ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Diligatis invicem...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Psychopompos
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2008, 20:57:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Psychopompos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Είχα σταματήσει να πηγαίνω στη λειτουργία τις Κυριακές ή να παρακολουθώ τις γιορτές γιατί αυτές τις μέρες προτιμούσα να μένω στο κρεβάτι στη φτωχική πανσιόν, όπου είχα ένα δωμάτιο, ώστε να ξεκουράζω το πόδι μου. Επιπλέον είχα τύψεις συνείδησης. Πίστευα, ότι τα άγια μυστήρια μου ήταν απαγορευμένα για πάντα. Αυτό ξεκινούσε από τον πόλεμο. Είχα ένα βίαιο καυγά με τον ιερώμενο της μονάδας μου, όταν απελπισμένα του είπα, ότι εγώ πίστευα πως ο θεός ήταν μια βρωμιά και ότι δεν κατάφερνε να μου εξηγήσει το πως ήταν δυνατόν μέσω των εκπροσώπων του να επιτρέπει τέτοια σφαγή των νέων. Αυτό το γεγονός συνέβη μετά από μια λειτουργία στο μέτωπο, την παραμονή που μερικές εκατοντάδες παιδιά από 16 μέχρι 18 χρόνων θα έπαιρναν το βάφτισμα της φωτιάς. Ο ιερώμενος μου έδωσε τη μετάληψη λέγοντας: "Για τη περίπτωση που σκοτωθείς". Αυτό μου προκάλεσε τόση αηδία, που άδειασα βίαια επάνω του όλη τη χολή μαζεμένη μέσα μου ένα χρόνο τώρα ζώντας με ένα πουκάμισο, που επάνω του έβραζαν οι ψείρες, χωρίς νερό και πεινασμένος. Είμαι άνθρωπος βίαιος και την εποχή εκείνη πίεζα τη σκανδάλη με ευκολία και σαν το φυσικότερο πράγμα της ζωής ήταν να αφαιρέσεις τη ζωή του πλησίον σου. Δεν θυμάμαι τι ακριβώς είπα την ημέρα εκείνη, αλλά γενικά μου έγινε κατανοητό το ότι οι άνθρωποι, που δεν έχουν ιδέα από θρησκεία μετατρέπονται σε κτήνη, αλλά και μου ήταν ακατανόητο, ότι οι ιερώμενοι ανέχονταν ή ακόμα και ευλογούσαν αυτούς που παραδίνονταν σε παρόμοιες βαρβαρότητες. Ποτέ δεν ξέχασα αυτή τη σκηνή. Βγήκα από τη μάχη χωρίς γρατζουνιά, αλλά βαθιά συγκινημένος από τη θέα τόσων νέων παιδιών να πεθαίνουν σχεδόν ανυπεράσπιστα. Ο ιερέας που είχε βοηθήσει στην περίθαλψη τραυματιών κάτω από τα εχθρικά πυρά, κάθησε πλάι μου επάνω σ΄ένα κούτσουρο, έβαλε το χέρι του πάνω στους ώμους μου, όταν ξέσπασα σε κλάμματα και μου είπε, ότι καταλάβαινε την ψυχολογική μου κατάσταση. Προς στιγμή πίστεψα, ότι έκλαιγα από τύψεις αλλά σύντομα κατάλαβα, ότι ήταν η νευρική υπερένταση από τη μάχη, που με έκανε να λιποψυχίσω. Εντούτοις στη συνείδησή μου έμεινε το συναίσθημα, ότι είχα κάνει μια ιεροσυλία λέγοντας, ό,τι είχα πει για το θεό. Για το λόγο αυτό θεωρούσα τον εαυτό μου ανάξιο για τη θεία μετάληψη..."
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2008, 21:25:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.........σε ποιον πόλεμο αναφέρεσαι? Το κείμενο αυτό που παραθέτεις από που είναι?

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Υ.Γ. Καλώς ήρθες στο forum........τουλάχιστον σε αυτή τη θεματολογία.

Edited by - europaios2 on 30/11/2008 21:27:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Psychopompos
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2008, 21:35:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Psychopompos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ φίλε μου, καλώς σας βρήκα. Πρόκειται για μια αληθινή αφήγηση ενός βετεράνου του πρώτου παγκοσμίου με πολύ βαθύ νόημα. Τα άλλα δεν έχουν σημασία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Richter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
359 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2008, 14:52:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Richter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).

Μῆνιν ἄειδε θεὰ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy