ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 χελπ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
apateonakos
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2013, 21:13:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα παιδια ειμαι κενουργιος εδω αν και εχω ριξι μια ματιουλα στα θεματα και ειναι ενδιαφεροντα λιπον θελω να βρω εναν δασκαλο πανω στη λευκη μαγεια και επειδη ξερω ποσοι απατεωνες και σατανιστες κικλοφορουν θελω να μου πειτε αν γνωριζετε καναν καλο η να με βοηθησετε να βρω κανεναν (στην αθηνα ετσι)

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2013, 00:10:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλε

Αρχικά να σου πω ότι όταν κάνεις μια ανοιχτή έκκληση για να σου προτείνει κάποιος έναν δάσκαλο ή μια διασκαλία, και δεν έχεις μια σχετική γνώση (εμπειρική γνώση) πάνω σε τέτοια θέματα, μπορεί να βρεθείς αντιμέτωπος με άτομα που θα 'θέλουν να σε πάνε σε ένα λάθος δρόμο (συνήθως οι εύκολοι δρόμοι, είναι τέτοιοι ) ή ακόμα και να μπεις σε κίνδυνο.
Απο τη μεριά μου, αν έχω καταλάβει σωστά τι εννοείς λευκή μαγεία, σε παραπέμπω σε αυτή τη σελίδα όπου έχω παραθέσει πληροφορίες για άτομα με τα δικά σου ενδιαφέροντα (βλ. ποστ 22/05/2013, 23:32:14). Αν εννοούμε το ίδιο πράγμα όταν αναφερόμαστε σε λευκή μαγεία, τότε πιστεύω οτι αυτό που παραθέτω θα σε (υπερ-)καλύψει - αν και αυτό είναι για σένα να το κρίνεις.

Α.. και ελπίζω το όνομά που επέλεξες να είναι ψευδώνυμο και μόνο ψευδώνυμο Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2013, 06:29:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"apateonakos"... Να το εκλάβουμε αυτό στα σοβαρά ή όχι;

Τίτλος θέματος: "χελπ"
Εδώ έχουμε μια περίπτωση ελλαγγλικών (είχαμε συνηθίσει στα greeklish).


Gnostic Student
τρομερή τοποχρονική συγκυρία, τι να πω...

Θα επανέλθω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2013, 12:16:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
amalia
τρομερή τοποχρονική συγκυρία, τι να πω...
Τίποτα κατά τύχη φίλη Αμαλία! Επειδή διάβασα το παραπάνω μήνυμα, αναζήτησα αν υπάρχει στο σάιτ σελίδα ειδικά για αυτο τον σκοπό (δραστηριότητες εσωτερικών φορέων κ.λπ). Τη βρήκα, έκανα την παράθεσή μου, σύμφωνά πάντα με τους κανόνες και το προηγούμενο των παλιότερων παραθέσεων, και παρέπεμψα τον φίλο απευθείας εκεί. Νομίζω οτι αυτό είναι το σωστότερο, γιατί μας απαλλάσσει απ' τις μορφές προσέγγισης που θεωρούνται ύποπτες και επιτρέπει να γίνονται όλα στο φως (& με επίσημα στοιχεία) Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2013, 14:11:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμαλία

Εχω μια μικρή όμορφη γατούλα.
Την έχω βαφτίσει...Μις Κούρο Νέκο!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apateonakos
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2013, 20:08:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gnostic student ne exis dikio ksexasa na anaferw pwskserw ta basika panw sth leukh magia apo ena sait (katharo)k apla thelw enan daskalo gia na me katefthini gti kalws h kakws tetios anthropos eime fxaristw padws oso gia th orthografia mu na kserw eine fail ala tespa


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2013, 16:35:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
apateonakos
Δυστυχώς πρέπει να αναζητήσεις αλλού "δάσκαλο"
και μια και ξέρεις τα βασικά, ενα απο αυτά είναι οτι δεν βρίσκεις "δάσκαλο" με αγγελία
και βεβαια αυτόν δεν θα τον βρεις εδω στο esoterica.gr
μια και οι όποιες γνώσεις έχουν (ενδεχομένως) κάποια μέλη
αυτες είναι στα πλαίσια προσωπικής έρευνας
με σκοπο τον εμπλουτισμό των εγκυκλοπαιδικών γνώσεων τους
(if you know what I mean)...


not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
apateonakos
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2013, 13:00:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ναι εχεις ενα δικακι αλλα δεν μπορω να βρω πουθενα με την καμια


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2013, 14:47:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην ηλικία σου, αν έβρισκες, θα ήταν μάλλον κάποιος που θα σε εκμεταλλευόταν
Φιλικά πάντα Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Camelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2013, 18:37:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Στην ηλικία σου, αν έβρισκες, θα ήταν μάλλον κάποιος που θα σε εκμεταλλευόταν
Φιλικά πάντα

Αυτός ο "ρατσισμός" απέναντι σε ανήλικα άτομα πραγματικά με ενοχλεί. Τι θα πει η φράση "στην ηλικία σου"; αν δεν κανω λάθος, όλοι οι άνθρωποι όταν παθιαζονται με κάτι το οποίο τους συναρπάζει θα προσπαθήσουν να πάρουν μια γεύση απο αυτό με οποιονδηποτε τρόπο. Ανεξάρτητα απο την ηλικία και το φύλο, πάντα θα υπάρχει καποιος "μεντορας-οδηγός" ο οποίος θα μας βάζει συνέχεια τρικλοποδιά και θα μας παρασέρνει σε σκοτεινα μονοπάτια... Άρα δεν τίθεται θέμα ηλικίας αλλα ωριμότητα.

Φιλικα πάντα


Κι είπε ποτέ σου μην κοιτάς
τον άλλο μες τα μάτια,
γιατι καθρέφτης γίνεσαι
κι όλοι σε σπαν' κομμάτια.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Culio
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2013, 01:39:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω θα ηθελα να ρωτησω τον φιλο πως είναι τόσο σίγουρος ότι υπάρχει μαγεία (και δη η λευκη) και ειναι ετοιμος να σπαταλησει χρονο και χρημα για την εκμάθηση της.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Camelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2013, 08:51:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσο εσυ δεν είσαι σε θέση να αποδείξεις το αντίθετο οχι μόνο αυτός (που είναι μικρός) αλλα και πολλά περισσότερα (ενήλικα) άτομα είναι διατεθειμενα να το κάνουν αυτό.

ΥΓ:Ας μην ξεχνάμε πως ο καθένας μας ερμηνεύει την λέξη μαγεία διαφορετικά


Κι είπε ποτέ σου μην κοιτάς
τον άλλο μες τα μάτια,
γιατι καθρέφτης γίνεσαι
κι όλοι σε σπαν' κομμάτια.

Edited by - Camelot on 29/05/2013 08:56:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2013, 10:42:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εγω θα ηθελα να ρωτησω τον φιλο πως είναι τόσο σίγουρος ότι υπάρχει μαγεία (και δη η λευκη) και ειναι ετοιμος να σπαταλησει χρονο και χρημα για την εκμάθηση της.

Πως εννοείς τη "μαγεία" - χωρίς κοινή κατανόηση του όρου δε βγαίνει άκρη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
who do you think you are
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2013, 22:53:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η μαγεια αποτελει εναν μεσο ελεγχου και τρομοκρατησης των μαζων.Μετην υπονοια και μονο οτι καποιος ηταν μαγος καιγοταν στην πυρα.Και αυτα συνεβαιναν μεχρι τα τελη του 19 αιωνα οχι στον σκοτεινο μεσαιωνα οπως φανταζονται πολλοι.


the load upon my shoulder give reasons to get olderΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Camelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2013, 03:56:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορει κάποιοι να χρησιμοποίησαν τη λέξη για να τρόμαξουν τον λαό, αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει μαγεία...


Κι είπε ποτέ σου μην κοιτάς
τον άλλο μες τα μάτια,
γιατι καθρέφτης γίνεσαι
κι όλοι σε σπαν' κομμάτια.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2013, 09:59:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η μαγεια αποτελει εναν μεσο ελεγχου και τρομοκρατησης των μαζων.Μετην υπονοια και μονο οτι καποιος ηταν μαγος καιγοταν στην πυρα.Και αυτα συνεβαιναν μεχρι τα τελη του 19 αιωνα οχι στον σκοτεινο μεσαιωνα οπως φανταζονται πολλοι.
...
Πράγματι τα κυνήγια μαγισσών και τα σχετικά που πολλοί νομίζουν ότι έγιναν το μεσαίωνα - δεν έγιναν τον 'σκοτεινό' μεσαίωνα - αλλά κατά τη "φωτεινή" (;) αναγέννηση και το διαφωτισμό (!) - αλλά η 'μαγεία' που βρίσκουμε ακόμα και σε απομονωμένες φυλές είναι κάτι το διαφορετικό - σίγουρα μπορεί να είναι και μέσο ελέγχου κτλ. αλλά είναι και περισσότερο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2013, 11:18:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
who do you think you are
Η μαγεια αποτελει εναν μεσο ελεγχου και τρομοκρατησης των μαζων.
Όταν λες αποτελεί εννοείς τον 19ο αιώνα (όχι ενεστώτας). Γιατί τώρα αποτελεί βασικό κερδοφόρο παράγοντα για βιβλία, επιχειρήσεις και βιομηχανίες διασκέδασης. Για την ακρίβεια πουλάνε έναν "μαγικό" κόσμο μέσα απο τις ταινίες, τα βιβλία, τα βιντεοπαιχνίδια κοκ σαν υποκατάστατο του αληθινού κόσμου "μαγείας" με τον οποίο ο άνθρωπος είχε τη σύνδεση, και την έχασε. Ως αποτέλεσμα ο άνθρωπος πλέον θεωρεί τη "μαγεία" προϊον της χολιγουντβιομηχανίας και δεν την αναζητά μέσα στην πραγματικότητα αλλά προτιμά να αποκοιμίζεται με την ιδέα της, μέσα από τις ταινίες και τα RPG.
quote:
Camelot
Κι είπε ποτέ σου μην κοιτάς
τον άλλο μες τα μάτια,
γιατι καθρέφτης γίνεσαι
κι όλοι σε σπαν' κομμάτια.
Αλκίνοος Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2013, 20:17:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ apateonakos, ακόμη κι εάν κάποιος από εμάς μπορούσε να σου συστήσει κάποιο δάσκαλο πώς θα μπορούσες να εμπιστευθείς την κρίση του ή να εφησυχαστείς πιστεύοντας ότι ο προτεινόμενος δάσκαλος δεν είναι ακόμη ένας απατεώνας, όπως ανέφερες;
Θεωρώ ότι η οποιαδήποτε μορφή σχέσης δασκάλου - μαθητή είναι μια πολύ βαθιά σχέση που απαιτεί μεγάλη εμπιστοσύνη κι από τις 2 πλευρές κι αυτό απαιτεί την αφιέρωση αρκετού χρόνου.
Δεν ξέρω, προσωπικά θα ήμουν πολύ επιφυλακτικός στο να εμπιστευθώ τόσο εύκολα έναν άνθρωπο που θα μου συστήσουν ως δάσκαλο ώστε να τον αφήσω να με συμβουλεύσει ή να με καθοδηγήσει σε ένα μονοπάτι.





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy