ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Σε αναγνώριση της αντίπαλης σχολής. Μια προσπάθεια αναγωγής. Μεγεθών.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2014, 20:27:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρακολουθώ το Esoterica αρκετά χρόνια.

Από το 2004 αν δεν κάνω λάθος.

Από την αρχή έκανα και μια αναδρομή στις προ του 2004 αναρτήσεις.

Ενεργό μέλος είμαι τα τελευταία 3 χρόνια χονδρικά.

Βλέποντας το ..κλωτσοσκούφι της τελευταίας περιόδου μου ήρθε η ιδέα αυτού του θέματος.

Δεν θα αναλωθώ χαρακτηρίζοντας εδώ τους ...μη αντιπάλους.

Ούτε έχω καμμιά διάθεση να ωραιοποιήσω κανένα μέλος.
Ούτε καν αυτά που δεν έχουν πια βήμα στο forum.

Όμως θέλω να τονίσω ότι υπήρξαν μέλη, που ενώ είχα μεγάλες διαφωνίες,ιδεολογικές αλλά και συμπεριφοράς,με "ανάγκαζαν" μερικές φορές να σκεφτώ.
Να σκεφτώ για να τους απαντήσω.
Και πάει και παραπέρα.

Υπήρξαν φορές που αναγκάστηκα να ξαναμελετήσω σημεία (ακόμα και στο αντικείμενο της ιστορίας,που το έχω καβαλημένο το καλάμι μου) που τα θεωρούσα τελειωμένη υπόθεση.

Θρησκευτικής ιστορίας επίσης.

Θετικών επιστημών επίσης.Παρ' όλο που έχω φιλικά προσκείμενα άτομα,εντός του forum ,που αναγνωρίζω ως καλύτερούς μου,μακράν,στα περί φυσικής π.χ. ,στάθηκα και σε αναρτήσεις μελών που τρώγαμε μια χαρά τα μουστάκια μας κατά τα άλλα,που με έκαναν να ξαναδιαβάσω.

Και όχι μόνο.

Ακόμη και να τσιγκλήσω ή και να θέσω υπό εξέταση,απόψεις φίλων.Καλών.Και δυνατών.

Δεν έχει τόσο σημασία αν τελικά κατέληξα να πάρω τη θέση του ενός ή του άλλου.

Όταν ένας "αντίπαλος" στη συζήτηση σε κάνει, έστω και μια φορά, να αμφισβητείς παγιωμένη δική σου θέση,ή θέση ατόμου που εκτιμάς εξαιρετικά, σε επίπεδο ειδικών γνώσεων,τότε αυτός ο "αντίπαλος" δίνει αξία στη συζήτηση.

Και μέσω αυτής και στα μέλη της συζήτησης.Και τελικά σε όλο το forum.

Τα αρνητικά που μπορεί να είχε ένας τέτοιος συνομιλητής δεν επιτρέπεται να αναφερθούν.

Στους απόντες μνημονεύεις μόνο τα θετικά.
Όταν υπάρχουν βέβαια.Και υπήρχαν.

Προφανώς έχω φωτογραφίσει κάποιον συγκεκριμένο με τα παραπάνω.

Κάποιοι καταλαβαίνουν προφανώς.

Αν διαβάζει λοιπόν κανείς, αυτή την ανάρτηση, και βλέπει τον εαυτό του, όντας εκτός forum,θα θυμάται ίσως ,ότι μπορεί να είμαι ξεροκέφαλος συνήθως,αλλά καμμιά φορά ξεκαβαλάω και πιστώνω.

Και κάθε φορά που πιστώνω,το θυμάμαι για πάντα.Και μου αρέσει κιόλας.

Σκέφτομαι ακόμη ότι αν η ...γειτονιά που είμαι μπακάλης ,αποκτούσε σχολείο,θα ήταν ένας από τους καθηγητές.
Κι ας τσακωνόταν μέχρι αηδίας(μα εντελώς όμως) με τους υπόλοιπους καθηγητάδες του σχολείου.
Εμένα θα μου άρεσε.Τι να κάνουμε τώρα..


Μερικοί (και μάλιστα από τους φίλους μου) θα σκεφτούν ότι ή με πείραξαν οι ημικρανίες μου, ή βαρέθηκα να κλέβω "εκκλησίες"...

Μπορεί εν μέρει να έχουν δίκιο.

Όμως μου ήρθαν αυθόρμητα ως σκέψεις.Και προφανώς είπα να ξεβρακωθώ και να τις αναρτήσω.

Εξ' άλλου έχουμε και εσωρουχάδικο πλέον στη γειτονιά.
Κάποιο βρακί θα βρεθεί και για μένα.

Καλά μυαλά σε όλους.


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Σοφία_
Μέλος 2ης Βαθμίδας


228 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2014, 22:14:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέρεις, όσο εύκολο είναι να εκφράσεις την γνώμη σου άλλο τόσο δύσκολο είναι να την αναθεωρήσεις.

Αντιστρόφως ανάλογα τα μεγέθη. Για τους αφελείς τουλάχιστον.

Κάποιοι άλλοι, απλά αναθεωρούν απόψεις (πολλοι λόγοι).

Κάποιοι τείνουν να φέρουν επιτυχώς το πηλίκο των μεγεθών περίπου στο 1.

Έκαστος στο είδος του.

Υ.Γ. Βρακιά υπάρχουν πολλά. Μεγέθους, υφάσματος, χρώματος. Σημασία έχει πόση οικονομία μπορεί να κάνει κανείς για να αγοράσει το καλύτερο δυνατό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2014, 22:27:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σοφία

Μεγιά την μπουτίκ!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σοφία_
Μέλος 2ης Βαθμίδας


228 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2014, 22:30:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποδαρικό πριν τα εγκαινια εκαναν..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2014, 22:33:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, φύλαξε τα...μεταξωτά για τον ΑΜΕΙΝΙΑ.

Και αν βρείς και τίποτα με τριχιά και καραβόπανο φρόντισε να έχεις στοκ.θα τα χρειασθείς σε λίγο!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σοφία_
Μέλος 2ης Βαθμίδας


228 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2014, 22:43:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φυλαγμενα υπαρχουν μπολικα και απ τις δυο ποιοτητες.
Σαφως περισσοτερα τα "κινεζικα".

Υπαρχουν και ψευτοσατινέ για τυχον ενδιαφερομενους....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2014, 22:55:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΜΕΙΝΙΑΣ
Ακόμη και να τσιγκλήσω ή και να θέσω υπό εξέταση,απόψεις φίλων.Καλών.Και δυνατών.

Δεν έχει τόσο σημασία αν τελικά κατέληξα να πάρω τη θέση του ενός ή του άλλου.

Όταν ένας "αντίπαλος" στη συζήτηση σε κάνει, έστω και μια φορά, να αμφισβητείς παγιωμένη δική σου θέση,ή θέση ατόμου που εκτιμάς εξαιρετικά, σε επίπεδο ειδικών γνώσεων,τότε αυτός ο "αντίπαλος" δίνει αξία στη συζήτηση.

Και μέσω αυτής και στα μέλη της συζήτησης.Και τελικά σε όλο το forum.



Αν κατάλαβα καλά, αναπολείς όμορφες, μεστές, εποικοδομητικές, γεμάτες νόημα συζητήσεις, που κατά καιρούς έλαβαν χώρα στο esoterica.
Σε αντιδιαστολή με το σημερινό χαμηλό επίπεδο, στερούμενο λογικής, κρίσης, αντίληψης και γνώσης.

Με την έννοια χαμηλό, αποδίδεται η συμμετοχή των τρολ και των επόδοξων εν αγνοία τους, τρολ.

Η ανεγκεφαλίτιδα, ώς μορφή επιδημίας των χρόνων της τεχνολογικής ανάπτυξης, είναι προϊόν της "βαρεμάρας" αρκετών ανθρώπων, να βάλουν μπροστά την μηχανή που έχουν στο κρανίο τους και να παράξουν σκέψη, η οποία με την σειρά της, θα παράξει έργον.

Και κάπου ίσως και να μην έχουν άδικο.Γιατί να κουράζουν το μυαλό τους, αφού μπορεί κάλλιστα να το κάνει για αυτούς, ένας απλός επεξεργαστής σιλικόνης και πυριτίου?

Γιατί να κουράζονται με την σκέψη της καταγωγής και του προορισμού τους στη ζωή, αφού ένας θεός δια των επι γης αντιπροσώπων του, τους λύνει όλα τα ερωτήματα?

Αφού είναι απολύτως ικανοποιημένοι, αν έχουν μερικά κωλόχαρτα με νούμερα πάνω τους, 10, 20, 50, 100, 500, γιατί να καταπιαστούν με δύσκολα θέματα που απαιτούν νοητική λειτουργία?

Και πολλά άλλα γιατί, που καθιστούν ανέφικτη, μια συζήτηση επιπέδου.
Και δεν μίλησα ακόμη, για το κυριότερο μειονέκτημα της συζήτησης σε δημόσιο χώρο.

Αυτό είναι, πολλά μαζί.Εγωϊσμός, κόμπλεξ, αμάθεια, ημιμάθεια, τρολάρισμα, ηλιθιότητα.

Πολλά τα βράχια ΑΜΕΙΝΙΑ και το καράβι δεν έχει...πλοηγό!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2014, 00:45:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αιωνια αρρωστια του παλια ηταν καλυτερα....Απο τον ομηρο ακομα,ο νεστωρας ελεγε σε αχιλλεα-αγαμεμνων,οτι εσεις ειστε ενα τιποτα μπροστα στους πραγματικους ηρωες που ειχα γνωρισει εγω παλια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2014, 00:55:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όμως θέλω να τονίσω ότι υπήρξαν μέλη, που ενώ είχα μεγάλες διαφωνίες,ιδεολογικές αλλά και συμπεριφοράς,με "ανάγκαζαν" μερικές φορές να σκεφτώ.
Να σκεφτώ για να τους απαντήσω.
Και πάει και παραπέρα.

Υπήρξαν φορές που αναγκάστηκα να ξαναμελετήσω σημεία (ακόμα και στο αντικείμενο της ιστορίας,που το έχω καβαλημένο το καλάμι μου) που τα θεωρούσα τελειωμένη υπόθεση.

Θρησκευτικής ιστορίας επίσης.

Θετικών επιστημών επίσης.Παρ' όλο που έχω φιλικά προσκείμενα άτομα,εντός του forum ,που αναγνωρίζω ως καλύτερούς μου,μακράν,στα περί φυσικής π.χ. ,στάθηκα και σε αναρτήσεις μελών που τρώγαμε μια χαρά τα μουστάκια μας κατά τα άλλα,που με έκαναν να ξαναδιαβάσω.

Και όχι μόνο.

Ακόμη και να τσιγκλήσω ή και να θέσω υπό εξέταση,απόψεις φίλων.Καλών.Και δυνατών.

Δεν έχει τόσο σημασία αν τελικά κατέληξα να πάρω τη θέση του ενός ή του άλλου.

Όταν ένας "αντίπαλος" στη συζήτηση σε κάνει, έστω και μια φορά, να αμφισβητείς παγιωμένη δική σου θέση,ή θέση ατόμου που εκτιμάς εξαιρετικά, σε επίπεδο ειδικών γνώσεων,τότε αυτός ο "αντίπαλος" δίνει αξία στη συζήτηση.


Με πολύ γλαφυρό τρόπο περιγραφεις φίλε Αμεινία αυτό που κατά καιρούς έχουμε σκεφτεί και αναλογιστεί όλοι εδώ πέρα.
Εξάλλου, με την τελευταία σου πρόταση (που όλως τυχαίως παραπέμπει πάλι σε τηλεοπτική διαφήμιση από ουίσκι!) είναι γεγονός
πως για να 'σταθεί' ένα φόρουμ στα πόδια του οφείλει να έχει αντιπροσώπους/παίκτες από όλες τις πλευρές, αλλιώς θα καταλήξει βαρετός μονόλογος.

Διαβάζω και γράφω στο Εσωτέρικα, κάπου από το 2004 -2005 αν δεν απατώμαι... Σε 2 μεγάλες περιόδους σχεδόν αυτομπαναρίστηκα γιατί έβλεπα ότι γενικώς έπαιρνε την ...κατιούσα.

Τελικώς επικράτησε η λογική της ποιότητας και όχι της ποσότητας, οπότε ιεράρχησα και είπα ότι ακόμα και για 4-5 άτομα-πένες-γραφές-απόψεις εκεί μέσα που αξίζει να παρακολουθώ και να συμμετέχω δεν ρίχνω μαύρη πέτρα. Και δεν είναι μόνο 4-5...

Εχω στεναχωρεθεί που διαγράφηκαν άτομα μόνιμα.
Και δεν μιλώ για τρολς.
Μιλώ για άτομα που είχαν το δικό τους στυλ, το δικό τους στίγμα, τη δική τους πένα, τη δική τους ΑΠΟΨΗ.
’τομα ,που όπως εγραψες κι εσύ πιο πάνω, ανεξαρτητως αν συμφωνούσες ή διαφωνούσες εν συνόλω ή εν μέρει με τα γραφόμενά σου, σε αναγκαζαν εκ των πραγματων να ξαναδιαβασεις 2 και 3 φορές τα ποστς πριν απαντήσεις.
’ξιοι "αντίπαλοι", αν μπορούμε να τους ονομάσουμε έτσι
’ξιοι αναφοράς ούτως ή αλλως...

Γι'αυτό και σε αυτού του είδους τις διαγραφές πάντοτε ήμουν αντίθετος.

Δεν είναι το ίδιο να διαγράφεις έναν καθαρόαιμο τρολλά (με το γνωστό ύφος και "ήθος") και το ίδιο να διαγράφεις έναν PanosT ή έναν deva παλαιότερα. Δέχομαι ότι και αυτοί υπερέβησαν τα εσκαμμένα με τις ακρότητες και τις εμμονές τους σε πολλές περιπτώσεις, όμως ήταν άξιοι 'παίκτες' και 'αντίπαλοι' στο φορουμικό τεραίν.

’νθρωποι των οποίων τα γραπτά δεν προσπέρναγες για ...πλάκα, ακόμα και αν διαφωνούσες σε πολλά μαζί τους.
Ίσα ίσα, που όταν διαφωνούσες θα έπρεπε να καταναλώσεις και περισσότερη φαιά ουσία για να τους αντιμετωπίσεις και να παίξεις "στα ίσα". Και αυτή ήταν η μαγκιά και η γοητεία. Η αξία του αντιπάλου που λές. Όχι ευκολάκια και στανταράκια....

Τελοσπάντων, το θέμα αυτό είναι γνωστό και μάλλον εκφράζει μια κοινή σκέψη...

Δεν ξέρω ποιος οίστρος σε ώθησε να το ξεκινήσεις, αλλά ευπρόσδεκτο και κατανοητό


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2014, 01:52:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα μπορούσε ενδεχομένως κάποιος να πει, πως είναι αναμενόμενο, η ανθρωπογεωγραφία του esoterica να αντικατοπτρίζει μέσες άκρες αυτήν της κοινωνίας μας.

Το δυναμικό του απαρτίζεται αλλά και απευθύνεται σε ανθρώπους που κατά κύριο λόγο μένουν στον στενό ελλαδικό χώρο, μιλούν πρωτίστως ελληνικά και εκ των πραγμάτων γνωρίζουν γραφή αλλά και τη χρήση των ψηφιακών τεχνολογιών σε λειτουργικά ικανοποιητικό βαθμό.

Ακόμα περισσότερο, εκ της φύσεως της θεματολογίας, θα περίμενε κάποιος και μία σε γενικές γραμμές κοινή ροπή σε προβληματισμούς εκτός των συνηθισμένων, καθημερινών ή τέλος πάντων επισήμως παγιωμένων ατραπών.

Ως έναν βαθμό, όλες οι παραπάνω μαντεψιές ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα του forum. Θεωρώ πως η διακύμανση αυτού του βαθμού παρουσιάζει εξάρσεις κατά καιρούς, μία ίσως από τις χειρότερες είναι και η παρούσα περίοδος των τελευταίων, ας πούμε, σαράντα ημερών.

Δεν στέκομαι κριτικά απέναντι σε αυτό που συμβαίνει, καθώς έτσι κι αλλιώς, ανεξαρτήτως των έσω ισορροπιών, τα έξωθεν ερεθίσματα όλων μας είναι πλέον από απειλητικά έως εξωφρενικά.

Η θεματολογία έχει πλέον βαρύνει απειλητικά, κι εκεί που κάποτε μιλούσαμε για ξωτικά και φαντάσματα, τώρα όλα αυτά μοιάζουν με εξωτικές πολυτέλειες. Ο ένας χάνει τη δουλειά του, ο άλλος το σπίτι του, ο τρίτος χωρίζει κι ο τέταρτος βλέπει τη φυλακή να πλησιάζει με ρυθμό.

Το σαράκι βέβαια, παραμένει σαράκι. Η αίσθηση της παρέας συνεχίζει να υφίσταται, κι ενδεχομένως για πολλούς από εμάς, το esoterica έχει παίξει κι έναν ρόλο ασφαλιστικής δικλείδας.
Ενός τριγωνικού διχτυού ασφαλείας, ανάμεσα στην ψυχική μας κατάσταση, την αποτύπωσή της και την ανταπόκριση της κοινότητας.

Φυσικά ηλίθιοι θα υπάρχουν πάντα και παντού.

Μιλώ για τους ανθρώπους που δείχνουν αδιαφορία στην πραγματικότητα -την προσωπική, αλλά και την γύρω τους-, ανοσία στη λογική, λατρεία στην κακογουστιά και αφοσίωση στην αμορφωσιά και την αγραμματοσύνη.

Για όλους αυτούς δηλαδή, που υπό κανονικές συνθήκες θα περνούσαν παντελώς απαρατήρητοι, παρ’εξόν ίσως των ληξιαρχείων και της στατιστικής.

Δυστυχώς, οι συνθήκες δεν είναι κανονικές.

Ευτυχώς, οι ηλίθιοι συνεχίζουν να ακολουθούν τη στατιστική τους κατανομή.

Ατυχώς, ο θόρυβος που κάνουν ακούγεται εντονότερα, όσο τα αυτιά γίνονται πιό ευαίσθητα.


There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2014, 02:05:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πυθαγόρας
Δεν ξέρω ποιος οίστρος σε ώθησε να το ξεκινήσεις, αλλά ευπρόσδεκτο και κατανοητό


Ο ίδιος οίστρος, που ώθησε κι εσένα να συμφωνήσεις.
Και εμένα και αυτούς τους άλλους 4-5 ίσως και περισσότερους, όπως λες.

Προτιμώ την συμμετοχή ενός Panos T και ενός deva, έστω και με τις ιδιαιτερότητές τους, τις οποίες αντιμετώπιζα ευχάριστα και με αλληλοκατανόηση, έστω και δια μέσου ύβρεων και "αλληλοσπαραγμών", παρά την εντελώς άκαιρη, άψυχη, ανόητη, βλακώδη συμμετοχή, ενός regulus, ενός Χριστου-Ελ, ενός panpan και δεν συμμαζεύεται η δυσωδία της πνευματικής αποφοράς.

Και αυτό επειδή, ήξεραν ότι ξέρω και ξέρω ότι ήξεραν.
Κανείς δεν μπορούσε να μας κατηγορήσει, ότι μαλώναμε σε...ξένον αχυρώνα.
Είμαστα γαϊδούρια μεν, αλλά στον δικό μας...αχυρώνα!

Υ.Γ
Ημουν σίγουρος πως θα συμφωνούσες με την κίνηση του ΑΜΕΙΝΙΑ.Οπως και οι άλλοι 4-5, που περιμένω να δώ στη συνέχεια.Και παραπάνω από 5.Σίγουρα ναι!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2014, 02:25:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να τονίσω, προς το αναγνωστικό κοινό, ότι η συμμετοχή μας στο παρόν νήμα, δεν είναι σε καμία περίπτωση "μνημόσυνο", ούτε "πρόσκληση" σε σεάνς!

Πρόκειται για ωμή διαπίστωση, μιας ωμής πραγματικότητας.

Θεωρώ πως έχουν εξαντληθεί δύο μήνες τώρα, τα όρια της ανοχής και του "χαϊδέματος" χάριν της από πολλούς παρερμηνευθείσας, ελευθερίας του λόγου.

Γίνομαι "θρασύς" μέσα από την ευθύτητά μου, επειδή ξέρω ότι, δεν υπάρχουν και πολλοί που διαφωνούν, με τα λόγια μου.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2014, 21:41:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μόλις πριν από λίγη ώρα πήρα είδηση το άνοιγμα του νέου αυτού θέματος .

Αισθάνομαι πολύ στενοχωρημένος (από την όλη κατάσταση που έχει δημιουργηθεί τελευταία στο esoterica) για να αναπτύξω απόψεις πάνω στο θέμα . Θα αρκεσθώ σε δυο παρατηρήσεις .

Πρώτ’απ’όλα θέλω να συγχαρώ τον φίλο Αμεινία για το επίκαιρο θέμα που άνοιξε , και να δηλώσω ότι συμφωνώ απόλυτα με το όλο πνεύμα που αποπνέει το πρώτο του μήνυμα .

Και δεύτερη και τελευταία παρατήρηση που έχω να κάνω είναι ότι : το τελευταίο μήνυμα του φίλου Νικόμαχου , θεωρώ ότι αποτελεί ένα υπόδειγμα ευθύτητας χαρακτήρος και σε καμία περίπτωση επίδειξη θρασύτητας .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2014, 22:18:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και απροσκλητος και γνωριζω και ισως ανεπιθυμητος ,θα σας πω και εγω πως βλεπω την ολη κατασταση


Κατ αρχην εχω και εγω αποκομισει παρα πολλα πραγματα απο την στιγμη [πριν ενα χρονο και κατι ]που αρχισα να γραφω εδω περα


Με τις αποψεις πολλων, δεν συμφωνω ,ομως τους εχω σχεδον αποδεχτει και δεν ξερω αν θα αισθανομουν καλα αν μαθαινα οτι αποχωρησαν !!

Για σκεφτειται ...μηπως θα ηταν βαρετα, αν ολοι που υπηρχαν στον περιγυρο μας ,ηταν ''πανεξυπνοι'', η τελος παντων ηταν του γουστου μας !!!


Για σκεφτειται ,αν μηπως πισω απο αυτην την συμπεριφορα κρυβονται καποια αλλα προβληματα η απωθημενα ;


Η δρομοι του μυαλου που ποτε δεν αναθεωρηθηκαν;


Πραγματικα δεν θα μπορουσα να να αιτιολογησω καπως αλλιως την υπερβολη που διακρινω !!!!


Και μαλιστα απευθυνομενοι ονομαστικα ,η ακομα χειροτερα ,σε ανθρωπους που δεν μπορουν να σας απαντησουν


Εχουμε αναγαγει αυτον τον ''δυστυχο'' regulus σε κατι σαν ανδρεικελο


Η συμπεριφορα αυτη εσας πως σας φαινεται ;

Τωρα ρε παιδια αν εσεις νομιζεται οτι εχεται το αλαθητο ,και οτι εισαστε οι μονοι που εχεται το δικαιωμα ''να υπαρχεται ''τοτε εγω θα παω πασσο , Ο.Κ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2014, 22:43:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μαλιστα θα συμφωνησω απολυτα σε αυτο που ειπωθηκε, οτι το παρον περιβαλον αντιπροσωπευει καθαρα την κοινωνια που ζουμε

Με καποιες διαφορες ομως ,βοηθητικες στην κατανοηση , σε αυτην την περιπτωση ,οπως αυτη την μικρη διαδυκτιακη γωνια

Η κατανοηση λοιπον που απεκομισα ειναι οτι .... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ανθρωποι , στο περιβαλον που παντα θα πιστευουν, οτι αυτοι ειναι τα αντιπροσωπευτικοτερα δειγματα μιας ''ευ'' γεννεας , και παντα θα προσπαθουν να επιβληθοπυν η και να φερνουν τους αλλους σε δυσχερη θεση

Το μονο που μπορει κανεις να κανει, ειναι να δεχτει το γεγονος της υπαρξης τους , γιατι απλα, αυτοι δεν μπορουν να συνειδητοποιησουν , την συμπεριφορα τους αυτη ,αλλα ουτε και να καταλαβουν τι προξενουν στους αλλους αλλα και στον ιδιο τους τον εαυτο !!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2014, 22:51:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
xristosxatz
Για σκεφτειται ...μηπως θα ηταν βαρετα, αν ολοι που υπηρχαν στον περιγυρο μας ,ηταν ''πανεξυπνοι'', η τελος παντων ηταν του γουστου μας !!!

Για "μας" δεν θα ήταν καθόλου βαρετά.Το αντίθετο μάλιστα.
Και μόνο που ρωτάς κάτι τέτοιο, δείχνει κάπως...ξέρεις!
Χωρίς υποτίμηση.

quote:
xristosxatz
Για σκεφτειται ,αν μηπως πισω απο αυτην την συμπεριφορα κρυβονται καποια αλλα προβληματα η απωθημενα ;

Εξαρτάται ποιά συμπεριφορά εννοείς.
Την δική "μας" ή των "άλλων"?
Αν εννοείς την δική "μας", σίγουρα δεν είσαι σε θέση, όχι μόνο να κρίνεις, αλλά ούτε καν να προσεγγίσεις.Απόδειξη, τα γραπτά "μας"!


quote:
xristosxatz
Η δρομοι του μυαλου που ποτε δεν αναθεωρηθηκαν;


Ευτυχώς φίλε xristosxatz, οι δικοί μας δρόμοι του μυαλού, αναθεωρήθηκαν, επαρκώς και εντέχνως, με ίδιες "δυνάμεις"!


quote:
xristosxatz
Πραγματικα δεν θα μπορουσα να να αιτιολογησω καπως αλλιως την υπερβολη που διακρινω !!!!

Δες το κι από την άλλη...
Μήπως είναι υπερβολή, μόνο για την δική σου κριτική σκέψη?
Μήπως είναι υπερβολή, μόνο για μιά "κατηγορία" νοητικής αντίληψης?

quote:
xristosxatz
Και μαλιστα απευθυνομενοι ονομαστικα ,η ακομα χειροτερα ,σε ανθρωπους που δεν μπορουν να σας απαντησουν

Εδώ κάνεις λάθος φίλε xristosxatz.
Δεν χρειάζεται καν, να μας απαντήσουν.Μας κατανοούν πλήρως και γνωρίζουν, από "πρώτο" χέρι, την αλήθεια των λόγων μας!
Και αυτός είναι ο κυριότερος λόγος, που τους "μνημονεύουμε"!


quote:
xristowxatz
Εχουμε αναγαγει αυτον τον ''δυστυχο'' regulus σε κατι σαν ανδρεικελο

Ναι.Χρειάζεται ένα σημείο αναφοράς και ο "δύστυχος" το προσέφερε οικειοθελώς και γενναιόδωρα!

quote:
xristosxatz
Η συμπεριφορα αυτη εσας πως σας φαινεται ;

Η ενδεδειγμένη, όπως και από το χάλι των τελευταίων 45 ημερών, αποδείχθηκε!


quote:
xristosxatz
Τωρα ρε παιδια αν εσεις νομιζεται οτι εχεται το αλαθητο ,και οτι εισαστε οι μονοι που εχεται το δικαιωμα ''να υπαρχεται ''τοτε εγω θα παω πασσο , Ο.Κ

Οχι, δεν νομίζουμε κάτι τέτοιο.Δεν έχουμε κανένα αλάθητο και καμία de facto αντίληψη.
Δεν έχουμε κάποιο δογματικό υπόβαθρο, ούτε καμιά αίθουσα διαλογής προσώπων.
Εχουμε το αυτό δικαίωμα με όλους, να υπάρχουμε.
Εχουμε όμως και το δικαίωμα, να μεταλαμπαδεύσουμε την όποια γνώση κατέχουμε, μικρή- μεγάλη, λίγη - πολλή, σε όποιον επιθυμεί να λάβει.
Υποψήφιος λήπτης, είσαι κι εσύ όπως δήλωσες.

Οταν αντιμετωπίζουμε κραυγαλέες περιπτώσεις τρολαρίσματος, ή ηλιθιότητος, κάνουμε υπομονή, το καλαμπουρίζουμε, προσπαθούμε με πολλούς τρόπους να δώσουμε στον υπαίτιο να καταλάβει το λάθος του.

Υπάρχουν και όρια όμως xristosxatz και δεν νομίζω να διαφωνείς σε αυτό.

Τα ανωτέρω, είναι μια καθ'όλα ειλικρινής απάντηση, απέναντι στα ερωτήματά σου.
Φυσικά είναι αυστηρώς προσωπική και σε καμία περίπτωση δεν εκφράζει τις γνώμες άλλων συνδίκτυων, φίλα ή μη, προσκείμενων.

Ελπίζω να σου έδωσα τροφή για σκέψη.
Φιλικά Μάριος!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2014, 23:28:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κηφέα,
Ευχαριστώ.Όχι τυπικά.Κατ'ουσίαν.

-------------------------------------------------------


xristoxatz,

Επιλέγω για το συγκεκριμένο τουλάχιστον τόπικ, να διαγράψω τις όποιες κουβέντες έχουμε ανταλλάξει.
Η διάθεσή μου όταν αποφάσισα να το ανοίξω ήταν καλή,(ο Κηφέας το διέγνωσε επιτυχώς) και θα την κρατήσω μέχρι τέλους.

Η πρώτη σου ανάρτηση έδειξε θάρρος και σύνεση.

Χρειάζονται συζήτηση αυτά που θέτεις,αλλά στο πιστώνω θετικά ούτως ή άλλως.Θα αναφερθώ για αρχή, εκεί που θεωρώ ότι έχεις δίκιο:

-Περί regulus δεν μετανοιώνω καθόλου για ότι του έχω σούρει (και λίγα ήταν) όταν είχε βήμα.
Όμως,οσες φορές τον ανέφερα αφού πλέον ήταν απών- και μιλώ μόνο για λογαριασμό μου-θεωρώ ότι ήταν λάθος μου.Ζητώ συγνώμη.

Την δεύτερη ανάρτηση σου,δεν τη σχολιάζω καν.Προς το παρόν.
Δεν θέλω να χαλάσω το κλίμα.

Επιφυλάσσομαι για αναλύσεις σε επόμενη φάση.

ΥΣ:Ο Νικόμαχος είναι σχεδόν πάντα πιο καυστικός από μένα.Όντως.
Ενώ διαφοροποιούμαι στον τρόπο,δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω επί της ουσίας.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2014, 00:12:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μισό λεπτό. Αντιλαμβάνομαι μια διάθεση άμβλυνσης των διαφορών, κι ενώ ίσως στις περισσότερες περιπτώσεις αυτό είναι θετικό, στην παρούσα φοβάμαι πως θα καταλήξει σε άλλη μια σούπα σαν αυτές στις οποίες καταλήγουν συνήθως οι κουβέντες στο esoterica.

Όχι τίποτε άλλο, αλλά μοιάζει οξύμωρο να αντιμετωπίζουμε πλέον την κατάσταση ωσάν να μην υφίσταται, μόνο και μόνο για λόγους αβρότητας. Δεν με απασχολεί η ευθύτητα του Νικόμαχου, ούτε κι αν αυτή μπορεί να είναι για κάποιους θράσος ή κακεντρέχεια και κομπασμός. Ο καθένας μας είναι αυτός που είναι, και ασχέτως των κινήτρων ή βαθύτερων σκέψεών του, αφήνει το αποτύπωμά του.

Πολλές φορές δε, ακόμα και η σιωπή κάποιου φέρει νόημα. Ή ακόμα πιό τραβηγμένα, άπαξ και κάποιος αφήσει το αποτύπωμά του, μπορεί κανείς να ανακαλεί τον τρόπο σκέψης του και να δίνει απαντήσεις μέσα από μία, ας πούμε υπερβατική συνομιλία μαζί του και εν τη απουσία του.

Σε αυτή τη φάση, δεν θα επεκταθώ στη σκιαγράφηση των διαφόρων χαρακτήρων του φόρουμ και της λειτουργίας και συμπεριφοράς τους. Μιας όμως που ο xristosxatz μπήκε στην διαδικασία, θα επισημάνω ένα πρώτο πρόβλημα που οδηγεί στο χάλι μας:

Σε παραπάνω ανάρτησή μου, γράφω:

quote:
Θα μπορούσε ενδεχομένως κάποιος να πει, πως είναι αναμενόμενο, η ανθρωπογεωγραφία του esoterica να αντικατοπτρίζει μέσες άκρες αυτήν της κοινωνίας μας.

Το δυναμικό του απαρτίζεται αλλά και απευθύνεται σε ανθρώπους που κατά κύριο λόγο μένουν στον στενό ελλαδικό χώρο, μιλούν πρωτίστως ελληνικά και εκ των πραγμάτων γνωρίζουν γραφή αλλά και τη χρήση των ψηφιακών τεχνολογιών σε λειτουργικά ικανοποιητικό βαθμό.

Ακόμα περισσότερο, εκ της φύσεως της θεματολογίας, θα περίμενε κάποιος και μία σε γενικές γραμμές κοινή ροπή σε προβληματισμούς εκτός των συνηθισμένων, καθημερινών ή τέλος πάντων επισήμως παγιωμένων ατραπών.

Ως έναν βαθμό, όλες οι παραπάνω μαντεψιές ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα του forum. Θεωρώ πως η διακύμανση αυτού του βαθμού παρουσιάζει εξάρσεις κατά καιρούς, μία ίσως από τις χειρότερες είναι και η παρούσα περίοδος των τελευταίων, ας πούμε, σαράντα ημερών.


Σε απάντησή του ο xristosxatz, ανταποκρίνεται:

quote:
Και μαλιστα θα συμφωνησω απολυτα σε αυτο που ειπωθηκε, οτι το παρον περιβαλον αντιπροσωπευει καθαρα την κοινωνια που ζουμε

Αναρωτιέμαι λοιπόν, τί διάολο κατάλαβε ο xristosxatz από αυτά που έγραψα. Προφανώς ΤΙΠΟΤΑ. Αλλά δεν φτάνει αυτό, συμφώνησε και ΑΠΟΛΥΤΩΣ με αυτά που έγραψα και δεν κατάλαβε! Το απόλυτο χάος δηλαδή.

Ο xristosxatz όμως, όπως και κάθε xristosxatz αυτού του κόσμου, θεωρεί πως αυτοδικαίως συμμετέχει σε αυτήν αλλά και όποια άλλη κουβέντα του φόρουμ. Και έτσι πράγματι είναι. Αυτοδικαίως.

Αυτό που δεν γίνεται όπως φαίνεται κατανοητό σε αυτή την περίπτωση, είναι πως δεν γράφουν όλοι επειδή δεν έχουν κάτι να πουν. Επίσης δεν γράφουν όλοι σαν να απευθύνονται σε θεατές της Λάμψης του Φώσκολου. Προφανώς σε μια μερίδα συμμετεχόντων των συζητήσεων, ουδέποτε πέρασε από το μυαλό η περίπτωση να σκεφτούν τι θέλουν να γράψουν, ή ακόμα χειρότερα να σκεφτούν τι έγραψε κάποιος άλλος.

Ως τελική επισήμανση σε αυτή μου την παρέμβαση, θα πω το εξής:

Μάθετε επιτέλους να μην διαβάζετε όπως σκέφτεστε.


There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Edited by - DSM on 13/03/2014 01:13:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2014, 00:41:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Υπάρχει ο σωστός τρόπος,ο λάθος τρόπος,ο δικός μου τρόπος και του DSM ο τρόπος"

-Πυθαγόρας (ο ..δικός μας)


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2014, 00:41:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
Θα μπορούσε ενδεχομένως κάποιος να πει, πως είναι αναμενόμενο, η ανθρωπογεωγραφία του esoterica να αντικατοπτρίζει μέσες άκρες αυτήν της κοινωνίας μας.

Αναφερθηκα μοναχα στο παραπανω!!


quote:
Ο xristosxatz όμως, όπως και κάθε xristosxatz αυτού του κόσμου, θεωρεί πως αυτοδικαίως συμμετέχει σε αυτήν αλλά και όποια άλλη κουβέντα του φόρουμ. Και έτσι πράγματι είναι. Αυτοδικαίως.

Αυτό που δεν γίνεται όπως φαίνεται κατανοητό σε αυτή την περίπτωση, είναι πως δεν γράφουν όλοι επειδή δεν έχουν κάτι να πουν.


Δεν μπορεις σε μια δημοσια συζητηση ,να μου το παιζεις κριτης των παντων ,να γινεται αναφορα σε προσωπα, και να μην υπαρχουν ενστασεις

Κατ αρχην δεν μου δωσατε καμμια απαντηση για τα ''ζητηματα'' που εθεσα!!!!

Αν θα διαβασεται τα γραπτα σας απλα επιβαιβεωνουν τις παρατηρησεις μου !!


Και βεβαια οι αντιδρασεις εκφραζονται με τον τροπο που ειναι,και ο πιο οικειος !!


Και προκαλω μου δειξεις το αντιθετο των παραπανω !!

Edited by - xristosxatz on 13/03/2014 00:48:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2014, 00:45:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
xristosxatz
Κατ αρχην δεν μου δωσατε καμμια απαντηση για τα ''ζητηματα'' που εθεσα!!!!

Oι δικές μου τι ήταν?
Κυματοσυναρτήσεις?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2014, 01:58:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
xristosxatz
Για σκεφτειται ...μηπως θα ηταν βαρετα, αν ολοι που υπηρχαν στον περιγυρο μας ,ηταν ''πανεξυπνοι'', η τελος παντων ηταν του γουστου μας !!!

xristosxatz όταν λες "πανέξυπνοι" εννοείς "Νικόμαχοι" προφανώς(;).
Αν όλοι στον περιγυρό μας ήταν Νικόμαχοι, προσωπικά θα περνούσα πάρα πολύ καλά.
Μα πάρα πολύ καλά.

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο καλά θα περνούσα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2014, 02:06:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πύρινε.

Είχα σκοπό να αναφερθώ και στους συμμετέχοντες που τρώνε ban από την ΔΟ, όπως πχ εσύ κι ο Χρίστος Ελ, που επανεμφανιστήκατε ως Πύρινος και Killuminati αντίστοιχα, αλλά όχι ακόμα.

Θα μιλήσουμε και για αυτή τη ζημιά. Σε αυτό άλλωστε αναφερόμουν στην αρχική μου τοποθέτηση, στο σημείο που μιλούσα για κακογουστιά.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2014, 02:14:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
όλοι στον περιγυρό μας ήταν Νικόμαχοι, προσωπικά θα περνούσα πάρα πολύ καλά.


Γιατρέ μου,κάτσε να σκεφτώ δυο λεπτά...

μόνος σου..ανάμεσα σε πολλούς Νικόμαχους... θα περνούσες πάρα πολύ καλά...

Βρε συ μπας και σ' αρέσουν οι π@ρτούζες?

ΥΣ: Λόγω του προχωρημένου της ώρας,αλλά και της ευχάριστης διάθεσης του φίλου Πύρινου,είπα να κάνω μια εξαίρεση από το σοβαρόν του θέματος,για να ..ευθυμήσουμε λιγάκι.
Υπόσχομαι να σοβαρευτώ πάλι από αύριο...

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2014, 02:27:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πυρινος
xristosxatz όταν λες "πανέξυπνοι" εννοείς "Νικόμαχοι" προφανώς(;).
Αν όλοι στον περιγυρό μας ήταν Νικόμαχοι, προσωπικά θα περνούσα πάρα πολύ καλά.
Μα πάρα πολύ καλά.

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο καλά θα περνούσα.


Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.
Μου ανέβασαν την λίμπιντο.
Μπορείς να μου στείλεις την Μέρκελ, ή να έρθεις εσύ!
Δεν έχω πρόβλημα με την σαβούρα!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2014, 03:17:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.
Μου ανέβασαν την λίμπιντο.
Μπορείς να μου στείλεις την Μέρκελ, ή να έρθεις εσύ!

Δεν έχω πρόβλημα με την σαβούρα!


Ούτε η σαβούρα μαζί σου

Πάντως μην προσπαθείς να κάνεις την Panpam να ζηλέψει, επαληθεύοντας -και καλά- τη νοσηρή φαντασία του Αμεινία.. μη νομίζεις οτι δεν σε πείραμε χαμπάρι

Edited by - Πύρινος on 13/03/2014 03:24:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2014, 03:19:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πύρινος
Απέκτησα βλέπω και δεύτερο λογαριασμό, τον killuminati, πολύ ωραία
Πάντα ήθελα να έχω δύο.

Μόνο μια ερώτηση, αν ο killuminati δεν είναι δικός μου λογαριασμός, εσύ θα αυτομπαναριστείς απ' το φόρουμ;


Πόσο έξυπνος είσαι Dr jekyl!!!

Αλλη μια φορά επιβεβαίωσες τον DSM:

quote:
DSM
Μάθετε επιτέλους να μην διαβάζετε όπως σκέφτεστε.


Και μετά υπάρχουν ενστάσεις για το παρόν νήμα?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2014, 03:21:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πύρινος
Απέκτησα βλέπω και δεύτερο λογαριασμό, τον killuminati, πολύ ωραία

Κοίτα τώρα. Εδώ προσπαθούμε να δουμε με σοβαρό τρόπο τα όποια προβλήματα διαπιστώνουμε στη λειτουργία της κοινότητας.

Εσύ από την άλλη, ακόμα δεν έχεις μάθει να διαβάζεις. Ξαναδιάβασε τι έγραψα. Αν και πάλι δεν καταλάβεις τι είπα, για μένα είσαι και επισήμως ηλίθιος, οπόταν ρώτα κάποιο άλλο μέλος. Προσωπικά δεν πρόκειται να ξανασχοληθώ μαζί σου.

ΥΓ. Πόσο πολύ επιθυμείτε τη δικαίωση του θεματοθέτη τελικά?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2014, 03:25:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εσύ από την άλλη, ακόμα δεν έχεις μάθει να διαβάζεις. Ξαναδιάβασε τι έγραψα.
Είπαμε, είναι τρεις το πρωί, δεν είναι εύκολη υπόθεση το διάβασμα, το διόρθωσα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2014, 03:30:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το διόρθωσες αφού πρώτα έγραψες την παπαριά σου και κατόπιν επισήμανσης.

Και με απειλείς κι όλας?

Γιατί έρχεται η σειρά μου?
θα με πνίξει η...ευφυϊα σου?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2014, 03:32:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το διόρθωσες αφού πρώτα έγραψες την παπαριά σου και κατόπιν επισήμανσης.

Και με απειλείς κι όλας?

Γιατί έρχεται η σειρά μου?
θα με πνίξει η...ευφυϊα σου?


Stand by please...
If you want to leave a message, leave it after the beeep.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy