ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ποιος είναι ο πραγματικός Εσωτεριστής;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Καραϊσκάκης
Νέο Μέλος


38 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2004, 14:04:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Καραϊσκάκης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας και πάλι
Μετά από την πλήρως αποτυχημένη προσπάθειά μου να ξεκινήσω ένα θέμα συζήτησης για τον Bruno (μόνο 2 απάντησαν!!!), επανέρχομαι αυτή τη φορά με περισσότερες ελπίδες... .
Αυτή τη φορά θέλω να θέσω το ερώτημα το ποιος είναι αυτός που δικαιούται να ονομάζεται Εσωτεριστής. Βέβαια θα μου πείτε ποιος έχει δικαίωμα να τον ονομάσει; Πολύ σωστά. Γι' αυτό ακριβώς το λόγο προτείνω να συζητήσουμε το θέμα αυτό, μήπως και μπορέσουμε να βγάλουμε ένα συμπέρασμα το οποίο να είναι γενικά παραδεκτό για το τι κάνει και τι δεν κάνει ένας Εσωτεριστής. Παρακαλώ ας μην παρερμηνευθώ, δεν προσπαθώ να βάλω σε καλούπια μια ιδιότητα αλλά προσπαθώ να βρω κάποια βασικά χαρακτηριστικά ενός τέτοιου ανθρώπου.
Αν καταφέρουμε να βρούμε έναν κοινό κώδικα, τότε αυτό νομίζω ότι θα βοηθήσει όλους. Και ίσως που ξέρετε κάποια στιγμή να φτιάξουμε και τη Διακήρυξη του Εσωτεριστή ή και του Εσωτερισμού σαν έννοια. Και γιατί όχι , να ζητήσουμε από τους υπεύθυνους του esoterica, να το δημοσιεύσουν.
Νομίζω ότι είναι πολύ δύσκολο να συμφωνήσουμε αλλά αξίζει τον κόπο να προσπαθήσουμε για να έχουμε μια κοινή βάση στην προσπάθειά μας.
Θα παρακαλούσα το εξής: Αν κάποιος δεν πιστεύει ότι μπορεί να υπάρξει ένα σύνολο αξιωμάτων κλπ. ας μην συμμετέχει και μας χαλάει την προσπάθεια.
Ξέρω ότι όλοι έχουμε μια άποψη, συνήθως κατεστημένη και δογματική, και αρνούμαστε να την αλλάξουμε και να την εμπλουτίσουμε. Βέβαια αν μας ρωτήσουν, τότε αποκυρήσουμε μετα βδελυγμίας το Ρατσισμό και τον Δογματισμό, προβάλωντας στο τέλος ως κερασάκι την ταπεινοφροσύνη μας. Ας προσπαθήσουμε όμως να συμφωνήσουμε σε κάτι που αξίζει τον κόπο.

Ελπίζω να βρούμε άκρη

ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗΣ

YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2004, 16:28:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΥΣΤΥΧΩΣ, έτσι τουλάχιστον πιστεύω εγώ, η λέξη "εσωτερισμός" καλύπτει μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ γκάμα ενδιαφερόντων: σκοπός της ζωής, διαλογισμός, γητείες,πνευματισμός , ρέικι και θεραπεία γενικότερα, υψηλή μαγεία, Καββάλα, Βουδισμός, Συνομοσιολογίες, Ούφο και τα λοιπά, καθώς και ντουζίνες ακόμα ονομασιών. Όπως βλέπεις, ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ συχνά αυτά τα θέματα είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ασχετα μεταξύ τους, ενώ το επίπεδο του καθενός διαφέρει ιδιαίτερα. Παράδειγμα, Καββάλα -> Συνομοσιολογία, το ένα είναι ιδιαίτερα υψηλού επιπέδου και το άλλο ιδιαίτερα χαμηλού.
Έτσι η φράση "Δηλώνω εσωτεριστής" όχι μόνο δε δίνει κάποια σημαντική πληροφορία εκτός του μη υπερβάλλοντος σκεπτικισμού, ενώ πολλές φορές αμαυρώνει το όνομα του δηλόντος, αφού έρχονται στο μυαλό οι άσχημες ή πολύ χαμηλού επιπέδου ασχολίες, με τις οποίες το άτομο συχνά δεν έχει ΚΑΜΜΙΑ σχέση (βέβαια, μερικοί έχουν...)
Ας... προσπαθήσουμε έναν ορισμό που να πιάνει όλη τη γκάμα:
Εσωτεριστής είναι αυτός που δεν δέχεται απόλυτα τις απόψεις της επιστήμης και πολλές φορές της εκκλησίας ως τις σωστότερες και ψάχνει αλλού για πιο σωστές απαντήσεις.

Ας πάμε τώρα ένα επίπεδο πιο πάνω, αφαιρώντας τα ουφο παντός είδους καθώς και αυτή τη διαολεμένη συνομοσιολογία καθώς και άλλα όχι ιδιαίτερα υψηλού επιπέδου.
Εσωτεριστής είναι αυτός που το μεγαλύτερό του ενδιαφέρον είναι να βρει μέσω της αναζήτησης τις απαντήσεις στα ερωτήματά του χωρίς να δέχεται ό,τι του προσφέρει ο καθένας χωρίς κρίση. Κάθε εσωτεριστής είναι διαφορετικός, αφού οι δρόμοι είναι τόσο πολλοί όσο και οι αναζητητές.

Δοκιμάστε κι εσείς, θα βγει ενδιαφέρουσα η συζήτηση μου φαίνεται...

-ΥΗVH
Light in extension

Solve et Coagula
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2004, 17:35:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω πως αυτό είναι ένα, εν δυνάμει, πολύ καλό Θέμα Καραϊσκάκη(κι εγώ είμαι "παλιός", αλλά όχι και τόσο, τι να σου πω φίλε μου, είσαι αξιέπαινος, ένας πραγματικός "Άνθρωπος των 2 Αιώνων"! ).

Σίγουρα εάν το θέμα αυτό έχει μία αξιόλογη πορεία και φτάσει σε συμπεράσματα "κοινής αποδοχής" των συμμετεχόντων, το ESOTERICA θα χαρεί ιδιαίτερα να τα δημοσιεύσει!

Θα συνεναίσω κι εγώ στο να εστιαστεί η Συζήτηση στην λέξη κλειδί της, "Πραγματικό", δηλαδή "Ποιος είναι ο πραγματικός Εσωτεριστής;" και "Τι είναι ο πραγματικός Εσωτερισμός;", αποφεύγοντας τις τάσεις "γκετοποίησης" ή ελιτισμού που συναντούνται πολύ συχνά στο "Εσωτεριστικό Τοπίο"...

Ας προσπαθήσουμε να βρούμε έναν στόχο, ένα όραμα προς επίτευξη για όλους μας και όχι ένα άλοθι για προσωπική επιβεβαίωση!

Το θέμα απαιτεί ιδιαίτερη προσοχή πιστεύω και γι'αυτό θα ζητήσω από τον δημιουργό του και τους συντελεστές του να το φροντίσουν κατά το δυνατόν!


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Καραϊσκάκης
Νέο Μέλος


38 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2004, 00:26:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Καραϊσκάκης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία , αφού έχουμε και την προτροπή του Admin, μπορούμε να προχωρήσουμε με περισσότερη σιγουριά.
Λοιπόν YHVH μου άρεσε ο τρόπος που τοποθετήθηκες. Νομίζω ότι πρέπει να ξεκινήσουμε κάπως έτσι. Δηλαδή στην αρχή να λειτουργήσουμε αφαιρετικά, να πούμε δηλαδή τι ΔΕΝ είναι Εσωτεριστής. Μετά πρέπει να λειτουργήσουμε συνθετικά , δηλαδή να πούμε τι ακριβώς είναι.
Θα προσπαθήσω να λειτουργήσω και λίγο σαν γραμματέας συγκεντρώνοντας κάποιες απόψεις , με την άδειά σας. Με βάση λοιπόν τα λεγόμενά σου θα προσπαθήσω να φτιάξω έναν ορισμό:

"Εσωτεριστής είναι αυτός που αναζητά την γνώση, και την ψάχνει οπουδήποτε πιστεύει ότι μπορεί να τη βρει χωρίς να περιορίζεται από κάποιες κατεστημένες απόψεις από οποιοδήποτε πλαίσιο. Αποδέχεται κάτι μόνο εφόσον το κρίνει ο ίδιος σωστό."

Πές μου σε παρακαλώ αν τα αποτύπωσα σωστά, ή αλλιώς άλλαξέ τα η συμπλήρωσέ τα. Νομίζω πάντως ότι από την πρώτη κιόλας απάντηση δημιουργούμε κάτι καλό....

ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Καραϊσκάκης
Νέο Μέλος


38 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2004, 13:42:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Καραϊσκάκης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας προχωρήσουμε λίγο την έρευνά μας.
Που ψάχνει ο Εσωτεριστής; Είναι δυνατόν να επικεντρώσει την έρευνά του περισσότερο σε επιστημονικά θέματα π.χ. να ερευνάει τον μαγνητισμό; Νομίζω πως ναι.
Αλλά είναι μόνο αυτό; Δεν θα μπορούσε να ασχοληθεί με τη θρησκεία ή την Τέχνη; Για παράδειγμα ο Όμηρος δεν είναι Εσωτεριστής; Ή ο Πλάτωνας μέσα από τα γραπτά του; Ή μήπως αρκετοί πατέρες της εκκλησίας δεν υπήρξαν Εσωτεριστές; Και πιο πρόσφατα ο Leadbeater της Θεοσοφικής εταιρείας (ωχ, δεν πιστεύω να είπα κάποια κακιά λέξη).
Άρα λοιπόν μπορούμε να θεωρήσουμε ότι ο Εσωτεριστής μπορεί να έχει τις δικές του προτιμήσεις και να μην ασχολείται απαραίτητα με όλα. Δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητο να ασχολείται μόνο με Αστρολογία, Παραψυχολογία κλπ. Θα μπορούσε κάλιστα να ασχολείται με τα Μαθηματικά ή την Αρχαιολογία και μέσα από την επιστήμη του να προωθήσει την Εσωτερική έρευνα. Προσοχή, δεν εννοώ να είναι μαθηματικός και στις ελεύθερες ώρες του να ασχολείται με τον Εσωτερισμό αλλά να ερευνά τους Εσωτερικούς νόμους των Μαθηματικών (στις ελεύθερες ώρες του ή στο εργαστήριό του).
Μήπως το πλαταίνουμε πάρα πολύ ; Δεν νομίζω , πιστεύω ότι στο τέλος θα .... στένεψει δραματικά

Καραϊσκάκης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rinpoche
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2004, 14:12:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rinpoche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε YHVH.
Αν και δεν έχω το παραμικρό ενδιαφέρον για τα UFO και την συνομωσιαολογία με ποια λογική είναι χαμηλότερου επιπέδου από την Qabbalah;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Καραϊσκάκης
Νέο Μέλος


38 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2004, 15:35:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Καραϊσκάκης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και δεν είμαι συντονιστής (και δεν θέλω να γίνω ), φίλε/η Rinpoche, νομίζω ότι το θέμα μας δεν είναι αυτό. Δηλαδή στην παρούσα φάση δεν μας ενδιαφέρει ποιο θέμα είναι το πιο αξιόλογο, αλλά κάτι εντελώς διαφορετικό. Θα παρακαλούσα να μην παρεκλίνουμε προσπαθώντας να αποδείξουμε την αξία ενός θέματος έναντι κάποιου άλλου, γιατί πιθανότατα δεν θα βρούμε άκρη.
Ευχαριστώ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2004, 16:12:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άλλωστε κι εσύ ο ίδιος Καραϊσκάκη, είπες παραπάνω, και πολύ σωστά κατά την γνώμη μου, ότι ο πραγματικός Εσωτεριστής μπορεί να προωθεί την Εσωτερική Έρευνα μέσα και από κάποιο συγκεκριμένο πεδίο, που λόγω προτίμησης ή περιστάσεων, "υπηρετεί".

Οπότε, τίποτα δεν αποκλείει αυτή η υπόθεση, μηδέ εξαιρούμενης και της Έρευνας ενός UFOλόγου για παράδειγμα! Εγώ θα έλεγα για να υπερτονίσω δίνοντας ένα "ακραίο" παράδειγμα και ότι μέσα από την μαγειρική ακόμη μπορεί να "λάμψει" και να προωθηθεί ο Εσωτερισμός!

Για εμένα προσωπικά τίποτα που εμπίπτει στο ευρύτερο πλαίσιο αυτού που ονομάζεται Πολιτισμός δεν μπορεί να θεωρηθεί a-priori "χαμηλότερου επιπέδου" από οτιδήποτε άλλο. Χαμηλότερου ή υψηλότερου επιπέδου, ή μάλλον απούσες ή παρούσες, είναι οι συνειδητοποιήσεις των ανθρώπων καθώς αντιλαμβάνονται και προσπαθούν να ανα-γνωρίσουν τον Κόσμο...

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2004, 20:01:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα από οπουδήποτε μπορεί να
αρχίσει ο εσωτεριστής.
Δεν υπάρχουν περιορισμοί,γιατί υπάρχει αυτή η φλογίτσα μέσα του,που συνήθως ξεκινά από κάτι που λατρεύει,και που δίνει ολόκληρο το είναι του γι'αυτό.
Αυτή η φλογίτσα που ψάχνει καύσιμο για να γίνει πυρκαγιά!
Είναι αυτό το <κάτι> που πεταρίζει μέσα μας!
Ο δρόμος που θα ακολουθήσει ο καθένας ποικίλει και εξαρτάται κατά πολύ,από το αντικείμενο που τον συναρπάζει.Και όσο βλέπει εύκολες,γελοίες εξηγήσεις,τόσο παλεύει με αυτόν τον εσωτερικό του κόσμο που του δείχνει κάτι άλλο.Είναι αίσθηση.Μοιάζει με τον πόνο.Ψάχνει,αναζητεί την ίαση! Αυτό οδηγεί στην αναζήτηση.Την αναζήτηση της γνώσης,και συγκρίνοντας την με την έσω αναζήτηση.Μερικές φορές φτάνει σε συμπεράσματα εντελώς ενστικτωδώς,θαρρείς και αυτή η γνώση προυπήρχε μέσα του,και χρειαζόταν ένα έναυσμα από κάπου για να τη θυμηθεί.Ανακαλύπτω,σημαίνει ξαναθυμάμαι.
Είναι πηγαίο,είναι στη φύση μας,και ακριβώς γι'αυτό δεν χωρούν δογματισμοί και φανατισμοί.
Ούτε καλούπια.
Ο εσωτεριστής είναι ελεύθερος,απαλλαγμένος από πάθη,από ελατώματα χαρακτήρα,που απλόχερα του μοίραζε το περιβάλλον του.Αλλιώς δεν δύναται να ειναι εσωτεριστής.
Το ίδιο αυτό το ιδανικό της ελευθερίας δίνει οξυγόνο στη φλόγα του.
Έτσι το βιώνω εγώ.Αλλά είμαι στην αρχή.Έτσι το νιώθω σαν θα σκύψω μέσα μου.Αυτή τη δεδομένη στιγμή,σήμερα.
Δεν γνωρίζω αν αυτό αλλάζει,ανεβαίνοντας ένα σκαλοπάτι πιο πάνω...

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2004, 21:23:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτός που τεντώνει τ'αυτί του στις παύσεις ανάμεσα στις λέξεις
Αυτος που προσπαθεί να δει πίσω απ' τους καθρέφτες
Αυτός που είδε καποια κίνηση στην ακινησία
Αυτός που ακούει φωνές στη σιωπή
ή αλλιώς
αυτός που τεινει προς το άπειρο


Let us not look back in anger
nor forward in fear,
but around in awareness...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
katia
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
629 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 00:06:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΑΝΗΣΥΧΟΣ ΝΟΥΣ.Ο ΝΟΥΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΟΡΑΤΟ ΚΑΙ ΥΠΑΡΚΤΟ.ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΡΚΕΙΤΕ ΣΕ ΘΕΩΡΙΕΣ ,ΟΡΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΕΣ.
Η ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΣΧΕΤΙΚΟ Π.Χ ΜΕ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΤΕΙ ΝΑ ΨΑΞΕΙ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ, ΝΑ ΜΕΛΕΤΗΣΕΙ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ,ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥΣ, ΤΕΧΝΕΣ,ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΛΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ.ΤΟ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΣΕ ΠΑΡΑΠΕΜΠΕΙ ΣΤΟ ΑΛΛΟ.ΕΙΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΟΡΙΣΟΥΜΕ ΤΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΕΝΟΣ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗ ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 00:25:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ανήσυχος νους Κάτια μου,που ψάχνει μέσα από βιβλία και γνώσεις,δεν είναι απαραίτητα και εσωτεριστής.Σίγουρα είναι καλός επιστήμονας.Με διατριβές στο αντικείμενό του.
Σίγουρα τα ενδιαφέροντά του είναι απεριόριστα.

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Καραϊσκάκης
Νέο Μέλος


38 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 02:34:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Καραϊσκάκης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω ότι η συζήτηση αρχίζει να παίρνει μπροστά. Σιγά-σιγά για να προλαβαίνω τις ιδέες σας.
Από τις προτάσεις σας κατάφερα να βγάλω τους εξής κανόνες (πάντα με κάθε επιφύλαξη και παρακαλώ να με διορθώνετε αν κάνω λάθος). Ας μην ξεχνάμε ότι από τη συζήτηση αυτή ίσως προκύψει η Διακήρυξη του Εσωτερισμού!!!!
Λοιπόν σύμφωνα με τα λεγόμενα σας :
1) Ο Εσωτεριστής δεν φυλακίζει τη σκέψη του σε δογματισμούς.
2) Ο Εσ. δεν είναι φανατικός
3) Ο Εσ. προσπαθεί να ανακαλύψει τη γνώση και την αλήθεια.
4) Ο Εσ. προσπαθεί να ενισχύσει το εσωτερικό του κριτήριο.

Πραγματικά συμφωνώ σε όλα αλλά θα ήθελα να κάνω το "συνήγορο του διαβόλου"

Μήπως και ένας καλός επιστήμονας και καλλιτέχνης δεν κάνει όλα τα παραπάνω; Τι είναι αυτό που θα διακρίνει τον Πραγματικό Εσωτεριστή;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 02:54:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μήπως και ένας καλός επιστήμονας και καλλιτέχνης δεν κάνει όλα τα παραπάνω; Τι είναι αυτό που θα διακρίνει τον Πραγματικό Εσωτεριστή;

Κι ένας επιστήμονας κι ενας καλλιτέχνης βασισμένοι στις ίδιες αρχές, ίσως σε διαφορετικό μονοπάτι, στοχεύουν στον ίδιο στόχο
με καποιον που αποκαλείται "εσωτεριστής". Ενας σωστός "εσωτεριστης", λοιπόν ξεφεύγει απ' τις εννοιες της ιδιότητας που του προσδίδεται είτε απ' τον εαυτό του, είτε απ' τους άλλους.


Let us not look back in anger
nor forward in fear,
but around in awareness...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 03:04:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Καραϊσκάκης,

ακολούθησα τα χνάρια της "προκήρυξης" και περαστική καθώς είμαι, επέτρεψέ μου:

α. το 1) και το 2) μου φαίνεται πάνε μαζί.
β. απαντώντας στο ερώτημά σου: ο εσωτεριστής δε μένει στη συσσώρευση γνώσης, αλλά έχει έναν σκοπό και βάσει αυτού αναγάγει την γνώση σε σοφία.

Θα δανειστώ το motto του αγαπητού YHVH (εντάξει, δε λέω τ' όνομά του), για να θυμίσω τα λόγια του Robert Fludd: "ο εσωτεριστής γίνεται ικανός με το ερμητικό "solve et coagula" ("τήκε και πήγνυε" ή αλλιώς "λιώνε και πήζε") να σωματοποιήσει το πνεύμα του πνευματοποιώντας το σώμα του" κι αυτή η σύνθεση, με την οποία τα αντίθετα συγχωνεύονται το ένα μέσα στο άλλο, εμποδίζει τη διαφθορά και την εξαχρείωσή του...

Ο καλλιτέχνης π.χ. απεικονίζει, καταγράφει ή ερμηνεύει αν προτιμάς το έργο ενός εσωτεριστή και ο εσωτεριστής δημιουργεί αυτό που ο καλλιτέχνης πρώτος θα συλλάβει...


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Καραϊσκάκης
Νέο Μέλος


38 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 09:59:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Καραϊσκάκης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ/η ZADOK σε παρακαλώ να μην ...... απομακρυνθείς και πολύ γιατί έβαλες κάτι πολύ σημαντικό στην όλη συζήτηση.
Αλλά πριν το διαπραγματευθούμε αυτό θα ήθελα να συμφωνήσουμε στο θέμα που θέτει ο /η 1900. Ναι πράγματι , οι στόχοι ενός Καλλιτέχνη και ενός Εσωτεριστή μοιάζουν πολύ, αλλά ξαναρωτάω τι είναι αυτό που τους διακρίνει; Για να το θέσω πιο συγκεκριμένα, τι είναι αυτό που διακρίνει έναν απλό καλλιτέχνη από έναν εσωτεριστή καλλιτέχνη;
Ας πάμε τώρα στον/ην ZADOK που μας προσφέρει κάποιο φως σε αυτό το θέμα. Όμως ZADOK, σε παρακαλώ να αναλύσεις λίγο περισσότερο αυτά που αναφέρεις περί πνευματοποίησης κλπ. γιατί νομίζω ότι είναι πολύ σημαντικά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 11:47:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H "Προκήρυξη" του "ΔΙΑΦΑΝΑ ΚΡΙΝΑ" διεγράφει από την παρούσα συζήτηση και ο Λογαριασμός του απενεργοποιήθηκε λόγω εμπρηστικού, μισαλλόδοξου και παράνομου περιεχομένου! Εάν θέλετε να δείτε ένα χαρακτηριστικότατο παράδειγμα ψευτο-εσωτερισμού δείτε ένα αντίτυπο της "προκήρυξης" που κρατήθηκε στη Συζήτηση "ΜΠΙΝΕΛΙΚΙΑ" ΧΟΝΤΡΑ ΕΔΩ.

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 16:35:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για να το θέσω πιο συγκεκριμένα, τι είναι αυτό που διακρίνει έναν απλό καλλιτέχνη από έναν εσωτεριστή καλλιτέχνη;


Ο εσωτεριστής καλλιτέχνης,δεν αποσκοπεί σε προσωπικά οφέλη.
Δεν έχει ατομικά συμφέροντα ,ούτε βάζει σκόπο του το αποτέλεσμα του μόχθου του.
Πάλλεται μέσα του η θεία πνοή,το θείο πνεύμα.Εκπέμπει τελειότητα που και πάλι πλησιάζει το θείο.Τελειότητα και αγάπη.Ψυχική απελευθέρωση.
Τί δεν έχει ο εσωτεριστής:
Δογματισμό,μισαλλοδοξία,προκατάληψη,δεισιδαιμονία,σπίλωση,θρησκευτικό φανατισμό,εγωισμό,σκοπιμότητα.


<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 19:05:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμ... αγαπητή Ελευθερία,

κανένας πραγματικός καλλιτέχνης (θέλω να πιστεύω ότι η ενσαρκωμένη μου ύπαρξις είναι μία από εκείνους)...

quote:
Δεν έχει ατομικά συμφέροντα ,ούτε βάζει σκόπο του το αποτέλεσμα του μόχθου του.

Άρα νομίζω ότι δεν είναι αυτή η ειδοποιός διαφορά μεταξύ απλού καλλιτέχνη και εσωτεριστή.


Επίσης γράφεις


quote:
Πάλλεται μέσα του η θεία πνοή,το θείο πνεύμα.

Ναι, σε όλους μας (κι ας μην είμαστε καλλιτέχνες) πάλλεται μέσα μας η θεία πνοή, το θέμα είναι τί την κάνουμε.

Αγαπητέ Καραϊσκάκης,


νομίζω ότι ο Καζαντζάκης έχει κάνει μία εκπληκτική ανάλυση αυτής της πορείας στην "Ασκητική", αλλά και σε άλλα έργα του (Να, ένας εσωτεριστής συγγραφέας!), δεν ξέρω αν κρίνεις ότι είναι απαραίτητο να πούμε περισσότερα επ' αυτού.

Για όσους θα ήθελαν να διαβάσουν την "Ασκητική" on line ή να κατεβάσουν το κείμενο στον υπολογιστή τους, πατήστε εδώ: Νίκος Καζαντζάκης: ΑΣΚΗΤΙΚΗ :: Salvatores Dei


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2004, 08:32:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για όσους θα ήθελαν να διαβάσουν την "Ασκητική" on line ή να κατεβάσουν το κείμενο στον υπολογιστή τους, πατήστε εδώ: Νίκος Καζαντζάκης: ΑΣΚΗΤΙΚΗ :: Salvatores Dei

Να 'σαι καλά Zadok

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Καραϊσκάκης
Νέο Μέλος


38 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2004, 09:56:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Καραϊσκάκης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι εκπληκτικό να βλέπεις πως εισχωρούμε σιγά-σιγά στην ουσία.
Εδώ θα ήθελα να τονίσω κάτι που το θεωρώ σημαντικότατο.
Ο κάθε ένας που συμμετέχει διατυπώνει μια άποψη, και στη συνέχεια ο επόμενος την "καθαρίζει", την ρετουσάρει, την διορθώνει κλπ. Ωστόσο , νομίζω ότι καταλαβαίνουμε όλοι ότι δεν διατυπώνουμε απόψεις για να υπερισχύσουμε έναντι του άλλου και να "φανούμε" περισσότερο, αλλά γιατί αναζητούμε την αλήθεια. Η κάθε νέα άποψη είναι το σκαλί για να πατήσουμε οι υπόλοιποι και να φτάσουμε ακόμη ψηλότερα.
Αυτή δεν είναι μια ανταγωνιστική συζήτηση αλλά μια συζήτηση ουσίας ή αλλιώς ένας Σωκρατικός διάλογος. Και όπως πιθανόν να γνωρίζετε, είναι πολύ δύσκολο να γίνει ένας Σωκρατικός διάλογος και απαιτεί μεγάλη ωριμότητα.

Στο θέμα μας όμως τώρα. Συμφωνώ και γω με τον ZADOK ότι πρέπει να επιμείνουμε περισσότερο στο σημείο που διαφοροποεί τον απλό καλλιτέχνη (ή επιστήμονα) από τον Εσωτεριστή καλλιτέχνη.
Και οι δύο εκφράζουν κάτι όμορφο. Αλλά ο Εσωτεριστής , όπως το λέει και η λέξη εισχωρεί πιο βαθιά.
Το ερώτημα λοιπόν είναι :
Που εισχωρεί ο Εσωτεριστής;
Τι είναι αυτό που αγγίζει;
Και γιατί μπορεί να το αγγίξει αυτός και όχι ο οποιοσδήποτε;
Ας ασχοληθούμε αρχικά με αυτό που "αγγίζει" ο Εσωτεριστής σε σχέση με τον "Εξωτεριστή" (αυτή είναι καινούρια λέξη)

Εννοείται ότι σε αυτή την προσπάθεια θα μπορούσε να μας βοηθήσει ο Καζαντζάκης και καλό θα ήταν να χρησιμοποιήσουμε τους προβληματισμούς και τα φώτα του.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2004, 10:44:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου "Καραισκάκη".

Πολύ καλό το ερώτημά σου αν και νομίζω ότι όπως και σε πολλούς σωκρατικούς διαλόγους θα μείνουμε μετέωροι στο τέλος και δεν θα καταλήξουμε. Πίσω όμως από τις διαφωνίες και τις διαφορετικές απόψεις μπορούμε να δούμε το κοινό υπόβαθρο του ουσιαστικού αυτού θέματος και να φτάσουμε πιο βαθιά στην αλήθεια.

Καλή συνέχεια.

Υ.Γ. Και μια παράκληση δεν είναι ο ZADOK αλλά η ZADOK (έτσι δεν είναι ZADOK;)

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2004, 11:30:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου, γειά σας.
Ας μου επιτραπεί να συμετάσχω και εγω σ αυτό το ΑΚΡΩΣ ενδιαφέρον topic.
Έχετε ένα θέμα πραγματικά πολύ δύσκολο. Είναι πολύ δύσκολο να μπούν καλούπια επι του προκειμένου θέματος.
Αν μπορώ να προσφέρω έστω και ένα μικρό κάτι τι επάνω σε αυτό, γράφοντας και την δική μου γνώμη, αυτό θα το κρίνετε εσείς.
Μιά απάντησή μου : Πραγματικοί εσωτεριστές είναι ΟΛΟΙ όσοι ασχολούνται μέ θέματα τα οποία ξεπερνούν κάποια πεπερασμένα υλικά και καθημερινότητας μοτίβα. Δεν βάζω σ αυτό περιορισμούς. Απ την συνέχεια ίσως καταλάβετε τί θέλω να πω.
Γνώμη μου γιά τον εσωτερισμό : Εσωτερισμός πιστεύω ότι πρέπει να είναι η έρευνα, η ανακάλυψη και η ακολουθία της εσωτερικής οδού που υπάρχει μέσα σε κάθε άνθρωπο, και που ακολουθόντας την κάποτε(;) θα φθάσει η ψυχή του κοντά στον θεό και να γίνει τελικά η ένωσης της μ Αυτόν.
Όποιος λοιπόν μπαίνει σ αυτόν τον δρόμο ΚΑΙ : αντλεί πληροφορίες, δημιουργεί, επιτυγχάνει, διαφοροποιεί, εκμεταλεύεται, αποκομεί και αποθηκεύει,βελτιόνεται ή υποβιβάζεται ψυχικά ,πνευματικά ή σωματικά (μεμονομένα απ τα τρία, δύο ή και τα τρία μαζι),ΕΙΝΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ.
Γιά μένα το θέμα έχει την σημασία γιά το ΠΟΙΟΣ εσωτεριστής επιδιώκει
τον απότερον σκοπό του εσωτερισμού. ΑΥΤΟΣ ο εσωτεριστης, τις γνώσεις που παίρνει, τις ανακαλύψεις που βρίσκει, τις ιδέες που λαμβάνει και όλα τα οφέλη που κερδίζει προχωρόντας πάντοτε στον δρόμο αυτόν, ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΤΕΙ ΠΡΟΣ ΔΙΚΟ ΤΟΥ Ή ΑΛΛΩΝ ΥΛΙΚΟ ΟΦΕΛΟΣ (εκτός από κάποιες εξαιρέσεις που θα κρίνει ο ίδιος ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ, αλλά και τότε έχει την σωστή γνώση και σοφία γιά το ΠΟΥ και ΠΟΤΕ).Αυτός ο εσωτεριστής προχωρά γρήγορα κερδίζοντας το δικαίωμα γιά τα επόμενα βήματάτου στό εσωτερικό αυτό μονοπάτι.
Εδώ θα πρέπει να ξεκαθερίσουμε κάτι: O εσωτερικός δρόμος ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ, ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΨΥΧΕΣ. Οι ΔΡΟΜΟΙ ΠΟΥ ΟΔΗΓΟΥΝ Σ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΕΝΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ. Δεν έχει καμμία σημασία το από πού θα ξεκινήσει κάποιος. Όπως αναφέρθηκε και πιό πάνω σε μιά σωστή συνδρομή, η ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΦΛΟΓΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ, ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΗ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΕΙ ΣΩΣΤΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΣΟΥΜΕ ΑΠΟΛΥΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΤΡΟΦΟΔΟΤΟΥΜΕ.

Ο εσωτεριστής που φθάνοντας σε κάποιο σημείο του δρόμου και βρίσκοντας
μιά γνώση προσπαθεί να την εκμεταλευτεί όπως ανέφερα προηγουμένως (μιλάω γιά κάθε είδος εκμετάλευσης όπως ζωγραφική, ποίηση,κάθε είδος καλλιτεχνία, κάθε είδος επιστήμης, εφευρέσεων, μοναδικές δημιουργίες κ.λ.π.),μπορεί κατά την κοινή αντίληψη να κάνει καλό στον εαυτόν του και στην ανθρωπότητα, όμως η αλήθεια είναι ότι ούτε στην ανθρωπότητα κάνει καλό δίνοντάς της έτοιμες γνώσεις, αλλά καί στόν ίδιο κάνει κακό
γιατί αποκτά την δέσμευση της εκμετάλευσης της γνώσης, πράγμα που του δημιουργεί φρενάρισμαστο να ακολουθεί τον δρόμο του. Το είδος του φρεναρίσματος εξαρτάται από το ποσοστό της δέσμευσής του που μπορεί να είναι και ολικό σταμάτημα γιά πλήρη εκμετάλευσης των γνώσεων.
Ποιό λοιπόν είναι το πραγματικό του κέρδος:::::::::::::::::
Είναι καθολικό ότι ΟΛΕΣ ΟΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΑΥΤΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ. Είναι όμως ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΜΟΝΟΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΤΙΣ ΒΡΙΣΚΕΙ ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΜΟΝΟΝ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΝΤΑΙ.
Τωρα θα ήθελα την γνώμη σας γιά το ΠΟΙΟΣ είναι πραγματικά ΣΩΣΤΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ και ΠΟΙΟΣ ΟΧΙ.

Φιλικότατα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Καραϊσκάκης
Νέο Μέλος


38 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2004, 12:51:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Καραϊσκάκης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προχωράμε πολύ καλά!!!
Ας μου επιτραπεί να διατυπώσω μια ανακεφαλαίωση, ένα συμπέρασμα που προκύπτει από το μέλος glinaaea, που νομίζω ότι πρέπει να το κρατήσουμε ως αξίωμα και έναν ΠΡΩΤΟ ΚΑΝΟΝΑ.

Ο πραγματικός Εσωτεριστής ερευνά χωρίς φραγμούς , και εκφράζει την έρευνά του μέσα από οποιοδήποτε τομέα του αρέσει. Οι Εσωτεριστές μπορεί να είναι παντού. Αυτό όμως που κυνηγάει ο Εσωτεριστής πίσω από την έρευνά του , δεν είναι η ίδια η έκφραση της Γνώσης ούτε η παροδική μορφή της, αλλά η ΠΗΓΗ της.

Αρα ο Εσωτεριστής ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΜΙΑ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΠΗΓΗ, ΜΙΑ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ , ένα Αρχέτυπο όπως θα έλεγε ο Πλάτωνας. Μπορούμε να το ονομάσουμε θεό , Ένα, Απόλυτο κλπ. Ο Εσωτεριστής έχει μια εσωτερική βεβαιότητα γι' αυτήν την Ύπαρξη με τις άπειρες μορφές. Αυτή η Ύπαρξη του έχει αποκαλυφθεί μέσα από την Τέχνη, τη Θρησκεία, την Επιστήμη, την ... μαγειρική όπως είπε ο ADMIN ή οπουδήποτε αλλού.
Του έχει αποκαλυφθεί με πολλές μορφές που μπορεί να κατανοήσει , και έτσι βλέπουμε έναν Χριστιανό Εσωτεριστή να λέει :"Είδα τον Χριστό" και έναν Βουδιστή Εσωτεριστή να λέει "Είδα τον Βούδα" και να εννοούν το ίδιο ακριβώς πράγμα. Όμως ο Πραγματικός Εσωτεριστής αναγνωρίζει ότι όλα αυτά είναι μορφές της ίδιας Ουσίας και γι' αυτό μπορεί να αναγνωρίζει την Αλήθεια παντού. Είναι αυτός που βλέπει το δέντρο και γι αυτό δεν ασχολείται να αντιπαραβάλει τα φύλλα μεταξύ τους. Προσπαθεί μόνο να κατανοήσει καλύτερα το δέντρο.
Ωχ πήρα πολύ φόρα, ας σταματήσω εδώ. Λοιπόν, συμφωνείτε με τον πρώτο κανόνα; Μπορεί να τον τροποποιήσουμε ή να τον συντομεύσουμε λίγο αλλά μπορούμε να το κάνουμε και αργότερα. Έχουμε πολύ δρόμο ακόμα......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2004, 12:55:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υ.Γ. Και μια παράκληση δεν είναι ο ZADOK αλλά η ZADOK (έτσι δεν είναι ZADOK;)


ΣΩΣΤΟ! Σκέφτηκα να προκύψει στη συνέχεια, μια και με το μέλος Καραϊσκάκης απλά δεν έχει τύχει να συνεβρεθούμε (αν δεν κάνω λάθος) σε κάποιο τόπικ.

Αγαπητέ glinaaea,

δεν μπορώ να πω ότι έχω κατανοήσει την τελευταία ιδιαίτερα παράγραφό σου.
Με δυσκολεύει μάλλον ο τρόπος σύνταξης, είναι και μεγάλο το ποστ... Εν πάσει περιπτώσει, νομίζω ότι αυτό που περιγράφεις ως ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗ, δεν υπάρχει (με την προϋπόθεση ότι έχω κατανοήσει τί γράφεις).

Αν δεν ακολουθείς τους νόμους του εσωτερισμού καμία αλήθεια δε θα σου φανερωθεί.
Οπότε δε μιλάμε για "Λάθος Εσωτεριστή", αλλά για "Γιαλαντζί"!!!


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

.Κανένας.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


98 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2004, 13:02:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους .Κανένας.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν δεν ακολουθείς τους νόμους του εσωτερισμού καμία αλήθεια δε θα σου φανερωθεί

Τι εννοεις νομους εσωτερισμου?
Υπαρχουν καπου γραμμενοι?


Φιλικα....Κανένας.

Γλυκια η ζωη και ο θανατος μαυριλα!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2004, 13:17:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου,

ειδικά στην περίπτωσή σου σημασία δεν έχει πού είναι γραμμένοι, αλλά πού τους έχεις εσύ γραμμένους...


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 29/02/2004 13:22:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

.Κανένας.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


98 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2004, 13:25:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους .Κανένας.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητέ μου,

ειδικά στην περίπτωσή σου σημασία δεν έχει πού είναι γραμμένοι, αλλά πού τους έχεις εσύ γραμμένους...


Πολυ εξυπνο! Μπραβο!

Γλυκια η ζωη και ο θανατος μαυριλα!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2004, 17:48:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσωτεριστής:
Είναι αυτός που αφουγκράζεται->επεξεργάζεται->κρίνει-->και προχωρά ακούραστα και ανεπιρέαστα απο "εξω" παράγοντες μέσα στη σιωπή..
Έτσι τον αντιλήφθηκα...
Για εμένα είναι αυτος που έχει καταφέρει απο το δικό του προσώπικο δρόμο να ονομαστεί εσωτεριστης αλλα δεν θεωρεί οτι του αξίζει αυτή η τιμή...

quote:
Και ίσως που ξέρετε κάποια στιγμή να φτιάξουμε και τη Διακήρυξη του Εσωτεριστή Διακήρυξη του Εσωτεριστή

Ο πραγματικός εσωτεριστής δεν χωρά σε καλούπια και διακηρύξης!Είναι μια ελεύθερη ψυχή που αναζητά ακριβώς αυτο,να είναι ελεύθερη για την αναζήτηση της αλήθειας..και της "εσω" και της "εξω"...
Φίλε όσες διακηρύξεις για τον εσωτεριστή και αν φτιάξουμε δεν πιστεύω οτι θα τον φτάσουμε ποτέ!

Φιλικά



Alma Libre....

Edited by - lencolas on 29/02/2004 17:49:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

matrx
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2004, 18:53:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους matrx  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Αν δεν ακολουθείς τους νόμους του εσωτερισμού καμία αλήθεια δε θα σου φανερωθεί
--------------------------------------------------------------------------------


Τι εννοεις νομους εσωτερισμου?
Υπαρχουν καπου γραμμενοι?


Φιλικα....Κανένας.


ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.ΦΙΛΕ ΚΑΝΕΝΑ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ ΟΠΟΙΟΣ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΟΜΟΥΣ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ;ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΛΕΜΕ ΠΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΒΙΝΤΕΟΠΑΙΧΝΙΔΙ ΠΟΥ ΑΝ ΔΕ ΤΟ ΠΑΙΞΕΙΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ ΤΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΩΝ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΦΤΑΣΕΙΣ ΩΣ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΙΣΤΑ.ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΥΣ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ.ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕ ΜΕ ΒΡΙΣΚΕΙ ΣΥΜΦΩΝΟ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2004, 18:58:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγγνώμη αγαπητέ matrx,

αλλά για σένα ο εσωτεριστής φυτρώνει αυτοφυώς;;;

Έχεις την εντύπωση ότι η ατραπός περιμένει κι όποιος θέλει εισέρχεται, όποιος θέλει αφήνει τα περιττώματά του και φεύγει;;;

Για κάντο... Κι έλα μετά να μας δείξεις τον τρόπο, να τον μάθουμε κι εμείς οι αδαείς.

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy