά τις ανωμαλίες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2008, 11:28:56  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
οτι κάποιοι μας εκμεταλλεύονται σε παγκόσμιο επίπεδο είναι κάτι που το έχουν μυριστεί ακόμα και οι διανοητικά καθυστερημένοι. Απλά τα προσπερνάνε όλα, κάθονται και τα δέχονται γιατί κάθε πολίτης αισθάνεται τον εαυτό του ανίκανο να αντιδράσει.

Αυτό είναι ακόμα χειρότερο το να ξέρει ο πολίτης ότι τον εκμεταλλεύονται και να μην κάνει τίποτα άπλα να το υπομένει και στο τέλος να ξαναψηφίζει αυτούς που κατηγορεί .

quote:
Το σχέδιο είναι
πολύ καλά οργανωμένο και όμως θα αποτύχει,
γιατί όλα τα λάθος κάποια στιγμή αποτυχάινουν...
Υπάρχει νομος αρμονίας στο σύμπαν, άσχετα από
το πότε αποκαθιστά τις ανωμαλίες...

Το θέμα είναι τι κάνουμε εμείς ώστε να προσπαθήσουμε να αλλάξουμε μια κατάσταση που δεν μας αρέσει άμα καθόμαστε και υπομένουμε δεν αντιδράμε και περιμένουμε απ το σύμπαν να επανέλθει η αρμονία δεν κάνουμε τίποτα .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2008, 12:14:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου Open mind, δεν είμαι μοιροάτρης...
Απλά αυτοί που λέμε τώρα είναι πολύ οργανωμένοι
και περιμένουν τις αντιδράσεις που λές κι έχουν
ετοιμάσει και τις αντεπιθέσεις τους..
Ασε το χρόνο να τους χαλαρώσει και θα δείς ότι
σύντομα θα γευθούν τους καρπούς των πράξεων τους...
Μην υποτιμάς πάντως την κοσμικη αρμονία. Δουλεύει μέσω
πολλών τρόπων και χώρων...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2008, 12:47:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy
quote:
trexagireve:Και φυσικά αυτό γίνεται συνειδητά κι
οργανωμένα, φίλε Snoopy...
Απλά κάποιοι πιστεύουν ότι θα τη γλυτώσουν
λόγω της διάνοιας τους...Το σχέδιο είναι
πολύ καλά οργανωμένο και όμως θα αποτύχει,
γιατί όλα τα λάθος κάποια στιγμή αποτυχάινουν...
Υπάρχει νομος αρμονίας στο σύμπαν, άσχετα από
το πότε αποκαθιστά τις ανωμαλίες...

Τα ερωτήματα είναι πάρα πολλά
Τί σόι συμφέροντα είναι αυτά ποιοί τα κατευθύνουν, ποιά η αόρατη αρχή τους?
Τί βάθος χρόνου έχουν δεκαετίες, αιώνες, χιλιετίες?
Διαδέχθηκαν κάποιους άλλους ή είναι αυτοδημιούργητοι?
Μήπως πολλά μεγάλα γεγονότα (δημιουργία των Η.Π.Α., Γαλλική επανάσταση, Ελληνική επανάσταση το 1821) ήταν μέσα στο πρόγραμμα ή έγιναν εθελοντικά απο ρομαντικούς ανθρώπους που ήθελαν να βελτιώσουν την ανθρώπινη ζωή?

quote:
Open Mind:Αυτό είναι ακόμα χειρότερο το να ξέρει ο πολίτης ότι τον εκμεταλλεύονται και να μην κάνει τίποτα άπλα να το υπομένει και στο τέλος να ξαναψηφίζει αυτούς που κατηγορεί .

Εγώ στο θέμα της ψήφου είμαι είμαι πιά κάτι παραπάνω απο βέβαιος οτι θα είναι στην πιό σωστή κατεύθυνση και για τον εαυτό μου και για την πατρίδα μου χωρίς να παύω να κάνω αυτοκριτική για λάθη του παρελθόντος.
Το τί κάνουν οι άλλοι δυστυχώς με αυτή την δημοκρατία που έχουμε η γνώμη της πλειοψηφίας των ηλιθίων μετράει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2008, 12:58:27  Εμφάνιση Προφίλ
Μου φαίνεται μοιρολατρικό αυτό το να κάθομαι να υπομένω χωρίς να κάνω τίποτα και άπλα να ελπίζω Ότι κάποτε θα βελτιωθούν τα πράγματα trexagireve είμαστε και εμείς υπεύθυνοι για την κατάσταση που ζούμε αφού δεν αντιδράμε .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2008, 14:31:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
Aγαπητέ Open Mind! καλά τα λες! αλλά τι άλλο μπορούμε να κάνουμε πέρα από τη συζήτηση στον κύκλο μας? και όπου αλλού μπορούμε χωρίς να γινόμαστε κουραστικοί?.............γιατί ενοχεύει και αυτός ο κίνδυνος!

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2008, 18:22:22  Εμφάνιση Προφίλ
Περά απ την συζήτηση το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να δείξουμε τη δυσαρέσκεια μας ψηφίζοντας στις εκλογές
Κάποιο κομμα που πιστεύουμε ότι μας εμπνέει εκτος από τα δυο μεγάλα που μας έχουν
Φέρει σε αυτή την κατάσταση .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2008, 19:54:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου Snoopy,αυτά που γράφεις είναι
αλήθεια. Η οργάνωση τους είναι πολλών δεκαετιών ή και αιώνων,
αλλά το θέμα είναι ότι έχουν ψήσει τον κόσμο, τον
απλό κόσμο εννοείται, ότι δεν τρέχει τίποτα...
Πάρε παράδειγμα ότι το άγαλμα της Ελευθερίας είναι
"δώρο" των γάλλων μασόνων στην Νέα Εποχή...
Φίλε Open mind, όσες ψήφους και να ρίξουμε
αυτοί ελέγχουν τα πράγματα...γι' αυτό σου έχω γράψει ότι
το θέμα είναι ότι θα φαγωθούν μόνοι τους και φυσικά
υπάρχει και Θεός και αργεί αλλά δεν λησμονεί...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2008, 20:04:48  Εμφάνιση Προφίλ
trexagireve Δεν χάνουμε τίποτα να προσπαθήσουμε ας ρίξουμε την ψήφο μας αλλου μπας και δούμε
Άσπρη μέρα μην τα περιμένουμε όλα απ τον θεό όποιος και αν είναι αυτός άλλωστε αν
Υπήρχε θεϊκή παρέμβαση στα πράγματα δεν θα υπήρχαν οι αδικίες που υπάρχουν ουτε
Ο λεγόμενος τρίτος κόσμος .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2008, 21:39:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου Open mind, υπάρχει κι η ελεύθερη βούληση
κι επιτέλους κάποια στιγμή πρέπει να δούμε κι εμείς
τα ποατελέσματα των πράξεων μας, μήπως και κάτι μάθουμε..
Δυστυχώς καλή η θεωρία, αλλά μόνο "άμα πάθεις μαθαίνεις"...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2008, 11:09:07  Εμφάνιση Προφίλ
Αυτό λέω και εγώ πάθαμε και μάθαμε δεν πρέπει να επαναλαβουμε τα λάθη του παρελθόντος .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2008, 12:16:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ open mind το πάθημα που θα μας συγκλονίσει
δεν έχει γίνει ακόμη... Ο άνθρωπος πιστεύει ακόμη
ότι μπορεί να παίζει με το σωστό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2008, 13:03:48  Εμφάνιση Προφίλ
Εγώ λέω για εμάς τους απλούς πολίτες οι όχι γι αυτούς που μας μας ελέγχουν .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2008, 14:57:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
Σωστά! φίλε Open Mind, ..........έχω πείσει το στενό οικογενειακό μου κύκλο........και αρκετούς φίλους για την καταστροφή της Ελλάδας από το δικομματισμό.
Εκεί που δυσκολεύτηκα πολύ (μου πήρε χρόνια) ήταν με τους γονείς μου........ η μητέρα μου θυμόταν τη δολοφονία της μητέρας της (που δε γνώρισε) από τους Γερμανοτσολιάδες και είχε σταματήσει εκεί ο πολιτικός-κομματικός της κόσμος.............. πρόσφατα επιτέλους ξεκόλλησε! βοήθησε βέβαια και η αντιπολίτευση σε αυτό!

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2008, 18:59:52  Εμφάνιση Προφίλ
europaios2 Από γκαλόπ που έχουν γίνει φαίνεται ότι ο δικομματισμός είναι ισχυρός στις μεγαλύτερες ηλικίες δηλαδή 50 και πάνω στις μικρότερες είναι μικρή η διάφορα από τα αλλα κόμματα
Αυτό με κάνει και αισιοδοξώ ότι με το πέρασμα των ετών θα αλλάξουν τα πράγματα καθώς
Οι νέοι άνθρωποι είναι πιο ανοιχτόμυαλοι .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy