ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο ΑΠΟΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΠΑΡΑΜΥΘΙΩΝ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gilgames
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2002, 10:00:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gilgames  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποτε οι άνθρωποι έλεγαν παραμύθια και αυτός ήταν ένας τρόπος να κρυπτογραφύσουν... την απόκρυφη γνώση και να την κάνουν προσιτή σε κάθε άνθρωπο.Θα ήθελα να ξεκινήσουμε άν υπάρχει ενδιαφέρον να ξαναπούμε παραμύθια άλλα αποσυμβολίζοντάς τα και φωτίζοντας τα κρυμμένα νοηματα τους.
Ξεκινώ με μερικούς αποσυμβολισμούς...
Δώσστου κλώτσο να γυρίσει...
Βασιλιάς:Το τι κάνει ο βασιλιάς είναι σημαντικό για τον καθένα.Το στέμμα του αναπαριστά το φωτοστέφανο δηλαδή την εξοικείωση του με τον πνευματικό κόσμο.Είναι αυτός που έχει τη γνώση και ξέρει να αυτοκυριαρχείται.Το να γίνει κάποιος βασιλιάς σημαίνει ότι βρήκε τον εσωτερικό του εαυτό,ή πως αποκτά ανώτερη γνώση.
Πριγκίπισσα (Πρίγκηπας):Ο άνθρωπος έχει έναν κατώτερο εαυτό και έναν ανώτερο τον οποίο αναζητά με τη δική του θέληση και συμβολίζεται με την ένωση με την πριγκίπισσα μετά το πέρασμα από διάφορες δοκιμασίες (συνήθως 3)
Μητέρα: Αναπαριστά το θείο κόσμο ή τα αισθανόμενα βάθη της ψυχής.
Μητριά: Είναι ο γίηνος κόσμος ή η δεμένη με τις αισθήσεις γνώση,ενώ η χήρα είναι αυτή που αποκόπηκε από τον πνευματικό κόσμο.
Παιδί: Είναι ο νέος πνευματικός σπόρος.
Γίγαντες: Έχουν τεράστιο μέγεθος και πανίσχυρη φυσική δύναμη αλλά είναι κουτοί.Αντιπροσωπεύουν τις αρχαίες αταβιστικές δυνάμεις του ανθρώπου.
Νάνοι: Αντιπροσωπεύουν την διανοητική εξυπνάδα.
Χρυσά Μαλλιά: Αρχαίες δυνάμεις συνειδητότητας.
Καθρέπτες: Αντανακλούν την πραγματικότητα.Συμβολίζουν τον κόσμο της ύλης της πλάνης.
3 Μοίρες: 3 φάσεις της Ζωής,3 διαστάσεις.
Σπαθί:Δύναμη Βούλησης
Ύπνος: Νάρκωση της συνείδησης,πέσιμο στον κόσμο της ύλης.
Νερό της Ζωής (ή φιλί της ζωής): Ανάσα ψυχής που δίνει ζωή,πνευματική γέννηση.
Δάσος: Ενδιάμεσος κόσμος,εσωτερική κατάσταση που πρέπει να περάσει ο αναζητητής.Κόσμος ύλης,πολλαπλότητας,δοκιμασιών.
Νερό: Μετάβαση σε μία πνευματική κατάσταση
Ψαράς:Πρέπει να φτάσει στα βάθη για να βρεί τροφή,όπως ο πνευματικός άνθρωπος.
Ράφτης:Είναι λογικός,έξυπνος,γενναίος,μερικές φορές ελαφρόμυαλος κι έχει το ενδιαφέρον του αποκλειστικά στον φυσικό κόσμο.Συμβολίζει τη διάνοια ή τον κατώτερο εαυτό μας.
Άνθρωπος του δάσους: Γνωρίζει το δρόμο στο μεταβατικό κόσμο μεταξύ του πάνω και του κάτω.Πιθανά ένας μύστης.
Αρνί,πρόβατο: Ανώτερες ψυχικές ικανότητες.
Κατσίκα:Γίηνες αισθήσεις,αδιάκριτη φύση.
Άλογο:Σύμβολο ευφυίας.
Λύκος: Απληστία,σκοτεινές σκληρυντικές δυνάμεις υλισμού.
Αλεπού:Πονηριά κατεργαριά,επαγρύπνιση νου.
Χρυσό πουλί: Αθάνατο μέρος του ανθρώπου .
Μέλισσα:Μεταλάσσει τη φυτική ουσία σε μέλι.Δυνάμεις που αφυπνίζουν τη συνειδητότητα.
Βάτραχος: Ικανότητα μεταμόρφωσης και ικανότητα ανθρώπινης ψυχής για εξέλιξη.

ΒΑΛΙΑ
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2002, 13:22:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΒΑΛΙΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ολα τα παραμύθια έχουν κρυφά υποσυνείδητα μηνύματα που περνούν στο μυαλό των παιδιων ή καλυτερα περνούσαν ... Τωρα μεταφέρθηκαν στα κινούμενα σχέδια ....
Αναλύοντας τα παραμύθια με την λογική θα βρείτε πολλά μηνύματα που παρουσιάζονται σ΄αυτά ...Ψαξτε και θα τα δειτε...

Να δέχεσαι την αλήθεια που έρχεται μέσα απο την φύση. Να ζείς σύμφωνα με την ηθική της γνώσης. Να αποθεώνεις την ομορφιά. να αγαπάς τον άνθρωπο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2002, 09:05:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχεις δίκο Βάλια.
Κάντε λοιπον την αρχή με το γνωστό παραμύθι της ΣΤΑΧΤΟΜΠΟΥΤΑΣ ή με το επίσεις γνωστό Η ΧΙΟΝΑΤΗ & ΟΙ ΕΠΤΑ ΝΑΝΟΙ

Θα μαγευτήται....

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Theo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2002, 16:37:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Theo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι όσο για τον Τόλκιν με τα Χόμπιτ ή αυτή τη συγγραφέα του Χάρυ Πόττερ τί να πει κανείς! Έφτιαξαν παραμύθια ζωντανά που μιλούν στις καρδιές των "παιδιών" σήμερα.
Είδα τον Άρχοντα των Δαχτυλιδιών αλλά έχω χάσει τον Χάρυ.

theo_Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_3η ΜΟΙΡΑ_
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2004, 00:45:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _3η ΜΟΙΡΑ_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρεται και χρόνια πολλά! Είμαι νέο ¨αίμα¨ στη σελίδα και θα ήθελα κάποια βοήθεια από όποιον γνωρίζει κάποια πράγματα περισσότερο από εμένα και λίγο σύντομα εάν γίνεται παρακαλώ γιατί...κατεπείγομαι! θα ήθελα λοιπόν να μάθω εάν κάποιοσ έχει διαβάσει και γνωρίζει σχετικά με τον συμβολισμό τον δράκων καθώσ και άλλων τερατόμορφων όντων τα οποία ¨περιπλανώνται¨ στα λαικά παραμύθια της Ελλάδας(π.χ. Λάμιες, στρίγγλες, τελώνια και ξωτικά, καλικάντζαροι). Χρειάζομαι πληροφορίεσ για μια εργασία και οποιαδήποτε τεκμηριωμένη βοήθεια θα ήταν ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιχωρ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2004, 00:58:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ιχωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλωσορισες 3η Μοιρα δυστυχως δεν γνωριζω κατι τετοιο.
εγω αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι αν γινεται ο φιλος gilgames
να μας αποσυμβολισει ενα γνωστο παραμυθι για να γινουν πιο κατανοητοι οι αποσυμβολισμοι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_3η ΜΟΙΡΑ_
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2004, 01:04:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _3η ΜΟΙΡΑ_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...τι ακριβώς θα ήθελες να αποσυμβολίσεις από ένα παραμύθι...το κάθε αντικείμενο συμβολίζει κάτι..το κάθε πρόσωπο συμβολίζει κάτι άλλο...δεν είναι τόσο εύκολο και απλό...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιχωρ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2004, 01:18:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ιχωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπαρχουν συμβολισμοι σε ολα τα παραμυθια ή σε καποια συγκεκριμενα?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_3η ΜΟΙΡΑ_
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2004, 01:26:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _3η ΜΟΙΡΑ_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.....Υπάρχει φίλε Ίχωρ σε όλα...και για όλα...για κάθετί! είναι μεγάλη υπόθεση για την ιποία πολλοί"τρελοί" μπορούν να μιλήσουν και όλοι να έχουν δίκιο και άδικο μαζί! Να φανταστείς ότι σε κάποια παραμύθια που περιέχουν χρώματα ή αριθμούς στα κείμενά τους μέχρι και αυτά ακόμη τα "ασήμαντα" σημεία συμβολίζουν κάποια κρυφά νοήματα! Γιαυτό δυσκολεύομαι λίγο και ζητώ κάποια βοήθεια από λάτρεις του λαικού είδους αφήγησης! Γιατί οι απλοί λαικοί άνθρωποι της υπαίθρου είχαν μέσα στην άγνοιά τους, συλλάβει κάποιες κρυφές και ανυπόστατες δυνάμεις τις οποίες προσπαθούσαν να εκφράσουν μέσα από τα παραμύθια!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2004, 01:27:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.. '3ηΜοιρα'...
και εσυ επισης Ιχωρ...καλως ηρθατε
Εσωτερικα!

μα εχω μιαν εντυπωση φιλε μου.. πως ξετρυπωσες θεμα "λαβρακι"...ξερεις αυτος ο τιτλος επαναγραφηκε +αναλυθηκε καπως εκτενεστερα...σε νεο τοπικ..υπο αλλον συγγραφεα....ενω αλλος θα το προτεινε καποτε..εχμ..
απορω πως δεν το ειχαμε ολοι εδω ανακαλυψει:(...
-Βαλντα μας "εβαλαν γυαλια" μικρομου...-

θα ψαξω το τοπικ και επανερχομαι....
εκτος κι αν πω...
απλα...:

ΑΜΑΛΙΑΑΑΑΑΑ//ΣΤΟΠ
.....HELP ...//ΣΤΟΠ
ΕΠΕΙΓΟΝ//ΣΤΟΠ
ΒΡΕΣ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΑΚΙΑ...//ΣΤΟΠ

(..ΠΟΙΑ ΘΑ ΤΟ ΒΡΕΙ ΠΡΩΤΗ;;;
....ΤΡΕΧΟΥΜΕ...
ΕΧΜ...ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ :Ρ)


ΑΤΜΑ ΙΝ ΤΗΕ LΑΒΥ...




Technoshamanism

Edited by - ΑΤΜΑ on 13/04/2004 01:31:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_3η ΜΟΙΡΑ_
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2004, 01:37:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _3η ΜΟΙΡΑ_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Μια μικρή βοήθεια θέλω καλή μου Άτμα... αν μπορείς παρακαλώ πέσμου κάτι σχετικό..γράφω πτυχιακή με ένα παρόμοιο θέμα κι έχω κολλήσει! Προσπαθώ για αποσυμβολισμό τερατόμορφων σε 146 ελληνικά λαικά παραμύθια! (ΑΠΟΡΙΑ:Ποιός σασ έβαλε τα γυιαλιά;)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NOMIMON
Μέλος 1ης Βαθμίδας


143 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2004, 01:57:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NOMIMON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προσπαθώ για αποσυμβολισμό τερατόμορφων σε 146 ελληνικά λαικά παραμύθια!

Διάολε!
Εχουμε τόσα πολλά παραμύθια;
Τί παραμυθάς λαός θεέ μου...

Παρεμπιπτόντως...να κι άλλο ένα πτυχίο-δίπλωμα (απ' αυτά που λέγαμε στο άλλο θέμα πιό πάνω) που θα'χε μεγάλη ζήτηση: ΠΑΡΑΜΥΘΑΣ!

Κι άμα σκεφτείς πόσο ταλέντο και κόπο θέλει να αποσυμβολίσεις-αποκρυπτογραφήσεις ένα παραμύθι, φαντάσου τι ταλέντο και κόπο αντίστοιχα θέλει να φτιάξεις ένα...

Δόξα και τιμή στους (κάθε λογής) παραμυθάδες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2004, 03:13:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
παραμυθαδες...
-ωραια δουλεια ναι...εχεις ακουσει αφηγητη παραμυθιων; εχω ακουσει και μαγευτηκα...-
θυμασαι καθολου τον παραμυθα στην κρατικη τβ...;

εχμ...εκτος κιαν εννοεις εκεινους τους ψευτες..που σκαρφιζονται..ιστοριες....για να σωθουν...:)



Technoshamanism
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ιχωρ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2004, 11:26:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ιχωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
3η μοιρα...θα μπορουσες αν ηταν ευκολο να κανεις post ενα απο το 146 παραμυθια?
Αρχισε να εχει ενδιαφερον το θεμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2004, 11:48:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@#$%---έχετε καταλάβει πόσο μ'αρέσει αυτό το ποιηματάκι..
"το θέμα που άνοιξες υπάρχει ήδη" κ μπλα μπλα μπλα...
πως μου ξέφυγε αυτό;//ΠΩΣ μου ξέφυγε αυτό;....
χμ..έχασα την ευκαιρία/να το παίξω φωτεινός παντογνώστης//μόνο σ'αυτό μπορώ\
γμτ!! τεσπα---τουλάχιστον θα βάλω το link για να μου φύγει η μανία...
**μ'αρέσει πολύ η εισαγωγή σ'αυτό..

topic.asp?TOPIC_ID=2161

Va(l)nta
> Life Is Hard And So Am I.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2004, 17:55:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πριν απο καμμιά 15αρια χρόνια είχα την καλή τύχη να ακούσω ένα παραμύθι με λάμιες κλπ. με "σύγχρονη" γεύση, από έναν τοπικό ραδιοσταθμό της Κρήτης (Ηρακλείου νομίζω). Το άκουσα στο λεωφορείο, και στο τέλος δεν ήξερα αν έπρεπε να γελάσω πιο πολύ με το παραμύθι, ή με τις Κρητικές γιαγιάδες, που είχαν και αυτές ξεκαρδιστεί. Εννοείται, Κρήτη γαρ, το παραμύθι ήταν λίγο "σοκιν".

Πιστεύω οτι ο σταθμός είχε εκπέμψει ολόκληρη σειρά παρόμοια, αλλά δυστυχώς δεν άκουσα άλλο. Άν τα είχε πετύχει κανείς άλλος, σίγουρα δεν τα έχει ξεχάσει...με τίποτα!

Αν υπάρχει ενδιαφέρον, μπορεί κάποια στιγμή να το γράψω...

=====

Επισής, επ'ευκαιρία, υπενθυμίζω σε όλους τους φίλουσ του τόπικ, οτι συλλέγω ιστορίες τοπικών δισειδαιμωνιών και εθίμων, αν ξέρετε κάτι συγκεκριμένο, ίσως απο κάποιο χωριό σας, θα χαρώ πολύ να τό ακούσω.

Ένας άλλος ωραίος μύθος που δέχεται ερμηνεία είναι αυτός της Αδελφής του Μεγαλέξανδρου... Τί να σημαίνει ή γοργόνα, ή ερώτηση, ή τρικυμμία;
Τις απόψεις σας εδώ πλήζ: topic.asp?topic_id=2283


Edited by - kynikos on 13/04/2004 17:56:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_3η ΜΟΙΡΑ_
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2004, 19:19:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _3η ΜΟΙΡΑ_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν πραγματικά μελετήσετε το παραμύθι, θα δείτε ότι μια ιδέα κυριαρχεί από την αρχή μέχρι το τέλος, ότι η ειρήνη και η ευτυχία είναι εφικτές μόνο κάτω από ορισμένες προυποθέσεις. Αυτός ο βασικός κανόνας τησ ηθικής είναι και ο βασικότερος κανόνας του παραμυθιού. Κάποιος λέει ψέματα σε ένα Γάτο και όλος ο κόσμος αναποδογυρίζεται...κάποιος λέει ψέματα σε άναν Κίτρινο νάνο και όλος ο κόσμος αναστατώνεται. Ο κάθε άνθρωπος θέλει να βρεθεί σε κάποιες επικίνδυνες καταστάσεις, να αντιμετωπίσει κάποιες δοκιμασίες για να χαράξει τον δρόμο του μέσα σε έναν άλλο κόσμο. Όλα αυτά τα ζεί στη φαντασία του ακούγοντασ ή διαβάζοντασ παραμύθια, όπως είπε σαφέστατα ο Chesterton. Ωχ μου φαίνεται ότι ξέφυγα αρκετά!!!

Ίχωρ τα παραμύθια δεν τα έχω σε υπολογιστή τα διάβασα από συλλογές, αν 8έλεισ σου τα στέλνω σπίτι σου σε φωτοτυπίες. Όσο για τον φίλο που απόρησε με τον αριθμό 146 που ανέφερα, θέλω να τον πληροφορήσω ότι αυτά είναι μόνο όσα μελέτησα και μου χρειάστηκαν για την εκπόνηση της πτυχιακής μου.... συνολικά διάβασα 564(τα 40 είναι παραλλαγές!!)..το βράδυστον ύπνο μου έρχονται Λάμιες και μου δίνουν το αθάνατο νερό...δράκοι με στολίζουν με χρυσά φλουριά και κουτσά τελώνια που ακούνε στο όνομα Νικήτας(άκου Νικήτας!!!!)με κυνηγάνε και΄ξυπνώ ιδρωμένη!!! Εδώ σταματώ για να μην ξεφύγω από το θέμα του αποσυμβολισμού των τερατόμορφων όντων μου! Αλήθεια...ήξερε κανείς ότι για ένα μικρό παιδί(που περνάει την φάση του οιδιποδείου συμπλέγματος)συμβολίζει τον κακό και άκαρδο πατέρα του ο οποίος κρατά για τον εαυτό του το επιθυμητό θηλυκό(μητέρα του παιδιού); Ο Μπέτελχαιμ είναι ο Πατέρας του αποσυμβολισμού των παραμυθιών χρησιμοποιώντας την γλώσσα της ψυχανάλυσης! Τέτοιες πληροφορίες ζητώ παρακαλώ τεκμηριωμένες και αν γίνεται με πλούσια ενδεικτική βιβλιογραφία...!! Συγγνώμη αν σας κούρασα!.....Πάντα φιλικά....περιμένω απάντηση..!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2004, 21:53:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
μια ιδέα κυριαρχεί από την αρχή μέχρι το τέλος, ότι η ειρήνη και η ευτυχία είναι εφικτές μόνο κάτω από ορισμένες προυποθέσεις. Αυτός ο βασικός κανόνας τησ ηθικής είναι και ο βασικότερος κανόνας του παραμυθιού.

Γειά σου πάλι _3η ΜΟΙΡΑ_,

Σαν γενική ιδέα, νομίζω οτι ή άποψη σου είναι σωστή, αλλά κάπως γενική...

Σιγουρα θα υπάρχουν και υποκατηγορίες: (Μερικά παραδείγματα)

Κάποιος προσπαθεί να αντιγράψει με λάθος τρόπο κάτι το οποίο συνετέλεσε στην καλή τύχη κάποιου άλλου (πχ. Αίσωπος - τσεκούρι, ή ο χωρός των καλλικάντζαρων ["Πέμπτη και Παράσκευη" - το διάβασες, σίγουρα])

Η Κακιά μάγισσα - Οι ιστορίες μπορεί να διαφέρουν αλλα η παρουσία της είναι κοινη. (Δεν την κάλεσαν στον γάμο, Χιονάτη, Βασίλισσα του Χιονιου)

Η Καλή Νεραΐδα (με όρους) - (Σταχτοπούτα, Ραμπελστίλστκιν, κ.α.)

Θαυματουργός βοηθός/οι - Παπουτσωμένος Γάτος, Νιλς Χόλγκερσεν, Jack & the Beanstalk....

Κατάπωση απο τέρας και επανέξοδος (σώος) . - Κοκκινοσκουφίτσα, Πινόκιο, Ιωνάς, Ταλιέσιν.

Και άλλα πολλά βέβαια. Δεν ξέρω αν αυτές οι ιδέες σε βοηθούν καθόλου.

Κ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2004, 22:30:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παραθέτω εδώ ένα "παραμύθι" που τραγουδιέται από τους Αναστενάρηδες!

Όποιος θέλει (/τολμάει) ας το αναλύσει!
Θα γράψω και τη δική μου ερμηνεία σε λίγες μέρες...

«Δασκάλα, που'ναι το παιδί»

Ο Κωσταντίνος ο μικρός, ο Μικροκωσταντίνος,
Από μικρό στα γράμματα, μεγάλο στο σχολείο.
Το σχόλασε ο δάσκαλος να πάν να γεματίσουν.
Βρίσκει τη μάννα τ' κι έπαιζε μ'έν' άξιο παλληκάρι.
"Έννοια σου, μάννα μ', έννοια σου, κι αν δεν το μαρτυρήσω.
Το βράδυ θα 'ρθεί ο πατέρας μου και θα το 'μολογήσω."
"Τί είδες, βρε παλιόπαιδο, και τί θα μαρτυρήσεις;"
Απ'τα μαλλιά τον άρπαξε, σαν πρόβατο το σφάζει.
Τον έπλυνε, τον αλάτισε, στο φούρνο τον πηγαίνει.
"Ψήσε, φούρναρη, το φαΐ, στ'αλάτι μην το βλέπεις."
Να κι ο μπαμπάς του έρχεται απ'το έρημο κυνήγι.
"Γυναίκα, πού 'ναι το παιδί, πού 'ναι ο Κωσταντίνος;"
"Τον έλουσα, το χτένισα, και στο σχολειό τό 'στειλα."
Χτυπά το άλογο βιτσιά, και στο σχολειό πηγαίνει.
"Δασκάλα, πού 'ναι το παιδί, πού 'ναι ο Κωσταντίνος;"
"Έχω τρεις μέρες να το δω και τρεις να το διαβάσω,
Κι αν δεν το δω και σήμερα το νου μου θε να χάσω."
Χτυπά το άλογο βιτσιά, πάλι στο σπίτι πάει.
"Γυναίκα, πού 'ναι το παιδί, πού 'ναι ο Κωσταντίνος;"
"Κάτσε να φας, κάτσε να πιεις, κι ο Κωσταντίνος θά 'ρθει."
Στρώνει τραπέζι ολόχρυσο, με ασημένια πιάτα,
Και το φαΐ εμίλησε πε μέσ' από τα πιάτα:
"Αν είσαι λύκος φάγε με, αν σκύλος σπάραξέ με.
Κι αν είσαι ο πατέρας μου, σκύψε και φίλησε με."
Απ' τα μαλλιά την άρπαξε, στο μύλο την πηγαινει.
"Άλεσε, μύλε, άλεσε ξανθές και μαυρομάτες,
Να βγάλω κόκκινο πίτερο να γράψω ένα γράμμα,
Για να το στείλω στο ντουνιά να τό 'χει ο κόσμος θάμα."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιχωρ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 01:44:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ιχωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
προσωπικα εγω θα μπορουσα να πω οτι αυτο το ασμα φιλε Κυνικε θα μπορουσε να ηταν και πραγματικη ιστορια...


οπως λενε...οπου υπαρχει καπνος...

οπως και να εχει το θεμα ειναι πολυ ενδιαφερον αν μπορουσε καποιος να το αναλυσει...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_3η ΜΟΙΡΑ_
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 01:45:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _3η ΜΟΙΡΑ_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
....Μου αρέσει η συζήτηση για αυτό το θέμα. Πρέπει να βρούμε τρόπο για on line συζήτηση! Ναι σίγουρα υπάρχουν υποκατηγορίες αλλά τα παραμύθια που μου ανέφερες δεν είναι λαικά...είναι έντεχνα!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_3η ΜΟΙΡΑ_
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 01:47:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _3η ΜΟΙΡΑ_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ίχωρ....καλησπέρα..καλημέρα ή ότι άλλο λένε τέτοια ώρα! :)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιχωρ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 01:55:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ιχωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μαλλον καλημερα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_3η ΜΟΙΡΑ_
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 01:57:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _3η ΜΟΙΡΑ_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Πάντως φίλε κυνικέ ευχαριστώ γιατί μου έδωσεε μια ιδέα για ταξινόμηση των παραμυθιών με κριτήριο την δράση του κυρίου πρωταγωνιστή-ήρωα(με αυτό που είπες για την κατάποση και την επανέξοδο του από το στόμα του ¨τερατος¨ που τον κατασπαράζει!)και πάλι ευχαριστώ! Να μην ξεχάσω να σημειώσω ότι ο φίλος Gilgames θα με βοηθούσε πολύ αν κρίνω από όσα αναφέρει στο πρώτο του μήνυμα! παρακαλώ επικοινώνησε μαζί μου...αν γνωρίζεις παρόμοιους αποσυμβολισμούς! καληνύχτα σας! :)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιχωρ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 01:58:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ιχωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
3η μοιρα μιας και ασχολισε με το θεμα...
θα μπορουσες να πεις οτι η ΟΜΗΡΟΥ ΟΔΥΣΣΕΙΑ ειναι ενα μεγαλο παραμυθι που περιμενει να αποσυμβολιστει....(οπως και επισης η ΙΛΙΑΔΑ)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_3η ΜΟΙΡΑ_
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 02:01:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _3η ΜΟΙΡΑ_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ουπςςς.... εκανα λάθος ε;;; Πωπω..
κοκκίνησα τώρα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιχωρ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 02:07:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ιχωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
3η μοιρα μιας και ασχολισε με το θεμα...
θα μπορουσες να πεις οτι η ΟΜΗΡΟΥ ΟΔΥΣΣΕΙΑ ειναι ενα μεγαλο παραμυθι που περιμενει να αποσυμβολιστει....(οπως και επισης η ΙΛΙΑΔΑ)


ερωτηση ηταν αυτο...επρεπε να βαλω και ενα εωτηματικο....συγνωμη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_3η ΜΟΙΡΑ_
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 02:10:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _3η ΜΟΙΡΑ_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
........εννοείται Ίχωρ μου...(sorry για το ¨μου¨) από κεκτημένη ταχύτητα! Είναι, αλλά προσωπικά ασχολούμαι με λαικά παραμύθια...!
Αν και να σου πώ κάτι;Τ έπη έχουν έμμεση σχέση με το θέμα μου αφού ο γίγαντας-κύκλωπας Πολύφημος είναι πρόγονος των δράκων των παραμυθιών(δράκοι στα παραμύθια είναι τα ανθρωπόμορφα όντα τεραστίων διαστάσεων που αρέσκονται να γεύονται ανθρώπινο κρέας! βλέπε σε πολλά παραμύθια όταν οι δράκοι εισέρχονται στην οικεία τους αναφωνούν ¨ΜΜμμμ ανθρώπινο κρέας μου μυρίζει!¨. Όπως επίσης και η λερναία Ύδρα(περάσαμε στην αρχ. ελλ. μυθολογία τώρα) και είναι πρόγονος κάποιοων τερατόμορφων όντων των λαικών παραμυθιών(π.χ. δράκοντεσ με περισσότερες από μια κεφαλές, η οποία συμβολίζει την ματαιότητα τησ νίκης επάνω στον αντίπαλο μιασ που όταν ο ήρωας κόβει το ένα κεφάλι του τέρατος...αυτό τον ¨ανταμοίβει¨ ξεφυτρώνοντας στη θέση του άλλα 2!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιχωρ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 02:14:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ιχωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
παλι ερωτηση(σε εχω πρηξει στις ερωτησεις)

1.τα λαικα παραμυθια σχετιζονται με την αρχαια μυθολογια?
2. οι μυθοι θεωρουνται λαικα παραμυθια?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 02:24:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
3η Μοίρα,
quote:
αλλά τα παραμύθια που μου ανέφερες δεν είναι λαικά...είναι έντεχνα!!
Πράγματι, για μιά στιγμή ξέχασα οτι γύρευες λαϊκά, επειδή ή "εξήγηση" που έδινες (περι ηθικής) ταίριαζε καλύτερα στα έντεχνα.

Καί εμένα με ενδιαφέρουν περισσότερο τα λαϊκά, και αν ποτέ καταλογήσεις την εργασία σου, θα χαρώ να λάβω ένα αντίγραφο.

Πάντως οι καλικάντζαροι (Πέμπτη και Παρασκευή, Σάββατο και Κυριακή), και ο Μικροκωσταντίνος είναι λαϊκότατα. Τό ίδιο και η Αδελφή του Μεγαλέξανδρου.
(Ο Taliesin είναι της Ουαλικής παράδοσης, απ' ότι κατάλαβα θές μόνο Ελληνικά)

quote:
...Πάντως φίλε κυνικέ ευχαριστώ γιατί μου έδωσε μια ιδέα για ταξινόμηση των παραμυθιών με κριτήριο την δράση του κυρίου πρωταγωνιστή-ήρωα
Χαίρομαι που σου φάνηκε χρήσιμο.

Μιά άλλη κατάταξη πού ίσως έχει ενδιαφέρον είναι η ρίζα-προέλευση των παραμυθιών. Ευρωπαϊκή-Κέλτική; Αρχαία Ελληνική; Ανατολίτικη; Προιστορική Νεολιθηκή;

===

Πώς ξεκίνησες αυτήν την μελέτη; Σε ενδιαφέρουν οι θρησκευτικές και λαϊκές παραδώσεις, ή πιο πολύ η φιλολογική άποψη;


ΜΦΧ

Κ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_3η ΜΟΙΡΑ_
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 02:28:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _3η ΜΟΙΡΑ_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Δεν πειράζει...χαίρομαι να απαντώ σε ερωτήσεις....όταν γνωρίζω την απάντηση! Α΄λά νύσταξα τώρα και θα κλείσω!Καταρχήν τα λαικά παραμύθια σχετίζονται με τους αρχαιοελληνικούς μύθους γιατί περιέχουν αποφθεύγματα τους...όπως σου είπα ήδη(χωρίς καν να με ρωτήσεις)υπάρχουν πρόσωπα, δράσεις, ¨τέρατα¨ και κοινά μοτίβα που δείχνουν την προέλευση των λαικών παραμυθιών από την αρχαιοελληνική μυθολογία. Και 2ον: όχι οι μύθοι δεν είναι λαικά παραμύθια γιατί λαικά θεωρούνται τα παραμύθια της περιόδου(δεν ξέρει κανείς ακριβώς με ακρίβεια!!) περίπου από το 1815-1945 κατά την οποία υπήρξε ¨παραγωγή¨ προιόντων λαικής τέχνης και πολιτισμού σε όλα τα επίπεδα, συμπεριλαμβανομένου και του επιπέδου της αφήγησης!Δεν συνεχίζω άλλο γιατί θα ανοίξω ένα άλλο τεράστιο θέμα που δέχεται συζήτηση ατελείωτων ωρών και είναι αυτό του ¨τι θεωρείται λαικός πολιτισμός¨!! Κάτι άσχετο τι ηλικία έχεις;(δε ξέρω αν επιτρέπεται να ρωτάω τέτοια πράγματα αλλά ...από περιέργεια, αν θέλεις απαντάς!) θα τα πούμε αύριο! καληνύχτα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy