ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ Η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙ ΕΠΙΠΕΔΟ (LEVEL)?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 19
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2010, 00:54:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου λοιπόν...
ωραία τα είπες!! Αλλά ακόμα ελπίζω σε κάτι πιο συγκεκριμένο... ίσως είναι η φάση που τρώω τα μούτρα μου...
Χμ... δεν μπορείς να τα πεις πουθενά γιατί οι άλλοι έχουν φτιάξει ένα συγκεκριμένο μοντέλο σου, που αν πας να το αλλάξεις λίγο δεν σε αναγνωρίζουν! Ξεκινάς να πεις για τις ανησυχίες σου κ αμέσως λένε "χάζεψες"! Που να πεις όλο το κατεβατό... κ που να προσπαθήσεις να σε καταλάβουν κιόλας!
Πρέπει να πετύχεις άνθρωπο σε ίδια φάση ή να την έχει περάσει μάλλον... anyway...


never say never **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2010, 08:26:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα ακουσεις (ισως οχι εδω αλλα δεν αποκλειεται και εδω) πολλα συγκεκριμενα , απλα εγω προσωπικα εχω επιλεξει ΤΑ ΜΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ χαχαχα (για τους λογους που ανεφερα παραπανω!!!!)

φαντασου ομως αυτοι να εχουν την ΑΛΗΘΕΙΑ ? τι λες ? χαχαχαχαχα και φαντασου επισης ολοι εμεις που λεμε οτι "ψαχνομαστε" να τα εχουμε πραγματι ΧΑΜΕΝΑ ??? χαχαχαχα κανεις δε ξερει..... και περα απο το anyway... εδω μπορεις να πεις οτι θες...

παντως καλο ειναι να τα μοιραζεσαι και ας πουνε και οτι χαζεψες ... που ξερεις μπορει καποιος να ειναι σαν εσενα αλλα και αυτος να μη τολμα να τα πει... (ομως επιμενω οτι τα δικα του ισως να ειναι αλλα απο τα ΔΙΚΑ ΣΟΥ!!!!)... παντως ΜΗ ΣΚΑΣ ... ολα θα ερθουν σιγα σιγα , διαβασε , μαθε , ρωτα , νιωσε , σκεψου .... ΖΗΣΕ ... και μεγαλωνοντας θα αποκτας τις εμπειριες που θα σου δειχνουν το δρομο ΣΟΥ ... εμεις οριζουμε τους κανονες , τους ορους , τους ρολους ... ολα ... δωστου να καταλαβει λοιπον

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2010, 17:59:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αχ.. είναι σαν να μου λες "ΚΑΛΩΣΗΡΘΕΣ ΣΤΟ ΧΑΟΣ"
Άρχισα να διαβάζω κάποια βιβλία που μιλάνε για τα πολλά εγώ, για τη μια αλήθεια κ για άλλα που δεν μπορώ να αποκωδικοποιήσω μα μου φαίνεται ότι δείχνουν το ίδιο μονοπάτι κ προορισμό...
Ε?

never say never **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2010, 18:12:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρειάζεται και ισορροπία,αγαπητή who knows....Or balance,αγγλιστή, για να βλέπουμε καθαρα....Να μην ξεπερνάμε όρια και να αναγνωριζουμε όρια....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2010, 23:48:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλωσηρθες στο ΧΑΟΣ λοιπον ... γιατι καπως ετσι ειναι αλλα μη το παιρνεις και στα σοβαρα ... οκ ? δεν εγινε και τιποτα δηλαδη .. μη μου στεναχωριεσαι ... και προπαντων μη βιαζεσαι.. σιγα σιγα ... με υπομονη... ολα θα ερθουν στην ωρα τους ...

διαβασε και κρατα οτι μιλαει μεσα σου , εαν δε σε καλυπτει παρε κατι αλλο ... ρωτα και μιλα (οκ με οποιον βρεις ακομη και εδω) ... οχι για να σου που ΤΙ θα κανεις ... αλλα να μοιραζεσαι απλα μαζι τους τα οσα σε προβληματιζουν..


[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2010, 00:05:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
who knows -Άρχισα να διαβάζω κάποια βιβλία που μιλάνε για τα πολλά εγώ, για τη μια αλήθεια

Να είσαι πάντα σκεπτική και να «προβληματίζεσαι» με αυτούς ή αυτά που λένε ή γράφουν για την Μια αλήθεια…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2010, 01:53:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να μην ξεπερνάμε όρια και να αναγνωριζουμε όρια....
σοφότατο...
ουφ νομίζω ότι αποφάσισα να μπω στο θέμα σας μήπως κ δω καμία πιο συγκεκριμένη κατεύθυνση(βιβλία πχ) απο "το χάος" που ψάχνω... κ βλέποντας πόσοι λέτε το ίδιο, ή το πως απαντάτε γενικά, να έψαχνα εκεί.
Elo... γιατί???
ουφ... νομίζω ότι πρέπει να σταματήσω να μιλάω (σας έχω βγάλει κ απο το θέμα)κ να πέσω στο ψάξιμο... στο διάβασμα... γενικώς να πέσω μπας κ ανέβω :)
Τhank you!!! Θα σας παρακολουθώ! (that's a threat xaxaxa)


never say never **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2010, 08:47:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
who knows , θα μου ηταν δυσκολο να σου προτεινω καποιο βιβλιο καθως αλλα μπορει να θελω - ψαχνω εγω και αλλα εσυ (φανταζομαι την ιδια δυσκολια θα εχουν και αλλοι εδω μεσα) ... η δικη μου προταση , κατι που αργησα να βρω αλλα που με βοηθησε παρα πολυ στο να δω , ειναι να μαθεις πρωτα για τον ανθρωπο , πως λειτουγρει , για το φοβο την αγαπη το αγχος τη χαρα ... τον εθισμο ... την "διαφορα" των 2 φυλλων , την λειτουγρεια γενικοτερα του εγκεφαλου ... μια ιδεα για το DNA και πως αυτο μας καθοριζει ... την εξελιξη μας ως ειδος ... και ισως πολλα αλλα

η αποψη μου ειναι οτι εαν δεν ξερουμε πως λειτουγρουμε δεν μπορουμε να αντιληφθουμε ολα τα αλλα (εαν στο συγκεκριμενο θεμα θελεις καποια βοηθεια για βιβλια μπορω να σου προτεινω αυτα που εγω εχω διαβασει αλλα παντα με καθε επιφυλαξη!!!)


τωρα οσο αφορα τα ορια , θα ελεγα οτι δεν υπαρχουν για εναν και μονο λογο γιατι τα ορια ΑΠΑΙΤΟΥΝ ΚΑΝΟΝΕΣ , κανονες που ΒΑΖΟΥΝ ΑΛΛΟΙ και οχι εμεις , (γιατι εαν βαζαμε εμεις τους κανονες δεν θα υπηρχαν ορια)... και στο κατω κατω εαν δεν βγεις απο το δρομο και εαν δεν φας τα μουτρα σου δεν μαθαινεις ... δεν πας παρακατω ... δεν αποκτας εμπειρια ... αλλα αυτο ειναι πως το βλεπει ο καθενας μας , σωστα ?

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]

Edited by - makfor on 29/01/2010 08:51:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2010, 10:08:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Σ(ας παρακ) ακολουθώ, στην τσέπη σας γλιστράω, σαν ...ρουφιανάκος, τόσος δα μικρός..." Αφιερωμένο εξαιρετικα στον φίλο makfor, με χιούμορ....Με όλο το νόημα του τραγουδιου....
Έτσι είναι φίλε μου elo...Αν η αλήθεια ήταν μια,θα υπήρχε προβλημα,γιατί θα έβγαιναν οι πολλοί λάθος...Άσε να είναι πολλές, να υπάρχει ενδιαφέρον,να κερδίζουν πολλοί...Η αλήθεια και το ...λαικό λαχείο..Ένας στους τρείς κερδιζει...
Δηλαδή, υπάρχει ο ήλιος, π.χ., ή παιζεται;Υπάρχουν πράγματα που ανήκουν σε μία αλήθεια, ή είναι όλα χωρισμένα σε ομάδες; Ά κατηγορίας, ή β εθνική;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2010, 22:51:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

"Σ(ας παρακ) ακολουθώ, στην τσέπη σας γλιστράω, σαν ...ρουφιανάκος, τόσος δα μικρός..." Αφιερωμένο εξαιρετικα στον φίλο makfor, με χιούμορ....Με όλο το νόημα του τραγουδιου....
Έτσι είναι φίλε μου elo...Αν η αλήθεια ήταν μια,θα υπήρχε προβλημα,γιατί θα έβγαιναν οι πολλοί λάθος...Άσε να είναι πολλές, να υπάρχει ενδιαφέρον,να κερδίζουν πολλοί...Η αλήθεια και το ...λαικό λαχείο..Ένας στους τρείς κερδιζει...
Δηλαδή, υπάρχει ο ήλιος, π.χ., ή παιζεται;Υπάρχουν πράγματα που ανήκουν σε μία αλήθεια, ή είναι όλα χωρισμένα σε ομάδες; Ά κατηγορίας, ή β εθνική;

Η θρησκεία μιλάει στην αλήθεια που απορέει απο το πραγματικό εντός των ανθρώπων , δηλαδή ,την φαντασίωση των ανθρώπων και την προσωπική τους ανάγκη να ακουμπήσουν κάπου και η επιστήμη και η έρευνα απαντάει στην πραγματικότητα που βλέπουμε , δηλαδή... στην λογική των ανθρώπων...

Πολλές οι "αλήθειες" όντως και καθένας επιλέγει...ανάμεσα στο πραγματικό του καθενός και στην πραγματικότητα..!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2010, 23:21:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αλήθεια είναι σαν ένα τεράστιο πάζλ, που προσπαθούμε να το ολοκληρώσουμε για να «καταλάβουμε», καθώς κάθε κομμάτι του αντιπροσωπεύει ένα μέρος από Αυτήν, κάθε κομμάτι είναι και ένα μέρος της που εμείς απλά συλλέγουμε, συνθέτουμε, αναζητούμε..!!!

Αλήθεια trexagireve πιστεύεις ότι υπάρχει άνθρωπος που έχει ολοκληρώσει αυτό το πάζλ, που έχει καταφέρει να συνθέσει, να αντιληφτεί και να γνωρίσει πραγματικά όλα τα κομμάτια της…

who knows θα σου πρότεινα κάθε βιβλίο που διαβάζεις να προσπαθείς να γνωρίζεις και τις δυο όψεις του, δηλαδή και μέσα από το μεταφυσικό, εσωτερικό κομμάτι, αλλά και από το επιστημονικό…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2010, 10:56:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι φίλε μου elo, πιστεύω, ότι αρκετοί άνθρωπι,στην ιστορία της ανθρωπότητας, μπόρεσαν και ειδαν το εννιαίο πάζλ,δίχως να παρασύρονται, απο τα επι μέρους τμήματα....Και ξέρεις, όταν δεις το μεγάλο παζλ, φεύγεις, κυριολεκτικά απο το επι μέρους...Πάς στην τελική σκηνή...
Τότε, μπορεις ακόμη και να επηρεάσεις καταστάσεις, αν όμως, αποτελείς όργανο της
κατάστασης, εξυπηρετείς δλδ, τον σκοπό της....
Μιλάμε για το τελικό στάδιο του ανθρώπου, αγαπητέ μου, εκεί, που ο άνθρωπος δεν έχει φθορά, εκεί,όπου βρίσκονται τα ουράνια, η Ιθάκη του ανθρώπου.Είπα πολλά, γιατί ρώτησες σωστά...
Και φυσικά,συμφωνουμε απόλυτα, ότι το επιστημονικό στοιχείο, πρέπει να είναι κριτής, ώστε η αλήθεια να είναι αυτή που πάντα πορευόμαστε κι όχι προσκομιζόμενοι το ίδιον όφελος...Ένα όφελος, που προέρχεται απο προσωρινές και επιπόλαιες ανάγκες μας... Έναντι του μεγάλου, του μόνου αληθινού μας στόχου:
Την αιώνια υπόσταση, ως τμήμα του αιώνιου συνόλου κι όχι του μερικού που ζούμε,αλλά αυτού που έχει φτιάξει ο Θεός και το οποίον βρίσκεται γύρω μας καδεν μπορούμε να δούμε..Ανεωγμένων των οφθαλών, όσων έχουν εικονα του μεγάλου πάζλ,είσαι εκεί...
Όστις ζητά, θέλει δοθεί εις αυτόν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2010, 09:14:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου καλή σας ημέρα.
------------------------------------------------------------------
trexagireve

Ναι φίλε μου elo, πιστεύω, ότι αρκετοί άνθρωπι,στην ιστορία της ανθρωπότητας, μπόρεσαν και ειδαν το εννιαίο πάζλ,δίχως να παρασύρονται, απο τα επι μέρους τμήματα....Και ξέρεις, όταν δεις το μεγάλο παζλ, φεύγεις, κυριολεκτικά απο το επι μέρους...Πάς στην τελική σκηνή...
Τότε, μπορεις ακόμη και να επηρεάσεις καταστάσεις, αν όμως, αποτελείς όργανο της
κατάστασης, εξυπηρετείς δλδ, τον σκοπό της....
Μιλάμε για το τελικό στάδιο του ανθρώπου, αγαπητέ μου, εκεί, που ο άνθρωπος δεν έχει φθορά, εκεί,όπου βρίσκονται τα ουράνια, η Ιθάκη του ανθρώπου.Είπα πολλά, γιατί ρώτησες σωστά...
Και φυσικά,συμφωνουμε απόλυτα, ότι το επιστημονικό στοιχείο, πρέπει να είναι κριτής, ώστε η αλήθεια να είναι αυτή που πάντα πορευόμαστε κι όχι προσκομιζόμενοι το ίδιον όφελος...Ένα όφελος, που προέρχεται απο προσωρινές και επιπόλαιες ανάγκες μας... Έναντι του μεγάλου, του μόνου αληθινού μας στόχου:
Την αιώνια υπόσταση, ως τμήμα του αιώνιου συνόλου κι όχι του μερικού που ζούμε,αλλά αυτού που έχει φτιάξει ο Θεός και το οποίον βρίσκεται γύρω μας καδεν μπορούμε να δούμε..Ανεωγμένων των οφθαλών, όσων έχουν εικονα του μεγάλου πάζλ,είσαι εκεί...
Όστις ζητά, θέλει δοθεί εις αυτόν...
--------------------------------------------------------------
Σωστός.
Είσαι στον σωστό δρόμο.

Η φίλη who knows κάνει σωστές ερωτήσεις. Εκτιμώ.

Φιλικότατα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2010, 17:08:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι η εποχή μας ,τυχερή, καλή μου glinaaea κι ολοι δυνάμεθα να
είμαστε εκεί.....Τώρα μπορεί ο καθένας να ειναι εκεί...Φτάνει να το επιλέξει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2010, 22:18:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας!!
Χαίρομαι γιατί...
quote:
Ναι φίλε μου elo, πιστεύω, ότι αρκετοί άνθρωπι,στην ιστορία της ανθρωπότητας, μπόρεσαν και ειδαν το εννιαίο πάζλ,δίχως να παρασύρονται, απο τα επι μέρους τμήματα....Και ξέρεις, όταν δεις το μεγάλο παζλ, φεύγεις, κυριολεκτικά απο το επι μέρους...Πάς στην τελική σκηνή...
Τότε, μπορεις ακόμη και να επηρεάσεις καταστάσεις, αν όμως, αποτελείς όργανο της
κατάστασης, εξυπηρετείς δλδ, τον σκοπό της....
Μιλάμε για το τελικό στάδιο του ανθρώπου, αγαπητέ μου, εκεί, που ο άνθρωπος δεν έχει φθορά, εκεί,όπου βρίσκονται τα ουράνια, η Ιθάκη του ανθρώπου.

είναι ΜΙΑ η ΑΛΗΘΕΙΑ!!! ε?
Είναι ωραία να έχεις ΕΝΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΚΟΠΟ ...
να ρωτήσω δειλά δειλά... αυτό το ΠΑΖΛ... ορίζεται κάπως??
elo , εννοείς αυτά που διαβάζω να έίναι αποδεδειγμένα?
Νιώθω σαν χαζή που ρωτάω αλλά ... που αλλού να βρω τέτοια ευκαιρία σαν εσάς?

never say never **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2010, 22:43:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου who knows, η αλήθεια, ειναι μία, εμείς οι άνθρωποι,σαν σαρκοβόρα που είμαστε,την επιμερίζουμε, γιατι διαλέγουμε οτι θέλουμε απο αυτήν και καταργούμε, ή καλύτερα, αγνοούμε,τα υπόλοιπα της, μέχρι να συνειδητοποιήσουμε την αξία τους και να τα αναζητήσουμε, πάλι ως θήραμα.....
Εμείς ειμαστε ένοχοι απέναντι στην αλήθεια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2010, 00:06:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αυτό που εννοώ καλή μου who knows είναι να γνωρίσεις και τις δυο όψεις του νομίσματος, και αυτή που θα κάνει τα φτερά σου να ανοίγουν και να πετάς μακριά από κάθε υλική φυλακή που σε περιορίζει, αλλά και αυτή που θα σε προσγειώνει στο εδώ στο τώρα (υλη) και θα σε κάνει να ερευνάς, να ανακαλύπτεις τα «μυστήρια» της ύλης μας και του κόσμου μας.

Το που θα κατασταλάξεις και αν κατασταλάξεις κάπου, είναι δική σου υπόθεση….

Φίλε trexagireve πια είναι η προσωπική σου Αλήθεια, η αποφυγή της φθοράς, της σάρκινης φθοράς…. «εκεί, που ο άνθρωπος δεν έχει φθορά, εκεί,όπου βρίσκονται τα ουράνια, η Ιθάκη του ανθρώπου»… γιατί αυτό δεν μου φαίνεται ως αλήθεια, αλλά σαν φόβος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2010, 01:20:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαβάζω αυτά που γράφετε και νομίζω ότι πιάνω το 5% του νοήματός τους...
elo.. οφείλω να ομολογήσω ότι αυτό που εννοείς με αυτά που γράφεις δεν μπορώ να αποκωδικοποιήσω... μάλλον πρέπει να διαβάσω αρκετά και μετά να ξαναδιαβάσω αυτό που λες. Τώρα καταλαβαίνω σαν να μου λες να είμαι και στα δύο (ύλη - πνεύμα) να μην ασχολούμαι μόνο με το ένα κ χάνω το άλλο.. αλλά είμαι σίγουρη ότι εννοείς κ άλλα
trexagireve πες μας για τη μια αλήθεια...

never say never **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2010, 10:08:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου φίλοι,elo και who knows, η απάντηση, ειναι αρκετά απλή..."Κράτησε αυτό που έχεις, για να μην λάβει έτερος τον στέφανο σου",συμπληρωμένο όμως, απο τη γνώση, ότι ο Θεός, μας έχει δώσει ένα αιώνιο θεό μέσα μας, αν τον ξυπνήσουμε και διατηρήσουμε εν εξελίξει,όταν θα ρθεί η ώρα, δεν θα έχουμε κρύψει η απωλέσει το τάλαντο, αλλα, θέλουμε κι έχουμε αυξήσει αυτό,ώστε,έστω τον τόκο του τιμήματος να ειμαστε ικανοι να αποδώσουμε, ως άξιοι εργάτες του αμπελώνος....
Η γνώση της αλήθειας, είναι μέσα μας, όχι έξω μας,όταν κανείς δεν τολμά να πει ότι αντιλαμβανόμαστε το πραγματικό έξω, αν την αναλύσουμε, αν μηρυκάσουμε αρκετά σοφά,όσα ξέρουμε, επειδή η γνώση έχει τη μορφή κρεμμυδιού, δύναται να μας αποκαλύπτει,όσο αναμασάς, βλέπεις πιο βαθιά, νέες διαστάσεις της αλήθειας και τότε, αφου φύγουμε απο το μονοσημαντο σύμπαν που ζούμε σαν σάρκα, μπορούμε να βλέπουμε την αλήθεια, ως αιώνια κι όχι φθαρτή και φυλακισμένη στο χρόνο......
Όσο θεωρητικά κι αν μοιάζουν, η πρακτικη εφαρμογή τους,που έχω βιώσει, οδηγεί σε ασφαλή πορεία,σταθερή και αυξανόμενη....Είναι το ίδιο σημαντικό με το να κινεισαι προς συγκεκριμένο σταθμό και επιδίωξη...
Το πάζλ, δεν ορίστηκε απο μας, αλλά απο τον ίδιο δημιουργό Θεό,που έφτιαξε κι εμας, με σκοπό, εμείς να το αποκαλύψουμε,ώστε να χρησιμοποιηθεί, για το λόγο που έγινε...Όταν ενηλικιωθούμε...Που πιστεύω,ειμαστε κοντά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2010, 10:23:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη μου , ποιά είναι για σένα η πρωταρχική επιδίωξη στην ζωή?

Και το ρωτάω αυτό διότι , άλλος οραματίζεται δόξα και χρήμα...άλλος την προσωπική του γαλήνη και ηρεμία..αλλος την καλή γνώση και καλλιέργεια του εαυτού του...άλλος την μεταθάνατον διασφαλισή του..εσύ σε τι ακριβώς "αποσκοπείς"???

Απάντησέ μου και θα προσπαθήσω να τοποθετηθώ..καλή βδομάδα και καλό μήνα!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2010, 10:37:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
......Και φίλε μου elo, αν εννοείς, φοβο μην χάσω ότι έχω, ναι αλλα, όχι λογω άλλων παραγόντων,ή απο συμφέρον, λόγω δικών μου λαθών, δεν θέλω να χαθώ...Ναι το φοβάμαι, γιατι κάποτε θα είναι όλα φανερά και θα φαίνεται τι ήμασταν, όταν ο χρόνος κυλούσε..
Πρέπει να μας ενδιαφέρει, γιατι αυτά θα θυμόμαστε....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
petros1961
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2010, 16:30:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους petros1961  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα στην παρέα χαίρομαι για την συμμετοχή όλων σας σε αυτό το θέμα και για να προσθέσω λίγο προβληματισμό ακόμα. Τα παρακάτω δύο αποσπάσματα , πιστεύετε ότι συνδέοντε μεταξύ τους αλλά και με το θέμα μας<ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ Η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙ ΕΠΙΠΕΔΟ (LEVEL)? >

1.απο www.pyles.tv

 "Ποτέ στην ανθρώπινη ιστορία οι εγκέφαλοί μας δεν είχαν να επεξεργαστούν τόσες πολλές πληροφορίες όσες σήμερα. Έχουμε πια μια γενιά ανθρώπων που περνάνε τόσες ώρες μπροστά σε μια οθόνη υπολογιστή ή σε ένα κινητό, οι οποίοι είναι τόσο απασχολημένοι με την επεξεργασία των πληροφοριών που δέχονται από όλες τις κατευθύνσεις, ώστε χάνουν την ικανότητα να σκέφτονται και να αισθάνονται. Το μεγαλύτερο μέρος από αυτές τις πληροφορίες είναι επιφανειακές. Οι άνθρωποι θυσιάζουν το βάθος και το αίσθημα και αποκόβονται από τους άλλους ανθρώπους".

Κινδυνεύουμε;

  Οι ερευνητές εκτιμούν ότι ο εγκέφαλός μας δεν απειλείται άμεσα. Ο μεγάλος όμως κίνδυνος είναι ο καταιγισμός πληροφοριών να οδηγήσει σε διαφορετική οδό εξέλιξης τον  ανθρώπινο εγκέφαλο, μέσα από τη δημιουργία νέων νευρωνικών συνδέσεων. Δηλαδή ο εγκέφαλός μας να "καλωδιωθεί" με διαφορετικό τόπο προσαρμοζόμενος στην ποσότητα αλλά και την ποιότητα των ερεθισμάτων που δέχεται.


2. Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΑΤΑΚΛΥΣΜΟΣ
(Πίνδαρος, Ολυμπία, 9, 42)
Ο Ζευς και ο Ερμής δημιουργούν στην κορυφή του Παρνασσού τους πρώτους ανθρώπους, προσφέροντας και πάλι τον δικό τους γόνο. Η Πυρρά και ο Δευκαλίων διασώζονται διότι ήταν αμόλυντοι και καθαροί. Όταν το σκάφος τους προσάραξε στην κορυφή του Παρνασσού, ο Ζευς τους πρόσταξε να ρίξουν λίθους, χτίζοντας λίθινους γόνους από το δικό τους έθνος,
Το όνομα Δευκαλίων φανερώνει τον κάλλιστο άνδρα του Διός, ενώ το όνομα Πυρρα, φανερώνει το πύρινο ηλιακό σπέρμα, τον νέο γόνο που θα φιλοξενήσει στα σπλάχνα της η πρώτη γυναίκα δια να επέλθουν τα νέα ελληνικά φύλλα.
Το πρώτο παιδί που έρχεται στο φως από τα σπλάχνα της Πυρράς, μετά την γονιδιακή παρέμβαση του ιδίου του Διός είναι ο 'Έλλην, 9.500 χρόνια πριν από την Έλευση του Ιησού Χριστού στην γη. Από τον Δευκαλίωνα και την Πυρρά γεννιούνται παιδιά, πρώτον εκ των οποίων ήταν ο Έλλην, δια τον οποίον λένε ότι γεννήθηκε από τον Δία, δεύτερος ο Αμφικτύων ο οποίος βασίλευσε μαζί με τον Κραναό εις την Αττική και είχε κόρη την Πρωτογένεια.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2010, 23:44:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve- Και φίλε μου elo, αν εννοείς, φοβο μην χάσω ότι έχω, ναι αλλα, όχι λογω άλλων παραγόντων,ή απο συμφέρον, λόγω δικών μου λαθών, δεν θέλω να χαθώ...Ναι το φοβάμαι, γιατι κάποτε θα είναι όλα φανερά και θα φαίνεται τι ήμασταν, όταν ο χρόνος κυλούσε..

Οπότε βάση αυτά που γράφεις υπάρχει και «παράγοντας και συμφέρον»…

who knows πριν συνεχίσουμε έκανε μια πολύ καλή και βασική ερώτηση ο εαρινός στο μήνυμα του… «Απεστάλη: 01/02/2010, 10:23:02»


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2010, 00:31:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας!!
Λοιπόν, θα προσπαθήσω να σας το πω όπως μπορώ...
Ψάχνω να βρω τι είμαι...!! Γιατί είμαι εδώ.
Γιατί έχω κάνει τις επιλογές αυτές στη ζωή μου, να ζω με ένα μέτρο, να παλεύω με τον εαυτό μου ( κ να τον ακούω) ώστε να μην παρασύρομαι απο την καλοπέραση, τα λεφτά, έναν ωραίο άντρα κτλ...
Ψάχνω κάτι παραπάνω... και επειδή απο μικρή κοιτάω τα γύρω μου κ τα αναλύω , προσπαθώ να καταφέρω να αναλύσω κ εμένα γιατί για το μόνο που είμαι σίγουρη είναι ότι το σενάριο ''δουλειά - οικογένεια- σύνταξη" είναι φτιαγμένο απο άλλους κ δεν είναι αυτό το νόημα του ζω.
Απλά τόσα χρόνια δεν είχα κανένα σημάδι ότι αυτά που σκέφτομαι κ κάνω ανήκουν κάπου... δεν ήξερα αν είναι απλά το δικό μου πρόβλημα!
Έκανα λοιπόν τα κλασικα... δουλειά / σπουδές κτλ αλλά πάντα περιμένοντας κάτι... ή απλά ελπίζοντας να υπάρχει κάτι. Ποτέ δεν έχω καταφέρει να πω με τον εαυτό μου "έχουμε αυτούς τους στόχους για το μέλλον" όλα προσωρινά...
Δεν νιώθω να μου λείπει κάτι, να έχω στερηθεί κάτι απλά απο εδώ κ πέρα δεν μπορώ να αρκεστώ μόνο σε αυτά, θέλω να μάθω γιατί ήρθα κ τι μπορώ να προσφέρω.
Τώρα (εδώ κ 2 μήνες) που άκουσα για αυτά κ άρχισα να διαβάζω έχς ευτυχίσει!!! Συνειδητοποιώ ότι αυτός είναι ο δρόμος που έψαχνα...
απλά τώρα φοβάμαι μήπως κάνω λάθος στο πως θα τον περπατήσω... χμ...
Αυτά...

never say never **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mary91
Νέο Μέλος

Greece
22 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2010, 01:07:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mary91  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
who knows..ειλικρινα ενα τετοιο μηνυμα σαν τ δικο σ περιμενα.με καλυψες απολυτα..και σαν συμβουλη εχω να πω το εξης: μπορει να εχεις αμφιβολιες για τον εαυτο σου,ποσο μαλλον για τετοια 8εματα.το 8εμα ειναι να εχεις πιστη.στα παντα.στον εαυτο σου,στα ονειρα σου,στις ελπιδες,στο ενστικτο σου!καιεγω αμφισβητω κα8ε μερα τν εαυτο μου,μετα απο λιγο ομως μια φωνη μεσα μ δινει κουραγιο!ειμαι μονο 18 και ντρεπομαι να λεω συνεχεια οτι ειμαι απογοητευμενη απο τν κοσμο που ζω αλλα και απο τον εαυτο μου που δεν μπορω να κανω κατι γ αυτο..μετα ομως σκεφτομαι και αυτα που μου δινονται απλοχερα και που αλλοι τα στερουνται.υγεια,στεγη,γονεις,φιλους εστω και λιγους..γιαυτο λοιπον μην στεναχωριεσαι για αυτα που δεν εχεις(πνευματικα αγα8α εννοω παντα) αλλα για αυτα που εχεις ηδη γτ ειναι κ αυτα σημαντικα..εισαι σε πολυ καλο δρομο κατα τη γνωμη μου..ειναι πολυ σημαντικο το να εισαι συνειδητοποιημενος και να 3ερεις να κανεις αυτοκριτικη(εστω και αν δεν ξερεις για ποιο πραγμα την κανεις εστω και αν δεν το μα8ειs ποτε..σημασια εχει οτι το νιω8εις [¨:)])Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2010, 02:44:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΩΠ, αυτό δεν μ΄'αρεσε
quote:
εστω και αν δεν το μα8ειs ποτε

Γειά σου mary,
να σου πω την αλήθεια, μόνο στεναχωρημένη δεν είμαι μετά απο αυτά... απλά λίγο φοβισμένη.
Πιστεύω ότι μπορούμε να χαιρόμαστε άνετα οικογένεια / φίλους/ σχέσεις/ δουλειά κτλ αλλά πρέπει να δουλέψουμε κ το άλλο ταυτόχρονα!
Τουλάχιστον αν φτάσουμε κάπου, θα τα χαιρόμαστε όλα πραγματικά.
Αρκεί να βρούμε το πως... (επιμένω.. )

never say never **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2010, 10:09:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι πιο υγιές απο τα καλά και συμφέροντα,αγαπητέ μου elo; Τι να επιδιώκω, τα κακά και εις βάρος μου;Αυτή τη λογική, προσπαθώ να έχω φίλε μου,γιατί, στο παρελθόν, ......παραλόγισα κι εγώ και ξέρω πως είναι... Έζησα τέτοιο αίσθημα που ξέρω ότι προέρχεται απο το άλλο επίπεδο,αλλά,πρέπει να ρθεί μόνο του, όχι να το κάνουμε τεχνητά...
Αυτή τη δύναμη, που προχωράει, αν την αφουγκραστούμε, θα νοιώσουμε καλύτερα..Πάει μονο του, ένας τέλειος μηχανισμός, που οδηγεί στην τελείωση του ανθρώπου....
Εκεί, θαυμάζω τον Δημιουργό αυτού του μηχανισμού πλάσης, που εξυπηρετειται μέσω του χώρου, του χρόνου και των δρώμενων, ακόμη....
Αν καθίσουμε ήρεμα και δούμε τι γίνεται, πέρα απο την φασαρία που κάνει ο άνθρωπος που ακόμη "παίζει" με τα παιχνίδια, τη φύση και το σώμα του,αντί να καταλάβεις ποιός ειναι και να προχωρήσει εκεί, που όλα τον οδηγούν,σε μια αιώνια και τέλεια ζωή....Αν οιτάξουμε γύρω μας, ακόμη και με τη φθορά, θα ρθεί το νέο, ενώ θα δούμε ότι και η εξέλιξη του ανθρώπου,προχωράει...
Γίνεται καλύτερος,όσο κι αν τον χαλάμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2010, 13:16:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητη who knows , θα ακουσεις πολλα και θα διαβασεις ακομη περισσοτερα , διαφορετικα , απο την μια ακρη στην αλλη , θα σου πω την προσωπικη μου αποψη που θα διαφερει απο την προσωπικη του ελο και των φιλων ... αποψη μου οπως σου ξανα ειπα κρατα οτι σου "μιλαει" (στο ειπε και αλλος ποιο πανω νομιζω)

ο φοβος δεν φευγει ποτε , το θεμα ειναι να μη μας βαζει απο κατω , και εαν καταφερεις να δεις καθαρα (με τον τροπο σου φυσικα) τοτε απλα θα τον εχεις υπο ελεγχο .. δεν θα σε τρωει ... (θα τον τρως εσυ οποτε πεινας χαχα) ΓΙΑ ΜΕΝΑ καθαρα για ΜΕΝΑ το να δεις ΚΑΘΑΡΑ σημαινει ΓΝΩΣΗ και μονο ΓΝΩΣΗ (σε εμενα επιασε τουλαχιστον χαχα)

θα σου πω επισης κατι απο προσωπικη πειρα, οταν ΕΜΑΘΑ , τι ειναι ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ (οκ οχι εμαθα εμαθα .. να ισα δα που ακουμπησα ...) ΞΑΦΝΙΚΑ ενιωσα μια χαλαρωση ... πλεον ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΟΥΝ εναν θεο , ενα πνευμα ή οτι αλλο , δεν εχω πλεον τον ΚΑΗΜΟ μην αμαρτισω και με παρει ο διαλος ή γινω στην αλλη ζωη κατσαριδα , δεν εχω πλεον σκεψεις περι καλου κακου ευλογιας αμαρτιας κτλπ ... πλεον ΞΕΡΩ (εγω , οχι οτι αποτελει αληθεια για ολους , αλλα για ΜΕΝΑ ειναι η ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ) και δεν ανυσηχω ... ειμαι πολυ πιο ηρεμος ... και κοιταζω πλεον ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ με διαφορετικη οπτικη , οπως πχ τους αλλους ανθρωπους και κατανοω γιατι συμπεριφερονται ετσι ...

ενα βασικο στοιχειο που δεν ξερω ποσο ευκολο ειναι το κανει καποιος (σε εμενα ειναι κατι εντελως απλο) ειναι να μπορεις να δεις το κοσμο μεσα απο τα ματια καποιου αλλου (μεταφορικα οχι κυριολεκτικα , μη πας και βγαλεις τιποτα ματια χαχαχαχαχαχαχα) δηλαδη να εξεταζεις ολες τις οπτικες , να δινεις δικιο (ωστε να μπορεσεις να δεις) σε ολους ... ετσι ωστε σαν σκηνικο να στεινεται μπροστα σου μια νεα οπτικη για το ιδιο θεμα (πχ , μεταναστες ενα ΚΑΜΕΝΟ θεμα , ποσοι μπαινουν στο κοπο να σκεφτουν οτι αυτοι ΑΦΗΣΑΝ μια ζωη , καναν μια ΔΙΑΔΡΟΜΗ με κινδυνο της ζωης τους , και πανω απο ολα ειναι ανθρωποι ... συνηθως ομως λεμε , μας παιρνους τις δουλειες , ειναι κλεφτες και βαζουμε τελεια.!!! πως αλλαζει ο κοσμος εαν μπεις στην θεση του μεταναστη και σκεφτεις ΤΑ ΟΣΑ περασε και περναει?... αντιστοιχα μπορουμε να κανουμε για καθε τι που κανουμε ή βιωνουμε ή θελουμε να κρινουμε ... φυσικα και δε το κανουμε παντα γιατι αλλιως δε θα καναμε τιποτα θα ειμασταν παγωμενοι στα κολωνες και δε θα κινουμασταν γιατι δεν θα περναμε ποτε αποφαση!!!)


κατι αλλο που γραφτηκε ποιο πανω , επισης πολυ συμαντικο , ειναι οτι πρεπει να δεις ΑΠΟ ΟΛΑ , να ΜΑΘΕΙΣ , να ΑΓΓΙΞΕΙΣ λιγο απο ολα να παρεις μια ιδεα δηλαδη ... και θα σου πω παλι κατι δικο μου ... ως ελληνες μεγαλωνουμε σε μια κοινωνια που βασικο της στοιχειο αποτελει η θρησκεια και ο χριστιανισμος , μονο που ο καθενας τον μεταφραζει οπως θελει (δυστυχως ή ευτυχως δεν εχει πλεον σημασια) ... ετσι εκανα και εγω τις δικες μου ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙΣ ... ωσπου καποια στιγμη , επιασα τον εαυτο μου , να νιωθει "παραξενα" συναισθηματα , το περιγραφω ως "μισος" για τους μη ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ ... και εκει ειπα ΩΠ τι χαζομαρες ειναι αυτα (οκ δεν ειπα χαζομαρες αλλο ειπα αλλα δε κανει να το πω εδω μεσα ΧΑΧΑ) που νιωθω .. γιατι μου βγαινει αυτο ... τι ειναι αυτο το αισθημα το συναισθημα ... απο τοτε εψαχνα διαφορα (εψαχνα ποιο εντατικα γιατι απο παιδι αμφισβητουσα παντα τα της θρησκειας αλλα και τα της κοινωνιας μας !!!) το πρωτο βιβλιο μετα απο αυτη την φαση ηταν καποιο που κανει μια αναφορα σε ολους τους "δασκαλους" και θεωρω οτι δεν ειναι κακο να αναφερθει ο τιτλος , ηταν οι ΜΕΓΑΛΟΙ ΜΥΣΤΕΣ (καμια σχεση με μασωνους που δυστυχως μας εχουν μαθει οτι παραπεμπει η λεξη "μυστης") ... οπου εγω προσωπικα μεσα απο αυτο οδηγηθηκα στο συμπερασμα οτι οι θρησκειες και κατ επεκραση και τα περι "πνευματικου" κοσμου ειναι κατι εντελως ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ και δεν εχει να κανει σε ΤΙΠΟΤΑ με παγκοσμιους κανονες και θεους και δαιμονες .. παρα ειναι ολα αυτα ενα ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ δημιουργημα !!! (οταν αυτο το καταλαβα στα 20 μου ... αλλαξε ολος ο κοσμος μπροστα μου καθως μεχρι τοτε τα παντα κινοντουσαν γυρω απο κανονες της θρησκειας και της κοινωνιας ... καποιος αλλος μπορει να κατεληξε στο αντιθετο ακριβως αποτελεσμα ...) αυτο με οδηγησε να ψαξω και να μαθω για τον ανθρωπο και απο τοτε περασε αρκετος καιρος ...

προσπαθησε να μιλησεις και σε αλλους , εκει εξω σε φιλους ,γνωστους ... ισως ανακαλυψεις οτι και αλλοι εχουν τους ιδιους προβληματισμους με σενα ... και δεν ειναι τοσο δυσκολο οσο φαινονται ... αμα πιασεις το κουβαρι μετα ξετυλιγεται μονο του ... θελει απλα λιγο φασαρια να βρεις την ακρη χαχαχα

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2010, 00:56:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
who knows- Λοιπόν, θα προσπαθήσω να σας το πω όπως μπορώ...
Ψάχνω να βρω τι είμαι...!! Γιατί είμαι εδώ.

Αααα, εσύ ξεκινάς από το πιο δύσκολο κομμάτι, αλλά και το πιο συνηθισμένο προβληματισμό του ανθρώπου…

Ακόμα και σε αυτό το κομμάτι θα ακούσεις πολλές και διαφορετικές «προσωπικές αλήθειες» που η κάθε μια στηρίζεται στην ανάγκη του ανθρώπου να πιαστεί από “κάτι”, είτε αυτό το “κάτι” έχει να κάνει με κάτι ανώτερο από τον άνθρωπο, είτε με τον ίδιο τον άνθρωπο.

quote:
who knows- Τώρα (εδώ κ 2 μήνες) που άκουσα για αυτά κ άρχισα να διαβάζω έχς ευτυχίσει!!! Συνειδητοποιώ ότι αυτός είναι ο δρόμος που έψαχνα...
απλά τώρα φοβάμαι μήπως κάνω λάθος στο πως θα τον περπατήσω... χμ...

Και λοιπόν..

Εσύ πιστεύεις ότι ο «λάθος δρόμος» είναι κάτι κακό και ότι δεν έχει τίποτα να σε διδάξει;

Ξέρεις πολλές φορές είναι το μόνο εργαλείο που σε κάνει να μάθεις, να αντιληφτείς, αρκεί να έχεις την δύναμη να αναγνωρίσεις το λάθος σου και μέσα από αυτό να ανέβεις ένα "σκαλοπάτι" ακόμα πιο πάνω.
Οπότε μην φοβάσαι αυτό το κομμάτι της διαδικασίας γιατί πολλές φορές είναι απαραίτητο για να γνωρίσεις (κατανοήσεις)…

Αν σε ενδιαφέρει διάβασε αυτό το θέμα (όσο μπορείς, λόγο αρκετών σελίδων) και θα δεις πόσες αλήθειες (προβληματισμοί) υπάρχουν…!!

Η ΠΛΑΝΗ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ

quote:
trexagireve -Τι πιο υγιές απο τα καλά και συμφέροντα,αγαπητέ μου elo; Τι να επιδιώκω, τα κακά και εις βάρος μου;Αυτή τη λογική, προσπαθώ να έχω φίλε μου,γιατί, στο παρελθόν, ......παραλόγισα κι εγώ και ξέρω πως είναι...

Αυτό βέβαια δεν πάει να πει ότι επειδή παραλόγισες εσύ, παραλόγισαν και όλοι οι άλλοι…

Και όσο για τα καλά και συμφέροντα και βέβαια δεν εννοώ το να επιδιώκεις το κακό, αλλά φυσικά και δεν πρόκειται να δεχτώ (καταλάβω) το γιατί τα καλά θα πρέπει να έχουν και αντάλλαγμα στο μετά από εδώ (πχ. παράδεισος)…

Ξέρεις αυτό μου κάνει περισσότερο για εξαναγκασμό (πράξε για να λάβεις… αλλιώς…).


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2010, 07:57:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας !
Οφείλω να σας πω ότι γράφετε πολύ ωραία κ σοφά πράγματα κ δεν μπορώ να σταματήσω να ρωτάω...
makfor ... :) τι είναι άνθρωπος?
elo το ότι θα τα φάω τα μούτρα μου είναι σίγουρο, μπορεί λίγο μπορεί πολύ..., το να αρχίσω να ψάχνω αλλού γι αλλού με φοβίζει..
Ε τελος πάντων... ψάχνω να ακούσω απο κάποιους που ξέρουν ένα "ΒΟΡΡΑΣ" πχ , κ απο εκεί ψάχνω εγώ όλο το βορρά μέχρι να γεράσω!
Θα το διαβάσω το θέμα ευχαριστώ :)
have a nice wise day!

never say never **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 19 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1558838
Maintained by Digital Alchemy