ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Bότανα - Διατροφή - Υγεία - fitness physical Νο2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 17
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2009, 18:46:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα πω κάτι τελευταίο και θα σταματήσω για να μην γίνει chat.

no problem.

quote:
Το φυσικό bodybuilding και το fitness έχει κι αυτό τις παγίδες του.

Ναί το είδα. Παιδάκια. Έλεος...

quote:
Για μένα αυτή η εμμονή με τη φυσική διατροφή είναι πολλές φορές πιο επικίνδυνη από τα αμινοξέα και τις πρωτείνες.

Εδώ χωρά πολύ συζήτηση το θέμα.
Να διορθώσω αυτό που ονομάζεις ``φυσική διατροφή`` με τον όρο ``ισορροπημένη διατροφή``..
Σήμερα ολοι γνωρίζουμε οτι οτιδήποτε το φυσικό εχει υποστεί ανεπανόρθωτες ζημιές πχ ο υδράργυρος στα ψάρια.
Απο εκεί και μπρός ο καθένας γνωρίζει τι τρώει, γιατί το τρώει και σύμφωνα με την δική του επιλογή η οποία αρκετές φορές είναι επηρρεασμένη ηθικώς.


Οι πρωτείνες και τα αμινοξέα.
Εδώ οσο επικρατεί η λογική όλα πάνε καλά.
Δλδ.. εάν κάποιος κάποια φορά στη ζωή του και οχι σε καθημερινή βάσει προσπαθεί να ισορροπήσει τα ποσοστά του λίπους και μυών πάντα με τη παρακολούθηση ενός ειδικού η πρωτείνη και τα αμινοξέα θα συμβάλλουν στην επίτευξη του στόχου του.
Εάν ομως κάποιος με δική του πρωτοβουλία ή κάτω απο την καθοδήγηση κάποιου ανεύθυνου προβεί σε κατάχρηση των προιόντων αυτών σίγουρα θα βλάψει ανεπανόρθωτα τον οργανισμό του.
Φυσικό bodybuilding πιστεύω οτι δεν υπάρχει.
Η ορολογία fitness πιστεύω οτι καλύπτει αυτό που εννοείς ``φυσικό bodybuilding.

quote:
Μητρικό γάλα! http://www.polisport.gr/product_info.php?cPath=41&products_id=213
Αν τώρα αυτό που είναι "φυσική τροφή" είναι νορμάλ να το τρώει ένας ενήλικας,τότε πάω πάσο.

Αν θέλεις διατύπωσε το κάπως καλύτερα, δε το καταλαβαίνω.


Edited by - allzzaro on 30/08/2009 19:32:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

veritas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


198 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2009, 19:54:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους veritas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α, ωραία μόλις μπήκα είδα ότι έστειλες σχεδον ταυτόχρονα το μήνυμα σου.

quote:
Να διορθώσω αυτό που ονομάζεις ``φυσική διατροφή`` με τον όρο ``ισορροπημένη διατροφή``
.

Με αυτή τη διατύπωση νομίζω ότι ξεκαθαρίζεις τα πράγματα. Με δυό λόγια ήθελα να πω ότι οτιδήποτε "φυσικό" δεν είναι a priori και ευεργετικό για τον οργανισμό μας. Διαβάζω λοιπόν στην ιστοσελίδα του προϊόντος:

Το colostrum είναι το μητρικό γάλα των πρώτων ωρών μετά τη γέννα που παρέχεται από τη μητέρα στο παιδί της,είναι η πρώτη πολύτιμη θρεπτική ουσία. Το colostrum έχει μια μοναδική σύνθεση η οποία είναι περρισότερο θρεπτική από το κοινό γάλα γιατί περιέχει μια υψηλή ποιοτική συγκέντρωση σημαντικών και απαραίτητων θρεπτικών συστατικών τησ πρωτεϊνης .
Επειδή το colostrum είναι η πρώτη θρεπτική ουσία που παρέχεται από τη μητέρα στο νεογέννητο παιδί της η σύνθεση του, η ποιότητα του και η συνεισφορά του στην καλή λειτουργία και την ανάπτυξη του οργανισμού είναι πολύτιμη

Και αναρωτιέμαι με το δίκιο μου, πως είναι δυνατόν μια τέτοια ουσία που είναι "φυσική" (με την έννοια ότι όλοι μας σαν παιδιά την έχουμε λάβει) να είναι το ίδιο φυσική και για τον οργανισμό ενός ενήλικα. Αν μπορείς διαφώτισε με, γιατί μου θυμίζει τα σαμπουάν με πλακούντα.

Εφόσον έχεις ασχοληθεί με τα βάρη θα ξέρεις ότι υπάρχει μια περίοδος loading-όγκου και μια περίοδος γράμμωσης. Για να αποκτήσεις μυικό όγκο θα έπρεπε να βάλεις πάνω σου πρώτα κάποια κιλά (μάλλον δεν το ήθελες). Το ότι δεν καταναλώνεις κρέας είναι μεν ανασταλτικός παράγοντας αλλά μπορείς να πάρεις πρωτεϊνη και από σόγια-φασόλια ή ψάρι (αν τρως).

Προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει whey και bcaa αμινοξέα με εξαιρετικά αποτελέσματα σε συνδιασμό όμως με καλή διατροφή. Υπήρξα βεβαίως και τυχερός μιας κι έχω πρόσβαση σε τροφές εξαιρετικής ποιότητας καθότι βλαχάκος από χωριό. Συχνά αυτός ο παράγοντας δεν λαμβάνεται υπόψη (η ποιότητα των τροφών) αλλά κατά τη γνώμη μου έχει μεγάλη διαφορά το αν τρως 4 αυγά από πτηνοτροφείο ή αν είναι από την κότα που βοσκά χορταράκι.

Σου υπενθυμίζω να μας πεις (αν θες) τον τύπο/μάρκα/μοντέλο της λιπομετρικής σου ζυγαριάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2009, 20:42:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με αυτή τη διατύπωση νομίζω ότι ξεκαθαρίζεις τα πράγματα. Με δυό λόγια ήθελα να πω ότι οτιδήποτε "φυσικό" δεν είναι a priori και ευεργετικό για τον οργανισμό μας. Διαβάζω λοιπόν στην ιστοσελίδα του προϊόντος:

Κατ` εμέ αυτό είναι ενα φρικτό λάθος.
Αυτή είναι μια λανθασμένη άποψη.
Οτιδήποτε είναι φυσικό είναι έτσι δομημένο απο τη ``μητέρα φύση``.
Το πως και το γιατί η ``μητέρα φύση`` δόμησε με τον τρόπο αυτό οτιδήποτε είναι προς κατανάλωση τό δόμησε σύμφωνα με τη δική της αλάθητη αντίληψη.
Τώρα εμείς, φτάνουμε στο σημείο να ``κρίνουμε`` τα λάθη της μητέρας φύσης, να τροποποιήσουμε ακόμα και να μεταλλάξουμε τις δομές των τροφών έτσι ώστε μετά απο χρόνια να ανακαλύψουμε οτι κάναμε ενα φρικτό λάθος.
Eνα παράδειγμα είναι τα μεταλλαγμένα τρόφιμα.
Η φύση τα προίκισε έτσι ώστε να είναι ευάλωτα στις διάφορες ασθένειες στην ξηρασία το κλίμα κλπ.
Εμείς τα τροποποιούμε έτσι ώστε να είναι ανθεκτικά στις ασθένειες, ανθεκτικά στην ξηρασία ακόμα και στο κλίμα.
Το αποτέλεσμα ενας όμορφος καρπός χωρίς γεύση, χωρίς τις εξειδικευμένες ουσίες που προίκισε η φύση και χωρίς να αναπαράγεται..


quote:
Και αναρωτιέμαι με το δίκιο μου, πως είναι δυνατόν μια τέτοια ουσία που είναι "φυσική" (με την έννοια ότι όλοι μας σαν παιδιά την έχουμε λάβει) να είναι το ίδιο φυσική και για τον οργανισμό ενός ενήλικα.

Φίλε μου...
Πολύ συχνά μου αφήνουν στον κήπο μικρά νεογέννητα γατάκια 2-3 ημερών.
Τα γατάκια αυτά δεν ζούν αν δεν πιούν μητρικό γάλα.
Για να τα σώσω αναγκάζομαι να τους δίνω υποκατάστατο μητρικού γάλακτος απο το φαρμακείο. Το πληρώνω 20 ευρώ το κουτί.
Το μητρικό γάλα ομως περιέχει εκτός των θρεπτικών ουσιών και κάποια αντισώματα (και οχι μόνο) τα οποία θωρακίζουν στην κυριολεξία τον οργανισμό των γατιών.
Παρά τις όλες προσπάθειες των βιομηχανιών να παρασκευάσουν ``μητρικό γάλα`` δεν τα έχουν καταφέρει.
Ετσι τα γατιά αυτά ολα απο τις πρώτες μέρες κιόλας παρουσιάζουν λοιμώξεις και τα αντιβιωτικά πάνε και έρχονται.
Μία πολύ καλή λύση είναι τα μικρά να θηλάσουν έστω και μια φορά απο μία τροφό γάτα.

Απο οτι αντιλαμβάνεσαι δεν μπορούν να παρασκευάσουν ακόμα υποκατάστατο του μητρικού γάλακτος.
Το αν κάποιος ενήλικας εχει ανάγκη το μητρικό γάλα αυτό θα το καταλάβει με το εάν η μητέρα του εχει την δυνατότητα να τον θηλάζει με αυτό το γάλα. Απο τη στιγμή που δεν τον θηλάζει αυτό θεωρείται αφύσικο, άρα δεν το έχει ανάγκη.
Εάν ομως κάποιος ενήλικας θηλάσει γάλα μητρικό ίσως αυτό αποβεί καταστρεπτικό για την υγεία του..

Τρεφόμενος κάποιος απο τροφές οι οποίες είναι σχεδιασμένες απο τη μητέρα φύση δεν έχει να φοβηθεί τίποτα απολύτως.
Οταν ομως κάποιος το κάνει αυτό χωρίς μέτρο και χωρίς αυτή την αρχέγονη συνήθεια της δραστηριότητας τότε θα υποστεί τις συνέπειες να καταναλώσει τροφές τροποποιημένες.

quote:
Προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει whey και bcaa αμινοξέα με εξαιρετικά αποτελέσματα σε συνδιασμό όμως με καλή διατροφή. Υπήρξα βεβαίως και τυχερός μιας κι έχω πρόσβαση σε τροφές εξαιρετικής ποιότητας καθότι βλαχάκος από χωριό.

Η πρωτείνη τύπου whey είναι καθαρός ορός γάλακτος.
Η πρωτείνη αυτού του τύπου, καθαρή , περιέχει ολα τα βασικά αμινοξέα, οι περισσότερες απο αυτές είναι απαλλαγμένες απο χοληστερίνες και πουρίνες.
Τώρα απο εκεί και μπρός αρκετές είναι τροποποιημένες σε οτι αφορά τον αριθμό των αμινοξέων που περιέχουν καθώς και τα ποσοστά τους.
Το αυτό συμβαίνει και με τα λεγόμενα ``αμινοξέα``.
Αυτά περιλαμβάνουν κάποια αμινοξέα, αυτά που κρίνουν απαραίτητα για τη μυική ενδυνάμωση. Η περιεκτικότητα τους είναι εκρηκτικά μεγάλη οπως πχ η γλουταμίνη ή η κρεατίνη.
Οντως η λήψη τους εχει ως αποτέλεσμα την εκρηκτική μυική διάπλαση η μακροχρόνια ομως λήψη τους ευθύνεται για πολλές παθήσεις με πρώτη και κυριότερη την BHP (υπερτροφία του προστατικού αδένα).
Ακολουθούν και αλλες παθήσεις των εσωτερικών οργάνων, οι περισσότεροι που κάνουν υπέχρηση εχουν προβλήματα με το συκώτι τους.
Η υπερτροφία των μυών και η αύξηση του μυικού όγκου (διατροφή-σκληρή προπόνηση), αυτή η οποία πλέον ξεφεύγει της λογικής δημιουργεί και πολλά μυοσκελετικά προβλήματα.
Η εικόνα του ασχολούμενου με αυτό το είδος αρχίζει να αλλάζει μετά τα 50 έτη της βιολογικής του ηλικίας εκεί οπου οι απώλειες του μυικού ιστού είναι αρκετά μεγάλες.
Αυτός που υπετρέφει τους μύς του αποκτά και αρκετό βάρος.
Το βάρος αυτό αν και είναι περισσότερο μυικό συνάμα αποκτά και μεγάλες ποσότητες λίπους οι οποίες σε σύγκριση με το μυικό ιστό είναι μικρές. Οταν ομως αυτός φτάσει σε μία ηλικία που ο μυικός ιστός συρρικώνεται παντρεύεται το λίπος το οποίο οχι απλά δεν συρρικώνεται με το πέρασμα του χρόνου αλλά αυξάνεται...

Εν κατακλκείδι μια πρωτείνη απο καθαρό ορό γάλακτος με ολα τα βασικά αμινοξέα εγκεκριμένο απο τον ΕΟΦ χωρίς χρωστικές χωρίς γλυκαντικές ουσίες μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως συμπλήρωμα διατροφής και αυτό με την καθοδήγηση ενός ειδικού και μόνο σε περιπτώσεις που κάποιος το έχει ανάγκη.
Ολα τα αλλα είναι πονεμένες ιστορίες .....


Edited by - allzzaro on 30/08/2009 21:27:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2009, 20:56:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιάς και συζητάμε τέτοια θέματα και απο οτι φαίνεται δεν είσαι ασχέτος με το σιδερένιο άθλημα καλό θα ήταν να μου έδινες κάποια χαρακτηριστικά σου, σε οτι αφορά την ηλικία σου,το ύψος, βάρος, ποσοστό λίπους, φυσική κατάσταση, επιδόσεις... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2009, 16:23:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σου υπενθυμίζω να μας πεις (αν θες) τον τύπο/μάρκα/μοντέλο της λιπομετρικής σου ζυγαριάς

model BALANCE KH5510
http://www.kompernass.com/pages/index.php?page=1,2,1,1&product=236


Edited by - allzzaro on 31/08/2009 16:35:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

veritas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


198 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2009, 18:50:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους veritas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
!!! Ζυγαριά από τα LIDL με ακρίβεια 98,4% (σύμφωνα με τα στοιχεία σου).

Μάλλον εσύ προσεγγίζεις το ιδανικό της ζυγαριάς (πίνακες), παρά αυτή εσένα.
Τέσσερα φτηνιάρικα load cell στα πόδια της συσκευής και σιγά τα αυγά. Τσιμπίδα και πάλι τσιμπίδα.
Για τα στοιχεία μου που ρωτάς αν θες στα στέλνω με email. Τώρα όσο για τις επιδόσεις, ποτέ δεν με ενδιέφερε να στοιβάζω εικοσάρηδες δίσκους στο bench press. Η λογική του "έλα να δούμε ποιός την έχει μεγαλύτερη" δεν με ενδιαφέρει. Όταν ξεκίνησα ήθελα κι εγώ να γίνω μεγάλος και δυνατός. Τώρα, όταν π.χ μου κορνάρει ο ταρίφας στο δρόμο και μου σπάει τα νεύρα, προτιμώ να υποχωρήσω ξέροντας τι ζημιά θα του κάνω αν κατεβώ. Και την αυτοπεποίθηση αυτή δεν στη μετράει καμία ζυγαριά. Αν με καταλαβαίνεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2009, 19:36:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου veritas οτι μου δείχνει η ζυγαριά αυτή μου δείχνει και η τσιμπίδα της OMRON αλλά και μια αλλη λιπομετρική ζυγαριά Philips.
Τώρα αν εχει φτηνιάρικα load cell απο το lidl την έχω αγοράσει 30 ευράκια..

quote:
Τώρα, όταν π.χ μου κορνάρει ο ταρίφας στο δρόμο και μου σπάει τα νεύρα, προτιμώ να υποχωρήσω ξέροντας τι ζημιά θα του κάνω αν κατεβώ.

Δεν ξέρω με ποιό σκεπτικό μου τα αναφέρεις αυτά.
Εδώ μιλάμε για κάποια θέματα που συνάδουν με τη σωματική αγωγή την υγεία κλπ. Τώρα τι δουλειά εχει ο ταξιτζής και οι φασαρίες δεν σε καταλαβαίνω.

quote:
Τώρα όσο για τις επιδόσεις, ποτέ δεν με ενδιέφερε να στοιβάζω εικοσάρηδες δίσκους στο bench press. Η λογική του "έλα να δούμε ποιός την έχει μεγαλύτερη" δεν με ενδιαφέρει.

Δεν μίλησα για τέτοιου είδους επιδόσεις καλέ μου φίλε veritas.
Εννοώ, ασχολείσαι με κάτι, κάνεις κάτι το ξεχωριστό, εχεις πετύχει κάτι το ιδιαίτερο?
Αν θέλεις μπορείς να μου στείλεις κάποια στοιχεία μέσω esoterica στο μαιλ μου..

quote:
Και την αυτοπεποίθηση αυτή δεν στη μετράει καμία ζυγαριά. Αν με καταλαβαίνεις...

Αλλη δουλειά κάνει η αυτοπεποίθηση φίλε μου και αλλη η ζυγαριά.
Ας μην τα συγχέουμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostas89gr
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2009, 00:59:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostas89gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου φίλε allzzaro σε ευχαριστώ πολύ για όλες αυτές τις σημαντικές πληροφορίες!
Είμαι δυσκοίλιος και πραγματικά με βοήθησαν πολύ αυτά που γράφεις στο πρώτο σου τόπικ. Είμαι 20 ετών 68 κιλά ύψος 1.74 αλλά πριν 3 χρόνια ήμουνα χοντρός 82 κιλά και φυσικά μικρότερος σε ύψος με αποτέλεσμα να έχω αντιαισθητικές άσπρες ραγάδες στον πισινό... υπάρχει τρόπος να φύγουνε χωρίς χρήση λέιζερ; Κάνουν όντως δουλειά οι κρέμες του εμπορίου για ραγάδες;
Κάνω γυμναστική 20 λεπτά περπάτημα και 25 λέπτα έντονο τρέξιμο και κάποιες ασκήσεις κοιλιακούς και κάμψεις.
Μπορείς επίσης να μου πεις εάν αυτό είναι κάλο για γράμμωση;
http://www.healthaid.co.uk/shopexd.asp?id=211

Σε ευχαριστώ πολύ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2009, 21:15:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου φίλε μου.
Η γράμμωση φίλε μου είναι κάτι πολύ δύσκολο.
Οταν λέμε γράμμωση εννοούμε ενα βαθύ στέγνωμα.
Αυτή η πολυπόθητη γράμμωση δεν έρχεται ούτε απο τη μία μέρα στην άλλη ούτε απο τον ενα μήνα στον αλλον αλλά και ούτε απο τον ενα χρόνο στον αλλον. Ερχεται μετά απο πολλά χρόνια προσεγμένης διατροφής και άσκησης.
Οταν λέμε γράμμωση λοιπόν θα πρέπει να έχουμε ενα ποσοστό λίπους κάτω του κανονικού.
Για νέους 20 ετών ενα καλό ποσοστό είναι γύρω στο 10%.
Εσύ αυτή τη στιγμή εχεις χάσει 15 κιλά.
Αρκετά έχασες, οτι πέτυχες πέτυχες εως τώρα, αυτό που θα πρέπει να κάνεις απο αυτή τη στιγμή είναι να αναρρώσεις.
Μείνε στα κιλά σου οσο μπορείς και τρώγε τροφές με χαμηλό εως και μεσαίο γλυκαιμικό δείκτη. Δώσε προσοχή στην κατανάλωση του υδατάνθρακα και κράτησε τον σε χαμηλά επίπεδα. Τρώγε αρκετά όσπρια και λαχανικά, μικρά γευματάκια και συχνά.
Στόχος σου είναι μακροπρόθεσμα να καταφέρεις να πάρεις 3-4 κιλά.
Καλά κιλά ομως.
Για τις ραγάδες υπάρχουν πάρα πολλά στο εμπόριο απο λαδάκια εως και κρέμες. Στα φαρμακεία θα βρείς πολλά απο αυτά πολύ καλά είναι τα προιόντα της vichy. Δώσε μεγάλη σημασία στα λεγόμενα φρουτοξέα.
Είσαι πολύ νέος και τα πάντα μπορείς να τα πετύχεις.
Το οτι είσαι δυσκοίλιος αγαπητέ αυτο θα πρέπει να σε προβληματίσει πολύ. Τρώγε ποικιλία, λίγα και ποικιλία. Η ποικιλία αυτή θα βοηθήσει στη σωστή λειτουργία του εντέρου σου. Πρόσθεσε τη βρώμη στη διατροφή σου, το γιαούρτι και λαδερά λαχανικά.
Φίλε μου η αεροβική σου να σταματήσει στα 15 λεπτά 3 φορές εβδομαδιαίως με ταχύτητα του διαδρόμου στο 6 το πολύ.
Αν μπορείς να κάνεις λίγα βάρη και διάβασε προηγούμενα πόστ που αφορούν την απόκτηση μυικού ιστού. Τον έχεις ανάγκη.
Μην χάσεις αλλο βάρος.
Τα συγχαρητήρια μου για την προσπάθεια σου..

Edited by - allzzaro on 05/09/2009 21:26:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostas89gr
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2009, 12:11:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostas89gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου θα συνεχίζω να διαβάζω εδώ μέσα αυτά που έχεις γράψει, πραγματικά με βοήθησες πάρα πολύ να είσαι καλά και καλό χειμώνα να έχεις!

Edited by - kostas89gr on 07/09/2009 12:30:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

noragia
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2009, 16:34:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noragia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ allzzaro, έχω ξεκινήσει και διαβάζω καθημερινά τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες που μας μεταφέρεις από τις γνώσεις σου(έχω διαβάσει περίπου 30 σελίδες για την ώρα).Θα ήθελα να σε ρωτήσω πάρα πολλά πράγματα, αλλά θα ξεκινήσω με ένα από αυτά για να μη σε ζαλίζω.Ποιά είναι η γνώμη σου για τα ανθοϊάματα μπαχ(δεν ξέρω αν έχει γίνει απαντηθεί πρωτύτερα και δεν πρόλαβα να το διαβάσω).ΕυχαριστώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2009, 21:30:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ποιά είναι η γνώμη σου για τα ανθοϊάματα μπαχ(δεν ξέρω αν έχει γίνει απαντηθεί πρωτύτερα και δεν πρόλαβα να το διαβάσω).Ευχαριστώ

Καμμία μέθοδος θεραπείας δεν θα μπορούσαμε να πούμε οτι είναι άχρηστη.
Ακόμα και αν η τεχνική τους ανάγεται χιλιάδες χρόνια πρίν, ακόμα και αν σήμερα θεωρούνται απαρχαιομένες παρόλα αυτά απαιτούν τον σεβασμό μας.
Στην προκειμένη περίπτωση τα ανθοιάματα αυτά δεν έχουν κάποια σχέση με την αρωματοθεραπεία οπως νομίζουν ορισμένοι καθ`οτι πίνονται.
Ο δημιουργός τους ο Αγγλος Dr.Edward Bach το 1930 όπου στην προσπάθεια του να βρεί κάποια μορφή θεραπείας για ψυχολογικές και συναισθηματικές διαταραχές, βασιζόμενος στην ομοιοπαθητική αλλά και σε πανάρχαιες μορφές θεραπείας όπου χρησιμοποιούν ως υπόβαθρο φιλοσοφικές αντιλήψεις περί φυσικών νόμων, εκχύλισε άνθη βοτάνων με τέτοιο τρόπο ώστε να ανταποκρίνονται σε αυτούς τους φυσικούς νόμους.
Γνωρίζοντας λοιπόν οτι κάθε κατάσταση στο σύμπαν έχει μια θετική και μια αρνητική πλευρά, τη συσχέτισε με τη δυνατότητα να αντιστρέψει την κακή διανοητική και ψυχολογική πλευρά ενός ασθενούς στην αντίθετη την καλή αλλάζοντας την παρεκκλίνουσα κατάσταση με την οποία σχετίζεται.
Ετσι λοιπόν εκχύλισε τις θεραπευτικές ουσίες των βοτάνων επιπλέοντας τους σε απεσταγμένο νερό και Φώς, έτσι ώστε να έχουν τις δύο μεγάλες δυνάμεις της Φύσης μία απο την επάνω πλευρά και μία απο κάτω.
Φώς και Υδωρ διύλιζαν τις φαρμακευτικές ουσίες οπου τις διατηρούσε σε μπράντυ..

Εμένα προσωπικά με ενθουσιάζει ενας τέτοιος τρόπος εκχύλισης τον οποίο και χρησιμοποιώ προσωπικά.
Ο τρόπος με τον οποίο λειτουργεί αυτή η μέθοδος δεν είναι κατανοητός. Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με τις περισσότερες φαρμακευτικές ουσίες των βοτάνων καθότι ο τρόπος λειτουργίας τους είναι βασισμένος σε νόμους υπέρτατης αντίληψης μην κατανοητούς σε εμάς.
Ισως η ιδέα και μόνο οτι λαμβάνουμε ενα τέτοιο παρασκεύασμα να εχει ευεργετικές δράσεις οπως ακριβώς ενα ``εικονικό φάρμακο``.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

noragia
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2009, 16:30:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noragia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σ΄ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση.
Βρίσκομαι σε μια περίοδο αναζήτησης,μετά από πολλά χρόνια καταχρήσεων (στα τσιγάρα τα ποτά και τα ξενύχτια) αποφάσισα να φροντίσω λίγο τον εαυτό μου.Έκοψα εδώ και 6 μήνες το τσιγάρο, καλά τα ξενύχτια τα ξέχασα κιόλας πως ήταν,και αλκοόλ δεν αντέχω πλέον να πιω, άντε κανενα δυο ποτήρια κρασί.Το μόνο που δεν καταφέρνω να κόψω είναι το άγχος για τη δουλειά κυρίως και για το πότε θα γίνω επιτέλους μάνα!
Διαβάζω για τα βότανα όλα αυτά τα χρήσιμα που γράφεις,την ψάχνω να φτιάξω δικά μου φυτικά καλλυντικά προϊόντα, μου είπαν για τα ανθοϊάματα αλλά είμαι λίγο επιφυλακτικη ,παρόλα αυτα παρήγγειλα 2 διαφορετικά, εκλεισα να κάνω σεμινάρια ρεϊκι(αυτό πως σου ακούγεται?)
και γενικά νιώθω σαν σχολιαρόπαιδο, είμαι πολύ ενθουσιασμένη αλλά και μπερδεμένη, νιώθω ότι δεν ανήκω πλέον στην πόλη ούτε στο διαμέρισμα που μένω. Κάνω συζητήσεις με τον άντρα μου για να φανταστεις για να πάμε να μείνουμε σε μια φάρμα(δεν ξέρω ακόμα αν είναι εφικτό) αλλά εγώ έχω αρχίσει να ονειρεύομαι βοτανόκηπους άλογα βιολογικές καλλιέργειες και διάφορα τέτοια.
Δεν συνηθίζω να γράφω σε forums,είναι η πρώτη μου φορά, ήθελα απλά να μοιραστώ τις ανησυχίες και τις σκέψεις μου.
Να ξέρεις ότι έχω ξεκινήσει και κρατάω σημειώσεις και αρχεία για πολλά από αυτά που γράφεις και συνεχίζω...Για το θέμα της διατροφής ακολουθώ πολλές συμβουλές σου ,λίγο στη γυμναστικη εχω ένα θέμα, το μυαλό θέλει το σώμα δεν υπακούει αλλά που θα παει θα μπω σε ενα προγραμμα...
Οποιαδήποτε συμβουλή καλοδεχούμενη!!!
Και πάλι ευχαριστώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2009, 23:40:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οποιαδήποτε συμβουλή καλοδεχούμενη!!!

Αγαπητή φίλη.
Μετά τα ``τσιγάρα τα ποτά και τα ξενύχτια`` αποφάσισες να μυηθείς στο ρέικι και να γίνεις αγρότισσα.
Στο τέλος ομως αναφέρεις κάτι το σημαντικό οτι ``το μυαλό θέλει το σώμα δεν υπακούει``.

Η συμβουλή μου.
Ασε τα ρέικι και τις φάρμες.
Η φυσική σου κατάσταση είναι για κλάματα.
Διόρθωσε τη διατροφή σου και κοίτα να διορθώσεις και τη φυσική σου κατάσταση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_13
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2009, 21:48:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
allzaro@....kai ta sxetika isxiei akoma?? Exo xasei kai to til sou kiolas giati exasa kai to kin mou...

Mantepse poios se anaziti.....O Stavros eimai apo Athina. Piga telika Norvigia kai eimai 3 mines eidi edo. Den eixa katholou xrono gia na pernaga apo ekei kai eixa xasei ola sou ta stoixeia. Elpizo na pernas kala kai steile mou pm i den thimame pos doulevei edo gia na milisoume meso msn pali an einai.

to mail mou einai litsos(kato pavla)the(kato pavla)wrestler(papaki)hotmail(teleia)com. to egrapsa etsi gia na min vgainei sto search to google.

Opote exeis xrono steile mou edo....Exo epanelthi me ena soro nees erotiseis hehe

Edited by - Stavros_13 on 17/11/2009 21:50:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_13
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2009, 13:30:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying Incubus Καλημερα. Ειχα πολυ καιρο να γραψω και ξεχασα να βαλω τους ελληνικους χαρακτηρες.Δυστηχος ή ευτηχος ειχα αγγλικο πληκτρολογιο με τους ελληνικους χαρακτηρες να φενονται και δεν χρειαστηκα να αλλαξω γιατι οι Νορβηγικοι χαρακτηρες ειναι 3 περισσοτερα γραμματα που τα εμεθα που βρισκονται και ετσι δεν αλλαξα.

Απλα ηθελα να σε ρωτησω αν στο μυνημα που μου εστειλες στο ΘΕΜΑ που εκλεισε ενουσες οτι μπορω να συνεχισω να γραφω εδω ή μεταφερθηκε το ΠΟΣΤ μου αλλου??

Τελος ξερεις αν ο ''Allzaro" ειναι ενεργος χρηστης ή εχει σταματησει??
Ευχαριστω και παλι.

Σταύρος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2009, 18:18:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Stavros_13, στο θέμα Απάντηση στο θέμα "Bότανα - Διατροφή - Υγεία - fitness physical Νο2" το οποίο κλείδωσα, σου ανέφερα ότι η συζήτηση μπορεί να συνεχιστεί σε αυτό εδώ το θέμα.
Άλλωστε, είχες καταθέσει κι εδώ το μήνυμα σου απευθυνόμενος στον allzzaro.

Εάν κλικάρεις τον τίτλο του πραπάνω θέματος θα δεις ότι το μήνυμα σου δε μεταφέρθηκε, έχει παραμείνει εκεί απλώς το θέμα έχει απενεργοποιηθεί.

Απ' όσο διαβάζω, ο allzzaro είναι ενεργό μέλος των Συζητήσεων και για την ακρίβεια είναι από τα παλαιότερα ενεργά μέλη.
Το γεγονός ότι δεν γράφει κάθε μέρα ενδεχομένως να οφείλεται σε κάποιες αυξημένες υποχρεώσεις του, σε έλλειψη ελεύθερου χρόνου.

Μην ανησυχείς όμως, πιστεύω ότι σύντομα θα απαντήσει στο μήνυμα σου.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Stavros_13
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2009, 01:14:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α οκ οποτε στελνω κανονικα εδω. Ενταξει το καταλαβα απλα μπερδευτηκα λιγο. Οσο για τον Αλλζαρο ενταξει επικοινωνησα μαζι του.
Θα περιμενω απαντηση του εδω για σχετικα με την υγεια θεματα.

Ευχαριστω,
Σταυρος.

quote:

Φίλε Stavros_13, στο θέμα Απάντηση στο θέμα "Bότανα - Διατροφή - Υγεία - fitness physical Νο2" το οποίο κλείδωσα, σου ανέφερα ότι η συζήτηση μπορεί να συνεχιστεί σε αυτό εδώ το θέμα.
Άλλωστε, είχες καταθέσει κι εδώ το μήνυμα σου απευθυνόμενος στον allzzaro.

Εάν κλικάρεις τον τίτλο του πραπάνω θέματος θα δεις ότι το μήνυμα σου δε μεταφέρθηκε, έχει παραμείνει εκεί απλώς το θέμα έχει απενεργοποιηθεί.

Απ' όσο διαβάζω, ο allzzaro είναι ενεργό μέλος των Συζητήσεων και για την ακρίβεια είναι από τα παλαιότερα ενεργά μέλη.
Το γεγονός ότι δεν γράφει κάθε μέρα ενδεχομένως να οφείλεται σε κάποιες αυξημένες υποχρεώσεις του, σε έλλειψη ελεύθερου χρόνου.

Μην ανησυχείς όμως, πιστεύω ότι σύντομα θα απαντήσει στο μήνυμα σου.




In anticipation of my resurrection...



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2009, 21:03:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying_Incubus
quote:
Το γεγονός ότι δεν γράφει κάθε μέρα ενδεχομένως να οφείλεται σε κάποιες αυξημένες υποχρεώσεις του, σε έλλειψη ελεύθερου χρόνου.

Οκ Dying_Incubus. Επικοινωνήσαμε μέσω μαιλ.
Ευχαριστώ..

stayros

quote:
Θα περιμενω απαντηση του εδω για σχετικα με την υγεια θεματα.

Καλέ μου φίλε.
Βρίσκομαι σε απόσταση αναπνοής απο την αφυπηρέτηση.
Οι αναμενόμενες μεταρρυθμίσεις μου εχουν κλέψει την προσοχή.
Οσοι θέλετε να συζητηθεί ενα θέμα υγείας ή κάποιο αλλο θέμα μπορείτε να το θέσετε Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2009, 10:16:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άντε ρε φιλε allzzaro και περιμένει μια βδομάδα ο άνθρωπος απάντηση....
Τοσο καλύτερος είμαι;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2009, 09:43:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2009, 20:06:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλα μωρέ Dying Incubus,ένα αστειάκι... Το παρακολουθώ, το τόπικ, όμως, να ξέρεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
NeCrOpHiLe
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2009, 09:14:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NeCrOpHiLe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Allzzaro, εδώ βλέπω έχεις δώσει απαντήσεις σε απίστευτα ερωτήματα, αρα το δικό μου το τόσο απλό πιστεύω το χεις για την πλάκα σου!
Είμαι 19 στα 20 και θέλω να ξεκινήσω χορτοφαγία και να σταματήσω ενδεχομένως και όλα τα ζωικής προέλυσης τρόφιμα, για λόγους υγείας, ευεξίας, λίγο για τη διατήρηση/απώλεια βάρους/λίπους και για λόγους όπως άθλιες συνθήκες εκμετάλλευσης των ζώων, κλπ.
Ξέρω άτομο που το κάνει εδώ και χρόνια και είναι μια χαρά, μου λένε όμως κάποιοι οτι αν το κάνω μακροχρόνια θα έχω πρόβλημα γιατί θα λείπουν θρεπτικά στοιχεία απ τον οργανσιμό μου. Λέω να χρησιμοποιώ παράλληλα πρωτείνη σόγιας σε σκόνη για συμπληρωματικό και ενδεχωμένως και κάποιο άλλο φυσικό οργανικό συμπλήρωμα.
Προτείνεις να ξεκινήσω τη νέα μου διατροφή? Υπάρχει κάτι βασικό που πρέπει να προσέχω? Υπάρχουν εξαιρέσεις που πρέπει να κάνω... εννοώ να συμπεριλάβω κάποια ζωικα στη διαροφη μου όπως ψάρι, αυγό η γάλα?

Υ.Γ. Εννοείται οτι αν τελικά το κάνω θα δίνω μεγαλύτερη έμφαση στο να έχω μεγαλύτερη ποικιλία στη -μη ζωικη- διατροφή μου!

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σου!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2009, 23:15:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προτείνεις να ξεκινήσω τη νέα μου διατροφή? Υπάρχει κάτι βασικό που πρέπει να προσέχω? Υπάρχουν εξαιρέσεις που πρέπει να κάνω... εννοώ να συμπεριλάβω κάποια ζωικα στη διαροφη μου όπως ψάρι, αυγό η γάλα?

Αυτό είναι στην κρίση σου φίλε μου..
Εχει να κάνει με το πως αντιλαμβάνεσαι τον κόσμο.
Εγώ δεν μπορώ να σου προτείνω τίποτα, δική σου είναι η απόφαση δικές σου και οι ευθύνες.
Πρίν αποφασίσεις να το κάνεις καλό θα είναι να συνειδητοποιήσεις γιατί το κάνεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2009, 10:16:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
allzzaro,

Σε κάποιο σημείο αποτρέπεις τη χρήση γάλακτος σε ενήλικες αλλά σε κάποιο άλλο προτείνεις γιαούρτι.

Είναι λογικό, αυτό που λες, και στη φύση κανένα ζώο όταν ενηλικιώνεται δεν πάει να πιεί γάλα από την μάνα του, μόνο ο άνθρωπος πίνει γάλα. Καταλαβαίνω ότι το γάλα στο παιδί πρέπει να ελαττώνεται σταδιακά και να καταργείται όταν το παιδί βγάλει τα δόντια του, τα δόντια δείχνουν ότι πρέπει να μασά τη τροφή. Από αυτό προκύπτει ότι πρέπει να απέχει από όλα τα γαλακτοκομικά, εκτός από το ροκφόρ και το κεφίρ επειδή έχουν ένδυμα, αλλά και αυτά σε μικρές δόσεις. Ο ενήλικας μπορεί να πάρει μικρή ποσότητα γάλακτος, σαν φάρμακο, πχ συνδυασμός γάλακτος με σκόρδου, σκοτώνει τα παράσιτα.

Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ, ΝΑ ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΙ ΤΗΝ ΕΥΦΥΪΑ ΤΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΗΣΕΙ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2009, 21:31:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
και στη φύση κανένα ζώο όταν ενηλικιώνεται δεν πάει να πιεί γάλα από την μάνα του, μόνο ο άνθρωπος πίνει γάλα.

Αυτό δεν συμβαίνει μόνο με το γάλα φίλε μου.
Συμβαίνει με τα πάντα.
Ολα τα φρούτα και ολα τα λαχανικά τα έχουμε καθ`ολη τη διάρκεια του χρόνου. Εχουμε ξεφύγει πλέον απο τους φυσικούς νόμους.
Ο άνθρωπος μπορεί να φάει τα πάντα ισορροπημένα.
Κάποιες τροφές με μεγάλες ποσότητες πρωτείνης ή τροφές με υψηλό γλυκαιμικό δείκτη θα πρέπει να μειώνονται κατά πολύ σε μεγάλες ηλικίες.
Βέβαια οι καιροί έχουν αλλάξει...
Στον 21ο αιώνα η βιολογική ηλικία ενός μεσήλικα με την ηλικιακή αποκτά ολο και μεγαλύτερη διαφορά.
Ετσι λοιπόν έχουμε σήμερα 60άρηδες που τρέχουν μαραθώνιο και μάλιστα με καλούς χρόνους έχουμε ποδηλάτες αξιοζήλευτους, έχουμε ορειβάτες, έχουμε κολυμβητές και ολοι αυτοί αθλούνται με ρυθμούς πρωταθλητών..

Σηκωθείτε λοιπόν απο κρεβάτια, καναπέδες, τρίκλινα, πολυθρόνες, σκαμπώ... http://www.menshealth.gr/today.general.6.8417.html

Αυτοί ολοι λοιπόν φίλε μου οπωσδήποτε και θα έχουν μια διαφορετική διατροφή σύμφωνα με τη βιολογική τους ηλικία..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2009, 17:36:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε μου...
Πολύ συχνά μου αφήνουν στον κήπο μικρά νεογέννητα γατάκια 2-3 ημερών.

Φίλε μου allzzaro,
my captain,
να και κάτι που δεν μου έχεις πεί,ενώ γνωρίζεις την αδυναμία μου στις γάτες!!!
Πάντως ΜΠΡΑΒΟ,ΜΠΡΑΒΟ,ΜΠΡΑΒΟπου αναλαμβάνεις και τα μεγαλώνεις με ότι αυτό συνεπάγεται(γάλα,φάρμακα κ.λ.π.).
Μπράβο!!!

Παρακολουθώ που και που τα γραφόμενα,όχι πολύ πιστά γιατί όπως ξέρεις είμαι πιστή στα "...κολασμένα" είδη διατροφής... Πάντως σας θαυμάζω όλους σας που τόσο ένθερμα ασχολεισθε με το θέμα διατροφή!!!


Θα τα πούμε my captain...

Με φιλική διάθεση πάντα ... Καποδίστρια.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2009, 17:39:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α,και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΧΑΡΑ!!!



Με φιλική διάθεση πάντα ... Καποδίστρια.

Edited by - kapodistria on 21/12/2009 17:43:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2009, 20:23:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή φίλη Καποδίστρια τις καλύτερες ευχές μου για τις Αγιες τούτες μέρες.

Ηταν μια φοβερή εμπειρία για εμένα, οχι πρωτόγνωρη φυσικά.
3 μικρά νεογέννητα το ενα μάλιστα , ενα γκρί , μισοπεθαμένο που κατά τύχη έπεσε η ματιά μου. Ηταν σε αθλία κατάσταση.
Η μοίρα του ήταν κάποιος να το πετάξει μαζί με τα αλλα χωρίς να ραγίσει η καρδιά του, τα βρήκα εγώ και ο Θεός έστειλε την wiz που τα υιοθέτησε.
Σήμερα αυτή η γκριζούλα που ήταν καταδικασμένη να μην δούν τα μάτια της τον κόσμο ζεί σε ενα υπέροχο σπίτι με υπέροχους ανθρώπους.
Ο Θεός να σε έχει καλά καλή μας wiz.. Χρόνια πολλά και σε εσένα και στους δικούς σουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anafi
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2010, 02:11:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anafi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ!
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!

ΕΧΩ ΔΥΣΚΟΛΗ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ, ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙ ΕΝΔΕΙΚΝΥΤΑΙ
ΝΑ ΠΑΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΑΥΤΟΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΜΝΗΜΗ ΤΟΝΩΣΗ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΗ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ..
ΕΝΑΣ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΤΖΙΝΤΖΕΡ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ ΠΟΛΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ?
ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ, ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ? ΑΝ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ ΛΟΓΩ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗΣ, ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΣΤΕΙΛΕΤΕ ΣΕ ΠΜ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 17 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy