ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Η Ενέργεια που εκπέμπουμε...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
inandabove
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2004, 13:56:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους inandabove  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος inandabove  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχάς, καλησπέρα σε όλους!
( Ζητώ συγγνώμη προκαταβολικά αν υπάρχει παρόμοιο θέμα, έψαξα αλλά δεν βρήκα αυτό ακριβώς που θα ήθελα να συζητήσουμε εδώ πέρα).

Θα ήθελα την γνώμη σας και την ανταλλαγή απόψεων σχετικά με την ΕΝΕΡΓΕΙΑ που εκπέμπουμε,ανταλάσσουμε,δεχόμαστε ή "κλέβουμε" εκούσια ή ακούσια από τους ανθρώπους που μας περιβάλλουν.

Θετική ή αρνητική, η ενέργεια που εκπέμπει κάποιος είναι πολλές φορές αρκετή να μας ανυψώσει ή, αντιθέτως, χωρίς καμία φανερή αιτία, να μας καταρρακώσει, κυρίως όταν βρισκόμαστε σε στιγμές αδυναμίας και οι άμυνες μας- η ίδια η ενέργεια μας- είναι "πεσμένες". Σε ορισμένες περιπτώσεις, μάλιστα, παρατηρείται αληθινή "πάλη" επιβολής της ενέργειας κάποιου εις βάρος του άλλου, συνήθως με την προσπάθεια "κλοπής" της θετικής ενέργειας του δευτερου.

Θα ήθελα να συζητήσουμε το θέμα αυτό τόσο σε θεωρητικό όσο και σε πρακτικό επίπεδο, με την αναφορά σε καθημερινά περιστατικά και προσωπικές εμπειρίες.

Θα επανέλθω λείαν συντόμως και με τις δικές μου.

Ευχαριστώ!

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2004, 23:42:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xμ... κοίτα και δω,έτσι για να πάρεις μια ιδέα!
Αν το πρόσεξες και δε σου κάνει,ζητώ συγγνώμη!
/topic.asp?TOPIC_ID=3205

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

inandabove
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 12:36:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους inandabove  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος inandabove  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ για το link, Darkangel..
Δυστυχώς, "this page is currently unavailable"...??!!
Ουφ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2004, 23:24:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ευχαριστώ για το link, Darkangel..
Δυστυχώς, "this page is currently unavailable"...??!!
Ουφ!


/forums/topic.asp?TOPIC_ID=3205
Για δοκίμασε τώρα...

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"


Edited by - Darkangel_78 on 12/05/2004 23:31:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mare_orientalis
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2004, 00:39:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mare_orientalis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξεκίνησα κι εγώ το ίδιο θέμα πριν 3-4 μέρες στο ΠΑΡΑΞΕΝΟ με τίτλο "βρικόλακες". Μιλούσα ακριβώς για το ίδιο πράγμα. Για κάποιο λόγο,
όμως θεώρησαν ότι αυτό το θέμα υπάρχει... Τι να πω...

Mare Nostrum, Mare OrientalisΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2004, 03:48:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...καμμια σχεση,σκοτεινε μου, αγγελε...

αλλο η χημεια των ανθρωπων..και αλλο η αυρα...τους...

ΑΛΛΟ ΤΟ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΤΟ ΑΛΛΟ.
ΟΠΩΣ + ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ...
ΕΧΜ...ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΟΥΝ "ΟΙ ΒΡΥΚΟΛΑΚΕΣ"
ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΟΝ...ΘΕΜΑ;
ΑΝ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΒΡΥΚΟΛΑΚΕΣ...
ΨΑΞΟΥΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ.. mare_orientalis

-με το ζορι στην ψυχη...το αχλαδοτυρο...-
(+αυτο ΝΑΙ!ειναι κακια...:)

ΤΩΡΑ ΑΝ ΣΚΕΦΤΩ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕ ΟΣΑ ΑΝΟΙΞΑΝ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΠΝΕΥΜ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ/ΑΛΛΑ ΠΑΡΕΜΕΙΝΑΝ...ΘΑ "ΣΑΛΤΑΡΩ"..
ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩ...Ν.ΚΙ ΟΙ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ...ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ..
ΚΙ ΑΥΤΟ ΤΑ ΛΕΕΙ...ΟΛΑ....(ΑΔΥΝΑΜΙΕΣ,ΕΛΕΙΨΗ ΧΡΟΝΟΥ,ΕΛΛΕΙΨΗ ΑΜΕΣΗΣΑΝΤΙΛΗΨΗΣ,ΠΑΘΗ,ΤΟΛΜΗ+ΓΟΗΤΕΙΑΚΛΠΚΛΠΚΛΠ)

ΑΛΛΟ ΟΙ ΣΧΕΣΕΙΣ...ΚΑΙ ΔΗ ΟΙ ΕΡΩΤΙΚΕΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΠΕΜΠΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΕΠΕΜΨΕ Η ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΑΓΓΕΛΟΣ..
ΚΑΙ ΑΛΛΟ Η ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Η ΦΙΛΗ(ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ:)inandabove...
ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΝΥΠΑΡΧΕΙ ΗΔΗ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΦΙΛΗΣ ELIXIR .."ΑΔΕΡΦΕΣ ΨΥΧΕΣ"...(ΤΟ ΘΥΜΑΣΑΙ,ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ... ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ....+ΚΑΤΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΠΕΡΑΝ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΣΕΛΙΔΩΝ..:)
ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΘΕΜΑ...ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ..ΕΩΣ ΒΑΜΠΙΡΙΣΜΟΥ..
ΙΣΩΣ ΕΚΕΙ ΚΟΛΛΑΝΕ ΟΙ ΒΥΚΟΛΑΚΕΣ...ΜΑ ΕΚΕΙΝΟΙ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ..
ΕΧΜ....

ΑΥΤΑΑΑ.
(ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΩΣ "ΙΔΙΟ"!/ΟΜΩΣ ΘΑ ΠΩ ΠΑΛΙ ΤΟ ΙΔΙΟ :ΑΧΛΑΔΟΤΥΡΟ..ΤΟ ΠΟΛΥ-ΠΟΛΥ: ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ...
ΤΙΠΟΤΕ "ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ" ΑΠΛΑ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ..Η ΠΙΚΡΗ)




Technoshamanism
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κούφια Γη
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2004, 18:42:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κούφια Γη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σήμερα διάβαζα στο myst ένα άρθρο για την αύρα. Μου έκανε εντύπωση μια επισήμανση, οτι όταν νιώθουμε άσχημα οταν είμαστε κοντά σε κάποιον ή ακόμη και όταν του μιλάμε στο τηλέφωνο ,μετέπειτα ίσως νιώθουμε αδιάθετοι ή κάποια εξάντληση. Αυτό έλεγε, οτι πηγάζει απο την αρνητική ενέργεια του άλλου και θα μπορούσαμε να το εμποδίσουμε αν είχαμε αναπτύξει μια ασπίδα προστασίας. Πως γίνεται αυτό δεν έλεγε. Αν κάποιος γνωρίζει ας μας πει.

Ένα ξέρω, οτι δε ξέρω τίποτα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2004, 16:35:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...καμμια σχεση,σκοτεινε μου, αγγελε...αλλο η χημεια των ανθρωπων..και αλλο η αυρα...τους...


Σωστά φίλτατη ΑΤΜΑ...
Να λοιπόν ένα θέμα που ..ξέθαψα για την αύρα!
Αν δε σας κάνει,παρατάω τις προσπάθειες!!!
Του καλού μας φίλου Avatargr:
/forums/topic.asp?TOPIC_ID=473
Όπως και να'χει το πτάγμα,καλό είναι να κοιτάμε και τα θέματα με τριψήφιο αύξοντα αριθμό,έτσι δεν είναι?

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2004, 21:00:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...στη συνέχεια ας φαντασιώνεται συχνά ότι καλύπτεται απο ένα αδιαπέραστο χρυσό κουκούλι. Οσο περισσότερο κάνει αυτήν την άσκηση καθημερινά(5 λεπτά το πολύ)τόσο καλύτερα καθώς το κουκούλι αποκτά με τη συνεχή επανάληψη πραγματική δύναμη προστασίας...

Αυτό είναι ενα απόσπασμα απο το mail κάποιου καλού φίλου , ο Θεος να ειναι μαζι του, και νομιζω οτι απαντάει σε αυτα που ρωτάς Κούφια Γη!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κούφια Γη
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2004, 22:05:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κούφια Γη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκτός του οτι καθημερινά και πλείστες φορές αναρωτιέμαι αν ονειρεύομαι, για να πετύχω συνειδητό ονείρεμα ,τωρα θα φαντασιώνομαι και οτι βρίσκομαι σε κουκούλι!!Δύσκολη ζωή..!!

Ένα ξέρω, οτι δε ξέρω τίποτα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2004, 02:02:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
... εχουν αναφερει ακριβως το ιδιο..
τουλαχιστον τρεις φορες...τρεις διαφορετικοι ανθρωποι..με ενα κοινο σημειο....
την ασπιδα πρστασιας της μεθοδου σιλβα..

θεωρω πως ειναι κατι εντελως τεχνιτο και οποιος εχει την ικανοτητα να "βλεπει"....μπορει να διακρινει ενα παραξενο..."κορδωμα" ...
σαν το παγωνι που δειχνει τα χρωματα του...-

σημασια εχει "να βρεις τον τροπο" να προστατευεσαι "φυσικα".
δηλαδη:
να μην χρειαζεται να "δημιουργησεις"...
Ασπιδα!
απλα να την εχεις/'η τουλαχιστον... να ξερεις τι ακριβως συμβαινει με τις ανταλλαγες ενεργειων.


-σκοτεινε μου αγγελε...εχεις αλλη μια-τριτη- ευκαιρια..:Ρ)
ο λογος...
υπαρχει διαφορα ζητηματος καλη μου.

εδω:

quote:
Θα ήθελα την γνώμη σας και την ανταλλαγή απόψεων σχετικά με την ΕΝΕΡΓΕΙΑ που εκπέμπουμε,ανταλάσσουμε,δεχόμαστε ή "κλέβουμε" εκούσια ή ακούσια από τους ανθρώπους που μας περιβάλλουν.

εκει:

quote:
BOROUME NA DOUME THN AYRA ?????
BOROUME NA DOUME TON AYLO KOSMO POU YPARXEI (EAN YPARXEI) ????
BOROYME NA BLEPOUME THN YLH KAI MESA APO AYTHN NA DOUME OTI KRIBETAI PISW APO AYTHN ?????

εχμ....καλυτερα να συνεχισουμε ως εχει/δεν νομιζεις;

ωραιο το θεμα που "ξεθαψες"..αλλα εκει θα μπορουσαμε απλα να συνεχισουμε την εκει κουβεντα.-)




Technoshamanism
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
morent11
Πρώην Συνεργάτης


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2004, 16:56:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morent11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλη εβδομαδα σε ολους

Η ψυχη καθως εισερχεται στους κοσμους των διαστασεων, στους κοσμους της υλης, διαμορφωνει τα διαφορα σωματα της.Αυτα ακριβως τα σωματα πρεπει να συντηρηθουν και να διατηρηθουν, ωστε να μπορεσει να εκπληρωσει τον σκοπο για τον οποιο ενσαρκωθηκε.Για αυτον τον λογο δημιουργει γυρω απο το καθε σωμα ενα δευτερο ενεργειακο πανομοιοτυπο αντιστοιχο, μεσα απο το οποιο παραλαμβανει ενεργεια(το σωμα) απο την παγκοσμια πηγη.Οταν η αναγκη για ενεργεια ενος σωματος,ας πουμε του παχυλου, κορεστει, τοτε το ενεργειακο του,αιθερικο αντιστοιχο αποβαλει το 'περισευμα' μεσα απο τα κεντρα σε ροες σχηματιζοντας αυτο που ονομαζουμε αυρα.Η ενταση της αυρας υποδηλωνει την κατασταση υγειας του ανθρωπου και οδηγει ανθρωπους που ειναι ικανοι στο να την βλεπουν να αναγνωριζουν διαταραχες πανω σε αυτην που προερχονται απο διαφορες ασθενειες υλικες ή ψυχικες.

Δεδομενου οτι αυρα αποτελει ενα φυσικο προστατευτικο καλυμμα,για το παχυλο σωμα, θεωρητικα, καμια ασθενεια δεν μπορει να μπει απο εξω προς τα μεσα, αλλα η ασθενεια διαμορφωνεται μεσα μας.Παρ'ολ' αυτα ο ανθρωπος με τον τροπο που σκεφτεται, αισθανεται και ενεργει δημιουργει σχισιματα στο φυσικο προστατευτικο καλυμμα της αυρας, με αποτελεσμα να εχουμε λυση της συνεχειας του, διαροη ενεργειας προς τα εξω, αναλογη με αυτη της αιμοραγιας.Αυτη η ενεργεια αποτελει τροφη για οσους την χρειαζονται ειτε αυτες ειναι σκεπτομορφες, ειτε διαφορες οντοτητες οι οποιες τρεφομενες απο αυτην την συγκεκριμενη υλικη ανθρωπινη παρουσια δημιουργουν σχεση εξαρτησης μαζι της.

Είναι δυσκολο να προσεγγισει ο ανθρωπος το τροπο λειτουργιας του αιθερικου του σωματος εάν δεν εχει προηγηθει η γνωση του τι είναι και πως λειτουργει το Αγιο Πνευμα. Εντουτοις η συζητηση που εχει διεξαχθει εως τωρα μας δινει την αφορμη να πλησιασουμε οσο γινεται περισσοτερο μιας και τιποτε δεν μπορει να κατανοηθει εάν δεν εχει πρακτικη εφαρμογη στην καθημερινοτητα μας.

Η ανθρωπινη τοποχρονικη προσωπικοτητα δεν είναι τιποτε άλλο απ’το συνολο των μορφοποιημενων σκεψεων,συναισθηματων και την εκφραση αυτων .Οι διαφορες μορφες που ο ιδιος δημιουργει αλλοτε συνειδητα κι αλλοτε ασυνειδητα είναι εμποτισμενες τοσο από νοητικη οσο και από ψυχικη υλη.Η ποιοτητα τους εγκειται στην συνειδητοτητα της αιτιας και του σκοπου της δημιουργιας τους.Γεγονος είναι ότι οτιδηποτε γεννιεται δεν θελει να πεθανει, εάν πρωτα δεν ολοκληρωσει τον κυκλο του, δηλαδη εκπληρωσει τον σκοπο για τον οποιο εχει δημιουργηθει.Για να διατηρηθει εως οτου εκπληρωσει το σκοπο της μια τετοια ενεργειακη σκεπτομορφη χρειαζεται τροφη.Η τροφη όμως δεν μπορει να είναι σαντουιτς ψωμιου, αλλα μονο ενεργεια ιδιας ποιοτητας.Απο που αλλου θα βρει τροφη αν όχι από τον δημιουργο της;Σαν παιδι που τρεφεται μεγαλωνει και μαζι με αυτή και η αναγκη της για μεγαλυτερη ποσοτητα τροφης.Η ανθρωπινη υλικη παρουσια που την εχει δημιουργησει δεν εχει ανεξαντλητα αποθεματα ενεργειας,παρα μονον εάν εχει προσβαση στην πηγη αυτης…κι ετσι ο ανθρωπος νιωθει αδυναμος,αδειος…

Ο αδυναμος ανθρωπος προσπαθωντας να εξισορροπησει (υποσυνειδητα) το δυναμικο του, αντλει αιθερικοτητα από ισχυροτερους ανθρωπους γυρω του, οι οποιοι μαλιστα αισθανονται ικανοποιηση,(όπως η μητερα που βυζαινει το μωρο της), όταν και εφοσον διαθετουν ικανα αποθεματα, διαφορετικα ο δοτης αισθανεται δυσφορια.Ετσι δημιουργουνται οι συμπαθειες και αντιπαθειες, μεσα στην κοινωνια μας…

Φυσικα ο κοινος ανθρωπος, ο μη εκπαιδευμενος, δεν διαθετει τετοιο δυναμικο αιθερικοτητας-ζωϊκοτητας, ώστε να μην εξαντλειται, όταν καποιοι του αποροφουν υποσυνειδητα την ενεργεια ή όταν ο ιδιος από ματαιοδοξια και εγωϊστικα την προσφερει σε αλλα ατομα,που συνηθως νομιζει,ότι αγαπα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2004, 18:41:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά και χαρά!

Πολύ χρήσημα τα οσα μας λές αγαπητέ morent11, θα ήθελα να μου πεις να δεν σου κανει κόπο , πως μπορουμε να προστατευφθουμε απο αυτη την κατασταση , πως δηλαδη θα καταφέρουμε να μην χάνουμε τοση ενεργεια?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morent11
Πρώην Συνεργάτης


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2004, 14:23:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morent11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα

αγαπητε Crystal Tear συγνωμη για το αργοπορημενο του μηνυματος μου,αλλα ο χρονος ειναι πολυ περιορισμενος.Οσον αφορα το ερωτημα σου, μακαρι να ειχα μια απαντηση που θα καλυπτε εσενα και οχι τοσο αυτη καθ'εαυτη την ερωτηση σου...

Αιτια είναι,όπως αναφεραμε πιο πανω, ο τροπος με τον οποιο σκεφτομαστε,νιωθουμε,ενεργουμε.Αν οντως διαπιστωσουμε ότι αυτος ο τροπος δεν είναι ωφελιμος για εμας τοτε αυτόν πρεπει να αλλαξουμε…

Δεν υπαρχει κανενα μαγικο ραβδι που θα μας μεταμορφωσει σε κατι που επιζητουμε.Οπως ολα τα πραγματα χρειαζεται εργασια.Εν προκειμενω εργασια με τον εαυτο μας.Μια εργασια που θα μας επιτρεψει να τον γνωρισουμε,να κατανοησουμε την λειτουργια της υπαρξης του και ετσι να τον αποδεχθουμε ,να τον αγαπησουμε .Τοτε μονον μπορουμε να διαμορφωσουμε μια προσωπικοτητα που θα δεχεται οσα ειναι προορισμενη να δεχθει.Αυτη η εργασια λαμβανει χωρα μεσα στην καθημερινοτητα μας.Η ορθη χρηση των θειων δωρων της σκεψεως και του λογου ειναι απαραιτητη σε τουτο το αθλημα.
Ολες οι εσωτερικες σχολες και θρησκειες εχουν διαφορα γυμνασματα κυριως του νου, που υπηρετουν τον παραπανω σκοπο.Τιποτε ομως δεν μπορει να δωσει στον Ανθρωπο τα ηνια, παρα μονον η ενσυνειδητη εργασια του προς την κατευθυνση αυτη.Οπως ειπε ενας σοφος ανθρωπος μοιαζει τουτη η ενεργεια με ενα ποταμι που εχει ενα φραγμα.Εαν θελουμε να ποτισουμε τον κηπο μας παιρνουμε νερο απο ενα ρυακι...

Παθη,βιαιοι κραδασμοι,συναισθηματα ακυβερνητα κατασπαταλουν την ενεργεια του ανθρωπου δημιουργωντας φοβερα στοιχειακα που πληθαινουν το κακο και φορτιζουν δυσαρεστα το χωρο μας.Και τουτα,την στιγμη που θα επρεπε να προαγουν το φαινομενο της ζωης καθιστωντας ετσι τον ανθρωπο συνδημιουργο...
Ο ορθολογιζομενος ανθρωπος θα πρεπει να προσπαθησει να μαθει το πως θα κυβερνησει αυτους τους κραδασμους των διαφορων του σωματων και πως θα ελεγξει την επιδραση αυτων πανω στα αιθερικα αντιστοιχα τους.

Απειρες οι στιγμες της καθημερινης βιοτης μας που μας καλουν να αναλαβουμε αυτην την δραση.
'Αγαπη ειναι η αληθεια' ειπες πολυ σοφα.Πραγματι μεσα απο την αγαπη μπορει ο ανθρωπος να απλωθει,να δεχθει,να νιωσει ελευθερος και δυνατος.Κι ομως η αγαπη εμπεριεχει την συγχωρεση.Ποσες φορες την ημερα δεν ερχομαστε σε επαφη με ανθρωπους που δεν ξερουν το τροπο να ζητησουν συγνωμη;Κρινουμε αυτους διχως να μπορουμε να μπουμε στην θεση τους.Αν πραγματι μπορουμε να μπουμε στην θεση τους τοτε κατανοουμε.Οταν κρινουμε προβαλουμε την προσωπικοτητα μας.Και τουτο πραγματι ειναι απλωμα αλλα χωρις κατανοηση ειναι προβολη κι οχι συνειδητο απλωμα.

Αγαπητε Crystal Tear αναρωτησου:ποσο καλα γνωριζεις τον εαυτο σου;Προσπαθησε να απαντησεις σε αυτό το ερωτημα και θα παρεις την απαντηση και την καθοδηγηση που χρειαζεσαι…

Σε μια ομιλια του ο Σρι Σατυα Σαι Μπαμπα ελεγε:"Οταν ο μαθητης κανει ολα οσα μπορει, προετοιμαζοντας και εξαγνιζοντας τον εαυτο του,τοτε ο Δασκαλος(ορατος ή αορατος) θα φανερωθει.Αν χρειαστει, ο θεος ο ιδιος θα γινει ο Δασκαλος σου."


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2004, 14:32:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστώ πολυ morent11!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

inandabove
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2004, 17:06:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους inandabove  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος inandabove  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα! Ευχαριστώ όλους τους φίλους που συνεισφέρουν στο topic και ζητώ συγγνώμη για την απουσία μου αυτές τις μέρες..Παρακολουθούσα την εξέλιξη αλλά δεν είχα τον απαιτούμενο χρόνο για να απαντήσω.

Φίλε Mare_Orientalis, έχεις δίκιο, τα topics μας πραγματεύονται το ίδιο θέμα με την μόνη -μικρή ίσως- διαφορά ότι σκοπός μου στο παρόν topic είναι να συζητήσουμε για την ανταλλαγή ενέργειας σε όλες της τις εκφάνσεις, τόσο δηλαδή την άντληση της ενέργειάς μας από τρίτους (όπως περιγράφεις στους " βρικόλακες" ), όσο και στην πρόσληψη ενέργειας στη θετική της μορφή.

Διάβασα το topic σου με μεγάλο ενδιαφέρον και, κυρίως, την εμπειρία που περιγράφεις στο τρένο..Είχα κι εγώ μια παρόμοια εμπειρία (μέσα στο τρένο!!!) με την κοπέλα που ήρθε και κάθησε απέναντι μου. Από την στιγμή που κάθησε, ένιωσα το βλέμμα της έντονα καρφωμένο πάνω μου, σε σημείο που άρχισα να αισθάνομαι δυσφορία και να δυσκολεύομαι να αναπνεύσω. Επειδή αυτό συνέχιζόταν καθ' όλη τη διάρκεια της διαδρομής, θεώρησα ότι πρέπει να κάνω κάτι για να ξεφύγω από το οπτικό της πεδίο, αλλά αυτό στάθηκε αδύνατον λόγω ελλειψης χώρου. Στο τέλος, και αισθανόμενη ότι κατά κάποιον τρόπο με έχει απομυζήσει πλήρως (πρώτη φορά μου συνέβαινε κάτι τέτοιο), σήκωσα το βλέμμα μου και την κοίταξα κατάματα. Όπως περίμενα, δεν τράβηξε το βλέμμα της (που πρέπει να σημειώσω, δεν ήταν βλέμμα θαυμασμού ή ζήλειας από γυναίκα προς γυναίκα..)οπότε και ακολούθησε μια...πάλη βλέμματος (ενεργειών,ίσως??)χωρίς καμιά από τις δυο μας να υποχωρεί. ΄Ωσπου..της χαμογέλασα (το τελευταίο μου όπλο)και τότε αυτή κατέβασε το βλέμμα της, στριφογύρισε στη θέση της, και για το υπόλοιπο της διαδρομής κοιτούσε...το πάτωμα. Εγώ, από την άλλη, ένιωσα σιγά σιγά να ανακτώ τις δυνάμεις μου, η αναπνοή μου επανήλθε σε φυσιολογικούς ρυθμούς, και όταν επιτέλους κατέβηκα απ' το τρένο, ένιωσα σαν να ξεφορτώθηκα ένα τεράστιο βάρος..
Αυτά, όσων αφορά σχετικές εμπειρίες "κλοπής" ενέργειας.

΄Οσων αφορά το εκούσιο ή ακούσιο "αλισβερήσϊ" ενεργειών, την φυσική ανάγκη όλων μας για ενέργεια και τον "αντίκτυπο" αυτής μας της ανάγκης στις μεταξύ μας ΄σχέσεις, με κάλυψε ο φίλος MORENT11!:

QUOTE FROM MORENT11: "Ο αδυναμος ανθρωπος προσπαθωντας να εξισορροπησει (υποσυνειδητα) το δυναμικο του, αντλει αιθερικοτητα από ισχυροτερους ανθρωπους γυρω του, οι οποιοι μαλιστα αισθανονται ικανοποιηση,(όπως η μητερα που βυζαινει το μωρο της), όταν και εφοσον διαθετουν ικανα αποθεματα, διαφορετικα ο δοτης αισθανεται δυσφορια.Ετσι δημιουργουνται οι συμπαθειες και αντιπαθειες, μεσα στην κοινωνια μας…

Φυσικα ο κοινος ανθρωπος, ο μη εκπαιδευμενος, δεν διαθετει τετοιο δυναμικο αιθερικοτητας-ζωϊκοτητας, ώστε να μην εξαντλειται, όταν καποιοι του αποροφουν υποσυνειδητα την ενεργεια ή όταν ο ιδιος από ματαιοδοξια και εγωϊστικα την προσφερει σε αλλα ατομα,που συνηθως νομιζει,ότι αγαπα."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2004, 17:57:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tτυχερή στάθηκες inandabove μια παρόμοια εμπειρία αναφέρει η Ντιόν Φορτσουν στο βιβλίο την Ψυχική Αυτοάμυνα, καλό θα ήταν να το διαβάσεις αν θες, ξέρεις η απόφαση να κοιτάξεις κάποιον δυνατότερο από εσένα θα μπορούσε να είναι καταστροφική για εσένα , το καλύτερο που έχεις να κανείς σε αυτές τις περιπτώσεις, πάντα σύμφωνα με την αείμνηστη Ντιον Φόρτσουν είναι, να κοιτάς τον αντίπαλο σου ανάμεσα στα φρύδια και όχι στα μάτια…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2004, 10:34:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
Σε χαιρετώ inandabove.
Αρκετά όμορφο το θέμα σου και εδώ θα ήθελα να σου πω καλή μου την αλήθεια. Μου θύμισε εκείνο που λέγαμε παλαιότερα: <<Σαν μηχανή είναι το ανθρώπινο σώμα...>>
Ναι και επάνω σε τούτο το "θεϊκό τέλειο μηχάνημα" θα αρκεστώ μόνο να γράψω για να καταθέσω την αποψή μου για την ενέργεια που εκπέμπει.

Φυσικά με βρίσκουν ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΥΜΦΩΝΗ οι προηγηθείσες απαντήσεις του morent11 και για αυτόν τον λόγο δεν θα αναλύσω τα υψηλότερα ενεργειακά επίπεδα εκπομπής που ήδη πολύ κατατοπιστικά το έκανε, μα θα σταθώ στο υλικό μας σώμα που είναι και ο "βαρύτερος" ο τελικός (σβόλος χαμένης ενέργειας) που μας λένε όλοι οι Μεγάλοι Διδάσκαλοι.

Όλα, τα πάντα, είναι ενέργεια καθώς μας το απέδειξε ο Αϊστάην, αλλά και ο morent11 πάλι, από το πρώτο του post μας δίνει να καταλάβουμε, πολύ απλά και από την δεύτερη φράση του κιόλας.

Ναι η ψυχή/πνεύμα είναι ενέργεια, η ύλη επίσης είναι ενέργεια κι όλα, τα πάντα αντλούν την ενέργειά τους από την Θεία Ουσία για να σχηματισθούν και ανάλογα με την εκάστοτε θέση, που κατέχει το κάθε ένα -από ετούτα τα πάντα- στο σύμπαν να αντλεί την ανάλογη ενέργεια.
Ας το δούμε όμως σαν παράδειγμα: Το νερό καθώς διαπερνάει τη Γη, τα πετρώματα για να εμφανιστεί στη πηγή, μεταφέρει πολλά από αυτά τα στοιχεία της Γης. Έτσι και η ενέργεια καθώς προβάλετε (ρέει) μέσα από τα διάφορα ενεργειακά επίπεδα του σύμπαντος κόσμου, μεταφέρει όλα εκείνα που την μορφωποιούν εώς να γίνη ύλη, σωμα.
Τώρα λοιπόν -σε πρώτη πάντα εκπομπή στην ύλη- εκπέμπουμε εκείνη την ενέργεια που μας διαμόρφωσε σαν υλικά σώματα ( ήταν δικό μας έργο ). Κατόπιν δε ανάλογα και το που σαν ψυχές/πνεύματα ΕΜΕΙΣ έχουμε ανοίξει τον δίαυλο ζωής (τσάκρας εκπομπής) επικοινωνίας εκπέμπουμε από την αρχική, την διαμορφωθείσα του υλικού μας σώματος. Αλλά φυσικά διαμορφωμένει αρκετά ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΑΝΑΛΟΓΑ από ποια πνευματική έδρα (τσάκρας) εξέρχεται...
Πιστεύω καλοί μου φίλοι να μην σας μπέρδεψα, μα, είναι αρκετά εύκολο να κατανοήσουμε. Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ (τσάκρας) ΟΠΟΥ ΕΚΠΕΜΠΕΙ...
Έτσι καλό θα ήταν για ΕΜΑΣ που είμαστε ΕΣΩ να προσπαθούμε να κλείνουμε όλο και κάποιο χαμηλό τσάκρας...
Σε χαιρετώ inandabove
Σας χαιρετώ με εκτίμηση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2004, 01:40:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα!

εξίσου σημαντική με την προστασία από "βρυκόλακες" είναι και η προσπάθειά μας να μπορούμε να αντιλαμβανόμαστε πότε βρισκόμαστε σε κίνδυνο.
όταν αρχίζει να ρέει προς τα έξω χωρίς την συνειδητή συγκατάθεση μας η ενέργειά, τότε ίσως είναι ήδη αργά, γιά τη δεδομένη στιγμή.
πολλές φορές έχω βρεθεί σε κατάσταση, που νιώθω ότι μου ρουφάν την ενέργεια. συνήθως περνά κάποιο χρονικό διάστημα και αντιλαμβάνομαι τι συμβαίνει, αφού όμως έχω νιώσει κάπως αδύναμα ή άσχημα. όντας αποδυναμωμένη, αντιμετώπιζα δυσκολία να προστατευτώ, έπρεπε να χρησιμοποιήσω γρήγορα ό,τι μου είχε απομείνει και με αμφίβολη επιτυχία.

αναπτύσσοντας την ικανότητα να "διαβάζεις" την πρανική διάθεση του ατόμου απέναντί σου, πριν ακόμη αρχίσει η συνδιαλλαγή των ενεργειών, σε βοηθά να αποτρέψεις την ενεργειακή απώλεια πολύ πιό εύκολα.

περιγράφω παρακάτω τον τρόπο, που έχω χρησιμοποιήσει και έχει αποδώσει:

όταν συναντάω κάποιο άτομο γιά πρώτη φορά, στέκομαι αρχικά σε κάποια απόσταση, δεν πολυμιλώ αλλά χαμογελώ και παρατηρώ. δηλαδή θέτω τον εαυτό μου σε αυτό, που στους υπολογιστές θα περιγράφαμε ως safe mode, στάση που μπορεί να περιέχει πχ. ένα χαμόγελο, μιά χειραψία, ή ο,τιδήποτε, αλλά σε κάθε περίπτωση κάτι, που δεν εμπλέκει την αντίδραση του άλλου, ως αποδοχή ή ως απόρριψη: "Εγώ θα χαμογελάσω και θα του σφίξω το χέρι, όποιος κι αν είναι, ότι κι αν είναι". Αποφεύγω τις εντάσεις, προχωρώ αργά και εξερευνητικά και μόλις παρατηρήσω ότι κάτι δεν πάει καλά, κάποια νευρικότητα ή κούραση, προσπαθώ να απομακρυνθώ γιά λίγο -φυσικά ή νοητικά- από το άτομο, διατηρώντας όμως απέναντί του την ίδια στάση -ευγένειας και χαλαρότητας- συσκέπτομαι με τον εαυτό μου, και ξαναξεκινώ την επαφή με ανανεωμένη δύναμη.

η ασπίδα -ή το safe mode- είναι λοιπόν γιά μένα μιά ανεξάρτητη από το άλλο άτομο απέναντί μου κατάσταση ελαφρώς χαρούμενης και ευχάριστης διάθεσης, ευγένειας και πραότητας, δηλαδή μιά κατάσταση, που επιθυμώ να ισχύει γιά τον εαυτό μου πάντα.
όταν κάτι προσπαθήσει να σπάσει την ασπίδα θα το αντιληφθώ, γνωρίζοντας πολύ καλά την ασπίδα, άρα και τον τρόπο, που θα κρουσθεί από τον αντίπαλο.
να σου πάρουν κάτι, που είχες και έχεις πάντα, και που γνωρίζεις πολύ καλά ότι είναι δικό σου, δεν είναι εύκολο.
ο κίνδυνος έρχεται όταν απερίσκεπτα προχωράς σε άγνωστο έδαφος, στο έδαφος του άλλου ή όταν ύπάρχει προσποίηση από την πλευρά σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

inandabove
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2004, 16:17:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους inandabove  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος inandabove  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι/φίλες crystal tear, zezmperg και λίλιθ, ευχαριστώ για την συνεισφορά σας, είναι πολύτιμη!

QUOTE (λίλιθ) : "όταν συναντάω κάποιο άτομο γιά πρώτη φορά, στέκομαι αρχικά σε κάποια απόσταση, δεν πολυμιλώ αλλά χαμογελώ και παρατηρώ. δηλαδή θέτω τον εαυτό μου σε αυτό, που στους υπολογιστές θα περιγράφαμε ως safe mode, στάση που μπορεί να περιέχει πχ. ένα χαμόγελο, μιά χειραψία, ή ο,τιδήποτε, αλλά σε κάθε περίπτωση κάτι, που δεν εμπλέκει την αντίδραση του άλλου, ως αποδοχή ή ως απόρριψη: "Εγώ θα χαμογελάσω και θα του σφίξω το χέρι, όποιος κι αν είναι, ότι κι αν είναι".

Την ίδια ακριβώς στάση υιοθετώ κι εγώ φίλη λίλιθ, σε καινούριες γνωριμίες...Μία "ασφαλής" αλλά ταυτόχρονα κοινωνική προσέγγιση, ώσπου να αναγνωριστούν οι προθέσεις του άλλου.

Θα ήθελα επίσης να υπογραμμίσω τη σημασία του χαμόγελου, σε ενεργειακό επίπεδο. Καθ' 'οτι ένα ειλικρινές χαμόγελο εκλαμβάνεται πάντα ως ένδειξη συμπάθειας/αποδοχής/καλής διάθεσης (και κατ' επέκτασην, θετικής ενέργειας), ακόμα και σε περιπτώσεις όπου το άλλο πρόσωπο είναι αρνητικά προδιαθετιμένο, είναι ικανό (ένα χαμόγελο) να ανατρέψει τις ισορροπίες, και να βοηθήσει στην εισροή θετικής ενέργειας.
( Στην ενεργειακή πάλη που περιέγραψα σε προηγούμενο μήνυμα, επί παραδείγματι, παρατήρησα ότι ένα απλό χαμόγελο έπαιξε καταλυτικό ρόλο στο "γκρέμισμα" της όποιας άμυνας του "αντιπάλου" ).

...If in doubt, SMILE!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy