ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΠΟΡΦΥΡΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
jimmy f
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2004, 21:07:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jimmy f  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ σε όλους. Είμαι πολύ χαρούμενος που πλέον είμαι και εγώ μέλος αυτής της ομάδας ανταλλαγής απόψεων υψηλού επιπέδου. Τώρα στο θέμα. Έχω μια μεγάλη απορία για το τι είναι ΠΟΡΦΙΡΙΑ. Και τι επιπτώσεις έχει στον ασθενή; Μπορεί να τον σκοτώσει; Αν έχετε κάποια γνώση για το θέμα θα σας ήμουν ευγνώμον. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

m.w.t.b.d.l.t.r.

Edited by - jimmy f on 24/02/2004 02:26:07

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2004, 21:29:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα jimmy f,καλωσηρθες :)))))))))))))))))))))

εψαξα λιγουλακι,αν οντως αυτο που ζητας,ειναι παρεμφερες με τον βαμπιρισμο,αν ψαξεις στο esoterica,θα βρεις πολλα,για το θεμα:)))

Club Focus Hellas - Επί της ουσίας...άνευ σημασίας
... Βαμπιρισμος ή πορφυρια? focus1600ps. 12. 269 ...
clubfocus.gr/vboard/forumdisplay.php?s=f0fbb5ab0e7707f1b797d316258b8c9b&forumid=47 - 44k - Cached
http://clubfocus.gr/vboard/forumdisplay.php?s=f0fbb5ab0e7707f1b797d316258b8c9b&forumid=47

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

WHISPERS OF THE DREAMSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2004, 23:00:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η πορφιρια ειναι μια ασθενια που απαγορευει την επαφη με εντονο φως σε οποιον την εχει.στην αντιθετη περιπτωση το δερμα παθαινει ελαφρα εγγαυματα (το δερμα κοκκινιζει)απο εκει εχει παρει και το ονομα της η ασθενια
ολο αυτο το φαινομενο εχει συνδεθει με τον βαμπιρισμο

οι ασθενεις ηταν υποχρεομενοι να ζουνε μακρια απο το φως και με τα χρονια η επιδερμιδα τους αποκτουσε ενα ωχρο χρωμα που θυμιζει το χρωμα που εχουν οι νεκροι


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 00:59:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μία από τις ασθένειες, εξαιτίας των οποίων κάποιοι άνθρωποι απέκτησαν τη φήμη του... βρυκόλακα, είναι η λεγόμενη πορφυρία, μία διαταραχή του μεταβολισμού της πορφυρίνης (οργανικής ουσίας που αποτελεί βασικό χαρακτηριστικό της αιμογλοβίνης, της χλωροφύλλης και ορισμένων άλλων ενζύμων) κατά την οποία ο οργανισμός παρουσιάζει συμπτώματα όμοια με αυτά των μυθικών βρυκολάκων. Οι δήθεν βρυκόλακες θα μπορούσαν, επίσης, να υποφέρουν από αναιμία, στην οποία η έλλειψη σιδήρου κάνει το πρόσωπο φαίνεται χλωμό.

Σύμφωνα με ερευνητές, το φαινόμενο των [ βαμπίρ ] είναι μια παθογένεια που θα μπορούσε να αντιμετωπιστεί από την μοντέρνα ιατρική επιστήμη. Η ασθένεια από την οποία φέρονται να υποφέρουν τα βαμπίρ -και ο ίδιος ο κόμης Δράκουλας άραγε?- λέγεται [ πορφυρία ] και αποτελεί ακόμη και σήμερα μια σπανιότατη μεταβολική ασθένεια κατά την οποία ο οργανισμός του ασθενούς σταματά να παράγει την ουσία που δίνει το κόκκινο χρώμα στο αίμα.

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy