ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Flawless
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2003, 21:17:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Flawless  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KALHSPERA KATARXAS!
ANIGO ENA MEGALO 8EMA POY APOTI BLEPO DEN EXETE 8IKSI
EXO PSAKSI KAI PLIROFORI8I GIA TA PERI ESOTERIKOY DIALOGOY(INNER DIALOG)
SE ENA MIKRO POSOSTO ALLA MENOYN APORIES.
1.8ERAPIA MESO ESOTERIKOY DIALOGOY
2.DIAKOPI ESOTERIKOY DIALOGOY
AYTA PERIZOTERO EINAI TA 8EMATA POY ME APASXOLOYN
ALLA BORITE NA 8IKSETE OTIDIPOTE POY DEN KSEFEYGEI APO
TO 8EMA

FILIKA
GIANNIS

Belisarios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
76 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2003, 22:06:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Belisarios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου γειά σου.

Επειδή, όσες φορές εντόπισα τον εσωτερικό διάλογο στον εαυτό μου, είχα μια έντονη τάση να τον σταματήσω κάνοντας κάτι με τα χέρια (όπως πλύσιμο πιάτων, σκάλισμα κήπου, κ.ά.), και όσες φορές δεν το έκανα το μετάνοιωσα, έχω να σου συστήσω πως χρειαζόμαστε περισσότερο θεραπεία από τον εσωτερικό διάλογο και όχι να τον χρησιμοποιήσουμε σαν θεραπευτική μέθοδο.

Βέβαια, αυτό δεν είναι απόλυτο, αρκεί να μπορούμε να διακρίνουμε που σταματάει η αυτοπαρατήρηση και αρχίζει η ψιλοκουβέντα.

Φιλικά, Βελησάριος.


Καλιά να σε παίζει ένα χωριό, παρά να σε παίζει ο νους σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Flawless
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2003, 22:16:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Flawless  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ(YIOUPI)
KAI ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕ ΧΑΜΕΝΟ.
ΛΟΙΠΩΝ ΕΓΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ
ΟΤΙ ΜΕ ΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΟΥΜΕ ΤΟΝ
‘ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ’ ΚΟΣΜΟΣ ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ.
ΚΑΤΙ ΔΗΛ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΜΠΟΔΙΖΕΙ ΝΑ ΔΙΑΚΡΙΝΟΥΜΕ ‘ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ’
ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ.
ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΜΑ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ ΔΙΑΛΟΓΟΥ ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΝ
ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ.
ΤΩΡΑ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΑΠΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΔΙΑΛΟΓΟ
ΕΝΝΟΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΕΙ
ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.
ΔΥΣΤΥΧΟΣ ΑΝ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΙΠΩΘΟΥΝ, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΑΝΝΗΣ


‘’Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΣΟΦΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΟΥΜΕ’’

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2003, 00:41:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα στους ΔΥΟ φίλους...

Φίλε Γιάννη, καταρχάς χαίρομαι να σε βλέπω να γράφεις Ελληνικά (έστω και με ΚΕΦΑΛΑΙΑ)...

Γράφεις πώς:

quote:
ΜΕ ΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΟΥΜΕ ΤΟΝ
‘ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ’ ΚΟΣΜΟΣ ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ.

Θα τολμούσα να πώ, πώς με τον ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΔΙΑΛΟΓΟ απλά ΕΡΗΝΕΥΟΥΜΕ και ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΟΥΜΕ την ΑΙΤΙΑ της "Λογικής"...

Το να ΚΑΝΟΥΜΕ τους εαυτούς μας να ΠΙΣΤΕΨΟΥΝ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...
Χμμμμμμ
Δε ξέρω...
Μάλλον κάτι απο ΑΥΘΥΠΟΒΟΛΗ μου θυμίζει, ΠΑΡΑ για τη ΓΝΩΣΗ και την ΑΝΑΚΑΛΗΨΗ Νόμων που μπορούν να μας καλυτερέψουν - θεραπεύσουν μου θυμίζει...

Περιμένουμε τα περισσότερα φίλε μου...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2003, 19:55:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ;
ΨΥΧΙΚΗ ΕΠΟΙΚΙΝΟΝΙΑ;
ΤΗΛΕΠΑΘΕΙΑ;


ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΟ ΙΔΙΟ;


Πέθανε μια άλλη μέραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Flawless
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2003, 16:58:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Flawless  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ....

ΦΙΛΕ ΚΕΛΣΟ ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΑ ΓΙΑ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ
ΝΟΜΩΝ.
ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΓΝΩΣΤΟ ΟΤΙ Ο ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΚΟ
ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΠΑΡΑ ΚΑΛΟ.
ΕΠΙΣΗΣ ΚΟΥΡΑΖΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΑΝΧΟΣ ΚΑΙ ΣΤΡΕΣ.
Inner Dialogue

Inner dialogue is how we talk to ourselves, the conversations we have in our minds. This dialogue happens consciously and unconsciously all day long. Inner dialogue keeps our minds very busy and it can affect the body in the form of stress or upliftment.
has been established by psychologists and neuroscientists that every person in the world carries an ongoing dialogue with themselves, of between 150 and 300 words a minute. This works out to between 45,000 and 51,000 thoughts a day.

"When inner dialogue takes on a negative connotation such as, "I'll never be as good an athlete as he is," "I don't have the mental toughness to compete at this level," or "I'll never be that fast." The ongoing negative reinforcement created by habitual negative self-talk results in the creation of limiting beliefs that go on to become self-fulfilling prophecy."
Joe Kolezynski. M.B.A., M.A.

ENA SITE ΕΠΙΣΗΣ http://www.successconsciousness.com/index_00002b.htm

quote:
ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ;
ΨΥΧΙΚΗ ΕΠΟΙΚΙΝΟΝΙΑ;
ΤΗΛΕΠΑΘΕΙΑ;


ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΟ ΙΔΙΟ;




DONT THINK SO !!!

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΑΝΝΗΣ !

‘’Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΣΟΦΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΟΥΜΕ’’

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
LOGOS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


149 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2003, 21:44:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LOGOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε
Ο εσωτερικός διάλογος κατευθύνει την εξωτερική μας συμπεριφορά ή αλλιώς εκφράζεται με την δράση μας.Έτσι λοιπόν τον εσωτερικό διάλογο των άλλων μπορεί να μην τον ακούμε αλλά σίγουρα τον βλέπουμε.
Άν πηγαίναμε στην ουσία του διαλόγου αυτού θα βλέπαμε οτι είναι μια αντήχηση των ιδιαίτερων πιστεύω που έχουμε για τον κόσμο που μας περιβάλλει.Έχουμε διαδαχτεί να ατενίζουμε τον κόσμο απο συγκεκριμένες οπτικές γωνίες και τα φίλτρα που μας παρέχουν αυτές τις οπτικές σε ηχητικό επίπεδο ταυτοποιούνται με τον εσωτερικό διάλογο.Συνεπώς ο εσωτερικός διάλογος αναπαράγει τις εμπιερίες μας και μόνο και άρα το τμήμα του κόσμου που μπορούμε να αντικρύσουμε μέσα απο τις εμεπιρίες αυτές.Για να τροποιποιήσεις τον εσωτερικό διάλογο πρέπει να έρθεις σε ρήξη με τα πιστέυω απο τα οποία πηγάζει και συνεπώς να αμφισβητήσεις ότι θεωρείς δεδομένο σε αυτά που αντιλαμβάνεσαι.Ιδιαίτερα η αμφισβήτηση των καταστάσεων που φοβάσαι μπορεί να τροποποιήσει κατα πολύ τον εσωτερικό σου διάλογο.ΚΑΝΤΟ ΚΑΙ ΑΣ ΦΟΒΑΣΑΙ είναι ας πούμε το κουμπί που αλλάζει το cd στην λέιζερ κεφαλή του μυαλού σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2003, 14:24:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
..χμ!
οπως το γκολουμ στους δυο πυργους...
-η οπως την ατμα και το φορουμ-

Ο Οσσο λεει να μενεις στο κεντρο σου...

Σκεφτομαι τι ποιο αποτροπαιο για την ψχ μου απο τουτο το διχασμο...


το καλο με τον εσωτερο διαλογο ειναι οταν ΤΟΝ ΝΙΚΗΣΕΙΣ
(ΑΝ το καταφερεις..)
.....να κανεις τις φωνες να παψουν...


ΦΩΣ!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Peter Gore
Νέο Μέλος

Argentina
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 04:45:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Peter Gore  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ

Ξυπνώ το πρωι και ρωταω
ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΣΗΜΕΡΑ?

Πεφτω το βραδυ και ρωταω
ΤΙ ΕΚΑΝΑ ΣΗΜΕΡΑ?


Πρωινος Διαλογισμος
Βραδυνη επισκοπηση

Απλα πραγματα παιδια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 01:44:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας, καταρχήν να πω συγχαρητήρια για το τόσο σημαντικό θέμα που ανοίχτηκε το οποίο δυστυχώς μόνο σήμερα μπόρεσα να δω. Καλώς ή Κακώς στον Έλληνα αρέσει πιο πολύ να φιλοσοφεί παρά να κάνει πρακτική, όπως μας δείχνει και η ιστορία, αλλά για να μην μπούμε σε αντιπαραθέσεις για την ιστορία, ας παραθέσω για παράδειγμα το εσωτέρικα ή το εσωτερικά (τέλικά ποιό από τα δύο είναι;) το οποίο αποτελεί μια σμίκρινση της κοινωνίας. Βλέπουμε λοιπόν οτι στα τόπικ Σοφία, Γνώση, Ψυχή, Παράξενο, ακόμα και στο τόπικ Μεταξύ τυριού και Αχλαδιού έχει πολύ περισσότερους αναγνώστες και θέμτα παρά το τόπικ της θεραπείας που για μένα (αυστηρά προσωπική άποψη) είναι το σημαντικότερο όλων. Εν πάση περιπτώσει... δεν βγάζω φυσικά και τον εαυτό μου έξω από το γενικό κλίμα.

Τώρα όσον αφορά τον εσωτερικό διάλογο, πιστεύω οτι είναι πάρα πολύ σημαντικός, στο να κατανοήσουμε το ποιοί είμαστε και το σημαντικότερο απ' όλα, το τι θέλουμε. Σήμερα η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων ρομποτοποιείται, δουλεύει, βλέπει τηλεόραση, κοιμάται (πολλές φορές με την τηλεόραση ανοικτή) και την επόμενη μέρα ξανά τα ίδια. Ας μην πούμε όμως τα ήδη γνωστα. Ο εσωτερικός διάλογος οδηγεί τον άνθρωπο στην ισσοροπία του τι θέλει ο ίδιος και τι θέλουν οι άλλοι από τον ίδιο. Έχουμε τόσα πράγματα τα οποία θέλουμε ή δεν θέλουμε, και τα οποία απλά τα παραβλέπουμε και τα αγνοούμε σαν να μην ήταν ποτέ εκεί που σιγά σιγά ο άνθρωπος χάνει την προσωπικότητά του και γίνεται ένα απρόσωπο κομάτι της μάζας, διανύοντας δεκαετίες ολόκληρες ίσως χωρίες κάποια ιδιαίτερο νόημα στην ζωή του. Γιατί συμβαίνει αυτό; Γιατί πολύ λίγοι άνθρωποι πραγματικά αναρωτούνται τι θέλουν, πως αισθάνονται και πόσο καταπιεσμένοι είναι. Το ωραίο στην καταπίεση του σημερινού ανθρώπου είναι οτι ο ίδιος ο άνθρωπος κατάφερε να καταπιέσει τον εαυτό του χωρίς κανέναν λόγο. Για αυτό φυσικά ευθύνονται επίσης και τα ΜΜΕ. Παλιά έβλεπα στην τηλεόραση μια ταινία που έδειχνε την Νέα Υόρκη όπου υπήρχαν χιλιάδες άνθρωποι στον πεζόδρομο που ο καθένας μέσα στο πλήθος ήταν στην καρακοσμάρα του και όμως ήταν ένας από όλους τους απρόσωπους αυτούς ανθρώπους που κινούνταν γύρω του. Όταν λοιπόν έβλεπα τέτοιες ταινίες έλεγα "πω πω κοίταξε βρε παιδί μου πως είναι τα πράγματα στην Αμερική" ώσπου, δεν πάει πολύς καιρός τώρα, κάποια στιγμή περπατούσα στο σύνταγμα και ξαφνικά οι σκέψεις μου είχαν χαθεί, τα πόδια μου πήγαιναν γρήγορα λες και βιαζόμουν να πάω κάπου, η αναπνοή μου ήταν κοφτή και γρήγορη και ανακάλυψα πως είμαι ανάμεσα σε 1000 ανθρώπους και έχω εξομοιωθεί με όλους, ανακάλυψα οτι δεν είχα ταυτότητα, ήμουν απλά ένας απ' όλους.
Κάθισα λοιπόν κάπου και άρχισα να παρατηρώ τους ανθρώπους που περπατούσαν στον δρόμο ανακαλύπτωντας οτι ακόμα και η έκφραση στο πρόσωπό τους ήταν ίδια.
Ο εσωτερικός διάλογος λοιπόν είναι ένας πραγματικός διάλογος με τον εσώτερο αληθινό μας εαυτό, από τον οποίο μπορούμε να μάθουμε πολύ μεγάλες αλήθειες και λύσεις για κάθε ζήτημα που μας απασχολεί κατά καιρούς. Ακόμα και όταν σε πονάει ένα όργανο, μπορείς να το ρωτήσεις γιατί σε πονάει και θα σου απαντήσει.
Η μεγαλύτερη προσπάθεια της εξάλειψης του ανθρώπινου είδους γίνεται με την εσκεμένη προσπάθεια της απώλειας της κρίσης και της προσωπικής ταυτότητας.

Εσωτερτικός διάλογος λοιπόν και ξανά εσωτερικός διάλογος για ένα πιο ευτυχισμένο μέλλον, για έναν άνθρωπο που θα είσαι ΕΣΥ και όχι κάποιος.
Επίσης με τον εσωτερικό διάλογο καταλαβαίνουμε και τα λάθη μας, καταλαβαίνουμε ή θα έλεγα ανακαλύπτουμε οτι είμαστε πληγωμλενοι από καταστάσεις τις οποίες απλά τις έχουμε θάψει μέσα μας, και μπορούμε πραγματικά να θεραπευτούμε ακόμα και από σοβαρές παθήσεις. Πιστεύω οτι ο εσωτερικός διάλογος είναι το απαραίτητο συστατικό κάθε θεραπείας. Είναι η αρχή και το τέλος.

Ευχαριστώ!

ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ

Edited by - Μορφέας on 27/09/2005 01:49:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy