ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΥΠΕΡΟΨΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
free soul
Νέο Μέλος


36 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2004, 07:20:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους free soul  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΧΕΤΕ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΚΑΤΕΧΕΤΕ ΤΗ ΓΝΩΣΗ? ΤΟ ESOTERICA ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ FORUM ΑΕΝΑΗΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ...ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΝΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΩΝ ΚΑΙ ΑΚΛΟΝΗΤΩΝ ΑΝΤΙΛΗΨΕΩΝ! ΔΙΑΒΑΖΩ ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΑΛΑΖΟΝΙΚΕΣ, Η ΓΝΩΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΤΑΠΕΙΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΥΠΕΡΟΨΙΑ. ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΟΠΩΣ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΕ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΑΛΗΘΙΝΟ Η ΣΩΣΤΟ. ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΠΑΝΩ ΑΠ'ΟΛΑ - ΕΙΝΑΙ Η ΠΕΜΠΤΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ! ΑΦΗΣΤΕ ΤΗΝ ΕΙΡΩΝΙΑ ΚΑΙ ΑΣ ΜΟΙΡΑΣΤΟΥΜΕ ΤΗ ΓΝΩΣΗ...

Ο δρόμος προς τον εσωτερικό κόσμο είναι αφάνταστα πλατύς. Αρκεί να τον ονειρεύεσαι και η ψυχή σου θα νιώθει τη γαλήνη και τη δύναμη.
Ο δρόμος προς τα ανθρώπινα πάθη είναι απίθανα στενός. Αρκεί να μπεις σ' αυτόν τον δρόμο και πάντα μπροστά στα μάτια σου θα έχεις αγκαθωτά φυτά και βρώμικους νερόλακκους.

Κομφούκιος


free soul

free soul
Νέο Μέλος


36 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2004, 07:23:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους free soul  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν μπορούμε να κρίνουμε τους ανθρώπους από αυτά τα οποία φαίνονται, αφού όσα φαίνονται δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Δεν μπορούμε να τους κρίνουμε με βάση αυτά που λένε, αφού δεν λένε αυτά τα οποία σκέφτονται. Κι ακόμα κι αν ήταν ειλικρινείς, δεν θα μπορούσαμε να τους πιστέψουμε, αφού κι αυτοί οι ίδιοι δεν γνωρίζουν αρκετά τον εαυτό τους για να μπορέσουν να μας διαβεβαιώσουν πως πάντα θα συμβαδίζουν τα λόγια με της πράξεις τους.

Μ.Ζολί


free soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

free soul
Νέο Μέλος


36 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2004, 07:29:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους free soul  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ορισμένοι άνθρωποι θεωρούν τους εαυτούς τους τέλειους, αλλά μόνο επειδή ζητούν πολύ λίγα από τον εαυτό τους.

Ο άνθρωπος δεν είναι καθορισμένος, ξεκάθαρα προσδιορισμένος μια για πάντα, είναι κάτι εν εξελίξει: ένα πείραμα, ένας υπαινιγμός του μέλλοντος, ή αναζήτηση και η νοσταλγία της φύσης για νέες μορφές και δυνατότητες.

Κάθε δυνατός άνθρωπος πετυχαίνει πάντα αυτό για το οποίο μια αυθεντική ώθηση μέσα μας του τον κάνει να παλεύει. Χωρίς το κτήνος μέσα μας θα ήμαστε ευνουχισμένοι άγγελοι.

Χέρμαν Έσσε


free soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

free soul
Νέο Μέλος


36 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2004, 07:35:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους free soul  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα αντιμετωπίζω τον κόσμο γελώντας.
Γιατί όλα είναι στην πραγματικότητα παροδικά!
Όταν η θλίψη βαραίνει την καρδιά μου, θα παρηγορώ τον εαυτό μου λέγοντας ότι θα περάσει κι αυτό. Όταν είμαι φουσκωμένος από τη χαρά της επιτυχίας, θα προειδοποιώ τον εαυτό μου πως κι αυτό θα περάσει. Όταν η φτώχεια με συνθλίβει, θα λέω στον εαυτό μου πως κι αυτό θα περάσει. Όταν είμαι χωμένος μέσα στα πλούτη, θα λέω στον εαυτό μου πως κι αυτό θα περάσει. Αλήθεια, πού είναι αυτός που έχτισε την πυραμίδα; δεν είναι κι αυτός θαμμένος κάτω από τις πέτρες της; κι η πυραμίδα δεν θα θαφτεί κάποια μέρα κάτω από την άμμο; αφού όλα θα περάσουν, γιατί να με ανησυχούν σήμερα;

ΠΟΣΟ ΠΑΡΟΔΙΚΗ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΣΗ?

Δεν υπάρχει ανάπαυση ή τέλος για τον άνθρωπο. Πρέπει να συνεχίσει… μέχρι να αντιμετωπίσει, επιτέλους, την απεραντοσύνη των άστρων. Και όταν όλα τα βάθη του σύμπαντος και τα μυστήρια του χρόνου θα έχουν γίνει κατακτήσεις του, πάλι θα βρίσκεται ακόμη στην αρχή.

Τζ. Γουέλς

ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΛΟΣ ΣΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ?

Η πραγματική δύναμη είναι κατά πολύ πιο δύσκολα εξακριβώσιμη απ' ό,τι πιστεύει ο κόσμος. Εμφανίζεται αθόρυβη και σεμνή εκεί που κανένας σχεδόν δεν το φαντάζεται, στο εργαστήρι του σοφού, στο κελί του αγίου, στη φυλακή του επαναστάτη. Σπανιότατα στο προσκήνιο. Γιατί δύναμη ανθρώπου θα πει ένα και μόνο: δύναμη ψυχής. Κι αυτή φανερώνεται στη μοναχικότητα και στον κατατρεγμό, όχι στην αγορά και στο θρίαμβο.

Α. Τερζάκης

ΚΑΙ Η ΓΝΩΣΗ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΘΟΡΥΒΗ ΚΑΙ ΣΕΜΝΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΗ?

Ποια είναι η θέση του γνήσιου ανθρώπου στη σημερινή εποχή; Θέση, νομίζουμε, μάρτυρα και ήρωα. Στους ώμους του ακουμπά ολόκληρη η καθημαγμένη ανθρωπότητα, ζητώντας από αυτόν να σώσει την τιμή της και να φροντίσει να μεταδώσει τα φώτα της εντιμότητάς του προς εκείνους που έρχονται. Προβάλλει και υπογραμμίζει με ειλικρίνεια τη θέση του, ζητεί το σεβασμό της προσωπικότητάς του με σεμνότητα και ευγένεια, αλλά και αμετάπειστη επιμονή και σταθερότητα. Νιώθει πως ζει, κινείται και εξελίσσεται μέσα στον κόσμο.
Χωρίς αυτούς τους λίγους, γνήσιους, εσωτερικά άγρυπνους ανθρώπους η ζωή δε θα είχε νόημα, ούτε ο κόσμος αξία. Οι περισσότεροι λιποτακτούν από το υπαρξιακό τους χρέος, αρνούνται η φοβούνται να προσπαθήσουν να γνωρίσουν τον εαυτό τους. Προτιμούν να χαθούν μέσα στον πηλό, να εξαφανιστούν στην υπνηλία της ανωνυμίας, εκεί στα χαμηλά, που η ιστορία ποτέ δεν πατεί το πόδι της.
Αλλά ο γνήσιος άνθρωπος περπατάει στις κορυφογραμμές, είναι σύντροφός και ο συνεργάτης της Ιστορίας. Ό,τι μπορέσει να σωθεί σ' αυτήν την κοσμοχαλασιά, που περνάμε, θα σωθεί χάρη σ' αυτόν.

Κ. Τσιρόπουλος

ΠΩΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΛΗΘΙΝΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΑΝΘΡΩΠΟ?


free soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

free soul
Νέο Μέλος


36 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2004, 07:45:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους free soul  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτός που γνωρίζει, και γνωρίζει ότι γνωρίζει, είναι ένας σοφός άνθρωπος. Αναζητήστε τον…
Αυτός που γνωρίζει, και δε γνωρίζει ότι γνωρίζει, κοιμάται. Ξυπνήστε τον.
Αυτός που δε γνωρίζει, και γνωρίζει ότι δε γνωρίζει, είναι ένα παιδί. Διδάξτε τον.
Αλλά εκείνος που δεν γνωρίζει και δε γνωρίζει ότι δε γνωρίζει είναι ένας ανόητος. Αποφύγετέ τον.

Κομφούκιος

ΠΟΥ ΑΝΗΚΕΤΕ ΕΣΕΙΣ?

Πόσο κούφια ηχεί ο ομιλητής, όταν λέει "εμείς" με μια απόκλιση σιγουριάς και θεωρεί τον εαυτό του εκφραστή των άλλων. Μέσα του υπάρχει ένας εκκολαπτόμενος τύραννος, ένας δήμιος… Ο φανατικός είναι ένας αδιόρθωτος αν σκοτώνει για μια ιδέα, μπορεί θαυμάσια να σκοτωθεί γι' αυτήν, στις δύο περιπτώσεις τύραννος ή μάρτυρας είναι ένα τέρας. Δεν υπάρχουν όντα πιο επικίνδυνα από εκείνα που υπέφεραν για μια πίστη. Οι μεγάλοι διώκτες στρατολογούνται μεταξύ των μαρτύρων, που δεν έκοψαν το κεφάλι τους..

Α. Νάσιουτζικ

ΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΚΚΟΛΑΠΤΟΜΕΝΟΣ ΤΥΡΡΑΝΟΣ?

Όταν οι νέοι χτυπούν το "κατεστημένο", τούτο συμβαίνει, γιατί έχουν βαρεθεί τα φουσκωμένα λόγια και τ' απραγματοποίητα ιδανικά. Εκεί βρίσκουν το "κατεστημένο" βαρύτατο ένοχο. Γιατί δεν έχεις το δικαίωμα πια να μιλείς στο νέο άνθρωπο για Δικαιοσύνη, Λευτεριά, Ισότητα, Ευνομία και συνάμα να τις κηλιδώνεις και να τις εκμηδενίζεις με την κάθε σου πράξη. Αυτός είναι ένας προαιώνιος εμπαιγμός, που ο νέος άνθρωπος δεν τον ανέχεται. Να ναρκισσεύεσαι ως ειρηνοποιός και να σκοτώνεις στ' όνομα της Ειρήνης. Να εγκωμιάζεις τη φιλανθρωπία και να βγάζεις τα μάτια του γείτονα. Ν' ασκείς την απόλυτη αρετή, καθώς ο Καλβίνος, και ν' ανεβάζεις στην πυρά το Σερβέ. Να είσαι θεοσεβούμενος, να οραματίζεσαι παραδείσους και να προστατεύεις με λύσσα ανήμερου θηρίου τα ταπεινότερα και ειδεχθέστερα συμφέροντα. Να κάνεις επάγγελμά σου την "ηθική" σου, με το μαστίγιο στο χέρι. Να εξαίρεις τη σημασία του διαλόγου και ν τον καταργείς…

Ι. Παναγιωτόπουλος

ΝΑ ΕΞΑΙΡΕΙΣ ΤΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥ ΔΙΑΛΟΓΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΡΓΕΙΣ...

Πότε θα φτάσουμε στο σημείο στο σχολείο να διδάσκεται η αμφιβολία; Αν ήμουνα σπορέας, θα έσπερνα τον κόσμο με ερωτηματικά. Γιατί έχει περισσέψει η αυθάδεια της βεβαιότητας… Αλλά κάποτε πρέπει να καταλάβουμε πως η πρώτη και σημαντικότερη αντίσταση είναι απέναντι στην (εκάστοτε) κυρίαρχη άποψη.

Ν. Δήμου

ΠΕΙΡΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑΣ Ή ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ?

Κλειστείτε στον εαυτό σας και κοιτάξτε. Κι αν βρίσκετε τον εαυτό σας όμορφο, πράξτε όπως και ο δημιουργός ενός αγάλματος, που πρέπει να το κάνει όμορφο: κόβει από δω, λειάνει από κει, κάνει αυτή τη γραμμή πιο ανάλαφρη, εκείνη πιο καθαρή, μέχρι που προβάλλει ένα όμορφο άγαλμα. Έτσι πρέπει να κάνετε κι εσείς: να μην πάψετε να σμιλεύετε το άγαλμα σας.

Πλωτίνος

ΜΗΝ ΠΑΨΕΤΕ ΝΑ ΣΜΙΛΕΥΕΤΕ ΤΟ ΑΓΑΛΜΑ ΣΑΣ...


free soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2004, 10:45:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου free soul.

Έχεις δίκιο για τις παρατηρήσεις σου περί έλλειψης σεβασμού.

Από την άλλη γιατί δεν... "σέβεσαι" το καλό σου topic και το τοποθετείς στην Κατηγορία "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού";

Νομίζω ότι ταιριάζει περισσότερο σε άλλη κατηγορία όπως η "ΓΝΩΣΗ", ή οι "ΑΠΟΨΕΙΣ".

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
free soul
Νέο Μέλος


36 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2004, 18:31:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους free soul  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΧΕΙΣ ΔΙKIO "thoth" !
ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΣΕ ΑΛΛΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΗΚΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ!
ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ! ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΛΑΒΩ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ!
ΝΑ'ΣΑΙ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ!!!
ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΙ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΟΥ Ή ΟΧΙ?

free soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2004, 18:44:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου free soul.

Πιστεύεις ότι θα υπάρχει κάποιος που διαφωνεί;

Δεν νομίζω.

Απλώς ο καθένας δεν θα πιστεύει ότι ο ίδιος είναι υπερόπτης. Αυτό είναι ένα πρόβλημα που δυστυχώς δεν λύνεται εύκολα. Τα ρητά όμως που βάζεις, ίσως θα βοηθήσουν κάποιους να προβληματιστούν περισσότερο.

Θα πω στους συντονιστές να μεταφερθεί το θέμα σου στο "ΑΠΟΨΕΙΣ" εφόσον δεν έχεις αντίρρηση.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2004, 22:03:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Welcome το esoterica.gr

Πιστεύω ότι η σωστή κατηγορία είναι “Η ΓΝΩΣΗ’’


Κάτι που θα πρέπει να καταλάβουμε όλοι είναι ότι, ακόμα και αν όλη την γνώση της Δημιουργίας και αν αποκτήσουμε, αν δεν Θυσιαστούμε ( + ) δεν θα λυτρωθούμε.

Εύχομαι να είσαι πάντα Ελεύθερη Ψυχή.

Να είστε ευλογημένοι.

Με αγαθή Αγάπη 7Χ7

Just a man.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2004, 22:19:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ free soul ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΥΝΑΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΙΣΕΙ ΜΕ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ ???????

ΟΧΙ ΦΙΛΕ....
ΝΑ ΠΟΥ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΝΙΩΘΩ ΕΥΤΥΧΗΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ESOTERICA.gr ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΑΘΑΙΝΩ..
ΩΡΑΙΑ ΚΑΙ ΣΟΦΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ..

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2004, 00:27:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά, φαίνεται πως η "μόνιμη κατοικία" του παρόντος θέματος, θα είναι η θεματική ενότητα:
.-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
Εσωτερική Φιλοσοφία - Δυτική κι Ανατολική Σοφία - Σύγχρονος Στοχασμός

Πιστεύω πως αυτή η κατηγορία είναι και η πιο κατάλληλη, μιας και το θέμα αυτό δείχνει να εξελίσσεται σε μία πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση, η οποία αφορά γενικότερα την στάση του αναζητητή, απέναντι στη γνώση.

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2004, 16:27:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά η γνώση είναι δύναμη και μάλιστα μεγάλη απλά εγκυμονεί κινδύνους όταν δεν γνωρίζει κανείς την λειτουργία της.

Χαρακτηριστικά που θα πρέπει να διέπουν αυτόν που την κατέχει προκειμένου να προστατευθεί αυτός καθώς επίσης και να προστατεύσει την ίδια είναι η ταπεινότητα, και η ανάλυση για τον εντοπισμό των ελαττωμάτων μας, κυρίως της υπεροψίας.

Δυστυχώς το να πέσει κανείς στην παγίδα του «ξέρω» είναι πάρα πολύ εύκολο και πολλές φορές αναπόφευκτο μιας και οι περισσότεροι αγνοούν πως αυτά που γνωρίζουν μπορεί να είναι ελάχιστα ή ακόμα και λάθος με αποτέλεσμα να προτρέχουν για να τα προβάλουν.

Θα πρέπει κανείς να κοίτα μέσα του κάθε φορά που ετοιμάζεται να κάνει κάτι.

Οι ανθρώπινες γνώμες ποικίλουν και αυτό θα πρέπει να γίνει αποδεκτό και να παύει ο καθένας να αναζητά την επιδοκιμασία και τον έπαινο έστω και έμμεσα.

Η ικανότητα να καταφέρνει κανείς να ξεπερνά ένα εμπόδιο μία δυστυχία, είναι η επιτυχία, η ευτυχία.

Οι κίνδυνοι παραμονεύουν διαρκώς και εδώ καλείται ο καθένας να τους αντιμετωπίσει να τους κερδίζει και ο καλύτερος τρόπος να εκδικηθείς τον εχθρό σου είναι να μην του μοιάζεις.

Ας εκμεταλλευτεί λοιπόν ο καθένας μας το κομμάτι της γνώσης που τυχόν έχει θετικά προκειμένου να φέρει αποτέλεσμα και να μην φανεί καταστροφή στο τέλος.

Μήπως τελικά οι άνθρωποι θα πρέπει να γίνουν λίγο πιο αληθινοί παρουσιάζοντας το δικό τους πρόσωπο και όχι αυτό που θα ήθελαν να είναι γιατί οι απομιμήσεις συνήθως είναι κακές και οι συνέπειες κάκιστες.
Αλλωστε μέσα από την διαφορετικότητά του ο καθένας μπορεί να προσφέρει και να ανοίξει το δρόμο προς την αλήθεια.


Edited by - elpida on 26/08/2004 16:31:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2004, 00:00:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΘΑ ΣΤΑΘΩ ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΚΑΛΗΣ ΜΟΥ ΦΙΛΗΣ ΕΛΠΙΔΑΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ....

quote:
Δυστυχώς το να πέσει κανείς στην παγίδα του «ξέρω» είναι πάρα πολύ εύκολο και πολλές φορές αναπόφευκτο μιας και οι περισσότεροι αγνοούν πως αυτά που γνωρίζουν μπορεί να είναι ελάχιστα ή ακόμα και λάθος με αποτέλεσμα να προτρέχουν για να τα προβάλουν.

ΞΕΡΩ-ΓΝΩΡΙΖΩ-ΝΙΩΘΩ.....
ΕΝΑ ΤΡΙΠΤΥΧΟ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΜΑΘΗΣΗ..
ΜΑΘΗΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ ΤΟΥ..

ΝΑ ΔΕΙ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΔΡΟΜΟ ΤΗΝ ΜΑΘΗΣΗΣ...
ΟΠΟΥ ΕΚΕΙ ΘΑ ΝΙΟΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ ΤΟΥ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ο Ελληνας
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2004, 01:02:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ο Ελληνας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να με και πάλι , just a man τα λόγια σου έχουν μια μεγάλη αντίθεση λές πως αυτό το θέμα ανήκει στην Γνώση αλλά γράφεις για την σοφία της γνώσης , του εαυτού μας.

Αυτόθυσια , να ένα άλλο μεγάλο θεμα . Υπέροψια πώς δήμιουργιεται και ποιός είναι ο σκόπος της , δημιουργεί η γνώση υπέροψια , ή δημιουργιέιται από τον γνώστη , τι σχέση έχει η υπέροψια με τον ράτσισμο αλήθεια.
Νά κάποιες δικές μου ερώτησεις .

Ας σύνεχισω ο ύπεροπτης δεν είναι πάντα υπέροπτης (εκτός αν έχουμε έναν κατά συνείδηση ρατσίστη με όλη την σήμασια) Η υπέροψια δήιμιουργιειται όταν έρχεται η υπότιμηση των άλλων , η γνώση δίκη μας και αίσθημα πρόσφορας στους άλλους από την δίκη μας πάρουσια ενώ η πρόσφορα δεν είναι ποτέ πράγματικη ή η πρόσφορα δεν είναι πρόσοφορα αλλά όριο στην άδικια την δική μας προς τους άλλους πχ κάποιος μου κλέυει κάτι από το σπίτι μου και μου λέει μου χρώστας επείδη δεν σου έκλεψα και κάτι άλλο . Κάποιος πολίτικος έυκολα μπορεί να χάρακτιρισει αυτούς που μάχονται για κάτι (καλό)υπέροπτες γιατί δεν σέβονται την δική του άποψη να μην μάχονται για αυτό ή αλήθεια είναι πως ο πράγματικος υπέροπτης δεν σεβέτε την ελευθερία κανενός , αλλά κορόδεύει τον εαυτό του πως το κάνει αυτό. Πως όδηγειται κάποιος στον μη σέβασμο στην ανελευθερία και στην κορόίδεια του εαυτού του και τους άλλους δημιουργώντας ένα φάυλο κύκλο . Πως κάπιος βάζει τον εαυτό του πάνω από τους άλλους ξέπερνοντας τα όρια του ανθρώπου , Ο πόλιτισμος και η σόφια άλωστε δίαφαινεται από τον σέβασμο στον άνθρωπο (και στην ζώη ) . Κάποιος θα πεί πως όποιος δεν βάζει τον εαυτό του πάνω από τον άλλο είναι υπέροπτης εγώ θα του πω υπέροπτης όπως το κάλο και το κακο είναι απόλυτη ένοια όσο ξέφευγουμε από τον σέβασμο στον σύναθρωπο και στον εαυτό μας τόσο υπέροπτες γίνομαστε . Βλ Ναζί , Αμέρικανακια στο Ιρακ που σκότωνουν "κατάλαθος"(οι όπιοι είναι τρόμοκρατες , χμ τι σας θυμίζει αυτό) τους Ιρακίνους . Δίαφενέται έτσι πως ύπεροπτης είναι αυτός που ότι κάτεχει χρήσιμοποίηται όχι για εξέλιξη του εαυτού του/=ανθρωπο αλλά για μείωση για το αντίθετο της εξέλιξης (σύνχώρεστε με ποία είναι αυτή η λέξη ;) βλέπουμαι έτσι το αντίθετο ενός υπέροπτη ο οποίος σκοτώνει και χρήσιμοποιεί μαύρους στην αφρική σαν σκλάβους τον Σωκράτη ο οποίος διδάσκει δώρεαν και γνώριζει τι εστί η γνώση που έχει. Όπως όλες τις ένοιες ο υπέροπτισμος υπάρχει διαφορετίκα και κατά διαφορετικές στιγμές διαφένεται στον καθένα μας όπως και η εσώτερικη μας σόφια . Πχ Κάποιος μπόρει να πεί στον άλλον δεν σου μιλλώ εσένα είσαι μικρό παιδί ενώ μετά να του δίνει βόηθεια απλόχερα .

Ποιος εστί ο καλύτερος τρόπος να μην είμαστε υπέροπτες , η πρόσφορα , η απλόχερη πρόσφορα στον συνάθρωπο μας. Όπιος και αν είναι πρόσφορα για την πρόσφορα , γιατί η έλευση κάποιας γνώσης σε εμάς πάυει να είναι τηχαίο γέγονος όταν αρχίσει η κάτανοηση της , όπως πολυ σωστά είπε και ή ελπίδα και η ίδια της η ζώη υπέροπτης είναι αυτός που δεν χρήσιμοποία την γνώση καν αυτός λοίπον που δεν κατάνοει τον πράγματικο σκόπο της . Κανένας δεν είναι μόνο υπέροπτης . Ο καλήτερος τρόπος να στάματησει η υπέροψια είναι να πρόσφερεις επέιδη θέλεις να πρόσφερεις όπως θέλεις να πρόσφερεις , ο καλύτερος τρόπος για να αντήμετωπισεις μια υπέροπτικη συμπερίφορα είναι να έχεις την αντίθετή συμπέριφορα αυτός είναι και ο καλύτερος τρόπος να αντίμετωπισεις τον ίδιο σου τον εαυτό.

Την επόμενη φορά που εγώ , εσείς ή και κάποιος μοντερατορ (όχι μόνο για αυτό το φορουμ και δεν απευθήνομαι σε κανέναν αλλά σε όλους) κλείδωνοντας κάποιο τοπικ χώρις να βόηθα ή κάποιο μέλος είρωνικα (ο σταθμός που η ειρώνεια χωρίζεται από την υπέροψια έιναι ανύπαρκτος) την επόμενη φόρα που γράφοντας αυτά τα λόγια θα είμαι τόσο σίγουρος για αυτά ας θυμηθω κάτι πολύ απλό η γνώση δεν ανήκει σε κανένα και η πράγματικη γνώση δεν έρχεται από άσχετα δεδόμενα αλλά από αλήθινη επέξεργασια τους όπως ο ύπολογιστης κατάλαμβαινωντας μόνο 0 και 1 μπόρει να φτίαξει θάυματα έτσι και εμείς , έχοντας την δύνατοτητα για ότιδηποτε πρόγρμα κάποιος θα έλεγε πως ο υπόλογιστης είναι παντόγνωστης , η αλήθεια είναι πως αν δεν επέξεργαστει τα 0 και 1 αν δεν κάνει υπόλογισμους δεν θα μπόρει να κάνει κανένα πρόγραμα και δεν θα μπορεί να εξέλιχθει γιατί άχρηστη γνώση δεν φαίρνει ποτέ την εξέλιξη . Μπόρει να ανάπτηχθηκε η τέχνολογία ή πράγματικη εξέλιξη στην ζώη μας ήρθε μόνο όπου μετά από σοφία χρήσιμοποιήθικε για εμάς .

Η πράγματικη ανθρώπινη εξέλιξη θα έρθεί μόνο μετά από την σόφια στην δούλεια μας και στόν εαυτό μας. Γίατί ένα μαχαίρι μπόρει να κόψει άνθρωπο μπόρει να μας κάνει την ζώη όμως πολυ καλύτερη .

Άυτή είναι η στάση μου και για την κλόνοποίηση και για όλα τα άλλα αυτή είναι η σήμασια της ανθρώπινης εξέλιξης και η υπέροψια το αντίθετο αυτής εστι .

Τέλιωνω με μιά ερώτηση, πια είναι η σήμασια της Γνώσης

Ευχαρίστω που διαβάσετε αυτό το μεγάλο ποστ

Ο σεβασμός και η αποδοχή είναι οι βασικές αρχές της ελευθερίαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2004, 01:54:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως έχω ήδη αναφέρει σαν προσωπική άποψη η γνώση είναι δύναμη.
Είναι όμως και επικίνδυνη – όπως και κάθε δύναμη - εάν αυτός που την έχει δεν ξέρει να την χρησιμοποιεί σωστά. Οι κίνδυνοι που εγκυμονούν είναι πολλοί.

Η γνώση είναι πολύπλευρη και ανεξάντλητη. Είναι για τους πολλούς είναι και για τους λίγους.

Το ανήσυχο πνεύμα του ανθρώπου είναι αυτό που τον κάνει να προσπαθεί διαρκώς να την αποκτήσει μέσα από την αναζήτησή του. Κάποιες φορές αυτό γίνεται και ασυνείδητα προκειμένου ο άνθρωπος να δώσει απαντήσεις σε πράγματα που τον βασανίζουν σημαντικά ή ακόμα και ασήμαντα για άλλους.

Η γνώση είναι αυτή που έρχεται σαν απάντηση να εφησυχάσει αυτόν που πλήττεται από τυχόν ερωτηματικά που προκαλούν ανησυχία ακόμα και φόβο.

Ένα άλλο αναμφισβήτητο γεγονός που επικρατεί είναι η παραπληροφόρηση η οποία δημιουργεί τις αντιπαλότητες και τις διαμάχες χωρίς την θέλησή μας πολλές φορές. Και εδώ η γνώση θα έρθει να δώσει την απάντησή της.

Είναι λοιπόν αυτό που όλοι αναζητάμε όλοι συναντάμε και για όλους είναι απαραίτητη. Ανάλογη με τις ανησυχίες έρχεται να καλύψει το εκάστοτε κενό του καθενός.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

free soul
Νέο Μέλος


36 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2004, 08:01:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους free soul  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη για την απουσία μου!
Ναι, καλό θα ήταν να μεταφερθεί το θέμα!
Πιστεύω είναι πράγματι ενδιαφέρον, εφ'όσον το ζητούμενο για όλους μας εδώ είναι η γνώση!

Την υπεροψία πιστεύω τη δημιουργεί ο εγωισμός! Αυτός είναι και το δηλητήριο του χαρακτήρα!

Βλέπω γύρω μου μεγάλη υπεροψία, ανθρώπους να έχουν μεγάλη ιδέα για τον εαυτό τους νομίζοντας ότι τα ξέρουν όλα!!!

Πόσα λίγα ξέρουν!!!

Πόσο απέραντο είναι το σύμπαν! Πόσο σοφή η ίδια η ζωή! Και το ταξίδι της γνώσης δίχως τέλος και χωρίς προορισμό...το ίδιο το ταξίδι είναι αυτό που αξίζει...

Ταπεινότητα και αυτογνωσία.

Έλεος πια με τον υπερφίαλο κοινό νου!

Κάθε μέρα όσο πιο πολλά μαθαίνω τόσο συνειδητοποιώ πόσα λίγα ξέρω!

Αξίζει να ζεις για να μαθαίνεις...

Δεν είμαστε οι "ιδιοκτήτες" του νοήματος του κόσμου, της ζωής και της γνώσης...είμαστε απλοί περαστικοί...

"τίποτα δεν υπήρξε, τίποτα δεν θα υπάρξει, τα πάντα υπάρχουν, τα πάντα είναι όντα και παρόντα..."

Η γνώση είναι μεταδόσιμη, η σοφία όμως όχι...

"Τα πράγματα που βλέπουμε είναι τα ίδια τα πράγματα που έχουμε μέσα μας. Δεν υπάρχει καμιά άλλη πραγματικότητα παρά μόνο αυτή που που είναι στον εσωτερικό μας κόσμο".

Ο άνθρωπος ζει πια τόσο ναρκισσιστικά σε έναν ανθρωποκεντρικό κόσμο.
Δεν είναι μεροληψία ο άνθρωπος να πιστεύει στην υπεροχή του;

Και κλείνω με μια παρότρυνση από ΡΙΛΚΕ:

"να κάνετε υπομονή για όλα κείνα που μένουν άλυτα μεσ' την καρδιά σας. Προσπαθήστε ν' αγαπήσετε τα ίδια σας τα ερωτήματα σα να'ταν κλειστά δωμάτια ή βιβλία γραμμένα σε ξένη, άγνωστη γλώσσα. Μη γυρεύετε για την ώρα να πάρετε απαντήσεις που δεν γίνεται να σας δοθούν γιατί δεν θα μπορούσατε να τις εφαρμόσετε, να τις ζήσετε.
Κι αυτό ίσα-ίσα έχει σημασία: να ζείτε το κάθε τι. Για την ώρα να ζείτε τα ερωτήματα σας μόνο. Κι ίσως έτσι μπορέσετε να φτάσετε μια μακρινή μέρα χωρίς να το νοιώσετε στην απόκριση..."

Το κάθε σκαλοπάτι από σκαλοπάτι γεννιέται, όπως το κύμα από το κύμα...


free soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

free soul
Νέο Μέλος


36 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2004, 08:35:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους free soul  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AVATARGR να'σαι καλά για τα λόγια σου!

elpida συμφωνώ, η γνώση είναι δύναμη...και προσθέτω...

"Όταν η δύναμη δεν προβάλλεται
τότε είναι αληθινή.
Όταν η δύναμη επιδεικνύεται,
τότε είναι μηδαμινή".

"Τρία είναι αυτά που εκτιμώ
και ξεχωρίζουν το Σοφό απ’ τον κόσμο
το πρώτο είναι η ευγένεια,
δεύτερο έρχεται η εγκράτεια
και τρίτο η ταπεινότητα.
Να είσαι ευγενής και θα γίνεις γενναίος
να είσαι εγκρατής και θα γίνεις ελεύθερος
να είσαι ταπεινός και θα έχεις την ηγεσία
στους ανθρώπους.
Μερικοί απορρίπτουν την ευγένεια
και θέλουν να είναι γενναίοι,
απορρίπτουν την εγκράτεια
και θέλουν να είναι ελεύθεροι
απορρίπτουν την ταπεινότητα
και θέλουν να είναι πρώτοι
Δε νομίζετε πως θ’ αποτύχουν ;
Η ευγένεια στη μάχη κερδίζει τη νίκη
κι ακόμα σώζει τους ηττημένους".


Είναι σοφία να γνωρίζεις τους άλλους,
φώτιση το να γνωρίζεις τον εαυτό σου...

Τέλος, συμφωνώ με τον Έλληνα, αν και θεωρώ κάπως επιθετικό το ύφος του-δεν χρειάζεται ν'αποδείξεις τίποτα σε κανέναν, στο εξής:
η γνώση δεν ανήκει σε κανέναν!
Δεν μας ανήκει, άρα δεν μπορούμε, δεν έχουμε το δικαίωμα να την εκμεταλλευόμαστε για να προβληθούμε, να υποτιμήσουμε κάποιον, να τον ειρωνευτούμε όπως είπες και γενικά προκειμένου να φανούμε ανώτεροι.
Η ανωτερότητα έγινε πολλές φορές η πρόφαση που "νομιμοποίησε" τα μεγαλύτερα εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας...!!!

Κλείνω επαναλαμβάνοντας τα πολύ σοφά λόγια του Κομφούκιου:
"Αυτός που γνωρίζει, και γνωρίζει ότι γνωρίζει, είναι ένας σοφός άνθρωπος. Αναζητήστε τον...
Αυτός που γνωρίζει, και δε γνωρίζει ότι γνωρίζει, κοιμάται.
Ξυπνήστε τον.
Αυτός που δε γνωρίζει, και γνωρίζει ότι δε γνωρίζει, είναι ένα παιδί. Διδάξτε τον.
Αλλά εκείνος που δεν γνωρίζει και δε γνωρίζει ότι δε γνωρίζει είναι ένας ανόητος. Αποφύγετέ τον".

Κομφούκιος



free soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dios
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2004, 21:04:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζεις σε έναν κόσμο που όσα και να ξέρεις δεν θα μάθεις ποτέ αρκετά για να ισχυρισθείς πως γνωρίζεις.
quote:

Την υπεροψία πιστεύω τη δημιουργεί ο εγωισμός! Αυτός είναι και το δηλητήριο του χαρακτήρα!


Κατά την ταπεινή μου γνώμη όχι ο εγωισμός αλλά ο εγωκεντρισμός σε κάνει χειρότερο του ζώου oν. Ο εγωισμός είναι ένα εργαλείο σαν το μαχαίρι, μπορείς να καθαρίσεις ένα μήλο ή έναν άνθρωπο. Από εσένα εξαρτάται.


δεν υπαρχει αντικειμενικότητα

Edited by - dios on 27/08/2004 21:11:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2004, 22:29:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σέβομαι τις σκέψεις σας με πολύ Aγάπη.

Θα προσπαθήσω όσο είναι ανθρώπινος δυνατό να προσεγγίσω το θέμα σε λίγες λέξεις.


Αισθάνομαι ότι η Γνώση έχει τρεις κατηγορίες.

Την Ανθρώπινη.
Την Κοινωνική.
Και της Δημιουργίας η Δημιουργού η όπως τα μεταφράζει η καρδιά του από όλους εμάς.

Αισθάνομαι ότι η γνώση είναι ισορροπημένη ως προς την πρόθεση με την οποία την χρησιμοποιούμε όταν υπάρχουν και τα τρία στοιχεία.

Αν δεν είναι ισορροπημένη ως προς όλα αυτά τότε κρύβει ανθρώπινο εγωισμό.

Αυτά. Δεν έχω να συμπληρώσω κάτι παραπάνω.

Να είστε πάντα καλά και ευλογημένοι.

Με αγαθή Αγάπη 7Χ7

just a man

Edited by - Just_A_Man on 27/08/2004 22:30:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

free soul
Νέο Μέλος


36 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2004, 11:18:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους free soul  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

"Η ταπεινότητα είναι η ρίζα της μεγαλοσύνης όπως το χαμηλό είναι θεμέλιο του υψηλού..."

ΑΣ ΓΙΝΟΥΜΕ ΤΑΠΕΙΝΟΙ ΓΙΑ Ν'ΑΓΓΙΞΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΟΥΡΑΝΟ...

"Αληθινή όραση θα πει να βλέπεις το μικρό και ασήμαντο.
Αληθινή δύναμη θα πει να είσαι ήρεμος και ταπεινός.
Δες με τα φώτα του κόσμου αλλά ξαναγύρνα στο αληθινό φως..."

ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΜΕ ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΦΩΣ ΤΟΥ...;

"Όποιος γνωρίζει δεν φλυαρεί. Όποιος φλυαρεί δεν ξέρει.
Φύλαγε τα περάσματα,κλείνε τις πόρτες των αισθήσεων.
Κάμε την κόψη απαλή,τον κόμπο να ξεμπλέξεις,
τη φλόγα να μη φοβηθείς, πέρνα το σκονισμένο μονοπάτι:
έτσι θα φτάσεις στη μυστική ενότητα.
Όποιος την έχει βρει δεν είναι προσιτός μήτε απόμακρος,
δεν έχει κέρδη ούτε απώλειες,
δεν κολακεύεται και δεν προσβάλλεται.
Αυτό είναι το αληθινό μεγαλείο..."

Η ΚΟΛΑΚΕΙΑ ΚΑΙ Η ΕΥΘΙΞΙΑ ΔΥΟ ΑΚΡΑ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΛΑΘΟΥΣ: ΦΙΛΑΥΤΙΑ...!

"Η αλήθεια δεν είναι ωραίες κουβέντες.
Τα περιποιημένα λόγια δεν είναι αληθινά.
Η αγάπη δεν έχει επιχειρήματα.
Ο σοφιστής δεν αγαπά.
Όποιος γνωρίζει δεν το οφείλει στη μόρφωση.
Η πολυμάθεια δεν έχει σχέση με τη Γνώση..."

Η ΓΝΩΣΗ ΕΝΥΠΑΡΧΕΙ ΩΣ ΣΠΟΡΟΣ...
Η ΑΛΗΘΕΙΑ - Η ΑΓΑΠΗ - Η ΓΝΩΣΗ ΔΕΝ ΠΕΡΙΑΥΤΟΛΟΓΕΙ...

"Αν έλειπε η σοφία και η πολυμάθεια
θα ήταν εκατό φορές καλύτερα για όλους.
Χωρίς κανόνες και ηθική θα ξαναβρίσκαμε το σεβασμό.
Δίχως ευφυία και όφελος θα γλιτώναμε από τους άρπαγες.
Όμως δεν αρκούν οι διαπιστώσεις.
Ας γίνουμε απλοί σαν άγραφο χαρτί.
Ας αποβάλλουμε τη φιλαυτία και τις περιττές επιθυμίες..."

Η ΔΗΘΕΝ ΗΘΙΚΗ ΚΑΙ Η ΔΗΘΕΝ ΓΝΩΣΗ ΔΙΑΦΘΕΙΡΕΙ...

"Εκείνος που στηρίζεται στην άκρη των δαχτύλων
δεν καταφέρνει να σταθεί.
Εκείνος που βαδίζει με μεγάλη δρασκελιά
σύντομα θα κουραστεί.
Όποιος προβάλλεται δεν λάμπει.
Όποιος περιαυτολογεί δεν ακούγεται.
Όποιος κομπάζει δεν έχει αξία.
Όποιος καυχιέται δεν διαρκεί.
Για εκείνους που ακολουθούν το Λόγο
τούτα είναι περιττή τροφή και άχρηστο βάρος
γι’αυτό και τ’αποφεύγουν..."

Η ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ...!

"Όποιος γνωρίζει τους άλλους έχει διάνοια.
Όποιος γνωρίζει τον εαυτό του έχει αληθινή σοφία.
Όποιος νικά τους άλλους είναι δυνατός.
Όποιος νικά τον εαυτό του είναι πανίσχυρος".

ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ: Η ΜΟΝΗ ΚΑΙ ΑΛΗΘΙΝΗ ΣΟΦΙΑ...!


ΕΥΧΟΜΑΙ Η ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟΨΕΩΝ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΙΑΡΚΕΙΑ...

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ...


free soul

Edited by - free soul on 28/08/2004 11:24:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2004, 17:17:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ καλό το θέμα σου Ελέυθερη ψυχή..Επέτρεψε μου να καταθέσω τις δικές μου μικρές πινελιές..

«Ένας άρρωστος άνθρωπος δεν μπορεί να θεραπευτεί διαβάζοντας μόνο τις οδηγίες που υπάρχουν πάνω στο φάρμακο. Για να θεραπευτεί, πρέπει να πάρει το φάρμακο...».
Μποντισάτβα Λάνγκρι Τάνγκπα

H γνώση από μόνη της είναι το εξωτερικό περιτύλιγμα του «πακέτου». Η έκπληξη είναι όταν το πακέτο παρά το ωραίο και φανταχτερό περιτύλιγμα είναι άδειο, ή ευτελούς αξίας…

Ο σκοπός της γνώσης είναι η μεταμόρφωση της συνειδητότητας.

*Συνειδητότητα στον εσωτερισμό είναι η ικανότητα να αντιλαμβάνεται κάποιος τα ερεθίσματα του περιβάλλοντος του και να ανταποκρίνεται σε αυτά.

*Αυτό συνειδητότητα είναι η ικανότητα να αντιλαμβάνεται κάποιος τα φαινόμενα του πεδίου , την σχέση τους με τις αιτίες που τα προκαλούν, δηλαδή την σχέση αιτίου και αιτιατού, και να δρα ανάλογα .

*Υπερ συνειδητότητα είναι η ικανότητα να αντιλαμβάνεται κάποιος φαινόμενα που ανήκουν σε ανώτερα παιδία, η βίωση του ΟΛΟΥ .

Ειδικά το τελευταίο στάδιο είναι εφικτό από ελαχιστότατους. ..

Ο συνειδητός όμως μαθητής προσπαθεί να αποδεικνύει στην πράξη τον βαθμό ωριμότητας του.

Και μιλώντας συγκεκριμένα ιδού το γήπεδο, και ιδού και οι αποδείξεις, που καταθέτει ο κάθε ένας από εμάς…

Η θεωρία και η πράξη δεν πρέπει να διαχωρίζονται, η γνώση του εαυτού μας σημαίνει και την μεταμόρφωση του. Αυτό κάνει και την διαφορά μεταξύ της πραγματικής γνώσης και της θεωρητικής, που δεν έχει κανένα μεταμορφωτικό αποτέλεσμα.

Είναι ο «πλασματικός θάνατος των μυστηρίων», η Χριστιανική «απάθεια» που είναι «θάνατος της ψυχής και θάνατος του νου, πριν από το θάνατο του σώματος». Ο τρόπος με τον οποίο ο ορθόδοξος ασκητής απομονώνει τα ανθρώπινα πάθη ενδύεται ένα άλλο αναγεννημένο «εγώ» .

Ο ιστορικός Προκόπιος είχε ονομάσει τη ζωή του μοναχού «τέλεια μελέτη του θανάτου». Κάτι που μας θυμίζει σαφώς τα λόγια του Πλάτωνα στον Φαίδωνα


«Είναι πιθανόν οι άνθρωποι να μη αντιλαμβάνονται ότι όλοι όσοι προσφεύγουν στην ενασχόληση με την φιλοσοφία εκπαιδεύονται για ένα πράγμα μόνο τον θάνατο..»

εννοώντας βέβαια τον θάνατο της αμαθείας και την αναγέννηση ενός πνευματικού ανθρώπου, πέρα από πάθη , εγωισμούς, και κυρίως φανατισμούς αλλά και πολλούς άλλους –ΙΣΜΟΥΣ....


«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2004, 21:46:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να πώ πως το βλέπω εγώ...Βέβαια κάπως έτσι πρέπει να το έχει
πεί και κάποιος άλλος αλλα δεν έχω διαβάσει πολλά αποφθέγματα.

Η γνώση είναι άπειρη όσο και τα άστρα. Η μεγαλύτερη γνώση
που μπορεί να κατέχει ένας άνθρωπος είναι ιση με ένα άστρο.
Όσο περισσότερη τόσο πιό λαμπρό. Όσα περισσότερα τόσο πιο
λαμπρό το σύμπαν.

Η υπεροψία είναι κάποιος που βλέπει τον εαυτό του με το
τηλεσκόπιο και πιστεύει οτι η φωτεινότητά του είναι αυτή
που βλέπει στο τηλεσκόπιο, άλλα είναι πιο σκοτεινός απο
ότι θέλει να βλέπει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2004, 17:43:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ...


ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΝΑ ΑΡΧΑΙΟ ΡΗΤΟ ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ...

***ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ***

Η ΠΕΜΤΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ.....
ΠΩΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ....

Ο ΥΠΕΡΟΠΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΕΙ ΠΩΣ ΟΛΑ ΤΑ ΞΕΡΕΙ...

Η ΓΝΩΣΗ ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΙΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΕΝΟΣ ΤΡΕΝΟΥ...
ΟΤΑΝ ΤΙΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΣΤΟ ΒΑΘΟΣ ΕΝΩΝΟΝΤΑΙ ΑΛΛΑ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΔΙΖΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ....

ΜΩΡΟΣ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΦΘΑΣΕΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙ ΤΙΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΝΑ ΕΝΩΜΕΝΕΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2004, 00:33:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λίγο πριν την αναχώρηση μου από το esoterica, για το νέο μου ταξίδι θα ήθελα να αφήσω κάποιες ελάχιστες λέξεις σε αυτό το θέμα.

Κάτι σαν ευλογία.

Πάντα λέω ότι η Αγάπη είναι το μόνο φάρμακο.

Όπως όλοι ξέρουμε και το έχουμε ξανά πει, η Γνώση είναι σαν το μαχαίρι. Μπορώ να καλύψω μια οποιαδήποτε ανάγκη, η μπορεί να πληγώσω τον εαυτό μου η κάποιο άλλο.

Η γνώση του Καλού και του Κακού. Τελικά μόνο μέσω της Σοφίας δινόμαστε να την χρησιμοποιήσουμε συνειδητά ( Σ-οφί-α (Πονηριάς)).

Τελικά η γνώση είναι μια συλλογή πληροφοριών, γεγονότων και βιωμάτων.

Η Σοφία είναι να ξέρεις πώς και πότε να χρησιμοποιείς αυτές τις γνώσεις.

Τώρα που χωράει η Αγάπη σε όλα αυτά. Μα είναι απλό.

Όταν η Γνώση και η Σοφία δεν εφαρμόζονται με Αγάπη, τότε η Ψυχή οδηγείτε στην αλαζονεία της χρήσης.

Έστι η Γνώση και η Σοφία όχι μόνο μπορεί να μην φέρνει Αγάπη, αλλά αντίθετα μπορεί να δημιουργεί σχίσματα, γιατί σ΄ εκείνον που δεν προσέχει τον εαυτό του δημιουργεί αλαζονεία και έπαρση. (Δέστε γενικά έσω & έξω, το μπάχαλο που υπάρχει γύρο μας με το ποιος έχει δίκιο και άδικο σε αυτά που ξέρει και δεν ξέρει).

Η αλαζονεία φέρνει συνήθως διαιρέσεις, ενώ η Αγάπη οικοδομή, ενώνει τους ανθρώπους και διδάσκει πολλά.

Και όπως μας είπε και ο Ιησούς :

Να είμαστε σοφοί σαν τα φίδια και αθώοι (αγαθοί-καλοί-ειρηνικοί) σαν τα περιστέρια. (Ματ. 10:16)

Όπως τώρα, που με ομ-όνοια μοιραζόμαστε στιγμές Γνώσεως, Σοφίας και Αγάπης.

Να είστε καλά φίλοι μου.

Εύχομαι πάντα ότι κάνουμε να το σκεπάζει η Σοφία της Αγάπης.

Να είστε ευλογημένοι.

Με αγαθή Αγάπη 7Χ7.

Just a man.

999

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2004, 19:59:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΥΠΕΡΟΨΙΑ ΜΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΥΠΑΡΞΕΙΑΣ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2004, 10:54:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα

Καλή μου Ελπίδα λες:
"Οι κίνδυνοι παραμονεύουν διαρκώς και εδώ καλείται ο καθένας να τους αντιμετωπίσει να τους κερδίζει και ο καλύτερος τρόπος να εκδικηθείς τον εχθρό σου είναι να μην του μοιάζεις.

Μην ξεχνάμε ότι ο μεγαλύτερος εχθρός μας είναι ο ίδιος μας ο εαυτός. Πρώτα απ'ολα δείχνουμε και εκφράζουμε την υπεροψία, και την αλαζόνια αν θές, απέναντι στην ίδια μας την ψυχή... αναλογίσου πόσες φορές "κλείνουμε τα αυτιά μας" σε αυτή την μικρή φωνούλα που προσπαθεί να μας πει τι είναι το σωστό, θεωρόντας ότι η στεγνη λογική μας και μόνο ξέρει καλύτερα! Άν πράτουμε έτσι απέναντι στην ίδια μας την ψυχή τόσο εύκολα, φαντάσου πόσο εύκολα μπορούμε να πράξουμε απέναντι σε άλλους...

Πόσο δίκιο έχεις free soul όταν λες "Η γνώση είναι μεταδόσιμη, η σοφία όμως όχι..."

Η γνώση είναι η θεωρία, σοφία είναι η σωστή πράξη της γνώσης!!

Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2004, 02:44:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AVATARGR!!

ΓΡΑΦΕΙΣ :

quote:
ΥΠΕΡΟΨΙΑ ΜΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΥΠΑΡΞΕΙΑΣ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ...

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΤΟ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ;;

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ο Ελληνας
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2004, 05:49:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ο Ελληνας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ με αυτά που λες Μάρα αλλά διαφώνω πως η σοφία δεν είναι μεταδόσιμη , η κατανοηση η ελευθεριά του πνέυματος , η θέληση για κατανόηση , δηλαδή ελευθερία , αποκτάτε , δημιουργιέτε , Ενας αρχαίος φιλόσοφος πχ Σωκράτης , ένα παιδί που ζητά βοηθεία κατί αντίθετο από τα δόγματα που δημιργήθισε ο εαυτός σου (εμπειρίες) , η συνγκρούση μετάξη την ανακάλυξη της αλήθειας και των δογματων μας έρχεται πρώτα αυτόβουλα , αλλά πάντα επιρέαζετε από το πέριβαλον .

Αυτή είναι η απόψη μου βλέποντας αυτά που έγραψα δεν σε διδάσκει το παιδί ούτε ο φιλόσοφος , εσύ διδασκείς τον εαυτό σου κατάλαμβανοντας πως έκανες λάθος δεν κατέχεις την απόλυτη αλυθεια , αυτή η αλαγή πάντα έρχεται από μέσα. Όσο πιο ελέυθερο πνευμα και θέληση εχείς , ή πόσο ζητάς να βρείς ενα νόημα στην ζωή σου τόσο πιο ευκόλα αντιλαμβάνεσαι.

Η θέληση της εξέλιξης φαίρνει την αναγνώριση των λαθών μας και την ελευθερία , η Θέληση της ανεξέλιξης , και της εξουσιας , δηλαδη η δική μας θέληση η οπία τρώγεται με την υπέροψια φαιρνεί την εξουσιία του εγώισμου μας πάνω μας.

Η αντίληψη του εγώ μας έρχεται μόνο από εμας με όπιοδηποτε τρόπο φανέρωσης του εαυτού μας και των λαθών του.


"Ο δρόμος προς τον εσωτερικό κόσμο είναι αφάνταστα πλατύς. Αρκεί να τον ονειρεύεσαι και η ψυχή σου θα νιώθει τη γαλήνη και τη δύναμη.
Ο δρόμος προς τα ανθρώπινα πάθη είναι απίθανα στενός. Αρκεί να μπεις σ' αυτόν τον δρόμο και πάντα μπροστά στα μάτια σου θα έχεις αγκαθωτά φυτά και βρώμικους νερόλακκους."

ονειρο και θέληση λοιπόν .


Ο σεβασμός και η αποδοχή είναι οι βασικές αρχές της ελευθερίαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2004, 14:15:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Odysseus_nemo Η ΥΠΕΡΟΨΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΠΩΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΠΩΣ Η ΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ....

ΥΠΕΡΟΨΙΑ ΝΑ ΔΕΙΞΕΙ ΤΙ ???
ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ????
ΝΑ ΥΠΕΡΗΦΑΝΕΥΕΤΑΙ ΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ????
ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΟΜΩΣ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ????
ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΠΡΟΣΠΕΡΝΑΕΙ...

ΚΑΤ' ΕΜΕ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΥΠΕΡΟΨΙΑ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΕΡΑΝΤΟΣΥΝΗ ΤΗΣ...

ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΑΝΑΦΟΡΑ ΜΟΥ ...

quote:
Η ΓΝΩΣΗ ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΙΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΕΝΟΣ ΤΡΕΝΟΥ...
ΟΤΑΝ ΤΙΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΣΤΟ ΒΑΘΟΣ ΕΝΩΝΟΝΤΑΙ ΑΛΛΑ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΔΙΖΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ....

ΜΩΡΟΣ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΦΘΑΣΕΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙ ΤΙΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΝΑ ΕΝΩΜΕΝΕΣ...



Η ΚΑΛΗ ΦΙΛΗ ΜΑΡΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ...
quote:
Μην ξεχνάμε ότι ο μεγαλύτερος εχθρός μας είναι ο ίδιος μας ο εαυτός. Πρώτα απ'ολα δείχνουμε και εκφράζουμε την υπεροψία, και την αλαζόνια αν θές, απέναντι στην ίδια μας την ψυχή... αναλογίσου πόσες φορές "κλείνουμε τα αυτιά μας" σε αυτή την μικρή φωνούλα που προσπαθεί να μας πει τι είναι το σωστό, θεωρόντας ότι η στεγνη λογική μας και μόνο ξέρει καλύτερα! Άν πράτουμε έτσι απέναντι στην ίδια μας την ψυχή τόσο εύκολα, φαντάσου πόσο εύκολα μπορούμε να πράξουμε απέναντι σε άλλους...

ΝΑΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ Η ΜΑΡΑ ..
ΠΟΣΕΣ ΚΑΙ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΜΑΣ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΦΩΝΟΥΛΑ ????
ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ...

ΠΟΣΕΣ ΚΑΙ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΠΩΣ ΜΙΑ ΣΤΕΓΝΗ Η ΚΑΛΙΤΕΡΑ ΜΙΑ ΣΤΕΙΡΑ ΛΟΓΙΚΗ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΛΙΤΕΡΟ ?????

ΠΟΣΟΣ ΚΑΙ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΜΕΡΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΣΟΦΟΥΣ ??????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2004, 18:07:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΟΣΕΣ ΚΑΙ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΜΕΡΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΣΟΦΟΥΣ??????

ΑΣ ΓΙΝΕΙ ΜΙΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ: ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΣΟΦΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΟΚΗΣΙΣΟΦΟΙ (ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΣΟΦΟΙ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ).

ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΩΣ Η ΣΤΕΙΡΑ ΓΝΩΣΗ ΟΔΗΓΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΣΤΟ ΝΑ ΑΥΤΟΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΠΕΡΙΣΠΟΥΔΑΣΤΟΙ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΓΚΟΥ ΓΝΩΣΗΣ ΠΟΥ ΚΑΤΕΧΟΥΝ/ΕΝΘΥΜΟΥΝΤΑΙ.

ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΤΗΝ ΥΠΕΡΟΨΙΑ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΓΝΩΣΗ;

ΓΙΑΤΙ Η ΣΤΕΙΡΑ ΓΝΩΣΗ ΔΕΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ, ΑΡΚΕΙΤΑΙ ΣΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΗΣ ΕΩΣ ΟΤΟΥ ΑΥΤΗ ΠΑΨΕΙ.
Η ΑΛΗΘΗΣ ΓΝΩΣΗ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΤΗΣ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΑΝΑΠΤΥΣΣΕΤΑΙ. ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΑΝΑΠΤΥΣΣΕΙ ΝΑΡΚΙΣΣΙΣΤΙΚΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ, ΑΛΛΑ ΟΝΤΩΣ ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΟΤΗΤΑ. ΟΔΗΓΕΙ ΕΚΕΙ ΟΧΙ ΥΠΟ ΤΟ ΠΡΙΣΜΑ ΤΟΥ ΤΙΠΟΤΑ(ΠΛΗΡΗ ΑΓΝΟΙΑ) , ΑΛΛΑ ΤΟΥ ΜΕΡΟΥΣ (ΜΕΡΙΚΗ ΓΝΩΣΗ) ΠΟΥ ΩΘΕΙ ΣΤΗΝ ΕΝΑΤΕΝΙΣΗ ΤΟΥ ΟΛΟΥ.


ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2004, 12:43:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου Μάρα,
quote:
Καλή μου Ελπίδα λες:
"Οι κίνδυνοι παραμονεύουν διαρκώς και εδώ καλείται ο καθένας να τους αντιμετωπίσει να τους κερδίζει και ο καλύτερος τρόπος να εκδικηθείς τον εχθρό σου είναι να μην του μοιάζεις.
Μην ξεχνάμε ότι ο μεγαλύτερος εχθρός μας είναι ο ίδιος μας ο εαυτός.

Θα συμφωνήσω απόλυτα με αυτό που λες όσον αφορά τον εαυτό μας. Όταν θα φτάσουμε σε αυτό το επίπεδο θα έχουμε καταφέρει πάρα πολλά. Αυτό όμως είναι κάτι που δεν γίνεται τόσο απλά.

Είναι πολύ ευκολότερο να βλέπουμε τα λάθη των άλλων και να αγνοούμαι τα δικά μας. Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να πω πως καλό θα ήταν να καταφέρναμε να μάθουμε έστω και μέσα από τα λάθη των άλλων τα οποία ευκολότερα αναγνωρίζουμε, αποφεύγοντας να κάνουμε τα ίδια και όχι απλά και μόνο δείχνοντάς τα.

Odysseus_nemo

quote:
ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΩΣ Η ΣΤΕΙΡΑ ΓΝΩΣΗ ΟΔΗΓΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΣΤΟ ΝΑ ΑΥΤΟΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΠΕΡΙΣΠΟΥΔΑΣΤΟΙ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΓΚΟΥ ΓΝΩΣΗΣ ΠΟΥ ΚΑΤΕΧΟΥΝ/ΕΝΘΥΜΟΥΝΤΑΙ.
ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΤΗΝ ΥΠΕΡΟΨΙΑ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΓΝΩΣΗ;

Πράγματι νομίζω πως αυτοί που κατέχουν αυτή την επίκτητη γνώση είναι αυτοί που Νομίζουν πως είναι σοφοί.

Εδώ λοιπόν είναι και η διαφορά. Χωρίς το προσωπικό βίωμα η γνώση αυτή παραμένει σαν ένα βιβλίο με πληροφορίες που όσο πιο μεγάλο είναι τόσο μεγαλώνει το εγώ του καθενός.

Η σοφία απέχει και έτσι το άτομο αυτό πολλές φορές δεν δύναται να εξελιχθεί.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy